Cubing Spring Grudziadz 2012

Date City WCA LInk
2012-4-21  Poland, Grudziadz Cubing Spring Grudziadz 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Michał Pleskowicz 9.41  Tomasz Żołnowski 10.60  Tomasz Cyrklaff 10.67
 2x2x2 Cube  Michał Pleskowicz 4.07  Hubert Antokolski 4.26  Tomasz Cyrklaff 4.48
 4x4x4 Cube  Michał Pleskowicz 48.37  Jakub Cabaj 51.97  Marcin Zalewski 52.75
 3x3x3 Blindfolded  Marcin Zalewski 47.05  Michał Pleskowicz 3:34.08  Mateusz Fydrych 4:33.55
 3x3x3 One-Handed  Michał Pleskowicz 12.67  Tomasz Cyrklaff 19.34  Marcin Zalewski 19.60
 Rubik's Clock  Rafał Studnicki 9.33  Marcin Jakubowski 9.36  Piotr Michał Padlewski 11.08
 Megaminx  Kamil Zieliński 1:14.87  Filip Miazek 1:16.82  Marcin Zalewski 1:57.89
 Pyraminx  Mateusz Cichoracki 5.61  Owidiusz Pryk 5.71  Michał Pleskowicz 6.29
 Square-1  Piotr Michał Padlewski 16.56  Michał Pleskowicz 28.68  Maksymilian Kutyła 29.83
 3x3x3 Multi-Blind  Marcin Kowalczyk 21/25 58:03  Marcin Zalewski 10/15 53:43  Mariusz Wiśniewski 4/4 30:00
       Rubik's Magic  Wojciech Szatanowski 1.51  Bartłomiej Różalski 1.51  Łukasz Herman 1.62
       Master Magic  Piotr Michał Padlewski 2.85  Wojciech Szatanowski 3.03  Marcin Radziszewski 3.06
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Pleskowicz 8.27   8.80    Poland 10.96 8.27 8.34 9.27 8.80
2 Tomasz Żołnowski 9.68   11.50    Poland 11.56 9.68 10.75 12.18 14.88
3 Tomasz Cyrklaff 9.81   12.32    Poland 14.05 11.00 11.90 16.28 9.81
4 Marcin Zalewski 10.16   12.58    Poland DNF 10.16 14.28 11.59 11.86
5 Kalina Jakubowska 10.78   12.61    Poland 11.55 13.69 10.78 12.91 13.38
6 Kamil Zieliński 12.08   13.30    Poland 14.21 13.99 13.61 12.31 12.08
7 Mateusz Fydrych 11.38   13.79    Poland 11.38 14.47 12.61 14.30 14.78
8 Jakub Cabaj 10.16   13.85    Poland 10.16 13.88 14.61 13.05 17.27
9 Filip Miazek 12.21   14.03    Poland 12.21 14.61 14.72 13.97 13.52
10 Wojciech Szatanowski 12.63   14.06    Poland 13.38 12.63 14.38 15.97 14.41
11 Sebastian Czyrzewski 13.86   14.54    Poland 13.94 15.61 14.06 17.08 13.86
12 Krzysztof Górka 13.21   14.75    Poland 15.88 18.02 13.21 13.52 14.84
13 Marcin Stachura 13.05   14.91    Poland 13.05 14.47 15.86 14.40 17.50
14 Marcin Kowalczyk 12.30   15.35    Poland 15.18 12.30 14.86 22.50 16.00
15 Marcin Jakubowski 12.21   15.40    Poland 15.19 12.21 15.34 15.66 15.75
16 Piotr Michał Padlewski 13.83   15.66    Poland 16.21 16.63 13.83 14.15 18.02
17 Tomasz Jankowiak 13.69   15.83    Poland 14.55 13.69 18.43 14.93 18.02
18 Hubert Antokolski 13.66   16.20    Poland 15.94 17.72 20.28 14.93 13.66
19 Bartłomiej Różalski 15.56   16.75    Poland 18.18 17.65 15.56 16.52 16.08
20 Krzysztof Kuncki 15.15   16.96    Poland 17.00 15.15 17.30 16.88 17.00
21 Maksymilian Kutyła 14.61   17.06    Poland 26.34 16.96 14.61 17.21 17.02
22 Wojciech Paluch 13.94   17.12    Poland 13.94 17.75 20.22 17.08 16.52
23 Adrian Nowikiewicz 15.28   17.12    Poland 17.03 22.72 17.06 17.28 15.28
24 Boriss Benzerruki 14.13   17.74    Latvia 18.65 14.77 19.81 14.13 20.05
25 Michał Bogdan 17.91   19.14    Poland 18.59 29.16 17.91 18.08 20.75
26 Darek Antokolski 16.27   19.56    Poland 20.19 20.75 20.28 16.27 18.21
27 Rafał Studnicki 16.96   19.66    Poland 19.68 18.00 23.71 21.31 16.96
28 Artur Miazga 18.28   19.89    Poland DNF 20.53 18.28 18.88 20.27
29 Marek Padlewski 17.46   19.94    Poland 22.30 18.30 21.61 17.46 19.91
30 Przemysław Janicki 15.22   20.49    Poland 27.06 19.65 20.22 21.61 15.22
31 Łukasz Herman 18.28   20.85    Poland 18.28 22.72 21.21 27.36 18.61
32 Mariusz Wiśniewski 15.55   20.99    Poland 24.65 18.27 15.55 22.53 22.16
33 Jakub Wolniewicz 14.58   21.04    Poland 14.58 20.13 DNF 19.34 23.66
34 Karol Celmer 17.43   21.10    Poland 20.81 22.05 20.43 22.05 17.43
35 Marcin Radziszewski 19.36   21.33    Poland 24.94 21.31 21.68 19.36 21.00
36 Maciej Solakiewicz 20.02   21.51    Poland 23.08 20.22 20.02 27.08 21.22
37 Tomasz Gieniusz 18.90   21.88    Poland 18.90 20.93 21.18 DNF 23.52
38 Bartosz Wlizło 20.06   22.23    Poland 23.90 21.61 37.90 21.19 20.06
39 Dennis Rosero 19.21   22.37    Colombia 22.38 28.24 24.31 20.41 19.21
40 Piotr Chodera 19.47   22.60    Poland 28.25 19.47 23.47 21.00 23.34
41 Mateusz Cichoracki 19.84   23.05    Poland 22.28 19.84 24.03 29.86 22.83
42 Karolina Wiącek 17.93   23.17    Poland 17.93 24.22 22.50 22.78 28.44
43 Piotr Majtyka 17.77   23.98    Poland DNF 17.77 21.63 27.21 23.11
44 Karol Kotarski 22.36   24.22    Poland 25.91 22.36 24.30 25.84 22.52
45 Owidiusz Pryk 20.30   24.64    Poland 27.52 25.02 26.81 20.30 22.09
46 Kinga Wiśniewska 21.90   25.62    Poland 22.02 25.81 21.90 29.02 DNF
47 Piotr Kuchta 23.16   26.25    Poland DNF 24.69 23.16 24.50 29.55
48 Adam Joks 18.41   26.57    Poland 26.90 18.41 27.03 33.34 25.77
49 Bartosz Szatkowski 24.59   27.07    Poland 26.75 26.19 28.28 24.59 32.41
50 Jacek Wiśniewski 25.65   27.07    Poland 25.65 27.88 31.09 26.08 27.25
51 Łukasz Boczek 26.13   29.60    Poland 28.34 27.81 26.13 32.66 33.33
52 Łukasz Lisiecki 27.16   30.41    Poland 34.72 27.16 32.31 27.71 31.21
53 Ernest Zakrzewski 25.31   30.79    Poland 36.33 25.31 34.19 27.27 30.91
54 Oliwer Podeszwa 22.06   33.40    Poland 22.06 26.88 DNF 28.77 44.55
55 Adam Malec 25.00   35.82    Poland 33.56 35.50 25.00 43.43 38.41
56 Anna Prabucka 30.16   38.77    Poland 43.55 40.58 39.83 30.16 35.90
57 Dennis van Enckevort 35.91   39.44    Netherlands 38.72 41.50 38.11 35.91 42.50
58 Mateusz Bieńkowski 29.52   41.45    Poland 33.13 43.18 DNF 48.05 29.52
59 Oleg Andreyev 34.50   44.10    Latvia 36.41 45.31 58.84 50.58 34.50
60 Wincenty Mikucewicz 39.83   44.80    Poland 47.09 46.31 39.83 48.71 41.00
61 Radosław Stręciwilk 46.40   52.75    Poland 1:17.83 58.59 48.25 46.40 51.41
62 Krzysztof Szwarc 49.25   54.30    Poland 57.65 53.00 49.25 54.63 55.27
63 Marek Zdziech 1:07.00   1:16.94    Poland 1:34.21 1:26.50 1:13.46 1:10.86 1:07.00
64 Krzysztof Cabaj 1:37.66   1:43.82    Poland 1:40.25 2:22.25 1:41.80 1:37.66 1:49.40
65 Amelia Zakrzewska 1:43.18   2:10.32    Poland 2:03.22 2:01.03 3:06.00 1:43.18 2:26.71
66 Szymon Bałos 27.65   DNF    Poland 27.65 DNF 28.63 28.11 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Pleskowicz 9.33   9.74    Poland 11.27 9.86 9.80 9.33 9.56
2 Tomasz Cyrklaff 9.02   10.56    Poland 9.02 10.18 10.38 11.13 12.08
3 Marcin Zalewski 9.13   10.74    Poland 12.81 11.16 9.13 10.19 10.86
4 Tomasz Żołnowski 10.05   11.35    Poland 13.36 11.31 10.05 12.65 10.08
5 Kalina Jakubowska 10.33   12.42    Poland 12.18 10.33 12.31 12.77 15.27
6 Filip Miazek 12.13   12.98    Poland 13.16 14.68 12.43 12.13 13.36
7 Mateusz Fydrych 11.52   13.26    Poland 12.77 11.52 12.86 17.15 14.16
8 Marcin Stachura 13.78   14.17    Poland 14.46 14.11 14.66 13.78 13.94
9 Wojciech Szatanowski 11.77   14.35    Poland 15.02 12.86 15.16 11.77 15.61
10 Marcin Jakubowski 13.56   14.41    Poland 14.65 14.06 13.56 16.69 14.53
11 Kamil Zieliński 13.24   14.83    Poland 13.24 16.65 13.94 14.02 16.52
12 Piotr Michał Padlewski 13.30   14.85    Poland 13.56 16.72 16.41 14.59 13.30
13 Jakub Cabaj 12.19   14.97    Poland 15.13 14.63 15.16 12.19 15.91
14 Sebastian Czyrzewski 13.30   15.78    Poland 16.31 13.30 18.46 13.88 17.16
15 Marcin Kowalczyk 14.09   15.91    Poland 14.09 16.53 17.06 14.15 DNF
16 Krzysztof Górka 14.72   17.55    Poland 16.36 14.72 18.80 18.00 18.30
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Pleskowicz 6.11   ER 9.41    Poland 6.11 9.31 10.81 10.41 8.52
