Dayton Open 2013

Date City WCA LInk
2013-4-6  USA, Dayton, Ohio Dayton 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Anthony Brooks 9.73  Lucas Etter 10.29  Drew Brads 10.30
 2x2x2 Cube  Anthony Brooks 3.27  John Brechon 3.50  Lucas Etter 3.64
 4x4x4 Cube  Drew Brads 47.99  John Brechon 48.56  Lucas Etter 49.96
 5x5x5 Cube  John Brechon 1:20.97  James Hildreth 1:30.17  Drew Brads 1:30.36
 3x3x3 Blindfolded  Chester Lian 54.61  Mike Hughey 1:30.15  Anthony Brooks 1:49.34
 3x3x3 One-Handed  John Brechon 19.86  Drew Brads 19.94  Anthony Brooks 20.52
 Rubik's Clock  Mike Hughey 14.13  John Brechon 14.62  Kit Clement 15.04
 4x4x4 Blindfolded  Mike Hughey 6:59.84  Chester Lian 8:06.15
 5x5x5 Blindfolded  Chester Lian 19:27.00
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lucas Etter 8.90   9.71    USA 13.50 9.52 10.16 8.90 9.46
2 Anthony Brooks 9.59   10.00    USA 9.69 9.59 10.68 10.53 9.78
3 John Brechon 9.33   11.47    USA 11.61 11.88 9.33 11.91 10.93
4 Drew Brads 10.63   11.56    USA DNF 10.63 11.65 12.16 10.86
5 Chester Lian 12.38   13.23    Malaysia 12.84 19.78 12.38 12.46 14.40
6 James Hildreth 13.28   15.51    USA 17.03 15.11 18.33 14.38 13.28
7 James LaChance 14.43   16.45    USA 17.46 16.61 18.44 15.27 14.43
8 Nakai Velasquez 15.02   16.45    USA 17.47 17.30 15.06 15.02 17.00
9 Kit Clement 15.78   18.06    USA 19.97 15.78 24.34 18.19 16.03
10 Michael DeLaRosa 17.68   19.18    USA 17.68 23.02 19.44 19.16 18.93
11 Mike Hughey 19.34   21.57    USA 24.15 19.34 19.88 20.69 28.66
12 Corey Snyder 20.88   24.31    USA 26.46 21.66 24.80 20.88 27.19
13 Amod Mathur 22.75   25.12    India 31.58 24.38 22.75 24.28 26.71
14 Richard Tran 24.50   26.56    USA 24.58 29.15 24.50 26.15 28.94
15 Bill Harding 20.06   27.10    USA 28.58 26.47 35.81 20.06 26.25
16 Kristopher Miedema 21.18   28.27    USA 30.21 21.18 32.61 26.22 28.38
17 Kevin Klions 27.96   31.51    USA 31.75 29.94 32.84 33.36 27.96
18 Brandon Foster 29.68   31.73    USA 32.86 31.69 29.68 30.65 37.53
19 Mudit Mathur 29.22   32.08    India 33.58 33.00 29.22 29.65 37.56
20 Marie Hughey 36.11   39.74    USA 41.21 43.61 39.81 38.21 36.11
21 Parth Brahmbhatt 27.59   43.47    USA 43.43 45.65 27.59 41.34 1:08.93
22 Michael Price 36.03   45.71    USA 46.31 46.18 36.03 44.63 1:16.69
23 Nicholas Wallace 47.47   50.68    USA DNF 49.34 51.43 51.28 47.47
24 Rebecca Hughey 41.72   54.52    USA 53.71 52.55 41.72 57.30 1:01.55
25 Kyle Miedema 1:06.09   1:15.20    USA DNF 1:06.09 1:07.50 1:28.34 1:09.75
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lucas Etter 8.65   9.80    USA 10.46 8.65 10.15 8.78 11.13
2 Drew Brads 9.31   10.44    USA 10.40 10.05 11.11 10.88 9.31
3 Anthony Brooks 8.97   10.53    USA 11.94 9.06 DNF 10.58 8.97
4 John Brechon 10.50   12.07    USA 12.21 10.50 11.38 14.05 12.63
5 Chester Lian 11.08   12.45    Malaysia 12.77 11.15 13.84 11.08 13.43
6 Michael DeLaRosa 14.55   16.29    USA 16.72 14.55 15.75 16.40 21.90
7 James Hildreth 14.11   16.37    USA 18.47 15.33 14.11 15.31 19.50
8 Nakai Velasquez 14.03   16.58    USA 16.46 14.03 17.53 16.44 16.83
