Horsham Winter 2018

Date City WCA LInk
2018-8-25  Australia, Horsham Horsham Winter 2018

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 6.50  Tommy Kiprillis 8.08  David Epstein 8.97
 2x2x2 Cube  Feliks Zemdegs 1.92  Andy Gong 2.02  Tommy Kiprillis 2.03
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 26.87  Tommy Kiprillis 32.97  Ryan Driscoll 37.35
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 44.89  Ryan Driscoll 1:05.71  Tommy Kiprillis 1:10.97
 3x3x3 Blindfolded  Jack Cai 21.05  Feliks Zemdegs 46.07  Liam Sweet 1:06.35
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 10.23  Tommy Kiprillis 14.94  Ryan Driscoll 16.36
 Pyraminx  Emmet Hobbs 4.44  Tommy Kiprillis 4.64  Andy Gong 5.14
 Skewb  Tommy Kiprillis 3.85  William Gurnett 4.64  Ben Wakelin 4.91
 Square-1  Tommy Kiprillis 11.15  William Gurnett 11.81  Andy Gong 12.17
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5.66   6.21    Australia 6.55 6.64 5.66 6.29 5.79
2 Tommy Kiprillis 7.52   9.04    Australia 7.52 9.48 7.92 9.73 11.65
3 David Epstein 8.13   9.76    Australia 10.86 8.13 8.71 11.26 9.71
4 Andy Gong 9.59   9.82    Australia 9.67 9.86 10.91 9.59 9.93
5 Ryan Driscoll 9.43   9.87    Australia 9.43 9.88 10.02 10.97 9.71
6 William Gurnett 9.18   10.15    Australia 9.41 15.34 9.18 10.96 10.08
7 Cameron Stollery 7.38   10.24    Australia 9.50 7.38 9.49 12.37 11.73
8 George Pelham 9.80   11.12    Australia 10.52 11.50 11.33 16.17 9.80
9 Calven Lipec 10.85   12.10    Australia 11.10 11.99 13.22 DNF 10.85
10 Jack Cai 10.62   12.63    Australia 12.33 10.62 12.05 14.52 13.51
11 Lachlan O'Gorman 11.68   13.56    Australia 14.62 14.55 11.68 12.99 13.15
12 Swami Srinivasan 12.84   13.80    Australia 14.44 12.84 13.11 15.46 13.85
13 Myles Jarman 12.89   13.97    Australia 14.82 14.11 13.66 14.15 12.89
14 Oscar Watson 12.46   14.65    Australia 12.46 14.37 DNF 16.62 12.96
15 Matthew Flay 10.19   15.37    Australia 14.72 17.28 16.43 14.96 10.19
16 Alan Ma 12.45   15.66    Australia 18.49 18.66 12.45 13.52 14.96
17 Ben Wakelin 12.85   16.17    Australia 16.28 15.95 17.31 16.27 12.85
18 Ethan Pride 15.99   17.38    Australia 16.35 18.82 22.85 16.98 15.99
19 Liam Sweet 13.49   17.42    Australia 17.60 17.22 17.43 18.48 13.49
20 Cameron Luke Chuck 14.97   17.78    Australia 16.67 14.97 16.88 19.78 21.66
21 Timothy Symons 18.49   21.33    Australia 22.15 DNF 18.49 19.05 22.80
22 Aaron Spiller 19.30   21.64    Australia 21.45 21.78 22.05 19.30 21.69
23 Oscar Lewin 20.09   23.18    Australia 23.03 34.52 21.78 20.09 24.74
24 Leo Chapman 18.98   23.43    Australia 23.44 25.14 18.98 28.51 21.72
25 Emmet Hobbs 19.41   23.78    Australia 24.37 26.01 34.78 20.96 19.41
26 Zacheriah L. Huynh 16.61   23.98    Australia 24.05 22.41 16.61 30.12 25.48
27 Angus Henkel 21.27   25.11    Australia 22.97 21.27 25.27 39.70 27.09
28 William Moulden 23.52   27.48    Australia 27.00 30.03 27.83 27.61 23.52
29 Jacob Casey 27.17   30.40    Australia 31.02 32.34 27.17 36.45 27.84
30 Zac Meulenkamp 24.41   36.98    Australia 41.32 24.41 36.63 42.37 33.00
31 Ben Hamilton 34.91   37.88    Australia 41.97 37.92 40.02 34.91 35.69
32 Erik Zhu 34.77   38.85    Australia 34.77 41.82 38.43 41.25 36.86
33 Tobias Commins 33.25   42.16    Australia DNF 42.50 33.25 37.40 46.58
34 Elise Watson 40.40   50.16    Australia 51.24 1:02.89 43.96 40.40 55.28
35 Olivia Hayman 46.28   51.54    Australia 56.38 46.28 52.59 52.82 49.20
36 Jameson Chuck 46.47   53.51    Australia 1:40.32 46.47 58.46 53.56 48.52
37 Isaac Hutchinson 51.59   55.24    Australia 53.22 59.44 1:03.99 51.59 53.06
38 Oscar Jackman 50.85   56.62    Australia 59.58 1:22.23 50.85 51.47 58.81
39 Jesse Grant 55.26   1:02.64    Australia 1:04.42 55.26 1:02.23 1:05.63 1:01.27
40 Ben Grey 1:00.82   1:05.83    Australia 1:05.57 1:10.11 1:00.82 1:01.80 1:22.52
41 Thomas Batchelor 51.46   1:14.92    Australia 1:43.04 51.46 1:01.92 2:17.72 59.81
42 Rylan Foster 1:13.27   1:21.44    Australia 1:21.86 1:18.69 1:13.27 1:23.78 1:38.46
43 Michelle Watson 1:24.72   1:42.82    Australia 1:24.72 1:27.26 DNF 2:08.05 1:33.15
44 David Zemdegs 1:27.04   1:46.56    Australia 1:42.31 1:46.73 1:27.04 1:50.63 1:59.61
45 Dave Watson 1:22.78   1:51.98    New Zealand DNF 1:41.01 1:34.81 1:22.78 2:20.12
46 Jack Crute 1:18.09   1:56.49    Australia 1:18.09 2:34.99 3:13.05 1:47.88 1:26.61
47 James Spiller 1:17.66   2:18.86    Australia 2:16.63 2:48.23 1:51.71 4:12.58 1:17.66
48 Oscar William Stones DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF DNF DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5.83   6.33    Australia 5.83 6.23 6.19 6.96 6.58
2 Tommy Kiprillis 7.10   7.76    Australia 8.16 7.24 7.10 7.88 9.18
3 William Gurnett 8.71   9.13    Australia 11.81 9.09 9.19 9.12 8.71
4 Ryan Driscoll 8.42   9.74    Australia 10.19 9.70 8.42 10.90 9.34
5 David Epstein 9.62   10.04    Australia 10.29 10.73 9.62 10.14 9.68
6 Cameron Stollery 9.58   10.33    Australia 10.26 11.03 9.70 11.08 9.58
7 George Pelham 9.95   11.63    Australia 13.40 12.51 9.95 11.88 10.50
8 Jack Cai 10.70   12.13    Australia 11.55 DNF 13.47 10.70 11.37
9 Calven Lipec 10.08   12.24    Australia 13.50 10.08 11.60 12.03 13.10
10 Andy Gong 9.33   12.30    Australia 10.61 9.33 15.98 10.30 DNF
11 Oscar Watson 11.85   12.74    Australia 12.51 11.85 14.68 12.59 13.11
12 Myles Jarman 9.92   12.90    Australia 13.94 9.92 14.39 12.32 12.45
13 Lachlan O'Gorman 12.62   13.16    Australia 16.07 12.84 12.62 13.21 13.42
14 Matthew Flay 11.01   13.57    Australia 11.01 DNF 11.67 15.68 13.36
15 Alan Ma 12.24   14.93    Australia 15.85 14.04 12.24 14.91 15.85
16 Swami Srinivasan 10.36   15.10    Australia 16.13 15.30 15.17 10.36 14.84
17 Ben Wakelin 13.76   15.73    Australia 13.76 15.63 17.10 14.66 16.89
18 Liam Sweet 12.56   15.93    Australia 17.46 DNF 12.56 15.07 15.25
19 Leo Chapman 14.99   18.14    Australia 19.45 20.09 14.99 17.35 17.63
20 Ethan Pride 14.78   18.34    Australia 14.78 17.84 23.54 17.20 19.98
21 Cameron Luke Chuck 18.28   19.47    Australia 18.28 19.28 19.90 19.24 20.75
22 Aaron Spiller 16.92   20.36    Australia 17.33 16.92 26.30 23.39 20.36
23 Oscar Lewin 19.52   27.21    Australia 19.52 DNF 33.70 25.59 22.33
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5.55   6.50    Australia 6.10 7.79 5.60 5.55 7.97
2 Tommy Kiprillis 7.52   8.08    Australia 8.22 7.89 11.32 8.14 7.52
3 David Epstein 7.66   8.97    Australia 8.42 9.15 11.03 7.66 9.35
4 William Gurnett 7.32   9.36    Australia 9.67 7.32 10.82 9.30 9.12
5 Ryan Driscoll 9.31   10.02    Australia 9.40 11.16 11.49 9.31 9.51
6 Cameron Stollery 10.51   11.59    Australia 12.82 12.18 11.36 10.51 11.24
7 Jack Cai 11.01   12.29    Australia 12.34 11.01 12.26 14.22 12.27
8 George Pelham 9.62   12.88    Australia 12.89 18.47 14.54 11.21 9.62
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.76   2.11    Australia 1.76 2.01 2.59 2.37 1.96
2 Andy Gong 1.54   2.29    Australia 2.76 1.54 1.94 2.18 DNF
3 Feliks Zemdegs 1.63   2.42    Australia 2.48 1.63 3.07 3.11 1.70
4 William Gurnett 1.83   2.47    Australia 2.23 9.07 2.84 1.83 2.34
5 David Epstein 2.20   3.05    Australia 3.11 2.20 2.93 5.03 3.10
6 Calven Lipec 2.68   3.20    Australia 2.83 3.67 5.31 3.11 2.68
7 Tommy Kiprillis 2.23   3.29    Australia 2.23 5.75 2.70 4.33 2.85
8 George Pelham 3.13   3.76    Australia 3.48 3.94 DNF 3.86 3.13
9 Oscar Watson 2.65   3.93    Australia 6.68 3.32 4.15 2.65 4.32
