Copa Rubik Simon I. Patiño 2017

Date City WCA LInk
2017-4-30~5-1  Bolivia, Cochabamba Copa Rubik Simon I. Patiño 2017

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Juan Pablo Huanqui 9.38  Rodrigo Paz Vaca 9.99  Adhemar Mizushima 10.84
 2x2x2 Cube  Adhemar Mizushima 3.57  Juan Pablo Huanqui 3.68  Rodrigo Paz Vaca 4.87
 4x4x4 Cube  Rodrigo Paz Vaca 42.70  Rodrigo Ugarte 43.46  Daniel Delgado Candia 52.06
 5x5x5 Cube  Rodrigo Paz Vaca 1:27.99  Rodrigo Ugarte 1:28.35  Jose Antonio Campero Morales 1:30.12
 6x6x6 Cube  Rodrigo Ugarte 2:43.59  Jose Antonio Campero Morales 3:00.62  Daniel Delgado Candia 3:10.23
 7x7x7 Cube  Rodrigo Ugarte 3:46.04  Daniel Delgado Candia 4:17.34  Marvin Orlando Salguero Pardo 5:57.13
 3x3x3 Blindfolded  Daniel Tarifa 2:15.71  Juan Marcelo Leon Copali 2:20.52  Rodrigo Paz Vaca 3:05.73
 3x3x3 One-Handed  Rodrigo Paz Vaca 17.18  Juan Pablo Huanqui 17.84  Adhemar Mizushima 19.18
 Rubik's Clock  Diego Iglesias Godoy 10.64  Rodrigo Ugarte 13.73  James Gutiérrez 20.10
 Megaminx  Juan Pablo Huanqui 37.69  Rodrigo Paz Vaca 1:09.54  Rodrigo Ugarte 1:18.80
 Pyraminx  Rodrigo Ugarte 4.62  Rodrigo Paz Vaca 6.55  Joseph Daniel Blas Sanchez 6.95
 Skewb  Moisés Marco Quispe Arellano 4.30  Luis Sarmiento 6.35  Carlos Andres Hidalgo 6.52
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rodrigo Paz Vaca 6.89   NR 9.20    Bolivia 9.04 DNF 6.89 9.43 9.13
2 Juan Pablo Huanqui 8.62   9.33    Peru 10.51 9.74 8.62 8.74 9.52
3 Adhemar Mizushima 8.71   10.13    Bolivia 11.22 8.71 10.85 9.68 9.86
4 Marvin Orlando Salguero Pardo 9.55   11.54    Bolivia 9.55 11.54 11.15 11.93 DNF
5 Diego Iglesias Godoy 11.07   11.96    Bolivia 11.26 13.02 11.07 14.61 11.61
6 Carlos Andres Hidalgo 9.64   12.08    Bolivia 9.64 12.17 12.74 11.32 13.60
7 Rodrigo Ugarte 10.80   12.33    Bolivia 11.51 10.80 11.96 14.61 13.52
8 James Gutiérrez 10.75   13.85    Bolivia 12.50 10.75 13.27 16.23 15.78
9 Daniel C. Bedoya 13.42   14.67    Bolivia 13.56 13.42 15.12 15.93 15.33
10 Jose Antonio Campero Morales 13.61   14.86    Bolivia 15.23 15.38 14.66 13.61 14.70
11 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 12.48   15.08    Bolivia 12.48 15.93 14.23 16.13 15.09
12 Iver Bascope 12.51   15.12    Bolivia 16.83 15.03 15.93 14.41 12.51
13 Gianfranco Huanqui 13.13   15.21    Peru 14.71 DNF 13.13 16.58 14.35
14 Jherson Wilson Vasquez 14.70   15.24    Bolivia 15.05 14.70 16.77 15.33 15.34
15 José Marco Tarifa Hernández 10.78   15.67    Bolivia 16.99 19.12 DNF 10.90 10.78
16 Fernando Calle Gonzales 14.97   15.76    Bolivia 14.97 15.31 15.45 24.78 16.53
17 Herman Vladimir Choque Tangara 15.42   16.20    Bolivia 17.66 16.09 15.42 15.69 16.82
18 Daniel Delgado Candia 15.36   16.21    Bolivia 16.42 18.90 15.36 16.47 15.75
19 Daniel Tarifa 15.21   16.75    Bolivia 15.21 15.91 19.60 16.74 17.59
20 Joseph Daniel Blas Sanchez 13.94   17.51    Bolivia 16.51 21.03 19.91 16.10 13.94
21 Juan Marcelo Leon Copali 15.59   17.78    Bolivia 18.84 19.85 16.78 17.71 15.59
22 Beymar Andres Gutiérrez Aldunate 16.37   17.92    Bolivia 17.71 17.26 16.37 18.78 18.78
23 Henry Ramirez Escobar 13.46   18.56    Bolivia 17.74 21.73 20.28 13.46 17.66
24 Ignacio Mita Cabezas 15.02   18.64    Bolivia 18.17 DNF 15.02 15.78 21.98
25 Alberto Arturo Ayllón Bustos 17.01   19.56    Bolivia 19.66 19.51 19.51 20.74 17.01
26 Maury Terrazas 14.91   20.57    Bolivia 14.91 27.17 18.95 21.65 21.10
27 Luis Julio Uscamayta Rodriguez 19.82   20.57    Bolivia 20.35 20.83 19.82 20.53 22.66
28 Cristian Franco Terrazas Flores 20.17   21.10    Bolivia 21.53 20.80 20.17 29.30 20.98
29 Cristian Challgua 20.21   21.46    Bolivia 21.79 22.13 22.56 20.21 20.45
30 Gabriel Paredes 16.40   21.93    Bolivia 21.84 21.26 24.15 16.40 22.70
31 Nancy Garcés Hazou 16.99   23.02    Bolivia 25.50 22.72 22.26 24.07 16.99
32 Marcelo Antonio Mamani 21.06   23.12    Bolivia 21.06 40.47 25.45 21.43 22.47
33 Jose Erick Jesus Gutierrez 21.72   23.50    Bolivia 23.20 21.72 22.19 25.10 26.31
34 Israel Miranda Matias 15.35   23.60    Bolivia 18.96 15.35 23.92 27.92 29.07
35 Fernando Romero 17.10   24.03    Bolivia 23.23 21.81 17.10 28.17 27.05
36 Jhohana Rivera 20.26   24.68    Bolivia DNF 26.55 20.26 21.41 26.08
37 Valentina Alicia Vargas Chambilla 17.98   25.74    Bolivia 23.69 17.98 29.24 28.27 25.26
38 Harold Zamata 25.14   26.94    Peru 25.14 40.00 25.36 26.87 28.58
