Hobart Summer 2018

Date City WCA LInk
2018-1-27  Australia, Hobart Hobart Summer 2018

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 6.70  Jody Jones 9.40  Tianxing Wang (王天行) 10.29
 2x2x2 Cube  Cameron Stollery 2.16  Feliks Zemdegs 2.49  Jody Jones 2.85
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 27.55  Jody Jones 38.14  Tianxing Wang (王天行) 43.90
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 47.73  Tianxing Wang (王天行) 1:19.49  Jody Jones 1:27.87
 3x3x3 Blindfolded  Feliks Zemdegs 54.11  Jody Jones 2:37.04  Carl La Hood 3:39.38
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 11.86  Jody Jones 19.71  Jaryd Robin Dearing 23.05
 Pyraminx  Emmet Hobbs 4.76  Carl La Hood 4.76  Jody Jones 5.79
 Skewb  Ben Wakelin 4.62  Calven Lipec 5.14  Jaryd Robin Dearing 5.56
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 4.59   WR 6.28    Australia 7.30 5.79 8.61 4.59 5.76
2 Jody Jones 8.66   10.29    Australia 9.97 10.30 DNF 8.66 10.61
3 Cameron Stollery 8.61   11.04    Australia 10.51 11.59 11.19 8.61 11.42
4 Tianxing Wang (王天行) 10.57   11.89    China 14.32 11.76 10.57 11.25 12.66
5 Jaryd Robin Dearing 12.91   13.27    Australia 12.97 14.54 12.99 12.91 13.86
6 Divnoor Bajwa 11.73   13.42    Australia 12.89 11.73 12.59 15.55 14.78
7 Matthew Cook 11.22   13.44    Australia 15.85 14.05 13.35 12.91 11.22
8 Calven Lipec 10.05   13.72    Australia 12.53 14.73 13.90 10.05 15.64
9 George Pelham 11.49   13.72    Australia DNF 15.93 12.33 11.49 12.90
10 Sam Chaplin 12.30   14.00    Australia 12.30 16.98 13.84 14.01 14.15
11 Myles Jarman 13.27   14.33    Australia 13.27 17.74 13.51 15.19 14.29
12 Bailey Lucas Mulcahy 13.43   14.54    Australia 13.76 13.43 14.84 15.02 17.62
13 Ming Kim Low 12.64   14.56    Australia 16.23 15.29 12.64 13.54 14.86
14 Darcy Andrikonis 12.38   15.73    Australia 15.11 18.55 17.15 12.38 14.92
15 Arisandra Soo 13.82   16.99    Australia 30.72 13.82 15.66 20.07 15.25
16 Ben Wakelin 14.08   17.26    Australia 18.17 18.57 18.72 14.08 15.04
17 Carl La Hood 15.19   18.50    Australia 20.00 17.00 15.19 18.51 25.53
18 Oscar Watson 16.44   19.85    Australia 21.02 18.37 16.44 20.15 25.11
19 Lucien West 17.80   20.32    Australia 22.29 19.47 19.20 36.29 17.80
20 Tim McMahon 18.17   20.88    Australia 18.17 21.83 20.96 26.00 19.85
21 Rainie Liu (刘诗雨) 16.60   21.52    Australia 22.73 23.61 16.60 20.41 21.43
22 Ming Jin Low 18.16   21.70    Australia 25.79 23.25 18.16 21.15 20.70
23 Xavier Lewis Mulcahy 16.52   22.78    Australia 21.61 23.80 33.26 22.94 16.52
24 Otto Newstead 19.94   23.93    Australia 25.20 19.94 23.28 23.31 32.83
25 Emmet Hobbs 21.29   24.69    Australia 21.49 26.36 26.21 21.29 47.20
26 Jude Coburn 24.14   25.48    Australia 24.14 28.23 25.15 24.90 26.40
27 Brianna Doyle 25.13   27.46    Australia 26.76 30.25 25.37 31.80 25.13
28 Ming Han Low 22.87   29.21    Australia 33.09 31.71 22.87 32.01 23.90
29 Jamie Willson 24.56   29.34    Australia 29.26 37.49 27.21 24.56 31.55
30 Floyd Taylor 26.58   29.74    Australia 31.98 31.17 28.86 29.18 26.58
31 Declan Fraser Rixon 25.23   30.01    Australia 25.23 36.67 34.01 26.94 29.09
32 Johar Ali Malik 26.01   30.46    Australia 34.33 37.89 26.01 26.16 30.89
33 Paddy Eldershaw 29.11   34.15    Australia 31.83 36.85 29.11 33.76 49.32
34 Valeriya Gaidarly (Валерия Гайдарлы) 26.97   34.50    Kazakhstan 37.37 26.97 33.88 DNF 32.24
35 Cooper Nightingale 27.70   35.56    Australia 42.55 29.96 39.94 27.70 36.79
36 Hamish William Norman 31.50   36.78    Australia 38.55 33.39 38.40 39.59 31.50
37 Ethan Lavulo 35.21   39.49    Australia 39.19 35.21 43.97 45.73 35.30
38 Edward Ike Danielson 27.59   40.75    Australia 37.83 41.81 48.12 27.59 42.61
39 Tyson Midson-Laredo 25.81   43.51    Australia 44.00 1:10.43 52.22 34.31 25.81
40 Donna Cook 34.46   44.86    Australia 42.13 46.38 46.08 47.65 34.46
41 Jay Laning 32.25   45.50    Australia 47.92 52.10 47.48 41.10 32.25
42 Joey Cavanagh 40.44   45.84    Australia 40.44 48.06 43.85 45.60 DNF
43 Harry Enticott 43.02   50.04    Australia 43.02 48.72 55.29 59.70 46.11
44 Chi Keen Low 49.00   55.90    Australia 57.70 58.73 49.00 2:05.63 51.28
45 Charlie Boardman 57.64   1:01.55    Australia 59.34 1:02.19 DNF 1:03.11 57.64
46 Tate Thow 57.45   1:10.18    Australia 1:07.72 1:09.75 57.45 1:13.08 1:13.55
47 Michelle Brewster 1:05.59   1:19.84    Australia 1:22.09 1:20.25 1:17.19 1:28.48 1:05.59
48 Huey Miin Tan 1:04.12   1:21.88    Australia 1:16.15 1:21.51 1:32.00 1:27.98 1:04.12
49 David Zemdegs 1:05.35   1:24.48    Australia 1:05.35 1:23.68 1:12.13 1:37.62 DNF
50 Stella Taylor 1:31.75   1:37.42    Australia 1:40.17 1:34.23 2:11.82 1:31.75 1:37.85
51 Rory Spinaze Littlejohn 1:28.03   1:37.91    Australia 1:46.51 1:29.03 1:38.19 1:28.03 1:51.98
52 John Cook 1:17.80   2:10.58    Australia 1:44.63 2:23.30 2:25.30 1:17.80 2:23.81
53 Aiden Cook 16.58   DNF    Australia DNF 21.57 16.58 20.04 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5.53   6.41    Australia 7.66 5.53 5.62 5.94 8.53
2 Cameron Stollery 9.16   9.85    Australia 9.16 9.98 11.28 9.43 10.15
3 Tianxing Wang (王天行) 8.36   11.35    China 10.96 8.36 13.21 11.53 11.57
4 Jody Jones 8.50   11.47    Australia 8.50 9.88 11.59 13.25 12.93
5 Matthew Cook 10.23   11.70    Australia 10.23 11.88 13.30 11.13 12.08
6 Divnoor Bajwa 11.49   12.03    Australia 11.49 11.68 15.18 11.98 12.44
7 Calven Lipec 11.49   12.66    Australia 14.18 13.13 12.05 12.79 11.49
8 George Pelham 11.03   12.93    Australia 14.41 11.76 11.03 12.63 16.81
9 Myles Jarman 11.42   13.28    Australia 13.55 13.28 16.57 11.42 13.00
10 Ming Kim Low 12.32   13.74    Australia 14.59 13.05 14.23 12.32 13.94
11 Bailey Lucas Mulcahy 11.75   14.19    Australia 11.75 12.39 DNF 15.96 14.21
12 Jaryd Robin Dearing 13.01   14.29    Australia 14.66 13.01 19.64 14.70 13.50
13 Sam Chaplin 13.56   14.87    Australia 13.56 DNF 13.61 14.61 16.39
14 Rainie Liu (刘诗雨) 14.69   15.29    Australia 14.92 17.94 14.69 16.26 14.69
15 Arisandra Soo 12.19   15.91    Australia 12.19 20.42 15.01 17.29 15.44
16 Darcy Andrikonis 13.50   16.14    Australia 14.56 16.93 16.93 13.50 24.58
17 Carl La Hood 14.13   17.56    Australia 17.52 19.31 16.46 18.71 14.13
18 Ben Wakelin 13.78   17.60    Australia 13.78 16.58 17.80 19.00 18.43
19 Oscar Watson 16.44   17.88    Australia 21.12 16.44 17.99 17.90 17.76
20 Xavier Lewis Mulcahy 16.99   18.82    Australia 17.78 24.12 18.96 16.99 19.72
21 Lucien West 17.72   20.85    Australia 19.06 22.04 23.92 17.72 21.44