10 Ryan Driscoll 3.36   4.01    Australia 3.36 4.47 4.31 4.17 3.55
11 Liam Sweet 4.25   4.92    Australia 4.86 5.34 4.57 4.25 6.68
12 Leo Chapman 2.87   5.39    Australia 5.57 5.32 5.27 2.87 5.66
13 Matthew Flay 5.04   5.67    Australia 5.82 6.36 5.59 5.61 5.04
14 Jack Cai 3.26   5.78    Australia 6.56 10.08 5.56 5.21 3.26
15 Ben Wakelin 4.92   5.87    Australia 5.36 5.03 8.55 7.23 4.92
16 Aaron Spiller 4.07   6.07    Australia 5.14 4.07 9.05 6.57 6.51
17 William Moulden 4.80   6.08    Australia 8.63 6.49 4.80 6.60 5.16
18 Ethan Pride 3.68   6.10    Australia 6.33 3.68 8.12 3.86 8.23
19 Lachlan O'Gorman 5.07   6.12    Australia 6.38 6.04 5.95 5.07 7.46
20 Emmet Hobbs 5.74   6.45    Australia 5.74 7.36 6.03 6.75 6.56
21 Myles Jarman 4.66   6.46    Australia 4.66 7.82 5.96 5.61 DNF
22 Swami Srinivasan 5.37   7.10    Australia 7.71 5.37 6.90 6.68 10.01
23 Cameron Luke Chuck 5.35   7.22    Australia 9.18 5.35 7.72 7.64 6.29
24 Angus Henkel 3.36   7.84    Australia DNF 3.36 8.60 8.27 6.65
25 Zacheriah L. Huynh 7.02   8.04    Australia 7.02 10.54 7.72 8.36 8.03
26 Zac Meulenkamp 8.06   9.25    Australia 9.71 13.09 8.06 8.65 9.40
27 Tobias Commins 9.16   10.37    Australia 14.39 9.27 9.16 11.32 10.52
28 Oscar Lewin 6.85   10.66    Australia DNF 8.76 8.54 6.85 14.67
29 Jacob Casey 9.03   11.37    Australia 24.85 10.19 13.62 10.30 9.03
30 Erik Zhu 10.36   12.81    Australia 12.82 12.10 10.36 13.50 15.12
31 Jameson Chuck 8.87   12.87    Australia 11.13 8.87 13.25 14.24 DNF
32 Ben Hamilton 9.52   15.29    Australia 12.51 9.52 18.98 14.39 22.89
33 Thomas Batchelor 5.66   16.28    Australia 15.58 5.66 18.18 16.71 16.54
34 Isaac Hutchinson 13.69   17.32    Australia 19.24 18.45 22.08 14.28 13.69
35 Oscar Jackman 13.88   18.84    Australia 14.99 20.85 20.69 13.88 30.72
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.67   1.92    Australia 1.70 4.04 1.67 1.85 2.20
2 Andy Gong 1.24   2.02    Australia 2.08 1.24 2.19 2.18 1.79
3 Tommy Kiprillis 1.76   2.03    Australia 2.09 2.02 2.35 1.98 1.76
4 William Gurnett 1.55   2.57    Australia 1.85 1.55 4.94 3.38 2.48
5 Cameron Stollery 1.29   2.60    Australia 1.99 1.29 3.39 3.85 2.41
6 David Epstein 2.18   2.75    Australia 2.47 2.18 2.65 3.14 3.35
7 Calven Lipec 3.23   4.14    Australia 4.21 3.23 5.45 3.94 4.27
8 George Pelham 2.91   4.80    Australia 5.92 2.91 DNF 4.06 4.41
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 23.03   26.87    Australia 26.60 27.07 23.03 32.85 26.95
2 Tommy Kiprillis 30.36   32.97    Australia 32.39 31.67 30.36 34.85 34.86
3 Ryan Driscoll 34.64   37.35    Australia 35.71 39.14 34.64 38.28 38.05
4 Andy Gong 32.76   38.18    Australia 35.21 37.70 48.31 41.63 32.76
5 William Gurnett 36.14   40.51    Australia 42.49 38.67 36.14 40.45 42.41
6 Calven Lipec 37.36   46.36    Australia 57.53 48.82 50.38 37.36 39.88
7 Myles Jarman 43.42   46.47    Australia 47.37 43.42 46.21 45.84 49.93
8 David Epstein 43.35   47.25    Australia 45.21 50.42 48.49 43.35 48.04
9 Alan Ma 45.87   48.29    Australia 51.34 1:02.25 47.00 45.87 46.52
10 Matthew Flay 42.85   48.49    Australia 1:04.49 46.32 52.62 42.85 46.53
11 Cameron Stollery 43.65   48.55    Australia 1:05.39 46.58 50.99 48.08 43.65
12 George Pelham 43.68   50.82    Australia 45.84 43.68 46.61 DNF 1:00.00
13 Oscar Watson 43.70   51.44    Australia 43.70 50.59 53.35 1:00.16 50.39
14 Jack Cai 47.89   52.23    Australia 47.89 53.70 49.89 53.11 56.19
15 Liam Sweet 56.79   1:01.23    Australia 58.50 DNF 56.79 1:02.36 1:02.82
16 Lachlan O'Gorman 53.66   1:01.75    Australia 1:06.30 58.49 1:00.45 53.66 1:09.06
17 Ethan Pride 53.92   1:02.16    Australia 1:02.10 53.92 1:07.40 1:09.39 56.98
18 Swami Srinivasan 58.75   1:06.24    Australia 1:10.33 1:01.40 58.75 1:11.99 1:07.00
19 Cameron Luke Chuck 58.70   1:08.78    Australia 1:11.54 1:07.81 1:15.47 1:06.99 58.70
20 Ben Wakelin 1:11.85   1:14.64    Australia 1:16.00 1:13.18 1:14.73 1:11.85 1:16.21
21 Leo Chapman 1:18.55   1:24.00    Australia 1:32.77 1:18.55 1:19.09 1:36.52 1:20.13
22 Aaron Spiller 1:18.88   1:29.05    Australia 1:38.32 1:26.21 1:32.47 1:18.88 1:28.47
23 William Moulden 1:38.06   1:43.91    Australia 1:40.58 1:43.16 1:49.15 1:48.00 1:38.06
24 Emmet Hobbs 1:46.13   2:10.68    Australia 2:19.49 1:54.43 1:46.13 DNF 2:18.11
25 Zacheriah L. Huynh 2:09.17      Australia 2:09.17 2:18.52
26 Jacob Casey 2:14.57      Australia 2:51.20 2:14.57
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 41.08   44.89    Australia 46.30 45.37 44.80 44.50 41.08
2 Ryan Driscoll 1:03.74   1:05.71    Australia 1:03.77 1:10.26 1:05.14 1:08.23 1:03.74
3 Tommy Kiprillis 1:03.76   1:10.97    Australia 1:10.70 1:14.07 1:14.30 1:08.13 1:03.76
4 William Gurnett 1:04.53   1:12.66    Australia 1:12.75 1:07.36 1:24.84 1:04.53 1:17.88
5 Andy Gong 1:18.76   1:22.49    Australia 1:22.55 1:26.15 1:21.11 1:23.80 1:18.76
6 Matthew Flay 1:20.17   1:33.69    Australia 1:34.04 1:34.07 1:20.17 1:37.62 1:32.95
7 George Pelham 1:32.61   1:40.08    Australia 1:32.61 1:39.50 1:42.64 1:41.32 1:39.43
8 Myles Jarman 1:31.72   1:41.34    Australia 1:55.46 1:39.12 1:44.27 1:31.72 1:40.63
9 Calven Lipec 1:39.87   1:41.34    Australia 1:39.92 1:39.87 1:46.14 1:41.07 1:43.03
10 Alan Ma 1:31.62   1:43.79    Australia 1:44.06 1:31.62 1:44.91 1:42.41 1:52.18
11 Ethan Pride 1:35.53   1:45.07    Australia 2:07.27 1:49.00 1:40.29 1:35.53 1:45.92
12 Cameron Stollery 1:38.17   1:49.76    Australia 2:02.03 1:44.40 1:38.17 2:05.24 1:42.84
13 David Epstein 1:45.55   1:53.69    Australia 2:03.11 1:56.17 1:45.55 1:49.03 1:55.87
14 Oscar Watson 1:43.67   1:56.13    Australia 1:54.52 2:07.55 1:48.10 2:05.76 1:43.67
15 Jack Cai 1:48.30   2:03.68    Australia 2:07.84 1:48.30 2:09.26 2:01.09 2:02.12
16 Lachlan O'Gorman 1:57.14   2:11.28    Australia 2:14.83 2:19.22 2:08.42 2:10.59 1:57.14
17 Leo Chapman 2:08.78   2:27.23    Australia 2:14.21 2:38.36 2:31.91 2:08.78 2:35.58
18 Swami Srinivasan 2:15.12   2:33.02    Australia 2:41.85 2:24.55 2:38.00 2:36.51 2:15.12
19 Ben Wakelin 2:57.16      Australia 2:57.16 3:08.56
20 Emmet Hobbs DNF      Australia DNF DNS
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jack Cai 21.05   21.72   OcR  Australia 21.05 22.73 21.39
2 Feliks Zemdegs 46.07   50.79    Australia 46.07 49.67 56.64
3 Liam Sweet 1:06.35   DNF    Australia DNF 1:06.35 DNF
4 Tommy Kiprillis 1:52.80   2:09.21    Australia 1:52.80 2:12.23 2:22.59
5 Myles Jarman 2:44.53   DNF    Australia DNF 2:44.53 4:48.99
6 Ryan Driscoll 4:16.01   DNF    Australia DNF DNF 4:16.01
7 Oscar Watson 4:21.24   DNF    Australia DNF DNF 4:21.24
8 Ethan Pride 5:51.34   DNF    Australia DNF 5:51.34 DNF
9 Ben Wakelin DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
9 Calven Lipec DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
9 Cameron Stollery DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
9 Emmet Hobbs DNF   DNF    Australia DNF DNS DNS
9 George Pelham DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
9 Leo Chapman DNF   DNF    Australia DNF DNF DNS
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 9.66   11.43    Australia 10.96 12.35 12.69 9.66 10.99
2 Tommy Kiprillis 13.36   14.95    Australia 15.23 13.36 15.93 14.68 14.95
3 William Gurnett 11.62   17.53    Australia 18.32 17.04 11.62 19.28 17.22
4 Jack Cai 16.91   17.86    Australia 19.99 16.91 19.03 17.21 17.35
5 Andy Gong 15.11   17.97    Australia 21.28 17.25 20.00 15.11 16.65