9 Kit Clement 17.13   17.87    USA 17.13 18.03 18.21 19.80 17.38
10 James LaChance 16.88   19.76    USA 17.80 20.90 20.58 16.88 22.09
11 Mike Hughey 19.33   22.63    USA 21.40 24.02 26.02 19.33 22.46
12 Corey Snyder 18.18   23.72    USA 23.77 18.18 24.93 23.68 23.71
13 Amod Mathur 19.06   23.91    India 26.47 23.86 DNF 19.06 21.41
14 Richard Tran 21.31   24.57    USA 21.31 24.56 23.78 25.38 1:54.30
15 Bill Harding 24.36   27.66    USA 24.43 29.09 29.46 24.36 29.81
16 Kristopher Miedema 25.97   28.11    USA 30.71 25.97 26.13 28.81 29.38
17 Brandon Foster 27.16   30.45    USA 27.16 28.25 32.21 43.34 30.88
18 Kevin Klions 31.56   35.57    USA 32.63 35.68 31.56 38.41 38.68
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 9.13   9.73    USA 10.43 9.13 9.56 12.55 9.21
2 Lucas Etter 8.52   10.29    USA 9.06 11.05 10.77 8.52 11.61
3 Drew Brads 9.25   10.30    USA 9.25 15.53 9.81 10.40 10.69
4 John Brechon 10.83   12.63    USA 13.53 11.93 10.83 12.44 20.09
5 Chester Lian 9.96   14.95    Malaysia 16.72 14.80 9.96 15.71 14.33
6 Nakai Velasquez 15.91   16.56    USA 15.91 16.09 16.90 16.81 16.77
7 Michael DeLaRosa 15.47   17.10    USA 17.90 17.30 16.83 17.16 15.47
8 Kit Clement 17.31   17.88    USA 17.31 18.15 17.52 17.97 18.30
9 James Hildreth 15.97   18.35    USA 19.47 19.15 17.61 18.28 15.97
10 James LaChance 14.03   18.49    USA 19.55 14.03 19.84 16.08 20.83
11 Mike Hughey 18.15   20.57    USA 19.36 23.38 18.15 22.30 20.05
12 Corey Snyder 20.31   23.62    USA 23.05 20.31 24.41 23.41 28.28
13 Amod Mathur 23.31   25.99    India 26.41 27.52 29.50 24.03 23.31
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 2.34   2.92    USA 3.03 2.52 3.22 3.71 2.34
2 Lucas Etter 2.44   3.60    USA 3.21 2.44 3.90 3.68 5.75
3 John Brechon 1.41   3.73    USA 3.40 3.65 7.90 4.15 1.41
4 Drew Brads 3.77   4.39    USA 4.71 3.90 7.56 3.77 4.55
5 James LaChance 4.56   5.50    USA 5.72 7.15 5.09 5.68 4.56
6 Chester Lian 5.15   5.91    Malaysia 7.55 5.31 5.15 6.13 6.30
7 James Hildreth 4.34   5.92    USA 6.96 5.69 9.80 4.34 5.11
8 Kit Clement 1.93   6.45    USA 6.21 8.58 5.05 8.08 1.93
9 Michael DeLaRosa 4.19   6.50    USA 7.72 4.19 6.31 6.93 6.25
10 Corey Snyder 7.08   7.69    USA 8.02 7.08 8.88 7.47 7.58
11 Mike Hughey 6.21   7.85    USA 7.61 6.21 8.16 10.16 7.77
12 Nakai Velasquez 6.08   8.23    USA 7.81 7.34 6.08 DNF 9.53
13 Michael Price 8.58   9.46    USA 8.58 9.38 9.13 11.44 9.88
14 Amod Mathur 8.80   10.65    India 11.69 8.80 9.72 14.55 10.55
15 Brandon Foster 7.11   11.67    USA 12.31 11.03 7.11 15.43 11.68
16 Kevin Klions 9.47   13.82    USA 11.65 47.13 19.91 9.90 9.47
17 Parth Brahmbhatt 8.27   14.30    USA 41.05 11.81 8.27 16.93 14.16
18 Marie Hughey 11.41   15.24    USA 14.05 11.41 16.16 16.69 15.50
19 Kristopher Miedema 11.71   15.24    USA 23.22 14.38 11.80 11.71 19.55
20 Nicholas Wallace 8.19   15.96    USA 17.22 8.19 18.36 17.21 13.44
21 Bill Harding 9.03   17.37    USA 22.46 28.81 17.53 12.13 9.03
22 Rebecca Hughey 14.30   18.26    USA 16.52 23.55 29.46 14.71 14.30
