EPGY Stanford Winter 2009

Date City WCA LInk
2009-2-14  USA, Stanford, California EPGY Stanford Winter 2009

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Leyan Lo 13.63  Chris Dzoan 14.23  Dan Dzoan 14.79
 2x2x2 Cube  Matthew Dioso 5.44  Edward Lin 5.63  Cameron Almasi 5.76
 4x4x4 Cube  Michael Gottlieb 56.38  Lucas Garron 1:00.77  Dan Dzoan 1:02.57
 5x5x5 Cube  Michael Gottlieb 1:26.81  Dene Beardsley 1:51.77  Richard Meyer 1:54.18
 7x7x7 Cube  Michael Gottlieb 4:31.26  Dene Beardsley 5:29.82  Richard Meyer 7:12.34
 3x3x3 Blindfolded  Lucas Garron 1:21.84  Shelley Chang 1:40.90  Leyan Lo 1:47.00
 3x3x3 One-Handed  Jeremy Fleischman 21.46  Chris Dzoan 22.07  Dan Dzoan 22.91
 Rubik's Clock  Lucas Garron 12.83  Michael Gottlieb 13.17  Gavin Nelson 13.83
 Square-1  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 24.26  Stephanie Chow 27.91  Gavin Nelson 33.61
       Rubik's Magic  David Shi 1.12  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 1.29  Andy Bridger 2.14
       Master Magic  Dan Dzoan 3.48  Mengke Li (李孟珂) 3.89  Gavin Nelson 4.05
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Leyan Lo 12.59   13.43    USA 14.34 12.59 13.56 13.69 13.05
2 Dan Dzoan 13.02   14.03    USA 13.31 13.02 15.53 14.94 13.84
3 Chris Dzoan 14.05   14.54    USA 14.58 14.05 14.47 20.05 14.58
4 Lucas Garron 12.06   14.63    Germany 15.55 DNF 12.63 12.06 15.71
5 Michael Gottlieb 10.30   14.65    USA 16.93 15.58 10.30 13.69 14.68
6 Jeremy Fleischman 14.40   15.32    USA 15.41 14.40 16.72 14.68 15.88
7 Justin Adsuara 14.86   16.43    USA 18.16 20.36 15.96 14.86 15.18
8 Gavin Nelson 15.11   16.61    USA 18.84 15.11 16.18 17.32 16.33
9 Richard Meyer 14.94   17.29    USA 14.94 17.58 18.58 17.61 16.68
10 Dene Beardsley 15.52   NR 17.83   NR  New Zealand 19.36 16.68 18.63 18.18 15.52
11 Devin Corr-Robinett 15.56   17.84    USA 15.56 17.94 18.58 18.21 17.38
12 Matthew Dioso 15.09   18.46    USA 15.09 21.13 16.02 20.38 18.98
13 David Gomes 13.53   18.56    USA DNF 13.53 24.52 14.77 16.40
14 Edward Lin 14.65   18.66    USA 14.65 18.88 21.08 23.50 16.03
15 Cameron Almasi 17.03   18.68    USA 20.75 20.78 17.81 17.03 17.49
16 Kevin Belleville 18.44   18.71    USA DNF 18.59 18.50 18.44 19.03
17 Christopher Brandariz 15.27   19.28    USA 15.27 19.77 21.00 22.06 17.08
18 Weston Mizumoto 17.08   19.46    USA 17.90 22.84 26.28 17.08 17.63
19 Emerson Herrmann 15.98   19.65    USA 18.18 23.55 22.11 18.66 15.98
20 Brian Le 18.56   19.66    USA 18.91 18.56 18.68 21.40 22.36
21 Adam Zamora 16.23   19.80    USA 19.64 23.55 18.94 20.82 16.23
22 Vincent Sheu 16.75   19.93    USA 16.75 22.96 24.55 18.40 18.44
23 Timothy Wong 16.10   19.96    USA 16.10 20.38 19.91 19.58 22.02
24 Wilson Quach 19.41   20.00    USA 19.41 20.22 19.43 20.36 26.92
25 Chris Krueger 19.81   20.75    USA 19.91 20.75 22.05 19.81 21.59
26 Travis Chen 16.43   21.06    USA 19.53 21.81 16.43 21.83 22.50
27 Brandon Huynh 18.80   21.10    USA 21.69 18.80 19.77 23.44 21.83
28 Shelley Chang 16.72   21.17    USA 21.46 23.47 20.41 21.63 16.72
29 David Shi 16.27   21.18    USA 21.71 23.72 16.27 21.96 19.86
30 Corwin Shiu 17.50   21.35    USA 21.25 17.50 20.72 22.53 22.09
31 Brandan Tobin 18.74   21.73    USA 20.50 18.74 31.62 24.08 20.61
32 Stephanie Chow 19.68   22.37    USA 20.72 26.44 23.65 22.75 19.68
33 Connie Chen 21.06   22.75    USA 22.31 21.06 22.19 23.75 25.33
34 Bryant Kwong 20.71   23.45    USA 21.49 27.11 25.58 23.27 20.71
35 Hwei Ru Ong 22.44   NR 23.88   NR  Malaysia 22.63 22.44 36.77 22.81 26.19
36 Steven Turner 19.21   23.94    USA 19.21 24.72 24.58 25.72 22.53
37 Mengke Li (李孟珂) 22.46   24.69    China 24.03 24.63 DNF 22.46 25.41
38 Derek Tat 21.83   24.73    USA 30.55 26.19 25.77 22.22 21.83
39 Kevin Jorgensen 21.41   25.10    USA 24.30 27.78 23.21 21.41 DNF
40 William Chen 25.55   27.40    USA 25.55 27.49 34.06 28.75 25.96
41 Andy Bridger 24.53   29.11    USA 24.53 31.59 26.28 29.47 33.47
42 Matthew Millard 23.30   29.17    USA 26.81 23.30 33.62 28.69 32.00
43 Craig Hayashi 25.81   29.49    USA DNF 32.61 28.97 26.88 25.81
44 Matthew Chang 25.50   32.18    USA 34.37 25.50 29.66 37.07 32.50
45 Ryan Jew 30.97   34.36    USA 30.97 33.38 37.63 33.28 36.41
46 Brian Yu 32.53   36.14    USA 33.75 48.28 32.53 34.61 40.06
47 Gary Chang 35.81   40.51    USA 42.05 40.40 35.81 47.44 39.08
48 Keanu László Vestil 35.75   41.62    Hungary 38.25 44.25 45.16 42.36 35.75
49 Philip Chang 24.25   42.24    USA 24.25 DNF 59.09 29.68 37.96
50 Eugene Chen 42.71   49.00    USA 49.47 1:01.69 50.27 47.25 42.71
51 Michael McGough 29.28   51.75    USA DNF 33.38 1:25.94 35.94 29.28
52 Aaron Wolff 49.19   51.86    USA 52.97 49.19 55.08 50.94 51.68
53 Gustaf Soderstrom 42.28   53.33    Sweden 1:06.02 55.71 59.94 44.34 42.28
54 Tommy Lambrose 39.78   55.30    USA 1:02.36 1:04.84 45.06 39.78 58.47
55 Brett Wines 50.00   57.88    USA 1:02.93 1:19.02 54.06 56.65 50.00
56 Andy Hsiu 46.52   1:03.30    USA DNF 46.52 56.69 1:04.56 1:08.66
57 Sarah Guan 54.53   1:05.20    USA 1:02.77 1:04.88 1:17.40 54.53 1:07.96