6 Ryan Driscoll 15.79   18.90    Australia 26.33 19.19 16.72 20.80 15.79
7 Matthew Flay 14.75   19.03    Australia 19.29 18.20 14.75 25.45 19.59
8 Alan Ma 15.93   19.41    Australia 18.53 25.91 22.94 16.76 15.93
9 Cameron Stollery 15.15   21.37    Australia 34.31 25.28 15.15 19.53 19.29
10 George Pelham 19.41   22.86    Australia 22.56 23.66 19.41 24.02 22.37
11 David Epstein 19.05   24.23    Australia 34.69 22.14 24.21 19.05 26.33
12 Oscar Watson 20.47   24.44    Australia 20.47 22.44 24.32 26.57 28.25
13 Calven Lipec 24.19   26.40    Australia 27.26 26.91 25.12 24.19 27.17
14 Lachlan O'Gorman 25.90   32.14    Australia 34.50 35.56 32.64 25.90 29.29
15 Ethan Pride 31.48   33.04    Australia 34.25 39.08 32.24 31.48 32.63
16 Myles Jarman 30.32   33.62    Australia 33.29 32.32 30.32 38.94 35.24
17 Ben Wakelin 32.88   39.39    Australia 32.88 42.76 44.64 39.79 35.63
18 Swami Srinivasan 33.39   43.63    Australia 46.46 33.39 41.84 1:22.92 42.58
19 Aaron Spiller 42.85   45.88    Australia 45.97 46.36 42.85 45.32 49.10
20 Leo Chapman 46.99   52.90    Australia 56.46 52.54 DNF 49.69 46.99
21 Emmet Hobbs 45.67   57.12    Australia 1:02.33 54.78 1:08.70 45.67 54.25
22 William Moulden 49.41   57.76    Australia 49.41 1:20.79 49.84 1:10.51 52.93
23 Tobias Commins 1:01.27      Australia 1:50.23 1:01.27
24 Zacheriah L. Huynh 1:06.74      Australia 1:06.74 1:29.81
25 Zac Meulenkamp 1:30.52      Australia 1:30.79 1:30.52
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.44   10.23    Australia 9.97 12.42 8.30 7.44 12.48
2 Tommy Kiprillis 14.06   14.94    Australia 14.95 15.46 14.75 15.12 14.06
3 Ryan Driscoll 13.82   16.36    Australia 18.21 17.65 16.75 13.82 14.69
4 William Gurnett 13.90   16.37    Australia 17.20 16.19 17.23 15.71 13.90
5 Jack Cai 11.59   16.47    Australia 16.42 16.92 16.96 11.59 16.06
6 Andy Gong 17.88   19.15    Australia 24.71 18.53 20.52 17.88 18.41
7 Matthew Flay 13.84   21.71    Australia 22.66 24.29 19.79 13.84 22.67
8 Alan Ma 16.51   25.50    Australia 16.51 23.31 31.19 33.41 21.99
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Emmet Hobbs 2.99   3.72    Australia 3.55 2.99 4.44 DNF 3.18
2 Andy Gong 4.28   5.08    Australia 4.29 4.28 6.21 7.30 4.75
3 William Gurnett 3.57   5.11    Australia 4.98 6.17 3.57 4.50 5.85
4 Tommy Kiprillis 4.32   5.17    Australia 5.42 5.76 4.49 5.61 4.32
5 Oscar Watson 3.06   5.34    Australia 3.06 6.30 4.48 DNF 5.23
6 Jack Cai 4.72   5.41    Australia 6.31 5.08 4.72 10.93 4.83
7 Matthew Flay 4.86   6.69    Australia 7.12 7.77 4.86 6.12 6.83
8 Myles Jarman 6.67   7.26    Australia 7.97 6.67 6.79 9.79 7.02
9 Ethan Pride 7.45   7.95    Australia 7.60 7.55 8.70 10.29 7.45
10 Calven Lipec 5.56   8.23    Australia 5.59 8.91 10.18 12.11 5.56
11 David Epstein 7.41   8.31    Australia 9.49 8.03 8.86 8.05 7.41
12 Ben Wakelin 6.39   8.36    Australia 6.39 8.83 7.90 9.45 8.34
13 Cameron Luke Chuck 6.32   8.85    Australia 9.38 6.32 8.39 12.26 8.78
14 Leo Chapman 6.84   8.86    Australia 9.02 8.72 11.65 8.84 6.84
15 Jameson Chuck 7.19   10.25    Australia 11.28 7.19 11.30 8.75 10.73
16 William Moulden 5.51   11.36    Australia 7.98 13.98 12.11 5.51 15.16
17 Lachlan O'Gorman 10.17   11.61    Australia 10.17 15.64 11.14 10.34 13.34
18 George Pelham 8.34   11.96    Australia 12.49 12.75 8.34 18.04 10.64
19 Tobias Commins 7.09   12.37    Australia 7.09 17.02 8.37 13.61 15.13
20 Isaac Hutchinson 9.21   12.45    Australia 11.23 23.79 9.21 11.40 14.73
21 Aaron Spiller 11.77   14.81    Australia 11.77 16.80 15.17 16.36 12.90
22 Oscar Jackman 13.77   15.14    Australia 15.45 14.38 13.77 15.60 16.16
23 Swami Srinivasan 14.16   16.88    Australia 15.57 14.16 16.63 19.42 18.43
24 Thomas Batchelor 10.74   17.34    Australia 18.92 22.18 10.74 10.93 22.17
25 Zac Meulenkamp 13.39   20.74    Australia 13.39 13.72 24.71 23.79 26.74
26 Ben Grey 18.72   22.73    Australia 23.00 29.66 26.10 19.09 18.72
27 Erik Zhu 16.18   24.78    Australia 19.32 27.22 16.18 DNF 27.81
28 Elise Watson 20.73   25.38    Australia 23.63 28.70 48.21 20.73 23.81
29 Ben Hamilton 21.03   25.44    Australia 21.18 31.01 24.20 30.93 21.03
30 Lenny Seater 17.77   36.66    Australia 37.59 33.32 44.69 39.08 17.77
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Emmet Hobbs 2.64   4.44    Australia 3.37 4.67 2.64 DNF 5.28
2 Tommy Kiprillis 4.14   4.64    Australia 4.30 7.02 5.12 4.14 4.49
3 Andy Gong 4.54   5.14    Australia 5.06 4.54 5.80 4.56 7.66
4 William Gurnett 4.36   5.67    Australia 6.28 6.21 5.27 4.36 5.54
5 Oscar Watson 4.90   6.53    Australia 5.34 9.82 4.90 6.90 7.34
6 Matthew Flay 5.37   6.82    Australia 5.37 7.54 8.15 7.32 5.60
7 Jack Cai 4.52   6.96    Australia 6.20 6.49 8.18 4.52 8.27
8 Myles Jarman 5.95   9.66    Australia 7.67 10.56 14.09 5.95 10.76
  Skewb   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ben Wakelin 4.16   4.42    Australia 5.95 4.16 4.34 4.28 4.63
2 Tommy Kiprillis 3.05   4.70    Australia 3.05 4.75 4.96 4.40 4.98
3 Andy Gong 4.27   5.31    Australia 6.19 4.65 5.54 5.73 4.27
4 William Gurnett 4.53   5.34    Australia 5.86 DNF 4.53 5.24 4.92
5 Calven Lipec 4.04   5.43    Australia 7.04 5.38 5.92 4.99 4.04
6 Oscar Watson 2.64   5.66    Australia 2.64 6.60 5.48 6.05 5.46
7 Leo Chapman 4.31   6.73    Australia 4.31 8.83 6.04 6.81 7.35
8 David Epstein 3.96   7.07    Australia 13.60 3.96 8.31 7.18 5.73
9 Ethan Pride 7.32   7.75    Australia 8.11 8.12 7.44 7.71 7.32
10 Myles Jarman 5.03   8.93    Australia 5.03 10.28 9.79 8.66 8.33
11 Emmet Hobbs 5.61   11.08    Australia 13.60 9.36 10.28 16.07 5.61
12 Lachlan O'Gorman 9.04   11.63    Australia 9.04 15.00 13.45 10.90 10.53
13 George Pelham 8.46   11.71    Australia 8.46 11.91 12.19 14.12 11.04
14 William Moulden 6.67   12.10    Australia 6.67 16.27 13.05 10.47 12.78
15 Matthew Flay 12.13   13.69    Australia 13.86 12.13 DNF 13.91 13.30
16 Aaron Spiller 8.08   13.72    Australia 13.29 8.08 11.33 16.55 19.83
17 Jack Cai 7.03   15.13    Australia 7.03 14.43 16.40 16.17 14.80
18 Oscar Lewin 10.22   16.53    Australia 13.94 15.60 20.06 10.22 DNF
19 Zac Meulenkamp 14.06   17.62    Australia 16.92 20.41 14.06 28.14 15.52
20 Ben Hamilton 17.59   23.16    Australia 23.00 22.68 17.59 23.80 25.86
21 Oscar Jackman 21.72   28.05    Australia 29.39 29.56 21.72 25.21 30.39
22 Swami Srinivasan 31.85   36.83    Australia 37.90 31.85 38.27 34.33 DNF
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tommy Kiprillis 3.69   3.85    Australia 3.87 4.18 3.71 3.69 3.98
2 William Gurnett 3.55   4.64    Australia 7.38 5.32 3.97 3.55 4.64
3 Ben Wakelin 3.34   4.91    Australia 4.69 4.36 6.00 5.67 3.34
4 Andy Gong 3.52   5.33    Australia 3.52 5.72 6.34 7.23 3.92
5 Oscar Watson 4.20   5.52    Australia 4.55 4.20 5.46 6.80 6.55
6 Calven Lipec 4.81   6.25    Australia 6.66 8.89 4.81 4.96 7.13
7 Leo Chapman 5.21   7.64    Australia 5.21 7.76 7.45 11.07 7.71
8 David Epstein 6.18   8.02    Australia 8.35 6.18 7.23 11.77 8.49
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tommy Kiprillis 9.90   11.15    Australia 10.17 15.23 9.90 12.76 10.52
2 William Gurnett 9.31   11.81    Australia 15.30 9.31 9.53 11.69 14.21
3 Andy Gong 9.87   12.17    Australia 9.87 15.76 12.36 12.16 12.00
4 David Epstein 11.42   12.96    Australia 13.87 13.45 12.30 11.42 13.13
5 Calven Lipec 12.27   18.10    Australia 12.27 20.56 15.58 18.15 35.17
6 Myles Jarman 25.82   34.93    Australia 25.82 31.44 DNF 34.04 39.30
