Dutch Open 2009

Date City WCA LInk
2009-10-17~18  Netherlands, Eindhoven Dutch Open 2009

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Mats Valk 10.61  Erik Akkersdijk 11.50  Dan Dzoan 12.35
 2x2x2 Cube  Maarten Smit 4.48  Erik Akkersdijk 4.49  Alejandro Aguado Barahona 4.61
 4x4x4 Cube  Erik Akkersdijk 47.52  Mats Valk 55.13  Dan Dzoan 58.84
 5x5x5 Cube  Erik Akkersdijk 1:19.58  Mats Valk 1:41.47  Maarten Smit 1:49.63
 6x6x6 Cube  Erik Akkersdijk 3:05.79  Maarten Smit 4:05.94  Sébastien Auroux 4:13.94
 7x7x7 Cube  Erik Akkersdijk 4:31.24  Maarten Smit 5:28.36  Mats Valk 5:28.64
 3x3x3 Blindfolded  Shelley Chang 1:43.58  Erik Akkersdijk 1:52.19  Dror Vomberg 2:16.80
 3x3x3 Fewest Moves  Guus Razoux Schultz 35  Dan Dzoan 38
 Maarten Smit 38
 Erik Akkersdijk 35  Dan Dzoan 38
 Maarten Smit 38
 3x3x3 One-Handed  Dan Dzoan 22.37  Erik Akkersdijk 23.61  Alejandro Aguado Barahona 23.81
 Rubik's Clock  Ernesto Fernández Regueira 8.72  Jacco Krijnen 10.74  Koen Wermer 10.98
 Megaminx  Erik Akkersdijk 1:11.41  Maarten Smit 1:28.64  Alexander Springhorn 1:48.34
 Pyraminx  Erik Akkersdijk 7.52  Maarten Smit 7.81  Charlie Cooper 8.90
 Square-1  Maarten Smit 24.01  Lars Vandenbergh 25.54  Joris Mühlsteff 29.41
       Rubik's Magic  Gaël Dusser 1.52  Jacco Krijnen 1.54  Fabian Auroux 1.60
       Master Magic  Clément Gallet 3.77  Jaap Scherphuis 4.62  Lars Vandenbergh 4.63
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mats Valk 11.40   12.37    Netherlands 12.37 11.94 14.08 12.81 11.40
2 Erik Akkersdijk 10.44   13.20    Netherlands 14.46 11.77 13.36 45.66 10.44
3 Rama Temmink 12.31   13.30    Netherlands 13.18 13.80 16.66 12.93 12.31
4 Dan Dzoan 13.43   14.51    USA 17.11 14.08 13.63 13.43 15.83
5 Tobias Daneels 12.91   14.59    Belgium 12.91 15.06 17.11 14.63 14.08
6 Alejandro Aguado Barahona 12.83   14.94    Spain DNF 14.43 14.61 12.83 15.77
7 Víctor Torrecilla Chicote 12.15   15.00    Spain 12.15 17.58 14.13 13.28 17.66
8 Ron van Bruchem 9.68   15.51    Netherlands 18.58 15.65 20.19 12.31 9.68
9 Maarten Smit 13.80   15.56    Netherlands 16.43 16.72 14.88 15.36 13.80
10 David Calvo Vivas 13.00   15.74    Spain 14.69 15.86 17.50 16.66 13.00
11 Lars Vandenbergh 14.25   16.62    Belgium 19.90 15.83 14.58 19.44 14.25
12 Ernesto Fernández Regueira 14.27   17.49    Spain 18.55 18.61 16.21 17.72 14.27
13 Sébastien Auroux 13.97   17.71    Germany 17.33 19.40 17.46 13.97 18.33
14 Alexander Springhorn 15.93   17.81    Germany 17.18 15.93 17.72 18.52 19.93
15 Adam Zamora 14.91   18.03    USA 17.03 17.16 19.90 25.77 14.91
16 Shelley Chang 15.02   18.47    USA 21.11 17.93 15.02 19.11 18.36
17 Clément Gallet 16.25   18.57    France 19.30 17.38 19.75 16.25 19.03
18 Ton Dennenbroek 17.21   18.94    Netherlands 20.83 18.09 28.34 17.21 17.90
19 Gaël Dusser 15.38   19.33    France 15.38 16.36 23.81 35.34 17.81
20 Florian Weingarten 18.47   19.97    Germany 18.93 21.16 19.81 21.44 18.47
21 Joris Mühlsteff 19.16   21.12    Netherlands 24.83 21.30 19.16 20.13 21.94
22 Hakan Deniz 16.50   21.16    Netherlands 21.52 16.50 31.96 23.03 18.93
23 Koen Heltzel 20.11   21.24    Netherlands 23.40 20.50 20.11 22.19 21.03
24 Charlie Cooper 19.65   21.29    United Kingdom 23.02 19.65 20.02 23.25 20.83
25 Joel Spang 17.80   NR 21.74   NR  Luxembourg 22.90 18.22 24.09 17.80 25.22
26 Nora Christ 19.55   22.43    Germany 19.55 21.81 27.05 20.09 25.40
27 Laetitia Lemoine 19.83   22.84    France 20.47 23.88 19.83 24.18 25.69
28 Koen Arens 18.75   22.92    Netherlands 26.33 24.59 18.75 23.77 20.41
29 Arnaud van Galen 22.25   23.40    Netherlands 22.40 24.83 25.47 22.96 22.25
30 Robin Kwant 20.47   23.78    Netherlands 23.15 27.11 26.55 20.47 21.65
31 Martijn Bakker 20.83   23.95    Netherlands 25.08 26.18 20.83 23.44 23.34
32 Arjan Bosse 21.22   25.29    Netherlands 25.69 23.65 21.22 31.16 26.53
33 Marco Willems 23.03   25.72    Netherlands 23.03 28.19 27.94 24.09 25.13
34 Christophe Woittequand 22.88   26.17    France 26.13 26.83 22.88 28.28 25.56
35 François Courtès 20.21   26.54    France 23.33 20.21 30.03 34.06 26.27
36 Dror Vomberg 24.88   27.19    Israel 26.16 25.31 33.31 30.09 24.88
37 Maria Oey 26.22   27.26    Indonesia 26.22 28.27 38.05 26.40 27.11
38 Guus de Wit 23.00   27.66    Netherlands 23.00 29.18 25.90 27.90 DNF
39 Daniel Ortiga Villatoro 22.36   27.71    Spain 29.80 22.36 25.69 30.00 27.63
40 Javier París 25.18   28.46    Spain 36.31 28.71 25.18 26.43 30.25
41 David Bolsée 24.08   28.72    Belgium 28.61 24.08 24.69 32.86 37.11
42 Wim Versleegers 25.30   29.69    Belgium 30.77 DNF 25.30 30.86 27.44
43 Olivier Vermersch 26.68   30.55    France 32.05 38.08 26.68 31.72 27.88
44 Wiryawan Kuncoro 26.25   32.50    Indonesia 44.58 34.33 30.83 32.33 26.25
45 Berit Brüster 30.66   33.18    Germany 32.66 35.81 34.43 30.66 32.44
46 Conny Schuyt 30.44   33.80    Netherlands 34.81 DNF 33.96 32.63 30.44
47 Tom Nagelgast 32.31   34.59    Netherlands 34.33 32.31 37.75 32.50 36.93
48 Sam Zwaenepoel 32.13   34.63    Belgium 35.55 34.50 33.84 32.13 37.66
49 Dick van Zalinge 24.08   34.68    Netherlands 24.08 32.41 37.03 42.28 34.61
50 Jaap Scherphuis 29.71   34.83    Netherlands 29.71 39.83 30.93 48.94 33.72
51 Thijs Engel 32.46   36.32    Netherlands 32.46 34.77 36.33 37.86 40.94
52 Fabian Auroux 32.71   36.88    Germany 32.71 DNF 38.43 34.43 37.77
53 Olivier Polspoel 35.40   39.03    Belgium 1:03.25 40.38 37.68 35.40 39.03
54 Jesús Masanet García 37.94   45.75    Spain 37.94 47.63 49.43 47.34 42.28
55 Peter Jongste 47.80   52.59    Netherlands 58.19 51.06 47.80 54.68 52.03
56 Tristan Paulussen 46.90   52.93    Netherlands 46.90 53.36 55.36 50.06 1:00.86
57 Joke Roels 51.86   56.09    Belgium 51.86 55.77 57.34 55.15 1:02.16
58 Hanneke Rijks 59.58   1:04.21    Netherlands 1:04.71 1:07.30 59.58 1:05.58 1:02.33
59 Sachi Schuricht 1:29.47   1:37.98    USA 1:50.15 1:47.16 1:36.19 1:29.47 1:30.59
60 Sven de Bakker 20.63   DNF    Netherlands 25.27 20.63 DNF 21.19 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 11.65   12.84    USA 13.06 11.65 14.06 13.59 11.86
2 Erik Akkersdijk 10.25   12.97    Netherlands 10.25 13.05 13.55 13.78 12.31
3 Rama Temmink 10.96   13.87    Netherlands 13.06 16.08 10.96 14.16 14.40
4 Alejandro Aguado Barahona 11.36   13.91    Spain 15.91 13.36 14.16 14.22 11.36
5 Tobias Daneels 13.43   14.16    Belgium 17.65 13.43 13.71 14.02 14.75
6 Mats Valk 12.22   14.28    Netherlands 12.22 15.02 14.75 13.06 15.56
7 Maarten Smit 14.53   14.91    Netherlands 16.41 14.53 15.33 14.68 14.72
8 Víctor Torrecilla Chicote 12.72   14.92    Spain 13.96 12.72 15.47 18.56 15.33
9 Ron van Bruchem 13.38   14.99    Netherlands 16.28 15.09 14.55 15.34 13.38
10 David Calvo Vivas 15.30   16.74    Spain 19.58 18.13 16.40 15.30 15.68
11 Hakan Deniz 14.61   16.97    Netherlands 14.61 22.19 17.75 16.75 16.41
12 Lars Vandenbergh 14.40   16.98    Belgium 18.72 14.40 16.77 15.44 22.58
13 Clément Gallet 15.18   17.17    France 18.88 17.40 17.02 15.18 17.09
14 Gaël Dusser 15.21   17.22    France 20.52 16.90 15.21 17.71 17.05
15 Adam Zamora 16.31   17.45    USA 19.63 16.38 16.31 21.83 16.34
16 Shelley Chang 17.28   18.25    USA 17.53 17.28 18.43 18.80 23.41
17 Alexander Springhorn 15.84   18.27    Germany 17.91 19.34 17.56 29.66 15.84
18 Sébastien Auroux 18.02   18.56    Germany 18.69 18.02 22.06 18.22 18.77
19 Ton Dennenbroek 15.09   18.64    Netherlands 20.96 20.83 15.09 18.46 16.63
20 Florian Weingarten 16.55   19.00    Germany 20.97 22.28 18.65 16.55 17.38
21 Laetitia Lemoine 17.91   21.17    France 22.77 21.81 26.31 18.93 17.91
22 Joris Mühlsteff 21.33   21.80    Netherlands 21.46 27.52 22.18 21.77 21.33
23 Charlie Cooper 20.90   22.48    United Kingdom 21.52 23.03 22.88 20.90 34.03
24 Robin Kwant 19.58   22.68    Netherlands 21.65 21.31 28.03 25.08 19.58
25 Koen Heltzel 18.36   22.69    Netherlands 23.43 26.38 24.27 18.36 20.36
26 Koen Arens 19.53   22.94    Netherlands 23.86 21.68 25.94 19.53 23.27
27 Nora Christ 20.97   23.04    Germany 25.02 24.40 22.33 20.97 22.40
28 Arnaud van Galen 20.30   23.29    Netherlands 24.81 20.30 21.77 23.28 27.50
29 Martijn Bakker 19.71   23.42    Netherlands 24.21 23.71 24.61 19.71 22.34
30 Arjan Bosse 22.88   23.86    Netherlands 22.88 34.80 25.18 23.27 23.13
31 Joel Spang 21.36   24.89    Luxembourg 24.58 33.25 21.36 26.38 23.72
32 Ernesto Fernández Regueira 16.55   DNF    Spain 30.69 DNF DNF 17.11 16.55
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mats Valk 9.91   10.61   NR  Netherlands 9.91 10.16 14.93 10.83 10.84
2 Erik Akkersdijk 10.13   11.50    Netherlands 10.13 12.25 11.90 DNF 10.34
3 Dan Dzoan 10.63   12.35    USA 11.84 13.36 10.63 12.15 13.05
4 Tobias Daneels 10.93   13.38    Belgium 10.93 13.97 13.46 12.72 20.69
5 Rama Temmink 10.44   13.48    Netherlands 10.44 14.81 13.28 12.34 17.84
6 Alejandro Aguado Barahona 11.05   14.15    Spain 11.05 15.59 13.33 13.53 17.55
