Cubers Eve 2013

Date City WCA LInk
2013-12-21  Poland, Starogard Gdanski Cubers Eve 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Michał Pleskowicz 9.70  Marcin Zalewski 9.98  Przemysław Kaleta 10.21
 2x2x2 Cube  Jakub Wolniewicz 2.90  Michał Pleskowicz 3.39  Piotr Kózka 3.74
 4x4x4 Cube  Przemysław Kaleta 39.97  Jakub Wolniewicz 48.37  Marcin Stachura 51.68
 5x5x5 Cube  Przemysław Kaleta 1:24.22  Piotr Kózka 1:36.27  Jakub Wolniewicz 1:45.44
 6x6x6 Cube  Przemysław Kaleta 2:43.47  Jakub Sokołowski 3:26.57  Jakub Wojtaszewski 3:29.59
 7x7x7 Cube  Przemysław Kaleta 4:05.75  Jakub Sokołowski 4:38.35  Marek Wójtowicz 5:50.17
 3x3x3 Blindfolded  Grzegorz Jałocha 30.35  Bartosz Bździel 1:22.65  Wojciech Szatanowski 1:31.00
 3x3x3 One-Handed  Michał Pleskowicz 14.16  Przemysław Kaleta 14.91  Marcin Zalewski 17.41
 Rubik's Clock  Marcin Jakubowski 9.49  Owidiusz Pryk 12.37  Wojciech Szatanowski 14.16
 Megaminx  Artur Kristof 1:12.82  Kalina Jakubowska 1:15.70  Michał Pleskowicz 1:18.60
 Pyraminx  Jakub Wolniewicz 4.27  Owidiusz Pryk 4.30  Mateusz Cichoracki 4.87
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Pleskowicz 6.16   8.42   NR  Poland 8.93 7.29 6.16 10.16 9.04
2 Przemysław Kaleta 8.61   9.69    Poland 13.58 8.61 10.42 9.90 8.74
3 Marcin Zalewski 9.04   10.10    Poland 10.08 9.04 13.03 9.14 11.09
4 Piotr Kózka 9.50   10.50    Poland 13.45 9.50 9.87 10.40 11.23
5 Jakub Wolniewicz 8.77   10.61    Poland 14.83 9.13 10.37 8.77 12.32
6 Tomasz Żołnowski 8.61   10.92    Poland 8.61 9.48 12.93 10.90 12.39
7 Wojciech Szatanowski 10.42   11.40    Poland 11.28 10.42 13.50 11.43 11.49
8 Adam Polkowski 10.59   11.70    Poland 11.80 10.59 12.24 11.06 13.40
9 Jakub Wojtaszewski 9.34   11.80    Poland 11.96 9.34 11.78 11.67 12.37
10 Kalina Jakubowska 10.06   12.22    Poland 12.00 13.00 10.06 11.65 13.30
11 Marcin Stachura 11.47   12.38    Poland 14.07 11.47 12.47 12.84 11.83
12 Artur Kristof 10.63   12.69    Poland 10.63 12.90 12.73 13.03 12.43
13 Błażej Morgała 11.65   12.98    Poland 12.81 14.00 14.56 11.65 12.12
14 Krzysztof Żerucha 10.34   13.45    Poland 14.47 10.34 11.95 14.90 13.94
15 Grzegorz Jałocha 13.24   13.76    Poland 17.72 13.24 13.38 13.91 13.98
16 Marcin Wojtal 11.65   13.83    Poland 15.08 11.65 17.87 12.26 14.14
17 Jakub Sokołowski 12.59   14.04    Poland 13.56 12.59 15.26 13.30 15.61
18 Marcin Jakubowski 11.67   14.17    Poland 12.49 14.31 15.70 1:00.03 11.67
19 Krzysztof Kuncki 13.62   15.14    Poland 13.80 13.62 15.85 15.78 17.47
20 Sebastian Czyrzewski 12.66   15.15    Poland 12.66 15.10 14.89 15.45 18.26
21 Bartosz Bździel 13.03   15.16    Poland 13.03 15.86 16.62 14.88 14.73
22 Marek Wójtowicz 14.04   15.34    Poland 17.57 16.62 14.62 14.77 14.04
23 Krzysztof Górka 12.81   15.56    Poland 13.74 17.27 18.81 15.66 12.81
24 Kacper Mąkosa 14.07   15.65    Poland 15.95 14.07 16.21 16.63 14.80
25 Artur Miazga 13.43   15.84    Poland 17.22 13.43 16.04 16.02 15.46
26 Radosław Drozdowicz 15.28   16.26    Poland 21.91 15.62 15.28 16.69 16.46
27 Piotr Chodera 13.30   16.54    Poland 16.64 13.30 15.78 19.32 17.19
28 Bartłomiej Wałcerz 13.72   16.75    Poland 18.79 14.08 13.72 21.36 17.39
29 Kamil Pawlak 12.19   17.51    Poland 14.89 19.35 18.29 19.41 12.19
30 Mateusz Meyer 16.63   18.82    Poland 23.99 16.63 19.47 18.23 18.75
31 Mateusz Cichoracki 15.49   19.00    Poland 15.49 18.43 19.54 19.02 21.32
32 Michał Milówka 16.73   19.09    Poland 19.61 20.51 16.73 DNF 17.16
33 Tomasz Piechowski 16.68   19.18    Poland 17.55 16.68 19.68 20.31 23.06
34 Filip Paryż 17.34   19.21    Poland 20.10 18.09 19.45 17.34 20.83
35 Kamil Pieczka 15.47   20.14    Poland 28.10 15.47 18.11 22.69 19.61
36 Przemysław Janicki 14.40   20.60    Poland 17.51 15.75 34.24 14.40 28.53
37 Owidiusz Pryk 15.42   20.87    Poland 22.49 15.42 20.11 20.00 27.64
38 Karolina Wiącek 16.43   21.73    Poland 21.12 16.43 21.27 27.93 22.80
39 Krzysztof Dąbrowski 15.38   22.29    Poland 23.84 15.38 24.69 24.61 18.41
40 Filip Stamirski 17.41   22.39    Poland 25.02 17.41 18.34 25.38 23.82
41 Paweł Włoszek 18.90   22.76    Poland 23.27 23.30 22.99 22.02 18.90
42 Patryk Bola 17.46   23.20    Poland 22.75 17.46 23.98 22.86 26.20
43 Marta Żywicka 21.36   23.33    Poland 25.28 23.21 DNF 21.36 21.51
44 Dennis van Enckevort 22.64   27.26    Netherlands 26.90 28.84 29.84 26.03 22.64
45 Klaudia Grabowska 24.58   28.44    Poland 31.39 26.39 24.58 31.91 27.54
46 Paweł Leszczyński 20.30   30.06    Poland 27.29 20.30 39.51 31.97 30.93
47 Aleksander Wellinski 29.02   30.47    Poland 36.57 29.02 30.01 30.34 31.05
48 Michał Łysikowski 28.63   33.50    Poland 44.42 42.28 28.81 28.63 29.42
49 Marek Brandt 30.09   34.51    Poland 30.09 32.04 37.07 DNF 34.42
50 Paulina Jaskulska 34.22   37.14    Poland 34.22 35.16 36.70 39.56 DNF
51 Marek Pruski 29.39   39.53    Poland 40.21 40.46 37.92 DNF 29.39
52 Szymon Stryszyk 39.29   41.57    Poland 39.29 39.56 42.19 42.96 54.36
53 Radosław Komorowski 37.46   42.44    Poland 43.37 42.50 41.46 37.46 48.00
54 Radosław Ciuk 30.93   42.49    Poland 55.44 45.49 50.14 30.93 31.84
55 Klaudia Ciuk 1:38.14   1:46.93    Poland 1:48.67 1:51.85 1:38.14 2:26.41 1:40.26
56 Aleksander Władyka DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS DNS DNS
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Pleskowicz 8.34   9.64    Poland 11.17 13.82 9.04 8.72 8.34
2 Przemysław Kaleta 7.88   10.31    Poland 11.97 8.34 7.88 10.62 12.37
3 Marcin Zalewski 8.71   10.65    Poland 11.89 8.71 10.83 9.68 11.43
4 Wojciech Szatanowski 10.01   11.34    Poland 14.84 12.80 10.01 10.50 10.71
5 Marcin Stachura 11.72   11.87    Poland 15.06 11.92 11.91 11.78 11.72
6 Jakub Wolniewicz 8.72   11.94    Poland 11.37 8.72 11.96 12.50 12.51
7 Tomasz Żołnowski 9.68   11.97    Poland 12.46 12.38 9.68 11.06 DNF
8 Krzysztof Żerucha 10.77   12.30    Poland 11.93 10.77 12.54 16.24 12.42
9 Kalina Jakubowska 11.35   12.31    Poland 15.69 13.50 11.70 11.35 11.72
10 Piotr Kózka 11.05   12.71    Poland 13.37 11.88 12.89 13.83 11.05
11 Błażej Morgała 12.19   12.79    Poland 14.41 12.19 13.62 12.23 12.52
12 Adam Polkowski 11.71   13.05    Poland 13.29 13.42 11.71 12.44 13.73
13 Artur Kristof 10.87   13.25    Poland 10.87 16.73 13.27 13.38 13.09
14 Marcin Jakubowski 13.84   14.21    Poland 14.58 14.20 13.84 15.48 13.85
15 Jakub Sokołowski 12.52   14.70    Poland 12.70 19.71 14.94 16.47 12.52
16 Krzysztof Kuncki 13.23   14.79    Poland 13.23 16.58 13.35 14.44 23.84
17 Piotr Chodera 13.43   15.38    Poland 13.43 16.16 15.35 14.63 20.63
18 Jakub Wojtaszewski 12.17   15.42    Poland 12.45 17.47 12.17 DNF 16.34
19 Marek Wójtowicz 13.60   15.46    Poland 14.84 17.07 13.60 15.65 15.89
20 Radosław Drozdowicz 13.68   15.47    Poland 18.19 14.77 14.41 17.22 13.68
21 Marcin Wojtal 14.28   15.49    Poland 17.61 14.58 14.28 14.29 18.30
22 Krzysztof Górka 11.66   15.64    Poland 20.54 16.53 14.73 15.67 11.66
23 Kamil Pawlak 14.17   15.93    Poland 16.68 15.26 16.32 14.17 16.21
24 Sebastian Czyrzewski 12.79   16.08    Poland DNF 18.48 15.86 13.90 12.79
25 Bartosz Bździel 13.43   16.17    Poland 16.52 13.43 15.50 16.49 16.94
26 Kacper Mąkosa 13.83   16.30    Poland 13.83 17.33 14.53 23.81 17.04
27 Mateusz Cichoracki 14.54   17.00    Poland 21.28 17.98 14.54 16.54 16.48
28 Michał Milówka 16.81   17.86    Poland 18.22 17.49 20.55 16.81 17.86
