Hillsdale Winter 2012

Date City WCA LInk
2012-3-3  USA, Hillsdale, Michigan Hillsdale Winter 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Anthony Brooks 11.01  John Brechon 11.38  Blake Thompson 13.37
 2x2x2 Cube  Blake Thompson 4.00  Anthony Brooks 4.29  AJ Blair 4.64
 4x4x4 Cube  John Brechon 47.39  Blake Thompson 1:07.90  James Hildreth 1:09.81
 3x3x3 Blindfolded  Mike Hughey 1:21.16  John Brechon 1:44.63  Anthony Brooks 2:34.56
 3x3x3 One-Handed  Anthony Brooks 20.79  John Brechon 21.86  Dave Campbell 25.11
 4x4x4 Blindfolded  Mike Hughey 7:06.13
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 9.22   10.45    USA 9.53 9.22 10.25 11.58 11.91
2 John Brechon 9.27   11.76    USA 12.13 9.27 13.77 11.80 11.36
3 Aaron Abramowitz 12.97   14.55    USA 12.97 14.83 13.63 15.19 17.61
4 Blake Thompson 12.71   14.73    USA 12.71 23.86 14.71 14.86 14.63
5 Rami Sbahi 14.13   15.60    USA 14.90 21.81 16.36 15.55 14.13
6 AJ Blair 14.46   15.61    USA 15.15 14.46 16.05 15.63 40.31
7 Dave Campbell 13.09   15.89    Canada 13.09 15.25 20.08 17.84 14.59
8 Dan Crame 14.72   16.84    USA 16.84 16.86 14.72 16.83 21.71
9 Ilkyoo Choi (최일규) 16.34   17.30    Korea 16.34 17.83 16.78 17.28 20.55
10 James Hildreth 15.41   17.69    USA 17.59 17.53 15.41 19.88 17.96
11 Sebastian Miner 14.06   17.73    USA 19.16 14.06 19.83 23.05 14.21
12 Peter Dracopoulos 17.68   19.47    USA 19.78 20.46 17.68 18.16 31.15
13 Ryan Vall 14.38   19.48    USA 14.38 20.84 23.43 19.56 18.03
14 Nathan Dwyer 17.31   20.32    USA 17.31 23.81 19.84 21.00 20.13
15 Neel Shah 16.81   20.87    USA 19.47 16.81 18.25 24.88 DNF
16 Yuxuan Chen (陈雨璇) 18.88   21.83    China 25.09 18.88 22.30 21.68 21.50
17 Ryan DeLine 19.34   22.50    USA 22.46 21.40 27.77 23.65 19.34
18 Mike Hughey 19.84   22.52    USA 22.28 23.03 19.84 22.25 25.56
19 Wesley Miller 19.05   22.76    USA 21.22 25.34 21.71 49.46 19.05
20 Justin Perigo 20.66   23.02    USA 20.66 23.30 25.27 21.91 23.84
21 Kevin Voor 19.61   23.80    USA 19.61 23.52 23.21 27.28 24.66
22 Brian Brooks 20.31   24.27    USA 21.58 25.34 32.61 25.90 20.31
23 Philip Balke 19.61   26.33    USA 19.61 30.31 31.58 24.91 23.77
24 Andrew Fontana 23.41   26.40    USA 28.96 28.65 24.25 26.30 23.41
25 Daniel Cape 26.28   27.35    USA 28.63 26.28 28.06 26.88 27.11
26 Tim Alderson 17.18   28.76    USA 46.27 20.09 DNF 19.93 17.18
27 Griffin Buboltz 26.80   30.72    USA 26.80 29.65 32.33 30.18 36.43
28 Anthony Paremsky 30.38   33.34    USA 30.38 31.03 31.96 37.03 1:01.94
29 Eric Thompson 28.30   33.72    USA 28.30 31.93 43.77 31.94 37.28
30 Stephen Kretz 21.71   33.83    USA 21.71 31.65 32.16 37.68 39.50
31 Eric Hooks 29.30   34.19    USA 29.30 30.66 DNF 39.36 32.55
32 Alex Lovellette 36.46   38.67    USA 36.46 46.21 39.50 37.81 38.69
33 Kenton Cornell 39.43   43.10    USA 43.52 44.06 39.43 41.71 47.40
34 Luke Dwyer 39.03   43.32    USA 39.03 42.47 53.34 41.52 45.97
35 Quentin Nottage 38.47   44.95    USA 48.55 38.47 1:23.75 47.06 39.25
36 Andy Voor 33.02   45.51    USA 45.25 33.02 39.16 52.13 1:43.36
37 Trevor Spitzley 35.91   45.55    USA 58.19 35.91 37.30 59.80 41.16
38 Matt Chalberg 20.55   46.76    USA DNF 20.55 1:23.58 27.58 29.13
39 Zachary Matson 39.16   49.17    USA 39.16 54.09 50.83 46.59 50.08
40 Matthew Fontana 42.80   51.49    USA 42.80 58.30 43.43 54.65 56.38
41 Jeremy Filar 49.96   57.82    USA 54.58 1:02.68 49.96 56.21 DNF
42 Cody June 50.56   1:00.17    USA 53.44 50.56 1:10.86 56.22 DNF
43 Jason Fisher 44.52   1:01.28    USA 44.52 1:13.21 1:00.09 1:14.78 50.53
44 Luke Dulac 56.41   1:03.15    USA 1:22.36 59.46 1:09.66 56.41 1:00.34
45 Aaron Vaught 58.66   1:15.41    USA 1:13.77 58.66 DNF 1:23.65 1:08.81
46 Nick Remington 1:05.50   1:16.24    USA 1:18.25 1:17.00 1:05.50 1:13.47 1:21.66
47 Mike Ragan 1:00.46   1:20.81    USA 1:41.58 1:14.11 DNF 1:00.46 1:06.75
48 Joanna Brenneman 28.86   DNF    USA DNF DNF 44.53 28.86 56.21
49 Rebekah Brenneman 41.21   DNF    USA DNF 41.21 DNF 44.05 1:36.90
50 Robert Sylvester 44.80   DNF    USA DNF 44.80 DNF 49.36 1:18.38
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 8.84   10.13    USA 10.00 11.50 8.84 10.80 9.59
2 John Brechon 10.40   12.08    USA 10.94 10.40 13.13 12.18 14.63
3 Blake Thompson 11.13   14.11    USA 12.83 11.13 16.05 16.90 13.44