7 Maarten Smit 12.15   15.06    Netherlands 12.15 17.59 14.38 13.21 18.21
8 Víctor Torrecilla Chicote 14.19   15.84    Spain 16.31 15.81 15.40 14.19 17.03
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Maarten Smit 3.06   4.48    Netherlands 3.63 6.30 3.06 5.94 3.86
2 Erik Akkersdijk 1.78   4.49    Netherlands 1.78 5.31 5.88 3.21 4.96
3 Alejandro Aguado Barahona 4.28   4.61    Spain 4.44 11.08 4.86 4.52 4.28
4 Jacco Krijnen 1.80   4.65    Netherlands 1.80 4.66 3.28 6.30 6.02
5 Tobias Daneels 3.21   5.25    Belgium 3.21 4.31 5.97 6.21 5.47
6 Gaël Dusser 2.91   5.85    France 2.91 4.52 6.97 12.52 6.06
7 Javier París 5.47   6.02    Spain 5.58 6.13 6.36 8.34 5.47
8 Alexander Springhorn 3.65   6.39    Germany 8.30 4.58 6.55 8.05 3.65
9 Koen Wermer 4.22   6.45    Netherlands 4.22 6.34 7.30 17.46 5.71
10 François Courtès 5.33   6.94    France 9.41 6.46 7.19 7.16 5.33
11 Sébastien Auroux 6.81   7.13    Germany 6.81 7.56 6.90 7.77 6.93
12 David Calvo Vivas 5.50   7.21    Spain 7.03 10.78 5.50 8.18 6.41
13 Joris Mühlsteff 4.77   7.30    Netherlands 4.77 7.09 8.75 8.06 6.75
14 Ernesto Fernández Regueira 5.36   7.34    Spain 6.15 8.93 9.63 5.36 6.93
15 Arnaud van Galen 7.02   7.48    Netherlands 7.53 8.52 7.02 7.46 7.44
16 Clément Gallet 5.65   7.49    France 6.63 8.31 7.56 8.27 5.65
17 Laetitia Lemoine 7.06   7.92    France 7.06 20.13 7.43 8.15 8.19
18 Víctor Torrecilla Chicote 5.16   8.14    Spain 5.16 10.63 6.97 14.80 6.83
19 Lars Vandenbergh 6.72   8.15    Belgium 10.38 11.56 6.72 6.81 7.25
20 Adriaan Molendijk 6.19   8.21    Netherlands 9.58 9.41 7.22 8.00 6.19
21 Adam Zamora 6.78   8.21    USA 6.78 9.65 12.83 8.09 6.89
22 Charlie Cooper 7.40   8.62    United Kingdom 7.40 8.19 10.03 12.44 7.65
23 Thijs Engel 8.40   9.42    Netherlands 12.08 8.40 9.69 8.47 10.11
24 Koen Arens 8.03   9.72    Netherlands 8.03 9.30 10.55 13.90 9.30
25 Ron van Bruchem 5.28   10.03    Netherlands 10.08 9.53 10.47 16.93 5.28
26 Nora Christ 8.27   10.12    Germany 8.27 11.59 11.75 10.43 8.33
27 Robin Kwant 8.08   10.62    Netherlands 10.40 16.38 10.40 11.05 8.08
28 Olivier Vermersch 4.02   10.79    France 11.28 7.88 16.33 13.22 4.02
29 Marco Willems 8.38   11.02    Netherlands 8.38 10.71 14.25 11.56 10.78
30 Fabian Auroux 8.18   11.09    Germany 11.86 9.84 15.25 11.58 8.18
31 Dick van Zalinge 8.46   11.51    Netherlands 10.46 15.33 16.15 8.46 8.75
32 Camiel Beentjes 10.43   11.79    Netherlands 22.02 12.83 11.55 10.43 11.00
33 Joel Spang 8.46   NR 11.84   NR  Luxembourg 10.03 15.16 14.25 11.25 8.46
34 Tom Nagelgast 9.36   12.04    Netherlands 12.18 14.44 13.02 10.93 9.36
35 Daniel Ortiga Villatoro 10.33   12.14    Spain 10.33 18.65 11.80 13.90 10.72
36 Tristan Paulussen 7.93   12.38    Netherlands 10.90 DNF 7.93 14.08 12.16
37 Olivier Polspoel 10.63   13.77    Belgium 13.88 13.88 10.63 13.56 16.93
38 Frank Provoost 12.02   13.90    Netherlands 12.96 18.31 13.93 14.80 12.02
39 Jesús Masanet García 13.06   15.79    Spain 19.97 32.56 14.06 13.06 13.33
40 Berit Brüster 13.61   18.03    Germany 13.61 22.97 15.86 15.27 DNF
41 Anja Provoost 17.93   29.40    Netherlands 34.53 42.34 30.27 23.41 17.93
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 45.33   47.52    Netherlands 47.80 49.16 47.68 45.33 47.09
2 Mats Valk 49.97   55.13    Netherlands 56.53 53.69 49.97 55.18 DNF
3 Dan Dzoan 50.02   58.84    USA 1:07.34 1:07.47 50.02 51.55 57.63
4 Tobias Daneels 54.41   1:03.48    Belgium 1:02.36 54.41 1:04.13 1:03.96 1:06.15
5 Maarten Smit 56.28   1:03.82    Netherlands 1:09.22 57.16 1:05.09 56.28 1:10.59
6 Ron van Bruchem 1:01.84   1:04.51    Netherlands 1:04.78 1:03.91 1:12.69 1:01.84 1:04.84
7 Alexander Springhorn 1:02.13   1:10.52    Germany 1:02.13 1:13.90 1:17.28 1:13.69 1:03.96
8 Gaël Dusser 1:04.08   1:11.36    France 1:24.46 1:16.66 1:12.55 1:04.08 1:04.86
9 Hakan Deniz 1:08.97   1:12.31    Netherlands 1:22.61 1:08.97 1:14.56 1:12.02 1:10.34
10 Sébastien Auroux 1:05.69   1:13.49    Germany 1:13.97 1:10.94 1:15.55 1:18.69 1:05.69
11 Arnaud van Galen 1:07.03   1:15.51    Netherlands 1:22.08 1:38.80 1:09.43 1:07.03 1:15.03
12 Ton Dennenbroek 1:11.80   1:17.26    Netherlands 1:29.00 1:18.77 1:20.18 1:12.83 1:11.80
13 David Calvo Vivas 1:15.03   1:20.34    Spain 1:18.46 1:23.53 1:19.02 1:15.03 1:51.56
14 Koen Heltzel 1:09.03   1:25.80    Netherlands 1:09.03 1:30.84 1:25.86 1:27.86 1:23.69
15 Víctor Torrecilla Chicote 1:19.52   1:26.83    Spain 1:25.00 1:27.31 1:35.65 1:19.52 1:28.18
16 Nora Christ 1:23.58   1:32.41    Germany 1:31.36 1:23.58 1:32.28 1:33.58 DNF
17 Joris Mühlsteff 1:16.96   1:33.63    Netherlands 1:41.21 1:16.96 1:49.21 1:18.61 1:41.06
18 Charlie Cooper 1:25.25      United Kingdom 1:25.25 2:42.15
19 François Courtès 1:25.93      France 1:29.11 1:25.93
20 Lars Vandenbergh 1:25.97      Belgium 1:29.21 1:25.97
21 Robin Kwant 1:33.09      Netherlands 1:33.09 1:44.25
22 Joel Spang 1:33.15      Luxembourg 1:50.21 1:33.15
23 Adam Zamora 1:35.68      USA 1:35.68 1:41.44
23 Marco Willems 1:35.68      Netherlands 1:53.93 1:35.68
25 Koen Arens 1:36.68      Netherlands 1:36.68 1:58.25
26 Alejandro Aguado Barahona 1:38.41      Spain 1:43.13 1:38.41
27 Martijn Bakker 1:39.63      Netherlands 1:40.66 1:39.63
28 Berit Brüster 1:44.33      Germany 1:53.00 1:44.33
29 Christophe Woittequand 1:53.30      France 3:07.15 1:53.30
30 Arjan Bosse 1:58.88      Netherlands 2:36.41 1:58.88
31 Wim Versleegers 2:01.13      Belgium 2:01.13 2:19.84
32 Florian Weingarten 2:07.86      Germany 2:11.90 2:07.86
33 Olivier Vermersch 2:13.11      France 2:13.11 2:22.02
34 David Bolsée 2:15.96      Belgium 2:23.43 2:15.96
35 Tom Nagelgast 2:25.84      Netherlands 2:25.84 2:39.55
36 Dick van Zalinge 2:35.50      Netherlands DNF 2:35.50
37 Daniel Ortiga Villatoro 2:39.11      Spain 2:39.11 2:58.65
38 Conny Schuyt 3:05.81      Netherlands 3:05.81 DNF
39 Tristan Paulussen 3:38.16      Netherlands DNF 3:38.16
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 1:14.59   1:19.58    Netherlands 1:17.91 1:14.59 1:24.58 1:16.25 1:39.86
2 Mats Valk 1:32.13   1:41.47    Netherlands 2:08.16 1:33.16 1:45.59 1:45.65 1:32.13
3 Maarten Smit 1:34.02   1:49.63    Netherlands 1:46.59 1:51.75 1:52.21 1:34.02 1:50.55
4 Ron van Bruchem 1:46.78   1:53.65    Netherlands 1:56.41 1:50.90 1:53.63 1:56.97 1:46.78
5 Dan Dzoan 1:45.50   1:56.52    USA 2:01.94 1:57.68 1:45.50 2:06.91 1:49.94
6 Tobias Daneels 1:52.69   2:02.82    Belgium 2:09.96 2:08.46 1:52.69 2:06.13 1:53.86
7 Sébastien Auroux 2:01.36   2:05.60    Germany 2:08.69 2:01.36 2:07.16 2:01.44 2:08.19
8 Clément Gallet 2:06.53   2:11.69    France 2:13.00 2:28.46 2:06.55 2:06.53 2:15.53
9 Arnaud van Galen 2:08.86   2:12.19    Netherlands 2:11.90 2:08.86 2:09.21 2:17.41 2:15.46
10 Víctor Torrecilla Chicote 1:56.43   2:14.55    Spain 2:18.38 1:56.43 2:12.66 2:21.43 2:12.61
11 Gaël Dusser 2:13.56   2:20.51    France 2:37.58 2:22.66 2:13.56 2:17.78 2:21.09
12 Lars Vandenbergh 1:59.65   2:21.20    Belgium 1:59.65 2:21.40 2:35.88 2:38.75 2:06.33
13 Hakan Deniz 2:11.06   2:31.60    Netherlands 2:11.06 2:36.16 2:36.80 2:37.56 2:21.83
14 Joris Mühlsteff 2:12.15   2:32.68    Netherlands 2:28.46 2:16.84 2:52.75 3:10.31 2:12.15
15 Koen Arens 2:13.58   2:33.36    Netherlands 2:47.50 2:13.58 2:22.52 2:30.05 3:05.40
16 Robin Kwant 2:14.15   2:38.17    Netherlands 2:46.09 2:14.15 2:33.33 2:49.21 2:35.09
17 Ton Dennenbroek 2:38.13      Netherlands 2:38.13 2:41.71
18 Nora Christ 2:42.86      Germany 2:42.86 2:47.90
19 Alexander Springhorn 2:44.31      Germany 3:18.80 2:44.31
20 Koen Heltzel 2:45.40      Netherlands 2:48.19 2:45.40
21 François Courtès 2:45.61      France 2:45.61 2:52.52
22 Laetitia Lemoine 2:49.81      France 2:53.55 2:49.81
23 Marco Willems 2:51.13      Netherlands 2:51.13 2:57.58
24 David Calvo Vivas 3:00.53      Spain 3:00.53 3:14.30
25 Charlie Cooper 3:01.53      United Kingdom 3:23.09 3:01.53
26 Joel Spang 3:02.46      Luxembourg 3:02.46 3:23.77
27 Adam Zamora 3:06.21      USA 3:23.78 3:06.21
28 Martijn Bakker 3:09.58      Netherlands 3:50.53 3:09.58
29 Arjan Bosse 3:14.46      Netherlands 3:14.46 DNF
30 Christophe Woittequand 3:37.93      France 4:02.13 3:37.93
31 Olivier Vermersch 3:43.31      France 3:46.84 3:43.31
32 Dick van Zalinge 3:44.59      Netherlands 3:44.59 4:29.06
33 Berit Brüster 3:47.15      Germany 3:47.15 3:50.40
34 Conny Schuyt 3:52.36      Netherlands 3:52.36 5:11.84
35 Daniel Ortiga Villatoro 4:36.53      Spain 4:46.41 4:36.53
36 Wim Versleegers DNF      Belgium DNF DNF
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 2:49.05   3:05.79    Netherlands 3:13.94 2:49.05 3:14.38
2 Maarten Smit 4:03.19   4:05.94    Netherlands 4:11.33 4:03.30 4:03.19
3 Sébastien Auroux 3:55.08   4:13.94    Germany 4:27.41 3:55.08 4:19.34
4 François Courtès 4:04.88   4:31.94    France 4:36.00 4:54.94 4:04.88
5 Clément Gallet 4:38.13   4:47.09    France 4:43.02 4:38.13 5:00.11
