Hackley Summer 2011

Date City WCA LInk
2011-7-30  USA, Tarrytown, New York Hackley Summer 2011

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Andy Tsao 11.49  Dan Cohen 11.68  John Tamanas 11.88
 2x2x2 Cube  Mike Kotch 4.16  Dan Cohen 4.36  Andrew Ricci 4.46
 4x4x4 Cube  Dan Cohen 45.59  Michael Gottlieb 51.07  Andy Tsao 52.55
 5x5x5 Cube  Dan Cohen 1:13.91  Michael Gottlieb 1:31.40  Tim Reynolds 1:50.74
 6x6x6 Cube  Dan Cohen 2:30.87  James Donahue 3:43.33  Ernie Pulchny 3:51.00
 7x7x7 Cube  Dan Cohen 4:07.25  Tim Reynolds 5:28.05  Vinny Vecchio 6:07.07
 3x3x3 Fewest Moves  Tim Reynolds 27  John Tamanas 37  Andy Tsao 38
 3x3x3 One-Handed  Phil Yu 18.54  Michael Gottlieb 18.86  Dan Cohen 21.09
 Rubik's Clock  Dan Cohen 10.66  Tim Reynolds 11.32  Bob Burton 15.38
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 8.94   9.83    USA 11.00 8.94 9.25 10.33 9.91
2 John Tamanas 8.28   11.41    USA 11.53 11.63 8.28 12.33 11.08
3 Andy Tsao 11.08   11.99    USA 11.08 11.75 12.80 11.43 13.03
4 Andrew Ricci 11.86   12.09    USA 12.06 DNF 12.30 11.86 11.90
5 Kamaru-Deen Lawal 11.22   12.17    USA 11.80 11.22 12.94 16.96 11.78
6 Mike Kotch 12.55   13.62    USA 13.43 14.63 12.55 12.80 DNF
7 Phil Yu 12.06   14.37    USA 15.08 13.65 22.75 14.38 12.06
8 James Donahue 13.15   14.39    USA 13.15 15.90 13.77 14.81 14.58
9 Michael Gottlieb 12.80   14.50    USA 15.53 12.80 14.09 14.31 15.11
10 Eric Zhao 13.66   14.69    USA 17.77 13.66 13.77 15.68 14.61
11 Tim Reynolds 13.27   14.78    USA 15.27 14.33 13.27 14.75 17.05
12 Jake Ruth 12.90   15.32    USA 19.31 12.90 17.53 13.53 14.91
13 Kian Barry 13.72   15.68    USA 16.77 13.72 17.44 15.25 15.02
14 Collin Burns 14.18   15.80    USA 15.44 DNF 17.02 14.94 14.18
15 Dave Campbell 14.27   16.35    Canada 18.21 14.27 14.77 17.27 17.00
16 Brandon Delacruz 14.05   16.51    USA DNF 14.05 15.93 16.43 17.16
17 Ernie Pulchny 14.53   16.77    USA 17.13 16.41 16.77 14.53 18.56
18 Zach Goldman 15.36   16.79    USA 18.93 17.78 16.78 15.36 15.80
19 Gavin Nelson 15.16   16.82    USA 17.50 19.65 15.16 15.91 17.06
20 Frank Egan 15.88   16.97    USA 15.88 16.61 18.55 16.86 17.43
21 Kyle Barry 14.47   17.43    USA 18.27 21.05 17.94 16.09 14.47
22 Vinny Vecchio 14.89   18.28    USA 17.91 17.08 31.46 14.89 19.84
23 Hersh Shrivastava 17.22   18.44    USA 19.81 18.27 17.22 18.15 18.90
24 Greg Maziuk 17.65   19.56    USA 19.80 18.86 20.02 24.21 17.65
25 James Markey Jr. 18.53   19.68    USA 19.09 19.38 20.69 18.53 20.58
26 Nick Long 15.66   19.84    USA 21.52 18.75 19.25 28.59 15.66
27 Bob Burton 18.19   20.16    USA 22.28 19.52 18.19 25.11 18.68
28 Eric Medvitz 16.16   20.21    USA 18.90 21.21 21.09 16.16 20.63
29 Edwin Zhou 17.66   21.06    USA 20.30 17.66 23.66 25.15 19.21
30 Ryan Cangelosi 18.06   21.24    USA 21.50 18.06 22.08 21.16 21.06
31 Colin Boyd 20.27   25.11    USA 32.13 24.78 26.03 24.52 20.27
32 James Chang 21.86   28.51    USA 21.86 37.25 28.16 29.96 27.40
33 Nicholas Lauerwald 26.19   28.93    USA 27.41 29.96 29.41 31.18 26.19
34 Brandon Lin 24.71   33.28    USA 39.58 37.25 35.91 26.69 24.71
35 Nikita Krasnogorov 33.34   34.33    USA 34.00 1:01.31 33.66 35.34 33.34
36 Alexander Masotti 30.18   35.42    USA 33.22 40.68 39.05 30.18 34.00
37 Brian Contreras 32.38   38.87    USA 34.22 46.22 36.18 49.55 32.38
38 Omar Mancio 26.47   39.05    USA 30.08 51.27 35.80 DNF 26.47
39 Nitzan Farhi 35.08   39.10    Israel 1:03.77 39.41 40.96 35.08 36.94
40 James Jusuf 35.43   39.34    USA 43.50 37.90 38.55 35.43 41.56
41 Tori Walker 38.41   42.64    USA 45.81 42.22 39.88 38.41 55.15
42 Anthony Guella 42.36   47.96    USA 43.86 54.25 1:16.94 42.36 45.77
43 Bruce Norskog 42.58   49.05    USA 55.65 47.03 DNF 42.58 44.47
44 Max Mitchev 47.05   58.11    USA 47.34 1:17.91 49.08 47.05 DNF
45 William Rywalt 55.00   1:02.65    USA 1:06.38 58.91 DNF 55.00 1:02.65
46 Austin Walker 57.05   1:03.67    USA 1:06.21 2:47.94 1:07.08 57.72 57.05
47 Jonathan Daniels 58.93   1:04.92    USA 1:01.33 1:05.66 DNF 1:07.77 58.93
48 Tyler Erath 51.91   1:09.45    USA 1:14.44 1:06.59 1:07.58 1:14.19 51.91
49 Kevin Palaguachi 1:00.27   1:17.19    USA DNF 1:14.19 1:22.75 1:00.27 1:14.63
50 Jaclyn Sawler 39.22   DNF    USA 49.09 39.22 DNF DNF 42.46
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andrew Ricci 9.02   10.91    USA 9.31 12.65 13.88 10.77 9.02
2 John Tamanas 10.81   11.18    USA 11.46 11.19 10.81 10.88 12.40
3 Dan Cohen 8.58   11.22    USA 11.36 8.58 9.36 12.93 DNF
4 Andy Tsao 9.90   11.47    USA 9.90 11.05 12.72 12.13 11.22
5 Kamaru-Deen Lawal 10.66   12.16    USA 12.72 12.86 10.90 14.81 10.66
6 Michael Gottlieb 10.59   12.33    USA 10.59 11.80 11.86 13.58 13.33
7 Mike Kotch 11.68   12.44    USA 12.22 14.25 12.28 12.81 11.68
8 Tim Reynolds 10.94   13.26    USA 10.94 16.93 15.06 12.38 12.34
9 Phil Yu 12.84   14.28    USA 12.84 14.25 13.75 14.84 33.16
10 Brandon Delacruz 11.75   14.56    USA 11.75 15.63 13.22 16.80 14.84
11 James Donahue 13.00   14.58    USA 15.69 14.65 18.09 13.40 13.00
12 Kian Barry 12.11   14.87    USA 12.11 15.22 14.68 19.08 14.72
13 Vinny Vecchio 13.86   14.95    USA 13.86 17.15 15.08 14.93 14.83