2 Tomasz Żołnowski 9.21   10.60    Poland 9.21 11.22 9.47 11.11 15.68
3 Tomasz Cyrklaff 10.15   10.67    Poland 10.15 11.43 10.18 10.41 13.47
4 Marcin Zalewski 10.41   11.48    Poland 11.41 12.27 13.06 10.77 10.41
5 Filip Miazek 11.06   12.61    Poland 12.56 11.06 13.86 11.41 14.55
6 Kalina Jakubowska 11.34   12.69    Poland 11.34 13.53 14.05 11.96 12.58
7 Marcin Stachura 12.97   14.41    Poland 15.47 12.97 15.03 13.44 14.77
8 Mateusz Fydrych 12.53   14.89    Poland 16.46 13.02 12.53 15.19 17.34
  2x2x2 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Pleskowicz 2.03   2.85    Poland 3.08 4.69 2.36 2.03 3.11
2 Mateusz Fydrych 2.41   3.38    Poland 2.41 5.38 3.13 3.50 3.52
3 Tomasz Cyrklaff 2.77   3.78    Poland 3.91 4.93 2.77 3.56 3.86
4 Hubert Antokolski 3.08   4.12    Poland 3.90 4.30 3.08 4.15 4.43
5 Wojciech Szatanowski 2.15   4.19    Poland 2.15 5.09 4.28 4.61 3.69
6 Krzysztof Kuncki 2.65   4.54    Poland 2.65 6.63 3.86 5.08 4.68
7 Marcin Jakubowski 3.86   4.59    Poland 3.86 5.38 4.13 4.27 5.41
8 Kamil Zieliński 4.02   4.79    Poland 4.02 6.03 4.15 4.19 14.94
9 Jakub Cabaj 2.69   5.44    Poland 6.52 6.02 3.78 2.69 8.75
10 Marcin Radziszewski 4.58   5.71    Poland 4.66 6.75 5.71 7.21 4.58
11 Marcin Stachura 5.03   5.72    Poland 5.03 8.65 5.40 5.16 6.59
12 Marcin Zalewski 4.59   5.76    Poland 4.96 6.93 4.59 5.40 7.19
13 Maksymilian Kutyła 5.33   5.78    Poland 9.15 5.33 5.36 6.06 5.91
14 Bartłomiej Różalski 3.50   5.97    Poland 6.22 4.68 7.96 3.50 7.02
15 Piotr Michał Padlewski 4.84   5.99    Poland 6.53 7.34 4.84 5.18 6.25
16 Boriss Benzerruki 4.33   6.16   NR  Latvia 7.63 5.03 6.28 4.33 7.18
17 Darek Antokolski 3.90   6.19    Poland 3.90 8.13 5.34 6.91 6.31
18 Marek Padlewski 5.40   6.22    Poland 6.58 11.69 6.33 5.75 5.40
19 Krzysztof Górka 2.96   6.29    Poland 2.96 7.22 5.36 7.00 6.52
20 Tomasz Jankowiak 3.64   6.30    Poland 3.64 7.34 5.46 6.18 7.27
21 Owidiusz Pryk 4.19   6.32    Poland 5.90 12.19 5.44 4.19 7.61
22 Filip Miazek 4.33   6.63    Poland 7.68 6.31 4.33 5.90 8.53
23 Tomasz Żołnowski 5.43   6.99    Poland 7.53 5.75 5.43 7.69 DNF
24 Dennis Rosero 4.59   7.04    Colombia 7.40 8.81 5.59 4.59 8.12
25 Mateusz Cichoracki 3.15   7.33    Poland 7.16 8.90 5.93 3.15 9.28
26 Jakub Wolniewicz 6.00   7.33    Poland 6.58 7.65 6.00 8.05 7.75
27 Piotr Chodera 6.21   7.96    Poland 7.50 9.13 7.25 6.21 9.33
28 Piotr Kuchta 7.21   9.35    Poland 7.21 12.36 7.52 10.93 9.59
29 Przemysław Janicki 7.81   10.58    Poland 7.81 10.08 9.56 12.11 15.31
30 Łukasz Herman 7.18   11.04    Poland 7.56 20.63 9.78 7.18 15.78
31 Rafał Studnicki 8.08      Poland 8.08 10.93
32 Wojciech Paluch 8.15      Poland 16.61 8.15
33 Artur Miazga 8.30      Poland 8.30 10.71
34 Michał Bogdan 8.61      Poland 8.61 12.09
35 Dennis van Enckevort 8.63      Netherlands 8.63 12.16
35 Adrian Nowikiewicz 8.63      Poland 8.63 9.21
37 Piotr Majtyka 8.97      Poland 8.97 11.52
38 Sebastian Czyrzewski 9.22      Poland 9.22 16.63
39 Bartosz Wlizło 9.63      Poland 9.63 10.77
40 Adam Malec 10.19      Poland 18.41 10.19
41 Karol Celmer 10.22      Poland 10.22 12.84
42 Oleg Andreyev 10.69      Latvia 10.69 11.06
43 Łukasz Boczek 12.93      Poland 12.93 22.90
44 Krzysztof Cabaj 22.58      Poland 22.58 24.56
45 Anna Prabucka 27.53      Poland 29.33 27.53
46 Bartosz Szatkowski DNF      Poland DNF DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Pleskowicz 2.94   4.07    Poland 4.22 2.94 3.71 4.27 8.56
2 Hubert Antokolski 3.34   4.26    Poland 4.33 4.86 4.06 3.34 4.39
3 Tomasz Cyrklaff 3.72   4.48    Poland 11.15 3.90 4.43 5.11 3.72
4 Mateusz Fydrych 3.53   4.62    Poland 4.61 4.55 4.69 4.90 3.53
5 Krzysztof Kuncki 3.72   4.63    Poland 4.19 4.36 3.72 5.33 8.15
6 Wojciech Szatanowski 4.50   4.85    Poland 4.78 4.81 5.28 4.96 4.50
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Pleskowicz 42.59   48.37    Poland 51.91 42.59 50.15 44.63 50.33
2 Jakub Cabaj 49.50   51.97    Poland 57.77 49.50 50.31 54.13 51.47
3 Marcin Zalewski 47.38   52.75    Poland 1:07.36 47.38 47.97 1:00.21 50.08
4 Kamil Zieliński 51.80   54.71    Poland 52.19 57.63 1:06.55 51.80 54.30
5 Kalina Jakubowska 55.21   1:01.70    Poland 57.88 1:09.75 55.21 59.84 1:07.38
6 Marcin Jakubowski 56.25   1:02.08    Poland 56.25 1:10.93 1:08.16 59.00 59.09
7 Marcin Stachura 52.40   1:02.09    Poland 1:01.19 52.40 55.30 1:09.77 1:10.61
8 Tomasz Żołnowski 56.34   1:06.59    Poland 56.34 1:16.08 59.38 1:10.21 1:10.18
9 Wojciech Paluch 1:00.02   1:10.57    Poland 1:00.02 1:14.93 1:14.69 1:09.31 1:07.72
10 Bartłomiej Różalski 1:04.50   1:11.51    Poland 1:06.15 1:07.41 1:04.50 1:20.96 1:30.28
11 Wojciech Szatanowski 1:07.11   1:12.86    Poland 1:16.30 1:08.16 1:07.11 1:17.00 1:14.13
12 Krzysztof Kuncki 1:11.44      Poland 1:11.44 1:16.28
13 Maksymilian Kutyła 1:13.46      Poland 1:36.94 1:13.46
14 Filip Miazek 1:14.68      Poland 1:15.31 1:14.68
15 Mateusz Fydrych 1:14.81      Poland 1:14.81 1:19.46
16 Piotr Michał Padlewski 1:16.13      Poland 1:16.13 1:18.93
17 Jakub Wolniewicz 1:17.19      Poland 1:17.19 1:24.09
18 Adrian Nowikiewicz 1:18.97      Poland 1:18.97 1:57.00
19 Hubert Antokolski 1:20.72      Poland 1:24.69 1:20.72
20 Dennis Rosero 1:24.97      Colombia 1:24.97 1:35.09
21 Sebastian Czyrzewski 1:29.81      Poland 1:29.81 1:55.83
22 Maciej Solakiewicz 1:31.34      Poland 1:31.34 1:52.50
23 Kinga Wiśniewska 1:33.96      Poland 1:57.71 1:33.96
24 Boriss Benzerruki 1:36.84      Latvia 1:36.84 1:44.53
25 Artur Miazga 1:43.13      Poland 1:43.13 1:43.38
26 Karol Kotarski 1:47.47      Poland 1:50.90 1:47.47
27 Karol Celmer 1:51.44      Poland 1:54.30 1:51.44
28 Marek Padlewski 1:53.52      Poland 1:53.52 2:40.18
29 Piotr Majtyka 1:57.44      Poland 2:32.54 1:57.44
30 Piotr Chodera 2:06.43      Poland DNF 2:06.43
31 Rafał Studnicki 2:12.80      Poland 2:12.80 2:33.93
32 Oliwer Podeszwa 2:13.39      Poland 2:13.39 2:24.28
33 Piotr Kuchta 2:14.80      Poland 2:28.22 2:14.80
34 Przemysław Janicki 2:16.22      Poland 3:02.43 2:16.22
35 Michał Bogdan 3:24.91      Poland DNF 3:24.91
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Zalewski 43.25   NR DNF    Poland DNF 43.25 DNF
2 Marcin Kowalczyk 48.02   DNF    Poland DNF 48.02 51.81
3 Michał Pleskowicz 2:43.84   DNF    Poland DNF 2:43.84 3:30.00
4 Krzysztof Górka 3:02.75   DNF    Poland DNF 3:02.75 DNF
5 Karol Celmer 5:09.34   DNF    Poland 5:09.34 DNS DNS
6 Mateusz Fydrych 5:37.53   DNF    Poland DNF 5:37.53 DNS
7 Filip Miazek 7:00.28   DNF    Poland 7:00.28 DNS DNS
8 Tomasz Żołnowski 7:10.43   DNF    Poland 7:10.43 DNS DNS
9 Marcin Jakubowski DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
9 Marcin Stachura DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
9 Michał Bogdan DNF   DNF    Poland DNF DNS DNS
9 Adam Joks DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
9 Dennis Rosero DNF   DNF    Colombia DNF DNF DNF
9 Mariusz Wiśniewski DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
9 Tomasz Cyrklaff DNF   DNF    Poland DNF DNS DNS
9 Darek Antokolski DNF   DNF    Poland DNF DNS DNS
9 Krzysztof Kuncki DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Zalewski 47.05   DNF    Poland 49.47 47.05 DNF
2 Michał Pleskowicz 3:34.08   DNF    Poland DNF DNF 3:34.08
3 Mateusz Fydrych 4:33.55   DNF    Poland 4:33.55 DNF DNS
4 Krzysztof Górka 6:01.53   DNF    Poland DNF DNF 6:01.53
5 Filip Miazek 6:36.00   DNF    Poland 6:36.00 DNF DNS
