East Japan Big Cubes 2013

Date City WCA LInk
2013-2-11  Japan, Tokyo East Japan Big Cubes 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 5x5x5 Cube  Yu Nakajima (中島悠) 1:08.72  Tomoya Iida (飯田朋也) 1:15.86  Syuhei Omura (大村周平) 1:16.74
 6x6x6 Cube  Yu Nakajima (中島悠) 2:23.62  Syuhei Omura (大村周平) 2:35.33  Mitsuki Gunji (郡司光貴) 2:40.83
 7x7x7 Cube  Yu Nakajima (中島悠) 3:46.18  Syuhei Omura (大村周平) 3:49.17  Tomoya Iida (飯田朋也) 4:02.72
 Megaminx  Yu Nakajima (中島悠) 1:01.70  Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 1:19.52  Syuhei Omura (大村周平) 1:20.61
  5x5x5 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tomoya Iida (飯田朋也) 1:09.97   1:14.05    Japan 1:26.63 1:15.02 1:11.75 1:15.38 1:09.97
2 Yu Nakajima (中島悠) 1:10.50   1:14.69    Japan 1:13.90 1:25.15 1:10.50 1:13.15 1:17.02
3 Syuhei Omura (大村周平) 1:08.80   1:15.30    Japan 1:15.40 1:08.80 1:19.27 1:11.22 1:25.59
4 Mitsuki Gunji (郡司光貴) 1:07.25   1:16.76    Japan 1:19.28 1:07.25 1:17.72 1:13.28 1:23.47
5 Ryouga Hayashi (林竜河) 1:17.80   1:32.02    Japan 1:31.90 1:17.80 1:28.27 1:35.88 1:53.59
6 Yuhei Takagi (高木佑平) 1:25.94   1:33.31    Japan 1:36.06 1:39.47 1:25.94 1:32.19 1:31.69
7 Fumiki Koseki (古関章記) 1:37.63   1:43.53    Japan 1:46.27 1:53.69 1:37.63 1:39.34 1:44.97
8 Nobuaki Suga (菅信昭) 1:34.88   1:47.69    Japan 1:55.65 1:36.66 1:50.77 1:34.88 2:04.16
9 Hideki Niina (新名秀樹) 1:54.36   2:01.57    Japan 2:04.91 2:08.41 1:57.65 2:02.15 1:54.36
10 Yuji Suse (巣瀬雄史) 1:51.50   2:04.87    Japan 2:11.15 2:05.52 1:51.50 2:10.40 1:58.69
11 Akihiro Ishida (石田朗大) 1:54.58   2:05.45    Japan 2:11.25 2:02.00 2:26.13 1:54.58 2:03.11
12 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 1:50.94   2:08.83    Japan 2:07.03 2:43.38 2:23.63 1:50.94 1:55.83
13 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 2:05.96   2:21.48    Japan 2:44.94 2:09.58 2:57.56 2:09.91 2:05.96
14 Rituraj Sohoni 2:23.31   2:38.60    India 2:47.91 2:29.22 2:23.31 2:38.68 2:48.52
15 Sanae Omyo (大名佐苗) 2:37.72   2:46.47    Japan 2:50.18 2:45.52 2:37.72 2:48.36 2:45.53
16 Takeshi Hino (日野健志) 3:04.18   3:13.05    Japan 3:10.22 3:24.41 3:04.18 3:18.16 3:10.78
17 Hiroki Iwashita (岩下大輝) 3:10.05   3:15.74    Japan 3:10.27 3:25.65 3:10.05 3:44.59 3:11.31
18 Ryohei Yoshioka (吉岡亮平) 2:43.38   3:24.68    Japan 3:17.27 2:43.38 3:25.38 3:44.75 3:31.40
19 Modi Saurav 3:13.81   4:37.02    India 3:13.81 4:16.75 DNF 5:25.40 4:08.91
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yu Nakajima (中島悠) 53.11   AsR 1:08.72    Japan 53.11 1:45.71 1:05.31 1:12.05 1:08.81
2 Tomoya Iida (飯田朋也) 1:10.75   1:15.86    Japan 1:18.00 1:15.66 1:13.91 1:23.21 1:10.75
3 Syuhei Omura (大村周平) 1:14.09   1:16.74    Japan 1:19.83 1:14.09 1:15.27 1:15.65 1:19.31
4 Mitsuki Gunji (郡司光貴) 1:13.65   1:18.14    Japan 1:13.65 1:18.44 1:29.93 1:18.19 1:17.80
5 Yuhei Takagi (高木佑平) 1:30.28   1:36.72    Japan 1:40.77 1:37.05 1:51.38 1:30.28 1:32.34
6 Ryouga Hayashi (林竜河) 1:26.25   1:37.36    Japan 1:26.25 1:53.33 1:40.06 1:38.52 1:33.50
