Hamburg Open 2014

Date City WCA LInk
2014-2-22~23  Germany, Barsbüttel Hamburg Open 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Linus Rieß 9.44  Cornelius Dieckmann 10.08  Vincent Bruns 11.61
 2x2x2 Cube  Bennet Wichmann 3.41  Cornelius Dieckmann 3.43  Sébastien Auroux 4.49
 4x4x4 Cube  Linus Rieß 40.13  Cornelius Dieckmann 40.42  Yannick Richter 54.15
 5x5x5 Cube  Cornelius Dieckmann 1:19.57  Linus Rieß 1:29.41  Sébastien Auroux 1:53.43
 3x3x3 Blindfolded  Andreas Pohl 40.98  Cornelius Dieckmann 1:15.37  Sébastien Auroux 1:44.55
 3x3x3 Fewest Moves  Sébastien Auroux 23  Cornelius Dieckmann 35
 Andreas Pohl 35
 3x3x3 One-Handed  Cornelius Dieckmann 15.61  Sebastian Werb 21.26  Yannick Richter 24.77
 Rubik's Clock  Laura Ohrndorf 7.77  Sébastien Auroux 8.33  Andreas Pohl 15.41
 Megaminx  Sebastian Werb 1:49.41  Leif Behrens 1:55.54  Henri Gerber 1:56.40
 Pyraminx  Sebastian Werb 6.26  Sébastien Auroux 6.76  Vincent Bruns 7.64
 Skewb  Sébastien Auroux 9.33  Andreas Pohl 10.83  Sebastian Werb 11.75
 Square-1  Sebastian Werb 19.50  Sébastien Auroux 27.83  Andreas Pohl 37.38
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cornelius Dieckmann 7.80   8.37    Germany 7.98 9.06 8.07 12.12 7.80
2 Linus Rieß 9.94   11.08    Germany 12.67 10.36 10.55 12.33 9.94
3 Bennet Wichmann 11.93   12.67    Germany 16.84 11.93 12.52 13.09 12.40
4 Fabian Simon 10.70   13.01    Germany 12.51 10.70 14.34 12.17 16.57
5 Yannick Richter 12.17   13.21    Germany 13.39 12.79 13.45 12.17 13.85
6 Sébastien Auroux 10.99   14.69    Germany 24.65 15.34 14.78 13.96 10.99
7 Andreas Pohl 12.95   15.04    Germany 15.91 14.25 14.97 12.95 15.96
8 Vincent Bruns 11.20   15.10    Germany 11.20 13.35 15.85 16.92 16.10
9 Patrick Kern 16.00   16.89    Germany 18.03 18.36 16.00 16.00 16.63
10 Leandro Baltazar 13.36   17.96    Portugal 19.29 15.20 20.20 19.40 13.36
11 Jonas Brzenczek 15.59   18.09    Germany 19.97 15.59 16.55 19.02 18.71
12 Leif Behrens 15.25   18.17    Germany 18.43 15.25 18.92 19.51 17.16
13 Henri Gerber 14.38   19.08    Germany 21.19 14.38 20.43 19.49 17.32
14 Jan-Niklas Krüger 17.38   19.51    Germany 19.68 18.65 21.54 17.38 20.19
15 Niklas Rentz 17.50   19.66    Germany 20.79 17.77 20.42 21.18 17.50
16 Wahyu Luthfi Ramadhan 13.67   20.14    Indonesia 20.10 19.18 21.15 13.67 43.92
17 Tim Kilian 16.79   20.23    Germany 21.81 17.97 22.45 16.79 20.92
18 Laura Ohrndorf 14.02   20.36    Germany 20.62 14.02 20.52 19.93 22.28
19 Fin Thiessen 20.99   22.11    Germany 22.28 27.10 22.82 21.22 20.99
20 Reiner Thomsen 21.24   22.51    Germany 21.99 21.24 24.47 22.73 22.82
21 Timo Schnack 21.79   24.61    Germany 21.79 25.20 29.41 22.57 26.06
22 Sebastian Struve 20.84   25.11    Germany 28.67 27.31 20.84 24.54 23.47
23 Jan Riisgaard 24.41   25.63    Germany 24.42 28.49 24.41 24.61 27.87
24 Alexander Christinck 31.31   32.56    Germany 32.33 31.60 31.31 33.76 43.92
25 Philipp Hameister 29.07   33.52    Germany DNF 29.07 33.27 36.53 30.75
26 Steven-Bendedikt Philipp 25.45   36.63    Germany 47.34 25.45 26.18 DNF 36.38
27 Lukas Glomb 42.27   46.03    Germany 42.82 50.68 42.27 1:10.45 44.60
28 Glen Stephan 52.50   57.59    Germany 56.39 52.50 1:00.75 DNF 55.62
29 Piet Wetenkamp 1:09.01   1:49.79    Germany DNF 2:48.15 1:27.31 1:13.90 1:09.01
30 Jana Neubig 1:57.63   3:12.52    Germany 3:32.51 DNF 1:57.63 2:08.01 3:57.03
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cornelius Dieckmann 7.56   9.21    Germany 8.91 7.56 8.97 9.75 12.97
2 Linus Rieß 8.36   10.15    Germany 12.42 11.96 8.56 8.36 9.93
3 Vincent Bruns 12.32   12.98    Germany 14.42 13.15 12.32 13.29 12.51
4 Yannick Richter 12.69   14.00    Germany 16.34 13.46 14.42 12.69 14.12
5 Fabian Simon 11.61   14.66    Germany 16.88 11.61 18.22 13.01 14.09
6 Bennet Wichmann 13.31   15.36    Germany 15.07 13.31 15.66 15.34 DNF
7 Andreas Pohl 13.58   15.75    Germany 14.29 13.58 16.15 17.12 16.81
8 Henri Gerber 15.25   15.81    Germany 15.25 15.55 17.89 16.19 15.70
9 Sébastien Auroux 13.89   16.03    Germany 14.55 16.31 13.89 18.46 17.24
10 Jonas Brzenczek 9.96   16.65    Germany 19.46 18.91 15.55 15.48 9.96
11 Patrick Kern 14.74   17.09    Germany 16.66 18.51 18.77 16.09 14.74
12 Leandro Baltazar 14.78   17.42    Portugal 14.87 22.04 31.61 15.35 14.78
13 Jan-Niklas Krüger 17.23   18.90    Germany 17.23 20.15 19.56 18.96 18.19
14 Leif Behrens 16.59   19.14    Germany 21.91 21.66 16.59 17.18 18.57
15 Wahyu Luthfi Ramadhan 14.50   19.26    Indonesia 19.90 21.71 14.50 18.54 19.33
16 Niklas Rentz 14.46   19.44    Germany 19.96 19.55 18.80 14.46 23.61
17 Tim Kilian 15.41   19.69    Germany 20.28 19.94 19.77 19.36 15.41
18 Laura Ohrndorf 17.50   20.94    Germany 21.63 20.68 17.50 21.16 20.98
19 Reiner Thomsen 20.52   21.68    Germany 21.02 20.52 23.15 24.20 20.87
20 Fin Thiessen 21.11   22.64    Germany 21.23 DNF 21.85 21.11 24.83
21 Timo Schnack 20.80   22.81    Germany 22.76 21.29 25.52 24.38 20.80
22 Sebastian Struve 21.90   25.21    Germany 30.26 21.90 26.60 23.89 25.14
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Linus Rieß 8.01   9.44    Germany 10.39 10.91 8.01 8.95 8.97
2 Cornelius Dieckmann 7.25   10.08    Germany 10.64 16.33 7.25 8.32 11.28
3 Vincent Bruns 10.23   11.61    Germany 12.67 10.46 11.71 10.23 13.24
4 Fabian Simon 11.19   12.78    Germany 14.87 11.19 11.60 11.86 DNF
5 Bennet Wichmann 11.02   13.98    Germany DNF 12.76 11.02 13.91 15.28
6 Yannick Richter 11.66   14.07    Germany 14.76 16.39 11.66 13.10 14.35
7 Andreas Pohl 13.28   14.39    Germany 14.31 14.06 13.28 14.80 15.64
8 Henri Gerber 13.93   15.14    Germany 13.93 14.79 15.54 15.09 19.88
9 Patrick Kern 14.04   15.26    Germany 15.64 20.13 15.75 14.04 14.38
10 Leandro Baltazar 12.96   16.06    Portugal 12.96 16.89 21.44 14.85 16.45
11 Jonas Brzenczek 15.75   16.65    Germany 17.70 15.75 16.48 16.05 17.42
12 Sébastien Auroux 13.03   16.82    Germany 13.03 17.83 15.40 21.43 17.23
13 Jan-Niklas Krüger 15.93   18.45    Germany 17.46 20.20 23.35 17.68 15.93
14 Wahyu Luthfi Ramadhan 17.64   18.83    Indonesia 20.06 18.04 17.64 18.39 20.54
15 Niklas Rentz 16.00   19.29    Germany 16.00 19.81 18.72 19.35 DNF
16 Tim Kilian 16.48   20.51    Germany 21.57 22.63 20.30 16.48 19.65
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cornelius Dieckmann 1.17   2.74    Germany 5.22 3.54 3.06 1.63 1.17
2 Leandro Baltazar 3.02   3.58   NR  Portugal 3.72 4.38 3.90 3.12 3.02
