Czech Open 2016

Date City WCA LInk
2016-7-19~20  Czech Republic, Pardubice Czech Open 2016

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Ivan Vynnyk (Іван Винник) 8.20  Jong-Ho Jeong (정종호) 9.56  Jayden McNeill 9.57
 2x2x2 Cube  Maciej Czapiewski 2.07  Jayden McNeill 2.32  Piotr Tokarski 2.61
 4x4x4 Cube  Ivan Vynnyk (Іван Винник) 37.14  Michał Rzewuski 38.77  Jong-Ho Jeong (정종호) 39.05
 5x5x5 Cube  Hunor Bózsing 1:09.65  Jong-Ho Jeong (정종호) 1:11.75  Bence Barát 1:12.29
 3x3x3 Blindfolded  Jayden McNeill 38.35  Pavel Jelínek 38.82  Witali Bułatow 39.04
 3x3x3 One-Handed  Hunor Bózsing 14.17  Jayden McNeill 14.40  Igor Kowalczyk 14.91
 Rubik's Clock  Ilya Tsiareshka 7.02  Sébastien Auroux 8.34  Matěj Mužátko 9.97
 Pyraminx  Rafał Waryszak 2.41  Piotr Tokarski 3.85  Petr Michovský 4.06
 Skewb  Łukasz Burliga 3.37  Jonatan Kłosko 3.41  Rok Glinšek 3.99
 Square-1  Jayden McNeill 12.48  Sergey Chirin 14.61  Alexey Mikhailov 17.15
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ivan Vynnyk (Іван Винник) 7.97   9.11    Ukraine 13.04 7.97 9.00 9.10 9.22
2 Jayden McNeill 7.38   9.38    Australia 7.38 12.36 11.46 8.74 7.94
3 Michał Rzewuski 8.88   9.55    Poland 10.78 12.66 8.98 8.88 8.88
4 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 7.58   9.60    Ukraine 10.55 9.90 DNF 8.34 7.58
5 Anthony Brooks 8.01   9.78    USA 11.13 8.01 8.73 11.46 9.47
6 Maciej Czapiewski 9.15   10.07    Poland 11.13 9.15 9.62 9.82 10.76
7 Karol Zakrzewski 9.01   10.15    Poland 9.01 10.40 9.74 10.32 11.87
8 Jure Gregorc 9.78   10.21    Slovenia 10.47 10.79 10.07 9.78 10.09
9 Jong-Ho Jeong (정종호) 8.70   10.39    Korea 11.74 8.70 11.66 9.55 9.95
10 Łukasz Burliga 9.48   10.40    Poland 9.48 9.54 10.32 11.33 12.50
11 Jonatan Kłosko 8.80   10.48    Poland 12.59 9.93 10.08 8.80 11.43
12 Matěj Grohmann 9.45   10.60    Czech Republic 10.32 10.93 9.45 10.54 11.09
13 Hunor Bózsing 9.73   10.61    Hungary 11.78 10.31 9.75 11.96 9.73
14 Bence Barát 9.46   10.67    Hungary 12.09 10.49 9.46 10.87 10.66
15 Tomáš Nguyen 9.80   10.88    Vietnam 9.80 12.86 10.09 11.54 11.01
16 Tomáš Novotný 9.25   10.89    Czech Republic 9.25 12.01 13.48 10.34 10.32
17 Matic Omulec 9.91   11.03    Slovenia 10.28 9.91 11.12 11.69 15.60
18 Clément Cherblanc 9.89   11.10    France 10.58 9.89 10.99 13.04 11.73
19 Filip Hrnko 9.93   11.33    Slovakia 9.93 11.47 13.51 11.65 10.86
20 Piotr Tokarski 9.75   11.35    Poland 9.75 11.98 10.76 12.30 11.30
21 Olivér Perge 10.37   11.39    Hungary 10.52 10.37 12.01 12.19 11.64
22 Luboš Bartík 10.78   11.56    Czech Republic 11.11 10.78 12.51 14.53 11.06
23 Rok Glinšek 10.05   11.77    Slovenia 10.65 13.93 12.79 11.88 10.05
24 Blaž Dobravec 10.43   11.93    Slovenia 11.83 10.43 11.62 12.33 12.95
25 Wojciech Szatanowski 8.66   12.02    Poland 8.66 12.63 12.98 10.45 13.97
26 Pavel Jelínek 11.67   12.08    Czech Republic 12.05 14.16 12.11 11.67 12.09
27 Adam Pugner 10.02   12.20    Czech Republic 10.97 11.68 DNF 10.02 13.96
28 Igor Kowalczyk 10.89   12.20    Poland 19.60 12.17 10.89 11.90 12.53
29 Matěj Mužátko 10.52   12.28    Czech Republic 12.94 13.99 12.28 10.52 11.63
30 Nela Sendlerová 10.33   12.71    Czech Republic 12.55 16.67 12.39 10.33 13.19
31 Rafał Waryszak 11.90   13.04    Poland 14.32 11.90 12.63 13.75 12.73
32 Sergey Chirin 10.68   13.16    Russia 10.68 11.67 17.72 14.30 13.52
33 Erik Akkersdijk 10.28   13.30    Netherlands 11.59 17.76 10.55 10.28 DNF
34 Alexey Mikhailov 12.33   13.40    Russia 14.43 13.91 12.33 13.12 13.16
35 Patryk Szewczyk 10.29   13.44    Poland 14.44 10.29 12.12 14.76 13.75
36 Sébastien Auroux 11.06   13.56    Germany 11.06 12.16 13.03 15.49 19.48
37 Petr Michovský 12.00   13.57    Czech Republic 15.44 12.35 15.38 12.97 12.00
38 Richard Dyntera 12.87   13.67    Czech Republic 15.27 13.33 13.97 12.87 13.71
39 Ilya Tsiareshka 13.47   13.72    Belarus 23.40 13.59 13.59 13.99 13.47
40 Nora Christ 11.63   14.10    Germany 16.43 11.63 12.82 13.04 18.28
41 Marek Továrek 12.57   14.14    Czech Republic 12.57 12.99 14.07 15.49 15.37
42 Dániel Varga 10.87   14.26    Hungary 10.87 12.47 16.23 14.07 DNF
43 Andreas Pohl 11.88   14.61    Germany 18.07 13.73 12.04 11.88 19.94
44 Sinpei Araki (荒木慎平) 13.90   15.05    Japan 15.37 16.82 13.90 15.28 14.50
45 Jan Mimra 13.10   15.22    Czech Republic 13.99 13.10 20.22 16.57 15.10
46 Kristýna Vaštová 12.12   15.28    Czech Republic 13.67 14.11 DNF 18.07 12.12
47 Petr Vaško 12.79   15.38    Czech Republic 12.79 16.47 14.24 16.99 15.44
48 Marek Majerik 12.15   15.39    Slovakia 15.61 15.24 15.32 12.15 17.30
49 Patrik Školník 14.27   15.52    Slovakia 17.33 14.42 14.27 16.27 15.87
50 Dalibor Mrška 10.58   15.62    Slovakia 10.58 16.58 23.58 15.79 14.50
51 Phan Thi Thu Trang 14.13   15.87    Vietnam 16.22 14.13 15.69 20.69 15.69
52 Laura Ohrndorf 16.01   16.35    Germany 16.49 18.83 16.01 16.37 16.18
53 Matěj Fiedler 12.29   16.45    Czech Republic 17.94 16.77 12.29 16.82 15.77
54 Vincent Švec 14.79   16.50    Slovakia 15.43 17.58 18.29 16.50 14.79
55 Pavel Černý 15.11   16.53    Czech Republic 16.40 16.50 16.69 15.11 17.74
56 Michal Málek 15.55   16.61    Czech Republic 16.14 15.67 18.02 21.82 15.55
57 Witali Bułatow 14.01   16.80    Poland 14.01 15.96 19.47 18.11 16.32
58 Jernej Omulec 15.25   16.90    Slovenia 15.25 16.80 16.60 17.30 19.83
59 Damián Kuruc 13.31   17.35    Slovakia 19.64 13.80 28.20 18.60 13.31
60 Tomáš Jíra 16.41   17.39    Czech Republic 18.18 16.94 19.07 17.06 16.41
61 Arthur Garcin 11.45   17.40    France 11.45 15.60 21.04 19.94 16.67
62 Jozef Švec 11.12   17.63    Slovakia 15.56 21.99 11.12 15.38 21.94
63 Mário Dominik Gejdoš 13.98   17.72    Slovakia 13.98 DNF 17.15 14.16 21.86
64 Filip Bartůšek 16.42   17.72    Czech Republic 19.42 16.42 17.26 18.12 17.78
65 Sebastián Okruhlica 15.32   18.06    Slovakia 19.66 16.87 15.32 21.68 17.66
66 Jakub Drápalík 17.14   18.40    Czech Republic 20.05 17.55 17.14 17.60 21.01
67 Jakub Chaloupka 16.50   18.42    Czech Republic 17.87 16.50 20.97 17.46 19.93
68 Niki Placskó 17.23   18.83    Hungary 19.77 18.60 17.23 20.99 18.13
69 Adam Bartůšek 17.10   19.15    Czech Republic 19.99 20.25 19.89 17.10 17.56
70 Šimon Bláha 16.81   19.35    Czech Republic 17.72 21.57 16.81 20.17 20.15
71 David Hauptvogel 17.03   19.86    Czech Republic 17.03 22.04 21.21 21.02 17.36
72 Ondřej Hájek 18.53   20.01    Czech Republic 29.22 18.99 21.65 18.53 19.40
73 Maxim Chechnev 13.77   21.30    Russia 13.77 19.67 37.04 24.03 20.20
74 Jan Poskočil 19.01   21.52    Czech Republic 19.72 22.83 22.02 23.05 19.01
75 Nikola Gavláková 18.56   21.59    Czech Republic 21.78 23.18 18.56 20.76 22.23
76 Tomáš Josef 19.47   23.43    Czech Republic 30.25 21.42 24.71 24.16 19.47
77 Marek Novák 20.07   23.66    Czech Republic 33.41 24.63 20.07 25.57 20.79
78 Tadeáš Faldus 19.93   23.98    Czech Republic 20.98 24.15 26.80 19.93 27.87
79 Martin Černý 22.15   24.47    Czech Republic DNF 23.87 22.57 26.97 22.15
80 Jakub Kniebugl 21.89   25.18    Slovakia 26.75 21.89 28.67 23.38 25.42
81 Michal Brixí 22.39   26.22    Czech Republic 22.39 27.22 25.97 25.46 32.96
82 Adam Węgrzyn 20.54   27.98    Poland 27.80 27.49 28.65 31.49 20.54
83 Lukáš Brixí 23.62   28.07    Czech Republic 24.95 28.32 30.94 31.81 23.62
84 David Blažek 21.84   29.19    Czech Republic 31.07 21.84 25.77 39.33 30.72
85 Markus Pirzer 24.31   29.22    Germany 30.86 30.93 28.88 24.31 27.93
86 Vladislav Botvinko 24.80   29.60    Russia 31.40 32.11 DNF 25.29 24.80
87 Martin Šilha 25.66   30.15    Czech Republic 31.24 25.66 27.81 31.41 39.29
88 Diana Murnik 27.12   30.46    Russia 30.61 29.55 31.23 36.81 27.12
89 Michal Stoklásek 26.08   30.99    Czech Republic 34.58 DNF 26.08 30.43 27.95
90 Matyáš Plouhar 24.59   32.30    Czech Republic 41.87 32.52 24.59 32.82 31.55
91 Karel Fiser 27.77   32.48    Czech Republic 27.77 29.74 34.42 33.27 47.94
92 Tobiáš Kristýn 22.64   33.25    Czech Republic 32.25 37.79 35.78 22.64 31.71
93 Dominik Pšár 28.55   34.14    Slovakia 32.57 32.75 40.25 37.11 28.55
94 David Krasovskiy 29.52   35.08    Russia 29.52 35.82 40.15 39.67 29.75
95 Jakub Linet 28.30   36.22    Czech Republic 53.00 35.84 28.30 34.05 38.76
96 Daniel Blažek 26.69   36.34    Czech Republic DNF 29.83 26.69 42.80 36.38
97 Vojtěch Drachovský 34.97   38.48    Czech Republic 40.50 36.90 43.92 38.03 34.97
98 Šimon Prudil 33.27   44.27    Czech Republic 53.51 41.77 46.21 33.27 44.82
99 Samuel Márton 38.15   46.35    Slovakia 47.82 38.15 48.70 42.52 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ivan Vynnyk (Іван Винник) 7.62   8.60    Ukraine 9.31 7.96 7.62 9.90 8.53
2 Anthony Brooks 8.21   9.08    USA 8.21 8.25 8.26 10.74 10.75
3 Erik Akkersdijk 8.93   9.16    Netherlands 9.31 9.08 9.09 8.93 12.21
4 Michał Rzewuski 8.55   9.27    Poland 9.61 9.74 9.42 8.78 8.55
5 Jayden McNeill 7.80   9.28    Australia 9.84 7.80 8.37 10.10 9.62
6 Jonatan Kłosko 8.52   9.66    Poland 8.52 12.78 9.99 9.56 9.43
7 Jong-Ho Jeong (정종호) 7.91   9.76    Korea 7.91 10.41 9.76 9.11 11.04
8 Karol Zakrzewski 9.08   10.12    Poland 10.30 11.08 10.40 9.66 9.08
9 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 9.24   10.20    Ukraine 10.52 11.80 10.28 9.79 9.24
10 Wojciech Szatanowski 9.50   10.35    Poland 11.43 9.87 9.50 10.92 10.25
11 Maciej Czapiewski 9.71   10.63    Poland 9.90 11.79 9.71 10.19 20.06
12 Hunor Bózsing 9.54   10.66    Hungary 10.83 10.87 15.95 10.29 9.54
13 Tomáš Nguyen 8.92   10.68    Vietnam 14.72 11.57 8.92 10.17 10.31
14 Bence Barát 9.67   10.79    Hungary 9.67 9.96 11.86 12.34 10.55
15 Łukasz Burliga 8.62   10.99    Poland 12.17 8.62 9.99 10.81 12.45
16 Matic Omulec 9.84   11.08    Slovenia 9.84 11.16 10.22 11.86 12.92
17 Clément Cherblanc 9.92   11.18    France 12.91 10.00 10.62 9.92 17.03
18 Blaž Dobravec 9.81   11.20    Slovenia 11.05 12.53 11.82 10.73 9.81
19 Patryk Szewczyk 7.65   11.22    Poland 11.55 10.05 DNF 12.06 7.65
20 Matěj Grohmann 9.87   11.28    Czech Republic 10.53 10.60 12.71 12.73 9.87
21 Nela Sendlerová 9.41   11.48    Czech Republic 11.30 10.88 12.26 9.41 13.49
22 Jure Gregorc 9.00   11.56    Slovenia DNF 9.00 13.67 11.69 9.31
23 Filip Hrnko 9.54   11.61    Slovakia 11.18 11.28 9.54 12.37 13.73
24 Matěj Mužátko 10.32   11.77    Czech Republic 12.63 10.73 10.32 11.95 DNF
25 Pavel Jelínek 10.91   11.77    Czech Republic DNF 12.39 11.37 10.91 11.55
26 Ilya Tsiareshka 10.72   11.99    Belarus 13.24 10.72 11.22 13.84 11.52
27 Luboš Bartík 9.97   12.09    Czech Republic 13.08 10.89 12.31 DNF 9.97
28 Rok Glinšek 9.61   12.13    Slovenia 12.07 9.61 13.64 11.57 12.74
29 Tomáš Novotný 9.46   12.27    Czech Republic 11.12 12.44 15.27 13.24 9.46
30 Dániel Varga 9.63   12.42    Hungary 13.07 9.63 12.36 11.84 17.30
31 Sébastien Auroux 11.39   12.68    Germany 13.58 11.39 11.68 12.78 15.66
32 Igor Kowalczyk 11.57   12.69    Poland 12.07 13.11 12.88 13.71 11.57
33 Andreas Pohl 11.24   12.93    Germany 13.63 14.61 11.52 13.65 11.24
34 Piotr Tokarski 10.66   13.06    Poland 14.44 13.08 10.66 12.01 14.10
35 Alexey Mikhailov 12.11   13.19    Russia 13.12 12.11 13.87 13.39 13.05
36 Sergey Chirin 11.95   13.23    Russia 14.88 12.19 12.80 11.95 14.71
37 Petr Michovský 12.77   13.25    Czech Republic 13.32 12.96 12.77 13.48 15.71
38 Adam Pugner 11.58   13.48    Czech Republic 14.02 13.85 11.58 12.58 DNF
39 Rafał Waryszak 10.50   13.79    Poland 16.73 11.00 16.33 14.04 10.50
40 Olivér Perge 12.98   13.97    Hungary 13.34 12.98 15.68 13.87 14.70
41 Arthur Garcin 13.07   14.23    France 15.60 14.70 13.07 14.14 13.85
42 Dalibor Mrška 13.46   14.51    Slovakia 15.16 14.47 16.28 13.46 13.89
43 Richard Dyntera 12.01   14.71    Czech Republic 13.55 16.29 DNF 14.29 12.01
44 Vincent Švec 13.32   14.81    Slovakia 17.22 13.39 16.72 14.33 13.32
45 Petr Vaško 12.86   14.98    Czech Republic 15.07 15.77 12.86 16.05 14.10
46 Patrik Školník 12.87   15.02    Slovakia 12.87 16.44 14.46 17.14 14.17
47 Jan Mimra 12.56   15.09    Czech Republic 14.08 12.56 14.95 38.38 16.23
48 Matěj Fiedler 13.57   15.21    Czech Republic 13.57 15.90 16.00 16.24 13.74
49 Marek Továrek 12.81   15.25    Czech Republic 16.59 14.72 12.81 14.80 16.24
50 Jernej Omulec 15.03   15.41    Slovenia 15.62 15.39 19.36 15.03 15.22
51 Phan Thi Thu Trang 15.28   15.64    Vietnam 15.28 15.84 15.53 15.54 17.30
52 Laura Ohrndorf 14.56   15.73    Germany 15.34 16.74 14.56 19.39 15.10
53 Jozef Švec 14.03   16.14    Slovakia 15.23 16.22 14.03 17.47 16.96
54 Nora Christ 14.70   16.17    Germany 17.58 15.65 23.68 14.70 15.28
55 Sinpei Araki (荒木慎平) 14.11   16.26    Japan 14.11 17.33 15.90 20.28 15.55
56 Kristýna Vaštová 15.66   16.31    Czech Republic 15.66 16.11 21.30 15.99 16.82
57 Marek Majerik 13.78   16.55    Slovakia 13.78 19.32 DNF 14.61 15.73
58 Damián Kuruc 14.36   16.73    Slovakia DNF 16.93 17.52 14.36 15.73
59 Filip Bartůšek 16.23   17.09    Czech Republic 18.07 17.66 17.02 16.58 16.23
60 Pavel Černý 14.98   17.72    Czech Republic 15.80 18.63 14.98 18.74 DNF
61 Šimon Bláha 15.31   17.75    Czech Republic 19.16 15.94 20.00 15.31 18.16
62 Mário Dominik Gejdoš 17.20   17.80    Slovakia 19.01 18.10 17.20 17.76 17.53
63 Tomáš Jíra 16.27   17.96    Czech Republic 16.27 16.71 18.94 DNF 18.22
64 Michal Málek 14.57   18.07    Czech Republic 24.81 18.05 18.72 14.57 17.44
65 Sebastián Okruhlica 16.42   18.13    Slovakia 18.90 21.95 18.05 16.42 17.45
66 Jakub Chaloupka 14.54   18.14    Czech Republic 14.54 15.82 19.41 25.05 19.18
67 Witali Bułatow 14.77   18.69    Poland 15.58 14.77 27.54 16.25 24.25
68 Ondřej Hájek 15.13   19.54    Czech Republic 21.65 20.24 21.28 17.11 15.13
69 Adam Bartůšek 16.03   20.09    Czech Republic 19.39 20.34 20.84 16.03 20.53
70 Jakub Drápalík 16.57   20.74    Czech Republic 17.86 24.87 21.60 22.75 16.57
71 Niki Placskó 20.26   22.86    Hungary 22.64 22.41 20.26 23.52 23.54
72 Jan Poskočil 18.75   23.27    Czech Republic DNF 18.75 20.82 24.23 24.76
73 David Hauptvogel 18.35   25.46    Czech Republic 27.13 32.65 18.35 21.31 27.93
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ivan Vynnyk (Іван Винник) 7.22   8.20    Ukraine 7.82 7.63 7.22 9.15 9.38
2 Jong-Ho Jeong (정종호) 8.72   9.56    Korea 8.73 10.04 9.92 14.00 8.72
3 Jayden McNeill 9.15   9.57    Australia 10.23 9.15 9.17 11.12 9.32
4 Anthony Brooks 8.20   9.64    USA 9.83 8.20 9.21 10.08 9.88
5 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 7.17   9.65    Ukraine 7.17 DNF 10.26 8.92 9.76
6 Hunor Bózsing 9.44   9.77    Hungary 9.46 9.44 9.94 9.92 11.88
7 Michał Rzewuski 8.47   9.79    Poland 8.47 9.92 10.31 9.13 10.36
8 Erik Akkersdijk 7.82   10.20    Netherlands 7.82 9.84 9.10 11.65 12.51
9 Jonatan Kłosko 9.18   10.29    Poland 11.37 9.18 11.06 10.43 9.39
10 Maciej Czapiewski 9.35   10.30    Poland 9.77 14.21 11.19 9.93 9.35
11 Karol Zakrzewski 8.82   10.82    Poland 8.82 9.62 DNF 11.52 11.31
12 Wojciech Szatanowski 9.23   11.14    Poland 18.69 12.41 11.03 9.23 9.97
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 2.25   2.51    Australia 2.68 2.49 3.23 2.36 2.25
2 Piotr Tokarski 1.40   2.67    Poland 2.00 2.93 6.07 1.40 3.08
3 Maciej Czapiewski 1.56   2.73    Poland 1.56 DNF 2.82 3.33 2.03
4 Michał Rzewuski 2.61   2.94    Poland 11.21 2.72 2.95 2.61 3.14
5 Jong-Ho Jeong (정종호) 2.05   3.02    Korea 2.05 3.58 2.46 3.03 3.60
6 Bence Barát 2.29   3.12    Hungary 3.38 2.29 3.36 2.61 3.40
7 Jure Gregorc 2.50   3.23    Slovenia 4.32 3.31 2.78 2.50 3.61
8 Łukasz Burliga 2.16   3.28    Poland 2.62 2.50 2.16 5.14 4.72
9 Wojciech Szatanowski 2.62   3.42    Poland 3.75 5.71 3.47 3.05 2.62
10 Petr Michovský 2.93   3.42    Czech Republic 3.38 4.96 3.34 2.93 3.54
11 Hunor Bózsing 3.01   3.44    Hungary 3.01 3.33 3.25 3.74 5.29
12 Luboš Bartík 1.96   3.49    Czech Republic 4.48 3.12 2.88 1.96 4.94
13 Rok Glinšek 1.98   3.54    Slovenia 1.98 3.80 3.73 4.87 3.09
14 Clément Cherblanc 3.45   3.61    France 3.61 3.83 3.76 3.45 3.47
15 Matěj Grohmann 2.69   3.67    Czech Republic 4.25 4.35 3.41 3.36 2.69
16 Ivan Vynnyk (Іван Винник) 3.63   3.79    Ukraine 3.63 3.65 3.92 3.81 4.28
17 Sinpei Araki (荒木慎平) 1.62   3.82    Japan 2.96 2.76 5.81 1.62 5.74
18 Dalibor Mrška 3.21   3.95    Slovakia 4.87 4.18 3.21 3.80 3.86
19 Matic Omulec 2.76   3.97    Slovenia 2.76 4.10 4.84 3.87 3.95
20 Karol Zakrzewski 3.12   3.97    Poland 3.12 3.61 6.52 4.06 4.24
21 Blaž Dobravec 3.26   4.02    Slovenia 4.09 4.76 3.80 4.16 3.26
22 Marek Majerik 3.48   4.06    Slovakia 4.19 3.90 3.48 4.10 5.59
23 Pavel Jelínek 3.57   4.08    Czech Republic 3.57 4.36 4.30 3.58 4.83
24 Tomáš Nguyen 1.93   4.22    Vietnam 1.93 2.67 7.31 DNF 2.67
25 Matěj Mužátko 2.69   4.23    Czech Republic 2.93 4.51 2.69 5.25 6.11
26 Rafał Waryszak 3.15   4.23    Poland 3.44 5.25 3.15 3.99 5.59
27 Filip Hrnko 3.15   4.27    Slovakia 3.89 4.74 3.15 4.17 5.58
28 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 2.85   4.29    Ukraine DNF 5.01 3.55 2.85 4.31
29 Nela Sendlerová 3.26   4.30    Czech Republic 4.85 5.07 4.44 3.26 3.61
30 Witali Bułatow 2.65   4.48    Poland 4.01 6.59 4.74 2.65 4.68
31 Igor Kowalczyk 3.14   4.64    Poland 6.69 3.96 4.30 5.67 3.14
32 Sébastien Auroux 3.04   4.65    Germany 6.25 4.56 6.46 3.04 3.14
33 Filip Bartůšek 3.95   4.65    Czech Republic 4.65 4.58 4.72 6.82 3.95
34 Richard Dyntera 2.77   4.67    Czech Republic 3.68 11.43 5.75 2.77 4.59
35 Jakub Chaloupka 3.73   4.69    Czech Republic 5.61 4.99 4.10 3.73 4.99
36 Sergey Chirin 3.20   4.78    Russia 3.50 3.20 4.72 6.13 6.59
37 Andreas Pohl 3.84   4.78    Germany 4.28 6.88 5.96 3.84 4.11
38 Erik Akkersdijk 4.51   4.82    Netherlands 5.19 4.59 4.51 8.43 4.67
39 Sebastián Okruhlica 4.26   4.85    Slovakia 4.76 6.96 5.08 4.26 4.72
40 Adam Pugner 4.37   4.98    Czech Republic 5.46 4.82 6.24 4.67 4.37
41 Pavel Černý 2.36   5.03    Czech Republic 2.36 4.34 5.06 5.70 6.40
42 Ondřej Hájek 4.18   5.08    Czech Republic 4.40 6.25 6.15 4.69 4.18
43 Arthur Garcin 4.21   5.13    France 5.58 6.28 5.28 4.53 4.21
44 Ilya Tsiareshka 4.25   5.14    Belarus 5.81 6.32 5.29 4.25 4.33
45 Olivér Perge 4.47   5.18    Hungary 5.20 5.39 4.96 7.09 4.47
46 Damián Kuruc 5.01   5.43    Slovakia 15.59 6.03 5.03 5.01 5.22
47 Nora Christ 4.25   5.49    Germany 6.16 4.89 4.25 7.69 5.43
48 Adam Węgrzyn 4.83   5.51    Poland 5.36 4.83 7.19 5.69 5.48
49 Marek Novák 5.31   5.58    Czech Republic 5.59 5.31 6.04 5.50 5.64
50 Marek Továrek 4.92   5.59    Czech Republic 6.28 8.12 5.53 4.96 4.92
51 Jernej Omulec 4.92   5.66    Slovenia 5.33 5.81 6.53 4.92 5.84
52 Mário Dominik Gejdoš 3.93   5.74    Slovakia 6.02 6.32 10.09 4.88 3.93
53 Vincent Švec 4.78   5.74    Slovakia 5.04 7.96 7.29 4.78 4.88
54 Patrik Školník 4.76   5.76    Slovakia 4.76 7.66 5.63 5.21 6.43
55 Dániel Varga 4.49   5.91    Hungary 5.16 7.43 7.74 4.49 5.14
56 Tomáš Novotný 3.43   5.93    Czech Republic 4.91 6.18 3.43 7.87 6.71
57 Tadeáš Faldus 4.80   5.93    Czech Republic 5.06 7.08 6.77 4.80 5.96
58 Alexey Mikhailov 4.36   6.06    Russia 4.84 6.58 6.75 7.08 4.36
59 Petr Vaško 5.88   6.06    Czech Republic 6.11 5.99 6.87 6.07 5.88
60 Jan Mimra 4.21   6.27    Czech Republic 4.21 7.79 7.66 5.89 5.25
61 Jozef Švec 5.49   6.47    Slovakia 5.49 6.75 6.06 7.92 6.60
62 Michal Brixí 5.34   6.48    Czech Republic 5.34 5.59 6.95 6.90 8.59
63 David Blažek 6.17   6.49    Czech Republic 7.85 6.61 6.22 6.17 6.63
64 Adam Bartůšek 4.56   6.52    Czech Republic 15.73 7.11 7.07 5.38 4.56
65 Jakub Drápalík 5.60   6.91    Czech Republic 8.12 5.60 5.68 18.33 6.93
66 Tomáš Josef 6.00   7.19    Czech Republic 6.00 DNF 6.99 6.86 7.73
