Guangzhou More Fun Site 2015

Date City WCA LInk
2015-3-15  China, Guangzhou, Guangdong Guangzhou More Fun Site 2015

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Weixing Zhang (张炜星) 10.20  Kaijun Lin (林恺俊) 10.96  Qingbin Chen (陈庆斌) 11.21
 2x2x2 Cube  Qingbin Chen (陈庆斌) 2.39  Weixing Zhang (张炜星) 3.57  Kaijun Lin (林恺俊) 3.62
 3x3x3 Blindfolded  Kaijun Lin (林恺俊) 26.35  Chun Lin (林春) 59.06  Junwei Zhao (赵俊威) 1:09.98
 3x3x3 One-Handed  Peiyan Li (利沛焰) 17.04  Ruohan Qiu (邱若寒) 17.10  Qingbin Chen (陈庆斌) 19.11
 Pyraminx  Qingbin Chen (陈庆斌) 4.83  Kaijun Lin (林恺俊) 5.85  Weibin Liu (刘伟斌) 5.88
 Square-1  Bingliang Li (李炳良) 11.01  Ruzhen Ye (叶儒臻) 14.05  Qianqian Shao (邵千芊) 16.09
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kaijun Lin (林恺俊) 8.60   10.01    China 9.01 8.60 11.14 10.30 10.73
2 Weixing Zhang (张炜星) 9.48   10.38    China 10.84 10.76 9.48 9.84 10.53
3 Qianqian Shao (邵千芊) 10.02   10.50    China 10.22 10.02 11.28 10.53 10.75
4 Xingyu Chen (陈星宇) 10.45   11.42    China 11.27 11.67 12.14 11.33 10.45
5 Ruohan Qiu (邱若寒) 10.72   11.71    China 10.73 11.75 12.66 13.33 10.72
6 Qingbin Chen (陈庆斌) 10.48   12.18    China 11.04 13.38 10.48 13.57 12.11
7 Yingguang Chen (陈映光) 10.82   12.58    China 14.12 13.24 11.99 12.51 10.82
8 Bingliang Li (李炳良) 11.52   12.84    China 13.54 12.97 13.56 12.00 11.52
9 Yizhi Hu (胡一之) 12.78   13.32    China 13.72 13.79 13.22 12.78 13.01
10 Jiacheng Peng (彭家诚) 11.53   13.45    China 13.32 11.53 13.39 13.63 15.82
11 Peiyan Li (利沛焰) 12.56   13.57    China 12.56 13.86 13.50 13.36 15.32
12 Ruzhen Ye (叶儒臻) 12.68   13.62    China 14.69 13.21 12.68 13.75 13.89
13 Guangye Zhang (张广业) 11.00   14.00    China 14.24 14.47 17.32 13.28 11.00
14 Rui Zhang (张锐) 12.63   14.49    China 15.21 14.61 12.63 15.28 13.66
15 Jiakai Chen (陈佳凯) 12.20   14.51    China 12.20 14.16 12.63 16.75 17.99
16 Yankun Qiu (邱焱坤) 11.21   14.68    China 14.62 14.44 11.21 14.99 17.85
17 Kunqi Li (李坤锜) 11.46   14.79    China 13.99 11.46 15.11 15.26 15.71
18 Qijun Miao (缪其隽) 12.22   14.91    China 16.65 13.66 12.22 21.79 14.41
19 Xiaoxin Chen (陈晓心) 13.81   14.96    China 14.50 16.12 15.59 14.79 13.81
20 Mo Ji (季默) 12.28   15.07    China 16.41 16.20 12.28 14.99 14.03
21 Jiaming Fan (范家明) 13.30   16.14    China 17.11 16.75 13.30 14.55 18.04
22 Yiquan Ling (凌艺全) 15.29   16.57    China 19.15 17.43 16.04 16.25 15.29
23 Ziyang Shao (邵梓洋) 12.20   16.58    China 12.20 17.54 20.41 14.80 17.41
24 Liu Hong (洪流) 14.18   16.70    China 17.95 16.89 14.18 15.27 18.61
25 Geng Xie (谢耿) 15.26   16.88    China 16.51 15.26 30.87 16.65 17.48
26 Yi Tang (唐毅) 13.17   16.96    China 13.40 18.66 13.17 33.21 18.82
27 Ming Zheng (郑鸣) 15.92   17.02    China 16.24 16.00 15.92 18.81 21.04
28 Yongtao Sun (孙永涛) 15.46   17.46    China 21.91 17.09 15.90 19.38 15.46
29 Zhenhui Huo (霍振辉) 13.13   17.60    China 17.66 17.72 17.43 13.13 19.89
30 Xiaoran Zheng (郑晓然) 15.27   17.61    China 15.27 18.23 16.84 17.76 20.85
31 Chan Tak Chuen (陳德泉) 12.81   17.76    Hong Kong 17.53 12.81 16.67 19.09 20.75
32 Lincheng Cai (蔡林成) 14.35   17.79    China 21.53 17.04 14.35 18.75 17.57
33 Junwei Zhao (赵俊威) 16.04   18.07    China 18.02 19.26 16.04 18.38 17.82
34 Jiawei Wu (伍嘉维) 15.75   18.26    China 18.88 16.99 18.91 27.48 15.75
35 Song'en Chen (陈颂恩) 15.96   18.38    China 18.19 17.74 15.96 DNF 19.20
36 Xusheng Hong (洪旭升) 17.20   18.51    China 17.20 19.12 18.64 20.46 17.76
37 Minrui Yang (杨旻睿) 13.65   18.83    China 13.65 22.58 24.90 19.73 14.17
38 Jin Liao (廖劲) 13.00   18.84    China 13.00 22.75 19.65 19.75 17.11
39 Junlin Chen (陈俊霖) 17.64   19.18    China 19.77 17.64 19.21 18.56 20.76
40 Weifeng Zhuang (庄伟峰) 17.21   20.32    China 20.69 22.26 19.21 21.07 17.21
41 Chuanbin Chen (陈传斌) 17.02   20.50    China 20.85 17.02 20.64 20.00 49.29
42 Ziyue Ding (丁子越) 17.33   20.68    China 17.33 19.44 22.30 27.76 20.30
43 Zhenwei Su (苏振威) 19.04   20.74    China 20.32 21.55 20.34 22.62 19.04
44 Yongjin Huang (黄永晋) 18.14   21.45    China 23.83 23.02 18.14 22.88 18.46
45 Chun Lin (林春) 19.11   22.25    China 22.62 19.11 42.14 22.10 22.03
46 Sijie Huang (黄思捷) 20.87   24.37    China 28.88 20.87 26.33 25.87 20.92
47 Yaozong Liang (梁耀宗) 22.84   24.63    China 26.75 22.84 27.54 24.02 23.13
48 Shuyi Xie (谢书易) 20.33   24.72    China 25.55 23.38 25.22 20.33 32.86
49 Zhuowen Liang (梁卓文) 20.06   25.94    China 20.06 25.76 32.40 27.31 24.76
50 Zhenbin Wu (吴镇斌) 20.59   26.23    China 30.18 31.33 20.59 25.09 23.42
51 Tong Sun (孙桐) 20.52   26.34    China 20.52 30.18 24.26 24.58 32.05
52 Yuchen Zhou (周宇辰) 20.26   26.50    China DNF 20.26 27.71 22.55 29.23
53 Wenzheng Huang (黄文政) 23.47   26.64    China 25.84 24.50 29.59 33.56 23.47
54 Zhichong Mo (莫志充) 20.54   27.45    China 28.13 32.46 28.43 20.54 25.80
55 Xiaoer Hu (胡骁尔) 23.66   28.08    China 35.08 31.98 23.66 25.57 26.70
56 Mingyang Xie (谢铭扬) 24.21   29.57    China 33.84 27.46 DNF 24.21 27.42
57 Zhanhong Xie (谢展鸿) 28.04   32.67    China 34.26 34.29 31.02 32.72 28.04
58 Zhancong Lin (林展聪) 26.54   33.60    China DNF 33.65 26.54 36.48 30.66
59 Matis Vincent 28.52   33.70    France 36.82 28.52 37.53 32.50 31.78
60 Jiarui Liang (梁嘉芮) 27.64   37.62    China 27.64 36.63 47.18 38.66 37.56
61 Zhihai Chen (陈志海) 35.18   37.86    China DNF 36.56 36.71 40.31 35.18
62 Xingguang Pan (潘星光) 28.62   40.82    China 43.67 DNF 32.01 46.78 28.62
