Couve Cubing 2012

Date City WCA LInk
2012-5-5  USA, Vancouver, Washington Couve Cubing 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Kevin Hays 10.57  Ian Bourn 12.30  Kristopher De Asis 13.62
 2x2x2 Cube  Kevin Hays 4.16  Alexander Tran 6.44  Alex VanderGriend 6.53
 4x4x4 Cube  Kevin Hays 44.18  Ian Bourn 55.44  Kristopher De Asis 58.63
 5x5x5 Cube  Kevin Hays 1:05.01  Kristopher De Asis 1:16.01  Aaron LoPrete 1:56.85
 6x6x6 Cube  Kevin Hays 1:55.13  Alexander Tran 3:52.24  Aaron LoPrete 4:03.02
 3x3x3 Blindfolded  Nick Vu 1:48.97  Kristopher De Asis 2:25.69  Kevin Hays 2:43.34
 3x3x3 Fewest Moves  David Barr 43  Kevin Hays 47
 Barry Loether 43
 3x3x3 One-Handed  Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 18.81  Zheng Li (李政) 22.42  Kevin Hays 24.45
 3x3x3 Multi-Blind  Nick Vu 6/7 52:35  David Adams 1/2 4:41  Kevin Hays 1/2 15:42
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 9.59   11.13    USA 10.52 13.86 10.83 12.03 9.59
2 Kristopher De Asis 10.69   13.64    Canada 13.72 13.53 14.18 10.69 13.66
3 Aaron LoPrete 13.11   14.71    USA 14.34 16.93 14.28 13.11 15.52
4 Shay Espinoza 13.68   15.45    USA 13.68 15.96 14.34 16.05 17.43
5 Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 12.78   15.62    Thailand 15.59 16.21 15.06 12.78 16.41
6 Zheng Li (李政) 12.34   15.79    China 19.16 19.55 14.00 14.21 12.34
7 Ian Bourn 11.30   15.94    USA 15.47 11.30 16.16 16.18 18.61
8 David Adams 14.68   15.99    USA 14.68 15.83 16.40 30.58 15.75
9 Alex VanderGriend 12.96   16.22    USA 15.68 12.96 17.18 15.80 19.06
10 Alexander Tran 14.43   16.45    USA 17.03 17.59 16.72 14.43 15.61
11 Janelle Tin 13.83   16.55    USA 18.40 16.80 15.63 17.22 13.83
12 Vincent Yim 19.56   20.75    Canada 20.41 20.84 26.63 19.56 21.00
13 Ryan Hsu 21.58   23.05    USA 22.68 21.58 22.15 25.18 24.31
14 David Barr 20.61   23.27    USA 23.66 20.61 24.13 28.15 22.02
15 Nick Vu 20.55   24.72    USA 23.44 20.55 25.96 28.71 24.77
16 Barry Loether 21.08   24.84    USA 26.11 28.09 26.84 21.56 21.08
17 Enoch Gray 22.43   25.50    USA 26.58 26.83 24.30 22.43 25.63
18 Jack Manuel 18.02   26.34    Canada 35.33 18.02 21.63 22.05 38.02
19 Tanner Hall 23.15   27.65    USA 30.90 23.15 28.28 34.91 23.78
20 Daniel Fu 27.90   31.79    USA 32.93 33.78 27.90 29.36 33.09
21 Matthew Morrill 24.09   31.80    USA 39.78 28.53 27.09 1:11.30 24.09
22 Luke Tycksen 24.86   32.14    USA 31.86 38.33 32.02 32.55 24.86
23 Joe Mansanarez 33.78   42.57    USA 53.18 35.77 42.00 49.93 33.78
24 Abigail Swallow 39.06   44.14    USA 50.46 49.66 39.06 40.44 42.33
25 Dave Wing 43.03   45.80    USA 44.63 43.03 1:07.83 48.22 44.55
26 Alan Bi 40.72   47.73    USA 1:11.31 41.81 52.83 40.72 48.55
27 Neal Ma 46.71   48.70    USA 50.25 46.71 47.84 48.00 53.83
28 Paul Hays 39.91   55.45    USA 1:36.83 48.27 1:01.78 56.30 39.91
29 Michael Zavalza 47.61   56.95    USA 59.09 58.83 1:03.22 47.61 52.94
30 Curtis Balazs 1:06.71   1:14.92    Canada 1:17.53 1:08.83 1:18.40 1:21.50 1:06.71
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 9.27   10.93    USA 11.44 13.90 9.27 9.40 11.96
2 Aaron LoPrete 11.15   13.46    USA 14.05 14.15 12.19 11.15 14.58
3 Kristopher De Asis 11.02   13.49    Canada 14.33 12.46 13.86 11.02 14.16
4 Ian Bourn 10.94   14.20    USA 14.41 10.94 14.75 13.43 DNF
5 Zheng Li (李政) 13.47   14.27    China 15.31 13.93 17.05 13.58 13.47
6 David Adams 12.31   14.91    USA 15.15 15.56 14.38 12.31 15.19