14 Dave Campbell 10.80   15.05    Canada 15.18 13.81 16.88 10.80 16.16
15 Gavin Nelson 11.96   15.64    USA 11.96 16.88 18.93 16.68 13.36
16 Eric Zhao 14.38   16.47    USA 14.38 17.80 15.58 16.02 19.13
17 Zach Goldman 14.65   16.67    USA 16.84 14.78 18.38 14.65 18.58
18 Kyle Barry 13.44   16.77    USA 13.44 16.94 16.61 17.00 16.75
19 Ernie Pulchny 14.38   16.86    USA 17.16 14.38 20.18 16.02 17.40
20 Collin Burns 15.63   17.37    USA 20.94 15.63 15.63 17.09 19.40
21 Jake Ruth 15.91   17.52    USA 15.91 18.88 16.90 18.00 17.65
22 Hersh Shrivastava 13.91   17.76    USA 15.83 21.18 20.94 13.91 16.50
23 Frank Egan 12.80   18.28    USA 12.80 15.27 20.50 21.50 19.08
24 Greg Maziuk 16.09   19.72    USA 16.09 19.13 20.68 24.16 19.34
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andy Tsao 10.41   11.49    USA 10.41 11.56 13.91 10.44 12.46
2 Dan Cohen 10.34   11.68    USA 10.41 15.80 12.16 10.34 12.47
3 John Tamanas 10.22   11.88    USA 12.77 11.00 13.59 10.22 11.88
4 Michael Gottlieb 9.56   11.92    USA 11.96 9.56 12.69 12.43 11.38
5 Phil Yu 10.55   11.95    USA 10.71 13.16 15.52 10.55 11.97
6 Andrew Ricci 10.88   12.06    USA 11.03 12.53 12.63 10.88 14.19
7 Kamaru-Deen Lawal 10.90   12.12    USA 13.96 12.61 12.53 10.90 11.22
8 Tim Reynolds 11.18   13.40    USA 11.18 14.21 12.30 16.68 13.68
9 Kian Barry 14.08   14.56    USA 14.21 14.71 14.77 15.52 14.08
10 James Donahue 12.36   14.64    USA 12.36 12.59 18.63 13.63 17.71
11 Mike Kotch 13.91   15.15    USA 15.65 15.80 14.27 13.91 15.53
12 Brandon Delacruz 12.93   17.75    USA DNF 18.97 18.71 15.58 12.93
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kamaru-Deen Lawal 3.16   3.91    USA 3.16 5.31 3.65 3.90 4.19
2 Mike Kotch 3.36   4.12    USA 3.36 4.53 3.68 DNF 4.16
3 Dan Cohen 4.00   4.20    USA 4.00 4.00 4.53 7.06 4.06
4 Michael Gottlieb 3.59   4.57    USA 5.18 3.59 4.31 5.47 4.21
5 Frank Egan 3.93   4.61    USA 3.93 4.97 4.65 8.65 4.22
6 Andrew Ricci 4.46   5.16    USA 5.97 5.50 4.93 4.46 5.05
7 Tim Reynolds 4.11   5.52    USA 6.00 5.71 6.93 4.11 4.84
8 Kian Barry 4.09   5.59    USA 5.34 5.41 6.84 6.02 4.09
9 John Tamanas 3.56   5.83    USA 8.50 6.46 4.77 6.27 3.56
10 Gavin Nelson 5.25   5.85    USA 5.46 5.52 7.08 5.25 6.58
11 Zach Goldman 5.30   6.04    USA 5.30 7.97 6.06 6.65 5.40
12 Ernie Pulchny 5.02   6.21    USA 6.58 11.91 5.02 5.68 6.38
13 Nick Long 5.31   6.33    USA 6.11 5.31 6.75 6.13 7.59
14 Collin Burns 4.75   6.36    USA 9.21 4.75 6.36 7.02 5.69
15 Bob Burton 5.02   6.36    USA 6.72 5.02 6.88 9.90 5.47
16 James Markey Jr. 5.63   6.89    USA 5.63 6.53 7.83 6.31 DNF
17 Jake Ruth 5.93   6.89    USA 6.28 10.65 5.93 7.46 6.94
18 Eric Zhao 5.78   7.17    USA 10.03 7.77 6.93 6.80 5.78
19 Hersh Shrivastava 4.50   7.19    USA 7.72 4.50 7.40 9.19 6.46
20 Ryan Cangelosi 5.43   7.27    USA 7.72 5.43 5.55 8.55 9.72
21 James Donahue 6.63   7.38    USA 6.78 8.75 7.41 7.96 6.63
22 Kyle Barry 5.11   7.49    USA 7.80 12.13 9.43 5.25 5.11
23 Greg Maziuk 6.09   7.49    USA 6.61 8.19 11.21 7.66 6.09
24 Yemi Lawal 6.11   7.71    USA 7.97 6.11 9.33 8.38 6.77
25 Eric Medvitz 6.41   7.95    USA 6.41 6.59 8.58 10.53 8.69
26 Brandon Delacruz 7.25   8.01    USA 7.25 7.46 8.63 7.93 12.77
27 Vinny Vecchio 5.83   8.11    USA 8.33 11.25 8.27 7.72 5.83
28 Colin Boyd 6.91   8.41    USA 7.02 9.50 6.91 10.94 8.71
29 Nicholas Lauerwald 5.02   9.10    USA 10.80 7.36 11.80 9.15 5.02
30 Omar Mancio 8.80   10.51    USA 9.36 15.91 8.80 10.18 12.00
31 Alexander Masotti 9.00   11.39    USA 11.40 11.34 11.44 13.78 9.00
32 Nitzan Farhi 9.00   11.56    Israel 10.21 9.00 11.55 12.93 30.22
33 Edwin Zhou 7.15   11.98    USA 7.88 7.15 20.66 7.40 29.61
34 James Jusuf 10.05   15.72    USA 12.40 19.69 15.06 21.00 10.05
35 Bruce Norskog 10.03   16.04    USA 13.15 15.52 10.03 22.31 19.46
36 Jaclyn Sawler 7.46   16.97    USA 19.27 11.94 28.68 19.69 7.46
37 Tori Walker 11.21   18.41    USA 11.21 DNF 20.94 12.96 21.33
38 Austin Walker 10.19   19.76    USA 10.19 32.53 14.55 12.19 DNF
39 Alex Maass 16.11   21.84    USA 23.61 24.46 23.30 18.61 16.11
40 Anthony Guella 16.31   DNF    USA DNF DNF 21.13 16.31 20.30
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Kotch 3.08   4.16    USA 4.11 3.08 3.63 DNF 4.75
2 Dan Cohen 3.69   4.36    USA 4.61 3.69 4.44 4.03 5.41
3 Andrew Ricci 4.21   4.46    USA 4.21 4.33 6.84 4.33 4.72
4 Michael Gottlieb 3.88   4.64    USA 3.88 4.83 4.52 4.58 6.06
5 Kamaru-Deen Lawal 3.63   4.95    USA 5.72 6.53 4.28 4.84 3.63
6 Tim Reynolds 3.72   5.00    USA 5.46 3.72 5.22 4.31 6.72
7 Frank Egan 4.63   5.75    USA 4.63 5.36 7.16 6.81 5.08
8 Kian Barry 4.88   6.36    USA 6.21 6.59 4.88 6.27 13.21
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 37.83   41.95    USA 42.93 40.66 37.83 42.25 47.88
2 Michael Gottlieb 40.69   52.00    USA 55.78 40.69 44.15 56.08 DNF
3 Andy Tsao 42.91   55.03    USA 1:08.28 55.93 55.28 53.88 42.91
4 Kamaru-Deen Lawal 55.28   1:01.24    USA 1:04.78 55.28 1:08.02 59.88 59.05
5 Vinny Vecchio 53.47   1:05.02    USA 1:02.93 1:06.58 53.47 1:06.58 1:05.56
6 James Donahue 1:01.94   1:05.52    USA 1:04.40 1:04.75 1:24.25 1:07.40 1:01.94
