Groovik's Cube Seattle 2012

Date City WCA LInk
2012-6-10  USA, Seattle, Washington Groovik Seattle 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Kevin Hays 10.58  Kristopher De Asis 13.33  AJ Blair 13.96
 5x5x5 Cube  Kevin Hays 1:08.51  Kristopher De Asis 1:22.24  AJ Blair 1:52.91
 3x3x3 Blindfolded  Nick Vu 1:54.11  David Adams 2:22.86  Arvin Tang 2:49.08
 3x3x3 One-Handed  Zheng Li (李政) 22.15  Kevin Hays 23.44  AJ Blair 26.81
 Rubik's Clock  David Adams 10.25  AJ Blair 14.97  Nick Vu 17.12
       Rubik's Magic  Kevin Hays 1.85  Aaron LoPrete 2.42  Kristopher De Asis 2.48
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 10.52   11.35    USA 10.69 11.63 11.72 12.05 10.52
2 Aaron LoPrete 11.08   13.65    USA 11.08 21.86 13.53 12.46 14.96
3 Kristopher De Asis 12.91   15.18    Canada 13.46 15.58 12.91 16.50 18.00
4 AJ Blair 13.55   15.31    USA DNF 14.69 17.46 13.77 13.55
5 Ben Yu 12.28   16.17    USA 14.33 12.28 19.68 14.50 24.52
6 Zheng Li (李政) 13.09   16.37    China 17.03 16.72 20.11 13.09 15.36
7 David Adams 15.11   16.46    USA 17.27 15.68 20.16 16.44 15.11
8 Dylan Hughlett 14.46   16.90    USA 16.21 14.46 18.21 17.43 17.05
9 Brad Quenneville 15.52   17.01    USA 17.38 15.52 19.22 16.09 17.55
10 Janelle Tin 13.28   17.04    USA 13.28 16.75 17.66 17.03 17.33
11 Alex VanderGriend 13.94   17.04    USA 19.06 23.21 15.44 13.94 16.63
12 Arvin Tang 14.36   17.88    USA 17.59 20.30 15.75 14.36 DNF
13 Shay Espinoza 16.18   18.81    USA 17.65 18.58 16.18 26.43 20.19
14 Brandon Roddewig 17.83   18.92    USA 17.83 20.15 18.44 29.47 18.18
15 Chen-Ru Tsai (蔡承儒) 18.27   18.99    Taiwan 20.68 18.97 18.53 19.47 18.27
16 Wilfred Basaca 15.15   19.22    USA 22.34 18.52 15.15 23.96 16.80
17 Jameson O'Connor 12.38   19.88    USA 19.68 12.38 21.65 18.31 25.66
18 Steven Partridge 15.96   20.04    USA 28.27 15.96 20.08 20.52 19.53
19 Dominic Luu 17.38   20.62    USA 22.61 21.16 18.09 17.38 32.31
20 Grayson Warren 19.68   21.24    USA 22.71 19.68 20.19 27.29 20.83
21 Erickson Quach 19.15   21.30    USA 34.02 19.15 19.86 23.13 20.90
22 Arthur Yae 18.31   22.11    USA 22.71 DNF 22.53 18.31 21.09
23 Vincent Yim 18.56   22.24    Canada 23.50 24.13 21.61 18.56 21.61
24 Jack Manuel 18.03   25.91    Canada 27.19 25.69 24.86 18.03 33.43
25 Damian Goad 22.66   26.15    USA 30.69 22.66 28.40 26.52 23.53
26 Jake Haskell 23.75   26.46    USA 26.69 27.50 28.06 23.75 25.18
27 Derek Harris 17.02   26.52    USA 24.63 29.38 30.13 17.02 25.55
28 Dominic Damon 24.25   26.55    USA 35.27 26.03 26.83 26.80 24.25
29 Edward Lou 20.30   27.83    USA 33.27 29.15 27.02 27.33 20.30
30 Matthew Morrill 25.27   28.36    USA 27.66 25.27 29.27 34.05 28.16
31 Chenyi Keyser 22.66   28.92    USA 26.53 39.90 36.03 24.19 22.66
32 Jesse Liston 25.40   29.51    USA 33.80 25.40 28.43 28.30 31.80
33 Marc Arceo 25.59   31.81    USA 31.18 30.15 37.71 34.09 25.59
34 Glenn Pak 25.53   32.37    USA 25.53 37.94 33.97 31.65 31.50
35 Nick Vu 26.02   34.24    USA 37.13 44.83 26.02 34.30 31.30
36 Stephanie Hays 27.09   37.46    USA 42.09 49.03 39.83 27.09 30.46
37 Abigail Swallow 33.56   39.79    USA 41.22 41.88 36.28 46.34 33.56
38 Kyungmin Ro 35.28   41.11    USA 44.15 52.33 35.28 41.71 37.46
39 Paul Hays 36.77   41.18    USA 40.28 44.81 38.46 36.77 53.43
40 Joe Mansanarez 36.56   43.03    USA 44.15 44.81 36.56 40.13 1:07.71
41 Greg Shishman 39.31   48.19    USA 50.21 39.31 48.43 47.88 48.27
42 Jashmin Tin 44.11   50.87    USA 58.27 58.13 44.11 45.36 49.11
43 Neal Ma 40.15   55.85    USA 1:01.84 52.77 52.94 40.15 1:04.18
44 Kieran Romer 53.28   57.00    USA 58.80 53.94 58.27 1:31.43 53.28
45 Kristina Hays 41.72   1:05.02    USA 1:22.43 1:27.96 53.18 41.72 59.46
46 Donna Hays 58.22   1:12.18    USA 1:09.28 1:20.52 1:12.52 1:14.75 58.22
47 Nathan Fagerness 1:04.21   1:17.36    USA 1:33.52 1:28.50 1:04.86 1:18.72 1:04.21
48 Jeffery Tian 1:07.05   1:22.18    USA 1:21.56 1:46.03 1:19.84 1:07.05 1:25.14
49 Curtis Balazs 1:07.66   1:30.15    Canada 1:40.93 1:16.68 1:32.84 1:07.66 1:43.33
