Cube Camp in Kanazawa 2010

Date City WCA LInk
2010-8-21~22  Japan, Kanazawa Cube Camp in Kanazawa 2010

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Syuhei Omura (大村周平) 10.15  Yu Sajima (佐島優) 11.57  Takumi Yoshida (吉田匠) 12.74
 2x2x2 Cube  Syuhei Omura (大村周平) 3.70  Daiki Matsumoto (松本大輝) 4.45  Yu Sajima (佐島優) 4.82
 4x4x4 Cube  Yu Sajima (佐島優) 51.35  Syuhei Omura (大村周平) 52.86  Takumi Yoshida (吉田匠) 54.70
 5x5x5 Cube  Syuhei Omura (大村周平) 1:21.28  Yohei Oka (岡要平) 1:27.76  Takumi Yoshida (吉田匠) 1:35.53
 6x6x6 Cube  Syuhei Omura (大村周平) 2:44.40  Nobuaki Suga (菅信昭) 4:06.84  Yuhei Takagi (高木佑平) 4:41.13
 7x7x7 Cube  Syuhei Omura (大村周平) 5:29.65  Takumi Yoshida (吉田匠) 5:35.66  Nobuaki Suga (菅信昭) 6:27.92
 3x3x3 Blindfolded  Tomoki Kubo (久保友樹) 1:50.80  Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 2:17.36  Sinpei Araki (荒木慎平) 2:20.22
 3x3x3 One-Handed  Takumi Yoshida (吉田匠) 18.42  Syuhei Omura (大村周平) 20.53  Arifumi Fushimi (伏見有史) 20.66
 3x3x3 With Feet  Yuhei Takagi (高木佑平) 44.08  Takuya Furukawa (古河拓也) 56.11  Arifumi Fushimi (伏見有史) 1:13.63
 Rubik's Clock  Taki Sugimoto (杉本太暉) 8.00  Yu Sajima (佐島優) 10.30  Fumiki Koseki (古関章記) 13.18
 Megaminx  Takumi Yoshida (吉田匠) 1:09.70  Syuhei Omura (大村周平) 1:22.33  Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 1:49.42
 Pyraminx  Yohei Oka (岡要平) 3.71  Fumiki Koseki (古関章記) 8.31  Kentaro Nishi (西賢太郎) 8.38
       Rubik's Magic  Arifumi Fushimi (伏見有史) 1.04  Yohei Oka (岡要平) 1.38  Mika Muranushi (村主美佳) 1.48
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yu Sajima (佐島優) 10.81   11.40    Japan 10.81 11.06 12.31 12.59 10.84
2 Syuhei Omura (大村周平) 10.11   11.99    Japan 10.11 11.91 12.80 11.91 12.15
3 Takumi Yoshida (吉田匠) 10.84   12.42    Japan 11.34 12.80 13.65 10.84 13.13
4 Nobuaki Suga (菅信昭) 11.44   12.82    Japan 11.44 19.09 13.52 13.13 11.81
5 Arifumi Fushimi (伏見有史) 10.02   12.88    Japan 37.46 11.09 10.02 12.33 15.22
6 Yohei Oka (岡要平) 10.90   13.18    Japan 12.11 13.81 10.90 13.63 13.90
7 Daiki Matsumoto (松本大輝) 9.88   13.36    Japan 14.96 9.88 14.90 14.36 10.83
8 Kentaro Nishi (西賢太郎) 13.03   14.41    Japan 14.66 15.46 16.59 13.11 13.03
9 Sinpei Araki (荒木慎平) 11.78   14.49    Japan 12.61 20.50 14.63 16.22 11.78
10 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 12.16   14.59    Japan 12.91 15.63 16.71 15.22 12.16
11 Yuhei Takagi (高木佑平) 12.88   15.42    Japan 12.88 18.33 17.68 13.30 15.27
12 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 13.31   15.75    Japan 15.47 22.41 13.86 17.91 13.31
13 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 13.75   15.89    Japan 15.90 15.81 17.63 15.96 13.75
14 Takuya Furukawa (古河拓也) 13.78   16.02    Japan 18.63 15.33 14.09 13.78 19.59
15 Toshiya Hirohata (廣畑俊哉) 13.52   16.48    Japan 14.44 13.52 17.06 17.93 19.68
16 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 13.69   16.49    Japan 16.36 15.83 17.63 17.27 13.69
17 Taro Suzuki (鈴木太郎) 13.88   16.51    Japan 13.88 17.47 23.34 15.05 17.00
18 Tomoki Kubo (久保友樹) 14.36   17.17    Japan 19.19 14.36 15.38 16.93 20.78
19 Fumiki Koseki (古関章記) 15.55   17.66    Japan 18.53 18.63 16.90 17.55 15.55
20 Kohta Matsumoto (松本滉太) 12.50   18.24    Japan 21.86 12.50 23.91 18.03 14.84
21 Jin Mochizuki (望月仁) 16.08   18.82    Japan DNF 19.47 19.71 17.27 16.08
22 Yuuji Kiuchi (木内裕治) 15.91   19.12    Japan 15.91 23.68 17.94 20.55 18.88
23 Tomohisa Kitano (北野僚久) 17.13   20.19    Japan 18.27 22.06 20.58 17.13 21.71
24 Kotaro Terada (寺田晃太朗) 19.43   20.30    Japan 19.78 19.43 20.72 22.66 20.41
25 Mika Muranushi (村主美佳) 17.28   20.53    Japan DNF 17.28 20.83 17.78 22.97
26 Yu Araki (荒木由布) 18.50   20.88    Japan 19.58 22.34 25.77 18.50 20.71
27 Akira Kurata (倉田旦) 17.15   21.59    Japan 17.15 20.75 21.78 22.25 24.80
28 Toru Morooka (諸岡徹) 20.47   21.78    Japan 20.58 DNF 22.66 22.09 20.47
29 Naoya Inahara (稲原直哉) 19.88   22.11    Japan 22.43 24.16 19.88 19.91 24.00
30 Kenta Ohno (大野健太) 18.47   23.23    Japan 18.47 24.40 22.21 23.40 24.09
31 Taki Sugimoto (杉本太暉) 20.52   23.30    Japan 21.90 20.52 23.90 24.11 25.03
32 Sanae Omyo (大名佐苗) 23.80   25.65    Japan 30.02 24.06 24.72 28.18 23.80
33 Hiroshi Ishino (石野弘司) 24.31   25.86    Japan 26.83 24.31 29.72 24.43 26.31
34 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 19.36   26.12    Japan 25.27 28.02 26.94 26.15 19.36
35 Takayuki Matsumoto (松本孝之) 20.50   29.35    Japan 20.50 37.40 20.78 29.86 38.84
36 Tatsuya Tsukamoto (塚本達也) 25.44   31.30    Japan 34.19 25.86 25.44 34.36 33.84
37 Akira Misawa (三沢昂) 30.52   32.63    Japan 39.30 31.65 34.33 30.52 31.91
38 Kota Miyake (三宅晃太) 41.80   48.37    Japan 41.80 47.91 59.19 48.28 48.93
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Syuhei Omura (大村周平) 10.03   10.46    Japan 10.56 10.18 17.55 10.65 10.03
2 Daiki Matsumoto (松本大輝) 11.06   11.73    Japan 12.05 11.06 13.30 11.83 11.31
3 Yu Sajima (佐島優) 11.15   12.10    Japan 12.36 11.15 15.44 12.06 11.88
4 Takumi Yoshida (吉田匠) 10.40   12.30    Japan 11.78 13.80 12.21 12.91 10.40
5 Yuhei Takagi (高木佑平) 11.77   12.77    Japan 11.96 11.77 13.27 13.09 14.86
6 Arifumi Fushimi (伏見有史) 11.50   13.08    Japan 11.50 12.94 12.40 14.08 13.90
7 Sinpei Araki (荒木慎平) 11.71   13.36    Japan 14.46 14.53 11.71 11.96 13.65
8 Yohei Oka (岡要平) 12.02   13.54    Japan 12.02 13.80 17.08 13.16 13.65
9 Nobuaki Suga (菅信昭) 12.47   14.25    Japan 15.22 14.05 16.53 12.47 13.47
10 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 12.15   14.36    Japan 15.56 39.83 12.15 14.99 12.52
11 Toshiya Hirohata (廣畑俊哉) 13.19   15.02    Japan 13.19 19.43 14.52 15.38 15.15
12 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 12.21   15.32    Japan 12.21 15.22 15.28 17.13 15.47
13 Tomoki Kubo (久保友樹) 14.47   15.56    Japan 14.47 15.36 19.19 15.63 15.68
14 Takuya Furukawa (古河拓也) 14.88   15.91    Japan 14.88 16.84 27.50 15.27 15.61
15 Taro Suzuki (鈴木太郎) 15.50   16.60    Japan 16.69 16.40 21.25 15.50 16.72
16 Jin Mochizuki (望月仁) 14.19   16.86    Japan 17.33 17.11 14.19 18.34 16.13
17 Yuuji Kiuchi (木内裕治) 15.11   17.15    Japan 15.11 17.65 19.22 17.34 16.46
18 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 14.72   18.54    Japan 14.72 16.41 DNF 16.28 22.94
19 Fumiki Koseki (古関章記) 18.31   19.04    Japan 18.31 24.36 18.65 20.00 18.46
20 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 16.50   19.28    Japan 18.30 19.52 20.03 16.50 23.33
21 Kohta Matsumoto (松本滉太) 18.63   20.80    Japan 19.61 18.63 24.00 20.47 22.33
22 Kotaro Terada (寺田晃太朗) 18.96   23.68    Japan 20.47 26.36 18.96 49.94 24.22
23 Tomohisa Kitano (北野僚久) 20.16   25.96    Japan 21.91 41.55 20.16 28.21 27.77
24 Kentaro Nishi (西賢太郎) 13.44   DNF    Japan 13.44 DNF DNF 14.65 DNF