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 1.83   2.86    USA 4.00 2.33 1.83 3.19 3.05
2 Lucas Etter 2.16   2.96    USA 2.93 3.84 2.16 3.30 2.66
3 John Brechon 2.11   3.03    USA 2.11 4.09 2.40 5.84 2.59
4 Drew Brads 2.33   3.89    USA 3.66 3.80 2.33 4.22 6.86
5 James Hildreth 4.09   4.46    USA 4.28 4.09 6.16 4.43 4.66
6 James LaChance 4.03   5.10    USA 5.52 6.66 4.03 4.94 4.84
7 Michael DeLaRosa 4.41   6.09    USA 4.41 5.90 6.22 13.75 6.16
8 Chester Lian 5.47   6.41    Malaysia 6.34 5.47 6.44 6.44 6.93
9 Nakai Velasquez 6.02   6.88    USA 6.52 7.72 6.02 6.40 8.06
10 Mike Hughey 6.56   7.35    USA 6.56 6.59 7.50 8.28 7.97
11 Michael Price 5.18   9.18    USA 5.18 8.33 7.19 13.08 12.02
12 Corey Snyder 3.78   10.29    USA 3.78 10.68 11.66 13.34 8.52
13 Kit Clement 5.44   10.57    USA 6.27 5.44 18.46 6.97 DNF
14 Brandon Foster 6.90   10.67    USA 13.52 15.69 6.90 9.06 9.44
15 Amod Mathur 7.43   10.85    India 7.43 12.02 10.96 9.58 13.53
16 Kevin Klions 9.66   12.46    USA 13.94 24.68 9.66 12.15 11.28
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 2.41   3.27    USA 3.03 3.93 3.69 3.08 2.41
2 John Brechon 3.11   3.50    USA 4.13 3.34 3.16 4.00 3.11
3 Lucas Etter 3.18   3.64    USA 3.50 4.66 3.18 4.00 3.41
4 Drew Brads 3.47   4.71    USA 6.09 4.11 3.94 3.47 10.30
5 James Hildreth 4.52   5.36    USA 4.52 4.86 5.55 5.66 8.50
6 James LaChance 4.03   5.57    USA 7.27 5.93 6.46 4.31 4.03
7 Nakai Velasquez 6.41   7.11    USA 6.41 7.71 6.59 10.33 7.02
8 Chester Lian 4.66   7.66    Malaysia 9.80 5.91 4.66 7.28 DNF
9 Mike Hughey 6.55   8.02    USA 17.93 8.58 7.91 6.55 7.56
10 Michael DeLaRosa 5.31   8.71    USA 10.63 11.81 8.71 6.78 5.31
11 Corey Snyder 5.69   10.01    USA 5.69 8.97 8.30 12.77 13.38
12 Michael Price 6.50   10.63    USA 11.83 DNF 8.50 11.56 6.50
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Drew Brads 45.13   47.99    USA 48.53 DNF 49.27 46.16 45.13
2 John Brechon 43.69   48.56    USA 49.41 49.08 47.19 51.59 43.69
3 Lucas Etter 42.96   49.96    USA 50.18 50.49 54.63 49.22 42.96
4 James Hildreth 52.63   59.55    USA 1:12.58 55.03 1:07.86 55.75 52.63
5 Anthony Brooks 1:05.72   1:13.60    USA 1:10.86 1:18.13 1:11.80 1:05.72 DNF
6 Michael DeLaRosa 1:12.66   1:20.23    USA 1:24.27 1:23.34 1:12.66 1:16.93 1:20.43
7 Kit Clement 1:22.18   1:35.30    USA 1:27.02 1:34.71 1:44.18 1:22.18 1:57.57
8 Corey Snyder 1:59.15      USA 2:16.78 1:59.15
9 Nicholas Wallace DNF      USA DNF DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 1:14.91   1:20.97    USA 1:18.88 1:30.36 1:25.33 1:14.91 1:18.69
2 James Hildreth 1:26.93   1:30.17    USA 1:37.91 1:28.55 1:32.44 1:29.52 1:26.93
3 Drew Brads 1:26.43   1:30.36    USA 1:28.94 1:26.43 1:43.91 1:32.00 1:30.15
4 Lucas Etter 1:34.52   1:42.58    USA 1:34.52 1:48.97 1:46.31 1:40.21 1:41.22
5 Chester Lian 1:39.83   1:43.08    Malaysia 2:02.15 1:39.83 1:42.59 1:42.00 1:44.65
6 Mike Hughey 2:04.41   2:11.61    USA 2:06.25 2:04.41 2:31.88 2:14.66 2:13.91
7 Michael DeLaRosa 2:41.41      USA 3:21.91 2:41.41
8 Nakai Velasquez 2:44.78      USA 3:14.58 2:44.78