6 Marcin Kowalczyk DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Pleskowicz 10.90   12.77   WR  Poland 12.86 12.81 12.63 10.90 16.86
2 Marcin Zalewski 12.19   18.84    Poland 18.69 17.52 20.34 12.19 20.31
3 Tomasz Cyrklaff 16.86   19.01    Poland 17.40 23.41 18.13 16.86 21.50
4 Piotr Michał Padlewski 18.05   19.78    Poland 20.56 19.53 23.53 18.05 19.25
5 Kamil Zieliński 18.21   22.84    Poland 24.27 25.00 23.46 18.21 20.80
6 Wojciech Szatanowski 13.80   23.59    Poland 26.13 20.34 26.06 13.80 24.38
7 Jakub Cabaj 17.31   23.75    Poland 26.93 22.28 25.99 17.31 22.97
8 Sebastian Czyrzewski 22.50   24.62    Poland 27.78 23.08 22.50 24.47 26.30
9 Marcin Jakubowski 22.77   24.73    Poland 25.78 22.77 25.36 23.05 26.72
10 Tomasz Jankowiak 22.28   24.90    Poland 30.00 24.31 23.30 22.28 27.09
11 Karol Celmer 24.34   26.32    Poland 24.34 25.90 25.80 27.27 32.34
12 Marcin Stachura 24.71   26.67    Poland 26.91 26.94 26.15 24.71 32.22
13 Hubert Antokolski 24.21   27.73    Poland 28.46 27.71 24.21 29.38 27.03
14 Tomasz Żołnowski 25.53   27.80    Poland 25.63 27.88 29.90 25.53 30.41
15 Przemysław Janicki 25.47   29.64    Poland 36.02 27.30 25.61 25.47 36.33
16 Bartłomiej Różalski 28.71   30.06    Poland 30.97 29.77 29.43 31.59 28.71
17 Artur Miazga 25.90   30.33    Poland 25.90 33.03 29.79 37.56 28.16
18 Maksymilian Kutyła 28.05   37.49    Poland 38.66 28.05 42.18 39.30 34.52
19 Krzysztof Kuncki 31.03      Poland 31.03 34.00
20 Filip Miazek 33.00      Poland 36.34 33.00
21 Michał Bogdan 33.05      Poland 50.13 33.05
22 Mateusz Fydrych 34.02      Poland 45.83 34.02
23 Dennis Rosero 36.90      Colombia 36.90 44.38
24 Boriss Benzerruki 37.59      Latvia 49.65 37.59
24 Jakub Wolniewicz 37.59      Poland 41.12 37.59
26 Jacek Wiśniewski 37.86      Poland 44.94 37.86
27 Marek Padlewski 40.02      Poland 43.41 40.02
28 Adrian Nowikiewicz 40.90      Poland 42.69 40.90
29 Krzysztof Górka 45.66      Poland 49.96 45.66
30 Marcin Radziszewski 46.13      Poland 46.81 46.13
31 Mariusz Wiśniewski 48.52      Poland 48.52 48.65
32 Tomasz Gieniusz 48.94      Poland 48.94 1:07.77
33 Oleg Andreyev 53.61      Latvia 53.61 1:04.55
34 Anna Prabucka 1:30.91      Poland DNF 1:30.91
35 Mateusz Bieńkowski 1:40.71      Poland DNF 1:40.71
36 Łukasz Boczek 1:40.77      Poland 1:40.77 1:59.08
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Pleskowicz 10.77   12.67   WR  Poland 12.15 14.53 13.27 12.58 10.77
2 Tomasz Cyrklaff 18.78   19.34    Poland 18.90 18.78 19.03 20.08 20.86
3 Marcin Zalewski 18.41   19.60    Poland 18.77 21.27 19.06 20.96 18.41
4 Piotr Michał Padlewski 18.41   19.79    Poland 21.71 18.81 18.86 25.19 18.41
5 Wojciech Szatanowski 22.94   23.69    Poland 26.77 22.94 22.97 24.59 23.50
6 Kamil Zieliński 23.19   25.68    Poland 26.61 24.18 37.22 26.25 23.19
  Rubik's Clock   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rafał Studnicki 8.78   9.33    Poland 9.63 9.79 9.52 8.83 8.78
2 Marcin Jakubowski 8.50   9.36    Poland 8.68 8.55 8.50 DNF 10.84
3 Piotr Michał Padlewski 10.16   11.08    Poland 18.84 10.86 10.84 11.53 10.16
4 Kamil Zieliński 9.86   12.28    Poland 13.91 12.56 10.36 19.25 9.86
5 Owidiusz Pryk 12.69   13.80    Poland 13.41 14.78 16.15 12.69 13.22
6 Marek Padlewski 13.47   14.16    Poland 13.47 18.38 13.68 14.83 13.96
7 Kalina Jakubowska 15.15   16.39    Poland 15.22 15.15 16.40 DNF 17.56
8 Wojciech Szatanowski 15.30   17.27    Poland 16.66 15.30 19.33 17.83 17.33
9 Dennis Rosero 13.22   NR 18.18   NR  Colombia 19.63 18.27 13.22 20.65 16.63
10 Jakub Cabaj 15.83   20.32    Poland 18.19 26.11 25.00 17.78 15.83
11 Łukasz Herman 17.38   20.68    Poland 18.47 24.30 19.28 17.38 25.94
12 Michał Pleskowicz 19.09   21.72    Poland 22.11 19.09 21.88 DNF 21.18
13 Mateusz Cichoracki 23.16      Poland DNF 23.16
14 Dennis van Enckevort 29.83      Netherlands 32.58 29.83
15 Wojciech Paluch 29.97      Poland 33.56 29.97
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kamil Zieliński 1:11.34   1:14.87    Poland 1:20.03 1:11.34 1:19.63 1:13.43 1:11.56
2 Filip Miazek 59.28   NR 1:16.82    Poland 1:18.71 1:13.15 1:21.30 59.28 1:18.61
3 Marcin Zalewski 1:49.72   1:57.89    Poland 1:49.72 1:52.47 2:07.22 2:02.90 1:58.30
4 Marcin Stachura 1:47.44   2:05.02    Poland 1:56.08 2:17.71 2:01.28 1:47.44 2:18.06
5 Jakub Cabaj 2:13.43      Poland 2:13.43 2:23.46
6 Dennis Rosero 2:22.56      Colombia 2:41.38 2:22.56
7 Bartłomiej Różalski 2:48.43      Poland 2:48.43 2:50.94
8 Wojciech Paluch 2:50.00      Poland 2:50.00 3:01.47
9 Owidiusz Pryk 3:00.11      Poland 3:00.11 3:02.11
10 Piotr Chodera 3:29.68      Poland 4:04.06 3:29.68
11 Krzysztof Kuncki 5:18.43      Poland 6:01.00 5:18.43
12 Boriss Benzerruki 7:33.61      Latvia 8:22.21 7:33.61
  Pyraminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Owidiusz Pryk 4.38   5.49    Poland 32.33 5.05 4.38 5.80 5.63
2 Mateusz Cichoracki 4.11   5.54    Poland 5.02 7.34 5.08 6.53 4.11
3 Piotr Michał Padlewski 5.68   6.14    Poland 6.27 5.83 6.31 7.03 5.68
4 Michał Pleskowicz 4.77   6.60    Poland 7.03 4.77 5.09 7.68 9.96
5 Krzysztof Kuncki 5.88   6.97    Poland 6.52 7.47 6.91 8.21 5.88
6 Marcin Jakubowski 5.31   7.38    Poland 9.34 5.31 5.56 8.91 7.68
7 Boriss Benzerruki 5.90   NR 7.56   NR  Latvia 8.19 5.90 9.75 8.38 6.11
8 Dennis Rosero 6.31   7.66    Colombia 8.36 7.90 6.71 DNF 6.31
9 Marek Padlewski 5.59   7.84    Poland 8.44 5.59 9.16 9.13 5.94
10 Jakub Cabaj 6.15   8.73    Poland 37.43 9.81 6.72 9.65 6.15
11 Jacek Wiśniewski 5.38   8.83    Poland 10.56 9.96 6.22 10.30 5.38
12 Wojciech Szatanowski 6.59   8.89    Poland 12.38 6.59 9.11 9.38 8.18
13 Piotr Chodera 7.68   9.24    Poland DNF 8.91 7.68 11.13 7.69
14 Maksymilian Kutyła 6.99   10.38    Poland 11.80 8.90 12.22 10.43 6.99
15 Artur Miazga 6.65   10.56    Poland 11.15 9.00 11.53 14.08 6.65
16 Mateusz Fydrych 7.06   12.12    Poland 13.00 7.06 19.77 12.28 11.08
17 Bartłomiej Różalski 8.11   13.72    Poland 16.63 8.11 13.21 15.61 12.33
18 Dennis van Enckevort 10.19      Netherlands 10.19 DNF
19 Marcin Zalewski 10.28      Poland 12.47 10.28
20 Wojciech Paluch 10.31      Poland 11.22 10.31
21 Marcin Stachura 10.53      Poland 10.93 10.53
22 Marcin Radziszewski 10.96      Poland 15.46 10.96
23 Sebastian Czyrzewski 11.55      Poland 16.94 11.55
24 Piotr Majtyka 12.09      Poland 12.09 18.15
25 Kamil Zieliński 12.78      Poland 13.00 12.78
26 Oliwer Podeszwa 13.21      Poland 13.21 23.90
27 Jakub Wolniewicz 14.25      Poland 21.31 14.25
28 Kinga Wiśniewska 15.00      Poland 24.97 15.00
29 Adam Malec 15.28      Poland 16.59 15.28
30 Przemysław Janicki 16.22      Poland 17.05 16.22
31 Bartosz Wlizło 16.41      Poland 18.96 16.41
32 Karol Celmer 17.90      Poland 17.90 30.22
33 Patryk Piotrowski 18.61      Poland 18.61 24.62
34 Mariusz Wiśniewski 22.55      Poland 27.00 22.55
35 Krzysztof Cabaj 22.58      Poland 29.63 22.58
36 Krzysztof Górka 22.63      Poland 1:13.02 22.63
37 Jakub Wierucki 25.52      Poland 30.25 25.52
38 Łukasz Boczek 28.18      Poland 28.18 32.72
  Pyraminx   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Owidiusz Pryk 4.86   5.39    Poland 5.84 5.75 5.40 4.86 5.02
2 Mateusz Cichoracki 4.27   5.59    Poland 5.72 14.59 5.34 4.27 5.71
3 Michał Pleskowicz 6.15   7.69    Poland 8.28 6.15 7.97 6.81 DNF
4 Piotr Michał Padlewski 7.11   7.82    Poland 9.65 8.27 7.91 7.11 7.28
5 Marcin Jakubowski 4.84   8.39    Poland 8.77 9.52 8.44 4.84 7.97