7 Alexander Tran 14.71   15.27    USA 15.59 15.25 17.91 14.96 14.71
8 Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 12.55   15.89    Thailand 14.78 16.83 12.55 16.06 16.90
9 Janelle Tin 13.36   17.06    USA 18.16 13.36 16.30 16.72 20.80
10 Shay Espinoza 14.65   17.51    USA 17.66 19.47 14.65 15.69 19.19
11 Alex VanderGriend 14.83   17.68    USA 22.22 17.90 16.06 19.09 14.83
12 Vincent Yim 16.72   21.72    Canada 23.31 20.61 22.15 16.72 22.40
13 David Barr 20.55   22.13    USA 20.55 23.94 23.16 22.28 20.96
14 Enoch Gray 22.08   23.21    USA 24.65 22.08 27.86 22.81 22.16
15 Jack Manuel 17.15   23.24    Canada 21.59 23.47 24.65 17.15 57.58
16 Tanner Hall 21.75   23.61    USA 24.28 36.94 24.00 21.75 22.55
17 Nick Vu 19.71   23.62    USA 22.65 22.38 28.27 19.71 25.83
18 Barry Loether 22.44   24.83    USA 24.96 22.44 29.27 23.40 26.13
19 Matthew Morrill 22.34   25.48    USA 24.15 22.34 22.78 30.64 29.50
20 Ryan Hsu 20.97   26.25    USA 51.05 21.94 35.36 21.44 20.97
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 9.78   10.57    USA 13.65 9.91 11.46 9.78 10.33
2 Ian Bourn 11.41   12.30    USA 12.13 11.41 11.63 16.15 13.13
3 Kristopher De Asis 10.83   13.62    Canada 17.05 10.83 14.34 11.88 14.63
4 Zheng Li (李政) 13.55   14.52    China 15.50 13.77 19.86 14.30 13.55
5 David Adams 12.71   14.92    USA 12.71 16.36 14.22 14.19 17.58
6 Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 13.58   15.19    Thailand 14.93 15.59 15.04 13.58 16.63
7 Aaron LoPrete 12.61   15.55    USA 12.61 14.33 18.65 23.59 13.68
8 Alex VanderGriend 15.21   16.13    USA 16.00 15.27 15.21 18.53 17.13
9 Shay Espinoza 12.53   16.18    USA 12.53 15.78 15.81 DNF 16.96
10 Alexander Tran 16.53   17.73    USA 18.03 17.11 18.06 16.53 21.06
11 Janelle Tin 12.44   19.59    USA 12.44 27.31 22.22 18.13 18.43
12 Vincent Yim 17.93   22.49    Canada 17.93 28.08 24.15 20.66 22.66
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 3.47   4.05    USA 5.68 3.88 3.47 3.47 4.80
2 David Adams 2.93   4.95    USA 7.75 4.94 4.97 4.94 2.93
3 Janelle Tin 4.15   5.03    USA 10.40 5.06 4.72 4.15 5.30
4 Aaron LoPrete 3.11   5.78    USA 3.75 3.11 9.44 4.15 DNF
5 Kristopher De Asis 4.31   5.88    Canada 6.11 6.28 14.72 4.31 5.25
6 Alex VanderGriend 5.56   6.19    USA 5.56 6.97 6.22 5.83 6.53
7 Alexander Tran 5.77   6.90    USA 6.56 7.94 6.21 11.43 5.77
8 Barry Loether 6.41   7.92    USA 8.59 6.41 7.25 8.27 8.25
9 Nick Vu 5.16   8.18    USA 8.91 5.16 8.59 7.59 8.36
10 Zheng Li (李政) 5.52   8.40    China 5.52 10.30 11.86 6.38 8.53
11 Jack Manuel 7.78   8.73    Canada 7.88 12.88 8.43 7.78 9.88
12 Ryan Hsu 6.00   10.03    USA 8.88 11.66 9.55 11.91 6.00
13 Tanner Hall 6.47   10.46    USA 10.56 10.81 13.55 10.00 6.47
14 Joe Mansanarez 8.28   11.56    USA 20.46 11.41 11.71 11.56 8.28
15 Enoch Gray 6.84   12.00    USA 11.75 11.25 13.00 6.84 15.68
16 Luke Tycksen 9.34   12.31    USA 9.71 13.55 13.68 9.34 19.41
17 Dave Wing 11.46   17.19    USA 23.44 13.68 33.86 14.46 11.46
18 Neal Ma 16.25   17.62    USA 17.68 16.81 16.25 19.33 18.36
19 Michael Zavalza 11.28   19.14    USA 22.83 17.71 11.28 22.81 16.91
20 Curtis Balazs 15.19   22.77    Canada 27.28 22.33 1:20.21 18.69 15.19
21 Abigail Swallow 19.28   32.22    USA DNF 29.84 40.02 26.80 19.28
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 3.39   4.16    USA 4.43 7.28 3.39 4.63 3.43
