Cross-strait Cubing Exchange 2014

Date City WCA LInk
2014-8-9~10  China, Fuzhou, Fujian Cross-strait 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Kailong Li (李开隆) 9.99  Yi-Fan Wu (吳亦凡) 10.09  Jiayu Wang (王佳宇) 10.48
 2x2x2 Cube  Yi-Fan Wu (吳亦凡) 3.62  Yan Jin (金岩) 3.68  Jiawen Wu (吴嘉文) 3.77
 4x4x4 Cube  Yi-Fan Wu (吳亦凡) 35.52  Hao-Zheng Lin (林浩正) 38.04  Haowei Fan (樊浩玮) 39.55
 5x5x5 Cube  Kailong Li (李开隆) 1:12.35  Lin Chen (陈霖) 1:13.21  Hao-Zheng Lin (林浩正) 1:18.22
 6x6x6 Cube  Lin Chen (陈霖) 2:09.92  I-Hsun Li (李奕勳) 2:38.94  Kailong Li (李开隆) 2:39.00
 7x7x7 Cube  Lin Chen (陈霖) 3:04.99  Shenchuan Mao (毛神川) 3:36.89  Kailong Li (李开隆) 3:42.14
 3x3x3 Blindfolded  Zhihuang Chen (陈志煌) 1:02.99  Jiawen Wu (吴嘉文) 1:21.25  Yiqun Fan (樊轶群) 1:27.20
 3x3x3 One-Handed  Jiayu Wang (王佳宇) 14.65  Lin Chen (陈霖) 15.00  Yi-Fan Wu (吳亦凡) 15.61
 Rubik's Clock  Hung Lo (羅鴻) 8.46  Chia-Liang Tai (戴嘉良) 9.65  Jiawen Wu (吴嘉文) 12.99
 Megaminx  Haowei Fan (樊浩玮) 1:01.69  Mok Mun Wai (莫滿懷) 1:21.16  Chung-Han Hsu (許鍾瀚) 1:30.54
 Pyraminx  Yi Wang (王旖) 3.82  Chia-Liang Tai (戴嘉良) 5.18  Tao Hu (胡涛) 5.31
 Skewb  Jiejie Du (杜杰杰) 6.17  Tao Hu (胡涛) 6.18  Boxi Chen (陈博希) 7.07
 Square-1  Cheng Chen (陈成) 14.96  Ziyuan Lin (林子源) 16.89  Zhinan Jiang (江志楠) 17.88
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Haowei Fan (樊浩玮) 8.53   8.87    China 8.53 8.56 10.21 9.41 8.65
2 Kailong Li (李开隆) 8.23   9.34    China 9.01 10.26 8.23 14.97 8.75
3 Jiayu Wang (王佳宇) 8.95   9.51    China 9.81 9.35 10.28 8.95 9.38
4 Yan Jin (金岩) 9.73   10.43    China 9.73 11.78 10.43 10.05 10.82
5 Kaijun Lin (林恺俊) 9.37   10.48    China 10.39 9.99 9.37 12.00 11.05
6 Jr-Wei Jang (張智瑋) 9.73   10.50    Taiwan 11.68 10.91 10.58 9.73 10.01
7 Lin Chen (陈霖) 9.54   10.72    China 11.90 9.54 12.09 9.64 10.62
8 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 9.49   11.08    Taiwan 10.88 12.18 9.49 10.63 11.73
9 Zheng Lin (林铮) 10.50   11.66    China 12.46 11.39 13.27 11.13 10.50
10 Zelin Chen (陈泽霖) 10.54   12.08    China 11.80 12.59 12.15 12.28 10.54
11 Letian Hu (胡乐天) 10.65   12.23    China 12.30 12.38 10.65 14.75 12.00
12 Shu-Yii Luo (駱書翊) 10.81   12.29    Taiwan 13.19 46.44 12.30 10.81 11.38
13 Chung-Han Hsu (許鍾瀚) 10.76   12.51    Taiwan 12.73 14.00 10.76 11.65 13.16
14 Long Zhou (周隆) 11.44   12.69    China 12.60 11.44 13.31 15.55 12.15
15 Er-Sheng Kuo (郭爾陞) 11.58   12.75    Taiwan 11.58 13.28 13.12 13.11 12.01
16 Xiao Hu (胡霄) 11.43   12.88    China 15.00 12.25 12.22 14.16 11.43
17 Jiejie Du (杜杰杰) 11.43   12.89    China 11.96 11.43 13.05 15.92 13.66
18 Chia-Liang Tai (戴嘉良) 12.53   13.01    Taiwan 13.04 12.53 12.59 14.64 13.39
19 Qiang Gong (龚强) 11.61   13.22    China 14.00 12.22 13.43 11.61 14.58
20 Jiawen Wu (吴嘉文) 12.06   13.24    China 12.06 12.94 13.14 16.38 13.65
21 Feng Lin (林峰) 10.91   13.30    China 13.63 16.56 14.46 11.81 10.91
22 Shujie Fang (方述杰) 11.62   13.40    China 12.35 16.19 11.67 DNF 11.62
23 Canxing Zhang (张灿星) 12.13   13.54    China 20.25 12.13 13.70 12.49 14.42
24 Guangye Zhang (张广业) 12.09   13.66    China 16.28 14.25 13.96 12.09 12.76
25 Xiaofeng Wang (王晓锋) 12.60   13.70    China DNF 13.64 12.60 12.81 14.64
26 Ganghui Lin (林刚辉) 11.68   13.79    China 22.92 11.68 13.48 15.39 12.50
27 Xuming Wang (王旭明) 12.52   13.90    China 12.52 12.96 13.66 DNF 15.08
28 Ziyuan Lin (林子源) 12.34   14.09    China 12.59 15.34 14.33 49.58 12.34
29 Shenchuan Mao (毛神川) 13.74   14.21    China 14.47 13.91 15.64 14.26 13.74
30 Hung Lo (羅鴻) 10.28   14.24    Taiwan 15.49 14.28 10.28 15.83 12.94
31 Wenda Chen (陈闻达) 11.78   14.36    China 18.22 11.78 12.58 15.88 14.61
32 I-Hsun Li (李奕勳) 10.62   14.37    Taiwan 17.41 DNF 11.15 14.56 10.62
33 Yiran Lin (林懿然) 13.41   14.68    China 16.34 13.41 15.44 13.86 14.75
34 Chaohui Lin (林朝辉) 12.13   14.70    China 13.41 15.37 12.13 15.33 16.30
35 Kunyu Zhuang (庄堃宇) 13.75   14.78    China 13.75 14.92 15.41 DNF 14.00
36 Rui-Jun Liu (劉睿鈞) 12.68   14.89    Taiwan 12.68 16.07 14.34 16.01 14.33
37 Zhinan Jiang (江志楠) 12.45   14.96    China 12.45 15.46 15.46 15.16 14.27
38 Yiqun Lin (林逸群) 13.28   15.02    China 15.00 14.55 13.28 15.52 20.19
39 Yihui Wang (王艺辉) 12.47   15.11    China 17.85 16.29 12.47 15.54 13.51
40 Haotian Zheng (郑皓天) 12.55   15.12    China 12.55 15.25 15.23 15.60 14.89
41 Xuan Gong (龚轩) 13.09   15.29    China 15.15 16.14 13.09 16.95 14.58
42 Mok Mun Wai (莫滿懷) 13.44   15.45    Hong Kong 15.09 14.26 20.87 13.44 16.99
43 Ruilin Wen (温瑞林) 14.42   15.45    China 15.64 14.42 16.05 18.71 14.65
44 Jianguo He (何建国) 13.44   15.46    China 15.72 15.40 16.44 15.25 13.44
45 Qingwei Kong (孔庆玮) 14.56   15.52    China 17.48 15.44 14.56 15.90 15.23
46 Xin Jiang (江鑫) 14.07   15.61    China 15.88 14.07 15.52 15.43 16.89
47 Hongshu Chen (陈鸿澍) 14.74   15.66    China 15.55 16.03 15.40 14.74 17.33
48 Chan Tak Chuen (陳德泉) 13.80   15.92    Hong Kong 15.88 27.75 13.80 16.66 15.22
49 Chengzhang Lin (林成璋) 13.97   15.97    China 16.20 18.61 15.51 16.21 13.97
50 Danqian Liu (刘丹倩) 14.50   16.01    China 18.08 15.44 14.50 16.72 15.86
51 Qingxi Zhao (赵倾溪) 13.75   16.03    China 13.75 16.33 14.50 17.27 20.39
52 Xuchen Huang (黄旭晨) 15.33   16.42    China 16.23 15.33 16.54 18.72 16.48
53 Yuyang Zhen (甄禹扬) 14.76   16.79    China 15.65 42.39 18.29 16.43 14.76
54 Zongyang Li (李宗阳) 15.23   16.81    China 15.23 16.08 17.21 27.81 17.14
55 Cheng Chen (陈成) 14.90   17.14    China 17.88 17.05 16.50 14.90 20.34
56 Jingdi Liu (刘靖迪) 16.42   17.14    China 16.97 17.24 17.22 16.42 DNF
57 Zihao Zhou (周子皓) 16.05   17.38    China DNF 17.83 17.12 16.05 17.18
58 Chenchuan Lin (林晨川) 16.04   17.46    China 16.24 23.21 16.97 19.17 16.04
59 Yongtao Sun (孙永涛) 16.39   17.86    China 19.69 19.28 16.39 16.60 17.71
60 Boxi Chen (陈博希) 16.74   17.88    China 16.74 18.66 17.60 27.16 17.37
61 Ming Zheng (郑鸣) 15.46   17.90    China 17.32 20.60 15.46 20.16 16.22
62 Binyu Li (李槟宇) 12.56   17.98    China 17.25 12.56 17.29 19.41 28.90
63 Shiyi Tao (陶诗毅) 13.88   18.21    China 20.40 16.47 13.88 17.77 21.28
64 Zhao Xia (夏钊) 15.11   18.23    China DNF 15.11 15.48 20.67 18.55
65 Lincheng Cai (蔡林成) 17.77   18.51    China 20.11 17.86 18.68 17.77 19.00
66 Tao Hu (胡涛) 15.64   18.57    China 20.52 21.33 15.64 17.27 17.92
67 Sheng Jiang (蒋笙) 15.69   18.58    China 15.69 19.28 18.77 19.62 17.69
68 Yi Qian (钱奕) 16.75   19.25    Hong Kong 24.49 20.91 17.45 19.39 16.75
69 Ningyuan Chen (陈宁远) 17.53   19.35    China 24.40 19.21 17.53 20.53 18.30
70 Tzu-Han Hung (洪梓菡) 17.06   19.90    Taiwan 20.66 18.36 17.06 20.68 21.54
71 Dorian Dewez 18.16   20.08    Belgium 20.75 18.16 20.22 24.34 19.26
72 Xusheng Hong (洪旭升) 14.92   20.11    China 19.58 15.19 25.55 14.92 DNF
73 Tongxiong Mao (茅同雄) 18.06   20.35    China 18.84 18.06 18.78 23.43 23.96
74 Suzhen Li (李苏臻) 17.35   20.50    China 21.93 26.05 20.61 17.35 18.97
75 Sikai Xu (徐思凯) 15.13   20.52    China 24.88 18.55 21.77 21.25 15.13
76 Hongwei Xie (谢鸿伟) 17.07   20.72    China 21.47 20.41 22.19 20.29 17.07
77 Pinchuan Lin (林品川) 18.22   20.82    China 24.60 18.75 27.21 18.22 19.11
78 Xianzheng Wu (吴贤铮) 17.67   20.84    China DNF 18.03 20.53 23.95 17.67
79 Peiquan Sun (孙培泉) 18.37   21.18    China 20.39 18.37 29.87 23.32 19.83
80 Jingkun Pu (蒲精昆) 19.44   21.22    China 19.78 19.44 21.64 24.58 22.25
81 Sheng Zhang (张升) 18.34   22.76    China 24.18 21.41 18.34 24.58 22.68
82 Ruqiang Huang (黄如强) 20.04   23.23    China 23.48 21.44 20.04 24.76 33.52
83 Huajun Li (李华钧) 20.00   24.79    China 23.45 22.80 20.00 28.12 32.25
84 Fan Zhong (钟帆) 22.73   24.99    China 27.22 22.87 24.88 40.47 22.73
85 Wentao Lin (林文涛) 21.52   25.34    China 21.52 27.23 26.79 22.80 26.43
86 Leung Yu Ching (梁宇正) 19.76   25.40    Hong Kong 19.76 20.35 32.30 32.75 23.56
87 Qiang Liu (刘强) 19.89   27.38    China 27.29 23.84 31.01 42.98 19.89
88 Sili Zhang (张斯力) 24.51   29.81    China 27.21 32.32 24.51 40.41 29.89
89 Lunzeng Huang (黄伦增) 25.77   30.95    China 33.13 30.59 25.77 32.68 29.58
90 Fangzhe Chen (陈方哲) 29.81   33.94    China 40.42 31.30 32.20 29.81 38.32
91 Wenliu Cheng (程文镠) 36.53   39.14    China 41.14 36.53 37.58 38.69 DNF
92 Ziyang Zhan (詹紫洋) 30.29   39.45    China DNF 38.40 42.29 30.29 37.65
93 Hao Wu (吴昊) 25.58   40.49    China 54.75 34.29 DNF 25.58 32.43
94 Ying Chen (陈滢) 32.12   41.96    China DNF 38.88 46.37 32.12 40.63
95 Chenxiao Lü (吕晨啸) 30.90   42.78    China 30.94 55.53 41.87 30.90 1:07.76
96 Zhengyang Liu (刘正阳) 37.16   44.18    China 42.14 48.37 37.16 42.03 49.87
97 Yong Ying (应勇) 38.27   44.92    China DNF 41.16 51.46 42.13 38.27
98 Zeshu Wang (王泽术) 37.71   46.86    China 48.22 44.70 37.71 56.94 47.65
99 Zirun Zheng (郑子润) 43.24   47.09    China DNF 43.24 47.32 50.58 43.36
100 Wenbin Wang (王文斌) 43.93   50.67    China 49.53 43.93 50.88 56.48 51.61
101 Weitao Lai (赖伟涛) 45.91   53.20    China DNF 1:04.80 45.91 46.80 48.00
102 Xiaokun Du (杜小坤) 42.55   54.58    China 1:10.19 50.05 43.50 42.55 DNF
103 Yong Zheng (郑泳) 48.58   57.31    China 48.58 DNF 1:02.97 55.41 53.56
104 Zihang Xu (徐梓航) 1:03.76   1:08.46    China 1:11.21 1:06.32 1:09.95 1:09.10 1:03.76
105 Yonghong Qu (曲永红) 1:08.69   1:35.66    China 1:08.69 2:03.67 1:53.10 1:20.31 1:33.58
106 Yiting Lin (林奕廷) 2:00.99   2:44.63    China 2:00.99 2:39.10 2:43.93 DNF 2:50.85
107 Yinqin Li (李尹钦) 10.61   DNF    China DNF 11.07 DNF 10.99 10.61
108 Qianlin Liu (刘乾林) 17.44   DNF    China 18.42 DNF 19.60 DNF 17.44
109 Geyu Lin (林格宇) 18.08   DNF    China 20.23 19.92 DNF 18.08 DNF
110 Hui Xu (徐慧) 35.95   DNF    China DNF 37.71 47.72 35.95 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Haowei Fan (樊浩玮) 8.60   9.16    China 8.82 9.19 8.60 10.32 9.46
2 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 9.17   9.86    Taiwan 10.44 9.17 12.21 9.73 9.42
3 Jiayu Wang (王佳宇) 8.32   9.98    China 8.63 8.32 9.82 11.50 11.93
4 Kailong Li (李开隆) 8.49   10.18    China 11.51 8.49 9.46 9.75 11.34
5 Yan Jin (金岩) 8.85   10.59    China 8.85 9.52 10.48 13.26 11.78
6 Jr-Wei Jang (張智瑋) 9.84   10.88    Taiwan 11.24 10.55 9.84 10.84 11.95
7 Kaijun Lin (林恺俊) 9.21   11.17    China 11.65 9.21 13.21 10.91 10.94
8 Lin Chen (陈霖) 9.04   11.50    China 11.45 9.04 11.62 11.63 11.42
9 I-Hsun Li (李奕勳) 10.21   11.62    Taiwan 10.21 13.85 10.50 21.68 10.50
10 Zelin Chen (陈泽霖) 11.63   12.06    China 11.78 11.63 12.69 13.13 11.71
11 Chung-Han Hsu (許鍾瀚) 9.39   12.52    Taiwan 12.18 15.08 12.12 13.27 9.39
12 Zheng Lin (林铮) 11.27   12.53    China 11.94 12.29 11.27 13.37 14.40
13 Shu-Yii Luo (駱書翊) 10.28   12.64    Taiwan 13.13 12.77 10.28 12.01 14.53
14 Er-Sheng Kuo (郭爾陞) 11.87   12.91    Taiwan 13.29 13.03 13.83 12.41 11.87
15 Rui-Jun Liu (劉睿鈞) 12.71   13.30    Taiwan 12.71 13.25 13.22 15.08 13.44
16 Jianguo He (何建国) 11.69   13.32    China 15.03 15.06 11.69 13.08 11.84
17 Letian Hu (胡乐天) 12.24   13.32    China 13.80 12.24 13.56 13.07 13.32
18 Shujie Fang (方述杰) 12.39   13.37    China DNF 12.39 12.86 13.55 13.70
19 Ganghui Lin (林刚辉) 12.96   13.40    China 14.03 13.05 15.09 12.96 13.12
20 Shenchuan Mao (毛神川) 11.45   13.44    China 15.82 11.45 12.80 14.54 12.98
21 Hung Lo (羅鴻) 11.71   13.53    Taiwan 14.79 12.54 13.25 11.71 17.67
22 Chia-Liang Tai (戴嘉良) 12.70   13.70    Taiwan 13.60 17.69 12.79 14.70 12.70
23 Yiran Lin (林懿然) 12.16   13.76    China 13.33 15.18 14.07 12.16 13.88
24 Canxing Zhang (张灿星) 12.07   13.77    China 14.27 14.65 14.73 12.07 12.39
25 Xiaofeng Wang (王晓锋) 13.11   13.79    China 13.82 13.11 14.37 15.40 13.19
26 Qiang Gong (龚强) 12.06   13.82    China 14.52 12.06 12.18 14.76 15.77
27 Jiejie Du (杜杰杰) 10.05   13.87    China 17.06 13.71 10.05 15.19 12.70
28 Feng Lin (林峰) 12.26   13.92    China 12.26 13.69 13.67 18.45 14.41
29 Zihao Zhou (周子皓) 13.41   13.98    China 14.09 13.81 16.96 13.41 14.05
30 Long Zhou (周隆) 11.87   14.00    China 11.87 14.06 14.66 13.27 15.18
31 Jiawen Wu (吴嘉文) 13.11   14.04    China 14.11 15.21 14.13 13.89 13.11
32 Ziyuan Lin (林子源) 11.00   14.19    China 11.00 18.08 15.82 11.97 14.78
33 Mok Mun Wai (莫滿懷) 13.33   14.24    Hong Kong 13.36 14.85 14.50 16.53 13.33
34 Yiqun Lin (林逸群) 13.56   14.66    China 15.85 15.10 13.56 14.15 14.74
35 Xiao Hu (胡霄) 11.97   14.80    China 13.66 16.87 17.66 11.97 13.87
36 Guangye Zhang (张广业) 13.90   14.89    China 13.90 14.54 13.95 16.17 21.70
37 Qingwei Kong (孔庆玮) 13.74   14.90    China 14.98 13.74 16.79 15.85 13.86
38 Kunyu Zhuang (庄堃宇) 13.85   14.97    China 14.75 13.85 14.95 17.82 15.20
39 Danqian Liu (刘丹倩) 13.83   15.15    China 14.05 16.66 14.75 17.33 13.83
40 Wenda Chen (陈闻达) 13.75   15.26    China 26.43 14.47 13.75 17.47 13.85
41 Ruilin Wen (温瑞林) 12.55   15.47    China 12.55 DNF 17.01 16.67 12.73
42 Yihui Wang (王艺辉) 14.54   15.66    China 16.61 14.69 15.69 14.54 17.75
43 Haotian Zheng (郑皓天) 14.34   15.96    China 16.23 15.91 DNF 14.34 15.74
44 Chaohui Lin (林朝辉) 14.97   16.36    China 15.14 14.97 17.62 18.12 16.31
45 Chan Tak Chuen (陳德泉) 14.33   16.37    Hong Kong 14.33 17.91 16.55 14.64 DNF
46 Zhinan Jiang (江志楠) 16.01   16.73    China 19.54 16.39 16.01 17.42 16.39
47 Qingxi Zhao (赵倾溪) 14.24   16.95    China 14.24 17.32 21.18 18.70 14.84
48 Binyu Li (李槟宇) 15.51   17.10    China 15.51 15.51 15.90 19.90 20.56
49 Xuming Wang (王旭明) 11.91   17.16    China DNF 15.92 11.91 20.13 15.44
50 Chengzhang Lin (林成璋) 13.96   17.22    China 16.08 20.84 19.21 16.38 13.96
51 Cheng Chen (陈成) 15.36   17.24    China 18.20 15.36 17.33 17.01 17.39
52 Hongshu Chen (陈鸿澍) 16.84   17.35    China 17.05 17.92 17.49 17.52 16.84
53 Xin Jiang (江鑫) 15.22   17.54    China 16.16 18.23 15.22 DNF 18.23
54 Zongyang Li (李宗阳) 16.21   17.91    China 17.93 17.83 21.04 16.21 17.96
55 Yuyang Zhen (甄禹扬) 16.10   17.99    China 17.98 16.10 19.75 16.25 22.92
56 Yongtao Sun (孙永涛) 16.37   18.27    China 20.21 16.52 18.09 16.37 23.07
57 Xuchen Huang (黄旭晨) 16.80   18.38    China 20.71 16.80 17.06 19.43 18.66
58 Boxi Chen (陈博希) 16.30   18.65    China 21.06 20.19 16.30 18.05 17.72
59 Chenchuan Lin (林晨川) 16.97   19.34    China 21.25 19.16 16.97 DNF 17.61
60 Jingdi Liu (刘靖迪) 17.81   20.14    China 17.81 18.46 24.58 20.44 21.52
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kailong Li (李开隆) 8.87   9.99    China 9.74 10.54 9.75 10.47 8.87
2 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 9.45   10.09    Taiwan 11.06 9.45 10.55 9.51 10.20
3 Jiayu Wang (王佳宇) 8.31   10.48    China 10.12 8.31 10.27 13.06 11.04
4 Haowei Fan (樊浩玮) 8.73   10.80    China 8.73 10.48 11.28 11.47 10.64
5 Jr-Wei Jang (張智瑋) 8.49   10.81    Taiwan 10.80 12.59 10.40 11.23 8.49
6 Yan Jin (金岩) 9.54   11.01    China 11.91 11.56 10.72 9.54 10.74
7 Lin Chen (陈霖) 9.35   11.22    China 11.90 12.02 9.35 9.89 11.88
8 Kaijun Lin (林恺俊) 10.11   11.30    China 10.46 11.45 11.99 10.11 12.80
9 I-Hsun Li (李奕勳) 12.31   13.23    Taiwan 13.57 13.77 12.31 13.69 12.44
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yinqin Li (李尹钦) 1.93   2.42    China 2.67 1.93 2.50 2.08 3.16
2 Shujie Fang (方述杰) 1.58   3.07    China 2.55 1.58 3.47 5.54 3.20
3 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 2.28   3.18    Taiwan 2.87 2.28 2.94 3.73 4.14
4 Yan Jin (金岩) 3.28   3.74    China 3.75 3.59 3.88 6.06 3.28
5 Jiawen Wu (吴嘉文) 2.89   3.76    China 4.11 3.16 4.02 2.89 5.34
6 Kailong Li (李开隆) 2.04   3.77    China 3.51 2.04 3.98 3.97 3.83
7 Kaijun Lin (林恺俊) 3.22   4.46    China 7.48 4.69 3.22 4.01 4.67
8 Tao Hu (胡涛) 3.67   4.46    China 4.72 4.46 3.67 4.45 4.47
9 Chung-Han Hsu (許鍾瀚) 3.55   4.64    Taiwan 5.13 3.55 4.06 6.95 4.72
10 Jr-Wei Jang (張智瑋) 2.97   4.82    Taiwan 6.13 2.97 5.61 3.35 5.50
11 Yiqun Fan (樊轶群) 3.95   5.05    China 5.22 5.03 4.91 5.71 3.95
12 Yuyang Zhen (甄禹扬) 4.73   5.10    China 4.74 4.73 4.80 7.12 5.76
13 Shenchuan Mao (毛神川) 4.01   5.12    China 4.01 5.04 5.21 5.12 7.23
14 Rui-Jun Liu (劉睿鈞) 4.08   5.21    Taiwan 4.08 5.59 6.14 5.30 4.73
