Dayton Fall 2011

Date City WCA LInk
2011-10-15  USA, Dayton, Ohio Dayton Fall 2011

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Anthony Brooks 11.04  Chester Lian 13.44  Blake Thompson 13.89
 2x2x2 Cube  Anthony Brooks 2.82  Lucas Etter 4.85  Blake Thompson 5.48
 5x5x5 Cube  Myles Casanas 1:37.78  Chester Lian 1:55.68  Tristan Wright 2:00.64
 3x3x3 Blindfolded  Chester Lian 56.08  Mike Hughey 1:35.36  Anthony Brooks 2:24.90
 3x3x3 One-Handed  Anthony Brooks 21.53  Chester Lian 22.58  Tristan Wright 26.29
 Rubik's Clock  Tristan Wright 12.89  Denny Rizer 16.53  Mike Hughey 17.67
 4x4x4 Blindfolded  Mike Hughey 6:27.11  Chester Lian 7:04.11
 5x5x5 Blindfolded  Chester Lian 19:35.00
       Rubik's Magic  Blake Thompson 1.05  Jim Mertens 1.76  Jason Greenberg 1.82
       Master Magic  Mike Hughey 4.09  Rebecca Hughey 4.25  Marie Hughey 4.81
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chester Lian 11.28   11.63    Malaysia 11.46 11.56 11.28 11.88 14.06
2 Anthony Brooks 6.93   NAR 12.22    USA 13.72 10.68 15.18 12.25 6.93
3 Blake Thompson 11.44   13.64    USA 11.44 14.27 12.34 15.55 14.30
4 Nakai Velasquez 14.25   15.81    USA 19.22 15.43 16.59 15.41 14.25
5 Lucas Etter 14.30   16.05    USA 16.13 16.02 14.30 16.00 21.22
6 Nicholas Markopoulos 14.75   16.06    USA 20.02 15.19 14.75 18.05 14.94
7 Myles Casanas 12.91   16.25    USA 15.83 12.91 17.93 17.00 15.93
8 Tristan Wright 14.72   16.30    USA 16.58 17.58 14.72 16.58 15.75
9 Trevor Mahoney 15.15   17.69    USA 20.97 15.15 15.63 16.46 22.27
10 Jim Mertens 14.06   17.73    USA 16.52 18.90 14.06 17.77 20.06
11 James LaChance 15.56   17.87    USA 15.63 18.53 19.80 19.46 15.56
12 James Maupin 18.02   18.58    USA 18.90 22.22 18.02 18.02 18.81
13 Ned Williamson 17.58   19.05    USA 18.33 21.06 17.58 22.19 17.77
14 Michael Pettinichi 18.16   21.08    USA 19.44 24.31 24.27 18.16 19.53
15 Aaron Abramowitz 16.84   21.19    USA 23.00 16.84 20.05 25.63 20.53
16 Ryan Vall 17.40   21.35    USA 17.93 23.05 34.38 23.06 17.40
17 Mike Hughey 20.91   22.14    USA 21.53 21.46 20.91 23.43 23.50
18 Kevin Unkrich 22.30   23.78    USA 23.81 23.38 24.16 26.80 22.30
19 Nick Cafolla 20.61   24.09    USA 24.96 22.66 20.61 27.65 24.64
20 Carson Penticuff 22.52   25.15    USA 24.53 23.09 32.83 27.83 22.52
21 Bobby Krupa 23.38   29.54    USA 29.83 49.80 32.15 26.63 23.38
22 Jason Greenberg 28.22   30.90    USA 30.30 28.84 34.36 28.22 33.55
23 Garrett Shugart 23.55   30.93    USA 30.65 36.22 25.91 DNF 23.55
24 Bill Harding 24.59   32.08    USA 39.36 34.78 24.59 28.33 33.13
25 Wesley Miller 28.72   33.90    USA 42.77 28.72 41.68 29.44 30.59
26 Brandon Shutt 27.84   34.56    USA 27.84 32.38 50.83 37.09 34.21
27 Neel Patel 31.43   35.44    USA 34.94 31.43 43.36 39.03 32.36
28 Drake Winters 39.40   40.73    USA 39.84 42.80 39.55 39.40 1:00.00
29 Marie Hughey 36.13   45.41    USA 1:00.19 49.38 45.83 36.13 41.02
30 Rebecca Hughey 46.52   55.39    USA 54.88 54.19 1:03.78 57.11 46.52
31 Rodney Dison 48.40   58.64    USA 54.05 51.86 1:10.00 DNF 48.40
32 Lauren Snow 1:11.86   1:27.32    USA 1:22.15 1:28.13 1:47.41 1:31.69 1:11.86
33 Denny Rizer 33.63   DNF    USA DNF 40.02 DNF 36.59 33.63
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 9.84   10.54    USA 9.84 10.02 11.15 10.46 12.02
2 Chester Lian 11.36   11.68    Malaysia 11.58 11.36 11.97 11.50 14.78
3 Blake Thompson 11.40   13.08    USA 12.59 12.41 11.40 14.24 17.02
4 Tristan Wright 13.15   15.55    USA 19.38 17.56 15.15 13.94 13.15
5 Trevor Mahoney 14.30   15.55    USA 14.38 14.30 16.65 15.61 19.16
6 Myles Casanas 14.44   15.84    USA 14.44 15.65 14.71 17.31 17.16
7 Lucas Etter 12.61   16.02    USA 17.40 16.06 12.61 14.59 18.69
8 Nakai Velasquez 14.75   16.05    USA 14.75 15.11 15.63 17.40 25.13
9 Jim Mertens 14.65   16.21    USA 18.46 14.65 15.81 16.55 16.28
10 James Maupin 15.71   17.76    USA 15.71 17.43 17.46 19.71 18.38
11 Nicholas Markopoulos 15.52   18.19    USA 19.58 16.25 20.03 15.52 18.75
12 James LaChance 15.55   18.80    USA 15.55 18.55 21.86 19.84 18.00