4 AJ Blair 13.27   15.40    USA 16.66 13.27 14.58 16.36 15.25
5 Rami Sbahi 13.86   15.52    USA 15.30 DNF 16.33 13.86 14.93
6 Dave Campbell 14.11   15.70    Canada 16.46 23.84 15.02 15.63 14.11
7 Aaron Abramowitz 15.65   16.40    USA 15.65 16.00 17.13 16.06 23.27
8 James Hildreth 15.16   16.73    USA 15.16 16.61 16.40 17.19 DNF
9 Dan Crame 12.96   16.81    USA 15.38 12.96 24.43 17.02 18.02
10 Ilkyoo Choi (최일규) 15.36   17.05    Korea 15.36 16.50 15.71 20.97 18.94
11 Peter Dracopoulos 13.80   18.01    USA 15.63 17.41 21.00 28.93 13.80
12 Sebastian Miner 16.52   18.06    USA 18.63 17.86 16.52 18.15 18.18
13 Nathan Dwyer 16.50   19.09    USA 19.65 16.50 20.25 18.72 18.91
14 Yuxuan Chen (陈雨璇) 17.00   19.12    China 18.16 17.00 18.80 21.97 20.41
15 Mike Hughey 19.18   21.01    USA 20.41 23.38 19.18 24.46 19.25
16 Ryan Vall 19.50   21.75    USA DNF 21.38 23.27 19.50 20.61
17 Ryan DeLine 22.52   23.68    USA 22.53 25.69 DNF 22.52 22.81
18 Neel Shah 18.77   24.78    USA 18.77 21.34 24.11 28.88 29.63
19 Wesley Miller 17.96   26.40    USA 17.96 19.72 DNF 26.28 33.21
20 Justin Perigo 23.13   26.49    USA 24.86 31.55 29.19 23.13 25.41
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 9.83   11.01    USA 9.83 10.08 12.40 11.78 11.18
2 John Brechon 10.33   11.38    USA 11.78 13.02 10.33 11.18 11.18
3 Blake Thompson 12.69   13.37    USA 14.91 13.93 12.78 13.41 12.69
4 AJ Blair 12.96   14.57    USA 15.02 12.96 16.09 15.40 13.30
5 Dan Crame 13.46   14.74    USA 18.13 14.00 13.46 16.58 13.65
6 Dave Campbell 12.00   15.03    Canada 12.00 14.30 17.46 17.11 13.68
7 James Hildreth 12.18   15.03    USA 18.11 14.22 16.69 14.18 12.18
8 Rami Sbahi 13.18   16.97    USA 16.93 13.18 16.36 18.75 17.61
9 Ilkyoo Choi (최일규) 13.97   17.54    Korea 21.00 17.69 19.46 13.97 15.46
10 Aaron Abramowitz 16.50   18.73    USA 16.50 17.47 21.21 21.41 17.50
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 2.47   2.78    USA 3.09 2.72 2.53 3.18 2.47
2 John Brechon 3.47   4.64    USA 5.05 4.77 3.47 4.44 4.72
3 Blake Thompson 4.18   4.71    USA 4.36 5.69 4.18 4.52 5.25
4 AJ Blair 4.43   4.81    USA 4.83 4.88 4.43 4.71 5.15
5 Rami Sbahi 3.50   5.35    USA 5.22 7.34 3.50 5.40 5.44
6 Peter Dracopoulos 3.68   5.91    USA 6.46 6.18 3.68 5.09 8.58
7 Nathan Dwyer 4.55   6.02    USA 5.38 6.33 6.36 4.55 6.52
8 Dan Crame 4.53   6.06    USA 6.19 6.41 4.53 6.40 5.59
9 Ryan Vall 5.71   6.56    USA 6.63 5.71 6.30 6.86 6.75
10 Wesley Miller 5.55   6.71    USA 7.15 8.69 5.55 6.16 6.83
11 Ilkyoo Choi (최일규) 6.09   6.75    Korea 6.09 6.81 6.55 6.88 7.02
12 James Hildreth 5.40   6.89    USA 7.06 7.78 5.84 5.40 DNF
13 Sebastian Miner 5.59   7.09    USA 5.59 6.80 8.58 6.81 7.66
14 Aaron Abramowitz 5.97   7.16    USA 5.97 7.55 7.43 6.50 8.27
15 Tim Alderson 4.55   7.20    USA 8.16 7.38 8.59 6.05 4.55
16 Brian Brooks 6.59   7.49    USA 6.69 7.38 9.34 8.40 6.59
17 Neel Shah 5.93   7.52    USA 7.50 8.41 6.88 5.93 8.18
18 Kevin Voor 6.75   7.58    USA 7.68 6.75 DNF 7.15 7.91
19 Justin Perigo 6.90   7.71    USA 7.61 6.90 7.09 8.43 14.18
20 Yuxuan Chen (陈雨璇) 6.31   7.83    China 9.02 12.52 6.31 7.21 7.25
21 Mike Hughey 6.91   8.62    USA 7.80 8.25 9.81 6.91 11.80
22 Eric Thompson 6.21   9.03    USA 7.91 11.00 DNF 8.19 6.21
23 Anthony Paremsky 7.83   10.16    USA 7.83 12.15 7.88 14.69 10.46
24 Andy Voor 6.50   10.44    USA 12.83 10.02 6.50 8.47 13.81
25 Daniel Cape 7.55   10.54    USA 13.15 15.09 10.28 8.18 7.55
26 Trevor Spitzley 8.34   11.44    USA 14.53 11.91 10.34 8.34 12.06
27 Griffin Buboltz 7.61   13.02    USA 13.40 16.97 12.71 12.96 7.61
28 Alex Lovellette 8.11   13.39    USA 21.21 10.80 18.95 8.11 10.41
29 Andrew Fontana 12.36   14.36    USA 15.16 15.31 12.36 15.09 12.83
30 Luke Dwyer 12.91   14.80    USA 12.91 16.72 13.33 16.36 14.72
31 Ryan DeLine 6.84   14.88    USA 15.36 18.81 6.84 10.47 DNF
32 Jason Fisher 14.36   17.13    USA 17.88 17.30 DNF 14.36 16.22
33 Quentin Nottage 11.50   17.15    USA 16.97 16.16 11.50 23.52 18.33
34 Stephen Kretz 11.03   20.00    USA 13.52 11.03 14.03 DNF 32.44
35 Robert Sylvester 11.13   22.74    USA 20.72 23.96 11.13 23.53 28.96
36 Cody June 13.19   26.11    USA 13.19 25.36 27.19 25.78 1:05.16
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 2.09   2.78    USA DNF 2.90 2.61 2.09 2.83
2 John Brechon 2.63   3.36    USA 2.69 3.78 2.63 4.97 3.61