7 Fumiki Koseki (古関章記) 1:30.72   1:40.57    Japan 1:53.31 1:40.21 1:39.84 1:30.72 1:41.65
8 Nobuaki Suga (菅信昭) 1:42.86   1:44.42    Japan 1:44.05 1:42.86 1:49.59 1:43.88 1:45.34
  6x6x6 Cube   First round   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yu Nakajima (中島悠) 2:13.59   2:29.57    Japan 2:35.59 2:13.59 2:39.52
2 Mitsuki Gunji (郡司光貴) 2:42.58   2:55.90    Japan 2:58.02 3:07.09 2:42.58
3 Syuhei Omura (大村周平) 2:46.28   2:58.74    Japan 2:46.28 2:52.00 3:17.94
4 Ryouga Hayashi (林竜河) 3:02.22   3:06.21    Japan 3:02.22 3:06.72 3:09.69
5 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 2:56.91   3:19.25    Japan 3:45.94 3:14.91 2:56.91
6 Yuhei Takagi (高木佑平) 3:00.34   3:36.72    Japan 4:36.30 3:13.52 3:00.34
7 Shu Kasuga (春日柊) 3:17.27   3:36.74    Japan 4:03.78 3:17.27 3:29.16
8 Fumiki Koseki (古関章記) 3:16.22   3:37.31    Japan 3:32.52 4:03.19 3:16.22
9 Nobuaki Suga (菅信昭) 3:45.03   3:58.80    Japan 3:52.44 3:45.03 4:18.93
10 Akihiro Ishida (石田朗大) 4:17.34   4:27.73    Japan 4:18.38 4:17.34 4:47.46
11 Hideki Niina (新名秀樹) 3:50.84   4:32.13    Japan 4:50.02 3:50.84 4:55.52
12 Ryohei Yoshioka (吉岡亮平) 5:37.66   6:15.55    Japan 6:26.81 6:42.19 5:37.66
13 Toshihiro Shirakawa (白川俊博) 6:05.53   6:43.86    Japan 7:32.40 6:05.53 6:33.66
14 Sanae Omyo (大名佐苗) 7:08.52   7:34.37    Japan 7:08.52 7:32.03 8:02.55
15 Tomoya Iida (飯田朋也) 2:23.28   DNF    Japan 2:45.28 2:23.28 DNF
16 Rituraj Sohoni 5:44.61   DNF    India DNF 5:44.61 6:20.53
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yu Nakajima (中島悠) 2:15.47   2:23.62    Japan 2:38.36 2:17.02 2:15.47
2 Syuhei Omura (大村周平) 2:31.52   2:35.33    Japan 2:31.52 2:33.90 2:40.56
3 Mitsuki Gunji (郡司光貴) 2:31.22   2:40.83    Japan 2:52.40 2:38.88 2:31.22
4 Ryouga Hayashi (林竜河) 2:50.63   3:07.59    Japan 3:06.08 3:26.05 2:50.63
  7x7x7 Cube   First round   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yu Nakajima (中島悠) 3:37.61   3:51.45    Japan 4:06.34 3:50.40 3:37.61
2 Syuhei Omura (大村周平) 3:50.81   3:54.34    Japan 3:57.28 3:50.81 3:54.93
3 Tomoya Iida (飯田朋也) 4:04.46   4:06.65    Japan 4:07.08 4:08.41 4:04.46
4 Mitsuki Gunji (郡司光貴) 4:21.56   4:37.44    Japan 5:02.96 4:21.56 4:27.80
5 Yuhei Takagi (高木佑平) 4:38.25   4:43.99    Japan 4:38.25 4:39.09 4:54.63
6 Ryouga Hayashi (林竜河) 4:42.97   4:59.43    Japan 4:42.97 4:53.05 5:22.28
7 Fumiki Koseki (古関章記) 5:33.43   5:37.49    Japan 5:43.41 5:35.63 5:33.43
8 Nobuaki Suga (菅信昭) 6:16.38   6:27.19    Japan 6:16.38 6:31.90 6:33.28
9 Hideki Niina (新名秀樹) 6:02.77   6:32.34    Japan 6:58.59 6:35.66 6:02.77
10 Hitoshi Iwai (岩井仁志) 6:20.52   6:36.00    Japan 6:55.05 6:32.43 6:20.52
11 Akihiro Ishida (石田朗大) 6:46.31   7:32.98    Japan 7:26.71 6:46.31 8:25.91
12 Ryohei Yoshioka (吉岡亮平) 8:17.80   8:31.83    Japan 8:57.27 8:20.41 8:17.80
13 Toshihiro Shirakawa (白川俊博) 8:22.63   8:52.87    Japan 9:26.03 8:49.96 8:22.63
14 Rituraj Sohoni 8:53.34   9:19.89    India 9:31.96 8:53.34 9:34.38