13 Ned Williamson 15.68   19.57    USA 19.63 20.96 18.11 15.68 22.28
14 Aaron Abramowitz 15.40   19.64    USA 15.40 19.66 18.58 27.80 20.68
15 Kevin Unkrich 18.38   19.95    USA 18.47 24.08 18.59 22.80 18.38
16 Mike Hughey 19.44   21.12    USA 21.43 19.44 20.78 25.65 21.16
17 Michael Pettinichi 18.77   21.31    USA 20.19 22.84 18.77 22.05 21.68
18 Carson Penticuff 22.27   23.86    USA 23.58 23.88 24.13 22.27 25.65
19 Nick Cafolla 17.41   25.18    USA 17.41 26.08 33.00 22.11 27.34
20 Garrett Shugart 25.84   27.59    USA 28.22 25.84 28.43 26.11 30.68
21 Bobby Krupa 22.31   29.03    USA 29.96 25.21 22.31 32.05 31.91
22 Bill Harding 27.11   30.78    USA 28.22 27.11 29.50 39.15 34.63
23 Jason Greenberg 29.84   34.45    USA 29.84 39.02 37.05 33.83 32.46
24 Ryan Vall 20.06   DNF    USA DNF 23.90 24.09 20.06 DNF
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 9.52   11.04    USA 11.08 9.52 12.25 10.59 11.44
2 Chester Lian 11.61   13.44    Malaysia 14.90 11.61 12.63 19.15 12.78
3 Blake Thompson 12.50   13.89    USA 15.25 12.50 13.15 13.27 15.28
4 Tristan Wright 14.91   15.51    USA 15.75 20.53 14.91 14.97 15.80
5 James Maupin 13.91   15.72    USA 18.13 15.27 15.47 13.91 16.43
6 Lucas Etter 14.30   16.23    USA 17.19 14.30 15.06 31.50 16.44
7 Jim Mertens 14.19   16.35    USA 21.25 18.83 15.58 14.63 14.19
8 Myles Casanas 14.80   17.04    USA 17.81 14.80 16.83 18.44 16.47
9 Trevor Mahoney 14.21   17.60    USA 20.08 14.21 17.94 14.78 DNF
10 James LaChance 15.00   17.99    USA 17.34 23.75 15.30 21.33 15.00
11 Nicholas Markopoulos 14.30   18.10    USA 19.84 18.90 14.30 17.00 18.40
12 Nakai Velasquez 15.71   19.16    USA 15.71 17.61 25.88 22.22 17.66
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 2.47   3.03    USA 2.47 2.78 3.65 3.05 3.25
2 Trevor Mahoney 4.19   4.91    USA 4.61 4.71 5.68 5.41 4.19
3 Lucas Etter 3.63   5.05    USA 4.96 5.96 3.63 4.84 5.34
4 Chester Lian 3.05   5.44    Malaysia 5.94 3.05 4.08 6.30 8.38
5 Nicholas Markopoulos 4.47   5.59    USA 5.30 5.03 4.47 7.46 6.43
6 Blake Thompson 4.55   5.92    USA 14.97 5.00 7.52 4.55 5.25
7 Myles Casanas 5.33   6.14    USA 5.69 5.33 6.30 15.81 6.44
8 Jim Mertens 5.22   6.56    USA 5.22 6.46 6.06 8.27 7.16
9 Nakai Velasquez 5.53   7.39    USA 7.66 5.53 8.59 DNF 5.93
10 Nick Cafolla 7.08   7.85    USA 10.11 7.08 7.63 7.16 8.77
11 Aaron Abramowitz 7.00   8.03    USA 10.53 7.00 8.44 7.36 8.30
12 Carson Penticuff 6.41   8.48    USA 7.94 6.41 8.91 8.58 10.05
13 Mike Hughey 7.40   8.54    USA 7.40 8.69 7.46 9.47 10.81
14 Garrett Shugart 6.16   9.00    USA DNF 6.27 8.19 12.55 6.16
15 Ryan Vall 5.59   9.67    USA 5.59 10.90 11.00 7.67 10.43
16 Bobby Krupa 9.19   10.69    USA 16.06 10.18 9.19 11.27 10.63
17 James LaChance 5.15   10.90    USA 13.75 5.15 8.61 16.47 10.33
18 Wesley Miller 8.08   11.48    USA 12.86 11.02 8.08 12.78 10.63
19 Marie Hughey 10.22   12.81    USA 10.22 10.50 15.03 13.06 14.88
20 Denny Rizer 9.61   13.18    USA 13.15 15.96 9.61 12.63 13.77
21 Drake Winters 9.59   13.49    USA 9.59 15.00 15.15 23.02 10.33
22 Brandon Shutt 9.84   13.58    USA 36.15 13.21 12.27 15.27 9.84
23 Kevin Unkrich 7.43   13.60    USA 11.88 DNF 7.43 9.72 19.21
24 Bill Harding 9.88   15.40    USA 12.52 15.36 18.68 18.31 9.88
25 Neel Patel 11.27   17.17    USA 20.56 11.27 18.47 13.83 19.21
26 Rebecca Hughey 17.03   21.98    USA 18.21 20.22 17.03 30.52 27.52
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 2.78   3.49    USA 2.78 3.84 4.22 3.80 2.84
2 Nicholas Markopoulos 4.31   5.05    USA 5.33 4.36 5.46 6.33 4.31
3 Blake Thompson 3.58   5.08    USA 3.58 4.55 6.38 5.68 5.02
4 Lucas Etter 4.55   5.37    USA 4.55 5.53 6.06 5.25 5.34
5 Chester Lian 5.19   5.68    Malaysia 5.30 5.19 5.81 12.69 5.93
6 Jim Mertens 5.30   5.83    USA 5.30 6.38 5.47 7.28 5.63
7 Garrett Shugart 5.75   6.14    USA 5.94 5.75 6.28 6.21 DNF
8 Myles Casanas 5.43   6.29    USA 5.78 7.19 5.43 6.65 6.44
9 James LaChance 5.58   6.46    USA 5.58 7.16 6.21 DNF 6.00
10 Ryan Vall 6.22   6.71    USA 6.86 6.97 7.00 6.31 6.22