3 Bennet Wichmann 2.30   3.65    Germany DNF 4.44 4.08 2.43 2.30
4 Sébastien Auroux 3.50   3.92    Germany 4.10 6.50 3.50 4.08 3.59
5 Yannick Richter 3.40   3.93    Germany 3.40 3.80 3.44 4.56 4.65
6 Andreas Pohl 2.71   4.36    Germany 4.73 3.77 4.73 4.59 2.71
7 Vincent Bruns 3.31   4.62    Germany 5.26 4.21 3.31 4.40 6.17
8 Patrick Kern 3.50   4.98    Germany 4.76 5.92 5.49 4.70 3.50
9 Sebastian Werb 4.54   5.15    Germany 5.62 5.36 4.71 4.54 5.38
10 Henri Gerber 4.37   5.79    Germany 4.61 8.33 7.90 4.85 4.37
11 Jonas Brzenczek 5.96   6.35    Germany 6.53 6.39 5.96 7.31 6.13
12 Sebastian Struve 4.90   6.45    Germany 6.44 6.94 5.98 4.90 7.40
13 Fabian Simon 4.76   6.79    Germany 8.93 5.91 10.15 4.76 5.52
14 Niklas Rentz 5.04   6.90    Germany 10.49 9.85 5.74 5.04 5.10
15 Jan-Niklas Krüger 4.89   7.40    Germany 4.89 8.18 9.90 6.87 7.15
16 Laura Ohrndorf 5.15   8.16    Germany 7.09 11.17 5.15 11.58 6.21
17 Piet Wetenkamp 6.38   8.33    Germany 7.93 11.35 7.85 6.38 9.20
18 Leif Behrens 6.03   9.23    Germany 8.68 10.41 10.91 6.03 8.60
19 Timo Schnack 6.91   10.04    Germany 16.57 8.99 7.05 6.91 14.09
20 Tim Kilian 8.24   10.14    Germany 8.24 DNF 10.95 10.39 9.08
21 Jan Riisgaard 9.86   10.24    Germany 10.38 10.36 DNF 9.86 9.98
22 Philipp Hameister 6.36   11.16    Germany 8.86 18.05 19.39 6.36 6.56
23 Fin Thiessen 8.99   11.64    Germany 13.94 12.43 12.50 9.98 8.99
24 Reiner Thomsen 8.47   11.77    Germany 17.37 9.02 10.68 15.62 8.47
25 Lukas Glomb 9.75   17.86    Germany 17.84 18.04 21.11 9.75 17.70
26 Jana Neubig 42.22   DNF    Germany DNF 58.91 55.34 DNF 42.22
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yannick Richter 2.65   3.29    Germany 4.18 3.04 4.76 2.65 2.65
2 Cornelius Dieckmann 3.06   3.85    Germany 3.37 3.74 4.44 4.47 3.06
3 Bennet Wichmann 2.63   4.09    Germany 4.36 3.96 4.83 2.63 3.95
4 Leandro Baltazar 2.52   4.10    Portugal 5.11 4.97 4.63 2.71 2.52
5 Sébastien Auroux 3.23   4.44    Germany 3.23 5.29 4.24 3.80 23.31
6 Vincent Bruns 3.31   4.57    Germany 5.96 3.31 4.70 4.57 4.44
7 Fabian Simon 4.24   4.81    Germany 5.66 4.24 4.51 4.71 5.21
8 Jonas Brzenczek 5.01   5.47    Germany 7.89 5.21 5.01 5.05 6.14
9 Andreas Pohl 2.39   5.71    Germany 5.24 6.69 5.19 2.39 10.88
10 Niklas Rentz 5.47   5.90    Germany 6.35 6.87 5.47 5.76 5.59
11 Henri Gerber 4.84   6.09    Germany 6.10 7.02 5.26 6.90 4.84
12 Sebastian Werb 3.88   6.23    Germany 6.68 3.88 8.75 6.32 5.69
13 Patrick Kern 3.54   6.65    Germany 7.41 6.28 6.25 3.54 9.81
14 Leif Behrens 5.44   6.86    Germany 8.06 5.78 5.44 6.75 DNF
15 Jan-Niklas Krüger 5.54   6.86    Germany 7.01 6.00 5.54 7.58 7.61
16 Sebastian Struve 3.92   6.88    Germany 10.05 5.35 3.92 8.96 6.34
17 Laura Ohrndorf 3.32   7.50    Germany 8.10 13.11 3.32 8.79 5.60
18 Piet Wetenkamp 7.65   9.65    Germany 15.05 8.15 7.65 9.64 11.15
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bennet Wichmann 2.81   3.41    Germany 3.54 5.31 2.85 2.81 3.85
2 Cornelius Dieckmann 2.81   3.43    Germany 4.00 3.10 2.81 3.19 DNF
3 Sébastien Auroux 2.14   4.49    Germany 6.36 4.21 2.91 2.14 28.82
4 Fabian Simon 3.05   4.77    Germany 5.05 4.97 4.28 3.05 5.05
5 Vincent Bruns 3.50   4.88    Germany 5.05 5.42 4.70 3.50 4.88
6 Leandro Baltazar 3.78   4.97    Portugal 5.15 4.43 3.78 5.32 5.44
7 Andreas Pohl 3.98   5.61    Germany 7.52 4.53 DNF 4.78 3.98
8 Jonas Brzenczek 5.00   5.65    Germany 5.65 5.00 5.76 5.53 6.82
9 Henri Gerber 4.36   6.34    Germany 5.64 7.89 5.50 4.36 DNF
10 Niklas Rentz 5.30   7.32    Germany 5.30 7.33 7.01 8.10 7.63
11 Patrick Kern 4.99   8.35    Germany 8.71 8.10 8.23 4.99 19.31
12 Yannick Richter 3.98   DNF    Germany 6.50 3.98 4.34 DNF DNF
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Linus Rieß 40.05   40.88    Germany 40.48 40.05 44.99 41.39 40.78
2 Cornelius Dieckmann 34.41   43.60    Germany 34.41 45.90 42.74 42.17 54.44
3 Yannick Richter 48.11   53.00    Germany 52.47 54.19 58.09 48.11 52.34
4 Patrick Kern 52.50   55.23    Germany 59.13 52.50 53.63 1:04.82 52.92
5 Vincent Bruns 50.56   58.14    Germany 50.56 1:08.21 1:05.02 54.73 54.66
6 Sébastien Auroux 57.52   1:00.17    Germany 59.16 1:08.94 57.52 59.73 1:01.63
7 Andreas Pohl 56.46   1:02.86    Germany 59.16 56.46 1:05.23 1:04.18 1:06.45
8 Jonas Brzenczek 1:04.11   1:07.21    Germany 1:06.05 1:10.50 1:04.11 1:05.07 1:11.92
9 Bennet Wichmann 1:02.51   1:09.86    Germany 1:02.51 1:21.88 1:15.27 1:06.11 1:08.19
10 Leif Behrens 1:02.35   1:13.25    Germany 1:07.54 1:29.23 1:12.80 1:19.41 1:02.35
11 Henri Gerber 1:01.21   1:15.23    Germany 1:10.36 1:01.21 1:25.28 1:11.06 1:24.28
12 Laura Ohrndorf 1:05.69   1:17.51    Germany 1:14.41 1:24.38 1:05.69 1:17.81 1:20.30
13 Leandro Baltazar 1:13.00   1:18.15    Portugal 1:20.83 1:13.00 1:19.15 1:33.68 1:14.48
14 Niklas Rentz 1:10.59   1:25.48    Germany 1:30.92 1:28.66 1:16.96 1:30.81 1:10.59
15 Reiner Thomsen 1:15.57   1:30.14    Germany 1:15.57 1:38.16 1:30.49 1:40.31 1:21.78
16 Fabian Simon 1:27.43   1:43.89    Germany 1:27.43 1:47.81 1:46.11 2:08.73 1:37.74
17 Timo Schnack 1:43.70      Germany 1:43.70 2:16.53
18 Jan-Niklas Krüger 1:44.29      Germany 1:49.84 1:44.29
19 Fin Thiessen 1:51.17      Germany 2:04.05 1:51.17
20 Tim Kilian 1:57.26      Germany 1:57.26 1:59.21
21 Lukas Glomb 3:38.43      Germany 3:48.87 3:38.43
  4x4x4 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Linus Rieß 34.51   38.17    Germany 40.73 34.51 36.30 37.47 44.81
2 Cornelius Dieckmann 42.58   46.44    Germany 47.17 48.44 42.58 DNF 43.70
3 Yannick Richter 51.30   55.06    Germany 1:09.34 52.03 51.30 1:01.10 52.06
4 Andreas Pohl 54.83   58.81    Germany 1:05.72 1:00.24 54.83 55.10 1:01.09
5 Vincent Bruns 55.66   59.21    Germany 58.23 1:02.18 55.66 1:02.25 57.22
6 Sébastien Auroux 50.41   1:01.84    Germany 56.10 50.41 1:06.73 1:02.69 1:09.36
7 Jonas Brzenczek 54.53   1:03.14    Germany 1:05.15 1:02.21 1:02.05 54.53 1:06.60
8 Patrick Kern 56.53   1:03.90    Germany 1:10.62 56.53 1:08.43 1:03.62 59.66
9 Laura Ohrndorf 59.73   1:08.03    Germany 59.73 1:08.68 1:06.98 1:08.44 1:11.67
10 Bennet Wichmann 55.74   1:08.89    Germany 1:14.23 1:17.26 1:05.48 55.74 1:06.97
11 Henri Gerber 1:06.28   1:11.98    Germany 1:06.60 1:06.28 2:04.57 1:17.80 1:11.53
12 Leandro Baltazar 1:05.32   1:14.18    Portugal 1:10.16 1:13.96 1:25.13 1:18.41 1:05.32