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Syuhei Omura (大村周平) 9.86   10.15    Japan 10.34 9.86 9.96 11.06 10.15
2 Yu Sajima (佐島優) 11.21   11.57    Japan 11.66 11.72 11.34 11.21 13.53
3 Takumi Yoshida (吉田匠) 10.94   12.74    Japan 10.94 12.63 13.55 13.78 12.05
4 Sinpei Araki (荒木慎平) 10.58   13.23    Japan 14.28 10.58 16.13 12.81 12.59
5 Arifumi Fushimi (伏見有史) 10.61   13.28    Japan 13.40 10.61 13.09 13.34 15.94
6 Daiki Matsumoto (松本大輝) 11.16   14.31    Japan 11.53 14.63 11.16 16.77 16.83
7 Yohei Oka (岡要平) 10.65   14.59    Japan 16.11 12.75 10.65 16.13 14.90
8 Yuhei Takagi (高木佑平) 13.58   15.19    Japan 14.15 13.58 15.93 15.50 17.94
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Syuhei Omura (大村周平) 3.31   3.91    Japan 3.81 3.93 3.31 4.53 4.00
2 Yu Sajima (佐島優) 4.06   4.69    Japan 5.36 4.46 4.06 4.80 4.81
3 Daiki Matsumoto (松本大輝) 3.41   4.96    Japan 5.96 5.05 3.41 3.86 6.53
4 Kentaro Nishi (西賢太郎) 3.91   5.21    Japan 4.97 3.91 7.63 6.34 4.31
5 Arifumi Fushimi (伏見有史) 2.93   5.51    Japan 3.27 2.93 7.97 5.28 12.90
6 Nobuaki Suga (菅信昭) 6.03   6.33    Japan 17.55 6.27 6.03 6.65 6.06
7 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 4.86   6.35    Japan 6.31 6.90 6.15 4.86 6.59
8 Kenta Ohno (大野健太) 5.15   6.80    Japan DNF 6.38 5.15 8.44 5.58
9 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 5.43   6.96    Japan 5.43 7.18 7.36 7.72 6.34
10 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 5.78   6.98    Japan 8.68 5.78 6.61 6.11 8.21
11 Kotaro Terada (寺田晃太朗) 5.81   7.04    Japan 9.58 6.83 6.91 5.81 7.38
12 Naoya Inahara (稲原直哉) 6.30   7.16    Japan 7.43 6.86 7.19 6.30 8.69
13 Takuya Furukawa (古河拓也) 5.69   7.37    Japan 7.05 16.97 6.81 5.69 8.25
14 Jin Mochizuki (望月仁) 6.00   7.41    Japan 8.03 6.93 7.97 7.34 6.00
15 Sinpei Araki (荒木慎平) 6.38   7.99    Japan 11.96 7.66 8.55 7.75 6.38
16 Sanae Omyo (大名佐苗) 7.09   8.70    Japan 9.58 7.83 7.09 8.69 13.46
17 Fumiki Koseki (古関章記) 3.81   8.76    Japan 9.94 3.81 DNF 8.65 7.69
18 Toru Morooka (諸岡徹) 7.75   9.00    Japan 12.18 8.53 10.13 8.33 7.75
19 Tomoki Kubo (久保友樹) 6.28   9.29    Japan 9.61 10.43 9.15 6.28 9.11
20 Kohta Matsumoto (松本滉太) 4.88   9.71    Japan 7.58 4.88 DNF 15.50 6.06
21 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 7.74   10.05    Japan 11.34 9.63 7.74 9.19 12.36
22 Tomohisa Kitano (北野僚久) 7.52   10.76    Japan 12.59 10.86 11.94 9.47 7.52
23 Takayuki Matsumoto (松本孝之) 10.15   16.93    Japan 33.33 10.15 27.19 11.19 12.40
24 Kota Miyake (三宅晃太) 9.06   17.02    Japan 19.27 9.06 12.46 19.33 21.18
25 Akira Misawa (三沢昂) 14.50   37.33    Japan 37.02 38.08 14.50 52.06 36.88
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Syuhei Omura (大村周平) 3.34   3.70    Japan 3.75 3.59 3.77 3.34 4.38
2 Daiki Matsumoto (松本大輝) 3.15   4.45    Japan 3.15 5.61 7.11 3.77 3.97
3 Yu Sajima (佐島優) 4.09   4.82    Japan 4.86 4.59 5.02 4.09 10.05
4 Kentaro Nishi (西賢太郎) 4.08   5.44    Japan 6.34 4.46 5.53 4.08 7.40
5 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 5.38   6.19    Japan 6.25 5.78 10.00 5.38 6.53
6 Nobuaki Suga (菅信昭) 5.28   6.32    Japan 7.86 5.63 12.50 5.28 5.46
7 Arifumi Fushimi (伏見有史) 5.96   7.11    Japan 6.97 5.96 6.84 7.52 9.13
8 Kenta Ohno (大野健太) 6.22   7.21    Japan 6.22 6.72 7.58 7.34 13.08
  4x4x4 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Syuhei Omura (大村周平) 37.16   NR 43.15   NR  Japan 37.16 47.93 43.18 38.34 DNF
2 Yu Sajima (佐島優) 41.46   50.89    Japan 41.46 55.71 53.00 53.94 45.72
3 Yohei Oka (岡要平) 47.09   52.49    Japan 48.58 47.09 52.13 56.75 58.08
4 Daiki Matsumoto (松本大輝) 45.47   55.40    Japan 52.30 59.31 59.31 45.47 54.58
5 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 56.09   57.08    Japan 1:09.09 56.09 57.34 57.30 56.59
6 Takumi Yoshida (吉田匠) 48.97   58.45    Japan 55.86 48.97 1:05.55 54.56 1:04.93
7 Nobuaki Suga (菅信昭) 58.50   1:04.19    Japan 1:11.46 1:05.56 1:03.11 1:03.90 58.50
8 Yuhei Takagi (高木佑平) 1:00.66   1:04.39    Japan 1:00.66 1:08.22 1:11.30 1:03.28 1:01.66
9 Toshiya Hirohata (廣畑俊哉) 1:02.27   1:07.55    Japan 1:02.27 1:16.13 1:08.77 1:03.61 1:10.27
10 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 1:01.34   1:08.13    Japan 1:06.71 1:27.05 1:01.34 1:07.21 1:10.46
11 Fumiki Koseki (古関章記) 1:05.58   1:11.04    Japan 1:31.00 1:18.78 1:07.16 1:07.18 1:05.58
12 Naoya Inahara (稲原直哉) 1:00.36   1:19.75    Japan 1:25.88 1:00.36 1:05.47 1:29.61 1:27.91
13 Kenta Ohno (大野健太) 1:16.93   1:24.25    Japan 1:16.93 1:27.72 1:48.63 1:17.16 1:27.86
14 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 1:17.61   1:25.85    Japan 1:37.59 1:22.84 1:21.08 1:17.61 1:33.63
15 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 1:21.00   1:27.78    Japan 1:26.94 1:31.59 1:21.00 1:24.81 1:34.41
16 Tomoki Kubo (久保友樹) 1:20.63   1:29.66    Japan 1:32.18 1:20.63 1:39.34 1:33.55 1:23.25
17 Jin Mochizuki (望月仁) 1:15.96   1:31.08    Japan 1:29.80 1:41.86 2:05.77 1:21.59 1:15.96
18 Arifumi Fushimi (伏見有史) 1:26.27   1:32.77    Japan 1:38.77 1:29.08 1:35.11 1:26.27 1:34.11
19 Taro Suzuki (鈴木太郎) 1:26.03   1:34.10    Japan 1:30.30 1:35.83 1:26.03 1:37.52 1:36.18
20 Sanae Omyo (大名佐苗) 1:30.96   1:34.61    Japan 1:32.71 1:44.25 1:35.91 1:30.96 1:35.22
21 Toru Morooka (諸岡徹) 1:30.09   1:35.97    Japan 1:30.09 1:36.38 1:33.53 1:38.00 1:44.53
22 Yuuji Kiuchi (木内裕治) 1:20.77   1:40.69    Japan 1:21.86 2:01.94 1:20.77 2:18.36 1:38.27
23 Kohta Matsumoto (松本滉太) 1:30.19   1:46.21    Japan 2:08.66 1:43.13 1:44.91 1:50.58 1:30.19
24 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 1:39.81   1:52.65    Japan 1:54.27 1:39.81 1:49.91 1:53.77 1:54.94
25 Tomohisa Kitano (北野僚久) 1:40.36   1:52.65    Japan 1:40.36 2:28.86 1:58.86 1:47.44 1:51.66
26 Takuya Furukawa (古河拓也) 1:38.43   1:56.62    Japan 2:28.84 1:38.43 1:51.93 2:09.36 1:48.58
27 Hiroshi Ishino (石野弘司) 1:56.19   2:11.35    Japan 2:11.03 2:00.47 2:22.56 1:56.19 2:56.63
28 Akira Misawa (三沢昂) 2:03.41   2:24.41    Japan 2:40.91 2:47.50 2:03.41 2:19.68 2:12.65
29 Takayuki Matsumoto (松本孝之) 2:37.31   3:05.27    Japan 3:12.03 3:09.80 2:37.31 2:53.97 3:13.08
30 Kota Miyake (三宅晃太) 3:03.13   3:26.95    Japan 3:08.38 3:03.13 3:58.83 3:20.33 3:52.13
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yu Sajima (佐島優) 44.18   51.35    Japan 44.18 1:12.00 44.66 55.88 53.50
2 Syuhei Omura (大村周平) 49.02   52.86    Japan 54.41 56.91 54.50 49.68 49.02
3 Takumi Yoshida (吉田匠) 43.43   54.70    Japan 53.41 57.63 53.05 43.43 59.75
4 Yuhei Takagi (高木佑平) 50.25   56.46    Japan 55.80 59.93 50.25 1:02.94 53.66
5 Daiki Matsumoto (松本大輝) 47.11   56.59    Japan 57.78 53.69 58.30 47.11 1:01.44
6 Yohei Oka (岡要平) 49.84   1:00.76    Japan 49.84 DNF 51.33 1:09.83 1:01.13