6 Boriss Benzerruki 5.55   NR 9.08    Latvia 6.53 10.53 10.19 5.55 12.59
7 Dennis Rosero 5.97   9.20    Colombia DNF 10.50 9.13 5.97 7.97
8 Krzysztof Kuncki 6.77   9.25    Poland 9.16 7.38 11.22 11.31 6.77
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mateusz Cichoracki 4.11   5.61    Poland 5.30 4.11 5.81 9.78 5.71
2 Owidiusz Pryk 3.97   5.71    Poland 3.97 5.08 6.18 6.40 5.86
3 Michał Pleskowicz 4.61   6.29    Poland 6.27 7.03 5.58 9.08 4.61
4 Piotr Michał Padlewski 2.19   NR 6.38    Poland 5.31 2.19 8.50 7.40 6.43
5 Marcin Jakubowski 6.13   7.63    Poland 6.13 7.41 8.28 10.96 7.19
6 Boriss Benzerruki 7.36   7.67    Latvia 8.58 7.58 7.36 7.56 7.88
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Piotr Michał Padlewski 13.25   16.56    Poland 16.61 18.36 13.25 14.72 20.78
2 Michał Pleskowicz 20.83   28.68    Poland 24.58 DNF 20.83 36.77 24.69
3 Maksymilian Kutyła 23.56   29.83    Poland 23.56 28.05 39.19 30.36 31.09
4 Kalina Jakubowska 25.46   35.79    Poland 53.02 25.46 32.86 44.91 29.59
5 Marek Padlewski 34.50      Poland 1:11.65 34.50
6 Jakub Cabaj 37.34      Poland 38.18 37.34
7 Jakub Wolniewicz 39.53      Poland 54.36 39.53
8 Marcin Radziszewski 40.06      Poland 1:13.19 40.06
9 Hubert Antokolski 40.46      Poland 1:44.08 40.46
10 Marcin Stachura 45.25      Poland 45.25 47.88
11 Dennis Rosero 55.41      Colombia 55.41 1:29.50
12 Boriss Benzerruki 56.52   NR    Latvia 3:00.86 56.52
13 Kamil Zieliński 1:05.33      Poland 1:05.33 1:21.69
14 Adrian Nowikiewicz 1:14.33      Poland DNF 1:14.33
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Kowalczyk 21/25 58:03   NR    Poland 18/25 55:15 21/25 58:03 19/25 55:43
2 Marcin Zalewski 10/15 53:43      Poland 10/15 53:43 DNF DNS
3 Mariusz Wiśniewski 4/4 30:00      Poland 3/4 29:02 4/4 30:00 DNS
4 Krzysztof Kuncki 1/2 9:06      Poland DNF 1/2 9:06 DNS
5 Krzysztof Górka 1/2 12:24      Poland DNF 1/2 12:24 DNS
6 Darek Antokolski 1/2 13:03      Poland DNF 1/2 13:03 DNS
7 Marcin Jakubowski DNF      Poland DNF DNS DNS
        Rubik's Magic   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Jakubowski 0.88   0.93    Poland DNF 0.91 0.93 0.88 0.94
2 Wojciech Szatanowski 1.19   1.30    Poland 1.25 1.19 2.34 1.25 1.40
3 Bartłomiej Różalski 1.41   1.48    Poland 1.55 1.43 1.41 DNF 1.46
4 Łukasz Herman 1.46   1.52    Poland 3.80 1.63 1.47 1.47 1.46
5 Kalina Jakubowska 1.27   1.60    Poland 1.27 1.34 1.90 3.31 1.55
6 Marek Padlewski 1.22   1.61    Poland 2.21 1.33 1.22 1.30 3.58
7 Piotr Michał Padlewski 1.25   1.61    Poland 1.34 2.50 1.25 2.22 1.27
8 Krzysztof Kuncki 1.46   1.66    Poland 1.66 1.46 1.63 2.43 1.69
9 Marcin Radziszewski 1.34   1.67    Poland 1.34 1.40 2.47 1.66 1.94
10 Wincenty Mikucewicz 1.59   1.67    Poland 1.63 1.59 1.69 2.41 1.69
11 Rafał Studnicki 1.68   1.74    Poland 1.75 2.55 1.77 1.71 1.68
12 Adam Malec 1.58   1.79    Poland 1.84 1.58 2.09 1.90 1.63
13 Owidiusz Pryk 1.63   1.82    Poland 1.78 3.09 1.84 1.63 1.83
14 Mariusz Wiśniewski 1.47   1.84    Poland 2.02 1.90 11.25 1.47 1.61
15 Michał Pleskowicz 1.68   2.10    Poland 1.83 2.77 1.69 1.68 3.81
16 Kinga Wiśniewska 1.94   2.27    Poland 2.00 4.36 2.05 1.94 2.75
17 Dennis van Enckevort 1.61   2.30    Netherlands 2.40 1.72 3.59 1.61 2.78
18 Dennis Rosero 1.52   2.37    Colombia 1.58 6.25 2.06 1.52 3.46
19 Darek Antokolski 1.52   2.81    Poland 1.53 3.34 3.56 4.38 1.52
20 Kamil Zieliński 1.90   2.83    Poland 2.58 4.68 3.02 2.88 1.90
21 Jacek Wiśniewski 2.05   2.85    Poland 2.35 3.40 3.21 3.00 2.05
22 Anna Prabucka 2.83   3.10    Poland DNF 3.16 3.05 3.08 2.83
23 Jakub Cabaj 2.46   3.22    Poland 4.03 2.75 2.46 3.97 2.93
24 Mateusz Cichoracki 1.77   3.53    Poland 3.72 5.05 1.77 1.81 DNF
25 Łukasz Lisiecki 2.56   3.87    Poland 3.41 7.19 5.19 3.02 2.56
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Wojciech Szatanowski 1.27   1.51    Poland 1.30 2.50 1.30 1.93 1.27
2 Bartłomiej Różalski 1.38   1.51    Poland 1.44 1.38 2.19 1.58 1.52
3 Łukasz Herman 1.41   1.62    Poland 1.44 1.46 1.96 1.41 3.53
4 Kalina Jakubowska 1.05   2.14    Poland 3.08 2.18 1.16 1.05 DNF
5 Marek Padlewski 1.22   2.57    Poland 3.52 2.34 2.16 1.22 3.21
6 Marcin Jakubowski 0.80   NR DNF    Poland DNF DNF DNF 0.80 DNF
        Master Magic   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Owidiusz Pryk 2.47   2.69    Poland 3.06 2.61 2.63 2.47 2.83
2 Bartłomiej Różalski 2.59   2.94    Poland 3.19 3.28 2.90 2.72 2.59
3 Wojciech Szatanowski 2.77   3.39    Poland 4.30 3.53 2.83 2.77 3.81
4 Piotr Michał Padlewski 2.86   3.45    Poland 3.66 3.77 3.61 3.08 2.86
5 Marcin Radziszewski 2.90   3.45    Poland 3.52 3.81 3.02 2.90 4.55
6 Dennis Rosero 3.27   3.68    Colombia 3.78 3.52 3.94 3.75 3.27
7 Łukasz Herman 3.19   3.87    Poland 3.33 4.16 4.11 6.02 3.19
8 Mateusz Cichoracki 3.00   3.92    Poland 4.81 5.00 3.65 3.00 3.30
9 Marek Padlewski 3.02   3.98    Poland 3.02 5.69 4.11 3.13 4.71
10 Kinga Wiśniewska 4.06   4.74    Poland 4.75 4.56 4.06 4.90 7.19
11 Rafał Studnicki 4.33   4.93    Poland 4.80 4.33 5.34 5.40 4.66
12 Michał Pleskowicz 4.47   5.06    Poland 4.97 4.50 4.47 5.72 DNF
13 Jakub Cabaj 4.06   5.19    Poland 10.00 6.13 4.11 5.33 4.06
14 Mariusz Wiśniewski 4.78   5.19    Poland 4.88 4.93 6.30 4.78 5.75
15 Michał Parzyszek 4.40   5.47    Poland 5.77 5.88 4.40 5.66 4.97
16 Szymon Bałos 3.46   5.99    Poland 3.69 DNF 3.46 6.50 7.77
17 Dennis van Enckevort 5.78   6.52    Netherlands 6.09 7.38 5.78 6.09 7.84
18 Łukasz Boczek 4.97   7.01    Poland 4.97 6.81 8.63 DNF 5.58
19 Marcin Jakubowski 3.22   42.47    Poland 1:49.30 3.22 3.69 1:40.15 23.58
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Piotr Michał Padlewski 2.63   2.85    Poland 4.84 2.68 3.06 2.80 2.63
2 Wojciech Szatanowski 2.75   3.03    Poland 2.75 2.84 3.06 3.28 3.19
3 Marcin Radziszewski 2.72   3.06    Poland 4.52 3.27 3.00 2.72 2.91
4 Owidiusz Pryk 2.44   3.25    Poland 2.50 4.63 5.33 2.61 2.44
5 Bartłomiej Różalski 2.68   3.26    Poland 3.38 4.38 3.71 2.68 2.69
6 Dennis Rosero 3.33   3.61    Colombia 3.33 DNF 3.71 3.68 3.43
Adam Joks    Poland
Adam Joks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 18.41   26.57   26.90 18.41 27.03 33.34 25.77
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Adam Malec    Poland
Adam Malec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 25.00   35.82   33.56 35.50 25.00 43.43 38.41
2x2x2 Cube Combined First round 40 10.19     18.41 10.19
Pyraminx Combined First round 29 15.28     16.59 15.28
Rubik's Magic First round 12 1.58   1.79   1.84 1.58 2.09 1.90 1.63
Adrian Nowikiewicz    Poland
Adrian Nowikiewicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 15.28   17.12   17.03 22.72 17.06 17.28 15.28
2x2x2 Cube Combined First round 35 8.63     8.63 9.21
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:18.97     1:18.97 1:57.00
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 40.90     42.69 40.90
Square-1 Combined Final 14 1:14.33     DNF 1:14.33
Amelia Zakrzewska    Poland
Amelia Zakrzewska
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 1:43.18   2:10.32   2:03.22 2:01.03 3:06.00 1:43.18 2:26.71
Anna Prabucka    Poland
Anna Prabucka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 30.16   38.77   43.55 40.58 39.83 30.16 35.90
2x2x2 Cube Combined First round 45 27.53     29.33 27.53
3x3x3 One-Handed Combined First round 34 1:30.91     DNF 1:30.91
Rubik's Magic First round 22 2.83   3.10   DNF 3.16 3.05 3.08 2.83