29 Bartłomiej Wałcerz 15.27   18.59    Poland 16.95 20.32 18.49 15.27 23.04
30 Artur Miazga 15.52   18.90    Poland 20.59 18.67 17.44 20.75 15.52
31 Mateusz Meyer 17.72   21.04    Poland 17.72 20.49 22.22 25.14 20.40
32 Grzegorz Jałocha 19.16   DNF    Poland 19.16 DNF DNS DNS DNS
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Pleskowicz 7.61   9.70    Poland 7.61 10.40 10.66 9.98 8.72
2 Marcin Zalewski 8.93   9.98    Poland 13.67 10.23 8.93 9.66 10.04
3 Przemysław Kaleta 8.93   10.21    Poland 9.24 11.59 8.93 11.87 9.80
4 Jakub Wolniewicz 9.41   11.22    Poland 12.15 11.93 10.64 11.10 9.41
5 Tomasz Żołnowski 9.46   11.27    Poland 10.48 9.66 13.68 15.24 9.46
6 Jakub Wojtaszewski 10.70   11.46    Poland 11.80 10.73 11.85 12.27 10.70
7 Krzysztof Żerucha 10.77   12.24    Poland 11.93 10.77 12.54 16.24 12.24
8 Piotr Kózka 9.34   12.27    Poland 11.38 12.55 14.79 12.89 9.34
9 Artur Kristof 9.99   12.58    Poland 14.68 10.92 9.99 12.15 14.98
10 Kalina Jakubowska 11.40   12.87    Poland 12.37 13.57 11.40 12.74 13.49
11 Wojciech Szatanowski 11.27   13.19    Poland 12.17 11.27 11.65 15.75 15.96
12 Marcin Stachura 11.07   13.21    Poland 14.43 12.80 11.07 12.41 14.72
13 Marcin Jakubowski 12.22   13.77    Poland 14.33 12.91 14.08 14.33 12.22
14 Adam Polkowski 10.76   13.83    Poland 11.94 13.56 18.29 15.98 10.76
15 Jakub Sokołowski 12.03   14.13    Poland 12.03 14.78 13.18 15.50 14.44
16 Błażej Morgała 12.41   15.24    Poland 16.15 13.89 12.41 17.94 15.67
17 Krzysztof Górka 15.15   15.91    Poland 16.25 15.73 15.75 15.15 16.50
18 Krzysztof Kuncki 13.76   16.00    Poland 13.76 15.93 16.68 18.86 15.39
19 Piotr Chodera 14.84   16.12    Poland 16.37 16.62 19.29 15.37 14.84
20 Marcin Wojtal 14.14   16.60    Poland 14.14 16.67 18.37 17.93 15.21
21 Radosław Drozdowicz 15.32   16.82    Poland 18.16 15.89 27.23 15.32 16.42
22 Bartosz Bździel 15.57   17.01    Poland 19.32 19.98 15.57 15.86 15.85
23 Kamil Pawlak 15.93   17.61    Poland 17.10 17.40 18.42 15.93 18.34
24 Marek Wójtowicz 15.15   18.46    Poland 17.91 DNF 18.49 18.99 15.15
  2x2x2 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Wolniewicz 1.91   2.60    Poland 3.49 2.43 2.13 3.25 1.91
2 Michał Pleskowicz 2.02   2.92    Poland 2.52 4.81 2.02 4.14 2.11
3 Przemysław Kaleta 2.47   3.42    Poland 3.66 4.01 2.58 2.47 4.81
4 Wojciech Szatanowski 3.29   3.54    Poland 3.29 3.53 3.59 4.32 3.49
5 Piotr Kózka 3.81   4.06    Poland 4.06 3.81 3.81 4.31 6.66
6 Krzysztof Żerucha 3.23   4.08    Poland 4.06 3.23 4.68 7.45 3.49
7 Marcin Jakubowski 3.83   4.09    Poland 4.05 4.31 3.91 4.42 3.83
8 Krzysztof Kuncki 3.33   4.23    Poland 4.47 4.33 DNF 3.33 3.88
9 Kacper Mąkosa 3.01   4.67    Poland 4.88 3.76 10.38 3.01 5.37
10 Błażej Morgała 3.33   4.71    Poland 6.00 4.41 4.56 3.33 5.17
11 Jakub Wojtaszewski 2.91   4.74    Poland 9.86 4.54 3.64 2.91 6.05
12 Radosław Drozdowicz 4.37   5.04    Poland 5.08 4.37 5.51 4.53 6.14
13 Kamil Pieczka 3.43   5.27    Poland 6.46 5.73 3.43 4.73 5.35
14 Adam Polkowski 3.97   5.28    Poland 3.97 5.60 5.61 7.05 4.64
15 Mateusz Cichoracki 3.50   5.59    Poland 9.30 5.66 3.50 4.68 6.42
16 Marcin Stachura 3.90   6.07    Poland 5.54 7.42 5.47 3.90 7.21
17 Tomasz Żołnowski 5.46   6.27    Poland 5.60 7.45 5.46 7.17 6.03
18 Krzysztof Górka 5.09   6.35    Poland 8.23 5.09 5.30 9.32 5.52
19 Piotr Chodera 6.27   6.55    Poland 8.74 6.89 6.31 6.27 6.44
20 Filip Paryż 5.34   6.75    Poland 5.84 8.74 6.44 5.34 7.98
21 Jakub Sokołowski 5.52   6.76    Poland 8.00 5.52 6.47 5.80 9.50
22 Marcin Wojtal 5.48   6.93    Poland 6.36 5.48 8.87 6.00 8.43
23 Bartosz Bździel 6.33   7.13    Poland 6.87 7.43 6.33 7.08 8.55
24 Bartłomiej Wałcerz 4.35   7.89    Poland 18.18 4.35 10.40 4.99 8.27
25 Marek Wójtowicz 5.79   7.89    Poland 6.59 10.13 5.79 6.95 13.92
26 Paweł Włoszek 6.30   8.20    Poland 6.30 6.31 8.24 10.06 13.13
27 Aleksander Wellinski 6.19   8.59    Poland 7.82 6.19 8.59 15.68 9.35
28 Artur Miazga 6.79   8.98    Poland 9.72 6.79 10.31 9.46 7.75
29 Owidiusz Pryk 7.01      Poland 9.61 7.01
30 Marek Brandt 7.22      Poland 7.24 7.22
31 Filip Stamirski 7.44      Poland 7.44 8.10
32 Artur Kristof 7.48      Poland 8.00 7.48
33 Mateusz Meyer 7.90      Poland 29.46 7.90
34 Dennis van Enckevort 8.18      Netherlands 9.64 8.18
35 Patryk Bola 8.98      Poland 8.98 11.87
36 Tomasz Piechowski 9.31      Poland 9.66 9.31
37 Przemysław Janicki 9.49      Poland 9.49 18.85
38 Michał Łysikowski 9.50      Poland 9.50 10.35
39 Sebastian Czyrzewski 12.61      Poland 12.61 12.83
40 Marta Żywicka 14.08      Poland 16.27 14.08
41 Radosław Komorowski 18.33      Poland 18.33 35.65
42 Radosław Ciuk 19.47      Poland 19.47 57.16
43 Marek Pruski DNF      Poland DNF DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Wolniewicz 2.77   2.90    Poland 2.96 2.82 5.19 2.77 2.92
2 Michał Pleskowicz 2.25   3.39    Poland 2.29 6.52 4.60 3.29 2.25
3 Piotr Kózka 2.61   3.74    Poland 4.37 3.62 9.13 3.22 2.61
4 Jakub Wojtaszewski 2.71   3.84    Poland 3.39 3.16 4.97 6.62 2.71
5 Przemysław Kaleta 3.16   3.87    Poland 3.85 3.16 6.97 3.29 4.46
6 Wojciech Szatanowski 2.51   3.90    Poland 3.60 2.51 2.89 5.44 5.20
7 Krzysztof Żerucha 2.19   4.29    Poland 3.67 6.09 5.17 4.02 2.19
8 Marcin Jakubowski 2.87   4.63    Poland 5.25 5.13 4.00 4.75 2.87
9 Kacper Mąkosa 4.13   5.22    Poland 5.36 5.18 5.75 5.12 4.13
10 Krzysztof Kuncki 4.05   5.54    Poland DNF 4.64 5.67 6.30 4.05
11 Błażej Morgała 3.16   6.18    Poland 8.32 7.08 5.68 5.78 3.16
12 Radosław Drozdowicz 3.77   6.55    Poland 6.41 6.87 3.77 7.32 6.37
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 36.60   39.97    Poland 44.23 39.56 39.23 36.60 41.12
2 Jakub Wolniewicz 40.92   48.37    Poland 42.95 51.06 51.09 52.72 40.92
3 Marcin Stachura 47.34   51.68    Poland 49.99 50.56 47.34 55.23 54.49
4 Piotr Kózka 38.48   53.08    Poland 54.20 57.13 50.91 38.48 54.12
5 Wojciech Szatanowski 48.59   55.38    Poland 1:10.96 48.59 1:01.00 54.14 50.99
6 Tomasz Żołnowski 47.41   55.45    Poland 53.61 1:02.40 56.50 56.23 47.41
7 Kalina Jakubowska 50.48   58.01    Poland 58.90 50.48 1:07.25 57.33 57.80
8 Michał Pleskowicz 48.23   58.27    Poland DNF 57.27 48.23 1:01.90 55.64
9 Krzysztof Żerucha 1:01.26   1:03.02    Poland 1:10.92 1:01.98 1:02.85 1:01.26 1:04.22
10 Marcin Jakubowski 51.40   1:03.95    Poland 1:02.79 1:06.42 1:16.98 51.40 1:02.64
11 Marek Wójtowicz 56.37   1:04.38    Poland 1:01.43 1:10.91 56.37 1:00.81 1:17.06
12 Jakub Wojtaszewski 58.60   1:05.88    Poland 1:14.59 58.60 1:02.56 1:00.50 1:19.28
13 Jakub Sokołowski 54.03   1:06.55    Poland 54.03 1:05.41 1:20.48 1:10.39 1:03.86
14 Kamil Pawlak 59.38   1:12.66    Poland 1:23.91 1:17.52 59.38 1:17.94 1:02.52
15 Błażej Morgała 1:07.19   1:12.92    Poland 1:27.38 1:07.19 1:12.67 1:18.49 1:07.59
16 Artur Kristof 1:06.74   1:17.30    Poland 1:06.74 DNF 1:21.67 1:11.77 1:18.45
17 Bartosz Bździel 1:04.88   1:17.86    Poland 1:31.99 1:20.18 1:04.88 1:16.44 1:16.95
18 Krzysztof Kuncki 1:12.33   1:20.60    Poland 1:17.98 1:23.28 1:31.15 1:20.53 1:12.33
19 Marcin Wojtal 1:07.77   1:23.20    Poland 1:07.77 1:31.23 DNF 1:25.39 1:12.99
20 Bartłomiej Wałcerz 1:10.45   1:25.12    Poland 1:24.31 1:28.95 1:29.73 1:22.10 1:10.45
21 Piotr Chodera 1:16.00   1:29.47    Poland 1:44.50 1:16.00 1:28.21 1:32.55 1:27.65