2 Alexander Tran 4.05   6.44    USA 5.97 8.27 5.30 8.05 4.05
3 Alex VanderGriend 5.36   6.53    USA 5.36 5.46 7.06 7.07 9.83
4 Kristopher De Asis 4.28   6.66    Canada 7.55 8.22 4.28 6.05 6.38
5 Aaron LoPrete 5.61   6.67    USA 5.61 5.94 8.93 7.94 6.13
6 Janelle Tin 4.75   6.81    USA 4.75 6.30 7.88 6.96 7.18
7 David Adams 5.31   7.03    USA 5.31 7.38 6.84 9.77 6.88
8 Barry Loether 6.80   9.10    USA 7.34 8.05 11.90 13.93 6.80
9 Nick Vu 6.61   10.83    USA 8.22 25.90 15.55 8.71 6.61
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 42.33   44.18    USA 44.61 42.86 45.08 1:02.77 42.33
2 Ian Bourn 41.34   55.44    USA 52.86 1:02.80 56.84 41.34 56.61
3 Kristopher De Asis 53.30   58.63    Canada 1:02.31 53.30 59.96 53.71 1:02.21
4 David Adams 1:00.84   1:06.94    USA 1:14.05 1:03.15 1:03.61 1:15.36 1:00.84
5 Aaron LoPrete 1:01.84   1:07.96    USA 1:07.11 1:01.84 1:19.61 1:07.19 1:09.58
6 Alex VanderGriend 1:13.84   1:15.11    USA 1:13.84 1:27.15 1:13.93 1:15.38 1:16.02
7 Janelle Tin 1:08.71   1:17.46    USA 1:22.97 1:25.47 1:08.71 1:12.83 1:16.59
8 Shay Espinoza 1:16.65   1:29.14    USA 1:24.36 1:38.63 1:41.84 1:16.65 1:24.43
9 Zheng Li (李政) 1:25.72   1:34.74    China 1:53.15 1:38.58 1:32.78 1:32.86 1:25.72
10 David Barr 1:20.93   1:45.09    USA 2:04.94 1:45.86 1:42.50 1:20.93 1:46.91
11 Barry Loether 1:44.77   1:48.62    USA 1:46.25 2:10.61 1:44.77 1:45.91 1:53.69
12 Vincent Yim 1:46.19   1:51.73    Canada 1:55.63 2:01.72 1:46.19 1:50.34 1:49.22
13 Nick Vu 1:30.02   1:56.59    USA 1:30.02 1:31.30 2:54.46 1:40.43 2:38.03
14 Jack Manuel 1:35.94   2:01.99    Canada 2:19.21 1:35.94 1:56.53 2:31.78 1:50.22
15 Enoch Gray 1:39.25   2:02.46    USA 1:39.25 2:04.04 2:03.47 1:59.88 2:25.30
16 Luke Tycksen 1:56.43   2:06.59    USA 2:16.11 1:56.43 2:00.05 2:03.61 2:18.50
17 Ryan Hsu 2:27.56   2:35.06    USA 2:34.53 2:34.71 2:27.56 3:07.36 2:35.93
18 Dave Wing 3:36.97   5:07.41    USA 5:20.83 5:24.21 3:36.97 4:37.19 5:26.69
19 Michael Zavalza DNF   DNF    USA DNF DNF DNS DNS DNS
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 1:03.19   1:05.01   NAR  USA 1:07.18 1:04.16 1:07.96 1:03.68 1:03.19
2 Kristopher De Asis 1:11.86   1:16.01    Canada 1:20.36 1:13.83 1:11.86 1:21.84 1:13.84
3 Aaron LoPrete 1:47.69   1:56.85    USA 2:01.08 1:49.61 1:47.69 1:59.86 2:05.31
4 Alexander Tran 1:54.84   2:05.34    USA 1:57.56 2:38.40 2:05.25 2:13.22 1:54.84
5 Alex VanderGriend 1:56.08   2:05.78    USA 2:08.44 1:59.16 1:56.08 2:09.75 2:28.50
6 David Adams 1:58.86   2:07.31    USA 2:16.46 2:12.15 2:07.78 1:58.86 2:02.00
7 Ian Bourn 1:59.02   2:11.88    USA 1:59.21 2:30.16 2:06.27 1:59.02 2:32.28
8 Janelle Tin 2:37.81   2:41.39    USA 2:55.00 2:46.25 2:39.00 2:38.93 2:37.81
9 Shay Espinoza 2:35.56   2:42.09    USA 2:35.56 2:48.83 2:40.09 2:37.50 2:48.69
10 Zheng Li (李政) 2:35.22   2:43.60    China 2:39.61 2:46.36 2:35.22 DNF 2:44.83
11 Jack Manuel 2:51.13   3:06.20    Canada 3:16.66 3:06.97 3:14.93 2:51.13 2:56.71
12 Nick Vu 2:57.53   3:09.17    USA 3:37.88 3:05.52 2:57.53 3:11.56 3:10.43
13 Vincent Yim 3:02.46   3:18.36    Canada 3:36.55 3:18.81 3:21.68 3:02.46 3:14.58
14 David Barr 3:07.28   3:34.29    USA 3:15.41 3:07.28 3:57.03 5:05.53 3:30.44
15 Tanner Hall 3:21.22   3:54.92    USA 4:23.93 3:39.23 3:21.22 4:16.44 3:49.09
16 Enoch Gray 3:57.33   4:11.18    USA 4:30.38 4:00.06 3:57.33 4:03.09 4:31.00
17 Joe Mansanarez 5:13.36   5:57.82    USA 6:01.43 5:13.91 5:13.36 6:38.11 6:49.47