22 Ming Jin Low 18.33   22.67    Australia 32.43 26.20 21.85 18.33 19.96
23 Tim McMahon 21.30   22.89    Australia 23.59 21.54 23.55 24.33 21.30
24 Otto Newstead 21.95   24.11    Australia 23.24 27.13 21.95 25.66 23.44
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.09   6.70    Australia 6.75 6.09 7.13 7.60 6.23
2 Jody Jones 8.58   9.40    Australia 10.09 10.62 8.58 9.09 9.01
3 Tianxing Wang (王天行) 8.80   10.29    China 10.54 8.80 10.49 10.72 9.85
4 Cameron Stollery 8.95   10.61    Australia 8.95 14.25 11.10 11.19 9.55
5 Divnoor Bajwa 8.93   12.36    Australia 8.93 13.49 13.98 10.87 12.71
6 George Pelham 11.17   12.86    Australia 11.88 12.95 13.76 11.17 16.01
7 Matthew Cook 10.97   13.32    Australia 10.97 11.40 17.60 13.68 14.87
8 Calven Lipec 12.95   14.71    Australia 12.95 15.54 13.58 15.00 18.60
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2.09   2.19    Australia 2.24 3.34 2.21 2.12 2.09
2 Jody Jones 1.14   2.36    Australia 2.20 3.23 4.99 1.64 1.14
3 Cameron Stollery 1.83   2.44    Australia 3.53 1.83 2.45 2.12 2.75
4 Calven Lipec 2.70   3.56    Australia 2.70 3.23 4.65 4.56 2.89
5 Tianxing Wang (王天行) 2.38   3.71    China 3.83 3.90 3.39 4.81 2.38
6 Sam Chaplin 1.46   4.07    Australia 4.87 3.88 6.22 3.46 1.46
7 Jaryd Robin Dearing 2.18   4.17    Australia 3.63 4.27 5.90 4.62 2.18
8 Matthew Cook 3.15   4.21    Australia 4.62 4.65 3.15 3.37 5.01
9 Oscar Watson 4.74   5.25    Australia 5.05 5.72 6.97 4.74 4.97
10 Carl La Hood 4.37   5.43    Australia 5.94 4.84 5.51 6.61 4.37
11 Ben Wakelin 3.90   5.47    Australia 3.90 4.75 4.58 7.09 8.47
12 Darcy Andrikonis 2.76   5.59    Australia 6.40 5.07 6.48 5.30 2.76
13 Bailey Lucas Mulcahy 4.54   5.85    Australia 6.55 4.54 7.58 5.49 5.51
14 Myles Jarman 4.44   5.87    Australia 5.49 7.08 6.10 6.01 4.44
15 George Pelham 4.02   6.19    Australia 6.09 DNF 6.49 5.98 4.02
16 Rainie Liu (刘诗雨) 3.33   6.21    Australia 6.87 6.48 6.25 5.91 3.33
17 Ming Kim Low 5.00   6.49    Australia 7.62 9.27 5.00 5.32 6.52
18 Xavier Lewis Mulcahy 5.79   6.50    Australia 9.00 6.07 6.66 5.79 6.78
19 Divnoor Bajwa 3.42   6.54    Australia 5.78 8.01 3.42 7.37 6.48
20 Emmet Hobbs 6.32   7.53    Australia 6.32 11.91 6.83 8.81 6.96
21 Otto Newstead 4.39   7.69    Australia 8.30 8.72 8.44 6.33 4.39
22 Jude Coburn 4.82   8.02    Australia 7.93 7.78 8.34 10.57 4.82
23 Ming Jin Low 3.35   8.30    Australia 9.59 15.04 9.07 6.24 3.35
24 Aiden Cook 6.16   8.64    Australia 8.57 10.82 6.16 11.04 6.53
25 Floyd Taylor 6.31   8.65    Australia 10.08 9.23 6.31 11.09 6.65
26 Cooper Nightingale 7.89   8.78    Australia 8.49 9.29 18.87 7.89 8.57
27 Ming Han Low 7.16   9.83    Australia 8.45 12.60 7.16 8.43 DNF
28 Lucien West 6.95   10.10    Australia 8.32 12.46 9.51 21.42 6.95
29 Edward Ike Danielson 5.98   10.43    Australia 8.95 5.98 10.46 11.89 13.79
30 Declan Fraser Rixon 9.29   10.82    Australia 9.29 10.15 9.65 15.53 12.65
31 Paddy Eldershaw 6.20   11.08    Australia 6.20 8.84 12.76 11.63 15.83
32 Jamie Willson 9.37   11.94    Australia 10.54 14.00 9.37 19.14 11.28
33 Harry Enticott 9.23   16.59    Australia 9.23 18.27 19.54 19.61 11.95
34 Jay Laning 13.04   16.68    Australia 14.79 17.26 13.04 18.00 19.73
35 Joey Cavanagh 11.40   17.20    Australia 11.40 26.71 17.02 12.63 21.96
36 Charlie Boardman 17.39   20.29    Australia 17.39 19.60 DNF 18.89 22.37
37 David Zemdegs 36.70   46.18    Australia 1:16.29 41.73 36.70 59.63 37.19
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.74   2.16    Australia 2.95 2.28 1.74 1.92 2.29
2 Feliks Zemdegs 2.11   2.49    Australia 2.79 2.22 2.47 3.93 2.11
3 Jody Jones 2.08   2.85    Australia 3.35 2.08 2.84 2.36 3.39
4 Calven Lipec 2.91   3.34    Australia 3.54 3.20 2.91 4.20 3.27
5 Matthew Cook 3.02   4.09    Australia 6.64 4.20 3.92 4.16 3.02
6 Jaryd Robin Dearing 3.25   4.27    Australia 4.69 4.21 3.25 3.91 6.53
7 Tianxing Wang (王天行) 3.13   4.30    China 4.31 5.36 4.88 3.13 3.70
8 Sam Chaplin 3.36   4.69    Australia 3.36 5.67 4.78 4.28 5.01
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 21.71   27.55    Australia 25.94 29.30 27.42 21.71 DNF
2 Jody Jones 36.16   38.14    Australia 36.40 40.71 36.16 40.21 37.82
3 Tianxing Wang (王天行) 38.46   43.90    China 38.46 39.27 42.81 59.50 49.63
4 Myles Jarman 42.57   46.70    Australia 46.32 42.57 44.36 58.93 49.41
5 Matthew Cook 44.67   48.38    Australia 47.62 50.16 44.67 47.36 58.76
6 Cameron Stollery 46.79   53.90    Australia 46.79 50.91 56.38 1:07.10 54.41
7 Calven Lipec 52.06   55.98    Australia 56.70 52.41 1:08.68 52.06 58.84
8 George Pelham 51.30   56.23    Australia 54.19 54.70 59.80 DNF 51.30
9 Jaryd Robin Dearing 52.55   57.96    Australia 57.58 59.83 56.92 52.55 59.39
10 Ming Kim Low 54.38   1:05.47    Australia 54.38 1:03.24 1:13.40 59.76 1:19.47
11 Divnoor Bajwa 49.50   1:06.26    Australia 1:12.05 1:19.57 59.52 49.50 1:07.22
12 Darcy Andrikonis 1:06.61   1:07.78    Australia 1:16.61 1:06.61 1:07.51 1:07.14 1:08.70
13 Bailey Lucas Mulcahy 58.93   1:10.85    Australia 58.93 1:07.97 1:14.99 1:14.87 1:09.72
14 Oscar Watson 1:07.00   1:11.43    Australia 1:07.07 1:07.00 1:22.53 1:19.41 1:07.80
15 Ben Wakelin 1:02.50   1:15.43    Australia 1:22.91 1:30.99 1:08.57 1:02.50 1:14.80
16 Sam Chaplin 1:12.12   1:16.36    Australia 1:15.96 1:12.12 1:14.50 1:18.61 DNF
17 Rainie Liu (刘诗雨) 1:16.74   1:22.45    Australia 1:22.68 1:16.74 1:27.72 1:26.18 1:18.49
18 Ming Jin Low 1:15.29   1:28.59    Australia 1:15.29 1:28.23 DNF 1:25.99 1:31.56
19 Lucien West 1:25.69   1:35.95    Australia 1:37.23 1:36.30 1:25.69 1:36.67 1:34.87
20 Emmet Hobbs 1:48.83      Australia 1:48.83 DNF
21 Otto Newstead 1:51.94      Australia DNF 1:51.94
22 Cooper Nightingale DNF      Australia DNF DNF
22 Declan Fraser Rixon DNF      Australia DNF DNF
22 Floyd Taylor DNF      Australia DNF DNS
22 Jamie Willson DNF      Australia DNF DNF
22 Jay Laning DNF      Australia DNF DNF
22 Johar Ali Malik DNF      Australia DNF DNF
22 Jude Coburn DNF      Australia DNF DNS
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 44.41   47.73    Australia 46.05 44.41 47.27 52.07 49.86
2 Tianxing Wang (王天行) 1:15.46   1:19.49    China 1:40.51 1:17.88 1:21.08 1:19.52 1:15.46
3 Jody Jones 1:20.30   1:27.87    Australia 1:28.24 1:29.34 1:20.30 1:26.02 1:36.96
4 Cameron Stollery 1:33.50   1:37.20    Australia 1:35.29 1:44.30 1:33.50 1:39.24 1:37.07
5 Calven Lipec 1:42.12   1:48.61    Australia 1:53.65 1:42.12 1:47.60 1:44.59 2:24.46
6 Darcy Andrikonis 1:42.48   1:51.13    Australia 2:01.29 2:03.58 1:42.48 1:47.22 1:44.89