22 Paweł Włoszek 1:20.13   1:30.01    Poland 1:44.27 1:20.96 1:42.10 1:26.98 1:20.13
23 Sebastian Czyrzewski 1:22.03   1:32.48    Poland 1:22.03 1:24.73 1:57.67 1:34.94 1:37.77
24 Krzysztof Górka 1:20.79   1:35.45    Poland 1:43.09 1:20.79 1:29.91 1:33.34 1:47.84
25 Tomasz Piechowski 1:22.84   1:52.63    Poland 1:22.84 1:57.16 1:58.72 2:08.13 1:42.01
26 Kamil Pieczka 1:28.21      Poland 1:28.21 1:38.39
27 Owidiusz Pryk 1:31.36      Poland 1:45.72 1:31.36
28 Filip Paryż 1:33.47      Poland 1:43.18 1:33.47
29 Radosław Drozdowicz 1:35.29      Poland 1:35.29 DNF
30 Artur Miazga 1:36.23      Poland 1:36.23 1:48.05
31 Filip Stamirski 1:38.67      Poland 1:38.67 1:39.88
32 Kacper Mąkosa 1:40.25      Poland 1:40.25 2:51.16
33 Mateusz Cichoracki 1:49.38      Poland 1:49.38 1:50.60
34 Mateusz Meyer 2:05.92      Poland 2:05.92 DNF
35 Patryk Bola 2:10.74      Poland 2:19.81 2:10.74
36 Dennis van Enckevort 2:25.36      Netherlands 2:25.36 3:03.50
37 Aleksander Wellinski 2:25.63      Poland 3:15.63 2:25.63
38 Szymon Stryszyk 3:24.00      Poland 3:24.00 3:27.99
39 Radosław Ciuk 3:53.59      Poland 3:53.59 DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 1:16.89   1:24.22    Poland 1:25.54 1:33.32 1:27.13 1:16.89 1:19.98
2 Piotr Kózka 1:31.39   1:36.27    Poland 1:43.68 1:44.65 1:31.86 1:33.27 1:31.39
3 Jakub Wolniewicz 1:43.47   1:45.44    Poland 1:43.47 1:49.52 1:46.47 1:44.26 1:45.58
4 Tomasz Żołnowski 1:33.85   1:48.53    Poland 1:48.92 1:50.23 1:56.96 1:46.43 1:33.85
5 Marcin Jakubowski 1:40.79   1:48.92    Poland 2:05.13 1:49.17 1:50.35 1:40.79 1:47.24
6 Krzysztof Żerucha 1:45.41   1:50.64    Poland 1:46.65 1:45.41 2:14.91 1:50.50 1:54.77
7 Adam Polkowski 1:44.00   1:52.04    Poland 1:51.18 1:50.89 1:44.00 1:54.04 DNF
8 Jakub Wojtaszewski 1:37.60   1:53.44    Poland 1:53.53 1:57.39 1:37.60 1:52.41 1:54.37
9 Jakub Sokołowski 1:46.96   1:53.44    Poland 1:48.57 1:46.96 2:22.84 2:00.71 1:51.05
10 Kamil Pawlak 1:37.69   1:53.47    Poland 2:09.80 1:51.38 1:37.69 1:53.15 1:55.88
11 Wojciech Szatanowski 1:48.91   1:53.91    Poland 1:48.91 1:52.24 1:57.59 2:01.54 1:51.89
12 Marek Wójtowicz 1:36.61   1:58.00    Poland 2:09.62 1:50.65 2:01.74 1:36.61 2:01.61
13 Błażej Morgała 1:46.81   2:01.19    Poland 2:29.00 1:56.07 2:11.83 1:46.81 1:55.68
14 Grzegorz Jałocha 1:56.42   2:10.29    Poland 2:30.81 1:59.57 2:12.04 1:56.42 2:19.27
15 Marcin Stachura 2:01.92      Poland 2:01.92 2:35.76
16 Kacper Mąkosa 2:06.85      Poland 2:06.85 2:27.58
17 Krzysztof Kuncki 2:13.27      Poland 2:18.38 2:13.27
18 Bartłomiej Wałcerz 2:30.47      Poland 3:16.25 2:30.47
19 Paweł Włoszek 2:34.67      Poland 2:44.90 2:34.67
20 Tomasz Piechowski 2:41.53      Poland 2:41.53 2:43.21
21 Piotr Chodera 2:44.54      Poland 2:44.54 3:07.45
22 Bartosz Bździel 2:48.12      Poland 3:02.26 2:48.12
23 Radosław Drozdowicz 2:52.92      Poland 3:00.41 2:52.92
24 Marcin Wojtal 2:54.06      Poland 3:04.52 2:54.06
25 Kamil Pieczka 3:08.18      Poland 3:21.64 3:08.18
26 Patryk Bola 3:47.55      Poland 3:47.55 4:00.02
27 Mateusz Cichoracki 4:12.44      Poland 4:25.55 4:12.44
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 2:36.71   2:43.47    Poland 2:38.30 2:55.39 2:36.71
2 Jakub Sokołowski 3:15.13   3:26.57    Poland 3:25.78 3:15.13 3:38.80
3 Jakub Wojtaszewski 3:18.44   3:29.59    Poland 3:18.44 3:28.06 3:42.27
4 Błażej Morgała 3:41.76      Poland 3:41.76
5 Kamil Pawlak 3:45.43      Poland 3:45.43
6 Marcin Jakubowski 4:01.04      Poland 4:01.04
7 Wojciech Szatanowski 4:14.80      Poland 4:14.80
8 Marcin Stachura 4:17.05      Poland 4:17.05
9 Paweł Włoszek 4:48.57      Poland 4:48.57
10 Marek Wójtowicz 5:01.08      Poland 5:01.08
11 Kacper Mąkosa 5:55.75      Poland 5:55.75
12 Bartłomiej Wałcerz 6:28.34      Poland 6:28.34
13 Patryk Bola 8:02.99      Poland 8:02.99
14 Przemysław Janicki DNF      Poland DNF
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 3:56.85   4:05.75    Poland 3:56.85 4:18.61 4:01.79
2 Jakub Sokołowski 4:24.38   4:38.35    Poland 4:47.27 4:24.38 4:43.40
3 Marek Wójtowicz 5:07.45   5:50.17    Poland 5:07.45 6:50.58 5:32.49
4 Adam Polkowski 5:32.29      Poland 5:32.29
5 Kamil Pawlak 5:40.48      Poland 5:40.48
6 Błażej Morgała 5:48.58      Poland 5:48.58
7 Marcin Stachura 5:52.05      Poland 5:52.05
8 Jakub Wojtaszewski 5:58.02      Poland 5:58.02
9 Wojciech Szatanowski 6:06.70      Poland 6:06.70
10 Marcin Jakubowski 6:20.44      Poland 6:20.44
11 Paweł Włoszek 7:46.46      Poland 7:46.46
12 Bartłomiej Wałcerz 8:50.26      Poland 8:50.26
13 Patryk Bola 9:11.98      Poland 9:11.98
14 Radosław Drozdowicz DNF      Poland DNF
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Grzegorz Jałocha 39.27   42.58    Poland 39.27 41.32 47.15
2 Wojciech Szatanowski 1:57.67   DNF    Poland 1:57.67 DNF 2:20.56
3 Bartosz Bździel 2:08.81   DNF    Poland DNF 2:08.81 DNF
4 Radosław Drozdowicz 2:15.64   DNF    Poland 2:15.64 DNF DNF
5 Marcin Jakubowski 2:28.19   DNF    Poland DNF 2:28.19 DNF
6 Michał Pleskowicz 2:36.39   DNF    Poland DNF 2:36.39 DNF
7 Przemysław Janicki 7:09.91   DNF    Poland 7:09.91 DNS DNS
8 Marcin Zalewski DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
8 Krzysztof Górka DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
8 Artur Kristof DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
8 Kamil Pieczka DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
8 Aleksander Wellinski DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
8 Tomasz Żołnowski DNF   DNF    Poland DNF DNS DNS
8 Artur Miazga DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
8 Klaudia Grabowska DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Grzegorz Jałocha 30.35   DNF    Poland 32.87 30.35 DNF
2 Bartosz Bździel 1:22.65   1:39.81    Poland 2:00.47 1:36.32 1:22.65
3 Wojciech Szatanowski 1:31.00   DNF    Poland DNF 1:31.00 DNF
4 Marcin Jakubowski 2:53.34   DNF    Poland 2:53.34 DNF DNF
5 Marcin Zalewski DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
5 Michał Pleskowicz DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
5 Radosław Drozdowicz DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Pleskowicz 12.68   13.87    Poland 13.39 12.68 14.33 15.22 13.90
2 Przemysław Kaleta 13.01   14.57    Poland 13.01 14.51 15.91 16.46 13.29
3 Jakub Wolniewicz 16.75   17.37    Poland 16.75 18.37 18.09 16.91 17.12
4 Krzysztof Żerucha 15.01   17.59    Poland 17.30 16.43 19.04 15.01 20.18
5 Marcin Zalewski 15.05   18.53    Poland 20.45 15.05 18.50 19.28 17.82
6 Wojciech Szatanowski 19.95   22.24    Poland 25.07 21.49 21.18 19.95 24.05
7 Marcin Stachura 20.04   23.13    Poland 22.70 20.04 22.63 24.06 24.59
8 Jakub Wojtaszewski 19.53   23.24    Poland 22.57 24.53 22.61 19.53 24.93
9 Sebastian Czyrzewski 20.95   25.06    Poland 30.81 24.99 23.34 26.86 20.95
10 Artur Kristof 22.76   25.21    Poland 25.12 27.00 24.72 22.76 25.78
11 Marcin Jakubowski 22.96   25.92    Poland 31.60 26.63 26.06 25.08 22.96
12 Przemysław Janicki 24.35   26.81    Poland 28.42 29.48 24.74 24.35 27.26
13 Tomasz Żołnowski 25.43   27.42    Poland 26.59 25.64 33.93 30.04 25.43
14 Artur Miazga 24.31   28.65    Poland 26.66 37.17 29.92 24.31 29.38
15 Radosław Drozdowicz 23.40   29.66    Poland 32.12 27.37 29.49 33.95 23.40
16 Jakub Sokołowski 30.22      Poland 30.22 DNF
17 Grzegorz Jałocha 30.44      Poland 35.06 30.44