13 Leif Behrens 1:09.28   1:14.75    Germany 1:14.81 1:12.72 1:16.73 1:20.49 1:09.28
14 Reiner Thomsen 1:15.09   1:21.24    Germany 1:15.09 1:25.53 1:30.17 1:17.35 1:20.85
15 Niklas Rentz 1:12.19   1:25.32    Germany 1:23.29 1:24.91 1:27.75 1:12.19 1:40.80
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Linus Rieß 33.16   40.13    Germany 39.66 33.16 38.50 43.66 42.24
2 Cornelius Dieckmann 36.33   40.42    Germany 48.24 39.99 37.60 43.67 36.33
3 Yannick Richter 43.38   54.15    Germany 1:08.51 43.38 56.41 55.74 50.29
4 Vincent Bruns 51.72   59.93    Germany 59.19 51.72 57.12 1:04.56 1:03.47
5 Sébastien Auroux 58.95   1:01.12    Germany 1:00.13 1:00.28 1:08.78 58.95 1:02.95
6 Patrick Kern 1:00.12   1:02.15    Germany 1:04.61 1:09.75 1:00.12 1:00.24 1:01.61
7 Jonas Brzenczek 49.49   1:03.99    Germany 1:05.18 1:06.75 49.49 1:00.03 1:08.69
8 Andreas Pohl 50.52   1:06.50    Germany 50.52 1:05.47 1:05.78 1:08.26 DNF
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cornelius Dieckmann 1:13.54   1:23.40    Germany 1:27.65 1:24.67 1:13.54 1:22.53 1:23.01
2 Linus Rieß 1:22.87   1:27.85    Germany 1:37.01 1:22.93 1:28.67 1:31.96 1:22.87
3 Sébastien Auroux 1:46.43   1:52.35    Germany 1:46.68 1:50.98 1:46.43 2:05.58 1:59.38
4 Patrick Kern 1:54.13   1:57.50    Germany 1:57.51 1:54.13 1:57.70 2:14.75 1:57.29
5 Andreas Pohl 1:50.94   1:58.57    Germany DNF 2:01.85 1:53.08 1:50.94 2:00.78
6 Jonas Brzenczek 1:48.01   2:01.38    Germany 2:28.68 1:50.71 1:48.01 1:58.72 2:14.70
7 Yannick Richter 1:49.72   2:10.77    Germany 2:12.48 2:09.78 2:15.81 2:10.06 1:49.72
8 Laura Ohrndorf 2:10.82   2:19.67    Germany 2:29.07 2:24.47 2:14.43 2:10.82 2:20.11
9 Vincent Bruns 2:26.54   2:30.45    Germany 2:31.96 2:26.54 2:30.90 2:30.02 2:30.42
10 Leandro Baltazar 2:22.38   2:32.79    Portugal 2:25.61 2:22.38 2:38.62 2:42.64 2:34.14
11 Niklas Rentz 2:24.90   2:45.52    Germany 2:24.90 2:33.25 3:05.14 2:38.17 3:20.20
12 Bennet Wichmann 2:27.28   3:06.60    Germany 3:39.07 2:27.28 DNF 2:41.63 2:59.11
13 Reiner Thomsen 2:32.10      Germany 2:32.10 2:35.27
14 Leif Behrens 2:37.67      Germany 2:55.19 2:37.67
15 Henri Gerber 2:39.13      Germany 3:15.78 2:39.13
16 Jan-Niklas Krüger 2:48.78      Germany 3:20.86 2:48.78
17 Fabian Simon 3:44.99      Germany 3:44.99 4:06.53
18 Timo Schnack DNF      Germany DNF DNF
18 Fin Thiessen DNF      Germany DNF DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cornelius Dieckmann 1:13.32   1:19.57    Germany 1:13.32 1:27.22 1:19.59 1:23.16 1:15.97
2 Linus Rieß 1:27.50   1:29.41    Germany 1:30.01 1:27.50 1:39.79 1:29.24 1:28.99
3 Sébastien Auroux 1:48.25   1:53.43    Germany 1:59.59 2:08.53 1:48.25 1:52.43 1:48.26
4 Patrick Kern 1:50.65   1:59.61    Germany 1:56.33 1:59.30 1:50.65 2:13.51 2:03.20
5 Jonas Brzenczek 1:49.93   2:01.60    Germany 1:49.93 2:02.32 2:08.70 1:58.63 2:03.84
6 Andreas Pohl 1:47.39   2:02.70    Germany 1:47.39 2:17.43 2:09.58 2:08.20 1:50.31
7 Yannick Richter 1:50.91   2:04.55    Germany 1:57.60 2:16.74 2:09.14 1:50.91 2:06.92
8 Laura Ohrndorf 1:51.62   2:05.63    Germany 2:07.19 2:02.48 2:07.23 1:51.62 2:07.96
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andreas Pohl 49.76   54.09    Germany 53.21 49.76 59.30
2 Cornelius Dieckmann 1:15.88   DNF    Germany 1:25.16 DNF 1:15.88
3 Sébastien Auroux 1:35.25   1:46.63    Germany 1:35.25 1:57.71 1:46.94
4 Patrick Kern 1:44.62   2:06.91    Germany 1:44.62 2:14.84 2:21.27
5 Wahyu Luthfi Ramadhan 1:53.58   DNF    Indonesia 1:53.58 DNF DNF
6 Laura Ohrndorf 2:13.12   DNF    Germany 2:13.12 DNF DNF
7 Sebastian Werb 2:27.56   DNF    Germany 3:12.24 DNF 2:27.56
8 Fabian Simon 3:50.43   DNF    Germany 3:50.43 DNF 4:05.19
9 Tim Kilian 4:07.98   DNF    Germany DNF 4:07.98 DNF
10 Fin Thiessen DNF   DNF    Germany DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andreas Pohl 40.98   DNF    Germany 40.98 DNF 47.68
2 Cornelius Dieckmann 1:15.37   DNF    Germany DNF 1:15.37 1:15.60
3 Sébastien Auroux 1:44.55   DNF    Germany DNF 1:44.55 1:44.95
4 Sebastian Werb 1:45.11   DNF    Germany 1:49.97 DNF 1:45.11
5 Patrick Kern 2:14.68   DNF    Germany DNF DNF 2:14.68
6 Wahyu Luthfi Ramadhan 2:38.83   DNF    Indonesia DNF 2:38.83 DNF
7 Laura Ohrndorf 2:41.61   DNF    Germany DNF DNF 2:41.61
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sébastien Auroux 23      Germany 26 23
2 Andreas Pohl 35      Germany DNF 35
2 Cornelius Dieckmann 35      Germany DNS 35
4 Reiner Thomsen 39      Germany 39 DNF
5 Fin Thiessen 46      Germany 53 46
6 Lukas Glomb 77      Germany 77 DNF
7 Laura Ohrndorf DNF      Germany DNF DNF
7 Timo Schnack DNF      Germany DNF DNS
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cornelius Dieckmann 15.20   16.19    Germany 16.75 15.54 16.27 15.20 17.93
2 Sebastian Werb 17.35   19.23    Germany 19.38 20.21 17.35 28.98 18.09
3 Patrick Kern 22.97   25.70    Germany 28.39 38.58 25.07 22.97 23.64
4 Yannick Richter 23.06   26.66    Germany 26.46 DNF 23.06 28.18 25.33
5 Bennet Wichmann 21.44   27.50    Germany 27.10 28.27 33.42 21.44 27.13
6 Sébastien Auroux 19.56   27.92    Germany 35.90 30.00 25.37 19.56 28.39
7 Fin Thiessen 31.72   34.22    Germany 33.64 34.02 46.56 31.72 35.01
8 Andreas Pohl 30.75   35.40    Germany 32.20 46.79 30.78 43.22 30.75
9 Vincent Bruns 33.15   36.19    Germany 38.20 35.22 33.15 41.89 35.14
10 Leandro Baltazar 32.66   39.56    Portugal 36.43 38.09 44.17 32.66 44.31
11 Henri Gerber 38.00   42.31    Germany 38.00 47.61 43.62 44.10 39.20
12 Tim Kilian 37.10   44.08    Germany 49.18 48.08 43.85 40.32 37.10
13 Reiner Thomsen 39.65   45.62    Germany 48.89 46.48 41.56 48.81 39.65
14 Leif Behrens 39.43   46.23    Germany 49.74 45.02 43.94 39.43 55.17
15 Jonas Brzenczek 33.54   46.26    Germany 45.84 33.54 45.86 47.07 1:24.83
16 Laura Ohrndorf 39.05   48.94    Germany 39.05 55.96 50.51 1:07.03 40.34
17 Fabian Simon 35.61   50.55    Germany 52.95 45.68 53.03 35.61 1:19.44
18 Timo Schnack 40.38   54.00    Germany 1:11.09 51.32 55.38 40.38 55.29
19 Jan-Niklas Krüger 45.24   57.46    Germany 59.04 53.82 45.24 59.52 1:04.50
20 Niklas Rentz 48.41   1:02.64    Germany 1:06.46 1:17.26 1:00.95 48.41 1:00.51
21 Sebastian Struve 1:21.16   DNF    Germany 1:34.21 1:21.16 DNF DNF 1:25.89
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cornelius Dieckmann 14.29   15.61    Germany 18.45 14.29 14.90 16.30 15.62
2 Sebastian Werb 19.93   21.26    Germany 22.19 23.48 21.56 19.93 20.04