63 Zongtiance Xiao (肖宗天策) 40.77   42.80    China 44.45 40.77 49.54 42.20 41.74
64 Zicong Weng (翁子聪) 36.73   49.72    China 48.16 36.73 1:05.43 48.93 52.06
65 Han Zhao (赵晗) 31.62   50.26    China 42.10 44.93 31.62 1:03.76 1:24.81
66 Zexi Wang (王泽希) 49.01   55.02    China 1:03.14 1:14.70 52.61 49.30 49.01
67 Jiaxin Weng (翁嘉欣) 52.08   58.87    China 58.15 1:06.84 55.61 1:02.85 52.08
68 Ziliang Ou (区梓樑) 47.36   59.20    China 1:04.64 54.12 58.88 47.36 1:04.61
69 Doudou Zhang (张豆豆) 56.09   1:02.75    China 1:04.63 56.09 58.54 1:05.09 1:21.18
70 Bangshen Chen (陈邦燊) 1:00.13   1:21.62    China 2:02.50 1:15.18 1:31.52 1:18.17 1:00.13
71 Entian Wu (伍恩田) 1:01.89   1:26.70    China 1:34.88 1:01.89 1:09.59 1:36.50 1:35.63
72 Zuhao Zhang (张祖豪) 1:21.82   1:30.80    China DNF 1:21.82 1:28.78 1:40.25 1:23.37
73 Jiajun Tan (谭嘉俊) 39.86   DNF    China DNF DNF 52.92 46.34 39.86
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Weixing Zhang (张炜星) 9.80   10.20    China 12.99 9.80 9.99 9.98 10.64
2 Kaijun Lin (林恺俊) 10.29   10.96    China DNF 10.62 11.32 10.29 10.94
3 Qingbin Chen (陈庆斌) 10.69   11.21    China 13.23 10.89 11.51 11.23 10.69
4 Qianqian Shao (邵千芊) 10.27   11.34    China 13.78 12.47 10.57 10.98 10.27
5 Bingliang Li (李炳良) 10.31   11.77    China 11.68 11.38 13.17 12.25 10.31
6 Yizhi Hu (胡一之) 11.09   12.60    China 11.09 12.47 13.32 12.02 16.06
7 Jiakai Chen (陈佳凯) 11.37   12.64    China 11.70 13.33 12.89 11.37 DNF
8 Peiyan Li (利沛焰) 11.92   12.87    China 12.63 13.12 15.62 12.85 11.92
9 Jiacheng Peng (彭家诚) 11.91   13.09    China 12.15 11.91 13.06 14.05 16.03
10 Xingyu Chen (陈星宇) 11.71   13.87    China 13.73 11.99 15.97 15.89 11.71
11 Qijun Miao (缪其隽) 11.44   14.46    China 13.63 12.24 11.44 17.50 19.85
12 Ruohan Qiu (邱若寒) 11.98   14.50    China 15.59 17.47 13.25 14.66 11.98
13 Geng Xie (谢耿) 13.83   14.77    China 16.23 13.83 15.40 14.42 14.48
14 Guangye Zhang (张广业) 13.32   14.93    China 13.92 15.95 15.17 13.32 15.71
15 Ruzhen Ye (叶儒臻) 12.69   14.94    China 12.69 18.14 14.08 15.40 15.34
16 Xiaoxin Chen (陈晓心) 12.79   15.20    China 19.37 12.79 17.19 14.88 13.52
17 Rui Zhang (张锐) 13.42   15.23    China 13.42 16.75 13.95 16.55 15.20
18 Yankun Qiu (邱焱坤) 13.38   15.25    China 15.83 13.38 17.56 16.11 13.80
19 Yiquan Ling (凌艺全) 13.99   16.25    China 15.56 16.50 17.43 16.70 13.99
20 Yingguang Chen (陈映光) 14.32   16.36    China 17.44 14.32 23.71 15.01 16.63
21 Kunqi Li (李坤锜) 15.12   16.43    China 17.41 15.74 16.15 18.87 15.12
22 Liu Hong (洪流) 12.78   17.09    China 12.78 17.36 18.15 16.66 17.25
23 Ziyang Shao (邵梓洋) 15.92   17.75    China 17.71 17.93 18.76 17.61 15.92
24 Jiaming Fan (范家明) 14.58   19.14    China 20.34 29.43 14.58 21.24 15.84
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Qingbin Chen (陈庆斌) 2.07   2.53    China DNF 2.51 2.24 2.07 2.83
2 Yizhi Hu (胡一之) 2.35   3.52    China 2.35 3.44 4.66 3.94 3.17
3 Weixing Zhang (张炜星) 2.73   3.52    China 2.73 3.11 3.61 4.03 3.83
4 Qianqian Shao (邵千芊) 3.09   3.74    China 3.09 3.91 3.60 3.71 5.90
5 Yingguang Chen (陈映光) 3.00   4.06    China 5.38 3.33 3.46 3.00 5.43
6 Liu Hong (洪流) 3.66   4.15    China 3.66 3.89 4.67 4.11 4.45
7 Kaijun Lin (林恺俊) 3.85   4.17    China 4.13 4.49 4.72 3.90 3.85
8 Xingyu Chen (陈星宇) 3.51   4.35    China 3.65 3.51 5.76 5.62 3.79
9 Peiyan Li (利沛焰) 4.45   4.71    China 4.82 4.95 4.45 4.72 4.58
10 Ruzhen Ye (叶儒臻) 3.96   4.93    China 3.96 4.87 4.94 5.92 4.97
11 Ruohan Qiu (邱若寒) 3.19   5.18    China 3.19 6.27 5.18 6.72 4.08
12 Geng Xie (谢耿) 3.40   5.23    China 3.40 4.84 5.89 6.89 4.96
13 Mo Ji (季默) 3.68   5.34    China 3.68 DNF 5.24 4.82 5.95
14 Kunqi Li (李坤锜) 3.92   5.39    China 3.92 5.13 13.79 6.15 4.90
15 Xusheng Hong (洪旭升) 3.95   5.39    China 3.95 4.64 6.02 5.50 7.29
16 Jiacheng Peng (彭家诚) 4.00   5.77    China 12.34 6.42 4.98 4.00 5.91
17 Ming Zheng (郑鸣) 4.29   5.90    China 4.29 5.14 7.09 5.46 11.40
18 Jiaming Fan (范家明) 4.50   6.10    China 5.63 7.73 4.50 5.49 7.18
19 Yongtao Sun (孙永涛) 5.87   6.23    China 6.50 6.06 6.64 6.13 5.87
20 Chun Lin (林春) 5.00   6.45    China 5.00 6.23 7.66 6.62 6.49
21 Minrui Yang (杨旻睿) 5.51   6.64    China 6.99 5.51 6.15 6.91 6.86
22 Jiawei Wu (伍嘉维) 5.74   6.64    China 7.47 5.74 6.67 5.79 7.97
23 Ziyang Shao (邵梓洋) 5.84   6.83    China 11.36 5.84 5.93 6.54 8.02
24 Zhenhui Huo (霍振辉) 6.17   6.89    China 6.44 DNF 6.17 6.63 7.61
25 Ziyue Ding (丁子越) 5.58   6.95    China 5.58 7.83 11.08 6.91 6.12
26 Yiquan Ling (凌艺全) 5.55   6.97    China 6.70 7.29 8.52 6.92 5.55
27 Weifeng Zhuang (庄伟峰) 4.78   7.03    China 4.78 7.82 5.87 7.39 9.02
28 Xiaoran Zheng (郑晓然) 5.77   7.30    China 5.77 7.33 8.31 11.65 6.27
29 Qijun Miao (缪其隽) 3.22   7.34    China 3.22 7.95 5.26 8.82 10.84
30 Mingyang Xie (谢铭扬) 6.14   7.39    China 6.14 8.48 7.51 7.43 7.22
31 Chuanbin Chen (陈传斌) 5.15   7.44    China 5.15 7.09 8.93 9.61 6.30
32 Song'en Chen (陈颂恩) 5.23   7.57    China 9.42 6.39 5.23 9.38 6.95
33 Junlin Chen (陈俊霖) 6.95   7.74    China 8.57 7.40 8.11 6.95 7.70
34 Sijie Huang (黄思捷) 6.02   7.84    China 6.56 8.01 10.54 8.95 6.02
35 Zhuowen Liang (梁卓文) 7.16   9.10    China 9.76 8.84 8.69 12.64 7.16
36 Tong Sun (孙桐) 5.84   10.17    China 5.84 7.23 13.71 15.22 9.58
37 Shuyi Xie (谢书易) 7.27   10.65    China 13.35 15.76 7.27 8.30 10.29
38 Matis Vincent 8.98   10.65    France 8.98 10.18 9.67 12.11 12.39