18 Krzysztof Kuncki 30.66      Poland 30.66 36.10
19 Błażej Morgała 31.32      Poland 41.61 31.32
20 Kamil Pieczka 34.00      Poland 56.34 34.00
21 Filip Paryż 34.38      Poland 57.60 34.38
22 Bartłomiej Wałcerz 34.58      Poland 41.31 34.58
23 Bartosz Bździel 34.80      Poland 49.39 34.80
24 Piotr Chodera 34.84      Poland 34.84 37.71
25 Krzysztof Górka 35.77      Poland 46.92 35.77
26 Mateusz Cichoracki 39.97      Poland 39.97 58.81
27 Mateusz Meyer 47.55      Poland 1:05.11 47.55
28 Tomasz Piechowski 48.04      Poland 1:11.80 48.04
29 Patryk Bola 51.42      Poland 51.42 1:08.99
30 Filip Stamirski 52.71      Poland 52.71 1:03.67
31 Dennis van Enckevort 53.48      Netherlands 53.48 1:01.42
32 Marcin Wojtal 1:00.93      Poland 1:10.07 1:00.93
33 Aleksander Wellinski 1:00.95      Poland 1:00.95 1:17.53
34 Marek Wójtowicz DNF      Poland DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Pleskowicz 12.42   14.16    Poland 13.36 16.00 15.66 13.45 12.42
2 Przemysław Kaleta 10.80   14.91    Poland 13.94 10.80 13.70 17.08 18.39
3 Marcin Zalewski 14.38   17.41    Poland 18.49 14.38 21.70 15.82 17.92
4 Krzysztof Żerucha 16.42   18.63    Poland 19.84 20.23 16.42 18.27 17.78
5 Wojciech Szatanowski 17.05   19.36    Poland 20.58 22.12 20.37 17.05 17.14
6 Jakub Wolniewicz 18.78   20.50    Poland 19.02 24.69 18.78 21.29 21.20
7 Jakub Wojtaszewski 20.64   22.17    Poland 22.81 21.70 20.64 22.01 DNF
8 Marcin Stachura 19.70   23.30    Poland 25.55 19.70 20.86 23.50 42.27
9 Sebastian Czyrzewski 20.02   23.67    Poland 20.02 28.34 23.92 26.59 20.51
10 Tomasz Żołnowski 22.42   24.40    Poland 24.78 22.42 23.93 26.91 24.49
11 Artur Kristof 18.44   25.94    Poland 32.20 24.00 22.90 30.91 18.44
12 Marcin Jakubowski 21.50   29.70    Poland 31.19 21.50 32.89 26.31 31.60
  Rubik's Clock   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Jakubowski 5.85   NR 9.49    Poland 5.85 DNF 8.31 10.36 9.81
2 Owidiusz Pryk 11.20   12.37    Poland 11.20 12.27 11.55 13.30 15.46
3 Wojciech Szatanowski 13.04   14.16    Poland 13.04 14.51 13.09 14.87 28.92
4 Kalina Jakubowska 13.34   14.59    Poland 20.77 15.76 14.51 13.49 13.34
5 Dennis van Enckevort 22.13      Netherlands 22.13 24.51
6 Marcin Stachura 22.78      Poland DNF 22.78
7 Tomasz Piechowski 53.13      Poland 1:24.75 53.13
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Artur Kristof 1:04.16   1:12.82    Poland 1:13.89 1:11.91 1:13.07 1:04.16 1:13.47
2 Kalina Jakubowska 1:08.88   1:15.70    Poland 1:13.57 1:15.12 1:18.40 1:08.88 1:23.00
3 Michał Pleskowicz 1:11.98   1:18.60    Poland 1:14.19 1:33.56 1:15.48 1:26.12 1:11.98
4 Krzysztof Żerucha 1:39.12   1:41.28    Poland 1:42.86 1:39.12 1:41.29 1:50.35 1:39.70
5 Jakub Wolniewicz 1:35.32   1:42.00    Poland 1:39.80 1:35.32 1:49.33 1:44.73 1:41.46
6 Kamil Pawlak 1:29.58   1:56.47    Poland 1:29.58 1:52.83 1:54.77 2:01.80 2:29.27
7 Jakub Wojtaszewski 2:05.58      Poland 2:05.58 2:14.66
8 Marcin Jakubowski 2:16.82      Poland 2:34.82 2:16.82
9 Bartosz Bździel 2:24.81      Poland 2:24.81 2:42.95
10 Wojciech Szatanowski 2:28.72      Poland 2:28.72 2:33.77
11 Marcin Stachura 2:30.27      Poland 2:30.27 3:04.17
12 Kacper Mąkosa 2:37.36      Poland 2:37.36 2:58.07
13 Piotr Chodera 3:07.96      Poland 3:10.05 3:07.96
14 Kamil Pieczka 3:57.25      Poland 3:57.25 3:58.22
15 Radosław Drozdowicz 4:04.99      Poland 4:04.99 DNS
16 Paweł Włoszek 4:12.53      Poland 4:12.53 DNS
17 Dennis van Enckevort 4:26.21      Netherlands 5:56.93 4:26.21
18 Patryk Bola 5:10.42      Poland 5:10.42 5:20.87
  Pyraminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Wolniewicz 3.25   4.19    Poland 3.25 4.06 4.63 4.77 3.89
2 Mateusz Cichoracki 3.74   4.74    Poland 4.88 DNF 3.74 4.76 4.59
3 Owidiusz Pryk 3.42   4.86    Poland 4.02 5.37 5.57 5.20 3.42
4 Piotr Kózka 3.73   5.57    Poland 5.12 7.16 5.34 6.26 3.73
5 Michał Pleskowicz 4.57   6.80    Poland 8.35 7.44 5.29 4.57 7.67
6 Marcin Stachura 5.98   6.92    Poland 5.99 9.39 8.28 5.98 6.50
7 Wojciech Szatanowski 5.25   7.07    Poland 6.56 5.25 8.14 8.76 6.51
8 Marcin Zalewski 4.94   8.31    Poland 4.94 DNF 5.72 12.53 6.69
9 Krzysztof Kuncki 5.81   8.88    Poland 8.26 9.64 10.49 5.81 8.75
10 Krzysztof Żerucha 6.44   9.12    Poland 9.51 6.44 9.48 8.55 9.34
11 Piotr Chodera 7.60   9.17    Poland 7.60 12.39 9.83 9.27 8.42
12 Marcin Jakubowski 7.02   9.46    Poland 15.05 8.35 11.26 7.02 8.78
13 Marcin Wojtal 7.34   10.14    Poland 8.84 7.34 9.79 36.78 11.78
14 Kamil Pieczka 9.51   10.60    Poland 9.81 11.62 18.67 9.51 10.37
15 Dennis van Enckevort 9.15   11.74    Netherlands 9.15 12.91 10.73 12.43 12.07
16 Krzysztof Górka 9.90   14.46    Poland 13.36 9.90 17.79 14.65 15.36
17 Marek Brandt 10.13      Poland 10.13 12.12
18 Marek Wójtowicz 10.39      Poland 12.97 10.39
19 Artur Miazga 10.66      Poland DNF 10.66
20 Bartłomiej Wałcerz 10.84      Poland 10.84 18.39
21 Marta Żywicka 11.11      Poland 14.63 11.11
22 Radosław Drozdowicz 12.35      Poland 14.23 12.35
23 Kacper Mąkosa 12.54      Poland 14.53 12.54
24 Filip Paryż 13.14      Poland 13.14 13.42
25 Paweł Leszczyński 13.38      Poland 16.59 13.38
26 Mateusz Meyer 13.39      Poland 13.39 24.35
27 Radosław Ciuk 13.56      Poland 13.56 15.99
28 Przemysław Janicki 13.59      Poland 13.59 17.75
29 Filip Stamirski 13.76      Poland 17.76 13.76
30 Tomasz Żołnowski 15.56      Poland 19.48 15.56
31 Artur Kristof 16.37      Poland 18.26 16.37
32 Patryk Bola 19.05      Poland 19.51 19.05
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Wolniewicz 3.72   4.27    Poland 5.92 4.48 4.35 3.72 3.98
2 Owidiusz Pryk 3.55   4.30    Poland 5.06 4.17 4.57 3.55 4.17
3 Mateusz Cichoracki 3.74   4.87    Poland 6.15 3.74 4.08 10.35 4.37
4 Piotr Kózka 3.88   5.55    Poland 5.35 3.88 6.23 5.07 7.05
5 Marcin Zalewski 5.07   5.99    Poland 6.48 5.25 6.23 7.46 5.07
6 Krzysztof Kuncki 5.63   6.30    Poland 5.63 8.30 6.55 6.05 6.31
7 Piotr Chodera 5.40   8.13    Poland 9.96 12.40 5.40 6.81 7.62
8 Michał Pleskowicz 6.84   8.15    Poland 8.47 7.72 14.09 6.84 8.26
9 Marcin Jakubowski 6.45   8.19    Poland 9.59 8.03 8.10 6.45 8.43
10 Marcin Stachura 7.12   8.29    Poland 8.62 7.12 7.44 9.16 8.81
11 Wojciech Szatanowski 6.75   8.52    Poland 6.75 9.22 8.34 8.00 11.25
12 Krzysztof Żerucha 8.38   9.61    Poland 11.53 8.38 10.30 9.97 8.57
Adam Polkowski    Poland
Adam Polkowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 10.76   13.83   11.94 13.56 18.29 15.98 10.76
Second round 12 11.71   13.05   13.29 13.42 11.71 12.44 13.73
First round 8 10.59   11.70   11.80 10.59 12.24 11.06 13.40
2x2x2 Cube Combined First round 14 3.97   5.28   3.97 5.60 5.61 7.05 4.64
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:44.00   1:52.04   1:51.18 1:50.89 1:44.00 1:54.04 DNF
7x7x7 Cube Combined Final 4 5:32.29     5:32.29
Aleksander Wellinski    Poland
Aleksander Wellinski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 29.02   30.47   36.57 29.02 30.01 30.34 31.05
2x2x2 Cube Combined First round 27 6.19   8.59   7.82 6.19 8.59 15.68 9.35
4x4x4 Cube Combined Final 37 2:25.63     3:15.63 2:25.63
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 33 1:00.95     1:00.95 1:17.53
Aleksander Władyka    Poland
Aleksander Władyka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 DNF   DNF   DNF DNF DNS DNS DNS
Artur Kristof    Poland
Artur Kristof