6 Tobias Daneels 4:39.69   4:55.70    Belgium 4:39.69 5:00.89 5:06.53
7 Koen Arens 4:42.33   5:00.72    Netherlands 4:42.33 5:05.58 5:14.25
8 Ron van Bruchem 4:44.68   5:09.71    Netherlands 5:32.30 4:44.68 5:12.16
9 Arnaud van Galen 4:46.97   5:19.90    Netherlands 5:20.41 5:52.31 4:46.97
10 Joris Mühlsteff 4:37.69   5:46.49    Netherlands 4:37.69 7:51.96 4:49.83
11 Laetitia Lemoine 5:18.93   5:58.68    France 6:22.52 5:18.93 6:14.59
12 Ton Dennenbroek 7:25.81   7:36.57    Netherlands 7:31.06 7:52.84 7:25.81
13 Robin Kwant 5:04.69   DNF    Netherlands DNF 6:49.25 5:04.69
14 Nora Christ 5:33.66   DNF    Germany DNF 5:34.28 5:33.66
15 Joel Spang 8:37.65   NR DNF    Luxembourg 8:37.65 8:47.84 DNS
16 Adam Zamora 8:48.84   DNF    USA DNF 8:48.84 DNS
17 Charlie Cooper 9:16.03   DNF    United Kingdom 9:16.03 DNS DNS
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 4:15.34   NR 4:31.24   NR  Netherlands 4:35.52 4:42.86 4:15.34
2 Maarten Smit 5:01.86   5:28.36    Netherlands 5:01.86 5:22.68 6:00.53
3 Mats Valk 5:06.84   5:28.64    Netherlands 5:22.63 5:56.44 5:06.84
4 Arnaud van Galen 6:06.65   6:21.82    Netherlands 6:44.44 6:14.36 6:06.65
5 Sébastien Auroux 6:51.13   7:02.80    Germany 7:23.11 6:54.16 6:51.13
6 Nora Christ 7:16.77   7:36.80    Germany 7:16.77 7:43.63 7:50.00
7 Dan Dzoan 7:34.50      USA 7:34.50
8 François Courtès 7:53.58      France 7:53.58
9 Laetitia Lemoine 8:07.88      France 8:07.88
10 Hakan Deniz 8:17.00      Netherlands 8:17.00
11 Robin Kwant 8:30.21      Netherlands 8:30.21
12 Joris Mühlsteff 8:45.91      Netherlands 8:45.91
13 Ron van Bruchem 8:54.94      Netherlands 8:54.94
14 Tobias Daneels 8:56.09      Belgium 8:56.09
15 Charlie Cooper 8:56.51      United Kingdom 8:56.51
16 Koen Arens 9:13.34      Netherlands 9:13.34
17 Martijn Bakker DNF      Netherlands DNF
17 Ton Dennenbroek DNF      Netherlands DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shelley Chang 1:43.58      USA 1:43.58 1:57.11
2 Erik Akkersdijk 1:52.19      Netherlands 1:52.19 DNF
3 Dror Vomberg 2:16.80      Israel DNF 2:16.80
4 Clément Gallet 2:22.94      France 2:46.80 2:22.94
5 Sébastien Auroux 2:29.58      Germany DNF 2:29.58
6 Maarten Smit 2:36.18      Netherlands 2:36.18 DNF
7 Dan Dzoan 2:48.88      USA DNF 2:48.88
8 Adam Zamora 3:12.41      USA 3:12.41 DNF
9 David Calvo Vivas 4:14.22      Spain 4:14.22 DNF
10 Alejandro Aguado Barahona 5:18.59      Spain 5:18.59 5:29.03
11 Hakan Deniz 7:04.09      Netherlands DNF 7:04.09
12 Berit Brüster 7:24.43      Germany DNF 7:24.43
13 Charlie Cooper 8:05.03      United Kingdom 8:35.69 8:05.03
14 Arnaud van Galen DNF      Netherlands DNF DNF
14 Christophe Woittequand DNF      France DNF DNF
14 François Courtès DNF      France DNF DNF
14 Gaël Dusser DNF      France DNF DNF
14 Laetitia Lemoine DNF      France DNF DNF
14 Martijn Bakker DNF      Netherlands DNF DNF
14 Mats Valk DNF      Netherlands DNF DNF
14 Tobias Daneels DNF      Belgium DNF DNF
14 Ton Dennenbroek DNF      Netherlands DNF DNF
14 Wim Versleegers DNF      Belgium DNF DNF
14 Wiryawan Kuncoro DNF      Indonesia DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 35      Netherlands 35
1 Guus Razoux Schultz 35      Netherlands 35
3 Dan Dzoan 38      USA 38
3 Maarten Smit 38      Netherlands 38
5 Javier París 39      Spain 39
6 Arnaud van Galen 41      Netherlands 41
6 Olivier Polspoel 41      Belgium 41
8 Adam Zamora 44      USA 44
8 Shelley Chang 44      USA 44
10 Daniel Ortiga Villatoro 50      Spain 50
10 Olivier Vermersch 50      France 50
12 Frank Provoost 75      Netherlands 75
13 Anja Provoost 127      Netherlands 127
14 Adriaan Molendijk DNF      Netherlands DNF
14 Berit Brüster DNF      Germany DNF
14 Charlie Cooper DNF      United Kingdom DNF
14 Clément Gallet DNF      France DNF
14 David Calvo Vivas DNF      Spain DNF
14 François Courtès DNF      France DNF
14 Jacco Krijnen DNF      Netherlands DNF
14 Koen Arens DNF      Netherlands DNF
14 Koen Wermer DNF      Netherlands DNF
14 Ron van Bruchem DNF      Netherlands DNF
14 Sébastien Auroux DNF      Germany DNF
14 Lars Vandenbergh DNF      Belgium DNF
14 Tristan Paulussen DNF      Netherlands DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 20.83   22.37    USA 22.55 23.68 21.90 20.83 22.65
2 Erik Akkersdijk 20.36   23.61    Netherlands 24.25 23.77 25.00 20.36 22.80
3 Alejandro Aguado Barahona 18.80   23.81    Spain 26.36 22.25 24.05 25.13 18.80
4 David Calvo Vivas 22.66   24.58    Spain 24.34 29.08 26.55 22.66 22.84
5 Jacco Krijnen 23.96   24.92    Netherlands 28.93 23.96 24.05 26.18 24.53
6 Maarten Smit 30.36   32.35    Netherlands 35.86 30.36 30.81 31.13 35.11
7 Sébastien Auroux 30.72   33.65    Germany 34.06 33.02 30.72 DNF 33.86
8 Clément Gallet 31.44   35.25    France 36.15 35.56 31.44 34.03 37.30
9 Gaël Dusser 31.21   35.84    France 49.16 33.06 32.00 31.21 42.46
10 Robin Kwant 28.41   37.89    Netherlands 33.94 38.15 28.41 41.58 56.03
11 Alexander Springhorn 30.15   39.32    Germany 42.61 30.15 39.05 36.30 49.36
12 Ernesto Fernández Regueira 39.06   40.48    Spain 39.52 39.06 39.69 42.22 DNF
13 Víctor Torrecilla Chicote 33.09   42.27    Spain 41.00 52.18 33.09 40.50 45.31
14 Arnaud van Galen 32.78   43.70    Netherlands 32.78 45.06 53.40 44.71 41.34
15 Shelley Chang 40.41   44.07    USA 40.41 44.06 45.69 47.55 42.46
16 Ron van Bruchem 40.72   44.24    Netherlands 57.28 43.81 40.97 40.72 47.94
17 Tobias Daneels 40.08   47.66    Belgium 40.08 44.72 1:01.18 41.15 57.11
18 Adam Zamora 34.56   49.17    USA 1:26.30 48.56 34.56 56.75 42.19
19 Javier París 45.83   49.82    Spain 46.22 45.83 54.27 48.96 56.65
20 François Courtès 38.15   50.82    France 38.15 52.30 54.77 45.40 55.59
21 Daniel Ortiga Villatoro 49.41   54.00    Spain 49.58 49.41 59.63 54.34 58.08
22 Laetitia Lemoine 51.36   55.50    France 54.08 51.36 59.43 DNF 52.99
23 Nora Christ 51.75   58.48    Germany 56.77 51.75 1:00.72 1:09.84 57.94
24 Koen Wermer 48.84   59.25    Netherlands 1:02.15 1:00.96 1:04.59 54.65 48.84
25 Koen Arens 54.83   1:02.61    Netherlands 1:09.71 54.83 1:14.33 58.93 59.18
26 Adriaan Molendijk 1:01.83   1:05.21    Netherlands 1:05.16 1:05.22 1:20.93 1:01.83 1:05.25
27 Jean-Louis Mathieu 59.63   1:06.22    France 1:16.19 1:03.97 1:08.90 59.63 1:05.80
28 Charlie Cooper 1:08.13   1:12.30    United Kingdom 1:08.84 1:24.08 1:19.88 1:08.13 1:08.19
29 Olivier Vermersch 56.05   1:14.82    France 1:47.63 1:19.44 1:28.88 56.15 56.05
30 Joel Spang 1:03.86   1:20.58    Luxembourg 1:24.09 1:16.52 1:03.86 1:26.25 1:21.13
31 Berit Brüster 1:14.91   1:25.74    Germany 1:29.36 1:14.91 1:27.13 2:07.09 1:20.72
32 Olivier Polspoel 1:12.13   1:31.70    Belgium 1:44.91 1:33.91 1:27.65 1:12.13 1:33.55
33 Marco Willems 1:12.02   1:32.65    Netherlands 1:12.02 1:27.75 1:52.13 DNF 1:18.08
34 Tom Nagelgast 1:26.00   1:52.99    Netherlands 1:26.00 DNF 1:28.94 1:28.83 2:41.21
  Rubik's Clock   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Fernández Regueira 8.41   NR 8.72   NR  Spain 8.41 10.52 8.84 8.63 8.68
2 Jacco Krijnen 10.06   10.74    Netherlands 10.80 10.50 DNF 10.91 10.06
3 Koen Wermer 9.34   10.98    Netherlands DNF 11.25 10.13 9.34 11.55
4 Maarten Smit 10.56   11.24    Netherlands 11.30 10.83 11.58 12.55 10.56
5 Javier París 9.75   11.31    Spain 9.75 DNF 11.46 10.69 11.78
6 Jesús Masanet García 10.94   11.46    Spain 11.96 10.94 11.06 11.36 12.75
7 Charlie Cooper 10.38   NR 11.70   NR  United Kingdom 10.38 11.21 11.43 16.13 12.46
8 Erik Akkersdijk 11.86   13.85    Netherlands 15.02 26.13 11.86 13.18 13.34
9 Joris Mühlsteff 13.05   14.77    Netherlands 13.05 17.83 13.33 DNF 13.15
10 Clément Gallet 12.46   16.23    France 12.63 17.44 12.46 18.61 DNF
11 Arnaud van Galen 11.94   19.20    Netherlands 17.33 25.33 DNF 14.94 11.94
12 Lars Vandenbergh 14.46   DNF    Belgium 14.46 18.90 16.47 DNF DNF
13 Laetitia Lemoine 22.63      France 22.63 DNF
14 François Courtès 24.94      France 24.94 DNF
15 Tobias Daneels 33.69      Belgium 33.69 34.97
16 Nora Christ 42.15      Germany DNF 42.15
17 Frank Provoost 42.41      Netherlands DNF 42.41
18 Anja Provoost 50.16      Netherlands 56.22 50.16
19 Jean-Louis Mathieu 1:03.43      France 1:28.22 1:03.43
20 Gaël Dusser DNF      France DNF DNF
20 Olivier Vermersch DNF      France DNF DNF
20 Ron van Bruchem DNF      Netherlands DNF DNF
  Megaminx   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 1:08.75   1:11.41    Netherlands 1:08.75 1:09.46 1:16.02
2 Maarten Smit 1:24.96   1:28.64    Netherlands 1:25.78 1:24.96 1:35.19
3 Alexander Springhorn 1:37.41   1:48.34    Germany 1:47.58 1:37.41 2:00.03
4 Laetitia Lemoine 1:38.06   1:49.35    France 1:40.81 1:38.06 2:09.18
5 François Courtès 1:59.11   2:14.50    France 2:22.47 1:59.11 2:21.93
6 Jacco Krijnen 2:23.06   2:25.46    Netherlands 2:29.19 2:24.13 2:23.06
7 Lars Vandenbergh 2:29.06   2:36.10    Belgium 2:29.06 2:40.25 2:39.00