9 Nicholas Wallace 4:29.15      USA 4:29.15 DNF
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chester Lian 52.40   DNF    Malaysia 52.40 1:10.63 DNF
2 Mike Hughey 1:44.02   DNF    USA DNF 1:44.02 DNF
3 John Brechon 2:26.46   DNF    USA DNF DNF 2:26.46
4 Anthony Brooks 3:14.16   DNF    USA DNF 3:14.16 DNF
5 Lucas Etter 3:34.55   DNF    USA 3:34.55 6:01.31 DNF
6 Drew Brads 4:01.22   DNF    USA DNF 4:01.22 DNS
7 Nakai Velasquez 5:17.75   DNF    USA 5:17.75 DNF 6:07.72
8 James LaChance 6:07.43   DNF    USA DNF DNF 6:07.43
9 Kit Clement DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chester Lian 54.61   1:02.42    Malaysia 1:10.22 1:02.43 54.61
2 Mike Hughey 1:30.15   DNF    USA 1:36.75 DNF 1:30.15
3 Anthony Brooks 1:49.34   DNF    USA DNF DNF 1:49.34
4 John Brechon 1:50.53   DNF    USA 1:50.53 DNF DNF
5 James LaChance 5:29.02   DNF    USA 5:29.02 DNF DNF
6 Nakai Velasquez 6:54.30   7:15.93    USA 7:17.84 6:54.30 7:35.66
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 17.93   20.73    USA 24.56 22.31 20.65 19.22 17.93
2 John Brechon 17.97   21.13    USA 20.18 22.33 17.97 20.88 25.18
3 Lucas Etter 19.38   21.99    USA 19.38 22.47 19.71 34.15 23.78
4 Drew Brads 21.34   23.40    USA 22.80 29.03 21.34 25.90 21.50
5 Chester Lian 17.36   28.89    Malaysia 17.36 50.13 21.06 18.65 46.96
6 James Hildreth 27.72   32.52    USA 33.03 27.72 DNF 33.66 30.88
7 Michael DeLaRosa 26.97   36.93    USA 36.97 37.18 46.40 36.63 26.97
8 Nakai Velasquez 41.61   44.98    USA 41.94 41.61 48.30 51.93 44.69
9 Mike Hughey 38.47   46.90    USA 43.47 38.47 52.59 44.63 57.13
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 14.25   19.86    USA 21.40 19.93 20.22 19.44 14.25
2 Drew Brads 16.43   19.94    USA 18.80 16.43 23.44 21.63 19.40
3 Anthony Brooks 16.97   20.52    USA 43.38 19.97 21.11 20.47 16.97
4 Chester Lian 18.31   22.18    Malaysia 21.61 22.21 30.77 18.31 22.71
5 Lucas Etter 21.16   25.00    USA 25.93 24.77 26.97 21.16 24.31
6 James Hildreth 30.16   33.32    USA 37.22 30.83 41.13 30.16 31.91
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Hughey 13.21   14.13    USA 13.21 14.16 14.22 15.43 14.00
2 John Brechon 11.84   14.62    USA 18.00 18.66 12.43 11.84 13.43
3 Kit Clement 13.18   15.04    USA 14.00 17.21 DNF 13.90 13.18
4 James Hildreth 15.77   24.73    USA 17.53 22.31 15.77 DNF 34.36
5 Corey Snyder 22.13   30.53    USA DNF 29.31 36.97 25.31 22.13
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Hughey 6:59.84      USA DNF 6:59.84 DNS
2 Chester Lian 8:06.15      Malaysia 8:06.15 DNS DNS
3 John Brechon DNF      USA DNF DNF DNS
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chester Lian 19:27.00      Malaysia 19:27.00 DNS DNS
2 John Brechon DNF      USA DNF DNS DNS
2 Mike Hughey DNF      USA DNF DNF DNF
Amod Mathur    India
Amod Mathur
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 23.31   25.99   26.41 27.52 29.50 24.03 23.31
Second round 13 19.06   23.91   26.47 23.86 DNF 19.06 21.41
First round 13 22.75   25.12   31.58 24.38 22.75 24.28 26.71