50 Soloman Wood 1:10.43   1:31.67    USA 1:26.43 1:10.43 1:30.93 1:37.66 1:37.80
51 Nick Fagerness 1:10.65   1:32.17    USA 1:43.03 1:18.16 1:45.40 1:35.31 1:10.65
52 Taylor Cundiff 1:07.94   1:57.36    USA 1:07.94 2:19.53 3:01.08 1:51.77 1:40.78
53 Richard Liu 2:03.43   DNF    USA DNF 3:34.41 2:03.43 2:29.53 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 8.83   11.15    USA 12.61 8.83 10.53 10.31 14.72
2 AJ Blair 13.30   14.07    USA 13.50 15.83 15.38 13.30 13.34
3 Shay Espinoza 13.02   14.13    USA 15.81 17.33 13.02 13.52 13.05
4 Kristopher De Asis 10.96   14.15    Canada 17.43 13.34 14.27 10.96 14.84
5 Brad Quenneville 14.65   15.80    USA 14.91 17.47 14.65 17.77 15.03
6 David Adams 12.09   16.00    USA 15.08 26.81 16.11 12.09 16.80
7 Janelle Tin 12.71   16.01    USA 16.19 17.93 15.13 16.72 12.71
8 Wilfred Basaca 13.84   16.23    USA 16.71 13.84 18.40 16.84 15.13
9 Zheng Li (李政) 15.18   16.25    China 16.83 16.21 17.91 15.72 15.18
10 Alex VanderGriend 14.69   16.76    USA 17.90 17.31 14.69 16.19 16.78
11 Dylan Hughlett 13.65   16.80    USA 17.72 16.34 18.41 13.65 16.33
12 Chen-Ru Tsai (蔡承儒) 15.84   16.98    Taiwan 17.11 17.18 15.84 16.65 17.86
13 Ben Yu 14.40   17.53    USA 15.50 19.94 DNF 17.15 14.40
14 Brandon Roddewig 17.05   17.93    USA 18.59 20.34 17.80 17.41 17.05
15 Arvin Tang 16.93   18.19    USA 17.31 18.30 16.93 19.94 18.96
16 Jameson O'Connor 15.90   18.95    USA 21.44 18.06 15.90 25.36 17.34
17 Vincent Yim 16.36   19.03    Canada 20.96 16.36 19.08 17.06 22.27
18 Erickson Quach 17.13   19.61    USA 19.59 19.89 17.13 19.36 20.19
19 Arthur Yae 18.96   20.63    USA 19.86 21.06 20.97 18.96 25.19
20 Grayson Warren 19.34   21.09    USA 23.59 20.63 19.34 22.47 20.18
21 Derek Harris 20.02   21.18    USA 22.03 28.78 20.31 20.02 21.21
22 Jack Manuel 20.52   21.72    Canada 23.31 20.61 22.31 20.52 22.25
23 Dominic Luu 16.19   21.96    USA 16.19 24.83 21.63 20.81 23.44
24 Steven Partridge 21.58   22.25    USA 22.86 22.55 21.58 21.90 22.31
25 Aaron LoPrete 11.90   DNF    USA 11.90 DNF DNF 12.96 14.22
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 8.93   10.58    USA 9.66 11.27 8.93 10.90 11.19
2 Kristopher De Asis 11.61   13.33    Canada 11.61 13.61 12.30 17.11 14.08
3 AJ Blair 13.58   13.96    USA 13.78 13.96 14.13 DNF 13.58
4 David Adams 12.34   14.84    USA 12.34 15.18 14.18 16.05 15.16
5 Alex VanderGriend 13.00   15.17    USA 14.19 13.00 13.91 17.41 18.80
6 Zheng Li (李政) 15.31   15.96    China 15.31 16.68 15.77 16.43 15.68
7 Chen-Ru Tsai (蔡承儒) 14.75   16.17    Taiwan 18.22 16.69 14.75 16.36 15.46
8 Ben Yu 12.91   17.23    USA 12.91 18.08 23.58 17.56 16.05
9 Dylan Hughlett 13.63   17.41    USA 13.63 17.69 15.84 18.69 18.83
10 Shay Espinoza 15.88   17.50    USA 15.88 16.55 19.83 16.11 DNF
11 Janelle Tin 15.58   17.54    USA DNF 15.58 16.41 18.79 17.41
12 Brad Quenneville 13.61   17.64    USA 20.00 15.68 19.39 13.61 17.86
13 Wilfred Basaca 17.09   19.20    USA 18.43 17.09 19.55 20.36 19.61
14 Brandon Roddewig 15.21   19.94    USA 15.21 16.77 19.34 23.72 28.15
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 1:03.86   1:08.51    USA 1:06.34 1:03.86 1:13.52 1:12.93 1:06.27
2 Kristopher De Asis 1:18.28   1:22.24    Canada 1:23.28 1:18.28 DNF 1:22.25 1:21.19
3 AJ Blair 1:42.18   1:52.91    USA 1:53.18 1:52.28 1:58.58 1:53.28 1:42.18
4 Aaron LoPrete 1:56.93   2:00.85    USA 2:05.00 2:11.93 1:56.93 1:58.38 1:59.16
5 Alex VanderGriend 2:00.84   2:10.43    USA 2:20.46 2:00.84 2:10.86 2:12.18 2:08.25
6 Jameson O'Connor 1:54.15   2:18.75    USA 2:18.38 2:31.18 1:54.15 2:06.69 2:31.96
7 David Adams 1:56.16   2:24.21    USA 1:56.16 2:35.08 2:22.80 2:14.75 2:37.93
8 Dylan Hughlett 2:13.65   2:34.06    USA 2:25.94 2:34.41 2:41.84 2:54.19 2:13.65
9 Brad Quenneville 2:24.59   2:39.99    USA 2:40.38 2:46.33 2:54.09 2:24.59 2:33.25
10 Zheng Li (李政) 2:34.91   2:43.26    China 3:00.83 2:44.50 2:34.91 2:40.61 2:44.66
11 Arvin Tang 2:25.05   2:45.50    USA 2:56.58 2:55.56 2:42.06 2:38.88 2:25.05
12 Ben Yu 2:28.84   2:47.62    USA 2:53.66 2:45.50 2:28.84 3:46.79 2:43.71