Artur Miazga    Poland
Artur Miazga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 18.28   19.89   DNF 20.53 18.28 18.88 20.27
2x2x2 Cube Combined First round 33 8.30     8.30 10.71
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:43.13     1:43.13 1:43.38
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 25.90   30.33   25.90 33.03 29.79 37.56 28.16
Pyraminx Combined First round 15 6.65   10.56   11.15 9.00 11.53 14.08 6.65
Bartłomiej Różalski    Poland
Bartłomiej Różalski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 15.56   16.75   18.18 17.65 15.56 16.52 16.08
2x2x2 Cube Combined First round 14 3.50   5.97   6.22 4.68 7.96 3.50 7.02
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:04.50   1:11.51   1:06.15 1:07.41 1:04.50 1:20.96 1:30.28
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 28.71   30.06   30.97 29.77 29.43 31.59 28.71
Megaminx Combined Final 7 2:48.43     2:48.43 2:50.94
Pyraminx Combined First round 17 8.11   13.72   16.63 8.11 13.21 15.61 12.33
Rubik's Magic Final 2 1.38   1.51   1.44 1.38 2.19 1.58 1.52
First round 3 1.41   1.48   1.55 1.43 1.41 DNF 1.46
Master Magic Final 5 2.68   3.26   3.38 4.38 3.71 2.68 2.69
First round 2 2.59   2.94   3.19 3.28 2.90 2.72 2.59
Bartosz Szatkowski    Poland
Bartosz Szatkowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 24.59   27.07   26.75 26.19 28.28 24.59 32.41
2x2x2 Cube Combined First round 46 DNF     DNF DNF
Bartosz Wlizło    Poland
Bartosz Wlizło
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 20.06   22.23   23.90 21.61 37.90 21.19 20.06
2x2x2 Cube Combined First round 39 9.63     9.63 10.77
Pyraminx Combined First round 31 16.41     18.96 16.41
Boriss Benzerruki    Latvia
Boriss Benzerruki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 14.13   17.74   18.65 14.77 19.81 14.13 20.05
2x2x2 Cube Combined First round 16 4.33   6.16   NR 7.63 5.03 6.28 4.33 7.18
4x4x4 Cube Combined Final 24 1:36.84     1:36.84 1:44.53
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 37.59     49.65 37.59
Megaminx Combined Final 12 7:33.61     8:22.21 7:33.61
Pyraminx Final 6 7.36   7.67   8.58 7.58 7.36 7.56 7.88
Second round 6 5.55   NR 9.08   6.53 10.53 10.19 5.55 12.59
Combined First round 7 5.90   NR 7.56   NR 8.19 5.90 9.75 8.38 6.11
Square-1 Combined Final 12 56.52   NR   3:00.86 56.52
Darek Antokolski    Poland
Darek Antokolski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 16.27   19.56   20.19 20.75 20.28 16.27 18.21
2x2x2 Cube Combined First round 17 3.90   6.19   3.90 8.13 5.34 6.91 6.31
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 6 1/2 13:03     DNF 1/2 13:03 DNS
Rubik's Magic First round 19 1.52   2.81   1.53 3.34 3.56 4.38 1.52
Dennis Rosero    Colombia
Dennis Rosero
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 19.21   22.37   22.38 28.24 24.31 20.41 19.21
2x2x2 Cube Combined First round 24 4.59   7.04   7.40 8.81 5.59 4.59 8.12
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:24.97     1:24.97 1:35.09
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 36.90     36.90 44.38
Rubik's Clock Combined Final 9 13.22   NR 18.18   NR 19.63 18.27 13.22 20.65 16.63
Megaminx Combined Final 6 2:22.56     2:41.38 2:22.56
Pyraminx Second round 7 5.97   9.20   DNF 10.50 9.13 5.97 7.97
Combined First round 8 6.31   7.66   8.36 7.90 6.71 DNF 6.31
Square-1 Combined Final 11 55.41     55.41 1:29.50
Rubik's Magic First round 18 1.52   2.37   1.58 6.25 2.06 1.52 3.46
Master Magic Final 6 3.33   3.61   3.33 DNF 3.71 3.68 3.43
First round 6 3.27   3.68   3.78 3.52 3.94 3.75 3.27
Dennis van Enckevort    Netherlands
Dennis van Enckevort
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 35.91   39.44   38.72 41.50 38.11 35.91 42.50
2x2x2 Cube Combined First round 35 8.63     8.63 12.16
Rubik's Clock Combined Final 14 29.83     32.58 29.83
Pyraminx Combined First round 18 10.19     10.19 DNF
Rubik's Magic First round 17 1.61   2.30   2.40 1.72 3.59 1.61 2.78
Master Magic First round 17 5.78   6.52   6.09 7.38 5.78 6.09 7.84
Ernest Zakrzewski    Poland
Ernest Zakrzewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 25.31   30.79   36.33 25.31 34.19 27.27 30.91
Filip Miazek    Poland
Filip Miazek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.06   12.61   12.56 11.06 13.86 11.41 14.55
Second round 6 12.13   12.98   13.16 14.68 12.43 12.13 13.36
First round 9 12.21   14.03   12.21 14.61 14.72 13.97 13.52
2x2x2 Cube Combined First round 22 4.33   6.63   7.68 6.31 4.33 5.90 8.53
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:14.68     1:15.31 1:14.68
3x3x3 Blindfolded Final 5 6:36.00   DNF   6:36.00 DNF DNS
First round 7 7:00.28   DNF   7:00.28 DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 33.00     36.34 33.00
Megaminx Combined Final 2 59.28   NR 1:16.82   1:18.71 1:13.15 1:21.30 59.28 1:18.61
Hubert Antokolski    Poland
Hubert Antokolski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 13.66   16.20   15.94 17.72 20.28 14.93 13.66
2x2x2 Cube Final 2 3.34   4.26   4.33 4.86 4.06 3.34 4.39
Combined First round 4 3.08   4.12   3.90 4.30 3.08 4.15 4.43
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:20.72     1:24.69 1:20.72
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 24.21   27.73   28.46 27.71 24.21 29.38 27.03
Square-1 Combined Final 9 40.46     1:44.08 40.46
Jacek Wiśniewski    Poland
Jacek Wiśniewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 25.65   27.07   25.65 27.88 31.09 26.08 27.25
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 37.86     44.94 37.86
Pyraminx Combined First round 11 5.38   8.83   10.56 9.96 6.22 10.30 5.38
Rubik's Magic First round 21 2.05   2.85   2.35 3.40 3.21 3.00 2.05
Jakub Cabaj    Poland
Jakub Cabaj
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 12.19   14.97   15.13 14.63 15.16 12.19 15.91
First round 8 10.16   13.85   10.16 13.88 14.61 13.05 17.27
2x2x2 Cube Combined First round 9 2.69   5.44   6.52 6.02 3.78 2.69 8.75
4x4x4 Cube Combined Final 2 49.50   51.97   57.77 49.50 50.31 54.13 51.47
3x3x3 One-Handed Combined First round 7 17.31   23.75   26.93 22.28 25.99 17.31 22.97
Rubik's Clock Combined Final 10 15.83   20.32   18.19 26.11 25.00 17.78 15.83
Megaminx Combined Final 5 2:13.43     2:13.43 2:23.46
Pyraminx Combined First round 10 6.15   8.73   37.43 9.81 6.72 9.65 6.15
Square-1 Combined Final 6 37.34     38.18 37.34
Rubik's Magic First round 23 2.46   3.22   4.03 2.75 2.46 3.97 2.93
Master Magic First round 13 4.06   5.19   10.00 6.13 4.11 5.33 4.06
Jakub Wierucki    Poland
Jakub Wierucki
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Combined First round 37 25.52     30.25 25.52
Jakub Wolniewicz    Poland
Jakub Wolniewicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 14.58   21.04   14.58 20.13 DNF 19.34 23.66
2x2x2 Cube Combined First round 26 6.00   7.33   6.58 7.65 6.00 8.05 7.75
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:17.19     1:17.19 1:24.09
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 37.59     41.12 37.59
Pyraminx Combined First round 27 14.25     21.31 14.25
Square-1 Combined Final 7 39.53     54.36 39.53
Kalina Jakubowska    Poland
Kalina Jakubowska
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.34   12.69   11.34 13.53 14.05 11.96 12.58
Second round 5 10.33   12.42   12.18 10.33 12.31 12.77 15.27
First round 5 10.78   12.61   11.55 13.69 10.78 12.91 13.38