39 Zicong Weng (翁子聪) 11.63   13.96    China 16.12 12.49 13.28 11.63 17.27
40 Jiaxin Weng (翁嘉欣) 20.59   30.99    China 20.59 23.32 48.30 21.34 56.72
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Qingbin Chen (陈庆斌) 1.92   2.39    China 2.68 2.11 1.92 2.38 8.04
2 Weixing Zhang (张炜星) 2.53   3.57    China 3.49 2.53 3.40 3.82 DNF
3 Kaijun Lin (林恺俊) 2.82   3.62    China 2.82 3.68 3.75 3.43 4.04
4 Yingguang Chen (陈映光) 3.25   3.94    China 8.88 4.59 3.25 3.71 3.51
5 Yizhi Hu (胡一之) 2.33   4.00    China 6.94 3.87 2.33 3.52 4.61
6 Qianqian Shao (邵千芊) 3.90   4.41    China 3.97 3.90 6.59 5.35 3.92
7 Xingyu Chen (陈星宇) 4.09   5.67    China 4.09 4.88 6.62 5.50 13.82
8 Liu Hong (洪流) 5.06   5.67    China 5.26 5.06 5.69 6.05 7.81
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kaijun Lin (林恺俊) 23.97   AsR 26.41   WR  China 26.14 29.11 23.97
2 Junwei Zhao (赵俊威) 1:01.54   DNF    China DNF 1:42.78 1:01.54
3 Chun Lin (林春) 1:18.04   DNF    China DNF DNF 1:18.04
4 Yiquan Ling (凌艺全) 1:35.75   1:45.08    China 1:52.85 1:46.64 1:35.75
5 Jiacheng Peng (彭家诚) 1:46.70   DNF    China DNF 1:46.70 DNF
6 Yongtao Sun (孙永涛) 1:53.76   DNF    China DNF 1:53.76 DNF
7 Qingbin Chen (陈庆斌) 2:05.48   DNF    China 2:05.48 DNF DNF
8 Mo Ji (季默) 2:07.93   DNF    China DNF 2:21.14 2:07.93
9 Zhuowen Liang (梁卓文) DNF   DNF    China DNF DNF DNS
9 Qijun Miao (缪其隽) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kaijun Lin (林恺俊) 26.35   DNF    China 26.98 DNF 26.35
2 Chun Lin (林春) 59.06   1:16.06    China 1:19.28 59.06 1:29.84
3 Junwei Zhao (赵俊威) 1:09.98   DNF    China DNF 1:09.98 DNF
4 Yongtao Sun (孙永涛) 1:24.77   DNF    China DNF 1:41.10 1:24.77
5 Yiquan Ling (凌艺全) 1:42.00   DNF    China DNF 1:42.00 DNF
6 Jiacheng Peng (彭家诚) 1:54.17   DNF    China DNF DNF 1:54.17
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Peiyan Li (利沛焰) 13.19   17.04    China 27.16 15.45 13.19 18.84 16.84
2 Ruohan Qiu (邱若寒) 12.53   17.10    China 12.53 19.13 16.37 21.64 15.79
3 Qingbin Chen (陈庆斌) 15.82   19.11    China 20.12 18.49 18.73 15.82 24.73
4 Weixing Zhang (张炜星) 17.49   19.40    China 22.56 18.33 17.49 18.53 21.34
5 Kaijun Lin (林恺俊) 16.10   19.51    China 19.24 19.49 19.81 16.10 21.54
6 Chan Tak Chuen (陳德泉) 15.58   21.33    Hong Kong 21.35 21.54 15.58 24.48 21.11
7 Yizhi Hu (胡一之) 18.27   21.42    China 19.98 DNF 23.87 18.27 20.41
8 Mo Ji (季默) 19.66   21.53    China 19.73 19.66 24.88 24.66 20.19
9 Chun Lin (林春) 20.40   22.01    China 25.65 21.34 24.24 20.40 20.45
10 Kailong Li (李开隆) 17.87   22.20    China 18.31 17.87 21.62 30.00 26.67
11 Qijun Miao (缪其隽) 19.21   23.24    China 24.05 24.09 23.59 22.09 19.21
12 Jiaming Fan (范家明) 18.17   23.75    China 24.39 26.79 18.17 20.06 27.33
13 Guangye Zhang (张广业) 20.80   24.24    China 27.39 32.89 23.62 20.80 21.71
14 Yiquan Ling (凌艺全) 22.82   25.61    China 25.95 30.37 22.82 25.24 25.63
15 Ziyang Shao (邵梓洋) 24.59   25.82    China 33.37 25.56 25.41 24.59 26.49
16 Ziyue Ding (丁子越) 19.81   25.84    China 28.40 26.42 19.81 22.71 28.59
17 Jiakai Chen (陈佳凯) 22.46   26.69    China 23.66 35.95 22.46 26.49 29.91
18 Lincheng Cai (蔡林成) 23.75   27.55    China 27.72 49.43 25.24 23.75 29.70
19 Song'en Chen (陈颂恩) 25.92   28.14    China DNF 25.92 27.39 29.70 27.34
20 Jiacheng Peng (彭家诚) 24.46   28.22    China 26.23 24.46 30.43 28.09 30.34
21 Junlin Chen (陈俊霖) 25.24   28.67    China 32.61 30.84 28.30 25.24 26.86
22 Xingyu Chen (陈星宇) 19.60   29.23    China 26.55 29.41 37.03 19.60 31.72
23 Ming Zheng (郑鸣) 27.07   29.52    China 27.50 32.52 47.63 28.54 27.07
24 Xiaoxin Chen (陈晓心) 28.10   30.32    China 30.37 29.08 28.10 31.50 34.04
25 Xiaoran Zheng (郑晓然) 27.07   30.43    China 29.01 39.37 29.91 27.07 32.38
26 Minrui Yang (杨旻睿) 22.63   31.30    China 33.00 31.05 31.19 31.65 22.63
27 Geng Xie (谢耿) 28.64   32.04    China 35.69 35.46 28.64 31.89 28.76
28 Yi Tang (唐毅) 25.24   32.25    China 33.45 31.35 31.96 25.24 34.29
29 Xusheng Hong (洪旭升) 29.95   32.74    China 32.07 30.38 38.66 35.76 29.95
30 Yaozong Liang (梁耀宗) 29.55   33.30    China 29.55 40.71 33.90 35.90 30.11
31 Kunqi Li (李坤锜) 31.03   37.36    China 31.03 34.41 43.91 DNF 33.75
32 Zhenhui Huo (霍振辉) 37.99   40.83    China DNF 37.99 41.47 41.80 39.23
33 Liu Hong (洪流) 29.44   43.37    China 46.63 44.68 51.73 38.80 29.44
34 Sijie Huang (黄思捷) 39.96   45.06    China 39.96 48.72 41.74 DNF 44.71
35 Yongtao Sun (孙永涛) 33.57   DNF    China 33.57 35.69 DNF DNF 43.61
36 Weifeng Zhuang (庄伟峰) 39.99   DNF    China DNF 39.99 49.79 DNF DNF
37 Mingyang Xie (谢铭扬) DNF   DNF    China DNF DNF DNS DNS DNS
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Qingbin Chen (陈庆斌) 2.94   4.83    China 5.45 4.59 5.09 2.94 4.81
2 Kaijun Lin (林恺俊) 4.02   5.85    China 6.20 7.01 11.89 4.02 4.34
3 Weibin Liu (刘伟斌) 3.97   5.88    China 6.66 3.97 7.46 5.99 4.99
4 Geng Xie (谢耿) 4.48   6.09    China 6.15 4.48 9.11 5.64 6.48
5 Lincheng Cai (蔡林成) 6.28   8.13    China 7.65 DNF 7.32 6.28 9.43
6 Qijun Miao (缪其隽) 6.10   8.40    China 10.28 10.13 8.76 6.10 6.32
7 Xingyu Chen (陈星宇) 8.23   9.24    China 12.67 8.23 9.43 8.89 9.41
8 Jiaming Fan (范家明) 7.14   9.59    China 13.84 12.72 7.99 8.07 7.14
9 Zicong Weng (翁子聪) 7.16   9.67    China 10.34 10.64 10.24 7.16 8.42
10 Ziyue Ding (丁子越) 7.92   9.92    China 11.76 9.95 9.92 7.92 9.88
11 Jiacheng Peng (彭家诚) 8.60   10.20    China 10.16 11.22 9.24 11.19 8.60