11 Trevor Mahoney 4.36   7.13    USA 4.36 5.55 5.47 10.36 DNF
12 Nakai Velasquez 4.16   7.30    USA 4.16 9.00 7.66 6.31 7.94
13 Nick Cafolla 6.72   8.09    USA 7.46 9.19 8.40 8.41 6.72
14 Mike Hughey 7.71   8.86    USA 10.46 7.71 9.81 8.50 8.28
15 Carson Penticuff 6.68   8.90    USA 10.72 7.34 6.68 12.72 8.63
16 Aaron Abramowitz 7.71   8.91    USA 7.71 9.18 9.03 8.53 DNF
17 Bobby Krupa 8.84   10.10    USA 11.03 8.84 9.88 9.40 12.96
18 Wesley Miller 9.78   12.37    USA 15.46 17.78 10.19 9.78 11.46
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 2.25   2.82    USA 2.27 2.34 4.58 2.25 3.84
2 Lucas Etter 3.56   4.85    USA 4.91 4.97 4.68 3.56 5.13
3 Blake Thompson 4.56   5.48    USA 5.00 4.63 4.56 6.80 6.84
4 James LaChance 5.15   6.06    USA 5.15 5.15 DNF 7.47 5.56
5 Jim Mertens 5.38   6.22    USA 5.38 5.72 6.40 7.90 6.53
6 Nicholas Markopoulos 5.68   6.44    USA 7.46 5.68 6.16 8.44 5.69
7 Chester Lian 5.59   6.87    Malaysia 8.52 5.59 7.00 7.38 6.22
8 Garrett Shugart 6.25   6.87    USA 8.56 6.25 7.28 6.50 6.83
9 Myles Casanas 5.75   7.36    USA 8.52 6.71 12.21 6.86 5.75
10 Ryan Vall 6.93   7.68    USA 7.05 7.91 8.09 8.53 6.93
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Myles Casanas 1:28.93   1:37.78    USA 1:34.19 1:41.30 1:41.68 1:28.93 1:37.84
2 Chester Lian 1:45.11   1:55.68    Malaysia 1:57.30 1:55.52 1:54.21 1:45.11 DNF
3 Tristan Wright 1:44.40   2:00.64    USA 2:11.88 2:01.56 1:48.47 2:15.83 1:44.40
4 Trevor Mahoney 1:55.27   2:05.33    USA 2:01.31 2:13.16 2:10.18 2:04.50 1:55.27
5 Mike Hughey 2:21.16   2:25.33    USA 2:24.30 2:44.52 2:24.86 2:26.83 2:21.16
6 Blake Thompson 2:39.78   DNF    USA 2:58.11 2:39.78 2:50.34 DNF DNS
7 Bobby Krupa 3:18.61      USA 3:18.61 3:23.13
8 Nick Cafolla 3:43.41      USA 4:41.56 3:43.41
9 Denny Rizer 3:51.00      USA 3:51.00 3:56.25
10 Wesley Miller 5:13.93      USA 7:28.61 5:13.93
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chester Lian 56.08   1:04.09    Malaysia 57.28 56.08 1:18.90
2 Mike Hughey 1:35.36   DNF    USA 1:35.36 DNF 1:35.86
3 Anthony Brooks 2:24.90   DNF    USA DNF DNF 2:24.90
4 Nicholas Markopoulos 3:03.55   DNF    USA 3:42.46 3:03.55 DNF
5 Tristan Wright 4:09.88   DNF    USA 4:58.36 4:09.88 DNF
6 James LaChance 4:10.91   DNF    USA 4:10.91 DNF DNF
7 Nakai Velasquez 6:12.00   6:56.46    USA 6:59.55 6:12.00 7:37.83
8 Carson Penticuff DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
8 Rebecca Hughey DNF   DNF    USA DNF DNS DNS
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chester Lian 19.31   21.10    Malaysia 22.16 19.80 24.06 21.33 19.31
2 Anthony Brooks 17.31   21.18    USA 22.40 24.46 19.84 17.31 21.30
3 Nicholas Markopoulos 28.18   33.29    USA 42.78 28.18 35.40 30.21 34.25
4 Tristan Wright 25.58   33.49    USA 33.18 36.25 25.58 46.28 31.05
5 Jim Mertens 31.44   34.86    USA 32.33 39.15 31.44 36.33 35.93
6 Trevor Mahoney 28.84   40.41    USA 48.08 45.13 28.84 39.96 36.13
7 Blake Thompson 38.59   47.51    USA 59.56 47.36 38.59 49.88 45.28
8 Nakai Velasquez 40.91   48.17    USA 43.18 49.71 51.61 40.91 1:03.44
9 Mike Hughey 45.68   48.76    USA 58.47 45.77 52.66 45.68 47.84
10 Lucas Etter 36.86   48.99    USA 46.33 36.86 1:02.21 41.53 59.11
11 James Maupin 44.59   49.05    USA 50.46 44.59 48.33 54.21 48.36
12 Aaron Abramowitz 43.27   58.11    USA 59.61 1:06.83 47.88 43.27 DNF
13 Nick Cafolla 51.44   1:06.06    USA 1:17.47 51.44 1:26.30 54.56 1:06.16
14 Bobby Krupa 1:01.09   1:08.57    USA 1:14.41 1:06.06 1:05.25 1:01.09 1:27.08
15 Denny Rizer 1:15.52   1:29.63    USA DNF 1:15.52 1:31.15 1:16.03 1:41.72
16 Wesley Miller 1:23.19   1:32.27    USA 1:23.19 1:34.31 1:34.53 1:51.36 1:27.97
17 Carson Penticuff 1:10.06   1:37.72    USA 1:44.68 1:30.58 1:37.90 1:10.06 1:57.94
18 Neel Patel 1:33.96   1:46.00    USA 1:56.46 3:36.19 1:37.34 1:44.21 1:33.96
19 Drake Winters 1:37.48   1:57.45    USA 1:40.13 3:16.88 1:37.48 2:18.05 1:54.18
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 19.46   21.53    USA 22.80 19.69 22.09 19.46 30.06