13 Brandon Roddewig 2:41.40   2:49.48    USA 3:13.96 2:41.96 2:41.40 3:02.58 2:43.90
14 Nick Vu 2:46.11   3:05.86    USA 2:46.11 3:07.71 3:16.41 2:53.46 3:20.46
15 Grayson Warren 2:39.33   3:06.00    USA 3:09.77 3:08.78 2:59.46 2:39.33 3:11.46
16 Shay Espinoza 2:34.22   3:06.54    USA 3:17.06 3:01.78 DNF 3:00.77 2:34.22
17 Wilfred Basaca 2:54.34   3:08.59    USA 3:06.11 2:54.34 3:10.27 3:09.40 3:19.52
18 Damian Goad 2:43.08   3:11.10    USA 3:19.27 3:26.55 3:16.31 2:57.71 2:43.08
19 Jack Manuel 3:04.00   3:12.88    Canada 3:11.38 3:21.13 3:04.00 3:09.30 3:17.97
20 Arthur Yae 3:02.44   3:19.60    USA 3:24.28 3:02.44 3:21.09 3:13.43 3:43.11
21 Vincent Yim 3:08.43   3:29.08    Canada 3:30.15 3:30.78 3:26.31 3:35.08 3:08.43
22 Curtis Balazs 6:34.27   DNF    Canada 7:27.03 6:34.27 DNS DNS DNS
23 Joe Mansanarez 6:57.27   DNF    USA 7:16.27 6:57.27 DNS DNS DNS
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Nick Vu 1:54.11   DNF    USA 1:54.11 2:33.84 DNF
2 David Adams 2:22.86   DNF    USA 3:22.46 2:22.86 DNF
3 Arvin Tang 2:49.08   DNF    USA 3:25.31 2:49.08 DNF
4 Alex VanderGriend 6:08.88   DNF    USA 6:08.88 DNF DNF
5 AJ Blair DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Kevin Hays DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Kristopher De Asis DNF   DNF    Canada DNF DNF DNF
5 Shay Espinoza DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 21.94   25.02    USA 27.83 27.16 22.18 25.72 21.94
2 Zheng Li (李政) 24.41   25.75    China 25.28 26.86 51.13 25.11 24.41
3 Kristopher De Asis 20.21   26.22    Canada 20.21 27.88 30.81 26.27 24.52
4 Aaron LoPrete 23.09   27.17    USA 28.02 36.08 23.09 24.72 28.77
5 AJ Blair 24.06   27.21    USA 27.18 24.06 31.25 27.78 26.66
6 Janelle Tin 27.25   30.81    USA 31.53 31.08 32.08 29.83 27.25
7 Arvin Tang 23.09   32.42    USA 28.31 34.86 36.55 23.09 34.08
8 Alex VanderGriend 28.50   34.82    USA 30.77 32.22 41.47 28.50 45.50
9 David Adams 31.78   34.87    USA 34.68 31.78 35.53 34.41 DNF
10 Brandon Roddewig 26.63   35.92    USA 31.65 36.40 DNF 39.71 26.63
11 Vincent Yim 40.71   41.99    Canada 41.69 42.27 40.71 42.02 47.31
12 Brad Quenneville 33.06   42.70    USA 44.75 1:07.36 40.55 33.06 42.81
13 Jameson O'Connor 40.08   44.49    USA 40.08 44.33 43.50 50.58 45.65
14 Nick Vu 33.33   44.57    USA 46.22 41.47 48.25 33.33 46.02
15 Ben Yu 43.08   48.24    USA 46.40 55.66 45.61 43.08 52.72
16 Arthur Yae 38.04   52.87    USA 51.61 1:00.28 52.43 38.04 54.58
17 Steven Partridge 48.88   1:03.76    USA 1:16.02 48.88 1:17.63 57.52 57.75
18 Chenyi Keyser 46.28   1:10.07    USA 1:04.11 1:27.33 1:07.28 46.28 1:18.83
19 Shay Espinoza 36.83   1:21.56    USA 1:53.52 52.38 3:33.58 36.83 1:18.77
20 Dominic Damon 1:16.08   1:24.41    USA 1:16.08 1:27.93 2:14.50 1:24.58 1:20.71
21 Jack Manuel 1:18.00   1:34.93    Canada 1:18.00 1:44.69 1:27.58 1:32.52 DNF
22 Erickson Quach 1:22.55   1:39.74    USA 1:38.61 1:35.77 1:51.78 1:44.83 1:22.55
23 Damian Goad 1:00.41   1:50.11    USA 1:46.61 1:00.41 2:31.63 1:31.55 2:12.16
24 Jeffery Tian 3:34.21   4:55.09    USA 5:09.75 4:09.19 DNF 5:26.33 3:34.21
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zheng Li (李政) 18.69   22.15    China 24.02 20.41 22.02 18.69 25.91
2 Kevin Hays 21.03   23.44    USA 22.00 21.03 23.56 24.77 25.53
3 AJ Blair 22.41   26.81    USA 31.72 29.83 26.65 22.41 23.94
4 Aaron LoPrete 25.13   29.78    USA 31.69 25.13 30.80 26.86 37.02
5 Kristopher De Asis 22.16   30.35    Canada 34.03 27.77 22.16 33.96 29.31
6 Janelle Tin 25.78   30.51    USA 27.19 43.36 30.00 34.34 25.78
7 Arvin Tang 26.11   31.41    USA 30.97 29.88 33.41 26.11 33.38
8 Brandon Roddewig 27.91   32.42    USA 29.28 38.38 34.53 33.46 27.91
9 David Adams 33.50   37.30    USA 39.33 34.97 33.50 37.59 42.19
10 Brad Quenneville 34.63   39.04    USA 41.47 34.63 36.68 45.94 38.96
11 Alex VanderGriend 26.50   44.14    USA 26.50 36.06 56.55 DNF 39.81
12 Vincent Yim 29.13   46.34    Canada 41.77 50.83 1:00.52 46.41 29.13
  Rubik's Clock   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 David Adams 9.34   11.60    USA 11.65 11.18 9.34 11.96 DNF