7 Oscar Watson 40.02   45.17    Australia 44.33 42.74 40.02 58.57 48.43
8 Cameron Stollery 42.49   49.71    Australia DNF 42.49 46.55 58.80 43.78
9 Leo Chapman 45.18      Australia 45.18 1:03.82
10 Ben Wakelin 54.38      Australia DNF 54.38
11 George Pelham 59.17      Australia 59.17 1:28.11
12 Emmet Hobbs DNF      Australia DNF DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 D2 U R2 B2 L2 F2 R2 U L2 B2 R2 F' L2 F L' U' F2 L2 F' L2 B'
A #2 U2 R F B D' R B' U' F U D' R2 U' F2 R2 D' F2 L2 U' L2
A #3 U B2 L' D2 F U B R2 U2 D L D2 L2 F' L2 F' L2 B' D2
A #4 R2 L B' U' F B L U L' D' L' D2 L' U2 B2 R F2 L2 D2 L'
A #5 F2 R2 D2 F2 D2 U B2 U2 L2 U' B2 R D2 B' L2 D2 F2 U' F2 L' R
A Ex#1 B2 R B' L2 B R2 F' D' R' B U2 L2 U2 R2 D' R2 D2 R2 D'
A Ex#2 F2 D2 B2 F2 U R2 F2 U2 B2 R' U2 L' B2 D2 U2 F U R B' U2
B #1 D F2 U2 L' F2 L2 B L2 U' R D2 L2 U2 B D2 B2 L2 B' U2 R2 B
B #2 R2 B2 U' L2 R2 F2 U2 R2 U2 F L' R2 U2 R U2 F D U L U
B #3 L D' R' B' U2 D2 R L2 B D R2 B2 R2 U R2 L2 D2 R2 U
B #4 U2 R2 B2 D2 F2 R2 D L2 D2 B2 U2 B' D' F2 R' B' U F2 R B' R'
B #5 R' B2 R U2 B2 D2 R' D2 B' F U F L U L2 B2 U' L' F2
B Ex#1 U2 B D2 R2 B2 U2 B D2 R2 F' R D' L2 R B' U2 B2 U R' F'
B Ex#2 F2 L2 D' F2 U2 L2 U R2 B2 L' D L2 D' R' B2 U' R B' L U
C #1 U F2 D B2 R2 D F2 U' R2 D' F2 L' B2 F L' D' B' F' U2 B2 U2
C #2 R2 D2 R' D2 U2 B2 L' R U B' L D2 R' B D2 U B2 U2
C #3 R2 B2 D' R2 U2 B2 U' F2 U' F R B U' R2 B' L2 B U R' F'
C #4 L2 U2 F2 D' B2 D' F2 R2 D' R2 F' R F L R2 U' F' U B2 D2
C #5 L2 F2 U2 L D2 R D2 R' U2 R' U L2 B L2 F' L' F2 U2 L2 D'
C Ex#1 U' F U' L2 B' R L D2 B2 U R2 B2 R' B2 L F2 R2 U2 B2
C Ex#2 F' D2 U2 F R2 F L2 U2 L2 D L' D' U' B' U' R' U2 L2 D'
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 R2 D2 F2 L2 B2 L' D2 R D2 F D2 U F2 D2 R' F U F2 D' L
A #2 L' R' B2 L' R' D2 R' U F U' F' L B' R' F' U R B'
A #3 D2 U' L2 B2 U' R2 U' B2 D R U L' U' B R' B2 U L D2 B'
A #4 R' L F U2 F2 D' L2 U R D2 R B2 R F2 B2 L F2 U2 R'
A #5 F' L' B2 U' B' U D F' R U B2 D2 R' U2 L F2 B2 R' U2 F2
A Ex#1 B2 L2 U2 B2 L2 D2 U' B2 U F2 R2 F D B2 L F R U L R' U2
A Ex#2 B2 D' R2 B2 F2 U F2 R2 D L2 B2 L' F' L' D' L' F2 D' U' R' U'
B #1 D2 B2 R' F2 D2 F2 L U2 R' B2 L' U' R B' R D2 F' L' R2 D2
B #2 R' F2 R' U2 F2 U2 L F2 D' L' U2 B F' R' U2 L R2 D' U2
B #3 R2 F2 U' F2 L2 U F2 L2 U R B2 L B' U' B F2 R B' F2 R
B #4 F R F' D R' L F2 R' F' U L2 D2 R2 U2 B2 R' U2 R2 U2
B #5 F U F B' U' D2 L' D2 F D' B2 R B2 L U2 L U2 F2 D2 R'
B Ex#1 R U2 R F U2 L' B U2 R' D' B' R2 B R2 B' R2 D2 B' D2
B Ex#2 D2 F D2 B' U2 L2 B' L2 B L' D F' R2 U F2 L' D L2 B'
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U' R2 B2 U' L2 D R2 B2 F2 R2 F' R B' U2 F D B R' F' R' D'
A #2 L D' B L D' F' B R' B D' F2 D2 L2 F' L2 B' R2 L2 D2 B'
A #3 B2 U' B2 R2 D L2 R2 U F2 U' F R2 F' U' R' B L2 F2 D2
A #4 D' F2 D F D' F2 R L U' B2 L' D2 L U2 R' F2 R' D2 F2 L'
A #5 D2 L' F2 L' F' B2 L B' D' F R2 F2 B2 D' F2 D F2 L2 U2
A Ex#1 D' F' L U F U F' B R D' R2 B' D2 F L2 B2 D2 R2 B R2
A Ex#2 D' B2 R2 U' B2 D U F2 R' D R' U' L2 U2 R F R' U'
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 R' U' F U' R U R' U2 F2 U R2
A #2 R' F R U' R U' F U' R2 F' R'
A #3 U R U' F' R2 U' F' R U2 R' U2
A #4 R' F U2 F U' R2 U' F' U' R2 F
A #5 F R U R' U2 F2 R U R U' R'
A Ex#1 R2 F' U' F' R U' R F' R2 U2 R
A Ex#2 U R2 U' F' U' R2 U2 F2 R U' R
B #1 R U2 F' U2 F' R' U' R F' U2 R'
B #2 R' F' U2 R2 F' R' U' R' U R U
B #3 U R' F U' F U' F2 U F' R U2
B #4 R U R U2 R' U R U2 R' U2 R
B #5 R2 F R U' R' F2 R2 U' R' U2 R'
B Ex#1 U' R U' R' U' R2 F U' R' U' R
B Ex#2 R' F' R U R' U' R U2 R U R'
C #1 U' R' U2 R U' R U R' U' F R'
C #2 U' R' U' R U2 R' U' F U' F U'
C #3 R' U' R U R' U' F R F R' U'
C #4 U2 R' F' U' F2 U' R2 U' F' R2 F
C #5 U' R' U' F' U' R2 U2 F U F U'
C Ex#1 F R U2 R' F R U2 R' U' R U
C Ex#2 U' R2 F U2 R2 U' R2 F' R U R'
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 R U' R2 U' F' U' R U' R U'
A #2 R' U2 R U R' F' U' F' U2 R' U2
A #3 R' F R' F U2 R U R U2 R2 U2
A #4 U' R' F U2 F2 U' R U' R F R2
A #5 U2 R' U2 F U' R U R' F' U' F
A Ex#1 U' R' F' R F U2 R2 U' R2 U' R
A Ex#2 U' R' U R U2 R F' R2 F' R U2
  4x4x4 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R2 F2 D' R2 D' R2 D2 R2 U' F' L2 D2 F' U' R' L B2 U' F2 Fw2 L' Uw2 L2 F' D2 L Uw2 Rw2 L' Uw2 L' Uw U Fw2 U' B2 L' Fw D Rw R2 Uw' L' Uw'
A #2 B2 L2 B2 D2 B D2 L2 B2 R2 B R2 U' D2 R' B' D2 L F' Rw2 F' Rw2 D R2 Uw2 R2 U2 B Rw2 B2 R2 Rw' Uw2 F R B' D' Fw Uw F' R' Fw L' R
A #3 D' U' R2 U' R2 B2 D2 U L2 F2 L2 R' F D2 F2 L' F D R B L2 Uw2 L' Fw2 U F2 Uw2 R2 Fw2 D' Fw2 U' Rw2 U Fw' L2 D' R' Fw2 L' Uw' D Fw' F Rw2 Uw2 L'
A #4 D' U R2 D2 B2 R2 F2 U' F2 D' F D2 U L2 D' L' F' B2 R D' Fw2 R D2 Rw2 F2 Uw2 U' Rw2 R2 U2 L Uw2 U' Fw U' R2 D L2 F Uw' Rw B2 Uw2 Fw' Uw2 L'
A #5 D' R' U' B2 U2 D F2 D' L' B' R2 F' L2 F' D2 B' L2 B' Rw2 F L' Fw2 B Uw2 F' R' Fw2 R F' B Uw' F2 R U2 F' D Rw' B2 F' Uw' L Fw2 B'
A Ex#1 B U2 R2 U2 R2 F' D2 R2 L U' B' U F' R F R B2 D' L Rw2 F' D2 Fw2 U2 B' Rw2 Uw2 B' U2 Fw2 D F2 Rw' U2 Fw2 R' U2 Uw L2 Uw Fw' L2 U2 B2 Uw'
A Ex#2 B2 L2 B2 U' R2 L2 D L2 D L U2 R F' D2 B' U R' D R' L2 Rw2 Uw2 U R2 B2 F2 U F' R2 Uw2 F' Rw2 F' Rw U' B' L2 Fw2 Rw' U Uw R' Uw2 B2 Rw2 Uw
B #1 B2 R2 D L D' U' B R2 B R' F2 D2 R U2 B2 U2 R' F2 L' U2 Rw2 F' L2 F Uw2 B' Uw2 R2 B Rw2 U' Rw' D F2 Uw2 Rw2 F2 R2 Uw Rw' B R' Fw Rw'
B #2 U' L2 F L' F R F2 L B D2 F2 R B2 R2 F2 U2 R' D2 R U2 Fw2 D' R' F2 D2 L2 Fw2 D R2 Fw2 R L2 Fw Rw2 D Fw2 B D R2 Rw U D2 Fw'
B #3 L2 D2 B D F' B D2 B2 U' F L' F2 B2 D2 R B2 D2 R U2 Fw2 R Fw2 B2 D' L' Fw2 Rw2 L B2 R' D Fw' R2 L2 Uw2 Fw' R' F Uw' Fw' U2 B L
B #4 F' D2 B2 F' U2 R2 D2 L2 F' U2 R D2 B D' L2 D' B2 R' D L2 Rw2 U' Rw2 B' U Fw2 Rw2 F R2 U' B2 L2 D Rw' L U' Rw' D Fw Rw' D Fw' D2 L' Fw' B'
B #5 U' R D2 B D' L' U' F2 U' D2 R2 F D2 F' B2 L2 D2 B2 L2 Uw2 Fw2 F2 R' Uw2 Rw2 D' R' B2 R Fw2 R2 Fw F' D Fw' Rw2 U Uw' Rw' F' L Fw2 Uw F'
B Ex#1 D2 B D' F' R B2 U R B2 L R2 D2 B2 D R2 B2 D' F2 U2 R2 Rw2 B Rw2 F2 U Rw2 Uw2 Fw2 B2 D L2 D' Rw U2 B' U' R2 Fw' U2 Rw L U2 Fw' Uw L2
B Ex#2 B R D' L' D U2 L' D F' D2 U2 F2 L F2 D2 L2 D2 L2 B2 L' Rw2 U Fw2 L2 D Rw2 F' U2 F' L2 B Rw L B U' Rw D Fw Uw B2 D' F U Rw
  5x5x5 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 Lw2 Uw U R Lw U' Lw' Uw Bw2 Fw' B L U2 Fw2 Uw D' U' F' B Lw' U' Bw2 Fw' F' L Bw Lw L2 R' Fw2 L2 B D2 F B' L F Dw L2 Dw2 R' Lw2 Fw' D' Bw2 B F2 Rw L U' B F' Rw Dw2 U2 D F L' Rw' Bw
A #2 B' Uw2 L2 Lw Uw U2 B' F' L' R2 D2 L2 Dw D2 Fw' Rw2 Dw' F' Fw L Rw' U D2 Dw2 F' R' Rw2 U' Uw' Rw2 Lw F Uw2 R2 D Fw2 R Bw2 R' Rw L' Dw2 L Fw' F' L2 Bw2 F Dw2 F Uw2 Rw2 B Lw L2 F' Uw2 F2 Uw2 Bw2
A #3 Dw Lw' R2 B2 Lw2 L Bw2 D2 Bw U' R2 B2 L' U2 Uw2 F2 Lw2 B2 R2 Uw L2 U2 D Dw Uw L2 Lw2 B2 R' L2 Lw Fw' Bw' Dw2 D2 R' Rw' F2 Uw2 Dw2 F2 Uw' U2 R2 Lw' B L' Fw Uw' Rw2 L2 B2 Fw Rw' Lw2 R2 Fw Lw2 B2 R
A #4 Uw' Dw Bw L2 Fw2 R2 B F2 U Bw2 L' Lw B2 F Bw D2 Lw2 Dw R2 Dw2 Fw' L' B2 Rw' B Uw2 B Dw B2 Lw2 B2 D2 Rw Dw F' Fw' D' Bw' Fw L' Lw2 F' Lw' Fw L Dw' Bw2 Lw' F Uw' B2 L2 R' F' Rw Bw L Fw L2 R2
A #5 Rw' L F' L2 Uw2 U' Rw Fw R F B L2 U' F' Rw' Uw D L Bw' L2 Bw2 Dw' D' L2 U' Dw' Uw2 Bw2 U' Rw' Fw2 L' Dw2 U2 L' R B' Dw2 Lw' U2 D2 F' Fw2 R Rw' B Fw U B' R D2 F' Bw' Lw L U' L2 B L2 F2
A Ex#1 B2 F' Uw' U2 D2 Fw U2 Uw' Lw' Bw F2 B2 D' Lw B D2 F U2 B2 Dw L D2 Bw' Rw Fw2 R Bw Dw' L2 Dw F Fw2 Lw B' D' B2 Fw2 F Bw Lw Bw U2 F' Dw2 Uw' Bw' R' Uw2 F' L2 Uw' B2 F' R' Fw U2 Rw' U Fw' U
A Ex#2 D' Dw Bw2 D Bw' Uw' Dw L U Lw2 F2 Rw2 Dw2 R' Rw' Fw' B2 F2 Uw' Rw2 R Lw2 F Uw2 Dw' Rw' Lw' Fw2 Lw2 D' Bw D Uw2 Bw F D2 Bw B2 Fw2 Lw2 L Uw' L' R' Dw' L B2 L' Dw' B' Uw2 Rw Uw R D Lw Fw' L2 Lw R'