2 Chester Lian 17.30   22.58    Malaysia 23.33 23.36 21.06 33.30 17.30
3 Tristan Wright 24.19   26.29    USA 26.33 24.46 24.19 28.08 DNF
4 Nicholas Markopoulos 23.31   26.49    USA 28.66 29.31 27.40 23.31 23.41
5 Jim Mertens 26.77   32.84    USA 32.38 26.77 36.21 31.96 34.19
6 Trevor Mahoney 29.91   34.92    USA 33.65 41.46 35.21 35.90 29.91
7 James Maupin 31.96   41.97    USA 37.78 44.68 31.96 54.61 43.44
8 Mike Hughey 29.81   42.71    USA 43.43 46.61 40.97 29.81 43.72
9 Lucas Etter 30.52   46.97    USA 46.08 49.19 45.65 52.97 30.52
10 Nakai Velasquez 43.55   47.97    USA 48.78 47.55 47.58 51.55 43.55
11 Blake Thompson 44.00   50.16    USA 54.09 1:01.09 44.83 51.55 44.00
12 Aaron Abramowitz 51.61   56.32    USA 51.61 1:01.66 59.66 56.47 52.83
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tristan Wright 11.18   12.89    USA 12.15 11.18 12.90 13.61 14.77
2 Denny Rizer 15.86   16.53    USA 15.86 16.03 DNF 17.27 16.28
3 Mike Hughey 16.13   17.67    USA DNF 16.81 16.13 18.30 17.90
4 Trevor Mahoney 17.16   22.19    USA 22.33 25.71 18.52 17.16 DNF
5 Wesley Miller 15.84   25.54    USA 24.77 DNF 23.53 28.31 15.84
6 Ryan Vall 21.61   32.37    USA 29.05 34.50 33.56 DNF 21.61
7 Nicholas Markopoulos 34.90   40.30    USA 40.93 34.90 42.77 37.21 47.31
8 Jason Greenberg 32.09   55.87    USA 1:24.63 39.44 32.09 43.53 DNF
9 Carson Penticuff 55.55   1:15.98    USA 1:23.43 1:18.33 1:58.02 55.55 1:06.18
10 Lucas Etter 41.36   DNF    USA DNF DNF 41.36 DNS DNS
11 Garrett Shugart 1:07.65   DNF    USA 1:07.65 DNF DNF DNS DNS
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Hughey 6:27.11      USA DNF 6:48.88 6:27.11
2 Chester Lian 7:04.11      Malaysia DNF 7:04.11 DNF
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chester Lian 19:35.00      Malaysia 19:35.00 DNS DNS
2 Mike Hughey DNF      USA DNF DNF DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Blake Thompson 0.97   1.05    USA 1.11 1.02 1.02 0.97 DNF
2 Jim Mertens 1.41   1.76    USA 1.50 3.88 2.27 1.41 1.52
3 Jason Greenberg 1.47   1.82    USA 2.09 5.08 1.59 1.47 1.77
4 Alex Cafolla 1.50   1.91    USA 3.94 2.16 2.02 1.56 1.50
5 Ryan Vall 1.66   2.33    USA 2.46 1.66 2.88 1.66 9.72
6 Nick Cafolla 1.59   2.34    USA 3.61 2.59 1.59 2.59 1.84
7 Marie Hughey 2.11   2.39    USA 2.11 2.38 2.58 2.90 2.22
8 Mike Hughey 1.83   2.40    USA 2.52 2.75 1.83 2.86 1.93
9 Rebecca Hughey 2.61   2.70    USA 3.44 2.65 2.61 2.69 2.77
10 Chester Lian 2.31   2.76    Malaysia 2.31 2.97 2.44 4.18 2.88
11 Wesley Miller 2.09   2.87    USA 2.46 2.09 3.75 2.50 3.66
12 Trevor Mahoney 2.05   2.88    USA 5.52 2.05 2.65 3.36 2.63
13 Lucas Etter 1.38   2.93    USA 1.38 DNF 3.71 1.43 3.66
14 Jacob Cafolla 2.02   3.36    USA 3.69 2.02 2.46 3.94 4.46
15 Bobby Krupa 1.55   3.61    USA 1.55 4.11 DNF 3.21 3.50
16 Carson Penticuff 2.58   3.69    USA 4.40 2.58 5.40 3.31 3.36
17 Drake Winters 2.59   3.81    USA 2.59 4.25 4.58 2.61 DNF
18 Kevin Unkrich 1.71   DNF    USA 2.55 DNF 1.71 DNF DNF
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Hughey 3.28   4.09    USA 3.47 5.46 7.53 3.28 3.33
2 Rebecca Hughey 3.94   4.25    USA 3.94 4.30 4.40 5.88 4.05
3 Marie Hughey 4.16   4.81    USA 4.90 4.16 7.22 4.58 4.94
4 Ryan Vall 4.13   4.93    USA 4.75 4.13 4.88 5.31 5.16
5 Chester Lian 4.55   5.14    Malaysia 4.55 4.88 5.33 5.21 5.97
6 Alex Cafolla 4.83   5.71    USA 4.83 5.30 6.22 7.68 5.61
7 Bobby Krupa 4.65   5.73    USA 6.06 5.16 5.97 7.27 4.65
8 Blake Thompson 4.33   6.04    USA 6.00 8.08 7.08 5.05 4.33
9 Denny Rizer 5.66   6.07    USA 5.69 7.72 5.66 6.08 6.43
10 Kevin Unkrich 6.13   7.18    USA 7.13 7.31 7.53 7.09 6.13
Aaron Abramowitz    USA
Aaron Abramowitz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 15.40   19.64   15.40 19.66 18.58 27.80 20.68
First round 15 16.84   21.19   23.00 16.84 20.05 25.63 20.53
2x2x2 Cube Second round 16 7.71   8.91   7.71 9.18 9.03 8.53 DNF
First round 11 7.00   8.03   10.53 7.00 8.44 7.36 8.30
3x3x3 One-Handed Final 12 51.61   56.32   51.61 1:01.66 59.66 56.47 52.83