7 Matthew Cook 1:50.30   1:52.91    Australia 1:50.30 1:56.72 1:50.92 1:57.87 1:51.09
8 Myles Jarman 1:44.36   1:55.83    Australia 1:44.36 2:16.00 1:59.84 1:56.09 1:51.57
9 George Pelham 1:44.34   1:56.00    Australia 1:58.67 1:52.94 2:06.21 1:44.34 1:56.39
10 Jaryd Robin Dearing 1:53.05   1:57.61    Australia 1:56.67 1:58.14 1:58.01 2:02.92 1:53.05
11 Ming Kim Low 1:59.76   2:10.84    Australia 2:19.72 2:03.09 1:59.76 2:16.92 2:12.50
12 Oscar Watson 2:07.03   2:31.19    Australia 2:43.12 2:07.03 2:43.74 2:17.65 2:32.79
13 Ben Wakelin 2:41.62      Australia DNF 2:41.62
14 Rainie Liu (刘诗雨) 2:49.71      Australia DNF 2:49.71
15 Declan Fraser Rixon DNF      Australia DNF DNF
15 Emmet Hobbs DNF      Australia DNF DNF
15 Jamie Willson DNF      Australia DNF DNF
15 Jay Laning DNF      Australia DNF DNF
15 Johar Ali Malik DNF      Australia DNF DNF
15 Jude Coburn DNF      Australia DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 54.11   DNF    Australia DNF 54.11 59.42
2 Jody Jones 2:37.04   DNF    Australia DNF 2:37.04 DNF
3 Carl La Hood 3:39.38   DNF    Australia 3:39.38 DNF DNF
4 Ming Kim Low 3:50.33   DNF    Australia DNF DNF 3:50.33
5 Calven Lipec 4:52.31   DNF    Australia DNF 4:52.31 DNS
6 Ben Wakelin DNF   DNF    Australia DNF DNF DNS
6 Cameron Stollery DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
6 Emmet Hobbs DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
6 Myles Jarman DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
6 Rainie Liu (刘诗雨) DNF   DNF    Australia DNF DNF DNS
  3x3x3 One-Handed   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 10.88   11.86    Australia 12.38 13.22 10.88 12.29 10.90
2 Jody Jones 16.49   19.71    Australia 20.09 23.94 16.72 16.49 22.31
3 Jaryd Robin Dearing 18.39   23.05    Australia 25.47 21.31 18.39 23.18 24.65
4 Matthew Cook 19.81   23.17    Australia 19.81 20.09 21.48 29.14 27.95
5 Cameron Stollery 21.49   23.51    Australia 27.01 21.49 21.50 23.69 25.34
6 Divnoor Bajwa 17.39   24.03    Australia 24.42 28.44 24.57 17.39 23.09
7 George Pelham 23.40   26.38    Australia 24.70 31.75 30.56 23.40 23.88
8 Sam Chaplin 26.60   27.94    Australia 26.96 30.08 26.60 29.58 27.29
9 Calven Lipec 23.02   29.65    Australia 31.97 29.13 27.86 23.02 37.14
10 Myles Jarman 26.46   29.90    Australia 30.36 26.46 34.59 28.46 30.88
11 Ming Kim Low 25.67   30.75    Australia 37.83 26.85 32.15 25.67 33.26
12 Tim McMahon 28.87   31.45    Australia 32.12 32.02 37.89 30.20 28.87
13 Bailey Lucas Mulcahy 28.56   31.69    Australia 34.38 35.15 30.98 29.71 28.56
14 Rainie Liu (刘诗雨) 30.77   36.92    Australia 43.70 44.80 33.28 33.79 30.77
15 Ben Wakelin 36.03   41.76    Australia 40.50 36.03 41.00 43.79 49.50
16 Ming Jin Low 42.70   50.00    Australia 50.13 42.70 48.76 51.10 51.84
17 Carl La Hood 45.02      Australia 45.02 46.10
18 Oscar Watson 45.38      Australia 45.38 1:09.37
19 Johar Ali Malik 1:02.46      Australia 1:08.83 1:02.46
20 Otto Newstead 1:06.38      Australia 1:06.38 1:24.58
21 Emmet Hobbs 1:07.56      Australia 1:07.56 DNF
22 Declan Fraser Rixon 1:08.08      Australia 1:08.08 1:25.92
23 Edward Ike Danielson DNF      Australia DNF DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Emmet Hobbs 2.55   4.76    Australia 2.55 6.28 6.92 3.19 4.80
2 Carl La Hood 3.02   4.76    Australia 3.02 8.03 4.54 6.44 3.30
3 Jody Jones 4.12   5.79    Australia 8.17 4.12 6.00 4.93 6.44
4 Cameron Stollery 3.46   6.07    Australia 3.46 5.61 13.89 7.30 5.29
5 Ben Wakelin 5.57   6.32    Australia 5.64 6.62 6.70 7.51 5.57
6 Rainie Liu (刘诗雨) 5.41   6.40    Australia 6.92 5.41 7.87 5.49 6.79
7 Hamish William Norman 4.51   6.89    Australia 4.51 5.13 8.55 7.32 8.23
8 Calven Lipec 3.74   7.34    Australia 3.74 6.52 8.53 6.98 9.01
9 Matthew Cook 6.10   7.41    Australia 10.70 6.10 7.46 7.77 7.01
10 Sam Chaplin 2.84   7.44    Australia 9.27 2.84 5.74 8.28 8.30
11 Oscar Watson 3.26   7.60    Australia 8.42 3.26 10.07 6.87 7.51
12 Myles Jarman 6.71   8.43    Australia 9.11 6.71 7.84 8.34 9.63
13 Bailey Lucas Mulcahy 5.86   8.61    Australia 7.55 7.05 11.24 5.86 12.52
14 Brianna Doyle 6.46   9.17    Australia 8.76 8.17 10.59 6.46 14.14
15 Ming Jin Low 9.01   11.49    Australia 12.07 9.01 9.35 13.06 14.86
16 Jay Laning 9.00   11.77    Australia 11.95 13.00 9.00 10.35 15.33
17 Cooper Nightingale 10.59   12.12    Australia 10.59 10.61 14.66 14.37 11.37
18 Donna Cook 9.20   12.26    Australia 9.20 15.83 9.99 11.93 14.86
19 Harry Enticott 8.52   12.41    Australia 8.52 10.13 10.62 16.48 18.03
20 Ming Han Low 11.93   13.86    Australia 15.61 12.72 11.93 13.25 17.38
21 Ming Kim Low 11.71   14.15    Australia 15.64 14.87 11.95 11.71 17.71
22 Edward Ike Danielson 5.93   15.73    Australia 5.93 19.57 18.70 18.77 9.72
23 Joey Cavanagh 12.53   15.84    Australia 24.85 15.25 17.59 12.53 14.68
24 Jamie Willson 7.41   16.18    Australia 7.41 10.78 16.82 24.89 20.93
25 Floyd Taylor 12.00   16.26    Australia DNF 13.24 20.72 12.00 14.82
26 Stella Taylor 16.88   19.81    Australia 18.00 22.28 16.88 19.16 26.23
27 Johar Ali Malik 14.25   21.59    Australia 23.09 14.25 26.29 28.12 15.40
28 Charlie Boardman 20.31   24.47    Australia 20.31 26.92 24.63 21.87 34.60
29 Otto Newstead 13.33   30.39    Australia 13.33 22.45 DNF 29.84 38.89
30 Paddy Eldershaw 26.18   33.09    Australia 37.81 26.18 31.97 29.49 1:03.22
31 Michelle Brewster 23.35   36.38    Australia 28.56 23.35 38.39 DNF 42.19
32 Tate Thow 27.28   36.47    Australia 38.94 27.28 35.07 46.07 35.40
33 Divnoor Bajwa 9.22   DNF    Australia DNF 9.22 DNF 10.45 18.52
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ben Wakelin 2.28   4.62    Australia 4.46 4.64 5.36 4.75 2.28
2 Calven Lipec 4.40   5.14    Australia 4.92 5.31 6.98 4.40 5.19
3 Jaryd Robin Dearing 4.53   5.56    Australia 9.45 5.09 5.90 4.53 5.68
4 Feliks Zemdegs 4.94   5.69    Australia 5.51 4.94 5.68 14.49 5.88
5 Jody Jones 4.04   5.74    Australia 4.51 5.79 6.93 8.88 4.04
6 Sam Chaplin 6.02   6.79    Australia 9.10 6.16 6.70 7.50 6.02
7 Rainie Liu (刘诗雨) 6.87   7.21    Australia 9.46 7.04 7.52 7.08 6.87
8 Oscar Watson 5.75   8.05    Australia 8.73 5.75 9.62 8.71 6.72
9 Myles Jarman 7.01   8.28    Australia 9.62 11.15 7.32 7.01 7.90
10 Matthew Cook 6.52   8.70    Australia 6.96 6.52 9.21 10.32 9.93
11 Emmet Hobbs 6.62   9.68    Australia 6.62 11.35 6.65 11.25 11.15
12 Cameron Stollery 8.64   11.37    Australia 11.66 13.25 8.64 9.21 14.48
13 Edward Ike Danielson 4.81   12.89    Australia 16.31 15.00 4.81 7.37 DNF
14 Divnoor Bajwa 9.55   12.99    Australia 30.70 10.62 13.45 9.55 14.90