4x4x4 Cube Combined Final 5 55.21   1:01.70   57.88 1:09.75 55.21 59.84 1:07.38
Rubik's Clock Combined Final 7 15.15   16.39   15.22 15.15 16.40 DNF 17.56
Square-1 Combined Final 4 25.46   35.79   53.02 25.46 32.86 44.91 29.59
Rubik's Magic Final 4 1.05   2.14   3.08 2.18 1.16 1.05 DNF
First round 5 1.27   1.60   1.27 1.34 1.90 3.31 1.55
Kamil Zieliński    Poland
Kamil Zieliński
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 13.24   14.83   13.24 16.65 13.94 14.02 16.52
First round 6 12.08   13.30   14.21 13.99 13.61 12.31 12.08
2x2x2 Cube Combined First round 8 4.02   4.79   4.02 6.03 4.15 4.19 14.94
4x4x4 Cube Combined Final 4 51.80   54.71   52.19 57.63 1:06.55 51.80 54.30
3x3x3 One-Handed Final 6 23.19   25.68   26.61 24.18 37.22 26.25 23.19
Combined First round 5 18.21   22.84   24.27 25.00 23.46 18.21 20.80
Rubik's Clock Combined Final 4 9.86   12.28   13.91 12.56 10.36 19.25 9.86
Megaminx Combined Final 1 1:11.34   1:14.87   1:20.03 1:11.34 1:19.63 1:13.43 1:11.56
Pyraminx Combined First round 25 12.78     13.00 12.78
Square-1 Combined Final 13 1:05.33     1:05.33 1:21.69
Rubik's Magic First round 20 1.90   2.83   2.58 4.68 3.02 2.88 1.90
Karol Celmer    Poland
Karol Celmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 17.43   21.10   20.81 22.05 20.43 22.05 17.43
2x2x2 Cube Combined First round 41 10.22     10.22 12.84
4x4x4 Cube Combined Final 27 1:51.44     1:54.30 1:51.44
3x3x3 Blindfolded First round 5 5:09.34   DNF   5:09.34 DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 24.34   26.32   24.34 25.90 25.80 27.27 32.34
Pyraminx Combined First round 32 17.90     17.90 30.22
Karol Kotarski    Poland
Karol Kotarski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 22.36   24.22   25.91 22.36 24.30 25.84 22.52
4x4x4 Cube Combined Final 26 1:47.47     1:50.90 1:47.47
Karolina Wiącek    Poland
Karolina Wiącek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 17.93   23.17   17.93 24.22 22.50 22.78 28.44
Kinga Wiśniewska    Poland
Kinga Wiśniewska
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 21.90   25.62   22.02 25.81 21.90 29.02 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:33.96     1:57.71 1:33.96
Pyraminx Combined First round 28 15.00     24.97 15.00
Rubik's Magic First round 16 1.94   2.27   2.00 4.36 2.05 1.94 2.75
Master Magic First round 10 4.06   4.74   4.75 4.56 4.06 4.90 7.19
Krzysztof Cabaj    Poland
Krzysztof Cabaj
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 1:37.66   1:43.82   1:40.25 2:22.25 1:41.80 1:37.66 1:49.40
2x2x2 Cube Combined First round 44 22.58     22.58 24.56
Pyraminx Combined First round 35 22.58     29.63 22.58
Krzysztof Górka    Poland
Krzysztof Górka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 14.72   17.55   16.36 14.72 18.80 18.00 18.30
First round 12 13.21   14.75   15.88 18.02 13.21 13.52 14.84
2x2x2 Cube Combined First round 19 2.96   6.29   2.96 7.22 5.36 7.00 6.52
3x3x3 Blindfolded Final 4 6:01.53   DNF   DNF DNF 6:01.53
First round 4 3:02.75   DNF   DNF 3:02.75 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 29 45.66     49.96 45.66
Pyraminx Combined First round 36 22.63     1:13.02 22.63
3x3x3 Multi-Blind Final 5 1/2 12:24     DNF 1/2 12:24 DNS
Krzysztof Kuncki    Poland
Krzysztof Kuncki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 15.15   16.96   17.00 15.15 17.30 16.88 17.00
2x2x2 Cube Final 5 3.72   4.63   4.19 4.36 3.72 5.33 8.15
Combined First round 6 2.65   4.54   2.65 6.63 3.86 5.08 4.68
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:11.44     1:11.44 1:16.28
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 31.03     31.03 34.00
Megaminx Combined Final 11 5:18.43     6:01.00 5:18.43
Pyraminx Second round 8 6.77   9.25   9.16 7.38 11.22 11.31 6.77
Combined First round 5 5.88   6.97   6.52 7.47 6.91 8.21 5.88
3x3x3 Multi-Blind Final 4 1/2 9:06     DNF 1/2 9:06 DNS
Rubik's Magic First round 8 1.46   1.66   1.66 1.46 1.63 2.43 1.69
Krzysztof Szwarc    Poland
Krzysztof Szwarc
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 49.25   54.30   57.65 53.00 49.25 54.63 55.27
Łukasz Boczek    Poland
Łukasz Boczek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 26.13   29.60   28.34 27.81 26.13 32.66 33.33
2x2x2 Cube Combined First round 43 12.93     12.93 22.90
3x3x3 One-Handed Combined First round 36 1:40.77     1:40.77 1:59.08
Pyraminx Combined First round 38 28.18     28.18 32.72
Master Magic First round 18 4.97   7.01   4.97 6.81 8.63 DNF 5.58
Łukasz Herman    Poland
Łukasz Herman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 18.28   20.85   18.28 22.72 21.21 27.36 18.61
2x2x2 Cube Combined First round 30 7.18   11.04   7.56 20.63 9.78 7.18 15.78
Rubik's Clock Combined Final 11 17.38   20.68   18.47 24.30 19.28 17.38 25.94
Rubik's Magic Final 3 1.41   1.62   1.44 1.46 1.96 1.41 3.53
First round 4 1.46   1.52   3.80 1.63 1.47 1.47 1.46
Master Magic First round 7 3.19   3.87   3.33 4.16 4.11 6.02 3.19
Łukasz Lisiecki    Poland
Łukasz Lisiecki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 27.16   30.41   34.72 27.16 32.31 27.71 31.21
Rubik's Magic First round 25 2.56   3.87   3.41 7.19 5.19 3.02 2.56
Maciej Solakiewicz    Poland
Maciej Solakiewicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 20.02   21.51   23.08 20.22 20.02 27.08 21.22
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:31.34     1:31.34 1:52.50
Maksymilian Kutyła    Poland
Maksymilian Kutyła
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 14.61   17.06   26.34 16.96 14.61 17.21 17.02
2x2x2 Cube Combined First round 13 5.33   5.78   9.15 5.33 5.36 6.06 5.91
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:13.46     1:36.94 1:13.46
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 28.05   37.49   38.66 28.05 42.18 39.30 34.52
Pyraminx Combined First round 14 6.99   10.38   11.80 8.90 12.22 10.43 6.99
Square-1 Combined Final 3 23.56   29.83   23.56 28.05 39.19 30.36 31.09
Marcin Jakubowski    Poland
Marcin Jakubowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 13.56   14.41   14.65 14.06 13.56 16.69 14.53
First round 15 12.21   15.40   15.19 12.21 15.34 15.66 15.75
2x2x2 Cube Combined First round 7 3.86   4.59   3.86 5.38 4.13 4.27 5.41
4x4x4 Cube Combined Final 6 56.25   1:02.08   56.25 1:10.93 1:08.16 59.00 59.09
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 22.77   24.73   25.78 22.77 25.36 23.05 26.72
Rubik's Clock Combined Final 2 8.50   9.36   8.68 8.55 8.50 DNF 10.84
Pyraminx Final 5 6.13   7.63   6.13 7.41 8.28 10.96 7.19
Second round 5 4.84   8.39   8.77 9.52 8.44 4.84 7.97
Combined First round 6 5.31   7.38   9.34 5.31 5.56 8.91 7.68
3x3x3 Multi-Blind Final 7 DNF     DNF DNS DNS
Rubik's Magic Final 6 0.80   NR DNF   DNF DNF DNF 0.80 DNF
First round 1 0.88   0.93   DNF 0.91 0.93 0.88 0.94
Master Magic First round 19 3.22   42.47   1:49.30 3.22 3.69 1:40.15 23.58
Marcin Kowalczyk    Poland
Marcin Kowalczyk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 14.09   15.91   14.09 16.53 17.06 14.15 DNF
First round 14 12.30   15.35   15.18 12.30 14.86 22.50 16.00
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 2 48.02   DNF   DNF 48.02 51.81
3x3x3 Multi-Blind Final 1 21/25 58:03   NR   18/25 55:15 21/25 58:03 19/25 55:43
Marcin Radziszewski    Poland
Marcin Radziszewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 19.36   21.33   24.94 21.31 21.68 19.36 21.00
2x2x2 Cube Combined First round 10 4.58   5.71   4.66 6.75 5.71 7.21 4.58