2 AJ Blair 13.06   16.42    USA DNF 17.05 18.00 14.21 13.06
3 Nick Vu 15.75   17.73    USA 18.52 19.06 17.15 17.53 15.75
4 Abigail Swallow 25.08   26.39    USA 27.59 25.08 26.31 35.41 25.27
5 Kristopher De Asis 30.56   32.89    Canada 31.86 31.55 DNF 30.56 35.25
6 Neal Ma 30.54   36.64    USA 31.86 30.54 33.59 DNF 44.47
7 Zheng Li (李政) 40.36   42.24    China 53.48 40.56 43.96 42.19 40.36
8 Shing Ma 34.55   55.07    USA 57.08 57.80 50.33 59.43 34.55
9 Jameson O'Connor 39.16   55.27    USA 39.16 47.16 DNF 52.63 1:06.02
10 Janelle Tin DNF   DNF    USA DNF DNF DNF DNS DNS
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 David Adams 9.21   10.25    USA 10.08 9.80 9.21 10.86 12.55
2 AJ Blair 13.33   14.97    USA DNF 13.33 16.16 13.80 14.94
3 Nick Vu 16.15   17.12    USA 16.19 17.00 18.16 23.61 16.15
4 Abigail Swallow 23.16   26.93    USA 26.11 30.96 23.72 23.16 DNF
        Rubik's Magic   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 0.97   1.06    USA 1.05 1.05 1.08 1.11 0.97
2 AJ Blair 1.40   1.76    USA 1.40 2.09 1.59 2.13 1.59
3 Zheng Li (李政) 1.59   1.86    China 2.61 2.15 1.80 1.59 1.63
4 Nick Vu 1.52   1.95    USA 2.53 3.77 1.61 1.72 1.52
5 Aaron LoPrete 1.27   2.07    USA 1.30 2.88 2.08 2.83 1.27
6 Wilfred Basaca 2.05   2.11    USA 2.15 2.05 4.27 2.13 2.05
7 David Adams 1.84   2.17    USA 1.84 3.08 2.30 2.15 2.06
8 Jameson O'Connor 2.06   2.18    USA 2.09 2.33 2.13 2.06 2.40
9 Janelle Tin 1.53   2.30    USA 2.06 2.52 2.69 2.33 1.53
10 Steven Partridge 2.41   2.70    USA 2.90 2.65 2.56 2.41 DNF
11 Grayson Warren 2.18   2.71    USA 2.50 3.19 2.47 3.15 2.18
12 Jake Haskell 2.11   2.79    USA 2.33 3.02 4.84 2.11 3.02
13 Kristopher De Asis 1.81   2.80    Canada 1.97 2.84 3.58 1.81 8.38
14 Dylan Hughlett 1.44   3.01    USA 1.44 DNF 1.97 4.43 2.63
15 Neal Ma 2.55   3.08    USA 2.90 4.34 3.19 3.15 2.55
16 Jashmin Tin 2.46   3.82    USA 2.72 6.19 6.43 2.55 2.46
17 Matthew Morrill 2.81   4.38    USA 2.94 6.16 2.81 4.81 5.38
18 Jillian Tin 9.11   10.40    USA 11.93 11.44 9.93 9.11 9.84
19 Erickson Quach DNF   DNF    USA DNF DNF DNS DNS DNS
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 1.06   1.85    USA 1.06 1.21 1.63 2.71 DNF
2 Aaron LoPrete 1.27   2.42    USA 1.28 1.96 4.02 1.27 4.09
3 Kristopher De Asis 1.65   2.48    Canada 2.13 1.65 3.97 3.53 1.77
4 David Adams 1.63   2.50    USA 3.06 2.55 1.88 3.27 1.63
5 Janelle Tin 1.63   2.53    USA 3.58 2.65 1.63 3.27 1.68
6 Nick Vu 1.81   2.64    USA 1.81 1.94 4.00 2.40 3.59
7 Wilfred Basaca 1.97   3.03    USA 2.75 1.97 6.56 2.43 3.90
8 Jameson O'Connor 2.40   3.27    USA 3.28 3.66 2.40 2.97 3.55
9 Grayson Warren 2.11   3.37    USA 6.11 2.83 4.19 3.09 2.11
10 AJ Blair 1.46   3.81    USA 1.46 3.46 3.75 4.30 4.22
11 Zheng Li (李政) 1.80   3.98    China DNF 6.47 3.65 1.80 1.81
Aaron LoPrete    USA
Aaron LoPrete
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 11.90   DNF   11.90 DNF DNF 12.96 14.22
First round 2 11.08   13.65   11.08 21.86 13.53 12.46 14.96
5x5x5 Cube Final 4 1:56.93   2:00.85   2:05.00 2:11.93 1:56.93 1:58.38 1:59.16
3x3x3 One-Handed Final 4 25.13   29.78   31.69 25.13 30.80 26.86 37.02
First round 4 23.09   27.17   28.02 36.08 23.09 24.72 28.77
Rubik's Magic Final 2 1.27   2.42   1.28 1.96 4.02 1.27 4.09
First round 5 1.27   2.07   1.30 2.88 2.08 2.83 1.27
Abigail Swallow    USA
Abigail Swallow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 33.56   39.79   41.22 41.88 36.28 46.34 33.56
Rubik's Clock Final 4 23.16   26.93   26.11 30.96 23.72 23.16 DNF
First round 4 25.08   26.39   27.59 25.08 26.31 35.41 25.27
AJ Blair    USA
AJ Blair
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 13.58   13.96   13.78 13.96 14.13 DNF 13.58
Second round 2 13.30   14.07   13.50 15.83 15.38 13.30 13.34
First round 4 13.55   15.31   DNF 14.69 17.46 13.77 13.55
5x5x5 Cube Final 3 1:42.18   1:52.91   1:53.18 1:52.28 1:58.58 1:53.28 1:42.18
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 22.41   26.81   31.72 29.83 26.65 22.41 23.94