3 AJ Blair 2.86   4.10    USA 3.68 4.72 2.86 5.72 3.91
4 Rami Sbahi 3.47   4.26    USA 4.18 4.16 5.71 3.47 4.43
5 Blake Thompson 2.56   4.43    USA 2.56 4.63 3.34 6.77 5.33
6 Nathan Dwyer 4.00   5.51    USA 6.21 4.00 4.68 5.63 6.91
7 Sebastian Miner 3.27   5.70    USA 3.27 5.47 4.28 7.34 7.46
8 James Hildreth 3.78   6.10    USA 3.78 8.72 5.03 5.21 8.06
9 Neel Shah 3.83   6.24    USA 3.83 27.77 6.25 7.56 4.90
10 Wesley Miller 4.09   6.39    USA 6.68 6.08 6.72 6.41 4.09
11 Peter Dracopoulos 3.52   6.60    USA 6.78 6.94 6.09 7.22 3.52
12 Tim Alderson 5.50   6.60    USA 9.78 7.22 5.50 6.56 6.02
13 Ryan Vall 5.02   6.70    USA 6.84 8.06 6.43 5.02 6.84
14 Dan Crame 5.27   6.83    USA 8.28 7.38 5.27 5.91 7.19
15 Justin Perigo 3.86   7.13    USA 8.22 10.43 3.86 5.71 7.46
16 Brian Brooks 4.47   7.48    USA 4.47 6.15 6.43 9.86 9.88
17 Ilkyoo Choi (최일규) 5.91   7.55    Korea 7.31 8.30 7.15 5.91 8.18
18 Kevin Voor 4.18   7.76    USA 4.18 12.55 10.19 7.40 5.69
19 Yuxuan Chen (陈雨璇) 6.94   7.97    China 6.94 8.58 8.58 7.65 7.69
20 Aaron Abramowitz 5.38   8.68    USA 8.75 6.97 10.33 13.18 5.38
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Blake Thompson 3.08   4.00    USA 6.05 4.00 4.08 3.08 3.93
2 Anthony Brooks 2.43   4.29    USA 2.43 4.65 6.41 3.75 4.47
3 AJ Blair 4.33   4.64    USA 4.80 4.33 4.63 4.50 6.00
4 John Brechon 4.50   4.98    USA 5.19 5.06 4.97 4.91 4.50
5 Wesley Miller 5.43   7.12    USA 5.55 8.19 7.63 5.43 9.68
6 Rami Sbahi 5.75   7.12    USA 7.03 8.02 7.80 5.75 6.53
7 Sebastian Miner 5.75   7.20    USA 7.91 5.75 8.30 6.27 7.43
8 Nathan Dwyer 4.81   7.80    USA 8.41 5.19 4.81 DNF 9.80
9 Neel Shah 6.03   7.88    USA 9.18 10.90 6.18 8.28 6.03
10 James Hildreth 7.58   8.05    USA DNF 8.08 7.58 8.03 8.05
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 40.11   47.39    USA 52.68 40.11 49.41 47.81 44.96
2 Blake Thompson 55.28   1:07.90    USA 1:24.58 1:05.34 55.28 1:09.25 1:09.11
3 James Hildreth 1:02.72   1:09.81    USA 1:06.08 1:11.75 1:11.61 1:02.72 1:19.78
4 AJ Blair 1:06.77   1:12.73    USA 1:12.59 1:13.61 1:06.77 1:12.00 1:29.93
5 Dave Campbell 1:12.88   1:14.58    Canada 1:12.88 1:15.63 1:13.08 1:16.91 1:15.03
6 Anthony Brooks 1:05.25   1:15.06    USA 1:05.25 1:14.83 1:14.88 1:26.55 1:15.47
7 Dan Crame 1:12.94   1:20.79    USA 1:15.96 1:16.27 2:09.55 1:30.13 1:12.94
8 Rami Sbahi 1:12.66   1:26.66    USA 1:12.66 1:38.61 1:16.53 1:24.84 1:50.77
9 Mike Hughey 1:13.93   1:28.78    USA 1:13.93 1:39.53 1:28.27 1:32.94 1:25.13
10 Tim Alderson 1:07.63   1:28.93    USA 1:21.65 1:39.06 1:31.59 1:33.55 1:07.63
11 Nathan Dwyer 1:11.66   1:29.25    USA 1:20.34 DNF 1:11.66 1:27.00 1:40.41
12 Sebastian Miner 1:23.15   1:30.93    USA 1:28.86 1:35.65 1:36.08 1:23.15 1:28.27
13 Ilkyoo Choi (최일규) 1:20.77   1:32.80    Korea 1:40.13 1:37.43 1:33.55 1:27.43 1:20.77
14 Peter Dracopoulos 1:22.83   1:34.60    USA 1:45.86 1:24.38 1:39.08 1:22.83 1:40.33
15 Kevin Voor 1:28.61   1:37.95    USA 1:32.13 1:28.61 1:52.94 1:36.68 1:45.03
16 Wesley Miller 1:28.00   1:41.92    USA 1:39.63 1:52.71 2:09.80 1:33.43 1:28.00
17 Ryan Vall 1:53.78   1:56.30    USA 1:57.15 1:53.78 2:14.81 1:55.80 1:55.96
18 Griffin Buboltz 1:50.11   2:06.07    USA 2:18.40 2:10.59 2:07.66 1:50.11 1:59.96
19 Aaron Abramowitz 1:38.13   2:08.06    USA 2:02.58 DNF 1:38.13 1:55.18 2:26.41
20 Neel Shah 2:01.80   2:18.25    USA 2:29.16 2:51.40 2:16.31 2:09.28 2:01.80
21 Anthony Paremsky 2:28.80   2:37.38    USA 2:32.38 2:46.31 2:28.80 2:35.68 2:44.08
22 Daniel Cape 1:44.25   2:38.25    USA 1:44.25 2:22.08 2:17.61 3:15.05 3:39.61
23 Andrew Fontana 2:29.68   2:40.79    USA 2:54.93 2:45.30 2:38.63 2:38.44 2:29.68
24 Justin Perigo 2:02.83   2:45.79    USA DNF 2:22.56 2:02.83 3:22.34 2:32.46
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Hughey 1:21.16   DNF    USA 1:27.38 1:21.16 DNF
2 John Brechon 1:44.63   DNF    USA 1:44.63 2:07.15 DNF
3 Anthony Brooks 2:34.56   DNF    USA DNF 2:34.56 DNF
4 Rami Sbahi 5:52.18   DNF    USA 5:52.18 DNF DNF
5 Wesley Miller 7:30.41   DNF    USA 7:30.41 DNF DNF
6 AJ Blair DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
6 Kevin Voor DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
6 Nathan Dwyer DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 14.31   17.16    USA 17.02 16.81 17.65 14.31 18.16