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 9.99   12.58   14.68 10.92 9.99 12.15 14.98
Second round 13 10.87   13.25   10.87 16.73 13.27 13.38 13.09
First round 12 10.63   12.69   10.63 12.90 12.73 13.03 12.43
2x2x2 Cube Combined First round 32 7.48     8.00 7.48
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:06.74   1:17.30   1:06.74 DNF 1:21.67 1:11.77 1:18.45
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 11 18.44   25.94   32.20 24.00 22.90 30.91 18.44
Combined First round 10 22.76   25.21   25.12 27.00 24.72 22.76 25.78
Megaminx Combined Final 1 1:04.16   1:12.82   1:13.89 1:11.91 1:13.07 1:04.16 1:13.47
Pyraminx Combined First round 31 16.37     18.26 16.37
Artur Miazga    Poland
Artur Miazga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 15.52   18.90   20.59 18.67 17.44 20.75 15.52
First round 25 13.43   15.84   17.22 13.43 16.04 16.02 15.46
2x2x2 Cube Combined First round 28 6.79   8.98   9.72 6.79 10.31 9.46 7.75
4x4x4 Cube Combined Final 30 1:36.23     1:36.23 1:48.05
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 24.31   28.65   26.66 37.17 29.92 24.31 29.38
Pyraminx Combined First round 19 10.66     DNF 10.66
Bartłomiej Wałcerz    Poland
Bartłomiej Wałcerz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 15.27   18.59   16.95 20.32 18.49 15.27 23.04
First round 28 13.72   16.75   18.79 14.08 13.72 21.36 17.39
2x2x2 Cube Combined First round 24 4.35   7.89   18.18 4.35 10.40 4.99 8.27
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:10.45   1:25.12   1:24.31 1:28.95 1:29.73 1:22.10 1:10.45
5x5x5 Cube Combined Final 18 2:30.47     3:16.25 2:30.47
6x6x6 Cube Combined Final 12 6:28.34     6:28.34
7x7x7 Cube Combined Final 12 8:50.26     8:50.26
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 34.58     41.31 34.58
Pyraminx Combined First round 20 10.84     10.84 18.39
Bartosz Bździel    Poland
Bartosz Bździel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 22 15.57   17.01   19.32 19.98 15.57 15.86 15.85
Second round 25 13.43   16.17   16.52 13.43 15.50 16.49 16.94
First round 21 13.03   15.16   13.03 15.86 16.62 14.88 14.73
2x2x2 Cube Combined First round 23 6.33   7.13   6.87 7.43 6.33 7.08 8.55
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:04.88   1:17.86   1:31.99 1:20.18 1:04.88 1:16.44 1:16.95
5x5x5 Cube Combined Final 22 2:48.12     3:02.26 2:48.12
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:22.65   1:39.81   2:00.47 1:36.32 1:22.65
First round 3 2:08.81   DNF   DNF 2:08.81 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 34.80     49.39 34.80
Megaminx Combined Final 9 2:24.81     2:24.81 2:42.95
Błażej Morgała    Poland
Błażej Morgała
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 12.41   15.24   16.15 13.89 12.41 17.94 15.67
Second round 11 12.19   12.79   14.41 12.19 13.62 12.23 12.52
First round 13 11.65   12.98   12.81 14.00 14.56 11.65 12.12
2x2x2 Cube Final 11 3.16   6.18   8.32 7.08 5.68 5.78 3.16
Combined First round 10 3.33   4.71   6.00 4.41 4.56 3.33 5.17
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:07.19   1:12.92   1:27.38 1:07.19 1:12.67 1:18.49 1:07.59
5x5x5 Cube Combined Final 13 1:46.81   2:01.19   2:29.00 1:56.07 2:11.83 1:46.81 1:55.68
6x6x6 Cube Combined Final 4 3:41.76     3:41.76
7x7x7 Cube Combined Final 6 5:48.58     5:48.58
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 31.32     41.61 31.32
Dennis van Enckevort    Netherlands
Dennis van Enckevort
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 22.64   27.26   26.90 28.84 29.84 26.03 22.64
2x2x2 Cube Combined First round 34 8.18     9.64 8.18
4x4x4 Cube Combined Final 36 2:25.36     2:25.36 3:03.50
3x3x3 One-Handed Combined First round 31 53.48     53.48 1:01.42
Rubik's Clock Combined Final 5 22.13     22.13 24.51
Megaminx Combined Final 17 4:26.21     5:56.93 4:26.21
Pyraminx Combined First round 15 9.15   11.74   9.15 12.91 10.73 12.43 12.07
Filip Paryż    Poland
Filip Paryż
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 17.34   19.21   20.10 18.09 19.45 17.34 20.83
2x2x2 Cube Combined First round 20 5.34   6.75   5.84 8.74 6.44 5.34 7.98
4x4x4 Cube Combined Final 28 1:33.47     1:43.18 1:33.47
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 34.38     57.60 34.38
Pyraminx Combined First round 24 13.14     13.14 13.42
Filip Stamirski    Poland
Filip Stamirski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 17.41   22.39   25.02 17.41 18.34 25.38 23.82
2x2x2 Cube Combined First round 31 7.44     7.44 8.10
4x4x4 Cube Combined Final 31 1:38.67     1:38.67 1:39.88
3x3x3 One-Handed Combined First round 30 52.71     52.71 1:03.67
Pyraminx Combined First round 29 13.76     17.76 13.76
Grzegorz Jałocha    Poland
Grzegorz Jałocha
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 19.16   DNF   19.16 DNF DNS DNS DNS
First round 15 13.24   13.76   17.72 13.24 13.38 13.91 13.98
5x5x5 Cube Combined Final 14 1:56.42   2:10.29   2:30.81 1:59.57 2:12.04 1:56.42 2:19.27
3x3x3 Blindfolded Final 1 30.35   DNF   32.87 30.35 DNF
First round 1 39.27   42.58   39.27 41.32 47.15
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 30.44     35.06 30.44
Jakub Sokołowski    Poland
Jakub Sokołowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 12.03   14.13   12.03 14.78 13.18 15.50 14.44
Second round 15 12.52   14.70   12.70 19.71 14.94 16.47 12.52
First round 17 12.59   14.04   13.56 12.59 15.26 13.30 15.61
2x2x2 Cube Combined First round 21 5.52   6.76   8.00 5.52 6.47 5.80 9.50
4x4x4 Cube Combined Final 13 54.03   1:06.55   54.03 1:05.41 1:20.48 1:10.39 1:03.86
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:46.96   1:53.44   1:48.57 1:46.96 2:22.84 2:00.71 1:51.05
6x6x6 Cube Combined Final 2 3:15.13   3:26.57   3:25.78 3:15.13 3:38.80
7x7x7 Cube Combined Final 2 4:24.38   4:38.35   4:47.27 4:24.38 4:43.40
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 30.22     30.22 DNF
Jakub Wojtaszewski    Poland
Jakub Wojtaszewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.70   11.46   11.80 10.73 11.85 12.27 10.70
Second round 18 12.17   15.42   12.45 17.47 12.17 DNF 16.34
First round 9 9.34   11.80   11.96 9.34 11.78 11.67 12.37
2x2x2 Cube Final 4 2.71   3.84   3.39 3.16 4.97 6.62 2.71
Combined First round 11 2.91   4.74   9.86 4.54 3.64 2.91 6.05
4x4x4 Cube Combined Final 12 58.60   1:05.88   1:14.59 58.60 1:02.56 1:00.50 1:19.28
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:37.60   1:53.44   1:53.53 1:57.39 1:37.60 1:52.41 1:54.37
6x6x6 Cube Combined Final 3 3:18.44   3:29.59   3:18.44 3:28.06 3:42.27
7x7x7 Cube Combined Final 8 5:58.02     5:58.02
3x3x3 One-Handed Final 7 20.64   22.17   22.81 21.70 20.64 22.01 DNF
Combined First round 8 19.53   23.24   22.57 24.53 22.61 19.53 24.93
Megaminx Combined Final 7 2:05.58     2:05.58 2:14.66
Jakub Wolniewicz    Poland
Jakub Wolniewicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.41   11.22   12.15 11.93 10.64 11.10 9.41
Second round 6 8.72   11.94   11.37 8.72 11.96 12.50 12.51
First round 5 8.77   10.61   14.83 9.13 10.37 8.77 12.32
2x2x2 Cube Final 1 2.77   2.90   2.96 2.82 5.19 2.77 2.92
Combined First round 1 1.91   2.60   3.49 2.43 2.13 3.25 1.91
4x4x4 Cube Combined Final 2 40.92   48.37   42.95 51.06 51.09 52.72 40.92