12 Xiaoran Zheng (郑晓然) 9.42   10.38    China 11.53 9.42 15.77 9.58 10.03
13 Jiawei Wu (伍嘉维) 9.89   10.45    China 14.40 10.81 10.25 10.30 9.89
14 Qianqian Shao (邵千芊) 9.08   11.67    China 34.77 9.08 12.63 10.34 12.05
15 Chuanbin Chen (陈传斌) 8.96   11.91    China 15.36 13.23 10.25 12.24 8.96
16 Yongtao Sun (孙永涛) 10.55   12.96    China 14.81 12.06 12.01 10.55 29.48
17 Weifeng Zhuang (庄伟峰) 12.03   15.03    China 14.79 17.08 12.03 13.30 17.00
18 Chun Lin (林春) 10.14   15.40    China 15.12 10.14 12.87 18.22 19.57
19 Minrui Yang (杨旻睿) 10.50   15.71    China 15.42 17.73 10.50 16.75 14.97
20 Zexi Wang (王泽希) 14.06   15.86    China 22.19 14.29 15.14 14.06 18.14
21 Zhuowen Liang (梁卓文) 12.68   19.27    China 16.70 18.02 23.09 28.86 12.68
22 Yupeng Weng (翁玉鹏) 16.02   20.77    China 36.05 20.66 22.88 18.77 16.02
23 Peiyan Li (利沛焰) 12.78   21.85    China 17.30 12.78 26.86 27.38 21.39
24 Jiaxin Weng (翁嘉欣) 19.06   24.41    China DNF 29.63 19.06 20.48 23.11
25 Junlin Chen (陈俊霖) 23.88   27.08    China 23.88 29.17 42.59 25.25 26.81
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bingliang Li (李炳良) 9.01   11.01    China 10.40 12.08 11.04 11.59 9.01
2 Ruzhen Ye (叶儒臻) 11.43   14.05    China 14.29 13.21 17.96 11.43 14.65
3 Qianqian Shao (邵千芊) 13.51   16.09    China 14.49 19.11 14.68 20.78 13.51
4 Ming Zheng (郑鸣) 21.28   23.08    China 21.28 25.98 33.34 21.79 21.47
5 Geng Xie (谢耿) 22.27   26.13    China 26.82 30.22 24.05 27.51 22.27
6 Xiaoran Zheng (郑晓然) 30.84   35.44    China 30.84 DNF 35.52 35.42 35.38
7 Qingbin Chen (陈庆斌) 43.38      China 52.52 43.38
8 Yongtao Sun (孙永涛) 50.97      China 1:10.53 50.97
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 R' U2 B2 U2 L2 U2 R' U2 B' L' D' L U B F D L R2 F
A #2 D L2 D' R2 U R2 U' B2 U2 F2 R2 B L' B' U L D2 F' D F'
A #3 R U2 F2 U2 R' U2 R' B2 F D L2 F' D' L F' D L F' L
A #4 L2 D' R2 D L2 F2 R2 U2 F2 R2 U2 F U' L2 R2 D' F L R B L
A #5 F2 R' U2 R' U D R' U' F L' U2 F' U2 D2 F U2 L2 B' D2 F'
A Ex#1 L D2 F' R L2 D R' D2 L U F U B2 U L2 U' F2 D2
A Ex#2 F' U2 F' U2 B D2 F' R2 B' D L' R D B U F' D2 L B
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D U' R2 U' B2 U' B L' F2 L2 F2 R2 U2 B L D2 B2 U2
A #2 B D F2 R2 L U' R2 U2 R' F2 D' B' R2 F U2 F' D2 F R2
A #3 B2 F' U2 B U2 L2 B' D2 U2 L B2 U' B D' B' D2 U' B L U'
A #4 L' D F B R' B U D F L' F R2 D2 R2 F' B' U2 F D2 L2 B2
A #5 U2 R2 B D2 L2 B2 D2 B L2 B2 R' U' L2 D F D' L F D L'
A Ex#1 L2 R2 B2 R2 U R2 D U F' U' B' R D U' F2 R' B2 D'
A Ex#2 D' U2 F2 U' B2 L2 D' F2 R U' F' D2 L' R B' D' R2 F2 L' U'
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U' R2 F R U' R' F' R U2 R U'
A #2 R' U' R U2 R' F R2 F' U' F' U2
A #3 U2 R' U2 F' U' R2 U2 R2 F R2 U'
A #4 R' U2 F' U R F' R2 F U' R U
A #5 R' F R U' R2 F U' R2 U2 R' U
A Ex#1 U2 R' U2 F R2 U' F' R' F R U'
A Ex#2 R F' R2 U' R F R' F U' F U'
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 F R F U' R U' R' U' F' R U2
A #2 R' U2 R U2 R' U F U F' R U2
A #3 U R' U2 R U2 R' U2 F' U' F' U2
A #4 U R F' U2 R U' R' U2 R' F R
A #5 R' F U R F R U2 R U2 R' U2
A Ex#1 R' U2 R U2 R U R' F R F U2
A Ex#2 R F R2 U' R' U' R F2 R U R
  3x3x3 Blindfolded   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 L' B2 L2 D2 L' U2 L' B2 U2 R' D' B' D2 R2 F L' D R2 Fw' Uw2
A #2 U2 R2 D R2 U' L2 B2 U2 L R2 U L R U' B R B' R U Fw'
A #3 L2 U L2 F2 D B2 R2 B2 U' B L' D' L' F' U' R' D2 U B' U Rw Uw2
A Ex#1 D B2 L2 B2 F2 D U2 F2 D' L F2 R2 B' L D' R2 U2 R2 F2 U Rw2 Uw'
A Ex#2 U2 B' F2 U2 L2 B2 L2 B' R2 U' L2 D' F' U L F2 L' B2 U Fw' Uw
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 B2 F' L2 F2 L2 D2 L2 F' D2 L F L2 F U' B L' F' D R2 U' Fw Uw2
A #2 F2 U2 L2 D2 R2 F' D2 F L2 B U L B' L2 U2 L' D' B L' Fw
A #3 L2 F' L2 F' L2 B2 R2 B F2 L' B' F2 U' L D' B R F' L2 U2 Fw Uw
A Ex#1 U2 R2 B' L2 B U' R2 U F' U' L' R' B D L' F' U' Fw Uw'
A Ex#2 L2 U2 L D2 L U2 R' D2 R' F2 L2 D B2 F' U L2 F' L' B2 U Fw Uw2
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 F' U' R L2 D' L B' L' D2 L D2 B' R2 F' R2 F2 D2 R2 B
A #2 F' B2 U2 L B' R F2 D' F U' L' F2 U2 R2 B2 L' D2 F2 R2 D2 L
A #3 D2 L' D2 B2 D' F' L' D' F B D2 L D2 B2 L2 D2 F2 R'
A #4 U2 B2 D2 L R F2 R' D' L2 F' U' L' R D' B' D' B F'
A #5 F2 U2 L' B R' D F2 B2 U F' U2 L F2 R' L2 U2 D2 B2 R' F2
A Ex#1 U B' R D F2 R' F D L B L D2 B R2 D2 F' U2 D2 F2
A Ex#2 B2 U2 L U2 F U L B L' D2 L U2 F2 L F2 R' U2 L2 F2
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 L U B' L' U' R L U R L' R u' l' r' b
A #2 R' U L R B' U R' L B' U' R' l' r b'
A #3 U L' B U R U B R' L U' B' u' l b'
A #4 U' B U B L' B L' R L' U L r'
A #5 B' U R' B R' L' B L' U R' L' u' l r'
A Ex#1 U' R L' B' U R' U R' U' B L u' r'
A Ex#2 U' R' L' U' R B U R' L B U l'
  Square-1   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 (4,-3) / (2,5) / (1,-2) / (-3,0) / (6,-3) / (5,0) / (3,0) / (0,-3) / (5,-5) / (0,-4) / (-3,0) / (4,-2)
A #2 (1,3) / (-3,6) / (0,-3) / (3,0) / (5,-3) / (-3,0) / (0,-1) / (2,-2) / (0,-4) / (-2,0) / (-4,0) / (1,0) / (0,-2)
A #3 (4,0) / (5,2) / (-2,-5) / (3,0) / (2,-4) / (-3,-2) / (3,0) / (-5,0) / (-4,0) / (4,-3) / (0,-5) / (-2,0) / (6,0)
A #4 (-5,0) / (-3,6) / (5,-1) / (-3,0) / (0,-3) / (1,-2) / (-4,0) / (-3,0) / (-2,0) / (-1,0) / (-1,-4) / (4,-2) / (0,-4)
A #5 (0,5) / (0,3) / (3,0) / (-3,0) / (-5,-2) / (5,-4) / (3,-2) / (6,-3) / (0,-5) / (-4,-3) / (-4,-5) / (4,-4)