B #1 Fw' D' L2 Rw2 Lw' R' Bw' L Fw' U' L' Dw' D2 R2 L2 U' Lw' B' Uw' F2 Fw2 R Fw Lw L B' Uw2 Lw Rw Uw D2 L' D U B U' Uw2 B' Fw' Bw Uw B2 Bw Lw' Bw U2 Dw Fw' Lw2 F2 Dw' Rw L Lw2 U2 L2 B Bw U' Fw2
B #2 Fw Dw' F' Lw2 Fw' D Dw' R2 F2 Fw' Dw' Bw Dw2 L R Bw' D2 F' Lw' B Rw2 R L Uw2 Fw2 L' Lw' Fw2 Uw' F2 L2 F2 D2 Fw2 Uw U L D' Lw' U F' Rw2 Uw2 L' B2 F Uw' Fw Dw' U' D Rw2 Dw' Fw L2 Rw' B Dw Lw' Fw'
B #3 R' Fw' Dw L B' Uw' F2 L2 D Rw Fw' U' L' D2 Rw' Bw Uw2 F' Rw' R Lw2 Bw2 Uw' Rw' R' Bw2 R2 L2 Rw' Fw2 F' Lw' Fw2 D R2 D2 F R' B R F' D U' F' Lw2 Fw' D2 Uw2 U Dw Bw2 Rw L B D2 B Rw' Lw2 Fw D'
B #4 F2 L' U B Bw R Dw2 U2 Fw2 Dw' R' Rw' Lw' L2 Dw2 D Bw' Uw' B' D Fw U L D2 L' Fw2 F D' Fw2 Uw2 Rw' L Dw U2 F' U Dw Bw2 B2 U Uw2 Dw Lw' B2 Rw2 Fw Bw Dw' R Lw2 B2 Bw2 L' R' Lw' U2 F' Fw' L2 Lw'
B #5 Fw' Lw2 Dw' Fw' D2 Bw' L2 F' B2 L' D F Bw2 Fw' Uw' R2 U2 Dw Rw R' Lw' U D' Lw2 Bw' D' U' B' Uw Fw2 L Bw2 Fw' Uw2 L' F2 U' F Rw2 Bw' L' Bw2 Uw2 B2 Bw Lw2 Dw2 Uw' D2 Fw' U2 Fw2 Uw2 Rw2 Uw F2 Uw' Fw2 F Lw
B Ex#1 Fw2 U' Fw2 Rw2 L' D2 Dw2 Bw D Uw' B Bw2 D' R' Lw2 L' Rw2 Fw Uw B2 Uw L' B Bw' U' R F Uw' U' R' F Bw L B Dw Fw2 L2 B U Lw F' B Dw Fw2 Rw F Bw Lw' Fw B' F Uw' B F Fw2 U Bw2 B2 Fw2 Lw'
B Ex#2 Bw R2 Fw' Lw D' Rw' B' Lw' Rw' B' F U Uw Dw' Fw R2 Uw' R Fw Bw2 U' Dw Bw' R' Fw D' F' Rw R2 F2 R' F' Lw2 Bw' L' Dw B2 Fw L Lw Rw U2 L Rw' B D B L Dw' Fw' Uw2 U2 B2 U Rw2 Dw2 L Lw' B2 Rw2
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 U L2 B2 D B2 U' R2 B2 F2 R U' B' R2 F' L2 B' U2 L' R' F Uw2
A #2 B2 L2 B2 U' F2 L2 F2 D' L2 B D' U2 F D' B' D' L2 F D' Rw' Uw
A #3 U2 L2 F2 U R2 D F2 R B U' F D' F' D R D2 R D2 Rw2 Uw2
A Ex#1 R2 B D2 U2 L2 B F D2 B' U' L R2 F D2 R2 D2 U' F' L D Rw2 Uw'
A Ex#2 D U2 B2 R2 F2 R2 D' U' F2 R' B L U L2 B' D' B' F R' U' Rw Uw
B #1 U B2 L2 U2 B2 R2 D' F2 U L2 F D' R U R2 B2 L R' F' R' F' Rw' Uw2
B #2 L2 B2 R2 D2 R2 D2 F' L2 F R F' D' B L2 R' U R B' R2 D' Fw Uw
B #3 F2 R2 D2 B2 L2 D' U2 R2 F' D' B2 L B2 F L R2 F R F' U' Rw2
B Ex#1 L2 U2 L2 D B2 D2 F2 L2 D F' D' R D2 B D R B F' R' D' Fw'
B Ex#2 U2 B2 U2 F L2 F' R2 F D2 B L D F U L' B' D B' F U2 Fw Uw2
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 U2 L B2 L B2 R U2 L2 U2 R B U2 B' D' R2 D2 L' U2 R B
A #2 B2 R2 B2 L2 R2 U R2 B2 D2 R' F D2 B' D2 L2 F2 L U
A #3 F R2 U2 R2 F' R2 F' U2 L R2 D' F L2 R' D' F' L' B F
A #4 L2 D2 B2 R2 D2 R' F2 L2 R2 U' F' R2 U2 L' R' U' L D B R
A #5 F L' U' F D' L2 D' F' D' R D R2 F' D2 F2 D2 F L2 F'
A Ex#1 R2 D2 B' U2 L F2 D' B L F2 U' D2 L2 F2 B2 D L2 B2 D2
A Ex#2 F2 U2 L2 B D2 F D2 L' F R D L2 U2 B2 L2 U B R
B #1 F2 D' F2 D' B2 U L2 U2 R2 B' R2 F2 D2 L' D' L2 U B' U2 B'
B #2 D' L' U' L' U' L U F' D F2 D2 R F2 U2 R2 L' U2 L' F2
B #3 L B2 D2 R2 D2 R' F2 L' D2 R U B2 U2 R2 U' F' L2 R2 D'
B #4 B' U2 B' D2 F U2 F2 D2 U2 F U2 L' D F L2 B' F L R2 D
B #5 B2 L' F2 U2 R2 F2 L B2 L U L' D' R' U2 L D' R' B' L' R
B Ex#1 B L2 B R2 U2 B2 R2 U2 R2 F L' D2 U F' D R' B2 F' U L
B Ex#2 F B U' L F2 R D B U' L' D2 L2 U2 F2 R' F2 R B2 D2 L'
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 F2 L2 F2 D U2 L2 F2 U' R2 B2 L' D U B L' B2 L' R' D2 F'
A #2 B U2 B2 L2 U2 F2 U2 F' R2 F R' F2 U' B F' D2 B2 U R D
A #3 R2 D F2 L2 U R2 D U B2 F D U2 R' F' D' L' B2 R B' D
A #4 L2 B D2 B D2 R2 F' R2 B2 R' F' D B' D L F L2 B2 D R2
A #5 L U' D2 R2 B L D B2 L F D2 F2 U2 B U2 B L2 F' L2 F'
A Ex#1 U2 B' U2 R2 B2 R' D L' U2 B' U F2 D R2 F2 B2 U' F2 B2 D2
A Ex#2 R2 D R2 D2 B2 U' R2 D' F2 U2 L2 B F2 L U' R' F L D B' L'
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 L R B' L R' L' B' L R B' R u l' r
A #2 U B' R B R' L' B U' R' L' U u l' r
A #3 R U' R B U' L' U' L R' U R' l r b
A #4 L B L U B L' U' R' B' L U' l' r' b'
A #5 R' U' B' R' U' R' L' B U B U l b'
A Ex#1 R' L R' B' L R' B L U' B' R' u l'
A Ex#2 R B R U R' B' R L' U L R l' r b'
B #1 L B U L R' L U B' R L' U l' r
B #2 R' B' U' B' R L' U R' L' U' B' u l
B #3 L R L U' B' L' B' R' U' B' R' l b'
B #4 B U' B U' B U B L U' L B l r b'
B #5 B L B' U B U B U' R B' R r b
B Ex#1 R L B L R' L B' R B' U' B u' l' b
B Ex#2 R L R B' U R' B R U R' U u l r' b'
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 B' R U' L U B' U B' L' B' R u l b'
A #2 L R' U' R L B' U' R' U B' L u r b
A #3 L B U L' B R' U' R U' B' R' u' l' r b
A #4 R' L' U B' L' B' R' B L' U' B' l b'
A #5 U' L' B' L B' R L' R' B L' U' l' r b
A Ex#1 R B R L R' U L' B L U' R u l' r b
A Ex#2 R' U' L' U R L' R L' R U' B' r' b'
  Skewb   First round
Group No. Scramble
A #1 U L R' B' U L U' L U' L' R
A #2 R L U R' U R L' B' U' R' U
A #3 R U B R B' R U' B L' U' L
A #4 B L R U B' U L B L R U'
A #5 L U' R' L' R' B' U R U' L U'
A Ex#1 U R L' R' B R' L' U L B L
A Ex#2 L B U L' R L R L' B' L R
B #1 B L R' L B L' U L U R' U
B #2 U L R' B L R' U' L R B R
B #3 L R B L' R L' U' R B L R
B #4 R L R L U R' L B' R' L U
B #5 B U L' U' B L' B' L U' B R
B Ex#1 U B L' B' U' R' L' U R' B' L'
B Ex#2 B U' R U' B' U L R L R' B'
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 U R U' B L R' L B' R' L R
A #2 B R L B R' U B R' B' L' R
A #3 U R B U' L B L' U B R B'
A #4 R U B U' L' R' B' U' L R B'
A #5 B R L' U' L' R B L' B L B'
A Ex#1 R B' R' U' L' B U L U L' R'
A Ex#2 L U L R U' L B L' R' L' R
  Square-1   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 (0,-1) / (-5,-2) / (0,-3) / (2,-1) / (3,-3) / (0,-3) / (0,-5) / (-3,0) / (0,-3) / (-2,0) / (-2,0) / (2,-1) / (-2,0)
A #2 (0,5) / (-2,4) / (5,-4) / (6,0) / (0,-3) / (-3,0) / (0,-5) / (3,0) / (-5,0) / (-3,0) / (5,0) / (0,-4) / (6,0) /
A #3 (3,-1) / (4,-5) / (3,0) / (0,-3) / (-4,-1) / (-3,0) / (0,-2) / (-3,0) / (0,-1) / (2,0) / (1,0) / (4,0) / (6,0) / (-3,0)
A #4 (4,0) / (5,2) / (6,0) / (0,-3) / (0,-3) / (4,-2) / (5,0) / (3,0) / (1,0) / (-2,0) / (-4,-1) / (-3,0) / (-4,0) / (-2,0)
A #5 (0,-1) / (4,-2) / (-1,5) / (0,-3) / (4,-2) / (-3,0) / (-4,0) / (-3,0) / (4,-3) / (2,0) / (0,-4) / (-5,-2)
A Ex#1 (4,-3) / (-3,0) / (0,3) / (0,-3) / (0,-4) / (3,0) / (2,0) / (6,-3) / (1,0) / (-2,0) / (-4,-5) / (-3,-4) / (-3,0)
A Ex#2 (0,-4) / (3,0) / (1,1) / (3,-3) / (3,0) / (-1,-4) / (4,0) / (-3,-3) / (1,-2) / (5,-2) / (6,0)
Aaron Spiller    Australia
Aaron Spiller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 16.92   20.36   17.33 16.92 26.30 23.39 20.36
First round 22 19.30   21.64   21.45 21.78 22.05 19.30 21.69
2x2x2 Cube First round 16 4.07   6.07   5.14 4.07 9.05 6.57 6.51
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:18.88   1:29.05   1:38.32 1:26.21 1:32.47 1:18.88 1:28.47
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 42.85   45.88   45.97 46.36 42.85 45.32 49.10
Pyraminx First round 21 11.77   14.81   11.77 16.80 15.17 16.36 12.90
Skewb First round 16 8.08   13.72   13.29 8.08 11.33 16.55 19.83
Alan Ma    Australia
Alan Ma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 12.24   14.93   15.85 14.04 12.24 14.91 15.85
First round 16 12.45   15.66   18.49 18.66 12.45 13.52 14.96
4x4x4 Cube Combined Final 9 45.87   48.29   51.34 1:02.25 47.00 45.87 46.52
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:31.62   1:43.79   1:44.06 1:31.62 1:44.91 1:42.41 1:52.18
3x3x3 One-Handed Final 8 16.51   25.50   16.51 23.31 31.19 33.41 21.99
Combined First round 8 15.93   19.41   18.53 25.91 22.94 16.76 15.93
Andy Gong    Australia
Andy Gong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 9.33   12.30   10.61 9.33 15.98 10.30 DNF
First round 4 9.59   9.82   9.67 9.86 10.91 9.59 9.93