7 Andrew Ricci 58.81   1:06.96    USA 1:03.02 58.81 1:10.28 1:07.59 1:17.38
8 Tim Reynolds 55.58   1:07.17    USA DNF 55.58 58.02 1:03.55 1:19.93
9 Ernie Pulchny 1:03.21   1:08.96    USA 1:03.21 1:16.65 1:09.43 1:08.86 1:08.59
10 Kian Barry 1:00.06   1:08.99    USA 1:27.83 1:18.11 1:00.06 1:08.46 1:00.39
11 Mike Kotch 1:09.47   1:10.84    USA 1:09.47 1:13.18 1:09.83 1:09.52 1:15.84
12 Jake Ruth 1:05.84   1:10.90    USA 1:05.84 1:09.91 1:13.02 1:09.77 DNF
13 John Tamanas 1:00.61   1:14.86    USA 1:21.19 1:00.61 1:08.93 1:14.46 1:27.15
14 Frank Egan 1:08.88   1:16.93    USA 1:24.58 1:08.88 1:18.59 1:14.44 1:17.75
15 Dave Campbell 1:13.30   1:18.39    Canada 1:23.80 1:13.30 1:16.00 1:17.66 1:21.50
16 Gavin Nelson 1:03.36   1:19.36    USA 1:34.46 1:03.36 1:16.33 1:07.30 1:40.15
17 Zach Goldman 1:09.36   1:24.07    USA 1:40.86 1:09.36 1:22.63 1:28.68 1:20.91
18 Nick Long 1:09.09   1:24.36    USA 1:38.03 1:09.09 1:11.18 1:23.86 1:40.16
19 Collin Burns 1:11.08   1:24.97    USA 1:22.30 1:37.88 1:19.19 1:11.08 1:33.41
20 Brandon Delacruz 1:20.47   1:27.15    USA 1:27.09 1:31.97 1:22.38 1:20.47 1:32.90
21 Kyle Barry 1:17.65   1:27.61    USA 1:17.65 1:25.28 1:20.52 2:09.53 1:37.02
22 James Markey Jr. 1:33.16      USA 1:33.16 1:47.09
23 Eric Zhao 1:38.33      USA 1:38.33 DNF
24 Bob Burton 1:41.18      USA 1:46.22 1:41.18
25 Ryan Cangelosi 2:02.63      USA 2:02.63 2:11.72
26 Nicholas Lauerwald 2:10.52      USA 2:49.40 2:10.52
27 Brandon Lin 2:19.08      USA 2:19.08 2:25.02
28 Edwin Zhou 2:23.83      USA 2:38.88 2:23.83
29 Colin Boyd 2:25.84      USA 2:25.84 2:35.44
30 Alexander Masotti 2:31.88      USA 2:31.88 2:40.72
31 Jaclyn Sawler 2:56.09      USA 3:22.91 2:56.09
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 38.65   45.59    USA 42.93 38.65 45.77 48.06 51.80
2 Michael Gottlieb 47.86   51.07    USA 56.27 54.08 47.86 49.22 49.90
3 Andy Tsao 47.80   52.55    USA 51.02 47.80 55.94 55.28 51.36
4 James Donahue 54.91   59.98    USA 54.91 57.03 1:06.63 1:04.08 58.83
5 Tim Reynolds 56.96   1:00.04    USA 1:01.55 1:09.90 57.19 1:01.38 56.96
6 Kamaru-Deen Lawal 53.15   1:00.42    USA 55.34 1:08.93 1:01.55 53.15 1:04.36
7 Vinny Vecchio 1:04.93   1:11.54    USA DNF 1:08.50 1:15.22 1:04.93 1:10.90
8 Andrew Ricci 1:03.16   1:12.74    USA DNF 1:11.28 1:19.09 1:03.16 1:07.84
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 1:08.44   1:13.91    USA 1:22.63 1:08.44 1:11.78 1:20.33 1:09.61
2 Michael Gottlieb 1:25.15   1:31.40    USA 1:35.77 1:25.15 1:27.61 1:35.31 1:31.28
3 Tim Reynolds 1:42.13   1:50.74    USA 1:51.75 1:47.80 1:56.33 1:52.66 1:42.13
4 James Donahue 1:42.88   1:52.97    USA 1:42.88 2:09.66 1:52.88 2:02.59 1:43.44
5 Vinny Vecchio 1:40.78   1:53.45    USA 2:06.21 1:40.78 2:00.61 1:52.03 1:47.71
6 Andy Tsao 1:44.96   1:57.40    USA 2:05.34 1:59.41 1:56.47 1:56.33 1:44.96
7 Kian Barry 1:49.13   1:58.48    USA 1:49.13 2:03.44 2:13.63 1:51.58 2:00.41
8 Jake Ruth 1:55.55   2:00.03    USA 2:12.11 1:57.59 1:55.55 2:02.19 2:00.30
9 Ernie Pulchny 1:55.96   2:05.78    USA 2:08.03 2:10.09 2:11.30 1:55.96 1:59.22
10 Dave Campbell 1:49.61   2:08.75    Canada 1:57.59 1:49.61 2:18.63 2:10.02 DNF
11 James Markey Jr. 2:15.72   2:22.13    USA 2:16.55 2:33.90 2:15.72 2:39.36 2:15.93
12 Brandon Delacruz 2:15.58   2:25.98    USA 2:16.25 2:25.61 2:43.33 2:15.58 2:36.09
13 Mike Kotch 2:01.27   2:31.68    USA 2:01.27 2:34.69 2:30.11 2:30.25 DNF
14 Gavin Nelson 2:23.27   2:36.27    USA 2:25.78 2:23.27 3:04.11 2:24.91 2:58.11
15 Zach Goldman 2:40.25      USA 2:40.25 2:51.22
16 Eric Zhao 2:43.27      USA 3:01.36 2:43.27
17 Frank Egan 2:44.77      USA 2:50.93 2:44.77
18 Ryan Cangelosi 4:01.34      USA 4:01.34 4:31.58
19 Alexander Masotti 4:06.41      USA 5:16.28 4:06.41
20 Colin Boyd 4:09.88      USA 4:09.88 DNF
21 Bruce Norskog 4:38.11      USA 6:40.22 4:38.11
22 William Rywalt 5:03.75      USA 5:03.75 DNF
23 Brandon Lin 6:16.59      USA 6:26.55 6:16.59
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 2:22.03   2:30.87    USA 2:26.90 2:43.69 2:22.03
2 James Donahue 3:27.47   3:43.33    USA 4:10.59 3:31.93 3:27.47
3 Ernie Pulchny 3:34.31   3:51.00    USA 3:34.31 4:03.41 3:55.28
4 Tim Reynolds 3:35.88   3:56.88    USA 3:56.68 4:18.08 3:35.88
5 James Markey Jr. 4:51.56   5:01.46    USA 4:51.56 5:12.97 4:59.84
6 Zach Goldman 4:49.81   5:15.21    USA 5:16.16 5:39.65 4:49.81
7 Eric Zhao 7:52.97      USA 7:52.97
8 Bruce Norskog DNF      USA DNF
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 3:44.43   NR 4:07.25    USA 4:14.81 4:22.52 3:44.43
2 Tim Reynolds 5:04.41   5:28.05    USA 5:04.41 5:50.28 5:29.47
3 Vinny Vecchio 5:39.18   6:07.07    USA 6:21.94 5:39.18 6:20.09
4 Ernie Pulchny 6:04.58   6:20.02    USA 6:30.21 6:25.28 6:04.58
5 James Donahue 5:52.27   6:26.37    USA 6:34.66 6:52.19 5:52.27
6 James Markey Jr. 8:00.65      USA 8:00.65
7 Kian Barry 8:44.55      USA 8:44.55
8 Eric Zhao DNF      USA DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tim Reynolds 27   NAR    USA 27
2 John Tamanas 37      USA 37
3 Andy Tsao 38      USA 38
4 Bob Burton 43      USA 43
5 Bruce Norskog 48      USA 48