2x2x2 Cube Second round 15 7.43   10.85   7.43 12.02 10.96 9.58 13.53
First round 14 8.80   10.65   11.69 8.80 9.72 14.55 10.55
Anthony Brooks    USA
Anthony Brooks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.13   9.73   10.43 9.13 9.56 12.55 9.21
Second round 3 8.97   10.53   11.94 9.06 DNF 10.58 8.97
First round 2 9.59   10.00   9.69 9.59 10.68 10.53 9.78
2x2x2 Cube Final 1 2.41   3.27   3.03 3.93 3.69 3.08 2.41
Second round 1 1.83   2.86   4.00 2.33 1.83 3.19 3.05
First round 1 2.34   2.92   3.03 2.52 3.22 3.71 2.34
4x4x4 Cube Combined Final 5 1:05.72   1:13.60   1:10.86 1:18.13 1:11.80 1:05.72 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:49.34   DNF   DNF DNF 1:49.34
First round 4 3:14.16   DNF   DNF 3:14.16 DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 16.97   20.52   43.38 19.97 21.11 20.47 16.97
First round 1 17.93   20.73   24.56 22.31 20.65 19.22 17.93
Bill Harding    USA
Bill Harding
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 24.36   27.66   24.43 29.09 29.46 24.36 29.81
First round 15 20.06   27.10   28.58 26.47 35.81 20.06 26.25
2x2x2 Cube First round 21 9.03   17.37   22.46 28.81 17.53 12.13 9.03
Brandon Foster    USA
Brandon Foster
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 27.16   30.45   27.16 28.25 32.21 43.34 30.88
First round 18 29.68   31.73   32.86 31.69 29.68 30.65 37.53
2x2x2 Cube Second round 14 6.90   10.67   13.52 15.69 6.90 9.06 9.44
First round 15 7.11   11.67   12.31 11.03 7.11 15.43 11.68
Chester Lian    Malaysia
Chester Lian
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.96   14.95   16.72 14.80 9.96 15.71 14.33
Second round 5 11.08   12.45   12.77 11.15 13.84 11.08 13.43
First round 5 12.38   13.23   12.84 19.78 12.38 12.46 14.40
2x2x2 Cube Final 8 4.66   7.66   9.80 5.91 4.66 7.28 DNF
Second round 8 5.47   6.41   6.34 5.47 6.44 6.44 6.93
First round 6 5.15   5.91   7.55 5.31 5.15 6.13 6.30
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:39.83   1:43.08   2:02.15 1:39.83 1:42.59 1:42.00 1:44.65
3x3x3 Blindfolded Final 1 54.61   1:02.42   1:10.22 1:02.43 54.61
First round 1 52.40   DNF   52.40 1:10.63 DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 18.31   22.18   21.61 22.21 30.77 18.31 22.71
First round 5 17.36   28.89   17.36 50.13 21.06 18.65 46.96
4x4x4 Blindfolded Final 2 8:06.15     8:06.15 DNS DNS
5x5x5 Blindfolded Final 1 19:27.00     19:27.00 DNS DNS
Corey Snyder    USA
Corey Snyder
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 20.31   23.62   23.05 20.31 24.41 23.41 28.28
Second round 12 18.18   23.72   23.77 18.18 24.93 23.68 23.71
First round 12 20.88   24.31   26.46 21.66 24.80 20.88 27.19
2x2x2 Cube Final 11 5.69   10.01   5.69 8.97 8.30 12.77 13.38
Second round 12 3.78   10.29   3.78 10.68 11.66 13.34 8.52
First round 10 7.08   7.69   8.02 7.08 8.88 7.47 7.58
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:59.15     2:16.78 1:59.15
Rubik's Clock Final 5 22.13   30.53   DNF 29.31 36.97 25.31 22.13
Drew Brads    USA
Drew Brads