15 Harry Enticott 9.04   13.13    Australia 20.15 9.79 11.04 18.55 9.04
16 Ming Jin Low 10.76   13.79    Australia 12.78 25.99 13.96 14.63 10.76
17 Ming Han Low 12.40   21.50    Australia 16.36 23.27 24.88 36.92 12.40
18 Cooper Nightingale 14.73   21.53    Australia 24.13 14.73 18.67 29.77 21.80
19 Jamie Willson 14.28   24.36    Australia 28.93 14.28 36.57 14.90 29.24
20 Ming Kim Low 14.80   27.45    Australia 14.80 28.44 24.01 29.90 DNF
21 Jay Laning 16.77   31.22    Australia 16.77 30.24 DNF 30.59 32.84
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 B D F U2 B U R' D2 L' D R2 B2 D2 L2 F2 D R2 B2
A #2 R' B' L' B' D2 L' U2 R' D2 B2 U' L2 B2 L' D2 F2 L' B2 D2
A #3 D2 B' U F' U' L B' R2 L' D2 R2 F2 U D2 F2 U L2 F2
A #4 B2 U L2 U R2 D2 B2 L2 R2 F' U' L2 R F' U L' B D F2 L
A #5 F B' R2 L2 D2 F' L B D' B2 R' U' L2 B2 L2 F2 U L2 D'
A Ex#1 R' D F' R' L' D2 L U' L' U R B D2 F2 U2 F L2 F B
A Ex#2 B2 D2 F U2 L2 F' L2 U2 B2 L' F2 D B D2 R' B R F2 L2 D
B #1 F' U' R L' F' R2 L2 B2 U' R' F D2 F2 B' L2 B U2 L2
B #2 R2 L2 F2 R2 B2 U R F B D R' D2 B2 U R2 U' B2 D' R2
B #3 R' B2 F2 R' D2 R F2 L' D' B' L R' F' D F' L' B2 L' F
B #4 R2 F R2 F D2 L2 U2 L2 R2 U2 L' B2 D' F' L D F' L2 B F2
B #5 D2 F2 D L2 F2 D' R' U L2 F2 D F2 U B D' R' B' R2
B Ex#1 F2 R2 U R2 B2 R2 U' B U2 B2 L2 R U2 F' U2 L D2 F'
B Ex#2 L' B2 L' F' R B2 U B2 R' L B2 L2 F D2 F2 B' U2 L2
C #1 R2 F L2 F L2 B2 L2 F U2 F2 D' U L F D' L2 B2 D B' F' L
C #2 R2 L2 D' R2 F B' U F2 L D2 R F U2 R2 F U2 D2 B' U2 L2
C #3 F2 L2 B2 R' B2 L D' R' F U' R F2 U B2 D' R2 L2 B2 R2
C #4 L2 U2 R2 B2 R2 B2 U R2 U B U' L R U2 B R' F2 R' F' U
C #5 B2 D2 B' U2 L2 F2 L2 F' D L' D2 L2 U2 B' D U L2 U F'
C Ex#1 U2 L U2 L U' R2 F D' B2 L U2 F2 D' R2 U' F2 L2 B2 U
C Ex#2 B2 L2 U2 L2 F2 D2 B' U2 R2 U' B' R' B' R2 B F L' D F2 L'
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 D2 B' L2 F R2 F2 D2 R2 B D L2 F2 L F2 L' U2 R F D2 R
A #2 D2 B' D2 F2 D2 R2 D2 R2 U2 L' U2 F2 R D L U' B' D U2 R2
A #3 L2 B R2 D2 R2 B' U2 B' D F2 U' B L' B' D2 L' R B' U'
A #4 D2 B' U2 B' U' B' L2 U B2 R U F2 B R2 D2 B' L2
A #5 B2 D' R2 F2 R2 B2 R2 D' R2 D L F D' B' U L2 U2 R U' F2
A Ex#1 L B' R U' B2 R F D2 R F B' D' R2 L2 D' R2 U' D2 F2
A Ex#2 B2 D' R2 U2 R' B2 L2 F U' D' L' U2 B D2 F B D2 L2 F'
B #1 R2 D2 R2 D B2 F2 L2 R2 D L2 F U2 R2 D' F' R B2 R D2 F
B #2 B L2 D2 F D2 B' D2 L2 B U2 F R U B F2 L' U2 R D R'
B #3 R2 B R B R2 D F' U2 B' L' B2 D' F2 D2 F2 R2 D2 R2 U L2
B #4 B2 L U2 R' F2 L2 U2 L D' F' U L' R F' D' L U2 B2 U2
B #5 D L D2 B' L' U B R2 F' U2 F R2 L2 U B2 L2 U' F2 B2
B Ex#1 R2 B2 D2 L2 R2 D' B2 F2 D R' B' D' F' L2 U F2 L B2
B Ex#2 F' D2 B L2 F2 R2 B' D2 U2 L2 B L D2 B L R' B2 D U'
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 F' L B' R2 F2 U L D2 R2 B L D2 B2 R D2 R' B2 L F2 L
A #2 R' F2 U' R2 B' L F L' D' F2 R U2 L D2 L' F2 L' B2 L
A #3 U2 L' D2 F B U B2 D' F' R' F2 U2 F' R2 B' D2 F' R2 L2
A #4 B' L2 F R2 B' F' L2 R2 D2 L D' L U' B F' U L' B R2 B'
A #5 R2 B2 U' R2 U L2 U B F' U L R2 D' U2 B2 F L2 D2 R2
A Ex#1 R B2 R U2 B2 R' B2 F2 L' F D2 L' B L' B R D' B D'
A Ex#2 U2 L D' F' B D' B' R B D2 L U' R2 F2 U F2 L2 F2 L2 B2 D2
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 R U2 F R U' R F' R' U2 R'
A #2 R U2 R2 U' F' R2 U' R2 U2 F' R
A #3 R F' U' R2 U2 F R' F U2 R U2
A #4 U2 R2 F' R U R' U' R U2 R U'
A #5 R U' R' F' R2 F R U' R' U2 R
A Ex#1 R' U' F' R2 F' R2 F' R U' R U2
A Ex#2 U2 R' F' U R F2 U' R2 U' R' U
B #1 U R' F2 U' R U F U' R U' R'
B #2 U R' U2 F' R U2 R' U2 F R U'
B #3 F' U2 F R U' R' F R U' R U'
B #4 U' R' U F R2 U2 R' U' R' F R'
B #5 R' F R U' R' U2 F' U' F U2 R2
B Ex#1 U R' U2 F U' R U R F' R' U'
B Ex#2 R U' F' U' R' U R2 U R' F R
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R' U R' U' R2 U2 F' R2 U2 F R
A #2 R' F R2 U' F2 R U R' U2 F R
A #3 R' F R U' R' U2 F2 U2 R2 U' R2
A #4 U R' F2 U2 F' U2 R2 U' R' U R
A #5 U R' U2 F' U' F2 U' R2 U' R' U'
A Ex#1 R2 F R2 U' R' U' R' F U' R U2
A Ex#2 R' F U' F' U2 F' U R2 U2 R' U
  4x4x4 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 U B2 D' F2 D' R2 F2 L2 D F2 D' R' B' L U F2 U2 B2 R2 L' Fw2 Uw2 Fw2 F Uw2 B L2 B Rw2 L' U2 F2 Uw B2 R' U2 F' Uw B2 Rw' Uw D2 Rw' U'
A #2 U2 F2 R2 F D2 U2 B2 U2 R' D L F L2 F2 R' B2 U2 R U Rw2 B' Uw2 Fw2 B2 D' B2 D2 B F' U' F' Rw Fw2 Rw' F' R2 D Uw' Fw' B' Uw' B' D R
A #3 U' F2 D' R2 U' B2 L2 B2 D R2 D2 R' B R F2 U L2 R' U2 Rw2 U' B Rw2 U2 B' U' F Rw2 R2 D Rw' R D F' R' U2 Fw Uw F U Rw' Uw2 Fw R'
A #4 B R2 F2 B' L2 B' D2 B D2 R2 U2 D F R2 F R F' D2 R2 U' Rw2 Uw2 D2 F2 D B' Uw2 F U' D' B' D' Rw D R2 Fw2 B' Uw' U' Rw' Uw2 D' F' L' U'
A #5 R L2 U R' L2 D' R D F' U2 R' B2 L2 D2 R B2 L U2 F2 B2 Rw2 B' Rw2 L2 U Fw2 D' Rw2 B D' Rw2 D2 Rw' Uw2 F U' L Fw' Uw' F' B' Uw2 B' L2
A Ex#1 R D F L F' R D' B' U R F2 R' B2 D2 L F2 L' U2 R B2 Rw2 Fw2 Rw2 B L2 Uw2 D2 F' D F2 U' F' Rw2 R F' D Rw D' Fw' Uw D' F L' Fw R Uw2
A Ex#2 D' U F' B' D B R2 U R B' R2 F L2 B U2 L2 F' L2 D2 U2 Fw2 Uw2 B U Fw2 R2 B2 U' B' R2 Fw2 D' B' Rw U' Fw2 F' U Rw2 B Fw' R L2 Fw2 U' Rw'
B #1 L' D2 U2 F2 R' F2 D2 L R2 U2 F R2 B' D2 R' B U' F2 D' L Fw2 R' Fw2 Rw2 R' B' Uw2 D2 R Fw2 U2 Uw L B Uw' L B L2 Rw Fw2 Rw D2 Rw
B #2 D2 B2 R2 B' L2 B R2 B' D2 B2 L2 R' U L2 B2 L B F2 U2 B Rw2 Fw2 L U Fw2 B2 D' L2 Uw2 Rw2 L' U' F' L' D2 Fw L F' Uw Rw B2 Rw Uw' B2 R2
B #3 F2 U2 F2 D' R2 D U' F2 L2 U' B' D' L' U2 R D' R B' F2 U' Rw2 Fw2 F' U Fw2 D2 Rw2 D2 B' F2 U Rw' F' L' B2 Rw' R' Fw' Uw D U Rw2 Uw' R2
B #4 R2 D2 R2 B2 L2 F2 D' F2 D2 L F' B R2 F R D F' D R2 Rw2 Uw2 D' Fw2 F U R2 B' Uw2 B F' U' Rw F2 L2 F2 U2 B' Fw' R2 L Uw' Rw' B2 U2
B #5 B2 U2 F R2 B' F' R2 F L2 F' R B' U L B L' D' F' R' F2 R2 Uw2 Fw2 B Uw2 U' F' L2 F' Uw2 R2 Uw2 U2 B2 Rw Fw2 L F2 R' Fw Rw L' B2 D' Fw2 F'
B Ex#1 U2 B2 D2 R U2 L2 U2 L' B2 L' F L B D' R' U' L D R' B' Rw2 Fw2 R' F Uw2 B D2 R' U2 Rw2 F2 U2 L' Uw Fw2 U R D F' Uw' Fw' Uw' Fw2 Rw B2 U2
B Ex#2 B2 R' L' U' F U2 D B' L' U' D B2 D2 R' U2 F2 L F2 D2 F2 Rw2 U F D' Rw2 F2 R2 Uw2 Fw2 D B D' B Rw' R Uw2 B2 D2 B Fw Rw Uw2 U D2 Rw
  5x5x5 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 B Bw Uw2 L F B U' R2 D F2 Bw L2 Fw U' B2 D R' Dw R2 Fw2 L2 Rw Dw Lw' Dw R' Lw F2 L' Lw Dw' Bw D' Lw2 D Bw2 B2 D2 Dw' R Rw2 Bw' R' Uw' Bw U2 F2 B' Uw' D' B Bw' F Lw Fw F' Dw Bw2 Uw' Lw
A #2 U2 D B D2 Lw' Uw L2 Uw2 D U' Dw' Lw2 Rw' R' F' D Fw' Bw2 Dw' R Rw' Uw2 Rw' F2 Rw Uw2 Bw U Bw' F Fw2 L2 Fw' U2 L' Dw' Rw' U2 B2 R2 U Bw2 F2 D2 Dw' Uw2 Rw2 B' Rw F Rw' Fw Lw' D' L' R2 Rw' D L F'
A #3 Dw' R2 Rw Bw2 L2 B Rw L' B' Dw' L' Rw Fw Rw Uw' F Bw Lw' F2 B' Bw2 D2 Fw' Uw' Bw Dw F Fw U Dw R' Rw Bw' Dw2 D Lw' L2 Fw2 F2 Uw2 Bw' Rw' L' Lw2 R B' Fw2 Lw Fw F2 Bw' U' Rw Lw B Rw2 D R2 F2 R2