7 Nobuaki Suga (菅信昭) 56.65   1:05.65    Japan 1:34.47 1:05.43 1:09.15 56.65 1:02.36
8 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 56.56   1:06.36    Japan 56.56 DNF 1:12.08 1:10.22 56.77
  5x5x5 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Syuhei Omura (大村周平) 1:12.58   1:24.38    Japan 1:40.78 1:19.08 1:12.58 1:26.72 1:27.34
2 Yohei Oka (岡要平) 1:20.21   1:28.74    Japan 1:33.69 1:20.21 1:23.38 1:49.94 1:29.16
3 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 1:31.43   1:39.93    Japan 1:31.43 1:53.77 1:47.16 1:33.08 1:39.56
4 Takumi Yoshida (吉田匠) 1:38.15   1:41.79    Japan 1:38.40 1:42.44 1:38.15 1:49.86 1:44.52
5 Fumiki Koseki (古関章記) 1:37.40   1:51.12    Japan 2:13.19 1:37.40 1:50.13 2:04.08 1:39.15
6 Nobuaki Suga (菅信昭) 1:39.86   1:51.49    Japan 1:51.91 2:05.21 1:47.43 1:39.86 1:55.13
7 Yuhei Takagi (高木佑平) 1:44.11   1:52.98    Japan 2:01.25 1:45.16 1:52.52 1:44.11 2:05.18
8 Daiki Matsumoto (松本大輝) 1:59.63   2:03.63    Japan 1:59.63 2:05.93 2:03.91 2:04.21 2:02.78
9 Yu Sajima (佐島優) 1:50.59   2:06.25    Japan 2:11.41 2:02.16 2:06.63 1:50.59 2:09.96
10 Tomoki Kubo (久保友樹) 2:16.84   2:25.66    Japan 2:16.84 2:24.61 3:13.02 2:29.15 2:23.21
11 Akira Kurata (倉田旦) 2:13.21   2:40.02    Japan 2:43.44 2:13.21 2:35.91 2:57.03 2:40.72
12 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 2:30.63   2:47.73    Japan DNF 2:59.13 2:39.50 2:30.63 2:44.56
13 Kenta Ohno (大野健太) 2:43.11   2:58.00    Japan 3:07.88 3:06.19 2:43.11 3:01.09 2:46.72
14 Taro Suzuki (鈴木太郎) 2:39.19   3:03.26    Japan 3:26.53 3:04.59 3:10.77 2:54.43 2:39.19
15 Sanae Omyo (大名佐苗) 2:24.61   3:04.41    Japan 3:12.05 3:15.46 3:09.05 2:52.13 2:24.61
16 Toru Morooka (諸岡徹) 2:52.11   3:05.71    Japan 3:46.75 3:01.83 3:03.28 2:52.11 3:12.03
17 Naoya Inahara (稲原直哉) 2:42.47   3:06.98    Japan 2:42.47 2:45.66 3:23.25 3:16.19 3:19.09
18 Arifumi Fushimi (伏見有史) 3:10.66   3:27.79    Japan 3:29.41 4:13.36 3:37.50 3:10.66 3:16.46
19 Jin Mochizuki (望月仁) 3:30.81   3:37.03    Japan 3:32.13 3:47.80 3:31.16 3:30.81 4:02.27
20 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 3:32.21   3:49.54    Japan 3:59.05 3:52.84 3:32.21 3:55.63 3:40.15
21 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 3:16.25   3:56.05    Japan 4:28.41 4:53.46 3:16.25 3:24.28 3:55.46
22 Tomohisa Kitano (北野僚久) 3:35.33   3:56.76    Japan 4:10.00 3:55.08 3:35.33 4:00.86 3:54.34
23 Akira Misawa (三沢昂) 4:16.94   5:18.12    Japan 4:16.94 5:54.16 6:15.21 4:55.66 5:04.55
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Syuhei Omura (大村周平) 1:16.16   1:21.28    Japan 1:21.58 1:18.55 1:16.16 1:25.11 1:23.72
2 Yohei Oka (岡要平) 1:23.93   1:27.76    Japan 1:23.93 1:38.65 1:28.41 1:27.96 1:26.91
3 Takumi Yoshida (吉田匠) 1:31.50   1:35.53    Japan 1:33.96 1:31.50 1:36.96 1:35.66 1:47.68
4 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 1:36.96   1:45.56    Japan 1:36.96 1:51.31 1:55.11 1:45.18 1:40.19
5 Fumiki Koseki (古関章記) 1:44.30   1:50.43    Japan 1:50.00 1:44.30 1:53.96 1:52.21 1:49.08
6 Yuhei Takagi (高木佑平) 1:37.40   1:52.48    Japan 1:50.46 1:59.16 2:00.38 1:37.40 1:47.83
7 Daiki Matsumoto (松本大輝) 1:50.71   1:55.59    Japan 1:59.91 1:50.71 2:09.66 1:53.46 1:53.40
8 Nobuaki Suga (菅信昭) 1:59.11   2:04.25    Japan 2:14.77 2:00.47 1:59.65 1:59.11 2:12.63
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Syuhei Omura (大村周平) 2:38.10   NR 2:44.40   NR  Japan 2:48.30 2:38.10 2:46.80
2 Nobuaki Suga (菅信昭) 3:41.27   4:06.84    Japan 4:45.85 3:41.27 3:53.39
3 Yuhei Takagi (高木佑平) 4:26.94   4:41.13    Japan 4:58.78 4:37.66 4:26.94
4 Fumiki Koseki (古関章記) 5:19.00   5:42.69    Japan 5:19.00 6:22.08 5:27.00
5 Kenta Ohno (大野健太) 5:36.22   5:47.14    Japan 5:46.52 5:36.22 5:58.68
6 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 8:07.56   DNF    Japan 8:07.56 DNF 8:27.15
7 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 8:42.83   DNF    Japan 8:42.83 DNF DNF
8 Sanae Omyo (大名佐苗) 9:36.25   DNF    Japan 9:36.25 DNF DNF
  7x7x7 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Syuhei Omura (大村周平) 5:18.55   5:29.65    Japan 5:38.55 5:18.55 5:31.86
2 Takumi Yoshida (吉田匠) 5:07.19   5:35.66    Japan 5:48.97 5:50.81 5:07.19
3 Nobuaki Suga (菅信昭) 6:25.06   6:27.92    Japan 6:25.30 6:33.40 6:25.06
4 Yuhei Takagi (高木佑平) 6:15.66   6:58.91    Japan 6:15.66 7:20.05 7:21.03
5 Fumiki Koseki (古関章記) 6:41.97   7:41.99    Japan 8:58.66 6:41.97 7:25.34
6 Tomoki Kubo (久保友樹) 8:27.19   8:35.29    Japan 8:35.38 8:27.19 8:43.30
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tomoki Kubo (久保友樹) 1:50.80   DNF    Japan DNF DNF 1:50.80
2 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 2:17.36   DNF    Japan DNF DNF 2:17.36
3 Sinpei Araki (荒木慎平) 2:20.22   DNF    Japan DNF 2:20.22 DNF
4 Syuhei Omura (大村周平) 2:27.28   DNF    Japan 3:09.77 DNF 2:27.28
5 Yuhei Takagi (高木佑平) 2:36.84   DNF    Japan DNF DNF 2:36.84
6 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 3:21.13   DNF    Japan 4:24.78 3:21.13 DNF
7 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 3:27.91   DNF    Japan DNF 4:44.19 3:27.91
8 Yu Sajima (佐島優) 4:04.97   DNF    Japan DNF DNF 4:04.97
9 Yu Araki (荒木由布) 4:09.31   DNF    Japan 4:32.25 DNF 4:09.31
10 Takuya Furukawa (古河拓也) 4:09.34   DNF    Japan 5:34.71 DNF 4:09.34
11 Fumiki Koseki (古関章記) 4:37.00   6:17.04    Japan 7:34.47 6:39.66 4:37.00
12 Kotaro Terada (寺田晃太朗) 6:32.30   DNF    Japan DNF DNF 6:32.30
13 Nobuaki Suga (菅信昭) 7:23.03   DNF    Japan 7:23.03 DNF DNF
14 Sanae Omyo (大名佐苗) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
14 Kentaro Nishi (西賢太郎) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
14 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
14 Taro Suzuki (鈴木太郎) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
14 Daiki Matsumoto (松本大輝) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
14 Takayuki Matsumoto (松本孝之) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Syuhei Omura (大村周平) 14.33   18.69    Japan 20.65 16.88 14.33 18.53 DNF
2 Arifumi Fushimi (伏見有史) 15.75   18.86    Japan 17.52 18.05 15.75 21.02 21.81
3 Yuhei Takagi (高木佑平) 16.09   19.91    Japan 22.27 17.86 16.09 19.59 28.66
4 Takumi Yoshida (吉田匠) 15.47   21.39    Japan 21.11 19.75 15.47 23.43 23.30
5 Daiki Matsumoto (松本大輝) 19.93   22.73    Japan 21.80 23.46 22.94 19.93 25.91
6 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 20.97   22.82    Japan 23.19 23.75 20.97 36.00 21.52
7 Sinpei Araki (荒木慎平) 22.43   24.65    Japan 22.65 27.84 22.43 24.28 27.03
8 Nobuaki Suga (菅信昭) 22.80   26.64    Japan 31.46 22.80 26.72 26.40 26.80
9 Yu Sajima (佐島優) 24.38   27.12    Japan 27.68 29.41 24.38 24.71 28.96
10 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 26.00   28.74    Japan 33.11 26.28 27.27 26.00 32.66