2 Anthony Brooks 17.88   18.46    USA 17.88 21.50 19.36 17.90 18.13
3 AJ Blair 25.16   26.57    USA 26.31 25.30 28.10 25.16 38.34
4 Dave Campbell 25.77   28.11    Canada 26.77 27.40 30.16 31.19 25.77
5 Blake Thompson 32.55   35.35    USA 33.59 32.55 37.66 34.80 41.13
6 Yuxuan Chen (陈雨璇) 34.46   39.09    China 39.06 37.02 34.46 41.18 43.08
7 Nathan Dwyer 35.83   42.08    USA 41.88 35.83 40.53 43.83 47.59
8 James Hildreth 30.50   42.69    USA 37.88 1:12.81 47.81 30.50 42.38
9 Aaron Abramowitz 35.22   42.79    USA 35.22 48.36 39.02 41.00 1:00.78
10 Rami Sbahi 31.61   43.20    USA 40.93 42.58 46.09 47.96 31.61
11 Mike Hughey 44.15   46.74    USA 44.15 46.40 45.47 48.36 48.63
12 Peter Dracopoulos 41.03   47.71    USA 47.06 51.08 41.03 56.43 45.00
13 Dan Crame 44.55   51.78    USA 1:04.58 48.06 56.44 50.84 44.55
14 Andrew Fontana 52.18   1:00.49    USA 57.69 58.16 1:09.91 52.18 1:05.61
15 Daniel Cape 58.41   1:01.65    USA 1:02.36 1:01.59 58.41 1:13.05 1:01.00
16 Wesley Miller 52.53   1:04.26    USA 1:03.43 52.53 1:17.97 1:05.31 1:04.03
17 Tim Alderson 1:01.27   1:09.64    USA 1:01.66 1:01.27 1:22.22 1:05.05 1:37.38
18 Ryan DeLine 53.66   1:11.31    USA 56.33 53.66 1:41.02 1:37.56 1:00.05
19 Neel Shah 59.16   1:12.70    USA 1:28.78 1:00.86 59.16 1:16.06 1:21.19
20 Ilkyoo Choi (최일규) 1:05.38   1:28.07    Korea 1:35.16 DNF 1:34.43 1:14.63 1:05.38
21 Cody June 2:31.78   2:44.81    USA 3:03.96 3:31.36 2:31.78 2:33.96 2:36.50
22 Kevin Voor 35.84   DNF    USA DNF 39.86 35.84 40.72 DNF
23 Brian Brooks 1:20.40   DNF    USA 1:20.40 DNF 1:42.91 DNF DNS
24 Andy Voor 3:14.56   DNF    USA DNF 3:24.41 3:14.56 DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 17.13   19.40    USA 19.08 20.80 22.33 17.13 18.33
2 Anthony Brooks 18.33   21.88    USA 18.33 22.25 24.93 23.68 19.71
3 Dave Campbell 26.53   28.63    Canada 28.03 30.03 26.53 27.83 31.81
4 AJ Blair 29.44   30.75    USA 29.44 38.96 30.50 29.53 32.22
5 Blake Thompson 25.28   34.20    USA 43.97 33.69 25.28 37.44 31.46
6 James Hildreth 31.88   35.55    USA 33.41 47.30 40.80 31.88 32.43
7 Yuxuan Chen (陈雨璇) 27.90   36.11    China 42.43 33.55 33.56 27.90 41.21
8 Mike Hughey 36.34   39.62    USA 53.80 36.34 40.31 39.90 38.66
9 Dan Crame 34.55   41.38    USA 34.55 37.93 40.66 45.56 50.94
10 Rami Sbahi 35.86   41.69    USA 42.16 39.28 35.86 DNF 43.63
11 Nathan Dwyer 32.78   44.36    USA 32.78 42.63 43.65 51.34 46.81
12 Peter Dracopoulos 36.38   46.93    USA 36.38 56.22 56.75 44.66 39.91
13 Aaron Abramowitz 36.09   1:04.26    USA 49.18 56.16 DNF 36.09 1:27.43
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 19.56   20.79    USA 20.78 19.56 25.52 19.58 22.00
2 John Brechon 18.44   21.86    USA 22.71 21.09 27.08 21.78 18.44
3 Dave Campbell 22.00   25.11    Canada 22.00 26.53 26.36 26.65 22.43
4 AJ Blair 25.72   27.34    USA 26.18 25.72 27.40 33.09 28.45
5 Yuxuan Chen (陈雨璇) 30.47   32.79    China 50.28 35.53 31.16 31.68 30.47
6 Blake Thompson 26.36   34.34    USA 26.36 32.30 38.21 32.50 45.78
7 James Hildreth 31.65   38.85    USA 36.66 38.03 41.86 31.65 42.43
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Hughey 7:06.13      USA DNF 7:06.13
2 AJ Blair DNF      USA DNF DNS
2 John Brechon DNF      USA DNF DNS
Aaron Abramowitz    USA
Aaron Abramowitz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 16.50   18.73   16.50 17.47 21.21 21.41 17.50
Second round 7 15.65   16.40   15.65 16.00 17.13 16.06 23.27
First round 3 12.97   14.55   12.97 14.83 13.63 15.19 17.61
2x2x2 Cube Second round 20 5.38   8.68   8.75 6.97 10.33 13.18 5.38
First round 14 5.97   7.16   5.97 7.55 7.43 6.50 8.27
4x4x4 Cube Final 19 1:38.13   2:08.06   2:02.58 DNF 1:38.13 1:55.18 2:26.41
3x3x3 One-Handed Second round 13 36.09   1:04.26   49.18 56.16 DNF 36.09 1:27.43
First round 9 35.22   42.79   35.22 48.36 39.02 41.00 1:00.78
Aaron Vaught    USA
Aaron Vaught
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 58.66   1:15.41   1:13.77 58.66 DNF 1:23.65 1:08.81
AJ Blair    USA
AJ Blair
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 12.96   14.57   15.02 12.96 16.09 15.40 13.30
Second round 4 13.27   15.40   16.66 13.27 14.58 16.36 15.25
First round 6 14.46   15.61   15.15 14.46 16.05 15.63 40.31
2x2x2 Cube Final 3 4.33   4.64   4.80 4.33 4.63 4.50 6.00
Second round 3 2.86   4.10   3.68 4.72 2.86 5.72 3.91