15 Xiao Hu (胡霄) 2.81   5.22    China 7.69 2.81 5.26 4.93 5.46
16 Jiayu Wang (王佳宇) 2.46   5.30    China 2.46 5.03 5.88 5.00 6.06
17 Long Zhou (周隆) 2.12   5.32    China 5.62 2.12 4.69 5.67 5.64
18 Ziyuan Lin (林子源) 4.11   5.33    China 4.11 4.86 5.38 5.74 5.99
19 Boxi Chen (陈博希) 4.29   5.48    China 5.24 7.02 4.29 5.19 6.00
20 Zheng Lin (林铮) 2.50   5.53    China 6.33 2.50 5.21 5.83 5.55
21 Qiang Gong (龚强) 4.76   5.69    China 6.90 4.76 5.05 6.08 5.95
22 Canxing Zhang (张灿星) 5.38   5.72    China 6.95 5.38 5.74 5.40 6.01
23 Zelin Chen (陈泽霖) 4.58   5.83    China 6.53 4.58 5.31 6.03 6.14
24 Feng Lin (林峰) 5.21   6.00    China 5.73 5.21 5.97 6.37 6.30
25 Dorian Dewez 3.44   6.02    Belgium 4.27 3.44 7.61 6.72 7.08
26 Qianlin Liu (刘乾林) 5.42   6.02    China 6.20 6.19 5.42 5.68 7.72
27 Ganghui Lin (林刚辉) 4.40   6.09    China 6.00 4.40 5.85 6.41 9.17
28 Zongyang Li (李宗阳) 4.35   6.15    China 8.35 4.35 4.93 7.51 6.00
29 Haotian Zheng (郑皓天) 4.49   6.21    China 6.14 4.49 6.85 5.64 10.50
30 Yihui Wang (王艺辉) 5.37   6.24    China 5.37 6.16 7.65 6.68 5.89
31 Yiran Lin (林懿然) 5.31   6.31    China 9.53 5.82 6.29 6.81 5.31
32 Yongtao Sun (孙永涛) 5.72   6.39    China 6.13 5.72 6.17 8.03 6.87
33 Er-Sheng Kuo (郭爾陞) 4.68   6.41    Taiwan 7.40 5.61 11.09 6.22 4.68
34 Xuchen Huang (黄旭晨) 5.48   6.57    China 6.16 5.48 9.44 6.90 6.65
35 Xusheng Hong (洪旭升) 4.96   6.64    China 6.63 4.96 5.63 9.87 7.66
36 I-Hsun Li (李奕勳) 4.26   6.73    Taiwan 7.75 4.26 DNF 5.40 7.05
37 Shu-Yii Luo (駱書翊) 4.31   6.73    Taiwan 7.69 7.31 4.31 5.19 8.86
38 Sheng Jiang (蒋笙) 4.78   6.89    China 13.58 6.44 6.32 4.78 7.91
39 Yuezhi Zheng (郑岳智) 4.49   7.05    China 8.58 4.49 8.26 5.16 7.74
40 Jianguo He (何建国) 3.76   7.11    China 7.99 3.76 5.53 7.81 10.68
41 Zhinan Jiang (江志楠) 5.79   7.12    China 8.99 7.71 5.79 6.67 6.99
42 Chengzhang Lin (林成璋) 4.11   7.21    China 6.18 6.80 10.36 4.11 8.66
43 Chan Tak Chuen (陳德泉) 6.53   7.21    Hong Kong 7.40 6.53 11.15 7.11 7.13
44 Yi Qian (钱奕) 3.41   7.37    Hong Kong 9.15 3.41 6.97 6.39 8.75
45 Jingdi Liu (刘靖迪) 4.68   7.39    China 7.70 4.68 7.40 7.06 12.00
46 Chenchuan Lin (林晨川) 6.01   7.41    China 6.68 6.01 9.78 8.02 7.52
47 Xin Jiang (江鑫) 5.91   7.45    China 9.11 5.91 6.34 6.97 9.05
48 Suzhen Li (李苏臻) 6.12   7.48    China 9.97 6.12 7.64 6.43 8.37
49 Mok Mun Wai (莫滿懷) 2.94   7.62    Hong Kong 9.40 2.94 6.93 6.54 10.63
50 Qingxi Zhao (赵倾溪) 6.88   7.65    China 7.40 6.88 7.52 DNF 8.03
51 Guangye Zhang (张广业) 6.46   7.68    China 7.90 10.40 7.36 7.77 6.46
52 Chaohui Lin (林朝辉) 4.83   7.85    China 6.25 12.43 4.88 12.56 4.83
53 Tzu-Han Hung (洪梓菡) 4.07   7.89    Taiwan 10.75 4.07 6.81 9.62 7.24
54 Ruqiang Huang (黄如强) 7.44   7.94    China 7.53 7.44 DNF 7.80 8.50
55 Xuan Gong (龚轩) 5.54   7.95    China 8.11 5.54 10.47 8.23 7.50
56 Xuming Wang (王旭明) 8.06   8.18    China 8.13 8.15 8.25 8.06 8.46
57 Xianzheng Wu (吴贤铮) 7.30   8.61    China 9.83 8.15 7.30 8.86 8.81
58 Danqian Liu (刘丹倩) 5.67   8.72    China 9.78 5.67 8.75 18.86 7.63
59 Zhengyang Liu (刘正阳) 7.87   9.07    China 8.41 7.87 9.60 9.21 11.09
60 Peiquan Sun (孙培泉) 8.25   9.25    China 9.85 16.61 8.32 8.25 9.57
61 Binyu Li (李槟宇) 7.12   9.42    China 13.32 8.51 10.66 9.09 7.12
62 Hongwei Xie (谢鸿伟) 6.10   10.25    China 11.00 6.10 11.11 8.63 24.16
63 Wenliu Cheng (程文镠) 6.36   10.73    China 10.23 6.36 12.40 9.56 12.50
64 Zirun Zheng (郑子润) 7.09   11.39    China 22.41 10.93 15.13 8.11 7.09
65 Ziyang Zhan (詹紫洋) 8.59   11.95    China 12.48 8.59 12.64 12.18 11.20
66 Lincheng Cai (蔡林成) 8.34   12.01    China 11.42 8.34 15.16 9.46 DNF
67 Xiaokun Du (杜小坤) 6.52   12.19    China 9.95 6.52 20.47 15.18 11.43
68 Hongshu Chen (陈鸿澍) 8.03   12.26    China 8.03 15.51 12.99 8.29 DNF
69 Qiang Liu (刘强) 9.00   12.74    China 15.21 11.88 12.50 13.83 9.00
70 Lunzeng Huang (黄伦增) 10.97   13.35    China 14.97 12.18 10.97 14.46 13.40
71 Fangyuan Chang (常方圆) 8.25   13.94    China 13.89 8.25 16.71 15.28 12.66
72 Hui Xu (徐慧) 12.90   14.46    China 13.43 DNF 13.98 12.90 15.97
73 Yong Ying (应勇) 11.78   15.82    China 14.15 11.78 25.16 16.47 16.83
74 Zeshu Wang (王泽术) 16.40   24.44    China 28.36 16.40 24.86 20.09 30.25
75 Chenxiao Lü (吕晨啸) 18.58   25.20    China 31.16 18.58 19.04 25.41 35.16
76 Zihang Xu (徐梓航) 17.81   25.85    China 26.88 17.81 28.23 39.37 22.45
77 Haowei Fan (樊浩玮) 3.53   DNF    China DNF 3.53 8.05 3.74 DNF
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yinqin Li (李尹钦) 1.80   2.38    China 1.98 2.27 1.80 7.47 2.90
2 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 2.34   3.06    Taiwan 2.34 4.50 3.05 3.02 3.10
3 Shujie Fang (方述杰) 1.83   3.40    China 1.83 4.97 2.67 3.56 3.96
4 Jiawen Wu (吴嘉文) 2.38   3.87    China 2.38 4.07 3.88 3.67 4.74
5 Tao Hu (胡涛) 3.51   4.06    China 4.23 3.78 3.51 4.41 4.16
6 Kaijun Lin (林恺俊) 2.71   4.12    China 2.71 4.29 3.65 DNF 4.41
7 Dorian Dewez 3.53   4.25    Belgium 3.59 4.73 9.43 3.53 4.43
8 Chung-Han Hsu (許鍾瀚) 2.67   4.46    Taiwan 2.67 4.81 5.29 4.70 3.87
9 Yuyang Zhen (甄禹扬) 4.14   4.49    China 4.47 4.24 4.14 5.79 4.75
10 Xiao Hu (胡霄) 4.13   4.52    China 4.13 4.49 4.28 4.80 5.01
11 Yan Jin (金岩) 3.61   4.65    China 4.25 3.61 5.78 6.46 3.93
12 Haotian Zheng (郑皓天) 4.07   4.69    China 4.47 8.22 4.10 4.07 5.50
13 Shu-Yii Luo (駱書翊) 3.68   4.70    Taiwan 3.97 5.72 3.68 6.88 4.40
14 Ziyuan Lin (林子源) 4.23   4.77    China 4.42 5.54 4.23 4.36 5.62
15 I-Hsun Li (李奕勳) 3.21   4.81    Taiwan 3.21 4.93 8.46 3.96 5.53
16 Kailong Li (李开隆) 3.46   5.10    China 5.00 5.04 3.46 7.44 5.25
17 Zheng Lin (林铮) 3.68   5.10    China 3.68 6.66 5.72 4.96 4.63
18 Zelin Chen (陈泽霖) 4.79   5.17    China 4.79 5.33 5.30 4.87 5.81
19 Qiang Gong (龚强) 5.02   5.31    China 5.02 5.69 5.53 5.09 5.31
20 Yiqun Fan (樊轶群) 3.97   5.40    China 6.84 4.75 5.44 3.97 6.02
21 Jiayu Wang (王佳宇) 4.55   5.42    China 5.71 4.70 4.55 DNF 5.85
22 Long Zhou (周隆) 4.16   5.57    China 4.16 5.68 5.80 8.59 5.24
23 Boxi Chen (陈博希) 5.22   5.79    China 5.26 6.04 9.38 5.22 6.06
24 Ganghui Lin (林刚辉) 4.12   5.85    China 4.12 5.55 5.44 6.93 6.57
25 Rui-Jun Liu (劉睿鈞) 3.51   5.96    Taiwan 4.91 6.75 6.23 8.25 3.51
26 Jr-Wei Jang (張智瑋) 3.26   5.97    Taiwan 4.96 7.85 3.26 5.09 9.18
27 Shenchuan Mao (毛神川) 3.74   5.97    China 7.27 6.64 3.74 8.15 4.00
28 Yihui Wang (王艺辉) 5.60   6.07    China 6.02 5.60 6.41 5.78 8.35
29 Yiran Lin (林懿然) 5.22   6.13    China 6.37 6.13 6.47 5.90 5.22
30 Canxing Zhang (张灿星) 4.27   6.16    China 5.07 6.23 10.82 4.27 7.18
31 Xuchen Huang (黄旭晨) 5.09   6.16    China 5.64 6.77 6.48 5.09 6.37
32 Er-Sheng Kuo (郭爾陞) 5.50   6.18    Taiwan 5.50 6.95 6.43 5.67 6.45
33 Qianlin Liu (刘乾林) 5.15   6.40    China 6.47 6.22 6.50 5.15 7.34
34 Yongtao Sun (孙永涛) 5.83   6.48    China 5.99 7.07 8.21 6.38 5.83
35 Zongyang Li (李宗阳) 4.70   6.79    China 4.70 9.06 7.04 6.08 7.24
36 Sheng Jiang (蒋笙) 6.09   7.37    China 6.09 7.62 7.40 7.51 7.20
37 Feng Lin (林峰) 6.33   7.37    China 10.08 6.94 8.16 6.33 7.02
38 Xusheng Hong (洪旭升) 5.93   7.48    China 5.93 8.32 7.34 6.78 14.60
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 2.94   3.62    Taiwan 3.32 5.78 3.24 2.94 4.29
2 Yan Jin (金岩) 3.00   3.68    China 3.46 4.00 3.00 3.57 4.09
3 Jiawen Wu (吴嘉文) 2.90   3.77    China 2.90 3.37 3.80 4.25 4.14
4 Kaijun Lin (林恺俊) 3.16   3.95    China 4.32 3.90 3.16 4.23 3.72
5 Shujie Fang (方述杰) 3.30   4.51    China 4.46 DNF 3.30 4.46 4.60
6 Tao Hu (胡涛) 2.98   4.54    China 3.80 6.88 4.92 4.89 2.98
7 Shu-Yii Luo (駱書翊) 3.30   4.56    Taiwan 3.78 4.82 3.30 5.07 5.12
8 Xiao Hu (胡霄) 3.34   4.80    China 4.58 6.44 3.34 5.17 4.66
9 Chung-Han Hsu (許鍾瀚) 4.37   4.86    Taiwan 5.57 4.56 4.37 4.45 6.52
10 Ziyuan Lin (林子源) 3.54   5.06    China 3.87 8.59 3.54 5.23 6.07
11 Dorian Dewez 3.68   5.48    Belgium 5.63 8.68 5.72 5.10 3.68
12 Haotian Zheng (郑皓天) 4.99   5.98    China 4.99 5.41 5.82 DNF 6.72
13 I-Hsun Li (李奕勳) 4.18   6.60    Taiwan 21.19 4.18 7.04 5.02 7.73
14 Yinqin Li (李尹钦) 2.49   DNF    China DNF 2.49 3.20 2.69 DNF
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 31.70   32.72   NR  Taiwan 33.03 34.93 31.70 32.19 32.93
2 Hao-Zheng Lin (林浩正) 33.61   37.62    Taiwan 33.61 40.80 35.36 36.71 46.25
3 Haowei Fan (樊浩玮) 34.45   38.66    China 38.58 41.23 39.62 37.78 34.45
4 Kailong Li (李开隆) 38.01   39.62    China 42.81 38.01 40.95 39.37 38.55
5 Jr-Wei Jang (張智瑋) 39.81   42.41    Taiwan 39.81 42.13 44.53 40.58 1:40.00
6 Er-Sheng Kuo (郭爾陞) 33.86   42.60    Taiwan 41.63 52.47 33.86 38.33 47.84
7 Yinqin Li (李尹钦) 38.50   42.91    China 38.50 45.79 50.39 41.64 41.30
8 Zelin Chen (陈泽霖) 35.74   42.95    China 43.64 45.26 44.71 40.50 35.74
9 Xiao Hu (胡霄) 35.81   43.70    China 39.12 49.76 58.20 42.23 35.81
10 Shenchuan Mao (毛神川) 41.26   46.17    China 41.26 47.50 47.30 58.90 43.70
11 Canxing Zhang (张灿星) 42.78   46.50    China 50.23 44.85 42.78 49.07 45.59
12 Chung-Han Hsu (許鍾瀚) 40.31   46.87    Taiwan 46.21 40.31 50.63 47.25 47.16
13 Zheng Lin (林铮) 43.33   48.05    China 51.69 45.43 43.33 54.80 47.02
14 Long Zhou (周隆) 43.91   48.05    China 47.37 49.34 43.91 1:01.06 47.43
15 Rui-Jun Liu (劉睿鈞) 42.37   48.58    Taiwan 50.12 47.71 47.92 55.70 42.37
16 I-Hsun Li (李奕勳) 46.44   49.33    Taiwan 52.77 46.44 53.11 47.93 47.30
17 Jiayu Wang (王佳宇) 47.11   49.62    China 47.11 47.64 49.04 52.19 53.25
18 Yiran Lin (林懿然) 46.40   50.14    China 46.40 51.08 48.50 50.84 51.72
19 Danqian Liu (刘丹倩) 42.73   51.80    China 1:03.65 54.27 48.04 53.09 42.73
20 Shu-Yii Luo (駱書翊) 45.27   52.28    Taiwan 55.18 52.21 49.45 55.60 45.27
21 Shujie Fang (方述杰) 51.59   52.93    China 53.39 57.62 52.33 53.06 51.59
22 Qiang Gong (龚强) 51.73   53.37    China 51.97 52.72 57.01 55.43 51.73
23 Chengzhang Lin (林成璋) 50.96   55.27    China 54.77 50.96 57.35 59.20 53.69
24 Jiawen Wu (吴嘉文) 50.91   55.43    China 55.85 53.83 50.91 56.61 DNF
25 Guangye Zhang (张广业) 49.94   55.63    China 58.48 53.57 49.94 57.12 56.20
26 Jianguo He (何建国) 47.88   55.69    China 49.91 50.07 1:07.10 47.88 1:07.14
27 Ganghui Lin (林刚辉) 53.81   55.78    China 56.76 58.00 53.81 54.60 55.98
28 Kunyu Zhuang (庄堃宇) 49.55   57.36    China 56.99 56.89 58.53 49.55 58.21
29 Qingwei Kong (孔庆玮) 46.81   58.10    China 58.53 1:05.83 57.46 46.81 58.31
30 Chia-Liang Tai (戴嘉良) 50.54   58.73    Taiwan 1:02.31 50.54 53.11 1:12.91 1:00.77
31 Ziyuan Lin (林子源) 54.79   59.62    China 1:05.76 55.19 54.79 1:01.33 1:02.35
32 Zongyang Li (李宗阳) 58.13   59.97    China 58.73 58.13 1:01.77 1:01.23 59.95
33 Xuan Gong (龚轩) 53.07   1:03.52    China 1:04.62 57.65 53.07 1:37.53 1:08.29
34 Xusheng Hong (洪旭升) 55.43   1:03.75    China 1:11.28 55.43 1:04.06 57.91 1:09.27
35 Sikai Xu (徐思凯) 56.25   1:04.21    China 56.25 1:01.77 1:12.71 59.01 1:11.85
36 Chaohui Lin (林朝辉) 55.38   1:07.43    China 55.38 1:09.94 1:04.88 1:07.59 1:09.81
37 Zhinan Jiang (江志楠) 58.77   1:07.97    China 58.77 1:22.86 1:07.42 1:08.86 1:07.62
38 Yongtao Sun (孙永涛) 58.64   1:13.58    China 1:30.75 58.64 DNF 1:05.58 1:04.40
39 Haotian Zheng (郑皓天) 59.83   1:15.48    China 1:16.53 59.83 1:21.45 1:26.11 1:08.45
40 Zihao Zhou (周子皓) 52.33   DNF    China 1:07.68 52.33 DNF DNF DNS
41 Yihui Wang (王艺辉) 57.31   DNF    China 1:02.02 57.31 1:06.83 DNS DNS
42 Dorian Dewez 1:01.23      Belgium 1:01.23 1:19.67
43 Jingdi Liu (刘靖迪) 1:04.40      China 1:14.19 1:04.40
44 Qingxi Zhao (赵倾溪) 1:05.52      China 1:08.21 1:05.52
45 Qianlin Liu (刘乾林) 1:06.75      China 1:06.75 1:13.05
46 Tao Hu (胡涛) 1:06.97      China DNF 1:06.97
47 Sheng Jiang (蒋笙) 1:08.68      China 1:17.16 1:08.68
48 Jiejie Du (杜杰杰) 1:11.23      China 1:23.15 1:11.23
49 Yuyang Zhen (甄禹扬) 1:12.03      China 1:14.21 1:12.03
50 Geyu Lin (林格宇) 1:14.43      China 1:16.20 1:14.43
51 Chan Tak Chuen (陳德泉) 1:16.71      Hong Kong 1:16.71 1:19.22
52 Hongshu Chen (陈鸿澍) 1:23.07      China 1:23.07 1:30.85
53 Yi Qian (钱奕) 1:24.39      Hong Kong 1:24.39 1:40.48
54 Lincheng Cai (蔡林成) 1:24.96      China 1:24.96 1:30.57
55 Pinchuan Lin (林品川) 1:26.26      China 1:26.26 1:31.09
56 Tzu-Han Hung (洪梓菡) 1:30.03      Taiwan 1:30.03 1:30.54
57 Hongwei Xie (谢鸿伟) 1:34.16      China 1:34.16 1:43.53
58 Xin Jiang (江鑫) 1:39.75      China 1:39.75 1:50.37
59 Chenchuan Lin (林晨川) 1:44.09      China 1:44.09 DNF
60 Hao Wu (吴昊) DNF      China DNF DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 33.90   35.52    Taiwan 34.02 34.93 37.61 33.90 37.84
2 Hao-Zheng Lin (林浩正) 33.46   38.04    Taiwan 38.62 36.63 33.46 38.86 40.28
3 Haowei Fan (樊浩玮) 35.25   39.55    China 44.68 35.25 39.17 40.21 39.28
4 Er-Sheng Kuo (郭爾陞) 35.69   39.78    Taiwan 42.26 41.91 35.69 40.76 36.68
5 Kailong Li (李开隆) 38.23   40.72    China 40.34 42.24 44.84 39.58 38.23
6 Jr-Wei Jang (張智瑋) 30.42   40.86    Taiwan 40.36 42.52 30.42 42.48 39.74
7 Zelin Chen (陈泽霖) 38.35   41.51    China 45.11 38.35 45.31 39.13 40.28
8 Xiao Hu (胡霄) 40.83   43.45    China 53.50 40.83 45.44 41.78 43.13
9 Yinqin Li (李尹钦) 43.32   47.81    China 51.46 50.21 43.57 49.64 43.32
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 1:08.67   1:12.78    Taiwan 1:15.18 1:08.67 1:09.14 1:14.01 1:18.00
2 Kailong Li (李开隆) 1:05.18   1:14.36    China 1:15.92 1:14.81 1:12.35 1:05.18 1:20.73
3 Hao-Zheng Lin (林浩正) 1:14.30   1:16.62    Taiwan 1:14.30 1:19.47 1:14.38 1:25.05 1:16.00
4 Chung-Han Hsu (許鍾瀚) 1:16.65   1:23.15    Taiwan 1:25.51 1:48.31 1:21.90 1:22.04 1:16.65
5 Xuming Wang (王旭明) 1:16.82   1:25.98    China 1:36.80 1:20.86 1:42.49 1:20.29 1:16.82
6 Lin Chen (陈霖) 1:15.80   1:27.43    China DNF 1:20.78 1:22.99 1:15.80 1:38.51
7 Shenchuan Mao (毛神川) 1:17.56   1:27.65    China 1:29.21 1:34.82 1:23.62 1:30.12 1:17.56
8 Yiran Lin (林懿然) 1:18.54   1:27.82    China 1:26.35 1:30.54 1:37.54 1:18.54 1:26.57
9 I-Hsun Li (李奕勳) 1:19.86   1:29.10    Taiwan 1:32.61 1:24.91 1:38.50 1:19.86 1:29.77
10 Zheng Lin (林铮) 1:26.50   1:29.49    China 1:29.18 1:26.50 1:26.53 1:33.88 1:32.75
11 Jr-Wei Jang (張智瑋) 1:17.43   1:30.94    Taiwan 1:17.43 1:45.80 1:24.83 1:27.84 1:40.15
12 Xiao Hu (胡霄) 1:30.63   1:34.01    China 1:31.78 1:36.61 1:30.63 1:35.12 1:35.13
13 Kaijun Lin (林恺俊) 1:31.86   1:35.33    China 1:31.86 1:54.25 1:34.43 1:34.73 1:36.82
14 Rui-Jun Liu (劉睿鈞) 1:31.98   1:35.90    Taiwan 1:32.75 1:37.05 1:41.75 1:37.89 1:31.98
15 Xiaofeng Wang (王晓锋) 1:33.81   1:36.98    China 1:35.28 1:33.81 1:37.55 1:44.00 1:38.10
16 Er-Sheng Kuo (郭爾陞) 1:31.22   1:39.54    Taiwan 1:48.19 1:48.68 1:32.75 1:31.22 1:37.69
17 Haowei Fan (樊浩玮) 1:27.81   1:40.60    China 1:30.16 1:51.26 1:27.81 1:40.37 1:53.53
18 Long Zhou (周隆) 1:31.68   1:41.29    China 1:53.77 1:36.37 1:33.73 1:56.62 1:31.68
19 Shu-Yii Luo (駱書翊) 1:36.28   1:42.31    Taiwan 1:44.67 1:36.28 1:41.56 1:44.50 1:40.87
20 Canxing Zhang (张灿星) 1:30.16   1:42.83    China 1:30.16 1:45.32 1:46.70 1:54.73 1:36.47
21 Shujie Fang (方述杰) 1:38.65   1:44.13    China 1:40.41 1:38.65 2:03.20 1:40.84 1:51.14
22 Ganghui Lin (林刚辉) 1:37.18   1:47.30    China 1:42.95 1:55.68 1:55.51 1:37.18 1:43.43
23 Chengzhang Lin (林成璋) 1:41.45   1:50.41    China 2:01.99 1:59.55 1:46.32 1:41.45 1:45.35
24 Jiawen Wu (吴嘉文) 1:36.55   1:51.71    China 1:55.39 1:48.92 1:55.83 1:50.83 1:36.55
25 Danqian Liu (刘丹倩) 1:56.29   2:01.98    China 1:56.75 2:02.13 2:13.83 2:07.05 1:56.29
26 Zongyang Li (李宗阳) 1:57.41   2:02.36    China 1:57.41 2:00.81 2:00.30 2:29.80 2:05.97
27 Kunyu Zhuang (庄堃宇) 1:56.78   2:07.13    China 1:56.78 2:24.46 2:10.77 1:59.09 2:11.53
28 Zelin Chen (陈泽霖) 2:02.19      China 2:07.41 2:02.19
29 Guangye Zhang (张广业) 2:03.30      China 2:03.30 2:33.52
30 Sikai Xu (徐思凯) 2:06.88      China 2:06.88 2:07.24
31 Jiayu Wang (王佳宇) 2:08.93      China 2:08.93 DNF
32 Sheng Jiang (蒋笙) 2:13.26      China 2:18.59 2:13.26
33 Lincheng Cai (蔡林成) 2:19.32      China 2:25.01 2:19.32
34 Jingdi Liu (刘靖迪) 2:27.56      China 2:27.56 2:39.46
35 Qianlin Liu (刘乾林) 2:30.34      China 2:43.26 2:30.34