15 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 6:02.31   DNF    Japan 6:02.31 DNS DNS
16 Sanae Omyo (大名佐苗) 9:35.19   DNF    Japan DNF 9:35.19 DNF
  7x7x7 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yu Nakajima (中島悠) 3:31.90   3:46.18    Japan 3:31.90 3:53.93 3:52.71
2 Syuhei Omura (大村周平) 3:45.03   3:49.17    Japan 3:52.18 3:45.03 3:50.30
3 Tomoya Iida (飯田朋也) 3:48.52   4:02.72    Japan 4:15.09 4:04.55 3:48.52
4 Mitsuki Gunji (郡司光貴) 4:19.96   4:28.60    Japan 4:24.38 4:41.46 4:19.96
  Megaminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yu Nakajima (中島悠) 58.13   1:03.90    Japan 1:15.78 1:06.21 58.78 1:06.72 58.13
2 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 1:07.00   1:14.10    Japan 1:07.00 1:18.77 1:10.65 1:18.68 1:12.96
3 Syuhei Omura (大村周平) 1:05.94   1:16.46    Japan 1:05.94 1:20.77 1:09.18 1:19.44 1:23.59
4 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 1:33.52   1:35.70    Japan 1:35.71 1:38.40 1:34.80 1:36.58 1:33.52
5 Yuhei Takagi (高木佑平) 1:29.38   1:46.20    Japan 1:57.08 1:29.38 1:39.18 2:00.06 1:42.34
6 Mitsuki Gunji (郡司光貴) 1:32.97   1:47.26    Japan 2:05.77 1:32.97 1:51.77 1:48.68 1:41.34
7 Nobuaki Suga (菅信昭) 1:45.71   1:51.83    Japan 1:49.34 1:45.71 1:55.93 1:56.68 1:50.21
8 Hideki Niina (新名秀樹) 1:43.40   1:53.89    Japan 2:01.09 1:52.46 2:00.50 1:48.71 1:43.40
9 Shu Kasuga (春日柊) 1:44.19   1:55.29    Japan 1:51.41 1:44.19 1:54.53 1:59.94 2:08.36
10 Akihiro Ishida (石田朗大) 1:40.93   1:55.88    Japan 2:07.33 1:54.68 1:54.78 1:58.18 1:40.93
11 Fumiki Koseki (古関章記) 1:50.22   2:02.30    Japan 2:00.13 1:50.22 2:02.93 2:03.84 3:09.66
12 Ryouga Hayashi (林竜河) 1:46.00   2:03.72    Japan 2:15.16 1:59.21 2:17.00 1:56.80 1:46.00
13 Hitoshi Iwai (岩井仁志) 1:56.52   2:05.83    Japan 2:08.81 2:07.65 1:56.52 2:11.08 2:01.03
14 Hiroki Iwashita (岩下大輝) 1:52.46   2:11.15    Japan 2:08.00 2:25.36 2:14.53 1:52.46 2:10.93
15 Sinpei Araki (荒木慎平) 2:31.31   2:38.57    Japan 2:31.31 3:17.11 2:32.31 2:49.02 2:34.38
16 Rituraj Sohoni 2:49.97   3:33.24    India 3:26.03 3:11.84 4:01.84 2:49.97 4:13.40
17 Sanae Omyo (大名佐苗) 3:37.91   4:03.20    Japan 4:26.11 3:47.56 3:37.91 3:55.93 4:46.96
18 Takeshi Hino (日野健志) 4:14.08   4:35.14    Japan 4:19.05 4:14.08 4:53.15 4:39.46 4:46.91
19 Ryohei Yoshioka (吉岡亮平) 3:42.30   4:50.72    Japan 5:05.96 3:42.30 4:54.77 5:16.25 4:31.44
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yu Nakajima (中島悠) 59.63   1:01.70    Japan 59.94 1:01.75 1:14.75 1:03.40 59.63
2 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 1:16.96   1:19.52    Japan 1:19.91 1:19.68 1:25.15 1:16.96 1:18.97
3 Syuhei Omura (大村周平) 1:07.58   1:20.61    Japan 1:25.86 1:21.75 1:07.58 1:19.00 1:21.09
4 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 1:11.49   1:28.02    Japan 1:37.68 1:32.86 1:25.02 1:26.18 1:11.49
Akihiro Ishida (石田朗大)    Japan