39 Alejandro Peredo 19.63   27.31    Bolivia 26.80 19.63 28.99 30.80 26.13
40 Lenin Fernando Torrico Terrazas 26.19   27.42    Bolivia 29.50 27.64 26.46 26.19 28.16
41 Cesar Acho Choque 25.78   28.98    Bolivia 26.73 41.82 29.88 25.78 30.33
42 Luis Flores 24.65   29.10    Bolivia 29.82 43.24 27.58 24.65 29.89
43 Diego Veliz Valencia 25.59   30.45    Bolivia 34.14 25.59 DNF 27.73 29.49
44 Ailton Queteguari Sejas 21.73   32.23    Bolivia 21.73 28.63 DNF 37.58 30.48
45 Betuel Abdias Revollo Cruz 28.15   32.23    Bolivia 44.81 28.15 34.04 32.60 30.04
46 Diego Gustavo Barreta Reinaga 37.02   41.02    Bolivia 37.35 43.30 49.13 37.02 42.41
47 Carlos Andrés Heredia Espinoza 41.75   50.02    Bolivia 46.38 41.75 58.74 57.99 45.69
48 Kevin Hermosilla 43.94   52.60    Bolivia 53.57 55.54 57.90 43.94 48.68
49 Kiran Enoc De Gois Guardado 42.35   55.52    Bolivia 42.35 45.97 1:01.85 58.74 1:03.62
50 Yerson Zerna Soto 56.14   1:07.22    Bolivia 1:01.80 56.14 1:02.39 DNF 1:17.46
51 Juan Manuel Camacho Flores 1:07.24   1:16.19    Bolivia 2:39.05 1:21.11 1:12.50 1:07.24 1:14.95
52 Maria Eugenia Barreta Reinaga 1:14.87   1:32.93    Bolivia 1:34.05 1:34.23 1:14.87 1:30.71 1:34.04
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rodrigo Paz Vaca 8.18   9.51    Bolivia 9.73 8.18 9.91 12.56 8.89
2 Adhemar Mizushima 8.89   9.81    Bolivia 9.94 10.26 12.06 8.89 9.24
3 Juan Pablo Huanqui 8.98   10.82    Peru 11.07 11.14 10.29 11.09 8.98
4 Marvin Orlando Salguero Pardo 9.85   11.11    Bolivia 10.32 DNF 12.14 9.85 10.88
5 Carlos Andres Hidalgo 9.69   11.72    Bolivia 12.69 9.69 13.27 10.66 11.80
6 Diego Iglesias Godoy 10.21   11.83    Bolivia 12.15 10.21 13.22 11.48 11.85
7 Iver Bascope 12.04   12.91    Bolivia 13.37 12.37 12.04 13.55 12.98
8 José Marco Tarifa Hernández 13.12   13.68    Bolivia 13.61 13.21 14.21 17.46 13.12
9 Fernando Calle Gonzales 12.52   14.31    Bolivia 12.94 16.33 16.21 13.79 12.52
10 Rodrigo Ugarte 10.01   14.34    Bolivia 13.55 14.43 15.05 16.05 10.01
11 Jose Antonio Campero Morales 12.90   15.27    Bolivia 14.95 12.90 16.61 15.38 15.49
12 Joseph Daniel Blas Sanchez 14.75   15.53    Bolivia 14.75 16.06 17.77 15.09 15.43
13 Daniel Delgado Candia 10.91   15.59    Bolivia 14.63 14.02 10.91 DNF 18.13
14 Daniel C. Bedoya 13.70   15.62    Bolivia 16.08 13.70 15.81 17.72 14.98
15 Daniel Tarifa 14.41   15.91    Bolivia 14.41 16.70 17.49 15.64 15.38
16 Gianfranco Huanqui 12.30   16.07    Peru 12.30 19.31 14.38 DNF 14.51
17 Ignacio Mita Cabezas 13.94   16.34    Bolivia 13.94 16.35 17.51 16.48 16.19
18 James Gutiérrez 12.28   16.45    Bolivia 16.59 15.02 17.73 19.50 12.28
19 Beymar Andres Gutiérrez Aldunate 15.79   17.06    Bolivia 17.55 16.31 17.33 15.79 18.55
20 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 15.50   17.36    Bolivia 15.81 DNF 20.07 15.50 16.20
21 Jherson Wilson Vasquez 13.37   17.55    Bolivia DNF 18.16 18.52 15.96 13.37
22 Juan Marcelo Leon Copali 15.69   18.48    Bolivia 22.74 15.69 16.25 18.08 21.11
23 Henry Ramirez Escobar 16.04   19.11    Bolivia 21.40 18.35 25.47 16.04 17.57
24 Herman Vladimir Choque Tangara 14.90   19.15    Bolivia 15.79 14.90 21.77 24.09 19.90
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Juan Pablo Huanqui 7.92   9.38    Peru 7.92 10.89 7.94 9.31 10.92
2 Rodrigo Paz Vaca 7.83   9.99    Bolivia 11.48 7.83 8.64 DNF 9.86
3 Adhemar Mizushima 8.73   10.84    Bolivia 10.26 16.69 9.91 12.35 8.73
4 Marvin Orlando Salguero Pardo 10.71   11.80    Bolivia 11.52 11.62 12.27 DNF 10.71
5 Carlos Andres Hidalgo 10.98   12.57    Bolivia 13.05 14.02 10.98 12.68 11.99
6 Diego Iglesias Godoy 10.91   13.05    Bolivia 14.10 12.65 10.91 12.41 14.57
7 Rodrigo Ugarte 12.16   13.61    Bolivia 15.67 12.62 12.54 15.95 12.16
8 Iver Bascope 12.30   13.74    Bolivia DNF 12.30 12.80 13.87 14.56
9 José Marco Tarifa Hernández 13.05   14.34    Bolivia 13.05 13.95 13.51 15.55 16.98
10 Jose Antonio Campero Morales 14.01   15.50    Bolivia 16.08 17.70 15.01 14.01 15.42
11 Fernando Calle Gonzales 13.87   15.53    Bolivia 14.85 14.29 17.45 13.87 17.76
12 Joseph Daniel Blas Sanchez 14.76   17.08    Bolivia 20.50 15.27 19.13 16.85 14.76
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rodrigo Paz Vaca 2.29   3.05   NR  Bolivia 2.76 3.96 2.99 3.41 2.29
2 Adhemar Mizushima 3.22   3.93    Bolivia 3.22 3.78 3.52 4.49 4.51
3 Juan Pablo Huanqui 1.65   4.25    Peru 4.86 1.65 4.21 4.76 3.77