11 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 30.36   34.24    Japan 37.47 31.22 30.36 38.19 34.03
12 Jin Mochizuki (望月仁) 32.05   36.49    Japan 1:01.75 35.96 32.09 32.05 41.41
13 Kohta Matsumoto (松本滉太) 29.02   37.42    Japan 31.08 29.02 43.00 49.22 38.19
14 Tomoki Kubo (久保友樹) 30.15   41.30    Japan 46.31 30.15 37.06 46.88 40.53
15 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 38.41   41.60    Japan 38.41 1:11.78 41.71 41.86 41.22
16 Yuuji Kiuchi (木内裕治) 29.30   44.45    Japan 42.05 46.93 29.30 1:06.90 44.36
17 Fumiki Koseki (古関章記) 37.02   45.97    Japan 51.43 37.02 42.66 43.81 1:17.71
18 Kenta Ohno (大野健太) 42.40   52.67    Japan 50.09 2:03.47 51.88 56.03 42.40
19 Tomohisa Kitano (北野僚久) 52.34   56.39    Japan 1:04.56 59.90 54.33 52.34 54.93
20 Naoya Inahara (稲原直哉) 45.68   56.55    Japan 45.68 1:01.34 1:23.13 54.96 53.36
21 Taro Suzuki (鈴木太郎) 51.06   58.96    Japan 51.06 1:05.15 56.63 55.09 1:22.55
22 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 1:08.00   1:16.42    Japan 2:15.21 1:09.33 1:16.78 1:23.16 1:08.00
23 Akira Misawa (三沢昂) 55.34   1:19.57    Japan 1:30.55 1:13.50 55.34 1:14.65 2:04.84
24 Akira Kurata (倉田旦) 49.28   1:41.34    Japan DNF 2:25.44 49.28 1:27.16 1:11.41
25 Sanae Omyo (大名佐苗) 1:32.81   1:56.31    Japan 2:06.40 2:10.06 2:02.34 1:40.19 1:32.81
26 Kota Miyake (三宅晃太) 1:52.05   2:08.05    Japan 2:16.72 1:52.05 2:12.03 2:32.65 1:55.40
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takumi Yoshida (吉田匠) 13.56   NR 18.42    Japan 18.00 17.21 20.06 13.56 24.28
2 Syuhei Omura (大村周平) 16.53   20.53    Japan 25.16 20.08 20.19 21.33 16.53
3 Arifumi Fushimi (伏見有史) 17.40   20.66    Japan 22.11 19.50 29.75 20.38 17.40
4 Yuhei Takagi (高木佑平) 20.93   23.04    Japan 25.65 21.80 21.68 DNF 20.93
5 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 22.94   23.29    Japan 22.97 23.71 23.18 35.69 22.94
6 Daiki Matsumoto (松本大輝) 19.56   23.32    Japan 21.56 24.96 19.56 25.61 23.43
7 Sinpei Araki (荒木慎平) 18.56   26.30    Japan 41.63 29.69 25.55 18.56 23.66
8 Nobuaki Suga (菅信昭) 22.50   26.75    Japan 32.09 26.40 28.19 25.65 22.50
  3x3x3 With Feet   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yuhei Takagi (高木佑平) 44.08   NR DNF    Japan DNF 44.08 57.71
2 Takuya Furukawa (古河拓也) 56.11   1:12.45    Japan 56.11 1:19.06 1:22.18
3 Arifumi Fushimi (伏見有史) 1:13.63   1:17.14    Japan 1:22.63 1:15.15 1:13.63
4 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 1:36.91   DNF    Japan DNF 2:07.06 1:36.91
5 Yu Sajima (佐島優) 2:18.19   2:31.65    Japan 2:22.83 2:53.92 2:18.19
6 Fumiki Koseki (古関章記) 3:06.26   4:08.72    Japan 4:33.45 3:06.26 4:46.46
7 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 4:17.49   DNF    Japan DNF DNF 4:17.49
8 Nobuaki Suga (菅信昭) 4:20.22   5:10.91    Japan 5:47.90 5:24.60 4:20.22
9 Naoya Inahara (稲原直哉) 4:20.84   DNF    Japan DNF 4:20.84 DNF
10 Sanae Omyo (大名佐苗) 4:50.80   5:23.52    Japan 5:02.43 6:17.34 4:50.80
11 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 5:18.61   5:40.42    Japan 5:30.67 6:11.98 5:18.61
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Taki Sugimoto (杉本太暉) 7.09   8.00    Japan DNF 8.27 7.86 7.09 7.86
2 Yu Sajima (佐島優) 6.71   10.30    Japan DNF 6.71 7.13 15.86 7.90
3 Fumiki Koseki (古関章記) 11.34   13.18    Japan 13.33 13.75 12.47 15.84 11.34
4 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 11.75   13.34    Japan 14.40 12.83 11.75 12.80 17.94
5 Sanae Omyo (大名佐苗) 17.63   19.98    Japan 20.66 17.63 33.84 19.88 19.40
6 Arifumi Fushimi (伏見有史) 11.47   24.80    Japan 34.58 21.00 DNF 11.47 18.83
7 Nobuaki Suga (菅信昭) 19.15   32.50    Japan 36.43 34.88 19.15 29.50 33.11
8 Tomohisa Kitano (北野僚久) 24.94   32.51    Japan 24.94 31.30 39.31 40.19 26.93
9 Tomoki Kubo (久保友樹) 23.90   36.34    Japan 40.19 31.65 23.90 39.44 37.93
10 Yuhei Takagi (高木佑平) 17.81   37.15    Japan 46.81 17.94 17.81 DNF 46.71
11 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 49.58   1:10.43    Japan 1:40.06 1:08.50 49.58 1:14.43 1:08.36
12 Kenta Ohno (大野健太) 13.21   DNF    Japan 13.21 DNF DNF 15.94 17.00
13 Yuuji Kiuchi (木内裕治) 21.33   DNF    Japan DNF 23.06 DNF 21.33 23.11
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takumi Yoshida (吉田匠) 56.31   AsR 1:09.70    Japan 1:13.09 1:12.97 1:07.97 56.31 1:08.15
2 Syuhei Omura (大村周平) 1:08.15   1:22.33    Japan 1:17.55 1:21.77 1:30.94 1:08.15 1:27.68
3 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 1:43.21   1:49.42    Japan 1:52.36 1:51.55 1:43.21 1:54.81 1:44.36
4 Yuhei Takagi (高木佑平) 1:41.96   2:01.93    Japan 1:43.53 2:06.40 2:17.40 2:15.86 1:41.96
5 Nobuaki Suga (菅信昭) 1:57.47   2:03.43    Japan 1:57.47 2:05.13 2:06.30 2:48.43 1:58.86
6 Yu Sajima (佐島優) 2:03.08   2:25.92    Japan 2:19.61 2:23.34 3:07.86 2:34.81 2:03.08
7 Kenta Ohno (大野健太) 2:23.40   2:31.41    Japan 2:26.05 2:44.05 2:24.13 2:23.40 2:52.58
8 Sinpei Araki (荒木慎平) 2:35.50   2:51.14    Japan 2:47.31 3:06.00 2:48.33 2:35.50 2:57.78
9 Fumiki Koseki (古関章記) 2:50.47   3:06.61    Japan 2:50.47 3:20.13 3:59.94 3:04.25 2:55.46
10 Yu Araki (荒木由布) 2:28.78   3:09.91    Japan 3:51.71 2:56.46 3:27.00 3:06.28 2:28.78
11 Akira Misawa (三沢昂) 3:12.56   3:32.79    Japan 3:33.50 3:32.43 3:12.56 3:32.44 6:00.58
12 Yuuji Kiuchi (木内裕治) 3:36.50   4:12.87    Japan 4:16.34 4:38.61 3:36.50 4:26.59 3:55.69
13 Tomohisa Kitano (北野僚久) 3:53.94   4:24.80    Japan 4:37.59 4:42.34 3:53.94 4:16.63 4:20.19
14 Kotaro Terada (寺田晃太朗) 3:59.31   5:17.96    Japan 6:00.90 4:34.41 8:25.02 5:18.56 3:59.31
15 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 4:27.41   5:40.78    Japan 5:47.09 4:27.41 6:20.96 5:18.46 5:56.80
16 Sanae Omyo (大名佐苗) 5:02.72   5:41.82    Japan 7:18.34 6:21.03 5:39.44 5:02.72 5:05.00
17 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 6:00.05   6:23.44    Japan 6:39.40 6:21.33 6:09.59 7:07.27 6:00.05
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yohei Oka (岡要平) 3.30   3.71   WR  Japan 3.30 3.55 4.56 4.21 3.36
2 Fumiki Koseki (古関章記) 6.86   8.31    Japan 6.86 8.53 15.55 9.13 7.28
3 Kentaro Nishi (西賢太郎) 6.34   8.38    Japan 6.34 7.09 9.72 10.75 8.34
4 Takumi Yoshida (吉田匠) 7.52   8.87    Japan 13.56 7.63 10.09 8.88 7.52
5 Nobuaki Suga (菅信昭) 6.68   9.73    Japan 10.81 8.52 6.68 9.86 12.06
6 Daiki Matsumoto (松本大輝) 8.53   10.34    Japan 8.75 13.55 9.21 13.05 8.53
7 Arifumi Fushimi (伏見有史) 7.50   10.53    Japan 12.19 9.43 7.50 21.81 9.97
8 Yuhei Takagi (高木佑平) 10.13   11.47    Japan 12.41 13.19 10.13 11.38 10.63
9 Sanae Omyo (大名佐苗) 11.66   13.54    Japan 12.25 13.15 11.66 21.43 15.22
10 Kohta Matsumoto (松本滉太) 11.41   14.19    Japan 12.09 16.61 11.41 15.71 14.78