67 Laura Ohrndorf 6.60   7.22    Germany 7.98 6.60 7.02 7.28 7.35
68 Martin Černý 4.81   7.28    Czech Republic 9.55 6.15 4.81 16.58 6.15
69 David Hauptvogel 5.02   7.35    Czech Republic 6.37 7.91 7.78 5.02 10.98
70 Michal Málek 3.98   7.37    Czech Republic 6.64 8.57 8.14 7.33 3.98
71 Phan Thi Thu Trang 4.62   7.51    Vietnam 7.14 8.23 7.97 4.62 7.42
72 Šimon Bláha 4.82   7.53    Czech Republic 4.82 15.01 5.29 6.83 10.46
73 Maxim Chechnev 4.74   7.79    Russia 8.08 7.37 4.74 7.91 10.75
74 Kristýna Vaštová 4.50   7.84    Czech Republic 8.69 11.07 6.79 4.50 8.03
75 Karel Fiser 5.30   8.05    Czech Republic DNF 6.48 6.91 10.77 5.30
76 Tobiáš Kristýn 7.59   8.30    Czech Republic 10.58 8.58 7.59 7.67 8.64
77 Niki Placskó 6.42   8.34    Hungary 6.42 9.69 7.47 7.86 11.22
78 Diana Murnik 6.78   8.64    Russia 7.33 10.09 6.78 8.49 10.60
79 Jakub Linet 7.09   8.80    Czech Republic 9.85 7.72 8.82 10.50 7.09
80 Matyáš Plouhar 6.12   9.10    Czech Republic 9.91 8.92 6.12 9.55 8.82
81 Lukáš Brixí 6.24   9.16    Czech Republic 9.09 6.24 9.38 9.01 11.48
82 Tomáš Jíra 5.90   9.21    Czech Republic 9.71 15.23 8.32 9.60 5.90
83 Jan Poskočil 7.07   9.40    Czech Republic 7.56 7.07 10.20 10.43 11.02
84 Vojtěch Drachovský 5.62   9.42    Czech Republic 12.35 9.01 5.62 7.97 11.29
85 Martin Šilha 6.10   9.74    Czech Republic 8.38 DNF 12.14 8.71 6.10
86 Dominik Pšár 7.48   11.60    Slovakia 15.17 8.34 13.74 12.73 7.48
87 Markus Pirzer 9.75   11.64    Germany 14.11 9.75 9.93 20.50 10.89
88 Daniel Blažek 8.22   12.85    Czech Republic 13.46 15.52 14.13 8.22 10.97
89 David Krasovskiy 6.97   12.99    Russia 16.94 6.97 16.58 12.18 10.22
90 Šimon Prudil 11.05   16.24    Czech Republic 20.89 18.34 18.77 11.61 11.05
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 2.21   2.35    Australia 2.34 2.44 2.21 2.43 2.27
2 Łukasz Burliga 2.22   2.44    Poland 2.73 2.22 2.52 2.36 2.44
3 Maciej Czapiewski 1.83   2.51    Poland 2.60 2.23 2.69 4.72 1.83
4 Sinpei Araki (荒木慎平) 2.18   2.78    Japan 3.00 3.77 2.53 2.18 2.81
5 Piotr Tokarski 2.03   2.99    Poland 2.03 3.70 2.11 6.02 3.15
6 Tomáš Nguyen 2.26   3.03    Vietnam 2.95 3.21 2.94 3.43 2.26
7 Jure Gregorc 2.74   3.27    Slovenia 3.19 3.49 4.15 2.74 3.12
8 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 2.80   3.29    Ukraine 2.80 4.60 3.34 2.95 3.59
9 Sébastien Auroux 2.80   3.32    Germany 3.07 3.54 7.25 3.36 2.80
10 Matěj Grohmann 1.77   3.39    Czech Republic 1.77 2.74 4.49 5.01 2.94
11 Ivan Vynnyk (Іван Винник) 2.87   3.52    Ukraine 2.87 3.12 4.23 4.81 3.20
12 Bence Barát 2.17   3.54    Hungary 3.51 3.65 3.45 5.54 2.17
13 Jong-Ho Jeong (정종호) 2.49   3.74    Korea 2.82 3.52 4.87 7.26 2.49
14 Petr Michovský 2.61   3.77    Czech Republic 3.30 2.92 7.60 5.09 2.61
15 Matic Omulec 2.17   3.87    Slovenia 3.11 3.68 5.11 4.81 2.17
16 Wojciech Szatanowski 2.83   3.97    Poland 2.83 3.54 4.21 5.57 4.16
17 Michał Rzewuski 2.40   3.98    Poland 2.40 4.28 4.01 4.06 3.86
18 Hunor Bózsing 2.33   3.99    Hungary 3.57 3.99 4.40 6.17 2.33
19 Luboš Bartík 3.13   4.00    Czech Republic 3.40 4.94 3.13 5.08 3.66
20 Matěj Mužátko 1.60   4.02    Czech Republic 2.46 4.57 5.04 5.77 1.60
21 Karol Zakrzewski 2.82   4.06    Poland 2.82 5.17 4.83 4.22 3.14
22 Pavel Jelínek 3.55   4.20    Czech Republic 3.90 4.68 4.71 4.03 3.55
23 Igor Kowalczyk 2.74   4.21    Poland 2.74 5.00 4.11 3.51 10.55
24 Andreas Pohl 3.21   4.25    Germany 3.21 5.90 4.11 4.10 4.53
25 Dalibor Mrška 3.79   4.40    Slovakia 7.05 3.79 4.88 3.99 4.32
26 Ondřej Hájek 3.24   4.51    Czech Republic 3.24 6.90 3.97 4.95 4.60
27 Erik Akkersdijk 3.80   4.52    Netherlands 4.73 5.87 4.30 3.80 4.54
28 Adam Pugner 4.28   4.58    Czech Republic 4.28 4.36 4.50 5.25 4.89
29 Clément Cherblanc 2.34   4.61    France 3.86 4.63 5.35 12.70 2.34
30 Nela Sendlerová 3.07   4.61    Czech Republic 3.07 5.00 7.32 4.57 4.26
31 Arthur Garcin 3.97   4.64    France 5.59 4.24 4.75 4.93 3.97
32 Filip Bartůšek 4.13   4.66    Czech Republic 4.87 4.78 4.13 5.08 4.32
33 Blaž Dobravec 4.11   4.70    Slovenia 5.37 4.31 4.11 5.18 4.62
34 Jakub Chaloupka 3.77   4.73    Czech Republic 4.37 3.77 5.07 5.92 4.75
35 Sergey Chirin 3.51   4.74    Russia 3.51 8.87 5.55 3.84 4.84
36 Rok Glinšek 3.14   4.84    Slovenia 5.38 4.00 9.45 5.15 3.14
37 Filip Hrnko 3.06   5.13    Slovakia 3.06 5.86 5.76 5.46 4.18
38 Sebastián Okruhlica 4.39   5.18    Slovakia 5.84 4.39 5.22 5.34 4.99
39 Damián Kuruc 4.51   5.30    Slovakia 6.19 4.51 5.59 4.74 5.57
40 Marek Továrek 4.74   5.58    Czech Republic 5.74 6.65 5.56 5.44 4.74
41 Olivér Perge 4.76   5.58    Hungary 5.98 6.43 4.76 5.76 5.00
42 Marek Novák 4.97   5.85    Czech Republic 5.61 5.99 5.95 7.57 4.97
43 Marek Majerik 4.80   5.98    Slovakia 6.70 4.80 6.68 5.60 5.65
44 Witali Bułatow 5.39   6.77    Poland 5.74 5.39 DNF 8.07 6.49
45 Pavel Černý 5.54   6.94    Czech Republic 5.74 7.06 5.54 10.65 8.02
46 Ilya Tsiareshka 4.12   7.16    Belarus 8.08 4.12 10.16 7.82 5.59
47 Richard Dyntera 3.71   7.28    Czech Republic DNF 7.26 8.21 3.71 6.38
48 Nora Christ 5.77   7.43    Germany 6.03 8.92 7.33 5.77 DNF
49 Adam Węgrzyn 4.79   7.57    Poland 5.88 DNF 9.26 7.58 4.79
50 Rafał Waryszak 4.80   DNF    Poland 4.80 5.61 DNF DNF 5.36
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Maciej Czapiewski 1.36   2.07    Poland 2.20 2.38 2.86 1.36 1.64
2 Jayden McNeill 1.85   2.32    Australia 2.55 3.12 2.37 1.85 2.05
3 Piotr Tokarski 2.14   2.61    Poland 2.14 3.14 2.32 4.47 2.37
4 Sinpei Araki (荒木慎平) 1.73   2.85    Japan 2.93 5.41 3.18 1.73 2.44
5 Bence Barát 2.55   2.87    Hungary 3.18 2.71 2.91 2.99 2.55
6 Łukasz Burliga 2.59   3.01    Poland 2.66 3.63 2.59 5.13 2.73
7 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 2.97   3.18    Ukraine 2.97 3.26 3.15 3.74 3.14
8 Matěj Grohmann 2.73   3.27    Czech Republic 2.81 6.43 3.20 2.73 3.81
9 Jure Gregorc 2.71   3.87    Slovenia 4.01 3.70 3.89 2.71 8.27
10 Ivan Vynnyk (Іван Винник) 3.70   4.26    Ukraine 4.10 4.32 3.70 4.86 4.36
11 Sébastien Auroux 2.55   5.15    Germany 4.25 10.08 4.11 2.55 7.10
12 Tomáš Nguyen 2.74   6.65    Vietnam 9.58 2.74 6.46 DNF 3.90
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 30.94   34.20    Netherlands 34.28 33.48 30.94 38.77 34.85
2 Jong-Ho Jeong (정종호) 33.81   34.52    Korea 38.99 33.81 34.82 34.91 33.82
3 Ivan Vynnyk (Іван Винник) 34.10   36.98    Ukraine 34.10 38.93 36.64 38.23 36.08
4 Łukasz Burliga 32.33   38.30    Poland 36.89 44.64 32.33 38.63 39.37
5 Jayden McNeill 35.75   38.91    Australia 35.75 39.10 37.59 42.48 40.03
6 Luboš Bartík 34.78   39.90    Czech Republic 34.78 42.72 44.76 36.40 40.57
7 Matic Omulec 37.02   40.18    Slovenia 38.84 39.51 37.02 42.75 42.20
8 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 37.38   41.59    Ukraine 43.57 43.56 48.85 37.65 37.38
9 Bence Barát 39.08   41.86    Hungary 43.42 39.08 41.13 41.04 45.59
10 Blaž Dobravec 34.42   42.04    Slovenia 42.31 40.22 34.42 43.60 43.90
11 Hunor Bózsing 38.36   42.23    Hungary 39.18 44.24 43.26 38.36 46.95
12 Michał Rzewuski 37.99   42.38    Poland 43.72 50.46 44.62 37.99 38.80
13 Karol Zakrzewski 38.67   43.21    Poland 44.62 38.67 39.87 45.13 48.82
14 Jure Gregorc 41.06   43.62    Slovenia 42.53 51.35 43.89 44.43 41.06
15 Maciej Czapiewski 33.54   43.88    Poland 48.11 42.97 33.54 45.05 43.61
16 Clément Cherblanc 39.78   43.97    France 41.97 43.73 39.78 51.35 46.22
17 Matěj Grohmann 42.82   44.16    Czech Republic 42.82 44.56 44.04 43.88 45.98
18 Rok Glinšek 39.57   44.99    Slovenia 43.42 39.57 44.97 46.58 DNF
19 Jonatan Kłosko 42.00   47.16    Poland 47.01 45.40 42.00 49.07 51.04
20 Sébastien Auroux 43.07   47.26    Germany 46.47 51.16 45.98 49.34 43.07
21 Piotr Tokarski 43.29   49.79    Poland 43.29 50.82 44.72 DNF 53.82
22 Wojciech Szatanowski 41.21   50.05    Poland 58.12 54.82 41.21 43.75 51.58
23 Nela Sendlerová 47.99   50.13    Czech Republic 1:04.29 48.22 52.25 49.92 47.99
24 Olivér Perge 43.22   50.21    Hungary 43.22 1:00.49 51.87 44.02 54.74
25 Filip Hrnko 47.62   50.98    Slovakia 50.47 49.40 55.68 53.06 47.62
26 Tomáš Novotný 49.39   51.15    Czech Republic 49.39 49.54 1:01.81 51.51 52.40
27 Dániel Varga 49.43   51.59    Hungary 49.43 51.57 51.02 52.18 57.55
28 Ilya Tsiareshka 50.33   52.26    Belarus 57.89 50.88 53.19 50.33 52.71
29 Petr Michovský 46.10   52.45    Czech Republic 59.63 1:02.02 46.10 47.52 50.19
30 Andreas Pohl 50.81   53.06    Germany 53.11 50.81 54.92 1:07.18 51.14
31 Matěj Mužátko 47.48   54.49    Czech Republic 56.50 52.54 47.48 59.89 54.43
32 Tomáš Nguyen 46.70   54.80    Vietnam 50.69 1:22.96 46.70 1:02.98 50.72
33 Rafał Waryszak 48.85   55.18    Poland 55.76 57.30 48.85 52.48 58.71
34 Nora Christ 48.63   57.30    Germany 55.71 1:04.00 48.63 58.61 57.58
35 Sergey Chirin 52.78   57.68    Russia 58.63 56.90 57.50 1:00.04 52.78
36 Arthur Garcin 46.08   57.87    France 46.08 56.16 58.30 1:01.83 59.14
37 Patrik Školník 51.36   58.31    Slovakia 54.04 56.37 1:04.53 51.36 1:05.17
38 Jan Mimra 55.54   59.80    Czech Republic 1:00.17 55.54 1:06.46 56.22 1:03.00
39 Marek Majerik 54.11   1:00.70    Slovakia 1:06.37 58.63 54.11 1:02.03 1:01.45
40 Pavel Jelínek 46.44   1:02.27    Czech Republic 53.43 46.44 1:10.59 1:23.22 1:02.78
41 Laura Ohrndorf 51.91   1:04.09    Germany 55.99 1:07.03 1:09.25 51.91 1:22.83
42 Richard Dyntera 57.86   1:21.51    Czech Republic 57.86 1:15.35 1:38.58 1:14.36 1:34.83
43 Marek Továrek 1:00.34      Czech Republic 1:06.58 1:00.34
44 Adam Pugner 1:00.59      Czech Republic 1:05.03 1:00.59
45 Dalibor Mrška 1:00.95      Slovakia 1:00.95 1:09.66
46 Alexey Mikhailov 1:01.46      Russia 1:02.05 1:01.46
47 Witali Bułatow 1:04.71      Poland 1:04.71 1:21.50
48 Pavel Černý 1:07.47      Czech Republic 1:32.52 1:07.47
49 Jernej Omulec 1:08.65      Slovenia 1:14.98 1:08.65
50 Igor Kowalczyk 1:09.26      Poland 1:09.26 1:38.20
51 Jakub Chaloupka 1:09.83      Czech Republic 1:09.83 DNF
52 Kristýna Vaštová 1:14.33      Czech Republic 1:26.12 1:14.33
53 Marek Novák 1:15.20      Czech Republic 1:29.40 1:15.20
54 Tadeáš Faldus 1:18.59      Czech Republic 1:46.69 1:18.59
55 Vincent Švec 1:20.03      Slovakia 1:20.03 1:26.21
56 Sebastián Okruhlica 1:21.16      Slovakia 1:38.31 1:21.16
57 Tomáš Jíra 1:27.12      Czech Republic 1:27.12 1:37.86
58 Lukáš Brixí 1:31.94      Czech Republic 1:46.18 1:31.94
59 Michal Brixí 1:32.49      Czech Republic 1:51.66 1:32.49
60 Jakub Drápalík 1:42.76      Czech Republic 1:53.75 1:42.76
61 Jan Poskočil 1:42.90      Czech Republic 1:42.90 DNF
62 Jakub Kniebugl 1:43.38      Slovakia 1:43.38 2:22.89
63 Markus Pirzer 1:43.92      Germany 2:14.91 1:43.92
64 David Hauptvogel 1:48.11      Czech Republic 1:48.11 2:02.02
65 Martin Černý 1:52.47      Czech Republic 2:10.24 1:52.47
66 Maxim Chechnev 1:57.93      Russia 2:02.03 1:57.93
67 Adam Węgrzyn 2:04.26      Poland 2:04.26 2:29.64
68 Karel Fiser 2:07.20      Czech Republic 2:07.20 2:27.94
69 Niki Placskó 2:20.40      Hungary 2:22.86 2:20.40
70 Vladislav Botvinko 2:25.21      Russia 2:35.99 2:25.21
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ivan Vynnyk (Іван Винник) 33.60   37.14    Ukraine 38.49 36.36 36.57 38.94 33.60
2 Michał Rzewuski 36.07   38.77    Poland 39.05 45.14 36.07 36.09 41.18
3 Jong-Ho Jeong (정종호) 31.78   39.05    Korea DNF 31.78 46.13 36.63 34.40
4 Luboš Bartík 34.22   39.12    Czech Republic 37.96 42.66 36.75 34.22 44.05
5 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 37.79   40.02    Ukraine 40.94 39.83 37.79 41.76 39.28
6 Erik Akkersdijk 32.59   40.22    Netherlands 47.89 40.32 32.59 42.02 38.31
7 Jayden McNeill 37.72   40.35    Australia 40.64 37.72 40.92 46.12 39.50
8 Hunor Bózsing 38.00   41.42    Hungary 40.87 43.76 40.69 38.00 42.71
9 Bence Barát 36.96   41.47    Hungary 46.69 46.36 36.96 38.90 39.14
10 Blaž Dobravec 37.19   42.63    Slovenia 43.55 45.90 46.50 37.19 38.45
11 Łukasz Burliga 39.75   42.86    Poland 42.58 43.99 46.57 39.75 42.02
12 Matic Omulec 40.77   43.36    Slovenia 55.13 43.11 40.77 45.86 41.12
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bence Barát 1:04.75   1:09.13    Hungary 1:10.09 1:04.75 1:07.67 1:15.69 1:09.63
2 Hunor Bózsing 1:09.39   1:11.23    Hungary 1:10.13 1:11.60 1:12.11 1:11.95 1:09.39
3 Jayden McNeill 1:08.09   1:11.39    Australia 1:11.80 1:08.09 1:10.97 1:15.13 1:11.40
4 Jong-Ho Jeong (정종호) 1:07.11   1:13.16    Korea 1:18.10 1:23.06 1:11.86 1:09.53 1:07.11
5 Erik Akkersdijk 1:10.49   1:14.37    Netherlands 1:20.30 1:19.78 1:10.49 1:11.47 1:11.86
6 Clément Cherblanc 1:10.62   1:16.02    France 1:16.09 1:10.62 1:15.53 1:16.45 1:22.22
7 Karol Zakrzewski 1:09.64   1:17.62    Poland 1:12.40 1:09.64 1:14.65 1:39.50 1:25.80
8 Ivan Vynnyk (Іван Винник) 1:06.96   1:19.16    Ukraine 1:20.33 1:28.68 1:06.96 1:12.57 1:24.59
9 Luboš Bartík 1:14.63   1:20.29    Czech Republic 1:37.68 1:19.23 1:24.05 1:17.59 1:14.63
10 Jure Gregorc 1:15.41   1:20.33    Slovenia 1:17.54 1:19.23 1:24.21 1:29.84 1:15.41
11 Matic Omulec 1:18.08   1:23.83    Slovenia 1:37.43 1:26.38 1:26.75 1:18.35 1:18.08
12 Michał Rzewuski 1:24.09   1:26.03    Poland 1:28.78 1:24.69 1:24.09 1:24.61 1:37.76
13 Rok Glinšek 1:21.25   1:28.16    Slovenia 1:21.25 1:47.53 1:27.28 1:33.73 1:23.47
14 Matěj Grohmann 1:17.49   1:30.25    Czech Republic 1:27.56 1:17.49 1:33.26 1:29.94 1:39.54
15 Matěj Mužátko 1:28.05   1:31.54    Czech Republic 1:28.05 1:46.58 1:33.20 1:29.51 1:31.92
16 Patryk Szewczyk 1:26.88   1:32.38    Poland 1:32.10 1:28.59 1:26.88 1:36.46 1:39.45
17 Dániel Varga 1:25.94   1:32.56    Hungary 1:25.94 1:36.01 1:30.46 1:43.77 1:31.22
18 Łukasz Burliga 1:30.64   1:33.74    Poland 1:30.91 1:30.64 1:35.91 1:41.15 1:34.41
19 Filip Hrnko 1:32.26   1:34.17    Slovakia 1:33.74 1:32.26 1:42.94 1:36.23 1:32.55
20 Blaž Dobravec 1:27.99   1:34.48    Slovenia 1:46.31 1:36.21 1:30.07 1:37.16 1:27.99
21 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 1:20.26   1:38.30    Ukraine 1:36.62 1:35.09 1:43.18 1:51.97 1:20.26
22 Wojciech Szatanowski 1:32.19   1:38.87    Poland 1:53.47 1:37.78 1:32.19 1:42.77 1:36.07
23 Piotr Tokarski 1:30.81   1:40.15    Poland 1:42.77 1:50.18 1:34.26 1:30.81 1:43.43
24 Andreas Pohl 1:29.53   1:41.63    Germany 2:09.64 1:42.54 1:40.02 1:29.53 1:42.33
25 Maciej Czapiewski 1:31.30   1:42.50    Poland 1:59.46 1:31.30 1:44.15 1:34.43 1:48.93
26 Olivér Perge 1:35.00   1:43.94    Hungary 1:35.00 1:41.54 1:39.55 1:53.37 1:50.74
27 Tomáš Novotný 1:34.95   1:44.08    Czech Republic 1:50.53 1:34.95 1:41.85 1:46.85 1:43.54
28 Jan Mimra 1:39.95   1:47.31    Czech Republic 1:51.79 1:39.95 1:46.90 1:46.03 1:49.00
29 Sergey Chirin 1:44.50   1:50.95    Russia 1:44.50 2:06.41 1:48.81 1:52.29 1:51.75
30 Sébastien Auroux 1:43.78   1:54.26    Germany 1:43.78 1:52.09 2:13.73 1:52.74 1:57.95
31 Nora Christ 1:51.17      Germany 1:51.17 1:52.81
32 Pavel Jelínek 1:52.79      Czech Republic 2:27.77 1:52.79
33 Tomáš Nguyen 1:53.84      Vietnam 2:00.55 1:53.84
34 Arthur Garcin 1:53.98      France 1:56.79 1:53.98
35 Alexey Mikhailov 1:54.11      Russia 1:54.11 2:09.30
36 Marek Majerik 1:54.69      Slovakia 1:54.69 1:57.22
37 Richard Dyntera 1:55.07      Czech Republic 1:55.07 2:07.53
38 Petr Michovský 1:57.38      Czech Republic 1:57.38 1:57.72
39 Laura Ohrndorf 1:59.73      Germany 1:59.73 2:05.16
40 Jernej Omulec 2:05.47      Slovenia 2:16.63 2:05.47
41 Ilya Tsiareshka 2:09.36      Belarus 2:09.36 2:14.04
42 Jakub Chaloupka 2:19.65      Czech Republic 2:19.65 2:30.58
43 Marek Továrek 2:20.52      Czech Republic 2:20.52 2:25.93
44 Tadeáš Faldus 2:22.49      Czech Republic 2:22.49 2:32.14
45 Rafał Waryszak 2:25.97      Poland 2:25.97 2:39.99
46 Vincent Švec 2:26.71      Slovakia 2:35.85 2:26.71
47 Michal Brixí 2:31.29      Czech Republic 2:31.29 3:05.13
48 Kristýna Vaštová 2:32.40      Czech Republic 2:41.93 2:32.40
49 Pavel Černý 2:38.01      Czech Republic 2:38.01 2:39.40
50 Dalibor Mrška 2:45.64      Slovakia 2:55.91 2:45.64
51 Jakub Kniebugl 3:12.90      Slovakia 3:12.90 3:46.40
52 Lukáš Brixí 3:21.54      Czech Republic 3:45.72 3:21.54
53 Markus Pirzer 3:22.73      Germany 3:22.73 DNF
54 Maxim Chechnev 3:32.34      Russia 3:32.34 3:51.77
55 Patrik Školník DNF      Slovakia DNF DNS
55 Jan Poskočil DNF      Czech Republic DNF DNF
55 Karel Fiser DNF      Czech Republic DNF DNF
55 Adam Węgrzyn DNF      Poland DNF DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Hunor Bózsing 1:00.16   1:09.65    Hungary 1:00.16 1:21.78 1:11.58 1:10.88 1:06.48
2 Jong-Ho Jeong (정종호) 1:07.40   1:11.75    Korea 1:14.95 1:14.47 1:07.40 1:09.02 1:11.76
3 Bence Barát 1:05.67   1:12.29    Hungary 1:16.24 1:05.67 1:13.95 1:16.67 1:06.69
4 Erik Akkersdijk 1:06.87   1:12.83    Netherlands 1:06.87 1:16.11 1:07.24 1:15.15 1:22.83
5 Ivan Vynnyk (Іван Винник) 1:06.23   1:13.69    Ukraine 1:18.95 1:11.43 1:06.23 1:10.69 1:36.59
6 Jayden McNeill 1:09.36   1:17.04    Australia 1:18.40 1:15.50 1:17.21 1:09.36 1:24.98
7 Karol Zakrzewski 1:10.29   1:19.85    Poland 1:22.02 1:14.46 1:23.08 1:27.10 1:10.29
8 Clément Cherblanc 1:12.48   1:22.43    France 1:26.21 1:12.48 1:21.90 1:26.58 1:19.17
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 38.35   DNF    Australia DNF 38.35 44.62
2 Pavel Jelínek 38.82   NR 47.87   NR  Czech Republic 51.10 38.82 53.70
3 Witali Bułatow 39.04   49.70    Poland 1:01.52 39.04 48.53
4 Bence Barát 42.13   DNF    Hungary DNF 54.70 42.13
5 Matěj Mužátko 49.63   DNF    Czech Republic DNF 49.63 DNF
6 Arthur Garcin 1:03.47   DNF    France 1:03.47 1:07.40 DNF
7 Andreas Pohl 1:14.70   DNF    Germany DNF DNF 1:14.70
8 Wojciech Szatanowski 1:29.62   DNF    Poland 2:15.86 1:29.62 DNF
9 Petr Michovský 1:32.16   DNF    Czech Republic DNF 1:32.16 DNF
10 Erik Akkersdijk 1:33.67   DNF    Netherlands 2:33.88 1:33.67 DNF
11 Sébastien Auroux 1:48.45   DNF    Germany 3:05.12 1:48.45 DNF
12 Maxim Chechnev 2:06.68   DNF    Russia DNF DNF 2:06.68
13 Piotr Tokarski 2:08.05   DNF    Poland 2:08.05 DNF DNF
14 Dániel Varga 2:09.95   2:17.10    Hungary 2:29.93 2:09.95 2:11.42
15 Michal Málek 2:11.66   DNF    Czech Republic 2:11.66 DNF DNF
16 Luboš Bartík 2:17.44   DNF    Czech Republic DNF 2:17.44 DNF
17 Clément Cherblanc 2:21.69   DNF    France DNF DNF 2:21.69
18 Sinpei Araki (荒木慎平) 2:58.33   DNF    Japan DNF DNF 2:58.33
19 Jure Gregorc 3:04.79   DNF    Slovenia 3:04.79 DNF DNF
20 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 3:16.92   DNF    Ukraine 3:18.21 DNF 3:16.92
21 Ilya Tsiareshka 4:42.48   DNF    Belarus 4:42.48 DNF DNS
22 Jakub Chaloupka 5:18.25   DNF    Czech Republic 5:18.25 DNF DNS
23 Olivér Perge DNF   DNF    Hungary DNF DNF DNF
23 Matěj Grohmann DNF   DNF    Czech Republic DNF DNS DNS
23 Tomáš Novotný DNF   DNF    Czech Republic DNF DNF DNS
23 Phan Thi Thu Trang DNF   DNF    Vietnam DNF DNS DNS
23 Jong-Ho Jeong (정종호) DNF   DNF    Korea DNF DNF DNF
23 Adam Pugner DNF   DNF    Czech Republic DNF DNS DNS
23 Markus Pirzer DNF   DNF    Germany DNF DNS DNS
23 Dalibor Mrška DNF   DNF    Slovakia DNF DNF DNS
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Igor Kowalczyk 10.71   13.35    Poland 12.39 13.90 10.71 13.76 16.56
2 Ivan Vynnyk (Іван Винник) 12.21   14.10    Ukraine 13.68 15.81 12.21 14.88 13.73
3 Jayden McNeill 13.20   15.30    Australia 16.37 13.20 14.74 15.66 15.51
4 Karol Zakrzewski 13.52   15.37    Poland 14.56 13.52 15.99 15.79 15.77
5 Hunor Bózsing 13.01   15.39    Hungary 17.82 13.01 14.80 13.54 18.50
6 Jong-Ho Jeong (정종호) 14.78   16.19    Korea 15.72 14.99 17.85 14.78 20.61
7 Wojciech Szatanowski 15.23   16.44    Poland 19.36 16.97 16.31 16.04 15.23