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:43.47   1:45.44   1:43.47 1:49.52 1:46.47 1:44.26 1:45.58
3x3x3 One-Handed Final 6 18.78   20.50   19.02 24.69 18.78 21.29 21.20
Combined First round 3 16.75   17.37   16.75 18.37 18.09 16.91 17.12
Megaminx Combined Final 5 1:35.32   1:42.00   1:39.80 1:35.32 1:49.33 1:44.73 1:41.46
Pyraminx Final 1 3.72   4.27   5.92 4.48 4.35 3.72 3.98
Combined First round 1 3.25   4.19   3.25 4.06 4.63 4.77 3.89
Kacper Mąkosa    Poland
Kacper Mąkosa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 13.83   16.30   13.83 17.33 14.53 23.81 17.04
First round 24 14.07   15.65   15.95 14.07 16.21 16.63 14.80
2x2x2 Cube Final 9 4.13   5.22   5.36 5.18 5.75 5.12 4.13
Combined First round 9 3.01   4.67   4.88 3.76 10.38 3.01 5.37
4x4x4 Cube Combined Final 32 1:40.25     1:40.25 2:51.16
5x5x5 Cube Combined Final 16 2:06.85     2:06.85 2:27.58
6x6x6 Cube Combined Final 11 5:55.75     5:55.75
Megaminx Combined Final 12 2:37.36     2:37.36 2:58.07
Pyraminx Combined First round 23 12.54     14.53 12.54
Kalina Jakubowska    Poland
Kalina Jakubowska
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 11.40   12.87   12.37 13.57 11.40 12.74 13.49
Second round 9 11.35   12.31   15.69 13.50 11.70 11.35 11.72
First round 10 10.06   12.22   12.00 13.00 10.06 11.65 13.30
4x4x4 Cube Combined Final 7 50.48   58.01   58.90 50.48 1:07.25 57.33 57.80
Rubik's Clock Combined Final 4 13.34   14.59   20.77 15.76 14.51 13.49 13.34
Megaminx Combined Final 2 1:08.88   1:15.70   1:13.57 1:15.12 1:18.40 1:08.88 1:23.00
Kamil Pawlak    Poland
Kamil Pawlak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 23 15.93   17.61   17.10 17.40 18.42 15.93 18.34
Second round 23 14.17   15.93   16.68 15.26 16.32 14.17 16.21
First round 29 12.19   17.51   14.89 19.35 18.29 19.41 12.19
4x4x4 Cube Combined Final 14 59.38   1:12.66   1:23.91 1:17.52 59.38 1:17.94 1:02.52
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:37.69   1:53.47   2:09.80 1:51.38 1:37.69 1:53.15 1:55.88
6x6x6 Cube Combined Final 5 3:45.43     3:45.43
7x7x7 Cube Combined Final 5 5:40.48     5:40.48
Megaminx Combined Final 6 1:29.58   1:56.47   1:29.58 1:52.83 1:54.77 2:01.80 2:29.27
Kamil Pieczka    Poland
Kamil Pieczka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 15.47   20.14   28.10 15.47 18.11 22.69 19.61
2x2x2 Cube Combined First round 13 3.43   5.27   6.46 5.73 3.43 4.73 5.35
4x4x4 Cube Combined Final 26 1:28.21     1:28.21 1:38.39
5x5x5 Cube Combined Final 25 3:08.18     3:21.64 3:08.18
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 34.00     56.34 34.00
Megaminx Combined Final 14 3:57.25     3:57.25 3:58.22
Pyraminx Combined First round 14 9.51   10.60   9.81 11.62 18.67 9.51 10.37
Karolina Wiącek    Poland
Karolina Wiącek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 16.43   21.73   21.12 16.43 21.27 27.93 22.80
Klaudia Ciuk    Poland
Klaudia Ciuk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 1:38.14   1:46.93   1:48.67 1:51.85 1:38.14 2:26.41 1:40.26
Klaudia Grabowska    Poland
Klaudia Grabowska
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 24.58   28.44   31.39 26.39 24.58 31.91 27.54
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNS
Krzysztof Dąbrowski    Poland
Krzysztof Dąbrowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 15.38   22.29   23.84 15.38 24.69 24.61 18.41
Krzysztof Górka    Poland
Krzysztof Górka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 17 15.15   15.91   16.25 15.73 15.75 15.15 16.50
Second round 22 11.66   15.64   20.54 16.53 14.73 15.67 11.66
First round 23 12.81   15.56   13.74 17.27 18.81 15.66 12.81
2x2x2 Cube Combined First round 18 5.09   6.35   8.23 5.09 5.30 9.32 5.52
4x4x4 Cube Combined Final 24 1:20.79   1:35.45   1:43.09 1:20.79 1:29.91 1:33.34 1:47.84
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 35.77     46.92 35.77
Pyraminx Combined First round 16 9.90   14.46   13.36 9.90 17.79 14.65 15.36
Krzysztof Kuncki    Poland
Krzysztof Kuncki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 18 13.76   16.00   13.76 15.93 16.68 18.86 15.39
Second round 16 13.23   14.79   13.23 16.58 13.35 14.44 23.84
First round 19 13.62   15.14   13.80 13.62 15.85 15.78 17.47
2x2x2 Cube Final 10 4.05   5.54   DNF 4.64 5.67 6.30 4.05
Combined First round 8 3.33   4.23   4.47 4.33 DNF 3.33 3.88
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:12.33   1:20.60   1:17.98 1:23.28 1:31.15 1:20.53 1:12.33
5x5x5 Cube Combined Final 17 2:13.27     2:18.38 2:13.27
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 30.66     30.66 36.10
Pyraminx Final 6 5.63   6.30   5.63 8.30 6.55 6.05 6.31
Combined First round 9 5.81   8.88   8.26 9.64 10.49 5.81 8.75
Krzysztof Żerucha    Poland
Krzysztof Żerucha
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.77   12.24   11.93 10.77 12.54 16.24 12.24
Second round 8 10.77   12.30   11.93 10.77 12.54 16.24 12.42
First round 14 10.34   13.45   14.47 10.34 11.95 14.90 13.94
2x2x2 Cube Final 7 2.19   4.29   3.67 6.09 5.17 4.02 2.19
Combined First round 6 3.23   4.08   4.06 3.23 4.68 7.45 3.49
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:01.26   1:03.02   1:10.92 1:01.98 1:02.85 1:01.26 1:04.22
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:45.41   1:50.64   1:46.65 1:45.41 2:14.91 1:50.50 1:54.77
3x3x3 One-Handed Final 4 16.42   18.63   19.84 20.23 16.42 18.27 17.78
Combined First round 4 15.01   17.59   17.30 16.43 19.04 15.01 20.18
Megaminx Combined Final 4 1:39.12   1:41.28   1:42.86 1:39.12 1:41.29 1:50.35 1:39.70
Pyraminx Final 12 8.38   9.61   11.53 8.38 10.30 9.97 8.57
Combined First round 10 6.44   9.12   9.51 6.44 9.48 8.55 9.34
Marcin Jakubowski    Poland
Marcin Jakubowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 12.22   13.77   14.33 12.91 14.08 14.33 12.22
Second round 14 13.84   14.21   14.58 14.20 13.84 15.48 13.85
First round 18 11.67   14.17   12.49 14.31 15.70 1:00.03 11.67
2x2x2 Cube Final 8 2.87   4.63   5.25 5.13 4.00 4.75 2.87
Combined First round 7 3.83   4.09   4.05 4.31 3.91 4.42 3.83
4x4x4 Cube Combined Final 10 51.40   1:03.95   1:02.79 1:06.42 1:16.98 51.40 1:02.64
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:40.79   1:48.92   2:05.13 1:49.17 1:50.35 1:40.79 1:47.24
6x6x6 Cube Combined Final 6 4:01.04     4:01.04
7x7x7 Cube Combined Final 10 6:20.44     6:20.44
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:53.34   DNF   2:53.34 DNF DNF
First round 5 2:28.19   DNF   DNF 2:28.19 DNF
3x3x3 One-Handed Final 12 21.50   29.70   31.19 21.50 32.89 26.31 31.60
Combined First round 11 22.96   25.92   31.60 26.63 26.06 25.08 22.96
Rubik's Clock Combined Final 1 5.85   NR 9.49   5.85 DNF 8.31 10.36 9.81
Megaminx Combined Final 8 2:16.82     2:34.82 2:16.82
Pyraminx Final 9 6.45   8.19   9.59 8.03 8.10 6.45 8.43
Combined First round 12 7.02   9.46   15.05 8.35 11.26 7.02 8.78
Marcin Stachura    Poland
Marcin Stachura
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 11.07   13.21   14.43 12.80 11.07 12.41 14.72
Second round 5 11.72   11.87   15.06 11.92 11.91 11.78 11.72
First round 11 11.47   12.38   14.07 11.47 12.47 12.84 11.83
2x2x2 Cube Combined First round 16 3.90   6.07   5.54 7.42 5.47 3.90 7.21
4x4x4 Cube Combined Final 3 47.34   51.68   49.99 50.56 47.34 55.23 54.49
5x5x5 Cube Combined Final 15 2:01.92     2:01.92 2:35.76