36 Xusheng Hong (洪旭升) 2:38.84      China 2:38.84 3:08.48
37 Dorian Dewez 2:40.17      Belgium 3:31.29 2:40.17
38 Yi Qian (钱奕) 3:22.64      Hong Kong DNF 3:22.64
39 Xin Jiang (江鑫) 3:31.20      China 3:31.20 4:03.79
40 Geyu Lin (林格宇) DNF      China DNF DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kailong Li (李开隆) 1:04.02   1:12.35    China 1:16.41 1:19.11 1:11.72 1:04.02 1:08.92
2 Lin Chen (陈霖) 1:04.61   1:13.21    China 1:21.33 1:15.31 1:04.61 1:16.65 1:07.66
3 Hao-Zheng Lin (林浩正) 1:14.18   1:18.22    Taiwan 1:14.18 1:55.96 1:15.98 1:18.13 1:20.56
4 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 1:14.29   1:22.48    Taiwan 1:18.91 1:29.49 1:27.11 1:21.42 1:14.29
5 Xuming Wang (王旭明) 1:12.34   1:25.73    China 1:26.88 1:24.94 1:12.34 1:30.19 1:25.36
6 Chung-Han Hsu (許鍾瀚) 1:16.47   1:26.65    Taiwan 1:32.83 1:53.93 1:24.86 1:16.47 1:22.25
7 Zheng Lin (林铮) 1:21.13   1:27.12    China 1:24.11 1:45.39 1:31.31 1:21.13 1:25.94
8 I-Hsun Li (李奕勳) 1:23.04   1:29.70    Taiwan 1:26.82 1:32.04 1:30.24 1:23.04 1:39.37
9 Yiran Lin (林懿然) 1:18.38   1:30.57    China 1:28.50 1:35.74 1:33.96 1:29.25 1:18.38
10 Shenchuan Mao (毛神川) 1:20.98   1:30.92    China 1:36.99 1:23.64 1:20.98 1:32.12 1:37.55
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lin Chen (陈霖) 2:06.05   2:09.92    China 2:12.04 2:11.68 2:06.05
2 I-Hsun Li (李奕勳) 2:26.84   2:38.94    Taiwan 2:39.17 2:26.84 2:50.82
3 Kailong Li (李开隆) 2:32.44   2:39.00    China 2:45.62 2:38.93 2:32.44
4 Shenchuan Mao (毛神川) 2:30.97   2:39.54    China 2:30.97 2:33.96 2:53.70
5 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 2:36.52   2:53.44    Taiwan 2:52.24 3:11.55 2:36.52
6 Chung-Han Hsu (許鍾瀚) 2:59.80   3:03.99    Taiwan 2:59.80 3:00.58 3:11.60
7 Xuming Wang (王旭明) 2:42.19   3:05.44    China 2:42.19 3:26.56 3:07.56
8 Xiao Hu (胡霄) 2:46.80   3:07.86    China 3:15.75 3:21.03 2:46.80
9 Hao-Zheng Lin (林浩正) 3:01.24   3:08.35    Taiwan 3:01.24 3:16.84 3:06.97
10 Zheng Lin (林铮) 3:12.73   3:20.21    China 3:12.73 3:28.73 3:19.18
11 Shu-Yii Luo (駱書翊) 3:11.99   3:20.94    Taiwan 3:25.72 3:11.99 3:25.10
12 Yiran Lin (林懿然) 2:48.04   DNF    China 2:48.04 2:48.71 DNF
13 Zongyang Li (李宗阳) 3:31.24      China 3:31.24
14 Er-Sheng Kuo (郭爾陞) 3:38.56      Taiwan 3:38.56
15 Rui-Jun Liu (劉睿鈞) 3:48.59      Taiwan 3:48.59
16 Chengzhang Lin (林成璋) 4:05.65      China 4:05.65
17 Shujie Fang (方述杰) 4:16.11      China 4:16.11
18 Ganghui Lin (林刚辉) 4:34.76      China 4:34.76
19 Long Zhou (周隆) DNF      China DNF
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lin Chen (陈霖) 2:57.17   3:04.99    China 2:57.17 3:02.29 3:15.51
2 Shenchuan Mao (毛神川) 3:13.81   3:36.89    China 3:13.81 4:12.37 3:24.48
3 Kailong Li (李开隆) 3:32.70   3:42.14    China 3:49.37 3:32.70 3:44.35
4 I-Hsun Li (李奕勳) 3:38.79   3:45.59    Taiwan 3:42.02 3:38.79 3:55.96
5 Yiran Lin (林懿然) 4:03.74   4:08.95    China 4:14.60 4:08.51 4:03.74
6 Xuming Wang (王旭明) 4:19.06   4:47.05    China 4:43.71 4:19.06 5:18.38
7 Xiao Hu (胡霄) 4:40.78   4:52.28    China 4:40.78 4:49.56 5:06.50
8 Zongyang Li (李宗阳) 4:39.81   4:59.91    China 4:53.71 5:26.21 4:39.81
9 Zheng Lin (林铮) 5:05.56      China 5:05.56
10 Rui-Jun Liu (劉睿鈞) 5:08.37      Taiwan 5:08.37
11 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 5:10.72      Taiwan 5:10.72
12 Chengzhang Lin (林成璋) 5:24.94      China 5:24.94
13 Shujie Fang (方述杰) 5:38.84      China 5:38.84
14 Shu-Yii Luo (駱書翊) 5:48.22      Taiwan 5:48.22
15 Chung-Han Hsu (許鍾瀚) 5:50.62      Taiwan 5:50.62
16 Long Zhou (周隆) 6:12.75      China 6:12.75
17 Qingxi Zhao (赵倾溪) 6:26.48      China 6:26.48
18 Er-Sheng Kuo (郭爾陞) DNF      Taiwan DNF
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zhihuang Chen (陈志煌) 1:20.15   DNF    China DNF DNF 1:20.15
2 Yiqun Fan (樊轶群) 1:31.65   DNF    China DNF DNF 1:31.65
3 Jiawen Wu (吴嘉文) 1:38.57   DNF    China DNF DNF 1:38.57
4 Yongtao Sun (孙永涛) 2:14.85   DNF    China 2:14.85 DNF DNF
5 Xiaofeng Wang (王晓锋) 2:27.11   DNF    China DNF DNF 2:27.11
6 Xiao Hu (胡霄) 3:02.86   DNF    China DNF DNF 3:02.86
7 Dorian Dewez 3:51.25   DNF    Belgium DNF 3:51.25 DNF
8 Huajun Li (李华钧) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
8 Jiayu Wang (王佳宇) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
8 Wenliu Cheng (程文镠) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
8 Tzu-Han Hung (洪梓菡) DNF   DNF    Taiwan DNF DNF DNS
8 Tongxiong Mao (茅同雄) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
8 Peiquan Sun (孙培泉) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
8 Jianguo He (何建国) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
8 Kaijun Lin (林恺俊) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
8 Hung Lo (羅鴻) DNF   DNF    Taiwan DNF DNF DNF
8 Long Zhou (周隆) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
8 Chaohui Lin (林朝辉) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
8 Qingwei Kong (孔庆玮) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zhihuang Chen (陈志煌) 1:02.99   DNF    China DNF 1:02.99 1:04.68
2 Jiawen Wu (吴嘉文) 1:21.25   DNF    China 1:21.25 1:21.27 DNF
3 Yiqun Fan (樊轶群) 1:27.20   DNF    China DNF DNF 1:27.20
4 Dorian Dewez 4:40.25   DNF    Belgium 4:40.25 DNF DNF
5 Yongtao Sun (孙永涛) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
5 Xiaofeng Wang (王晓锋) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
5 Xiao Hu (胡霄) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lin Chen (陈霖) 13.17   13.76   NR  China 13.34 14.03 13.17 13.92 17.89
2 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 14.66   16.52    Taiwan 17.33 14.68 19.55 14.66 17.56
3 Hao-Zheng Lin (林浩正) 15.05   17.55    Taiwan 15.05 19.76 15.83 17.06 19.79
4 Yuhao Deng (邓宇豪) 15.70   17.94    China 16.67 18.91 15.70 18.25 19.85
5 Yinqin Li (李尹钦) 13.74   17.95    China 13.74 19.83 22.06 15.83 18.18
6 Chia-Liang Tai (戴嘉良) 14.46   18.51    Taiwan 18.63 17.44 14.46 21.02 19.46
7 Shu-Yii Luo (駱書翊) 15.74   19.02    Taiwan 19.34 18.37 20.17 15.74 19.34
8 Jiayu Wang (王佳宇) 16.64   19.30    China 18.69 18.57 20.65 21.40 16.64
9 Zheng Lin (林铮) 17.98   19.48    China 22.34 17.98 18.42 21.24 18.77
10 Kaijun Lin (林恺俊) 17.93   19.51    China 19.51 17.93 30.43 19.67 19.34
11 Hung Lo (羅鴻) 18.65   19.69    Taiwan 18.65 20.14 22.63 18.69 20.23
12 Er-Sheng Kuo (郭爾陞) 16.29   19.72    Taiwan 16.29 22.55 16.44 29.52 20.16
13 Kailong Li (李开隆) 16.64   19.80    China 16.64 22.67 19.68 21.18 18.53
14 Xiao Hu (胡霄) 14.27   19.95    China 14.27 20.75 20.25 23.05 18.84
15 Qiang Gong (龚强) 17.15   20.07    China 17.15 17.28 23.53 20.30 22.62
16 Jiejie Du (杜杰杰) 17.21   20.20    China 17.77 23.05 20.06 17.21 22.78
17 Shujie Fang (方述杰) 16.21   20.53    China 21.66 16.21 19.35 22.75 20.59
18 Xuan Gong (龚轩) 17.34   20.60    China 23.02 23.61 17.41 21.36 17.34
19 Chung-Han Hsu (許鍾瀚) 17.40   20.61    Taiwan 20.66 25.30 17.40 19.77 21.40
20 Zelin Chen (陈泽霖) 19.68   21.11    China 20.82 19.68 20.60 23.24 21.90
21 Haowei Fan (樊浩玮) 18.03   21.16    China 20.74 23.64 18.03 23.12 19.63
22 Binyu Li (李槟宇) 20.40   21.18    China 20.41 22.55 20.40 21.34 21.78
23 Jiawen Wu (吴嘉文) 19.92   21.57    China 20.93 27.28 19.92 20.74 23.04
24 Yihui Wang (王艺辉) 19.91   21.66    China 24.52 19.91 21.41 20.68 22.90
25 Jr-Wei Jang (張智瑋) 16.51   22.37    Taiwan 16.51 21.92 25.68 DNF 19.51
26 Tongxiong Mao (茅同雄) 19.16   22.69    China 25.90 24.56 23.81 19.16 19.71
27 Long Zhou (周隆) 19.74   22.94    China 19.74 23.83 23.32 21.68 24.81
28 Rui-Jun Liu (劉睿鈞) 21.47   23.08    Taiwan 23.75 22.32 26.30 21.47 23.18
29 Shenchuan Mao (毛神川) 21.03   23.64    China 21.03 21.85 25.94 23.14 33.08
30 Chan Tak Chuen (陳德泉) 20.11   23.99    Hong Kong 20.11 25.24 24.97 26.04 21.77
31 Ganghui Lin (林刚辉) 21.44   24.32    China 23.71 DNF 24.97 24.28 21.44
32 Guangye Zhang (张广业) 19.73   24.38    China 19.73 35.28 25.49 23.74 23.92
33 Yiqun Lin (林逸群) 22.56   24.66    China 32.10 26.18 23.08 24.72 22.56
34 Canxing Zhang (张灿星) 20.30   24.74    China 20.30 30.66 22.94 27.91 23.36
35 Ziyuan Lin (林子源) 20.99   25.12    China 20.99 23.87 26.45 29.68 25.04
36 Dorian Dewez 20.30   25.84    Belgium 24.47 20.30 27.36 30.10 25.69
37 Haotian Zheng (郑皓天) 21.54   25.97    China 25.39 24.10 28.41 29.92 21.54
38 Ruilin Wen (温瑞林) 25.43   26.50    China 27.33 34.88 25.77 26.40 25.43
39 Mok Mun Wai (莫滿懷) 23.65   28.23    Hong Kong 25.13 30.84 30.43 23.65 29.12
40 Chengzhang Lin (林成璋) 24.50   29.91    China 24.50 30.15 29.98 30.07 29.69
41 Zhinan Jiang (江志楠) 25.63   30.26    China 28.03 25.63 34.12 29.36 33.39
42 Jingdi Liu (刘靖迪) 23.64   30.84    China 32.04 28.50 23.64 31.98 34.31
43 Zongyang Li (李宗阳) 28.59   31.19    China 28.59 DNF 31.13 33.13 29.31
44 Tzu-Han Hung (洪梓菡) 25.40   32.60    Taiwan 38.94 28.59 36.44 25.40 32.77
45 Xuming Wang (王旭明) 23.40   33.19    China 30.73 23.40 36.56 32.27 44.18
46 Xusheng Hong (洪旭升) 27.39   35.83    China 41.66 28.98 47.45 36.84 27.39
47 Yi Qian (钱奕) 27.67   36.65    Hong Kong 27.67 44.73 34.21 DNF 31.01
48 Lincheng Cai (蔡林成) 27.62   37.30    China 1:01.23 27.62 37.60 30.76 43.53
49 Xuchen Huang (黄旭晨) 24.33   39.83    China 24.33 42.21 41.20 44.41 36.08
50 Jianguo He (何建国) 23.72   DNF    China 28.62 32.93 DNF 23.72 DNF
51 Sikai Xu (徐思凯) 31.80      China 35.14 31.80
52 Chaohui Lin (林朝辉) 32.70      China 44.97 32.70
53 Sheng Jiang (蒋笙) 33.79      China 33.79 38.52
54 Xin Jiang (江鑫) 34.03      China 34.03 51.91
55 Qingxi Zhao (赵倾溪) 34.44      China DNF 34.44
56 Qianlin Liu (刘乾林) 37.62      China DNF 37.62
57 Pinchuan Lin (林品川) 38.15      China 46.57 38.15
58 Suzhen Li (李苏臻) 38.66      China 38.66 DNF
59 Leung Yu Ching (梁宇正) 39.58      Hong Kong 39.58 43.39
60 Ruqiang Huang (黄如强) 41.99      China 42.40 41.99
61 Chenchuan Lin (林晨川) 44.58      China DNF 44.58
62 Feng Lin (林峰) 47.86      China 47.86 DNF
  3x3x3 One-Handed   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lin Chen (陈霖) 13.25   14.08    China 13.25 15.50 14.63 13.84 13.78
2 Jiayu Wang (王佳宇) 13.82   15.29    China 14.08 17.08 13.82 16.32 15.46
3 Yinqin Li (李尹钦) 16.77   17.27    China 16.84 21.94 17.66 17.30 16.77
4 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 15.16   17.34    Taiwan 17.30 17.61 17.12 15.16 20.03
5 Xuan Gong (龚轩) 17.55   18.24    China 18.86 17.55 18.28 19.55 17.59
6 Yuhao Deng (邓宇豪) 17.52   18.25    China 18.31 18.02 19.46 17.52 18.43
7 Zheng Lin (林铮) 16.13   18.78    China 20.19 16.13 19.11 17.03 26.25
8 Hao-Zheng Lin (林浩正) 16.37   18.95    Taiwan 19.49 19.14 16.37 18.22 22.30
9 Shu-Yii Luo (駱書翊) 17.83   19.74    Taiwan 17.83 20.10 20.61 18.52 22.63
10 Jr-Wei Jang (張智瑋) 16.99   20.03    Taiwan 20.47 16.99 20.57 20.39 19.23
11 Hung Lo (羅鴻) 19.26   20.03    Taiwan 19.54 19.26 23.29 19.30 21.26
12 Kaijun Lin (林恺俊) 16.99   20.14    China 16.99 24.41 20.42 20.40 19.61
13 Shujie Fang (方述杰) 18.55   20.26    China 20.54 19.37 18.55 20.87 23.99
14 Chia-Liang Tai (戴嘉良) 19.16   20.45    Taiwan 22.12 26.29 19.16 20.02 19.22
15 Kailong Li (李开隆) 17.55   20.82    China 24.89 19.24 17.55 22.24 20.98
16 Zelin Chen (陈泽霖) 19.71   20.89    China 19.71 23.25 21.54 19.99 21.15
17 Chung-Han Hsu (許鍾瀚) 18.78   21.01    Taiwan 27.27 19.10 18.78 23.40 20.52
18 Binyu Li (李槟宇) 20.03   21.13    China 21.52 20.94 20.92 21.92 20.03
19 Xiao Hu (胡霄) 17.68   21.64    China 23.19 17.68 22.22 20.83 21.88
20 Haowei Fan (樊浩玮) 16.83   22.32    China 22.07 16.83 23.55 25.88 21.35
21 Er-Sheng Kuo (郭爾陞) 19.45   22.43    Taiwan 20.49 22.87 19.45 23.94 23.96
22 Yiqun Lin (林逸群) 18.36   22.58    China 22.26 22.72 18.36 23.22 22.76
23 Rui-Jun Liu (劉睿鈞) 20.42   22.83    Taiwan 23.73 22.90 21.87 20.42 28.90
24 Canxing Zhang (张灿星) 21.87   22.93    China 22.15 21.87 32.05 23.01 23.64
25 Ganghui Lin (林刚辉) 19.62   23.42    China 25.19 24.82 19.62 20.24 25.79
26 Yihui Wang (王艺辉) 17.60   23.82    China 27.87 22.91 17.60 24.54 24.02
27 Jiejie Du (杜杰杰) 21.59   24.18    China 21.59 25.47 25.18 21.90 DNF
28 Long Zhou (周隆) 18.56   24.20    China 23.40 41.03 26.00 18.56 23.20
29 Tongxiong Mao (茅同雄) 22.52   24.20    China 23.67 26.27 22.52 25.70 23.22
30 Shenchuan Mao (毛神川) 18.15   24.68    China 32.93 28.76 18.15 24.13 21.15
31 Haotian Zheng (郑皓天) 23.36   24.92    China 30.64 24.27 23.36 24.44 26.05
32 Jiawen Wu (吴嘉文) 20.55   25.07    China 24.87 27.09 20.55 DNF 23.24
33 Chan Tak Chuen (陳德泉) 20.75   25.23    Hong Kong 27.92 23.45 25.01 27.22 20.75
34 Ziyuan Lin (林子源) 23.15   25.67    China 26.10 31.84 23.36 27.55 23.15
35 Guangye Zhang (张广业) 23.24   26.81    China 28.93 33.08 23.24 27.70 23.79
36 Mok Mun Wai (莫滿懷) 26.55   27.19    Hong Kong 32.32 27.47 26.65 26.55 27.45
37 Qiang Gong (龚强) 26.21   30.22    China 33.51 28.87 29.51 26.21 32.27
38 Dorian Dewez 25.15   32.38    Belgium DNF 25.15 27.36 27.32 42.47
39 Chengzhang Lin (林成璋) 32.05   34.52    China 32.05 36.27 32.46 34.84 DNF
40 Ruilin Wen (温瑞林) 26.24   DNF    China DNF 26.46 26.24 31.60 DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jiayu Wang (王佳宇) 12.01   14.65    China 13.57 14.23 16.16 17.16 12.01
2 Lin Chen (陈霖) 13.46   15.00    China 15.46 15.47 14.08 13.46 15.58
3 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 14.43   15.61    Taiwan 16.15 18.97 14.43 15.22 15.46
4 Yuhao Deng (邓宇豪) 16.38   17.27    China 16.70 17.29 16.38 DNF 17.81
5 Hao-Zheng Lin (林浩正) 13.18   17.38    Taiwan 13.18 22.69 15.82 18.30 18.03
6 Shu-Yii Luo (駱書翊) 15.08   18.34    Taiwan 17.71 16.15 15.08 21.99 21.16
7 Xuan Gong (龚轩) 17.36   18.63    China 17.36 18.00 18.26 22.37 19.62
8 Yinqin Li (李尹钦) 16.67   18.95    China 18.28 19.20 19.36 20.69 16.67
9 Zheng Lin (林铮) 18.94   22.97    China 21.73 26.73 20.44 30.06 18.94
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Hung Lo (羅鴻) 7.77   8.46    Taiwan 9.42 8.48 7.77 7.99 8.92
2 Chia-Liang Tai (戴嘉良) 8.82   9.65    Taiwan 9.11 10.11 9.72 8.82 12.48
3 Jiawen Wu (吴嘉文) 10.25   12.99    China DNF 15.88 10.25 12.55 10.53
4 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 11.09   13.38    Taiwan 12.38 12.77 15.00 11.09 DNF
5 Xiao Hu (胡霄) 12.04   13.45    China 14.37 13.88 12.11 12.04 16.28
6 Guangye Zhang (张广业) 14.10   14.62    China 14.10 14.53 14.64 14.69 21.96
7 Qingxi Zhao (赵倾溪) 14.28   16.30    China DNF 16.37 14.28 17.16 15.37
8 Boxi Chen (陈博希) 13.59   19.28    China 13.59 DNF 27.65 13.87 16.32
9 Chan Tak Chuen (陳德泉) 19.26   28.68    Hong Kong 20.13 DNF 22.72 19.26 43.20
10 Xusheng Hong (洪旭升) 23.72   30.69    China 52.33 23.72 29.62 28.78 33.68
11 Yong Zheng (郑泳) 13.20   DNF    China DNF 17.02 13.20 DNF DNF
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Haowei Fan (樊浩玮) 59.37   1:01.69    China 1:06.76 1:04.64 1:00.83 59.60 59.37
2 Mok Mun Wai (莫滿懷) 1:01.47   1:21.16    Hong Kong 1:13.44 1:30.74 1:19.31 1:01.47 1:46.35
3 Chung-Han Hsu (許鍾瀚) 1:15.43   1:30.54    Taiwan 1:33.99 1:38.89 1:26.83 1:30.79 1:15.43
4 Jiawen Wu (吴嘉文) 1:36.71   1:41.09    China 1:43.91 1:38.27 1:41.96 1:36.71 1:43.05
5 Xiao Hu (胡霄) 1:38.91   1:48.51    China 1:55.44 1:38.91 1:52.77 1:53.25 1:39.52
6 Yihui Wang (王艺辉) 1:36.70   1:49.97    China 2:24.89 1:36.70 1:51.65 1:56.55 1:41.72
7 I-Hsun Li (李奕勳) 1:42.95   1:54.19    Taiwan 1:48.42 1:42.95 1:43.77 2:10.38 2:13.49
8 Zenan Lai (赖泽楠) 1:51.97   1:57.28    China 1:59.00 1:51.97 2:04.28 1:54.93 1:57.90
9 Yi Wang (王旖) 1:30.90   DNF    China 1:42.36 1:30.90 DNS DNS DNS
10 Shu-Yii Luo (駱書翊) 2:04.20      Taiwan 2:05.87 2:04.20
11 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 2:15.23      Taiwan 2:19.34 2:15.23
12 Canxing Zhang (张灿星) 2:16.96      China 2:37.66 2:16.96
13 Tzu-Han Hung (洪梓菡) 2:37.32      Taiwan 2:37.32 3:09.52
14 Zheng Lin (林铮) 2:50.37      China 2:50.37 3:24.07
15 Weinan Lai (赖伟楠) 3:29.90      China 3:34.02 3:29.90
16 Zihang Xu (徐梓航) DNF      China DNF DNF
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yi Wang (王旖) 2.93   3.40   NR  China 3.15 5.63 2.93 3.53 3.52