8 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 15.35   16.54    Ukraine 24.49 15.35 16.27 16.51 16.84
9 Michał Rzewuski 13.27   17.46    Poland 23.59 17.38 19.74 13.27 15.27
10 Matěj Grohmann 13.29   17.75    Czech Republic 24.86 20.34 13.29 14.44 18.48
11 Maciej Czapiewski 15.99   18.81    Poland 18.60 18.72 19.12 20.99 15.99
12 Łukasz Burliga 14.79   18.94    Poland 20.90 23.81 19.73 16.19 14.79
13 Rafał Waryszak 17.66   19.02    Poland 19.64 21.75 17.66 19.48 17.95
14 Dániel Varga 18.64   19.59    Hungary 18.92 18.80 21.04 18.64 21.35
15 Jure Gregorc 16.94   19.60    Slovenia 23.41 18.62 16.94 18.95 21.23
16 Blaž Dobravec 17.53   19.87    Slovenia 20.76 19.31 17.53 19.55 DNF
17 Arthur Garcin 18.31   19.91    France 24.31 18.48 20.50 18.31 20.75
18 Clément Cherblanc 19.01   20.07    France 28.19 20.72 19.01 19.27 20.23
19 Bence Barát 19.89   21.12    Hungary 21.80 21.10 19.89 20.96 21.30
20 Rok Glinšek 17.60   21.19    Slovenia 31.64 26.29 18.77 17.60 18.52
21 Erik Akkersdijk 17.18   21.66    Netherlands 23.87 18.73 17.18 24.90 22.38
22 Alexey Mikhailov 20.10   22.05    Russia 23.60 20.10 21.31 28.78 21.23
23 Adam Pugner 15.55   22.57    Czech Republic 18.49 28.37 DNF 20.86 15.55
24 Petr Michovský 18.32   22.99    Czech Republic 21.81 24.09 23.06 24.40 18.32
25 Filip Hrnko 20.91   23.28    Slovakia 22.56 25.14 20.91 22.15 29.82
26 Matic Omulec 20.77   23.86    Slovenia 22.02 24.88 24.69 26.05 20.77
27 Tomáš Novotný 17.91   23.95    Czech Republic 28.28 17.91 22.99 24.95 23.90
28 Dalibor Mrška 22.78   24.00    Slovakia 22.78 29.12 22.80 26.22 22.98
29 Andreas Pohl 20.39   24.19    Germany 24.46 32.63 26.29 21.81 20.39
30 Richard Dyntera 19.51   24.28    Czech Republic 36.79 20.38 21.91 19.51 30.55
31 Pavel Jelínek 18.97   24.46    Czech Republic 25.30 20.91 18.97 27.18 35.99
32 Piotr Tokarski 21.44   24.90    Poland 26.25 25.03 23.42 21.44 DNF
33 Sergey Chirin 21.85   25.23    Russia 25.55 26.92 23.23 29.43 21.85
34 Luboš Bartík 23.14   26.45    Czech Republic 25.30 26.91 23.14 27.89 27.14
35 Tomáš Nguyen 23.75   26.61    Vietnam 34.60 24.76 23.75 27.91 27.15
36 Sébastien Auroux 24.56   26.74    Germany 24.56 27.47 24.77 32.26 27.98
37 Matěj Mužátko 21.72   27.69    Czech Republic 33.96 22.65 26.47 21.72 DNF
38 Marek Majerik 25.62   29.79    Slovakia 34.53 28.64 26.21 35.89 25.62
39 Olivér Perge 28.99   30.91    Hungary 31.83 28.99 30.92 31.60 30.20
40 Jan Mimra 25.89   31.55    Czech Republic 29.18 31.55 33.93 25.89 36.50
41 Mário Dominik Gejdoš 25.12   32.03    Slovakia 30.34 25.53 25.12 42.94 40.22
42 Laura Ohrndorf 27.57   32.25    Germany 27.57 32.97 31.57 32.20 39.20
43 Nora Christ 31.90      Germany 41.30 31.90
44 Michal Málek 35.74      Czech Republic 49.36 35.74
45 Jakub Chaloupka 37.46      Czech Republic 37.46 54.41
46 Marek Továrek 38.40      Czech Republic 39.81 38.40
47 Jernej Omulec 40.12      Slovenia 45.59 40.12
48 Ilya Tsiareshka 40.51      Belarus 40.51 DNF
49 Patrik Školník 40.80      Slovakia 40.80 1:03.45
50 Phan Thi Thu Trang 40.81      Vietnam 1:06.86 40.81
51 Pavel Černý 41.54      Czech Republic 46.85 41.54
52 Kristýna Vaštová 50.12      Czech Republic 56.09 50.12
53 Daniel Blažek 1:01.39      Czech Republic DNF 1:01.39
54 Tadeáš Faldus 1:05.15      Czech Republic 1:05.15 DNF
55 Markus Pirzer 1:24.67      Germany DNF 1:24.67
56 Jakub Kniebugl 1:26.41      Slovakia 1:26.41 DNF
57 Šimon Prudil DNF      Czech Republic DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Igor Kowalczyk 11.06   12.84    Poland 12.48 14.65 13.82 12.23 11.06
2 Jayden McNeill 13.44   14.29    Australia 16.42 13.44 14.04 13.63 15.19
3 Karol Zakrzewski 10.51   14.34    Poland 15.57 10.51 15.13 13.09 14.80
4 Hunor Bózsing 13.90   14.74    Hungary 14.37 13.90 14.96 14.90 18.05
5 Ivan Vynnyk (Іван Винник) 12.60   15.41    Ukraine 16.41 16.06 14.89 12.60 15.29
6 Matěj Grohmann 12.77   NR 16.31   NR  Czech Republic 18.51 12.77 13.42 17.01 18.79
7 Rafał Waryszak 16.00   17.71    Poland 16.00 17.27 18.00 18.17 17.85
8 Jong-Ho Jeong (정종호) 16.78   17.90    Korea 17.06 19.22 16.78 18.08 18.57
9 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 16.17   18.41    Ukraine 19.28 16.21 16.17 19.75 21.33
10 Michał Rzewuski 13.22   18.43    Poland 15.67 13.22 16.93 22.70 23.20
11 Blaž Dobravec 16.31   18.52    Slovenia 20.30 16.35 18.91 16.31 23.59
12 Łukasz Burliga 15.56   18.61    Poland 20.45 19.55 15.83 15.56 24.05
13 Maciej Czapiewski 15.45   19.80    Poland 22.25 17.55 15.45 19.61 DNF
14 Adam Pugner 17.11   19.88    Czech Republic 19.31 17.11 20.64 21.03 19.69
15 Erik Akkersdijk 14.79   20.12    Netherlands 18.86 18.93 22.63 14.79 22.58
16 Dániel Varga 17.71   20.12    Hungary 17.71 18.82 22.14 22.38 19.41
17 Jure Gregorc 16.48   20.32    Slovenia 18.90 16.48 22.07 20.00 22.52
18 Clément Cherblanc 19.16   20.32    France 21.71 19.65 19.16 19.59 DNF
19 Wojciech Szatanowski 15.01   21.75    Poland 22.52 21.44 21.30 15.01 25.22
20 Bence Barát 19.42   22.12    Hungary 19.42 25.38 21.72 20.65 24.00
21 Matic Omulec 19.85   22.20    Slovenia 23.03 27.52 22.14 21.44 19.85
22 Arthur Garcin 21.03   22.27    France 21.03 22.39 26.56 23.09 21.34
23 Filip Hrnko 17.42   22.63    Slovakia 22.98 22.81 25.70 22.10 17.42
24 Rok Glinšek 20.80   23.31    Slovenia 23.89 20.80 21.54 24.51 DNF
25 Sergey Chirin 19.43   23.63    Russia 24.52 28.44 25.13 21.24 19.43
26 Alexey Mikhailov 21.43   23.81    Russia 27.09 27.10 21.63 21.43 22.72
27 Tomáš Novotný 21.69   24.03    Czech Republic 25.40 25.51 24.21 22.49 21.69
28 Pavel Jelínek 23.06   24.34    Czech Republic 23.71 23.06 23.83 34.37 25.48
29 Tomáš Nguyen 23.38   24.55    Vietnam 23.54 23.61 23.38 DNF 26.51
30 Piotr Tokarski 21.90   24.66    Poland 23.69 21.90 32.02 23.45 26.85
31 Petr Michovský 21.45   24.74    Czech Republic 26.70 35.90 22.04 21.45 25.49
32 Andreas Pohl 21.29   26.28    Germany 26.14 27.19 26.72 21.29 25.99
33 Dalibor Mrška 23.76   26.85    Slovakia 23.76 26.96 28.26 27.83 25.75
34 Luboš Bartík 21.29   27.77    Czech Republic 30.24 26.81 27.63 28.87 21.29
35 Richard Dyntera 24.44   29.41    Czech Republic 24.44 DNF 26.91 29.60 31.71
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Hunor Bózsing 13.37   14.17    Hungary 14.79 13.75 15.98 13.37 13.96
2 Jayden McNeill 11.62   14.40    Australia 15.26 17.94 13.73 11.62 14.21
3 Igor Kowalczyk 10.44   14.91    Poland 10.44 26.50 15.16 16.69 12.87
4 Karol Zakrzewski 13.49   15.13    Poland 15.99 15.65 15.58 13.49 14.16
5 Łukasz Burliga 15.64   15.81    Poland 17.09 15.64 15.81 15.75 15.87
6 Ivan Vynnyk (Іван Винник) 12.19   15.95    Ukraine 12.19 16.16 16.64 15.04 16.77
7 Michał Rzewuski 16.01   18.00    Poland 16.01 18.35 24.18 19.06 16.60
8 Blaž Dobravec 16.80   18.42    Slovenia 18.23 18.92 20.09 16.80 18.10
9 Jong-Ho Jeong (정종호) 13.63   18.65    Korea 13.63 21.16 18.35 16.44 21.35
10 Matěj Grohmann 14.52   18.95    Czech Republic 14.52 23.53 21.33 16.89 18.63
11 Rafał Waryszak 17.10   19.05    Poland 17.73 17.10 20.50 20.41 19.00
12 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 12.39   20.29    Ukraine 12.39 22.19 18.13 20.55 36.32
  Rubik's Clock   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ilya Tsiareshka 5.87   6.88    Belarus 5.87 7.37 6.12 7.16 7.73
2 Laura Ohrndorf 7.50   8.56    Germany 7.50 8.67 8.47 9.99 8.54
3 Sébastien Auroux 7.11   8.74    Germany 7.33 7.11 DNF 9.09 9.79
4 Jayden McNeill 8.54   9.11    Australia 8.80 DNF 9.22 8.54 9.32
5 Clément Cherblanc 7.68   9.83    France 10.95 8.72 7.68 9.85 10.92
6 Matěj Mužátko 9.95   10.26    Czech Republic 10.19 9.95 10.17 10.43 10.67
7 Jure Gregorc 10.53   10.93    Slovenia 10.55 10.53 16.87 11.07 11.18
8 Rok Glinšek 10.00   11.55    Slovenia 13.34 11.21 10.00 10.71 12.73
9 David Červený 10.29   11.98    Czech Republic 11.86 11.07 10.29 13.00 13.45
10 Olivér Perge 10.20   12.12    Hungary 12.95 15.77 10.20 12.68 10.74
11 Piotr Tokarski 12.19   13.91    Poland 12.19 19.68 12.25 16.22 13.25
12 Hunor Bózsing 11.74   14.41    Hungary 13.16 12.12 17.95 DNF 11.74
13 Wojciech Szatanowski 13.35   14.50    Poland 13.35 14.29 15.39 14.91 14.31
14 Bence Barát 13.34   14.71    Hungary 14.28 19.85 16.18 13.34 13.67
15 Jernej Omulec 12.77   16.42    Slovenia 14.57 DNF 12.77 16.42 18.28
16 Dániel Varga 13.24   17.45    Hungary 14.33 13.24 DNF 18.33 19.70
17 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 12.46   22.91    Ukraine 15.89 12.46 40.16 DNF 12.68
18 Niki Placskó 9.22   DNF    Hungary 9.80 DNF 9.44 DNF 9.22
19 Tomáš Novotný 15.49      Czech Republic 16.13 15.49
20 Michal Stoklásek 15.78      Czech Republic 19.92 15.78
21 Adam Pugner 15.89      Czech Republic 15.89 20.28
22 Luboš Bartík 16.02      Czech Republic DNF 16.02
23 Markus Pirzer 16.12      Germany 16.12 20.19
24 Dalibor Mrška 19.37      Slovakia 19.37 20.43
25 Matic Omulec 20.79      Slovenia 20.79 DNF
26 Petr Michovský 22.64      Czech Republic DNF 22.64
27 Alexey Mikhailov 23.99      Russia 23.99 DNF
28 Mário Dominik Gejdoš 24.39      Slovakia 24.39 DNF
29 Michal Málek 26.10      Czech Republic DNF 26.10
30 Kristýna Vaštová 27.01      Czech Republic 27.01 DNF
31 Filip Kollár 32.06      Slovakia DNF 32.06
32 Maxim Chechnev 41.79      Russia 41.84 41.79
33 Vladislav Botvinko DNF      Russia DNF DNF
33 David Krasovskiy DNF      Russia DNF DNF
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ilya Tsiareshka 5.76   7.02    Belarus 6.08 7.85 5.76 9.97 7.12
2 Sébastien Auroux 7.27   8.34    Germany 7.27 8.62 8.56 7.83 13.48
3 Matěj Mužátko 8.29   9.97    Czech Republic 10.08 9.54 10.86 8.29 10.29
4 Jayden McNeill 7.76   10.05    Australia 10.95 10.04 9.15 15.86 7.76
5 Clément Cherblanc 8.91   10.63    France 8.91 12.75 10.00 DNF 9.14
6 Rok Glinšek 10.28   11.09    Slovenia 10.77 12.76 10.91 11.60 10.28
7 Laura Ohrndorf 8.19   19.74    Germany DNF 41.93 8.30 8.98 8.19
8 Jure Gregorc 8.86   DNF    Slovenia DNF 11.00 10.40 DNF 8.86
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Piotr Tokarski 1.95   3.31    Poland 3.69 4.63 3.31 2.92 1.95
2 Rafał Waryszak 2.78   3.47    Poland 4.06 4.33 3.50 2.78 2.85
3 Petr Michovský 2.42   NR 3.99   NR  Czech Republic 5.30 3.93 5.83 2.74 2.42
4 Brúnó Bereczki 3.34   4.06    Hungary 4.84 4.13 3.34 3.95 4.11
5 Adam Bartůšek 3.15   4.62    Czech Republic 4.07 4.67 6.16 5.11 3.15
6 Jayden McNeill 3.63   4.99    Australia 5.66 4.26 9.88 3.63 5.04
7 Jonatan Kłosko 4.28   5.03    Poland 4.28 12.56 5.55 4.94 4.61
8 Tomáš Nguyen 3.91   5.13    Vietnam 4.86 4.27 6.27 3.91 6.81
9 Łukasz Burliga 3.44   5.34    Poland 5.83 5.63 6.70 4.56 3.44
10 Pavel Jelínek 3.90   5.43    Czech Republic 3.90 4.80 5.74 9.19 5.75
11 Mário Dominik Gejdoš 4.61   5.56    Slovakia 5.17 6.27 4.61 5.23 6.38
12 Wojciech Szatanowski 3.28   5.76    Poland 7.84 5.69 8.92 3.28 3.76
13 Jong-Ho Jeong (정종호) 3.07   6.24    Korea 7.11 10.29 6.22 3.07 5.39
14 Hunor Bózsing 5.07   6.36    Hungary 5.07 7.16 7.00 5.55 6.54
15 Erik Akkersdijk 4.37   6.40    Netherlands 7.14 7.61 5.47 6.58 4.37
16 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 5.09   6.47    Ukraine 8.62 6.88 5.09 6.48 6.06
17 Maciej Czapiewski 5.12   6.47    Poland 8.22 5.46 DNF 5.74 5.12
18 Jure Gregorc 5.14   6.66    Slovenia 5.14 6.74 6.00 10.96 7.25
19 Sébastien Auroux 4.29   6.73    Germany 4.29 7.07 6.17 8.05 6.94
20 Matic Omulec 6.21   6.77    Slovenia 6.21 7.59 6.35 7.76 6.36
21 Filip Bartůšek 5.70   6.90    Czech Republic 6.63 5.95 8.11 13.95 5.70
22 Dániel Varga 6.48   6.91    Hungary 6.73 6.83 12.56 6.48 7.16
23 Dalibor Mrška 4.06   7.15    Slovakia 4.06 10.98 5.72 5.05 10.68
24 Bence Barát 5.70   7.21    Hungary 7.25 8.60 7.57 6.81 5.70
25 Luboš Bartík 7.03   7.21    Czech Republic 7.31 7.03 7.12 10.07 7.20
26 Rok Glinšek 5.50   7.41    Slovenia 10.20 9.60 6.24 5.50 6.39
27 Clément Cherblanc 6.73   7.57    France 7.23 8.85 6.73 7.29 8.19
28 Matěj Grohmann 4.65   8.00    Czech Republic 6.72 10.59 4.65 6.82 10.45
29 Tomáš Novotný 7.56   8.44    Czech Republic 10.53 8.47 8.01 7.56 8.85
30 Vincent Švec 7.56   8.66    Slovakia 8.28 12.22 8.28 7.56 9.43
31 Olivér Perge 7.85   8.66    Hungary 7.85 8.04 8.88 10.79 9.05
32 Ondřej Hájek 8.25   8.70    Czech Republic 8.41 17.40 8.75 8.25 8.94
33 Jernej Omulec 4.41   8.78    Slovenia 4.41 9.65 9.52 7.28 9.54
34 Filip Kollár 4.71   8.82    Slovakia 6.55 4.71 8.62 11.30 12.14
35 Adam Węgrzyn 6.27   8.90    Poland 7.23 13.44 6.47 13.01 6.27
36 Adam Pugner 5.39   8.91    Czech Republic 8.45 12.93 8.62 9.67 5.39
37 David Hauptvogel 6.29   9.08    Czech Republic 11.91 9.96 8.90 6.29 8.37
38 Marek Majerik 4.92   9.20    Slovakia 4.92 9.69 7.46 19.28 10.46
39 Matěj Mužátko 6.32   9.24    Czech Republic 6.32 9.42 9.86 9.69 8.61
40 Arthur Garcin 8.14   9.46    France 10.44 9.86 9.21 9.30 8.14
41 Tadeáš Faldus 6.62   9.67    Czech Republic 8.54 11.59 9.00 11.46 6.62
42 Jan Poskočil 7.09   9.80    Czech Republic 16.88 9.21 11.41 7.09 8.78
43 Andreas Pohl 6.55   9.93    Germany 8.77 10.78 6.55 10.24 15.05
44 Pavel Černý 7.38   10.41    Czech Republic 7.38 12.96 8.31 9.95 13.14
45 Blaž Dobravec 7.39   10.60    Slovenia 7.39 9.86 9.42 12.51 12.93
46 Jakub Chaloupka 8.67   10.90    Czech Republic 10.92 9.14 14.65 12.65 8.67
47 Laura Ohrndorf 9.24   10.90    Germany 9.44 9.24 34.50 11.68 11.58
48 Vladislav Botvinko 8.07   11.05    Russia 9.32 12.67 8.07 12.73 11.16
49 Damián Kuruc 10.28   11.13    Slovakia 11.73 10.30 10.28 11.36 14.41
50 David Bláha 7.85   11.42    Czech Republic 11.00 11.96 7.85 11.29 13.28
51 Igor Kowalczyk 7.57   11.81    Poland 12.71 13.20 9.51 14.65 7.57
52 Marek Novák 8.41   12.11    Czech Republic 9.75 14.69 8.41 16.63 11.90
53 Alexey Mikhailov 6.94   12.33    Russia 9.77 7.71 19.51 DNF 6.94
54 Ilya Tsiareshka 9.01   12.36    Belarus 9.01 13.51 13.75 10.74 12.82
55 David Červený 4.83   12.50    Czech Republic 4.83 14.68 13.00 13.82 10.68
56 Šimon Bláha 10.32   13.01    Czech Republic 10.69 24.00 12.57 15.76 10.32
57 Daniel Blažek 9.36   13.34    Czech Republic 18.35 18.00 12.35 9.67 9.36
58 Nora Christ 8.43   13.47    Germany 8.43 16.18 9.65 17.69 14.58
59 Tomáš Josef 10.21   13.90    Czech Republic 10.21 14.72 12.69 19.97 14.28
60 Dominik Pšár 10.37   13.95    Slovakia DNF 10.37 17.92 10.86 13.07
61 Marek Továrek 7.00   14.24    Czech Republic 16.45 13.64 7.00 17.95 12.62
62 Jakub Linet 8.56   14.24    Czech Republic 8.56 19.20 11.99 17.64 13.08
63 Karel Fiser 11.40   15.21    Czech Republic 12.50 17.98 15.15 19.98 11.40
64 David Krasovskiy 11.80   15.30    Russia 17.78 11.80 14.52 16.39 15.00
65 Maxim Chechnev 9.85   16.51    Russia 18.40 17.52 14.16 17.84 9.85
66 Kristýna Vaštová 12.49   16.61    Czech Republic 27.19 12.49 13.95 20.53 15.34
67 Lukáš Brixí 8.78   16.68    Czech Republic 8.78 15.27 16.95 25.80 17.83
68 Šimon Prudil 14.31   16.72    Czech Republic 24.81 16.98 18.18 14.31 14.99
69 Michal Brixí 12.62   16.82    Czech Republic 18.45 17.78 12.62 17.92 14.77
70 Filip Hrnko 12.29   17.20    Slovakia 32.14 19.31 14.36 17.93 12.29
71 Patrik Školník 11.82   17.52    Slovakia 19.88 16.72 15.96 11.82 DNF
72 Niki Placskó 13.31   17.89    Hungary 13.31 19.76 17.46 22.57 16.45
73 Michal Málek 10.19   18.41    Czech Republic 16.04 21.59 30.89 10.19 17.60
74 Diana Murnik 15.88   18.99    Russia 15.88 20.86 16.33 19.77 22.23
75 Michal Stoklásek 9.69   19.69    Czech Republic 11.62 33.49 13.95 47.17 9.69
76 Jakub Kniebugl 16.27   20.07    Slovakia 20.60 16.27 32.95 22.99 16.62
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rafał Waryszak 1.91   2.41   WR  Poland 3.54 2.66 1.91 2.63 1.93
2 Piotr Tokarski 2.62   3.85    Poland 2.97 6.26 4.81 3.78 2.62
3 Petr Michovský 3.16   4.06    Czech Republic 3.98 5.61 4.26 3.16 3.93
4 Brúnó Bereczki 2.84   4.12    Hungary 2.84 4.65 4.64 5.71 3.07
5 Jonatan Kłosko 2.96   4.70    Poland 3.73 6.27 4.11 9.79 2.96
6 Jayden McNeill 3.96   5.09    Australia 5.43 5.55 3.96 DNF 4.28
7 Adam Bartůšek 4.86   5.19    Czech Republic 5.02 5.99 4.86 5.16 5.38
8 Pavel Jelínek 5.15   5.73    Czech Republic 5.88 5.81 6.21 5.15 5.50
9 Łukasz Burliga 3.54   5.78    Poland 6.32 6.36 4.66 7.27 3.54
10 Wojciech Szatanowski 3.51   5.88    Poland 8.91 10.91 3.58 5.14 3.51
11 Tomáš Nguyen 3.86   5.88    Vietnam 10.77 5.62 4.37 3.86 7.64
12 Mário Dominik Gejdoš 5.27   6.28    Slovakia 6.11 7.93 6.11 6.63 5.27
  Skewb   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jonatan Kłosko 1.83   3.22    Poland 4.53 2.15 1.83 2.98 DNF
2 Michał Rzewuski 2.33   3.50    Poland 3.09 3.61 4.74 3.80 2.33
3 Łukasz Burliga 2.57   3.53    Poland 5.73 2.57 3.67 3.90 3.02
4 Rok Glinšek 3.18   4.41    Slovenia 5.06 3.18 4.36 3.80 6.47
5 Jayden McNeill 3.16   4.89    Australia 3.99 7.05 3.16 3.79 6.88
6 Tomáš Nguyen 2.66   5.27    Vietnam 7.63 5.95 2.66 4.24 5.62
7 Dalibor Mrška 4.97   5.34    Slovakia 5.49 5.54 4.98 4.97 7.18
8 Clément Cherblanc 3.64   5.37    France 3.64 4.25 7.10 7.34 4.76
9 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 3.88   5.67    Ukraine 4.90 5.52 6.60 8.80 3.88
10 Maciej Czapiewski 3.13   5.69    Poland 6.37 9.08 6.05 3.13 4.66
11 Matic Omulec 5.59   6.61    Slovenia 6.36 7.48 5.59 7.87 5.99
12 Adam Bartůšek 5.00   6.66    Czech Republic 8.17 6.44 6.69 6.84 5.00
13 Alexey Mikhailov 5.19   6.74    Russia 5.75 5.19 6.15 8.31 16.11
14 Piotr Tokarski 4.77   6.85    Poland 6.66 7.78 4.77 8.44 6.11
15 Ondřej Hájek 3.56   7.26    Czech Republic 8.60 4.87 3.56 8.42 8.49
16 Pavel Jelínek 4.90   7.29    Czech Republic 7.08 5.56 4.90 14.12 9.23
17 Matěj Mužátko 4.14   7.38    Czech Republic 10.97 4.48 4.14 10.31 7.36
18 Jure Gregorc 5.39   7.53    Slovenia 6.55 9.25 11.44 6.78 5.39
19 Pavel Černý 5.58   7.75    Czech Republic 9.20 17.08 5.58 8.27 5.78
20 Luboš Bartík 5.10   7.77    Czech Republic 9.96 5.30 8.88 9.12 5.10
21 Marek Novák 5.90   7.77    Czech Republic 8.65 8.05 13.31 6.62 5.90
22 David Červený 5.71   7.98    Czech Republic 8.72 5.71 7.04 8.17 12.94
23 Rafał Waryszak 7.29   8.04    Poland 8.53 7.86 8.91 7.29 7.72
24 Patryk Szewczyk 6.57   8.16    Poland 9.21 6.57 7.99 7.27 DNF
25 Hunor Bózsing 6.66   8.60    Hungary 7.28 15.78 8.25 6.66 10.26
26 Andreas Pohl 6.41   8.61    Germany 8.40 10.24 9.51 7.91 6.41
27 Sébastien Auroux 6.06   8.90    Germany 8.39 11.66 9.18 9.12 6.06
28 Filip Bartůšek 6.98   8.90    Czech Republic 10.18 9.51 7.38 6.98 9.82
29 Bence Barát 7.20   8.91    Hungary 9.30 8.91 7.20 12.88 8.53
30 Adam Węgrzyn 7.20   9.13    Poland 8.24 9.38 14.39 7.20 9.77
31 Wojciech Szatanowski 7.40   9.22    Poland 9.49 7.40 8.07 10.11 21.89
32 Erik Akkersdijk 5.51   9.25    Netherlands 8.71 12.55 10.71 8.34 5.51
33 Marek Majerik 6.26   9.44    Slovakia 7.92 DNF 6.26 8.48 11.93
34 Sergey Chirin 8.73   9.91    Russia 10.63 9.77 8.73 9.32 15.34
35 Matěj Grohmann 6.07   9.94    Czech Republic 10.90 6.07 10.64 10.38 8.79
36 Petr Michovský 6.61   10.12    Czech Republic 10.01 6.61 11.59 DNF 8.77
37 Igor Kowalczyk 6.64   10.75    Poland 6.64 22.59 8.27 7.08 16.89
38 Damián Kuruc 8.13   10.78    Slovakia 11.76 13.52 9.43 8.13 11.15
39 Vincent Švec 7.84   10.79    Slovakia 14.31 7.84 11.53 12.78 8.07
40 Jakub Chaloupka 7.25   11.18    Czech Republic 10.92 12.25 10.36 7.25 17.64
41 Filip Hrnko 5.84   11.27    Slovakia 7.72 11.71 14.39 5.84 33.01
42 Mário Dominik Gejdoš 7.32   12.22    Slovakia 7.32 12.02 15.38 9.25 DNF
43 Tomáš Novotný 9.43   12.36    Czech Republic 9.43 18.61 9.53 17.51 10.04
44 Ilya Tsiareshka 7.56   12.62    Belarus 15.11 7.56 9.92 12.84 15.65
45 Šimon Bláha 10.46   12.85    Czech Republic 15.84 11.58 11.97 15.00 10.46