58 Jeremy Quach 50.13   1:18.63    USA DNF 50.13 1:44.78 1:01.69 1:09.43
59 Katherine Busch 1:18.47   1:23.69    USA DNF 1:20.92 1:18.47 1:23.16 1:27.00
60 Jeremy Chong 53.72   1:26.79    USA 1:31.52 1:38.84 1:39.88 1:10.02 53.72
61 Yongxin Yuan 50.72   1:30.96    USA 1:54.34 DNF 50.72 1:31.72 1:06.83
62 Kate Nelson 1:22.83   1:31.22    USA 1:32.77 1:35.00 1:22.83 1:45.66 1:25.88
63 Rebecca Castro 1:26.66   1:35.24    USA DNF 1:36.86 1:39.28 1:29.58 1:26.66
64 Ethan Yu 1:32.94   1:53.72    USA 3:07.31 1:32.94 2:06.94 1:39.00 1:55.21
65 Healy Ko 46.56   DNF    USA DNF 46.56 58.40 1:02.68 DNF
66 Nora Willett 1:18.22   DNF    USA 1:28.75 1:23.86 1:18.22 DNF DNF
67 Daljit Singh 4:49.15   DNF    USA 6:47.58 4:49.15 DNS DNS DNS
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Leyan Lo 12.06   13.63    USA 16.00 15.33 12.84 12.06 12.72
2 Chris Dzoan 13.34   14.23    USA 13.34 14.88 15.44 14.05 13.75
3 Dan Dzoan 12.88   14.79    USA 15.21 16.03 15.06 12.88 14.11
4 Michael Gottlieb 13.56   15.75    USA 16.50 15.50 13.56 17.46 15.24
5 Lucas Garron 13.30   15.85    Germany 15.93 18.15 13.30 15.21 16.41
6 Justin Adsuara 12.73   16.52    USA 18.19 15.21 12.73 16.17 28.84
7 Matthew Dioso 14.88   16.87    USA 17.97 19.05 14.88 15.92 16.72
8 Jeremy Fleischman 15.06   17.27    USA 21.71 20.43 16.08 15.06 15.31
9 Dene Beardsley 15.53   17.57   NR  New Zealand 17.21 15.55 15.53 19.94 27.21
10 Kevin Belleville 15.44   17.69    USA 16.05 16.05 37.09 15.44 20.96
11 Devin Corr-Robinett 13.22   18.16    USA 16.96 19.50 13.22 18.02 21.59
12 David Gomes 16.03   18.37    USA 16.03 21.15 16.25 17.71 DNF
13 Edward Lin 16.59   18.58    USA 16.59 17.27 19.75 18.72 35.34
14 Gavin Nelson 14.06   19.36    USA 20.56 14.06 18.75 18.77 21.46
15 Cameron Almasi 19.36   20.47    USA 20.72 19.36 21.08 19.62 21.22
16 Richard Meyer 14.98   DNF    USA 14.98 19.00 15.33 DNF DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matthew Dioso 4.52   5.44    USA 6.25 5.03 4.52 5.53 5.77
2 Edward Lin 4.63   5.63    USA 6.72 4.63 5.66 5.52 5.71
3 Cameron Almasi 3.40   5.76    USA 7.09 3.40 5.68 5.47 6.13
4 Lucas Garron 3.30   NR 5.89    Germany 6.93 5.84 4.90 8.27 3.30
5 Dan Dzoan 6.47   7.00    USA 8.13 6.47 6.88 6.62 7.51
6 Chris Krueger 6.02   7.08    USA 6.36 6.02 6.78 8.84 8.11
7 Brandon Huynh 6.15   7.09    USA 8.69 6.15 6.34 7.38 7.56
8 Devin Corr-Robinett 6.33   7.62    USA 7.84 6.91 8.11 6.33 10.08
9 Chris Dzoan 7.21   7.69    USA 9.80 7.52 8.18 7.36 7.21
10 Kevin Belleville 6.44   7.75    USA 6.44 7.66 7.15 8.44 8.93
11 Ryan Jew 4.83   7.77    USA 7.43 4.83 8.16 7.72 11.78
12 Gavin Nelson 3.59   8.23    USA 9.18 14.27 5.09 10.41 3.59
13 Steven Turner 6.71   8.56    USA 10.09 8.16 6.71 8.43 9.08
14 Adam Zamora 6.52   8.78    USA 9.33 8.09 8.91 6.52 22.75
15 Weston Mizumoto 4.16   9.29    USA 9.56 4.16 9.63 8.77 9.55
16 Travis Chen 6.56   9.72    USA 8.90 6.56 10.30 9.97 10.96
17 Richard Meyer 5.56   10.12    USA 8.52 5.56 7.19 14.65 21.77
18 Jeremy Fleischman 6.52   10.21    USA 10.91 18.86 11.38 6.52 8.33
19 William Chen 7.94   10.57    USA 9.81 13.34 12.82 7.94 9.09
20 Keanu László Vestil 9.83   11.13    Hungary 10.63 9.83 11.00 14.19 11.75
21 Philip Chang 9.41   11.94    USA 13.18 9.41 12.59 10.05 14.11
22 David Shi 9.88   13.08    USA 14.71 12.40 12.13 19.05 9.88
23 Stephanie Chow 11.53   13.55    USA 14.16 11.53 12.59 16.05 13.91
24 Mengke Li (李孟珂) 10.56   15.55    China DNF 14.74 13.08 10.56 18.83
25 Hwei Ru Ong 12.77   NR 15.64   NR  Malaysia 15.84 17.44 13.65 12.77 31.09
26 Matthew Chang 9.68   15.82    USA 24.68 12.71 16.19 18.55 9.68
27 Aaron Wolff 18.97   20.49    USA 25.62 20.29 18.97 21.53 19.65
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Gottlieb 46.43   56.38    USA 1:06.27 46.43 52.53 56.96 59.65
2 Lucas Garron 55.46   NR 1:00.77   NR  Germany 1:01.52 57.50 1:03.29 1:10.77 55.46
3 Dan Dzoan 56.25   1:02.57    USA 1:01.00 1:07.18 1:10.56 56.25 59.52
4 Matthew Dioso 59.47   1:06.58    USA 59.47 1:21.31 1:00.53 1:01.88 1:17.33
5 Richard Meyer 1:03.12   1:07.61    USA 1:06.86 1:08.94 1:07.96 1:03.12 1:08.00
6 Dene Beardsley 1:05.47   OcR 1:07.98   OcR  New Zealand 1:09.84 1:08.43 1:05.66 1:10.06 1:05.47
7 Cameron Almasi 1:01.43   1:13.23    USA 1:15.94 1:01.43 1:15.72 1:08.65 1:15.33
8 Emerson Herrmann 1:03.63   1:14.29    USA 1:29.53 1:15.81 1:19.50 1:03.63 1:07.55
9 Gavin Nelson 1:12.24   1:15.99    USA 1:19.15 1:12.24 1:19.65 1:13.25 1:15.58
10 Christopher Brandariz 1:04.34   1:17.40    USA 1:20.03 1:04.34 1:17.43 1:14.73 1:27.16
11 Brandon Huynh 1:16.37   1:24.11    USA 1:19.74 1:16.37 1:34.58 1:18.02 1:43.68
12 Edward Lin 1:14.40   1:28.27    USA 1:33.43 1:26.86 1:14.40 1:39.47 1:24.53
13 Kevin Belleville 1:15.34   1:28.59    USA 1:22.36 1:23.71 1:40.94 1:39.69 1:15.34
14 Adam Zamora 1:21.25   1:33.22    USA 1:34.63 1:29.19 1:21.25 2:06.56 1:35.83
15 Devin Corr-Robinett 1:24.16   1:36.78    USA 1:42.02 1:24.16 1:39.33 1:38.95 1:32.06
16 Brian Le 1:15.28   1:40.17    USA 1:57.47 1:15.28 1:43.83 1:35.02 1:41.65