First round 4 4.43   4.81   4.83 4.88 4.43 4.71 5.15
4x4x4 Cube Final 4 1:06.77   1:12.73   1:12.59 1:13.61 1:06.77 1:12.00 1:29.93
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 25.72   27.34   26.18 25.72 27.40 33.09 28.45
Second round 4 29.44   30.75   29.44 38.96 30.50 29.53 32.22
First round 3 25.16   26.57   26.31 25.30 28.10 25.16 38.34
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNS
Alex Lovellette    USA
Alex Lovellette
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 36.46   38.67   36.46 46.21 39.50 37.81 38.69
2x2x2 Cube First round 28 8.11   13.39   21.21 10.80 18.95 8.11 10.41
Andrew Fontana    USA
Andrew Fontana
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 23.41   26.40   28.96 28.65 24.25 26.30 23.41
2x2x2 Cube First round 29 12.36   14.36   15.16 15.31 12.36 15.09 12.83
4x4x4 Cube Final 23 2:29.68   2:40.79   2:54.93 2:45.30 2:38.63 2:38.44 2:29.68
3x3x3 One-Handed First round 14 52.18   1:00.49   57.69 58.16 1:09.91 52.18 1:05.61
Andy Voor    USA
Andy Voor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 33.02   45.51   45.25 33.02 39.16 52.13 1:43.36
2x2x2 Cube First round 24 6.50   10.44   12.83 10.02 6.50 8.47 13.81
3x3x3 One-Handed First round 24 3:14.56   DNF   DNF 3:24.41 3:14.56 DNF DNF
Anthony Brooks    USA
Anthony Brooks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.83   11.01   9.83 10.08 12.40 11.78 11.18
Second round 1 8.84   10.13   10.00 11.50 8.84 10.80 9.59
First round 1 9.22   10.45   9.53 9.22 10.25 11.58 11.91
2x2x2 Cube Final 2 2.43   4.29   2.43 4.65 6.41 3.75 4.47
Second round 1 2.09   2.78   DNF 2.90 2.61 2.09 2.83
First round 1 2.47   2.78   3.09 2.72 2.53 3.18 2.47
4x4x4 Cube Final 6 1:05.25   1:15.06   1:05.25 1:14.83 1:14.88 1:26.55 1:15.47
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:34.56   DNF   DNF 2:34.56 DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 19.56   20.79   20.78 19.56 25.52 19.58 22.00
Second round 2 18.33   21.88   18.33 22.25 24.93 23.68 19.71
First round 2 17.88   18.46   17.88 21.50 19.36 17.90 18.13
Anthony Paremsky    USA
Anthony Paremsky
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 30.38   33.34   30.38 31.03 31.96 37.03 1:01.94
2x2x2 Cube First round 23 7.83   10.16   7.83 12.15 7.88 14.69 10.46
4x4x4 Cube Final 21 2:28.80   2:37.38   2:32.38 2:46.31 2:28.80 2:35.68 2:44.08
Blake Thompson    USA
Blake Thompson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 12.69   13.37   14.91 13.93 12.78 13.41 12.69
Second round 3 11.13   14.11   12.83 11.13 16.05 16.90 13.44
First round 4 12.71   14.73   12.71 23.86 14.71 14.86 14.63
2x2x2 Cube Final 1 3.08   4.00   6.05 4.00 4.08 3.08 3.93
Second round 5 2.56   4.43   2.56 4.63 3.34 6.77 5.33
First round 3 4.18   4.71   4.36 5.69 4.18 4.52 5.25
4x4x4 Cube Final 2 55.28   1:07.90   1:24.58 1:05.34 55.28 1:09.25 1:09.11
3x3x3 One-Handed Final 6 26.36   34.34   26.36 32.30 38.21 32.50 45.78
Second round 5 25.28   34.20   43.97 33.69 25.28 37.44 31.46
First round 5 32.55   35.35   33.59 32.55 37.66 34.80 41.13
Brian Brooks    USA
Brian Brooks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 20.31   24.27   21.58 25.34 32.61 25.90 20.31
2x2x2 Cube Second round 16 4.47   7.48   4.47 6.15 6.43 9.86 9.88
First round 16 6.59   7.49   6.69 7.38 9.34 8.40 6.59
3x3x3 One-Handed First round 23 1:20.40   DNF   1:20.40 DNF 1:42.91 DNF DNS
Cody June    USA
Cody June
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 50.56   1:00.17   53.44 50.56 1:10.86 56.22 DNF
2x2x2 Cube First round 36 13.19   26.11   13.19 25.36 27.19 25.78 1:05.16
3x3x3 One-Handed First round 21 2:31.78   2:44.81   3:03.96 3:31.36 2:31.78 2:33.96 2:36.50
Dan Crame    USA
Dan Crame
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 13.46   14.74   18.13 14.00 13.46 16.58 13.65
Second round 9 12.96   16.81   15.38 12.96 24.43 17.02 18.02
First round 8 14.72   16.84   16.84 16.86 14.72 16.83 21.71
2x2x2 Cube Second round 14 5.27   6.83   8.28 7.38 5.27 5.91 7.19
First round 8 4.53   6.06   6.19 6.41 4.53 6.40 5.59
4x4x4 Cube Final 7 1:12.94   1:20.79   1:15.96 1:16.27 2:09.55 1:30.13 1:12.94
3x3x3 One-Handed Second round 9 34.55   41.38   34.55 37.93 40.66 45.56 50.94
First round 13 44.55   51.78   1:04.58 48.06 56.44 50.84 44.55
Daniel Cape    USA