A Ex#1 (1,0) / (0,3) / (-4,5) / (3,-3) / (-2,-5) / (0,-1) / (0,-3) / (-3,0) / (6,-4) / (4,-4) / (-2,-1)
A Ex#2 (-5,0) / (5,2) / (-5,4) / (3,0) / (0,-3) / (6,-1) / (-3,-3) / (-1,-2) / (-4,-2) / (4,0) / (0,-4)
Bangshen Chen (陈邦燊)    China
Bangshen Chen (陈邦燊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 1:00.13   1:21.62   2:02.50 1:15.18 1:31.52 1:18.17 1:00.13
Bingliang Li (李炳良)    China
Bingliang Li (李炳良)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.31   11.77   11.68 11.38 13.17 12.25 10.31
First round 8 11.52   12.84   13.54 12.97 13.56 12.00 11.52
Square-1 Combined Final 1 9.01   11.01   10.40 12.08 11.04 11.59 9.01
Chan Tak Chuen (陳德泉)    Hong Kong
Chan Tak Chuen (陳德泉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 12.81   17.76   17.53 12.81 16.67 19.09 20.75
3x3x3 One-Handed Final 6 15.58   21.33   21.35 21.54 15.58 24.48 21.11
Chuanbin Chen (陈传斌)    China
Chuanbin Chen (陈传斌)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 17.02   20.50   20.85 17.02 20.64 20.00 49.29
2x2x2 Cube First round 31 5.15   7.44   5.15 7.09 8.93 9.61 6.30
Pyraminx Final 15 8.96   11.91   15.36 13.23 10.25 12.24 8.96
Chun Lin (林春)    China
Chun Lin (林春)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 19.11   22.25   22.62 19.11 42.14 22.10 22.03
2x2x2 Cube First round 20 5.00   6.45   5.00 6.23 7.66 6.62 6.49
3x3x3 Blindfolded Final 2 59.06   1:16.06   1:19.28 59.06 1:29.84
First round 3 1:18.04   DNF   DNF DNF 1:18.04
3x3x3 One-Handed Final 9 20.40   22.01   25.65 21.34 24.24 20.40 20.45
Pyraminx Final 18 10.14   15.40   15.12 10.14 12.87 18.22 19.57
Doudou Zhang (张豆豆)    China
Doudou Zhang (张豆豆)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 56.09   1:02.75   1:04.63 56.09 58.54 1:05.09 1:21.18
Entian Wu (伍恩田)    China
Entian Wu (伍恩田)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 1:01.89   1:26.70   1:34.88 1:01.89 1:09.59 1:36.50 1:35.63
Geng Xie (谢耿)    China
Geng Xie (谢耿)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 13.83   14.77   16.23 13.83 15.40 14.42 14.48
First round 25 15.26   16.88   16.51 15.26 30.87 16.65 17.48
2x2x2 Cube First round 12 3.40   5.23   3.40 4.84 5.89 6.89 4.96
3x3x3 One-Handed Final 27 28.64   32.04   35.69 35.46 28.64 31.89 28.76
Pyraminx Final 4 4.48   6.09   6.15 4.48 9.11 5.64 6.48
Square-1 Combined Final 5 22.27   26.13   26.82 30.22 24.05 27.51 22.27
Guangye Zhang (张广业)    China
Guangye Zhang (张广业)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 13.32   14.93   13.92 15.95 15.17 13.32 15.71
First round 13 11.00   14.00   14.24 14.47 17.32 13.28 11.00
3x3x3 One-Handed Final 13 20.80   24.24   27.39 32.89 23.62 20.80 21.71
Han Zhao (赵晗)    China
Han Zhao (赵晗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 31.62   50.26   42.10 44.93 31.62 1:03.76 1:24.81
Jiacheng Peng (彭家诚)    China
Jiacheng Peng (彭家诚)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 11.91   13.09   12.15 11.91 13.06 14.05 16.03
First round 10 11.53   13.45   13.32 11.53 13.39 13.63 15.82
2x2x2 Cube First round 16 4.00   5.77   12.34 6.42 4.98 4.00 5.91
3x3x3 Blindfolded Final 6 1:54.17   DNF   DNF DNF 1:54.17
First round 5 1:46.70   DNF   DNF 1:46.70 DNF
3x3x3 One-Handed Final 20 24.46   28.22   26.23 24.46 30.43 28.09 30.34
Pyraminx Final 11 8.60   10.20   10.16 11.22 9.24 11.19 8.60
Jiajun Tan (谭嘉俊)    China
Jiajun Tan (谭嘉俊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 39.86   DNF   DNF DNF 52.92 46.34 39.86
Jiakai Chen (陈佳凯)    China
Jiakai Chen (陈佳凯)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.37   12.64   11.70 13.33 12.89 11.37 DNF
First round 15 12.20   14.51   12.20 14.16 12.63 16.75 17.99
3x3x3 One-Handed Final 17 22.46   26.69   23.66 35.95 22.46 26.49 29.91
Jiaming Fan (范家明)    China
Jiaming Fan (范家明)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 24 14.58   19.14   20.34 29.43 14.58 21.24 15.84
First round 21 13.30   16.14   17.11 16.75 13.30 14.55 18.04
2x2x2 Cube First round 18 4.50   6.10   5.63 7.73 4.50 5.49 7.18
3x3x3 One-Handed Final 12 18.17   23.75   24.39 26.79 18.17 20.06 27.33
Pyraminx Final 8 7.14   9.59   13.84 12.72 7.99 8.07 7.14
Jiarui Liang (梁嘉芮)    China
Jiarui Liang (梁嘉芮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 27.64   37.62   27.64 36.63 47.18 38.66 37.56
Jiawei Wu (伍嘉维)    China
Jiawei Wu (伍嘉维)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 15.75   18.26   18.88 16.99 18.91 27.48 15.75
2x2x2 Cube First round 22 5.74   6.64   7.47 5.74 6.67 5.79 7.97
Pyraminx Final 13 9.89   10.45   14.40 10.81 10.25 10.30 9.89
Jiaxin Weng (翁嘉欣)    China
Jiaxin Weng (翁嘉欣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 52.08   58.87   58.15 1:06.84 55.61 1:02.85 52.08
2x2x2 Cube First round 40 20.59   30.99   20.59 23.32 48.30 21.34 56.72
Pyraminx Final 24 19.06   24.41   DNF 29.63 19.06 20.48 23.11
Jin Liao (廖劲)    China
Jin Liao (廖劲)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 13.00   18.84   13.00 22.75 19.65 19.75 17.11
Junlin Chen (陈俊霖)    China
Junlin Chen (陈俊霖)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 17.64   19.18   19.77 17.64 19.21 18.56 20.76
2x2x2 Cube First round 33 6.95   7.74   8.57 7.40 8.11 6.95 7.70
3x3x3 One-Handed Final 21 25.24   28.67   32.61 30.84 28.30 25.24 26.86