2x2x2 Cube Final 2 1.24   2.02   2.08 1.24 2.19 2.18 1.79
First round 2 1.54   2.29   2.76 1.54 1.94 2.18 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 4 32.76   38.18   35.21 37.70 48.31 41.63 32.76
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:18.76   1:22.49   1:22.55 1:26.15 1:21.11 1:23.80 1:18.76
3x3x3 One-Handed Final 6 17.88   19.15   24.71 18.53 20.52 17.88 18.41
Combined First round 5 15.11   17.97   21.28 17.25 20.00 15.11 16.65
Pyraminx Final 3 4.54   5.14   5.06 4.54 5.80 4.56 7.66
First round 2 4.28   5.08   4.29 4.28 6.21 7.30 4.75
Skewb Final 4 3.52   5.33   3.52 5.72 6.34 7.23 3.92
First round 3 4.27   5.31   6.19 4.65 5.54 5.73 4.27
Square-1 Combined Final 3 9.87   12.17   9.87 15.76 12.36 12.16 12.00
Angus Henkel    Australia
Angus Henkel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 21.27   25.11   22.97 21.27 25.27 39.70 27.09
2x2x2 Cube First round 24 3.36   7.84   DNF 3.36 8.60 8.27 6.65
Ben Grey    Australia
Ben Grey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 1:00.82   1:05.83   1:05.57 1:10.11 1:00.82 1:01.80 1:22.52
Pyraminx First round 26 18.72   22.73   23.00 29.66 26.10 19.09 18.72
Ben Hamilton    Australia
Ben Hamilton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 34.91   37.88   41.97 37.92 40.02 34.91 35.69
2x2x2 Cube First round 32 9.52   15.29   12.51 9.52 18.98 14.39 22.89
Pyraminx First round 29 21.03   25.44   21.18 31.01 24.20 30.93 21.03
Skewb First round 20 17.59   23.16   23.00 22.68 17.59 23.80 25.86
Ben Wakelin    Australia
Ben Wakelin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 13.76   15.73   13.76 15.63 17.10 14.66 16.89
First round 17 12.85   16.17   16.28 15.95 17.31 16.27 12.85
2x2x2 Cube First round 15 4.92   5.87   5.36 5.03 8.55 7.23 4.92
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:11.85   1:14.64   1:16.00 1:13.18 1:14.73 1:11.85 1:16.21
5x5x5 Cube Combined Final 19 2:57.16     2:57.16 3:08.56
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 32.88   39.39   32.88 42.76 44.64 39.79 35.63
Pyraminx First round 12 6.39   8.36   6.39 8.83 7.90 9.45 8.34
Skewb Final 3 3.34   4.91   4.69 4.36 6.00 5.67 3.34
First round 1 4.16   4.42   5.95 4.16 4.34 4.28 4.63
Square-1 Combined Final 10 54.38     DNF 54.38
Calven Lipec    Australia
Calven Lipec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 10.08   12.24   13.50 10.08 11.60 12.03 13.10
First round 9 10.85   12.10   11.10 11.99 13.22 DNF 10.85
2x2x2 Cube Final 7 3.23   4.14   4.21 3.23 5.45 3.94 4.27
First round 6 2.68   3.20   2.83 3.67 5.31 3.11 2.68
4x4x4 Cube Combined Final 6 37.36   46.36   57.53 48.82 50.38 37.36 39.88
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:39.87   1:41.34   1:39.92 1:39.87 1:46.14 1:41.07 1:43.03
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 24.19   26.40   27.26 26.91 25.12 24.19 27.17
Pyraminx First round 10 5.56   8.23   5.59 8.91 10.18 12.11 5.56
Skewb Final 6 4.81   6.25   6.66 8.89 4.81 4.96 7.13
First round 5 4.04   5.43   7.04 5.38 5.92 4.99 4.04
Square-1 Combined Final 5 12.27   18.10   12.27 20.56 15.58 18.15 35.17
Cameron Luke Chuck    Australia
Cameron Luke Chuck
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 18.28   19.47   18.28 19.28 19.90 19.24 20.75
First round 20 14.97   17.78   16.67 14.97 16.88 19.78 21.66
2x2x2 Cube First round 23 5.35   7.22   9.18 5.35 7.72 7.64 6.29
4x4x4 Cube Combined Final 19 58.70   1:08.78   1:11.54 1:07.81 1:15.47 1:06.99 58.70
Pyraminx First round 13 6.32   8.85   9.38 6.32 8.39 12.26 8.78
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.51   11.59   12.82 12.18 11.36 10.51 11.24
Second round 6 9.58   10.33   10.26 11.03 9.70 11.08 9.58
First round 7 7.38   10.24   9.50 7.38 9.49 12.37 11.73
2x2x2 Cube Final 5 1.29   2.60   1.99 1.29 3.39 3.85 2.41
First round 1 1.76   2.11   1.76 2.01 2.59 2.37 1.96
4x4x4 Cube Combined Final 11 43.65   48.55   1:05.39 46.58 50.99 48.08 43.65
5x5x5 Cube Combined Final 12 1:38.17   1:49.76   2:02.03 1:44.40 1:38.17 2:05.24 1:42.84
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 15.15   21.37   34.31 25.28 15.15 19.53 19.29
Square-1 Combined Final 8 42.49   49.71   DNF 42.49 46.55 58.80 43.78
Dave Watson    New Zealand
Dave Watson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 1:22.78   1:51.98   DNF 1:41.01 1:34.81 1:22.78 2:20.12
David Epstein    Australia
David Epstein
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 7.66   8.97   8.42 9.15 11.03 7.66 9.35
Second round 5 9.62   10.04   10.29 10.73 9.62 10.14 9.68
First round 3 8.13   9.76   10.86 8.13 8.71 11.26 9.71
2x2x2 Cube Final 6 2.18   2.75   2.47 2.18 2.65 3.14 3.35
First round 5 2.20   3.05   3.11 2.20 2.93 5.03 3.10
4x4x4 Cube Combined Final 8 43.35   47.25   45.21 50.42 48.49 43.35 48.04
5x5x5 Cube Combined Final 13 1:45.55   1:53.69   2:03.11 1:56.17 1:45.55 1:49.03 1:55.87
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 19.05   24.23   34.69 22.14 24.21 19.05 26.33
Pyraminx First round 11 7.41   8.31   9.49 8.03 8.86 8.05 7.41
Skewb Final 8 6.18   8.02   8.35 6.18 7.23 11.77 8.49
First round 8 3.96   7.07   13.60 3.96 8.31 7.18 5.73
Square-1 Combined Final 4 11.42   12.96   13.87 13.45 12.30 11.42 13.13
David Zemdegs    Australia
David Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 1:27.04   1:46.56   1:42.31 1:46.73 1:27.04 1:50.63 1:59.61
Elise Watson    Australia
Elise Watson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 40.40   50.16   51.24 1:02.89 43.96 40.40 55.28
Pyraminx First round 28 20.73   25.38   23.63 28.70 48.21 20.73 23.81
Emmet Hobbs    Australia
Emmet Hobbs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 19.41   23.78   24.37 26.01 34.78 20.96 19.41
2x2x2 Cube First round 20 5.74   6.45   5.74 7.36 6.03 6.75 6.56
4x4x4 Cube Combined Final 24 1:46.13   2:10.68   2:19.49 1:54.43 1:46.13 DNF 2:18.11
5x5x5 Cube Combined Final 20 DNF     DNF DNS
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 45.67   57.12   1:02.33 54.78 1:08.70 45.67 54.25
Pyraminx Final 1 2.64   4.44   3.37 4.67 2.64 DNF 5.28
First round 1 2.99   3.72   3.55 2.99 4.44 DNF 3.18
Skewb First round 11 5.61   11.08   13.60 9.36 10.28 16.07 5.61
Square-1 Combined Final 12 DNF     DNF DNF
Erik Zhu    Australia
Erik Zhu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 34.77   38.85   34.77 41.82 38.43 41.25 36.86
2x2x2 Cube First round 30 10.36   12.81   12.82 12.10 10.36 13.50 15.12
Pyraminx First round 27 16.18   24.78   19.32 27.22 16.18 DNF 27.81
Ethan Pride    Australia
Ethan Pride
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 14.78   18.34   14.78 17.84 23.54 17.20 19.98
First round 18 15.99   17.38   16.35 18.82 22.85 16.98 15.99
2x2x2 Cube First round 18 3.68   6.10   6.33 3.68 8.12 3.86 8.23
4x4x4 Cube Combined Final 17 53.92   1:02.16   1:02.10 53.92 1:07.40 1:09.39 56.98
5x5x5 Cube Combined Final 11 1:35.53   1:45.07   2:07.27 1:49.00 1:40.29 1:35.53 1:45.92
3x3x3 Blindfolded Final 8 5:51.34   DNF   DNF 5:51.34 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 31.48   33.04   34.25 39.08 32.24 31.48 32.63
Pyraminx First round 9 7.45   7.95   7.60 7.55 8.70 10.29 7.45
Skewb First round 9 7.32   7.75   8.11 8.12 7.44 7.71 7.32
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 5.55   6.50   6.10 7.79 5.60 5.55 7.97
Second round 1 5.83   6.33   5.83 6.23 6.19 6.96 6.58
First round 1 5.66   6.21   6.55 6.64 5.66 6.29 5.79