2 Chia-Liang Tai (戴嘉良) 3.09   3.97    Taiwan 3.99 7.06 4.19 3.72 3.09
3 Qingwei Kong (孔庆玮) 4.38   5.16    China 5.73 5.38 5.45 4.66 4.38
4 Tao Hu (胡涛) 4.44   5.19    China 4.51 5.31 7.35 5.74 4.44
5 Jiawen Wu (吴嘉文) 5.67   6.44    China 5.77 5.67 7.07 6.55 7.00
6 Hung Lo (羅鴻) 5.79   6.61    Taiwan 5.79 16.30 6.41 6.96 6.47
7 Dorian Dewez 5.47   6.88    Belgium 5.47 8.25 5.61 6.78 9.69
8 Boxi Chen (陈博希) 5.60   7.02    China 7.06 6.80 5.60 7.39 7.19
9 Chaohui Lin (林朝辉) 5.80   7.05    China 6.97 8.37 6.55 5.80 7.62
10 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 6.06   7.34    Taiwan 6.47 8.52 6.06 8.60 7.02
11 Rui-Jun Liu (劉睿鈞) 4.92   7.37    Taiwan 4.92 8.46 7.40 7.59 7.11
12 Xiao Hu (胡霄) 6.52   7.40    China 6.98 9.45 6.52 7.53 7.70
13 Zhengyang Liu (刘正阳) 6.99   7.81    China 7.79 8.11 11.49 6.99 7.54
14 Shu-Yii Luo (駱書翊) 6.77   7.98    Taiwan 6.77 6.90 9.57 7.46 10.32
15 Long Zhou (周隆) 6.80   8.26    China 6.96 9.68 8.15 6.80 10.20
16 Xuan Gong (龚轩) 7.20   8.37    China 7.20 8.08 10.99 7.98 9.06
17 Shujie Fang (方述杰) 7.82   8.91    China 9.21 11.66 7.82 8.86 8.65
18 Cheng Chen (陈成) 6.88   9.08    China 9.31 11.42 8.54 6.88 9.40
19 Mok Mun Wai (莫滿懷) 6.99   9.67    Hong Kong 6.99 8.85 10.50 11.98 9.66
20 Lincheng Cai (蔡林成) 8.07   10.32    China 11.16 8.97 13.06 10.83 8.07
21 Ziyuan Lin (林子源) 9.78   10.89    China 10.40 11.48 12.93 9.78 10.79
22 Letian Hu (胡乐天) 9.14   10.96    China 10.33 12.08 12.78 10.46 9.14
23 Tzu-Han Hung (洪梓菡) 8.46   10.97    Taiwan 8.87 13.40 12.33 8.46 11.72
24 Zhinan Jiang (江志楠) 10.43   11.62    China 11.75 11.83 10.43 17.19 11.28
25 Zongyang Li (李宗阳) 8.32   12.40    China 16.08 18.40 10.40 8.32 10.71
26 Yihui Wang (王艺辉) 11.01   12.87    China 11.01 17.47 15.10 11.13 12.39
27 Xusheng Hong (洪旭升) 9.69   14.23    China 15.59 15.90 13.86 13.23 9.69
28 Xin Jiang (江鑫) 11.80   14.29    China 18.84 16.17 11.80 14.43 12.27
29 Danqian Liu (刘丹倩) 11.64   14.36    China 11.64 15.51 15.55 14.81 12.77
30 Xuchen Huang (黄旭晨) 9.19   14.71    China 32.44 14.98 14.50 14.64 9.19
31 Chengzhang Lin (林成璋) 12.57   14.81    China 13.58 21.08 15.23 12.57 15.61
32 Zirun Zheng (郑子润) 12.81   16.15    China 12.81 24.42 19.78 15.37 13.29
33 Wenliu Cheng (程文镠) 13.63   17.16    China 16.92 13.63 17.44 17.11 20.06
34 Qingxi Zhao (赵倾溪) 12.43   18.01    China 12.43 20.97 17.49 18.89 17.65
35 Zihang Xu (徐梓航) 27.67   DNF    China 48.18 41.45 27.67 DNS DNS
36 Zeshu Wang (王泽术) 34.10   DNF    China 36.11 34.10 DNS DNS DNS
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yi Wang (王旖) 3.21   3.82    China 4.07 7.81 4.16 3.21 3.22
2 Chia-Liang Tai (戴嘉良) 3.06   5.18    Taiwan 8.15 5.29 4.41 3.06 5.84
3 Tao Hu (胡涛) 3.68   5.31    China 3.68 6.83 4.34 7.72 4.75
4 Qingwei Kong (孔庆玮) 4.21   5.33    China 5.92 9.95 4.49 5.57 4.21
5 Hung Lo (羅鴻) 5.22   6.57    Taiwan 6.25 11.65 5.22 6.37 7.09
6 Rui-Jun Liu (劉睿鈞) 5.71   6.57    Taiwan 6.19 7.11 5.71 6.96 6.56
7 Xiao Hu (胡霄) 6.18   6.79    China 6.54 11.66 6.33 6.18 7.50
8 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 4.89   7.02    Taiwan 6.88 7.60 4.89 8.01 6.57
9 Boxi Chen (陈博希) 5.03   7.03    China 6.07 9.63 5.03 10.86 5.39
10 Chaohui Lin (林朝辉) 4.67   7.53    China 7.53 10.12 7.45 7.62 4.67
11 Dorian Dewez 6.71   7.89    Belgium 8.03 13.35 7.36 6.71 8.27
12 Jiawen Wu (吴嘉文) 4.38   8.38    China 10.90 9.93 8.12 7.08 4.38
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jiejie Du (杜杰杰) 5.26   6.17    China 5.95 6.44 6.11 5.26 8.04
2 Tao Hu (胡涛) 4.44   6.18    China 4.44 5.28 7.72 6.61 6.65
3 Boxi Chen (陈博希) 5.75   7.07    China 8.60 6.92 5.75 7.09 7.19
4 Xiao Hu (胡霄) 6.06   7.21    China 6.34 7.13 8.16 6.06 9.16
5 Chia-Liang Tai (戴嘉良) 7.09   8.11    Taiwan 8.89 8.51 7.09 7.17 8.65
6 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 6.95   11.06    Taiwan 9.63 6.95 12.30 14.40 11.24
7 Er-Sheng Kuo (郭爾陞) 9.74   11.60    Taiwan 11.31 12.95 10.96 9.74 12.53
8 Xuan Gong (龚轩) 10.71   11.69    China 10.71 11.29 11.79 12.00 12.56
9 Tzu-Han Hung (洪梓菡) 11.08   12.62    Taiwan 13.65 12.05 11.08 14.64 12.15
10 Rui-Jun Liu (劉睿鈞) 11.13   13.45    Taiwan 11.13 14.04 13.05 13.25 14.60
11 Jiawen Wu (吴嘉文) 12.27   14.00    China 12.27 14.50 13.84 13.70 14.45
12 Mok Mun Wai (莫滿懷) 9.30   NR 14.31   NR  Hong Kong 15.07 11.28 9.30 DNF 16.59
13 Dorian Dewez 12.98   15.96    Belgium DNF 19.68 15.05 13.16 12.98
14 Chengzhang Lin (林成璋) 13.90   17.88    China 20.86 13.90 16.45 16.34 DNF
15 Shujie Fang (方述杰) 13.10   17.90    China 19.88 15.33 19.35 19.01 13.10
16 Hung Lo (羅鴻) 13.26   17.94    Taiwan 14.36 13.26 25.13 14.33 48.55
17 Lincheng Cai (蔡林成) 13.00   18.41    China 16.72 23.02 13.00 15.50 24.19
18 Chaohui Lin (林朝辉) 15.29   19.74    China 16.00 15.29 26.58 26.44 16.79
19 Ziyuan Lin (林子源) 8.92   20.43    China 18.93 8.92 18.32 29.30 24.03
20 Zhinan Jiang (江志楠) 16.87   27.61    China 38.57 24.08 20.17 16.87 38.77
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cheng Chen (陈成) 12.91   14.96    China 14.14 12.91 17.01 18.56 13.73
2 Ziyuan Lin (林子源) 14.45   16.89    China 14.45 19.01 16.86 22.66 14.79
3 Zhinan Jiang (江志楠) 12.93   17.88    China 12.93 18.25 18.82 19.60 16.58
4 Rui-Jun Liu (劉睿鈞) 16.99   18.02    Taiwan 20.24 17.22 17.54 19.30 16.99
5 Chung-Han Hsu (許鍾瀚) 12.55   18.32    Taiwan 12.55 19.66 18.96 16.33 21.53
6 Yuezhi Zheng (郑岳智) 17.93   21.09    China 17.93 21.42 20.22 21.64 23.83
7 Chia-Liang Tai (戴嘉良) 19.11   23.49    Taiwan 25.66 19.98 19.11 27.92 24.83
8 Xiao Hu (胡霄) 21.17   25.44    China 28.08 25.95 22.30 21.17 28.13
9 Ming Zheng (郑鸣) 22.59   26.02    China 27.70 26.90 28.54 23.46 22.59
10 Yi-Fan Wu (吳亦凡) 29.76   32.55    Taiwan 31.73 30.42 41.73 29.76 35.50
11 Yan Jin (金岩) 21.29   32.62    China 32.42 37.41 21.29 33.73 31.72
12 Shujie Fang (方述杰) 26.83   33.25    China 38.22 27.88 26.83 35.84 36.03
13 Feng Lin (林峰) 30.03   47.05    China 30.03 59.12 39.22 DNF 42.82
14 Tzu-Han Hung (洪梓菡) 33.95   47.78    Taiwan 57.42 33.95 53.72 41.47 48.16
15 Xusheng Hong (洪旭升) 42.54      China 1:00.59 42.54
16 Weitao Lai (赖伟涛) DNF      China DNF DNF
16 Chaohui Lin (林朝辉) DNF      China DNF DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 D2 R2 F D2 L2 R2 U2 B' L' D L B R F' U F R F2 L'
A #2 B2 D' L2 U' F2 D2 B2 L2 R B L' R F R2 U' R2 U2 F L'
A #3 F R D F D2 R2 D B L2 U' R B2 U2 D2 F L2 F B D2
A #4 L2 F' B R B L B2 U' D2 B U2 R2 U2 B2 R L2 B2 L B2
A #5 D' R2 D' B2 D B2 L2 U' B2 U' L B' D U R2 U B' R' D2 U2
A Ex#1 D' L2 R2 D2 F2 D L2 D B2 L2 U R U2 F2 L' B L F2 D F D
A Ex#2 F2 R2 F U2 B D2 B' D2 L2 F2 L' D' F D R' F U2 B2 L' U
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 D R' L B U2 D' F' U D' L2 F' U2 F2 B2 D L2 U R2 U'
A #2 R2 L D L' U' F' B2 R D' F U2 L2 F2 L2 D2 F' R2 L2 B
A #3 L' D2 L' D2 B2 R' D2 U2 L2 F R D' L D2 L B' F2 D F'
A #4 U2 L2 F U2 F L2 F2 R2 F2 D2 B' U L R2 B R F D' F U R'
A #5 D' F2 D U2 L2 R2 F2 U2 F' L2 U L D2 L' D2 B2 F2 R' D
A Ex#1 U' B2 D' L2 D' B2 D' B2 F2 D2 F D F L' B D' F2 L' U L' U2
A Ex#2 D2 R2 B2 D2 B' D2 F' L2 F U' L2 F' R' D B' U' R' D U L
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 F2 L2 B2 D B2 U' F2 D L2 D' F' L' B2 L' D' L D2 B F' L
A #2 L2 F L2 U2 L2 B D2 R2 B' L B R D2 F' D B2 F2 U L' D2
A #3 D L2 R2 U L2 B2 D' F2 D' F2 R B D' F' L R U2 B' R U2
A #4 B R2 B' F L2 F' R2 F L' B2 F R2 D2 U F D' L D' F
A #5 R2 F' L2 B' D F B2 R' U D2 B' R2 F2 U' L2 D' B2 U' F2 U
A Ex#1 L' R' B2 L B2 D2 U2 L' F R U2 B' U' L2 F' D2 R2 B R'
A Ex#2 D2 R U2 L2 D2 B2 R' F2 D2 L U L B F D2 U F2 R U F
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 R U' R' F' U2 R2 F R U2 R' F'
A #2 R U' R' U' R' U' F' U' R2 U' F'
A #3 U' R' F U' R2 U' R2 U' R' F U
A #4 U R' F R2 U' R2 U F' R' F U'
A #5 R' U2 F U' R U' R' U R2 F R2
A Ex#1 R U2 F' R' U R' U2 R2 F U2 F
A Ex#2 R U' R' U' R U2 R' U' R U' F'
  2x2x2 Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 U R' F' U' F R F' R2 F R U
A #2 R' U F' U F U2 F R2 U' R2 F
A #3 U2 R' U' R U' R' U2 F R' U' R
A #4 R U2 F' R U' R2 U R' U2 F U'
A #5 U2 R U' F' U2 F' R' F' U' R' U2
A Ex#1 U2 R' F U R F' R2 U R U' R
A Ex#2 R' U R U2 R F' U2 R' U2 R' U2
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 R U' R' U' R2 U2 R U2 F' R'
A #2 F R2 U2 F' U' R' U R' U2 R U
A #3 U2 R' U' F' U' R U2 R F' R2 U2
A #4 R' F R2 F' R' F R2 U' R' U R'
A #5 U F' R' U' R U2 R2 U' R2 U' R'
A Ex#1 U R' F U' R F R2 F' R' U R'
A Ex#2 F U2 R2 U' R' U2 R2 F U' R U'
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 D2 L B2 R D2 F2 L' U2 L2 B2 R D' B' F2 R' U2 B2 R U F2 Fw2 L' U2 Fw2 B2 R D Rw2 B2 Uw2 R' D2 Fw R B2 U B2 Uw2 R Uw' Fw F2 Rw' U' L'
A #2 R2 B' R' F2 U' R2 U R2 F B2 L F2 R' D2 L D2 L D2 B2 Fw2 U F2 L2 D2 Rw2 L' B2 D' Fw2 L2 F L Fw U2 Rw2 L Uw' R U2 Fw' Rw L Fw2
A #3 U' F2 R2 D2 R2 B2 D U2 L' B' D' R2 F2 L F R' F2 R' F' Uw2 B' D' L2 U Fw2 B2 D Rw2 B Uw2 L2 Rw' R' F' D2 F' Uw Rw F D2 Fw' Rw2 Uw2 F
A #4 L2 D2 B2 D L2 U' L2 D' F2 D L' B' L2 D' L' U R U' R' U2 Fw2 Rw2 U2 R2 F Uw2 F' L2 Fw2 D Rw2 D' F Rw U2 Fw2 U2 Uw' Fw D' Rw Fw D2 U R'
A #5 B2 U F2 B2 U' F L U' R U' B R2 U2 B' R2 U2 F U2 F' R2 Fw2 Uw2 R' Uw2 D F2 R2 D2 Fw2 F2 Rw2 D F' Rw2 Fw' B' U2 L' D' Rw' Fw Rw' B' D2 L
A Ex#1 F2 R' B2 L B2 L2 D2 B2 R2 U F2 D R2 F' U R2 B' L D' U' Rw2 U F Rw2 R2 U' F2 B Rw2 F L2 U' B Rw B' R' D' Rw2 Fw U' F R Uw' Rw D L'
A Ex#2 B2 R2 B2 U' L2 D U' R2 F2 D2 R B' R2 B2 R L' F' D R' F U' Rw2 B' U2 D Fw2 B' Rw2 D F D2 B' U R B2 Rw' F Uw2 Fw2 Rw U' Uw F Uw2 Fw D2
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 U2 B D2 F' U2 B2 F' U2 R B' U' F2 U' B D' R U F U2 Fw2 U Rw2 R2 D' B2 L Fw2 R D' R' Uw2 Fw L' B U B2 Uw Fw Rw Uw2 D' U2 L2
A #2 B2 L F2 L2 R' F2 D2 L' D2 R D' L' B F R B2 R' D L2 U2 Uw2 B Rw2 L Fw2 R F2 L2 B F' Rw2 B R Uw L2 R' B2 U' Fw' L D' Fw' Uw Fw2
A #3 R2 D' F2 L2 D' R2 B2 U2 R2 L U2 F D' R2 L2 B R F' R' F' Uw2 F' U F Uw2 Fw2 F Rw2 U' B D2 Rw2 F Rw' Fw2 U L2 Fw Uw2 D' Rw2 L Fw D Rw'
A #4 B2 D2 L' R' D2 L2 D2 B2 L B R U L' D2 R2 B' R U B2 U2 Rw2 Uw2 D L' F2 Uw2 Rw2 Fw2 R U' Fw2 Uw2 F2 Fw' L2 Fw' R2 B2 Rw2 B' Uw' Fw B Rw2 Uw D'
A #5 B2 L2 F2 R F2 U2 R2 L D2 R F2 D' R D U B F' D U2 F2 U2 Fw2 Uw2 B2 D' Rw2 B' U2 D Fw2 B U' F' U2 R Fw2 R' F Rw' Uw' L2 F Rw D' F R
A Ex#1 B D2 B' U2 B U2 F2 L2 F' U2 D' R F' L' F2 B' L' U2 R' B' Rw2 U' B Uw2 Fw2 U F U B F Uw2 Fw2 Rw Uw2 F2 U2 B R' F2 Rw' Uw' Rw F' R' B'
A Ex#2 D' F R B' U F' B2 U2 L D' U2 R B2 R' B2 L B2 Rw2 B' Uw2 Fw2 F2 R B' L R2 B' U2 Fw2 Uw2 U' L Uw L' F Fw Rw L2 B Rw Fw D
  5x5x5 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 R2 Uw' Lw' Rw' Uw2 Dw2 R' Lw2 L2 Fw Lw' R Rw' Uw' Rw D2 B Bw2 Lw B' D2 Dw2 Bw2 B2 L2 Dw2 F2 D2 Dw F2 D' Rw R2 D2 Rw2 Dw' U' Bw' Dw' Rw' U D' Lw B Uw' Dw F D' Fw2 F2 Uw2 U2 Rw L Dw L' U2 Uw' B' Fw
A #2 Fw2 Bw' Lw2 Bw' R' U2 Uw' Dw2 B R Rw2 Lw2 L Dw Rw2 L' F' Rw2 Lw R2 Uw' Bw U' F2 Lw' Rw2 Uw2 L Fw' Dw U' F2 Rw' Fw D2 B L2 Dw2 Fw2 Rw U2 Fw L' Dw' Lw D2 R2 Rw Dw U2 R' L' U2 L' Rw' Fw2 U Uw' B2 Fw
A #3 D2 F' U2 Fw2 B F' Bw2 D' F R Bw2 L R2 Bw Rw2 Bw2 R L' B Lw' U' L' Rw2 B D' L2 Uw' L' Bw L U2 Fw2 L' Uw R' Uw2 Fw B2 Bw' U D' F2 L2 Uw R' U' L2 B Dw B' L Rw' Dw' L D Fw2 Lw Dw' R2 L2
A #4 Lw' Bw Fw2 Uw2 D Bw2 R L2 B2 Dw' B2 Bw2 F R' D Rw' U' L Bw2 R' U D Fw2 Uw2 L' D' L' U' B' Fw Bw' D' L' U2 Lw2 Rw' Bw2 Dw' Uw B' L R' F Bw L Bw D Rw B2 Uw Fw2 U B L2 Uw' L' B Rw B F2
A #5 D2 Dw' Bw' Dw' Lw U D2 Uw2 R Fw2 B' L' B2 Fw Rw2 Fw2 Rw' Lw L' F Fw' Uw Lw' F D' F2 B Rw2 Bw Dw2 Rw2 R Bw2 B2 F2 Fw Dw Uw D F B Dw' U2 Lw Bw2 R2 Fw' Dw2 R2 D' R' D2 Bw Dw' Lw2 B Uw R Dw2 B'
A Ex#1 F' B2 Dw2 Uw2 U' L' F2 R' Dw' U Uw2 Bw D' R B Uw L2 Uw' F2 Uw' Bw' Dw F' B2 L D2 B' Lw2 Rw2 F' B2 Uw' L' U' Bw R Dw2 Rw' Bw2 D' R2 Fw2 R2 Dw Fw' Lw' B' Dw2 D F Fw' B' Dw2 D' Rw' U L F Dw2 F2
A Ex#2 Uw' F2 Lw' L2 Bw' L' Uw B Lw' Uw2 Fw Bw' D F Lw F2 U2 L2 Dw2 D' Uw2 U2 B F2 L Rw' R' Uw' Bw' R' Uw U' Lw L Bw2 U' Rw R' Lw U D Dw' L Fw2 R Lw2 Uw' R' Bw B' U2 Fw2 R2 Bw2 R' Lw D R2 Lw' Rw2
  5x5x5 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R B Fw2 L2 F B2 R D2 B R Dw' Fw2 Dw' Uw2 F Bw2 L Lw' D2 L2 B2 R2 Bw2 Rw' R' F' Lw2 U2 R2 Dw2 Fw Lw Fw R' Fw U' Dw' Lw2 Bw' Fw' B' Rw' D' R' Uw' D' Dw R' U Uw Bw' L R2 Rw Lw' Dw2 U2 Bw2 B R2
A #2 Fw' U Rw' Lw' B' Fw2 Lw' B' D' B2 Lw2 D Lw' U2 B' L' Rw' Fw' Uw' Dw R' L2 Dw2 B2 R' Rw' U' L R2 F Dw2 B' Lw' Uw D' Dw' Rw' D2 B2 F Dw R B2 Rw Dw' Rw U2 Uw2 L Uw2 F' B' Lw' B' U' Fw Rw2 Fw' Bw U'
A #3 Uw' Dw R' D' R' B U2 Lw2 B D' Rw Dw2 Rw2 Dw2 Bw' D2 R' L' U F L Uw Lw2 Uw2 B2 L' Rw' Dw2 D' R' Rw' Dw L2 Dw' L R' Lw' Bw B Rw2 Uw L Dw L U B Uw2 Lw Bw' F L Lw2 Uw' Dw F Fw2 R2 Uw2 Rw2 Lw'
A #4 B Dw2 Fw2 U R B2 Rw2 Fw' Dw' R' Dw R' D' Dw Uw F' Rw2 Uw2 Dw2 Rw2 F U' F' R U Dw2 Uw R Rw U Lw' Dw Fw L2 Rw2 Dw2 L2 Dw2 D B' D' Lw' Dw L' Lw' D Uw2 Lw' Dw B2 F Lw2 Dw B' Dw' Uw' D' L2 Rw' Lw2
A #5 Bw U Fw' Dw' Fw' U2 Dw' Bw Lw D Rw R Dw' D Fw2 L2 D2 Bw' D2 Dw Fw' L' U Uw2 Dw' Rw B' F R Fw2 D' Rw D2 Fw2 Lw D Rw' U' D' Bw2 R Bw L2 B' Uw2 Lw U' Rw' B2 L Fw2 B' Rw2 F' Dw' U' L2 Uw Lw2 Uw2
A Ex#1 Rw Dw2 D' B' U2 Lw' Dw L' Dw Rw2 B2 Fw U' L Bw2 Dw Bw Dw D Uw Bw Dw2 Fw2 D Lw2 L' Fw2 D' F' U Dw Bw' Lw2 Uw' Dw' D2 L2 Lw' U2 Uw2 R' Dw Rw R F' D2 Bw2 Dw2 L' R Rw Lw' D F D F2 Bw2 U2 F2 R'
A Ex#2 Lw D L' Dw' F2 Dw' Uw' F2 U2 L2 Fw2 F' Uw2 R B2 D' R Rw' Dw2 D2 U B2 Bw2 Rw2 Bw2 Uw B2 Bw L' Lw' Fw2 U2 R2 Dw' F' Uw U B U B2 L U2 Lw Dw' Fw2 B Lw' D R Rw2 Lw' F' Rw2 Lw' U2 D' Bw Lw Rw' R2
  6x6x6 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 3Uw' 3Rw Fw2 B' Rw' Bw2 Rw2 Lw Uw2 Lw' Rw' Uw' B D F 3Fw2 B U' Dw' 3Rw2 D' 3Fw Dw' 3Rw' Dw' 3Fw2 B F 3Uw Fw Uw B2 F2 3Uw R2 D B Uw' Lw' Uw' 3Fw2 B Rw F2 U2 D' Uw2 R2 F2 B2 3Fw' Rw2 R2 Uw' 3Rw' Lw 3Fw2 D 3Rw F' Fw Uw2 3Uw Lw Uw' F 3Uw2 3Rw2 U' F' L B2 L' 3Rw Bw' Lw' U2 3Rw Rw2 R
A #2 Uw F2 Rw2 F 3Fw2 L' Lw F Bw2 U' D Uw L' Dw2 U' D' L' Dw' 3Rw' B' F2 U B F2 U 3Uw' 3Fw2 Bw2 Fw2 R' B2 U D2 Dw2 L Rw Fw' Dw' Rw' L' B L' D' Lw2 3Fw2 F2 B Fw Bw2 L 3Fw' 3Uw2 Uw2 Lw2 Bw' R Uw2 Fw' F' Bw Rw' R' L 3Rw Lw2 Bw2 Fw' F' 3Fw' Rw2 3Rw' Lw2 B2 Dw' U F2 3Fw2 Bw' Dw' U
A #3 D2 L Lw' U 3Uw' Rw2 U' Dw' 3Fw2 3Rw2 3Uw U' Fw' 3Rw2 L R' Bw F2 3Rw2 F' 3Uw Lw' 3Rw Fw 3Uw2 U Dw' 3Fw2 U2 L2 Fw' D2 3Uw' Uw Bw' Fw Rw U' L 3Fw2 Rw2 Lw2 D Rw2 U2 Uw2 D2 Fw2 3Uw 3Rw2 Uw' F2 3Uw' R' F Rw B' Uw 3Rw2 Uw' U' F Bw' L' F2 Rw' Dw Uw F 3Fw' Fw R2 Lw L Bw 3Uw D Rw' U B
A Ex#1 Uw2 B' Bw2 D B' 3Fw L' D R2 Rw' Bw' Lw' Fw2 F' Rw2 Fw' R2 D' Uw2 R' Bw' 3Uw' U' 3Rw' U' 3Fw Rw2 F' Lw Bw Rw2 U2 3Fw Dw Uw2 U2 Fw2 D' Rw Dw' F' Fw' 3Fw' R Rw' Uw2 Lw B' 3Uw Fw2 U' F2 3Uw Dw2 Uw Lw' U2 3Uw' Rw' L Dw2 Uw 3Fw2 B2 F Dw Bw2 U' F R2 3Rw D' Fw B2 D' Bw' B R D 3Fw'
A Ex#2 Fw2 Rw U Bw' 3Fw' R2 Uw 3Rw' R2 3Uw' F Lw' D2 F2 R Rw' 3Rw D U2 Lw' 3Uw2 F' L2 Uw B' U' Rw2 L' R' Fw' B U2 Bw2 D L2 F2 Fw D' Rw' U' 3Uw Dw R U2 3Rw 3Uw' F' D2 Uw' Rw2 Dw2 B2 Lw' 3Rw' B' Fw2 Rw' Uw2 L2 Lw' R' F Lw' Rw Uw B' Uw Fw R 3Uw2 F2 3Uw' 3Fw' 3Uw Fw' L' 3Fw U' Fw Bw
  7x7x7 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 3Bw2 Bw' D' Fw' 3Dw' Lw Rw2 3Rw Bw' 3Uw2 Uw' 3Dw2 B 3Rw2 Dw2 L Bw2 F2 B D R' 3Uw2 3Fw' B' 3Dw' Dw Lw B' R' 3Dw' Dw2 Uw2 Rw2 R' Dw2 3Dw2 U B2 3Fw2 Uw' Bw2 Uw' 3Uw 3Rw2 Rw Lw' L' Fw Uw' U2 3Dw' Dw B' Dw D2 3Rw 3Lw2 3Uw' 3Lw 3Bw 3Uw2 D2 R' Bw2 3Dw2 3Uw2 3Rw2 Dw 3Lw F' L B Uw R2 U2 D Bw2 3Bw F2 3Fw2 Dw Fw Lw2 3Uw2 B Rw2 3Bw2 3Rw Bw' Dw2 3Dw2 Bw Dw2 3Bw' 3Fw' 3Dw' Fw D Lw2 U2
A #2 3Dw R' U Lw' 3Bw2 U Dw2 D2 3Fw 3Dw Dw2 U' L' Rw R 3Rw2 F2 Dw2 U' Lw' 3Rw2 F Dw2 Bw' L' B' F 3Bw' Uw' Dw' 3Dw' 3Lw' B 3Bw2 D U' 3Rw2 B' Lw' F2 U2 R 3Fw2 L' Fw 3Fw F2 U2 Rw L2 F2 3Bw2 Rw2 3Dw Lw Fw' B' Lw B2 R 3Dw 3Fw2 B2 Uw' U' B Rw2 Dw' L R 3Uw' L Uw L2 U' Lw2 3Lw2 Uw 3Fw' D' Fw' 3Lw 3Fw2 Dw' Lw' Dw Uw' Bw 3Dw2 Lw' 3Uw B' Bw Dw' Fw2 B 3Rw2 D 3Bw' U'