46 Dániel Varga 10.87   12.90    Hungary 13.56 11.55 10.87 16.12 13.60
47 Tadeáš Faldus 6.79   12.91    Czech Republic 14.31 13.28 29.59 11.14 6.79
48 David Hauptvogel 7.91   13.07    Czech Republic 18.35 7.91 14.62 13.97 10.62
49 Laura Ohrndorf 10.95   13.37    Germany 13.84 13.42 22.13 12.86 10.95
50 Richard Dyntera 9.05   13.44    Czech Republic 15.19 9.05 11.33 18.48 13.81
51 Marek Továrek 9.51   13.73    Czech Republic 16.64 13.08 9.51 20.02 11.47
52 Michal Málek 11.81   13.93    Czech Republic 20.50 11.81 12.62 15.96 13.21
53 Jan Poskočil 10.39   13.95    Czech Republic 10.39 13.97 11.40 16.47 19.50
54 Adam Pugner 11.50   14.61    Czech Republic 14.51 13.86 15.46 11.50 53.72
55 Nora Christ 11.84   15.35    Germany 11.84 13.49 15.39 20.94 17.16
56 Olivér Perge 9.39   16.26    Hungary 25.77 9.39 13.35 27.87 9.65
57 Patrik Školník 10.68   16.61    Slovakia 22.99 17.66 12.93 10.68 19.23
58 Maxim Chechnev 14.26   18.33    Russia 20.16 17.75 17.09 14.26 22.71
59 Karel Fiser 15.85   18.67    Czech Republic 18.51 19.81 17.70 27.39 15.85
60 Niki Placskó 16.17   18.71    Hungary 20.12 16.17 17.25 18.76 24.34
61 Šimon Prudil 12.35   19.84    Czech Republic 20.44 20.96 18.11 12.35 21.57
62 Jakub Linet 11.48   20.22    Czech Republic 25.65 13.49 11.48 21.53 29.34
63 Vladislav Botvinko 12.80   20.25    Russia 30.88 28.24 12.80 15.27 17.23
64 Karol Zakrzewski 9.31   20.27    Poland 9.31 20.01 14.45 DNF 26.35
65 Michal Brixí 12.84   21.64    Czech Republic 24.04 15.35 12.84 25.53 26.46
66 David Krasovskiy 13.13   22.40    Russia 13.13 20.69 21.57 24.93 25.74
67 Markus Pirzer 17.22   22.64    Germany 30.20 21.00 17.22 21.78 25.13
68 Kristýna Vaštová 17.62   28.39    Czech Republic 25.29 17.62 37.13 22.74 57.03
69 Jakub Kniebugl 10.78   34.86    Slovakia 31.94 56.32 30.69 41.95 10.78
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Łukasz Burliga 2.58   3.37    Poland 3.47 3.87 4.35 2.77 2.58
2 Jonatan Kłosko 3.02   3.41    Poland 3.56 4.67 3.02 3.29 3.39
3 Rok Glinšek 3.64   3.99    Slovenia 3.64 18.98 3.87 4.05 4.04
4 Jayden McNeill 3.93   4.77    Australia 3.93 5.16 4.17 6.47 4.98
5 Dalibor Mrška 4.04   4.85    Slovakia 5.41 5.47 4.75 4.04 4.39
6 Maciej Czapiewski 4.29   5.09    Poland 4.35 6.04 DNF 4.29 4.87
7 Michał Rzewuski 1.90   5.13    Poland DNF 1.90 2.49 9.57 3.32
8 Tomáš Nguyen 3.82   5.13    Vietnam 8.69 6.10 4.36 3.82 4.92
9 Clément Cherblanc 4.58   6.23    France 10.37 8.58 5.23 4.58 4.89
10 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 6.09   6.69    Ukraine 6.87 6.54 8.39 6.65 6.09
11 Matic Omulec 4.61   6.95    Slovenia 6.77 7.03 7.06 4.61 8.15
12 Pavel Jelínek 7.51   8.95    Czech Republic 12.10 7.51 7.70 11.34 7.81
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 10.71   12.48    Australia 13.31 12.44 10.71 13.84 11.69
2 Sergey Chirin 11.93   14.61    Russia 19.48 14.58 11.93 17.05 12.21
3 Alexey Mikhailov 16.53   17.15    Russia 17.21 17.51 16.73 24.75 16.53
4 Rok Glinšek 15.46   18.74    Slovenia 18.08 15.46 20.27 23.19 17.88
5 Clément Cherblanc 14.60   19.89    France 19.85 16.91 22.90 14.60 24.73
6 Bence Barát 17.27   20.23    Hungary 21.57 17.27 21.45 21.35 17.89
7 Andreas Pohl 17.52   20.51    Germany 22.97 18.36 17.52 20.19 25.37
8 Petr Michovský 16.93   22.35    Czech Republic 23.30 20.72 16.93 29.49 23.02
9 Jong-Ho Jeong (정종호) 17.74   22.68    Korea 42.20 19.91 20.06 17.74 28.06
10 Matic Omulec 19.61   22.71    Slovenia 24.83 21.75 19.61 30.17 21.56
11 Rafał Waryszak 12.73   22.96    Poland 22.48 12.73 25.62 21.91 24.49
12 Filip Kollár 21.63   24.45    Slovakia 22.12 21.63 25.99 25.23 28.21
13 Maciej Czapiewski 20.68   28.24    Poland 20.68 32.65 27.83 32.42 24.47
14 Łukasz Burliga 23.79   29.02    Poland 29.93 23.79 28.08 32.81 29.04
15 Hunor Bózsing 21.52   32.05    Hungary 50.47 21.52 38.66 27.47 30.01
16 Piotr Tokarski 25.63   32.20    Poland 36.65 25.63 31.34 28.61 36.95
17 Jure Gregorc 23.50   34.57    Slovenia 34.70 30.17 38.85 56.24 23.50
18 Blaž Dobravec 32.19   35.92    Slovenia 33.57 32.19 39.06 35.12 40.39
19 Adam Bartůšek 30.40   35.95    Czech Republic 41.43 30.40 36.82 36.43 34.61
20 Sébastien Auroux 28.80   38.16    Germany 37.68 33.76 47.19 43.04 28.80
21 Dániel Varga 23.87   39.03    Hungary 49.81 38.06 23.87 43.05 35.99
22 Wojciech Szatanowski 32.73   39.89    Poland 47.60 36.33 38.60 44.75 32.73
23 Michał Rzewuski 29.27   40.05    Poland 29.27 38.08 36.66 45.42 49.56
24 Laura Ohrndorf 32.64   40.10    Germany DNF 35.87 43.86 40.57 32.64
25 Jernej Omulec 34.45   40.68    Slovenia 45.53 36.32 34.45 48.95 40.19
26 Jan Poskočil 33.84   49.38    Czech Republic DNF 34.99 33.84 1:00.70 52.46
27 Luboš Bartík 35.85   51.09    Czech Republic 35.85 1:07.25 48.40 37.61 DNF
28 David Červený 38.92   DNF    Czech Republic 47.37 38.92 DNS DNS DNS
29 Dalibor Mrška 40.48      Slovakia 42.19 40.48
30 Tomáš Nguyen 40.97      Vietnam 40.97 54.79
31 Patryk Szewczyk 41.05      Poland 41.05 DNF
32 Jakub Chaloupka 43.56      Czech Republic 1:09.62 43.56
33 Olivér Perge 45.23      Hungary 47.75 45.23
34 Matěj Mužátko 45.42      Czech Republic 45.42 55.89
35 Jonatan Kłosko 45.88      Poland 45.88 1:23.31
36 Ihor Bilchenko (Ігор Більченко) 46.22      Ukraine 46.22 52.01
37 Maxim Chechnev 47.21      Russia 1:09.20 47.21
38 Pavel Jelínek 51.04      Czech Republic 1:20.14 51.04
39 Matěj Grohmann 1:02.84      Czech Republic 1:37.91 1:02.84
40 Karel Fiser 1:04.10      Czech Republic 1:30.29 1:04.10
41 Tomáš Novotný 1:04.18      Czech Republic 1:04.18 1:29.30
42 Adam Węgrzyn 1:06.18      Poland 1:11.38 1:06.18
43 Šimon Bláha 1:14.62      Czech Republic 1:20.97 1:14.62
44 Markus Pirzer 1:31.11      Germany DNF 1:31.11
45 Igor Kowalczyk 1:38.39      Poland 1:38.39 DNF
46 Phan Thi Thu Trang DNF      Vietnam DNF DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 D2 U2 L D2 F2 L2 B2 L' R B R B2 L R F L' D2 F2 D' R
A #2 R B' R F B U2 R B R' B R' U2 B2 D L2 D' R2 D' L2 U2 F2
A #3 U2 R2 D2 L2 F U' F' L' F B U' D2 R2 U2 L B2 R2 L'
A #4 F2 U2 F' R2 B2 L2 U2 F2 U2 F U L2 R U2 R2 B2 U' R B R2
A #5 L2 F2 U2 R U2 L2 D F2 D2 U2 L F2 R2 D' B R D'
A Ex#1 R B2 D B L' F R' D F R F2 D' F2 D L2 U R2 L2 B2 L2 D
A Ex#2 B2 R2 D2 U' R2 U' L2 B2 D F' D' F2 U B R U2 R2 D2 F
B #1 D L D F B D' L B' L U2 B' L2 F2 R2 F' D2 F R2 L2
B #2 F U2 B L2 D2 L2 F' R2 F R' U2 L2 U' L D' F R2 U2 B2 F
B #3 F' L2 B' F2 U2 B2 F D2 F' R' B D' L U R' B' U R F' D'
B #4 D' R U' R L U2 L' B L' U F' D' L2 D' L2 D2 L2 F2 R2 B2 D2
B #5 D F' U' F U R2 F2 B2 U2 L' F U2 R2 F B2 L2 F2 U2
B Ex#1 U' B2 D2 F2 D R F R U F L2 U2 F U2 B2 U2 F
B Ex#2 B2 D' F2 D B2 D R2 D B2 L2 F' D R' D' U2 F' L D' R' U'
C #1 U L2 F2 U2 F' L D' R' L' U2 F' L2 B2 D R2 D R2 F2 U' F2
C #2 L2 U2 B2 L' U2 L' B2 R' B2 R' B L B' R D L F L2 U' R'
C #3 F' L' F' R2 D B' R' L F' L' U F2 U2 F2 U' R2 L2 F2 U2
C #4 U L2 D2 B' R F D2 R' U' L' U' B2 D2 R2 B2 L2 U F2 D L2 U
C #5 R' U' F2 R2 D L D2 B L' U' F2 R2 D2 L2 D2 F2 B' D2 F
C Ex#1 B2 U' D2 F2 U' F' U F' R L D2 B2 U' L2 U D' R2 F2
C Ex#2 U' F2 B' R2 L D' F' L2 F L D' B2 L2 U D2 B2 L2 D' F2 U R2
D #1 L R2 F2 R2 B2 U2 B2 R2 F' R2 F R' F' R' D2 R2 U F
D #2 B R D' F' L' D R U D2 R F2 U' B2 D F2 R2 L2 U B2 U2
D #3 B' U2 L' F' D2 F' B2 U R L' F' R2 U2 B' R2 F' L2 F'
D #4 B2 D2 B R2 B' R2 B2 F' U2 F U2 L B D U' R F U L B'
D #5 D2 U2 F' U2 F2 D2 B' U2 R2 U' B2 F R2 B2 F' L U' B' U' F2
D Ex#1 B' U R U' F2 R' F L2 D' L U' F D2 F' L2 U2 F U2 B'
D Ex#2 U2 F2 U2 B' R2 F L2 F2 L U B' D' R' F U2 R2 F' L2 B
E #1 D' L2 B2 D R2 F2 D F2 D2 B2 U' B' D L2 U F2 D' R U2
E #2 R F2 R B2 R' U2 L' D2 R2 U2 B F2 L' F' L D' R B R' F
E #3 U2 R2 B2 D2 B2 U L2 D L2 B L' D' U2 F R D L R U F'
E #4 U R' U2 R' F' B D B2 L' B U2 R2 F' L2 U2 F' U2 D2 L2 B
E #5 R B R2 D L2 B2 R B D' F' R2 U2 F' B2 R2 B L2 U2 F
E Ex#1 R L2 B' L2 F' R' U2 F' D' R' F2 R2 L2 U2 D' L2 D R2 U'
E Ex#2 F B D L2 U2 L2 B D' F' L' D2 F D2 F' B' R2 D2 F2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 L B2 D2 R2 U' F L' U2 B L' U2 L' F2 U2 R2 U2 D2 F2 L
A #2 F' L2 B' U2 L2 F' R2 F R2 U2 R' F' L' B L' B U' B' D2
A #3 R' F2 D2 F2 R' F2 R2 B2 U' R B U' B2 D' R U F D' R
A #4 B2 R2 F2 L2 U2 B' U2 F2 D2 R2 F R' B' F' R2 F D' L' U L2
A #5 L' B2 D2 L D2 R' B2 R2 B2 L D' U2 F' U2 L' F' R' F' D L
A Ex#1 U R2 U2 L2 U' R2 F2 D2 U2 L' U' R' B' F' D' L2 B' D' R B2
A Ex#2 B2 D' L' F' R2 U' F R F B' L2 D B2 U2 D B2 U' L2 U' F2
B #1 B2 L' U2 L' F2 U2 B2 L' B L' F L' R' U F L D' L'
B #2 U' F R' L U B R B D' L' F2 R2 U2 L U2 L B2 R2 D2
B #3 R2 B R2 F' U2 B' U2 R2 F' R U L U F' D' R D F' U
B #4 U2 R2 U2 B2 U2 L' U2 L R2 B R2 D' R2 F' R' U L' R D2
B #5 D F' L' D R' U2 L F' R' B' L F2 R' D2 F2 U2 D2 L2 D2 R'
B Ex#1 L2 F2 L2 D2 B2 R' B2 L B D2 R B' F L U F L' F'
B Ex#2 F2 U R L' U B' R' B D2 L U F2 U R2 B2 D2 B2 U F2 R2
C #1 B L2 F' R2 B' L2 U2 B2 D' B' F2 L B D2 F2 D U2 F U'
C #2 D' B2 U2 R2 B2 F2 R2 U' F2 U L' B2 L U' L2 B R' F L D' R
C #3 R2 D2 L2 U L2 R2 F2 U' B' U2 R' B D' B R F D2 R B'
C #4 L F R2 D' B' R' U F2 R2 L' B2 U2 R2 D2 L2 B R2 F U2 R2 U2
C #5 D2 F2 R' F2 D2 R U2 F2 R' B2 R B R' D U L' F' R' U B U'
C Ex#1 R' U2 B' L2 B2 U F L2 D' R' F2 B U2 D2 B R2 L2 U2 F'
C Ex#2 B L F R2 F U L' D' R2 F D2 F2 U F2 U F2 U2 D' R2 B2
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 B2 U2 B L2 D2 R2 D2 B' U2 F2 R' B U' F2 D2 R' D L R'
A #2 R D L2 F R B2 L' B' R' D' L2 F' L2 B U2 R2 B2 L2 B' D2
A #3 B2 L2 U' B2 D' L2 B2 U R2 U B R2 U2 B' D2 U B L' D U
A #4 R2 F2 L F' U' B' D' F' R U D2 R2 U' F2 B2 R2 U R2 B2
A #5 B R2 B D2 R2 D2 U2 F U2 F' R' D' L R B2 U' B' L F' D2 U2
A Ex#1 R D2 B2 R2 F2 L D2 B2 D2 B2 R U' R2 B' F L2 R' B' R2 U2 R2
A Ex#2 L2 D' B2 D' U B2 U F2 U' L2 B R U2 B2 L B2 U B F U
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 R' F R' F' U' R2 U2 R' U' R'
A #2 R' U' F' U2 F U' F U2 R U F
A #3 U R' F R2 U R' U2 R' U2 F R
A #4 U R U2 R2 U2 F R2 U' F U F'
A #5 U2 R' U2 R F R2 U2 F U' R U2
A Ex#1 R' F R2 F' R2 U2 F U2 F' R2 U'
A Ex#2 R2 F U' F R2 U2 F' R' U R' F
B #1 F' U2 R U R' F U' R' U2 F U'
B #2 U2 R U2 R U' R2 U2 F2 U' R U'
B #3 U R' F' R U2 F' R U' R' U' R
B #4 R2 F' R U2 R U' R2 U2 F R U2
B #5 U2 R U2 F R U' R' F R U' R
B Ex#1 U' R' U' F U' F2 U R U2 R' U2
B Ex#2 U' R' U' F' R U' R' F' U' F R2
C #1 R' F' R2 F' R2 F U2 F U2 F' U2
C #2 U R' U' F2 U' R U R' U F' R
C #3 U2 R U' F U' F R2 U' R' U' R'
C #4 R' U2 F' U2 R U' R2 U' F' R' U'
C #5 R' F U' R U2 R' U' F' U' F2 R2
C Ex#1 R' F2 R2 F' U' R2 U' F U' R' F'
C Ex#2 U' R2 U' R2 U' F' U2 R2 F U2 F
D #1 R' U' F' R F' U2 F R U R U2
D #2 U' R U' F' U R' F R U2 R U2
D #3 R' F' R U' R U2 R2 F U2 F' R
D #4 R U2 F' U2 F U' R U' R' F2 R2
D #5 U2 R' U' F U2 F' R U2 R2 U' F'
D Ex#1 R2 F U' R2 F' U' R2 F R F U2
D Ex#2 U2 F' R2 U' R2 U2 F U2 R U2 R'
E #1 R' U2 R U R' U' R' U2 R U2 R
E #2 R' U2 F U R U2 F' R2 F U R
E #3 R2 F U' F U' F U' R2 U' R' U'
E #4 R U' R2 U' F2 R U R' F' R U
E #5 R U' R2 U' F' R U' R' U' F' U2
E Ex#1 U2 R' F U2 F U2 F2 U' F' R U2
E Ex#2 R' U' F U' F' R' F' R U R' U'
  2x2x2 Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 F' U2 R U' R2 U' R2 U2 R U' R'
A #2 R' U2 R U' F U' R' F R2 U2 F'
A #3 U2 R U2 F' R2 U F' U R U R
A #4 R' F U' F R' U2 R U2 R' F U2
A #5 R U' R2 U2 R U R' F2 U R U
A Ex#1 U' R' U R2 U' F U' F U F R
A Ex#2 U' R2 U' R' U R' U' F' U' R U'
B #1 R F' R' U2 R' F R U2 R2 U' F
B #2 R F' U' R2 U R F' U2 R2 F R
B #3 U R' F U' F U2 R U' R' F R2
B #4 U R' U2 R2 U' F' U' R2 U R2 U'
B #5 F U' F U F R2 U' R2 U' F U2
B Ex#1 R' U' F U' F' U2 F' U2 R U2 R'
B Ex#2 U' R' F R U R' U2 R2 F U' F
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R' U' R' U2 F' U2 F U' R2 F U'
A #2 R U' R' U' R2 U2 F U2 F2 U' R
A #3 U2 F U' R U R' U2 F' R U R'
A #4 U2 R' U2 R U2 F U' F U R U'
A #5 U R U2 R2 U F R2 U' R' U R
A Ex#1 R' U' F U2 F R U R2 U' F R'
A Ex#2 U R' U' F' R U2 R' F' R2 U2 F'
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 D2 L2 F2 L2 B R2 F R2 B R' D' U' B' F' U' F' L U' B Uw2 Rw2 F L' F2 L' Fw2 B R F Rw2 B U2 Uw' D' B2 F2 U' F2 Fw' U' Rw Fw U2 R' Fw2
A #2 F2 L' D2 L U2 B2 L' F2 D' R' B2 L2 D2 L2 D2 L2 B' D Fw2 D Fw2 F2 Uw2 Rw2 U F2 B' U B2 Uw2 B' Rw' U2 Fw2 B U Uw L' D Fw2 R F Uw
A #3 D2 F2 U' F2 U L2 B2 U L2 R' B U2 L F' D' U L2 R' U2 B2 Fw2 L Uw2 R' U2 Rw2 Fw2 Uw2 U' L' B2 U' D Fw' L2 B2 U L' Fw2 Rw' Fw B2 Rw2 F2 U' R2
A #4 B' U L' U F B' D F U' R' U2 F2 U2 L2 F D2 R2 F' L2 U2 Uw2 Fw2 B' Rw2 R2 F U D Rw2 U2 F Uw2 L2 Rw' Uw2 D2 Rw2 F2 Uw F2 Uw' Fw' Rw Fw2 R2 U'
A #5 R2 B2 D2 B L2 R2 B U2 B' L2 D2 U' B2 L R' B U' B2 D' L R2 Fw2 Rw2 L' U2 Fw2 D' L' D L D' B2 U Fw' R' U B2 F' Uw' Rw U2 Rw U2 F' R2
A Ex#1 B2 U2 R2 L2 F2 D2 U2 L2 U B2 U F' B' D' L U2 L2 U2 F' R L Rw2 Uw2 B D Rw2 U2 Fw2 F B' U Rw2 B D' Rw' F' U2 D2 L' U' Rw' Uw' Rw Uw2 R2 B' Rw
A Ex#2 R2 U' F2 L2 U R2 U B2 U L2 U2 L' U' D L B D2 L' B' F' Rw2 F Uw2 B2 Uw2 D F D Rw2 L2 B D Rw' R F2 D Rw Fw' U2 Rw D Rw' D2 L2 Fw
B #1 F L2 D2 F2 L2 U2 B' F D2 F L' U' D R' D' B U' F R' U Fw2 Uw2 L' F2 Uw2 U L2 F2 R Uw2 Rw2 L' Fw' L2 Fw U' Fw U' Uw' Fw B2 U2 R2 D' Rw'
B #2 F2 U2 R' U2 D2 B2 R L2 B2 R' U' L2 B' L2 B2 F' L B' F R2 Fw2 Rw2 L' F2 R B' L' Fw2 R' B' R' F' Uw R2 Uw' R D' B2 Rw' F Rw' Uw Fw D' Rw U'
B #3 R F2 L2 F2 D2 R' B2 L2 D2 B2 D2 F' D' R B F' U' L2 B2 L' Uw2 Fw2 Rw2 L' Fw2 L D' L U R' Uw2 Rw2 Fw' Uw2 L Fw' D' Fw2 U' R Rw Uw' L' Fw Rw'
B #4 U2 R2 D' R' U L F L' B2 D R2 U2 F D2 F2 B' L2 B' L2 Rw2 F R2 Uw2 B U2 R2 B' U2 Rw2 U D2 Rw D2 Rw' B' R Uw L2 R' Fw' Uw' R2 U2 L
B #5 U2 R2 B' D2 U2 L2 B U2 F L2 B' D L B2 D L2 F2 D F D2 Uw2 B' Uw2 U' Rw2 R2 U' F' L2 B F2 U2 Rw' L U2 Rw F' Rw Fw' Uw B' Uw Fw' Uw Rw2 L2
B Ex#1 F' B2 U' R F' U2 L D L F' R2 U2 L' D2 L D2 B2 D2 L D2 R Fw2 Uw2 U' R2 L D2 Fw2 R F2 Uw2 L' Fw L' B2 Uw2 R' Uw2 Rw' U2 Fw Uw' D L' F2
B Ex#2 F2 U' L' R2 F2 U R B D U L2 B2 D2 F R2 F' L2 F' R2 F Rw2 F Uw2 F' L Uw2 F' B2 U2 B2 L D2 Fw2 Uw Fw2 R' Uw2 D2 Fw' Rw Uw2 U2 D2 Fw2 F'
C #1 R2 F' L2 F' L2 B R2 U2 B L B' U' L' B' U2 F L' U F2 B2 Uw2 L D' Fw2 L' D' Rw2 B2 D' F2 Rw2 U D Fw' F' U' Fw2 L2 Uw' Rw' L' Fw L' Fw2 Uw
C #2 U' F' R2 F2 R L2 F2 B' D R2 F2 D2 R F2 R2 U2 L2 U2 F2 L Fw2 Uw2 U R2 B' Rw2 B2 Rw2 Fw2 U' L2 F D' Rw B U2 Rw R' B Fw' R D' Fw' B2 Uw Fw'
C #3 B' U2 R2 B2 D2 F' L2 U2 B D' R F2 U' R' U L B' F R F2 Rw2 D R2 Fw2 Uw2 B Rw2 F' Uw2 B U' L2 R' D' Rw U' R2 Fw Rw Fw' Uw' Fw L2 Fw2 D2
C #4 U' R D F B' U' R' U F D' L2 D L2 U2 F2 L2 B2 D' B2 D' Fw2 R2 Uw2 F R2 B D' B' Rw2 R2 Uw2 F' Rw' Uw2 Rw' Fw2 L' U' Rw2 D2 Uw' Fw F2 D
C #5 R' F2 L' R' B2 F2 L' B2 L2 B' R' D B' U2 R' B2 F' D2 B2 R Uw2 F Rw2 B2 Uw2 R' U2 Fw2 D2 B' D2 R B2 Uw' B2 Rw2 R Uw D Fw' Uw U' F2 Rw F'
C Ex#1 F D B2 D2 R L' B' R D R U' F2 D2 B2 D R2 U2 D' L2 U2 R2 Uw2 L2 F Rw2 Fw2 L' Fw2 L2 B' L2 B2 Uw2 B' U' B2 Uw' Rw2 U' Rw F2 Uw Rw2 Uw2 B U'
C Ex#2 L2 B L2 B L2 U2 R2 B2 U2 B' L2 U F2 R F2 D2 F2 R2 D R2 B' Uw2 L D2 Fw2 B' D2 B Rw2 F' Rw2 B R' Uw' R U2 Rw2 U2 Rw B' U' Fw2 U Fw Rw'
D #1 F2 U2 L2 U L2 B2 D' U' R2 U F' R2 U R2 D L2 R' F R2 D2 Fw2 Rw2 Uw2 U' B2 Rw2 L D F2 L Uw2 L D' Fw Uw2 D R U2 Uw F' R Fw U2
D #2 B2 R2 B' R2 F' R2 F' U2 R2 F2 U2 L D2 R D' R' F R2 B' D' R Uw2 B2 L' Uw2 R2 F R D2 B2 Uw2 Rw2 B' R' U F2 Uw' U R L2 Fw' U R2 Uw Fw Rw2 Uw2
D #3 R D' R2 U' F' R D2 L U' L R F2 D2 F2 D2 R D2 R' U2 R Uw2 L Uw2 D Rw2 Fw2 U L' U' L' U' B2 Fw R L D F L2 Fw' Rw U Fw Rw L B'
D #4 L2 B D2 R2 U2 F2 R2 F2 L2 F' L D2 F' U' B' L' B2 U L' U2 Fw2 D Rw2 L' Fw2 D' L F2 Uw2 F2 L' Uw2 B2 Fw R Fw B L2 Rw' D F' Uw B' U2 R'
D #5 U' B2 R2 U' L2 D' L2 D2 F2 L2 D2 B' R2 U' B L2 B L' D' R D Rw2 D F Uw2 F B Uw2 Rw2 U' Fw2 R2 B' U2 Rw F Uw2 R2 Fw B Rw' Uw2 Fw D2 L' Fw
D Ex#1 R2 B D2 B' L2 F L2 B2 D2 R F' R2 D' B2 D' L2 U R F D' Uw2 R F U2 B' Uw2 R' B' Uw2 Rw2 B' L Uw L U2 Rw2 F2 Uw' Fw' Rw F' Uw L2 U B
D Ex#2 F2 U F2 D' L2 D F2 D R2 L2 D B' L2 B R2 D R' L2 B' R' Fw2 D' R Uw2 Rw2 B2 R' Uw2 D2 L' F2 Uw2 F2 Fw D2 B D' R2 Uw' Rw' Uw' F Rw2 U
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D F U L' F' U2 B L U B D2 B' R2 F' R2 U2 F R2 D2 F2 Fw2 Uw2 Rw2 R Fw2 D' L2 Uw2 U' Fw2 D2 R D' Fw' B R U B' U' Uw' B' L2 Uw2 B' U2 Fw2
A #2 B2 R2 D2 F2 R2 U2 F2 R2 U' R' F2 B L2 D' R2 U2 R' B R D Rw2 Uw2 B R2 U' Rw2 D' F L2 D2 R2 U' Rw U' L2 U2 F2 L2 Fw2 Uw' Rw Uw Rw B'
A #3 D2 L' B2 R2 D F2 L' F' R2 U' R' L' F2 B2 R B2 L D2 L' U2 Rw2 F R Uw2 R2 Uw2 B Rw2 D2 Fw2 L' F' Uw U' R' U R' Fw2 Rw' Fw2 L2 Uw' Fw U2 R'
A #4 B L2 D2 F D2 L2 D2 F B' R' U' B' D2 U B' D F U' Rw2 Fw2 L B2 U L F2 Uw2 Fw2 U D2 Rw2 R2 Fw Uw2 F U Fw Rw Fw R L D2 Fw2
A #5 L2 B2 U2 F2 R U2 L2 R2 U2 F R2 D' F2 U' F D2 R2 D L2 Uw2 Fw2 Uw2 D' F' Rw2 F U B D' F2 Rw D' Rw L U' Rw' Uw' Fw Uw' Fw R' Uw' Rw2
A Ex#1 B2 U2 F2 D2 L2 D2 F R2 D2 F2 B' L' U2 D2 B L D2 F B' D B Fw2 L Uw2 R' U' Fw2 U Rw2 B2 R2 D' U Fw Rw2 B2 R B2 L2 Uw' F2 Rw Fw R2 L Fw'
A Ex#2 D2 R' B2 D2 R D2 R2 B2 L' B2 D' F U L U F D B' D2 U' Uw2 Rw2 R F' Rw2 F D2 L Fw2 U2 R2 Uw' L' Uw' B Uw R Fw D' Rw' U' Rw Uw' R
  5x5x5 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 Dw' Uw' D B' Rw Lw' D2 Fw2 L2 F' Fw L Bw' R Bw2 F' B' Dw' U2 B' Dw U2 R Dw B' Rw Fw' B2 Bw L2 D2 Rw' F' D' L' Uw2 B Rw2 Bw' Lw2 R Bw2 Rw D2 Lw' L2 B' Rw2 Bw2 U' Bw2 Fw' Uw2 Lw2 D B2 U' Fw Uw F
A #2 B Lw' F Bw2 R2 U F' Fw Bw' D Uw Fw2 B2 Dw2 Rw U' F B Uw' Rw2 F' D2 Bw' Fw2 R L' B' Uw D' L D2 Uw Lw R Bw2 R2 L' Uw F' Bw2 Uw F2 Lw' L2 Fw F2 B Bw Lw U B2 Fw2 Bw2 F2 Rw' R' Uw R2 F2 D
A #3 Bw2 B R Rw2 F' U D' R B' Fw2 Uw' R D' Fw Rw2 R2 F' Bw U2 B' L2 Rw Bw D' Dw' Lw Dw' Fw2 Rw2 Fw2 B2 Uw B' Fw' U Bw L Dw Uw B2 D2 Fw' R2 U2 R' F2 Uw' Bw Dw Uw2 R Lw2 B Lw F D' Fw2 Dw' Bw2 F
A #4 B' Bw2 F R Bw' Uw2 Bw2 B Rw F Dw B2 Lw' B Lw2 Bw2 R2 Rw L' B' R' Bw2 Uw Dw' F' Fw' Rw' F2 Dw2 L' B' Lw' U R Dw' F R Bw2 F Lw2 D' U2 Fw D2 Dw' R' Fw B' U2 Fw' Bw2 Uw2 U L F L' R2 U2 B Rw2
A #5 B' Dw' L2 Dw2 B Fw2 F Rw' F2 U' D Bw L2 B2 Dw D2 Rw2 Fw' Lw' F2 B2 L2 U' Dw2 Lw B2 U2 Dw' R D2 U Fw2 B2 Dw Uw Fw' R' U2 Lw' L Dw2 D2 B' U2 Fw' Rw L Uw Dw Rw2 F2 Fw Dw2 B R2 Uw' F U R Uw'
A Ex#1 L' U F Rw' Fw' L Dw' Uw' Bw Fw' Dw' F Uw Fw2 Bw' U2 Uw' B F' Uw' Bw Rw' F2 L' Bw2 Uw' Rw Dw Rw2 Bw' R2 Fw' R2 Fw2 Lw Fw Dw Bw' R2 Uw2 L2 F U' L R Bw2 L' Bw' U' Bw2 F' R Dw2 B' R Bw' Lw2 Bw R' Uw
A Ex#2 D' Lw' U B2 L2 D Bw2 B' F Rw B Fw2 L2 B2 L2 U2 Uw2 Bw' D2 Fw' Rw U' F' Bw Rw' F Dw2 Bw2 L' Fw' R2 F' Rw Bw' R L2 Dw2 D' F' Fw R' L2 Rw Uw D2 Lw2 Dw' Lw' Bw2 U Uw2 Fw2 F Bw U Bw2 Rw D' Fw' U
B #1 F' R U2 Bw F' B2 Uw2 Dw' Rw Lw' Dw' B2 L Dw2 D' R Fw' B' Dw Uw' U2 Bw' R' B2 R Lw2 Fw2 U' Rw2 U R Fw R' L Dw' Rw' Dw' R' Fw2 B' L Bw' B2 R2 Dw' R Fw' D Uw' Dw R2 Fw Bw2 Uw2 B Lw2 D' B D Lw'
B #2 Uw' Bw' Rw F2 L F' Rw Bw Lw D Lw Fw2 L2 Uw' Dw2 Lw L F Dw' Bw Uw' Bw Fw Dw2 F2 R2 Uw Fw2 R2 Rw2 Lw' Uw' Lw' R' Dw' U2 Rw2 Lw B2 Uw2 Rw' R F' D2 Lw' Rw2 U' B' F' D2 Uw Bw2 F2 R' Dw Bw2 Dw' D Rw Fw2
B #3 Lw Dw2 Uw' Rw' R F Dw2 Lw R' B2 L F' Uw2 Bw2 B' L Dw Rw' D' Fw2 B2 D2 Fw' F2 D' Rw2 R' L2 Fw' Lw D' F2 U' F2 D2 F Bw' U Dw2 Fw U2 Fw L' Uw' L2 D' R2 Lw2 B D Bw' Rw' F Fw2 U2 Rw2 R' D2 L' Lw'
B #4 Lw Rw Uw Dw L Fw' B' Rw Bw U' Fw' Bw' Dw2 D' B' Lw F B' Bw2 D2 Bw' Lw2 B2 Fw2 Lw2 Uw' Rw2 F' Rw' F L' Lw' Bw' L Lw Dw' F' Bw2 U2 F' D2 L2 Rw Uw2 Fw2 B F D R Fw' Bw2 Dw' D U R2 Rw' Uw F2 R' D'
B #5 Fw' Bw U Lw Uw F2 R F B' Rw' D Lw2 Fw R Bw R F' D' Fw2 R' Uw2 Bw' Fw Uw' Fw F' U R' Dw' U Bw' U Bw' Fw' Uw' D2 U' Dw F2 Bw' Rw2 L2 Dw R' Lw2 B2 D' B2 Dw2 Lw2 F' Dw U2 Rw2 F' D' Uw' Rw2 U2 Uw
B Ex#1 Bw' U F2 R F B2 Rw2 Bw' U Dw2 Bw2 Fw2 Lw Bw' Lw2 L2 Dw Rw Uw' Rw Uw Bw' L2 B' F D L' F' Lw' Dw' Fw' R' F' Bw Rw2 Uw' U R' Bw2 F' B' Rw U' Fw U R2 D Fw' F2 R2 Dw' L' B Dw' F Fw' Lw D L' R2
B Ex#2 Bw' Fw2 Lw2 Uw2 B F' R' Uw2 F' B2 Rw2 Fw R' B2 Bw U' D Uw2 Dw Lw' R Bw U' Rw2 Fw' D Bw Dw' L Fw' Lw' Fw2 U Bw U Dw2 B F Bw2 Rw' R D' U F' Fw B2 Bw2 Dw2 L2 U' B2 Uw L2 Uw Fw F2 D L2 Fw' Lw2