6 Ryan Cangelosi 57      USA 57
7 Dan Cohen DNF      USA DNF
7 Kamaru-Deen Lawal DNF      USA DNF
7 Mike Kotch DNF      USA DNF
7 James Chang DNF      USA DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phil Yu 15.80   18.60    USA 20.46 23.75 17.68 17.65 15.80
2 Andy Tsao 17.72   21.26    USA 20.55 25.80 21.55 21.68 17.72
3 Michael Gottlieb 17.00   22.08    USA 24.52 23.40 17.00 20.86 21.97
4 Dan Cohen 18.94   22.37    USA 18.94 22.65 24.31 20.52 23.94
5 Dave Campbell 19.06   24.36    Canada 24.56 22.72 25.80 27.97 19.06
6 Hersh Shrivastava 23.09   26.04    USA 25.84 26.97 25.30 27.56 23.09
7 Andrew Ricci 23.13   26.68    USA 28.34 26.94 28.11 25.00 23.13
8 Kian Barry 24.97   27.20    USA 27.19 29.09 26.94 24.97 27.47
9 James Donahue 21.97   27.41    USA 26.80 27.80 28.15 21.97 27.63
10 Ernie Pulchny 24.18   27.65    USA 24.18 26.86 27.52 34.71 28.56
11 Mike Kotch 24.50   28.13    USA 33.30 24.50 28.59 27.46 28.34
12 John Tamanas 22.44   29.27    USA 28.06 32.68 33.21 27.06 22.44
13 Gavin Nelson 24.55   29.47    USA 25.53 24.55 35.61 27.28 38.50
14 Kyle Barry 30.13   33.57    USA DNF 31.61 36.83 32.27 30.13
15 Brandon Delacruz 32.81   36.22    USA 36.83 32.81 35.56 36.27 42.68
16 Eric Zhao 27.86   37.14    USA 38.09 47.80 38.15 27.86 35.18
17 Collin Burns 26.80   39.95    USA 26.80 43.93 38.55 42.38 38.91
18 Bob Burton 38.03   40.49    USA 38.34 38.86 55.46 44.28 38.03
19 Frank Egan 30.25   40.95    USA 30.25 38.52 50.02 44.30 40.03
20 Kamaru-Deen Lawal 26.72   41.42    USA 41.25 26.72 54.09 DNF 28.93
21 Greg Maziuk 36.15   45.30    USA 41.00 58.63 52.25 36.15 42.66
22 Ryan Cangelosi 39.77   52.62    USA 59.18 52.50 59.30 46.18 39.77
23 Zach Goldman 39.28   52.65    USA 39.28 57.50 51.03 1:24.30 49.41
24 James Markey Jr. 46.33   59.54    USA 1:10.80 55.03 52.78 46.33 1:11.94
25 Colin Boyd 48.84   1:18.17    USA 1:29.59 1:24.41 48.84 1:10.44 1:19.65
26 Omar Mancio 1:27.88   1:41.03    USA 1:29.66 2:36.19 1:43.00 1:27.88 1:50.43
27 Tori Walker 2:05.66   2:25.06    USA 2:08.43 2:23.21 2:43.53 2:05.66 DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phil Yu 16.43   18.54    USA 18.69 16.43 18.46 18.46 19.53
2 Michael Gottlieb 16.78   18.86    USA 24.66 20.47 18.43 16.78 17.69
3 Dan Cohen 20.06   21.09    USA 20.94 20.30 20.06 22.02 26.36
4 Andy Tsao 17.31   22.54    USA 24.41 22.84 20.86 17.31 23.93
5 Hersh Shrivastava 21.50   23.74    USA 23.80 21.50 24.33 26.52 23.08
6 Kian Barry 19.13   24.50    USA 22.83 26.50 25.84 19.13 24.83
7 Dave Campbell 23.72   25.36    Canada 26.03 25.59 23.72 24.46 36.55
8 Andrew Ricci 20.38   27.69    USA 27.44 28.13 27.83 20.38 27.81
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 8.77   10.66    USA 10.11 11.06 DNF 8.77 10.80
2 Tim Reynolds 10.06   11.32    USA 15.15 11.77 10.38 11.81 10.06
3 Bob Burton 12.90   15.38    USA 1:13.09 16.36 12.90 15.71 14.06
4 Ernie Pulchny 12.40   16.12    USA 21.05 16.84 12.40 16.53 15.00
5 Michael Gottlieb 11.97   17.07    USA 25.91 13.11 12.19 DNF 11.97
6 Gavin Nelson 14.50   19.20    USA 21.25 14.50 15.53 20.81 26.78
7 Kian Barry 17.83   20.76    USA 21.71 24.71 17.83 20.80 19.77
8 Greg Maziuk 27.86   32.88    USA 37.19 33.41 28.05 38.90 27.86
Alex Maass    USA
Alex Maass
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 39 16.11   21.84   23.61 24.46 23.30 18.61 16.11
Alexander Masotti    USA
Alexander Masotti
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 30.18   35.42   33.22 40.68 39.05 30.18 34.00
2x2x2 Cube First round 31 9.00   11.39   11.40 11.34 11.44 13.78 9.00
4x4x4 Cube Combined First round 30 2:31.88     2:31.88 2:40.72
5x5x5 Cube Combined Final 19 4:06.41     5:16.28 4:06.41
Andrew Ricci    USA
Andrew Ricci
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.88   12.06   11.03 12.53 12.63 10.88 14.19
Second round 1 9.02   10.91   9.31 12.65 13.88 10.77 9.02
First round 4 11.86   12.09   12.06 DNF 12.30 11.86 11.90
2x2x2 Cube Final 3 4.21   4.46   4.21 4.33 6.84 4.33 4.72
First round 6 4.46   5.16   5.97 5.50 4.93 4.46 5.05
4x4x4 Cube Final 8 1:03.16   1:12.74   DNF 1:11.28 1:19.09 1:03.16 1:07.84
Combined First round 7 58.81   1:06.96   1:03.02 58.81 1:10.28 1:07.59 1:17.38
3x3x3 One-Handed Final 8 20.38   27.69   27.44 28.13 27.83 20.38 27.81
First round 7 23.13   26.68   28.34 26.94 28.11 25.00 23.13
Andy Tsao    USA
Andy Tsao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.41   11.49   10.41 11.56 13.91 10.44 12.46
Second round 4 9.90   11.47   9.90 11.05 12.72 12.13 11.22
First round 3 11.08   11.99   11.08 11.75 12.80 11.43 13.03
4x4x4 Cube Final 3 47.80   52.55   51.02 47.80 55.94 55.28 51.36
Combined First round 3 42.91   55.03   1:08.28 55.93 55.28 53.88 42.91
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:44.96   1:57.40   2:05.34 1:59.41 1:56.47 1:56.33 1:44.96
3x3x3 Fewest Moves Final 3 38     38
3x3x3 One-Handed Final 4 17.31   22.54   24.41 22.84 20.86 17.31 23.93
First round 2 17.72   21.26   20.55 25.80 21.55 21.68 17.72
Anthony Guella    USA
Anthony Guella
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 42.36   47.96   43.86 54.25 1:16.94 42.36 45.77