3x3x3 One-Handed Combined First round 30 46.13     46.81 46.13
Pyraminx Combined First round 22 10.96     15.46 10.96
Square-1 Combined Final 8 40.06     1:13.19 40.06
Rubik's Magic First round 9 1.34   1.67   1.34 1.40 2.47 1.66 1.94
Master Magic Final 3 2.72   3.06   4.52 3.27 3.00 2.72 2.91
First round 5 2.90   3.45   3.52 3.81 3.02 2.90 4.55
Marcin Stachura    Poland
Marcin Stachura
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.97   14.41   15.47 12.97 15.03 13.44 14.77
Second round 8 13.78   14.17   14.46 14.11 14.66 13.78 13.94
First round 13 13.05   14.91   13.05 14.47 15.86 14.40 17.50
2x2x2 Cube Combined First round 11 5.03   5.72   5.03 8.65 5.40 5.16 6.59
4x4x4 Cube Combined Final 7 52.40   1:02.09   1:01.19 52.40 55.30 1:09.77 1:10.61
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 24.71   26.67   26.91 26.94 26.15 24.71 32.22
Megaminx Combined Final 4 1:47.44   2:05.02   1:56.08 2:17.71 2:01.28 1:47.44 2:18.06
Pyraminx Combined First round 21 10.53     10.93 10.53
Square-1 Combined Final 10 45.25     45.25 47.88
Marcin Zalewski    Poland
Marcin Zalewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.41   11.48   11.41 12.27 13.06 10.77 10.41
Second round 3 9.13   10.74   12.81 11.16 9.13 10.19 10.86
First round 4 10.16   12.58   DNF 10.16 14.28 11.59 11.86
2x2x2 Cube Combined First round 12 4.59   5.76   4.96 6.93 4.59 5.40 7.19
4x4x4 Cube Combined Final 3 47.38   52.75   1:07.36 47.38 47.97 1:00.21 50.08
3x3x3 Blindfolded Final 1 47.05   DNF   49.47 47.05 DNF
First round 1 43.25   NR DNF   DNF 43.25 DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 18.41   19.60   18.77 21.27 19.06 20.96 18.41
Combined First round 2 12.19   18.84   18.69 17.52 20.34 12.19 20.31
Megaminx Combined Final 3 1:49.72   1:57.89   1:49.72 1:52.47 2:07.22 2:02.90 1:58.30
Pyraminx Combined First round 19 10.28     12.47 10.28
3x3x3 Multi-Blind Final 2 10/15 53:43     10/15 53:43 DNF DNS
Marek Padlewski    Poland
Marek Padlewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 17.46   19.94   22.30 18.30 21.61 17.46 19.91
2x2x2 Cube Combined First round 18 5.40   6.22   6.58 11.69 6.33 5.75 5.40
4x4x4 Cube Combined Final 28 1:53.52     1:53.52 2:40.18
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 40.02     43.41 40.02
Rubik's Clock Combined Final 6 13.47   14.16   13.47 18.38 13.68 14.83 13.96
Pyraminx Combined First round 9 5.59   7.84   8.44 5.59 9.16 9.13 5.94
Square-1 Combined Final 5 34.50     1:11.65 34.50
Rubik's Magic Final 5 1.22   2.57   3.52 2.34 2.16 1.22 3.21
First round 6 1.22   1.61   2.21 1.33 1.22 1.30 3.58
Master Magic First round 9 3.02   3.98   3.02 5.69 4.11 3.13 4.71
Marek Zdziech    Poland
Marek Zdziech
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 1:07.00   1:16.94   1:34.21 1:26.50 1:13.46 1:10.86 1:07.00
Mariusz Wiśniewski    Poland
Mariusz Wiśniewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 15.55   20.99   24.65 18.27 15.55 22.53 22.16
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 31 48.52     48.52 48.65
Pyraminx Combined First round 34 22.55     27.00 22.55
3x3x3 Multi-Blind Final 3 4/4 30:00     3/4 29:02 4/4 30:00 DNS
Rubik's Magic First round 14 1.47   1.84   2.02 1.90 11.25 1.47 1.61
Master Magic First round 14 4.78   5.19   4.88 4.93 6.30 4.78 5.75
Mateusz Bieńkowski    Poland
Mateusz Bieńkowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 29.52   41.45   33.13 43.18 DNF 48.05 29.52
3x3x3 One-Handed Combined First round 35 1:40.71     DNF 1:40.71
Mateusz Cichoracki    Poland
Mateusz Cichoracki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 19.84   23.05   22.28 19.84 24.03 29.86 22.83
2x2x2 Cube Combined First round 25 3.15   7.33   7.16 8.90 5.93 3.15 9.28
Rubik's Clock Combined Final 13 23.16     DNF 23.16
Pyraminx Final 1 4.11   5.61   5.30 4.11 5.81 9.78 5.71
Second round 2 4.27   5.59   5.72 14.59 5.34 4.27 5.71
Combined First round 2 4.11   5.54   5.02 7.34 5.08 6.53 4.11
Rubik's Magic First round 24 1.77   3.53   3.72 5.05 1.77 1.81 DNF
Master Magic First round 8 3.00   3.92   4.81 5.00 3.65 3.00 3.30
Mateusz Fydrych    Poland
Mateusz Fydrych
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.53   14.89   16.46 13.02 12.53 15.19 17.34
Second round 7 11.52   13.26   12.77 11.52 12.86 17.15 14.16
First round 7 11.38   13.79   11.38 14.47 12.61 14.30 14.78
2x2x2 Cube Final 4 3.53   4.62   4.61 4.55 4.69 4.90 3.53
Combined First round 2 2.41   3.38   2.41 5.38 3.13 3.50 3.52
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:14.81     1:14.81 1:19.46
3x3x3 Blindfolded Final 3 4:33.55   DNF   4:33.55 DNF DNS
First round 6 5:37.53   DNF   DNF 5:37.53 DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 34.02     45.83 34.02
Pyraminx Combined First round 16 7.06   12.12   13.00 7.06 19.77 12.28 11.08
Michał Bogdan    Poland
Michał Bogdan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 17.91   19.14   18.59 29.16 17.91 18.08 20.75
2x2x2 Cube Combined First round 34 8.61     8.61 12.09
4x4x4 Cube Combined Final 35 3:24.91     DNF 3:24.91
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 33.05     50.13 33.05
Michał Parzyszek    Poland
Michał Parzyszek
Event Round Place Best Average Result Details
Master Magic First round 15 4.40   5.47   5.77 5.88 4.40 5.66 4.97
Michał Pleskowicz    Poland
Michał Pleskowicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 6.11   ER 9.41   6.11 9.31 10.81 10.41 8.52
Second round 1 9.33   9.74   11.27 9.86 9.80 9.33 9.56
First round 1 8.27   8.80   10.96 8.27 8.34 9.27 8.80
2x2x2 Cube Final 1 2.94   4.07   4.22 2.94 3.71 4.27 8.56
Combined First round 1 2.03   2.85   3.08 4.69 2.36 2.03 3.11
4x4x4 Cube Combined Final 1 42.59   48.37   51.91 42.59 50.15 44.63 50.33
3x3x3 Blindfolded Final 2 3:34.08   DNF   DNF DNF 3:34.08
First round 3 2:43.84   DNF   DNF 2:43.84 3:30.00
3x3x3 One-Handed Final 1 10.77   12.67   WR 12.15 14.53 13.27 12.58 10.77
Combined First round 1 10.90   12.77   WR 12.86 12.81 12.63 10.90 16.86
Rubik's Clock Combined Final 12 19.09   21.72   22.11 19.09 21.88 DNF 21.18
Pyraminx Final 3 4.61   6.29   6.27 7.03 5.58 9.08 4.61
Second round 3 6.15   7.69   8.28 6.15 7.97 6.81 DNF
Combined First round 4 4.77   6.60   7.03 4.77 5.09 7.68 9.96
Square-1 Combined Final 2 20.83   28.68   24.58 DNF 20.83 36.77 24.69
Rubik's Magic First round 15 1.68   2.10   1.83 2.77 1.69 1.68 3.81
Master Magic First round 12 4.47   5.06   4.97 4.50 4.47 5.72 DNF
Oleg Andreyev    Latvia
Oleg Andreyev
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 34.50   44.10   36.41 45.31 58.84 50.58 34.50
2x2x2 Cube Combined First round 42 10.69     10.69 11.06
3x3x3 One-Handed Combined First round 33 53.61     53.61 1:04.55
Oliwer Podeszwa    Poland
Oliwer Podeszwa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 22.06   33.40   22.06 26.88 DNF 28.77 44.55
4x4x4 Cube Combined Final 32 2:13.39     2:13.39 2:24.28
Pyraminx Combined First round 26 13.21     13.21 23.90
Owidiusz Pryk    Poland
Owidiusz Pryk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 20.30   24.64   27.52 25.02 26.81 20.30 22.09
2x2x2 Cube Combined First round 21 4.19   6.32   5.90 12.19 5.44 4.19 7.61
Rubik's Clock Combined Final 5 12.69   13.80   13.41 14.78 16.15 12.69 13.22
Megaminx Combined Final 9 3:00.11     3:00.11 3:02.11
Pyraminx Final 2 3.97   5.71   3.97 5.08 6.18 6.40 5.86
Second round 1 4.86   5.39   5.84 5.75 5.40 4.86 5.02