A #3 U Bw2 R' F' Uw 3Bw 3Rw2 3Uw2 Rw Fw2 Uw U 3Uw' Dw Lw2 R 3Lw Dw2 3Fw' L' R' Bw2 F 3Dw2 Bw2 3Lw2 D L2 Dw2 Uw2 Rw Fw 3Uw2 L' 3Bw L2 3Fw2 Uw2 D2 B2 Uw2 3Bw2 Uw2 Fw' 3Rw' B L' Fw' 3Lw2 3Dw D2 3Rw' Rw2 3Uw' 3Rw B' L2 Uw' 3Bw' 3Dw2 R 3Rw 3Lw2 3Bw' Bw2 Dw 3Bw R' 3Lw' Rw2 Lw B Bw Uw B2 3Uw2 3Bw B2 R' D' 3Lw D' R2 3Uw D' 3Fw 3Dw L Rw U2 Fw' 3Uw F' Lw U Rw Uw2 Dw2 3Dw' L2
A Ex#1 Lw2 Dw' Lw R2 U 3Fw' 3Uw' Dw2 3Fw' 3Lw2 3Fw2 R' D2 Dw' U' 3Fw2 Lw' Fw D2 Rw' L 3Rw F' Dw' D' Lw2 3Bw Lw 3Dw' D' U2 3Uw' Bw' D2 R 3Uw2 L' 3Lw' Rw Dw2 D' Rw' B D2 F' Uw2 3Fw' Uw2 3Bw R2 Fw 3Fw2 3Bw2 L' 3Bw R2 Bw' 3Bw Uw' U' B' D Dw2 Lw Uw' 3Lw R 3Rw B' D Fw2 3Uw 3Rw L B2 U L Bw' Uw 3Bw2 F2 B2 Dw 3Dw 3Bw2 B Rw' Uw 3Uw' Fw 3Uw' U' B2 F 3Dw 3Bw2 Fw' 3Rw' 3Uw' R
A Ex#2 3Bw 3Fw2 3Rw' Bw2 R' Bw2 L' R 3Bw' Rw2 D2 3Rw D2 3Rw2 L' R' U2 Dw2 B2 Dw' Uw2 3Uw Lw U' F' Fw' Lw 3Lw' D2 Dw' Lw 3Rw 3Bw Lw 3Dw F2 Fw' U 3Fw L' 3Bw 3Fw2 Rw2 3Uw' U2 Dw 3Rw' B' 3Uw2 3Dw 3Rw2 Rw' 3Lw 3Dw L2 3Fw2 3Lw2 3Rw 3Dw2 Bw Lw' Dw2 Bw' L2 B' L' 3Uw U 3Rw2 B2 3Fw F' 3Bw Bw' 3Uw' 3Bw Dw2 B' 3Fw' 3Lw' Lw Bw2 3Uw2 3Fw' Bw2 R' 3Rw F U Uw2 3Dw2 F' Lw' 3Uw' Uw' Lw 3Uw Fw2 3Dw 3Lw'
  3x3x3 Blindfolded   First round
Group No. Scramble
A #1 L2 B D2 B2 D2 F L2 B R2 B2 R' D U' R' F' R' U2 L' R' D2 Fw Uw
A #2 F2 L R B2 R F2 D2 R B2 U B' D' L' D' B2 L' R' U B' R Uw
A #3 L' F2 D2 R2 B2 L' B2 U2 L D2 B2 U B2 F' R U2 B R U2 L' R2 Fw Uw2
A Ex#1 R2 B' L2 B U2 B2 R2 U F2 L U L' D2 R D2 F2 D Rw2
A Ex#2 L B2 L U F2 D F D' B' R' U' R L D2 L F2 L B2 R
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 F2 L' B2 F2 D2 B2 R' D2 R' B' D' L2 F U' L2 D' F' D' F Rw' Uw'
A #2 L2 B2 D' R2 F2 D2 R2 F2 R' B2 F U B' R2 B2 F2 D' U' L' F Rw
A #3 U2 R2 D2 F' R2 F L2 F R B2 F L' R' U2 B' R' D' L U Fw' Uw
A Ex#1 F2 R2 D' L2 U F2 D2 B2 D2 B U2 L2 R' D F L' F' D B2 F Rw2 Uw'
A Ex#2 R2 U2 R' U2 B2 L' U2 R B2 U' F L' D2 B' D' L' U B' R2 D2 Rw2
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 U2 B' L2 D2 F L F R B' L2 U R U2 R' F2 D2 R' U2
A #2 F D R2 F' R' D2 L U' L D' B' R L U2 R F2 R' B2 R'
A #3 R' B2 R' D2 B2 D2 B2 F2 D L' F U2 L2 B L R' B2 D' B'
A #4 D L2 B' U2 L2 B D2 F L' F' D F' R2 U2 L2 B2 L2 B D2
A #5 D R2 B2 R2 U' B' F U F2 L U L2 R D U2 F2 R'
A Ex#1 L2 U' L2 D2 U' B2 U2 B2 F2 L B2 L B' F' U' F2 L' R F'
A Ex#2 B R' U2 B2 U L2 U2 B R' B2 R B2 R2 F U2 D2 B' U2 R2
  3x3x3 One-Handed   Second round
Group No. Scramble
A #1 L B2 L2 B2 U2 F2 L U2 R' D' L2 F U R D2 F U R U' B2
A #2 R' B2 U2 L B2 L D2 U2 B U' F R2 F2 R' D' L R U F'
A #3 U D2 F2 B' R U' R B R L B D L2 D R2 D L2 D2 R2 B2
A #4 F' L U' D2 B R B2 D F' U' F2 U2 F2 B' R2 F' D2 F' L2 U2
A #5 R U' R D' L2 U' B2 U2 R' B D' B2 D F2 D2 R2 U' B2 L2 D
A Ex#1 U' R L F D F' B' L U R2 B2 U' R2 B2 U B2 D
A Ex#2 F2 U2 L' B2 R2 D2 U2 B2 R2 U F' R2 D2 R' B2 R' B R D'
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 F U2 B' U2 L2 B2 D' U' L2 U2 B L B R2 F' D' L'
A #2 L2 F' B' L F2 D L D F' D L F2 L' F2 R' D2 R' F2 D2
A #3 F2 D2 L2 R2 D B2 D2 U' B2 U L2 B' L' F' L' B U L F' U
A #4 F' R2 B2 D2 F L2 R2 F R2 U' F D L2 D2 R U' L2 D L U
A #5 F2 R2 D2 L' B2 D2 R B2 L2 D' B R' U' L' R2 U L F D' F2
A Ex#1 B2 L F2 D2 L2 U2 L B2 R2 D U' L' D2 B F2 L' R2 U2 R' B'
A Ex#2 U' R' D R2 F' L' U2 B L2 D' R' U F2 D2 L2 D F2 U' F2
  Rubik's Clock   Final
Group No. Scramble
A #1 UR6+ DR0+ DL4- UL2- U2- R2- D1- L1+ ALL4- y2 U2- R4+ D5- L5- ALL2- UR DR DL
A #2 UR6+ DR6+ DL3- UL5- U3+ R6+ D5+ L5+ ALL5- y2 U1- R3- D2+ L0+ ALL3- UR DR DL
A #3 UR1+ DR4- DL1- UL4+ U3- R6+ D2- L3+ ALL4+ y2 U1+ R2+ D5+ L5- ALL4+ DR DL
A #4 UR6+ DR4+ DL1- UL0+ U3- R3+ D4- L2+ ALL5- y2 U2+ R3+ D3+ L6+ ALL6+ UR DR DL
A #5 UR3+ DR1+ DL6+ UL2+ U6+ R5+ D3+ L2- ALL1- y2 U2- R2- D3+ L5- ALL4- UR DR DL UL
A Ex#1 UR6+ DR1+ DL4- UL4+ U2+ R3+ D2+ L1+ ALL3- y2 U6+ R0+ D5+ L6+ ALL4+ DL UL
A Ex#2 UR2+ DR3- DL2- UL1+ U2+ R1- D6+ L4- ALL3+ y2 U5+ R5+ D3- L3+ ALL1- DR
  Megaminx   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- U'
A #2 R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- U'
A #3 R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ U
A #4 R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ U
A #5 R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ U
A Ex#1 R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- U'
A Ex#2 R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ U
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 L' U R' U B' R' U' L U R' L u
A #2 U L R L U L' R' B R' B' U' u l r b
A #3 R U R' L' B' R B' L' R L U' u r'
A #4 R' B' R' L R L' U' L' U' B R u l r'
A #5 R L' B U B L' B U L B U' r'
A Ex#1 R B' U L' U' R B' U B' R U' l
A Ex#2 U L' R' U L' R' U R' L' R' L' u' l b'
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 L' U' B' R' U' B R' B R' L' R' u b
A #2 R L B' L R' L' B' U' R' B' U u l r' b
A #3 L B' U' R' U L' U' B U L' U' l r b'
A #4 U B' L U' R B U B' U L' R' l' b
A #5 R U' R L U B U' B L' B' R r' b'
A Ex#1 U' B' R' U' R U B' R L U' B' u r' b'
A Ex#2 U B R' B U' L' R U' R' L B' u r' b
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 L R' L B L' R' U B' U L R'
A #2 L R' L' R U' L B' R' L U L
A #3 L R L R U' L B L' B' U' B
A #4 L R L U B U' R' U B' L' B
A #5 L R U B' R B R B' U' L' B
A Ex#1 L R L R' L' U L' R' U' L' R
A Ex#2 L R B L R U' L B' U' R L'
  Square-1   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 (-3,5) / (1,-5) / (2,-1) / (-3,0) / (3,0) / (3,-2) / (0,-3) / (4,0) / (0,-1) / (-2,0) / (6,-5) / (0,-2)
A #2 (-5,0) / (5,2) / (0,3) / (-2,-2) / (3,-3) / (6,0) / (-4,0) / (3,0) / (3,0) / (-4,0) / (1,-4) / (5,0)
A #3 (-2,0) / (0,3) / (0,-3) / (6,0) / (3,-3) / (-1,-4) / (3,-5) / (3,0) / (3,0) / (-4,0) / (-5,-4) / (-1,0) / (1,0)
A #4 (0,5) / (-5,4) / (-3,3) / (5,0) / (3,0) / (3,0) / (4,-3) / (-4,0) / (-4,-3) / (-1,-2) / (-2,-3) / (2,0)
A #5 (4,0) / (5,-4) / (-5,1) / (2,-1) / (-5,-3) / (0,-3) / (-1,0) / (3,-2) / (4,-2) / (-1,0) / (0,-4) / (5,0) /
A Ex#1 (-5,0) / (-1,2) / (-3,0) / (3,0) / (-2,-2) / (3,0) / (-3,-1) / (0,-3) / (3,0) / (0,-4) / (-4,0) / (-2,0) / (4,-3)
A Ex#2 (4,0) / (5,-1) / (0,-3) / (-3,0) / (6,0) / (-5,-5) / (-1,-3) / (3,0) / (1,0) / (0,-1) / (-2,0) / (2,0) / (-4,0)
Binyu Li (李槟宇)    China
Binyu Li (李槟宇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 48 15.51   17.10   15.51 15.51 15.90 19.90 20.56
First round 62 12.56   17.98   17.25 12.56 17.29 19.41 28.90
2x2x2 Cube First round 61 7.12   9.42   13.32 8.51 10.66 9.09 7.12
3x3x3 One-Handed Second round 18 20.03   21.13   21.52 20.94 20.92 21.92 20.03
Combined First round 22 20.40   21.18   20.41 22.55 20.40 21.34 21.78
Boxi Chen (陈博希)    China
Boxi Chen (陈博希)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 58 16.30   18.65   21.06 20.19 16.30 18.05 17.72
First round 60 16.74   17.88   16.74 18.66 17.60 27.16 17.37
2x2x2 Cube Second round 23 5.22   5.79   5.26 6.04 9.38 5.22 6.06
First round 19 4.29   5.48   5.24 7.02 4.29 5.19 6.00
Rubik's Clock Final 8 13.59   19.28   13.59 DNF 27.65 13.87 16.32
Pyraminx Final 9 5.03   7.03   6.07 9.63 5.03 10.86 5.39
First round 8 5.60   7.02   7.06 6.80 5.60 7.39 7.19
Skewb Final 3 5.75   7.07   8.60 6.92 5.75 7.09 7.19
Canxing Zhang (张灿星)    China
Canxing Zhang (张灿星)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 12.07   13.77   14.27 14.65 14.73 12.07 12.39
First round 23 12.13   13.54   20.25 12.13 13.70 12.49 14.42
2x2x2 Cube Second round 30 4.27   6.16   5.07 6.23 10.82 4.27 7.18
First round 22 5.38   5.72   6.95 5.38 5.74 5.40 6.01
4x4x4 Cube Combined First round 11 42.78   46.50   50.23 44.85 42.78 49.07 45.59
5x5x5 Cube Combined First round 20 1:30.16   1:42.83   1:30.16 1:45.32 1:46.70 1:54.73 1:36.47
3x3x3 One-Handed Second round 24 21.87   22.93   22.15 21.87 32.05 23.01 23.64
Combined First round 34 20.30   24.74   20.30 30.66 22.94 27.91 23.36
Megaminx Combined Final 12 2:16.96     2:37.66 2:16.96
Chan Tak Chuen (陳德泉)    Hong Kong
Chan Tak Chuen (陳德泉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 45 14.33   16.37   14.33 17.91 16.55 14.64 DNF
First round 48 13.80   15.92   15.88 27.75 13.80 16.66 15.22
2x2x2 Cube First round 43 6.53   7.21   7.40 6.53 11.15 7.11 7.13
4x4x4 Cube Combined First round 51 1:16.71     1:16.71 1:19.22
3x3x3 One-Handed Second round 33 20.75   25.23   27.92 23.45 25.01 27.22 20.75
Combined First round 30 20.11   23.99   20.11 25.24 24.97 26.04 21.77
Rubik's Clock Final 9 19.26   28.68   20.13 DNF 22.72 19.26 43.20
Chaohui Lin (林朝辉)    China
Chaohui Lin (林朝辉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 44 14.97   16.36   15.14 14.97 17.62 18.12 16.31
First round 34 12.13   14.70   13.41 15.37 12.13 15.33 16.30
2x2x2 Cube First round 52 4.83   7.85   6.25 12.43 4.88 12.56 4.83
4x4x4 Cube Combined First round 36 55.38   1:07.43   55.38 1:09.94 1:04.88 1:07.59 1:09.81
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 52 32.70     44.97 32.70
Pyraminx Final 10 4.67   7.53   7.53 10.12 7.45 7.62 4.67
First round 9 5.80   7.05   6.97 8.37 6.55 5.80 7.62
Skewb Final 18 15.29   19.74   16.00 15.29 26.58 26.44 16.79
Square-1 Combined Final 16 DNF     DNF DNF
Chenchuan Lin (林晨川)    China
Chenchuan Lin (林晨川)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 59 16.97   19.34   21.25 19.16 16.97 DNF 17.61
First round 58 16.04   17.46   16.24 23.21 16.97 19.17 16.04
2x2x2 Cube First round 46 6.01   7.41   6.68 6.01 9.78 8.02 7.52
4x4x4 Cube Combined First round 59 1:44.09     1:44.09 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 61 44.58     DNF 44.58
Cheng Chen (陈成)    China
Cheng Chen (陈成)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 51 15.36   17.24   18.20 15.36 17.33 17.01 17.39
First round 55 14.90   17.14   17.88 17.05 16.50 14.90 20.34
Pyraminx First round 18 6.88   9.08   9.31 11.42 8.54 6.88 9.40
Square-1 Combined Final 1 12.91   14.96   14.14 12.91 17.01 18.56 13.73
Chengzhang Lin (林成璋)    China
Chengzhang Lin (林成璋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 50 13.96   17.22   16.08 20.84 19.21 16.38 13.96
First round 49 13.97   15.97   16.20 18.61 15.51 16.21 13.97
2x2x2 Cube First round 42 4.11   7.21   6.18 6.80 10.36 4.11 8.66
4x4x4 Cube Combined First round 23 50.96   55.27   54.77 50.96 57.35 59.20 53.69
5x5x5 Cube Combined First round 23 1:41.45   1:50.41   2:01.99 1:59.55 1:46.32 1:41.45 1:45.35
6x6x6 Cube Combined Final 16 4:05.65     4:05.65
7x7x7 Cube Combined Final 12 5:24.94     5:24.94
3x3x3 One-Handed Second round 39 32.05   34.52   32.05 36.27 32.46 34.84 DNF
Combined First round 40 24.50   29.91   24.50 30.15 29.98 30.07 29.69
Pyraminx First round 31 12.57   14.81   13.58 21.08 15.23 12.57 15.61
Skewb Final 14 13.90   17.88   20.86 13.90 16.45 16.34 DNF
Chenxiao Lü (吕晨啸)    China
Chenxiao Lü (吕晨啸)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 95 30.90   42.78   30.94 55.53 41.87 30.90 1:07.76
2x2x2 Cube First round 75 18.58   25.20   31.16 18.58 19.04 25.41 35.16
Chia-Liang Tai (戴嘉良)    Taiwan
Chia-Liang Tai (戴嘉良)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 12.70   13.70   13.60 17.69 12.79 14.70 12.70
First round 18 12.53   13.01   13.04 12.53 12.59 14.64 13.39
4x4x4 Cube Combined First round 30 50.54   58.73   1:02.31 50.54 53.11 1:12.91 1:00.77
3x3x3 One-Handed Second round 14 19.16   20.45   22.12 26.29 19.16 20.02 19.22
Combined First round 6 14.46   18.51   18.63 17.44 14.46 21.02 19.46
Rubik's Clock Final 2 8.82   9.65   9.11 10.11 9.72 8.82 12.48
Pyraminx Final 2 3.06   5.18   8.15 5.29 4.41 3.06 5.84
First round 2 3.09   3.97   3.99 7.06 4.19 3.72 3.09
Skewb Final 5 7.09   8.11   8.89 8.51 7.09 7.17 8.65
Square-1 Combined Final 7 19.11   23.49   25.66 19.98 19.11 27.92 24.83
Chung-Han Hsu (許鍾瀚)    Taiwan
Chung-Han Hsu (許鍾瀚)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 9.39   12.52   12.18 15.08 12.12 13.27 9.39
First round 13 10.76   12.51   12.73 14.00 10.76 11.65 13.16
2x2x2 Cube Final 9 4.37   4.86   5.57 4.56 4.37 4.45 6.52
Second round 8 2.67   4.46   2.67 4.81 5.29 4.70 3.87
First round 9 3.55   4.64   5.13 3.55 4.06 6.95 4.72
4x4x4 Cube Combined First round 12 40.31   46.87   46.21 40.31 50.63 47.25 47.16
5x5x5 Cube Final 6 1:16.47   1:26.65   1:32.83 1:53.93 1:24.86 1:16.47 1:22.25
Combined First round 4 1:16.65   1:23.15   1:25.51 1:48.31 1:21.90 1:22.04 1:16.65
6x6x6 Cube Combined Final 6 2:59.80   3:03.99   2:59.80 3:00.58 3:11.60
7x7x7 Cube Combined Final 15 5:50.62     5:50.62
3x3x3 One-Handed Second round 17 18.78   21.01   27.27 19.10 18.78 23.40 20.52
Combined First round 19 17.40   20.61   20.66 25.30 17.40 19.77 21.40
Megaminx Combined Final 3 1:15.43   1:30.54   1:33.99 1:38.89 1:26.83 1:30.79 1:15.43
Square-1 Combined Final 5 12.55   18.32   12.55 19.66 18.96 16.33 21.53
Danqian Liu (刘丹倩)    China
Danqian Liu (刘丹倩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 39 13.83   15.15   14.05 16.66 14.75 17.33 13.83
First round 50 14.50   16.01   18.08 15.44 14.50 16.72 15.86
2x2x2 Cube First round 58 5.67   8.72   9.78 5.67 8.75 18.86 7.63
4x4x4 Cube Combined First round 19 42.73   51.80   1:03.65 54.27 48.04 53.09 42.73
5x5x5 Cube Combined First round 25 1:56.29   2:01.98   1:56.75 2:02.13 2:13.83 2:07.05 1:56.29
Pyraminx First round 29 11.64   14.36   11.64 15.51 15.55 14.81 12.77
Dorian Dewez    Belgium
Dorian Dewez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 18.16   20.08   20.75 18.16 20.22 24.34 19.26
2x2x2 Cube Final 11 3.68   5.48   5.63 8.68 5.72 5.10 3.68
Second round 7 3.53   4.25   3.59 4.73 9.43 3.53 4.43
First round 25 3.44   6.02   4.27 3.44 7.61 6.72 7.08
4x4x4 Cube Combined First round 42 1:01.23     1:01.23 1:19.67
5x5x5 Cube Combined First round 37 2:40.17     3:31.29 2:40.17
3x3x3 Blindfolded Final 4 4:40.25   DNF   4:40.25 DNF DNF
First round 7 3:51.25   DNF   DNF 3:51.25 DNF
3x3x3 One-Handed Second round 38 25.15   32.38   DNF 25.15 27.36 27.32 42.47
Combined First round 36 20.30   25.84   24.47 20.30 27.36 30.10 25.69
Pyraminx Final 11 6.71   7.89   8.03 13.35 7.36 6.71 8.27
First round 7 5.47   6.88   5.47 8.25 5.61 6.78 9.69
Skewb Final 13 12.98   15.96   DNF 19.68 15.05 13.16 12.98
Er-Sheng Kuo (郭爾陞)    Taiwan
Er-Sheng Kuo (郭爾陞)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 11.87   12.91   13.29 13.03 13.83 12.41 11.87
First round 15 11.58   12.75   11.58 13.28 13.12 13.11 12.01
2x2x2 Cube Second round 32 5.50   6.18   5.50 6.95 6.43 5.67 6.45
First round 33 4.68   6.41   7.40 5.61 11.09 6.22 4.68
4x4x4 Cube Final 4 35.69   39.78   42.26 41.91 35.69 40.76 36.68
Combined First round 6 33.86   42.60   41.63 52.47 33.86 38.33 47.84
5x5x5 Cube Combined First round 16 1:31.22   1:39.54   1:48.19 1:48.68 1:32.75 1:31.22 1:37.69
6x6x6 Cube Combined Final 14 3:38.56     3:38.56
7x7x7 Cube Combined Final 18 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Second round 21 19.45   22.43   20.49 22.87 19.45 23.94 23.96
Combined First round 12 16.29   19.72   16.29 22.55 16.44 29.52 20.16
Skewb Final 7 9.74   11.60   11.31 12.95 10.96 9.74 12.53
Fan Zhong (钟帆)    China
Fan Zhong (钟帆)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 84 22.73   24.99   27.22 22.87 24.88 40.47 22.73
Fangyuan Chang (常方圆)    China
Fangyuan Chang (常方圆)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 71 8.25   13.94   13.89 8.25 16.71 15.28 12.66
Fangzhe Chen (陈方哲)    China
Fangzhe Chen (陈方哲)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 90 29.81   33.94   40.42 31.30 32.20 29.81 38.32
Feng Lin (林峰)    China
Feng Lin (林峰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 12.26   13.92   12.26 13.69 13.67 18.45 14.41
First round 21 10.91   13.30   13.63 16.56 14.46 11.81 10.91
2x2x2 Cube Second round 37 6.33   7.37   10.08 6.94 8.16 6.33 7.02
First round 24 5.21   6.00   5.73 5.21 5.97 6.37 6.30
3x3x3 One-Handed Combined First round 62 47.86     47.86 DNF