2x2x2 Cube First round 40 16.31   DNF   DNF DNF 21.13 16.31 20.30
Austin Walker    USA
Austin Walker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 57.05   1:03.67   1:06.21 2:47.94 1:07.08 57.72 57.05
2x2x2 Cube First round 38 10.19   19.76   10.19 32.53 14.55 12.19 DNF
Bob Burton    USA
Bob Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 18.19   20.16   22.28 19.52 18.19 25.11 18.68
2x2x2 Cube First round 15 5.02   6.36   6.72 5.02 6.88 9.90 5.47
4x4x4 Cube Combined First round 24 1:41.18     1:46.22 1:41.18
3x3x3 Fewest Moves Final 4 43     43
3x3x3 One-Handed First round 18 38.03   40.49   38.34 38.86 55.46 44.28 38.03
Rubik's Clock Final 3 12.90   15.38   1:13.09 16.36 12.90 15.71 14.06
Brandon Delacruz    USA
Brandon Delacruz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 12.93   17.75   DNF 18.97 18.71 15.58 12.93
Second round 10 11.75   14.56   11.75 15.63 13.22 16.80 14.84
First round 16 14.05   16.51   DNF 14.05 15.93 16.43 17.16
2x2x2 Cube First round 26 7.25   8.01   7.25 7.46 8.63 7.93 12.77
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:20.47   1:27.15   1:27.09 1:31.97 1:22.38 1:20.47 1:32.90
5x5x5 Cube Combined Final 12 2:15.58   2:25.98   2:16.25 2:25.61 2:43.33 2:15.58 2:36.09
3x3x3 One-Handed First round 15 32.81   36.22   36.83 32.81 35.56 36.27 42.68
Brandon Lin    USA
Brandon Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 24.71   33.28   39.58 37.25 35.91 26.69 24.71
4x4x4 Cube Combined First round 27 2:19.08     2:19.08 2:25.02
5x5x5 Cube Combined Final 23 6:16.59     6:26.55 6:16.59
Brian Contreras    USA
Brian Contreras
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 32.38   38.87   34.22 46.22 36.18 49.55 32.38
Bruce Norskog    USA
Bruce Norskog
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 42.58   49.05   55.65 47.03 DNF 42.58 44.47
2x2x2 Cube First round 35 10.03   16.04   13.15 15.52 10.03 22.31 19.46
5x5x5 Cube Combined Final 21 4:38.11     6:40.22 4:38.11
6x6x6 Cube Combined Final 8 DNF     DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 5 48     48
Colin Boyd    USA
Colin Boyd
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 20.27   25.11   32.13 24.78 26.03 24.52 20.27
2x2x2 Cube First round 28 6.91   8.41   7.02 9.50 6.91 10.94 8.71
4x4x4 Cube Combined First round 29 2:25.84     2:25.84 2:35.44
5x5x5 Cube Combined Final 20 4:09.88     4:09.88 DNF
3x3x3 One-Handed First round 25 48.84   1:18.17   1:29.59 1:24.41 48.84 1:10.44 1:19.65
Collin Burns    USA
Collin Burns
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 15.63   17.37   20.94 15.63 15.63 17.09 19.40
First round 14 14.18   15.80   15.44 DNF 17.02 14.94 14.18
2x2x2 Cube First round 14 4.75   6.36   9.21 4.75 6.36 7.02 5.69
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:11.08   1:24.97   1:22.30 1:37.88 1:19.19 1:11.08 1:33.41
3x3x3 One-Handed First round 17 26.80   39.95   26.80 43.93 38.55 42.38 38.91
Dan Cohen    USA
Dan Cohen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.34   11.68   10.41 15.80 12.16 10.34 12.47
Second round 3 8.58   11.22   11.36 8.58 9.36 12.93 DNF
First round 1 8.94   9.83   11.00 8.94 9.25 10.33 9.91
2x2x2 Cube Final 2 3.69   4.36   4.61 3.69 4.44 4.03 5.41
First round 3 4.00   4.20   4.00 4.00 4.53 7.06 4.06
4x4x4 Cube Final 1 38.65   45.59   42.93 38.65 45.77 48.06 51.80
Combined First round 1 37.83   41.95   42.93 40.66 37.83 42.25 47.88
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:08.44   1:13.91   1:22.63 1:08.44 1:11.78 1:20.33 1:09.61
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:22.03   2:30.87   2:26.90 2:43.69 2:22.03
7x7x7 Cube Combined Final 1 3:44.43   NR 4:07.25   4:14.81 4:22.52 3:44.43
3x3x3 Fewest Moves Final 7 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 20.06   21.09   20.94 20.30 20.06 22.02 26.36
First round 4 18.94   22.37   18.94 22.65 24.31 20.52 23.94
Rubik's Clock Final 1 8.77   10.66   10.11 11.06 DNF 8.77 10.80
Dave Campbell    Canada
Dave Campbell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 10.80   15.05   15.18 13.81 16.88 10.80 16.16
First round 15 14.27   16.35   18.21 14.27 14.77 17.27 17.00
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:13.30   1:18.39   1:23.80 1:13.30 1:16.00 1:17.66 1:21.50
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:49.61   2:08.75   1:57.59 1:49.61 2:18.63 2:10.02 DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 23.72   25.36   26.03 25.59 23.72 24.46 36.55
First round 5 19.06   24.36   24.56 22.72 25.80 27.97 19.06
Edwin Zhou    USA
Edwin Zhou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 17.66   21.06   20.30 17.66 23.66 25.15 19.21
2x2x2 Cube First round 33 7.15   11.98   7.88 7.15 20.66 7.40 29.61
4x4x4 Cube Combined First round 28 2:23.83     2:38.88 2:23.83
Eric Medvitz    USA
Eric Medvitz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 16.16   20.21   18.90 21.21 21.09 16.16 20.63
2x2x2 Cube First round 25 6.41   7.95   6.41 6.59 8.58 10.53 8.69
Eric Zhao    USA
Eric Zhao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 14.38   16.47   14.38 17.80 15.58 16.02 19.13