First round 12 43.27   58.11   59.61 1:06.83 47.88 43.27 DNF
Alex Cafolla    USA
Alex Cafolla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 4 1.50   1.91   3.94 2.16 2.02 1.56 1.50
Master Magic Final 6 4.83   5.71   4.83 5.30 6.22 7.68 5.61
Anthony Brooks    USA
Anthony Brooks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.52   11.04   11.08 9.52 12.25 10.59 11.44
Second round 1 9.84   10.54   9.84 10.02 11.15 10.46 12.02
First round 2 6.93   NAR 12.22   13.72 10.68 15.18 12.25 6.93
2x2x2 Cube Final 1 2.25   2.82   2.27 2.34 4.58 2.25 3.84
Second round 1 2.78   3.49   2.78 3.84 4.22 3.80 2.84
First round 1 2.47   3.03   2.47 2.78 3.65 3.05 3.25
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:24.90   DNF   DNF DNF 2:24.90
3x3x3 One-Handed Final 1 19.46   21.53   22.80 19.69 22.09 19.46 30.06
First round 2 17.31   21.18   22.40 24.46 19.84 17.31 21.30
Bill Harding    USA
Bill Harding
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 27.11   30.78   28.22 27.11 29.50 39.15 34.63
First round 24 24.59   32.08   39.36 34.78 24.59 28.33 33.13
2x2x2 Cube First round 24 9.88   15.40   12.52 15.36 18.68 18.31 9.88
Blake Thompson    USA
Blake Thompson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 12.50   13.89   15.25 12.50 13.15 13.27 15.28
Second round 3 11.40   13.08   12.59 12.41 11.40 14.24 17.02
First round 3 11.44   13.64   11.44 14.27 12.34 15.55 14.30
2x2x2 Cube Final 3 4.56   5.48   5.00 4.63 4.56 6.80 6.84
Second round 3 3.58   5.08   3.58 4.55 6.38 5.68 5.02
First round 6 4.55   5.92   14.97 5.00 7.52 4.55 5.25
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:39.78   DNF   2:58.11 2:39.78 2:50.34 DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 11 44.00   50.16   54.09 1:01.09 44.83 51.55 44.00
First round 7 38.59   47.51   59.56 47.36 38.59 49.88 45.28
Rubik's Magic Final 1 0.97   1.05   1.11 1.02 1.02 0.97 DNF
Master Magic Final 8 4.33   6.04   6.00 8.08 7.08 5.05 4.33
Bobby Krupa    USA
Bobby Krupa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 22.31   29.03   29.96 25.21 22.31 32.05 31.91
First round 21 23.38   29.54   29.83 49.80 32.15 26.63 23.38
2x2x2 Cube Second round 17 8.84   10.10   11.03 8.84 9.88 9.40 12.96
First round 16 9.19   10.69   16.06 10.18 9.19 11.27 10.63
5x5x5 Cube Combined Final 7 3:18.61     3:18.61 3:23.13
3x3x3 One-Handed First round 14 1:01.09   1:08.57   1:14.41 1:06.06 1:05.25 1:01.09 1:27.08
Rubik's Magic Final 15 1.55   3.61   1.55 4.11 DNF 3.21 3.50
Master Magic Final 7 4.65   5.73   6.06 5.16 5.97 7.27 4.65
Brandon Shutt    USA
Brandon Shutt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 27.84   34.56   27.84 32.38 50.83 37.09 34.21
2x2x2 Cube First round 22 9.84   13.58   36.15 13.21 12.27 15.27 9.84
Carson Penticuff    USA
Carson Penticuff
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 22.27   23.86   23.58 23.88 24.13 22.27 25.65
First round 20 22.52   25.15   24.53 23.09 32.83 27.83 22.52
2x2x2 Cube Second round 15 6.68   8.90   10.72 7.34 6.68 12.72 8.63
First round 12 6.41   8.48   7.94 6.41 8.91 8.58 10.05
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 17 1:10.06   1:37.72   1:44.68 1:30.58 1:37.90 1:10.06 1:57.94
Rubik's Clock Final 9 55.55   1:15.98   1:23.43 1:18.33 1:58.02 55.55 1:06.18
Rubik's Magic Final 16 2.58   3.69   4.40 2.58 5.40 3.31 3.36
Chester Lian    Malaysia
Chester Lian
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.61   13.44   14.90 11.61 12.63 19.15 12.78
Second round 2 11.36   11.68   11.58 11.36 11.97 11.50 14.78
First round 1 11.28   11.63   11.46 11.56 11.28 11.88 14.06
2x2x2 Cube Final 7 5.59   6.87   8.52 5.59 7.00 7.38 6.22
Second round 5 5.19   5.68   5.30 5.19 5.81 12.69 5.93
First round 4 3.05   5.44   5.94 3.05 4.08 6.30 8.38
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:45.11   1:55.68   1:57.30 1:55.52 1:54.21 1:45.11 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 1 56.08   1:04.09   57.28 56.08 1:18.90
3x3x3 One-Handed Final 2 17.30   22.58   23.33 23.36 21.06 33.30 17.30