3 Yannick Richter 18.28   24.77    Germany 22.20 37.63 25.38 18.28 26.72
4 Sébastien Auroux 23.39   25.93    Germany 23.39 25.20 27.64 25.49 27.09
5 Andreas Pohl 20.73   28.77    Germany 45.77 32.25 28.73 20.73 25.33
6 Bennet Wichmann 27.96   28.85    Germany 28.27 29.34 29.94 28.94 27.96
7 Patrick Kern 24.44   29.28    Germany 24.44 29.34 35.77 27.73 30.77
8 Fin Thiessen 27.77   32.81    Germany 30.71 34.87 32.86 27.77 36.28
9 Henri Gerber 31.71   35.22    Germany 34.79 35.86 35.00 39.61 31.71
10 Leandro Baltazar 31.25   37.39    Portugal 31.25 41.42 32.96 41.55 37.80
11 Jonas Brzenczek 33.07   38.92    Germany 44.25 38.69 33.07 40.61 37.45
12 Vincent Bruns 29.97   39.36    Germany 39.54 45.64 52.68 29.97 32.91
13 Leif Behrens 30.66   40.38    Germany DNF 30.66 44.30 41.55 35.28
14 Tim Kilian 29.77   44.26    Germany 58.78 39.08 50.01 29.77 43.69
15 Reiner Thomsen 40.16   DNF    Germany 41.58 DNF DNF 45.18 40.16
  Rubik's Clock   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Laura Ohrndorf 6.72   7.77    Germany 6.72 7.86 8.05 7.68 7.77
2 Sébastien Auroux 6.80   8.33    Germany 8.45 9.29 6.80 DNF 7.26
3 Andreas Pohl 12.62   15.41    Germany 12.62 15.23 16.89 14.10 DNF
4 Sebastian Werb 12.81   17.00    Germany 21.75 14.64 20.36 15.99 12.81
5 Patrick Kern 21.98   26.32    Germany 29.32 22.29 21.98 27.35 DNF
6 Leif Behrens 30.25      Germany 30.25 DNF
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sebastian Werb 1:41.96   1:49.41    Germany 1:41.96 1:45.33 2:02.12 1:48.29 1:54.60
2 Leif Behrens 1:48.35   1:55.54    Germany 2:04.78 1:49.06 1:48.35 2:19.78 1:52.78
3 Henri Gerber 1:47.81   1:56.40    Germany 1:57.41 1:50.97 2:02.05 2:00.81 1:47.81
4 Patrick Kern 1:48.10   1:56.81    Germany 2:00.89 1:51.78 1:57.75 2:07.99 1:48.10
5 Andreas Pohl 2:01.09   2:13.56    Germany 2:13.76 2:11.10 2:01.09 2:18.56 2:15.82
6 Sébastien Auroux 1:51.54   2:17.90    Germany 2:16.69 2:16.26 1:51.54 2:26.05 2:20.75
7 Jan-Niklas Krüger 2:06.57   2:21.59    Germany 2:06.57 2:30.04 2:18.32 2:22.60 2:23.86
8 Vincent Bruns 2:18.58   2:29.21    Germany 2:37.30 2:47.55 2:24.18 2:18.58 2:26.16
9 Laura Ohrndorf 2:22.44   2:30.53    Germany 2:29.91 3:32.52 2:34.34 2:27.34 2:22.44
10 Jonas Brzenczek 2:28.00   2:46.71    Germany 2:28.00 2:56.54 2:51.80 3:28.97 2:31.78
11 Niklas Rentz 3:01.30      Germany 3:01.30 3:25.80
12 Tim Kilian 4:43.11      Germany 4:43.11 4:54.07
13 Fabian Simon DNF      Germany DNF DNS
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sébastien Auroux 5.35   6.13    Germany 7.74 7.10 5.35 5.40 5.90
2 Yannick Richter 5.92   6.52    Germany 6.49 12.11 6.18 5.92 6.90
3 Leandro Baltazar 5.65   7.46    Portugal 9.05 5.65 7.55 5.78 20.60
4 Vincent Bruns 6.52   8.04    Germany 6.86 7.35 DNF 6.52 9.92
5 Sebastian Werb 7.50   8.49    Germany 10.33 9.24 7.50 8.12 8.11
6 Henri Gerber 6.55   8.96    Germany 8.94 6.55 10.08 12.80 7.85
7 Laura Ohrndorf 9.35   9.72    Germany 9.35 9.54 9.56 14.20 10.05
8 Patrick Kern 7.27   10.21    Germany 11.13 10.49 9.01 7.27 11.54
9 Jan-Niklas Krüger 7.97   10.94    Germany 13.25 7.97 15.94 11.56 8.00
10 Reiner Thomsen 8.62   12.11    Germany 15.93 12.27 13.87 8.62 10.20
11 Leif Behrens 8.50   12.50    Germany 13.60 8.50 12.64 11.26 13.65
12 Sebastian Struve 8.58   12.54    Germany 12.89 14.57 10.81 13.92 8.58
13 Jonas Brzenczek 10.03   13.52    Germany 13.18 13.00 16.82 10.03 14.38
14 Andreas Pohl 7.34   14.83    Germany 12.97 18.15 13.37 7.34 DNF
15 Bennet Wichmann 11.30   15.19    Germany DNF 19.56 11.30 11.55 14.45
16 Niklas Rentz 14.43   15.58    Germany 14.43 DNF 15.42 15.60 15.72
17 Fabian Simon 11.33   16.25    Germany 11.41 22.94 29.03 11.33 14.40
18 Tim Kilian 14.02   17.94    Germany 19.87 14.58 DNF 19.36 14.02
19 Lukas Glomb 15.25   18.72    Germany 37.38 15.25 18.50 21.07 16.59
20 Piet Wetenkamp 18.72   27.08    Germany 34.73 36.37 20.75 18.72 25.76
21 Timo Schnack 30.98   45.13    Germany 46.42 50.27 30.98 40.53 48.43
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sebastian Werb 4.15   6.26    Germany 4.15 8.49 7.48 6.45 4.86
2 Sébastien Auroux 3.96   6.76    Germany 10.55 8.50 5.75 3.96 6.03
3 Vincent Bruns 4.51   7.64    Germany 4.51 10.56 12.91 6.83 5.52
4 Leandro Baltazar 5.27   8.17    Portugal 5.27 9.42 8.84 13.10 6.24
5 Henri Gerber 5.54   8.85    Germany 5.69 12.42 8.43 DNF 5.54
6 Yannick Richter 3.93   9.87    Germany 3.93 16.49 8.64 DNF 4.47
7 Laura Ohrndorf 5.59   9.91    Germany 5.59 12.77 16.92 10.21 6.76
8 Sebastian Struve 5.81   10.16    Germany 10.73 9.91 9.83 16.63 5.81
9 Jonas Brzenczek 7.49   11.08    Germany 8.41 20.64 15.18 9.65 7.49
10 Andreas Pohl 6.26   11.57    Germany 6.26 10.63 14.71 9.36 25.57
11 Jan-Niklas Krüger 8.38   12.15    Germany 10.29 16.10 16.08 10.08 8.38
12 Reiner Thomsen 6.12   12.54    Germany 14.15 17.53 10.56 12.91 6.12
13 Leif Behrens 5.00   13.20    Germany 15.73 19.86 11.71 12.15 5.00
14 Patrick Kern 5.10   14.48    Germany 5.10 16.24 15.83 15.49 12.13
15 Bennet Wichmann 6.42   14.70    Germany 14.56 16.98 DNF 12.57 6.42
  Skewb   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sebastian Werb 9.24   11.63    Germany 17.87 15.34 9.64 9.24 9.92
2 Sébastien Auroux 9.10   11.75    Germany 9.88 12.75 9.10 12.63 DNF
3 Andreas Pohl 10.38   13.56    Germany 12.04 14.23 14.42 10.38 15.41
4 Laura Ohrndorf 8.80   15.18    Germany 13.17 21.88 8.80 10.49 32.43
5 Leandro Baltazar 14.77   17.12    Portugal 24.75 15.71 17.60 14.77 18.05
6 Patrick Kern 12.89   17.28    Germany 12.89 24.22 17.01 16.50 18.33
7 Cornelius Dieckmann 15.96   24.54    Germany 39.34 22.02 23.22 28.37 15.96
8 Timo Schnack 17.57   30.91    Germany 35.96 23.91 32.86 DNF 17.57
9 Niklas Rentz 24.75   35.53    Germany 35.58 24.75 47.36 37.35 33.67
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sébastien Auroux 8.17   9.33    Germany 8.17 9.10 11.46 8.58 10.32
2 Andreas Pohl 9.08   10.83    Germany 14.33 9.08 10.26 9.90 12.33
3 Sebastian Werb 7.93   11.75    Germany 12.26 7.93 13.00 10.00 1:00.04
4 Leandro Baltazar 8.37   NR 14.13   NR  Portugal 11.00 16.31 23.62 8.37 15.09
5 Laura Ohrndorf 10.37   16.95    Germany 21.05 14.50 10.37 19.28 17.07
6 Patrick Kern 14.89   21.32    Germany 14.89 17.48 16.73 29.75 DNF
  Square-1   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sebastian Werb 14.03   19.20    Germany 22.67 14.94 25.18 14.03 20.00