Pyraminx Final 25 23.88   27.08   23.88 29.17 42.59 25.25 26.81
Junwei Zhao (赵俊威)    China
Junwei Zhao (赵俊威)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 16.04   18.07   18.02 19.26 16.04 18.38 17.82
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:09.98   DNF   DNF 1:09.98 DNF
First round 2 1:01.54   DNF   DNF 1:42.78 1:01.54
Kaijun Lin (林恺俊)    China
Kaijun Lin (林恺俊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.29   10.96   DNF 10.62 11.32 10.29 10.94
First round 1 8.60   10.01   9.01 8.60 11.14 10.30 10.73
2x2x2 Cube Final 3 2.82   3.62   2.82 3.68 3.75 3.43 4.04
First round 7 3.85   4.17   4.13 4.49 4.72 3.90 3.85
3x3x3 Blindfolded Final 1 26.35   DNF   26.98 DNF 26.35
First round 1 23.97   AsR 26.41   WR 26.14 29.11 23.97
3x3x3 One-Handed Final 5 16.10   19.51   19.24 19.49 19.81 16.10 21.54
Pyraminx Final 2 4.02   5.85   6.20 7.01 11.89 4.02 4.34
Kailong Li (李开隆)    China
Kailong Li (李开隆)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 One-Handed Final 10 17.87   22.20   18.31 17.87 21.62 30.00 26.67
Kunqi Li (李坤锜)    China
Kunqi Li (李坤锜)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 21 15.12   16.43   17.41 15.74 16.15 18.87 15.12
First round 17 11.46   14.79   13.99 11.46 15.11 15.26 15.71
2x2x2 Cube First round 14 3.92   5.39   3.92 5.13 13.79 6.15 4.90
3x3x3 One-Handed Final 31 31.03   37.36   31.03 34.41 43.91 DNF 33.75
Lincheng Cai (蔡林成)    China
Lincheng Cai (蔡林成)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 14.35   17.79   21.53 17.04 14.35 18.75 17.57
3x3x3 One-Handed Final 18 23.75   27.55   27.72 49.43 25.24 23.75 29.70
Pyraminx Final 5 6.28   8.13   7.65 DNF 7.32 6.28 9.43
Liu Hong (洪流)    China
Liu Hong (洪流)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 22 12.78   17.09   12.78 17.36 18.15 16.66 17.25
First round 24 14.18   16.70   17.95 16.89 14.18 15.27 18.61
2x2x2 Cube Final 8 5.06   5.67   5.26 5.06 5.69 6.05 7.81
First round 6 3.66   4.15   3.66 3.89 4.67 4.11 4.45
3x3x3 One-Handed Final 33 29.44   43.37   46.63 44.68 51.73 38.80 29.44
Matis Vincent    France
Matis Vincent
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 28.52   33.70   36.82 28.52 37.53 32.50 31.78
2x2x2 Cube First round 38 8.98   10.65   8.98 10.18 9.67 12.11 12.39
Ming Zheng (郑鸣)    China
Ming Zheng (郑鸣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 15.92   17.02   16.24 16.00 15.92 18.81 21.04
2x2x2 Cube First round 17 4.29   5.90   4.29 5.14 7.09 5.46 11.40
3x3x3 One-Handed Final 23 27.07   29.52   27.50 32.52 47.63 28.54 27.07
Square-1 Combined Final 4 21.28   23.08   21.28 25.98 33.34 21.79 21.47
Mingyang Xie (谢铭扬)    China
Mingyang Xie (谢铭扬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 24.21   29.57   33.84 27.46 DNF 24.21 27.42
2x2x2 Cube First round 30 6.14   7.39   6.14 8.48 7.51 7.43 7.22
3x3x3 One-Handed Final 37 DNF   DNF   DNF DNF DNS DNS DNS
Minrui Yang (杨旻睿)    China
Minrui Yang (杨旻睿)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 13.65   18.83   13.65 22.58 24.90 19.73 14.17
2x2x2 Cube First round 21 5.51   6.64   6.99 5.51 6.15 6.91 6.86
3x3x3 One-Handed Final 26 22.63   31.30   33.00 31.05 31.19 31.65 22.63
Pyraminx Final 19 10.50   15.71   15.42 17.73 10.50 16.75 14.97
Mo Ji (季默)    China
Mo Ji (季默)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 12.28   15.07   16.41 16.20 12.28 14.99 14.03
2x2x2 Cube First round 13 3.68   5.34   3.68 DNF 5.24 4.82 5.95
3x3x3 Blindfolded First round 8 2:07.93   DNF   DNF 2:21.14 2:07.93
3x3x3 One-Handed Final 8 19.66   21.53   19.73 19.66 24.88 24.66 20.19
Peiyan Li (利沛焰)    China
Peiyan Li (利沛焰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.92   12.87   12.63 13.12 15.62 12.85 11.92
First round 11 12.56   13.57   12.56 13.86 13.50 13.36 15.32
2x2x2 Cube First round 9 4.45   4.71   4.82 4.95 4.45 4.72 4.58
3x3x3 One-Handed Final 1 13.19   17.04   27.16 15.45 13.19 18.84 16.84
Pyraminx Final 23 12.78   21.85   17.30 12.78 26.86 27.38 21.39
Qianqian Shao (邵千芊)    China
Qianqian Shao (邵千芊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.27   11.34   13.78 12.47 10.57 10.98 10.27
First round 3 10.02   10.50   10.22 10.02 11.28 10.53 10.75
2x2x2 Cube Final 6 3.90   4.41   3.97 3.90 6.59 5.35 3.92
First round 4 3.09   3.74   3.09 3.91 3.60 3.71 5.90
Pyraminx Final 14 9.08   11.67   34.77 9.08 12.63 10.34 12.05
Square-1 Combined Final 3 13.51   16.09   14.49 19.11 14.68 20.78 13.51
Qijun Miao (缪其隽)    China
Qijun Miao (缪其隽)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 11.44   14.46   13.63 12.24 11.44 17.50 19.85
First round 18 12.22   14.91   16.65 13.66 12.22 21.79 14.41
2x2x2 Cube First round 29 3.22   7.34   3.22 7.95 5.26 8.82 10.84
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 11 19.21   23.24   24.05 24.09 23.59 22.09 19.21
Pyraminx Final 6 6.10   8.40   10.28 10.13 8.76 6.10 6.32
Qingbin Chen (陈庆斌)    China
Qingbin Chen (陈庆斌)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.69   11.21   13.23 10.89 11.51 11.23 10.69
First round 6 10.48   12.18   11.04 13.38 10.48 13.57 12.11
2x2x2 Cube Final 1 1.92   2.39   2.68 2.11 1.92 2.38 8.04
First round 1 2.07   2.53   DNF 2.51 2.24 2.07 2.83
3x3x3 Blindfolded First round 7 2:05.48   DNF   2:05.48 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 15.82   19.11   20.12 18.49 18.73 15.82 24.73