17 Chris Dzoan 1:10.21   DNF    USA 1:18.79 1:29.86 1:10.21 DNF DNF
18 Stephanie Chow 1:46.28      USA 1:47.03 1:46.28
19 David Shi 1:48.83      USA 1:48.83 2:38.13
20 Connie Chen 1:51.02      USA 2:44.63 1:51.02
21 Ryan Jew 1:59.38      USA 1:59.38 2:07.19
22 Travis Chen 1:59.77      USA 2:21.84 1:59.77
23 Matthew Millard 2:06.43      USA 2:43.36 2:06.43
24 William Chen 2:50.68      USA 2:54.78 2:50.68
25 Tommy Lambrose 3:19.53      USA 3:19.53 4:08.25
26 Keanu László Vestil 4:18.38      Hungary 4:45.65 4:18.38
27 Nora Willett 4:59.72      USA 4:59.72 DNS
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Gottlieb 1:18.84   1:26.81    USA 1:31.00 1:25.71 1:23.71 1:18.84 1:32.63
2 Dene Beardsley 1:39.43   OcR 1:51.77    New Zealand 1:58.58 1:54.50 1:54.52 1:39.43 1:46.30
3 Richard Meyer 1:50.50   1:54.18    USA 1:59.06 1:51.15 1:50.50 1:52.34 2:05.94
4 Dan Dzoan 1:52.34   2:00.41    USA 1:52.34 1:57.27 2:05.68 2:09.71 1:58.28
5 Matthew Dioso 1:46.75   2:02.35    USA 2:03.62 2:00.93 2:02.50 1:46.75 2:05.03
6 Gavin Nelson 2:04.27   2:10.04    USA 2:04.27 2:09.49 2:10.65 2:09.99 2:41.90
7 Cameron Almasi 2:20.54      USA DNF 2:20.54
8 Christopher Brandariz 2:27.33      USA 2:58.02 2:27.33
9 Brandon Huynh 2:43.21      USA 2:44.77 2:43.21
10 Matthew Millard 2:44.19      USA 2:44.90 2:44.19
11 Stephanie Chow 2:47.75      USA 2:47.75 2:49.72
12 Kevin Belleville 2:48.84      USA 3:04.96 2:48.84
13 Edward Lin 2:50.12      USA 2:50.12 2:51.08
14 Bryant Kwong 3:33.83      USA 3:33.83 4:06.77
15 Travis Chen 3:45.44      USA 5:02.53 3:45.44
16 Ryan Jew 3:50.77      USA 3:50.77 5:06.96
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Gottlieb 4:16.47   WR 4:31.26   WR  USA 4:42.90 4:34.41 4:16.47
2 Dene Beardsley 5:05.58   OcR 5:29.82   OcR  New Zealand 5:54.08 5:05.58 5:29.79
3 Richard Meyer 7:08.25   7:12.34    USA 7:17.43 7:11.35 7:08.25
4 Dan Dzoan 6:45.23   7:28.88    USA 6:45.23 7:43.99 7:57.43
5 Lucas Garron 6:28.82   NR DNF    Germany 6:28.82 DNS DNS
6 Gavin Nelson 8:13.22      USA 8:13.22
7 Stephanie Chow DNF      USA DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lucas Garron 1:21.84   DNF    Germany 1:21.84 1:37.11 DNF
2 Shelley Chang 1:40.90   DNF    USA DNF 1:40.90 1:46.06
3 Leyan Lo 1:47.00   DNF    USA 1:47.00 DNF DNF
4 Justin Adsuara 2:47.86   DNF    USA 3:21.11 2:47.86 DNF
5 Corwin Shiu 4:02.80   DNF    USA 4:02.80 DNF DNF
6 Devin Corr-Robinett 6:04.82   DNF    USA 6:04.82 7:16.09 DNF
7 Adam Zamora DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
7 Brian Yu DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
7 Dan Dzoan DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
7 Gavin Nelson DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
7 Richard Meyer DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 17.81   19.91    USA 20.71 20.75 17.81 18.28 23.53
2 Chris Dzoan 20.13   22.17    USA 22.40 22.60 21.52 20.13 DNF
3 Jeremy Fleischman 20.78   23.57    USA 27.50 21.40 20.78 24.96 24.34
4 Lucas Garron 23.27   25.08    Germany 25.22 25.38 24.63 25.90 23.27
5 Emerson Herrmann 22.15   26.32    USA 29.53 DNF 22.15 25.56 23.86
6 Michael Gottlieb 24.59   27.28    USA 32.03 29.50 26.55 25.78 24.59
7 Gavin Nelson 25.90   28.99    USA 31.36 25.90 29.56 29.31 28.11
8 Wilson Quach 25.94   30.66    USA 25.94 30.34 36.93 28.15 33.50
9 Dene Beardsley 29.72   NR 32.14   NR  New Zealand 29.93 31.41 50.81 35.09 29.72
10 Devin Corr-Robinett 27.14   36.31    USA 36.41 27.14 38.56 37.67 34.85
11 Kevin Belleville 27.90   36.78    USA 43.68 27.90 32.83 48.44 33.84
12 Cameron Almasi 33.78   39.06    USA 35.19 37.69 33.78 44.71 44.31
13 Matthew Dioso 34.28   39.41    USA 36.40 46.90 34.28 37.66 44.18
14 Weston Mizumoto 30.28   39.50    USA 42.02 38.30 45.72 30.28 38.19
15 David Gomes 27.05   40.22    USA 49.78 27.05 1:06.57 35.66 35.22
16 Edward Lin 29.61   40.38    USA 41.16 29.61 47.88 32.69 47.30
17 David Shi 35.55   40.79    USA 39.71 35.55 41.46 45.78 41.21
18 Brandon Huynh 35.77   42.83    USA 50.65 44.30 46.25 35.77 37.93
19 Kevin Jorgensen 40.56   46.10    USA 1:01.46 47.06 44.16 47.09 40.56
20 Brandan Tobin 48.77   54.00    USA 1:00.66 48.77 1:06.51 51.74 49.59
21 Derek Tat 57.06   58.43    USA 59.16 57.06 58.08 58.05 DNF
22 Christopher Brandariz 44.44   58.97    USA 1:13.52 46.19 44.44 DNF 57.21
23 Corwin Shiu 48.13   1:01.14    USA 1:28.86 48.13 1:08.46 1:04.52 50.44
24 Hwei Ru Ong 50.90   NR 1:22.00   NR  Malaysia 1:49.51 1:26.09 50.90 1:07.02 1:32.90
25 Mengke Li (李孟珂) 39.27   DNF    China DNF DNF DNF DNF 39.27
26 Ryan Jew 1:03.91   DNF    USA 1:03.91 1:16.69 DNS DNS DNS
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jeremy Fleischman 18.69   21.46    USA 21.94 18.69 24.75 21.43 21.00
2 Chris Dzoan 21.40   22.07    USA 22.27 21.40 22.91 22.31 21.63
3 Dan Dzoan 19.84   22.91    USA 26.09 21.59 22.77 24.36 19.84
4 Emerson Herrmann 22.83   25.16    USA 26.34 22.83 26.09 40.39 23.05
5 Michael Gottlieb 24.19   25.67    USA 24.19 24.44 25.75 27.97 26.81
6 Gavin Nelson 22.63   26.16    USA 27.13 30.71 22.63 27.63 23.72