2 Sébastien Auroux 24.81   38.57    Germany 47.38 24.81 28.80 39.53 DNF
3 Laura Ohrndorf 29.84   39.43    Germany 29.84 2:12.95 37.02 39.31 41.97
4 Andreas Pohl 35.75   44.14    Germany 40.31 38.15 DNF 35.75 53.95
5 Henri Gerber 35.48   44.20    Germany 35.48 44.11 48.24 40.24 56.43
6 Leandro Baltazar 37.65   50.32    Portugal 1:21.75 1:13.22 38.24 37.65 39.49
7 Yannick Richter 45.88   50.64    Germany 55.61 45.88 50.16 46.15 58.95
8 Patrick Kern 45.20   54.46    Germany 56.44 53.28 1:20.17 45.20 53.67
9 Niklas Rentz 53.90   1:05.20    Germany 1:13.68 54.37 1:07.54 1:20.16 53.90
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sebastian Werb 17.55   19.50    Germany 18.14 19.98 28.94 17.55 20.38
2 Sébastien Auroux 24.99   27.83    Germany 28.02 27.88 24.99 27.58 41.10
3 Andreas Pohl 30.75   37.38    Germany 37.62 30.75 31.40 52.51 43.12
4 Laura Ohrndorf 25.50   38.27    Germany 25.50 45.47 44.09 35.80 34.93
Alexander Christinck    Germany
Alexander Christinck
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 31.31   32.56   32.33 31.60 31.31 33.76 43.92
Andreas Pohl    Germany
Andreas Pohl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.28   14.39   14.31 14.06 13.28 14.80 15.64
Second round 7 13.58   15.75   14.29 13.58 16.15 17.12 16.81
First round 7 12.95   15.04   15.91 14.25 14.97 12.95 15.96
2x2x2 Cube Final 7 3.98   5.61   7.52 4.53 DNF 4.78 3.98
Second round 9 2.39   5.71   5.24 6.69 5.19 2.39 10.88
First round 6 2.71   4.36   4.73 3.77 4.73 4.59 2.71
4x4x4 Cube Final 8 50.52   1:06.50   50.52 1:05.47 1:05.78 1:08.26 DNF
Second round 4 54.83   58.81   1:05.72 1:00.24 54.83 55.10 1:01.09
Combined First round 7 56.46   1:02.86   59.16 56.46 1:05.23 1:04.18 1:06.45
5x5x5 Cube Final 6 1:47.39   2:02.70   1:47.39 2:17.43 2:09.58 2:08.20 1:50.31
Combined First round 5 1:50.94   1:58.57   DNF 2:01.85 1:53.08 1:50.94 2:00.78
3x3x3 Blindfolded Final 1 40.98   DNF   40.98 DNF 47.68
First round 1 49.76   54.09   53.21 49.76 59.30
3x3x3 Fewest Moves Final 2 35     DNF 35
3x3x3 One-Handed Final 5 20.73   28.77   45.77 32.25 28.73 20.73 25.33
First round 8 30.75   35.40   32.20 46.79 30.78 43.22 30.75
Rubik's Clock Combined Final 3 12.62   15.41   12.62 15.23 16.89 14.10 DNF
Megaminx Combined Final 5 2:01.09   2:13.56   2:13.76 2:11.10 2:01.09 2:18.56 2:15.82
Pyraminx Final 10 6.26   11.57   6.26 10.63 14.71 9.36 25.57
First round 14 7.34   14.83   12.97 18.15 13.37 7.34 DNF
Skewb Final 2 9.08   10.83   14.33 9.08 10.26 9.90 12.33
First round 3 10.38   13.56   12.04 14.23 14.42 10.38 15.41
Square-1 Final 3 30.75   37.38   37.62 30.75 31.40 52.51 43.12
First round 4 35.75   44.14   40.31 38.15 DNF 35.75 53.95
Bennet Wichmann    Germany
Bennet Wichmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.02   13.98   DNF 12.76 11.02 13.91 15.28
Second round 6 13.31   15.36   15.07 13.31 15.66 15.34 DNF
First round 3 11.93   12.67   16.84 11.93 12.52 13.09 12.40
2x2x2 Cube Final 1 2.81   3.41   3.54 5.31 2.85 2.81 3.85
Second round 3 2.63   4.09   4.36 3.96 4.83 2.63 3.95
First round 3 2.30   3.65   DNF 4.44 4.08 2.43 2.30
4x4x4 Cube Second round 10 55.74   1:08.89   1:14.23 1:17.26 1:05.48 55.74 1:06.97
Combined First round 9 1:02.51   1:09.86   1:02.51 1:21.88 1:15.27 1:06.11 1:08.19
5x5x5 Cube Combined First round 12 2:27.28   3:06.60   3:39.07 2:27.28 DNF 2:41.63 2:59.11
3x3x3 One-Handed Final 6 27.96   28.85   28.27 29.34 29.94 28.94 27.96
First round 5 21.44   27.50   27.10 28.27 33.42 21.44 27.13
Pyraminx Final 15 6.42   14.70   14.56 16.98 DNF 12.57 6.42
First round 15 11.30   15.19   DNF 19.56 11.30 11.55 14.45
Cornelius Dieckmann    Germany
Cornelius Dieckmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 7.25   10.08   10.64 16.33 7.25 8.32 11.28
Second round 1 7.56   9.21   8.91 7.56 8.97 9.75 12.97
First round 1 7.80   8.37   7.98 9.06 8.07 12.12 7.80
2x2x2 Cube Final 2 2.81   3.43   4.00 3.10 2.81 3.19 DNF
Second round 2 3.06   3.85   3.37 3.74 4.44 4.47 3.06
First round 1 1.17   2.74   5.22 3.54 3.06 1.63 1.17
4x4x4 Cube Final 2 36.33   40.42   48.24 39.99 37.60 43.67 36.33
Second round 2 42.58   46.44   47.17 48.44 42.58 DNF 43.70
Combined First round 2 34.41   43.60   34.41 45.90 42.74 42.17 54.44
5x5x5 Cube Final 1 1:13.32   1:19.57   1:13.32 1:27.22 1:19.59 1:23.16 1:15.97
Combined First round 1 1:13.54   1:23.40   1:27.65 1:24.67 1:13.54 1:22.53 1:23.01
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:15.37   DNF   DNF 1:15.37 1:15.60
First round 2 1:15.88   DNF   1:25.16 DNF 1:15.88
3x3x3 Fewest Moves Final 2 35     DNS 35
3x3x3 One-Handed Final 1 14.29   15.61   18.45 14.29 14.90 16.30 15.62
First round 1 15.20   16.19   16.75 15.54 16.27 15.20 17.93
Skewb First round 7 15.96   24.54   39.34 22.02 23.22 28.37 15.96
Fabian Simon    Germany
Fabian Simon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.19   12.78   14.87 11.19 11.60 11.86 DNF
Second round 5 11.61   14.66   16.88 11.61 18.22 13.01 14.09
First round 4 10.70   13.01   12.51 10.70 14.34 12.17 16.57
2x2x2 Cube Final 4 3.05   4.77   5.05 4.97 4.28 3.05 5.05
Second round 7 4.24   4.81   5.66 4.24 4.51 4.71 5.21
First round 13 4.76   6.79   8.93 5.91 10.15 4.76 5.52
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:27.43   1:43.89   1:27.43 1:47.81 1:46.11 2:08.73 1:37.74
5x5x5 Cube Combined First round 17 3:44.99     3:44.99 4:06.53
3x3x3 Blindfolded First round 8 3:50.43   DNF   3:50.43 DNF 4:05.19
3x3x3 One-Handed First round 17 35.61   50.55   52.95 45.68 53.03 35.61 1:19.44
Megaminx Combined Final 13 DNF     DNF DNS
Pyraminx First round 17 11.33   16.25   11.41 22.94 29.03 11.33 14.40
Fin Thiessen    Germany
Fin Thiessen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 21.11   22.64   21.23 DNF 21.85 21.11 24.83
First round 19 20.99   22.11   22.28 27.10 22.82 21.22 20.99
2x2x2 Cube First round 23 8.99   11.64   13.94 12.43 12.50 9.98 8.99
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:51.17     2:04.05 1:51.17
5x5x5 Cube Combined First round 18 DNF     DNF DNF
3x3x3 Blindfolded First round 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 5 46     53 46
3x3x3 One-Handed Final 8 27.77   32.81   30.71 34.87 32.86 27.77 36.28
First round 7 31.72   34.22   33.64 34.02 46.56 31.72 35.01
Glen Stephan    Germany
Glen Stephan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 52.50   57.59   56.39 52.50 1:00.75 DNF 55.62