4 Carlos Andres Hidalgo 3.74   4.30    Bolivia 4.32 4.68 3.74 4.86 3.91
5 Jose Antonio Campero Morales 4.19   4.87    Bolivia 6.25 4.19 5.25 4.80 4.56
6 James Gutiérrez 2.70   4.90    Bolivia 5.43 5.70 2.70 4.83 4.44
7 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 4.37   4.99    Bolivia 5.38 5.62 4.51 5.08 4.37
8 Marvin Orlando Salguero Pardo 4.57   5.28    Bolivia 6.32 4.57 5.62 5.02 5.19
9 Diego Iglesias Godoy 3.57   5.34    Bolivia 3.57 6.39 5.06 6.32 4.65
10 Ignacio Mita Cabezas 4.11   5.48    Bolivia 5.48 4.11 5.90 7.71 5.05
11 Daniel C. Bedoya 5.03   5.53    Bolivia 5.18 5.03 5.59 5.82 7.53
12 Rodrigo Ugarte 3.24   5.80    Bolivia 6.64 4.61 6.14 7.47 3.24
13 José Marco Tarifa Hernández 5.46   5.91    Bolivia 5.96 5.86 5.92 5.46 DNF
14 Joseph Daniel Blas Sanchez 5.79   6.03    Bolivia 5.90 6.12 5.79 9.54 6.07
15 Beymar Andres Gutiérrez Aldunate 4.16   6.19    Bolivia 4.99 5.49 4.16 8.10 8.15
16 Fernando Calle Gonzales 5.18   6.25    Bolivia 7.53 5.18 5.93 6.22 6.59
17 Alberto Arturo Ayllón Bustos 4.14   6.34    Bolivia 7.18 6.60 5.30 4.14 7.12
18 Daniel Tarifa 5.37   6.71    Bolivia 7.64 5.37 6.01 6.71 7.40
19 Daniel Delgado Candia 6.11   6.75    Bolivia 6.24 7.46 6.56 6.11 7.52
20 Juan Marcelo Leon Copali 6.50   7.11    Bolivia 7.14 6.50 10.07 7.10 7.08
21 Nancy Garcés Hazou 5.46   7.41    Bolivia 5.46 5.62 7.91 8.69 9.18
22 Cristian Challgua 6.60   7.61    Bolivia 6.60 10.06 7.76 7.32 7.74
23 Luis Flores 6.53   7.66    Bolivia 7.20 6.66 11.62 6.53 9.12
24 Jose Erick Jesus Gutierrez 6.80   7.95    Bolivia 7.40 7.46 9.00 9.36 6.80
25 Gabriel Paredes 7.15   8.69    Bolivia 7.15 7.70 8.89 14.92 9.47
26 Henry Ramirez Escobar 4.64   8.76    Bolivia 4.64 4.84 7.51 13.94 DNF
27 Valentina Alicia Vargas Chambilla 3.74   8.87    Bolivia 9.89 7.67 DNF 9.05 3.74
28 Alejandro Peredo 5.94   9.09    Bolivia 5.94 6.12 12.89 9.72 11.43
29 Luis Julio Uscamayta Rodriguez 6.77   9.16    Bolivia 8.79 9.72 6.77 9.36 9.33
30 Herman Vladimir Choque Tangara 5.38   10.26    Bolivia 13.93 9.42 5.38 7.43 DNF
31 Iver Bascope 6.89   11.44    Bolivia 15.97 8.78 DNF 9.57 6.89
32 Fernando Romero 9.06   11.58    Bolivia 11.15 11.33 9.06 14.60 12.25
33 Cristian Franco Terrazas Flores 9.71   11.95    Bolivia 19.73 9.71 13.71 11.42 10.72
34 Cesar Acho Choque 5.21   12.82    Bolivia 11.23 20.72 5.21 21.59 6.50
35 Betuel Abdias Revollo Cruz 16.47   21.30    Bolivia DNF 16.47 16.93 22.63 24.35
36 Yerson Zerna Soto 16.60   DNF    Bolivia DNF DNF 28.72 26.71 16.60
37 Santiago Ayala 16.69   DNF    Bolivia DNF 46.62 16.69 DNF 36.93
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Adhemar Mizushima 3.10   3.57    Bolivia 3.10 5.20 3.32 4.24 3.14
2 Juan Pablo Huanqui 2.37   3.68    Peru 5.19 3.79 2.37 3.59 3.67
3 Rodrigo Paz Vaca 2.76   4.87    Bolivia 3.77 3.22 7.62 8.73 2.76
4 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 4.74   4.87    Bolivia 4.75 4.76 4.74 6.14 5.10
5 Diego Iglesias Godoy 4.24   5.36    Bolivia 5.36 6.29 5.05 5.67 4.24
6 Rodrigo Ugarte 3.25   5.40    Bolivia 5.32 6.15 3.25 5.27 5.60
7 James Gutiérrez 4.58   5.54    Bolivia 5.18 4.58 5.66 5.78 6.60
8 Carlos Andres Hidalgo 4.23   5.78    Bolivia 11.36 5.29 5.35 6.70 4.23
9 Daniel C. Bedoya 5.29   5.80    Bolivia 6.21 5.29 5.84 6.56 5.35
10 Ignacio Mita Cabezas 4.76   6.34    Bolivia 7.97 4.76 5.61 7.97 5.45
11 Jose Antonio Campero Morales 4.23   6.68    Bolivia 5.45 7.27 4.23 7.32 DNF
12 Marvin Orlando Salguero Pardo 4.52   DNF    Bolivia DNF 6.23 DNF 4.52 DNF
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rodrigo Paz Vaca 39.03   42.55    Bolivia 39.03 42.43 42.74 48.16 42.47
2 Rodrigo Ugarte 41.73   45.16    Bolivia 43.10 47.56 44.83 48.50 41.73
3 Juan Pablo Huanqui 40.47   47.11    Peru 47.32 48.67 47.48 46.54 40.47
4 Daniel Delgado Candia 44.89   50.72    Bolivia 52.42 51.41 48.32 44.89 53.25
5 Jose Antonio Campero Morales 46.30   51.88    Bolivia 46.30 50.47 59.27 50.97 54.20
6 Fernando Calle Gonzales 49.71   52.61    Bolivia 56.58 51.09 1:10.43 50.16 49.71
7 Carlos Andres Hidalgo 48.06   55.06    Bolivia 48.87 1:06.50 1:17.00 49.81 48.06
8 Joseph Daniel Blas Sanchez 48.56   55.33    Bolivia 55.39 59.09 48.56 59.55 51.52
9 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 55.07   58.66    Bolivia 55.07 1:05.98 57.33 58.61 1:00.03
10 James Gutiérrez 54.52   1:02.94    Bolivia 1:04.03 54.52 1:09.11 55.69 1:09.69
11 Moisés Marco Quispe Arellano 57.21   1:03.23    Bolivia 1:06.30 1:00.98 57.21 1:06.72 1:02.40