Square-1 Combined Final 13 30.03   47.05   30.03 59.12 39.22 DNF 42.82
Ganghui Lin (林刚辉)    China
Ganghui Lin (林刚辉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 12.96   13.40   14.03 13.05 15.09 12.96 13.12
First round 26 11.68   13.79   22.92 11.68 13.48 15.39 12.50
2x2x2 Cube Second round 24 4.12   5.85   4.12 5.55 5.44 6.93 6.57
First round 27 4.40   6.09   6.00 4.40 5.85 6.41 9.17
4x4x4 Cube Combined First round 27 53.81   55.78   56.76 58.00 53.81 54.60 55.98
5x5x5 Cube Combined First round 22 1:37.18   1:47.30   1:42.95 1:55.68 1:55.51 1:37.18 1:43.43
6x6x6 Cube Combined Final 18 4:34.76     4:34.76
3x3x3 One-Handed Second round 25 19.62   23.42   25.19 24.82 19.62 20.24 25.79
Combined First round 31 21.44   24.32   23.71 DNF 24.97 24.28 21.44
Geyu Lin (林格宇)    China
Geyu Lin (林格宇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 109 18.08   DNF   20.23 19.92 DNF 18.08 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 50 1:14.43     1:16.20 1:14.43
5x5x5 Cube Combined First round 40 DNF     DNF DNF
Guangye Zhang (张广业)    China
Guangye Zhang (张广业)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 13.90   14.89   13.90 14.54 13.95 16.17 21.70
First round 24 12.09   13.66   16.28 14.25 13.96 12.09 12.76
2x2x2 Cube First round 51 6.46   7.68   7.90 10.40 7.36 7.77 6.46
4x4x4 Cube Combined First round 25 49.94   55.63   58.48 53.57 49.94 57.12 56.20
5x5x5 Cube Combined First round 29 2:03.30     2:03.30 2:33.52
3x3x3 One-Handed Second round 35 23.24   26.81   28.93 33.08 23.24 27.70 23.79
Combined First round 32 19.73   24.38   19.73 35.28 25.49 23.74 23.92
Rubik's Clock Final 6 14.10   14.62   14.10 14.53 14.64 14.69 21.96
Hao Wu (吴昊)    China
Hao Wu (吴昊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 93 25.58   40.49   54.75 34.29 DNF 25.58 32.43
4x4x4 Cube Combined First round 60 DNF     DNF DNF
Hao-Zheng Lin (林浩正)    Taiwan
Hao-Zheng Lin (林浩正)
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Cube Final 2 33.46   38.04   38.62 36.63 33.46 38.86 40.28
Combined First round 2 33.61   37.62   33.61 40.80 35.36 36.71 46.25
5x5x5 Cube Final 3 1:14.18   1:18.22   1:14.18 1:55.96 1:15.98 1:18.13 1:20.56
Combined First round 3 1:14.30   1:16.62   1:14.30 1:19.47 1:14.38 1:25.05 1:16.00
6x6x6 Cube Combined Final 9 3:01.24   3:08.35   3:01.24 3:16.84 3:06.97
3x3x3 One-Handed Final 5 13.18   17.38   13.18 22.69 15.82 18.30 18.03
Second round 8 16.37   18.95   19.49 19.14 16.37 18.22 22.30
Combined First round 3 15.05   17.55   15.05 19.76 15.83 17.06 19.79
Haotian Zheng (郑皓天)    China
Haotian Zheng (郑皓天)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 43 14.34   15.96   16.23 15.91 DNF 14.34 15.74
First round 40 12.55   15.12   12.55 15.25 15.23 15.60 14.89
2x2x2 Cube Final 12 4.99   5.98   4.99 5.41 5.82 DNF 6.72
Second round 12 4.07   4.69   4.47 8.22 4.10 4.07 5.50
First round 29 4.49   6.21   6.14 4.49 6.85 5.64 10.50
4x4x4 Cube Combined First round 39 59.83   1:15.48   1:16.53 59.83 1:21.45 1:26.11 1:08.45
3x3x3 One-Handed Second round 31 23.36   24.92   30.64 24.27 23.36 24.44 26.05
Combined First round 37 21.54   25.97   25.39 24.10 28.41 29.92 21.54
Haowei Fan (樊浩玮)    China
Haowei Fan (樊浩玮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 8.73   10.80   8.73 10.48 11.28 11.47 10.64
Second round 1 8.60   9.16   8.82 9.19 8.60 10.32 9.46
First round 1 8.53   8.87   8.53 8.56 10.21 9.41 8.65
2x2x2 Cube First round 77 3.53   DNF   DNF 3.53 8.05 3.74 DNF
4x4x4 Cube Final 3 35.25   39.55   44.68 35.25 39.17 40.21 39.28
Combined First round 3 34.45   38.66   38.58 41.23 39.62 37.78 34.45
5x5x5 Cube Combined First round 17 1:27.81   1:40.60   1:30.16 1:51.26 1:27.81 1:40.37 1:53.53
3x3x3 One-Handed Second round 20 16.83   22.32   22.07 16.83 23.55 25.88 21.35
Combined First round 21 18.03   21.16   20.74 23.64 18.03 23.12 19.63
Megaminx Combined Final 1 59.37   1:01.69   1:06.76 1:04.64 1:00.83 59.60 59.37
Hongshu Chen (陈鸿澍)    China
Hongshu Chen (陈鸿澍)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 52 16.84   17.35   17.05 17.92 17.49 17.52 16.84
First round 47 14.74   15.66   15.55 16.03 15.40 14.74 17.33
2x2x2 Cube First round 68 8.03   12.26   8.03 15.51 12.99 8.29 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 52 1:23.07     1:23.07 1:30.85
Hongwei Xie (谢鸿伟)    China
Hongwei Xie (谢鸿伟)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 17.07   20.72   21.47 20.41 22.19 20.29 17.07
2x2x2 Cube First round 62 6.10   10.25   11.00 6.10 11.11 8.63 24.16
4x4x4 Cube Combined First round 57 1:34.16     1:34.16 1:43.53
Huajun Li (李华钧)    China
Huajun Li (李华钧)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 20.00   24.79   23.45 22.80 20.00 28.12 32.25
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Hui Xu (徐慧)    China
Hui Xu (徐慧)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 110 35.95   DNF   DNF 37.71 47.72 35.95 DNF
2x2x2 Cube First round 72 12.90   14.46   13.43 DNF 13.98 12.90 15.97
Hung Lo (羅鴻)    Taiwan
Hung Lo (羅鴻)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 11.71   13.53   14.79 12.54 13.25 11.71 17.67
First round 30 10.28   14.24   15.49 14.28 10.28 15.83 12.94
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 11 19.26   20.03   19.54 19.26 23.29 19.30 21.26
Combined First round 11 18.65   19.69   18.65 20.14 22.63 18.69 20.23
Rubik's Clock Final 1 7.77   8.46   9.42 8.48 7.77 7.99 8.92
Pyraminx Final 5 5.22   6.57   6.25 11.65 5.22 6.37 7.09
First round 6 5.79   6.61   5.79 16.30 6.41 6.96 6.47
Skewb Final 16 13.26   17.94   14.36 13.26 25.13 14.33 48.55
I-Hsun Li (李奕勳)    Taiwan
I-Hsun Li (李奕勳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.31   13.23   13.57 13.77 12.31 13.69 12.44
Second round 9 10.21   11.62   10.21 13.85 10.50 21.68 10.50
First round 32 10.62   14.37   17.41 DNF 11.15 14.56 10.62
2x2x2 Cube Final 13 4.18   6.60   21.19 4.18 7.04 5.02 7.73
Second round 15 3.21   4.81   3.21 4.93 8.46 3.96 5.53
First round 36 4.26   6.73   7.75 4.26 DNF 5.40 7.05
4x4x4 Cube Combined First round 16 46.44   49.33   52.77 46.44 53.11 47.93 47.30
5x5x5 Cube Final 8 1:23.04   1:29.70   1:26.82 1:32.04 1:30.24 1:23.04 1:39.37
Combined First round 9 1:19.86   1:29.10   1:32.61 1:24.91 1:38.50 1:19.86 1:29.77
6x6x6 Cube Combined Final 2 2:26.84   2:38.94   2:39.17 2:26.84 2:50.82
7x7x7 Cube Combined Final 4 3:38.79   3:45.59   3:42.02 3:38.79 3:55.96
Megaminx Combined Final 7 1:42.95   1:54.19   1:48.42 1:42.95 1:43.77 2:10.38 2:13.49
Jianguo He (何建国)    China
Jianguo He (何建国)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 11.69   13.32   15.03 15.06 11.69 13.08 11.84
First round 44 13.44   15.46   15.72 15.40 16.44 15.25 13.44
2x2x2 Cube First round 40 3.76   7.11   7.99 3.76 5.53 7.81 10.68
4x4x4 Cube Combined First round 26 47.88   55.69   49.91 50.07 1:07.10 47.88 1:07.14
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 50 23.72   DNF   28.62 32.93 DNF 23.72 DNF
Jiawen Wu (吴嘉文)    China
Jiawen Wu (吴嘉文)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 13.11   14.04   14.11 15.21 14.13 13.89 13.11
First round 20 12.06   13.24   12.06 12.94 13.14 16.38 13.65
2x2x2 Cube Final 3 2.90   3.77   2.90 3.37 3.80 4.25 4.14
Second round 4 2.38   3.87   2.38 4.07 3.88 3.67 4.74
First round 5 2.89   3.76   4.11 3.16 4.02 2.89 5.34
4x4x4 Cube Combined First round 24 50.91   55.43   55.85 53.83 50.91 56.61 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 24 1:36.55   1:51.71   1:55.39 1:48.92 1:55.83 1:50.83 1:36.55
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:21.25   DNF   1:21.25 1:21.27 DNF
First round 3 1:38.57   DNF   DNF DNF 1:38.57
3x3x3 One-Handed Second round 32 20.55   25.07   24.87 27.09 20.55 DNF 23.24
Combined First round 23 19.92   21.57   20.93 27.28 19.92 20.74 23.04
Rubik's Clock Final 3 10.25   12.99   DNF 15.88 10.25 12.55 10.53
Megaminx Combined Final 4 1:36.71   1:41.09   1:43.91 1:38.27 1:41.96 1:36.71 1:43.05
Pyraminx Final 12 4.38   8.38   10.90 9.93 8.12 7.08 4.38
First round 5 5.67   6.44   5.77 5.67 7.07 6.55 7.00
Skewb Final 11 12.27   14.00   12.27 14.50 13.84 13.70 14.45
Jiayu Wang (王佳宇)    China
Jiayu Wang (王佳宇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 8.31   10.48   10.12 8.31 10.27 13.06 11.04
Second round 3 8.32   9.98   8.63 8.32 9.82 11.50 11.93
First round 3 8.95   9.51   9.81 9.35 10.28 8.95 9.38
2x2x2 Cube Second round 21 4.55   5.42   5.71 4.70 4.55 DNF 5.85
First round 16 2.46   5.30   2.46 5.03 5.88 5.00 6.06
4x4x4 Cube Combined First round 17 47.11   49.62   47.11 47.64 49.04 52.19 53.25
5x5x5 Cube Combined First round 31 2:08.93     2:08.93 DNF
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 12.01   14.65   13.57 14.23 16.16 17.16 12.01
Second round 2 13.82   15.29   14.08 17.08 13.82 16.32 15.46
Combined First round 8 16.64   19.30   18.69 18.57 20.65 21.40 16.64
Jiejie Du (杜杰杰)    China
Jiejie Du (杜杰杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 10.05   13.87   17.06 13.71 10.05 15.19 12.70
First round 17 11.43   12.89   11.96 11.43 13.05 15.92 13.66
4x4x4 Cube Combined First round 48 1:11.23     1:23.15 1:11.23
3x3x3 One-Handed Second round 27 21.59   24.18   21.59 25.47 25.18 21.90 DNF
Combined First round 16 17.21   20.20   17.77 23.05 20.06 17.21 22.78
Skewb Final 1 5.26   6.17   5.95 6.44 6.11 5.26 8.04
Jingdi Liu (刘靖迪)    China
Jingdi Liu (刘靖迪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 60 17.81   20.14   17.81 18.46 24.58 20.44 21.52
First round 56 16.42   17.14   16.97 17.24 17.22 16.42 DNF
2x2x2 Cube First round 45 4.68   7.39   7.70 4.68 7.40 7.06 12.00
4x4x4 Cube Combined First round 43 1:04.40     1:14.19 1:04.40
5x5x5 Cube Combined First round 34 2:27.56     2:27.56 2:39.46
3x3x3 One-Handed Combined First round 42 23.64   30.84   32.04 28.50 23.64 31.98 34.31
Jingkun Pu (蒲精昆)    China
Jingkun Pu (蒲精昆)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 19.44   21.22   19.78 19.44 21.64 24.58 22.25
Jr-Wei Jang (張智瑋)    Taiwan
Jr-Wei Jang (張智瑋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 8.49   10.81   10.80 12.59 10.40 11.23 8.49
Second round 6 9.84   10.88   11.24 10.55 9.84 10.84 11.95
First round 6 9.73   10.50   11.68 10.91 10.58 9.73 10.01
2x2x2 Cube Second round 26 3.26   5.97   4.96 7.85 3.26 5.09 9.18
First round 10 2.97   4.82   6.13 2.97 5.61 3.35 5.50
4x4x4 Cube Final 6 30.42   40.86   40.36 42.52 30.42 42.48 39.74
Combined First round 5 39.81   42.41   39.81 42.13 44.53 40.58 1:40.00
5x5x5 Cube Combined First round 11 1:17.43   1:30.94   1:17.43 1:45.80 1:24.83 1:27.84 1:40.15
3x3x3 One-Handed Second round 10 16.99   20.03   20.47 16.99 20.57 20.39 19.23
Combined First round 25 16.51   22.37   16.51 21.92 25.68 DNF 19.51
Kaijun Lin (林恺俊)    China
Kaijun Lin (林恺俊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 10.11   11.30   10.46 11.45 11.99 10.11 12.80
Second round 7 9.21   11.17   11.65 9.21 13.21 10.91 10.94
First round 5 9.37   10.48   10.39 9.99 9.37 12.00 11.05
2x2x2 Cube Final 4 3.16   3.95   4.32 3.90 3.16 4.23 3.72
Second round 6 2.71   4.12   2.71 4.29 3.65 DNF 4.41
First round 7 3.22   4.46   7.48 4.69 3.22 4.01 4.67
5x5x5 Cube Combined First round 13 1:31.86   1:35.33   1:31.86 1:54.25 1:34.43 1:34.73 1:36.82
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 12 16.99   20.14   16.99 24.41 20.42 20.40 19.61
Combined First round 10 17.93   19.51   19.51 17.93 30.43 19.67 19.34
Kailong Li (李开隆)    China
Kailong Li (李开隆)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.87   9.99   9.74 10.54 9.75 10.47 8.87
Second round 4 8.49   10.18   11.51 8.49 9.46 9.75 11.34
First round 2 8.23   9.34   9.01 10.26 8.23 14.97 8.75
2x2x2 Cube Second round 16 3.46   5.10   5.00 5.04 3.46 7.44 5.25
First round 6 2.04   3.77   3.51 2.04 3.98 3.97 3.83
4x4x4 Cube Final 5 38.23   40.72   40.34 42.24 44.84 39.58 38.23
Combined First round 4 38.01   39.62   42.81 38.01 40.95 39.37 38.55
5x5x5 Cube Final 1 1:04.02   1:12.35   1:16.41 1:19.11 1:11.72 1:04.02 1:08.92
Combined First round 2 1:05.18   1:14.36   1:15.92 1:14.81 1:12.35 1:05.18 1:20.73
6x6x6 Cube Combined Final 3 2:32.44   2:39.00   2:45.62 2:38.93 2:32.44
7x7x7 Cube Combined Final 3 3:32.70   3:42.14   3:49.37 3:32.70 3:44.35
3x3x3 One-Handed Second round 15 17.55   20.82   24.89 19.24 17.55 22.24 20.98
Combined First round 13 16.64   19.80   16.64 22.67 19.68 21.18 18.53
Kunyu Zhuang (庄堃宇)    China
Kunyu Zhuang (庄堃宇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 38 13.85   14.97   14.75 13.85 14.95 17.82 15.20
First round 35 13.75   14.78   13.75 14.92 15.41 DNF 14.00
4x4x4 Cube Combined First round 28 49.55   57.36   56.99 56.89 58.53 49.55 58.21
5x5x5 Cube Combined First round 27 1:56.78   2:07.13   1:56.78 2:24.46 2:10.77 1:59.09 2:11.53
Letian Hu (胡乐天)    China
Letian Hu (胡乐天)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 12.24   13.32   13.80 12.24 13.56 13.07 13.32
First round 11 10.65   12.23   12.30 12.38 10.65 14.75 12.00
Pyraminx First round 22 9.14   10.96   10.33 12.08 12.78 10.46 9.14
Leung Yu Ching (梁宇正)    Hong Kong
Leung Yu Ching (梁宇正)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 86 19.76   25.40   19.76 20.35 32.30 32.75 23.56
3x3x3 One-Handed Combined First round 59 39.58     39.58 43.39
Lin Chen (陈霖)    China
Lin Chen (陈霖)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 9.35   11.22   11.90 12.02 9.35 9.89 11.88
Second round 8 9.04   11.50   11.45 9.04 11.62 11.63 11.42
First round 7 9.54   10.72   11.90 9.54 12.09 9.64 10.62
5x5x5 Cube Final 2 1:04.61   1:13.21   1:21.33 1:15.31 1:04.61 1:16.65 1:07.66
Combined First round 6 1:15.80   1:27.43   DNF 1:20.78 1:22.99 1:15.80 1:38.51
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:06.05   2:09.92   2:12.04 2:11.68 2:06.05
7x7x7 Cube Combined Final 1 2:57.17   3:04.99   2:57.17 3:02.29 3:15.51
3x3x3 One-Handed Final 2 13.46   15.00   15.46 15.47 14.08 13.46 15.58
Second round 1 13.25   14.08   13.25 15.50 14.63 13.84 13.78
Combined First round 1 13.17   13.76   NR 13.34 14.03 13.17 13.92 17.89
Lincheng Cai (蔡林成)    China
Lincheng Cai (蔡林成)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 17.77   18.51   20.11 17.86 18.68 17.77 19.00
2x2x2 Cube First round 66 8.34   12.01   11.42 8.34 15.16 9.46 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 54 1:24.96     1:24.96 1:30.57
5x5x5 Cube Combined First round 33 2:19.32     2:25.01 2:19.32
3x3x3 One-Handed Combined First round 48 27.62   37.30   1:01.23 27.62 37.60 30.76 43.53
Pyraminx First round 20 8.07   10.32   11.16 8.97 13.06 10.83 8.07
Skewb Final 17 13.00   18.41   16.72 23.02 13.00 15.50 24.19
Long Zhou (周隆)    China
Long Zhou (周隆)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 11.87   14.00   11.87 14.06 14.66 13.27 15.18
First round 14 11.44   12.69   12.60 11.44 13.31 15.55 12.15
2x2x2 Cube Second round 22 4.16   5.57   4.16 5.68 5.80 8.59 5.24
First round 17 2.12   5.32   5.62 2.12 4.69 5.67 5.64
4x4x4 Cube Combined First round 14 43.91   48.05   47.37 49.34 43.91 1:01.06 47.43
5x5x5 Cube Combined First round 18 1:31.68   1:41.29   1:53.77 1:36.37 1:33.73 1:56.62 1:31.68
6x6x6 Cube Combined Final 19 DNF     DNF
7x7x7 Cube Combined Final 16 6:12.75     6:12.75
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 28 18.56   24.20   23.40 41.03 26.00 18.56 23.20
Combined First round 27 19.74   22.94   19.74 23.83 23.32 21.68 24.81
Pyraminx First round 15 6.80   8.26   6.96 9.68 8.15 6.80 10.20
Lunzeng Huang (黄伦增)    China
Lunzeng Huang (黄伦增)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 89 25.77   30.95   33.13 30.59 25.77 32.68 29.58
2x2x2 Cube First round 70 10.97   13.35   14.97 12.18 10.97 14.46 13.40
Ming Zheng (郑鸣)    China