11 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 7.69   15.05    Japan 16.58 22.21 7.69 16.90 11.66
12 Kenta Ohno (大野健太) 11.31   17.10    Japan 12.33 18.28 11.31 20.69 23.11
13 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 13.44   21.25    Japan 31.80 21.72 13.44 23.21 18.83
14 Tomohisa Kitano (北野僚久) 12.18   23.98    Japan 22.19 18.55 31.21 12.18 34.88
15 Takayuki Matsumoto (松本孝之) 21.90   26.38    Japan 28.90 26.27 23.96 29.81 21.90
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Arifumi Fushimi (伏見有史) 1.00   1.04   NR  Japan 1.00 1.05 1.03 1.05 DNF
2 Yohei Oka (岡要平) 1.08   1.38    Japan 1.44 3.52 1.30 1.40 1.08
3 Mika Muranushi (村主美佳) 1.40   1.48    Japan 1.53 1.46 1.40 1.44 1.71
4 Tomohisa Kitano (北野僚久) 1.41   1.66    Japan 1.65 1.41 1.46 4.72 1.88
5 Takuya Furukawa (古河拓也) 1.58   1.79    Japan 1.83 1.84 1.69 1.58 4.50
6 Nobuaki Suga (菅信昭) 1.52   2.00    Japan 2.72 1.71 1.52 2.86 1.56
7 Fumiki Koseki (古関章記) 1.43   2.06    Japan 1.59 3.13 1.46 3.94 1.43
8 Sanae Omyo (大名佐苗) 1.83   2.15    Japan 4.90 1.83 2.71 1.90 1.84
9 Naoya Inahara (稲原直哉) 1.66   2.18    Japan 1.78 3.72 1.66 2.09 2.68
10 Taki Sugimoto (杉本太暉) 1.38   2.40    Japan 1.94 1.38 3.00 2.25 3.78
11 Taro Suzuki (鈴木太郎) 1.84   2.48    Japan 2.65 3.80 2.78 2.02 1.84
12 Kenta Ohno (大野健太) 2.03   2.66    Japan DNF 3.13 2.63 2.22 2.03
13 Tatsuya Tsukamoto (塚本達也) 2.05   2.68    Japan 2.25 2.90 2.05 3.69 2.88
14 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 1.30   3.59    Japan DNF 1.53 6.02 1.30 3.21
15 Kota Miyake (三宅晃太) 2.50   3.60    Japan 3.77 DNF 4.40 2.63 2.50
16 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 3.58   4.03    Japan 3.58 4.38 4.02 4.36 3.71
17 Yuuji Kiuchi (木内裕治) 1.38   5.57    Japan 10.78 4.11 1.81 DNF 1.38
18 Yu Sajima (佐島優) 1.00   DNF    Japan 1.66 1.00 DNF DNF DNF
19 Jin Mochizuki (望月仁) 1.30   DNF    Japan 2.19 1.50 1.30 DNF DNF
Akira Kurata (倉田旦)    Japan
Akira Kurata (倉田旦)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 17.15   21.59   17.15 20.75 21.78 22.25 24.80
5x5x5 Cube First round 11 2:13.21   2:40.02   2:43.44 2:13.21 2:35.91 2:57.03 2:40.72
3x3x3 One-Handed First round 24 49.28   1:41.34   DNF 2:25.44 49.28 1:27.16 1:11.41
Akira Misawa (三沢昂)    Japan
Akira Misawa (三沢昂)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 30.52   32.63   39.30 31.65 34.33 30.52 31.91
2x2x2 Cube First round 25 14.50   37.33   37.02 38.08 14.50 52.06 36.88
4x4x4 Cube First round 28 2:03.41   2:24.41   2:40.91 2:47.50 2:03.41 2:19.68 2:12.65
5x5x5 Cube First round 23 4:16.94   5:18.12   4:16.94 5:54.16 6:15.21 4:55.66 5:04.55
3x3x3 One-Handed First round 23 55.34   1:19.57   1:30.55 1:13.50 55.34 1:14.65 2:04.84
Megaminx Final 11 3:12.56   3:32.79   3:33.50 3:32.43 3:12.56 3:32.44 6:00.58
Arifumi Fushimi (伏見有史)    Japan
Arifumi Fushimi (伏見有史)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.61   13.28   13.40 10.61 13.09 13.34 15.94
Second round 6 11.50   13.08   11.50 12.94 12.40 14.08 13.90
First round 5 10.02   12.88   37.46 11.09 10.02 12.33 15.22
2x2x2 Cube Final 7 5.96   7.11   6.97 5.96 6.84 7.52 9.13
First round 5 2.93   5.51   3.27 2.93 7.97 5.28 12.90
4x4x4 Cube First round 18 1:26.27   1:32.77   1:38.77 1:29.08 1:35.11 1:26.27 1:34.11
5x5x5 Cube First round 18 3:10.66   3:27.79   3:29.41 4:13.36 3:37.50 3:10.66 3:16.46
3x3x3 One-Handed Final 3 17.40   20.66   22.11 19.50 29.75 20.38 17.40
First round 2 15.75   18.86   17.52 18.05 15.75 21.02 21.81
3x3x3 With Feet Final 3 1:13.63   1:17.14   1:22.63 1:15.15 1:13.63
Rubik's Clock Final 6 11.47   24.80   34.58 21.00 DNF 11.47 18.83
Pyraminx Final 7 7.50   10.53   12.19 9.43 7.50 21.81 9.97
Rubik's Magic Final 1 1.00   1.04   NR 1.00 1.05 1.03 1.05 DNF
Daiki Matsumoto (松本大輝)    Japan
Daiki Matsumoto (松本大輝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.16   14.31   11.53 14.63 11.16 16.77 16.83
Second round 2 11.06   11.73   12.05 11.06 13.30 11.83 11.31
First round 7 9.88   13.36   14.96 9.88 14.90 14.36 10.83
2x2x2 Cube Final 2 3.15   4.45   3.15 5.61 7.11 3.77 3.97
First round 3 3.41   4.96   5.96 5.05 3.41 3.86 6.53
4x4x4 Cube Final 5 47.11   56.59   57.78 53.69 58.30 47.11 1:01.44
First round 4 45.47   55.40   52.30 59.31 59.31 45.47 54.58
5x5x5 Cube Final 7 1:50.71   1:55.59   1:59.91 1:50.71 2:09.66 1:53.46 1:53.40
First round 8 1:59.63   2:03.63   1:59.63 2:05.93 2:03.91 2:04.21 2:02.78
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 6 19.56   23.32   21.56 24.96 19.56 25.61 23.43
First round 5 19.93   22.73   21.80 23.46 22.94 19.93 25.91
Pyraminx Final 6 8.53   10.34   8.75 13.55 9.21 13.05 8.53
Fumiki Koseki (古関章記)    Japan
Fumiki Koseki (古関章記)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 18.31   19.04   18.31 24.36 18.65 20.00 18.46
First round 19 15.55   17.66   18.53 18.63 16.90 17.55 15.55
2x2x2 Cube First round 17 3.81   8.76   9.94 3.81 DNF 8.65 7.69
4x4x4 Cube First round 11 1:05.58   1:11.04   1:31.00 1:18.78 1:07.16 1:07.18 1:05.58
5x5x5 Cube Final 5 1:44.30   1:50.43   1:50.00 1:44.30 1:53.96 1:52.21 1:49.08
First round 5 1:37.40   1:51.12   2:13.19 1:37.40 1:50.13 2:04.08 1:39.15
6x6x6 Cube Final 4 5:19.00   5:42.69   5:19.00 6:22.08 5:27.00
7x7x7 Cube Final 5 6:41.97   7:41.99   8:58.66 6:41.97 7:25.34
3x3x3 Blindfolded Final 11 4:37.00   6:17.04   7:34.47 6:39.66 4:37.00
3x3x3 One-Handed First round 17 37.02   45.97   51.43 37.02 42.66 43.81 1:17.71
3x3x3 With Feet Final 6 3:06.26   4:08.72   4:33.45 3:06.26 4:46.46
Rubik's Clock Final 3 11.34   13.18   13.33 13.75 12.47 15.84 11.34
Megaminx Final 9 2:50.47   3:06.61   2:50.47 3:20.13 3:59.94 3:04.25 2:55.46
Pyraminx Final 2 6.86   8.31   6.86 8.53 15.55 9.13 7.28
Rubik's Magic Final 7 1.43   2.06   1.59 3.13 1.46 3.94 1.43
Hiroshi Ishino (石野弘司)    Japan
Hiroshi Ishino (石野弘司)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 24.31   25.86   26.83 24.31 29.72 24.43 26.31
4x4x4 Cube First round 27 1:56.19   2:11.35   2:11.03 2:00.47 2:22.56 1:56.19 2:56.63
Jin Mochizuki (望月仁)    Japan
Jin Mochizuki (望月仁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 14.19   16.86   17.33 17.11 14.19 18.34 16.13
First round 21 16.08   18.82   DNF 19.47 19.71 17.27 16.08
2x2x2 Cube First round 14 6.00   7.41   8.03 6.93 7.97 7.34 6.00
4x4x4 Cube First round 17 1:15.96   1:31.08   1:29.80 1:41.86 2:05.77 1:21.59 1:15.96
5x5x5 Cube First round 19 3:30.81   3:37.03   3:32.13 3:47.80 3:31.16 3:30.81 4:02.27
3x3x3 One-Handed First round 12 32.05   36.49   1:01.75 35.96 32.09 32.05 41.41
Rubik's Magic Final 19 1.30   DNF   2.19 1.50 1.30 DNF DNF
Kengo Kageyama (蔭山賢吾)    Japan
Kengo Kageyama (蔭山賢吾)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 12.15   14.36   15.56 39.83 12.15 14.99 12.52