First round 1 19.31   21.10   22.16 19.80 24.06 21.33 19.31
4x4x4 Blindfolded Final 2 7:04.11     DNF 7:04.11 DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 19:35.00     19:35.00 DNS DNS
Rubik's Magic Final 10 2.31   2.76   2.31 2.97 2.44 4.18 2.88
Master Magic Final 5 4.55   5.14   4.55 4.88 5.33 5.21 5.97
Denny Rizer    USA
Denny Rizer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 33.63   DNF   DNF 40.02 DNF 36.59 33.63
2x2x2 Cube First round 20 9.61   13.18   13.15 15.96 9.61 12.63 13.77
5x5x5 Cube Combined Final 9 3:51.00     3:51.00 3:56.25
3x3x3 One-Handed First round 15 1:15.52   1:29.63   DNF 1:15.52 1:31.15 1:16.03 1:41.72
Rubik's Clock Final 2 15.86   16.53   15.86 16.03 DNF 17.27 16.28
Master Magic Final 9 5.66   6.07   5.69 7.72 5.66 6.08 6.43
Drake Winters    USA
Drake Winters
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 39.40   40.73   39.84 42.80 39.55 39.40 1:00.00
2x2x2 Cube First round 21 9.59   13.49   9.59 15.00 15.15 23.02 10.33
3x3x3 One-Handed First round 19 1:37.48   1:57.45   1:40.13 3:16.88 1:37.48 2:18.05 1:54.18
Rubik's Magic Final 17 2.59   3.81   2.59 4.25 4.58 2.61 DNF
Garrett Shugart    USA
Garrett Shugart
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 25.84   27.59   28.22 25.84 28.43 26.11 30.68
First round 23 23.55   30.93   30.65 36.22 25.91 DNF 23.55
2x2x2 Cube Final 8 6.25   6.87   8.56 6.25 7.28 6.50 6.83
Second round 7 5.75   6.14   5.94 5.75 6.28 6.21 DNF
First round 14 6.16   9.00   DNF 6.27 8.19 12.55 6.16
Rubik's Clock Final 11 1:07.65   DNF   1:07.65 DNF DNF DNS DNS
Jacob Cafolla    USA
Jacob Cafolla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 14 2.02   3.36   3.69 2.02 2.46 3.94 4.46
James LaChance    USA
James LaChance
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 15.00   17.99   17.34 23.75 15.30 21.33 15.00
Second round 12 15.55   18.80   15.55 18.55 21.86 19.84 18.00
First round 11 15.56   17.87   15.63 18.53 19.80 19.46 15.56
2x2x2 Cube Final 4 5.15   6.06   5.15 5.15 DNF 7.47 5.56
Second round 9 5.58   6.46   5.58 7.16 6.21 DNF 6.00
First round 17 5.15   10.90   13.75 5.15 8.61 16.47 10.33
3x3x3 Blindfolded Final 6 4:10.91   DNF   4:10.91 DNF DNF
James Maupin    USA
James Maupin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 13.91   15.72   18.13 15.27 15.47 13.91 16.43
Second round 10 15.71   17.76   15.71 17.43 17.46 19.71 18.38
First round 12 18.02   18.58   18.90 22.22 18.02 18.02 18.81
3x3x3 One-Handed Final 7 31.96   41.97   37.78 44.68 31.96 54.61 43.44
First round 11 44.59   49.05   50.46 44.59 48.33 54.21 48.36
Jason Greenberg    USA
Jason Greenberg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 29.84   34.45   29.84 39.02 37.05 33.83 32.46
First round 22 28.22   30.90   30.30 28.84 34.36 28.22 33.55
Rubik's Clock Final 8 32.09   55.87   1:24.63 39.44 32.09 43.53 DNF
Rubik's Magic Final 3 1.47   1.82   2.09 5.08 1.59 1.47 1.77
Jim Mertens    USA
Jim Mertens
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 14.19   16.35   21.25 18.83 15.58 14.63 14.19
Second round 9 14.65   16.21   18.46 14.65 15.81 16.55 16.28
First round 10 14.06   17.73   16.52 18.90 14.06 17.77 20.06
2x2x2 Cube Final 5 5.38   6.22   5.38 5.72 6.40 7.90 6.53
Second round 6 5.30   5.83   5.30 6.38 5.47 7.28 5.63
First round 8 5.22   6.56   5.22 6.46 6.06 8.27 7.16
3x3x3 One-Handed Final 5 26.77   32.84   32.38 26.77 36.21 31.96 34.19
First round 5 31.44   34.86   32.33 39.15 31.44 36.33 35.93
Rubik's Magic Final 2 1.41   1.76   1.50 3.88 2.27 1.41 1.52
Kevin Unkrich    USA
Kevin Unkrich
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 18.38   19.95   18.47 24.08 18.59 22.80 18.38
First round 18 22.30   23.78   23.81 23.38 24.16 26.80 22.30
2x2x2 Cube First round 23 7.43   13.60   11.88 DNF 7.43 9.72 19.21
Rubik's Magic Final 18 1.71   DNF   2.55 DNF 1.71 DNF DNF
Master Magic Final 10 6.13   7.18   7.13 7.31 7.53 7.09 6.13
Lauren Snow    USA
Lauren Snow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 1:11.86   1:27.32   1:22.15 1:28.13 1:47.41 1:31.69 1:11.86