First round 5 24.06   27.21   27.18 24.06 31.25 27.78 26.66
Rubik's Clock Final 2 13.33   14.97   DNF 13.33 16.16 13.80 14.94
First round 2 13.06   16.42   DNF 17.05 18.00 14.21 13.06
Rubik's Magic Final 10 1.46   3.81   1.46 3.46 3.75 4.30 4.22
First round 2 1.40   1.76   1.40 2.09 1.59 2.13 1.59
Alex VanderGriend    USA
Alex VanderGriend
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 13.00   15.17   14.19 13.00 13.91 17.41 18.80
Second round 10 14.69   16.76   17.90 17.31 14.69 16.19 16.78
First round 11 13.94   17.04   19.06 23.21 15.44 13.94 16.63
5x5x5 Cube Final 5 2:00.84   2:10.43   2:20.46 2:00.84 2:10.86 2:12.18 2:08.25
3x3x3 Blindfolded Final 4 6:08.88   DNF   6:08.88 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 11 26.50   44.14   26.50 36.06 56.55 DNF 39.81
First round 8 28.50   34.82   30.77 32.22 41.47 28.50 45.50
Arthur Yae    USA
Arthur Yae
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 18.96   20.63   19.86 21.06 20.97 18.96 25.19
First round 22 18.31   22.11   22.71 DNF 22.53 18.31 21.09
5x5x5 Cube Final 20 3:02.44   3:19.60   3:24.28 3:02.44 3:21.09 3:13.43 3:43.11
3x3x3 One-Handed First round 16 38.04   52.87   51.61 1:00.28 52.43 38.04 54.58
Arvin Tang    USA
Arvin Tang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 16.93   18.19   17.31 18.30 16.93 19.94 18.96
First round 12 14.36   17.88   17.59 20.30 15.75 14.36 DNF
5x5x5 Cube Final 11 2:25.05   2:45.50   2:56.58 2:55.56 2:42.06 2:38.88 2:25.05
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:49.08   DNF   3:25.31 2:49.08 DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 26.11   31.41   30.97 29.88 33.41 26.11 33.38
First round 7 23.09   32.42   28.31 34.86 36.55 23.09 34.08
Ben Yu    USA
Ben Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.91   17.23   12.91 18.08 23.58 17.56 16.05
Second round 13 14.40   17.53   15.50 19.94 DNF 17.15 14.40
First round 5 12.28   16.17   14.33 12.28 19.68 14.50 24.52
5x5x5 Cube Final 12 2:28.84   2:47.62   2:53.66 2:45.50 2:28.84 3:46.79 2:43.71
3x3x3 One-Handed First round 15 43.08   48.24   46.40 55.66 45.61 43.08 52.72
Brad Quenneville    USA
Brad Quenneville
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 13.61   17.64   20.00 15.68 19.39 13.61 17.86
Second round 5 14.65   15.80   14.91 17.47 14.65 17.77 15.03
First round 9 15.52   17.01   17.38 15.52 19.22 16.09 17.55
5x5x5 Cube Final 9 2:24.59   2:39.99   2:40.38 2:46.33 2:54.09 2:24.59 2:33.25
3x3x3 One-Handed Final 10 34.63   39.04   41.47 34.63 36.68 45.94 38.96
First round 12 33.06   42.70   44.75 1:07.36 40.55 33.06 42.81
Brandon Roddewig    USA
Brandon Roddewig
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 15.21   19.94   15.21 16.77 19.34 23.72 28.15
Second round 14 17.05   17.93   18.59 20.34 17.80 17.41 17.05
First round 14 17.83   18.92   17.83 20.15 18.44 29.47 18.18
5x5x5 Cube Final 13 2:41.40   2:49.48   3:13.96 2:41.96 2:41.40 3:02.58 2:43.90
3x3x3 One-Handed Final 8 27.91   32.42   29.28 38.38 34.53 33.46 27.91
First round 10 26.63   35.92   31.65 36.40 DNF 39.71 26.63
Chen-Ru Tsai (蔡承儒)    Taiwan
Chen-Ru Tsai (蔡承儒)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 14.75   16.17   18.22 16.69 14.75 16.36 15.46
Second round 12 15.84   16.98   17.11 17.18 15.84 16.65 17.86
First round 15 18.27   18.99   20.68 18.97 18.53 19.47 18.27
Chenyi Keyser    USA
Chenyi Keyser
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 22.66   28.92   26.53 39.90 36.03 24.19 22.66
3x3x3 One-Handed First round 18 46.28   1:10.07   1:04.11 1:27.33 1:07.28 46.28 1:18.83
Curtis Balazs    Canada
Curtis Balazs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 1:07.66   1:30.15   1:40.93 1:16.68 1:32.84 1:07.66 1:43.33
5x5x5 Cube Final 22 6:34.27   DNF   7:27.03 6:34.27 DNS DNS DNS
Damian Goad    USA
Damian Goad
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 22.66   26.15   30.69 22.66 28.40 26.52 23.53
5x5x5 Cube Final 18 2:43.08   3:11.10   3:19.27 3:26.55 3:16.31 2:57.71 2:43.08