First round 10 12.16   14.59   12.91 15.63 16.71 15.22 12.16
4x4x4 Cube First round 10 1:01.34   1:08.13   1:06.71 1:27.05 1:01.34 1:07.21 1:10.46
3x3x3 One-Handed Final 5 22.94   23.29   22.97 23.71 23.18 35.69 22.94
First round 6 20.97   22.82   23.19 23.75 20.97 36.00 21.52
Kenta Ohno (大野健太)    Japan
Kenta Ohno (大野健太)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 18.47   23.23   18.47 24.40 22.21 23.40 24.09
2x2x2 Cube Final 8 6.22   7.21   6.22 6.72 7.58 7.34 13.08
First round 8 5.15   6.80   DNF 6.38 5.15 8.44 5.58
4x4x4 Cube First round 13 1:16.93   1:24.25   1:16.93 1:27.72 1:48.63 1:17.16 1:27.86
5x5x5 Cube First round 13 2:43.11   2:58.00   3:07.88 3:06.19 2:43.11 3:01.09 2:46.72
6x6x6 Cube Final 5 5:36.22   5:47.14   5:46.52 5:36.22 5:58.68
3x3x3 One-Handed First round 18 42.40   52.67   50.09 2:03.47 51.88 56.03 42.40
Rubik's Clock Final 12 13.21   DNF   13.21 DNF DNF 15.94 17.00
Megaminx Final 7 2:23.40   2:31.41   2:26.05 2:44.05 2:24.13 2:23.40 2:52.58
Pyraminx Final 12 11.31   17.10   12.33 18.28 11.31 20.69 23.11
Rubik's Magic Final 12 2.03   2.66   DNF 3.13 2.63 2.22 2.03
Kentaro Nishi (西賢太郎)    Japan
Kentaro Nishi (西賢太郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 13.44   DNF   13.44 DNF DNF 14.65 DNF
First round 8 13.03   14.41   14.66 15.46 16.59 13.11 13.03
2x2x2 Cube Final 4 4.08   5.44   6.34 4.46 5.53 4.08 7.40
First round 4 3.91   5.21   4.97 3.91 7.63 6.34 4.31
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx Final 3 6.34   8.38   6.34 7.09 9.72 10.75 8.34
Kohta Matsumoto (松本滉太)    Japan
Kohta Matsumoto (松本滉太)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 18.63   20.80   19.61 18.63 24.00 20.47 22.33
First round 20 12.50   18.24   21.86 12.50 23.91 18.03 14.84
2x2x2 Cube First round 20 4.88   9.71   7.58 4.88 DNF 15.50 6.06
4x4x4 Cube First round 23 1:30.19   1:46.21   2:08.66 1:43.13 1:44.91 1:50.58 1:30.19
3x3x3 One-Handed First round 13 29.02   37.42   31.08 29.02 43.00 49.22 38.19
Pyraminx Final 10 11.41   14.19   12.09 16.61 11.41 15.71 14.78
Kota Miyake (三宅晃太)    Japan
Kota Miyake (三宅晃太)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 41.80   48.37   41.80 47.91 59.19 48.28 48.93
2x2x2 Cube First round 24 9.06   17.02   19.27 9.06 12.46 19.33 21.18
4x4x4 Cube First round 30 3:03.13   3:26.95   3:08.38 3:03.13 3:58.83 3:20.33 3:52.13
3x3x3 One-Handed First round 26 1:52.05   2:08.05   2:16.72 1:52.05 2:12.03 2:32.65 1:55.40
Rubik's Magic Final 15 2.50   3.60   3.77 DNF 4.40 2.63 2.50
Kotaro Terada (寺田晃太朗)    Japan
Kotaro Terada (寺田晃太朗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 18.96   23.68   20.47 26.36 18.96 49.94 24.22
First round 24 19.43   20.30   19.78 19.43 20.72 22.66 20.41
2x2x2 Cube First round 11 5.81   7.04   9.58 6.83 6.91 5.81 7.38
3x3x3 Blindfolded Final 12 6:32.30   DNF   DNF DNF 6:32.30
Megaminx Final 14 3:59.31   5:17.96   6:00.90 4:34.41 8:25.02 5:18.56 3:59.31
Mika Muranushi (村主美佳)    Japan
Mika Muranushi (村主美佳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 17.28   20.53   DNF 17.28 20.83 17.78 22.97
Rubik's Magic Final 3 1.40   1.48   1.53 1.46 1.40 1.44 1.71
Naoya Inahara (稲原直哉)    Japan
Naoya Inahara (稲原直哉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 19.88   22.11   22.43 24.16 19.88 19.91 24.00
2x2x2 Cube First round 12 6.30   7.16   7.43 6.86 7.19 6.30 8.69
4x4x4 Cube First round 12 1:00.36   1:19.75   1:25.88 1:00.36 1:05.47 1:29.61 1:27.91
5x5x5 Cube First round 17 2:42.47   3:06.98   2:42.47 2:45.66 3:23.25 3:16.19 3:19.09
3x3x3 One-Handed First round 20 45.68   56.55   45.68 1:01.34 1:23.13 54.96 53.36
3x3x3 With Feet Final 9 4:20.84   DNF   DNF 4:20.84 DNF
Rubik's Magic Final 9 1.66   2.18   1.78 3.72 1.66 2.09 2.68
Nobuaki Suga (菅信昭)    Japan
Nobuaki Suga (菅信昭)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 12.47   14.25   15.22 14.05 16.53 12.47 13.47
First round 4 11.44   12.82   11.44 19.09 13.52 13.13 11.81
2x2x2 Cube Final 6 5.28   6.32   7.86 5.63 12.50 5.28 5.46
First round 6 6.03   6.33   17.55 6.27 6.03 6.65 6.06
4x4x4 Cube Final 7 56.65   1:05.65   1:34.47 1:05.43 1:09.15 56.65 1:02.36
First round 7 58.50   1:04.19   1:11.46 1:05.56 1:03.11 1:03.90 58.50
5x5x5 Cube Final 8 1:59.11   2:04.25   2:14.77 2:00.47 1:59.65 1:59.11 2:12.63
First round 6 1:39.86   1:51.49   1:51.91 2:05.21 1:47.43 1:39.86 1:55.13
6x6x6 Cube Final 2 3:41.27   4:06.84   4:45.85 3:41.27 3:53.39
7x7x7 Cube Final 3 6:25.06   6:27.92   6:25.30 6:33.40 6:25.06
3x3x3 Blindfolded Final 13 7:23.03   DNF   7:23.03 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 22.50   26.75   32.09 26.40 28.19 25.65 22.50
First round 8 22.80   26.64   31.46 22.80 26.72 26.40 26.80
3x3x3 With Feet Final 8 4:20.22   5:10.91   5:47.90 5:24.60 4:20.22
Rubik's Clock Final 7 19.15   32.50   36.43 34.88 19.15 29.50 33.11
Megaminx Final 5 1:57.47   2:03.43   1:57.47 2:05.13 2:06.30 2:48.43 1:58.86
Pyraminx Final 5 6.68   9.73   10.81 8.52 6.68 9.86 12.06
Rubik's Magic Final 6 1.52   2.00   2.72 1.71 1.52 2.86 1.56
Sanae Omyo (大名佐苗)    Japan
Sanae Omyo (大名佐苗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 23.80   25.65   30.02 24.06 24.72 28.18 23.80
2x2x2 Cube First round 16 7.09   8.70   9.58 7.83 7.09 8.69 13.46
4x4x4 Cube First round 20 1:30.96   1:34.61   1:32.71 1:44.25 1:35.91 1:30.96 1:35.22
5x5x5 Cube First round 15 2:24.61   3:04.41   3:12.05 3:15.46 3:09.05 2:52.13 2:24.61
6x6x6 Cube Final 8 9:36.25   DNF   9:36.25 DNF DNF
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 25 1:32.81   1:56.31   2:06.40 2:10.06 2:02.34 1:40.19 1:32.81
3x3x3 With Feet Final 10 4:50.80   5:23.52   5:02.43 6:17.34 4:50.80
Rubik's Clock Final 5 17.63   19.98   20.66 17.63 33.84 19.88 19.40
Megaminx Final 16 5:02.72   5:41.82   7:18.34 6:21.03 5:39.44 5:02.72 5:05.00
Pyraminx Final 9 11.66   13.54   12.25 13.15 11.66 21.43 15.22
Rubik's Magic Final 8 1.83   2.15   4.90 1.83 2.71 1.90 1.84
Sinpei Araki (荒木慎平)    Japan
Sinpei Araki (荒木慎平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.58   13.23   14.28 10.58 16.13 12.81 12.59
Second round 7 11.71   13.36   14.46 14.53 11.71 11.96 13.65
First round 9 11.78   14.49   12.61 20.50 14.63 16.22 11.78
2x2x2 Cube First round 15 6.38   7.99   11.96 7.66 8.55 7.75 6.38
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:20.22   DNF   DNF 2:20.22 DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 18.56   26.30   41.63 29.69 25.55 18.56 23.66
First round 7 22.43   24.65   22.65 27.84 22.43 24.28 27.03
Megaminx Final 8 2:35.50   2:51.14   2:47.31 3:06.00 2:48.33 2:35.50 2:57.78
Syuhei Omura (大村周平)    Japan