Lucas Etter    USA
Lucas Etter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 14.30   16.23   17.19 14.30 15.06 31.50 16.44
Second round 7 12.61   16.02   17.40 16.06 12.61 14.59 18.69
First round 5 14.30   16.05   16.13 16.02 14.30 16.00 21.22
2x2x2 Cube Final 2 3.56   4.85   4.91 4.97 4.68 3.56 5.13
Second round 4 4.55   5.37   4.55 5.53 6.06 5.25 5.34
First round 3 3.63   5.05   4.96 5.96 3.63 4.84 5.34
3x3x3 One-Handed Final 9 30.52   46.97   46.08 49.19 45.65 52.97 30.52
First round 10 36.86   48.99   46.33 36.86 1:02.21 41.53 59.11
Rubik's Clock Final 10 41.36   DNF   DNF DNF 41.36 DNS DNS
Rubik's Magic Final 13 1.38   2.93   1.38 DNF 3.71 1.43 3.66
Marie Hughey    USA
Marie Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 36.13   45.41   1:00.19 49.38 45.83 36.13 41.02
2x2x2 Cube First round 19 10.22   12.81   10.22 10.50 15.03 13.06 14.88
Rubik's Magic Final 7 2.11   2.39   2.11 2.38 2.58 2.90 2.22
Master Magic Final 3 4.16   4.81   4.90 4.16 7.22 4.58 4.94
Michael Pettinichi    USA
Michael Pettinichi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 18.77   21.31   20.19 22.84 18.77 22.05 21.68
First round 14 18.16   21.08   19.44 24.31 24.27 18.16 19.53
Mike Hughey    USA
Mike Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 19.44   21.12   21.43 19.44 20.78 25.65 21.16
First round 17 20.91   22.14   21.53 21.46 20.91 23.43 23.50
2x2x2 Cube Second round 14 7.71   8.86   10.46 7.71 9.81 8.50 8.28
First round 13 7.40   8.54   7.40 8.69 7.46 9.47 10.81
5x5x5 Cube Combined Final 5 2:21.16   2:25.33   2:24.30 2:44.52 2:24.86 2:26.83 2:21.16
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:35.36   DNF   1:35.36 DNF 1:35.86
3x3x3 One-Handed Final 8 29.81   42.71   43.43 46.61 40.97 29.81 43.72
First round 9 45.68   48.76   58.47 45.77 52.66 45.68 47.84
Rubik's Clock Final 3 16.13   17.67   DNF 16.81 16.13 18.30 17.90
4x4x4 Blindfolded Final 1 6:27.11     DNF 6:48.88 6:27.11
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNF
Rubik's Magic Final 8 1.83   2.40   2.52 2.75 1.83 2.86 1.93
Master Magic Final 1 3.28   4.09   3.47 5.46 7.53 3.28 3.33
Myles Casanas    USA
Myles Casanas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 14.80   17.04   17.81 14.80 16.83 18.44 16.47
Second round 6 14.44   15.84   14.44 15.65 14.71 17.31 17.16
First round 7 12.91   16.25   15.83 12.91 17.93 17.00 15.93
2x2x2 Cube Final 9 5.75   7.36   8.52 6.71 12.21 6.86 5.75
Second round 8 5.43   6.29   5.78 7.19 5.43 6.65 6.44
First round 7 5.33   6.14   5.69 5.33 6.30 15.81 6.44
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:28.93   1:37.78   1:34.19 1:41.30 1:41.68 1:28.93 1:37.84
Nakai Velasquez    USA
Nakai Velasquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 15.71   19.16   15.71 17.61 25.88 22.22 17.66
Second round 8 14.75   16.05   14.75 15.11 15.63 17.40 25.13
First round 4 14.25   15.81   19.22 15.43 16.59 15.41 14.25
2x2x2 Cube Second round 12 4.16   7.30   4.16 9.00 7.66 6.31 7.94
First round 9 5.53   7.39   7.66 5.53 8.59 DNF 5.93
3x3x3 Blindfolded Final 7 6:12.00   6:56.46   6:59.55 6:12.00 7:37.83
3x3x3 One-Handed Final 10 43.55   47.97   48.78 47.55 47.58 51.55 43.55
First round 8 40.91   48.17   43.18 49.71 51.61 40.91 1:03.44
Ned Williamson    USA
Ned Williamson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 15.68   19.57   19.63 20.96 18.11 15.68 22.28
First round 13 17.58   19.05   18.33 21.06 17.58 22.19 17.77
Neel Patel    USA
Neel Patel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 31.43   35.44   34.94 31.43 43.36 39.03 32.36
2x2x2 Cube First round 25 11.27   17.17   20.56 11.27 18.47 13.83 19.21
3x3x3 One-Handed First round 18 1:33.96   1:46.00   1:56.46 3:36.19 1:37.34 1:44.21 1:33.96
Nicholas Markopoulos    USA
Nicholas Markopoulos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 14.30   18.10   19.84 18.90 14.30 17.00 18.40
Second round 11 15.52   18.19   19.58 16.25 20.03 15.52 18.75