7 Lucas Garron 23.27   27.74    Germany 23.91 31.75 29.02 30.28 23.27
8 Wilson Quach 26.80   28.57    USA 28.63 29.33 26.80 31.31 27.75
9 David Gomes 25.86   29.43    USA 25.86 37.70 30.34 30.81 27.13
10 Dene Beardsley 24.94   NR 29.70   NR  New Zealand 27.94 27.40 24.94 33.77 33.94
11 Devin Corr-Robinett 28.80   30.33    USA 29.71 32.47 36.05 28.80 28.80
12 Kevin Belleville 31.06   32.71    USA 46.09 32.46 33.22 32.44 31.06
13 Matthew Dioso 32.41   36.87    USA 33.97 32.41 37.60 39.03 45.46
14 Cameron Almasi 30.93   38.62    USA 30.93 37.84 41.43 36.58 44.62
15 Weston Mizumoto 33.44   39.80    USA 33.44 51.47 39.00 41.49 38.90
16 Edward Lin 36.53   49.23    USA 52.27 50.83 36.53 1:11.16 44.58
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lucas Garron 10.32   12.83    Germany 11.47 15.51 11.79 10.32 15.23
2 Michael Gottlieb 11.36   13.17    USA 13.65 11.41 14.78 11.36 14.46
3 Gavin Nelson 11.19   13.83    USA 13.68 22.65 11.19 15.83 11.97
4 Brian Le 22.28   30.29    USA 22.28 43.88 36.38 30.33 24.16
5 Devin Corr-Robinett 22.81   30.60    USA 29.99 33.38 28.43 DNF 22.81
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 20.86   24.26    Japan 22.31 26.11 33.15 24.36 20.86
2 Stephanie Chow 24.13   27.91    USA 24.13 29.22 28.08 28.45 27.19
3 Gavin Nelson 25.15   33.61    USA 25.15 29.58 1:20.44 33.33 37.93
4 Michael Gottlieb 28.78   37.12    USA 35.91 28.78 44.13 41.30 34.15
5 Dan Dzoan 29.16   37.30    USA 38.93 51.59 29.16 37.05 35.93
6 Emerson Herrmann 34.96   41.75    USA 1:02.94 48.10 39.84 37.31 34.96
7 Jeremy Fleischman 39.50   47.21    USA 50.93 39.50 52.21 50.65 40.05
8 Dene Beardsley 32.00   NR 49.15   NR  New Zealand 32.00 39.31 1:12.66 DNF 35.47
9 Brandon Huynh 42.06   49.90    USA 42.06 51.40 51.05 47.26 1:00.15
10 Ryan Jew 52.84   1:19.61    USA 1:39.36 52.84 1:07.94 1:53.11 1:11.52
11 Andy Bridger 1:24.56   1:44.27    USA 1:36.09 1:26.94 2:09.78 2:10.69 1:24.56
12 Cameron Almasi 1:12.65   DNF    USA 1:12.65 DNF DNS DNS DNS
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 David Shi 1.03   1.12   NAR  USA 1.19 1.09 1.09 1.03 DNF
2 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 1.15   1.29    Japan 1.15 1.34 1.27 1.27 4.25
3 Andy Bridger 1.88   2.14    USA DNF 2.52 1.88 1.88 2.03
4 Steven Turner 2.08   2.30    USA 2.65 2.97 2.18 2.08 2.08
5 Brian Yu 2.19   2.32    USA 2.31 2.80 2.31 2.33 2.19
6 Ryan Jew 1.38   2.43    USA 6.80 1.46 1.40 1.38 4.44
7 Kevin Belleville 2.00   2.46    USA 2.83 2.08 2.00 3.00 2.46
8 Keanu László Vestil 2.15   2.81    Hungary 3.55 2.44 2.15 5.30 2.44
9 Gustaf Soderstrom 2.43   3.17    Sweden 3.21 3.50 2.43 3.47 2.83
10 Nora Willett 3.09   3.85    USA 3.09 6.16 3.19 4.66 3.69
11 Katherine Busch 4.15   5.28    USA 7.02 4.83 6.36 4.66 4.15
12 Ethan Yu 6.31   7.01    USA 6.31 6.58 9.56 7.63 6.81
13 Mengke Li (李孟珂) 1.38   DNF    China DNF DNF 1.47 1.38 6.25
14 Edward Lin 1.81   DNF    USA 2.46 DNF DNF 1.81 DNF
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 3.13   3.48    USA 4.16 3.30 3.27 3.13 3.86
2 Mengke Li (李孟珂) 2.78   NR 3.89    China 2.78 4.46 4.50 3.77 3.44
3 Gavin Nelson 3.19   4.05    USA 5.05 3.77 3.19 6.30 3.34
4 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 4.19   4.63    Japan 4.69 4.81 7.19 4.38 4.19
5 Ryan Jew 5.28   5.78    USA 5.28 7.18 6.08 5.86 5.40
Aaron Wolff    USA
Aaron Wolff
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 49.19   51.86   52.97 49.19 55.08 50.94 51.68
2x2x2 Cube Final 27 18.97   20.49   25.62 20.29 18.97 21.53 19.65
Adam Zamora    USA
Adam Zamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 16.23   19.80   19.64 23.55 18.94 20.82 16.23
2x2x2 Cube Final 14 6.52   8.78   9.33 8.09 8.91 6.52 22.75
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:21.25   1:33.22   1:34.63 1:29.19 1:21.25 2:06.56 1:35.83
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Andy Bridger    USA
Andy Bridger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 24.53   29.11   24.53 31.59 26.28 29.47 33.47
Square-1 Final 11 1:24.56   1:44.27   1:36.09 1:26.94 2:09.78 2:10.69 1:24.56
Rubik's Magic Final 3 1.88   2.14   DNF 2.52 1.88 1.88 2.03
Andy Hsiu    USA
Andy Hsiu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 46.52   1:03.30   DNF 46.52 56.69 1:04.56 1:08.66
Brandan Tobin    USA
Brandan Tobin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 18.74   21.73   20.50 18.74 31.62 24.08 20.61
3x3x3 One-Handed First round 20 48.77   54.00   1:00.66 48.77 1:06.51 51.74 49.59
Brandon Huynh    USA
Brandon Huynh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 18.80   21.10   21.69 18.80 19.77 23.44 21.83
2x2x2 Cube Final 7 6.15   7.09   8.69 6.15 6.34 7.38 7.56
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:16.37   1:24.11   1:19.74 1:16.37 1:34.58 1:18.02 1:43.68
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:43.21     2:44.77 2:43.21
3x3x3 One-Handed First round 18 35.77   42.83   50.65 44.30 46.25 35.77 37.93
Square-1 Final 9 42.06   49.90   42.06 51.40 51.05 47.26 1:00.15
Brett Wines    USA
Brett Wines