12 Luis Sarmiento 56.81   1:05.35    Bolivia 56.81 1:07.80 1:11.26 1:05.12 1:03.14
13 Gianfranco Huanqui 1:01.06   1:07.25    Peru 1:05.15 1:12.75 1:01.06 1:06.59 1:10.00
14 Daniel Tarifa 58.76   1:07.63    Bolivia 1:18.06 1:02.43 58.76 1:10.14 1:10.33
15 Kevin Edu Zarate Challapa 1:04.14   1:11.50    Bolivia 1:10.20 1:14.05 1:04.14 1:19.59 1:10.26
16 Daniel C. Bedoya 55.00   1:11.98    Bolivia 1:12.06 1:19.32 55.00 1:18.77 1:05.12
17 Juan Marcelo Leon Copali 1:15.12   1:19.94    Bolivia 1:17.71 1:21.97 DNF 1:15.12 1:20.15
18 Beymar Andres Gutiérrez Aldunate 1:17.60   1:24.06    Bolivia 1:23.52 1:17.60 1:18.91 1:35.82 1:29.74
19 Marvin Orlando Salguero Pardo 55.99   DNF    Bolivia 1:03.95 55.99 DNF 1:03.53 DNF
20 Jherson Wilson Vasquez 1:21.37      Bolivia 1:27.56 1:21.37
21 Alberto Arturo Ayllón Bustos 1:21.57      Bolivia 1:21.57 DNF
22 Ignacio Mita Cabezas 1:24.18      Bolivia DNF 1:24.18
23 Herman Vladimir Choque Tangara 1:40.34      Bolivia 1:48.61 1:40.34
24 Valentina Alicia Vargas Chambilla 1:45.33      Bolivia DNF 1:45.33
25 Cesar Acho Choque 1:53.63      Bolivia 1:53.63 3:35.46
26 Jose Erick Jesus Gutierrez 1:55.40      Bolivia 1:55.40 DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rodrigo Paz Vaca 40.86   42.70    Bolivia 40.86 41.43 45.37 45.34 41.33
2 Rodrigo Ugarte 39.70   43.46    Bolivia 46.82 43.61 40.68 39.70 46.10
3 Daniel Delgado Candia 45.52   52.06    Bolivia 45.52 49.78 55.18 51.21 59.79
4 Juan Pablo Huanqui 45.84   52.24    Peru 54.67 45.84 DNF 52.32 49.73
5 Carlos Andres Hidalgo 49.11   53.47    Bolivia 55.87 49.11 50.93 1:10.58 53.61
6 Jose Antonio Campero Morales 51.76   53.91    Bolivia 56.84 53.59 55.97 51.76 52.16
7 Fernando Calle Gonzales 48.36   1:00.34    Bolivia 58.83 DNF 1:06.65 55.54 48.36
8 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 58.42   1:02.40    Bolivia 58.42 59.04 1:05.73 1:08.17 1:02.42
9 Joseph Daniel Blas Sanchez 49.45   1:07.47    Bolivia 1:24.38 49.45 1:01.29 DNF 56.74
10 James Gutiérrez 1:04.17   1:08.72    Bolivia 1:05.52 1:08.31 1:12.33 1:12.44 1:04.17
11 Luis Sarmiento 56.71   1:09.70    Bolivia 56.71 1:07.71 1:12.66 1:12.32 1:09.06
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rodrigo Ugarte 1:19.65   1:23.55    Bolivia 1:24.94 1:24.78 1:20.92 1:19.65 1:30.09
2 Marvin Orlando Salguero Pardo 1:22.43   1:31.70    Bolivia 1:31.81 1:36.20 1:34.50 1:28.80 1:22.43
3 Rodrigo Paz Vaca 1:23.00   1:33.54    Bolivia 1:23.00 1:48.08 1:49.19 1:26.76 1:25.79
4 Jose Antonio Campero Morales 1:29.90   1:34.70    Bolivia 1:38.92 1:31.88 1:43.93 1:33.29 1:29.90
5 Daniel Delgado Candia 1:36.60   1:39.56    Bolivia 1:39.02 1:38.92 1:36.60 1:40.75 1:57.09
6 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 1:36.53   1:48.61    Bolivia 1:51.05 1:57.37 1:47.72 1:36.53 1:47.07
7 Diego Iglesias Godoy 1:47.85   1:52.88    Bolivia 1:49.68 2:14.66 1:51.38 1:47.85 1:57.59
8 Moisés Marco Quispe Arellano 1:36.63   1:53.59    Bolivia 1:51.74 1:51.19 2:04.40 1:57.83 1:36.63
9 Joseph Daniel Blas Sanchez 1:50.52   1:54.51    Bolivia 1:50.53 1:57.69 1:50.52 1:57.38 1:55.62
10 Kevin Edu Zarate Challapa 2:03.86      Bolivia 2:03.86 2:32.24
11 Luis Sarmiento 2:09.69      Bolivia 2:39.04 2:09.69
12 James Gutiérrez 2:11.04      Bolivia 2:12.82 2:11.04
13 Carlos Andres Hidalgo 2:20.20      Bolivia DNF 2:20.20
14 José Marco Tarifa Hernández 2:25.31      Bolivia 2:37.00 2:25.31
15 Daniel Tarifa 2:28.35      Bolivia 2:48.71 2:28.35
16 Juan Marcelo Leon Copali 2:51.34      Bolivia 3:01.00 2:51.34
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rodrigo Paz Vaca 1:24.72   1:27.99    Bolivia 1:47.37 1:27.56 1:27.07 1:29.33 1:24.72
2 Rodrigo Ugarte 1:21.29   1:28.35    Bolivia 1:29.47 1:33.52 1:27.61 1:21.29 1:27.98
3 Jose Antonio Campero Morales 1:27.28   1:30.12    Bolivia 1:30.56 1:28.82 1:30.99 1:27.28 1:32.20
4 Daniel Delgado Candia 1:34.20   1:39.51    Bolivia 1:40.93 1:39.26 DNF 1:38.35 1:34.20
5 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 1:33.92   1:48.68    Bolivia 1:43.56 1:33.92 1:58.30 1:52.72 1:49.77
6 Marvin Orlando Salguero Pardo 1:27.03   DNF    Bolivia DNF 1:34.46 1:31.94 1:27.03 DNF
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rodrigo Ugarte 2:36.19   2:43.59    Bolivia 2:45.40 2:49.17 2:36.19
2 Jose Antonio Campero Morales 2:57.50   3:00.62    Bolivia 2:57.50 3:01.56 3:02.80