First round 6 14.75   16.06   20.02 15.19 14.75 18.05 14.94
2x2x2 Cube Final 6 5.68   6.44   7.46 5.68 6.16 8.44 5.69
Second round 2 4.31   5.05   5.33 4.36 5.46 6.33 4.31
First round 5 4.47   5.59   5.30 5.03 4.47 7.46 6.43
3x3x3 Blindfolded Final 4 3:03.55   DNF   3:42.46 3:03.55 DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 23.31   26.49   28.66 29.31 27.40 23.31 23.41
First round 3 28.18   33.29   42.78 28.18 35.40 30.21 34.25
Rubik's Clock Final 7 34.90   40.30   40.93 34.90 42.77 37.21 47.31
Nick Cafolla    USA
Nick Cafolla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 17.41   25.18   17.41 26.08 33.00 22.11 27.34
First round 19 20.61   24.09   24.96 22.66 20.61 27.65 24.64
2x2x2 Cube Second round 13 6.72   8.09   7.46 9.19 8.40 8.41 6.72
First round 10 7.08   7.85   10.11 7.08 7.63 7.16 8.77
5x5x5 Cube Combined Final 8 3:43.41     4:41.56 3:43.41
3x3x3 One-Handed First round 13 51.44   1:06.06   1:17.47 51.44 1:26.30 54.56 1:06.16
Rubik's Magic Final 6 1.59   2.34   3.61 2.59 1.59 2.59 1.84
Rebecca Hughey    USA
Rebecca Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 46.52   55.39   54.88 54.19 1:03.78 57.11 46.52
2x2x2 Cube First round 26 17.03   21.98   18.21 20.22 17.03 30.52 27.52
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNS DNS
Rubik's Magic Final 9 2.61   2.70   3.44 2.65 2.61 2.69 2.77
Master Magic Final 2 3.94   4.25   3.94 4.30 4.40 5.88 4.05
Rodney Dison    USA
Rodney Dison
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 48.40   58.64   54.05 51.86 1:10.00 DNF 48.40
Ryan Vall    USA
Ryan Vall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 20.06   DNF   DNF 23.90 24.09 20.06 DNF
First round 16 17.40   21.35   17.93 23.05 34.38 23.06 17.40
2x2x2 Cube Final 10 6.93   7.68   7.05 7.91 8.09 8.53 6.93
Second round 10 6.22   6.71   6.86 6.97 7.00 6.31 6.22
First round 15 5.59   9.67   5.59 10.90 11.00 7.67 10.43
Rubik's Clock Final 6 21.61   32.37   29.05 34.50 33.56 DNF 21.61
Rubik's Magic Final 5 1.66   2.33   2.46 1.66 2.88 1.66 9.72
Master Magic Final 4 4.13   4.93   4.75 4.13 4.88 5.31 5.16
Trevor Mahoney    USA
Trevor Mahoney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 14.21   17.60   20.08 14.21 17.94 14.78 DNF
Second round 5 14.30   15.55   14.38 14.30 16.65 15.61 19.16
First round 9 15.15   17.69   20.97 15.15 15.63 16.46 22.27
2x2x2 Cube Second round 11 4.36   7.13   4.36 5.55 5.47 10.36 DNF
First round 2 4.19   4.91   4.61 4.71 5.68 5.41 4.19
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:55.27   2:05.33   2:01.31 2:13.16 2:10.18 2:04.50 1:55.27
3x3x3 One-Handed Final 6 29.91   34.92   33.65 41.46 35.21 35.90 29.91
First round 6 28.84   40.41   48.08 45.13 28.84 39.96 36.13
Rubik's Clock Final 4 17.16   22.19   22.33 25.71 18.52 17.16 DNF
Rubik's Magic Final 12 2.05   2.88   5.52 2.05 2.65 3.36 2.63
Tristan Wright    USA
Tristan Wright
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 14.91   15.51   15.75 20.53 14.91 14.97 15.80
Second round 4 13.15   15.55   19.38 17.56 15.15 13.94 13.15
First round 8 14.72   16.30   16.58 17.58 14.72 16.58 15.75
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:44.40   2:00.64   2:11.88 2:01.56 1:48.47 2:15.83 1:44.40
3x3x3 Blindfolded Final 5 4:09.88   DNF   4:58.36 4:09.88 DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 24.19   26.29   26.33 24.46 24.19 28.08 DNF
First round 4 25.58   33.49   33.18 36.25 25.58 46.28 31.05
Rubik's Clock Final 1 11.18   12.89   12.15 11.18 12.90 13.61 14.77
Wesley Miller    USA
Wesley Miller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 28.72   33.90   42.77 28.72 41.68 29.44 30.59
2x2x2 Cube Second round 18 9.78   12.37   15.46 17.78 10.19 9.78 11.46
First round 18 8.08   11.48   12.86 11.02 8.08 12.78 10.63
5x5x5 Cube Combined Final 10 5:13.93     7:28.61 5:13.93
3x3x3 One-Handed First round 16 1:23.19   1:32.27   1:23.19 1:34.31 1:34.53 1:51.36 1:27.97
Rubik's Clock Final 5 15.84   25.54   24.77 DNF 23.53 28.31 15.84
Rubik's Magic Final 11 2.09   2.87   2.46 2.09 3.75 2.50 3.66