Pyraminx Final 1 2.94   4.83   5.45 4.59 5.09 2.94 4.81
Square-1 Combined Final 7 43.38     52.52 43.38
Rui Zhang (张锐)    China
Rui Zhang (张锐)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 17 13.42   15.23   13.42 16.75 13.95 16.55 15.20
First round 14 12.63   14.49   15.21 14.61 12.63 15.28 13.66
Ruohan Qiu (邱若寒)    China
Ruohan Qiu (邱若寒)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 11.98   14.50   15.59 17.47 13.25 14.66 11.98
First round 5 10.72   11.71   10.73 11.75 12.66 13.33 10.72
2x2x2 Cube First round 11 3.19   5.18   3.19 6.27 5.18 6.72 4.08
3x3x3 One-Handed Final 2 12.53   17.10   12.53 19.13 16.37 21.64 15.79
Ruzhen Ye (叶儒臻)    China
Ruzhen Ye (叶儒臻)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 12.69   14.94   12.69 18.14 14.08 15.40 15.34
First round 12 12.68   13.62   14.69 13.21 12.68 13.75 13.89
2x2x2 Cube First round 10 3.96   4.93   3.96 4.87 4.94 5.92 4.97
Square-1 Combined Final 2 11.43   14.05   14.29 13.21 17.96 11.43 14.65
Shuyi Xie (谢书易)    China
Shuyi Xie (谢书易)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 20.33   24.72   25.55 23.38 25.22 20.33 32.86
2x2x2 Cube First round 37 7.27   10.65   13.35 15.76 7.27 8.30 10.29
Sijie Huang (黄思捷)    China
Sijie Huang (黄思捷)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 20.87   24.37   28.88 20.87 26.33 25.87 20.92
2x2x2 Cube First round 34 6.02   7.84   6.56 8.01 10.54 8.95 6.02
3x3x3 One-Handed Final 34 39.96   45.06   39.96 48.72 41.74 DNF 44.71
Song'en Chen (陈颂恩)    China
Song'en Chen (陈颂恩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 15.96   18.38   18.19 17.74 15.96 DNF 19.20
2x2x2 Cube First round 32 5.23   7.57   9.42 6.39 5.23 9.38 6.95
3x3x3 One-Handed Final 19 25.92   28.14   DNF 25.92 27.39 29.70 27.34
Tong Sun (孙桐)    China
Tong Sun (孙桐)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 20.52   26.34   20.52 30.18 24.26 24.58 32.05
2x2x2 Cube First round 36 5.84   10.17   5.84 7.23 13.71 15.22 9.58
Weibin Liu (刘伟斌)    China
Weibin Liu (刘伟斌)
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Final 3 3.97   5.88   6.66 3.97 7.46 5.99 4.99
Weifeng Zhuang (庄伟峰)    China
Weifeng Zhuang (庄伟峰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 17.21   20.32   20.69 22.26 19.21 21.07 17.21
2x2x2 Cube First round 27 4.78   7.03   4.78 7.82 5.87 7.39 9.02
3x3x3 One-Handed Final 36 39.99   DNF   DNF 39.99 49.79 DNF DNF
Pyraminx Final 17 12.03   15.03   14.79 17.08 12.03 13.30 17.00
Weixing Zhang (张炜星)    China
Weixing Zhang (张炜星)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.80   10.20   12.99 9.80 9.99 9.98 10.64
First round 2 9.48   10.38   10.84 10.76 9.48 9.84 10.53
2x2x2 Cube Final 2 2.53   3.57   3.49 2.53 3.40 3.82 DNF
First round 3 2.73   3.52   2.73 3.11 3.61 4.03 3.83
3x3x3 One-Handed Final 4 17.49   19.40   22.56 18.33 17.49 18.53 21.34
Wenzheng Huang (黄文政)    China
Wenzheng Huang (黄文政)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 23.47   26.64   25.84 24.50 29.59 33.56 23.47
Xiaoer Hu (胡骁尔)    China
Xiaoer Hu (胡骁尔)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 23.66   28.08   35.08 31.98 23.66 25.57 26.70
Xiaoran Zheng (郑晓然)    China
Xiaoran Zheng (郑晓然)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 15.27   17.61   15.27 18.23 16.84 17.76 20.85
2x2x2 Cube First round 28 5.77   7.30   5.77 7.33 8.31 11.65 6.27
3x3x3 One-Handed Final 25 27.07   30.43   29.01 39.37 29.91 27.07 32.38
Pyraminx Final 12 9.42   10.38   11.53 9.42 15.77 9.58 10.03
Square-1 Combined Final 6 30.84   35.44   30.84 DNF 35.52 35.42 35.38
Xiaoxin Chen (陈晓心)    China
Xiaoxin Chen (陈晓心)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 12.79   15.20   19.37 12.79 17.19 14.88 13.52
First round 19 13.81   14.96   14.50 16.12 15.59 14.79 13.81
3x3x3 One-Handed Final 24 28.10   30.32   30.37 29.08 28.10 31.50 34.04
Xingguang Pan (潘星光)    China
Xingguang Pan (潘星光)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 28.62   40.82   43.67 DNF 32.01 46.78 28.62
Xingyu Chen (陈星宇)    China
Xingyu Chen (陈星宇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 11.71   13.87   13.73 11.99 15.97 15.89 11.71
First round 4 10.45   11.42   11.27 11.67 12.14 11.33 10.45
2x2x2 Cube Final 7 4.09   5.67   4.09 4.88 6.62 5.50 13.82
First round 8 3.51   4.35   3.65 3.51 5.76 5.62 3.79
3x3x3 One-Handed Final 22 19.60   29.23   26.55 29.41 37.03 19.60 31.72
Pyraminx Final 7 8.23   9.24   12.67 8.23 9.43 8.89 9.41
Xusheng Hong (洪旭升)    China
Xusheng Hong (洪旭升)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 17.20   18.51   17.20 19.12 18.64 20.46 17.76
2x2x2 Cube First round 15 3.95   5.39   3.95 4.64 6.02 5.50 7.29
3x3x3 One-Handed Final 29 29.95   32.74   32.07 30.38 38.66 35.76 29.95
Yankun Qiu (邱焱坤)    China
Yankun Qiu (邱焱坤)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 18 13.38   15.25   15.83 13.38 17.56 16.11 13.80
First round 16 11.21   14.68   14.62 14.44 11.21 14.99 17.85
Yaozong Liang (梁耀宗)    China
Yaozong Liang (梁耀宗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 22.84   24.63   26.75 22.84 27.54 24.02 23.13
3x3x3 One-Handed Final 30 29.55   33.30   29.55 40.71 33.90 35.90 30.11
Yi Tang (唐毅)    China
Yi Tang (唐毅)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 13.17   16.96   13.40 18.66 13.17 33.21 18.82