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.25   10.30   9.25 15.53 9.81 10.40 10.69
Second round 2 9.31   10.44   10.40 10.05 11.11 10.88 9.31
First round 4 10.63   11.56   DNF 10.63 11.65 12.16 10.86
2x2x2 Cube Final 4 3.47   4.71   6.09 4.11 3.94 3.47 10.30
Second round 4 2.33   3.89   3.66 3.80 2.33 4.22 6.86
First round 4 3.77   4.39   4.71 3.90 7.56 3.77 4.55
4x4x4 Cube Combined Final 1 45.13   47.99   48.53 DNF 49.27 46.16 45.13
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:26.43   1:30.36   1:28.94 1:26.43 1:43.91 1:32.00 1:30.15
3x3x3 Blindfolded First round 6 4:01.22   DNF   DNF 4:01.22 DNS
3x3x3 One-Handed Final 2 16.43   19.94   18.80 16.43 23.44 21.63 19.40
First round 4 21.34   23.40   22.80 29.03 21.34 25.90 21.50
James Hildreth    USA
James Hildreth
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 15.97   18.35   19.47 19.15 17.61 18.28 15.97
Second round 7 14.11   16.37   18.47 15.33 14.11 15.31 19.50
First round 6 13.28   15.51   17.03 15.11 18.33 14.38 13.28
2x2x2 Cube Final 5 4.52   5.36   4.52 4.86 5.55 5.66 8.50
Second round 5 4.09   4.46   4.28 4.09 6.16 4.43 4.66
First round 7 4.34   5.92   6.96 5.69 9.80 4.34 5.11
4x4x4 Cube Combined Final 4 52.63   59.55   1:12.58 55.03 1:07.86 55.75 52.63
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:26.93   1:30.17   1:37.91 1:28.55 1:32.44 1:29.52 1:26.93
3x3x3 One-Handed Final 6 30.16   33.32   37.22 30.83 41.13 30.16 31.91
First round 6 27.72   32.52   33.03 27.72 DNF 33.66 30.88
Rubik's Clock Final 4 15.77   24.73   17.53 22.31 15.77 DNF 34.36
James LaChance    USA
James LaChance
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 14.03   18.49   19.55 14.03 19.84 16.08 20.83
Second round 10 16.88   19.76   17.80 20.90 20.58 16.88 22.09
First round 7 14.43   16.45   17.46 16.61 18.44 15.27 14.43
2x2x2 Cube Final 6 4.03   5.57   7.27 5.93 6.46 4.31 4.03
Second round 6 4.03   5.10   5.52 6.66 4.03 4.94 4.84
First round 5 4.56   5.50   5.72 7.15 5.09 5.68 4.56
3x3x3 Blindfolded Final 5 5:29.02   DNF   5:29.02 DNF DNF
First round 8 6:07.43   DNF   DNF DNF 6:07.43
John Brechon    USA
John Brechon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.83   12.63   13.53 11.93 10.83 12.44 20.09
Second round 4 10.50   12.07   12.21 10.50 11.38 14.05 12.63
First round 3 9.33   11.47   11.61 11.88 9.33 11.91 10.93
2x2x2 Cube Final 2 3.11   3.50   4.13 3.34 3.16 4.00 3.11
Second round 3 2.11   3.03   2.11 4.09 2.40 5.84 2.59
First round 3 1.41   3.73   3.40 3.65 7.90 4.15 1.41
4x4x4 Cube Combined Final 2 43.69   48.56   49.41 49.08 47.19 51.59 43.69
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:14.91   1:20.97   1:18.88 1:30.36 1:25.33 1:14.91 1:18.69
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:50.53   DNF   1:50.53 DNF DNF
First round 3 2:26.46   DNF   DNF DNF 2:26.46
3x3x3 One-Handed Final 1 14.25   19.86   21.40 19.93 20.22 19.44 14.25
First round 2 17.97   21.13   20.18 22.33 17.97 20.88 25.18
Rubik's Clock Final 2 11.84   14.62   18.00 18.66 12.43 11.84 13.43
4x4x4 Blindfolded Final 3 DNF     DNF DNF DNS