Combined First round 1 4.38   5.49   32.33 5.05 4.38 5.80 5.63
Rubik's Magic First round 13 1.63   1.82   1.78 3.09 1.84 1.63 1.83
Master Magic Final 4 2.44   3.25   2.50 4.63 5.33 2.61 2.44
First round 1 2.47   2.69   3.06 2.61 2.63 2.47 2.83
Patryk Piotrowski    Poland
Patryk Piotrowski
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Combined First round 33 18.61     18.61 24.62
Piotr Chodera    Poland
Piotr Chodera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 19.47   22.60   28.25 19.47 23.47 21.00 23.34
2x2x2 Cube Combined First round 27 6.21   7.96   7.50 9.13 7.25 6.21 9.33
4x4x4 Cube Combined Final 30 2:06.43     DNF 2:06.43
Megaminx Combined Final 10 3:29.68     4:04.06 3:29.68
Pyraminx Combined First round 13 7.68   9.24   DNF 8.91 7.68 11.13 7.69
Piotr Kuchta    Poland
Piotr Kuchta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 23.16   26.25   DNF 24.69 23.16 24.50 29.55
2x2x2 Cube Combined First round 28 7.21   9.35   7.21 12.36 7.52 10.93 9.59
4x4x4 Cube Combined Final 33 2:14.80     2:28.22 2:14.80
Piotr Majtyka    Poland
Piotr Majtyka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 17.77   23.98   DNF 17.77 21.63 27.21 23.11
2x2x2 Cube Combined First round 37 8.97     8.97 11.52
4x4x4 Cube Combined Final 29 1:57.44     2:32.54 1:57.44
Pyraminx Combined First round 24 12.09     12.09 18.15
Piotr Michał Padlewski    Poland
Piotr Michał Padlewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 13.30   14.85   13.56 16.72 16.41 14.59 13.30
First round 16 13.83   15.66   16.21 16.63 13.83 14.15 18.02
2x2x2 Cube Combined First round 15 4.84   5.99   6.53 7.34 4.84 5.18 6.25
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:16.13     1:16.13 1:18.93
3x3x3 One-Handed Final 4 18.41   19.79   21.71 18.81 18.86 25.19 18.41
Combined First round 4 18.05   19.78   20.56 19.53 23.53 18.05 19.25
Rubik's Clock Combined Final 3 10.16   11.08   18.84 10.86 10.84 11.53 10.16
Pyraminx Final 4 2.19   NR 6.38   5.31 2.19 8.50 7.40 6.43
Second round 4 7.11   7.82   9.65 8.27 7.91 7.11 7.28
Combined First round 3 5.68   6.14   6.27 5.83 6.31 7.03 5.68
Square-1 Combined Final 1 13.25   16.56   16.61 18.36 13.25 14.72 20.78
Rubik's Magic First round 7 1.25   1.61   1.34 2.50 1.25 2.22 1.27
Master Magic Final 1 2.63   2.85   4.84 2.68 3.06 2.80 2.63
First round 4 2.86   3.45   3.66 3.77 3.61 3.08 2.86
Przemysław Janicki    Poland
Przemysław Janicki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 15.22   20.49   27.06 19.65 20.22 21.61 15.22
2x2x2 Cube Combined First round 29 7.81   10.58   7.81 10.08 9.56 12.11 15.31
4x4x4 Cube Combined Final 34 2:16.22     3:02.43 2:16.22
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 25.47   29.64   36.02 27.30 25.61 25.47 36.33
Pyraminx Combined First round 30 16.22     17.05 16.22
Radosław Stręciwilk    Poland
Radosław Stręciwilk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 46.40   52.75   1:17.83 58.59 48.25 46.40 51.41
Rafał Studnicki    Poland
Rafał Studnicki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 16.96   19.66   19.68 18.00 23.71 21.31 16.96
2x2x2 Cube Combined First round 31 8.08     8.08 10.93
4x4x4 Cube Combined Final 31 2:12.80     2:12.80 2:33.93
Rubik's Clock Combined Final 1 8.78   9.33   9.63 9.79 9.52 8.83 8.78
Rubik's Magic First round 11 1.68   1.74   1.75 2.55 1.77 1.71 1.68
Master Magic First round 11 4.33   4.93   4.80 4.33 5.34 5.40 4.66
Sebastian Czyrzewski    Poland
Sebastian Czyrzewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 13.30   15.78   16.31 13.30 18.46 13.88 17.16
First round 11 13.86   14.54   13.94 15.61 14.06 17.08 13.86
2x2x2 Cube Combined First round 38 9.22     9.22 16.63
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:29.81     1:29.81 1:55.83
3x3x3 One-Handed Combined First round 8 22.50   24.62   27.78 23.08 22.50 24.47 26.30
Pyraminx Combined First round 23 11.55     16.94 11.55
Szymon Bałos    Poland
Szymon Bałos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 27.65   DNF   27.65 DNF 28.63 28.11 DNF
Master Magic First round 16 3.46   5.99   3.69 DNF 3.46 6.50 7.77
Tomasz Cyrklaff    Poland
Tomasz Cyrklaff
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.15   10.67   10.15 11.43 10.18 10.41 13.47
Second round 2 9.02   10.56   9.02 10.18 10.38 11.13 12.08
First round 3 9.81   12.32   14.05 11.00 11.90 16.28 9.81
2x2x2 Cube Final 3 3.72   4.48   11.15 3.90 4.43 5.11 3.72
Combined First round 3 2.77   3.78   3.91 4.93 2.77 3.56 3.86
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Final 2 18.78   19.34   18.90 18.78 19.03 20.08 20.86
Combined First round 3 16.86   19.01   17.40 23.41 18.13 16.86 21.50
Tomasz Gieniusz    Poland
Tomasz Gieniusz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 18.90   21.88   18.90 20.93 21.18 DNF 23.52
3x3x3 One-Handed Combined First round 32 48.94     48.94 1:07.77
Tomasz Jankowiak    Poland
Tomasz Jankowiak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 13.69   15.83   14.55 13.69 18.43 14.93 18.02
2x2x2 Cube Combined First round 20 3.64   6.30   3.64 7.34 5.46 6.18 7.27
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 22.28   24.90   30.00 24.31 23.30 22.28 27.09
Tomasz Żołnowski    Poland
Tomasz Żołnowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.21   10.60   9.21 11.22 9.47 11.11 15.68
Second round 4 10.05   11.35   13.36 11.31 10.05 12.65 10.08
First round 2 9.68   11.50   11.56 9.68 10.75 12.18 14.88
2x2x2 Cube Combined First round 23 5.43   6.99   7.53 5.75 5.43 7.69 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 8 56.34   1:06.59   56.34 1:16.08 59.38 1:10.21 1:10.18
3x3x3 Blindfolded First round 8 7:10.43   DNF   7:10.43 DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 25.53   27.80   25.63 27.88 29.90 25.53 30.41
Wincenty Mikucewicz    Poland
Wincenty Mikucewicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 39.83   44.80   47.09 46.31 39.83 48.71 41.00
Rubik's Magic First round 10 1.59   1.67   1.63 1.59 1.69 2.41 1.69
Wojciech Paluch    Poland
Wojciech Paluch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 13.94   17.12   13.94 17.75 20.22 17.08 16.52
2x2x2 Cube Combined First round 32 8.15     16.61 8.15
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:00.02   1:10.57   1:00.02 1:14.93 1:14.69 1:09.31 1:07.72
Rubik's Clock Combined Final 15 29.97     33.56 29.97
Megaminx Combined Final 8 2:50.00     2:50.00 3:01.47
Pyraminx Combined First round 20 10.31     11.22 10.31
Wojciech Szatanowski    Poland
Wojciech Szatanowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 11.77   14.35   15.02 12.86 15.16 11.77 15.61
First round 10 12.63   14.06   13.38 12.63 14.38 15.97 14.41
2x2x2 Cube Final 6 4.50   4.85   4.78 4.81 5.28 4.96 4.50
Combined First round 5 2.15   4.19   2.15 5.09 4.28 4.61 3.69
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:07.11   1:12.86   1:16.30 1:08.16 1:07.11 1:17.00 1:14.13
3x3x3 One-Handed Final 5 22.94   23.69   26.77 22.94 22.97 24.59 23.50
Combined First round 6 13.80   23.59   26.13 20.34 26.06 13.80 24.38
Rubik's Clock Combined Final 8 15.30   17.27   16.66 15.30 19.33 17.83 17.33
Pyraminx Combined First round 12 6.59   8.89   12.38 6.59 9.11 9.38 8.18
Rubik's Magic Final 1 1.27   1.51   1.30 2.50 1.30 1.93 1.27
First round 2 1.19   1.30   1.25 1.19 2.34 1.25 1.40
Master Magic Final 2 2.75   3.03   2.75 2.84 3.06 3.28 3.19
First round 3 2.77   3.39   4.30 3.53 2.83 2.77 3.81