8 Arnaud van Galen 2:27.18   2:43.48    Netherlands 2:27.18 2:56.16 2:47.09
9 Dan Dzoan 2:34.71      USA 2:34.71
10 Koen Wermer 2:44.72      Netherlands 2:44.72
11 Charlie Cooper 2:47.88      United Kingdom 2:47.88
12 Nora Christ 3:10.58      Germany 3:10.58
13 Sébastien Auroux 3:32.80      Germany 3:32.80
14 Adam Zamora 3:53.21      USA 3:53.21
15 Koen Arens 3:58.55      Netherlands 3:58.55
16 Ron van Bruchem 4:52.40      Netherlands 4:52.40
17 Joel Spang 6:50.00      Luxembourg 6:50.00
18 Ton Dennenbroek 9:23.97      Netherlands 9:23.97
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 5.84   7.52    Netherlands 6.05 5.84 7.68 21.71 8.83
2 Maarten Smit 5.56   7.81    Netherlands 7.03 8.63 7.77 5.56 9.15
3 Charlie Cooper 6.65   8.90    United Kingdom 6.65 7.90 10.71 DNF 8.09
4 Casper Peeze Binkhorst 5.50   9.28    Netherlands 5.50 10.00 10.00 7.83 10.00
5 Laetitia Lemoine 9.22   10.49    France 10.46 10.66 9.22 11.50 10.34
6 Javier París 10.15   10.73    Spain 10.94 10.15 DNF 10.69 10.55
7 Ron van Bruchem 6.18   11.39    Netherlands 6.75 6.18 16.55 11.53 15.88
8 Jesús Masanet García 9.83   12.21    Spain 9.83 12.21 12.00 12.41 16.47
9 Olivier Polspoel 6.75   NR 13.37    Belgium 6.75 13.94 11.55 14.63 18.30
10 Arnaud van Galen 10.18   13.88    Netherlands 10.18 12.15 15.52 18.02 13.96
11 Joris Mühlsteff 10.50   14.08    Netherlands 19.18 11.88 DNF 10.50 11.18
12 Tobias Daneels 11.88   14.11    Belgium 12.65 17.40 15.90 13.77 11.88
13 Jacco Krijnen 8.78   14.48    Netherlands 11.93 8.78 13.86 17.66 24.21
14 Lars Vandenbergh 8.09   14.61    Belgium 18.27 18.46 11.71 8.09 13.84
15 Alexander Springhorn 12.40   14.69    Germany 12.40 16.97 23.02 13.52 13.59
16 Daniel Ortiga Villatoro 9.38   14.72    Spain 14.44 15.41 9.38 14.30 DNF
17 Adriaan Molendijk 9.71   15.04    Netherlands 9.71 12.50 17.47 15.56 17.05
18 Robin Kwant 12.02   15.19    Netherlands 12.02 16.31 17.15 12.11 22.77
19 François Courtès 10.56   15.34    France 10.56 12.68 19.16 20.46 14.19
20 Camiel Beentjes 12.96   15.53    Netherlands 14.55 16.84 12.96 27.05 15.19
21 Koen Arens 13.97   16.39    Netherlands 17.91 19.00 14.90 16.36 13.97
22 Koen Wermer 8.69   16.45    Netherlands 15.78 8.69 15.90 17.68 19.09
23 Jan Thunnissen 15.25   17.07    Netherlands 18.05 17.41 22.58 15.25 15.75
24 Dick van Zalinge 10.86   17.20    Netherlands 11.44 10.86 18.72 31.15 21.44
25 Tristan Paulussen 13.84   17.99    Netherlands 19.25 17.83 16.88 26.65 13.84
26 Dan Dzoan 9.58   18.50    USA 16.05 9.58 16.69 29.97 22.75
27 Frank Provoost 15.90   20.81    Netherlands 24.08 16.88 21.46 15.90 30.94
28 Olivier Vermersch 11.05   21.45    France 11.05 24.55 19.30 20.50 33.31
29 Sébastien Auroux 11.78   21.96    Germany 11.78 23.72 26.28 18.28 23.88
30 Joel Spang 17.02   NR 22.61   NR  Luxembourg 24.44 17.02 25.61 17.77 27.09
31 Nora Christ 10.30   24.01    Germany 10.30 29.71 31.56 22.36 19.97
32 Marco Willems 17.53   24.07    Netherlands 25.86 17.53 22.86 24.80 24.55
33 Hanneke Rijks 21.46   25.31    Netherlands 22.52 24.56 21.46 1:17.75 28.86
34 Adam Zamora 17.15   25.84    USA 21.33 42.39 31.44 24.75 17.15
35 Anja Provoost 22.61   29.39    Netherlands 33.09 22.61 29.28 25.81 57.11
36 Joke Roels 28.56   37.12    Belgium 48.71 33.16 28.56 39.56 38.65
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Maarten Smit 18.84   24.01    Netherlands 18.84 25.53 27.77 21.78 24.72
2 Lars Vandenbergh 22.56   25.54    Belgium 25.16 24.75 26.71 22.56 27.15
3 Joris Mühlsteff 25.96   29.41    Netherlands 34.11 38.05 27.30 26.81 25.96
4 Erik Akkersdijk 22.93   35.63    Netherlands 32.09 2:07.40 34.31 22.93 40.50
5 Dan Dzoan 24.40   37.12    USA 48.91 24.40 35.34 27.11 1:08.84
6 Gaël Dusser 29.41   39.41    France 42.84 43.65 37.53 29.41 37.86
7 Jacco Krijnen 32.65   43.61    Netherlands 48.93 49.93 42.68 32.65 39.21
8 François Courtès 41.93   49.42    France 44.25 56.16 47.86 41.93 1:06.40
9 Javier París 34.02   52.98    Spain 34.02 1:05.50 58.33 47.52 53.08
10 Arnaud van Galen 52.05   59.28    Netherlands 1:23.06 1:04.09 52.05 57.81 55.93
11 Clément Gallet 52.08   1:06.92    France 1:03.90 52.08 1:14.16 1:26.94 1:02.71
12 Shelley Chang 1:00.25   1:07.61    USA 1:01.68 1:14.78 1:36.25 1:06.36 1:00.25
13 Marco Willems 55.80   1:10.68    Netherlands 1:10.30 1:23.47 55.80 58.28 1:29.16
14 Nora Christ 1:12.75   1:32.58    Germany 1:12.75 1:40.36 1:44.19 1:19.93 1:37.44
15 Olivier Polspoel 58.33   1:35.46    Belgium 1:50.71 58.33 1:05.86 1:57.15 1:49.80
16 Dick van Zalinge 1:33.34      Netherlands 1:33.34 DNF
17 Tom Nagelgast 1:50.31      Netherlands 1:55.69 1:50.31
18 Sébastien Auroux 2:06.36      Germany 2:06.36 DNF
19 Ron van Bruchem 2:19.59      Netherlands 2:19.59 DNS
20 Joel Spang 3:07.43      Luxembourg 3:07.43 DNS
21 Charlie Cooper 3:19.33      United Kingdom 5:06.72 3:19.33
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gaël Dusser 1.36   1.52    France 1.36 1.47 1.63 3.34 1.47
2 Jacco Krijnen 1.30   1.54    Netherlands 1.97 3.08 1.31 1.33 1.30
3 Fabian Auroux 1.43   1.60    Germany 1.44 1.46 3.36 1.90 1.43
4 Clément Gallet 1.44   1.86    France 2.16 1.75 6.31 1.66 1.44
5 Frank Provoost 1.63   1.97    Netherlands 1.68 1.83 2.75 2.40 1.63
6 Daniel Ortiga Villatoro 1.44   2.02    Spain 1.59 1.52 3.97 2.94 1.44
7 Tristan Paulussen 1.52   2.11    Netherlands 2.40 1.52 3.56 2.41 1.52
8 Jaap Scherphuis 1.83   2.19    Netherlands 2.59 2.08 1.90 3.33 1.83
9 Maarten Smit 1.53   2.30    Netherlands 2.27 2.36 2.28 1.53 22.05
10 Olivier Polspoel 1.53   2.34    Belgium 2.86 2.40 1.77 1.53 5.28
11 Erik Akkersdijk 0.96   2.39    Netherlands 1.28 1.68 4.21 DNF 0.96
12 Jean-Louis Mathieu 2.30   2.47    France 2.30 2.72 2.63 2.36 2.41
13 Anja Provoost 2.28   2.49    Netherlands 2.52 2.53 2.41 2.28 4.77
14 Arnaud van Galen 2.03   2.58    Netherlands 2.15 3.34 2.25 2.03 3.68
15 Charlie Cooper 1.71   2.65    United Kingdom 2.84 3.36 1.71 1.75 3.71
16 Laetitia Lemoine 1.97   2.87    France 2.97 DNF 2.52 1.97 3.13
17 Adam Zamora 1.61   2.93    USA 1.88 5.15 1.77 1.61 DNF
18 Koen Arens 2.19   2.93    Netherlands 3.15 3.28 3.21 2.43 2.19
19 Nora Christ 2.25   2.99    Germany 2.65 6.66 2.25 2.50 3.83
20 Olivier Vermersch 2.40   3.09    France 3.34 3.16 3.06 2.40 3.06
21 Robin Kwant 1.91   3.59    Netherlands 2.15 8.11 2.43 6.18 1.91
22 Joel Spang 2.46   3.62    Luxembourg 2.46 4.53 2.93 3.52 4.41
23 Sébastien Auroux 2.63   3.75    Germany 2.78 2.63 5.21 5.71 3.27
24 Joke Roels 2.86   4.28    Belgium 2.86 10.56 3.11 3.18 6.55
25 Lars Vandenbergh 4.22   6.18    Belgium 6.15 DNF 8.00 4.22 4.38
26 Ron van Bruchem 2.47   6.63    Netherlands 7.56 8.75 2.47 6.38 5.96
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Clément Gallet 3.40   NR 3.77   NR  France 3.77 3.50 3.40 5.47 4.03
2 Jaap Scherphuis 4.03   4.62    Netherlands 4.46 4.58 5.03 4.03 4.83
3 Lars Vandenbergh 4.30   4.63    Belgium 4.58 4.30 4.65 5.44 4.66
4 Erik Akkersdijk 4.33   4.92    Netherlands 5.15 4.33 6.50 4.72 4.88
5 Arnaud van Galen 4.18   5.03    Netherlands 4.66 5.02 4.18 5.43 5.41
6 Charlie Cooper 4.69   5.16    United Kingdom 7.02 5.27 5.00 4.69 5.21
7 Daniel Ortiga Villatoro 4.33   5.47    Spain 5.52 DNF 4.61 4.33 6.27
8 Joke Roels 4.72   5.70    Belgium 5.80 4.72 5.97 5.33 6.09
9 Tobias Daneels 5.03   5.76    Belgium 6.13 6.09 5.06 5.03 10.43
10 Jean-Louis Mathieu 6.09   6.29    France 6.09 6.34 6.44 6.63 6.09
11 Sébastien Auroux 5.41   6.30    Germany 6.86 6.11 5.93 8.71 5.41
12 Laetitia Lemoine 5.13   6.35    France 8.09 5.43 5.13 5.81 7.81
13 Frank Provoost 5.21   6.84    Netherlands 7.63 7.69 7.50 5.21 5.40
14 Nora Christ 9.33   11.51    Germany 10.90 12.43 29.71 9.33 11.19
15 Koen Arens 11.46   14.16    Netherlands 18.86 16.22 13.68 12.58 11.46
16 Joel Spang DNF   DNF    Luxembourg DNF DNF DNF DNF DNF
Adam Zamora    USA
Adam Zamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 16.31   17.45   19.63 16.38 16.31 21.83 16.34
First round 15 14.91   18.03   17.03 17.16 19.90 25.77 14.91
2x2x2 Cube Final 21 6.78   8.21   6.78 9.65 12.83 8.09 6.89
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:35.68     1:35.68 1:41.44
5x5x5 Cube Combined Final 27 3:06.21     3:23.78 3:06.21
6x6x6 Cube Final 16 8:48.84   DNF   DNF 8:48.84 DNS
3x3x3 Blindfolded Final 8 3:12.41     3:12.41 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 8 44     44
3x3x3 One-Handed Final 18 34.56   49.17   1:26.30 48.56 34.56 56.75 42.19
Megaminx Combined Final 14 3:53.21     3:53.21
Pyraminx Final 34 17.15   25.84   21.33 42.39 31.44 24.75 17.15
Rubik's Magic Final 17 1.61   2.93   1.88 5.15 1.77 1.61 DNF
Adriaan Molendijk    Netherlands
Adriaan Molendijk
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 20 6.19   8.21   9.58 9.41 7.22 8.00 6.19
3x3x3 Fewest Moves Final 14 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 26 1:01.83   1:05.21   1:05.16 1:05.22 1:20.93 1:01.83 1:05.25