3 Daniel Delgado Candia 3:02.26   3:10.23    Bolivia 3:06.55 3:21.89 3:02.26
4 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 3:29.60   3:56.23    Bolivia 3:29.60 4:21.20 3:57.90
5 Luis Sarmiento 4:02.98   4:03.74    Bolivia 4:03.55 4:04.68 4:02.98
6 Joseph Daniel Blas Sanchez 3:52.23   4:04.44    Bolivia 4:01.96 3:52.23 4:19.14
7 James Gutiérrez 3:51.59   4:16.22    Bolivia 4:10.96 4:46.11 3:51.59
8 Daniel Tarifa 5:00.33      Bolivia 5:00.33
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rodrigo Ugarte 3:31.94   NR 3:46.04   NR  Bolivia 4:04.21 3:31.94 3:41.96
2 Daniel Delgado Candia 4:04.23   4:17.34    Bolivia 4:04.23 4:08.92 4:38.88
3 Marvin Orlando Salguero Pardo 5:36.57   5:57.13    Bolivia 6:02.10 5:36.57 6:12.73
4 Luis Sarmiento 5:32.03   6:00.54    Bolivia 6:23.75 6:05.85 5:32.03
5 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 5:54.16   6:05.08    Bolivia 5:54.16 6:09.85 6:11.23
6 Joseph Daniel Blas Sanchez 7:26.05      Bolivia 7:26.05
7 James Gutiérrez DNF      Bolivia DNF
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Tarifa 2:07.61   DNF    Bolivia DNF 2:07.61 DNF
2 Juan Marcelo Leon Copali 2:20.36   DNF    Bolivia 2:30.26 2:20.36 DNF
3 Rodrigo Paz Vaca 2:20.50   DNF    Bolivia 3:18.52 DNF 2:20.50
4 Alberto Arturo Ayllón Bustos 2:29.13   DNF    Bolivia 2:29.13 DNF DNF
5 Cesar Acho Choque DNF   DNF    Bolivia DNF DNF DNF
5 Gianfranco Huanqui DNF   DNF    Peru DNF DNF DNF
5 Henry Ramirez Escobar DNF   DNF    Bolivia DNF DNF DNF
5 Iver Bascope DNF   DNF    Bolivia DNF DNF DNF
5 Marvin Orlando Salguero Pardo DNF   DNF    Bolivia DNF DNF DNS
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Tarifa 2:15.71   DNF    Bolivia DNF DNF 2:15.71
2 Juan Marcelo Leon Copali 2:20.52   DNF    Bolivia DNF 2:20.52 DNF
3 Rodrigo Paz Vaca 3:05.73   DNF    Bolivia DNF 3:05.73 3:20.48
4 Alberto Arturo Ayllón Bustos DNF   DNF    Bolivia DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rodrigo Paz Vaca 12.94   15.91    Bolivia 15.47 14.89 17.36 17.37 12.94
2 Diego Iglesias Godoy 14.34   18.50    Bolivia 16.85 14.34 19.46 22.01 19.18
3 Adhemar Mizushima 16.69   19.66    Bolivia 18.27 16.69 23.00 17.72 27.94
4 Marvin Orlando Salguero Pardo 17.10   19.83    Bolivia 18.86 18.29 DNF 17.10 22.33
5 Rodrigo Ugarte 18.13   19.92    Bolivia 18.13 18.95 25.51 18.81 22.00
6 Juan Pablo Huanqui 14.56   20.70    Peru 18.74 21.38 21.97 DNF 14.56
7 Carlos Andres Hidalgo 19.76   20.80    Bolivia 20.42 20.43 19.76 21.56 26.59
8 Daniel Delgado Candia 22.80   24.92    Bolivia 22.80 24.35 29.87 24.52 25.89
9 José Marco Tarifa Hernández 24.70   27.12    Bolivia 27.08 DNF 28.13 26.15 24.70
10 Jose Antonio Campero Morales 19.06   27.18    Bolivia 30.67 27.03 25.75 28.77 19.06
11 James Gutiérrez 28.31   30.15    Bolivia 31.69 28.84 29.92 28.31 35.44
12 Fernando Calle Gonzales 29.78   30.67    Bolivia 29.78 30.53 31.37 30.11 32.08
13 Beymar Andres Gutiérrez Aldunate 23.82   30.98    Bolivia 26.25 34.64 23.82 32.06 DNF
14 Ignacio Mita Cabezas 27.59   32.95    Bolivia 34.09 DNF 31.49 27.59 33.28
15 Joseph Daniel Blas Sanchez 30.00   33.67    Bolivia 30.55 36.78 57.01 30.00 33.67
16 Daniel C. Bedoya 27.26   33.92    Bolivia 32.48 27.26 33.36 35.92 38.12
17 Alberto Arturo Ayllón Bustos 27.27   34.67    Bolivia 27.27 38.04 30.48 35.48 38.41
18 Luis Sarmiento 28.25   37.49    Bolivia 28.25 37.24 40.25 38.63 36.61
19 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 34.51   37.55    Bolivia 37.93 34.51 37.57 37.47 37.61
20 Daniel Tarifa 27.80   37.99    Bolivia 33.14 43.10 27.80 DNF 37.74
21 Kevin Edu Zarate Challapa 33.93   44.47    Bolivia 33.93 48.18 39.33 DNF 45.91
22 Luis Julio Uscamayta Rodriguez 42.56      Bolivia 42.56 DNF
23 Juan Marcelo Leon Copali 42.79      Bolivia 42.79 51.06
24 Valentina Alicia Vargas Chambilla 51.91      Bolivia 51.91 1:07.15
25 Fernando Romero 1:06.01      Bolivia 1:13.47 1:06.01
26 Jose Erick Jesus Gutierrez 1:14.86      Bolivia 1:23.15 1:14.86
27 Ailton Queteguari Sejas DNF      Bolivia DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rodrigo Paz Vaca 14.88   17.18    Bolivia 17.59 14.88 17.40 16.54 17.86
2 Juan Pablo Huanqui 17.12   17.84    Peru 17.37 18.01 20.51 18.15 17.12
3 Adhemar Mizushima 16.79   19.18    Bolivia 20.01 17.72 16.79 21.23 19.80
4 Marvin Orlando Salguero Pardo 17.75   19.43    Bolivia 17.75 21.61 24.28 18.93 17.75
5 Diego Iglesias Godoy 17.21   19.71    Bolivia 20.33 17.21 22.75 18.47 20.34