Daniel Cape
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 26.28   27.35   28.63 26.28 28.06 26.88 27.11
2x2x2 Cube First round 25 7.55   10.54   13.15 15.09 10.28 8.18 7.55
4x4x4 Cube Final 22 1:44.25   2:38.25   1:44.25 2:22.08 2:17.61 3:15.05 3:39.61
3x3x3 One-Handed First round 15 58.41   1:01.65   1:02.36 1:01.59 58.41 1:13.05 1:01.00
Dave Campbell    Canada
Dave Campbell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.00   15.03   12.00 14.30 17.46 17.11 13.68
Second round 6 14.11   15.70   16.46 23.84 15.02 15.63 14.11
First round 7 13.09   15.89   13.09 15.25 20.08 17.84 14.59
4x4x4 Cube Final 5 1:12.88   1:14.58   1:12.88 1:15.63 1:13.08 1:16.91 1:15.03
3x3x3 One-Handed Final 3 22.00   25.11   22.00 26.53 26.36 26.65 22.43
Second round 3 26.53   28.63   28.03 30.03 26.53 27.83 31.81
First round 4 25.77   28.11   26.77 27.40 30.16 31.19 25.77
Eric Hooks    USA
Eric Hooks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 29.30   34.19   29.30 30.66 DNF 39.36 32.55
Eric Thompson    USA
Eric Thompson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 28.30   33.72   28.30 31.93 43.77 31.94 37.28
2x2x2 Cube First round 22 6.21   9.03   7.91 11.00 DNF 8.19 6.21
Griffin Buboltz    USA
Griffin Buboltz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 26.80   30.72   26.80 29.65 32.33 30.18 36.43
2x2x2 Cube First round 27 7.61   13.02   13.40 16.97 12.71 12.96 7.61
4x4x4 Cube Final 18 1:50.11   2:06.07   2:18.40 2:10.59 2:07.66 1:50.11 1:59.96
Ilkyoo Choi (최일규)    Korea
Ilkyoo Choi (최일규)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 13.97   17.54   21.00 17.69 19.46 13.97 15.46
Second round 10 15.36   17.05   15.36 16.50 15.71 20.97 18.94
First round 9 16.34   17.30   16.34 17.83 16.78 17.28 20.55
2x2x2 Cube Second round 17 5.91   7.55   7.31 8.30 7.15 5.91 8.18
First round 11 6.09   6.75   6.09 6.81 6.55 6.88 7.02
4x4x4 Cube Final 13 1:20.77   1:32.80   1:40.13 1:37.43 1:33.55 1:27.43 1:20.77
3x3x3 One-Handed First round 20 1:05.38   1:28.07   1:35.16 DNF 1:34.43 1:14.63 1:05.38
James Hildreth    USA
James Hildreth
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.18   15.03   18.11 14.22 16.69 14.18 12.18
Second round 8 15.16   16.73   15.16 16.61 16.40 17.19 DNF
First round 10 15.41   17.69   17.59 17.53 15.41 19.88 17.96
2x2x2 Cube Final 10 7.58   8.05   DNF 8.08 7.58 8.03 8.05
Second round 8 3.78   6.10   3.78 8.72 5.03 5.21 8.06
First round 12 5.40   6.89   7.06 7.78 5.84 5.40 DNF
4x4x4 Cube Final 3 1:02.72   1:09.81   1:06.08 1:11.75 1:11.61 1:02.72 1:19.78
3x3x3 One-Handed Final 7 31.65   38.85   36.66 38.03 41.86 31.65 42.43
Second round 6 31.88   35.55   33.41 47.30 40.80 31.88 32.43
First round 8 30.50   42.69   37.88 1:12.81 47.81 30.50 42.38
Jason Fisher    USA
Jason Fisher
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 44.52   1:01.28   44.52 1:13.21 1:00.09 1:14.78 50.53
2x2x2 Cube First round 32 14.36   17.13   17.88 17.30 DNF 14.36 16.22
Jeremy Filar    USA
Jeremy Filar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 49.96   57.82   54.58 1:02.68 49.96 56.21 DNF
Joanna Brenneman    USA
Joanna Brenneman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 28.86   DNF   DNF DNF 44.53 28.86 56.21
John Brechon    USA
John Brechon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.33   11.38   11.78 13.02 10.33 11.18 11.18
Second round 2 10.40   12.08   10.94 10.40 13.13 12.18 14.63
First round 2 9.27   11.76   12.13 9.27 13.77 11.80 11.36
2x2x2 Cube Final 4 4.50   4.98   5.19 5.06 4.97 4.91 4.50
Second round 2 2.63   3.36   2.69 3.78 2.63 4.97 3.61
First round 2 3.47   4.64   5.05 4.77 3.47 4.44 4.72
4x4x4 Cube Final 1 40.11   47.39   52.68 40.11 49.41 47.81 44.96
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:44.63   DNF   1:44.63 2:07.15 DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 18.44   21.86   22.71 21.09 27.08 21.78 18.44
Second round 1 17.13   19.40   19.08 20.80 22.33 17.13 18.33
First round 1 14.31   17.16   17.02 16.81 17.65 14.31 18.16
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNS
Justin Perigo    USA
Justin Perigo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 23.13   26.49   24.86 31.55 29.19 23.13 25.41
First round 20 20.66   23.02   20.66 23.30 25.27 21.91 23.84