18 Ryan Hsu 5:42.47   6:16.71    USA 5:59.97 5:44.65 7:05.52 5:42.47 7:23.61
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 1:49.46   WR 1:55.13   WR  USA 1:53.88 2:02.06 1:49.46
2 Alexander Tran 3:31.15   3:52.24    USA 4:09.75 3:31.15 3:55.83
3 Aaron LoPrete 3:56.68   4:03.02    USA 3:56.68 4:10.31 4:02.06
4 Ian Bourn 4:14.81   4:21.21    USA 4:25.02 4:23.81 4:14.81
5 David Adams 3:40.58   4:29.27    USA 4:33.16 5:14.08 3:40.58
6 Kristopher De Asis 3:20.52   4:31.37    Canada 4:04.72 3:20.52 6:08.86
7 Nick Vu 5:23.25   5:50.21    USA 5:45.84 5:23.25 6:21.55
8 Zheng Li (李政) 5:44.27   6:00.52    China 6:20.86 5:56.44 5:44.27
9 Jack Manuel 5:33.46   6:02.65    Canada 5:33.46 6:29.52 6:04.96
10 David Barr 6:27.33   6:42.49    USA 6:43.68 6:56.46 6:27.33
11 Alex VanderGriend DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Nick Vu 1:48.97   DNF    USA 2:25.19 DNF 1:48.97
2 Kristopher De Asis 2:25.69   DNF    Canada DNF 3:47.34 2:25.69
3 Kevin Hays 2:43.34   DNF    USA 2:43.34 DNF DNF
4 David Adams 3:53.30   DNF    USA DNF DNF 3:53.30
5 Alex VanderGriend DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Barry Loether 43      USA 43
1 David Barr 43      USA 43
3 Kevin Hays 47      USA 47
4 Nick Vu 51      USA 51
5 Alex VanderGriend 52      USA 52
6 Ian Bourn 61      USA 61
7 Alexander Tran 67      USA 67
8 Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) DNF      Thailand DNF
8 Dave Wing DNF      USA DNF
8 David Adams DNF      USA DNF
8 Enoch Gray DNF      USA DNF
8 Janelle Tin DNF      USA DNF
8 Kristopher De Asis DNF      Canada DNF
8 Neal Ma DNF      USA DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 15.80   18.81    Thailand 21.33 15.80 18.72 23.22 16.38
2 Zheng Li (李政) 17.19   22.42    China 20.83 24.71 17.19 24.94 21.71
3 Kevin Hays 22.06   24.45    USA 27.75 22.06 22.44 26.30 24.61
4 Aaron LoPrete 26.90   30.54    USA 31.19 28.77 35.16 31.66 26.90
5 Janelle Tin 26.65   31.10    USA 35.68 31.50 27.66 26.65 34.13
6 Kristopher De Asis 29.77   32.11    Canada 34.50 29.77 33.81 31.13 31.40
7 Ian Bourn 34.56   36.02    USA 34.56 35.16 37.21 35.69 37.65
8 David Adams 32.05   38.50    USA 36.91 32.05 38.08 49.50 40.50
9 Vincent Yim 34.30   44.17    Canada 42.19 34.30 44.55 45.77 46.94
10 Enoch Gray 41.13   49.47    USA 52.06 52.88 48.84 47.50 41.13
11 Nick Vu 51.88   57.61    USA 1:05.38 56.80 56.90 51.88 59.13
12 Ryan Hsu 52.09   59.60    USA 53.55 52.09 1:02.63 1:02.61 1:13.83
13 David Barr 57.53   1:14.04    USA 1:12.91 1:14.06 1:15.15 57.53 1:36.13
14 Jack Manuel 1:08.25   1:36.03    Canada 1:35.13 1:57.03 1:08.25 1:18.27 1:54.68
15 Daniel Fu 1:31.97   1:49.19    USA 2:13.22 1:36.56 1:31.97 1:37.80 2:25.61
16 Luke Tycksen 1:26.47   1:49.73    USA 1:40.71 1:56.31 1:52.18 1:57.68 1:26.47
17 Michael Zavalza 2:34.78   3:35.83    USA 4:20.47 DNF 3:24.05 3:02.97 2:34.78
18 Curtis Balazs 4:08.28   5:08.95    Canada 4:08.28 5:20.06 5:22.90 9:38.97 4:43.88
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Nick Vu 6/7 52:35      USA 6/7 52:35
2 David Adams 1/2 4:41      USA 1/2 4:41
3 Kevin Hays 1/2 15:42      USA 1/2 15:42
Aaron LoPrete    USA
Aaron LoPrete
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.61   15.55   12.61 14.33 18.65 23.59 13.68
Second round 2 11.15   13.46   14.05 14.15 12.19 11.15 14.58
First round 3 13.11   14.71   14.34 16.93 14.28 13.11 15.52