6 Rodrigo Ugarte 19.61   21.52    Bolivia 25.29 19.61 21.28 21.95 21.32
7 Carlos Andres Hidalgo 21.97   25.59    Bolivia 21.97 25.56 24.65 29.05 26.55
8 Jose Antonio Campero Morales 25.38   26.84    Bolivia 31.61 26.75 25.59 25.38 28.17
9 Daniel Delgado Candia 26.24   27.92    Bolivia 30.08 26.24 29.63 27.22 26.91
10 José Marco Tarifa Hernández 25.95   28.04    Bolivia 26.74 25.95 28.73 DNF 28.64
11 Fernando Calle Gonzales 18.86   30.99    Bolivia 36.62 18.86 33.80 30.60 28.56
12 James Gutiérrez 25.82   35.07    Bolivia 33.84 25.82 30.46 40.92 DNF
  Rubik's Clock   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Diego Iglesias Godoy 8.48   NR 10.64   NR  Bolivia 11.17 8.48 11.80 8.94 DNF
2 Rodrigo Ugarte 12.22   13.73    Bolivia 13.23 13.83 21.10 12.22 14.14
3 James Gutiérrez 13.96   20.10    Bolivia 22.23 13.96 17.98 21.07 21.25
4 Henry Ramirez Escobar 14.75   DNF    Bolivia 18.05 DNF DNF 20.24 14.75
5 Valeria Veliz Valencia 27.69      Bolivia 30.83 27.69
6 Mateo Iglesias Godoy 34.24      Bolivia 34.24 1:07.60
7 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 39.42      Bolivia 47.27 39.42
8 Rodrigo Paz Vaca 39.75      Bolivia 39.75 DNF
9 Jose Erick Jesus Gutierrez 57.11      Bolivia DNF 57.11
10 Joseph Daniel Blas Sanchez DNF      Bolivia DNF DNF
  Megaminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Juan Pablo Huanqui 36.16   37.98    Peru DNF 36.22 37.49 36.16 40.24
2 Rodrigo Paz Vaca 52.95   NR 1:02.44   NR  Bolivia 1:04.66 1:03.54 52.95 1:00.16 1:03.61
3 Jose Antonio Campero Morales 1:19.02   1:31.02    Bolivia 1:38.11 1:41.77 1:35.15 1:19.79 1:19.02
4 Iver Bascope 1:28.79   1:35.70    Bolivia 1:42.38 1:28.79 1:31.77 1:39.93 1:35.39
5 Rodrigo Ugarte 1:27.07   1:38.03    Bolivia DNF 1:38.28 1:27.07 1:28.93 1:46.89
6 Fernando Calle Gonzales 1:38.58   1:46.29    Bolivia 1:51.90 1:44.20 1:38.58 1:47.23 1:47.44
7 Joseph Daniel Blas Sanchez 1:24.80   1:47.15    Bolivia 1:54.13 1:36.76 1:50.57 1:58.23 1:24.80
8 Carlos Andres Hidalgo 1:42.52   1:48.44    Bolivia 1:42.52 1:48.62 1:48.56 1:54.92 1:48.13
9 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 1:42.35   1:51.98    Bolivia 1:48.63 1:53.41 1:42.35 2:14.73 1:53.89
10 James Gutiérrez 1:53.16      Bolivia 1:53.16 2:03.00
11 Daniel Tarifa 2:01.00      Bolivia 2:01.00 DNF
12 Gianfranco Huanqui 2:41.82      Peru 2:41.82 DNS
13 Valentina Alicia Vargas Chambilla 3:21.05      Bolivia 5:06.83 3:21.05
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Juan Pablo Huanqui 33.42   SAR 37.69   SAR  Peru 41.70 38.98 38.29 33.42 35.81
2 Rodrigo Paz Vaca 1:00.70   1:09.54    Bolivia 1:06.13 1:13.87 1:00.70 1:15.38 1:08.63
3 Rodrigo Ugarte 1:14.74   1:18.80    Bolivia 1:18.82 1:14.74 1:18.65 1:18.93 1:26.69
4 Iver Bascope 1:18.15   1:28.07    Bolivia 1:36.75 1:28.83 1:18.64 1:18.15 DNF
5 Jose Antonio Campero Morales 1:25.92   1:32.49    Bolivia 1:33.54 1:35.53 1:29.66 1:25.92 1:34.27
6 Fernando Calle Gonzales 1:38.36   1:43.09    Bolivia 1:41.71 1:44.88 1:50.52 1:38.36 1:42.68
  Pyraminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Joseph Daniel Blas Sanchez 4.83   6.07    Bolivia 5.54 6.55 6.12 4.83 DNF
2 Rodrigo Paz Vaca 3.38   6.14    Bolivia 6.77 6.15 5.50 3.38 7.23
3 Rodrigo Ugarte 3.85   6.49    Bolivia 9.20 8.31 3.85 6.09 5.07
4 Cesar Acho Choque 4.98   7.04    Bolivia 7.09 6.39 4.98 8.17 7.63
5 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 6.14   7.71    Bolivia 6.52 8.84 6.14 9.02 7.77
6 Nancy Garcés Hazou 6.83   8.22    Bolivia 6.83 7.49 12.04 7.14 10.03
7 James Gutiérrez 6.47   8.55    Bolivia 6.47 9.13 9.03 7.49 10.59
8 Valentina Alicia Vargas Chambilla 7.97   8.94    Bolivia 8.39 9.10 7.97 13.83 9.34
9 Kevin Edu Zarate Challapa 8.13   9.24    Bolivia 8.47 10.73 8.52 8.13 15.06
10 Moisés Marco Quispe Arellano 5.97   9.29    Bolivia 5.97 15.87 9.70 8.57 9.61
11 Luis Julio Uscamayta Rodriguez 7.47   9.29    Bolivia 8.09 12.05 9.43 10.36 7.47
12 José Marco Tarifa Hernández 5.37   9.31    Bolivia 5.37 7.73 9.06 11.15 13.88
13 Jose Antonio Campero Morales 6.59   9.51    Bolivia DNF 6.59 8.24 9.33 10.97
14 Alberto Arturo Ayllón Bustos 9.75   12.10    Bolivia 11.60 9.75 13.54 23.62 11.15
15 Luis Sarmiento 10.47   12.25    Bolivia 10.47 12.58 13.89 13.52 10.64
16 Daniel C. Bedoya 8.29   12.90    Bolivia 22.55 8.29 13.11 14.65 10.94
17 Mateo Iglesias Godoy 11.89   13.74    Bolivia 11.89 12.75 13.90 14.57 16.16