Pyraminx Final 17 9.71   15.04   9.71 12.50 17.47 15.56 17.05
Alejandro Aguado Barahona    Spain
Alejandro Aguado Barahona
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.05   14.15   11.05 15.59 13.33 13.53 17.55
Second round 4 11.36   13.91   15.91 13.36 14.16 14.22 11.36
First round 6 12.83   14.94   DNF 14.43 14.61 12.83 15.77
2x2x2 Cube Final 3 4.28   4.61   4.44 11.08 4.86 4.52 4.28
4x4x4 Cube Combined Final 26 1:38.41     1:43.13 1:38.41
3x3x3 Blindfolded Final 10 5:18.59     5:18.59 5:29.03
3x3x3 One-Handed Final 3 18.80   23.81   26.36 22.25 24.05 25.13 18.80
Alexander Springhorn    Germany
Alexander Springhorn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 15.84   18.27   17.91 19.34 17.56 29.66 15.84
First round 14 15.93   17.81   17.18 15.93 17.72 18.52 19.93
2x2x2 Cube Final 8 3.65   6.39   8.30 4.58 6.55 8.05 3.65
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:02.13   1:10.52   1:02.13 1:13.90 1:17.28 1:13.69 1:03.96
5x5x5 Cube Combined Final 19 2:44.31     3:18.80 2:44.31
3x3x3 One-Handed Final 11 30.15   39.32   42.61 30.15 39.05 36.30 49.36
Megaminx Combined Final 3 1:37.41   1:48.34   1:47.58 1:37.41 2:00.03
Pyraminx Final 15 12.40   14.69   12.40 16.97 23.02 13.52 13.59
Anja Provoost    Netherlands
Anja Provoost
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 41 17.93   29.40   34.53 42.34 30.27 23.41 17.93
3x3x3 Fewest Moves Final 13 127     127
Rubik's Clock Combined Final 18 50.16     56.22 50.16
Pyraminx Final 35 22.61   29.39   33.09 22.61 29.28 25.81 57.11
Rubik's Magic Final 13 2.28   2.49   2.52 2.53 2.41 2.28 4.77
Arjan Bosse    Netherlands
Arjan Bosse
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 22.88   23.86   22.88 34.80 25.18 23.27 23.13
First round 32 21.22   25.29   25.69 23.65 21.22 31.16 26.53
4x4x4 Cube Combined Final 30 1:58.88     2:36.41 1:58.88
5x5x5 Cube Combined Final 29 3:14.46     3:14.46 DNF
Arnaud van Galen    Netherlands
Arnaud van Galen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 20.30   23.29   24.81 20.30 21.77 23.28 27.50
First round 29 22.25   23.40   22.40 24.83 25.47 22.96 22.25
2x2x2 Cube Final 15 7.02   7.48   7.53 8.52 7.02 7.46 7.44
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:07.03   1:15.51   1:22.08 1:38.80 1:09.43 1:07.03 1:15.03
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:08.86   2:12.19   2:11.90 2:08.86 2:09.21 2:17.41 2:15.46
6x6x6 Cube Final 9 4:46.97   5:19.90   5:20.41 5:52.31 4:46.97
7x7x7 Cube Combined Final 4 6:06.65   6:21.82   6:44.44 6:14.36 6:06.65
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 6 41     41
3x3x3 One-Handed Final 14 32.78   43.70   32.78 45.06 53.40 44.71 41.34
Rubik's Clock Combined Final 11 11.94   19.20   17.33 25.33 DNF 14.94 11.94
Megaminx Combined Final 8 2:27.18   2:43.48   2:27.18 2:56.16 2:47.09
Pyraminx Final 10 10.18   13.88   10.18 12.15 15.52 18.02 13.96
Square-1 Combined Final 10 52.05   59.28   1:23.06 1:04.09 52.05 57.81 55.93
Rubik's Magic Final 14 2.03   2.58   2.15 3.34 2.25 2.03 3.68
Master Magic Final 5 4.18   5.03   4.66 5.02 4.18 5.43 5.41
Berit Brüster    Germany
Berit Brüster
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 30.66   33.18   32.66 35.81 34.43 30.66 32.44
2x2x2 Cube Final 40 13.61   18.03   13.61 22.97 15.86 15.27 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 28 1:44.33     1:53.00 1:44.33
5x5x5 Cube Combined Final 33 3:47.15     3:47.15 3:50.40
3x3x3 Blindfolded Final 12 7:24.43     DNF 7:24.43
3x3x3 Fewest Moves Final 14 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 31 1:14.91   1:25.74   1:29.36 1:14.91 1:27.13 2:07.09 1:20.72
Camiel Beentjes    Netherlands
Camiel Beentjes
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 32 10.43   11.79   22.02 12.83 11.55 10.43 11.00
Pyraminx Final 20 12.96   15.53   14.55 16.84 12.96 27.05 15.19
Casper Peeze Binkhorst    Netherlands
Casper Peeze Binkhorst
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Final 4 5.50   9.28   5.50 10.00 10.00 7.83 10.00
Charlie Cooper    United Kingdom
Charlie Cooper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 20.90   22.48   21.52 23.03 22.88 20.90 34.03
First round 24 19.65   21.29   23.02 19.65 20.02 23.25 20.83
2x2x2 Cube Final 22 7.40   8.62   7.40 8.19 10.03 12.44 7.65
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:25.25     1:25.25 2:42.15
5x5x5 Cube Combined Final 25 3:01.53     3:23.09 3:01.53
6x6x6 Cube Final 17 9:16.03   DNF   9:16.03 DNS DNS
7x7x7 Cube Combined Final 15 8:56.51     8:56.51
3x3x3 Blindfolded Final 13 8:05.03     8:35.69 8:05.03
3x3x3 Fewest Moves Final 14 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 28 1:08.13   1:12.30   1:08.84 1:24.08 1:19.88 1:08.13 1:08.19
Rubik's Clock Combined Final 7 10.38   NR 11.70   NR 10.38 11.21 11.43 16.13 12.46
Megaminx Combined Final 11 2:47.88     2:47.88
Pyraminx Final 3 6.65   8.90   6.65 7.90 10.71 DNF 8.09
Square-1 Combined Final 21 3:19.33     5:06.72 3:19.33
Rubik's Magic Final 15 1.71   2.65   2.84 3.36 1.71 1.75 3.71
Master Magic Final 6 4.69   5.16   7.02 5.27 5.00 4.69 5.21
Christophe Woittequand    France
Christophe Woittequand
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 22.88   26.17   26.13 26.83 22.88 28.28 25.56
4x4x4 Cube Combined Final 29 1:53.30     3:07.15 1:53.30
5x5x5 Cube Combined Final 30 3:37.93     4:02.13 3:37.93
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF     DNF DNF
Clément Gallet    France
Clément Gallet
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 15.18   17.17   18.88 17.40 17.02 15.18 17.09
First round 17 16.25   18.57   19.30 17.38 19.75 16.25 19.03
2x2x2 Cube Final 16 5.65   7.49   6.63 8.31 7.56 8.27 5.65
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:06.53   2:11.69   2:13.00 2:28.46 2:06.55 2:06.53 2:15.53
6x6x6 Cube Final 5 4:38.13   4:47.09   4:43.02 4:38.13 5:00.11
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:22.94     2:46.80 2:22.94
3x3x3 Fewest Moves Final 14 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 31.44   35.25   36.15 35.56 31.44 34.03 37.30
Rubik's Clock Combined Final 10 12.46   16.23   12.63 17.44 12.46 18.61 DNF
Square-1 Combined Final 11 52.08   1:06.92   1:03.90 52.08 1:14.16 1:26.94 1:02.71
Rubik's Magic Final 4 1.44   1.86   2.16 1.75 6.31 1.66 1.44
Master Magic Final 1 3.40   NR 3.77   NR 3.77 3.50 3.40 5.47 4.03
Conny Schuyt    Netherlands
Conny Schuyt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 30.44   33.80   34.81 DNF 33.96 32.63 30.44
4x4x4 Cube Combined Final 38 3:05.81     3:05.81 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 34 3:52.36     3:52.36 5:11.84
Dan Dzoan    USA
Dan Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.63   12.35   11.84 13.36 10.63 12.15 13.05
Second round 1 11.65   12.84   13.06 11.65 14.06 13.59 11.86
First round 4 13.43   14.51   17.11 14.08 13.63 13.43 15.83
4x4x4 Cube Combined Final 3 50.02   58.84   1:07.34 1:07.47 50.02 51.55 57.63
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:45.50   1:56.52   2:01.94 1:57.68 1:45.50 2:06.91 1:49.94
7x7x7 Cube Combined Final 7 7:34.50     7:34.50
3x3x3 Blindfolded Final 7 2:48.88     DNF 2:48.88
3x3x3 Fewest Moves Final 3 38     38
3x3x3 One-Handed Final 1 20.83   22.37   22.55 23.68 21.90 20.83 22.65
Megaminx Combined Final 9 2:34.71     2:34.71
Pyraminx Final 26 9.58   18.50   16.05 9.58 16.69 29.97 22.75
Square-1 Combined Final 5 24.40   37.12   48.91 24.40 35.34 27.11 1:08.84
Daniel Ortiga Villatoro    Spain
Daniel Ortiga Villatoro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 22.36   27.71   29.80 22.36 25.69 30.00 27.63
2x2x2 Cube Final 35 10.33   12.14   10.33 18.65 11.80 13.90 10.72
4x4x4 Cube Combined Final 37 2:39.11     2:39.11 2:58.65
5x5x5 Cube Combined Final 35 4:36.53     4:46.41 4:36.53
3x3x3 Fewest Moves Final 10 50     50
3x3x3 One-Handed Final 21 49.41   54.00   49.58 49.41 59.63 54.34 58.08
Pyraminx Final 16 9.38   14.72   14.44 15.41 9.38 14.30 DNF
Rubik's Magic Final 6 1.44   2.02   1.59 1.52 3.97 2.94 1.44
Master Magic Final 7 4.33   5.47   5.52 DNF 4.61 4.33 6.27
David Bolsée    Belgium
David Bolsée
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 24.08   28.72   28.61 24.08 24.69 32.86 37.11
4x4x4 Cube Combined Final 34 2:15.96     2:23.43 2:15.96
David Calvo Vivas    Spain
David Calvo Vivas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 15.30   16.74   19.58 18.13 16.40 15.30 15.68
First round 10 13.00   15.74   14.69 15.86 17.50 16.66 13.00
2x2x2 Cube Final 12 5.50   7.21   7.03 10.78 5.50 8.18 6.41
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:15.03   1:20.34   1:18.46 1:23.53 1:19.02 1:15.03 1:51.56
5x5x5 Cube Combined Final 24 3:00.53     3:00.53 3:14.30
3x3x3 Blindfolded Final 9 4:14.22     4:14.22 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 14 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 22.66   24.58   24.34 29.08 26.55 22.66 22.84