A #4 Rw F' L' Fw Uw2 U2 Bw Lw' Uw2 Lw Uw D Lw Dw D' U' Fw' R B' Dw' L2 Bw' U2 Bw D2 F U' Lw F' R' Fw2 Rw F' Rw D' Dw Uw' Rw2 U F Uw2 U F' Rw' R U L' Dw2 Bw2 Rw' Uw' Fw Dw2 Fw' R Lw' U2 L2 B2 R'
A #5 F Lw D Lw' B D2 B L R2 D' Dw' F2 L D' Uw U' B' D2 B' Fw2 Rw Uw' Fw2 F2 Bw' L' U' Bw Lw2 B R2 L D2 U2 Fw2 U2 Bw L2 Bw2 Rw' U' Rw2 Bw F2 D Lw' F' Fw2 Rw' L' Bw2 B2 F Uw B' Fw2 R Uw2 Lw Bw2
A Ex#1 F2 Uw2 Fw B2 D2 F2 D Rw2 Uw F2 Bw D2 Lw' B Fw' L Bw L2 Bw' Fw' Lw2 Rw2 Uw' F' R' B2 Dw2 B' Lw Rw2 R2 Uw2 F' Bw' L2 Lw' Uw2 Dw2 B' Lw Rw R' L Bw' Fw2 Lw' D' Lw U L' D2 Uw' R2 L2 U Lw2 R L2 F' B
A Ex#2 Uw D' F Lw' L' R2 U2 L D2 Fw2 Rw2 L' D Dw R' Bw' Fw Lw' D U B' Dw Lw' F Bw' R2 Dw2 D2 Lw Bw2 Uw U F U L' F B Fw2 Dw' D2 Bw F Rw' L2 Lw D2 Lw2 R Bw2 B Uw' Bw Rw2 F Rw' Uw2 Rw2 Uw2 F' Rw2
B #1 Rw' U' F' Uw2 R' Lw' B' Lw2 Fw2 Uw2 B Lw' Uw F' Rw2 Bw Rw' Dw' B Lw2 L2 R2 Rw B Lw Fw' Bw Uw U R' U' L2 B2 F Dw2 F' L' Uw D' Fw2 Lw' Dw2 U2 Bw Fw F' D' L D' Fw Rw2 L' Dw Bw2 B Uw' U Lw L' D'
B #2 Dw2 F2 B U' Lw Rw2 Bw2 B2 Lw Uw D' Lw' Bw' R' Rw Fw' R' Rw2 Dw2 F2 Rw' D' B' D' Uw2 B R2 Lw' Rw' B' Bw' Rw2 U' Rw2 Fw Uw' D' Rw' Uw2 Rw2 Uw2 R' Fw' B2 Lw2 Dw Rw2 Dw R2 Lw' Bw Lw U2 Dw2 Fw2 Lw2 L F L Fw2
B #3 Fw2 Rw2 Lw' U2 Dw2 D2 Uw2 F2 Fw L Fw' Uw' B2 L Dw Rw' R2 D2 Fw U D' Rw' Dw' R2 L Uw L F' Rw2 R' Dw Bw' U D L' Bw2 Lw2 D Dw' F2 Uw2 B Rw2 F' R2 L D Rw2 Uw D2 F Rw Bw' Uw' Fw Dw' L' Lw Dw' D'
B #4 Uw2 L' Fw' B2 Uw2 U2 R2 U B F' R' Rw L Lw2 Dw2 R' Rw' Lw' L' F2 Dw2 Lw2 Bw2 Dw2 Rw Fw' Rw2 Dw2 Uw' L2 B U' D' F2 Dw D2 Uw Rw U' L2 R Dw' B2 Lw Rw' F Bw' B' R' U Fw' D2 U2 Dw Lw' Rw R2 B' F' L
B #5 R2 U Lw U2 R Dw' L F U R2 Uw Rw' L R2 Bw2 U D' B Fw' U' R' Dw2 Lw Rw2 Bw' L Uw Dw Fw' Uw' L2 Uw Fw' Rw2 Uw U' D Lw U2 F' U2 Bw' L B2 F2 Fw2 U Bw' L2 B F2 D2 Rw' Fw' R2 U2 B' Dw' L2 Rw
B Ex#1 R' F' Uw2 B2 Uw2 Lw Dw' Bw' F U F' B2 Uw U2 Dw F Rw' Fw2 B2 U Uw F Rw2 Dw2 B Dw F' D2 R Fw2 R2 Dw2 Fw2 L' U2 Uw Fw B' Rw Dw' F' Lw Rw' U' Bw2 F Dw2 Bw' D2 Rw' L F2 Dw2 U L' B2 F2 L2 B' L
B Ex#2 Bw' Dw' F' R' Fw Lw Dw2 F Bw2 B Dw2 R2 Lw Fw' Lw R' B2 R U' Lw Rw2 D U Bw' Fw' D Fw L Dw2 Uw' Rw' B2 Bw2 D U' R U' F Lw Dw2 B' Lw R2 F2 Fw2 Rw Fw2 D2 F Rw' L F' U B' Fw Lw R' Fw F2 Rw'
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 D' U2 B2 D2 U F2 R2 D2 L' F2 L F' R B2 R U' B2 L F U2 Rw2 Uw'
A #2 D L2 U2 B2 D B2 U2 L B' L' R B' D L' F L2 R B' U' Rw Uw2
A #3 B2 D2 F L2 F L2 D2 U2 B' U' R2 D2 F' U B U R' B' F U' Rw Uw2
A Ex#1 F2 D2 B2 L2 F2 U' R2 U L' D' L' U' R2 B' D F2 L F2 U2 Rw2 Uw
A Ex#2 D F2 R2 U L2 D B2 L2 U' B2 U2 F' R D R D B L R' F2 U Rw
  3x3x3 One-Handed   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 U' R2 D' B2 D B2 F2 R' D F' D2 B' L' R U' L2 F D' U
A #2 U D' F' U' R2 L' D' B2 R U' B' L2 D2 R B2 L F2 R2 L
A #3 U L2 B' R L2 U F2 D' B D2 F' D B2 U2 D2 L2 F2 D L2
A #4 U2 B2 L2 R2 D R2 F2 U' R D F' L2 U' B2 D' B2 L2 U'
A #5 F D2 R U L2 D R L D B' D' B2 U R2 U' L2 D2 R2 L2
A Ex#1 F2 R2 U2 B2 R' B2 R2 B2 R' B2 U2 B R D' F2 R2 B D' B' F'
A Ex#2 U2 B2 F R2 U2 R2 D2 B L2 R2 B' D' R' D' U2 R2 B L' D2 L'
B #1 R2 D' B2 U2 B2 L2 U' B2 U2 R U' B' F2 D' L F2 L2 R2 B' L2
B #2 L2 U2 B2 L2 D2 F2 U2 R2 F' L' F' U' B D2 B2 R' D B D' B
B #3 D2 U2 R2 F R2 D2 F U R2 B2 L2 B' D L' U' F R2 U'
B #4 B2 F2 U2 L' B2 L2 B2 U2 B2 U F' R' D' R2 F L2 D' R' B D2
B #5 D L2 B2 U L2 B2 L2 F2 D L R' B2 F2 U F2 L' D R B' R
B Ex#1 F D2 B2 D2 F' D2 F U2 L2 U2 B' U' L2 R' B' F' R' U2 L R
B Ex#2 B2 U' L2 F2 U L2 R2 F2 D' L2 B' L D F R2 U' B D U' F2
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 B L R' U B R' B' R U' L' R' u' l'
A #2 R' B L' U B' U B R B' L U u' l' r'
A #3 U B' L' U' L' B R' L' R' B U r
A #4 L B R' L' B U B L U' B' R l r' b
A #5 U' R U' L B' R U L' U' L B l' b'
A Ex#1 U' B R' U L' R U L' R' L R l' r b
A Ex#2 R' U' R B' R U' B' R' U' L U' l' r' b'
B #1 R' U' B U' R L' U' R' L' R U l r b
B #2 B' L U' L B U' B R L U' B
B #3 R' L' R U L B U L' R' L R' l r' b'
B #4 B R' B R' U' L' U B' U B L' u' l' r' b
B #5 L U' R L' R B R L' R' U' B r' b
B Ex#1 L' B U R' L R' U R' L' U' B u' l b'
B Ex#2 U R U B' U R L' U' L' R' L' r' b
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 R U B' U B L' U L R U' B'
A #2 U L U' B L B' L B R B' L'
A #3 B R U R B R' B R' B' U R'
A #4 U R B' R' B U L' U B L U'
A #5 R B L U B' U R' L R' U' L'
A Ex#1 L U B R' U' B U L' B' R U
A Ex#2 L B L R' L' R B U' R B' L
B #1 U R B R' L R' B' L U B R
B #2 L R L B L' B' R B U L U'
B #3 B L R U R' L B' U' B R' U'
B #4 U L B U' L' R B R' L' B' U'
B #5 L R L R B' L' U' B L' B U'
B Ex#1 R B R L U L' B' L R' U' B
B Ex#2 R B L R U' L U B' U' R' B'
Aiden Cook    Australia
Aiden Cook
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 16.58   DNF   DNF 21.57 16.58 20.04 DNF
2x2x2 Cube First round 24 6.16   8.64   8.57 10.82 6.16 11.04 6.53
Arisandra Soo    Australia
Arisandra Soo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 12.19   15.91   12.19 20.42 15.01 17.29 15.44
First round 15 13.82   16.99   30.72 13.82 15.66 20.07 15.25
Bailey Lucas Mulcahy    Australia
Bailey Lucas Mulcahy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 11.75   14.19   11.75 12.39 DNF 15.96 14.21
First round 12 13.43   14.54   13.76 13.43 14.84 15.02 17.62
2x2x2 Cube First round 13 4.54   5.85   6.55 4.54 7.58 5.49 5.51
4x4x4 Cube Combined Final 13 58.93   1:10.85   58.93 1:07.97 1:14.99 1:14.87 1:09.72
3x3x3 One-Handed Combined Final 13 28.56   31.69   34.38 35.15 30.98 29.71 28.56
Pyraminx Final 13 5.86   8.61   7.55 7.05 11.24 5.86 12.52
Ben Wakelin    Australia
Ben Wakelin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 13.78   17.60   13.78 16.58 17.80 19.00 18.43
First round 16 14.08   17.26   18.17 18.57 18.72 14.08 15.04
2x2x2 Cube First round 11 3.90   5.47   3.90 4.75 4.58 7.09 8.47
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:02.50   1:15.43   1:22.91 1:30.99 1:08.57 1:02.50 1:14.80
5x5x5 Cube Combined Final 13 2:41.62     DNF 2:41.62
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 15 36.03   41.76   40.50 36.03 41.00 43.79 49.50
Pyraminx Final 5 5.57   6.32   5.64 6.62 6.70 7.51 5.57
Skewb Final 1 2.28   4.62   4.46 4.64 5.36 4.75 2.28
Brianna Doyle    Australia
Brianna Doyle
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 25.13   27.46   26.76 30.25 25.37 31.80 25.13
Pyraminx Final 14 6.46   9.17   8.76 8.17 10.59 6.46 14.14
Calven Lipec    Australia
Calven Lipec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.95   14.71   12.95 15.54 13.58 15.00 18.60
Second round 7 11.49   12.66   14.18 13.13 12.05 12.79 11.49