Syuhei Omura (大村周平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.86   10.15   10.34 9.86 9.96 11.06 10.15
Second round 1 10.03   10.46   10.56 10.18 17.55 10.65 10.03
First round 2 10.11   11.99   10.11 11.91 12.80 11.91 12.15
2x2x2 Cube Final 1 3.34   3.70   3.75 3.59 3.77 3.34 4.38
First round 1 3.31   3.91   3.81 3.93 3.31 4.53 4.00
4x4x4 Cube Final 2 49.02   52.86   54.41 56.91 54.50 49.68 49.02
First round 1 37.16   NR 43.15   NR 37.16 47.93 43.18 38.34 DNF
5x5x5 Cube Final 1 1:16.16   1:21.28   1:21.58 1:18.55 1:16.16 1:25.11 1:23.72
First round 1 1:12.58   1:24.38   1:40.78 1:19.08 1:12.58 1:26.72 1:27.34
6x6x6 Cube Final 1 2:38.10   NR 2:44.40   NR 2:48.30 2:38.10 2:46.80
7x7x7 Cube Final 1 5:18.55   5:29.65   5:38.55 5:18.55 5:31.86
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:27.28   DNF   3:09.77 DNF 2:27.28
3x3x3 One-Handed Final 2 16.53   20.53   25.16 20.08 20.19 21.33 16.53
First round 1 14.33   18.69   20.65 16.88 14.33 18.53 DNF
Megaminx Final 2 1:08.15   1:22.33   1:17.55 1:21.77 1:30.94 1:08.15 1:27.68
Takahiro Tomisawa (富沢隆広)    Japan
Takahiro Tomisawa (富沢隆広)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 12.21   15.32   12.21 15.22 15.28 17.13 15.47
First round 16 13.69   16.49   16.36 15.83 17.63 17.27 13.69
2x2x2 Cube Final 5 5.38   6.19   6.25 5.78 10.00 5.38 6.53
First round 7 4.86   6.35   6.31 6.90 6.15 4.86 6.59
4x4x4 Cube Final 8 56.56   1:06.36   56.56 DNF 1:12.08 1:10.22 56.77
First round 5 56.09   57.08   1:09.09 56.09 57.34 57.30 56.59
5x5x5 Cube Final 4 1:36.96   1:45.56   1:36.96 1:51.31 1:55.11 1:45.18 1:40.19
First round 3 1:31.43   1:39.93   1:31.43 1:53.77 1:47.16 1:33.08 1:39.56
3x3x3 Blindfolded Final 2 2:17.36   DNF   DNF DNF 2:17.36
3x3x3 One-Handed First round 10 26.00   28.74   33.11 26.28 27.27 26.00 32.66
3x3x3 With Feet Final 4 1:36.91   DNF   DNF 2:07.06 1:36.91
Takayuki Matsumoto (松本孝之)    Japan
Takayuki Matsumoto (松本孝之)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 20.50   29.35   20.50 37.40 20.78 29.86 38.84
2x2x2 Cube First round 23 10.15   16.93   33.33 10.15 27.19 11.19 12.40
4x4x4 Cube First round 29 2:37.31   3:05.27   3:12.03 3:09.80 2:37.31 2:53.97 3:13.08
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx Final 15 21.90   26.38   28.90 26.27 23.96 29.81 21.90
Taki Sugimoto (杉本太暉)    Japan
Taki Sugimoto (杉本太暉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 20.52   23.30   21.90 20.52 23.90 24.11 25.03
Rubik's Clock Final 1 7.09   8.00   DNF 8.27 7.86 7.09 7.86
Rubik's Magic Final 10 1.38   2.40   1.94 1.38 3.00 2.25 3.78
Takuma Shirahase (白波瀬拓磨)    Japan
Takuma Shirahase (白波瀬拓磨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 14.72   18.54   14.72 16.41 DNF 16.28 22.94
First round 12 13.31   15.75   15.47 22.41 13.86 17.91 13.31
2x2x2 Cube First round 9 5.43   6.96   5.43 7.18 7.36 7.72 6.34
4x4x4 Cube First round 15 1:21.00   1:27.78   1:26.94 1:31.59 1:21.00 1:24.81 1:34.41
5x5x5 Cube First round 21 3:16.25   3:56.05   4:28.41 4:53.46 3:16.25 3:24.28 3:55.46
6x6x6 Cube Final 7 8:42.83   DNF   8:42.83 DNF DNF
3x3x3 Blindfolded Final 6 3:21.13   DNF   4:24.78 3:21.13 DNF
3x3x3 One-Handed First round 15 38.41   41.60   38.41 1:11.78 41.71 41.86 41.22
3x3x3 With Feet Final 7 4:17.49   DNF   DNF DNF 4:17.49
Rubik's Clock Final 4 11.75   13.34   14.40 12.83 11.75 12.80 17.94
Megaminx Final 15 4:27.41   5:40.78   5:47.09 4:27.41 6:20.96 5:18.46 5:56.80
Pyraminx Final 11 7.69   15.05   16.58 22.21 7.69 16.90 11.66
Rubik's Magic Final 14 1.30   3.59   DNF 1.53 6.02 1.30 3.21
Takumi Yoshida (吉田匠)    Japan
Takumi Yoshida (吉田匠)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.94   12.74   10.94 12.63 13.55 13.78 12.05
Second round 4 10.40   12.30   11.78 13.80 12.21 12.91 10.40
First round 3 10.84   12.42   11.34 12.80 13.65 10.84 13.13
4x4x4 Cube Final 3 43.43   54.70   53.41 57.63 53.05 43.43 59.75
First round 6 48.97   58.45   55.86 48.97 1:05.55 54.56 1:04.93
5x5x5 Cube Final 3 1:31.50   1:35.53   1:33.96 1:31.50 1:36.96 1:35.66 1:47.68
First round 4 1:38.15   1:41.79   1:38.40 1:42.44 1:38.15 1:49.86 1:44.52
7x7x7 Cube Final 2 5:07.19   5:35.66   5:48.97 5:50.81 5:07.19
3x3x3 One-Handed Final 1 13.56   NR 18.42   18.00 17.21 20.06 13.56 24.28
First round 4 15.47   21.39   21.11 19.75 15.47 23.43 23.30
Megaminx Final 1 56.31   AsR 1:09.70   1:13.09 1:12.97 1:07.97 56.31 1:08.15
Pyraminx Final 4 7.52   8.87   13.56 7.63 10.09 8.88 7.52
Takuya Furukawa (古河拓也)    Japan
Takuya Furukawa (古河拓也)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 14.88   15.91   14.88 16.84 27.50 15.27 15.61
First round 14 13.78   16.02   18.63 15.33 14.09 13.78 19.59
2x2x2 Cube First round 13 5.69   7.37   7.05 16.97 6.81 5.69 8.25
4x4x4 Cube First round 26 1:38.43   1:56.62   2:28.84 1:38.43 1:51.93 2:09.36 1:48.58
3x3x3 Blindfolded Final 10 4:09.34   DNF   5:34.71 DNF 4:09.34
3x3x3 With Feet Final 2 56.11   1:12.45   56.11 1:19.06 1:22.18
Rubik's Magic Final 5 1.58   1.79   1.83 1.84 1.69 1.58 4.50
Taro Suzuki (鈴木太郎)    Japan
Taro Suzuki (鈴木太郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 15.50   16.60   16.69 16.40 21.25 15.50 16.72
First round 17 13.88   16.51   13.88 17.47 23.34 15.05 17.00
4x4x4 Cube First round 19 1:26.03   1:34.10   1:30.30 1:35.83 1:26.03 1:37.52 1:36.18
5x5x5 Cube First round 14 2:39.19   3:03.26   3:26.53 3:04.59 3:10.77 2:54.43 2:39.19
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 21 51.06   58.96   51.06 1:05.15 56.63 55.09 1:22.55
Rubik's Magic Final 11 1.84   2.48   2.65 3.80 2.78 2.02 1.84
Tatsuya Tsukamoto (塚本達也)    Japan
Tatsuya Tsukamoto (塚本達也)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 25.44   31.30   34.19 25.86 25.44 34.36 33.84
Rubik's Magic Final 13 2.05   2.68   2.25 2.90 2.05 3.69 2.88
Tomoaki Okayama (岡山友昭)    Japan
Tomoaki Okayama (岡山友昭)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 19.36   26.12   25.27 28.02 26.94 26.15 19.36
2x2x2 Cube First round 21 7.74   10.05   11.34 9.63 7.74 9.19 12.36
4x4x4 Cube First round 24 1:39.81   1:52.65   1:54.27 1:39.81 1:49.91 1:53.77 1:54.94
5x5x5 Cube First round 20 3:32.21   3:49.54   3:59.05 3:52.84 3:32.21 3:55.63 3:40.15
6x6x6 Cube Final 6 8:07.56   DNF   8:07.56 DNF 8:27.15
3x3x3 Blindfolded Final 7 3:27.91   DNF   DNF 4:44.19 3:27.91
3x3x3 One-Handed First round 22 1:08.00   1:16.42   2:15.21 1:09.33 1:16.78 1:23.16 1:08.00
3x3x3 With Feet Final 11 5:18.61   5:40.42   5:30.67 6:11.98 5:18.61
Rubik's Clock Final 11 49.58   1:10.43   1:40.06 1:08.50 49.58 1:14.43 1:08.36
Megaminx Final 17 6:00.05   6:23.44   6:39.40 6:21.33 6:09.59 7:07.27 6:00.05
Pyraminx Final 13 13.44   21.25   31.80 21.72 13.44 23.21 18.83