2x2x2 Cube Final 5 5.61   6.67   5.61 5.94 8.93 7.94 6.13
First round 4 3.11   5.78   3.75 3.11 9.44 4.15 DNF
4x4x4 Cube Final 5 1:01.84   1:07.96   1:07.11 1:01.84 1:19.61 1:07.19 1:09.58
5x5x5 Cube Final 3 1:47.69   1:56.85   2:01.08 1:49.61 1:47.69 1:59.86 2:05.31
6x6x6 Cube Final 3 3:56.68   4:03.02   3:56.68 4:10.31 4:02.06
3x3x3 One-Handed Final 4 26.90   30.54   31.19 28.77 35.16 31.66 26.90
Abigail Swallow    USA
Abigail Swallow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 39.06   44.14   50.46 49.66 39.06 40.44 42.33
2x2x2 Cube First round 21 19.28   32.22   DNF 29.84 40.02 26.80 19.28
Alan Bi    USA
Alan Bi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 40.72   47.73   1:11.31 41.81 52.83 40.72 48.55
Alex VanderGriend    USA
Alex VanderGriend
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 15.21   16.13   16.00 15.27 15.21 18.53 17.13
Second round 11 14.83   17.68   22.22 17.90 16.06 19.09 14.83
First round 9 12.96   16.22   15.68 12.96 17.18 15.80 19.06
2x2x2 Cube Final 3 5.36   6.53   5.36 5.46 7.06 7.07 9.83
First round 6 5.56   6.19   5.56 6.97 6.22 5.83 6.53
4x4x4 Cube Final 6 1:13.84   1:15.11   1:13.84 1:27.15 1:13.93 1:15.38 1:16.02
5x5x5 Cube Final 5 1:56.08   2:05.78   2:08.44 1:59.16 1:56.08 2:09.75 2:28.50
6x6x6 Cube Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 5 52     52
Alexander Tran    USA
Alexander Tran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 16.53   17.73   18.03 17.11 18.06 16.53 21.06
Second round 7 14.71   15.27   15.59 15.25 17.91 14.96 14.71
First round 10 14.43   16.45   17.03 17.59 16.72 14.43 15.61
2x2x2 Cube Final 2 4.05   6.44   5.97 8.27 5.30 8.05 4.05
First round 7 5.77   6.90   6.56 7.94 6.21 11.43 5.77
5x5x5 Cube Final 4 1:54.84   2:05.34   1:57.56 2:38.40 2:05.25 2:13.22 1:54.84
6x6x6 Cube Final 2 3:31.15   3:52.24   4:09.75 3:31.15 3:55.83
3x3x3 Fewest Moves Final 7 67     67
Barry Loether    USA
Barry Loether
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 22.44   24.83   24.96 22.44 29.27 23.40 26.13
First round 16 21.08   24.84   26.11 28.09 26.84 21.56 21.08
2x2x2 Cube Final 8 6.80   9.10   7.34 8.05 11.90 13.93 6.80
First round 8 6.41   7.92   8.59 6.41 7.25 8.27 8.25
4x4x4 Cube Final 11 1:44.77   1:48.62   1:46.25 2:10.61 1:44.77 1:45.91 1:53.69
3x3x3 Fewest Moves Final 1 43     43
Curtis Balazs    Canada
Curtis Balazs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 1:06.71   1:14.92   1:17.53 1:08.83 1:18.40 1:21.50 1:06.71
2x2x2 Cube First round 20 15.19   22.77   27.28 22.33 1:20.21 18.69 15.19
3x3x3 One-Handed Final 18 4:08.28   5:08.95   4:08.28 5:20.06 5:22.90 9:38.97 4:43.88
Daniel Fu    USA
Daniel Fu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 27.90   31.79   32.93 33.78 27.90 29.36 33.09
3x3x3 One-Handed Final 15 1:31.97   1:49.19   2:13.22 1:36.56 1:31.97 1:37.80 2:25.61
Dave Wing    USA
Dave Wing
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 43.03   45.80   44.63 43.03 1:07.83 48.22 44.55
2x2x2 Cube First round 17 11.46   17.19   23.44 13.68 33.86 14.46 11.46
4x4x4 Cube Final 18 3:36.97   5:07.41   5:20.83 5:24.21 3:36.97 4:37.19 5:26.69
3x3x3 Fewest Moves Final 8 DNF     DNF
David Adams    USA
David Adams
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.71   14.92   12.71 16.36 14.22 14.19 17.58
Second round 6 12.31   14.91   15.15 15.56 14.38 12.31 15.19
First round 8 14.68   15.99   14.68 15.83 16.40 30.58 15.75