Akihiro Ishida (石田朗大)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube First round 11 1:54.58   2:05.45   2:11.25 2:02.00 2:26.13 1:54.58 2:03.11
6x6x6 Cube First round 10 4:17.34   4:27.73   4:18.38 4:17.34 4:47.46
7x7x7 Cube First round 11 6:46.31   7:32.98   7:26.71 6:46.31 8:25.91
Megaminx First round 10 1:40.93   1:55.88   2:07.33 1:54.68 1:54.78 1:58.18 1:40.93
Fumiki Koseki (古関章記)    Japan
Fumiki Koseki (古関章記)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Final 7 1:30.72   1:40.57   1:53.31 1:40.21 1:39.84 1:30.72 1:41.65
First round 7 1:37.63   1:43.53   1:46.27 1:53.69 1:37.63 1:39.34 1:44.97
6x6x6 Cube First round 8 3:16.22   3:37.31   3:32.52 4:03.19 3:16.22
7x7x7 Cube First round 7 5:33.43   5:37.49   5:43.41 5:35.63 5:33.43
Megaminx First round 11 1:50.22   2:02.30   2:00.13 1:50.22 2:02.93 2:03.84 3:09.66
Hideki Niina (新名秀樹)    Japan
Hideki Niina (新名秀樹)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube First round 9 1:54.36   2:01.57   2:04.91 2:08.41 1:57.65 2:02.15 1:54.36
6x6x6 Cube First round 11 3:50.84   4:32.13   4:50.02 3:50.84 4:55.52
7x7x7 Cube First round 9 6:02.77   6:32.34   6:58.59 6:35.66 6:02.77
Megaminx First round 8 1:43.40   1:53.89   2:01.09 1:52.46 2:00.50 1:48.71 1:43.40
Hiroki Iwashita (岩下大輝)    Japan
Hiroki Iwashita (岩下大輝)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube First round 17 3:10.05   3:15.74   3:10.27 3:25.65 3:10.05 3:44.59 3:11.31
Megaminx First round 14 1:52.46   2:11.15   2:08.00 2:25.36 2:14.53 1:52.46 2:10.93
Hitoshi Iwai (岩井仁志)    Japan
Hitoshi Iwai (岩井仁志)
Event Round Place Best Average Result Details
7x7x7 Cube First round 10 6:20.52   6:36.00   6:55.05 6:32.43 6:20.52
Megaminx First round 13 1:56.52   2:05.83   2:08.81 2:07.65 1:56.52 2:11.08 2:01.03
Mitsuki Gunji (郡司光貴)    Japan
Mitsuki Gunji (郡司光貴)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Final 4 1:13.65   1:18.14   1:13.65 1:18.44 1:29.93 1:18.19 1:17.80
First round 4 1:07.25   1:16.76   1:19.28 1:07.25 1:17.72 1:13.28 1:23.47
6x6x6 Cube Final 3 2:31.22   2:40.83   2:52.40 2:38.88 2:31.22
First round 2 2:42.58   2:55.90   2:58.02 3:07.09 2:42.58
7x7x7 Cube Final 4 4:19.96   4:28.60   4:24.38 4:41.46 4:19.96
First round 4 4:21.56   4:37.44   5:02.96 4:21.56 4:27.80
Megaminx First round 6 1:32.97   1:47.26   2:05.77 1:32.97 1:51.77 1:48.68 1:41.34
Modi Saurav    India
Modi Saurav
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube First round 19 3:13.81   4:37.02   3:13.81 4:16.75 DNF 5:25.40 4:08.91
Nobuaki Suga (菅信昭)    Japan
Nobuaki Suga (菅信昭)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Final 8 1:42.86   1:44.42   1:44.05 1:42.86 1:49.59 1:43.88 1:45.34
First round 8 1:34.88   1:47.69   1:55.65 1:36.66 1:50.77 1:34.88 2:04.16
6x6x6 Cube First round 9 3:45.03   3:58.80   3:52.44 3:45.03 4:18.93
7x7x7 Cube First round 8 6:16.38   6:27.19   6:16.38 6:31.90 6:33.28
Megaminx First round 7 1:45.71   1:51.83   1:49.34 1:45.71 1:55.93 1:56.68 1:50.21
Rituraj Sohoni    India