Dick van Zalinge    Netherlands
Dick van Zalinge
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 24.08   34.68   24.08 32.41 37.03 42.28 34.61
2x2x2 Cube Final 31 8.46   11.51   10.46 15.33 16.15 8.46 8.75
4x4x4 Cube Combined Final 36 2:35.50     DNF 2:35.50
5x5x5 Cube Combined Final 32 3:44.59     3:44.59 4:29.06
Pyraminx Final 24 10.86   17.20   11.44 10.86 18.72 31.15 21.44
Square-1 Combined Final 16 1:33.34     1:33.34 DNF
Dror Vomberg    Israel
Dror Vomberg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 24.88   27.19   26.16 25.31 33.31 30.09 24.88
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:16.80     DNF 2:16.80
Erik Akkersdijk    Netherlands
Erik Akkersdijk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.13   11.50   10.13 12.25 11.90 DNF 10.34
Second round 2 10.25   12.97   10.25 13.05 13.55 13.78 12.31
First round 2 10.44   13.20   14.46 11.77 13.36 45.66 10.44
2x2x2 Cube Final 2 1.78   4.49   1.78 5.31 5.88 3.21 4.96
4x4x4 Cube Combined Final 1 45.33   47.52   47.80 49.16 47.68 45.33 47.09
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:14.59   1:19.58   1:17.91 1:14.59 1:24.58 1:16.25 1:39.86
6x6x6 Cube Final 1 2:49.05   3:05.79   3:13.94 2:49.05 3:14.38
7x7x7 Cube Combined Final 1 4:15.34   NR 4:31.24   NR 4:35.52 4:42.86 4:15.34
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:52.19     1:52.19 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 35     35
3x3x3 One-Handed Final 2 20.36   23.61   24.25 23.77 25.00 20.36 22.80
Rubik's Clock Combined Final 8 11.86   13.85   15.02 26.13 11.86 13.18 13.34
Megaminx Combined Final 1 1:08.75   1:11.41   1:08.75 1:09.46 1:16.02
Pyraminx Final 1 5.84   7.52   6.05 5.84 7.68 21.71 8.83
Square-1 Combined Final 4 22.93   35.63   32.09 2:07.40 34.31 22.93 40.50
Rubik's Magic Final 11 0.96   2.39   1.28 1.68 4.21 DNF 0.96
Master Magic Final 4 4.33   4.92   5.15 4.33 6.50 4.72 4.88
Ernesto Fernández Regueira    Spain
Ernesto Fernández Regueira
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 16.55   DNF   30.69 DNF DNF 17.11 16.55
First round 12 14.27   17.49   18.55 18.61 16.21 17.72 14.27
2x2x2 Cube Final 14 5.36   7.34   6.15 8.93 9.63 5.36 6.93
3x3x3 One-Handed Final 12 39.06   40.48   39.52 39.06 39.69 42.22 DNF
Rubik's Clock Combined Final 1 8.41   NR 8.72   NR 8.41 10.52 8.84 8.63 8.68
Fabian Auroux    Germany
Fabian Auroux
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 32.71   36.88   32.71 DNF 38.43 34.43 37.77
2x2x2 Cube Final 30 8.18   11.09   11.86 9.84 15.25 11.58 8.18
Rubik's Magic Final 3 1.43   1.60   1.44 1.46 3.36 1.90 1.43
Florian Weingarten    Germany
Florian Weingarten
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 16.55   19.00   20.97 22.28 18.65 16.55 17.38
First round 20 18.47   19.97   18.93 21.16 19.81 21.44 18.47
4x4x4 Cube Combined Final 32 2:07.86     2:11.90 2:07.86
François Courtès    France
François Courtès
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 20.21   26.54   23.33 20.21 30.03 34.06 26.27
2x2x2 Cube Final 10 5.33   6.94   9.41 6.46 7.19 7.16 5.33
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:25.93     1:29.11 1:25.93
5x5x5 Cube Combined Final 21 2:45.61     2:45.61 2:52.52
6x6x6 Cube Final 4 4:04.88   4:31.94   4:36.00 4:54.94 4:04.88
7x7x7 Cube Combined Final 8 7:53.58     7:53.58
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 14 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 20 38.15   50.82   38.15 52.30 54.77 45.40 55.59
Rubik's Clock Combined Final 14 24.94     24.94 DNF
Megaminx Combined Final 5 1:59.11   2:14.50   2:22.47 1:59.11 2:21.93
Pyraminx Final 19 10.56   15.34   10.56 12.68 19.16 20.46 14.19
Square-1 Combined Final 8 41.93   49.42   44.25 56.16 47.86 41.93 1:06.40
Frank Provoost    Netherlands
Frank Provoost
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 38 12.02   13.90   12.96 18.31 13.93 14.80 12.02
3x3x3 Fewest Moves Final 12 75     75
Rubik's Clock Combined Final 17 42.41     DNF 42.41
Pyraminx Final 27 15.90   20.81   24.08 16.88 21.46 15.90 30.94
Rubik's Magic Final 5 1.63   1.97   1.68 1.83 2.75 2.40 1.63
Master Magic Final 13 5.21   6.84   7.63 7.69 7.50 5.21 5.40
Gaël Dusser    France
Gaël Dusser
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 15.21   17.22   20.52 16.90 15.21 17.71 17.05
First round 19 15.38   19.33   15.38 16.36 23.81 35.34 17.81
2x2x2 Cube Final 6 2.91   5.85   2.91 4.52 6.97 12.52 6.06
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:04.08   1:11.36   1:24.46 1:16.66 1:12.55 1:04.08 1:04.86
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:13.56   2:20.51   2:37.58 2:22.66 2:13.56 2:17.78 2:21.09
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 31.21   35.84   49.16 33.06 32.00 31.21 42.46
Rubik's Clock Combined Final 20 DNF     DNF DNF
Square-1 Combined Final 6 29.41   39.41   42.84 43.65 37.53 29.41 37.86
Rubik's Magic Final 1 1.36   1.52   1.36 1.47 1.63 3.34 1.47
Guus de Wit    Netherlands
Guus de Wit
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 23.00   27.66   23.00 29.18 25.90 27.90 DNF
Guus Razoux Schultz    Netherlands
Guus Razoux Schultz
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Fewest Moves Final 1 35     35
Hakan Deniz    Netherlands
Hakan Deniz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 14.61   16.97   14.61 22.19 17.75 16.75 16.41
First round 22 16.50   21.16   21.52 16.50 31.96 23.03 18.93
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:08.97   1:12.31   1:22.61 1:08.97 1:14.56 1:12.02 1:10.34
5x5x5 Cube Combined Final 13 2:11.06   2:31.60   2:11.06 2:36.16 2:36.80 2:37.56 2:21.83
7x7x7 Cube Combined Final 10 8:17.00     8:17.00
3x3x3 Blindfolded Final 11 7:04.09     DNF 7:04.09
Hanneke Rijks    Netherlands
Hanneke Rijks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 59.58   1:04.21   1:04.71 1:07.30 59.58 1:05.58 1:02.33
Pyraminx Final 33 21.46   25.31   22.52 24.56 21.46 1:17.75 28.86
Jaap Scherphuis    Netherlands
Jaap Scherphuis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 29.71   34.83   29.71 39.83 30.93 48.94 33.72
Rubik's Magic Final 8 1.83   2.19   2.59 2.08 1.90 3.33 1.83
Master Magic Final 2 4.03   4.62   4.46 4.58 5.03 4.03 4.83
Jacco Krijnen    Netherlands
Jacco Krijnen
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 4 1.80   4.65   1.80 4.66 3.28 6.30 6.02
3x3x3 Fewest Moves Final 14 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 23.96   24.92   28.93 23.96 24.05 26.18 24.53
Rubik's Clock Combined Final 2 10.06   10.74   10.80 10.50 DNF 10.91 10.06
Megaminx Combined Final 6 2:23.06   2:25.46   2:29.19 2:24.13 2:23.06
Pyraminx Final 13 8.78   14.48   11.93 8.78 13.86 17.66 24.21
Square-1 Combined Final 7 32.65   43.61   48.93 49.93 42.68 32.65 39.21
Rubik's Magic Final 2 1.30   1.54   1.97 3.08 1.31 1.33 1.30
Jan Thunnissen    Netherlands
Jan Thunnissen
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Final 23 15.25   17.07   18.05 17.41 22.58 15.25 15.75
Javier París    Spain
Javier París
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 25.18   28.46   36.31 28.71 25.18 26.43 30.25
2x2x2 Cube Final 7 5.47   6.02   5.58 6.13 6.36 8.34 5.47
3x3x3 Fewest Moves Final 5 39     39
3x3x3 One-Handed Final 19 45.83   49.82   46.22 45.83 54.27 48.96 56.65
Rubik's Clock Combined Final 5 9.75   11.31   9.75 DNF 11.46 10.69 11.78
Pyraminx Final 6 10.15   10.73   10.94 10.15 DNF 10.69 10.55
Square-1 Combined Final 9 34.02   52.98   34.02 1:05.50 58.33 47.52 53.08
Jean-Louis Mathieu    France
Jean-Louis Mathieu
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 One-Handed Final 27 59.63   1:06.22   1:16.19 1:03.97 1:08.90 59.63 1:05.80
Rubik's Clock Combined Final 19 1:03.43     1:28.22 1:03.43
Rubik's Magic Final 12 2.30   2.47   2.30 2.72 2.63 2.36 2.41
Master Magic Final 10 6.09   6.29   6.09 6.34 6.44 6.63 6.09
Jesús Masanet García    Spain
Jesús Masanet García
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 37.94   45.75   37.94 47.63 49.43 47.34 42.28
2x2x2 Cube Final 39 13.06   15.79   19.97 32.56 14.06 13.06 13.33
Rubik's Clock Combined Final 6 10.94   11.46   11.96 10.94 11.06 11.36 12.75
Pyraminx Final 8 9.83   12.21   9.83 12.21 12.00 12.41 16.47
Joel Spang    Luxembourg
Joel Spang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 21.36   24.89   24.58 33.25 21.36 26.38 23.72
First round 25 17.80   NR 21.74   NR 22.90 18.22 24.09 17.80 25.22
2x2x2 Cube Final 33 8.46   NR 11.84   NR 10.03 15.16 14.25 11.25 8.46
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:33.15     1:50.21 1:33.15
5x5x5 Cube Combined Final 26 3:02.46     3:02.46 3:23.77
6x6x6 Cube Final 15 8:37.65   NR DNF   8:37.65 8:47.84 DNS
3x3x3 One-Handed Final 30 1:03.86   1:20.58   1:24.09 1:16.52 1:03.86 1:26.25 1:21.13
Megaminx Combined Final 17 6:50.00     6:50.00