2x2x2 Cube Second round 15 3.86   7.13   8.22 10.43 3.86 5.71 7.46
First round 19 6.90   7.71   7.61 6.90 7.09 8.43 14.18
4x4x4 Cube Final 24 2:02.83   2:45.79   DNF 2:22.56 2:02.83 3:22.34 2:32.46
Kenton Cornell    USA
Kenton Cornell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 39.43   43.10   43.52 44.06 39.43 41.71 47.40
Kevin Voor    USA
Kevin Voor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 19.61   23.80   19.61 23.52 23.21 27.28 24.66
2x2x2 Cube Second round 18 4.18   7.76   4.18 12.55 10.19 7.40 5.69
First round 18 6.75   7.58   7.68 6.75 DNF 7.15 7.91
4x4x4 Cube Final 15 1:28.61   1:37.95   1:32.13 1:28.61 1:52.94 1:36.68 1:45.03
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 22 35.84   DNF   DNF 39.86 35.84 40.72 DNF
Luke Dulac    USA
Luke Dulac
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 56.41   1:03.15   1:22.36 59.46 1:09.66 56.41 1:00.34
Luke Dwyer    USA
Luke Dwyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 39.03   43.32   39.03 42.47 53.34 41.52 45.97
2x2x2 Cube First round 30 12.91   14.80   12.91 16.72 13.33 16.36 14.72
Matt Chalberg    USA
Matt Chalberg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 20.55   46.76   DNF 20.55 1:23.58 27.58 29.13
Matthew Fontana    USA
Matthew Fontana
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 42.80   51.49   42.80 58.30 43.43 54.65 56.38
Mike Hughey    USA
Mike Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 19.18   21.01   20.41 23.38 19.18 24.46 19.25
First round 18 19.84   22.52   22.28 23.03 19.84 22.25 25.56
2x2x2 Cube First round 21 6.91   8.62   7.80 8.25 9.81 6.91 11.80
4x4x4 Cube Final 9 1:13.93   1:28.78   1:13.93 1:39.53 1:28.27 1:32.94 1:25.13
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:21.16   DNF   1:27.38 1:21.16 DNF
3x3x3 One-Handed Second round 8 36.34   39.62   53.80 36.34 40.31 39.90 38.66
First round 11 44.15   46.74   44.15 46.40 45.47 48.36 48.63
4x4x4 Blindfolded Final 1 7:06.13     DNF 7:06.13
Mike Ragan    USA
Mike Ragan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 1:00.46   1:20.81   1:41.58 1:14.11 DNF 1:00.46 1:06.75
Nathan Dwyer    USA
Nathan Dwyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 16.50   19.09   19.65 16.50 20.25 18.72 18.91
First round 14 17.31   20.32   17.31 23.81 19.84 21.00 20.13
2x2x2 Cube Final 8 4.81   7.80   8.41 5.19 4.81 DNF 9.80
Second round 6 4.00   5.51   6.21 4.00 4.68 5.63 6.91
First round 7 4.55   6.02   5.38 6.33 6.36 4.55 6.52
4x4x4 Cube Final 11 1:11.66   1:29.25   1:20.34 DNF 1:11.66 1:27.00 1:40.41
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 11 32.78   44.36   32.78 42.63 43.65 51.34 46.81
First round 7 35.83   42.08   41.88 35.83 40.53 43.83 47.59
Neel Shah    USA
Neel Shah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 18.77   24.78   18.77 21.34 24.11 28.88 29.63
First round 15 16.81   20.87   19.47 16.81 18.25 24.88 DNF
2x2x2 Cube Final 9 6.03   7.88   9.18 10.90 6.18 8.28 6.03
Second round 9 3.83   6.24   3.83 27.77 6.25 7.56 4.90
First round 17 5.93   7.52   7.50 8.41 6.88 5.93 8.18
4x4x4 Cube Final 20 2:01.80   2:18.25   2:29.16 2:51.40 2:16.31 2:09.28 2:01.80
3x3x3 One-Handed First round 19 59.16   1:12.70   1:28.78 1:00.86 59.16 1:16.06 1:21.19
Nick Remington    USA
Nick Remington
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 1:05.50   1:16.24   1:18.25 1:17.00 1:05.50 1:13.47 1:21.66
Peter Dracopoulos    USA
Peter Dracopoulos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 13.80   18.01   15.63 17.41 21.00 28.93 13.80
First round 12 17.68   19.47   19.78 20.46 17.68 18.16 31.15
2x2x2 Cube Second round 11 3.52   6.60   6.78 6.94 6.09 7.22 3.52
First round 6 3.68   5.91   6.46 6.18 3.68 5.09 8.58
4x4x4 Cube Final 14 1:22.83   1:34.60   1:45.86 1:24.38 1:39.08 1:22.83 1:40.33
3x3x3 One-Handed Second round 12 36.38   46.93   36.38 56.22 56.75 44.66 39.91
First round 12 41.03   47.71   47.06 51.08 41.03 56.43 45.00
Philip Balke    USA
Philip Balke
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 19.61   26.33   19.61 30.31 31.58 24.91 23.77
Quentin Nottage    USA
Quentin Nottage
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 38.47   44.95   48.55 38.47 1:23.75 47.06 39.25
2x2x2 Cube First round 33 11.50   17.15   16.97 16.16 11.50 23.52 18.33
Rami Sbahi    USA