Henri Gerber    Germany
Henri Gerber
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.93   15.14   13.93 14.79 15.54 15.09 19.88
Second round 8 15.25   15.81   15.25 15.55 17.89 16.19 15.70
First round 13 14.38   19.08   21.19 14.38 20.43 19.49 17.32
2x2x2 Cube Final 9 4.36   6.34   5.64 7.89 5.50 4.36 DNF
Second round 11 4.84   6.09   6.10 7.02 5.26 6.90 4.84
First round 10 4.37   5.79   4.61 8.33 7.90 4.85 4.37
4x4x4 Cube Second round 11 1:06.28   1:11.98   1:06.60 1:06.28 2:04.57 1:17.80 1:11.53
Combined First round 11 1:01.21   1:15.23   1:10.36 1:01.21 1:25.28 1:11.06 1:24.28
5x5x5 Cube Combined First round 15 2:39.13     3:15.78 2:39.13
3x3x3 One-Handed Final 9 31.71   35.22   34.79 35.86 35.00 39.61 31.71
First round 11 38.00   42.31   38.00 47.61 43.62 44.10 39.20
Megaminx Combined Final 3 1:47.81   1:56.40   1:57.41 1:50.97 2:02.05 2:00.81 1:47.81
Pyraminx Final 5 5.54   8.85   5.69 12.42 8.43 DNF 5.54
First round 6 6.55   8.96   8.94 6.55 10.08 12.80 7.85
Square-1 First round 5 35.48   44.20   35.48 44.11 48.24 40.24 56.43
Jan Riisgaard    Germany
Jan Riisgaard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 24.41   25.63   24.42 28.49 24.41 24.61 27.87
2x2x2 Cube First round 21 9.86   10.24   10.38 10.36 DNF 9.86 9.98
Jan-Niklas Krüger    Germany
Jan-Niklas Krüger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 15.93   18.45   17.46 20.20 23.35 17.68 15.93
Second round 13 17.23   18.90   17.23 20.15 19.56 18.96 18.19
First round 14 17.38   19.51   19.68 18.65 21.54 17.38 20.19
2x2x2 Cube Second round 15 5.54   6.86   7.01 6.00 5.54 7.58 7.61
First round 15 4.89   7.40   4.89 8.18 9.90 6.87 7.15
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:44.29     1:49.84 1:44.29
5x5x5 Cube Combined First round 16 2:48.78     3:20.86 2:48.78
3x3x3 One-Handed First round 19 45.24   57.46   59.04 53.82 45.24 59.52 1:04.50
Megaminx Combined Final 7 2:06.57   2:21.59   2:06.57 2:30.04 2:18.32 2:22.60 2:23.86
Pyraminx Final 11 8.38   12.15   10.29 16.10 16.08 10.08 8.38
First round 9 7.97   10.94   13.25 7.97 15.94 11.56 8.00
Jana Neubig    Germany
Jana Neubig
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 1:57.63   3:12.52   3:32.51 DNF 1:57.63 2:08.01 3:57.03
2x2x2 Cube First round 26 42.22   DNF   DNF 58.91 55.34 DNF 42.22
Jonas Brzenczek    Germany
Jonas Brzenczek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 15.75   16.65   17.70 15.75 16.48 16.05 17.42
Second round 10 9.96   16.65   19.46 18.91 15.55 15.48 9.96
First round 11 15.59   18.09   19.97 15.59 16.55 19.02 18.71
2x2x2 Cube Final 8 5.00   5.65   5.65 5.00 5.76 5.53 6.82
Second round 8 5.01   5.47   7.89 5.21 5.01 5.05 6.14
First round 11 5.96   6.35   6.53 6.39 5.96 7.31 6.13
4x4x4 Cube Final 7 49.49   1:03.99   1:05.18 1:06.75 49.49 1:00.03 1:08.69
Second round 7 54.53   1:03.14   1:05.15 1:02.21 1:02.05 54.53 1:06.60
Combined First round 8 1:04.11   1:07.21   1:06.05 1:10.50 1:04.11 1:05.07 1:11.92
5x5x5 Cube Final 5 1:49.93   2:01.60   1:49.93 2:02.32 2:08.70 1:58.63 2:03.84
Combined First round 6 1:48.01   2:01.38   2:28.68 1:50.71 1:48.01 1:58.72 2:14.70
3x3x3 One-Handed Final 11 33.07   38.92   44.25 38.69 33.07 40.61 37.45
First round 15 33.54   46.26   45.84 33.54 45.86 47.07 1:24.83
Megaminx Combined Final 10 2:28.00   2:46.71   2:28.00 2:56.54 2:51.80 3:28.97 2:31.78
Pyraminx Final 9 7.49   11.08   8.41 20.64 15.18 9.65 7.49
First round 13 10.03   13.52   13.18 13.00 16.82 10.03 14.38
Laura Ohrndorf    Germany
Laura Ohrndorf
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 17.50   20.94   21.63 20.68 17.50 21.16 20.98
First round 18 14.02   20.36   20.62 14.02 20.52 19.93 22.28
2x2x2 Cube Second round 17 3.32   7.50   8.10 13.11 3.32 8.79 5.60
First round 16 5.15   8.16   7.09 11.17 5.15 11.58 6.21
4x4x4 Cube Second round 9 59.73   1:08.03   59.73 1:08.68 1:06.98 1:08.44 1:11.67
Combined First round 12 1:05.69   1:17.51   1:14.41 1:24.38 1:05.69 1:17.81 1:20.30
5x5x5 Cube Final 8 1:51.62   2:05.63   2:07.19 2:02.48 2:07.23 1:51.62 2:07.96
Combined First round 8 2:10.82   2:19.67   2:29.07 2:24.47 2:14.43 2:10.82 2:20.11
3x3x3 Blindfolded Final 7 2:41.61   DNF   DNF DNF 2:41.61
First round 6 2:13.12   DNF   2:13.12 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 7 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 16 39.05   48.94   39.05 55.96 50.51 1:07.03 40.34
Rubik's Clock Combined Final 1 6.72   7.77   6.72 7.86 8.05 7.68 7.77
Megaminx Combined Final 9 2:22.44   2:30.53   2:29.91 3:32.52 2:34.34 2:27.34 2:22.44
Pyraminx Final 7 5.59   9.91   5.59 12.77 16.92 10.21 6.76
First round 7 9.35   9.72   9.35 9.54 9.56 14.20 10.05
Skewb Final 5 10.37   16.95   21.05 14.50 10.37 19.28 17.07
First round 4 8.80   15.18   13.17 21.88 8.80 10.49 32.43
Square-1 Final 4 25.50   38.27   25.50 45.47 44.09 35.80 34.93
First round 3 29.84   39.43   29.84 2:12.95 37.02 39.31 41.97
Leandro Baltazar    Portugal
Leandro Baltazar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 12.96   16.06   12.96 16.89 21.44 14.85 16.45
Second round 12 14.78   17.42   14.87 22.04 31.61 15.35 14.78
First round 10 13.36   17.96   19.29 15.20 20.20 19.40 13.36
2x2x2 Cube Final 6 3.78   4.97   5.15 4.43 3.78 5.32 5.44
Second round 4 2.52   4.10   5.11 4.97 4.63 2.71 2.52
First round 2 3.02   3.58   NR 3.72 4.38 3.90 3.12 3.02
4x4x4 Cube Second round 12 1:05.32   1:14.18   1:10.16 1:13.96 1:25.13 1:18.41 1:05.32
Combined First round 13 1:13.00   1:18.15   1:20.83 1:13.00 1:19.15 1:33.68 1:14.48
5x5x5 Cube Combined First round 10 2:22.38   2:32.79   2:25.61 2:22.38 2:38.62 2:42.64 2:34.14
3x3x3 One-Handed Final 10 31.25   37.39   31.25 41.42 32.96 41.55 37.80
First round 10 32.66   39.56   36.43 38.09 44.17 32.66 44.31
Pyraminx Final 4 5.27   8.17   5.27 9.42 8.84 13.10 6.24
First round 3 5.65   7.46   9.05 5.65 7.55 5.78 20.60
Skewb Final 4 8.37   NR 14.13   NR 11.00 16.31 23.62 8.37 15.09
First round 5 14.77   17.12   24.75 15.71 17.60 14.77 18.05
Square-1 First round 6 37.65   50.32   1:21.75 1:13.22 38.24 37.65 39.49
Leif Behrens    Germany
Leif Behrens
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 16.59   19.14   21.91 21.66 16.59 17.18 18.57
First round 12 15.25   18.17   18.43 15.25 18.92 19.51 17.16
2x2x2 Cube Second round 14 5.44   6.86   8.06 5.78 5.44 6.75 DNF
First round 18 6.03   9.23   8.68 10.41 10.91 6.03 8.60