2x2x2 Cube Final 7 5.31   7.03   5.31 7.38 6.84 9.77 6.88
First round 2 2.93   4.95   7.75 4.94 4.97 4.94 2.93
4x4x4 Cube Final 4 1:00.84   1:06.94   1:14.05 1:03.15 1:03.61 1:15.36 1:00.84
5x5x5 Cube Final 6 1:58.86   2:07.31   2:16.46 2:12.15 2:07.78 1:58.86 2:02.00
6x6x6 Cube Final 5 3:40.58   4:29.27   4:33.16 5:14.08 3:40.58
3x3x3 Blindfolded Final 4 3:53.30   DNF   DNF DNF 3:53.30
3x3x3 Fewest Moves Final 8 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 32.05   38.50   36.91 32.05 38.08 49.50 40.50
3x3x3 Multi-Blind Final 2 1/2 4:41     1/2 4:41
David Barr    USA
David Barr
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 20.55   22.13   20.55 23.94 23.16 22.28 20.96
First round 14 20.61   23.27   23.66 20.61 24.13 28.15 22.02
4x4x4 Cube Final 10 1:20.93   1:45.09   2:04.94 1:45.86 1:42.50 1:20.93 1:46.91
5x5x5 Cube Final 14 3:07.28   3:34.29   3:15.41 3:07.28 3:57.03 5:05.53 3:30.44
6x6x6 Cube Final 10 6:27.33   6:42.49   6:43.68 6:56.46 6:27.33
3x3x3 Fewest Moves Final 1 43     43
3x3x3 One-Handed Final 13 57.53   1:14.04   1:12.91 1:14.06 1:15.15 57.53 1:36.13
Enoch Gray    USA
Enoch Gray
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 22.08   23.21   24.65 22.08 27.86 22.81 22.16
First round 17 22.43   25.50   26.58 26.83 24.30 22.43 25.63
2x2x2 Cube First round 15 6.84   12.00   11.75 11.25 13.00 6.84 15.68
4x4x4 Cube Final 15 1:39.25   2:02.46   1:39.25 2:04.04 2:03.47 1:59.88 2:25.30
5x5x5 Cube Final 16 3:57.33   4:11.18   4:30.38 4:00.06 3:57.33 4:03.09 4:31.00
3x3x3 Fewest Moves Final 8 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 10 41.13   49.47   52.06 52.88 48.84 47.50 41.13
Ian Bourn    USA
Ian Bourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.41   12.30   12.13 11.41 11.63 16.15 13.13
Second round 4 10.94   14.20   14.41 10.94 14.75 13.43 DNF
First round 7 11.30   15.94   15.47 11.30 16.16 16.18 18.61
4x4x4 Cube Final 2 41.34   55.44   52.86 1:02.80 56.84 41.34 56.61
5x5x5 Cube Final 7 1:59.02   2:11.88   1:59.21 2:30.16 2:06.27 1:59.02 2:32.28
6x6x6 Cube Final 4 4:14.81   4:21.21   4:25.02 4:23.81 4:14.81
3x3x3 Fewest Moves Final 6 61     61
3x3x3 One-Handed Final 7 34.56   36.02   34.56 35.16 37.21 35.69 37.65
Jack Manuel    Canada
Jack Manuel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 17.15   23.24   21.59 23.47 24.65 17.15 57.58
First round 18 18.02   26.34   35.33 18.02 21.63 22.05 38.02
2x2x2 Cube First round 11 7.78   8.73   7.88 12.88 8.43 7.78 9.88
4x4x4 Cube Final 14 1:35.94   2:01.99   2:19.21 1:35.94 1:56.53 2:31.78 1:50.22
5x5x5 Cube Final 11 2:51.13   3:06.20   3:16.66 3:06.97 3:14.93 2:51.13 2:56.71
6x6x6 Cube Final 9 5:33.46   6:02.65   5:33.46 6:29.52 6:04.96
3x3x3 One-Handed Final 14 1:08.25   1:36.03   1:35.13 1:57.03 1:08.25 1:18.27 1:54.68
Janelle Tin    USA
Janelle Tin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 12.44   19.59   12.44 27.31 22.22 18.13 18.43
Second round 9 13.36   17.06   18.16 13.36 16.30 16.72 20.80
First round 11 13.83   16.55   18.40 16.80 15.63 17.22 13.83
2x2x2 Cube Final 6 4.75   6.81   4.75 6.30 7.88 6.96 7.18
First round 3 4.15   5.03   10.40 5.06 4.72 4.15 5.30
4x4x4 Cube Final 7 1:08.71   1:17.46   1:22.97 1:25.47 1:08.71 1:12.83 1:16.59
5x5x5 Cube Final 8 2:37.81   2:41.39   2:55.00 2:46.25 2:39.00 2:38.93 2:37.81