Rami Sbahi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.18   16.97   16.93 13.18 16.36 18.75 17.61
Second round 5 13.86   15.52   15.30 DNF 16.33 13.86 14.93
First round 5 14.13   15.60   14.90 21.81 16.36 15.55 14.13
2x2x2 Cube Final 6 5.75   7.12   7.03 8.02 7.80 5.75 6.53
Second round 4 3.47   4.26   4.18 4.16 5.71 3.47 4.43
First round 5 3.50   5.35   5.22 7.34 3.50 5.40 5.44
4x4x4 Cube Final 8 1:12.66   1:26.66   1:12.66 1:38.61 1:16.53 1:24.84 1:50.77
3x3x3 Blindfolded Final 4 5:52.18   DNF   5:52.18 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 10 35.86   41.69   42.16 39.28 35.86 DNF 43.63
First round 10 31.61   43.20   40.93 42.58 46.09 47.96 31.61
Rebekah Brenneman    USA
Rebekah Brenneman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 41.21   DNF   DNF 41.21 DNF 44.05 1:36.90
Robert Sylvester    USA
Robert Sylvester
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 44.80   DNF   DNF 44.80 DNF 49.36 1:18.38
2x2x2 Cube First round 35 11.13   22.74   20.72 23.96 11.13 23.53 28.96
Ryan DeLine    USA
Ryan DeLine
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 22.52   23.68   22.53 25.69 DNF 22.52 22.81
First round 17 19.34   22.50   22.46 21.40 27.77 23.65 19.34
2x2x2 Cube First round 31 6.84   14.88   15.36 18.81 6.84 10.47 DNF
3x3x3 One-Handed First round 18 53.66   1:11.31   56.33 53.66 1:41.02 1:37.56 1:00.05
Ryan Vall    USA
Ryan Vall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 19.50   21.75   DNF 21.38 23.27 19.50 20.61
First round 13 14.38   19.48   14.38 20.84 23.43 19.56 18.03
2x2x2 Cube Second round 13 5.02   6.70   6.84 8.06 6.43 5.02 6.84
First round 9 5.71   6.56   6.63 5.71 6.30 6.86 6.75
4x4x4 Cube Final 17 1:53.78   1:56.30   1:57.15 1:53.78 2:14.81 1:55.80 1:55.96
Sebastian Miner    USA
Sebastian Miner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 16.52   18.06   18.63 17.86 16.52 18.15 18.18
First round 11 14.06   17.73   19.16 14.06 19.83 23.05 14.21
2x2x2 Cube Final 7 5.75   7.20   7.91 5.75 8.30 6.27 7.43
Second round 7 3.27   5.70   3.27 5.47 4.28 7.34 7.46
First round 13 5.59   7.09   5.59 6.80 8.58 6.81 7.66
4x4x4 Cube Final 12 1:23.15   1:30.93   1:28.86 1:35.65 1:36.08 1:23.15 1:28.27
Stephen Kretz    USA
Stephen Kretz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 21.71   33.83   21.71 31.65 32.16 37.68 39.50
2x2x2 Cube First round 34 11.03   20.00   13.52 11.03 14.03 DNF 32.44
Tim Alderson    USA
Tim Alderson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 17.18   28.76   46.27 20.09 DNF 19.93 17.18
2x2x2 Cube Second round 12 5.50   6.60   9.78 7.22 5.50 6.56 6.02
First round 15 4.55   7.20   8.16 7.38 8.59 6.05 4.55
4x4x4 Cube Final 10 1:07.63   1:28.93   1:21.65 1:39.06 1:31.59 1:33.55 1:07.63
3x3x3 One-Handed First round 17 1:01.27   1:09.64   1:01.66 1:01.27 1:22.22 1:05.05 1:37.38
Trevor Spitzley    USA
Trevor Spitzley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 35.91   45.55   58.19 35.91 37.30 59.80 41.16
2x2x2 Cube First round 26 8.34   11.44   14.53 11.91 10.34 8.34 12.06
Wesley Miller    USA
Wesley Miller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 17.96   26.40   17.96 19.72 DNF 26.28 33.21
First round 19 19.05   22.76   21.22 25.34 21.71 49.46 19.05
2x2x2 Cube Final 5 5.43   7.12   5.55 8.19 7.63 5.43 9.68
Second round 10 4.09   6.39   6.68 6.08 6.72 6.41 4.09
First round 10 5.55   6.71   7.15 8.69 5.55 6.16 6.83
4x4x4 Cube Final 16 1:28.00   1:41.92   1:39.63 1:52.71 2:09.80 1:33.43 1:28.00
3x3x3 Blindfolded Final 5 7:30.41   DNF   7:30.41 DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 16 52.53   1:04.26   1:03.43 52.53 1:17.97 1:05.31 1:04.03
Yuxuan Chen (陈雨璇)    China
Yuxuan Chen (陈雨璇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 17.00   19.12   18.16 17.00 18.80 21.97 20.41
First round 16 18.88   21.83   25.09 18.88 22.30 21.68 21.50
2x2x2 Cube Second round 19 6.94   7.97   6.94 8.58 8.58 7.65 7.69
First round 20 6.31   7.83   9.02 12.52 6.31 7.21 7.25
3x3x3 One-Handed Final 5 30.47   32.79   50.28 35.53 31.16 31.68 30.47
Second round 7 27.90   36.11   42.43 33.55 33.56 27.90 41.21
First round 6 34.46   39.09   39.06 37.02 34.46 41.18 43.08
Zachary Matson    USA
Zachary Matson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 39.16   49.17   39.16 54.09 50.83 46.59 50.08