4x4x4 Cube Second round 13 1:09.28   1:14.75   1:14.81 1:12.72 1:16.73 1:20.49 1:09.28
Combined First round 10 1:02.35   1:13.25   1:07.54 1:29.23 1:12.80 1:19.41 1:02.35
5x5x5 Cube Combined First round 14 2:37.67     2:55.19 2:37.67
3x3x3 One-Handed Final 13 30.66   40.38   DNF 30.66 44.30 41.55 35.28
First round 14 39.43   46.23   49.74 45.02 43.94 39.43 55.17
Rubik's Clock Combined Final 6 30.25     30.25 DNF
Megaminx Combined Final 2 1:48.35   1:55.54   2:04.78 1:49.06 1:48.35 2:19.78 1:52.78
Pyraminx Final 13 5.00   13.20   15.73 19.86 11.71 12.15 5.00
First round 11 8.50   12.50   13.60 8.50 12.64 11.26 13.65
Linus Rieß    Germany
Linus Rieß
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.01   9.44   10.39 10.91 8.01 8.95 8.97
Second round 2 8.36   10.15   12.42 11.96 8.56 8.36 9.93
First round 2 9.94   11.08   12.67 10.36 10.55 12.33 9.94
4x4x4 Cube Final 1 33.16   40.13   39.66 33.16 38.50 43.66 42.24
Second round 1 34.51   38.17   40.73 34.51 36.30 37.47 44.81
Combined First round 1 40.05   40.88   40.48 40.05 44.99 41.39 40.78
5x5x5 Cube Final 2 1:27.50   1:29.41   1:30.01 1:27.50 1:39.79 1:29.24 1:28.99
Combined First round 2 1:22.87   1:27.85   1:37.01 1:22.93 1:28.67 1:31.96 1:22.87
Lukas Glomb    Germany
Lukas Glomb
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 42.27   46.03   42.82 50.68 42.27 1:10.45 44.60
2x2x2 Cube First round 25 9.75   17.86   17.84 18.04 21.11 9.75 17.70
4x4x4 Cube Combined First round 21 3:38.43     3:48.87 3:38.43
3x3x3 Fewest Moves Final 6 77     77 DNF
Pyraminx First round 19 15.25   18.72   37.38 15.25 18.50 21.07 16.59
Niklas Rentz    Germany
Niklas Rentz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 16.00   19.29   16.00 19.81 18.72 19.35 DNF
Second round 16 14.46   19.44   19.96 19.55 18.80 14.46 23.61
First round 15 17.50   19.66   20.79 17.77 20.42 21.18 17.50
2x2x2 Cube Final 10 5.30   7.32   5.30 7.33 7.01 8.10 7.63
Second round 10 5.47   5.90   6.35 6.87 5.47 5.76 5.59
First round 14 5.04   6.90   10.49 9.85 5.74 5.04 5.10
4x4x4 Cube Second round 15 1:12.19   1:25.32   1:23.29 1:24.91 1:27.75 1:12.19 1:40.80
Combined First round 14 1:10.59   1:25.48   1:30.92 1:28.66 1:16.96 1:30.81 1:10.59
5x5x5 Cube Combined First round 11 2:24.90   2:45.52   2:24.90 2:33.25 3:05.14 2:38.17 3:20.20
3x3x3 One-Handed First round 20 48.41   1:02.64   1:06.46 1:17.26 1:00.95 48.41 1:00.51
Megaminx Combined Final 11 3:01.30     3:01.30 3:25.80
Pyraminx First round 16 14.43   15.58   14.43 DNF 15.42 15.60 15.72
Skewb First round 9 24.75   35.53   35.58 24.75 47.36 37.35 33.67
Square-1 First round 9 53.90   1:05.20   1:13.68 54.37 1:07.54 1:20.16 53.90
Patrick Kern    Germany
Patrick Kern
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 14.04   15.26   15.64 20.13 15.75 14.04 14.38
Second round 11 14.74   17.09   16.66 18.51 18.77 16.09 14.74
First round 9 16.00   16.89   18.03 18.36 16.00 16.00 16.63
2x2x2 Cube Final 11 4.99   8.35   8.71 8.10 8.23 4.99 19.31
Second round 13 3.54   6.65   7.41 6.28 6.25 3.54 9.81
First round 8 3.50   4.98   4.76 5.92 5.49 4.70 3.50
4x4x4 Cube Final 6 1:00.12   1:02.15   1:04.61 1:09.75 1:00.12 1:00.24 1:01.61
Second round 8 56.53   1:03.90   1:10.62 56.53 1:08.43 1:03.62 59.66
Combined First round 4 52.50   55.23   59.13 52.50 53.63 1:04.82 52.92
5x5x5 Cube Final 4 1:50.65   1:59.61   1:56.33 1:59.30 1:50.65 2:13.51 2:03.20
Combined First round 4 1:54.13   1:57.50   1:57.51 1:54.13 1:57.70 2:14.75 1:57.29
3x3x3 Blindfolded Final 5 2:14.68   DNF   DNF DNF 2:14.68
First round 4 1:44.62   2:06.91   1:44.62 2:14.84 2:21.27
3x3x3 One-Handed Final 7 24.44   29.28   24.44 29.34 35.77 27.73 30.77
First round 3 22.97   25.70   28.39 38.58 25.07 22.97 23.64
Rubik's Clock Combined Final 5 21.98   26.32   29.32 22.29 21.98 27.35 DNF
Megaminx Combined Final 4 1:48.10   1:56.81   2:00.89 1:51.78 1:57.75 2:07.99 1:48.10
Pyraminx Final 14 5.10   14.48   5.10 16.24 15.83 15.49 12.13
First round 8 7.27   10.21   11.13 10.49 9.01 7.27 11.54
Skewb Final 6 14.89   21.32   14.89 17.48 16.73 29.75 DNF
First round 6 12.89   17.28   12.89 24.22 17.01 16.50 18.33
Square-1 First round 8 45.20   54.46   56.44 53.28 1:20.17 45.20 53.67
Philipp Hameister    Germany
Philipp Hameister
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 29.07   33.52   DNF 29.07 33.27 36.53 30.75
2x2x2 Cube First round 22 6.36   11.16   8.86 18.05 19.39 6.36 6.56
Piet Wetenkamp    Germany
Piet Wetenkamp
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 1:09.01   1:49.79   DNF 2:48.15 1:27.31 1:13.90 1:09.01
2x2x2 Cube Second round 18 7.65   9.65   15.05 8.15 7.65 9.64 11.15
First round 17 6.38   8.33   7.93 11.35 7.85 6.38 9.20
Pyraminx First round 20 18.72   27.08   34.73 36.37 20.75 18.72 25.76
Reiner Thomsen    Germany
Reiner Thomsen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 20.52   21.68   21.02 20.52 23.15 24.20 20.87
First round 20 21.24   22.51   21.99 21.24 24.47 22.73 22.82
2x2x2 Cube First round 24 8.47   11.77   17.37 9.02 10.68 15.62 8.47
4x4x4 Cube Second round 14 1:15.09   1:21.24   1:15.09 1:25.53 1:30.17 1:17.35 1:20.85
Combined First round 15 1:15.57   1:30.14   1:15.57 1:38.16 1:30.49 1:40.31 1:21.78
5x5x5 Cube Combined First round 13 2:32.10     2:32.10 2:35.27
3x3x3 Fewest Moves Final 4 39     39 DNF
3x3x3 One-Handed Final 15 40.16   DNF   41.58 DNF DNF 45.18 40.16
First round 13 39.65   45.62   48.89 46.48 41.56 48.81 39.65
Pyraminx Final 12 6.12   12.54   14.15 17.53 10.56 12.91 6.12
First round 10 8.62   12.11   15.93 12.27 13.87 8.62 10.20
Sebastian Struve    Germany
Sebastian Struve
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 21.90   25.21   30.26 21.90 26.60 23.89 25.14
First round 22 20.84   25.11   28.67 27.31 20.84 24.54 23.47
2x2x2 Cube Second round 16 3.92   6.88   10.05 5.35 3.92 8.96 6.34
First round 12 4.90   6.45   6.44 6.94 5.98 4.90 7.40
3x3x3 One-Handed First round 21 1:21.16   DNF   1:34.21 1:21.16 DNF DNF 1:25.89
Pyraminx Final 8 5.81   10.16   10.73 9.91 9.83 16.63 5.81
First round 12 8.58   12.54   12.89 14.57 10.81 13.92 8.58
Sebastian Werb    Germany
Sebastian Werb
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Second round 12 3.88   6.23   6.68 3.88 8.75 6.32 5.69
First round 9 4.54   5.15   5.62 5.36 4.71 4.54 5.38
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:45.11   DNF   1:49.97 DNF 1:45.11
First round 7 2:27.56   DNF   3:12.24 DNF 2:27.56