First round 10 13.66   14.69   17.77 13.66 13.77 15.68 14.61
2x2x2 Cube First round 18 5.78   7.17   10.03 7.77 6.93 6.80 5.78
4x4x4 Cube Combined First round 23 1:38.33     1:38.33 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 16 2:43.27     3:01.36 2:43.27
6x6x6 Cube Combined Final 7 7:52.97     7:52.97
7x7x7 Cube Combined Final 8 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 16 27.86   37.14   38.09 47.80 38.15 27.86 35.18
Ernie Pulchny    USA
Ernie Pulchny
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 14.38   16.86   17.16 14.38 20.18 16.02 17.40
First round 17 14.53   16.77   17.13 16.41 16.77 14.53 18.56
2x2x2 Cube First round 12 5.02   6.21   6.58 11.91 5.02 5.68 6.38
4x4x4 Cube Combined First round 9 1:03.21   1:08.96   1:03.21 1:16.65 1:09.43 1:08.86 1:08.59
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:55.96   2:05.78   2:08.03 2:10.09 2:11.30 1:55.96 1:59.22
6x6x6 Cube Combined Final 3 3:34.31   3:51.00   3:34.31 4:03.41 3:55.28
7x7x7 Cube Combined Final 4 6:04.58   6:20.02   6:30.21 6:25.28 6:04.58
3x3x3 One-Handed First round 10 24.18   27.65   24.18 26.86 27.52 34.71 28.56
Rubik's Clock Final 4 12.40   16.12   21.05 16.84 12.40 16.53 15.00
Frank Egan    USA
Frank Egan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 12.80   18.28   12.80 15.27 20.50 21.50 19.08
First round 20 15.88   16.97   15.88 16.61 18.55 16.86 17.43
2x2x2 Cube Final 7 4.63   5.75   4.63 5.36 7.16 6.81 5.08
First round 5 3.93   4.61   3.93 4.97 4.65 8.65 4.22
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:08.88   1:16.93   1:24.58 1:08.88 1:18.59 1:14.44 1:17.75
5x5x5 Cube Combined Final 17 2:44.77     2:50.93 2:44.77
3x3x3 One-Handed First round 19 30.25   40.95   30.25 38.52 50.02 44.30 40.03
Gavin Nelson    USA
Gavin Nelson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 11.96   15.64   11.96 16.88 18.93 16.68 13.36
First round 19 15.16   16.82   17.50 19.65 15.16 15.91 17.06
2x2x2 Cube First round 10 5.25   5.85   5.46 5.52 7.08 5.25 6.58
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:03.36   1:19.36   1:34.46 1:03.36 1:16.33 1:07.30 1:40.15
5x5x5 Cube Combined Final 14 2:23.27   2:36.27   2:25.78 2:23.27 3:04.11 2:24.91 2:58.11
3x3x3 One-Handed First round 13 24.55   29.47   25.53 24.55 35.61 27.28 38.50
Rubik's Clock Final 6 14.50   19.20   21.25 14.50 15.53 20.81 26.78
Greg Maziuk    USA
Greg Maziuk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 16.09   19.72   16.09 19.13 20.68 24.16 19.34
First round 24 17.65   19.56   19.80 18.86 20.02 24.21 17.65
2x2x2 Cube First round 23 6.09   7.49   6.61 8.19 11.21 7.66 6.09
3x3x3 One-Handed First round 21 36.15   45.30   41.00 58.63 52.25 36.15 42.66
Rubik's Clock Final 8 27.86   32.88   37.19 33.41 28.05 38.90 27.86
Hersh Shrivastava    USA
Hersh Shrivastava
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 13.91   17.76   15.83 21.18 20.94 13.91 16.50
First round 23 17.22   18.44   19.81 18.27 17.22 18.15 18.90
2x2x2 Cube First round 19 4.50   7.19   7.72 4.50 7.40 9.19 6.46
3x3x3 One-Handed Final 5 21.50   23.74   23.80 21.50 24.33 26.52 23.08
First round 6 23.09   26.04   25.84 26.97 25.30 27.56 23.09
Jaclyn Sawler    USA
Jaclyn Sawler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 39.22   DNF   49.09 39.22 DNF DNF 42.46
2x2x2 Cube First round 36 7.46   16.97   19.27 11.94 28.68 19.69 7.46
4x4x4 Cube Combined First round 31 2:56.09     3:22.91 2:56.09
Jake Ruth    USA
Jake Ruth
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 15.91   17.52   15.91 18.88 16.90 18.00 17.65
First round 12 12.90   15.32   19.31 12.90 17.53 13.53 14.91
2x2x2 Cube First round 17 5.93   6.89   6.28 10.65 5.93 7.46 6.94
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:05.84   1:10.90   1:05.84 1:09.91 1:13.02 1:09.77 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:55.55   2:00.03   2:12.11 1:57.59 1:55.55 2:02.19 2:00.30
James Chang    USA
James Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 21.86   28.51   21.86 37.25 28.16 29.96 27.40
3x3x3 Fewest Moves Final 7 DNF     DNF
James Donahue    USA
James Donahue
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 12.36   14.64   12.36 12.59 18.63 13.63 17.71
Second round 11 13.00   14.58   15.69 14.65 18.09 13.40 13.00
First round 8 13.15   14.39   13.15 15.90 13.77 14.81 14.58
2x2x2 Cube First round 21 6.63   7.38   6.78 8.75 7.41 7.96 6.63
4x4x4 Cube Final 4 54.91   59.98   54.91 57.03 1:06.63 1:04.08 58.83
Combined First round 6 1:01.94   1:05.52   1:04.40 1:04.75 1:24.25 1:07.40 1:01.94
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:42.88   1:52.97   1:42.88 2:09.66 1:52.88 2:02.59 1:43.44
6x6x6 Cube Combined Final 2 3:27.47   3:43.33   4:10.59 3:31.93 3:27.47
7x7x7 Cube Combined Final 5 5:52.27   6:26.37   6:34.66 6:52.19 5:52.27
3x3x3 One-Handed First round 9 21.97   27.41   26.80 27.80 28.15 21.97 27.63
James Jusuf    USA
James Jusuf
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 35.43   39.34   43.50 37.90 38.55 35.43 41.56
2x2x2 Cube First round 34 10.05   15.72   12.40 19.69 15.06 21.00 10.05
James Markey Jr.    USA
James Markey Jr.