First round 8 10.05   13.72   12.53 14.73 13.90 10.05 15.64
2x2x2 Cube Final 4 2.91   3.34   3.54 3.20 2.91 4.20 3.27
First round 4 2.70   3.56   2.70 3.23 4.65 4.56 2.89
4x4x4 Cube Combined Final 7 52.06   55.98   56.70 52.41 1:08.68 52.06 58.84
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:42.12   1:48.61   1:53.65 1:42.12 1:47.60 1:44.59 2:24.46
3x3x3 Blindfolded Final 5 4:52.31   DNF   DNF 4:52.31 DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 9 23.02   29.65   31.97 29.13 27.86 23.02 37.14
Pyraminx Final 8 3.74   7.34   3.74 6.52 8.53 6.98 9.01
Skewb Final 2 4.40   5.14   4.92 5.31 6.98 4.40 5.19
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 8.95   10.61   8.95 14.25 11.10 11.19 9.55
Second round 2 9.16   9.85   9.16 9.98 11.28 9.43 10.15
First round 3 8.61   11.04   10.51 11.59 11.19 8.61 11.42
2x2x2 Cube Final 1 1.74   2.16   2.95 2.28 1.74 1.92 2.29
First round 3 1.83   2.44   3.53 1.83 2.45 2.12 2.75
4x4x4 Cube Combined Final 6 46.79   53.90   46.79 50.91 56.38 1:07.10 54.41
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:33.50   1:37.20   1:35.29 1:44.30 1:33.50 1:39.24 1:37.07
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 5 21.49   23.51   27.01 21.49 21.50 23.69 25.34
Pyraminx Final 4 3.46   6.07   3.46 5.61 13.89 7.30 5.29
Skewb Final 12 8.64   11.37   11.66 13.25 8.64 9.21 14.48
Carl La Hood    Australia
Carl La Hood
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 14.13   17.56   17.52 19.31 16.46 18.71 14.13
First round 17 15.19   18.50   20.00 17.00 15.19 18.51 25.53
2x2x2 Cube First round 10 4.37   5.43   5.94 4.84 5.51 6.61 4.37
3x3x3 Blindfolded Final 3 3:39.38   DNF   3:39.38 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 17 45.02     45.02 46.10
Pyraminx Final 2 3.02   4.76   3.02 8.03 4.54 6.44 3.30
Charlie Boardman    Australia
Charlie Boardman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 57.64   1:01.55   59.34 1:02.19 DNF 1:03.11 57.64
2x2x2 Cube First round 36 17.39   20.29   17.39 19.60 DNF 18.89 22.37
Pyraminx Final 28 20.31   24.47   20.31 26.92 24.63 21.87 34.60
Chi Keen Low    Australia
Chi Keen Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 49.00   55.90   57.70 58.73 49.00 2:05.63 51.28
Cooper Nightingale    Australia
Cooper Nightingale
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 27.70   35.56   42.55 29.96 39.94 27.70 36.79
2x2x2 Cube First round 26 7.89   8.78   8.49 9.29 18.87 7.89 8.57
4x4x4 Cube Combined Final 22 DNF     DNF DNF
Pyraminx Final 17 10.59   12.12   10.59 10.61 14.66 14.37 11.37
Skewb Final 18 14.73   21.53   24.13 14.73 18.67 29.77 21.80
Darcy Andrikonis    Australia
Darcy Andrikonis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 13.50   16.14   14.56 16.93 16.93 13.50 24.58
First round 14 12.38   15.73   15.11 18.55 17.15 12.38 14.92
2x2x2 Cube First round 12 2.76   5.59   6.40 5.07 6.48 5.30 2.76
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:06.61   1:07.78   1:16.61 1:06.61 1:07.51 1:07.14 1:08.70
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:42.48   1:51.13   2:01.29 2:03.58 1:42.48 1:47.22 1:44.89
David Zemdegs    Australia
David Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 1:05.35   1:24.48   1:05.35 1:23.68 1:12.13 1:37.62 DNF
2x2x2 Cube First round 37 36.70   46.18   1:16.29 41.73 36.70 59.63 37.19
Declan Fraser Rixon    Australia
Declan Fraser Rixon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 25.23   30.01   25.23 36.67 34.01 26.94 29.09
2x2x2 Cube First round 30 9.29   10.82   9.29 10.15 9.65 15.53 12.65
4x4x4 Cube Combined Final 22 DNF     DNF DNF
5x5x5 Cube Combined Final 15 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 22 1:08.08     1:08.08 1:25.92
Divnoor Bajwa    Australia
Divnoor Bajwa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 8.93   12.36   8.93 13.49 13.98 10.87 12.71
Second round 6 11.49   12.03   11.49 11.68 15.18 11.98 12.44
First round 6 11.73   13.42   12.89 11.73 12.59 15.55 14.78
2x2x2 Cube First round 19 3.42   6.54   5.78 8.01 3.42 7.37 6.48
4x4x4 Cube Combined Final 11 49.50   1:06.26   1:12.05 1:19.57 59.52 49.50 1:07.22
3x3x3 One-Handed Combined Final 6 17.39   24.03   24.42 28.44 24.57 17.39 23.09
Pyraminx Final 33 9.22   DNF   DNF 9.22 DNF 10.45 18.52
Skewb Final 14 9.55   12.99   30.70 10.62 13.45 9.55 14.90
Donna Cook    Australia
Donna Cook
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 34.46   44.86   42.13 46.38 46.08 47.65 34.46
Pyraminx Final 18 9.20   12.26   9.20 15.83 9.99 11.93 14.86
Edward Ike Danielson    Australia
Edward Ike Danielson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 27.59   40.75   37.83 41.81 48.12 27.59 42.61
2x2x2 Cube First round 29 5.98   10.43   8.95 5.98 10.46 11.89 13.79
3x3x3 One-Handed Combined Final 23 DNF     DNF DNF
Pyraminx Final 22 5.93   15.73   5.93 19.57 18.70 18.77 9.72
Skewb Final 13 4.81   12.89   16.31 15.00 4.81 7.37 DNF
Emmet Hobbs    Australia
Emmet Hobbs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 21.29   24.69   21.49 26.36 26.21 21.29 47.20
2x2x2 Cube First round 20 6.32   7.53   6.32 11.91 6.83 8.81 6.96
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:48.83     1:48.83 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 15 DNF     DNF DNF
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 21 1:07.56     1:07.56 DNF
Pyraminx Final 1 2.55   4.76   2.55 6.28 6.92 3.19 4.80
Skewb Final 11 6.62   9.68   6.62 11.35 6.65 11.25 11.15
Ethan Lavulo    Australia
Ethan Lavulo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 35.21   39.49   39.19 35.21 43.97 45.73 35.30
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 6.09   6.70   6.75 6.09 7.13 7.60 6.23
Second round 1 5.53   6.41   7.66 5.53 5.62 5.94 8.53
First round 1 4.59   WR 6.28   7.30 5.79 8.61 4.59 5.76
2x2x2 Cube Final 2 2.11   2.49   2.79 2.22 2.47 3.93 2.11
First round 1 2.09   2.19   2.24 3.34 2.21 2.12 2.09
4x4x4 Cube Combined Final 1 21.71   27.55   25.94 29.30 27.42 21.71 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 1 44.41   47.73   46.05 44.41 47.27 52.07 49.86
3x3x3 Blindfolded Final 1 54.11   DNF   DNF 54.11 59.42
3x3x3 One-Handed Combined Final 1 10.88   11.86   12.38 13.22 10.88 12.29 10.90
Skewb Final 4 4.94   5.69   5.51 4.94 5.68 14.49 5.88
Floyd Taylor    Australia
Floyd Taylor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 26.58   29.74   31.98 31.17 28.86 29.18 26.58
2x2x2 Cube First round 25 6.31   8.65   10.08 9.23 6.31 11.09 6.65
4x4x4 Cube Combined Final 22 DNF     DNF DNS