C #1 B' Lw2 U Uw' Bw Uw Lw' Fw' Lw Fw' D' B2 Fw2 D2 Uw' B R Lw D' Bw2 U' Lw' Rw2 D Dw R2 Dw2 U' D' L' B F Dw U R F2 Rw2 L2 Bw' F' R2 B' Lw D' Bw' Lw' Rw Fw2 D U2 Fw' Rw2 F B' Rw' D' B' Fw2 Uw2 Fw
C #2 Fw2 Rw2 Uw' L' Bw' Dw2 Fw' L' Bw L B U' D' Dw2 F2 Dw2 D Rw2 Fw' Uw2 Bw' D' L U Bw L' B Uw' U' Rw L' Lw D Lw2 Uw2 D2 Bw' Rw L Fw Bw B2 U2 B L Lw Dw' Bw2 F' D Uw Lw U2 Dw' D2 Rw2 Bw2 Lw2 D F2
C #3 Bw B' L2 Dw' Fw' D2 Rw' F Rw' D2 Rw2 B' R Lw Rw D F2 Fw2 Lw B L' Rw2 D L' Lw U2 D2 Bw U' B' R2 B U Rw B' F2 U2 Lw Fw2 D' B2 Uw' Rw2 Uw' Fw' Bw2 L' B' R Rw Dw R2 B' R' F D B2 Fw2 Dw Lw
C #4 R2 Rw' Uw2 Rw' Bw2 F' U2 L' U2 Bw Rw' F B2 U' F2 Bw2 Lw' B2 R2 Uw' U' B2 U' R Rw Bw' U2 Dw Uw2 Rw U2 Bw2 B2 D2 L2 B2 R' Fw' F U2 D' F L R F2 R Lw2 Bw' Fw' B2 Dw' F R Bw Rw L Fw Lw2 Uw' B'
C #5 Bw' B' Uw2 R' U' F D L2 Dw Lw D2 L Rw U' Fw' Dw Rw2 F' Rw' Uw2 B' Lw B2 U Bw2 D2 U2 Uw2 Bw2 L F' Bw2 B' D2 Fw2 Dw2 Fw' Dw' U Fw' F2 Dw' Fw' R Rw2 U Fw2 F2 Bw' B2 Rw Fw F' L2 Uw U F Dw' Fw' B2
C Ex#1 Bw2 F' L B' Bw2 L Bw Dw' R' Dw' Uw2 L' Uw' Lw R' Uw' Bw2 F' Dw2 D B U Rw2 L2 Dw U' Fw Dw' Fw' F Dw2 Rw Fw Rw Uw' Lw2 B Bw2 R L2 B' U' Uw2 D2 Bw2 L' Fw' D' R B' L' U Dw2 Bw' Fw2 R U2 R' Fw2 Bw2
C Ex#2 Bw U Uw2 B F2 R' Uw2 Dw' F' Rw' R U Dw2 Bw Uw Rw2 Bw U2 R2 Uw' D Rw2 B Lw' B' Bw2 Lw Uw2 U R Uw' B Fw' Bw2 Uw U2 Lw' U Uw F Rw' D' R2 D R B2 R' Fw' L' D Bw' Fw' Uw' Fw2 F2 L2 Fw' U2 D F
  5x5x5 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 Lw' B' U' Bw' Dw2 Bw2 Lw' R2 Rw2 D2 B' F2 D Uw' Lw B' Dw2 Uw' U F2 U2 Uw Lw' Uw2 Lw' Fw' Uw' Rw U R' B2 D F D Bw2 Uw' Bw' Lw2 B2 Bw Rw2 R2 Uw2 Rw2 Lw B L2 Uw' Bw Rw Lw' D' F2 Fw' R2 Dw' L' Fw R2 Fw'
A #2 L F2 Bw Rw2 F Lw2 Uw' Dw2 Bw2 Lw Fw U Fw' Bw Dw D F' Fw2 R2 U2 Fw Lw' L2 Dw Lw2 Dw Bw R' Dw Uw Bw' L2 R' B2 Rw Fw B2 L2 Lw F Lw2 F' D U B2 D' Fw' D U2 B' Rw Lw' Bw F' U2 Bw2 B2 D Uw2 Dw'
A #3 U' F R2 Fw Dw' B F' Bw2 D L' R F2 Rw Bw' Fw Dw' Lw2 Fw Lw Fw' D' F Bw Uw2 B' L2 Dw R' B' R L2 Uw' B2 R Dw Rw R' B' Fw' Dw' Lw' Bw L' Lw Fw2 U Uw Rw' Lw' Bw2 R2 L U Uw2 D2 R D2 F D F2
A #4 Bw2 Dw2 B2 F Fw2 Bw2 R2 L2 B2 Fw Uw R2 Bw' Rw2 R2 Uw F' B2 Dw2 L U' B2 U Dw' Bw' B' Uw Fw2 F2 Lw F' U2 Dw2 Uw2 L U L' Fw' Rw R2 B2 Rw2 D' F' L R2 Lw2 B' Bw' Fw2 U2 B2 Bw2 F2 D2 R' D' R' D' Dw'
A #5 Dw2 Bw Dw' Rw D' Lw' B' L D' Dw L2 Dw' U2 Lw' U' Bw2 U' Dw2 F Lw2 U2 Lw Uw2 Bw2 Lw D2 Rw2 F' Rw U2 Lw' R' Dw' U' Rw' Lw' F2 Lw2 D' F' D' Bw' D' Bw Rw' D Uw Rw' B Lw Bw2 R' D Rw Fw' U' Rw2 Fw Lw' B'
A Ex#1 Rw2 F L2 R2 F' Fw Lw Dw B Dw' R Lw' D F' Fw2 L Lw2 Rw F2 R2 Fw' B' Dw' Uw' D2 Lw2 U' Uw D Rw2 Bw R2 Bw F Rw Fw2 U' Bw Uw2 Rw' Fw Rw2 Dw2 Uw Lw Dw Bw2 U D2 Rw D' L' B2 R2 Rw2 Dw' R Rw' Lw' Bw'
A Ex#2 U2 Bw Uw2 Lw R2 D' F B' Fw2 Lw Fw F Rw F2 R2 Lw' B R2 Dw Fw Rw Dw F' B' Uw U Dw L' Dw2 D B' F2 Fw2 Rw L2 R' Uw' F' Fw' Lw Rw2 B2 Fw' D2 U' Dw' L' F2 Lw F Uw L' D R' L2 Bw' Rw Fw2 Dw' U'
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 B' L2 F' D2 B' R2 F' U2 L2 F' L B' F2 L' B D' F' L2 R' Uw
A #2 U2 B' F2 R2 F U2 R2 D2 F2 U' B2 F' R2 U2 L B' U' R U B2 Rw Uw
A #3 F2 D U' L2 U F2 D F2 U' L' B2 F' U F2 R' D2 B' D' L2 F2 Uw2
A Ex#1 B U2 F' R2 B' U2 B' R2 D2 B2 U' L B2 U2 B' D U2 B R B' U' Rw
A Ex#2 B2 D B2 U' L2 F2 L2 D2 F2 D2 U' R' F D L U' R D2 B D' R2 Fw'
B #1 R2 U2 L2 B2 U' B2 L2 D L2 D' L2 R' D R' B D F2 L' F D2 B2 Rw2 Uw2
B #2 B' R2 F2 R2 D2 R2 U2 R2 F' D2 B D L D L' D2 F U' L' U R2 Fw
B #3 U2 B2 D L2 D' U2 B2 U L2 D R D U2 F' D B' L F U2 L' U2 Rw2 Uw'
B Ex#1 B D2 U2 B' D2 F2 D2 R2 D' B2 F' U' F' L' R2 F' R Fw
B Ex#2 B2 D' R2 D R2 D2 R2 D2 R D F2 R D2 R' F' D2 U2 F U2 Rw
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 R' U2 B U L B' D2 F2 L B' L' D R2 B2 D B2 U L2 F2
A #2 U F2 R' F2 L' B D' F R' B' R2 L2 U2 F L2 D2 F' L2 F'
A #3 L2 R2 U' B2 U' F2 D L2 U' B U R U B2 U' R U2 B2 L
A #4 U2 B' U' R' D L' B2 D R D' R B2 U2 F2 R2 B2 D' F2 L2
A #5 F R' D2 R2 F' L2 F2 U' B' R' F2 R2 D2 B' R2 D2 F2 B'
A Ex#1 F U R F' R' L B' D' R2 L D2 R2 F2 U2 D2 B D2 B2 R2 L2 B'
A Ex#2 R2 B2 U2 L2 D R2 U' B2 D' F D2 U2 B F R D' B2 U' L2
B #1 D' R' D' R2 L F R D' F2 L2 B L2 F2 U' F2 B2 R2 B2 D' F2
B #2 B2 D2 F' R2 B' F2 D2 B' R2 D B' F2 R' B2 D F L B2 R2 D2
B #3 D' B2 L D' R' B2 D2 F B U R B2 U2 F2 U2 R F2 D2 R2 B2
B #4 U2 R2 U2 L2 B2 U2 B L2 R' B L' B2 U2 B' L' U' R' U2 F
B #5 L2 D2 L2 F2 L2 D F2 D B' F2 L' B' L2 U L B F' U2 L'
B Ex#1 F L2 F R2 U2 R2 B L2 D2 F' L' F' L U2 B2 F R' B D' F
B Ex#2 R2 L2 B U2 D L' B U B D2 F B2 D2 R B2 L' B2 U2
C #1 L2 U' L2 F2 U R2 U B2 D F U F2 L' R F' R2 B' L2 B R
C #2 D2 F2 R' U2 B2 F2 L2 B2 L2 B U2 R2 F U B' F' L' D F2 R2
C #3 R2 D' F2 U R2 D' U R2 U L' B' F2 U B2 D2 U' R B D
C #4 R' B R D2 F' U2 B2 R B U D' F B D2 B U2 B' U2 R2
C #5 D R2 U B2 D L2 B2 L2 U2 F' U R' B' R' U' R2 B' R2 F2 R
C Ex#1 B' U2 F2 R2 B2 U2 L2 U2 F' U F D2 F D B2 L D B' R'
C Ex#2 D' F R' D2 B' U2 L2 U' R F2 U D2 L2 B2 R L2 D2 B2 R
  3x3x3 One-Handed   Second round
Group No. Scramble
A #1 B2 U2 F' D2 B L2 B' L B2 F' U F U' F U2 L' B' L2
A #2 B D R' B' D L2 U' B U L2 U F2 R2 B2 D' R2 B2 L2 D2
A #3 D2 F L2 F2 U2 R2 D2 B' L2 R2 F R D' L D2 U' R2 F' R U' R
A #4 B R2 U F2 D' B' L' B R2 F' U' B2 D2 R2 L2 F2 L
A #5 B' R2 D2 R' F' L' D2 F' R2 L F2 D' R2 D L2 D B2 D2 B2
A Ex#1 F' L F2 L' B L2 B2 U D' R D' B' U2 D2 F B' U2
A Ex#2 D2 U2 L2 D2 F L2 F' D2 L' D' L2 F' D B2 U' F2 L D2 R'
B #1 U' R U' R2 B2 L2 U' F' R2 D' L2 F2 R' B2 U2 R L2 U2 L U2
B #2 F2 L' B2 F2 L F2 L R D' B D' F L F L B2 D' L' R2
B #3 D2 L2 B2 R2 F L2 R2 B' F R' U R' D' R' D' F2 U2 L' F' L'
B #4 B2 R' F2 L' R' D2 R' F2 L F2 U' F' D U' B U' F L' B' U'
B #5 L2 U2 L2 R2 U' L2 U' B' F' L' U R F' D' L2 F D2 L' U2
B Ex#1 U2 R2 B' U D2 B' R D F' D2 B R2 D2 F2 L' B2 R' F2 L'
B Ex#2 F' L F' U R' U F B' L' U R L2 D2 R2 U F2 U' F2 B2 U
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 L2 U' F' D2 R' U' B2 U D R U' F2 L2 D F2 R2
A #2 L2 F2 D2 R2 B' F2 D2 F' U2 L' B2 U L' B' D2 L B D B2 L2
A #3 B2 R2 D' B2 R2 F2 R2 D2 B2 D2 F' R2 D2 R' U B' F' D' L F2
A #4 B U' R U2 R B2 U R B2 U' F D2 F2 U' B2 D B2 D' R2
A #5 D R2 B2 D' R2 U' B2 L2 B2 L' D' R B' D' R' F L2 U'
A Ex#1 B U F' B' R' U' B D' B U' D2 F2 U2 R' L' D2 R F2 B2
A Ex#2 D' B2 F2 L2 D2 B2 U' F2 D R U2 R' B F' L2 B' R' B D
  Rubik's Clock   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 UR6+ DR3+ DL4- UL0+ U2+ R4- D2- L4+ ALL0+ y2 U1+ R1- D3+ L6+ ALL2- DR DL UL
A #2 UR4+ DR1+ DL0+ UL5- U0+ R3+ D2- L4- ALL5- y2 U1- R5+ D6+ L3- ALL2- UR DR UL
A #3 UR1- DR5- DL5- UL1- U5- R6+ D5- L2+ ALL1- y2 U4+ R5- D2+ L0+ ALL2- DR UL
A #4 UR1+ DR4- DL4+ UL4+ U1+ R1- D3+ L1- ALL2- y2 U4- R4- D3- L2- ALL3-
A #5 UR2- DR4- DL1+ UL1- U0+ R6+ D3- L5- ALL1- y2 U5- R4- D1+ L3+ ALL2+ UR DR
A Ex#1 UR4- DR6+ DL2+ UL4+ U5- R1- D4- L5- ALL2- y2 U1- R3- D1- L1- ALL3+ DL UL
A Ex#2 UR4- DR0+ DL1+ UL3+ U3- R0+ D1- L5+ ALL5+ y2 U5+ R1+ D2- L3+ ALL2- UR DR DL
B #1 UR6+ DR4- DL1+ UL5- U1- R2- D3- L3- ALL1- y2 U1- R5+ D2- L6+ ALL1+ DR UL
B #2 UR0+ DR1+ DL3+ UL5- U5+ R4+ D2- L3+ ALL3- y2 U3- R5- D5+ L2+ ALL3- UR DR
B #3 UR0+ DR6+ DL4- UL3- U2- R2- D3+ L5+ ALL5- y2 U0+ R6+ D4- L1- ALL3+ DL UL
B #4 UR3+ DR5+ DL3- UL6+ U3- R1- D6+ L0+ ALL1+ y2 U2+ R5- D2- L3+ ALL2+ DL
B #5 UR3- DR5- DL0+ UL1+ U6+ R4+ D0+ L5- ALL5- y2 U4- R5- D2+ L2- ALL1- DL UL
B Ex#1 UR4- DR5- DL1+ UL5+ U4- R5- D3- L6+ ALL1+ y2 U1- R2+ D4- L1+ ALL1+ UR DL UL
B Ex#2 UR2- DR2+ DL6+ UL5- U0+ R3+ D4- L0+ ALL0+ y2 U1- R3- D2- L2- ALL3+ DL UL
  Rubik's Clock   Final
Group No. Scramble
A #1 UR3+ DR3+ DL5+ UL2+ U3- R1- D3- L0+ ALL3- y2 U3- R3- D1- L0+ ALL4+ UL
A #2 UR2+ DR1+ DL3+ UL3- U6+ R5+ D3+ L1- ALL1- y2 U3- R6+ D4+ L1- ALL0+ UR DR DL
A #3 UR6+ DR2- DL5+ UL2+ U3- R2- D5+ L5- ALL1+ y2 U1- R4+ D2- L3- ALL1- DR UL
A #4 UR3- DR3- DL3- UL5+ U1- R5- D3- L0+ ALL2- y2 U4+ R3+ D2- L4+ ALL0+ DL
A #5 UR2+ DR5- DL4+ UL3- U6+ R2- D1+ L5- ALL1+ y2 U3+ R3- D4- L4+ ALL1+ UR DR
A Ex#1 UR4+ DR0+ DL2+ UL3+ U3+ R0+ D6+ L4- ALL2+ y2 U2- R5+ D3+ L3- ALL5- UR DR UL
A Ex#2 UR2- DR2+ DL5- UL2+ U6+ R6+ D1+ L1- ALL0+ y2 U4- R1- D2+ L1+ ALL2- DL
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 B' L U B U' B R L' R' L' R u' l b'
A #2 L' U B' L U R' B' U' B' R B' l b
A #3 U' B U' R' U' B U L R' L R' u' r' b'
A #4 L' B L B' U R U' R' L B L u' l' r b'
A #5 U' L R L' U' L R' L' U' B' R' r b
A Ex#1 B' R' B U' L B' L R' U R' L l' r'
A Ex#2 U' L U' R B R L U' L' U' B' l' r' b
B #1 B' R U L B U' B' R B' U R' u' l r b
B #2 B L R U B L R' B R' L R' u' r b'
B #3 L' R' U' L' R' B' R' L R U' B l' r
B #4 B' U B' U' R U' R L' U R' B u r b
B #5 U L' B U' L B R' U' R' L U' l' r b'
B Ex#1 R L' R' U L' R' U' R' L' R B' l
B Ex#2 U B' L' B' U B' L R' L' U' B' r' b
C #1 B' R' L' U' R' L R L U L' B u l
C #2 B L' U' B U L U R' B' R L' u' l' r' b
C #3 R' U' B U' B' L' U L' R L B u l r
C #4 U' B U' B R' B' R' U L B' L l r' b
C #5 B U' B R B' U R U L' B' L' b
C Ex#1 L R' B' R' L R' B U' B U R' u r'
C Ex#2 R' B L R' U' L' U B' L R' B u l' r' b
D #1 U R' L U' L' R B L U L' R' u r' b'
D #2 U L' B L B' R' B' L U B U u' l r
D #3 L' R' L' B' R L' R L B' R' B' l' r' b'
D #4 L' B' U R' U' B' R' B' U B' R u l r' b'
D #5 R' B R L' R' L' U B' R' L' U u r'
D Ex#1 U' B R B' U' L U' R U' B' R' r b'
D Ex#2 B' L U B' R L B U B' R' U
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R' L R B' U' B' L' B R U' B' u' l' b
A #2 L' U B R' U L U R B R' U' u l'
A #3 L R U L U L R' L U' B' L'
A #4 L B L' U' L' B' U R' L R U r b
A #5 R' U L U B L' U' R B' L U l' b
A Ex#1 L U' L' B U L' R' B L' U R' l r' b
A Ex#2 U' L R L' B' R' U' L R' U L u l r b'
  Skewb   First round
Group No. Scramble
A #1 R U B' R' L R' U L U' L U
A #2 R L R U' L' U' R U' R' B' U'
A #3 R B L' R B U B' R U' B L'
A #4 U B' R' B R' U R L R U' B'
A #5 B U L R' U L' R B' R L' B
A Ex#1 L U B' U' R B U' L' B' R' L'
A Ex#2 L R U B' R' L U B R U B
B #1 U L R U B' R L' U' R' U' L'
B #2 B U L' U R' L' U' R' L U B
B #3 L R U R B L' U' L U L B
B #4 R L B L B U' B' U L U B
B #5 B U L R' U B' L U R L' R'
B Ex#1 R U B R U' B' R U' R U' R'
B Ex#2 U L U B' L' R L' B' U' R L'
C #1 L B R L' R L U' L U' L R'
C #2 B L R' U R B R' L' B' R' L'
C #3 L R U R U' B L U' B' L' B
C #4 R B R B U L R' U L B L'
C #5 L R B' U R' U R' L U' R U
C Ex#1 R L U' R' L U' L' B U' R B
C Ex#2 B L R U' L R L' U L B R
D #1 R U' B' R' U' B L' R' L R' U'
D #2 B R B R U' B R L' R' L' B
D #3 U L R B' R B L R' B R U'
D #4 B L' R' B' R' U' B' R' U B' U
D #5 B L U' R B L' R L B R U
D Ex#1 R L R B' U R' B' R' U L R'
D Ex#2 L R U L' B U B' L' U L' R'
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 B R U R' U' B R' L' B' L R
A #2 U R B' U' R U' R L' B' U' L
A #3 B L U L U' R B' R B' R B
A #4 L R' B' L' B L' B U L B' L
A #5 U L B R' U L R' B' L' B U
A Ex#1 B L B L' R' B' L' U' B L' B
A Ex#2 L B L' R' B R' L' U L R L
  Square-1   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 (0,-1) / (4,-5) / (0,-3) / (2,-4) / (-5,-5) / (3,0) / (0,-1) / (0,-3) / (3,-2) / (-4,0) / (0,-2) / (-2,-4) / (0,-3)
A #2 (4,0) / (0,-3) / (2,2) / (-5,-5) / (3,0) / (2,-1) / (0,-2) / (3,0) / (0,-3) / (-1,0) / (0,-5) / (-2,0) / (-5,-4) /
A #3 (0,-4) / (-3,0) / (-5,4) / (-3,-3) / (3,0) / (0,-4) / (3,0) / (6,-5) / (-1,0) / (3,-2) / (-5,0) / (0,-4) / (2,0) /
A #4 (4,0) / (2,-4) / (3,3) / (-3,0) / (1,-2) / (0,-1) / (3,0) / (2,-5) / (-4,0) / (-3,-2) / (0,-4) / (6,-4)
A #5 (-2,6) / (6,-3) / (-3,0) / (5,-4) / (3,0) / (3,0) / (-2,0) / (3,0) / (-4,-3) / (-2,-4) / (-4,-4) / (0,-3)
A Ex#1 (-5,0) / (0,6) / (2,-1) / (0,-3) / (-2,-5) / (5,-1) / (-2,0) / (-3,0) / (5,-2) / (0,-4) / (1,0) / (6,-2) /
A Ex#2 (0,5) / (0,3) / (0,3) / (4,-5) / (3,0) / (3,0) / (-1,-3) / (-3,-3) / (-3,0) / (5,-1) / (2,0) / (-2,0)
B #1 (4,-3) / (0,3) / (-4,-4) / (0,-3) / (4,-2) / (-1,0) / (-3,0) / (3,0) / (-3,0) / (0,-3) / (0,-5) / (4,0) / (-4,-1) /
B #2 (4,0) / (-3,0) / (0,3) / (2,-1) / (3,-3) / (-3,-5) / (3,0) / (0,-3) / (0,-5) / (0,-1) / (1,-2) / (-4,0)
B #3 (0,-1) / (4,4) / (-1,5) / (0,-3) / (-3,0) / (-2,-5) / (5,0) / (-3,0) / (-2,-1) / (2,0) / (2,0) / (-2,-5) / (-4,0)
B #4 (-2,-3) / (-1,5) / (1,-2) / (2,-1) / (1,-2) / (0,-4) / (3,0) / (-4,0) / (1,0) / (-4,0) / (6,-2)
B #5 (0,-1) / (3,6) / (6,-3) / (1,-2) / (3,0) / (-3,-1) / (0,-3) / (0,-2) / (-4,0) / (-5,0) / (-2,0) / (-4,0) / (3,0) /
B Ex#1 (-2,0) / (5,5) / (-2,4) / (-4,-1) / (-5,-2) / (0,-1) / (0,-3) / (-1,-2) / (-3,0) / (2,0) / (5,-2) / (1,-4)
B Ex#2 (-2,0) / (-4,-4) / (-3,0) / (3,0) / (-3,-3) / (-5,0) / (0,-3) / (-1,0) / (-5,0) / (2,0) / (-3,0) / (4,0) / (2,0) / (2,0)
Adam Bartůšek    Czech Republic
Adam Bartůšek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 69 16.03   20.09   19.39 20.34 20.84 16.03 20.53
First round 69 17.10   19.15   19.99 20.25 19.89 17.10 17.56
2x2x2 Cube First round 64 4.56   6.52   15.73 7.11 7.07 5.38 4.56
Pyraminx Final 7 4.86   5.19   5.02 5.99 4.86 5.16 5.38
First round 5 3.15   4.62   4.07 4.67 6.16 5.11 3.15
Skewb First round 12 5.00   6.66   8.17 6.44 6.69 6.84 5.00
Square-1 Combined Final 19 30.40   35.95   41.43 30.40 36.82 36.43 34.61
Adam Pugner    Czech Republic
Adam Pugner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 38 11.58   13.48   14.02 13.85 11.58 12.58 DNF
First round 27 10.02   12.20   10.97 11.68 DNF 10.02 13.96
2x2x2 Cube Second round 28 4.28   4.58   4.28 4.36 4.50 5.25 4.89
First round 40 4.37   4.98   5.46 4.82 6.24 4.67 4.37
4x4x4 Cube Combined First round 44 1:00.59     1:05.03 1:00.59
3x3x3 Blindfolded Final 23 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Second round 14 17.11   19.88   19.31 17.11 20.64 21.03 19.69
Combined First round 23 15.55   22.57   18.49 28.37 DNF 20.86 15.55
Rubik's Clock Combined First round 21 15.89     15.89 20.28
Pyraminx First round 36 5.39   8.91   8.45 12.93 8.62 9.67 5.39
Skewb First round 54 11.50   14.61   14.51 13.86 15.46 11.50 53.72
Adam Węgrzyn    Poland
Adam Węgrzyn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 20.54   27.98   27.80 27.49 28.65 31.49 20.54
2x2x2 Cube Second round 49 4.79   7.57   5.88 DNF 9.26 7.58 4.79
First round 48 4.83   5.51   5.36 4.83 7.19 5.69 5.48
4x4x4 Cube Combined First round 67 2:04.26     2:04.26 2:29.64
5x5x5 Cube Combined First round 55 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 35 6.27   8.90   7.23 13.44 6.47 13.01 6.27
Skewb First round 30 7.20   9.13   8.24 9.38 14.39 7.20 9.77
Square-1 Combined Final 42 1:06.18     1:11.38 1:06.18
Alexey Mikhailov    Russia
Alexey Mikhailov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 12.11   13.19   13.12 12.11 13.87 13.39 13.05
First round 34 12.33   13.40   14.43 13.91 12.33 13.12 13.16
2x2x2 Cube First round 58 4.36   6.06   4.84 6.58 6.75 7.08 4.36
4x4x4 Cube Combined First round 46 1:01.46     1:02.05 1:01.46
5x5x5 Cube Combined First round 35 1:54.11     1:54.11 2:09.30
3x3x3 One-Handed Second round 26 21.43   23.81   27.09 27.10 21.63 21.43 22.72
Combined First round 22 20.10   22.05   23.60 20.10 21.31 28.78 21.23
Rubik's Clock Combined First round 27 23.99     23.99 DNF
Pyraminx First round 53 6.94   12.33   9.77 7.71 19.51 DNF 6.94
Skewb First round 13 5.19   6.74   5.75 5.19 6.15 8.31 16.11
Square-1 Combined Final 3 16.53   17.15   17.21 17.51 16.73 24.75 16.53
Andreas Pohl    Germany
Andreas Pohl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 11.24   12.93   13.63 14.61 11.52 13.65 11.24
First round 43 11.88   14.61   18.07 13.73 12.04 11.88 19.94
2x2x2 Cube Second round 24 3.21   4.25   3.21 5.90 4.11 4.10 4.53
First round 37 3.84   4.78   4.28 6.88 5.96 3.84 4.11
4x4x4 Cube Combined First round 30 50.81   53.06   53.11 50.81 54.92 1:07.18 51.14
5x5x5 Cube Combined First round 24 1:29.53   1:41.63   2:09.64 1:42.54 1:40.02 1:29.53 1:42.33
3x3x3 Blindfolded Final 7 1:14.70   DNF   DNF DNF 1:14.70
3x3x3 One-Handed Second round 32 21.29   26.28   26.14 27.19 26.72 21.29 25.99
Combined First round 29 20.39   24.19   24.46 32.63 26.29 21.81 20.39
Pyraminx First round 43 6.55   9.93   8.77 10.78 6.55 10.24 15.05
Skewb First round 26 6.41   8.61   8.40 10.24 9.51 7.91 6.41
Square-1 Combined Final 7 17.52   20.51   22.97 18.36 17.52 20.19 25.37
Anthony Brooks    USA
Anthony Brooks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 8.20   9.64   9.83 8.20 9.21 10.08 9.88
Second round 2 8.21   9.08   8.21 8.25 8.26 10.74 10.75
First round 5 8.01   9.78   11.13 8.01 8.73 11.46 9.47
Arthur Garcin    France
Arthur Garcin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 41 13.07   14.23   15.60 14.70 13.07 14.14 13.85
First round 61 11.45   17.40   11.45 15.60 21.04 19.94 16.67
2x2x2 Cube Second round 31 3.97   4.64   5.59 4.24 4.75 4.93 3.97
First round 43 4.21   5.13   5.58 6.28 5.28 4.53 4.21
4x4x4 Cube Combined First round 36 46.08   57.87   46.08 56.16 58.30 1:01.83 59.14
5x5x5 Cube Combined First round 34 1:53.98     1:56.79 1:53.98
3x3x3 Blindfolded Final 6 1:03.47   DNF   1:03.47 1:07.40 DNF
3x3x3 One-Handed Second round 22 21.03   22.27   21.03 22.39 26.56 23.09 21.34
Combined First round 17 18.31   19.91   24.31 18.48 20.50 18.31 20.75
Pyraminx First round 40 8.14   9.46   10.44 9.86 9.21 9.30 8.14
Bence Barát    Hungary
Bence Barát
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 9.67   10.79   9.67 9.96 11.86 12.34 10.55
First round 14 9.46   10.67   12.09 10.49 9.46 10.87 10.66
2x2x2 Cube Final 5 2.55   2.87   3.18 2.71 2.91 2.99 2.55
Second round 12 2.17   3.54   3.51 3.65 3.45 5.54 2.17
First round 6 2.29   3.12   3.38 2.29 3.36 2.61 3.40
4x4x4 Cube Final 9 36.96   41.47   46.69 46.36 36.96 38.90 39.14
Combined First round 9 39.08   41.86   43.42 39.08 41.13 41.04 45.59
5x5x5 Cube Final 3 1:05.67   1:12.29   1:16.24 1:05.67 1:13.95 1:16.67 1:06.69
Combined First round 1 1:04.75   1:09.13   1:10.09 1:04.75 1:07.67 1:15.69 1:09.63
3x3x3 Blindfolded Final 4 42.13   DNF   DNF 54.70 42.13
3x3x3 One-Handed Second round 20 19.42   22.12   19.42 25.38 21.72 20.65 24.00
Combined First round 19 19.89   21.12   21.80 21.10 19.89 20.96 21.30
Rubik's Clock Combined First round 14 13.34   14.71   14.28 19.85 16.18 13.34 13.67
Pyraminx First round 24 5.70   7.21   7.25 8.60 7.57 6.81 5.70
Skewb First round 29 7.20   8.91   9.30 8.91 7.20 12.88 8.53
Square-1 Combined Final 6 17.27   20.23   21.57 17.27 21.45 21.35 17.89
Blaž Dobravec    Slovenia
Blaž Dobravec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 9.81   11.20   11.05 12.53 11.82 10.73 9.81
First round 24 10.43   11.93   11.83 10.43 11.62 12.33 12.95
2x2x2 Cube Second round 33 4.11   4.70   5.37 4.31 4.11 5.18 4.62
First round 21 3.26   4.02   4.09 4.76 3.80 4.16 3.26
4x4x4 Cube Final 10 37.19   42.63   43.55 45.90 46.50 37.19 38.45
Combined First round 10 34.42   42.04   42.31 40.22 34.42 43.60 43.90
5x5x5 Cube Combined First round 20 1:27.99   1:34.48   1:46.31 1:36.21 1:30.07 1:37.16 1:27.99
3x3x3 One-Handed Final 8 16.80   18.42   18.23 18.92 20.09 16.80 18.10
Second round 11 16.31   18.52   20.30 16.35 18.91 16.31 23.59
Combined First round 16 17.53   19.87   20.76 19.31 17.53 19.55 DNF
Pyraminx First round 45 7.39   10.60   7.39 9.86 9.42 12.51 12.93
Square-1 Combined Final 18 32.19   35.92   33.57 32.19 39.06 35.12 40.39
Brúnó Bereczki    Hungary
Brúnó Bereczki
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Final 4 2.84   4.12   2.84 4.65 4.64 5.71 3.07
First round 4 3.34   4.06   4.84 4.13 3.34 3.95 4.11
Clément Cherblanc    France
Clément Cherblanc
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 9.92   11.18   12.91 10.00 10.62 9.92 17.03
First round 18 9.89   11.10   10.58 9.89 10.99 13.04 11.73
2x2x2 Cube Second round 29 2.34   4.61   3.86 4.63 5.35 12.70 2.34
First round 14 3.45   3.61   3.61 3.83 3.76 3.45 3.47
4x4x4 Cube Combined First round 16 39.78   43.97   41.97 43.73 39.78 51.35 46.22