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 18.53   19.68   19.09 19.38 20.69 18.53 20.58
2x2x2 Cube First round 16 5.63   6.89   5.63 6.53 7.83 6.31 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 22 1:33.16     1:33.16 1:47.09
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:15.72   2:22.13   2:16.55 2:33.90 2:15.72 2:39.36 2:15.93
6x6x6 Cube Combined Final 5 4:51.56   5:01.46   4:51.56 5:12.97 4:59.84
7x7x7 Cube Combined Final 6 8:00.65     8:00.65
3x3x3 One-Handed First round 24 46.33   59.54   1:10.80 55.03 52.78 46.33 1:11.94
John Tamanas    USA
John Tamanas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.22   11.88   12.77 11.00 13.59 10.22 11.88
Second round 2 10.81   11.18   11.46 11.19 10.81 10.88 12.40
First round 2 8.28   11.41   11.53 11.63 8.28 12.33 11.08
2x2x2 Cube First round 9 3.56   5.83   8.50 6.46 4.77 6.27 3.56
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:00.61   1:14.86   1:21.19 1:00.61 1:08.93 1:14.46 1:27.15
3x3x3 Fewest Moves Final 2 37     37
3x3x3 One-Handed First round 12 22.44   29.27   28.06 32.68 33.21 27.06 22.44
Jonathan Daniels    USA
Jonathan Daniels
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 58.93   1:04.92   1:01.33 1:05.66 DNF 1:07.77 58.93
Kamaru-Deen Lawal    USA
Kamaru-Deen Lawal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.90   12.12   13.96 12.61 12.53 10.90 11.22
Second round 5 10.66   12.16   12.72 12.86 10.90 14.81 10.66
First round 5 11.22   12.17   11.80 11.22 12.94 16.96 11.78
2x2x2 Cube Final 5 3.63   4.95   5.72 6.53 4.28 4.84 3.63
First round 1 3.16   3.91   3.16 5.31 3.65 3.90 4.19
4x4x4 Cube Final 6 53.15   1:00.42   55.34 1:08.93 1:01.55 53.15 1:04.36
Combined First round 4 55.28   1:01.24   1:04.78 55.28 1:08.02 59.88 59.05
3x3x3 Fewest Moves Final 7 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 20 26.72   41.42   41.25 26.72 54.09 DNF 28.93
Kevin Palaguachi    USA
Kevin Palaguachi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 1:00.27   1:17.19   DNF 1:14.19 1:22.75 1:00.27 1:14.63
Kian Barry    USA
Kian Barry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 14.08   14.56   14.21 14.71 14.77 15.52 14.08
Second round 12 12.11   14.87   12.11 15.22 14.68 19.08 14.72
First round 13 13.72   15.68   16.77 13.72 17.44 15.25 15.02
2x2x2 Cube Final 8 4.88   6.36   6.21 6.59 4.88 6.27 13.21
First round 8 4.09   5.59   5.34 5.41 6.84 6.02 4.09
4x4x4 Cube Combined First round 10 1:00.06   1:08.99   1:27.83 1:18.11 1:00.06 1:08.46 1:00.39
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:49.13   1:58.48   1:49.13 2:03.44 2:13.63 1:51.58 2:00.41
7x7x7 Cube Combined Final 7 8:44.55     8:44.55
3x3x3 One-Handed Final 6 19.13   24.50   22.83 26.50 25.84 19.13 24.83
First round 8 24.97   27.20   27.19 29.09 26.94 24.97 27.47
Rubik's Clock Final 7 17.83   20.76   21.71 24.71 17.83 20.80 19.77
Kyle Barry    USA
Kyle Barry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 13.44   16.77   13.44 16.94 16.61 17.00 16.75
First round 21 14.47   17.43   18.27 21.05 17.94 16.09 14.47
2x2x2 Cube First round 22 5.11   7.49   7.80 12.13 9.43 5.25 5.11
4x4x4 Cube Combined First round 21 1:17.65   1:27.61   1:17.65 1:25.28 1:20.52 2:09.53 1:37.02
3x3x3 One-Handed First round 14 30.13   33.57   DNF 31.61 36.83 32.27 30.13
Max Mitchev    USA
Max Mitchev
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 47.05   58.11   47.34 1:17.91 49.08 47.05 DNF
Michael Gottlieb    USA
Michael Gottlieb
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.56   11.92   11.96 9.56 12.69 12.43 11.38
Second round 6 10.59   12.33   10.59 11.80 11.86 13.58 13.33
First round 9 12.80   14.50   15.53 12.80 14.09 14.31 15.11
2x2x2 Cube Final 4 3.88   4.64   3.88 4.83 4.52 4.58 6.06
First round 4 3.59   4.57   5.18 3.59 4.31 5.47 4.21
4x4x4 Cube Final 2 47.86   51.07   56.27 54.08 47.86 49.22 49.90
Combined First round 2 40.69   52.00   55.78 40.69 44.15 56.08 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:25.15   1:31.40   1:35.77 1:25.15 1:27.61 1:35.31 1:31.28
3x3x3 One-Handed Final 2 16.78   18.86   24.66 20.47 18.43 16.78 17.69
First round 3 17.00   22.08   24.52 23.40 17.00 20.86 21.97
Rubik's Clock Final 5 11.97   17.07   25.91 13.11 12.19 DNF 11.97
Mike Kotch    USA
Mike Kotch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 13.91   15.15   15.65 15.80 14.27 13.91 15.53
Second round 7 11.68   12.44   12.22 14.25 12.28 12.81 11.68
First round 6 12.55   13.62   13.43 14.63 12.55 12.80 DNF
2x2x2 Cube Final 1 3.08   4.16   4.11 3.08 3.63 DNF 4.75
First round 2 3.36   4.12   3.36 4.53 3.68 DNF 4.16
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:09.47   1:10.84   1:09.47 1:13.18 1:09.83 1:09.52 1:15.84
5x5x5 Cube Combined Final 13 2:01.27   2:31.68   2:01.27 2:34.69 2:30.11 2:30.25 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 7 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 11 24.50   28.13   33.30 24.50 28.59 27.46 28.34