Rituraj Sohoni
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube First round 14 2:23.31   2:38.60   2:47.91 2:29.22 2:23.31 2:38.68 2:48.52
6x6x6 Cube First round 16 5:44.61   DNF   DNF 5:44.61 6:20.53
7x7x7 Cube First round 14 8:53.34   9:19.89   9:31.96 8:53.34 9:34.38
Megaminx First round 16 2:49.97   3:33.24   3:26.03 3:11.84 4:01.84 2:49.97 4:13.40
Ryohei Yoshioka (吉岡亮平)    Japan
Ryohei Yoshioka (吉岡亮平)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube First round 18 2:43.38   3:24.68   3:17.27 2:43.38 3:25.38 3:44.75 3:31.40
6x6x6 Cube First round 12 5:37.66   6:15.55   6:26.81 6:42.19 5:37.66
7x7x7 Cube First round 12 8:17.80   8:31.83   8:57.27 8:20.41 8:17.80
Megaminx First round 19 3:42.30   4:50.72   5:05.96 3:42.30 4:54.77 5:16.25 4:31.44
Ryouga Hayashi (林竜河)    Japan
Ryouga Hayashi (林竜河)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Final 6 1:26.25   1:37.36   1:26.25 1:53.33 1:40.06 1:38.52 1:33.50
First round 5 1:17.80   1:32.02   1:31.90 1:17.80 1:28.27 1:35.88 1:53.59
6x6x6 Cube Final 4 2:50.63   3:07.59   3:06.08 3:26.05 2:50.63
First round 4 3:02.22   3:06.21   3:02.22 3:06.72 3:09.69
7x7x7 Cube First round 6 4:42.97   4:59.43   4:42.97 4:53.05 5:22.28
Megaminx First round 12 1:46.00   2:03.72   2:15.16 1:59.21 2:17.00 1:56.80 1:46.00
Sanae Omyo (大名佐苗)    Japan
Sanae Omyo (大名佐苗)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube First round 15 2:37.72   2:46.47   2:50.18 2:45.52 2:37.72 2:48.36 2:45.53
6x6x6 Cube First round 14 7:08.52   7:34.37   7:08.52 7:32.03 8:02.55
7x7x7 Cube First round 16 9:35.19   DNF   DNF 9:35.19 DNF
Megaminx First round 17 3:37.91   4:03.20   4:26.11 3:47.56 3:37.91 3:55.93 4:46.96
Shu Kasuga (春日柊)    Japan
Shu Kasuga (春日柊)
Event Round Place Best Average Result Details
6x6x6 Cube First round 7 3:17.27   3:36.74   4:03.78 3:17.27 3:29.16
Megaminx First round 9 1:44.19   1:55.29   1:51.41 1:44.19 1:54.53 1:59.94 2:08.36
Sinpei Araki (荒木慎平)    Japan
Sinpei Araki (荒木慎平)
Event Round Place Best Average Result Details
Megaminx First round 15 2:31.31   2:38.57   2:31.31 3:17.11 2:32.31 2:49.02 2:34.38
Syuhei Omura (大村周平)    Japan
Syuhei Omura (大村周平)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Final 3 1:14.09   1:16.74   1:19.83 1:14.09 1:15.27 1:15.65 1:19.31
First round 3 1:08.80   1:15.30   1:15.40 1:08.80 1:19.27 1:11.22 1:25.59
6x6x6 Cube Final 2 2:31.52   2:35.33   2:31.52 2:33.90 2:40.56
First round 3 2:46.28   2:58.74   2:46.28 2:52.00 3:17.94
7x7x7 Cube Final 2 3:45.03   3:49.17   3:52.18 3:45.03 3:50.30
First round 2 3:50.81   3:54.34   3:57.28 3:50.81 3:54.93
Megaminx Final 3 1:07.58   1:20.61   1:25.86 1:21.75 1:07.58 1:19.00 1:21.09
First round 3 1:05.94   1:16.46   1:05.94 1:20.77 1:09.18 1:19.44 1:23.59
Takahiro Tomisawa (富沢隆広)    Japan
Takahiro Tomisawa (富沢隆広)
Event Round Place Best Average Result Details
6x6x6 Cube First round 5 2:56.91   3:19.25   3:45.94 3:14.91 2:56.91