6x6x6 Cube Combined Final 8 4:17.05     4:17.05
7x7x7 Cube Combined Final 7 5:52.05     5:52.05
3x3x3 One-Handed Final 8 19.70   23.30   25.55 19.70 20.86 23.50 42.27
Combined First round 7 20.04   23.13   22.70 20.04 22.63 24.06 24.59
Rubik's Clock Combined Final 6 22.78     DNF 22.78
Megaminx Combined Final 11 2:30.27     2:30.27 3:04.17
Pyraminx Final 10 7.12   8.29   8.62 7.12 7.44 9.16 8.81
Combined First round 6 5.98   6.92   5.99 9.39 8.28 5.98 6.50
Marcin Wojtal    Poland
Marcin Wojtal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 20 14.14   16.60   14.14 16.67 18.37 17.93 15.21
Second round 21 14.28   15.49   17.61 14.58 14.28 14.29 18.30
First round 16 11.65   13.83   15.08 11.65 17.87 12.26 14.14
2x2x2 Cube Combined First round 22 5.48   6.93   6.36 5.48 8.87 6.00 8.43
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:07.77   1:23.20   1:07.77 1:31.23 DNF 1:25.39 1:12.99
5x5x5 Cube Combined Final 24 2:54.06     3:04.52 2:54.06
3x3x3 One-Handed Combined First round 32 1:00.93     1:10.07 1:00.93
Pyraminx Combined First round 13 7.34   10.14   8.84 7.34 9.79 36.78 11.78
Marcin Zalewski    Poland
Marcin Zalewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.93   9.98   13.67 10.23 8.93 9.66 10.04
Second round 3 8.71   10.65   11.89 8.71 10.83 9.68 11.43
First round 3 9.04   10.10   10.08 9.04 13.03 9.14 11.09
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 14.38   17.41   18.49 14.38 21.70 15.82 17.92
Combined First round 5 15.05   18.53   20.45 15.05 18.50 19.28 17.82
Pyraminx Final 5 5.07   5.99   6.48 5.25 6.23 7.46 5.07
Combined First round 8 4.94   8.31   4.94 DNF 5.72 12.53 6.69
Marek Brandt    Poland
Marek Brandt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 30.09   34.51   30.09 32.04 37.07 DNF 34.42
2x2x2 Cube Combined First round 30 7.22     7.24 7.22
Pyraminx Combined First round 17 10.13     10.13 12.12
Marek Pruski    Poland
Marek Pruski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 29.39   39.53   40.21 40.46 37.92 DNF 29.39
2x2x2 Cube Combined First round 43 DNF     DNF DNF
Marek Wójtowicz    Poland
Marek Wójtowicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 24 15.15   18.46   17.91 DNF 18.49 18.99 15.15
Second round 19 13.60   15.46   14.84 17.07 13.60 15.65 15.89
First round 22 14.04   15.34   17.57 16.62 14.62 14.77 14.04
2x2x2 Cube Combined First round 25 5.79   7.89   6.59 10.13 5.79 6.95 13.92
4x4x4 Cube Combined Final 11 56.37   1:04.38   1:01.43 1:10.91 56.37 1:00.81 1:17.06
5x5x5 Cube Combined Final 12 1:36.61   1:58.00   2:09.62 1:50.65 2:01.74 1:36.61 2:01.61
6x6x6 Cube Combined Final 10 5:01.08     5:01.08
7x7x7 Cube Combined Final 3 5:07.45   5:50.17   5:07.45 6:50.58 5:32.49
3x3x3 One-Handed Combined First round 34 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined First round 18 10.39     12.97 10.39
Marta Żywicka    Poland
Marta Żywicka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 21.36   23.33   25.28 23.21 DNF 21.36 21.51
2x2x2 Cube Combined First round 40 14.08     16.27 14.08
Pyraminx Combined First round 21 11.11     14.63 11.11
Mateusz Cichoracki    Poland
Mateusz Cichoracki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 14.54   17.00   21.28 17.98 14.54 16.54 16.48
First round 31 15.49   19.00   15.49 18.43 19.54 19.02 21.32
2x2x2 Cube Combined First round 15 3.50   5.59   9.30 5.66 3.50 4.68 6.42
4x4x4 Cube Combined Final 33 1:49.38     1:49.38 1:50.60
5x5x5 Cube Combined Final 27 4:12.44     4:25.55 4:12.44
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 39.97     39.97 58.81
Pyraminx Final 3 3.74   4.87   6.15 3.74 4.08 10.35 4.37
Combined First round 2 3.74   4.74   4.88 DNF 3.74 4.76 4.59
Mateusz Meyer    Poland
Mateusz Meyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 17.72   21.04   17.72 20.49 22.22 25.14 20.40
First round 30 16.63   18.82   23.99 16.63 19.47 18.23 18.75
2x2x2 Cube Combined First round 33 7.90     29.46 7.90
4x4x4 Cube Combined Final 34 2:05.92     2:05.92 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 47.55     1:05.11 47.55
Pyraminx Combined First round 26 13.39     13.39 24.35
Michał Łysikowski    Poland
Michał Łysikowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 28.63   33.50   44.42 42.28 28.81 28.63 29.42
2x2x2 Cube Combined First round 38 9.50     9.50 10.35
Michał Milówka    Poland
Michał Milówka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 16.81   17.86   18.22 17.49 20.55 16.81 17.86
First round 32 16.73   19.09   19.61 20.51 16.73 DNF 17.16
Michał Pleskowicz    Poland
Michał Pleskowicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.61   9.70   7.61 10.40 10.66 9.98 8.72
Second round 1 8.34   9.64   11.17 13.82 9.04 8.72 8.34
First round 1 6.16   8.42   NR 8.93 7.29 6.16 10.16 9.04
2x2x2 Cube Final 2 2.25   3.39   2.29 6.52 4.60 3.29 2.25
Combined First round 2 2.02   2.92   2.52 4.81 2.02 4.14 2.11
4x4x4 Cube Combined Final 8 48.23   58.27   DNF 57.27 48.23 1:01.90 55.64
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 6 2:36.39   DNF   DNF 2:36.39 DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 12.42   14.16   13.36 16.00 15.66 13.45 12.42
Combined First round 1 12.68   13.87   13.39 12.68 14.33 15.22 13.90
Megaminx Combined Final 3 1:11.98   1:18.60   1:14.19 1:33.56 1:15.48 1:26.12 1:11.98
Pyraminx Final 8 6.84   8.15   8.47 7.72 14.09 6.84 8.26
Combined First round 5 4.57   6.80   8.35 7.44 5.29 4.57 7.67
Owidiusz Pryk    Poland
Owidiusz Pryk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 15.42   20.87   22.49 15.42 20.11 20.00 27.64
2x2x2 Cube Combined First round 29 7.01     9.61 7.01
4x4x4 Cube Combined Final 27 1:31.36     1:45.72 1:31.36
Rubik's Clock Combined Final 2 11.20   12.37   11.20 12.27 11.55 13.30 15.46
Pyraminx Final 2 3.55   4.30   5.06 4.17 4.57 3.55 4.17
Combined First round 3 3.42   4.86   4.02 5.37 5.57 5.20 3.42
Patryk Bola    Poland
Patryk Bola
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 17.46   23.20   22.75 17.46 23.98 22.86 26.20
2x2x2 Cube Combined First round 35 8.98     8.98 11.87
4x4x4 Cube Combined Final 35 2:10.74     2:19.81 2:10.74
5x5x5 Cube Combined Final 26 3:47.55     3:47.55 4:00.02
6x6x6 Cube Combined Final 13 8:02.99     8:02.99
7x7x7 Cube Combined Final 13 9:11.98     9:11.98
3x3x3 One-Handed Combined First round 29 51.42     51.42 1:08.99
Megaminx Combined Final 18 5:10.42     5:10.42 5:20.87
Pyraminx Combined First round 32 19.05     19.51 19.05
Paulina Jaskulska    Poland
Paulina Jaskulska
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 34.22   37.14   34.22 35.16 36.70 39.56 DNF
Paweł Leszczyński    Poland
Paweł Leszczyński
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 20.30   30.06   27.29 20.30 39.51 31.97 30.93
Pyraminx Combined First round 25 13.38     16.59 13.38
Paweł Włoszek    Poland
Paweł Włoszek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 18.90   22.76   23.27 23.30 22.99 22.02 18.90
2x2x2 Cube Combined First round 26 6.30   8.20   6.30 6.31 8.24 10.06 13.13
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:20.13   1:30.01   1:44.27 1:20.96 1:42.10 1:26.98 1:20.13
5x5x5 Cube Combined Final 19 2:34.67     2:44.90 2:34.67
6x6x6 Cube Combined Final 9 4:48.57     4:48.57
7x7x7 Cube Combined Final 11 7:46.46     7:46.46
Megaminx Combined Final 16 4:12.53     4:12.53 DNS