Ming Zheng (郑鸣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 15.46   17.90   17.32 20.60 15.46 20.16 16.22
Square-1 Combined Final 9 22.59   26.02   27.70 26.90 28.54 23.46 22.59
Mok Mun Wai (莫滿懷)    Hong Kong
Mok Mun Wai (莫滿懷)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 13.33   14.24   13.36 14.85 14.50 16.53 13.33
First round 42 13.44   15.45   15.09 14.26 20.87 13.44 16.99
2x2x2 Cube First round 49 2.94   7.62   9.40 2.94 6.93 6.54 10.63
3x3x3 One-Handed Second round 36 26.55   27.19   32.32 27.47 26.65 26.55 27.45
Combined First round 39 23.65   28.23   25.13 30.84 30.43 23.65 29.12
Megaminx Combined Final 2 1:01.47   1:21.16   1:13.44 1:30.74 1:19.31 1:01.47 1:46.35
Pyraminx First round 19 6.99   9.67   6.99 8.85 10.50 11.98 9.66
Skewb Final 12 9.30   NR 14.31   NR 15.07 11.28 9.30 DNF 16.59
Ningyuan Chen (陈宁远)    China
Ningyuan Chen (陈宁远)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 17.53   19.35   24.40 19.21 17.53 20.53 18.30
Peiquan Sun (孙培泉)    China
Peiquan Sun (孙培泉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 18.37   21.18   20.39 18.37 29.87 23.32 19.83
2x2x2 Cube First round 60 8.25   9.25   9.85 16.61 8.32 8.25 9.57
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pinchuan Lin (林品川)    China
Pinchuan Lin (林品川)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 18.22   20.82   24.60 18.75 27.21 18.22 19.11
4x4x4 Cube Combined First round 55 1:26.26     1:26.26 1:31.09
3x3x3 One-Handed Combined First round 57 38.15     46.57 38.15
Qiang Gong (龚强)    China
Qiang Gong (龚强)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 12.06   13.82   14.52 12.06 12.18 14.76 15.77
First round 19 11.61   13.22   14.00 12.22 13.43 11.61 14.58
2x2x2 Cube Second round 19 5.02   5.31   5.02 5.69 5.53 5.09 5.31
First round 21 4.76   5.69   6.90 4.76 5.05 6.08 5.95
4x4x4 Cube Combined First round 22 51.73   53.37   51.97 52.72 57.01 55.43 51.73
3x3x3 One-Handed Second round 37 26.21   30.22   33.51 28.87 29.51 26.21 32.27
Combined First round 15 17.15   20.07   17.15 17.28 23.53 20.30 22.62
Qiang Liu (刘强)    China
Qiang Liu (刘强)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 87 19.89   27.38   27.29 23.84 31.01 42.98 19.89
2x2x2 Cube First round 69 9.00   12.74   15.21 11.88 12.50 13.83 9.00
Qianlin Liu (刘乾林)    China
Qianlin Liu (刘乾林)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 108 17.44   DNF   18.42 DNF 19.60 DNF 17.44
2x2x2 Cube Second round 33 5.15   6.40   6.47 6.22 6.50 5.15 7.34
First round 26 5.42   6.02   6.20 6.19 5.42 5.68 7.72
4x4x4 Cube Combined First round 45 1:06.75     1:06.75 1:13.05
5x5x5 Cube Combined First round 35 2:30.34     2:43.26 2:30.34
3x3x3 One-Handed Combined First round 56 37.62     DNF 37.62
Qingwei Kong (孔庆玮)    China
Qingwei Kong (孔庆玮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 13.74   14.90   14.98 13.74 16.79 15.85 13.86
First round 45 14.56   15.52   17.48 15.44 14.56 15.90 15.23
4x4x4 Cube Combined First round 29 46.81   58.10   58.53 1:05.83 57.46 46.81 58.31
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx Final 4 4.21   5.33   5.92 9.95 4.49 5.57 4.21
First round 3 4.38   5.16   5.73 5.38 5.45 4.66 4.38
Qingxi Zhao (赵倾溪)    China
Qingxi Zhao (赵倾溪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 47 14.24   16.95   14.24 17.32 21.18 18.70 14.84
First round 51 13.75   16.03   13.75 16.33 14.50 17.27 20.39
2x2x2 Cube First round 50 6.88   7.65   7.40 6.88 7.52 DNF 8.03
4x4x4 Cube Combined First round 44 1:05.52     1:08.21 1:05.52
7x7x7 Cube Combined Final 17 6:26.48     6:26.48
3x3x3 One-Handed Combined First round 55 34.44     DNF 34.44
Rubik's Clock Final 7 14.28   16.30   DNF 16.37 14.28 17.16 15.37
Pyraminx First round 34 12.43   18.01   12.43 20.97 17.49 18.89 17.65
Rui-Jun Liu (劉睿鈞)    Taiwan
Rui-Jun Liu (劉睿鈞)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 12.71   13.30   12.71 13.25 13.22 15.08 13.44
First round 36 12.68   14.89   12.68 16.07 14.34 16.01 14.33
2x2x2 Cube Second round 25 3.51   5.96   4.91 6.75 6.23 8.25 3.51
First round 14 4.08   5.21   4.08 5.59 6.14 5.30 4.73
4x4x4 Cube Combined First round 15 42.37   48.58   50.12 47.71 47.92 55.70 42.37
5x5x5 Cube Combined First round 14 1:31.98   1:35.90   1:32.75 1:37.05 1:41.75 1:37.89 1:31.98
6x6x6 Cube Combined Final 15 3:48.59     3:48.59
7x7x7 Cube Combined Final 10 5:08.37     5:08.37
3x3x3 One-Handed Second round 23 20.42   22.83   23.73 22.90 21.87 20.42 28.90
Combined First round 28 21.47   23.08   23.75 22.32 26.30 21.47 23.18
Pyraminx Final 6 5.71   6.57   6.19 7.11 5.71 6.96 6.56
First round 11 4.92   7.37   4.92 8.46 7.40 7.59 7.11
Skewb Final 10 11.13   13.45   11.13 14.04 13.05 13.25 14.60
Square-1 Combined Final 4 16.99   18.02   20.24 17.22 17.54 19.30 16.99
Ruilin Wen (温瑞林)    China
Ruilin Wen (温瑞林)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 41 12.55   15.47   12.55 DNF 17.01 16.67 12.73
First round 43 14.42   15.45   15.64 14.42 16.05 18.71 14.65
3x3x3 One-Handed Second round 40 26.24   DNF   DNF 26.46 26.24 31.60 DNF
Combined First round 38 25.43   26.50   27.33 34.88 25.77 26.40 25.43
Ruqiang Huang (黄如强)    China
Ruqiang Huang (黄如强)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 20.04   23.23   23.48 21.44 20.04 24.76 33.52
2x2x2 Cube First round 54 7.44   7.94   7.53 7.44 DNF 7.80 8.50
3x3x3 One-Handed Combined First round 60 41.99     42.40 41.99
Shenchuan Mao (毛神川)    China
Shenchuan Mao (毛神川)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 11.45   13.44   15.82 11.45 12.80 14.54 12.98
First round 29 13.74   14.21   14.47 13.91 15.64 14.26 13.74
2x2x2 Cube Second round 27 3.74   5.97   7.27 6.64 3.74 8.15 4.00
First round 13 4.01   5.12   4.01 5.04 5.21 5.12 7.23
4x4x4 Cube Combined First round 10 41.26   46.17   41.26 47.50 47.30 58.90 43.70
5x5x5 Cube Final 10 1:20.98   1:30.92   1:36.99 1:23.64 1:20.98 1:32.12 1:37.55
Combined First round 7 1:17.56   1:27.65   1:29.21 1:34.82 1:23.62 1:30.12 1:17.56
6x6x6 Cube Combined Final 4 2:30.97   2:39.54   2:30.97 2:33.96 2:53.70
7x7x7 Cube Combined Final 2 3:13.81   3:36.89   3:13.81 4:12.37 3:24.48
3x3x3 One-Handed Second round 30 18.15   24.68   32.93 28.76 18.15 24.13 21.15
Combined First round 29 21.03   23.64   21.03 21.85 25.94 23.14 33.08
Sheng Jiang (蒋笙)    China
Sheng Jiang (蒋笙)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 15.69   18.58   15.69 19.28 18.77 19.62 17.69
2x2x2 Cube Second round 36 6.09   7.37   6.09 7.62 7.40 7.51 7.20
First round 38 4.78   6.89   13.58 6.44 6.32 4.78 7.91
4x4x4 Cube Combined First round 47 1:08.68     1:17.16 1:08.68
5x5x5 Cube Combined First round 32 2:13.26     2:18.59 2:13.26
3x3x3 One-Handed Combined First round 53 33.79     33.79 38.52
Sheng Zhang (张升)    China
Sheng Zhang (张升)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 18.34   22.76   24.18 21.41 18.34 24.58 22.68
Shiyi Tao (陶诗毅)    China
Shiyi Tao (陶诗毅)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 13.88   18.21   20.40 16.47 13.88 17.77 21.28
Shu-Yii Luo (駱書翊)    Taiwan
Shu-Yii Luo (駱書翊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 10.28   12.64   13.13 12.77 10.28 12.01 14.53
First round 12 10.81   12.29   13.19 46.44 12.30 10.81 11.38
2x2x2 Cube Final 7 3.30   4.56   3.78 4.82 3.30 5.07 5.12
Second round 13 3.68   4.70   3.97 5.72 3.68 6.88 4.40
First round 37 4.31   6.73   7.69 7.31 4.31 5.19 8.86
4x4x4 Cube Combined First round 20 45.27   52.28   55.18 52.21 49.45 55.60 45.27
5x5x5 Cube Combined First round 19 1:36.28   1:42.31   1:44.67 1:36.28 1:41.56 1:44.50 1:40.87
6x6x6 Cube Combined Final 11 3:11.99   3:20.94   3:25.72 3:11.99 3:25.10
7x7x7 Cube Combined Final 14 5:48.22     5:48.22
3x3x3 One-Handed Final 6 15.08   18.34   17.71 16.15 15.08 21.99 21.16
Second round 9 17.83   19.74   17.83 20.10 20.61 18.52 22.63
Combined First round 7 15.74   19.02   19.34 18.37 20.17 15.74 19.34
Megaminx Combined Final 10 2:04.20     2:05.87 2:04.20
Pyraminx First round 14 6.77   7.98   6.77 6.90 9.57 7.46 10.32
Shujie Fang (方述杰)    China
Shujie Fang (方述杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 12.39   13.37   DNF 12.39 12.86 13.55 13.70
First round 22 11.62   13.40   12.35 16.19 11.67 DNF 11.62
2x2x2 Cube Final 5 3.30   4.51   4.46 DNF 3.30 4.46 4.60
Second round 3 1.83   3.40   1.83 4.97 2.67 3.56 3.96
First round 2 1.58   3.07   2.55 1.58 3.47 5.54 3.20
4x4x4 Cube Combined First round 21 51.59   52.93   53.39 57.62 52.33 53.06 51.59
5x5x5 Cube Combined First round 21 1:38.65   1:44.13   1:40.41 1:38.65 2:03.20 1:40.84 1:51.14
6x6x6 Cube Combined Final 17 4:16.11     4:16.11
7x7x7 Cube Combined Final 13 5:38.84     5:38.84
3x3x3 One-Handed Second round 13 18.55   20.26   20.54 19.37 18.55 20.87 23.99
Combined First round 17 16.21   20.53   21.66 16.21 19.35 22.75 20.59
Pyraminx First round 17 7.82   8.91   9.21 11.66 7.82 8.86 8.65
Skewb Final 15 13.10   17.90   19.88 15.33 19.35 19.01 13.10
Square-1 Combined Final 12 26.83   33.25   38.22 27.88 26.83 35.84 36.03
Sikai Xu (徐思凯)    China
Sikai Xu (徐思凯)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 15.13   20.52   24.88 18.55 21.77 21.25 15.13
4x4x4 Cube Combined First round 35 56.25   1:04.21   56.25 1:01.77 1:12.71 59.01 1:11.85
5x5x5 Cube Combined First round 30 2:06.88     2:06.88 2:07.24
3x3x3 One-Handed Combined First round 51 31.80     35.14 31.80
Sili Zhang (张斯力)    China
Sili Zhang (张斯力)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 88 24.51   29.81   27.21 32.32 24.51 40.41 29.89
Suzhen Li (李苏臻)    China
Suzhen Li (李苏臻)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 17.35   20.50   21.93 26.05 20.61 17.35 18.97
2x2x2 Cube First round 48 6.12   7.48   9.97 6.12 7.64 6.43 8.37
3x3x3 One-Handed Combined First round 58 38.66     38.66 DNF
Tao Hu (胡涛)    China
Tao Hu (胡涛)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 15.64   18.57   20.52 21.33 15.64 17.27 17.92
2x2x2 Cube Final 6 2.98   4.54   3.80 6.88 4.92 4.89 2.98
Second round 5 3.51   4.06   4.23 3.78 3.51 4.41 4.16
First round 8 3.67   4.46   4.72 4.46 3.67 4.45 4.47
4x4x4 Cube Combined First round 46 1:06.97     DNF 1:06.97
Pyraminx Final 3 3.68   5.31   3.68 6.83 4.34 7.72 4.75
First round 4 4.44   5.19   4.51 5.31 7.35 5.74 4.44
Skewb Final 2 4.44   6.18   4.44 5.28 7.72 6.61 6.65
Tongxiong Mao (茅同雄)    China
Tongxiong Mao (茅同雄)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 18.06   20.35   18.84 18.06 18.78 23.43 23.96
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 29 22.52   24.20   23.67 26.27 22.52 25.70 23.22
Combined First round 26 19.16   22.69   25.90 24.56 23.81 19.16 19.71
Tzu-Han Hung (洪梓菡)    Taiwan
Tzu-Han Hung (洪梓菡)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 17.06   19.90   20.66 18.36 17.06 20.68 21.54
2x2x2 Cube First round 53 4.07   7.89   10.75 4.07 6.81 9.62 7.24
4x4x4 Cube Combined First round 56 1:30.03     1:30.03 1:30.54
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 44 25.40   32.60   38.94 28.59 36.44 25.40 32.77
Megaminx Combined Final 13 2:37.32     2:37.32 3:09.52
Pyraminx First round 23 8.46   10.97   8.87 13.40 12.33 8.46 11.72
Skewb Final 9 11.08   12.62   13.65 12.05 11.08 14.64 12.15
Square-1 Combined Final 14 33.95   47.78   57.42 33.95 53.72 41.47 48.16
Weinan Lai (赖伟楠)    China
Weinan Lai (赖伟楠)
Event Round Place Best Average Result Details
Megaminx Combined Final 15 3:29.90     3:34.02 3:29.90
Weitao Lai (赖伟涛)    China
Weitao Lai (赖伟涛)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 101 45.91   53.20   DNF 1:04.80 45.91 46.80 48.00
Square-1 Combined Final 16 DNF     DNF DNF
Wenbin Wang (王文斌)    China
Wenbin Wang (王文斌)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 100 43.93   50.67   49.53 43.93 50.88 56.48 51.61
Wenda Chen (陈闻达)    China
Wenda Chen (陈闻达)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 40 13.75   15.26   26.43 14.47 13.75 17.47 13.85
First round 31 11.78   14.36   18.22 11.78 12.58 15.88 14.61
Wenliu Cheng (程文镠)    China
Wenliu Cheng (程文镠)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 91 36.53   39.14   41.14 36.53 37.58 38.69 DNF
2x2x2 Cube First round 63 6.36   10.73   10.23 6.36 12.40 9.56 12.50
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx First round 33 13.63   17.16   16.92 13.63 17.44 17.11 20.06
Wentao Lin (林文涛)    China
Wentao Lin (林文涛)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 85 21.52   25.34   21.52 27.23 26.79 22.80 26.43
Xianzheng Wu (吴贤铮)    China
Xianzheng Wu (吴贤铮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 17.67   20.84   DNF 18.03 20.53 23.95 17.67
2x2x2 Cube First round 57 7.30   8.61   9.83 8.15 7.30 8.86 8.81
Xiao Hu (胡霄)    China
Xiao Hu (胡霄)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 11.97   14.80   13.66 16.87 17.66 11.97 13.87
First round 16 11.43   12.88   15.00 12.25 12.22 14.16 11.43
2x2x2 Cube Final 8 3.34   4.80   4.58 6.44 3.34 5.17 4.66
Second round 10 4.13   4.52   4.13 4.49 4.28 4.80 5.01
First round 15 2.81   5.22   7.69 2.81 5.26 4.93 5.46
4x4x4 Cube Final 8 40.83   43.45   53.50 40.83 45.44 41.78 43.13
Combined First round 9 35.81   43.70   39.12 49.76 58.20 42.23 35.81
5x5x5 Cube Combined First round 12 1:30.63   1:34.01   1:31.78 1:36.61 1:30.63 1:35.12 1:35.13
6x6x6 Cube Combined Final 8 2:46.80   3:07.86   3:15.75 3:21.03 2:46.80
7x7x7 Cube Combined Final 7 4:40.78   4:52.28   4:40.78 4:49.56 5:06.50
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 6 3:02.86   DNF   DNF DNF 3:02.86
3x3x3 One-Handed Second round 19 17.68   21.64   23.19 17.68 22.22 20.83 21.88
Combined First round 14 14.27   19.95   14.27 20.75 20.25 23.05 18.84
Rubik's Clock Final 5 12.04   13.45   14.37 13.88 12.11 12.04 16.28
Megaminx Combined Final 5 1:38.91   1:48.51   1:55.44 1:38.91 1:52.77 1:53.25 1:39.52
Pyraminx Final 7 6.18   6.79   6.54 11.66 6.33 6.18 7.50
First round 12 6.52   7.40   6.98 9.45 6.52 7.53 7.70
Skewb Final 4 6.06   7.21   6.34 7.13 8.16 6.06 9.16
Square-1 Combined Final 8 21.17   25.44   28.08 25.95 22.30 21.17 28.13
Xiaofeng Wang (王晓锋)    China
Xiaofeng Wang (王晓锋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 13.11   13.79   13.82 13.11 14.37 15.40 13.19
First round 25 12.60   13.70   DNF 13.64 12.60 12.81 14.64
5x5x5 Cube Combined First round 15 1:33.81   1:36.98   1:35.28 1:33.81 1:37.55 1:44.00 1:38.10
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 5 2:27.11   DNF   DNF DNF 2:27.11
Xiaokun Du (杜小坤)    China
Xiaokun Du (杜小坤)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 102 42.55   54.58   1:10.19 50.05 43.50 42.55 DNF
2x2x2 Cube First round 67 6.52   12.19   9.95 6.52 20.47 15.18 11.43
Xin Jiang (江鑫)    China
Xin Jiang (江鑫)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 53 15.22   17.54   16.16 18.23 15.22 DNF 18.23
First round 46 14.07   15.61   15.88 14.07 15.52 15.43 16.89
2x2x2 Cube First round 47 5.91   7.45   9.11 5.91 6.34 6.97 9.05
4x4x4 Cube Combined First round 58 1:39.75     1:39.75 1:50.37
5x5x5 Cube Combined First round 39 3:31.20     3:31.20 4:03.79
3x3x3 One-Handed Combined First round 54 34.03     34.03 51.91
Pyraminx First round 28 11.80   14.29   18.84 16.17 11.80 14.43 12.27
Xuan Gong (龚轩)    China
Xuan Gong (龚轩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 13.09   15.29   15.15 16.14 13.09 16.95 14.58
2x2x2 Cube First round 55 5.54   7.95   8.11 5.54 10.47 8.23 7.50
4x4x4 Cube Combined First round 33 53.07   1:03.52   1:04.62 57.65 53.07 1:37.53 1:08.29
3x3x3 One-Handed Final 7 17.36   18.63   17.36 18.00 18.26 22.37 19.62
Second round 5 17.55   18.24   18.86 17.55 18.28 19.55 17.59
Combined First round 18 17.34   20.60   23.02 23.61 17.41 21.36 17.34