Pyraminx Final 25 12.00   16.26   DNF 13.24 20.72 12.00 14.82
George Pelham    Australia
George Pelham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.17   12.86   11.88 12.95 13.76 11.17 16.01
Second round 8 11.03   12.93   14.41 11.76 11.03 12.63 16.81
First round 9 11.49   13.72   DNF 15.93 12.33 11.49 12.90
2x2x2 Cube First round 15 4.02   6.19   6.09 DNF 6.49 5.98 4.02
4x4x4 Cube Combined Final 8 51.30   56.23   54.19 54.70 59.80 DNF 51.30
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:44.34   1:56.00   1:58.67 1:52.94 2:06.21 1:44.34 1:56.39
3x3x3 One-Handed Combined Final 7 23.40   26.38   24.70 31.75 30.56 23.40 23.88
Hamish William Norman    Australia
Hamish William Norman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 31.50   36.78   38.55 33.39 38.40 39.59 31.50
Pyraminx Final 7 4.51   6.89   4.51 5.13 8.55 7.32 8.23
Harry Enticott    Australia
Harry Enticott
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 43.02   50.04   43.02 48.72 55.29 59.70 46.11
2x2x2 Cube First round 33 9.23   16.59   9.23 18.27 19.54 19.61 11.95
Pyraminx Final 19 8.52   12.41   8.52 10.13 10.62 16.48 18.03
Skewb Final 15 9.04   13.13   20.15 9.79 11.04 18.55 9.04
Huey Miin Tan    Australia
Huey Miin Tan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 1:04.12   1:21.88   1:16.15 1:21.51 1:32.00 1:27.98 1:04.12
Jamie Willson    Australia
Jamie Willson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 24.56   29.34   29.26 37.49 27.21 24.56 31.55
2x2x2 Cube First round 32 9.37   11.94   10.54 14.00 9.37 19.14 11.28
4x4x4 Cube Combined Final 22 DNF     DNF DNF
5x5x5 Cube Combined Final 15 DNF     DNF DNF
Pyraminx Final 24 7.41   16.18   7.41 10.78 16.82 24.89 20.93
Skewb Final 19 14.28   24.36   28.93 14.28 36.57 14.90 29.24
Jaryd Robin Dearing    Australia
Jaryd Robin Dearing
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 13.01   14.29   14.66 13.01 19.64 14.70 13.50
First round 5 12.91   13.27   12.97 14.54 12.99 12.91 13.86
2x2x2 Cube Final 6 3.25   4.27   4.69 4.21 3.25 3.91 6.53
First round 7 2.18   4.17   3.63 4.27 5.90 4.62 2.18
4x4x4 Cube Combined Final 9 52.55   57.96   57.58 59.83 56.92 52.55 59.39
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:53.05   1:57.61   1:56.67 1:58.14 1:58.01 2:02.92 1:53.05
3x3x3 One-Handed Combined Final 3 18.39   23.05   25.47 21.31 18.39 23.18 24.65
Skewb Final 3 4.53   5.56   9.45 5.09 5.90 4.53 5.68
Jay Laning    Australia
Jay Laning
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 32.25   45.50   47.92 52.10 47.48 41.10 32.25
2x2x2 Cube First round 34 13.04   16.68   14.79 17.26 13.04 18.00 19.73
4x4x4 Cube Combined Final 22 DNF     DNF DNF
5x5x5 Cube Combined Final 15 DNF     DNF DNF
Pyraminx Final 16 9.00   11.77   11.95 13.00 9.00 10.35 15.33
Skewb Final 21 16.77   31.22   16.77 30.24 DNF 30.59 32.84
Jody Jones    Australia
Jody Jones
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.58   9.40   10.09 10.62 8.58 9.09 9.01
Second round 4 8.50   11.47   8.50 9.88 11.59 13.25 12.93
First round 2 8.66   10.29   9.97 10.30 DNF 8.66 10.61
2x2x2 Cube Final 3 2.08   2.85   3.35 2.08 2.84 2.36 3.39
First round 2 1.14   2.36   2.20 3.23 4.99 1.64 1.14
4x4x4 Cube Combined Final 2 36.16   38.14   36.40 40.71 36.16 40.21 37.82
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:20.30   1:27.87   1:28.24 1:29.34 1:20.30 1:26.02 1:36.96
3x3x3 Blindfolded Final 2 2:37.04   DNF   DNF 2:37.04 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 2 16.49   19.71   20.09 23.94 16.72 16.49 22.31
Pyraminx Final 3 4.12   5.79   8.17 4.12 6.00 4.93 6.44
Skewb Final 5 4.04   5.74   4.51 5.79 6.93 8.88 4.04
Joey Cavanagh    Australia
Joey Cavanagh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 40.44   45.84   40.44 48.06 43.85 45.60 DNF
2x2x2 Cube First round 35 11.40   17.20   11.40 26.71 17.02 12.63 21.96
Pyraminx Final 23 12.53   15.84   24.85 15.25 17.59 12.53 14.68
Johar Ali Malik    Australia
Johar Ali Malik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 26.01   30.46   34.33 37.89 26.01 26.16 30.89
4x4x4 Cube Combined Final 22 DNF     DNF DNF
5x5x5 Cube Combined Final 15 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 19 1:02.46     1:08.83 1:02.46
Pyraminx Final 27 14.25   21.59   23.09 14.25 26.29 28.12 15.40
John Cook    Australia
John Cook
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 1:17.80   2:10.58   1:44.63 2:23.30 2:25.30 1:17.80 2:23.81
Jude Coburn    Australia
Jude Coburn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 24.14   25.48   24.14 28.23 25.15 24.90 26.40
2x2x2 Cube First round 22 4.82   8.02   7.93 7.78 8.34 10.57 4.82
4x4x4 Cube Combined Final 22 DNF     DNF DNS
5x5x5 Cube Combined Final 15 DNF     DNF DNF
Lucien West    Australia
Lucien West
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 17.72   20.85   19.06 22.04 23.92 17.72 21.44
First round 19 17.80   20.32   22.29 19.47 19.20 36.29 17.80
2x2x2 Cube First round 28 6.95   10.10   8.32 12.46 9.51 21.42 6.95
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:25.69   1:35.95   1:37.23 1:36.30 1:25.69 1:36.67 1:34.87
Matthew Cook    Australia
Matthew Cook
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.97   13.32   10.97 11.40 17.60 13.68 14.87
Second round 5 10.23   11.70   10.23 11.88 13.30 11.13 12.08
First round 7 11.22   13.44   15.85 14.05 13.35 12.91 11.22
2x2x2 Cube Final 5 3.02   4.09   6.64 4.20 3.92 4.16 3.02
First round 8 3.15   4.21   4.62 4.65 3.15 3.37 5.01
4x4x4 Cube Combined Final 5 44.67   48.38   47.62 50.16 44.67 47.36 58.76
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:50.30   1:52.91   1:50.30 1:56.72 1:50.92 1:57.87 1:51.09
3x3x3 One-Handed Combined Final 4 19.81   23.17   19.81 20.09 21.48 29.14 27.95
Pyraminx Final 9 6.10   7.41   10.70 6.10 7.46 7.77 7.01
Skewb Final 10 6.52   8.70   6.96 6.52 9.21 10.32 9.93
Michelle Brewster    Australia
Michelle Brewster
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 1:05.59   1:19.84   1:22.09 1:20.25 1:17.19 1:28.48 1:05.59
Pyraminx Final 31 23.35   36.38   28.56 23.35 38.39 DNF 42.19
Ming Han Low    Australia
Ming Han Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 22.87   29.21   33.09 31.71 22.87 32.01 23.90
2x2x2 Cube First round 27 7.16   9.83   8.45 12.60 7.16 8.43 DNF
Pyraminx Final 20 11.93   13.86   15.61 12.72 11.93 13.25 17.38
Skewb Final 17 12.40   21.50   16.36 23.27 24.88 36.92 12.40
Ming Jin Low    Australia
Ming Jin Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 18.33   22.67   32.43 26.20 21.85 18.33 19.96