3x3x3 One-Handed First round 23 1:00.41   1:50.11   1:46.61 1:00.41 2:31.63 1:31.55 2:12.16
David Adams    USA
David Adams
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 12.34   14.84   12.34 15.18 14.18 16.05 15.16
Second round 6 12.09   16.00   15.08 26.81 16.11 12.09 16.80
First round 7 15.11   16.46   17.27 15.68 20.16 16.44 15.11
5x5x5 Cube Final 7 1:56.16   2:24.21   1:56.16 2:35.08 2:22.80 2:14.75 2:37.93
3x3x3 Blindfolded Final 2 2:22.86   DNF   3:22.46 2:22.86 DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 33.50   37.30   39.33 34.97 33.50 37.59 42.19
First round 9 31.78   34.87   34.68 31.78 35.53 34.41 DNF
Rubik's Clock Final 1 9.21   10.25   10.08 9.80 9.21 10.86 12.55
First round 1 9.34   11.60   11.65 11.18 9.34 11.96 DNF
Rubik's Magic Final 4 1.63   2.50   3.06 2.55 1.88 3.27 1.63
First round 7 1.84   2.17   1.84 3.08 2.30 2.15 2.06
Derek Harris    USA
Derek Harris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 20.02   21.18   22.03 28.78 20.31 20.02 21.21
First round 27 17.02   26.52   24.63 29.38 30.13 17.02 25.55
Dominic Damon    USA
Dominic Damon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 24.25   26.55   35.27 26.03 26.83 26.80 24.25
3x3x3 One-Handed First round 20 1:16.08   1:24.41   1:16.08 1:27.93 2:14.50 1:24.58 1:20.71
Dominic Luu    USA
Dominic Luu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 16.19   21.96   16.19 24.83 21.63 20.81 23.44
First round 19 17.38   20.62   22.61 21.16 18.09 17.38 32.31
Donna Hays    USA
Donna Hays
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 58.22   1:12.18   1:09.28 1:20.52 1:12.52 1:14.75 58.22
Dylan Hughlett    USA
Dylan Hughlett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 13.63   17.41   13.63 17.69 15.84 18.69 18.83
Second round 11 13.65   16.80   17.72 16.34 18.41 13.65 16.33
First round 8 14.46   16.90   16.21 14.46 18.21 17.43 17.05
5x5x5 Cube Final 8 2:13.65   2:34.06   2:25.94 2:34.41 2:41.84 2:54.19 2:13.65
Rubik's Magic First round 14 1.44   3.01   1.44 DNF 1.97 4.43 2.63
Edward Lou    USA
Edward Lou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 20.30   27.83   33.27 29.15 27.02 27.33 20.30
Erickson Quach    USA
Erickson Quach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 17.13   19.61   19.59 19.89 17.13 19.36 20.19
First round 21 19.15   21.30   34.02 19.15 19.86 23.13 20.90
3x3x3 One-Handed First round 22 1:22.55   1:39.74   1:38.61 1:35.77 1:51.78 1:44.83 1:22.55
Rubik's Magic First round 19 DNF   DNF   DNF DNF DNS DNS DNS
Glenn Pak    USA
Glenn Pak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 25.53   32.37   25.53 37.94 33.97 31.65 31.50
Grayson Warren    USA
Grayson Warren
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 19.34   21.09   23.59 20.63 19.34 22.47 20.18
First round 20 19.68   21.24   22.71 19.68 20.19 27.29 20.83
5x5x5 Cube Final 15 2:39.33   3:06.00   3:09.77 3:08.78 2:59.46 2:39.33 3:11.46
Rubik's Magic Final 9 2.11   3.37   6.11 2.83 4.19 3.09 2.11
First round 11 2.18   2.71   2.50 3.19 2.47 3.15 2.18
Greg Shishman    USA
Greg Shishman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 39.31   48.19   50.21 39.31 48.43 47.88 48.27
Jack Manuel    Canada
Jack Manuel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 20.52   21.72   23.31 20.61 22.31 20.52 22.25
First round 24 18.03   25.91   27.19 25.69 24.86 18.03 33.43
5x5x5 Cube Final 19 3:04.00   3:12.88   3:11.38 3:21.13 3:04.00 3:09.30 3:17.97
3x3x3 One-Handed First round 21 1:18.00   1:34.93   1:18.00 1:44.69 1:27.58 1:32.52 DNF
Jake Haskell    USA
Jake Haskell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 23.75   26.46   26.69 27.50 28.06 23.75 25.18
Rubik's Magic First round 12 2.11   2.79   2.33 3.02 4.84 2.11 3.02
Jameson O'Connor    USA
Jameson O'Connor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 15.90   18.95   21.44 18.06 15.90 25.36 17.34
First round 17 12.38   19.88   19.68 12.38 21.65 18.31 25.66
5x5x5 Cube Final 6 1:54.15   2:18.75   2:18.38 2:31.18 1:54.15 2:06.69 2:31.96
3x3x3 One-Handed First round 13 40.08   44.49   40.08 44.33 43.50 50.58 45.65