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNS DNS
Kevin Klions    USA
Kevin Klions
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 31.56   35.57   32.63 35.68 31.56 38.41 38.68
First round 17 27.96   31.51   31.75 29.94 32.84 33.36 27.96
2x2x2 Cube Second round 16 9.66   12.46   13.94 24.68 9.66 12.15 11.28
First round 16 9.47   13.82   11.65 47.13 19.91 9.90 9.47
Kit Clement    USA
Kit Clement
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 17.31   17.88   17.31 18.15 17.52 17.97 18.30
Second round 9 17.13   17.87   17.13 18.03 18.21 19.80 17.38
First round 9 15.78   18.06   19.97 15.78 24.34 18.19 16.03
2x2x2 Cube Second round 13 5.44   10.57   6.27 5.44 18.46 6.97 DNF
First round 8 1.93   6.45   6.21 8.58 5.05 8.08 1.93
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:22.18   1:35.30   1:27.02 1:34.71 1:44.18 1:22.18 1:57.57
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Rubik's Clock Final 3 13.18   15.04   14.00 17.21 DNF 13.90 13.18
Kristopher Miedema    USA
Kristopher Miedema
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 25.97   28.11   30.71 25.97 26.13 28.81 29.38
First round 16 21.18   28.27   30.21 21.18 32.61 26.22 28.38
2x2x2 Cube First round 19 11.71   15.24   23.22 14.38 11.80 11.71 19.55
Kyle Miedema    USA
Kyle Miedema
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 1:06.09   1:15.20   DNF 1:06.09 1:07.50 1:28.34 1:09.75
Lucas Etter    USA
Lucas Etter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.52   10.29   9.06 11.05 10.77 8.52 11.61
Second round 1 8.65   9.80   10.46 8.65 10.15 8.78 11.13
First round 1 8.90   9.71   13.50 9.52 10.16 8.90 9.46
2x2x2 Cube Final 3 3.18   3.64   3.50 4.66 3.18 4.00 3.41
Second round 2 2.16   2.96   2.93 3.84 2.16 3.30 2.66
First round 2 2.44   3.60   3.21 2.44 3.90 3.68 5.75
4x4x4 Cube Combined Final 3 42.96   49.96   50.18 50.49 54.63 49.22 42.96
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:34.52   1:42.58   1:34.52 1:48.97 1:46.31 1:40.21 1:41.22
3x3x3 Blindfolded First round 5 3:34.55   DNF   3:34.55 6:01.31 DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 21.16   25.00   25.93 24.77 26.97 21.16 24.31
First round 3 19.38   21.99   19.38 22.47 19.71 34.15 23.78
Marie Hughey    USA
Marie Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 36.11   39.74   41.21 43.61 39.81 38.21 36.11
2x2x2 Cube First round 18 11.41   15.24   14.05 11.41 16.16 16.69 15.50
Michael DeLaRosa    USA
Michael DeLaRosa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 15.47   17.10   17.90 17.30 16.83 17.16 15.47
Second round 6 14.55   16.29   16.72 14.55 15.75 16.40 21.90
First round 10 17.68   19.18   17.68 23.02 19.44 19.16 18.93
2x2x2 Cube Final 10 5.31   8.71   10.63 11.81 8.71 6.78 5.31
Second round 7 4.41   6.09   4.41 5.90 6.22 13.75 6.16
First round 9 4.19   6.50   7.72 4.19 6.31 6.93 6.25
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:12.66   1:20.23   1:24.27 1:23.34 1:12.66 1:16.93 1:20.43
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:41.41     3:21.91 2:41.41