Pyraminx Final 30 17.02   NR 22.61   NR 24.44 17.02 25.61 17.77 27.09
Square-1 Combined Final 20 3:07.43     3:07.43 DNS
Rubik's Magic Final 22 2.46   3.62   2.46 4.53 2.93 3.52 4.41
Master Magic Final 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF DNF DNF
Joke Roels    Belgium
Joke Roels
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 51.86   56.09   51.86 55.77 57.34 55.15 1:02.16
Pyraminx Final 36 28.56   37.12   48.71 33.16 28.56 39.56 38.65
Rubik's Magic Final 24 2.86   4.28   2.86 10.56 3.11 3.18 6.55
Master Magic Final 8 4.72   5.70   5.80 4.72 5.97 5.33 6.09
Joris Mühlsteff    Netherlands
Joris Mühlsteff
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 21.33   21.80   21.46 27.52 22.18 21.77 21.33
First round 21 19.16   21.12   24.83 21.30 19.16 20.13 21.94
2x2x2 Cube Final 13 4.77   7.30   4.77 7.09 8.75 8.06 6.75
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:16.96   1:33.63   1:41.21 1:16.96 1:49.21 1:18.61 1:41.06
5x5x5 Cube Combined Final 14 2:12.15   2:32.68   2:28.46 2:16.84 2:52.75 3:10.31 2:12.15
6x6x6 Cube Final 10 4:37.69   5:46.49   4:37.69 7:51.96 4:49.83
7x7x7 Cube Combined Final 12 8:45.91     8:45.91
Rubik's Clock Combined Final 9 13.05   14.77   13.05 17.83 13.33 DNF 13.15
Pyraminx Final 11 10.50   14.08   19.18 11.88 DNF 10.50 11.18
Square-1 Combined Final 3 25.96   29.41   34.11 38.05 27.30 26.81 25.96
Koen Arens    Netherlands
Koen Arens
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 19.53   22.94   23.86 21.68 25.94 19.53 23.27
First round 28 18.75   22.92   26.33 24.59 18.75 23.77 20.41
2x2x2 Cube Final 24 8.03   9.72   8.03 9.30 10.55 13.90 9.30
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:36.68     1:36.68 1:58.25
5x5x5 Cube Combined Final 15 2:13.58   2:33.36   2:47.50 2:13.58 2:22.52 2:30.05 3:05.40
6x6x6 Cube Final 7 4:42.33   5:00.72   4:42.33 5:05.58 5:14.25
7x7x7 Cube Combined Final 16 9:13.34     9:13.34
3x3x3 Fewest Moves Final 14 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 25 54.83   1:02.61   1:09.71 54.83 1:14.33 58.93 59.18
Megaminx Combined Final 15 3:58.55     3:58.55
Pyraminx Final 21 13.97   16.39   17.91 19.00 14.90 16.36 13.97
Rubik's Magic Final 18 2.19   2.93   3.15 3.28 3.21 2.43 2.19
Master Magic Final 15 11.46   14.16   18.86 16.22 13.68 12.58 11.46
Koen Heltzel    Netherlands
Koen Heltzel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 18.36   22.69   23.43 26.38 24.27 18.36 20.36
First round 23 20.11   21.24   23.40 20.50 20.11 22.19 21.03
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:09.03   1:25.80   1:09.03 1:30.84 1:25.86 1:27.86 1:23.69
5x5x5 Cube Combined Final 20 2:45.40     2:48.19 2:45.40
Koen Wermer    Netherlands
Koen Wermer
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 9 4.22   6.45   4.22 6.34 7.30 17.46 5.71
3x3x3 Fewest Moves Final 14 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 24 48.84   59.25   1:02.15 1:00.96 1:04.59 54.65 48.84
Rubik's Clock Combined Final 3 9.34   10.98   DNF 11.25 10.13 9.34 11.55
Megaminx Combined Final 10 2:44.72     2:44.72
Pyraminx Final 22 8.69   16.45   15.78 8.69 15.90 17.68 19.09
Laetitia Lemoine    France
Laetitia Lemoine
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 17.91   21.17   22.77 21.81 26.31 18.93 17.91
First round 27 19.83   22.84   20.47 23.88 19.83 24.18 25.69
2x2x2 Cube Final 17 7.06   7.92   7.06 20.13 7.43 8.15 8.19
5x5x5 Cube Combined Final 22 2:49.81     2:53.55 2:49.81
6x6x6 Cube Final 11 5:18.93   5:58.68   6:22.52 5:18.93 6:14.59
7x7x7 Cube Combined Final 9 8:07.88     8:07.88
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 22 51.36   55.50   54.08 51.36 59.43 DNF 52.99
Rubik's Clock Combined Final 13 22.63     22.63 DNF
Megaminx Combined Final 4 1:38.06   1:49.35   1:40.81 1:38.06 2:09.18
Pyraminx Final 5 9.22   10.49   10.46 10.66 9.22 11.50 10.34
Rubik's Magic Final 16 1.97   2.87   2.97 DNF 2.52 1.97 3.13
Master Magic Final 12 5.13   6.35   8.09 5.43 5.13 5.81 7.81
Lars Vandenbergh    Belgium
Lars Vandenbergh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 14.40   16.98   18.72 14.40 16.77 15.44 22.58
First round 11 14.25   16.62   19.90 15.83 14.58 19.44 14.25
2x2x2 Cube Final 19 6.72   8.15   10.38 11.56 6.72 6.81 7.25
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:25.97     1:29.21 1:25.97
5x5x5 Cube Combined Final 12 1:59.65   2:21.20   1:59.65 2:21.40 2:35.88 2:38.75 2:06.33
3x3x3 Fewest Moves Final 14 DNF     DNF
Rubik's Clock Combined Final 12 14.46   DNF   14.46 18.90 16.47 DNF DNF
Megaminx Combined Final 7 2:29.06   2:36.10   2:29.06 2:40.25 2:39.00
Pyraminx Final 14 8.09   14.61   18.27 18.46 11.71 8.09 13.84
Square-1 Combined Final 2 22.56   25.54   25.16 24.75 26.71 22.56 27.15
Rubik's Magic Final 25 4.22   6.18   6.15 DNF 8.00 4.22 4.38
Master Magic Final 3 4.30   4.63   4.58 4.30 4.65 5.44 4.66
Maarten Smit    Netherlands
Maarten Smit
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.15   15.06   12.15 17.59 14.38 13.21 18.21
Second round 7 14.53   14.91   16.41 14.53 15.33 14.68 14.72
First round 9 13.80   15.56   16.43 16.72 14.88 15.36 13.80
2x2x2 Cube Final 1 3.06   4.48   3.63 6.30 3.06 5.94 3.86
4x4x4 Cube Combined Final 5 56.28   1:03.82   1:09.22 57.16 1:05.09 56.28 1:10.59
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:34.02   1:49.63   1:46.59 1:51.75 1:52.21 1:34.02 1:50.55
6x6x6 Cube Final 2 4:03.19   4:05.94   4:11.33 4:03.30 4:03.19
7x7x7 Cube Combined Final 2 5:01.86   5:28.36   5:01.86 5:22.68 6:00.53
3x3x3 Blindfolded Final 6 2:36.18     2:36.18 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 38     38
3x3x3 One-Handed Final 6 30.36   32.35   35.86 30.36 30.81 31.13 35.11
Rubik's Clock Combined Final 4 10.56   11.24   11.30 10.83 11.58 12.55 10.56
Megaminx Combined Final 2 1:24.96   1:28.64   1:25.78 1:24.96 1:35.19
Pyraminx Final 2 5.56   7.81   7.03 8.63 7.77 5.56 9.15
Square-1 Combined Final 1 18.84   24.01   18.84 25.53 27.77 21.78 24.72
Rubik's Magic Final 9 1.53   2.30   2.27 2.36 2.28 1.53 22.05
Marco Willems    Netherlands
Marco Willems
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 23.03   25.72   23.03 28.19 27.94 24.09 25.13
2x2x2 Cube Final 29 8.38   11.02   8.38 10.71 14.25 11.56 10.78
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:35.68     1:53.93 1:35.68
5x5x5 Cube Combined Final 23 2:51.13     2:51.13 2:57.58
3x3x3 One-Handed Final 33 1:12.02   1:32.65   1:12.02 1:27.75 1:52.13 DNF 1:18.08
Pyraminx Final 32 17.53   24.07   25.86 17.53 22.86 24.80 24.55
Square-1 Combined Final 13 55.80   1:10.68   1:10.30 1:23.47 55.80 58.28 1:29.16
Maria Oey    Indonesia
Maria Oey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 26.22   27.26   26.22 28.27 38.05 26.40 27.11
Martijn Bakker    Netherlands
Martijn Bakker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 19.71   23.42   24.21 23.71 24.61 19.71 22.34
First round 31 20.83   23.95   25.08 26.18 20.83 23.44 23.34
4x4x4 Cube Combined Final 27 1:39.63     1:40.66 1:39.63
5x5x5 Cube Combined Final 28 3:09.58     3:50.53 3:09.58
7x7x7 Cube Combined Final 17 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF     DNF DNF
Mats Valk    Netherlands
Mats Valk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.91   10.61   NR 9.91 10.16 14.93 10.83 10.84
Second round 6 12.22   14.28   12.22 15.02 14.75 13.06 15.56
First round 1 11.40   12.37   12.37 11.94 14.08 12.81 11.40
4x4x4 Cube Combined Final 2 49.97   55.13   56.53 53.69 49.97 55.18 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:32.13   1:41.47   2:08.16 1:33.16 1:45.59 1:45.65 1:32.13
7x7x7 Cube Combined Final 3 5:06.84   5:28.64   5:22.63 5:56.44 5:06.84
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF     DNF DNF
Nora Christ    Germany
Nora Christ
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 20.97   23.04   25.02 24.40 22.33 20.97 22.40
First round 26 19.55   22.43   19.55 21.81 27.05 20.09 25.40
2x2x2 Cube Final 26 8.27   10.12   8.27 11.59 11.75 10.43 8.33
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:23.58   1:32.41   1:31.36 1:23.58 1:32.28 1:33.58 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 18 2:42.86     2:42.86 2:47.90
6x6x6 Cube Final 14 5:33.66   DNF   DNF 5:34.28 5:33.66
7x7x7 Cube Combined Final 6 7:16.77   7:36.80   7:16.77 7:43.63 7:50.00
3x3x3 One-Handed Final 23 51.75   58.48   56.77 51.75 1:00.72 1:09.84 57.94
Rubik's Clock Combined Final 16 42.15     DNF 42.15
Megaminx Combined Final 12 3:10.58     3:10.58
Pyraminx Final 31 10.30   24.01   10.30 29.71 31.56 22.36 19.97
Square-1 Combined Final 14 1:12.75   1:32.58   1:12.75 1:40.36 1:44.19 1:19.93 1:37.44
Rubik's Magic Final 19 2.25   2.99   2.65 6.66 2.25 2.50 3.83
Master Magic Final 14 9.33   11.51   10.90 12.43 29.71 9.33 11.19
Olivier Polspoel    Belgium
Olivier Polspoel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 35.40   39.03   1:03.25 40.38 37.68 35.40 39.03