Rubik's Magic Final 16 3.58   4.03   3.58 4.38 4.02 4.36 3.71
Tomohisa Kitano (北野僚久)    Japan
Tomohisa Kitano (北野僚久)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 20.16   25.96   21.91 41.55 20.16 28.21 27.77
First round 23 17.13   20.19   18.27 22.06 20.58 17.13 21.71
2x2x2 Cube First round 22 7.52   10.76   12.59 10.86 11.94 9.47 7.52
4x4x4 Cube First round 25 1:40.36   1:52.65   1:40.36 2:28.86 1:58.86 1:47.44 1:51.66
5x5x5 Cube First round 22 3:35.33   3:56.76   4:10.00 3:55.08 3:35.33 4:00.86 3:54.34
3x3x3 One-Handed First round 19 52.34   56.39   1:04.56 59.90 54.33 52.34 54.93
Rubik's Clock Final 8 24.94   32.51   24.94 31.30 39.31 40.19 26.93
Megaminx Final 13 3:53.94   4:24.80   4:37.59 4:42.34 3:53.94 4:16.63 4:20.19
Pyraminx Final 14 12.18   23.98   22.19 18.55 31.21 12.18 34.88
Rubik's Magic Final 4 1.41   1.66   1.65 1.41 1.46 4.72 1.88
Tomoki Kubo (久保友樹)    Japan
Tomoki Kubo (久保友樹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 14.47   15.56   14.47 15.36 19.19 15.63 15.68
First round 18 14.36   17.17   19.19 14.36 15.38 16.93 20.78
2x2x2 Cube First round 19 6.28   9.29   9.61 10.43 9.15 6.28 9.11
4x4x4 Cube First round 16 1:20.63   1:29.66   1:32.18 1:20.63 1:39.34 1:33.55 1:23.25
5x5x5 Cube First round 10 2:16.84   2:25.66   2:16.84 2:24.61 3:13.02 2:29.15 2:23.21
7x7x7 Cube Final 6 8:27.19   8:35.29   8:35.38 8:27.19 8:43.30
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:50.80   DNF   DNF DNF 1:50.80
3x3x3 One-Handed First round 14 30.15   41.30   46.31 30.15 37.06 46.88 40.53
Rubik's Clock Final 9 23.90   36.34   40.19 31.65 23.90 39.44 37.93
Toru Morooka (諸岡徹)    Japan
Toru Morooka (諸岡徹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 20.47   21.78   20.58 DNF 22.66 22.09 20.47
2x2x2 Cube First round 18 7.75   9.00   12.18 8.53 10.13 8.33 7.75
4x4x4 Cube First round 21 1:30.09   1:35.97   1:30.09 1:36.38 1:33.53 1:38.00 1:44.53
5x5x5 Cube First round 16 2:52.11   3:05.71   3:46.75 3:01.83 3:03.28 2:52.11 3:12.03
Toshiya Hirohata (廣畑俊哉)    Japan
Toshiya Hirohata (廣畑俊哉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 13.19   15.02   13.19 19.43 14.52 15.38 15.15
First round 15 13.52   16.48   14.44 13.52 17.06 17.93 19.68
4x4x4 Cube First round 9 1:02.27   1:07.55   1:02.27 1:16.13 1:08.77 1:03.61 1:10.27
Yohei Oka (岡要平)    Japan
Yohei Oka (岡要平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.65   14.59   16.11 12.75 10.65 16.13 14.90
Second round 8 12.02   13.54   12.02 13.80 17.08 13.16 13.65
First round 6 10.90   13.18   12.11 13.81 10.90 13.63 13.90
4x4x4 Cube Final 6 49.84   1:00.76   49.84 DNF 51.33 1:09.83 1:01.13
First round 3 47.09   52.49   48.58 47.09 52.13 56.75 58.08
5x5x5 Cube Final 2 1:23.93   1:27.76   1:23.93 1:38.65 1:28.41 1:27.96 1:26.91
First round 2 1:20.21   1:28.74   1:33.69 1:20.21 1:23.38 1:49.94 1:29.16
Pyraminx Final 1 3.30   3.71   WR 3.30 3.55 4.56 4.21 3.36
Rubik's Magic Final 2 1.08   1.38   1.44 3.52 1.30 1.40 1.08
Yu Araki (荒木由布)    Japan
Yu Araki (荒木由布)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 18.50   20.88   19.58 22.34 25.77 18.50 20.71
3x3x3 Blindfolded Final 9 4:09.31   DNF   4:32.25 DNF 4:09.31
Megaminx Final 10 2:28.78   3:09.91   3:51.71 2:56.46 3:27.00 3:06.28 2:28.78
Yu Sajima (佐島優)    Japan
Yu Sajima (佐島優)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.21   11.57   11.66 11.72 11.34 11.21 13.53
Second round 3 11.15   12.10   12.36 11.15 15.44 12.06 11.88
First round 1 10.81   11.40   10.81 11.06 12.31 12.59 10.84
2x2x2 Cube Final 3 4.09   4.82   4.86 4.59 5.02 4.09 10.05
First round 2 4.06   4.69   5.36 4.46 4.06 4.80 4.81
4x4x4 Cube Final 1 44.18   51.35   44.18 1:12.00 44.66 55.88 53.50
First round 2 41.46   50.89   41.46 55.71 53.00 53.94 45.72
5x5x5 Cube First round 9 1:50.59   2:06.25   2:11.41 2:02.16 2:06.63 1:50.59 2:09.96
3x3x3 Blindfolded Final 8 4:04.97   DNF   DNF DNF 4:04.97
3x3x3 One-Handed First round 9 24.38   27.12   27.68 29.41 24.38 24.71 28.96
3x3x3 With Feet Final 5 2:18.19   2:31.65   2:22.83 2:53.92 2:18.19
Rubik's Clock Final 2 6.71   10.30   DNF 6.71 7.13 15.86 7.90
Megaminx Final 6 2:03.08   2:25.92   2:19.61 2:23.34 3:07.86 2:34.81 2:03.08
Rubik's Magic Final 18 1.00   DNF   1.66 1.00 DNF DNF DNF
Yuhei Takagi (高木佑平)    Japan
Yuhei Takagi (高木佑平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.58   15.19   14.15 13.58 15.93 15.50 17.94
Second round 5 11.77   12.77   11.96 11.77 13.27 13.09 14.86
First round 11 12.88   15.42   12.88 18.33 17.68 13.30 15.27
4x4x4 Cube Final 4 50.25   56.46   55.80 59.93 50.25 1:02.94 53.66
First round 8 1:00.66   1:04.39   1:00.66 1:08.22 1:11.30 1:03.28 1:01.66
5x5x5 Cube Final 6 1:37.40   1:52.48   1:50.46 1:59.16 2:00.38 1:37.40 1:47.83
First round 7 1:44.11   1:52.98   2:01.25 1:45.16 1:52.52 1:44.11 2:05.18
6x6x6 Cube Final 3 4:26.94   4:41.13   4:58.78 4:37.66 4:26.94
7x7x7 Cube Final 4 6:15.66   6:58.91   6:15.66 7:20.05 7:21.03
3x3x3 Blindfolded Final 5 2:36.84   DNF   DNF DNF 2:36.84
3x3x3 One-Handed Final 4 20.93   23.04   25.65 21.80 21.68 DNF 20.93
First round 3 16.09   19.91   22.27 17.86 16.09 19.59 28.66
3x3x3 With Feet Final 1 44.08   NR DNF   DNF 44.08 57.71
Rubik's Clock Final 10 17.81   37.15   46.81 17.94 17.81 DNF 46.71
Megaminx Final 4 1:41.96   2:01.93   1:43.53 2:06.40 2:17.40 2:15.86 1:41.96
Pyraminx Final 8 10.13   11.47   12.41 13.19 10.13 11.38 10.63
Yuuji Kiuchi (木内裕治)    Japan
Yuuji Kiuchi (木内裕治)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 15.11   17.15   15.11 17.65 19.22 17.34 16.46
First round 22 15.91   19.12   15.91 23.68 17.94 20.55 18.88
4x4x4 Cube First round 22 1:20.77   1:40.69   1:21.86 2:01.94 1:20.77 2:18.36 1:38.27
3x3x3 One-Handed First round 16 29.30   44.45   42.05 46.93 29.30 1:06.90 44.36
Rubik's Clock Final 13 21.33   DNF   DNF 23.06 DNF 21.33 23.11
Megaminx Final 12 3:36.50   4:12.87   4:16.34 4:38.61 3:36.50 4:26.59 3:55.69
Rubik's Magic Final 17 1.38   5.57   10.78 4.11 1.81 DNF 1.38
Yuuki Kobayashi (古林祐輝)    Japan
Yuuki Kobayashi (古林祐輝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 16.50   19.28   18.30 19.52 20.03 16.50 23.33
First round 13 13.75   15.89   15.90 15.81 17.63 15.96 13.75
2x2x2 Cube First round 10 5.78   6.98   8.68 5.78 6.61 6.11 8.21
4x4x4 Cube First round 14 1:17.61   1:25.85   1:37.59 1:22.84 1:21.08 1:17.61 1:33.63
5x5x5 Cube First round 12 2:30.63   2:47.73   DNF 2:59.13 2:39.50 2:30.63 2:44.56
3x3x3 Blindfolded Final 14 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 11 30.36   34.24   37.47 31.22 30.36 38.19 34.03
Megaminx Final 3 1:43.21   1:49.42   1:52.36 1:51.55 1:43.21 1:54.81 1:44.36