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 50.00   57.88   1:02.93 1:19.02 54.06 56.65 50.00
Brian Le    USA
Brian Le
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 18.56   19.66   18.91 18.56 18.68 21.40 22.36
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:15.28   1:40.17   1:57.47 1:15.28 1:43.83 1:35.02 1:41.65
Rubik's Clock Final 4 22.28   30.29   22.28 43.88 36.38 30.33 24.16
Brian Yu    USA
Brian Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 32.53   36.14   33.75 48.28 32.53 34.61 40.06
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Rubik's Magic Final 5 2.19   2.32   2.31 2.80 2.31 2.33 2.19
Bryant Kwong    USA
Bryant Kwong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 20.71   23.45   21.49 27.11 25.58 23.27 20.71
5x5x5 Cube Combined Final 14 3:33.83     3:33.83 4:06.77
Cameron Almasi    USA
Cameron Almasi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 19.36   20.47   20.72 19.36 21.08 19.62 21.22
First round 15 17.03   18.68   20.75 20.78 17.81 17.03 17.49
2x2x2 Cube Final 3 3.40   5.76   7.09 3.40 5.68 5.47 6.13
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:01.43   1:13.23   1:15.94 1:01.43 1:15.72 1:08.65 1:15.33
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:20.54     DNF 2:20.54
3x3x3 One-Handed Final 14 30.93   38.62   30.93 37.84 41.43 36.58 44.62
First round 12 33.78   39.06   35.19 37.69 33.78 44.71 44.31
Square-1 Final 12 1:12.65   DNF   1:12.65 DNF DNS DNS DNS
Chris Dzoan    USA
Chris Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 13.34   14.23   13.34 14.88 15.44 14.05 13.75
First round 3 14.05   14.54   14.58 14.05 14.47 20.05 14.58
2x2x2 Cube Final 9 7.21   7.69   9.80 7.52 8.18 7.36 7.21
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:10.21   DNF   1:18.79 1:29.86 1:10.21 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 21.40   22.07   22.27 21.40 22.91 22.31 21.63
First round 2 20.13   22.17   22.40 22.60 21.52 20.13 DNF
Chris Krueger    USA
Chris Krueger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 19.81   20.75   19.91 20.75 22.05 19.81 21.59
2x2x2 Cube Final 6 6.02   7.08   6.36 6.02 6.78 8.84 8.11
Christopher Brandariz    USA
Christopher Brandariz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 15.27   19.28   15.27 19.77 21.00 22.06 17.08
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:04.34   1:17.40   1:20.03 1:04.34 1:17.43 1:14.73 1:27.16
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:27.33     2:58.02 2:27.33
3x3x3 One-Handed First round 22 44.44   58.97   1:13.52 46.19 44.44 DNF 57.21
Connie Chen    USA
Connie Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 21.06   22.75   22.31 21.06 22.19 23.75 25.33
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:51.02     2:44.63 1:51.02
Corwin Shiu    USA
Corwin Shiu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 17.50   21.35   21.25 17.50 20.72 22.53 22.09
3x3x3 Blindfolded Final 5 4:02.80   DNF   4:02.80 DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 23 48.13   1:01.14   1:28.86 48.13 1:08.46 1:04.52 50.44
Craig Hayashi    USA
Craig Hayashi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 25.81   29.49   DNF 32.61 28.97 26.88 25.81
Daljit Singh    USA
Daljit Singh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 4:49.15   DNF   6:47.58 4:49.15 DNS DNS DNS
Dan Dzoan    USA
Dan Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 12.88   14.79   15.21 16.03 15.06 12.88 14.11
First round 2 13.02   14.03   13.31 13.02 15.53 14.94 13.84
2x2x2 Cube Final 5 6.47   7.00   8.13 6.47 6.88 6.62 7.51
4x4x4 Cube Combined Final 3 56.25   1:02.57   1:01.00 1:07.18 1:10.56 56.25 59.52
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:52.34   2:00.41   1:52.34 1:57.27 2:05.68 2:09.71 1:58.28
7x7x7 Cube Combined Final 4 6:45.23   7:28.88   6:45.23 7:43.99 7:57.43
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 19.84   22.91   26.09 21.59 22.77 24.36 19.84
First round 1 17.81   19.91   20.71 20.75 17.81 18.28 23.53
Square-1 Final 5 29.16   37.30   38.93 51.59 29.16 37.05 35.93
Master Magic Final 1 3.13   3.48   4.16 3.30 3.27 3.13 3.86
David Gomes    USA
David Gomes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 16.03   18.37   16.03 21.15 16.25 17.71 DNF
First round 13 13.53   18.56   DNF 13.53 24.52 14.77 16.40
3x3x3 One-Handed Final 9 25.86   29.43   25.86 37.70 30.34 30.81 27.13
First round 15 27.05   40.22   49.78 27.05 1:06.57 35.66 35.22
David Shi    USA
David Shi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 16.27   21.18   21.71 23.72 16.27 21.96 19.86
2x2x2 Cube Final 22 9.88   13.08   14.71 12.40 12.13 19.05 9.88
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:48.83     1:48.83 2:38.13
3x3x3 One-Handed First round 17 35.55   40.79   39.71 35.55 41.46 45.78 41.21
Rubik's Magic Final 1 1.03   1.12   NAR 1.19 1.09 1.09 1.03 DNF
Dene Beardsley    New Zealand
Dene Beardsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 15.53   17.57   NR 17.21 15.55 15.53 19.94 27.21
First round 10 15.52   NR 17.83   NR 19.36 16.68 18.63 18.18 15.52