3x3x3 One-Handed Final 2 19.93   21.26   22.19 23.48 21.56 19.93 20.04
First round 2 17.35   19.23   19.38 20.21 17.35 28.98 18.09
Rubik's Clock Combined Final 4 12.81   17.00   21.75 14.64 20.36 15.99 12.81
Megaminx Combined Final 1 1:41.96   1:49.41   1:41.96 1:45.33 2:02.12 1:48.29 1:54.60
Pyraminx Final 1 4.15   6.26   4.15 8.49 7.48 6.45 4.86
First round 5 7.50   8.49   10.33 9.24 7.50 8.12 8.11
Skewb Final 3 7.93   11.75   12.26 7.93 13.00 10.00 1:00.04
First round 1 9.24   11.63   17.87 15.34 9.64 9.24 9.92
Square-1 Final 1 17.55   19.50   18.14 19.98 28.94 17.55 20.38
First round 1 14.03   19.20   22.67 14.94 25.18 14.03 20.00
Sébastien Auroux    Germany
Sébastien Auroux
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 13.03   16.82   13.03 17.83 15.40 21.43 17.23
Second round 9 13.89   16.03   14.55 16.31 13.89 18.46 17.24
First round 6 10.99   14.69   24.65 15.34 14.78 13.96 10.99
2x2x2 Cube Final 3 2.14   4.49   6.36 4.21 2.91 2.14 28.82
Second round 5 3.23   4.44   3.23 5.29 4.24 3.80 23.31
First round 4 3.50   3.92   4.10 6.50 3.50 4.08 3.59
4x4x4 Cube Final 5 58.95   1:01.12   1:00.13 1:00.28 1:08.78 58.95 1:02.95
Second round 6 50.41   1:01.84   56.10 50.41 1:06.73 1:02.69 1:09.36
Combined First round 6 57.52   1:00.17   59.16 1:08.94 57.52 59.73 1:01.63
5x5x5 Cube Final 3 1:48.25   1:53.43   1:59.59 2:08.53 1:48.25 1:52.43 1:48.26
Combined First round 3 1:46.43   1:52.35   1:46.68 1:50.98 1:46.43 2:05.58 1:59.38
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:44.55   DNF   DNF 1:44.55 1:44.95
First round 3 1:35.25   1:46.63   1:35.25 1:57.71 1:46.94
3x3x3 Fewest Moves Final 1 23     26 23
3x3x3 One-Handed Final 4 23.39   25.93   23.39 25.20 27.64 25.49 27.09
First round 6 19.56   27.92   35.90 30.00 25.37 19.56 28.39
Rubik's Clock Combined Final 2 6.80   8.33   8.45 9.29 6.80 DNF 7.26
Megaminx Combined Final 6 1:51.54   2:17.90   2:16.69 2:16.26 1:51.54 2:26.05 2:20.75
Pyraminx Final 2 3.96   6.76   10.55 8.50 5.75 3.96 6.03
First round 1 5.35   6.13   7.74 7.10 5.35 5.40 5.90
Skewb Final 1 8.17   9.33   8.17 9.10 11.46 8.58 10.32
First round 2 9.10   11.75   9.88 12.75 9.10 12.63 DNF
Square-1 Final 2 24.99   27.83   28.02 27.88 24.99 27.58 41.10
First round 2 24.81   38.57   47.38 24.81 28.80 39.53 DNF
Steven-Bendedikt Philipp    Germany
Steven-Bendedikt Philipp
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 25.45   36.63   47.34 25.45 26.18 DNF 36.38
Tim Kilian    Germany
Tim Kilian
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 16.48   20.51   21.57 22.63 20.30 16.48 19.65
Second round 17 15.41   19.69   20.28 19.94 19.77 19.36 15.41
First round 17 16.79   20.23   21.81 17.97 22.45 16.79 20.92
2x2x2 Cube First round 20 8.24   10.14   8.24 DNF 10.95 10.39 9.08
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:57.26     1:57.26 1:59.21
3x3x3 Blindfolded First round 9 4:07.98   DNF   DNF 4:07.98 DNF
3x3x3 One-Handed Final 14 29.77   44.26   58.78 39.08 50.01 29.77 43.69
First round 12 37.10   44.08   49.18 48.08 43.85 40.32 37.10
Megaminx Combined Final 12 4:43.11     4:43.11 4:54.07
Pyraminx First round 18 14.02   17.94   19.87 14.58 DNF 19.36 14.02
Timo Schnack    Germany
Timo Schnack
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 20.80   22.81   22.76 21.29 25.52 24.38 20.80
First round 21 21.79   24.61   21.79 25.20 29.41 22.57 26.06
2x2x2 Cube First round 19 6.91   10.04   16.57 8.99 7.05 6.91 14.09
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:43.70     1:43.70 2:16.53
5x5x5 Cube Combined First round 18 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 7 DNF     DNF DNS
3x3x3 One-Handed First round 18 40.38   54.00   1:11.09 51.32 55.38 40.38 55.29
Pyraminx First round 21 30.98   45.13   46.42 50.27 30.98 40.53 48.43
Skewb First round 8 17.57   30.91   35.96 23.91 32.86 DNF 17.57
Vincent Bruns    Germany
Vincent Bruns
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.23   11.61   12.67 10.46 11.71 10.23 13.24
Second round 3 12.32   12.98   14.42 13.15 12.32 13.29 12.51
First round 8 11.20   15.10   11.20 13.35 15.85 16.92 16.10
2x2x2 Cube Final 5 3.50   4.88   5.05 5.42 4.70 3.50 4.88
Second round 6 3.31   4.57   5.96 3.31 4.70 4.57 4.44
First round 7 3.31   4.62   5.26 4.21 3.31 4.40 6.17
4x4x4 Cube Final 4 51.72   59.93   59.19 51.72 57.12 1:04.56 1:03.47
Second round 5 55.66   59.21   58.23 1:02.18 55.66 1:02.25 57.22
Combined First round 5 50.56   58.14   50.56 1:08.21 1:05.02 54.73 54.66
5x5x5 Cube Combined First round 9 2:26.54   2:30.45   2:31.96 2:26.54 2:30.90 2:30.02 2:30.42
3x3x3 One-Handed Final 12 29.97   39.36   39.54 45.64 52.68 29.97 32.91
First round 9 33.15   36.19   38.20 35.22 33.15 41.89 35.14
Megaminx Combined Final 8 2:18.58   2:29.21   2:37.30 2:47.55 2:24.18 2:18.58 2:26.16
Pyraminx Final 3 4.51   7.64   4.51 10.56 12.91 6.83 5.52
First round 4 6.52   8.04   6.86 7.35 DNF 6.52 9.92
Wahyu Luthfi Ramadhan    Indonesia
Wahyu Luthfi Ramadhan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 17.64   18.83   20.06 18.04 17.64 18.39 20.54
Second round 15 14.50   19.26   19.90 21.71 14.50 18.54 19.33
First round 16 13.67   20.14   20.10 19.18 21.15 13.67 43.92
3x3x3 Blindfolded Final 6 2:38.83   DNF   DNF 2:38.83 DNF
First round 5 1:53.58   DNF   1:53.58 DNF DNF
Yannick Richter    Germany
Yannick Richter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.66   14.07   14.76 16.39 11.66 13.10 14.35
Second round 4 12.69   14.00   16.34 13.46 14.42 12.69 14.12
First round 5 12.17   13.21   13.39 12.79 13.45 12.17 13.85
2x2x2 Cube Final 12 3.98   DNF   6.50 3.98 4.34 DNF DNF
Second round 1 2.65   3.29   4.18 3.04 4.76 2.65 2.65
First round 5 3.40   3.93   3.40 3.80 3.44 4.56 4.65
4x4x4 Cube Final 3 43.38   54.15   1:08.51 43.38 56.41 55.74 50.29
Second round 3 51.30   55.06   1:09.34 52.03 51.30 1:01.10 52.06
Combined First round 3 48.11   53.00   52.47 54.19 58.09 48.11 52.34
5x5x5 Cube Final 7 1:50.91   2:04.55   1:57.60 2:16.74 2:09.14 1:50.91 2:06.92
Combined First round 7 1:49.72   2:10.77   2:12.48 2:09.78 2:15.81 2:10.06 1:49.72
3x3x3 One-Handed Final 3 18.28   24.77   22.20 37.63 25.38 18.28 26.72
First round 4 23.06   26.66   26.46 DNF 23.06 28.18 25.33
Pyraminx Final 6 3.93   9.87   3.93 16.49 8.64 DNF 4.47
First round 2 5.92   6.52   6.49 12.11 6.18 5.92 6.90
Square-1 First round 7 45.88   50.64   55.61 45.88 50.16 46.15 58.95