3x3x3 Fewest Moves Final 8 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 26.65   31.10   35.68 31.50 27.66 26.65 34.13
Joe Mansanarez    USA
Joe Mansanarez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 33.78   42.57   53.18 35.77 42.00 49.93 33.78
2x2x2 Cube First round 14 8.28   11.56   20.46 11.41 11.71 11.56 8.28
5x5x5 Cube Final 17 5:13.36   5:57.82   6:01.43 5:13.91 5:13.36 6:38.11 6:49.47
Kevin Hays    USA
Kevin Hays
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.78   10.57   13.65 9.91 11.46 9.78 10.33
Second round 1 9.27   10.93   11.44 13.90 9.27 9.40 11.96
First round 1 9.59   11.13   10.52 13.86 10.83 12.03 9.59
2x2x2 Cube Final 1 3.39   4.16   4.43 7.28 3.39 4.63 3.43
First round 1 3.47   4.05   5.68 3.88 3.47 3.47 4.80
4x4x4 Cube Final 1 42.33   44.18   44.61 42.86 45.08 1:02.77 42.33
5x5x5 Cube Final 1 1:03.19   1:05.01   NAR 1:07.18 1:04.16 1:07.96 1:03.68 1:03.19
6x6x6 Cube Final 1 1:49.46   WR 1:55.13   WR 1:53.88 2:02.06 1:49.46
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:43.34   DNF   2:43.34 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 47     47
3x3x3 One-Handed Final 3 22.06   24.45   27.75 22.06 22.44 26.30 24.61
3x3x3 Multi-Blind Final 3 1/2 15:42     1/2 15:42
Kristopher De Asis    Canada
Kristopher De Asis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.83   13.62   17.05 10.83 14.34 11.88 14.63
Second round 3 11.02   13.49   14.33 12.46 13.86 11.02 14.16
First round 2 10.69   13.64   13.72 13.53 14.18 10.69 13.66
2x2x2 Cube Final 4 4.28   6.66   7.55 8.22 4.28 6.05 6.38
First round 5 4.31   5.88   6.11 6.28 14.72 4.31 5.25
4x4x4 Cube Final 3 53.30   58.63   1:02.31 53.30 59.96 53.71 1:02.21
5x5x5 Cube Final 2 1:11.86   1:16.01   1:20.36 1:13.83 1:11.86 1:21.84 1:13.84
6x6x6 Cube Final 6 3:20.52   4:31.37   4:04.72 3:20.52 6:08.86
3x3x3 Blindfolded Final 2 2:25.69   DNF   DNF 3:47.34 2:25.69
3x3x3 Fewest Moves Final 8 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 6 29.77   32.11   34.50 29.77 33.81 31.13 31.40
Luke Tycksen    USA
Luke Tycksen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 24.86   32.14   31.86 38.33 32.02 32.55 24.86
2x2x2 Cube First round 16 9.34   12.31   9.71 13.55 13.68 9.34 19.41
4x4x4 Cube Final 16 1:56.43   2:06.59   2:16.11 1:56.43 2:00.05 2:03.61 2:18.50
3x3x3 One-Handed Final 16 1:26.47   1:49.73   1:40.71 1:56.31 1:52.18 1:57.68 1:26.47
Matthew Morrill    USA
Matthew Morrill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 22.34   25.48   24.15 22.34 22.78 30.64 29.50
First round 21 24.09   31.80   39.78 28.53 27.09 1:11.30 24.09
Michael Zavalza    USA
Michael Zavalza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 47.61   56.95   59.09 58.83 1:03.22 47.61 52.94
2x2x2 Cube First round 19 11.28   19.14   22.83 17.71 11.28 22.81 16.91
4x4x4 Cube Final 19 DNF   DNF   DNF DNF DNS DNS DNS
3x3x3 One-Handed Final 17 2:34.78   3:35.83   4:20.47 DNF 3:24.05 3:02.97 2:34.78
Neal Ma    USA
Neal Ma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 46.71   48.70   50.25 46.71 47.84 48.00 53.83
2x2x2 Cube First round 18 16.25   17.62   17.68 16.81 16.25 19.33 18.36
3x3x3 Fewest Moves Final 8 DNF     DNF
Nick Vu    USA
Nick Vu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 19.71   23.62   22.65 22.38 28.27 19.71 25.83
First round 15 20.55   24.72   23.44 20.55 25.96 28.71 24.77
2x2x2 Cube Final 9 6.61   10.83   8.22 25.90 15.55 8.71 6.61
First round 9 5.16   8.18   8.91 5.16 8.59 7.59 8.36