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:05.47   OcR 1:07.98   OcR 1:09.84 1:08.43 1:05.66 1:10.06 1:05.47
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:39.43   OcR 1:51.77   1:58.58 1:54.50 1:54.52 1:39.43 1:46.30
7x7x7 Cube Combined Final 2 5:05.58   OcR 5:29.82   OcR 5:54.08 5:05.58 5:29.79
3x3x3 One-Handed Final 10 24.94   NR 29.70   NR 27.94 27.40 24.94 33.77 33.94
First round 9 29.72   NR 32.14   NR 29.93 31.41 50.81 35.09 29.72
Square-1 Final 8 32.00   NR 49.15   NR 32.00 39.31 1:12.66 DNF 35.47
Derek Tat    USA
Derek Tat
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 21.83   24.73   30.55 26.19 25.77 22.22 21.83
3x3x3 One-Handed First round 21 57.06   58.43   59.16 57.06 58.08 58.05 DNF
Devin Corr-Robinett    USA
Devin Corr-Robinett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 13.22   18.16   16.96 19.50 13.22 18.02 21.59
First round 11 15.56   17.84   15.56 17.94 18.58 18.21 17.38
2x2x2 Cube Final 8 6.33   7.62   7.84 6.91 8.11 6.33 10.08
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:24.16   1:36.78   1:42.02 1:24.16 1:39.33 1:38.95 1:32.06
3x3x3 Blindfolded Final 6 6:04.82   DNF   6:04.82 7:16.09 DNF
3x3x3 One-Handed Final 11 28.80   30.33   29.71 32.47 36.05 28.80 28.80
First round 10 27.14   36.31   36.41 27.14 38.56 37.67 34.85
Rubik's Clock Final 5 22.81   30.60   29.99 33.38 28.43 DNF 22.81
Edward Lin    USA
Edward Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 16.59   18.58   16.59 17.27 19.75 18.72 35.34
First round 14 14.65   18.66   14.65 18.88 21.08 23.50 16.03
2x2x2 Cube Final 2 4.63   5.63   6.72 4.63 5.66 5.52 5.71
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:14.40   1:28.27   1:33.43 1:26.86 1:14.40 1:39.47 1:24.53
5x5x5 Cube Combined Final 13 2:50.12     2:50.12 2:51.08
3x3x3 One-Handed Final 16 36.53   49.23   52.27 50.83 36.53 1:11.16 44.58
First round 16 29.61   40.38   41.16 29.61 47.88 32.69 47.30
Rubik's Magic Final 14 1.81   DNF   2.46 DNF DNF 1.81 DNF
Emerson Herrmann    USA
Emerson Herrmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 15.98   19.65   18.18 23.55 22.11 18.66 15.98
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:03.63   1:14.29   1:29.53 1:15.81 1:19.50 1:03.63 1:07.55
3x3x3 One-Handed Final 4 22.83   25.16   26.34 22.83 26.09 40.39 23.05
First round 5 22.15   26.32   29.53 DNF 22.15 25.56 23.86
Square-1 Final 6 34.96   41.75   1:02.94 48.10 39.84 37.31 34.96
Ethan Yu    USA
Ethan Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 1:32.94   1:53.72   3:07.31 1:32.94 2:06.94 1:39.00 1:55.21
Rubik's Magic Final 12 6.31   7.01   6.31 6.58 9.56 7.63 6.81
Eugene Chen    USA
Eugene Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 42.71   49.00   49.47 1:01.69 50.27 47.25 42.71
Gary Chang    USA
Gary Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 35.81   40.51   42.05 40.40 35.81 47.44 39.08
Gavin Nelson    USA
Gavin Nelson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 14.06   19.36   20.56 14.06 18.75 18.77 21.46
First round 8 15.11   16.61   18.84 15.11 16.18 17.32 16.33
2x2x2 Cube Final 12 3.59   8.23   9.18 14.27 5.09 10.41 3.59
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:12.24   1:15.99   1:19.15 1:12.24 1:19.65 1:13.25 1:15.58
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:04.27   2:10.04   2:04.27 2:09.49 2:10.65 2:09.99 2:41.90
7x7x7 Cube Combined Final 6 8:13.22     8:13.22
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 6 22.63   26.16   27.13 30.71 22.63 27.63 23.72
First round 7 25.90   28.99   31.36 25.90 29.56 29.31 28.11
Rubik's Clock Final 3 11.19   13.83   13.68 22.65 11.19 15.83 11.97
Square-1 Final 3 25.15   33.61   25.15 29.58 1:20.44 33.33 37.93
Master Magic Final 3 3.19   4.05   5.05 3.77 3.19 6.30 3.34
Gustaf Soderstrom    Sweden
Gustaf Soderstrom
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 42.28   53.33   1:06.02 55.71 59.94 44.34 42.28
Rubik's Magic Final 9 2.43   3.17   3.21 3.50 2.43 3.47 2.83
Healy Ko    USA
Healy Ko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 46.56   DNF   DNF 46.56 58.40 1:02.68 DNF
Hwei Ru Ong    Malaysia
Hwei Ru Ong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 22.44   NR 23.88   NR 22.63 22.44 36.77 22.81 26.19
2x2x2 Cube Final 25 12.77   NR 15.64   NR 15.84 17.44 13.65 12.77 31.09
3x3x3 One-Handed First round 24 50.90   NR 1:22.00   NR 1:49.51 1:26.09 50.90 1:07.02 1:32.90
Jeremy Chong    USA
Jeremy Chong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 53.72   1:26.79   1:31.52 1:38.84 1:39.88 1:10.02 53.72
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 15.06   17.27   21.71 20.43 16.08 15.06 15.31
First round 6 14.40   15.32   15.41 14.40 16.72 14.68 15.88
2x2x2 Cube Final 18 6.52   10.21   10.91 18.86 11.38 6.52 8.33
3x3x3 One-Handed Final 1 18.69   21.46   21.94 18.69 24.75 21.43 21.00
First round 3 20.78   23.57   27.50 21.40 20.78 24.96 24.34
Square-1 Final 7 39.50   47.21   50.93 39.50 52.21 50.65 40.05
Jeremy Quach    USA