7x7x7 Cube First round 15 6:02.31   DNF   6:02.31 DNS DNS
Megaminx Final 2 1:16.96   1:19.52   1:19.91 1:19.68 1:25.15 1:16.96 1:18.97
First round 2 1:07.00   1:14.10   1:07.00 1:18.77 1:10.65 1:18.68 1:12.96
Takeshi Hino (日野健志)    Japan
Takeshi Hino (日野健志)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube First round 16 3:04.18   3:13.05   3:10.22 3:24.41 3:04.18 3:18.16 3:10.78
Megaminx First round 18 4:14.08   4:35.14   4:19.05 4:14.08 4:53.15 4:39.46 4:46.91
Tomoaki Okayama (岡山友昭)    Japan
Tomoaki Okayama (岡山友昭)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube First round 12 1:50.94   2:08.83   2:07.03 2:43.38 2:23.63 1:50.94 1:55.83
Tomoya Iida (飯田朋也)    Japan
Tomoya Iida (飯田朋也)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Final 2 1:10.75   1:15.86   1:18.00 1:15.66 1:13.91 1:23.21 1:10.75
First round 1 1:09.97   1:14.05   1:26.63 1:15.02 1:11.75 1:15.38 1:09.97
6x6x6 Cube First round 15 2:23.28   DNF   2:45.28 2:23.28 DNF
7x7x7 Cube Final 3 3:48.52   4:02.72   4:15.09 4:04.55 3:48.52
First round 3 4:04.46   4:06.65   4:07.08 4:08.41 4:04.46
Toshihiro Shirakawa (白川俊博)    Japan
Toshihiro Shirakawa (白川俊博)
Event Round Place Best Average Result Details
6x6x6 Cube First round 13 6:05.53   6:43.86   7:32.40 6:05.53 6:33.66
7x7x7 Cube First round 13 8:22.63   8:52.87   9:26.03 8:49.96 8:22.63
Yu Nakajima (中島悠)    Japan
Yu Nakajima (中島悠)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Final 1 53.11   AsR 1:08.72   53.11 1:45.71 1:05.31 1:12.05 1:08.81
First round 2 1:10.50   1:14.69   1:13.90 1:25.15 1:10.50 1:13.15 1:17.02
6x6x6 Cube Final 1 2:15.47   2:23.62   2:38.36 2:17.02 2:15.47
First round 1 2:13.59   2:29.57   2:35.59 2:13.59 2:39.52
7x7x7 Cube Final 1 3:31.90   3:46.18   3:31.90 3:53.93 3:52.71
First round 1 3:37.61   3:51.45   4:06.34 3:50.40 3:37.61
Megaminx Final 1 59.63   1:01.70   59.94 1:01.75 1:14.75 1:03.40 59.63
First round 1 58.13   1:03.90   1:15.78 1:06.21 58.78 1:06.72 58.13
Yuhei Takagi (高木佑平)    Japan
Yuhei Takagi (高木佑平)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Final 5 1:30.28   1:36.72   1:40.77 1:37.05 1:51.38 1:30.28 1:32.34
First round 6 1:25.94   1:33.31   1:36.06 1:39.47 1:25.94 1:32.19 1:31.69
6x6x6 Cube First round 6 3:00.34   3:36.72   4:36.30 3:13.52 3:00.34
7x7x7 Cube First round 5 4:38.25   4:43.99   4:38.25 4:39.09 4:54.63
Megaminx First round 5 1:29.38   1:46.20   1:57.08 1:29.38 1:39.18 2:00.06 1:42.34
Yuji Suse (巣瀬雄史)    Japan
Yuji Suse (巣瀬雄史)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube First round 10 1:51.50   2:04.87   2:11.15 2:05.52 1:51.50 2:10.40 1:58.69
Yuuki Kobayashi (古林祐輝)    Japan
Yuuki Kobayashi (古林祐輝)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube First round 13 2:05.96   2:21.48   2:44.94 2:09.58 2:57.56 2:09.91 2:05.96
Megaminx Final 4 1:11.49   1:28.02   1:37.68 1:32.86 1:25.02 1:26.18 1:11.49
First round 4 1:33.52   1:35.70   1:35.71 1:38.40 1:34.80 1:36.58 1:33.52