3x3x3 One-Handed Final 28 25.24   32.25   33.45 31.35 31.96 25.24 34.29
Yingguang Chen (陈映光)    China
Yingguang Chen (陈映光)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 20 14.32   16.36   17.44 14.32 23.71 15.01 16.63
First round 7 10.82   12.58   14.12 13.24 11.99 12.51 10.82
2x2x2 Cube Final 4 3.25   3.94   8.88 4.59 3.25 3.71 3.51
First round 5 3.00   4.06   5.38 3.33 3.46 3.00 5.43
Yiquan Ling (凌艺全)    China
Yiquan Ling (凌艺全)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 19 13.99   16.25   15.56 16.50 17.43 16.70 13.99
First round 22 15.29   16.57   19.15 17.43 16.04 16.25 15.29
2x2x2 Cube First round 26 5.55   6.97   6.70 7.29 8.52 6.92 5.55
3x3x3 Blindfolded Final 5 1:42.00   DNF   DNF 1:42.00 DNF
First round 4 1:35.75   1:45.08   1:52.85 1:46.64 1:35.75
3x3x3 One-Handed Final 14 22.82   25.61   25.95 30.37 22.82 25.24 25.63
Yizhi Hu (胡一之)    China
Yizhi Hu (胡一之)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.09   12.60   11.09 12.47 13.32 12.02 16.06
First round 9 12.78   13.32   13.72 13.79 13.22 12.78 13.01
2x2x2 Cube Final 5 2.33   4.00   6.94 3.87 2.33 3.52 4.61
First round 2 2.35   3.52   2.35 3.44 4.66 3.94 3.17
3x3x3 One-Handed Final 7 18.27   21.42   19.98 DNF 23.87 18.27 20.41
Yongjin Huang (黄永晋)    China
Yongjin Huang (黄永晋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 18.14   21.45   23.83 23.02 18.14 22.88 18.46
Yongtao Sun (孙永涛)    China
Yongtao Sun (孙永涛)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 15.46   17.46   21.91 17.09 15.90 19.38 15.46
2x2x2 Cube First round 19 5.87   6.23   6.50 6.06 6.64 6.13 5.87
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:24.77   DNF   DNF 1:41.10 1:24.77
First round 6 1:53.76   DNF   DNF 1:53.76 DNF
3x3x3 One-Handed Final 35 33.57   DNF   33.57 35.69 DNF DNF 43.61
Pyraminx Final 16 10.55   12.96   14.81 12.06 12.01 10.55 29.48
Square-1 Combined Final 8 50.97     1:10.53 50.97
Yuchen Zhou (周宇辰)    China
Yuchen Zhou (周宇辰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 20.26   26.50   DNF 20.26 27.71 22.55 29.23
Yupeng Weng (翁玉鹏)    China
Yupeng Weng (翁玉鹏)
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Final 22 16.02   20.77   36.05 20.66 22.88 18.77 16.02
Zexi Wang (王泽希)    China
Zexi Wang (王泽希)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 49.01   55.02   1:03.14 1:14.70 52.61 49.30 49.01
Pyraminx Final 20 14.06   15.86   22.19 14.29 15.14 14.06 18.14
Zhancong Lin (林展聪)    China
Zhancong Lin (林展聪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 26.54   33.60   DNF 33.65 26.54 36.48 30.66
Zhanhong Xie (谢展鸿)    China
Zhanhong Xie (谢展鸿)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 28.04   32.67   34.26 34.29 31.02 32.72 28.04
Zhenbin Wu (吴镇斌)    China
Zhenbin Wu (吴镇斌)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 20.59   26.23   30.18 31.33 20.59 25.09 23.42
Zhenhui Huo (霍振辉)    China
Zhenhui Huo (霍振辉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 13.13   17.60   17.66 17.72 17.43 13.13 19.89
2x2x2 Cube First round 24 6.17   6.89   6.44 DNF 6.17 6.63 7.61
3x3x3 One-Handed Final 32 37.99   40.83   DNF 37.99 41.47 41.80 39.23
Zhenwei Su (苏振威)    China
Zhenwei Su (苏振威)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 19.04   20.74   20.32 21.55 20.34 22.62 19.04
Zhichong Mo (莫志充)    China
Zhichong Mo (莫志充)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 20.54   27.45   28.13 32.46 28.43 20.54 25.80
Zhihai Chen (陈志海)    China
Zhihai Chen (陈志海)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 35.18   37.86   DNF 36.56 36.71 40.31 35.18
Zhuowen Liang (梁卓文)    China
Zhuowen Liang (梁卓文)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 20.06   25.94   20.06 25.76 32.40 27.31 24.76
2x2x2 Cube First round 35 7.16   9.10   9.76 8.84 8.69 12.64 7.16
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNF DNS
Pyraminx Final 21 12.68   19.27   16.70 18.02 23.09 28.86 12.68
Zicong Weng (翁子聪)    China
Zicong Weng (翁子聪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 36.73   49.72   48.16 36.73 1:05.43 48.93 52.06
2x2x2 Cube First round 39 11.63   13.96   16.12 12.49 13.28 11.63 17.27
Pyraminx Final 9 7.16   9.67   10.34 10.64 10.24 7.16 8.42
Ziliang Ou (区梓樑)    China
Ziliang Ou (区梓樑)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 47.36   59.20   1:04.64 54.12 58.88 47.36 1:04.61
Ziyang Shao (邵梓洋)    China
Ziyang Shao (邵梓洋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 23 15.92   17.75   17.71 17.93 18.76 17.61 15.92
First round 23 12.20   16.58   12.20 17.54 20.41 14.80 17.41
2x2x2 Cube First round 23 5.84   6.83   11.36 5.84 5.93 6.54 8.02
3x3x3 One-Handed Final 15 24.59   25.82   33.37 25.56 25.41 24.59 26.49
Ziyue Ding (丁子越)    China
Ziyue Ding (丁子越)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 17.33   20.68   17.33 19.44 22.30 27.76 20.30
2x2x2 Cube First round 25 5.58   6.95   5.58 7.83 11.08 6.91 6.12
3x3x3 One-Handed Final 16 19.81   25.84   28.40 26.42 19.81 22.71 28.59
Pyraminx Final 10 7.92   9.92   11.76 9.95 9.92 7.92 9.88
Zongtiance Xiao (肖宗天策)    China
Zongtiance Xiao (肖宗天策)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 40.77   42.80   44.45 40.77 49.54 42.20 41.74
Zuhao Zhang (张祖豪)    China
Zuhao Zhang (张祖豪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 1:21.82   1:30.80   DNF 1:21.82 1:28.78 1:40.25 1:23.37