2x2x2 Cube Final 37 10.63   13.77   13.88 13.88 10.63 13.56 16.93
3x3x3 Fewest Moves Final 6 41     41
3x3x3 One-Handed Final 32 1:12.13   1:31.70   1:44.91 1:33.91 1:27.65 1:12.13 1:33.55
Pyraminx Final 9 6.75   NR 13.37   6.75 13.94 11.55 14.63 18.30
Square-1 Combined Final 15 58.33   1:35.46   1:50.71 58.33 1:05.86 1:57.15 1:49.80
Rubik's Magic Final 10 1.53   2.34   2.86 2.40 1.77 1.53 5.28
Olivier Vermersch    France
Olivier Vermersch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 26.68   30.55   32.05 38.08 26.68 31.72 27.88
2x2x2 Cube Final 28 4.02   10.79   11.28 7.88 16.33 13.22 4.02
4x4x4 Cube Combined Final 33 2:13.11     2:13.11 2:22.02
5x5x5 Cube Combined Final 31 3:43.31     3:46.84 3:43.31
3x3x3 Fewest Moves Final 10 50     50
3x3x3 One-Handed Final 29 56.05   1:14.82   1:47.63 1:19.44 1:28.88 56.15 56.05
Rubik's Clock Combined Final 20 DNF     DNF DNF
Pyraminx Final 28 11.05   21.45   11.05 24.55 19.30 20.50 33.31
Rubik's Magic Final 20 2.40   3.09   3.34 3.16 3.06 2.40 3.06
Peter Jongste    Netherlands
Peter Jongste
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 47.80   52.59   58.19 51.06 47.80 54.68 52.03
Rama Temmink    Netherlands
Rama Temmink
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.44   13.48   10.44 14.81 13.28 12.34 17.84
Second round 3 10.96   13.87   13.06 16.08 10.96 14.16 14.40
First round 3 12.31   13.30   13.18 13.80 16.66 12.93 12.31
Robin Kwant    Netherlands
Robin Kwant
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 19.58   22.68   21.65 21.31 28.03 25.08 19.58
First round 30 20.47   23.78   23.15 27.11 26.55 20.47 21.65
2x2x2 Cube Final 27 8.08   10.62   10.40 16.38 10.40 11.05 8.08
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:33.09     1:33.09 1:44.25
5x5x5 Cube Combined Final 16 2:14.15   2:38.17   2:46.09 2:14.15 2:33.33 2:49.21 2:35.09
6x6x6 Cube Final 13 5:04.69   DNF   DNF 6:49.25 5:04.69
7x7x7 Cube Combined Final 11 8:30.21     8:30.21
3x3x3 One-Handed Final 10 28.41   37.89   33.94 38.15 28.41 41.58 56.03
Pyraminx Final 18 12.02   15.19   12.02 16.31 17.15 12.11 22.77
Rubik's Magic Final 21 1.91   3.59   2.15 8.11 2.43 6.18 1.91
Ron van Bruchem    Netherlands
Ron van Bruchem
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 13.38   14.99   16.28 15.09 14.55 15.34 13.38
First round 8 9.68   15.51   18.58 15.65 20.19 12.31 9.68
2x2x2 Cube Final 25 5.28   10.03   10.08 9.53 10.47 16.93 5.28
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:01.84   1:04.51   1:04.78 1:03.91 1:12.69 1:01.84 1:04.84
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:46.78   1:53.65   1:56.41 1:50.90 1:53.63 1:56.97 1:46.78
6x6x6 Cube Final 8 4:44.68   5:09.71   5:32.30 4:44.68 5:12.16
7x7x7 Cube Combined Final 13 8:54.94     8:54.94
3x3x3 Fewest Moves Final 14 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 16 40.72   44.24   57.28 43.81 40.97 40.72 47.94
Rubik's Clock Combined Final 20 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined Final 16 4:52.40     4:52.40
Pyraminx Final 7 6.18   11.39   6.75 6.18 16.55 11.53 15.88
Square-1 Combined Final 19 2:19.59     2:19.59 DNS
Rubik's Magic Final 26 2.47   6.63   7.56 8.75 2.47 6.38 5.96
Sachi Schuricht    USA
Sachi Schuricht
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 1:29.47   1:37.98   1:50.15 1:47.16 1:36.19 1:29.47 1:30.59
Sam Zwaenepoel    Belgium
Sam Zwaenepoel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 32.13   34.63   35.55 34.50 33.84 32.13 37.66
Sébastien Auroux    Germany
Sébastien Auroux
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 18.02   18.56   18.69 18.02 22.06 18.22 18.77
First round 13 13.97   17.71   17.33 19.40 17.46 13.97 18.33
2x2x2 Cube Final 11 6.81   7.13   6.81 7.56 6.90 7.77 6.93
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:05.69   1:13.49   1:13.97 1:10.94 1:15.55 1:18.69 1:05.69
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:01.36   2:05.60   2:08.69 2:01.36 2:07.16 2:01.44 2:08.19
6x6x6 Cube Final 3 3:55.08   4:13.94   4:27.41 3:55.08 4:19.34
7x7x7 Cube Combined Final 5 6:51.13   7:02.80   7:23.11 6:54.16 6:51.13
3x3x3 Blindfolded Final 5 2:29.58     DNF 2:29.58
3x3x3 Fewest Moves Final 14 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 30.72   33.65   34.06 33.02 30.72 DNF 33.86
Megaminx Combined Final 13 3:32.80     3:32.80
Pyraminx Final 29 11.78   21.96   11.78 23.72 26.28 18.28 23.88
Square-1 Combined Final 18 2:06.36     2:06.36 DNF
Rubik's Magic Final 23 2.63   3.75   2.78 2.63 5.21 5.71 3.27
Master Magic Final 11 5.41   6.30   6.86 6.11 5.93 8.71 5.41
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 17.28   18.25   17.53 17.28 18.43 18.80 23.41
First round 16 15.02   18.47   21.11 17.93 15.02 19.11 18.36
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:43.58     1:43.58 1:57.11
3x3x3 Fewest Moves Final 8 44     44
3x3x3 One-Handed Final 15 40.41   44.07   40.41 44.06 45.69 47.55 42.46
Square-1 Combined Final 12 1:00.25   1:07.61   1:01.68 1:14.78 1:36.25 1:06.36 1:00.25
Sven de Bakker    Netherlands
Sven de Bakker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 20.63   DNF   25.27 20.63 DNF 21.19 DNF
Thijs Engel    Netherlands
Thijs Engel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 32.46   36.32   32.46 34.77 36.33 37.86 40.94
2x2x2 Cube Final 23 8.40   9.42   12.08 8.40 9.69 8.47 10.11
Tobias Daneels    Belgium
Tobias Daneels
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.93   13.38   10.93 13.97 13.46 12.72 20.69
Second round 5 13.43   14.16   17.65 13.43 13.71 14.02 14.75
First round 5 12.91   14.59   12.91 15.06 17.11 14.63 14.08
2x2x2 Cube Final 5 3.21   5.25   3.21 4.31 5.97 6.21 5.47
4x4x4 Cube Combined Final 4 54.41   1:03.48   1:02.36 54.41 1:04.13 1:03.96 1:06.15
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:52.69   2:02.82   2:09.96 2:08.46 1:52.69 2:06.13 1:53.86
6x6x6 Cube Final 6 4:39.69   4:55.70   4:39.69 5:00.89 5:06.53
7x7x7 Cube Combined Final 14 8:56.09     8:56.09
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 17 40.08   47.66   40.08 44.72 1:01.18 41.15 57.11
Rubik's Clock Combined Final 15 33.69     33.69 34.97
Pyraminx Final 12 11.88   14.11   12.65 17.40 15.90 13.77 11.88
Master Magic Final 9 5.03   5.76   6.13 6.09 5.06 5.03 10.43
Tom Nagelgast    Netherlands
Tom Nagelgast
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 32.31   34.59   34.33 32.31 37.75 32.50 36.93
2x2x2 Cube Final 34 9.36   12.04   12.18 14.44 13.02 10.93 9.36
4x4x4 Cube Combined Final 35 2:25.84     2:25.84 2:39.55
3x3x3 One-Handed Final 34 1:26.00   1:52.99   1:26.00 DNF 1:28.94 1:28.83 2:41.21
Square-1 Combined Final 17 1:50.31     1:55.69 1:50.31
Ton Dennenbroek    Netherlands
Ton Dennenbroek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 15.09   18.64   20.96 20.83 15.09 18.46 16.63
First round 18 17.21   18.94   20.83 18.09 28.34 17.21 17.90
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:11.80   1:17.26   1:29.00 1:18.77 1:20.18 1:12.83 1:11.80
5x5x5 Cube Combined Final 17 2:38.13     2:38.13 2:41.71
6x6x6 Cube Final 12 7:25.81   7:36.57   7:31.06 7:52.84 7:25.81
7x7x7 Cube Combined Final 17 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined Final 18 9:23.97     9:23.97
Tristan Paulussen    Netherlands
Tristan Paulussen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 46.90   52.93   46.90 53.36 55.36 50.06 1:00.86
2x2x2 Cube Final 36 7.93   12.38   10.90 DNF 7.93 14.08 12.16
4x4x4 Cube Combined Final 39 3:38.16     DNF 3:38.16
3x3x3 Fewest Moves Final 14 DNF     DNF
Pyraminx Final 25 13.84   17.99   19.25 17.83 16.88 26.65 13.84
Rubik's Magic Final 7 1.52   2.11   2.40 1.52 3.56 2.41 1.52
Víctor Torrecilla Chicote    Spain
Víctor Torrecilla Chicote
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 14.19   15.84   16.31 15.81 15.40 14.19 17.03
Second round 8 12.72   14.92   13.96 12.72 15.47 18.56 15.33
First round 7 12.15   15.00   12.15 17.58 14.13 13.28 17.66
2x2x2 Cube Final 18 5.16   8.14   5.16 10.63 6.97 14.80 6.83
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:19.52   1:26.83   1:25.00 1:27.31 1:35.65 1:19.52 1:28.18
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:56.43   2:14.55   2:18.38 1:56.43 2:12.66 2:21.43 2:12.61
3x3x3 One-Handed Final 13 33.09   42.27   41.00 52.18 33.09 40.50 45.31
Wim Versleegers    Belgium
Wim Versleegers
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 25.30   29.69   30.77 DNF 25.30 30.86 27.44
4x4x4 Cube Combined Final 31 2:01.13     2:01.13 2:19.84
5x5x5 Cube Combined Final 36 DNF     DNF DNF
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF     DNF DNF
Wiryawan Kuncoro    Indonesia
Wiryawan Kuncoro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 26.25   32.50   44.58 34.33 30.83 32.33 26.25
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF     DNF DNF