5x5x5 Cube Final 8 1:12.48   1:22.43   1:26.21 1:12.48 1:21.90 1:26.58 1:19.17
Combined First round 6 1:10.62   1:16.02   1:16.09 1:10.62 1:15.53 1:16.45 1:22.22
3x3x3 Blindfolded Final 17 2:21.69   DNF   DNF DNF 2:21.69
3x3x3 One-Handed Second round 18 19.16   20.32   21.71 19.65 19.16 19.59 DNF
Combined First round 18 19.01   20.07   28.19 20.72 19.01 19.27 20.23
Rubik's Clock Final 5 8.91   10.63   8.91 12.75 10.00 DNF 9.14
Combined First round 5 7.68   9.83   10.95 8.72 7.68 9.85 10.92
Pyraminx First round 27 6.73   7.57   7.23 8.85 6.73 7.29 8.19
Skewb Final 9 4.58   6.23   10.37 8.58 5.23 4.58 4.89
First round 8 3.64   5.37   3.64 4.25 7.10 7.34 4.76
Square-1 Combined Final 5 14.60   19.89   19.85 16.91 22.90 14.60 24.73
Dalibor Mrška    Slovakia
Dalibor Mrška
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 42 13.46   14.51   15.16 14.47 16.28 13.46 13.89
First round 50 10.58   15.62   10.58 16.58 23.58 15.79 14.50
2x2x2 Cube Second round 25 3.79   4.40   7.05 3.79 4.88 3.99 4.32
First round 18 3.21   3.95   4.87 4.18 3.21 3.80 3.86
4x4x4 Cube Combined First round 45 1:00.95     1:00.95 1:09.66
5x5x5 Cube Combined First round 50 2:45.64     2:55.91 2:45.64
3x3x3 Blindfolded Final 23 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Second round 33 23.76   26.85   23.76 26.96 28.26 27.83 25.75
Combined First round 28 22.78   24.00   22.78 29.12 22.80 26.22 22.98
Rubik's Clock Combined First round 24 19.37     19.37 20.43
Pyraminx First round 23 4.06   7.15   4.06 10.98 5.72 5.05 10.68
Skewb Final 5 4.04   4.85   5.41 5.47 4.75 4.04 4.39
First round 7 4.97   5.34   5.49 5.54 4.98 4.97 7.18
Square-1 Combined Final 29 40.48     42.19 40.48
Damián Kuruc    Slovakia
Damián Kuruc
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 58 14.36   16.73   DNF 16.93 17.52 14.36 15.73
First round 59 13.31   17.35   19.64 13.80 28.20 18.60 13.31
2x2x2 Cube Second round 39 4.51   5.30   6.19 4.51 5.59 4.74 5.57
First round 46 5.01   5.43   15.59 6.03 5.03 5.01 5.22
Pyraminx First round 49 10.28   11.13   11.73 10.30 10.28 11.36 14.41
Skewb First round 38 8.13   10.78   11.76 13.52 9.43 8.13 11.15
Daniel Blažek    Czech Republic
Daniel Blažek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 96 26.69   36.34   DNF 29.83 26.69 42.80 36.38
2x2x2 Cube First round 88 8.22   12.85   13.46 15.52 14.13 8.22 10.97
3x3x3 One-Handed Combined First round 53 1:01.39     DNF 1:01.39
Pyraminx First round 57 9.36   13.34   18.35 18.00 12.35 9.67 9.36
Dániel Varga    Hungary
Dániel Varga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 9.63   12.42   13.07 9.63 12.36 11.84 17.30
First round 42 10.87   14.26   10.87 12.47 16.23 14.07 DNF
2x2x2 Cube First round 55 4.49   5.91   5.16 7.43 7.74 4.49 5.14
4x4x4 Cube Combined First round 27 49.43   51.59   49.43 51.57 51.02 52.18 57.55
5x5x5 Cube Combined First round 17 1:25.94   1:32.56   1:25.94 1:36.01 1:30.46 1:43.77 1:31.22
3x3x3 Blindfolded Final 14 2:09.95   2:17.10   2:29.93 2:09.95 2:11.42
3x3x3 One-Handed Second round 16 17.71   20.12   17.71 18.82 22.14 22.38 19.41
Combined First round 14 18.64   19.59   18.92 18.80 21.04 18.64 21.35
Rubik's Clock Combined First round 16 13.24   17.45   14.33 13.24 DNF 18.33 19.70
Pyraminx First round 22 6.48   6.91   6.73 6.83 12.56 6.48 7.16
Skewb First round 46 10.87   12.90   13.56 11.55 10.87 16.12 13.60
Square-1 Combined Final 21 23.87   39.03   49.81 38.06 23.87 43.05 35.99
David Bláha    Czech Republic
David Bláha
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx First round 50 7.85   11.42   11.00 11.96 7.85 11.29 13.28
David Blažek    Czech Republic
David Blažek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 84 21.84   29.19   31.07 21.84 25.77 39.33 30.72
2x2x2 Cube First round 63 6.17   6.49   7.85 6.61 6.22 6.17 6.63
David Červený    Czech Republic
David Červený
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Clock Combined First round 9 10.29   11.98   11.86 11.07 10.29 13.00 13.45
Pyraminx First round 55 4.83   12.50   4.83 14.68 13.00 13.82 10.68
Skewb First round 22 5.71   7.98   8.72 5.71 7.04 8.17 12.94
Square-1 Combined Final 28 38.92   DNF   47.37 38.92 DNS DNS DNS
David Hauptvogel    Czech Republic
David Hauptvogel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 73 18.35   25.46   27.13 32.65 18.35 21.31 27.93
First round 71 17.03   19.86   17.03 22.04 21.21 21.02 17.36
2x2x2 Cube First round 69 5.02   7.35   6.37 7.91 7.78 5.02 10.98
4x4x4 Cube Combined First round 64 1:48.11     1:48.11 2:02.02
Pyraminx First round 37 6.29   9.08   11.91 9.96 8.90 6.29 8.37
Skewb First round 48 7.91   13.07   18.35 7.91 14.62 13.97 10.62
David Krasovskiy    Russia
David Krasovskiy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 94 29.52   35.08   29.52 35.82 40.15 39.67 29.75
2x2x2 Cube First round 89 6.97   12.99   16.94 6.97 16.58 12.18 10.22
Rubik's Clock Combined First round 33 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 64 11.80   15.30   17.78 11.80 14.52 16.39 15.00
Skewb First round 66 13.13   22.40   13.13 20.69 21.57 24.93 25.74
Diana Murnik    Russia
Diana Murnik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 88 27.12   30.46   30.61 29.55 31.23 36.81 27.12
2x2x2 Cube First round 78 6.78   8.64   7.33 10.09 6.78 8.49 10.60
Pyraminx First round 74 15.88   18.99   15.88 20.86 16.33 19.77 22.23
Dominik Pšár    Slovakia
Dominik Pšár
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 93 28.55   34.14   32.57 32.75 40.25 37.11 28.55
2x2x2 Cube First round 86 7.48   11.60   15.17 8.34 13.74 12.73 7.48
Pyraminx First round 60 10.37   13.95   DNF 10.37 17.92 10.86 13.07
Erik Akkersdijk    Netherlands
Erik Akkersdijk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 7.82   10.20   7.82 9.84 9.10 11.65 12.51
Second round 3 8.93   9.16   9.31 9.08 9.09 8.93 12.21
First round 33 10.28   13.30   11.59 17.76 10.55 10.28 DNF
2x2x2 Cube Second round 27 3.80   4.52   4.73 5.87 4.30 3.80 4.54
First round 38 4.51   4.82   5.19 4.59 4.51 8.43 4.67
4x4x4 Cube Final 6 32.59   40.22   47.89 40.32 32.59 42.02 38.31
Combined First round 1 30.94   34.20   34.28 33.48 30.94 38.77 34.85
5x5x5 Cube Final 4 1:06.87   1:12.83   1:06.87 1:16.11 1:07.24 1:15.15 1:22.83
Combined First round 5 1:10.49   1:14.37   1:20.30 1:19.78 1:10.49 1:11.47 1:11.86
3x3x3 Blindfolded Final 10 1:33.67   DNF   2:33.88 1:33.67 DNF
3x3x3 One-Handed Second round 15 14.79   20.12   18.86 18.93 22.63 14.79 22.58
Combined First round 21 17.18   21.66   23.87 18.73 17.18 24.90 22.38
Pyraminx First round 15 4.37   6.40   7.14 7.61 5.47 6.58 4.37
Skewb First round 32 5.51   9.25   8.71 12.55 10.71 8.34 5.51
Filip Bartůšek    Czech Republic
Filip Bartůšek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 59 16.23   17.09   18.07 17.66 17.02 16.58 16.23
First round 64 16.42   17.72   19.42 16.42 17.26 18.12 17.78
2x2x2 Cube Second round 32 4.13   4.66   4.87 4.78 4.13 5.08 4.32
First round 33 3.95   4.65   4.65 4.58 4.72 6.82 3.95
Pyraminx First round 21 5.70   6.90   6.63 5.95 8.11 13.95 5.70
Skewb First round 28 6.98   8.90   10.18 9.51 7.38 6.98 9.82
Filip Hrnko    Slovakia
Filip Hrnko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 9.54   11.61   11.18 11.28 9.54 12.37 13.73
First round 19 9.93   11.33   9.93 11.47 13.51 11.65 10.86
2x2x2 Cube Second round 37 3.06   5.13   3.06 5.86 5.76 5.46 4.18
First round 27 3.15   4.27   3.89 4.74 3.15 4.17 5.58
4x4x4 Cube Combined First round 25 47.62   50.98   50.47 49.40 55.68 53.06 47.62
5x5x5 Cube Combined First round 19 1:32.26   1:34.17   1:33.74 1:32.26 1:42.94 1:36.23 1:32.55
3x3x3 One-Handed Second round 23 17.42   22.63   22.98 22.81 25.70 22.10 17.42
Combined First round 25 20.91   23.28   22.56 25.14 20.91 22.15 29.82
Pyraminx First round 70 12.29   17.20   32.14 19.31 14.36 17.93 12.29
Skewb First round 41 5.84   11.27   7.72 11.71 14.39 5.84 33.01
Filip Kollár    Slovakia
Filip Kollár
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Clock Combined First round 31 32.06     DNF 32.06
Pyraminx First round 34 4.71   8.82   6.55 4.71 8.62 11.30 12.14
Square-1 Combined Final 12 21.63   24.45   22.12 21.63 25.99 25.23 28.21
Hunor Bózsing    Hungary
Hunor Bózsing
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.44   9.77   9.46 9.44 9.94 9.92 11.88
Second round 12 9.54   10.66   10.83 10.87 15.95 10.29 9.54
First round 13 9.73   10.61   11.78 10.31 9.75 11.96 9.73
2x2x2 Cube Second round 18 2.33   3.99   3.57 3.99 4.40 6.17 2.33
First round 11 3.01   3.44   3.01 3.33 3.25 3.74 5.29
4x4x4 Cube Final 8 38.00   41.42   40.87 43.76 40.69 38.00 42.71
Combined First round 11 38.36   42.23   39.18 44.24 43.26 38.36 46.95
5x5x5 Cube Final 1 1:00.16   1:09.65   1:00.16 1:21.78 1:11.58 1:10.88 1:06.48
Combined First round 2 1:09.39   1:11.23   1:10.13 1:11.60 1:12.11 1:11.95 1:09.39
3x3x3 One-Handed Final 1 13.37   14.17   14.79 13.75 15.98 13.37 13.96
Second round 4 13.90   14.74   14.37 13.90 14.96 14.90 18.05
Combined First round 5 13.01   15.39   17.82 13.01 14.80 13.54 18.50
Rubik's Clock Combined First round 12 11.74   14.41   13.16 12.12 17.95 DNF 11.74
Pyraminx First round 14 5.07   6.36   5.07 7.16 7.00 5.55 6.54
Skewb First round 25 6.66   8.60   7.28 15.78 8.25 6.66 10.26
Square-1 Combined Final 15 21.52   32.05   50.47 21.52 38.66 27.47 30.01
Igor Kowalczyk    Poland
Igor Kowalczyk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 11.57   12.69   12.07 13.11 12.88 13.71 11.57
First round 28 10.89   12.20   19.60 12.17 10.89 11.90 12.53
2x2x2 Cube Second round 23 2.74   4.21   2.74 5.00 4.11 3.51 10.55
First round 31 3.14   4.64   6.69 3.96 4.30 5.67 3.14
4x4x4 Cube Combined First round 50 1:09.26     1:09.26 1:38.20
3x3x3 One-Handed Final 3 10.44   14.91   10.44 26.50 15.16 16.69 12.87
Second round 1 11.06   12.84   12.48 14.65 13.82 12.23 11.06
Combined First round 1 10.71   13.35   12.39 13.90 10.71 13.76 16.56
Pyraminx First round 51 7.57   11.81   12.71 13.20 9.51 14.65 7.57
Skewb First round 37 6.64   10.75   6.64 22.59 8.27 7.08 16.89
Square-1 Combined Final 45 1:38.39     1:38.39 DNF
Ihor Bilchenko (Ігор Більченко)    Ukraine
Ihor Bilchenko (Ігор Більченко)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 7.17   9.65   7.17 DNF 10.26 8.92 9.76
Second round 9 9.24   10.20   10.52 11.80 10.28 9.79 9.24
First round 4 7.58   9.60   10.55 9.90 DNF 8.34 7.58
2x2x2 Cube Final 7 2.97   3.18   2.97 3.26 3.15 3.74 3.14
Second round 8 2.80   3.29   2.80 4.60 3.34 2.95 3.59
First round 28 2.85   4.29   DNF 5.01 3.55 2.85 4.31
4x4x4 Cube Final 5 37.79   40.02   40.94 39.83 37.79 41.76 39.28
Combined First round 8 37.38   41.59   43.57 43.56 48.85 37.65 37.38
5x5x5 Cube Combined First round 21 1:20.26   1:38.30   1:36.62 1:35.09 1:43.18 1:51.97 1:20.26
3x3x3 Blindfolded Final 20 3:16.92   DNF   3:18.21 DNF 3:16.92
3x3x3 One-Handed Final 12 12.39   20.29   12.39 22.19 18.13 20.55 36.32
Second round 9 16.17   18.41   19.28 16.21 16.17 19.75 21.33
Combined First round 8 15.35   16.54   24.49 15.35 16.27 16.51 16.84
Rubik's Clock Combined First round 17 12.46   22.91   15.89 12.46 40.16 DNF 12.68
Pyraminx First round 16 5.09   6.47   8.62 6.88 5.09 6.48 6.06
Skewb Final 10 6.09   6.69   6.87 6.54 8.39 6.65 6.09
First round 9 3.88   5.67   4.90 5.52 6.60 8.80 3.88
Square-1 Combined Final 36 46.22     46.22 52.01
Ilya Tsiareshka    Belarus
Ilya Tsiareshka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 10.72   11.99   13.24 10.72 11.22 13.84 11.52
First round 39 13.47   13.72   23.40 13.59 13.59 13.99 13.47
2x2x2 Cube Second round 46 4.12   7.16   8.08 4.12 10.16 7.82 5.59
First round 44 4.25   5.14   5.81 6.32 5.29 4.25 4.33
4x4x4 Cube Combined First round 28 50.33   52.26   57.89 50.88 53.19 50.33 52.71
5x5x5 Cube Combined First round 41 2:09.36     2:09.36 2:14.04
3x3x3 Blindfolded Final 21 4:42.48   DNF   4:42.48 DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 48 40.51     40.51 DNF
Rubik's Clock Final 1 5.76   7.02   6.08 7.85 5.76 9.97 7.12
Combined First round 1 5.87   6.88   5.87 7.37 6.12 7.16 7.73
Pyraminx First round 54 9.01   12.36   9.01 13.51 13.75 10.74 12.82
Skewb First round 44 7.56   12.62   15.11 7.56 9.92 12.84 15.65
Ivan Vynnyk (Іван Винник)    Ukraine
Ivan Vynnyk (Іван Винник)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.22   8.20   7.82 7.63 7.22 9.15 9.38
Second round 1 7.62   8.60   9.31 7.96 7.62 9.90 8.53
First round 1 7.97   9.11   13.04 7.97 9.00 9.10 9.22
2x2x2 Cube Final 10 3.70   4.26   4.10 4.32 3.70 4.86 4.36
Second round 11 2.87   3.52   2.87 3.12 4.23 4.81 3.20
First round 16 3.63   3.79   3.63 3.65 3.92 3.81 4.28
4x4x4 Cube Final 1 33.60   37.14   38.49 36.36 36.57 38.94 33.60
Combined First round 3 34.10   36.98   34.10 38.93 36.64 38.23 36.08
5x5x5 Cube Final 5 1:06.23   1:13.69   1:18.95 1:11.43 1:06.23 1:10.69 1:36.59
Combined First round 8 1:06.96   1:19.16   1:20.33 1:28.68 1:06.96 1:12.57 1:24.59
3x3x3 One-Handed Final 6 12.19   15.95   12.19 16.16 16.64 15.04 16.77
Second round 5 12.60   15.41   16.41 16.06 14.89 12.60 15.29
Combined First round 2 12.21   14.10   13.68 15.81 12.21 14.88 13.73
Jakub Chaloupka    Czech Republic
Jakub Chaloupka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 66 14.54   18.14   14.54 15.82 19.41 25.05 19.18
First round 67 16.50   18.42   17.87 16.50 20.97 17.46 19.93
2x2x2 Cube Second round 34 3.77   4.73   4.37 3.77 5.07 5.92 4.75
First round 35 3.73   4.69   5.61 4.99 4.10 3.73 4.99
4x4x4 Cube Combined First round 51 1:09.83     1:09.83 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 42 2:19.65     2:19.65 2:30.58
3x3x3 Blindfolded Final 22 5:18.25   DNF   5:18.25 DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 45 37.46     37.46 54.41
Pyraminx First round 46 8.67   10.90   10.92 9.14 14.65 12.65 8.67
Skewb First round 40 7.25   11.18   10.92 12.25 10.36 7.25 17.64
Square-1 Combined Final 32 43.56     1:09.62 43.56
Jakub Drápalík    Czech Republic
Jakub Drápalík
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 70 16.57   20.74   17.86 24.87 21.60 22.75 16.57
First round 66 17.14   18.40   20.05 17.55 17.14 17.60 21.01
2x2x2 Cube First round 65 5.60   6.91   8.12 5.60 5.68 18.33 6.93
4x4x4 Cube Combined First round 60 1:42.76     1:53.75 1:42.76
Jakub Kniebugl    Slovakia
Jakub Kniebugl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 21.89   25.18   26.75 21.89 28.67 23.38 25.42
4x4x4 Cube Combined First round 62 1:43.38     1:43.38 2:22.89
5x5x5 Cube Combined First round 51 3:12.90     3:12.90 3:46.40
3x3x3 One-Handed Combined First round 56 1:26.41     1:26.41 DNF
Pyraminx First round 76 16.27   20.07   20.60 16.27 32.95 22.99 16.62
Skewb First round 69 10.78   34.86   31.94 56.32 30.69 41.95 10.78
Jakub Linet    Czech Republic
Jakub Linet
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 95 28.30   36.22   53.00 35.84 28.30 34.05 38.76
2x2x2 Cube First round 79 7.09   8.80   9.85 7.72 8.82 10.50 7.09
Pyraminx First round 62 8.56   14.24   8.56 19.20 11.99 17.64 13.08
Skewb First round 62 11.48   20.22   25.65 13.49 11.48 21.53 29.34
Jan Mimra    Czech Republic
Jan Mimra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 47 12.56   15.09   14.08 12.56 14.95 38.38 16.23
First round 45 13.10   15.22   13.99 13.10 20.22 16.57 15.10
2x2x2 Cube First round 60 4.21   6.27   4.21 7.79 7.66 5.89 5.25
4x4x4 Cube Combined First round 38 55.54   59.80   1:00.17 55.54 1:06.46 56.22 1:03.00
5x5x5 Cube Combined First round 28 1:39.95   1:47.31   1:51.79 1:39.95 1:46.90 1:46.03 1:49.00
3x3x3 One-Handed Combined First round 40 25.89   31.55   29.18 31.55 33.93 25.89 36.50
Jan Poskočil    Czech Republic
Jan Poskočil
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 72 18.75   23.27   DNF 18.75 20.82 24.23 24.76
First round 74 19.01   21.52   19.72 22.83 22.02 23.05 19.01
2x2x2 Cube First round 83 7.07   9.40   7.56 7.07 10.20 10.43 11.02
4x4x4 Cube Combined First round 61 1:42.90     1:42.90 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 55 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 42 7.09   9.80   16.88 9.21 11.41 7.09 8.78
Skewb First round 53 10.39   13.95   10.39 13.97 11.40 16.47 19.50
Square-1 Combined Final 26 33.84   49.38   DNF 34.99 33.84 1:00.70 52.46
Jayden McNeill    Australia
Jayden McNeill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.15   9.57   10.23 9.15 9.17 11.12 9.32
Second round 5 7.80   9.28   9.84 7.80 8.37 10.10 9.62
First round 2 7.38   9.38   7.38 12.36 11.46 8.74 7.94
2x2x2 Cube Final 2 1.85   2.32   2.55 3.12 2.37 1.85 2.05
Second round 1 2.21   2.35   2.34 2.44 2.21 2.43 2.27
First round 1 2.25   2.51   2.68 2.49 3.23 2.36 2.25
4x4x4 Cube Final 7 37.72   40.35   40.64 37.72 40.92 46.12 39.50
Combined First round 5 35.75   38.91   35.75 39.10 37.59 42.48 40.03
5x5x5 Cube Final 6 1:09.36   1:17.04   1:18.40 1:15.50 1:17.21 1:09.36 1:24.98
Combined First round 3 1:08.09   1:11.39   1:11.80 1:08.09 1:10.97 1:15.13 1:11.40
3x3x3 Blindfolded Final 1 38.35   DNF   DNF 38.35 44.62
3x3x3 One-Handed Final 2 11.62   14.40   15.26 17.94 13.73 11.62 14.21
Second round 2 13.44   14.29   16.42 13.44 14.04 13.63 15.19
Combined First round 3 13.20   15.30   16.37 13.20 14.74 15.66 15.51
Rubik's Clock Final 4 7.76   10.05   10.95 10.04 9.15 15.86 7.76
Combined First round 4 8.54   9.11   8.80 DNF 9.22 8.54 9.32
Pyraminx Final 6 3.96   5.09   5.43 5.55 3.96 DNF 4.28
First round 6 3.63   4.99   5.66 4.26 9.88 3.63 5.04
Skewb Final 4 3.93   4.77   3.93 5.16 4.17 6.47 4.98
First round 5 3.16   4.89   3.99 7.05 3.16 3.79 6.88
Square-1 Combined Final 1 10.71   12.48   13.31 12.44 10.71 13.84 11.69
Jernej Omulec    Slovenia
Jernej Omulec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 50 15.03   15.41   15.62 15.39 19.36 15.03 15.22
First round 58 15.25   16.90   15.25 16.80 16.60 17.30 19.83
2x2x2 Cube First round 51 4.92   5.66   5.33 5.81 6.53 4.92 5.84
4x4x4 Cube Combined First round 49 1:08.65     1:14.98 1:08.65
5x5x5 Cube Combined First round 40 2:05.47     2:16.63 2:05.47
3x3x3 One-Handed Combined First round 47 40.12     45.59 40.12
Rubik's Clock Combined First round 15 12.77   16.42   14.57 DNF 12.77 16.42 18.28
Pyraminx First round 33 4.41   8.78   4.41 9.65 9.52 7.28 9.54
Square-1 Combined Final 25 34.45   40.68   45.53 36.32 34.45 48.95 40.19
Jonatan Kłosko    Poland
Jonatan Kłosko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 9.18   10.29   11.37 9.18 11.06 10.43 9.39
Second round 6 8.52   9.66   8.52 12.78 9.99 9.56 9.43
First round 11 8.80   10.48   12.59 9.93 10.08 8.80 11.43
4x4x4 Cube Combined First round 19 42.00   47.16   47.01 45.40 42.00 49.07 51.04
Pyraminx Final 5 2.96   4.70   3.73 6.27 4.11 9.79 2.96
First round 7 4.28   5.03   4.28 12.56 5.55 4.94 4.61
Skewb Final 2 3.02   3.41   3.56 4.67 3.02 3.29 3.39
First round 1 1.83   3.22   4.53 2.15 1.83 2.98 DNF
Square-1 Combined Final 35 45.88     45.88 1:23.31
Jong-Ho Jeong (정종호)    Korea
Jong-Ho Jeong (정종호)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.72   9.56   8.73 10.04 9.92 14.00 8.72
Second round 7 7.91   9.76   7.91 10.41 9.76 9.11 11.04
First round 9 8.70   10.39   11.74 8.70 11.66 9.55 9.95
2x2x2 Cube Second round 13 2.49   3.74   2.82 3.52 4.87 7.26 2.49
First round 5 2.05   3.02   2.05 3.58 2.46 3.03 3.60
4x4x4 Cube Final 3 31.78   39.05   DNF 31.78 46.13 36.63 34.40
Combined First round 2 33.81   34.52   38.99 33.81 34.82 34.91 33.82
5x5x5 Cube Final 2 1:07.40   1:11.75   1:14.95 1:14.47 1:07.40 1:09.02 1:11.76