Nicholas Lauerwald    USA
Nicholas Lauerwald
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 26.19   28.93   27.41 29.96 29.41 31.18 26.19
2x2x2 Cube First round 29 5.02   9.10   10.80 7.36 11.80 9.15 5.02
4x4x4 Cube Combined First round 26 2:10.52     2:49.40 2:10.52
Nick Long    USA
Nick Long
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 15.66   19.84   21.52 18.75 19.25 28.59 15.66
2x2x2 Cube First round 13 5.31   6.33   6.11 5.31 6.75 6.13 7.59
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:09.09   1:24.36   1:38.03 1:09.09 1:11.18 1:23.86 1:40.16
Nikita Krasnogorov    USA
Nikita Krasnogorov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 33.34   34.33   34.00 1:01.31 33.66 35.34 33.34
Nitzan Farhi    Israel
Nitzan Farhi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 35.08   39.10   1:03.77 39.41 40.96 35.08 36.94
2x2x2 Cube First round 32 9.00   11.56   10.21 9.00 11.55 12.93 30.22
Omar Mancio    USA
Omar Mancio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 26.47   39.05   30.08 51.27 35.80 DNF 26.47
2x2x2 Cube First round 30 8.80   10.51   9.36 15.91 8.80 10.18 12.00
3x3x3 One-Handed First round 26 1:27.88   1:41.03   1:29.66 2:36.19 1:43.00 1:27.88 1:50.43
Phil Yu    USA
Phil Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.55   11.95   10.71 13.16 15.52 10.55 11.97
Second round 9 12.84   14.28   12.84 14.25 13.75 14.84 33.16
First round 7 12.06   14.37   15.08 13.65 22.75 14.38 12.06
3x3x3 One-Handed Final 1 16.43   18.54   18.69 16.43 18.46 18.46 19.53
First round 1 15.80   18.60   20.46 23.75 17.68 17.65 15.80
Ryan Cangelosi    USA
Ryan Cangelosi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 18.06   21.24   21.50 18.06 22.08 21.16 21.06
2x2x2 Cube First round 20 5.43   7.27   7.72 5.43 5.55 8.55 9.72
4x4x4 Cube Combined First round 25 2:02.63     2:02.63 2:11.72
5x5x5 Cube Combined Final 18 4:01.34     4:01.34 4:31.58
3x3x3 Fewest Moves Final 6 57     57
3x3x3 One-Handed First round 22 39.77   52.62   59.18 52.50 59.30 46.18 39.77
Tim Reynolds    USA
Tim Reynolds
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.18   13.40   11.18 14.21 12.30 16.68 13.68
Second round 8 10.94   13.26   10.94 16.93 15.06 12.38 12.34
First round 11 13.27   14.78   15.27 14.33 13.27 14.75 17.05
2x2x2 Cube Final 6 3.72   5.00   5.46 3.72 5.22 4.31 6.72
First round 7 4.11   5.52   6.00 5.71 6.93 4.11 4.84
4x4x4 Cube Final 5 56.96   1:00.04   1:01.55 1:09.90 57.19 1:01.38 56.96
Combined First round 8 55.58   1:07.17   DNF 55.58 58.02 1:03.55 1:19.93
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:42.13   1:50.74   1:51.75 1:47.80 1:56.33 1:52.66 1:42.13
6x6x6 Cube Combined Final 4 3:35.88   3:56.88   3:56.68 4:18.08 3:35.88
7x7x7 Cube Combined Final 2 5:04.41   5:28.05   5:04.41 5:50.28 5:29.47
3x3x3 Fewest Moves Final 1 27   NAR   27
Rubik's Clock Final 2 10.06   11.32   15.15 11.77 10.38 11.81 10.06
Tori Walker    USA
Tori Walker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 38.41   42.64   45.81 42.22 39.88 38.41 55.15
2x2x2 Cube First round 37 11.21   18.41   11.21 DNF 20.94 12.96 21.33
3x3x3 One-Handed First round 27 2:05.66   2:25.06   2:08.43 2:23.21 2:43.53 2:05.66 DNF
Tyler Erath    USA
Tyler Erath
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 51.91   1:09.45   1:14.44 1:06.59 1:07.58 1:14.19 51.91
Vinny Vecchio    USA
Vinny Vecchio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 13.86   14.95   13.86 17.15 15.08 14.93 14.83
First round 22 14.89   18.28   17.91 17.08 31.46 14.89 19.84
2x2x2 Cube First round 27 5.83   8.11   8.33 11.25 8.27 7.72 5.83
4x4x4 Cube Final 7 1:04.93   1:11.54   DNF 1:08.50 1:15.22 1:04.93 1:10.90
Combined First round 5 53.47   1:05.02   1:02.93 1:06.58 53.47 1:06.58 1:05.56
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:40.78   1:53.45   2:06.21 1:40.78 2:00.61 1:52.03 1:47.71
7x7x7 Cube Combined Final 3 5:39.18   6:07.07   6:21.94 5:39.18 6:20.09
William Rywalt    USA
William Rywalt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 55.00   1:02.65   1:06.38 58.91 DNF 55.00 1:02.65
5x5x5 Cube Combined Final 22 5:03.75     5:03.75 DNF
Yemi Lawal    USA
Yemi Lawal
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 24 6.11   7.71   7.97 6.11 9.33 8.38 6.77
Zach Goldman    USA
Zach Goldman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 14.65   16.67   16.84 14.78 18.38 14.65 18.58
First round 18 15.36   16.79   18.93 17.78 16.78 15.36 15.80
2x2x2 Cube First round 11 5.30   6.04   5.30 7.97 6.06 6.65 5.40
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:09.36   1:24.07   1:40.86 1:09.36 1:22.63 1:28.68 1:20.91
5x5x5 Cube Combined Final 15 2:40.25     2:40.25 2:51.22
6x6x6 Cube Combined Final 6 4:49.81   5:15.21   5:16.16 5:39.65 4:49.81
3x3x3 One-Handed First round 23 39.28   52.65   39.28 57.50 51.03 1:24.30 49.41