3x3x3 One-Handed First round 7 26.97   36.93   36.97 37.18 46.40 36.63 26.97
Michael Price    USA
Michael Price
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 36.03   45.71   46.31 46.18 36.03 44.63 1:16.69
2x2x2 Cube Final 12 6.50   10.63   11.83 DNF 8.50 11.56 6.50
Second round 11 5.18   9.18   5.18 8.33 7.19 13.08 12.02
First round 13 8.58   9.46   8.58 9.38 9.13 11.44 9.88
Mike Hughey    USA
Mike Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 18.15   20.57   19.36 23.38 18.15 22.30 20.05
Second round 11 19.33   22.63   21.40 24.02 26.02 19.33 22.46
First round 11 19.34   21.57   24.15 19.34 19.88 20.69 28.66
2x2x2 Cube Final 9 6.55   8.02   17.93 8.58 7.91 6.55 7.56
Second round 10 6.56   7.35   6.56 6.59 7.50 8.28 7.97
First round 11 6.21   7.85   7.61 6.21 8.16 10.16 7.77
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:04.41   2:11.61   2:06.25 2:04.41 2:31.88 2:14.66 2:13.91
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:30.15   DNF   1:36.75 DNF 1:30.15
First round 2 1:44.02   DNF   DNF 1:44.02 DNF
3x3x3 One-Handed First round 9 38.47   46.90   43.47 38.47 52.59 44.63 57.13
Rubik's Clock Final 1 13.21   14.13   13.21 14.16 14.22 15.43 14.00
4x4x4 Blindfolded Final 1 6:59.84     DNF 6:59.84 DNS
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNF
Mudit Mathur    India
Mudit Mathur
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 29.22   32.08   33.58 33.00 29.22 29.65 37.56
Nakai Velasquez    USA
Nakai Velasquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 15.91   16.56   15.91 16.09 16.90 16.81 16.77
Second round 8 14.03   16.58   16.46 14.03 17.53 16.44 16.83
First round 8 15.02   16.45   17.47 17.30 15.06 15.02 17.00
2x2x2 Cube Final 7 6.41   7.11   6.41 7.71 6.59 10.33 7.02
Second round 9 6.02   6.88   6.52 7.72 6.02 6.40 8.06
First round 12 6.08   8.23   7.81 7.34 6.08 DNF 9.53
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:44.78     3:14.58 2:44.78
3x3x3 Blindfolded Final 6 6:54.30   7:15.93   7:17.84 6:54.30 7:35.66
First round 7 5:17.75   DNF   5:17.75 DNF 6:07.72
3x3x3 One-Handed First round 8 41.61   44.98   41.94 41.61 48.30 51.93 44.69
Nicholas Wallace    USA
Nicholas Wallace
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 47.47   50.68   DNF 49.34 51.43 51.28 47.47
2x2x2 Cube First round 20 8.19   15.96   17.22 8.19 18.36 17.21 13.44
4x4x4 Cube Combined Final 9 DNF     DNF DNF
5x5x5 Cube Combined Final 9 4:29.15     4:29.15 DNF
Parth Brahmbhatt    USA
Parth Brahmbhatt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 27.59   43.47   43.43 45.65 27.59 41.34 1:08.93
2x2x2 Cube First round 17 8.27   14.30   41.05 11.81 8.27 16.93 14.16
Rebecca Hughey    USA
Rebecca Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 41.72   54.52   53.71 52.55 41.72 57.30 1:01.55
2x2x2 Cube First round 22 14.30   18.26   16.52 23.55 29.46 14.71 14.30
Richard Tran    USA
Richard Tran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 21.31   24.57   21.31 24.56 23.78 25.38 1:54.30
First round 14 24.50   26.56   24.58 29.15 24.50 26.15 28.94