18 Cristian Franco Terrazas Flores 12.10      Bolivia 12.10 12.87
19 Beymar Andres Gutiérrez Aldunate 12.19      Bolivia 12.19 DNF
20 Henry Ramirez Escobar 13.72      Bolivia 15.20 13.72
21 Ignacio Mita Cabezas 13.87      Bolivia 18.63 13.87
22 Jose Erick Jesus Gutierrez 14.26      Bolivia DNF 14.26
23 Betuel Abdias Revollo Cruz 14.77      Bolivia 15.84 14.77
24 Alejandro Peredo 17.14      Bolivia DNF 17.14
25 Gabriel Paredes 17.15      Bolivia DNF 17.15
26 Diego Gustavo Barreta Reinaga 17.32      Bolivia 17.32 DNF
27 Santiago Ayala 19.16      Bolivia 19.16 23.19
28 Kevin Hermosilla 20.32      Bolivia 46.93 20.32
29 Marvin Orlando Salguero Pardo 20.81      Bolivia 22.07 20.81
30 Fernando Romero 25.11      Bolivia 25.11 31.35
31 Daniel Tarifa 30.30      Bolivia 30.30 DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rodrigo Ugarte 3.35   4.62    Bolivia 5.25 4.29 5.00 4.57 3.35
2 Rodrigo Paz Vaca 5.89   6.55    Bolivia 7.29 9.31 5.89 6.17 6.18
3 Joseph Daniel Blas Sanchez 5.07   6.95    Bolivia 5.07 DNF 5.82 8.52 6.52
4 Cesar Acho Choque 6.05   7.70    Bolivia 6.05 39.10 8.11 8.27 6.73
5 Luis Julio Uscamayta Rodriguez 9.19   9.87    Bolivia 10.27 12.07 10.01 9.34 9.19
6 Nancy Garcés Hazou 7.77   9.91    Bolivia 9.82 10.26 7.77 12.91 9.64
7 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 8.26   10.44    Bolivia 8.26 9.00 10.47 11.85 12.23
8 José Marco Tarifa Hernández 8.85   10.45    Bolivia 10.03 DNF 8.85 11.36 9.96
9 Valentina Alicia Vargas Chambilla 6.96   10.62    Bolivia 6.96 9.69 10.30 DNF 11.86
10 James Gutiérrez 9.62   10.65    Bolivia 9.72 11.19 9.62 12.88 11.03
11 Kevin Edu Zarate Challapa 10.71   11.94    Bolivia 13.90 10.71 11.09 14.08 10.82
  Skewb   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Moisés Marco Quispe Arellano 4.04   4.30   NR  Bolivia 4.07 4.04 4.99 4.73 4.09
2 Luis Sarmiento 5.29   6.35    Bolivia 6.18 5.29 7.71 5.41 7.47
3 Carlos Andres Hidalgo 5.60   6.52    Bolivia 5.89 5.60 7.24 7.90 6.43
4 José Marco Tarifa Hernández 4.43   7.04    Bolivia 6.60 DNF 5.54 8.99 4.43
5 Jose Antonio Campero Morales 7.80   8.76    Bolivia 8.10 7.80 8.99 9.20 DNF
6 James Gutiérrez 8.17   9.02    Bolivia 8.98 10.29 9.64 8.43 8.17
7 Valentina Alicia Vargas Chambilla 7.25   9.19    Bolivia 7.37 7.25 DNF 8.21 11.99
8 Rodrigo Paz Vaca 7.34   9.24    Bolivia 8.65 10.45 8.63 7.34 10.94
9 Juan Pablo Huanqui 7.76   9.49    Peru 12.55 7.80 8.13 12.95 7.76
10 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 7.22   10.01    Bolivia 7.22 7.88 11.84 24.33 10.31
11 Joseph Daniel Blas Sanchez 7.67   10.26    Bolivia 8.79 DNF 11.77 10.22 7.67
12 Rodrigo Ugarte 6.12   11.22    Bolivia 10.39 6.12 DNF 10.63 12.64
13 Luis Flores 11.20   17.53    Bolivia 11.20 17.92 14.40 20.26 20.79
14 Luis Julio Uscamayta Rodriguez 18.13      Bolivia 18.13 18.28
15 Jose Erick Jesus Gutierrez 20.89      Bolivia 20.89 34.66
16 Cristian Franco Terrazas Flores 32.95      Bolivia 32.95 45.39
17 Daniel Tarifa DNF      Bolivia DNF DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 D2 F2 D U' L2 D L D' U R2 B L' B2 L2 R' U L U2
A #2 R2 U2 L U2 R' U2 B2 L D L F' D U R' B D L' R U
A #3 D2 B' R2 B' U2 F' R2 B U2 L2 F U' B2 D2 F D' R' B2 R2 B
A #4 U' R2 B2 U2 B2 U R' B2 D2 B2 R' U' R F' D' B' D
A #5 D L' F' D' B2 U2 D2 B R2 U L' D2 L F2 R' D2 F2 L U2 R2
A Ex#1 U F B L2 D F' U R B L' U D2 R2 B2 L2 B' D2 F2 D2
A Ex#2 D' R2 L U D B' L U R' F U2 B2 R2 D' F2 R2 D' F2 D'
B #1 R2 U2 L2 B2 D L2 F2 U' F2 R2 U2 B L2 F' L R2 D R U F2 R'
B #2 B' L2 F2 D2 B R2 F2 D2 L U' F' D' U L2 B2 U B L2 B2
B #3 R2 F2 L2 D' R L2 U B R' D' B2 L' F2 D2 F2 L U2 D2 R
B #4 D2 R U2 F2 L' F2 R B2 R2 B2 L' U L2 D B' D' R2 D U' L'
B #5 F2 B2 U B2 L D F' R' B R' U' R L2 U2 F2 R2 B2 U2 R
B Ex#1 R2 U F2 U2 F2 D2 L2 D2 B L' F' D2 L D2 U2 L' U2 L' B
B Ex#2 R' B2 U2 R2 D2 U2 L' U2 L' B2 F' D F' U B' D' R2 U2 L' B'
C #1 L' B2 L D2 R2 F2 L' F2 R' U2 B D U' F' D' U R2 B2
C #2 R D2 L F2 R' D2 L D' B2 L' D2 R' D L2 B' D U' R
C #3 R B2 D' R F2 L2 D2 R F2 D' B L2 F2 L2 F' R2 F' R2
C #4 U F' L U2 B' L F' U' D R D' L2 F2 R2 F2 D2 B2 D L2
C #5 F' R' U2 D L' B L2 U' D' L' U D2 F2 L' B2 R' L' F2 B2
C Ex#1 B' L2 D2 U2 B2 L2 D2 B' L2 F D B L2 R D2 F' R' B' F2 R' F'
C Ex#2 D2 R D2 L F2 D2 B2 L2 R2 B' R F' R U' L' D U L D' L'
D #1 D2 U2 B2 R2 F' R2 F2 U2 B2 U L' D2 U2 B U R' F2 L' F' R
D #2 D2 U' L2 R2 B2 D' B2 L2 B2 F D' R' B D' U B2 U B' R2