Pyraminx First round 16 7.20   8.37   7.20 8.08 10.99 7.98 9.06
Skewb Final 8 10.71   11.69   10.71 11.29 11.79 12.00 12.56
Xuchen Huang (黄旭晨)    China
Xuchen Huang (黄旭晨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 57 16.80   18.38   20.71 16.80 17.06 19.43 18.66
First round 52 15.33   16.42   16.23 15.33 16.54 18.72 16.48
2x2x2 Cube Second round 31 5.09   6.16   5.64 6.77 6.48 5.09 6.37
First round 34 5.48   6.57   6.16 5.48 9.44 6.90 6.65
3x3x3 One-Handed Combined First round 49 24.33   39.83   24.33 42.21 41.20 44.41 36.08
Pyraminx First round 30 9.19   14.71   32.44 14.98 14.50 14.64 9.19
Xuming Wang (王旭明)    China
Xuming Wang (王旭明)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 49 11.91   17.16   DNF 15.92 11.91 20.13 15.44
First round 27 12.52   13.90   12.52 12.96 13.66 DNF 15.08
2x2x2 Cube First round 56 8.06   8.18   8.13 8.15 8.25 8.06 8.46
5x5x5 Cube Final 5 1:12.34   1:25.73   1:26.88 1:24.94 1:12.34 1:30.19 1:25.36
Combined First round 5 1:16.82   1:25.98   1:36.80 1:20.86 1:42.49 1:20.29 1:16.82
6x6x6 Cube Combined Final 7 2:42.19   3:05.44   2:42.19 3:26.56 3:07.56
7x7x7 Cube Combined Final 6 4:19.06   4:47.05   4:43.71 4:19.06 5:18.38
3x3x3 One-Handed Combined First round 45 23.40   33.19   30.73 23.40 36.56 32.27 44.18
Xusheng Hong (洪旭升)    China
Xusheng Hong (洪旭升)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 14.92   20.11   19.58 15.19 25.55 14.92 DNF
2x2x2 Cube Second round 38 5.93   7.48   5.93 8.32 7.34 6.78 14.60
First round 35 4.96   6.64   6.63 4.96 5.63 9.87 7.66
4x4x4 Cube Combined First round 34 55.43   1:03.75   1:11.28 55.43 1:04.06 57.91 1:09.27
5x5x5 Cube Combined First round 36 2:38.84     2:38.84 3:08.48
3x3x3 One-Handed Combined First round 46 27.39   35.83   41.66 28.98 47.45 36.84 27.39
Rubik's Clock Final 10 23.72   30.69   52.33 23.72 29.62 28.78 33.68
Pyraminx First round 27 9.69   14.23   15.59 15.90 13.86 13.23 9.69
Square-1 Combined Final 15 42.54     1:00.59 42.54
Yan Jin (金岩)    China
Yan Jin (金岩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.54   11.01   11.91 11.56 10.72 9.54 10.74
Second round 5 8.85   10.59   8.85 9.52 10.48 13.26 11.78
First round 4 9.73   10.43   9.73 11.78 10.43 10.05 10.82
2x2x2 Cube Final 2 3.00   3.68   3.46 4.00 3.00 3.57 4.09
Second round 11 3.61   4.65   4.25 3.61 5.78 6.46 3.93
First round 4 3.28   3.74   3.75 3.59 3.88 6.06 3.28
Square-1 Combined Final 11 21.29   32.62   32.42 37.41 21.29 33.73 31.72
Yi Qian (钱奕)    Hong Kong
Yi Qian (钱奕)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 16.75   19.25   24.49 20.91 17.45 19.39 16.75
2x2x2 Cube First round 44 3.41   7.37   9.15 3.41 6.97 6.39 8.75
4x4x4 Cube Combined First round 53 1:24.39     1:24.39 1:40.48
5x5x5 Cube Combined First round 38 3:22.64     DNF 3:22.64
3x3x3 One-Handed Combined First round 47 27.67   36.65   27.67 44.73 34.21 DNF 31.01
Yi Wang (王旖)    China
Yi Wang (王旖)
Event Round Place Best Average Result Details
Megaminx Combined Final 9 1:30.90   DNF   1:42.36 1:30.90 DNS DNS DNS
Pyraminx Final 1 3.21   3.82   4.07 7.81 4.16 3.21 3.22
First round 1 2.93   3.40   NR 3.15 5.63 2.93 3.53 3.52
Yi-Fan Wu (吳亦凡)    Taiwan
Yi-Fan Wu (吳亦凡)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.45   10.09   11.06 9.45 10.55 9.51 10.20
Second round 2 9.17   9.86   10.44 9.17 12.21 9.73 9.42
First round 8 9.49   11.08   10.88 12.18 9.49 10.63 11.73
2x2x2 Cube Final 1 2.94   3.62   3.32 5.78 3.24 2.94 4.29
Second round 2 2.34   3.06   2.34 4.50 3.05 3.02 3.10
First round 3 2.28   3.18   2.87 2.28 2.94 3.73 4.14
4x4x4 Cube Final 1 33.90   35.52   34.02 34.93 37.61 33.90 37.84
Combined First round 1 31.70   32.72   NR 33.03 34.93 31.70 32.19 32.93
5x5x5 Cube Final 4 1:14.29   1:22.48   1:18.91 1:29.49 1:27.11 1:21.42 1:14.29
Combined First round 1 1:08.67   1:12.78   1:15.18 1:08.67 1:09.14 1:14.01 1:18.00
6x6x6 Cube Combined Final 5 2:36.52   2:53.44   2:52.24 3:11.55 2:36.52
7x7x7 Cube Combined Final 11 5:10.72     5:10.72
3x3x3 One-Handed Final 3 14.43   15.61   16.15 18.97 14.43 15.22 15.46
Second round 4 15.16   17.34   17.30 17.61 17.12 15.16 20.03
Combined First round 2 14.66   16.52   17.33 14.68 19.55 14.66 17.56
Rubik's Clock Final 4 11.09   13.38   12.38 12.77 15.00 11.09 DNF
Megaminx Combined Final 11 2:15.23     2:19.34 2:15.23
Pyraminx Final 8 4.89   7.02   6.88 7.60 4.89 8.01 6.57
First round 10 6.06   7.34   6.47 8.52 6.06 8.60 7.02
Skewb Final 6 6.95   11.06   9.63 6.95 12.30 14.40 11.24
Square-1 Combined Final 10 29.76   32.55   31.73 30.42 41.73 29.76 35.50
Yihui Wang (王艺辉)    China
Yihui Wang (王艺辉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 42 14.54   15.66   16.61 14.69 15.69 14.54 17.75
First round 39 12.47   15.11   17.85 16.29 12.47 15.54 13.51
2x2x2 Cube Second round 28 5.60   6.07   6.02 5.60 6.41 5.78 8.35
First round 30 5.37   6.24   5.37 6.16 7.65 6.68 5.89
4x4x4 Cube Combined First round 41 57.31   DNF   1:02.02 57.31 1:06.83 DNS DNS
3x3x3 One-Handed Second round 26 17.60   23.82   27.87 22.91 17.60 24.54 24.02
Combined First round 24 19.91   21.66   24.52 19.91 21.41 20.68 22.90
Megaminx Combined Final 6 1:36.70   1:49.97   2:24.89 1:36.70 1:51.65 1:56.55 1:41.72
Pyraminx First round 26 11.01   12.87   11.01 17.47 15.10 11.13 12.39
Ying Chen (陈滢)    China
Ying Chen (陈滢)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 94 32.12   41.96   DNF 38.88 46.37 32.12 40.63
Yinqin Li (李尹钦)    China
Yinqin Li (李尹钦)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 107 10.61   DNF   DNF 11.07 DNF 10.99 10.61
2x2x2 Cube Final 14 2.49   DNF   DNF 2.49 3.20 2.69 DNF
Second round 1 1.80   2.38   1.98 2.27 1.80 7.47 2.90
First round 1 1.93   2.42   2.67 1.93 2.50 2.08 3.16
4x4x4 Cube Final 9 43.32   47.81   51.46 50.21 43.57 49.64 43.32
Combined First round 7 38.50   42.91   38.50 45.79 50.39 41.64 41.30
3x3x3 One-Handed Final 8 16.67   18.95   18.28 19.20 19.36 20.69 16.67
Second round 3 16.77   17.27   16.84 21.94 17.66 17.30 16.77
Combined First round 5 13.74   17.95   13.74 19.83 22.06 15.83 18.18
Yiqun Fan (樊轶群)    China
Yiqun Fan (樊轶群)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Second round 20 3.97   5.40   6.84 4.75 5.44 3.97 6.02
First round 11 3.95   5.05   5.22 5.03 4.91 5.71 3.95
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:27.20   DNF   DNF DNF 1:27.20
First round 2 1:31.65   DNF   DNF DNF 1:31.65
Yiqun Lin (林逸群)    China
Yiqun Lin (林逸群)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 13.56   14.66   15.85 15.10 13.56 14.15 14.74
First round 38 13.28   15.02   15.00 14.55 13.28 15.52 20.19
3x3x3 One-Handed Second round 22 18.36   22.58   22.26 22.72 18.36 23.22 22.76
Combined First round 33 22.56   24.66   32.10 26.18 23.08 24.72 22.56
Yiran Lin (林懿然)    China
Yiran Lin (林懿然)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 12.16   13.76   13.33 15.18 14.07 12.16 13.88
First round 33 13.41   14.68   16.34 13.41 15.44 13.86 14.75
2x2x2 Cube Second round 29 5.22   6.13   6.37 6.13 6.47 5.90 5.22
First round 31 5.31   6.31   9.53 5.82 6.29 6.81 5.31
4x4x4 Cube Combined First round 18 46.40   50.14   46.40 51.08 48.50 50.84 51.72
5x5x5 Cube Final 9 1:18.38   1:30.57   1:28.50 1:35.74 1:33.96 1:29.25 1:18.38
Combined First round 8 1:18.54   1:27.82   1:26.35 1:30.54 1:37.54 1:18.54 1:26.57
6x6x6 Cube Combined Final 12 2:48.04   DNF   2:48.04 2:48.71 DNF
7x7x7 Cube Combined Final 5 4:03.74   4:08.95   4:14.60 4:08.51 4:03.74
Yiting Lin (林奕廷)    China
Yiting Lin (林奕廷)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 106 2:00.99   2:44.63   2:00.99 2:39.10 2:43.93 DNF 2:50.85
Yong Ying (应勇)    China
Yong Ying (应勇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 97 38.27   44.92   DNF 41.16 51.46 42.13 38.27
2x2x2 Cube First round 73 11.78   15.82   14.15 11.78 25.16 16.47 16.83
Yong Zheng (郑泳)    China
Yong Zheng (郑泳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 103 48.58   57.31   48.58 DNF 1:02.97 55.41 53.56
Rubik's Clock Final 11 13.20   DNF   DNF 17.02 13.20 DNF DNF
Yonghong Qu (曲永红)    China
Yonghong Qu (曲永红)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 105 1:08.69   1:35.66   1:08.69 2:03.67 1:53.10 1:20.31 1:33.58
Yongtao Sun (孙永涛)    China
Yongtao Sun (孙永涛)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 56 16.37   18.27   20.21 16.52 18.09 16.37 23.07
First round 59 16.39   17.86   19.69 19.28 16.39 16.60 17.71
2x2x2 Cube Second round 34 5.83   6.48   5.99 7.07 8.21 6.38 5.83
First round 32 5.72   6.39   6.13 5.72 6.17 8.03 6.87
4x4x4 Cube Combined First round 38 58.64   1:13.58   1:30.75 58.64 DNF 1:05.58 1:04.40
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 4 2:14.85   DNF   2:14.85 DNF DNF
Yuezhi Zheng (郑岳智)    China
Yuezhi Zheng (郑岳智)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 39 4.49   7.05   8.58 4.49 8.26 5.16 7.74
Square-1 Combined Final 6 17.93   21.09   17.93 21.42 20.22 21.64 23.83
Yuhao Deng (邓宇豪)    China
Yuhao Deng (邓宇豪)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 One-Handed Final 4 16.38   17.27   16.70 17.29 16.38 DNF 17.81
Second round 6 17.52   18.25   18.31 18.02 19.46 17.52 18.43
Combined First round 4 15.70   17.94   16.67 18.91 15.70 18.25 19.85
Yuyang Zhen (甄禹扬)    China
Yuyang Zhen (甄禹扬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 55 16.10   17.99   17.98 16.10 19.75 16.25 22.92
First round 53 14.76   16.79   15.65 42.39 18.29 16.43 14.76
2x2x2 Cube Second round 9 4.14   4.49   4.47 4.24 4.14 5.79 4.75
First round 12 4.73   5.10   4.74 4.73 4.80 7.12 5.76
4x4x4 Cube Combined First round 49 1:12.03     1:14.21 1:12.03
Zelin Chen (陈泽霖)    China
Zelin Chen (陈泽霖)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 11.63   12.06   11.78 11.63 12.69 13.13 11.71
First round 10 10.54   12.08   11.80 12.59 12.15 12.28 10.54
2x2x2 Cube Second round 18 4.79   5.17   4.79 5.33 5.30 4.87 5.81
First round 23 4.58   5.83   6.53 4.58 5.31 6.03 6.14
4x4x4 Cube Final 7 38.35   41.51   45.11 38.35 45.31 39.13 40.28
Combined First round 8 35.74   42.95   43.64 45.26 44.71 40.50 35.74
5x5x5 Cube Combined First round 28 2:02.19     2:07.41 2:02.19
3x3x3 One-Handed Second round 16 19.71   20.89   19.71 23.25 21.54 19.99 21.15
Combined First round 20 19.68   21.11   20.82 19.68 20.60 23.24 21.90
Zenan Lai (赖泽楠)    China
Zenan Lai (赖泽楠)
Event Round Place Best Average Result Details
Megaminx Combined Final 8 1:51.97   1:57.28   1:59.00 1:51.97 2:04.28 1:54.93 1:57.90
Zeshu Wang (王泽术)    China
Zeshu Wang (王泽术)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 98 37.71   46.86   48.22 44.70 37.71 56.94 47.65
2x2x2 Cube First round 74 16.40   24.44   28.36 16.40 24.86 20.09 30.25
Pyraminx First round 36 34.10   DNF   36.11 34.10 DNS DNS DNS
Zhao Xia (夏钊)    China
Zhao Xia (夏钊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 15.11   18.23   DNF 15.11 15.48 20.67 18.55
Zheng Lin (林铮)    China
Zheng Lin (林铮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 11.27   12.53   11.94 12.29 11.27 13.37 14.40
First round 9 10.50   11.66   12.46 11.39 13.27 11.13 10.50
2x2x2 Cube Second round 17 3.68   5.10   3.68 6.66 5.72 4.96 4.63
First round 20 2.50   5.53   6.33 2.50 5.21 5.83 5.55
4x4x4 Cube Combined First round 13 43.33   48.05   51.69 45.43 43.33 54.80 47.02
5x5x5 Cube Final 7 1:21.13   1:27.12   1:24.11 1:45.39 1:31.31 1:21.13 1:25.94
Combined First round 10 1:26.50   1:29.49   1:29.18 1:26.50 1:26.53 1:33.88 1:32.75
6x6x6 Cube Combined Final 10 3:12.73   3:20.21   3:12.73 3:28.73 3:19.18
7x7x7 Cube Combined Final 9 5:05.56     5:05.56
3x3x3 One-Handed Final 9 18.94   22.97   21.73 26.73 20.44 30.06 18.94
Second round 7 16.13   18.78   20.19 16.13 19.11 17.03 26.25
Combined First round 9 17.98   19.48   22.34 17.98 18.42 21.24 18.77
Megaminx Combined Final 14 2:50.37     2:50.37 3:24.07
Zhengyang Liu (刘正阳)    China
Zhengyang Liu (刘正阳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 96 37.16   44.18   42.14 48.37 37.16 42.03 49.87
2x2x2 Cube First round 59 7.87   9.07   8.41 7.87 9.60 9.21 11.09
Pyraminx First round 13 6.99   7.81   7.79 8.11 11.49 6.99 7.54
Zhihuang Chen (陈志煌)    China
Zhihuang Chen (陈志煌)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:02.99   DNF   DNF 1:02.99 1:04.68
First round 1 1:20.15   DNF   DNF DNF 1:20.15
Zhinan Jiang (江志楠)    China
Zhinan Jiang (江志楠)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 46 16.01   16.73   19.54 16.39 16.01 17.42 16.39
First round 37 12.45   14.96   12.45 15.46 15.46 15.16 14.27
2x2x2 Cube First round 41 5.79   7.12   8.99 7.71 5.79 6.67 6.99
4x4x4 Cube Combined First round 37 58.77   1:07.97   58.77 1:22.86 1:07.42 1:08.86 1:07.62
3x3x3 One-Handed Combined First round 41 25.63   30.26   28.03 25.63 34.12 29.36 33.39
Pyraminx First round 24 10.43   11.62   11.75 11.83 10.43 17.19 11.28
Skewb Final 20 16.87   27.61   38.57 24.08 20.17 16.87 38.77
Square-1 Combined Final 3 12.93   17.88   12.93 18.25 18.82 19.60 16.58
Zihang Xu (徐梓航)    China
Zihang Xu (徐梓航)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 104 1:03.76   1:08.46   1:11.21 1:06.32 1:09.95 1:09.10 1:03.76
2x2x2 Cube First round 76 17.81   25.85   26.88 17.81 28.23 39.37 22.45
Megaminx Combined Final 16 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 35 27.67   DNF   48.18 41.45 27.67 DNS DNS
Zihao Zhou (周子皓)    China
Zihao Zhou (周子皓)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 13.41   13.98   14.09 13.81 16.96 13.41 14.05
First round 57 16.05   17.38   DNF 17.83 17.12 16.05 17.18
4x4x4 Cube Combined First round 40 52.33   DNF   1:07.68 52.33 DNF DNF DNS
Zirun Zheng (郑子润)    China
Zirun Zheng (郑子润)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 99 43.24   47.09   DNF 43.24 47.32 50.58 43.36
2x2x2 Cube First round 64 7.09   11.39   22.41 10.93 15.13 8.11 7.09
Pyraminx First round 32 12.81   16.15   12.81 24.42 19.78 15.37 13.29
Ziyang Zhan (詹紫洋)    China
Ziyang Zhan (詹紫洋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 92 30.29   39.45   DNF 38.40 42.29 30.29 37.65
2x2x2 Cube First round 65 8.59   11.95   12.48 8.59 12.64 12.18 11.20
Ziyuan Lin (林子源)    China
Ziyuan Lin (林子源)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 11.00   14.19   11.00 18.08 15.82 11.97 14.78
First round 28 12.34   14.09   12.59 15.34 14.33 49.58 12.34
2x2x2 Cube Final 10 3.54   5.06   3.87 8.59 3.54 5.23 6.07
Second round 14 4.23   4.77   4.42 5.54 4.23 4.36 5.62
First round 18 4.11   5.33   4.11 4.86 5.38 5.74 5.99
4x4x4 Cube Combined First round 31 54.79   59.62   1:05.76 55.19 54.79 1:01.33 1:02.35
3x3x3 One-Handed Second round 34 23.15   25.67   26.10 31.84 23.36 27.55 23.15
Combined First round 35 20.99   25.12   20.99 23.87 26.45 29.68 25.04
Pyraminx First round 21 9.78   10.89   10.40 11.48 12.93 9.78 10.79
Skewb Final 19 8.92   20.43   18.93 8.92 18.32 29.30 24.03
Square-1 Combined Final 2 14.45   16.89   14.45 19.01 16.86 22.66 14.79
Zongyang Li (李宗阳)    China
Zongyang Li (李宗阳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 54 16.21   17.91   17.93 17.83 21.04 16.21 17.96
First round 54 15.23   16.81   15.23 16.08 17.21 27.81 17.14
2x2x2 Cube Second round 35 4.70   6.79   4.70 9.06 7.04 6.08 7.24
First round 28 4.35   6.15   8.35 4.35 4.93 7.51 6.00
4x4x4 Cube Combined First round 32 58.13   59.97   58.73 58.13 1:01.77 1:01.23 59.95
5x5x5 Cube Combined First round 26 1:57.41   2:02.36   1:57.41 2:00.81 2:00.30 2:29.80 2:05.97
6x6x6 Cube Combined Final 13 3:31.24     3:31.24
7x7x7 Cube Combined Final 8 4:39.81   4:59.91   4:53.71 5:26.21 4:39.81
3x3x3 One-Handed Combined First round 43 28.59   31.19   28.59 DNF 31.13 33.13 29.31
Pyraminx First round 25 8.32   12.40   16.08 18.40 10.40 8.32 10.71