Combined First round 4 1:07.11   1:13.16   1:18.10 1:23.06 1:11.86 1:09.53 1:07.11
3x3x3 Blindfolded Final 23 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 13.63   18.65   13.63 21.16 18.35 16.44 21.35
Second round 8 16.78   17.90   17.06 19.22 16.78 18.08 18.57
Combined First round 6 14.78   16.19   15.72 14.99 17.85 14.78 20.61
Pyraminx First round 13 3.07   6.24   7.11 10.29 6.22 3.07 5.39
Square-1 Combined Final 9 17.74   22.68   42.20 19.91 20.06 17.74 28.06
Jozef Švec    Slovakia
Jozef Švec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 53 14.03   16.14   15.23 16.22 14.03 17.47 16.96
First round 62 11.12   17.63   15.56 21.99 11.12 15.38 21.94
2x2x2 Cube First round 61 5.49   6.47   5.49 6.75 6.06 7.92 6.60
Jure Gregorc    Slovenia
Jure Gregorc
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 9.00   11.56   DNF 9.00 13.67 11.69 9.31
First round 8 9.78   10.21   10.47 10.79 10.07 9.78 10.09
2x2x2 Cube Final 9 2.71   3.87   4.01 3.70 3.89 2.71 8.27
Second round 7 2.74   3.27   3.19 3.49 4.15 2.74 3.12
First round 7 2.50   3.23   4.32 3.31 2.78 2.50 3.61
4x4x4 Cube Combined First round 14 41.06   43.62   42.53 51.35 43.89 44.43 41.06
5x5x5 Cube Combined First round 10 1:15.41   1:20.33   1:17.54 1:19.23 1:24.21 1:29.84 1:15.41
3x3x3 Blindfolded Final 19 3:04.79   DNF   3:04.79 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 17 16.48   20.32   18.90 16.48 22.07 20.00 22.52
Combined First round 15 16.94   19.60   23.41 18.62 16.94 18.95 21.23
Rubik's Clock Final 8 8.86   DNF   DNF 11.00 10.40 DNF 8.86
Combined First round 7 10.53   10.93   10.55 10.53 16.87 11.07 11.18
Pyraminx First round 18 5.14   6.66   5.14 6.74 6.00 10.96 7.25
Skewb First round 18 5.39   7.53   6.55 9.25 11.44 6.78 5.39
Square-1 Combined Final 17 23.50   34.57   34.70 30.17 38.85 56.24 23.50
Karel Fiser    Czech Republic
Karel Fiser
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 91 27.77   32.48   27.77 29.74 34.42 33.27 47.94
2x2x2 Cube First round 75 5.30   8.05   DNF 6.48 6.91 10.77 5.30
4x4x4 Cube Combined First round 68 2:07.20     2:07.20 2:27.94
5x5x5 Cube Combined First round 55 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 63 11.40   15.21   12.50 17.98 15.15 19.98 11.40
Skewb First round 59 15.85   18.67   18.51 19.81 17.70 27.39 15.85
Square-1 Combined Final 40 1:04.10     1:30.29 1:04.10
Karol Zakrzewski    Poland
Karol Zakrzewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 8.82   10.82   8.82 9.62 DNF 11.52 11.31
Second round 8 9.08   10.12   10.30 11.08 10.40 9.66 9.08
First round 7 9.01   10.15   9.01 10.40 9.74 10.32 11.87
2x2x2 Cube Second round 21 2.82   4.06   2.82 5.17 4.83 4.22 3.14
First round 20 3.12   3.97   3.12 3.61 6.52 4.06 4.24
4x4x4 Cube Combined First round 13 38.67   43.21   44.62 38.67 39.87 45.13 48.82
5x5x5 Cube Final 7 1:10.29   1:19.85   1:22.02 1:14.46 1:23.08 1:27.10 1:10.29
Combined First round 7 1:09.64   1:17.62   1:12.40 1:09.64 1:14.65 1:39.50 1:25.80
3x3x3 One-Handed Final 4 13.49   15.13   15.99 15.65 15.58 13.49 14.16
Second round 3 10.51   14.34   15.57 10.51 15.13 13.09 14.80
Combined First round 4 13.52   15.37   14.56 13.52 15.99 15.79 15.77
Skewb First round 64 9.31   20.27   9.31 20.01 14.45 DNF 26.35
Kristýna Vaštová    Czech Republic
Kristýna Vaštová
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 56 15.66   16.31   15.66 16.11 21.30 15.99 16.82
First round 46 12.12   15.28   13.67 14.11 DNF 18.07 12.12
2x2x2 Cube First round 74 4.50   7.84   8.69 11.07 6.79 4.50 8.03
4x4x4 Cube Combined First round 52 1:14.33     1:26.12 1:14.33
5x5x5 Cube Combined First round 48 2:32.40     2:41.93 2:32.40
3x3x3 One-Handed Combined First round 52 50.12     56.09 50.12
Rubik's Clock Combined First round 30 27.01     27.01 DNF
Pyraminx First round 66 12.49   16.61   27.19 12.49 13.95 20.53 15.34
Skewb First round 68 17.62   28.39   25.29 17.62 37.13 22.74 57.03
Laura Ohrndorf    Germany
Laura Ohrndorf
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 52 14.56   15.73   15.34 16.74 14.56 19.39 15.10
First round 52 16.01   16.35   16.49 18.83 16.01 16.37 16.18
2x2x2 Cube First round 67 6.60   7.22   7.98 6.60 7.02 7.28 7.35
4x4x4 Cube Combined First round 41 51.91   1:04.09   55.99 1:07.03 1:09.25 51.91 1:22.83
5x5x5 Cube Combined First round 39 1:59.73     1:59.73 2:05.16
3x3x3 One-Handed Combined First round 42 27.57   32.25   27.57 32.97 31.57 32.20 39.20
Rubik's Clock Final 7 8.19   19.74   DNF 41.93 8.30 8.98 8.19
Combined First round 2 7.50   8.56   7.50 8.67 8.47 9.99 8.54
Pyraminx First round 47 9.24   10.90   9.44 9.24 34.50 11.68 11.58
Skewb First round 49 10.95   13.37   13.84 13.42 22.13 12.86 10.95
Square-1 Combined Final 24 32.64   40.10   DNF 35.87 43.86 40.57 32.64
Luboš Bartík    Czech Republic
Luboš Bartík
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 9.97   12.09   13.08 10.89 12.31 DNF 9.97
First round 22 10.78   11.56   11.11 10.78 12.51 14.53 11.06
2x2x2 Cube Second round 19 3.13   4.00   3.40 4.94 3.13 5.08 3.66
First round 12 1.96   3.49   4.48 3.12 2.88 1.96 4.94
4x4x4 Cube Final 4 34.22   39.12   37.96 42.66 36.75 34.22 44.05
Combined First round 6 34.78   39.90   34.78 42.72 44.76 36.40 40.57
5x5x5 Cube Combined First round 9 1:14.63   1:20.29   1:37.68 1:19.23 1:24.05 1:17.59 1:14.63
3x3x3 Blindfolded Final 16 2:17.44   DNF   DNF 2:17.44 DNF
3x3x3 One-Handed Second round 34 21.29   27.77   30.24 26.81 27.63 28.87 21.29
Combined First round 34 23.14   26.45   25.30 26.91 23.14 27.89 27.14
Rubik's Clock Combined First round 22 16.02     DNF 16.02
Pyraminx First round 25 7.03   7.21   7.31 7.03 7.12 10.07 7.20
Skewb First round 20 5.10   7.77   9.96 5.30 8.88 9.12 5.10
Square-1 Combined Final 27 35.85   51.09   35.85 1:07.25 48.40 37.61 DNF
Lukáš Brixí    Czech Republic
Lukáš Brixí
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 23.62   28.07   24.95 28.32 30.94 31.81 23.62
2x2x2 Cube First round 81 6.24   9.16   9.09 6.24 9.38 9.01 11.48
4x4x4 Cube Combined First round 58 1:31.94     1:46.18 1:31.94
5x5x5 Cube Combined First round 52 3:21.54     3:45.72 3:21.54
Pyraminx First round 67 8.78   16.68   8.78 15.27 16.95 25.80 17.83
Łukasz Burliga    Poland
Łukasz Burliga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 8.62   10.99   12.17 8.62 9.99 10.81 12.45
First round 10 9.48   10.40   9.48 9.54 10.32 11.33 12.50
2x2x2 Cube Final 6 2.59   3.01   2.66 3.63 2.59 5.13 2.73
Second round 2 2.22   2.44   2.73 2.22 2.52 2.36 2.44
First round 8 2.16   3.28   2.62 2.50 2.16 5.14 4.72
4x4x4 Cube Final 11 39.75   42.86   42.58 43.99 46.57 39.75 42.02
Combined First round 4 32.33   38.30   36.89 44.64 32.33 38.63 39.37
5x5x5 Cube Combined First round 18 1:30.64   1:33.74   1:30.91 1:30.64 1:35.91 1:41.15 1:34.41
3x3x3 One-Handed Final 5 15.64   15.81   17.09 15.64 15.81 15.75 15.87
Second round 12 15.56   18.61   20.45 19.55 15.83 15.56 24.05
Combined First round 12 14.79   18.94   20.90 23.81 19.73 16.19 14.79
Pyraminx Final 9 3.54   5.78   6.32 6.36 4.66 7.27 3.54
First round 9 3.44   5.34   5.83 5.63 6.70 4.56 3.44
Skewb Final 1 2.58   3.37   3.47 3.87 4.35 2.77 2.58
First round 3 2.57   3.53   5.73 2.57 3.67 3.90 3.02
Square-1 Combined Final 14 23.79   29.02   29.93 23.79 28.08 32.81 29.04
Maciej Czapiewski    Poland
Maciej Czapiewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 9.35   10.30   9.77 14.21 11.19 9.93 9.35
Second round 11 9.71   10.63   9.90 11.79 9.71 10.19 20.06
First round 6 9.15   10.07   11.13 9.15 9.62 9.82 10.76
2x2x2 Cube Final 1 1.36   2.07   2.20 2.38 2.86 1.36 1.64
Second round 3 1.83   2.51   2.60 2.23 2.69 4.72 1.83
First round 3 1.56   2.73   1.56 DNF 2.82 3.33 2.03
4x4x4 Cube Combined First round 15 33.54   43.88   48.11 42.97 33.54 45.05 43.61
5x5x5 Cube Combined First round 25 1:31.30   1:42.50   1:59.46 1:31.30 1:44.15 1:34.43 1:48.93
3x3x3 One-Handed Second round 13 15.45   19.80   22.25 17.55 15.45 19.61 DNF
Combined First round 11 15.99   18.81   18.60 18.72 19.12 20.99 15.99
Pyraminx First round 17 5.12   6.47   8.22 5.46 DNF 5.74 5.12
Skewb Final 6 4.29   5.09   4.35 6.04 DNF 4.29 4.87
First round 10 3.13   5.69   6.37 9.08 6.05 3.13 4.66
Square-1 Combined Final 13 20.68   28.24   20.68 32.65 27.83 32.42 24.47
Marek Majerik    Slovakia
Marek Majerik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 57 13.78   16.55   13.78 19.32 DNF 14.61 15.73
First round 48 12.15   15.39   15.61 15.24 15.32 12.15 17.30
2x2x2 Cube Second round 43 4.80   5.98   6.70 4.80 6.68 5.60 5.65
First round 22 3.48   4.06   4.19 3.90 3.48 4.10 5.59
4x4x4 Cube Combined First round 39 54.11   1:00.70   1:06.37 58.63 54.11 1:02.03 1:01.45
5x5x5 Cube Combined First round 36 1:54.69     1:54.69 1:57.22
3x3x3 One-Handed Combined First round 38 25.62   29.79   34.53 28.64 26.21 35.89 25.62
Pyraminx First round 38 4.92   9.20   4.92 9.69 7.46 19.28 10.46
Skewb First round 33 6.26   9.44   7.92 DNF 6.26 8.48 11.93
Marek Novák    Czech Republic
Marek Novák
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 20.07   23.66   33.41 24.63 20.07 25.57 20.79
2x2x2 Cube Second round 42 4.97   5.85   5.61 5.99 5.95 7.57 4.97
First round 49 5.31   5.58   5.59 5.31 6.04 5.50 5.64
4x4x4 Cube Combined First round 53 1:15.20     1:29.40 1:15.20
Pyraminx First round 52 8.41   12.11   9.75 14.69 8.41 16.63 11.90
Skewb First round 21 5.90   7.77   8.65 8.05 13.31 6.62 5.90
Marek Továrek    Czech Republic
Marek Továrek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 49 12.81   15.25   16.59 14.72 12.81 14.80 16.24
First round 41 12.57   14.14   12.57 12.99 14.07 15.49 15.37
2x2x2 Cube Second round 40 4.74   5.58   5.74 6.65 5.56 5.44 4.74
First round 50 4.92   5.59   6.28 8.12 5.53 4.96 4.92
4x4x4 Cube Combined First round 43 1:00.34     1:06.58 1:00.34
5x5x5 Cube Combined First round 43 2:20.52     2:20.52 2:25.93
3x3x3 One-Handed Combined First round 46 38.40     39.81 38.40
Pyraminx First round 61 7.00   14.24   16.45 13.64 7.00 17.95 12.62
Skewb First round 51 9.51   13.73   16.64 13.08 9.51 20.02 11.47
Mário Dominik Gejdoš    Slovakia
Mário Dominik Gejdoš
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 62 17.20   17.80   19.01 18.10 17.20 17.76 17.53
First round 63 13.98   17.72   13.98 DNF 17.15 14.16 21.86
2x2x2 Cube First round 52 3.93   5.74   6.02 6.32 10.09 4.88 3.93
3x3x3 One-Handed Combined First round 41 25.12   32.03   30.34 25.53 25.12 42.94 40.22
Rubik's Clock Combined First round 28 24.39     24.39 DNF
Pyraminx Final 12 5.27   6.28   6.11 7.93 6.11 6.63 5.27
First round 11 4.61   5.56   5.17 6.27 4.61 5.23 6.38
Skewb First round 42 7.32   12.22   7.32 12.02 15.38 9.25 DNF
Markus Pirzer    Germany
Markus Pirzer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 85 24.31   29.22   30.86 30.93 28.88 24.31 27.93
2x2x2 Cube First round 87 9.75   11.64   14.11 9.75 9.93 20.50 10.89
4x4x4 Cube Combined First round 63 1:43.92     2:14.91 1:43.92
5x5x5 Cube Combined First round 53 3:22.73     3:22.73 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 23 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 55 1:24.67     DNF 1:24.67
Rubik's Clock Combined First round 23 16.12     16.12 20.19
Skewb First round 67 17.22   22.64   30.20 21.00 17.22 21.78 25.13
Square-1 Combined Final 44 1:31.11     DNF 1:31.11
Martin Černý    Czech Republic
Martin Černý
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 22.15   24.47   DNF 23.87 22.57 26.97 22.15
2x2x2 Cube First round 68 4.81   7.28   9.55 6.15 4.81 16.58 6.15
4x4x4 Cube Combined First round 65 1:52.47     2:10.24 1:52.47
Martin Šilha    Czech Republic
Martin Šilha
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 87 25.66   30.15   31.24 25.66 27.81 31.41 39.29
2x2x2 Cube First round 85 6.10   9.74   8.38 DNF 12.14 8.71 6.10
Matěj Fiedler    Czech Republic
Matěj Fiedler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 48 13.57   15.21   13.57 15.90 16.00 16.24 13.74
First round 53 12.29   16.45   17.94 16.77 12.29 16.82 15.77
Matěj Grohmann    Czech Republic
Matěj Grohmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 9.87   11.28   10.53 10.60 12.71 12.73 9.87
First round 12 9.45   10.60   10.32 10.93 9.45 10.54 11.09
2x2x2 Cube Final 8 2.73   3.27   2.81 6.43 3.20 2.73 3.81
Second round 10 1.77   3.39   1.77 2.74 4.49 5.01 2.94
First round 15 2.69   3.67   4.25 4.35 3.41 3.36 2.69
4x4x4 Cube Combined First round 17 42.82   44.16   42.82 44.56 44.04 43.88 45.98
5x5x5 Cube Combined First round 14 1:17.49   1:30.25   1:27.56 1:17.49 1:33.26 1:29.94 1:39.54
3x3x3 Blindfolded Final 23 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Final 10 14.52   18.95   14.52 23.53 21.33 16.89 18.63
Second round 6 12.77   NR 16.31   NR 18.51 12.77 13.42 17.01 18.79
Combined First round 10 13.29   17.75   24.86 20.34 13.29 14.44 18.48
Pyraminx First round 28 4.65   8.00   6.72 10.59 4.65 6.82 10.45
Skewb First round 35 6.07   9.94   10.90 6.07 10.64 10.38 8.79
Square-1 Combined Final 39 1:02.84     1:37.91 1:02.84
Matěj Mužátko    Czech Republic
Matěj Mužátko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 10.32   11.77   12.63 10.73 10.32 11.95 DNF
First round 29 10.52   12.28   12.94 13.99 12.28 10.52 11.63
2x2x2 Cube Second round 20 1.60   4.02   2.46 4.57 5.04 5.77 1.60
First round 25 2.69   4.23   2.93 4.51 2.69 5.25 6.11
4x4x4 Cube Combined First round 31 47.48   54.49   56.50 52.54 47.48 59.89 54.43
5x5x5 Cube Combined First round 15 1:28.05   1:31.54   1:28.05 1:46.58 1:33.20 1:29.51 1:31.92
3x3x3 Blindfolded Final 5 49.63   DNF   DNF 49.63 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 37 21.72   27.69   33.96 22.65 26.47 21.72 DNF
Rubik's Clock Final 3 8.29   9.97   10.08 9.54 10.86 8.29 10.29
Combined First round 6 9.95   10.26   10.19 9.95 10.17 10.43 10.67
Pyraminx First round 39 6.32   9.24   6.32 9.42 9.86 9.69 8.61
Skewb First round 17 4.14   7.38   10.97 4.48 4.14 10.31 7.36
Square-1 Combined Final 34 45.42     45.42 55.89
Matic Omulec    Slovenia
Matic Omulec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 9.84   11.08   9.84 11.16 10.22 11.86 12.92
First round 17 9.91   11.03   10.28 9.91 11.12 11.69 15.60
2x2x2 Cube Second round 15 2.17   3.87   3.11 3.68 5.11 4.81 2.17
First round 19 2.76   3.97   2.76 4.10 4.84 3.87 3.95
4x4x4 Cube Final 12 40.77   43.36   55.13 43.11 40.77 45.86 41.12
Combined First round 7 37.02   40.18   38.84 39.51 37.02 42.75 42.20
5x5x5 Cube Combined First round 11 1:18.08   1:23.83   1:37.43 1:26.38 1:26.75 1:18.35 1:18.08
3x3x3 One-Handed Second round 21 19.85   22.20   23.03 27.52 22.14 21.44 19.85
Combined First round 26 20.77   23.86   22.02 24.88 24.69 26.05 20.77
Rubik's Clock Combined First round 25 20.79     20.79 DNF
Pyraminx First round 20 6.21   6.77   6.21 7.59 6.35 7.76 6.36
Skewb Final 11 4.61   6.95   6.77 7.03 7.06 4.61 8.15
First round 11 5.59   6.61   6.36 7.48 5.59 7.87 5.99
Square-1 Combined Final 10 19.61   22.71   24.83 21.75 19.61 30.17 21.56
Matyáš Plouhar    Czech Republic
Matyáš Plouhar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 90 24.59   32.30   41.87 32.52 24.59 32.82 31.55
2x2x2 Cube First round 80 6.12   9.10   9.91 8.92 6.12 9.55 8.82
Maxim Chechnev    Russia
Maxim Chechnev
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 13.77   21.30   13.77 19.67 37.04 24.03 20.20
2x2x2 Cube First round 73 4.74   7.79   8.08 7.37 4.74 7.91 10.75
4x4x4 Cube Combined First round 66 1:57.93     2:02.03 1:57.93
5x5x5 Cube Combined First round 54 3:32.34     3:32.34 3:51.77
3x3x3 Blindfolded Final 12 2:06.68   DNF   DNF DNF 2:06.68
Rubik's Clock Combined First round 32 41.79     41.84 41.79
Pyraminx First round 65 9.85   16.51   18.40 17.52 14.16 17.84 9.85
Skewb First round 58 14.26   18.33   20.16 17.75 17.09 14.26 22.71
Square-1 Combined Final 37 47.21     1:09.20 47.21
Michal Brixí    Czech Republic
Michal Brixí
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 22.39   26.22   22.39 27.22 25.97 25.46 32.96
2x2x2 Cube First round 62 5.34   6.48   5.34 5.59 6.95 6.90 8.59
4x4x4 Cube Combined First round 59 1:32.49     1:51.66 1:32.49
5x5x5 Cube Combined First round 47 2:31.29     2:31.29 3:05.13
Pyraminx First round 69 12.62   16.82   18.45 17.78 12.62 17.92 14.77
Skewb First round 65 12.84   21.64   24.04 15.35 12.84 25.53 26.46
Michal Málek    Czech Republic
Michal Málek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 64 14.57   18.07   24.81 18.05 18.72 14.57 17.44
First round 56 15.55   16.61   16.14 15.67 18.02 21.82 15.55
2x2x2 Cube First round 70 3.98   7.37   6.64 8.57 8.14 7.33 3.98
3x3x3 Blindfolded Final 15 2:11.66   DNF   2:11.66 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 44 35.74     49.36 35.74
Rubik's Clock Combined First round 29 26.10     DNF 26.10
Pyraminx First round 73 10.19   18.41   16.04 21.59 30.89 10.19 17.60
Skewb First round 52 11.81   13.93   20.50 11.81 12.62 15.96 13.21
Michal Stoklásek    Czech Republic
Michal Stoklásek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 89 26.08   30.99   34.58 DNF 26.08 30.43 27.95
Rubik's Clock Combined First round 20 15.78     19.92 15.78
Pyraminx First round 75 9.69   19.69   11.62 33.49 13.95 47.17 9.69
Michał Rzewuski    Poland
Michał Rzewuski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 8.47   9.79   8.47 9.92 10.31 9.13 10.36
Second round 4 8.55   9.27   9.61 9.74 9.42 8.78 8.55
First round 3 8.88   9.55   10.78 12.66 8.98 8.88 8.88
2x2x2 Cube Second round 17 2.40   3.98   2.40 4.28 4.01 4.06 3.86
First round 4 2.61   2.94   11.21 2.72 2.95 2.61 3.14
4x4x4 Cube Final 2 36.07   38.77   39.05 45.14 36.07 36.09 41.18
Combined First round 12 37.99   42.38   43.72 50.46 44.62 37.99 38.80
5x5x5 Cube Combined First round 12 1:24.09   1:26.03   1:28.78 1:24.69 1:24.09 1:24.61 1:37.76
3x3x3 One-Handed Final 7 16.01   18.00   16.01 18.35 24.18 19.06 16.60
Second round 10 13.22   18.43   15.67 13.22 16.93 22.70 23.20
Combined First round 9 13.27   17.46   23.59 17.38 19.74 13.27 15.27
Skewb Final 7 1.90   5.13   DNF 1.90 2.49 9.57 3.32
First round 2 2.33   3.50   3.09 3.61 4.74 3.80 2.33
Square-1 Combined Final 23 29.27   40.05   29.27 38.08 36.66 45.42 49.56
Nela Sendlerová    Czech Republic
Nela Sendlerová
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 9.41   11.48   11.30 10.88 12.26 9.41 13.49
First round 30 10.33   12.71   12.55 16.67 12.39 10.33 13.19
2x2x2 Cube Second round 30 3.07   4.61   3.07 5.00 7.32 4.57 4.26
First round 29 3.26   4.30   4.85 5.07 4.44 3.26 3.61
4x4x4 Cube Combined First round 23 47.99   50.13   1:04.29 48.22 52.25 49.92 47.99
Niki Placskó    Hungary
Niki Placskó
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 71 20.26   22.86   22.64 22.41 20.26 23.52 23.54
First round 68 17.23   18.83   19.77 18.60 17.23 20.99 18.13
2x2x2 Cube First round 77 6.42   8.34   6.42 9.69 7.47 7.86 11.22
4x4x4 Cube Combined First round 69 2:20.40     2:22.86 2:20.40
Rubik's Clock Combined First round 18 9.22   DNF   9.80 DNF 9.44 DNF 9.22
Pyraminx First round 72 13.31   17.89   13.31 19.76 17.46 22.57 16.45
Skewb First round 60 16.17   18.71   20.12 16.17 17.25 18.76 24.34
Nikola Gavláková    Czech Republic
Nikola Gavláková
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 18.56   21.59   21.78 23.18 18.56 20.76 22.23
Nora Christ    Germany
Nora Christ
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 54 14.70   16.17   17.58 15.65 23.68 14.70 15.28
First round 40 11.63   14.10   16.43 11.63 12.82 13.04 18.28