Piotr Chodera    Poland
Piotr Chodera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 19 14.84   16.12   16.37 16.62 19.29 15.37 14.84
Second round 17 13.43   15.38   13.43 16.16 15.35 14.63 20.63
First round 27 13.30   16.54   16.64 13.30 15.78 19.32 17.19
2x2x2 Cube Combined First round 19 6.27   6.55   8.74 6.89 6.31 6.27 6.44
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:16.00   1:29.47   1:44.50 1:16.00 1:28.21 1:32.55 1:27.65
5x5x5 Cube Combined Final 21 2:44.54     2:44.54 3:07.45
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 34.84     34.84 37.71
Megaminx Combined Final 13 3:07.96     3:10.05 3:07.96
Pyraminx Final 7 5.40   8.13   9.96 12.40 5.40 6.81 7.62
Combined First round 11 7.60   9.17   7.60 12.39 9.83 9.27 8.42
Piotr Kózka    Poland
Piotr Kózka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 9.34   12.27   11.38 12.55 14.79 12.89 9.34
Second round 10 11.05   12.71   13.37 11.88 12.89 13.83 11.05
First round 4 9.50   10.50   13.45 9.50 9.87 10.40 11.23
2x2x2 Cube Final 3 2.61   3.74   4.37 3.62 9.13 3.22 2.61
Combined First round 5 3.81   4.06   4.06 3.81 3.81 4.31 6.66
4x4x4 Cube Combined Final 4 38.48   53.08   54.20 57.13 50.91 38.48 54.12
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:31.39   1:36.27   1:43.68 1:44.65 1:31.86 1:33.27 1:31.39
Pyraminx Final 4 3.88   5.55   5.35 3.88 6.23 5.07 7.05
Combined First round 4 3.73   5.57   5.12 7.16 5.34 6.26 3.73
Przemysław Janicki    Poland
Przemysław Janicki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 14.40   20.60   17.51 15.75 34.24 14.40 28.53
2x2x2 Cube Combined First round 37 9.49     9.49 18.85
6x6x6 Cube Combined Final 14 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded First round 7 7:09.91   DNF   7:09.91 DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 24.35   26.81   28.42 29.48 24.74 24.35 27.26
Pyraminx Combined First round 28 13.59     13.59 17.75
Przemysław Kaleta    Poland
Przemysław Kaleta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 8.93   10.21   9.24 11.59 8.93 11.87 9.80
Second round 2 7.88   10.31   11.97 8.34 7.88 10.62 12.37
First round 2 8.61   9.69   13.58 8.61 10.42 9.90 8.74
2x2x2 Cube Final 5 3.16   3.87   3.85 3.16 6.97 3.29 4.46
Combined First round 3 2.47   3.42   3.66 4.01 2.58 2.47 4.81
4x4x4 Cube Combined Final 1 36.60   39.97   44.23 39.56 39.23 36.60 41.12
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:16.89   1:24.22   1:25.54 1:33.32 1:27.13 1:16.89 1:19.98
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:36.71   2:43.47   2:38.30 2:55.39 2:36.71
7x7x7 Cube Combined Final 1 3:56.85   4:05.75   3:56.85 4:18.61 4:01.79
3x3x3 One-Handed Final 2 10.80   14.91   13.94 10.80 13.70 17.08 18.39
Combined First round 2 13.01   14.57   13.01 14.51 15.91 16.46 13.29
Radosław Ciuk    Poland
Radosław Ciuk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 30.93   42.49   55.44 45.49 50.14 30.93 31.84
2x2x2 Cube Combined First round 42 19.47     19.47 57.16
4x4x4 Cube Combined Final 39 3:53.59     3:53.59 DNF
Pyraminx Combined First round 27 13.56     13.56 15.99
Radosław Drozdowicz    Poland
Radosław Drozdowicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 21 15.32   16.82   18.16 15.89 27.23 15.32 16.42
Second round 20 13.68   15.47   18.19 14.77 14.41 17.22 13.68
First round 26 15.28   16.26   21.91 15.62 15.28 16.69 16.46
2x2x2 Cube Final 12 3.77   6.55   6.41 6.87 3.77 7.32 6.37
Combined First round 12 4.37   5.04   5.08 4.37 5.51 4.53 6.14
4x4x4 Cube Combined Final 29 1:35.29     1:35.29 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 23 2:52.92     3:00.41 2:52.92
7x7x7 Cube Combined Final 14 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 4 2:15.64   DNF   2:15.64 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 23.40   29.66   32.12 27.37 29.49 33.95 23.40
Megaminx Combined Final 15 4:04.99     4:04.99 DNS
Pyraminx Combined First round 22 12.35     14.23 12.35
Radosław Komorowski    Poland
Radosław Komorowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 37.46   42.44   43.37 42.50 41.46 37.46 48.00
2x2x2 Cube Combined First round 41 18.33     18.33 35.65
Sebastian Czyrzewski    Poland
Sebastian Czyrzewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 12.79   16.08   DNF 18.48 15.86 13.90 12.79
First round 20 12.66   15.15   12.66 15.10 14.89 15.45 18.26
2x2x2 Cube Combined First round 39 12.61     12.61 12.83
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:22.03   1:32.48   1:22.03 1:24.73 1:57.67 1:34.94 1:37.77
3x3x3 One-Handed Final 9 20.02   23.67   20.02 28.34 23.92 26.59 20.51
Combined First round 9 20.95   25.06   30.81 24.99 23.34 26.86 20.95
Szymon Stryszyk    Poland
Szymon Stryszyk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 39.29   41.57   39.29 39.56 42.19 42.96 54.36
4x4x4 Cube Combined Final 38 3:24.00     3:24.00 3:27.99
Tomasz Piechowski    Poland
Tomasz Piechowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 16.68   19.18   17.55 16.68 19.68 20.31 23.06
2x2x2 Cube Combined First round 36 9.31     9.66 9.31
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:22.84   1:52.63   1:22.84 1:57.16 1:58.72 2:08.13 1:42.01
5x5x5 Cube Combined Final 20 2:41.53     2:41.53 2:43.21
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 48.04     1:11.80 48.04
Rubik's Clock Combined Final 7 53.13     1:24.75 53.13
Tomasz Żołnowski    Poland
Tomasz Żołnowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.46   11.27   10.48 9.66 13.68 15.24 9.46
Second round 7 9.68   11.97   12.46 12.38 9.68 11.06 DNF
First round 6 8.61   10.92   8.61 9.48 12.93 10.90 12.39
2x2x2 Cube Combined First round 17 5.46   6.27   5.60 7.45 5.46 7.17 6.03
4x4x4 Cube Combined Final 6 47.41   55.45   53.61 1:02.40 56.50 56.23 47.41
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:33.85   1:48.53   1:48.92 1:50.23 1:56.96 1:46.43 1:33.85
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Final 10 22.42   24.40   24.78 22.42 23.93 26.91 24.49
Combined First round 13 25.43   27.42   26.59 25.64 33.93 30.04 25.43
Pyraminx Combined First round 30 15.56     19.48 15.56
Wojciech Szatanowski    Poland
Wojciech Szatanowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 11.27   13.19   12.17 11.27 11.65 15.75 15.96
Second round 4 10.01   11.34   14.84 12.80 10.01 10.50 10.71
First round 7 10.42   11.40   11.28 10.42 13.50 11.43 11.49
2x2x2 Cube Final 6 2.51   3.90   3.60 2.51 2.89 5.44 5.20
Combined First round 4 3.29   3.54   3.29 3.53 3.59 4.32 3.49
4x4x4 Cube Combined Final 5 48.59   55.38   1:10.96 48.59 1:01.00 54.14 50.99
5x5x5 Cube Combined Final 11 1:48.91   1:53.91   1:48.91 1:52.24 1:57.59 2:01.54 1:51.89
6x6x6 Cube Combined Final 7 4:14.80     4:14.80
7x7x7 Cube Combined Final 9 6:06.70     6:06.70
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:31.00   DNF   DNF 1:31.00 DNF
First round 2 1:57.67   DNF   1:57.67 DNF 2:20.56
3x3x3 One-Handed Final 5 17.05   19.36   20.58 22.12 20.37 17.05 17.14
Combined First round 6 19.95   22.24   25.07 21.49 21.18 19.95 24.05
Rubik's Clock Combined Final 3 13.04   14.16   13.04 14.51 13.09 14.87 28.92
Megaminx Combined Final 10 2:28.72     2:28.72 2:33.77
Pyraminx Final 11 6.75   8.52   6.75 9.22 8.34 8.00 11.25
Combined First round 7 5.25   7.07   6.56 5.25 8.14 8.76 6.51