4x4x4 Cube Final 13 1:30.02   1:56.59   1:30.02 1:31.30 2:54.46 1:40.43 2:38.03
5x5x5 Cube Final 12 2:57.53   3:09.17   3:37.88 3:05.52 2:57.53 3:11.56 3:10.43
6x6x6 Cube Final 7 5:23.25   5:50.21   5:45.84 5:23.25 6:21.55
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:48.97   DNF   2:25.19 DNF 1:48.97
3x3x3 Fewest Moves Final 4 51     51
3x3x3 One-Handed Final 11 51.88   57.61   1:05.38 56.80 56.90 51.88 59.13
3x3x3 Multi-Blind Final 1 6/7 52:35     6/7 52:35
Paul Hays    USA
Paul Hays
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 39.91   55.45   1:36.83 48.27 1:01.78 56.30 39.91
Ryan Hsu    USA
Ryan Hsu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 20.97   26.25   51.05 21.94 35.36 21.44 20.97
First round 13 21.58   23.05   22.68 21.58 22.15 25.18 24.31
2x2x2 Cube First round 12 6.00   10.03   8.88 11.66 9.55 11.91 6.00
4x4x4 Cube Final 17 2:27.56   2:35.06   2:34.53 2:34.71 2:27.56 3:07.36 2:35.93
5x5x5 Cube Final 18 5:42.47   6:16.71   5:59.97 5:44.65 7:05.52 5:42.47 7:23.61
3x3x3 One-Handed Final 12 52.09   59.60   53.55 52.09 1:02.63 1:02.61 1:13.83
Shay Espinoza    USA
Shay Espinoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.53   16.18   12.53 15.78 15.81 DNF 16.96
Second round 10 14.65   17.51   17.66 19.47 14.65 15.69 19.19
First round 4 13.68   15.45   13.68 15.96 14.34 16.05 17.43
4x4x4 Cube Final 8 1:16.65   1:29.14   1:24.36 1:38.63 1:41.84 1:16.65 1:24.43
5x5x5 Cube Final 9 2:35.56   2:42.09   2:35.56 2:48.83 2:40.09 2:37.50 2:48.69
Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ)    Thailand
Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 13.58   15.19   14.93 15.59 15.04 13.58 16.63
Second round 8 12.55   15.89   14.78 16.83 12.55 16.06 16.90
First round 5 12.78   15.62   15.59 16.21 15.06 12.78 16.41
3x3x3 Fewest Moves Final 8 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 15.80   18.81   21.33 15.80 18.72 23.22 16.38
Tanner Hall    USA
Tanner Hall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 21.75   23.61   24.28 36.94 24.00 21.75 22.55
First round 19 23.15   27.65   30.90 23.15 28.28 34.91 23.78
2x2x2 Cube First round 13 6.47   10.46   10.56 10.81 13.55 10.00 6.47
5x5x5 Cube Final 15 3:21.22   3:54.92   4:23.93 3:39.23 3:21.22 4:16.44 3:49.09
Vincent Yim    Canada
Vincent Yim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 17.93   22.49   17.93 28.08 24.15 20.66 22.66
Second round 12 16.72   21.72   23.31 20.61 22.15 16.72 22.40
First round 12 19.56   20.75   20.41 20.84 26.63 19.56 21.00
4x4x4 Cube Final 12 1:46.19   1:51.73   1:55.63 2:01.72 1:46.19 1:50.34 1:49.22
5x5x5 Cube Final 13 3:02.46   3:18.36   3:36.55 3:18.81 3:21.68 3:02.46 3:14.58
3x3x3 One-Handed Final 9 34.30   44.17   42.19 34.30 44.55 45.77 46.94
Zheng Li (李政)    China
Zheng Li (李政)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 13.55   14.52   15.50 13.77 19.86 14.30 13.55
Second round 5 13.47   14.27   15.31 13.93 17.05 13.58 13.47
First round 6 12.34   15.79   19.16 19.55 14.00 14.21 12.34
2x2x2 Cube First round 10 5.52   8.40   5.52 10.30 11.86 6.38 8.53
4x4x4 Cube Final 9 1:25.72   1:34.74   1:53.15 1:38.58 1:32.78 1:32.86 1:25.72
5x5x5 Cube Final 10 2:35.22   2:43.60   2:39.61 2:46.36 2:35.22 DNF 2:44.83
6x6x6 Cube Final 8 5:44.27   6:00.52   6:20.86 5:56.44 5:44.27
3x3x3 One-Handed Final 2 17.19   22.42   20.83 24.71 17.19 24.94 21.71