Jeremy Quach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 50.13   1:18.63   DNF 50.13 1:44.78 1:01.69 1:09.43
Justin Adsuara    USA
Justin Adsuara
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.73   16.52   18.19 15.21 12.73 16.17 28.84
First round 7 14.86   16.43   18.16 20.36 15.96 14.86 15.18
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:47.86   DNF   3:21.11 2:47.86 DNF
Kate Nelson    USA
Kate Nelson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 1:22.83   1:31.22   1:32.77 1:35.00 1:22.83 1:45.66 1:25.88
Katherine Busch    USA
Katherine Busch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 1:18.47   1:23.69   DNF 1:20.92 1:18.47 1:23.16 1:27.00
Rubik's Magic Final 11 4.15   5.28   7.02 4.83 6.36 4.66 4.15
Keanu László Vestil    Hungary
Keanu László Vestil
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 35.75   41.62   38.25 44.25 45.16 42.36 35.75
2x2x2 Cube Final 20 9.83   11.13   10.63 9.83 11.00 14.19 11.75
4x4x4 Cube Combined Final 26 4:18.38     4:45.65 4:18.38
Rubik's Magic Final 8 2.15   2.81   3.55 2.44 2.15 5.30 2.44
Kevin Belleville    USA
Kevin Belleville
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 15.44   17.69   16.05 16.05 37.09 15.44 20.96
First round 16 18.44   18.71   DNF 18.59 18.50 18.44 19.03
2x2x2 Cube Final 10 6.44   7.75   6.44 7.66 7.15 8.44 8.93
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:15.34   1:28.59   1:22.36 1:23.71 1:40.94 1:39.69 1:15.34
5x5x5 Cube Combined Final 12 2:48.84     3:04.96 2:48.84
3x3x3 One-Handed Final 12 31.06   32.71   46.09 32.46 33.22 32.44 31.06
First round 11 27.90   36.78   43.68 27.90 32.83 48.44 33.84
Rubik's Magic Final 7 2.00   2.46   2.83 2.08 2.00 3.00 2.46
Kevin Jorgensen    USA
Kevin Jorgensen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 21.41   25.10   24.30 27.78 23.21 21.41 DNF
3x3x3 One-Handed First round 19 40.56   46.10   1:01.46 47.06 44.16 47.09 40.56
Leyan Lo    USA
Leyan Lo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 12.06   13.63   16.00 15.33 12.84 12.06 12.72
First round 1 12.59   13.43   14.34 12.59 13.56 13.69 13.05
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:47.00   DNF   1:47.00 DNF DNF
Lucas Garron    Germany
Lucas Garron
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 13.30   15.85   15.93 18.15 13.30 15.21 16.41
First round 4 12.06   14.63   15.55 DNF 12.63 12.06 15.71
2x2x2 Cube Final 4 3.30   NR 5.89   6.93 5.84 4.90 8.27 3.30
4x4x4 Cube Combined Final 2 55.46   NR 1:00.77   NR 1:01.52 57.50 1:03.29 1:10.77 55.46
7x7x7 Cube Combined Final 5 6:28.82   NR DNF   6:28.82 DNS DNS
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:21.84   DNF   1:21.84 1:37.11 DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 23.27   27.74   23.91 31.75 29.02 30.28 23.27
First round 4 23.27   25.08   25.22 25.38 24.63 25.90 23.27
Rubik's Clock Final 1 10.32   12.83   11.47 15.51 11.79 10.32 15.23
Matthew Chang    USA
Matthew Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 25.50   32.18   34.37 25.50 29.66 37.07 32.50
2x2x2 Cube Final 26 9.68   15.82   24.68 12.71 16.19 18.55 9.68
Matthew Dioso    USA
Matthew Dioso
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 14.88   16.87   17.97 19.05 14.88 15.92 16.72
First round 12 15.09   18.46   15.09 21.13 16.02 20.38 18.98
2x2x2 Cube Final 1 4.52   5.44   6.25 5.03 4.52 5.53 5.77
4x4x4 Cube Combined Final 4 59.47   1:06.58   59.47 1:21.31 1:00.53 1:01.88 1:17.33
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:46.75   2:02.35   2:03.62 2:00.93 2:02.50 1:46.75 2:05.03
3x3x3 One-Handed Final 13 32.41   36.87   33.97 32.41 37.60 39.03 45.46
First round 13 34.28   39.41   36.40 46.90 34.28 37.66 44.18
Matthew Millard    USA
Matthew Millard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 23.30   29.17   26.81 23.30 33.62 28.69 32.00
4x4x4 Cube Combined Final 23 2:06.43     2:43.36 2:06.43
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:44.19     2:44.90 2:44.19
Mengke Li (李孟珂)    China
Mengke Li (李孟珂)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 22.46   24.69   24.03 24.63 DNF 22.46 25.41
2x2x2 Cube Final 24 10.56   15.55   DNF 14.74 13.08 10.56 18.83
3x3x3 One-Handed First round 25 39.27   DNF   DNF DNF DNF DNF 39.27
Rubik's Magic Final 13 1.38   DNF   DNF DNF 1.47 1.38 6.25
Master Magic Final 2 2.78   NR 3.89   2.78 4.46 4.50 3.77 3.44
Michael Gottlieb    USA
Michael Gottlieb
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 13.56   15.75   16.50 15.50 13.56 17.46 15.24
First round 5 10.30   14.65   16.93 15.58 10.30 13.69 14.68
4x4x4 Cube Combined Final 1 46.43   56.38   1:06.27 46.43 52.53 56.96 59.65
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:18.84   1:26.81   1:31.00 1:25.71 1:23.71 1:18.84 1:32.63
7x7x7 Cube Combined Final 1 4:16.47   WR 4:31.26   WR 4:42.90 4:34.41 4:16.47
3x3x3 One-Handed Final 5 24.19   25.67   24.19 24.44 25.75 27.97 26.81
First round 6 24.59   27.28   32.03 29.50 26.55 25.78 24.59
Rubik's Clock Final 2 11.36   13.17   13.65 11.41 14.78 11.36 14.46
Square-1 Final 4 28.78   37.12   35.91 28.78 44.13 41.30 34.15