Rubik's Clock First round 9 39.16   55.27   39.16 47.16 DNF 52.63 1:06.02
Rubik's Magic Final 8 2.40   3.27   3.28 3.66 2.40 2.97 3.55
First round 8 2.06   2.18   2.09 2.33 2.13 2.06 2.40
Janelle Tin    USA
Janelle Tin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 15.58   17.54   DNF 15.58 16.41 18.79 17.41
Second round 7 12.71   16.01   16.19 17.93 15.13 16.72 12.71
First round 10 13.28   17.04   13.28 16.75 17.66 17.03 17.33
3x3x3 One-Handed Final 6 25.78   30.51   27.19 43.36 30.00 34.34 25.78
First round 6 27.25   30.81   31.53 31.08 32.08 29.83 27.25
Rubik's Clock First round 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF DNS DNS
Rubik's Magic Final 5 1.63   2.53   3.58 2.65 1.63 3.27 1.68
First round 9 1.53   2.30   2.06 2.52 2.69 2.33 1.53
Jashmin Tin    USA
Jashmin Tin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 44.11   50.87   58.27 58.13 44.11 45.36 49.11
Rubik's Magic First round 16 2.46   3.82   2.72 6.19 6.43 2.55 2.46
Jeffery Tian    USA
Jeffery Tian
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 1:07.05   1:22.18   1:21.56 1:46.03 1:19.84 1:07.05 1:25.14
3x3x3 One-Handed First round 24 3:34.21   4:55.09   5:09.75 4:09.19 DNF 5:26.33 3:34.21
Jesse Liston    USA
Jesse Liston
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 25.40   29.51   33.80 25.40 28.43 28.30 31.80
Jillian Tin    USA
Jillian Tin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic First round 18 9.11   10.40   11.93 11.44 9.93 9.11 9.84
Joe Mansanarez    USA
Joe Mansanarez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 36.56   43.03   44.15 44.81 36.56 40.13 1:07.71
5x5x5 Cube Final 23 6:57.27   DNF   7:16.27 6:57.27 DNS DNS DNS
Kevin Hays    USA
Kevin Hays
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.93   10.58   9.66 11.27 8.93 10.90 11.19
Second round 1 8.83   11.15   12.61 8.83 10.53 10.31 14.72
First round 1 10.52   11.35   10.69 11.63 11.72 12.05 10.52
5x5x5 Cube Final 1 1:03.86   1:08.51   1:06.34 1:03.86 1:13.52 1:12.93 1:06.27
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 21.03   23.44   22.00 21.03 23.56 24.77 25.53
First round 1 21.94   25.02   27.83 27.16 22.18 25.72 21.94
Rubik's Magic Final 1 1.06   1.85   1.06 1.21 1.63 2.71 DNF
First round 1 0.97   1.06   1.05 1.05 1.08 1.11 0.97
Kieran Romer    USA
Kieran Romer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 53.28   57.00   58.80 53.94 58.27 1:31.43 53.28
Kristina Hays    USA
Kristina Hays
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 41.72   1:05.02   1:22.43 1:27.96 53.18 41.72 59.46
Kristopher De Asis    Canada
Kristopher De Asis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.61   13.33   11.61 13.61 12.30 17.11 14.08
Second round 4 10.96   14.15   17.43 13.34 14.27 10.96 14.84
First round 3 12.91   15.18   13.46 15.58 12.91 16.50 18.00
5x5x5 Cube Final 2 1:18.28   1:22.24   1:23.28 1:18.28 DNF 1:22.25 1:21.19
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 22.16   30.35   34.03 27.77 22.16 33.96 29.31
First round 3 20.21   26.22   20.21 27.88 30.81 26.27 24.52
Rubik's Clock First round 5 30.56   32.89   31.86 31.55 DNF 30.56 35.25
Rubik's Magic Final 3 1.65   2.48   2.13 1.65 3.97 3.53 1.77
First round 13 1.81   2.80   1.97 2.84 3.58 1.81 8.38
Kyungmin Ro    USA
Kyungmin Ro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 35.28   41.11   44.15 52.33 35.28 41.71 37.46
Marc Arceo    USA
Marc Arceo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 25.59   31.81   31.18 30.15 37.71 34.09 25.59
Matthew Morrill    USA
Matthew Morrill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 25.27   28.36   27.66 25.27 29.27 34.05 28.16
Rubik's Magic First round 17 2.81   4.38   2.94 6.16 2.81 4.81 5.38
Nathan Fagerness    USA
Nathan Fagerness
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 1:04.21   1:17.36   1:33.52 1:28.50 1:04.86 1:18.72 1:04.21
Neal Ma    USA
Neal Ma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 40.15   55.85   1:01.84 52.77 52.94 40.15 1:04.18