2x2x2 Cube Final 1 1.67   1.92   1.70 4.04 1.67 1.85 2.20
First round 3 1.63   2.42   2.48 1.63 3.07 3.11 1.70
4x4x4 Cube Combined Final 1 23.03   26.87   26.60 27.07 23.03 32.85 26.95
5x5x5 Cube Combined Final 1 41.08   44.89   46.30 45.37 44.80 44.50 41.08
3x3x3 Blindfolded Final 2 46.07   50.79   46.07 49.67 56.64
3x3x3 One-Handed Final 1 7.44   10.23   9.97 12.42 8.30 7.44 12.48
Combined First round 1 9.66   11.43   10.96 12.35 12.69 9.66 10.99
George Pelham    Australia
George Pelham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 9.62   12.88   12.89 18.47 14.54 11.21 9.62
Second round 7 9.95   11.63   13.40 12.51 9.95 11.88 10.50
First round 8 9.80   11.12   10.52 11.50 11.33 16.17 9.80
2x2x2 Cube Final 8 2.91   4.80   5.92 2.91 DNF 4.06 4.41
First round 8 3.13   3.76   3.48 3.94 DNF 3.86 3.13
4x4x4 Cube Combined Final 12 43.68   50.82   45.84 43.68 46.61 DNF 1:00.00
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:32.61   1:40.08   1:32.61 1:39.50 1:42.64 1:41.32 1:39.43
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 19.41   22.86   22.56 23.66 19.41 24.02 22.37
Pyraminx First round 18 8.34   11.96   12.49 12.75 8.34 18.04 10.64
Skewb First round 13 8.46   11.71   8.46 11.91 12.19 14.12 11.04
Square-1 Combined Final 11 59.17     59.17 1:28.11
Isaac Hutchinson    Australia
Isaac Hutchinson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 51.59   55.24   53.22 59.44 1:03.99 51.59 53.06
2x2x2 Cube First round 34 13.69   17.32   19.24 18.45 22.08 14.28 13.69
Pyraminx First round 20 9.21   12.45   11.23 23.79 9.21 11.40 14.73
Jack Cai    Australia
Jack Cai
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.01   12.29   12.34 11.01 12.26 14.22 12.27
Second round 8 10.70   12.13   11.55 DNF 13.47 10.70 11.37
First round 10 10.62   12.63   12.33 10.62 12.05 14.52 13.51
2x2x2 Cube First round 14 3.26   5.78   6.56 10.08 5.56 5.21 3.26
4x4x4 Cube Combined Final 14 47.89   52.23   47.89 53.70 49.89 53.11 56.19
5x5x5 Cube Combined Final 15 1:48.30   2:03.68   2:07.84 1:48.30 2:09.26 2:01.09 2:02.12
3x3x3 Blindfolded Final 1 21.05   21.72   OcR 21.05 22.73 21.39
3x3x3 One-Handed Final 5 11.59   16.47   16.42 16.92 16.96 11.59 16.06
Combined First round 4 16.91   17.86   19.99 16.91 19.03 17.21 17.35
Pyraminx Final 7 4.52   6.96   6.20 6.49 8.18 4.52 8.27
First round 6 4.72   5.41   6.31 5.08 4.72 10.93 4.83
Skewb First round 17 7.03   15.13   7.03 14.43 16.40 16.17 14.80
Jack Crute    Australia
Jack Crute
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 1:18.09   1:56.49   1:18.09 2:34.99 3:13.05 1:47.88 1:26.61
Jacob Casey    Australia
Jacob Casey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 27.17   30.40   31.02 32.34 27.17 36.45 27.84
2x2x2 Cube First round 29 9.03   11.37   24.85 10.19 13.62 10.30 9.03
4x4x4 Cube Combined Final 26 2:14.57     2:51.20 2:14.57
James Spiller    Australia
James Spiller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 1:17.66   2:18.86   2:16.63 2:48.23 1:51.71 4:12.58 1:17.66
Jameson Chuck    Australia
Jameson Chuck
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 46.47   53.51   1:40.32 46.47 58.46 53.56 48.52
2x2x2 Cube First round 31 8.87   12.87   11.13 8.87 13.25 14.24 DNF
Pyraminx First round 15 7.19   10.25   11.28 7.19 11.30 8.75 10.73
Jesse Grant    Australia
Jesse Grant
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 55.26   1:02.64   1:04.42 55.26 1:02.23 1:05.63 1:01.27
Lachlan O'Gorman    Australia
Lachlan O'Gorman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 12.62   13.16   16.07 12.84 12.62 13.21 13.42
First round 11 11.68   13.56   14.62 14.55 11.68 12.99 13.15
2x2x2 Cube First round 19 5.07   6.12   6.38 6.04 5.95 5.07 7.46
4x4x4 Cube Combined Final 16 53.66   1:01.75   1:06.30 58.49 1:00.45 53.66 1:09.06
5x5x5 Cube Combined Final 16 1:57.14   2:11.28   2:14.83 2:19.22 2:08.42 2:10.59 1:57.14
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 25.90   32.14   34.50 35.56 32.64 25.90 29.29
Pyraminx First round 17 10.17   11.61   10.17 15.64 11.14 10.34 13.34
Skewb First round 12 9.04   11.63   9.04 15.00 13.45 10.90 10.53
Lenny Seater    Australia
Lenny Seater
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx First round 30 17.77   36.66   37.59 33.32 44.69 39.08 17.77
Leo Chapman    Australia
Leo Chapman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 14.99   18.14   19.45 20.09 14.99 17.35 17.63
First round 24 18.98   23.43   23.44 25.14 18.98 28.51 21.72
2x2x2 Cube First round 12 2.87   5.39   5.57 5.32 5.27 2.87 5.66
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:18.55   1:24.00   1:32.77 1:18.55 1:19.09 1:36.52 1:20.13
5x5x5 Cube Combined Final 17 2:08.78   2:27.23   2:14.21 2:38.36 2:31.91 2:08.78 2:35.58
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 46.99   52.90   56.46 52.54 DNF 49.69 46.99
Pyraminx First round 14 6.84   8.86   9.02 8.72 11.65 8.84 6.84
Skewb Final 7 5.21   7.64   5.21 7.76 7.45 11.07 7.71
First round 7 4.31   6.73   4.31 8.83 6.04 6.81 7.35
Square-1 Combined Final 9 45.18     45.18 1:03.82
Liam Sweet    Australia
Liam Sweet
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 12.56   15.93   17.46 DNF 12.56 15.07 15.25
First round 19 13.49   17.42   17.60 17.22 17.43 18.48 13.49
2x2x2 Cube First round 11 4.25   4.92   4.86 5.34 4.57 4.25 6.68
4x4x4 Cube Combined Final 15 56.79   1:01.23   58.50 DNF 56.79 1:02.36 1:02.82
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:06.35   DNF   DNF 1:06.35 DNF
Matthew Flay    Australia
Matthew Flay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 11.01   13.57   11.01 DNF 11.67 15.68 13.36
First round 15 10.19   15.37   14.72 17.28 16.43 14.96 10.19
2x2x2 Cube First round 13 5.04   5.67   5.82 6.36 5.59 5.61 5.04
4x4x4 Cube Combined Final 10 42.85   48.49   1:04.49 46.32 52.62 42.85 46.53
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:20.17   1:33.69   1:34.04 1:34.07 1:20.17 1:37.62 1:32.95
3x3x3 One-Handed Final 7 13.84   21.71   22.66 24.29 19.79 13.84 22.67
Combined First round 7 14.75   19.03   19.29 18.20 14.75 25.45 19.59
Pyraminx Final 6 5.37   6.82   5.37 7.54 8.15 7.32 5.60
First round 7 4.86   6.69   7.12 7.77 4.86 6.12 6.83
Skewb First round 15 12.13   13.69   13.86 12.13 DNF 13.91 13.30
Michelle Watson    Australia
Michelle Watson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 1:24.72   1:42.82   1:24.72 1:27.26 DNF 2:08.05 1:33.15
Myles Jarman    Australia
Myles Jarman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 9.92   12.90   13.94 9.92 14.39 12.32 12.45
First round 13 12.89   13.97   14.82 14.11 13.66 14.15 12.89
2x2x2 Cube First round 21 4.66   6.46   4.66 7.82 5.96 5.61 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 7 43.42   46.47   47.37 43.42 46.21 45.84 49.93
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:31.72   1:41.34   1:55.46 1:39.12 1:44.27 1:31.72 1:40.63
3x3x3 Blindfolded Final 5 2:44.53   DNF   DNF 2:44.53 4:48.99
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 30.32   33.62   33.29 32.32 30.32 38.94 35.24
Pyraminx Final 8 5.95   9.66   7.67 10.56 14.09 5.95 10.76
First round 8 6.67   7.26   7.97 6.67 6.79 9.79 7.02
Skewb First round 10 5.03   8.93   5.03 10.28 9.79 8.66 8.33
Square-1 Combined Final 6 25.82   34.93   25.82 31.44 DNF 34.04 39.30
Olivia Hayman    Australia
Olivia Hayman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 46.28   51.54   56.38 46.28 52.59 52.82 49.20