Michael McGough    USA
Michael McGough
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 29.28   51.75   DNF 33.38 1:25.94 35.94 29.28
Nora Willett    USA
Nora Willett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 1:18.22   DNF   1:28.75 1:23.86 1:18.22 DNF DNF
4x4x4 Cube Combined Final 27 4:59.72     4:59.72 DNS
Rubik's Magic Final 10 3.09   3.85   3.09 6.16 3.19 4.66 3.69
Philip Chang    USA
Philip Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 24.25   42.24   24.25 DNF 59.09 29.68 37.96
2x2x2 Cube Final 21 9.41   11.94   13.18 9.41 12.59 10.05 14.11
Rebecca Castro    USA
Rebecca Castro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 1:26.66   1:35.24   DNF 1:36.86 1:39.28 1:29.58 1:26.66
Richard Meyer    USA
Richard Meyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 14.98   DNF   14.98 19.00 15.33 DNF DNF
First round 9 14.94   17.29   14.94 17.58 18.58 17.61 16.68
2x2x2 Cube Final 17 5.56   10.12   8.52 5.56 7.19 14.65 21.77
4x4x4 Cube Combined Final 5 1:03.12   1:07.61   1:06.86 1:08.94 1:07.96 1:03.12 1:08.00
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:50.50   1:54.18   1:59.06 1:51.15 1:50.50 1:52.34 2:05.94
7x7x7 Cube Combined Final 3 7:08.25   7:12.34   7:17.43 7:11.35 7:08.25
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNS
Ryan Jew    USA
Ryan Jew
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 30.97   34.36   30.97 33.38 37.63 33.28 36.41
2x2x2 Cube Final 11 4.83   7.77   7.43 4.83 8.16 7.72 11.78
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:59.38     1:59.38 2:07.19
5x5x5 Cube Combined Final 16 3:50.77     3:50.77 5:06.96
3x3x3 One-Handed First round 26 1:03.91   DNF   1:03.91 1:16.69 DNS DNS DNS
Square-1 Final 10 52.84   1:19.61   1:39.36 52.84 1:07.94 1:53.11 1:11.52
Rubik's Magic Final 6 1.38   2.43   6.80 1.46 1.40 1.38 4.44
Master Magic Final 5 5.28   5.78   5.28 7.18 6.08 5.86 5.40
Sarah Guan    USA
Sarah Guan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 54.53   1:05.20   1:02.77 1:04.88 1:17.40 54.53 1:07.96
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 16.72   21.17   21.46 23.47 20.41 21.63 16.72
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:40.90   DNF   DNF 1:40.90 1:46.06
Stephanie Chow    USA
Stephanie Chow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 19.68   22.37   20.72 26.44 23.65 22.75 19.68
2x2x2 Cube Final 23 11.53   13.55   14.16 11.53 12.59 16.05 13.91
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:46.28     1:47.03 1:46.28
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:47.75     2:47.75 2:49.72
7x7x7 Cube Combined Final 7 DNF     DNF
Square-1 Final 2 24.13   27.91   24.13 29.22 28.08 28.45 27.19
Steven Turner    USA
Steven Turner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 19.21   23.94   19.21 24.72 24.58 25.72 22.53
2x2x2 Cube Final 13 6.71   8.56   10.09 8.16 6.71 8.43 9.08
Rubik's Magic Final 4 2.08   2.30   2.65 2.97 2.18 2.08 2.08
Takao Hashimoto (橋本貴夫)    Japan
Takao Hashimoto (橋本貴夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Square-1 Final 1 20.86   24.26   22.31 26.11 33.15 24.36 20.86
Rubik's Magic Final 2 1.15   1.29   1.15 1.34 1.27 1.27 4.25
Master Magic Final 4 4.19   4.63   4.69 4.81 7.19 4.38 4.19
Timothy Wong    USA
Timothy Wong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 16.10   19.96   16.10 20.38 19.91 19.58 22.02
Tommy Lambrose    USA
Tommy Lambrose
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 39.78   55.30   1:02.36 1:04.84 45.06 39.78 58.47
4x4x4 Cube Combined Final 25 3:19.53     3:19.53 4:08.25
Travis Chen    USA
Travis Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 16.43   21.06   19.53 21.81 16.43 21.83 22.50
2x2x2 Cube Final 16 6.56   9.72   8.90 6.56 10.30 9.97 10.96
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:59.77     2:21.84 1:59.77
5x5x5 Cube Combined Final 15 3:45.44     5:02.53 3:45.44
Vincent Sheu    USA
Vincent Sheu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 16.75   19.93   16.75 22.96 24.55 18.40 18.44
Weston Mizumoto    USA
Weston Mizumoto
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 17.08   19.46   17.90 22.84 26.28 17.08 17.63
2x2x2 Cube Final 15 4.16   9.29   9.56 4.16 9.63 8.77 9.55
3x3x3 One-Handed Final 15 33.44   39.80   33.44 51.47 39.00 41.49 38.90
First round 14 30.28   39.50   42.02 38.30 45.72 30.28 38.19
William Chen    USA
William Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 25.55   27.40   25.55 27.49 34.06 28.75 25.96
2x2x2 Cube Final 19 7.94   10.57   9.81 13.34 12.82 7.94 9.09
4x4x4 Cube Combined Final 24 2:50.68     2:54.78 2:50.68
Wilson Quach    USA
Wilson Quach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 19.41   20.00   19.41 20.22 19.43 20.36 26.92
3x3x3 One-Handed Final 8 26.80   28.57   28.63 29.33 26.80 31.31 27.75
First round 8 25.94   30.66   25.94 30.34 36.93 28.15 33.50
Yongxin Yuan    USA
Yongxin Yuan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 50.72   1:30.96   1:54.34 DNF 50.72 1:31.72 1:06.83