First round 22 18.16   21.70   25.79 23.25 18.16 21.15 20.70
2x2x2 Cube First round 23 3.35   8.30   9.59 15.04 9.07 6.24 3.35
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:15.29   1:28.59   1:15.29 1:28.23 DNF 1:25.99 1:31.56
3x3x3 One-Handed Combined Final 16 42.70   50.00   50.13 42.70 48.76 51.10 51.84
Pyraminx Final 15 9.01   11.49   12.07 9.01 9.35 13.06 14.86
Skewb Final 16 10.76   13.79   12.78 25.99 13.96 14.63 10.76
Ming Kim Low    Australia
Ming Kim Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 12.32   13.74   14.59 13.05 14.23 12.32 13.94
First round 13 12.64   14.56   16.23 15.29 12.64 13.54 14.86
2x2x2 Cube First round 17 5.00   6.49   7.62 9.27 5.00 5.32 6.52
4x4x4 Cube Combined Final 10 54.38   1:05.47   54.38 1:03.24 1:13.40 59.76 1:19.47
5x5x5 Cube Combined Final 11 1:59.76   2:10.84   2:19.72 2:03.09 1:59.76 2:16.92 2:12.50
3x3x3 Blindfolded Final 4 3:50.33   DNF   DNF DNF 3:50.33
3x3x3 One-Handed Combined Final 11 25.67   30.75   37.83 26.85 32.15 25.67 33.26
Pyraminx Final 21 11.71   14.15   15.64 14.87 11.95 11.71 17.71
Skewb Final 20 14.80   27.45   14.80 28.44 24.01 29.90 DNF
Myles Jarman    Australia
Myles Jarman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 11.42   13.28   13.55 13.28 16.57 11.42 13.00
First round 11 13.27   14.33   13.27 17.74 13.51 15.19 14.29
2x2x2 Cube First round 14 4.44   5.87   5.49 7.08 6.10 6.01 4.44
4x4x4 Cube Combined Final 4 42.57   46.70   46.32 42.57 44.36 58.93 49.41
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:44.36   1:55.83   1:44.36 2:16.00 1:59.84 1:56.09 1:51.57
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 10 26.46   29.90   30.36 26.46 34.59 28.46 30.88
Pyraminx Final 12 6.71   8.43   9.11 6.71 7.84 8.34 9.63
Skewb Final 9 7.01   8.28   9.62 11.15 7.32 7.01 7.90
Oscar Watson    Australia
Oscar Watson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 16.44   17.88   21.12 16.44 17.99 17.90 17.76
First round 18 16.44   19.85   21.02 18.37 16.44 20.15 25.11
2x2x2 Cube First round 9 4.74   5.25   5.05 5.72 6.97 4.74 4.97
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:07.00   1:11.43   1:07.07 1:07.00 1:22.53 1:19.41 1:07.80
5x5x5 Cube Combined Final 12 2:07.03   2:31.19   2:43.12 2:07.03 2:43.74 2:17.65 2:32.79
3x3x3 One-Handed Combined Final 18 45.38     45.38 1:09.37
Pyraminx Final 11 3.26   7.60   8.42 3.26 10.07 6.87 7.51
Skewb Final 8 5.75   8.05   8.73 5.75 9.62 8.71 6.72
Otto Newstead    Australia
Otto Newstead
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 21.95   24.11   23.24 27.13 21.95 25.66 23.44
First round 24 19.94   23.93   25.20 19.94 23.28 23.31 32.83
2x2x2 Cube First round 21 4.39   7.69   8.30 8.72 8.44 6.33 4.39
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:51.94     DNF 1:51.94
3x3x3 One-Handed Combined Final 20 1:06.38     1:06.38 1:24.58
Pyraminx Final 29 13.33   30.39   13.33 22.45 DNF 29.84 38.89
Paddy Eldershaw    Australia
Paddy Eldershaw
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 29.11   34.15   31.83 36.85 29.11 33.76 49.32
2x2x2 Cube First round 31 6.20   11.08   6.20 8.84 12.76 11.63 15.83
Pyraminx Final 30 26.18   33.09   37.81 26.18 31.97 29.49 1:03.22
Rainie Liu (刘诗雨)    Australia
Rainie Liu (刘诗雨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 14.69   15.29   14.92 17.94 14.69 16.26 14.69
First round 21 16.60   21.52   22.73 23.61 16.60 20.41 21.43
2x2x2 Cube First round 16 3.33   6.21   6.87 6.48 6.25 5.91 3.33
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:16.74   1:22.45   1:22.68 1:16.74 1:27.72 1:26.18 1:18.49
5x5x5 Cube Combined Final 14 2:49.71     DNF 2:49.71
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 14 30.77   36.92   43.70 44.80 33.28 33.79 30.77
Pyraminx Final 6 5.41   6.40   6.92 5.41 7.87 5.49 6.79
Skewb Final 7 6.87   7.21   9.46 7.04 7.52 7.08 6.87
Rory Spinaze Littlejohn    Australia
Rory Spinaze Littlejohn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 1:28.03   1:37.91   1:46.51 1:29.03 1:38.19 1:28.03 1:51.98
Sam Chaplin    Australia
Sam Chaplin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 13.56   14.87   13.56 DNF 13.61 14.61 16.39
First round 10 12.30   14.00   12.30 16.98 13.84 14.01 14.15
2x2x2 Cube Final 8 3.36   4.69   3.36 5.67 4.78 4.28 5.01
First round 6 1.46   4.07   4.87 3.88 6.22 3.46 1.46
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:12.12   1:16.36   1:15.96 1:12.12 1:14.50 1:18.61 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 8 26.60   27.94   26.96 30.08 26.60 29.58 27.29
Pyraminx Final 10 2.84   7.44   9.27 2.84 5.74 8.28 8.30
Skewb Final 6 6.02   6.79   9.10 6.16 6.70 7.50 6.02
Stella Taylor    Australia
Stella Taylor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 1:31.75   1:37.42   1:40.17 1:34.23 2:11.82 1:31.75 1:37.85
Pyraminx Final 26 16.88   19.81   18.00 22.28 16.88 19.16 26.23
Tate Thow    Australia
Tate Thow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 57.45   1:10.18   1:07.72 1:09.75 57.45 1:13.08 1:13.55
Pyraminx Final 32 27.28   36.47   38.94 27.28 35.07 46.07 35.40
Tianxing Wang (王天行)    China
Tianxing Wang (王天行)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 8.80   10.29   10.54 8.80 10.49 10.72 9.85
Second round 3 8.36   11.35   10.96 8.36 13.21 11.53 11.57
First round 4 10.57   11.89   14.32 11.76 10.57 11.25 12.66
2x2x2 Cube Final 7 3.13   4.30   4.31 5.36 4.88 3.13 3.70
First round 5 2.38   3.71   3.83 3.90 3.39 4.81 2.38
4x4x4 Cube Combined Final 3 38.46   43.90   38.46 39.27 42.81 59.50 49.63
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:15.46   1:19.49   1:40.51 1:17.88 1:21.08 1:19.52 1:15.46
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 21.30   22.89   23.59 21.54 23.55 24.33 21.30
First round 20 18.17   20.88   18.17 21.83 20.96 26.00 19.85
3x3x3 One-Handed Combined Final 12 28.87   31.45   32.12 32.02 37.89 30.20 28.87
Tyson Midson-Laredo    Australia
Tyson Midson-Laredo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 25.81   43.51   44.00 1:10.43 52.22 34.31 25.81
Valeriya Gaidarly (Валерия Гайдарлы)    Kazakhstan
Valeriya Gaidarly (Валерия Гайдарлы)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 26.97   34.50   37.37 26.97 33.88 DNF 32.24
Xavier Lewis Mulcahy    Australia
Xavier Lewis Mulcahy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 16.99   18.82   17.78 24.12 18.96 16.99 19.72
First round 23 16.52   22.78   21.61 23.80 33.26 22.94 16.52
2x2x2 Cube First round 18 5.79   6.50   9.00 6.07 6.66 5.79 6.78