Rubik's Clock First round 6 30.54   36.64   31.86 30.54 33.59 DNF 44.47
Rubik's Magic First round 15 2.55   3.08   2.90 4.34 3.19 3.15 2.55
Nick Fagerness    USA
Nick Fagerness
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 1:10.65   1:32.17   1:43.03 1:18.16 1:45.40 1:35.31 1:10.65
Nick Vu    USA
Nick Vu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 26.02   34.24   37.13 44.83 26.02 34.30 31.30
5x5x5 Cube Final 14 2:46.11   3:05.86   2:46.11 3:07.71 3:16.41 2:53.46 3:20.46
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:54.11   DNF   1:54.11 2:33.84 DNF
3x3x3 One-Handed First round 14 33.33   44.57   46.22 41.47 48.25 33.33 46.02
Rubik's Clock Final 3 16.15   17.12   16.19 17.00 18.16 23.61 16.15
First round 3 15.75   17.73   18.52 19.06 17.15 17.53 15.75
Rubik's Magic Final 6 1.81   2.64   1.81 1.94 4.00 2.40 3.59
First round 4 1.52   1.95   2.53 3.77 1.61 1.72 1.52
Paul Hays    USA
Paul Hays
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 36.77   41.18   40.28 44.81 38.46 36.77 53.43
Richard Liu    USA
Richard Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 2:03.43   DNF   DNF 3:34.41 2:03.43 2:29.53 DNF
Shay Espinoza    USA
Shay Espinoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 15.88   17.50   15.88 16.55 19.83 16.11 DNF
Second round 3 13.02   14.13   15.81 17.33 13.02 13.52 13.05
First round 13 16.18   18.81   17.65 18.58 16.18 26.43 20.19
5x5x5 Cube Final 16 2:34.22   3:06.54   3:17.06 3:01.78 DNF 3:00.77 2:34.22
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 19 36.83   1:21.56   1:53.52 52.38 3:33.58 36.83 1:18.77
Shing Ma    USA
Shing Ma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Clock First round 8 34.55   55.07   57.08 57.80 50.33 59.43 34.55
Soloman Wood    USA
Soloman Wood
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 1:10.43   1:31.67   1:26.43 1:10.43 1:30.93 1:37.66 1:37.80
Stephanie Hays    USA
Stephanie Hays
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 27.09   37.46   42.09 49.03 39.83 27.09 30.46
Steven Partridge    USA
Steven Partridge
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 21.58   22.25   22.86 22.55 21.58 21.90 22.31
First round 18 15.96   20.04   28.27 15.96 20.08 20.52 19.53
3x3x3 One-Handed First round 17 48.88   1:03.76   1:16.02 48.88 1:17.63 57.52 57.75
Rubik's Magic First round 10 2.41   2.70   2.90 2.65 2.56 2.41 DNF
Taylor Cundiff    USA
Taylor Cundiff
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 1:07.94   1:57.36   1:07.94 2:19.53 3:01.08 1:51.77 1:40.78
Vincent Yim    Canada
Vincent Yim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 16.36   19.03   20.96 16.36 19.08 17.06 22.27
First round 23 18.56   22.24   23.50 24.13 21.61 18.56 21.61
5x5x5 Cube Final 21 3:08.43   3:29.08   3:30.15 3:30.78 3:26.31 3:35.08 3:08.43
3x3x3 One-Handed Final 12 29.13   46.34   41.77 50.83 1:00.52 46.41 29.13
First round 11 40.71   41.99   41.69 42.27 40.71 42.02 47.31
Wilfred Basaca    USA
Wilfred Basaca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 17.09   19.20   18.43 17.09 19.55 20.36 19.61
Second round 8 13.84   16.23   16.71 13.84 18.40 16.84 15.13
First round 16 15.15   19.22   22.34 18.52 15.15 23.96 16.80
5x5x5 Cube Final 17 2:54.34   3:08.59   3:06.11 2:54.34 3:10.27 3:09.40 3:19.52
Rubik's Magic Final 7 1.97   3.03   2.75 1.97 6.56 2.43 3.90
First round 6 2.05   2.11   2.15 2.05 4.27 2.13 2.05
Zheng Li (李政)    China
Zheng Li (李政)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 15.31   15.96   15.31 16.68 15.77 16.43 15.68
Second round 9 15.18   16.25   16.83 16.21 17.91 15.72 15.18
First round 6 13.09   16.37   17.03 16.72 20.11 13.09 15.36
5x5x5 Cube Final 10 2:34.91   2:43.26   3:00.83 2:44.50 2:34.91 2:40.61 2:44.66
3x3x3 One-Handed Final 1 18.69   22.15   24.02 20.41 22.02 18.69 25.91
First round 2 24.41   25.75   25.28 26.86 51.13 25.11 24.41
Rubik's Clock First round 7 40.36   42.24   53.48 40.56 43.96 42.19 40.36
Rubik's Magic Final 11 1.80   3.98   DNF 6.47 3.65 1.80 1.81
First round 3 1.59   1.86   2.61 2.15 1.80 1.59 1.63