Oscar Jackman    Australia
Oscar Jackman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 50.85   56.62   59.58 1:22.23 50.85 51.47 58.81
2x2x2 Cube First round 35 13.88   18.84   14.99 20.85 20.69 13.88 30.72
Pyraminx First round 22 13.77   15.14   15.45 14.38 13.77 15.60 16.16
Skewb First round 21 21.72   28.05   29.39 29.56 21.72 25.21 30.39
Oscar Lewin    Australia
Oscar Lewin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 19.52   27.21   19.52 DNF 33.70 25.59 22.33
First round 23 20.09   23.18   23.03 34.52 21.78 20.09 24.74
2x2x2 Cube First round 28 6.85   10.66   DNF 8.76 8.54 6.85 14.67
Skewb First round 18 10.22   16.53   13.94 15.60 20.06 10.22 DNF
Oscar Watson    Australia
Oscar Watson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 11.85   12.74   12.51 11.85 14.68 12.59 13.11
First round 14 12.46   14.65   12.46 14.37 DNF 16.62 12.96
2x2x2 Cube First round 9 2.65   3.93   6.68 3.32 4.15 2.65 4.32
4x4x4 Cube Combined Final 13 43.70   51.44   43.70 50.59 53.35 1:00.16 50.39
5x5x5 Cube Combined Final 14 1:43.67   1:56.13   1:54.52 2:07.55 1:48.10 2:05.76 1:43.67
3x3x3 Blindfolded Final 7 4:21.24   DNF   DNF DNF 4:21.24
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 20.47   24.44   20.47 22.44 24.32 26.57 28.25
Pyraminx Final 5 4.90   6.53   5.34 9.82 4.90 6.90 7.34
First round 5 3.06   5.34   3.06 6.30 4.48 DNF 5.23
Skewb Final 5 4.20   5.52   4.55 4.20 5.46 6.80 6.55
First round 6 2.64   5.66   2.64 6.60 5.48 6.05 5.46
Square-1 Combined Final 7 40.02   45.17   44.33 42.74 40.02 58.57 48.43
Oscar William Stones    Australia
Oscar William Stones
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 DNF   DNF   DNF DNF DNF DNF DNF
Ryan Driscoll    Australia
Ryan Driscoll
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.31   10.02   9.40 11.16 11.49 9.31 9.51
Second round 4 8.42   9.74   10.19 9.70 8.42 10.90 9.34
First round 5 9.43   9.87   9.43 9.88 10.02 10.97 9.71
2x2x2 Cube First round 10 3.36   4.01   3.36 4.47 4.31 4.17 3.55
4x4x4 Cube Combined Final 3 34.64   37.35   35.71 39.14 34.64 38.28 38.05
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:03.74   1:05.71   1:03.77 1:10.26 1:05.14 1:08.23 1:03.74
3x3x3 Blindfolded Final 6 4:16.01   DNF   DNF DNF 4:16.01
3x3x3 One-Handed Final 3 13.82   16.36   18.21 17.65 16.75 13.82 14.69
Combined First round 6 15.79   18.90   26.33 19.19 16.72 20.80 15.79
Rylan Foster    Australia
Rylan Foster
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 1:13.27   1:21.44   1:21.86 1:18.69 1:13.27 1:23.78 1:38.46
Swami Srinivasan    Australia
Swami Srinivasan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 10.36   15.10   16.13 15.30 15.17 10.36 14.84
First round 12 12.84   13.80   14.44 12.84 13.11 15.46 13.85
2x2x2 Cube First round 22 5.37   7.10   7.71 5.37 6.90 6.68 10.01
4x4x4 Cube Combined Final 18 58.75   1:06.24   1:10.33 1:01.40 58.75 1:11.99 1:07.00
5x5x5 Cube Combined Final 18 2:15.12   2:33.02   2:41.85 2:24.55 2:38.00 2:36.51 2:15.12
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 33.39   43.63   46.46 33.39 41.84 1:22.92 42.58
Pyraminx First round 23 14.16   16.88   15.57 14.16 16.63 19.42 18.43
Skewb First round 22 31.85   36.83   37.90 31.85 38.27 34.33 DNF
Thomas Batchelor    Australia
Thomas Batchelor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 51.46   1:14.92   1:43.04 51.46 1:01.92 2:17.72 59.81
2x2x2 Cube First round 33 5.66   16.28   15.58 5.66 18.18 16.71 16.54
Pyraminx First round 24 10.74   17.34   18.92 22.18 10.74 10.93 22.17
Timothy Symons    Australia
Timothy Symons
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 18.49   21.33   22.15 DNF 18.49 19.05 22.80
Tobias Commins    Australia
Tobias Commins
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 33.25   42.16   DNF 42.50 33.25 37.40 46.58
2x2x2 Cube First round 27 9.16   10.37   14.39 9.27 9.16 11.32 10.52
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 1:01.27     1:50.23 1:01.27
Pyraminx First round 19 7.09   12.37   7.09 17.02 8.37 13.61 15.13
Tommy Kiprillis    Australia
Tommy Kiprillis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 7.52   8.08   8.22 7.89 11.32 8.14 7.52
Second round 2 7.10   7.76   8.16 7.24 7.10 7.88 9.18
First round 2 7.52   9.04   7.52 9.48 7.92 9.73 11.65
2x2x2 Cube Final 3 1.76   2.03   2.09 2.02 2.35 1.98 1.76
First round 7 2.23   3.29   2.23 5.75 2.70 4.33 2.85
4x4x4 Cube Combined Final 2 30.36   32.97   32.39 31.67 30.36 34.85 34.86
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:03.76   1:10.97   1:10.70 1:14.07 1:14.30 1:08.13 1:03.76
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:52.80   2:09.21   1:52.80 2:12.23 2:22.59
3x3x3 One-Handed Final 2 14.06   14.94   14.95 15.46 14.75 15.12 14.06
Combined First round 2 13.36   14.95   15.23 13.36 15.93 14.68 14.95
Pyraminx Final 2 4.14   4.64   4.30 7.02 5.12 4.14 4.49
First round 4 4.32   5.17   5.42 5.76 4.49 5.61 4.32
Skewb Final 1 3.69   3.85   3.87 4.18 3.71 3.69 3.98
First round 2 3.05   4.70   3.05 4.75 4.96 4.40 4.98
Square-1 Combined Final 1 9.90   11.15   10.17 15.23 9.90 12.76 10.52
William Gurnett    Australia
William Gurnett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 7.32   9.36   9.67 7.32 10.82 9.30 9.12
Second round 3 8.71   9.13   11.81 9.09 9.19 9.12 8.71
First round 6 9.18   10.15   9.41 15.34 9.18 10.96 10.08
2x2x2 Cube Final 4 1.55   2.57   1.85 1.55 4.94 3.38 2.48
First round 4 1.83   2.47   2.23 9.07 2.84 1.83 2.34
4x4x4 Cube Combined Final 5 36.14   40.51   42.49 38.67 36.14 40.45 42.41
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:04.53   1:12.66   1:12.75 1:07.36 1:24.84 1:04.53 1:17.88
3x3x3 One-Handed Final 4 13.90   16.37   17.20 16.19 17.23 15.71 13.90
Combined First round 3 11.62   17.53   18.32 17.04 11.62 19.28 17.22
Pyraminx Final 4 4.36   5.67   6.28 6.21 5.27 4.36 5.54
First round 3 3.57   5.11   4.98 6.17 3.57 4.50 5.85
Skewb Final 2 3.55   4.64   7.38 5.32 3.97 3.55 4.64
First round 4 4.53   5.34   5.86 DNF 4.53 5.24 4.92
Square-1 Combined Final 2 9.31   11.81   15.30 9.31 9.53 11.69 14.21
William Moulden    Australia
William Moulden
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 23.52   27.48   27.00 30.03 27.83 27.61 23.52
2x2x2 Cube First round 17 4.80   6.08   8.63 6.49 4.80 6.60 5.16
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:38.06   1:43.91   1:40.58 1:43.16 1:49.15 1:48.00 1:38.06
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 49.41   57.76   49.41 1:20.79 49.84 1:10.51 52.93
Pyraminx First round 16 5.51   11.36   7.98 13.98 12.11 5.51 15.16
Skewb First round 14 6.67   12.10   6.67 16.27 13.05 10.47 12.78
Zac Meulenkamp    Australia
Zac Meulenkamp
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 24.41   36.98   41.32 24.41 36.63 42.37 33.00
2x2x2 Cube First round 26 8.06   9.25   9.71 13.09 8.06 8.65 9.40
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 1:30.52     1:30.79 1:30.52
Pyraminx First round 25 13.39   20.74   13.39 13.72 24.71 23.79 26.74
Skewb First round 19 14.06   17.62   16.92 20.41 14.06 28.14 15.52
Zacheriah L. Huynh    Australia
Zacheriah L. Huynh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 16.61   23.98   24.05 22.41 16.61 30.12 25.48
2x2x2 Cube First round 25 7.02   8.04   7.02 10.54 7.72 8.36 8.03
4x4x4 Cube Combined Final 25 2:09.17     2:09.17 2:18.52
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 1:06.74     1:06.74 1:29.81