2x2x2 Cube Second round 48 5.77   7.43   6.03 8.92 7.33 5.77 DNF
First round 47 4.25   5.49   6.16 4.89 4.25 7.69 5.43
4x4x4 Cube Combined First round 34 48.63   57.30   55.71 1:04.00 48.63 58.61 57.58
5x5x5 Cube Combined First round 31 1:51.17     1:51.17 1:52.81
3x3x3 One-Handed Combined First round 43 31.90     41.30 31.90
Pyraminx First round 58 8.43   13.47   8.43 16.18 9.65 17.69 14.58
Skewb First round 55 11.84   15.35   11.84 13.49 15.39 20.94 17.16
Olivér Perge    Hungary
Olivér Perge
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 40 12.98   13.97   13.34 12.98 15.68 13.87 14.70
First round 21 10.37   11.39   10.52 10.37 12.01 12.19 11.64
2x2x2 Cube Second round 41 4.76   5.58   5.98 6.43 4.76 5.76 5.00
First round 45 4.47   5.18   5.20 5.39 4.96 7.09 4.47
4x4x4 Cube Combined First round 24 43.22   50.21   43.22 1:00.49 51.87 44.02 54.74
5x5x5 Cube Combined First round 26 1:35.00   1:43.94   1:35.00 1:41.54 1:39.55 1:53.37 1:50.74
3x3x3 Blindfolded Final 23 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 39 28.99   30.91   31.83 28.99 30.92 31.60 30.20
Rubik's Clock Combined First round 10 10.20   12.12   12.95 15.77 10.20 12.68 10.74
Pyraminx First round 31 7.85   8.66   7.85 8.04 8.88 10.79 9.05
Skewb First round 56 9.39   16.26   25.77 9.39 13.35 27.87 9.65
Square-1 Combined Final 33 45.23     47.75 45.23
Ondřej Hájek    Czech Republic
Ondřej Hájek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 68 15.13   19.54   21.65 20.24 21.28 17.11 15.13
First round 72 18.53   20.01   29.22 18.99 21.65 18.53 19.40
2x2x2 Cube Second round 26 3.24   4.51   3.24 6.90 3.97 4.95 4.60
First round 42 4.18   5.08   4.40 6.25 6.15 4.69 4.18
Pyraminx First round 32 8.25   8.70   8.41 17.40 8.75 8.25 8.94
Skewb First round 15 3.56   7.26   8.60 4.87 3.56 8.42 8.49
Patrik Školník    Slovakia
Patrik Školník
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 46 12.87   15.02   12.87 16.44 14.46 17.14 14.17
First round 49 14.27   15.52   17.33 14.42 14.27 16.27 15.87
2x2x2 Cube First round 54 4.76   5.76   4.76 7.66 5.63 5.21 6.43
4x4x4 Cube Combined First round 37 51.36   58.31   54.04 56.37 1:04.53 51.36 1:05.17
5x5x5 Cube Combined First round 55 DNF     DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 49 40.80     40.80 1:03.45
Pyraminx First round 71 11.82   17.52   19.88 16.72 15.96 11.82 DNF
Skewb First round 57 10.68   16.61   22.99 17.66 12.93 10.68 19.23
Patryk Szewczyk    Poland
Patryk Szewczyk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 7.65   11.22   11.55 10.05 DNF 12.06 7.65
First round 35 10.29   13.44   14.44 10.29 12.12 14.76 13.75
5x5x5 Cube Combined First round 16 1:26.88   1:32.38   1:32.10 1:28.59 1:26.88 1:36.46 1:39.45
Skewb First round 24 6.57   8.16   9.21 6.57 7.99 7.27 DNF
Square-1 Combined Final 31 41.05     41.05 DNF
Pavel Černý    Czech Republic
Pavel Černý
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 60 14.98   17.72   15.80 18.63 14.98 18.74 DNF
First round 55 15.11   16.53   16.40 16.50 16.69 15.11 17.74
2x2x2 Cube Second round 45 5.54   6.94   5.74 7.06 5.54 10.65 8.02
First round 41 2.36   5.03   2.36 4.34 5.06 5.70 6.40
4x4x4 Cube Combined First round 48 1:07.47     1:32.52 1:07.47
5x5x5 Cube Combined First round 49 2:38.01     2:38.01 2:39.40
3x3x3 One-Handed Combined First round 51 41.54     46.85 41.54
Pyraminx First round 44 7.38   10.41   7.38 12.96 8.31 9.95 13.14
Skewb First round 19 5.58   7.75   9.20 17.08 5.58 8.27 5.78
Pavel Jelínek    Czech Republic
Pavel Jelínek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 10.91   11.77   DNF 12.39 11.37 10.91 11.55
First round 26 11.67   12.08   12.05 14.16 12.11 11.67 12.09
2x2x2 Cube Second round 22 3.55   4.20   3.90 4.68 4.71 4.03 3.55
First round 23 3.57   4.08   3.57 4.36 4.30 3.58 4.83
4x4x4 Cube Combined First round 40 46.44   1:02.27   53.43 46.44 1:10.59 1:23.22 1:02.78
5x5x5 Cube Combined First round 32 1:52.79     2:27.77 1:52.79
3x3x3 Blindfolded Final 2 38.82   NR 47.87   NR 51.10 38.82 53.70
3x3x3 One-Handed Second round 28 23.06   24.34   23.71 23.06 23.83 34.37 25.48
Combined First round 31 18.97   24.46   25.30 20.91 18.97 27.18 35.99
Pyraminx Final 8 5.15   5.73   5.88 5.81 6.21 5.15 5.50
First round 10 3.90   5.43   3.90 4.80 5.74 9.19 5.75
Skewb Final 12 7.51   8.95   12.10 7.51 7.70 11.34 7.81
First round 16 4.90   7.29   7.08 5.56 4.90 14.12 9.23
Square-1 Combined Final 38 51.04     1:20.14 51.04
Petr Michovský    Czech Republic
Petr Michovský
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 12.77   13.25   13.32 12.96 12.77 13.48 15.71
First round 37 12.00   13.57   15.44 12.35 15.38 12.97 12.00
2x2x2 Cube Second round 14 2.61   3.77   3.30 2.92 7.60 5.09 2.61
First round 10 2.93   3.42   3.38 4.96 3.34 2.93 3.54
4x4x4 Cube Combined First round 29 46.10   52.45   59.63 1:02.02 46.10 47.52 50.19
5x5x5 Cube Combined First round 38 1:57.38     1:57.38 1:57.72
3x3x3 Blindfolded Final 9 1:32.16   DNF   DNF 1:32.16 DNF
3x3x3 One-Handed Second round 31 21.45   24.74   26.70 35.90 22.04 21.45 25.49
Combined First round 24 18.32   22.99   21.81 24.09 23.06 24.40 18.32
Rubik's Clock Combined First round 26 22.64     DNF 22.64
Pyraminx Final 3 3.16   4.06   3.98 5.61 4.26 3.16 3.93
First round 3 2.42   NR 3.99   NR 5.30 3.93 5.83 2.74 2.42
Skewb First round 36 6.61   10.12   10.01 6.61 11.59 DNF 8.77
Square-1 Combined Final 8 16.93   22.35   23.30 20.72 16.93 29.49 23.02
Petr Vaško    Czech Republic
Petr Vaško
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 45 12.86   14.98   15.07 15.77 12.86 16.05 14.10
First round 47 12.79   15.38   12.79 16.47 14.24 16.99 15.44
2x2x2 Cube First round 59 5.88   6.06   6.11 5.99 6.87 6.07 5.88
Phan Thi Thu Trang    Vietnam
Phan Thi Thu Trang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 51 15.28   15.64   15.28 15.84 15.53 15.54 17.30
First round 51 14.13   15.87   16.22 14.13 15.69 20.69 15.69
2x2x2 Cube First round 71 4.62   7.51   7.14 8.23 7.97 4.62 7.42
3x3x3 Blindfolded Final 23 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 50 40.81     1:06.86 40.81
Square-1 Combined Final 46 DNF     DNF DNF
Piotr Tokarski    Poland
Piotr Tokarski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 10.66   13.06   14.44 13.08 10.66 12.01 14.10
First round 20 9.75   11.35   9.75 11.98 10.76 12.30 11.30
2x2x2 Cube Final 3 2.14   2.61   2.14 3.14 2.32 4.47 2.37
Second round 5 2.03   2.99   2.03 3.70 2.11 6.02 3.15
First round 2 1.40   2.67   2.00 2.93 6.07 1.40 3.08
4x4x4 Cube Combined First round 21 43.29   49.79   43.29 50.82 44.72 DNF 53.82
5x5x5 Cube Combined First round 23 1:30.81   1:40.15   1:42.77 1:50.18 1:34.26 1:30.81 1:43.43
3x3x3 Blindfolded Final 13 2:08.05   DNF   2:08.05 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 30 21.90   24.66   23.69 21.90 32.02 23.45 26.85
Combined First round 32 21.44   24.90   26.25 25.03 23.42 21.44 DNF
Rubik's Clock Combined First round 11 12.19   13.91   12.19 19.68 12.25 16.22 13.25
Pyraminx Final 2 2.62   3.85   2.97 6.26 4.81 3.78 2.62
First round 1 1.95   3.31   3.69 4.63 3.31 2.92 1.95
Skewb First round 14 4.77   6.85   6.66 7.78 4.77 8.44 6.11
Square-1 Combined Final 16 25.63   32.20   36.65 25.63 31.34 28.61 36.95
Rafał Waryszak    Poland
Rafał Waryszak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 39 10.50   13.79   16.73 11.00 16.33 14.04 10.50
First round 31 11.90   13.04   14.32 11.90 12.63 13.75 12.73
2x2x2 Cube Second round 50 4.80   DNF   4.80 5.61 DNF DNF 5.36
First round 26 3.15   4.23   3.44 5.25 3.15 3.99 5.59
4x4x4 Cube Combined First round 33 48.85   55.18   55.76 57.30 48.85 52.48 58.71
5x5x5 Cube Combined First round 45 2:25.97     2:25.97 2:39.99
3x3x3 One-Handed Final 11 17.10   19.05   17.73 17.10 20.50 20.41 19.00
Second round 7 16.00   17.71   16.00 17.27 18.00 18.17 17.85
Combined First round 13 17.66   19.02   19.64 21.75 17.66 19.48 17.95
Pyraminx Final 1 1.91   2.41   WR 3.54 2.66 1.91 2.63 1.93
First round 2 2.78   3.47   4.06 4.33 3.50 2.78 2.85
Skewb First round 23 7.29   8.04   8.53 7.86 8.91 7.29 7.72
Square-1 Combined Final 11 12.73   22.96   22.48 12.73 25.62 21.91 24.49
Richard Dyntera    Czech Republic
Richard Dyntera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 43 12.01   14.71   13.55 16.29 DNF 14.29 12.01
First round 38 12.87   13.67   15.27 13.33 13.97 12.87 13.71
2x2x2 Cube Second round 47 3.71   7.28   DNF 7.26 8.21 3.71 6.38
First round 34 2.77   4.67   3.68 11.43 5.75 2.77 4.59
4x4x4 Cube Combined First round 42 57.86   1:21.51   57.86 1:15.35 1:38.58 1:14.36 1:34.83
5x5x5 Cube Combined First round 37 1:55.07     1:55.07 2:07.53
3x3x3 One-Handed Second round 35 24.44   29.41   24.44 DNF 26.91 29.60 31.71
Combined First round 30 19.51   24.28   36.79 20.38 21.91 19.51 30.55
Skewb First round 50 9.05   13.44   15.19 9.05 11.33 18.48 13.81
Rok Glinšek    Slovenia
Rok Glinšek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 9.61   12.13   12.07 9.61 13.64 11.57 12.74
First round 23 10.05   11.77   10.65 13.93 12.79 11.88 10.05
2x2x2 Cube Second round 36 3.14   4.84   5.38 4.00 9.45 5.15 3.14
First round 13 1.98   3.54   1.98 3.80 3.73 4.87 3.09
4x4x4 Cube Combined First round 18 39.57   44.99   43.42 39.57 44.97 46.58 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 13 1:21.25   1:28.16   1:21.25 1:47.53 1:27.28 1:33.73 1:23.47
3x3x3 One-Handed Second round 24 20.80   23.31   23.89 20.80 21.54 24.51 DNF
Combined First round 20 17.60   21.19   31.64 26.29 18.77 17.60 18.52
Rubik's Clock Final 6 10.28   11.09   10.77 12.76 10.91 11.60 10.28
Combined First round 8 10.00   11.55   13.34 11.21 10.00 10.71 12.73
Pyraminx First round 26 5.50   7.41   10.20 9.60 6.24 5.50 6.39
Skewb Final 3 3.64   3.99   3.64 18.98 3.87 4.05 4.04
First round 4 3.18   4.41   5.06 3.18 4.36 3.80 6.47
Square-1 Combined Final 4 15.46   18.74   18.08 15.46 20.27 23.19 17.88
Samuel Márton    Slovakia
Samuel Márton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 99 38.15   46.35   47.82 38.15 48.70 42.52 DNF
Sebastián Okruhlica    Slovakia
Sebastián Okruhlica
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 65 16.42   18.13   18.90 21.95 18.05 16.42 17.45
First round 65 15.32   18.06   19.66 16.87 15.32 21.68 17.66
2x2x2 Cube Second round 38 4.39   5.18   5.84 4.39 5.22 5.34 4.99
First round 39 4.26   4.85   4.76 6.96 5.08 4.26 4.72
4x4x4 Cube Combined First round 56 1:21.16     1:38.31 1:21.16
Sébastien Auroux    Germany
Sébastien Auroux
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 11.39   12.68   13.58 11.39 11.68 12.78 15.66
First round 36 11.06   13.56   11.06 12.16 13.03 15.49 19.48
2x2x2 Cube Final 11 2.55   5.15   4.25 10.08 4.11 2.55 7.10
Second round 9 2.80   3.32   3.07 3.54 7.25 3.36 2.80
First round 32 3.04   4.65   6.25 4.56 6.46 3.04 3.14
4x4x4 Cube Combined First round 20 43.07   47.26   46.47 51.16 45.98 49.34 43.07
5x5x5 Cube Combined First round 30 1:43.78   1:54.26   1:43.78 1:52.09 2:13.73 1:52.74 1:57.95
3x3x3 Blindfolded Final 11 1:48.45   DNF   3:05.12 1:48.45 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 36 24.56   26.74   24.56 27.47 24.77 32.26 27.98
Rubik's Clock Final 2 7.27   8.34   7.27 8.62 8.56 7.83 13.48
Combined First round 3 7.11   8.74   7.33 7.11 DNF 9.09 9.79
Pyraminx First round 19 4.29   6.73   4.29 7.07 6.17 8.05 6.94
Skewb First round 27 6.06   8.90   8.39 11.66 9.18 9.12 6.06
Square-1 Combined Final 20 28.80   38.16   37.68 33.76 47.19 43.04 28.80
Sergey Chirin    Russia
Sergey Chirin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 11.95   13.23   14.88 12.19 12.80 11.95 14.71
First round 32 10.68   13.16   10.68 11.67 17.72 14.30 13.52
2x2x2 Cube Second round 35 3.51   4.74   3.51 8.87 5.55 3.84 4.84
First round 36 3.20   4.78   3.50 3.20 4.72 6.13 6.59
4x4x4 Cube Combined First round 35 52.78   57.68   58.63 56.90 57.50 1:00.04 52.78
5x5x5 Cube Combined First round 29 1:44.50   1:50.95   1:44.50 2:06.41 1:48.81 1:52.29 1:51.75
3x3x3 One-Handed Second round 25 19.43   23.63   24.52 28.44 25.13 21.24 19.43
Combined First round 33 21.85   25.23   25.55 26.92 23.23 29.43 21.85
Skewb First round 34 8.73   9.91   10.63 9.77 8.73 9.32 15.34
Square-1 Combined Final 2 11.93   14.61   19.48 14.58 11.93 17.05 12.21
Šimon Bláha    Czech Republic
Šimon Bláha
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 61 15.31   17.75   19.16 15.94 20.00 15.31 18.16
First round 70 16.81   19.35   17.72 21.57 16.81 20.17 20.15
2x2x2 Cube First round 72 4.82   7.53   4.82 15.01 5.29 6.83 10.46
Pyraminx First round 56 10.32   13.01   10.69 24.00 12.57 15.76 10.32
Skewb First round 45 10.46   12.85   15.84 11.58 11.97 15.00 10.46
Square-1 Combined Final 43 1:14.62     1:20.97 1:14.62
Šimon Prudil    Czech Republic
Šimon Prudil
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 98 33.27   44.27   53.51 41.77 46.21 33.27 44.82
2x2x2 Cube First round 90 11.05   16.24   20.89 18.34 18.77 11.61 11.05
3x3x3 One-Handed Combined First round 57 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 68 14.31   16.72   24.81 16.98 18.18 14.31 14.99
Skewb First round 61 12.35   19.84   20.44 20.96 18.11 12.35 21.57
Sinpei Araki (荒木慎平)    Japan
Sinpei Araki (荒木慎平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 55 14.11   16.26   14.11 17.33 15.90 20.28 15.55
First round 44 13.90   15.05   15.37 16.82 13.90 15.28 14.50
2x2x2 Cube Final 4 1.73   2.85   2.93 5.41 3.18 1.73 2.44
Second round 4 2.18   2.78   3.00 3.77 2.53 2.18 2.81
First round 17 1.62   3.82   2.96 2.76 5.81 1.62 5.74
3x3x3 Blindfolded Final 18 2:58.33   DNF   DNF DNF 2:58.33
Tadeáš Faldus    Czech Republic
Tadeáš Faldus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 19.93   23.98   20.98 24.15 26.80 19.93 27.87
2x2x2 Cube First round 57 4.80   5.93   5.06 7.08 6.77 4.80 5.96
4x4x4 Cube Combined First round 54 1:18.59     1:46.69 1:18.59
5x5x5 Cube Combined First round 44 2:22.49     2:22.49 2:32.14
3x3x3 One-Handed Combined First round 54 1:05.15     1:05.15 DNF
Pyraminx First round 41 6.62   9.67   8.54 11.59 9.00 11.46 6.62
Skewb First round 47 6.79   12.91   14.31 13.28 29.59 11.14 6.79
Tobiáš Kristýn    Czech Republic
Tobiáš Kristýn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 92 22.64   33.25   32.25 37.79 35.78 22.64 31.71
2x2x2 Cube First round 76 7.59   8.30   10.58 8.58 7.59 7.67 8.64
Tomáš Jíra    Czech Republic
Tomáš Jíra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 63 16.27   17.96   16.27 16.71 18.94 DNF 18.22
First round 60 16.41   17.39   18.18 16.94 19.07 17.06 16.41
2x2x2 Cube First round 82 5.90   9.21   9.71 15.23 8.32 9.60 5.90
4x4x4 Cube Combined First round 57 1:27.12     1:27.12 1:37.86
Tomáš Josef    Czech Republic
Tomáš Josef
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 19.47   23.43   30.25 21.42 24.71 24.16 19.47
2x2x2 Cube First round 66 6.00   7.19   6.00 DNF 6.99 6.86 7.73
Pyraminx First round 59 10.21   13.90   10.21 14.72 12.69 19.97 14.28
Tomáš Nguyen    Vietnam
Tomáš Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 8.92   10.68   14.72 11.57 8.92 10.17 10.31
First round 15 9.80   10.88   9.80 12.86 10.09 11.54 11.01
2x2x2 Cube Final 12 2.74   6.65   9.58 2.74 6.46 DNF 3.90
Second round 6 2.26   3.03   2.95 3.21 2.94 3.43 2.26
First round 24 1.93   4.22   1.93 2.67 7.31 DNF 2.67
4x4x4 Cube Combined First round 32 46.70   54.80   50.69 1:22.96 46.70 1:02.98 50.72
5x5x5 Cube Combined First round 33 1:53.84     2:00.55 1:53.84
3x3x3 One-Handed Second round 29 23.38   24.55   23.54 23.61 23.38 DNF 26.51
Combined First round 35 23.75   26.61   34.60 24.76 23.75 27.91 27.15
Pyraminx Final 11 3.86   5.88   10.77 5.62 4.37 3.86 7.64
First round 8 3.91   5.13   4.86 4.27 6.27 3.91 6.81
Skewb Final 8 3.82   5.13   8.69 6.10 4.36 3.82 4.92
First round 6 2.66   5.27   7.63 5.95 2.66 4.24 5.62
Square-1 Combined Final 30 40.97     40.97 54.79
Tomáš Novotný    Czech Republic
Tomáš Novotný
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 9.46   12.27   11.12 12.44 15.27 13.24 9.46
First round 16 9.25   10.89   9.25 12.01 13.48 10.34 10.32
2x2x2 Cube First round 56 3.43   5.93   4.91 6.18 3.43 7.87 6.71
4x4x4 Cube Combined First round 26 49.39   51.15   49.39 49.54 1:01.81 51.51 52.40
5x5x5 Cube Combined First round 27 1:34.95   1:44.08   1:50.53 1:34.95 1:41.85 1:46.85 1:43.54
3x3x3 Blindfolded Final 23 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Second round 27 21.69   24.03   25.40 25.51 24.21 22.49 21.69
Combined First round 27 17.91   23.95   28.28 17.91 22.99 24.95 23.90
Rubik's Clock Combined First round 19 15.49     16.13 15.49
Pyraminx First round 29 7.56   8.44   10.53 8.47 8.01 7.56 8.85
Skewb First round 43 9.43   12.36   9.43 18.61 9.53 17.51 10.04
Square-1 Combined Final 41 1:04.18     1:04.18 1:29.30
Vincent Švec    Slovakia
Vincent Švec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 44 13.32   14.81   17.22 13.39 16.72 14.33 13.32
First round 54 14.79   16.50   15.43 17.58 18.29 16.50 14.79
2x2x2 Cube First round 53 4.78   5.74   5.04 7.96 7.29 4.78 4.88
4x4x4 Cube Combined First round 55 1:20.03     1:20.03 1:26.21
5x5x5 Cube Combined First round 46 2:26.71     2:35.85 2:26.71
Pyraminx First round 30 7.56   8.66   8.28 12.22 8.28 7.56 9.43
Skewb First round 39 7.84   10.79   14.31 7.84 11.53 12.78 8.07
Vladislav Botvinko    Russia
Vladislav Botvinko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 86 24.80   29.60   31.40 32.11 DNF 25.29 24.80
4x4x4 Cube Combined First round 70 2:25.21     2:35.99 2:25.21
Rubik's Clock Combined First round 33 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 48 8.07   11.05   9.32 12.67 8.07 12.73 11.16
Skewb First round 63 12.80   20.25   30.88 28.24 12.80 15.27 17.23
Vojtěch Drachovský    Czech Republic
Vojtěch Drachovský
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 97 34.97   38.48   40.50 36.90 43.92 38.03 34.97
2x2x2 Cube First round 84 5.62   9.42   12.35 9.01 5.62 7.97 11.29
Witali Bułatow    Poland
Witali Bułatow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 67 14.77   18.69   15.58 14.77 27.54 16.25 24.25
First round 57 14.01   16.80   14.01 15.96 19.47 18.11 16.32
2x2x2 Cube Second round 44 5.39   6.77   5.74 5.39 DNF 8.07 6.49
First round 30 2.65   4.48   4.01 6.59 4.74 2.65 4.68
4x4x4 Cube Combined First round 47 1:04.71     1:04.71 1:21.50
3x3x3 Blindfolded Final 3 39.04   49.70   1:01.52 39.04 48.53
Wojciech Szatanowski    Poland
Wojciech Szatanowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 9.23   11.14   18.69 12.41 11.03 9.23 9.97
Second round 10 9.50   10.35   11.43 9.87 9.50 10.92 10.25
First round 25 8.66   12.02   8.66 12.63 12.98 10.45 13.97
2x2x2 Cube Second round 16 2.83   3.97   2.83 3.54 4.21 5.57 4.16
First round 9 2.62   3.42   3.75 5.71 3.47 3.05 2.62
4x4x4 Cube Combined First round 22 41.21   50.05   58.12 54.82 41.21 43.75 51.58
5x5x5 Cube Combined First round 22 1:32.19   1:38.87   1:53.47 1:37.78 1:32.19 1:42.77 1:36.07
3x3x3 Blindfolded Final 8 1:29.62   DNF   2:15.86 1:29.62 DNF
3x3x3 One-Handed Second round 19 15.01   21.75   22.52 21.44 21.30 15.01 25.22
Combined First round 7 15.23   16.44   19.36 16.97 16.31 16.04 15.23
Rubik's Clock Combined First round 13 13.35   14.50   13.35 14.29 15.39 14.91 14.31
Pyraminx Final 10 3.51   5.88   8.91 10.91 3.58 5.14 3.51
First round 12 3.28   5.76   7.84 5.69 8.92 3.28 3.76
Skewb First round 31 7.40   9.22   9.49 7.40 8.07 10.11 21.89
Square-1 Combined Final 22 32.73   39.89   47.60 36.33 38.60 44.75 32.73