D #3 D B2 U B2 D2 F2 R2 U L' U' F R2 D U' L' D' L2 B2 F'
D #4 R2 U2 R B2 L' U2 L B U' F' D' B2 D' L B2 F R2 D2
D #5 F2 L2 D2 L2 D' U' B2 U F2 L2 F' U' L' D2 L2 R' D2 B' U F' D'
D Ex#1 U2 B2 D2 B2 U2 F2 L2 R' D2 U' L' F' U2 L' R' F' D2 F' R' D
D Ex#2 F B L' B U' B' R2 B' L' U L U2 R2 D2 R F2 R2 L U2 F2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 R' F' U' R U B2 L U' B' D' B2 L' D2 F2 L2 U2 L' U2 D2 B2
A #2 F' U2 D B R2 U B2 R2 L' F L' B2 D2 F2 B2 L' F2 D2 R2 U2
A #3 D2 B2 D' R2 D L2 D U2 R' F' U B' D R' D B R' F2 L' U
A #4 D L2 D B2 U2 F2 R2 D2 F D' U2 L F' R' D U L' B D
A #5 F2 U2 R' L U F D' R F2 B L U' R2 D' L2 F2 R2 U L2 U2 D'
A Ex#1 L2 B U' L D' R D F R U D2 L D2 F2 U2 L2 D2 R D2 F2
A Ex#2 R2 F2 D2 U2 F L2 U2 F' L R2 B U' R' B D' F2 D2 L2 B'
B #1 F B D L F2 B' R2 D2 L' F' U F2 U2 F U2 F D2 L2
B #2 U2 F2 U2 B2 R2 D2 R2 D F2 R2 D B U B' D2 L F' R2 D R'
B #3 B D2 R2 B D2 B F2 U2 F D' R F2 L D B' U2 F R' F'
B #4 R2 B2 R2 D2 B U2 B L2 F D2 F2 R D' R2 U' L D U' L B' F'
B #5 L B2 F2 D2 R' D2 B2 R U' B2 U' F' L2 D2 U2 R U' L F
B Ex#1 U' L2 U' L' U' D' F' B' L' F' B2 L' U2 L' D2 R B2 D2 B2 L'
B Ex#2 F R2 B2 U2 B R2 F' R2 F2 R' B2 F R' B D2 U' B U2 L
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 F2 R B2 D F2 B' R' B2 D F' D2 B2 U2 R2 U D2 F2 R2 D' L2
A #2 U' B2 D2 F2 R2 D' L2 U2 F' L' D' F L2 R' D' L U2 L2 D
A #3 R U' F' U L' F L' U' R2 F U' R2 D2 F2 R2 L2 U' B2 R2 U'
A #4 D' F2 D2 B' U2 L F D2 R U' B2 D2 B' L2 F2 B R2 B' R2
A #5 U2 R2 D2 B2 L2 U2 R F2 R2 F' D L' B2 L2 D' B2 R U' L2 R'
A Ex#1 R B2 R2 D2 F2 L' F2 D2 R' F2 D2 U F' D U R' U2 B L' F R
A Ex#2 L' F2 R2 U2 R F2 R2 D2 R' D' B' L U2 L F2 L2 R' U' L'
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U R' U' F U F U' R2 U2 R' U2
A #2 R' F' U2 R U' R' F' R2 U' R U'
A #3 U R U2 R' U2 F U' F U2 R' U'
A #4 U2 F R U' R' F' R U R' U R2
A #5 R' U' F' U R2 F' R' U2 R' F' R
A Ex#1 R U F R' U2 R U R' U2 F' R
A Ex#2 R F' U' R' U R' F R U' R' U2
B #1 U R' F' U' F R U' R F U' F2
B #2 R U' R' U' R' F R2 F' R' U' R'
B #3 U2 R' F U R' U' R U' R' F R2
B #4 U R' U' R U2 R' U2 F2 R U' R'
B #5 U' R U' R2 U' F R2 F' R U2 F'
B Ex#1 R' U' F' R U2 R F' U' R U2 R'
B Ex#2 R F' R2 U F R2 U2 R2 U' F' R2
C #1 R' F R' U2 R U2 R' U' F R2 U2
C #2 F U' F U2 F U' R U R U2 R'
C #3 R' F' U2 F R U2 R U' R' U F
C #4 U R2 U' F R F U2 R' U' F R
C #5 R F' R2 U' F' R2 U' R2 F R2 U'
C Ex#1 R' U2 F2 R' U' F U2 R U2 R F'
C Ex#2 R' U2 F R U F U2 F U2 F R
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R' U2 F U2 R U' R U2 R2 F U'
A #2 U' R U2 R U' F' U2 R2 F U2 R
A #3 R F' R2 F R2 U' R2 U2 F' U' F
A #4 F R U R2 F' R2 F U2 R U' R
A #5 R2 U2 F U2 F R2 U' F' U2 R2 U'
A Ex#1 U' R' U2 F U2 F' R F' R U' R
A Ex#2 R U2 F U R U' R' U R' U2 R
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 D' F R D U L' D F R F U2 R2 U F2 D' L2 U B2 R2 U' Uw2 L' D Fw2 R F2 Rw2 L2 D R2 U2 B2 Fw' L2 Uw2 B2 L' Fw L' B' Uw' Rw Uw' Rw' R
A #2 F' U2 L2 F2 U2 F2 R2 B2 L2 U' B L' B' R F R F2 U F U Fw2 Rw2 R Fw2 F' Uw2 R F L R2 F' Rw2 B Uw' Rw2 Uw2 B2 L' Uw Rw Uw2 U2 B' D2 Rw' Uw'
A #3 F U2 R2 B' D2 R2 B' U2 B2 R' F' L' R D' F L D2 R2 D B Fw2 Uw2 R2 U F' Rw2 D2 L2 Uw2 D' F2 L' Uw2 Rw D2 Rw2 R Fw U R B' Rw D Fw U2
A #4 R2 U2 R' B2 R' U2 L' B2 D F' R' U L U2 F' D L' U2 R' Uw2 Rw2 L' D R D2 Fw2 Rw2 R' D2 R' L' Fw L B2 D2 F2 Rw Uw' D' B' Rw2 R Uw2
A #5 F L U F' L U R' B2 U' F2 L U2 R' D2 R F2 L' D2 U2 L2 Uw2 B' Rw2 L' B' L2 R' Uw2 B' L' F' Rw2 F Uw' Fw2 U B' Rw2 Uw' Rw Fw' R Uw' L B2 F'
A Ex#1 U2 F B2 D2 R2 U2 D2 F U2 L D F' R U L U2 L D' R F Uw2 L Fw2 Rw2 L R2 F L' D2 F' Rw2 U2 Uw R' B' Uw U' F' Uw Rw' Uw' D' L' Fw'
A Ex#2 U2 F' L2 U2 F' U2 F L2 B D R2 D' F U B U2 R' U R L2 Rw2 B' Rw2 D' Rw2 B U2 Fw2 Uw2 F2 B2 Rw' L' U D2 Fw U R Fw2 Rw Fw' L D2
B #1 B2 D B2 D R2 U L2 F2 R2 D2 L B D B2 R' B U B' D2 F Rw2 D' Rw2 L2 F U2 F Rw2 D2 Rw2 L2 B' Rw L' B Uw2 U2 Fw' U Rw2 Uw2 L Fw
B #2 F U2 L2 F' L2 D2 U2 F' R2 D2 F D L U2 L2 F2 L2 F2 R2 U B Uw2 Fw2 U Rw2 D' R2 Uw2 B' U Rw2 D2 U' Rw' L B Uw2 Rw Fw' Uw' F Rw' Uw' L' D' R2
B #3 L' D' L2 F R' U' B' R F U' B2 R2 U2 R2 B2 U R2 U2 F2 Uw2 B2 R' B Rw2 D2 L F' Rw2 Fw2 R' D2 L2 Uw' L F Rw2 D2 F U Fw Rw' U Fw2 Rw L'
B #4 F D2 R2 B2 R2 B L2 D2 B D' L2 F' R D2 R F' D' B2 U Rw2 Uw2 F' L2 Uw2 D F' Rw2 B' D' F' B2 Rw' Fw2 D L Uw' Rw2 R Fw Uw' L Fw2 R
B #5 D B2 L' U2 B R2 B2 R' D' B' L2 R2 U R2 B2 D' U B2 D2 B2 Fw2 R Uw2 L' Uw2 R2 B D2 F' Rw2 B R' B2 Uw' L B' Uw2 F2 U2 Fw' R Uw' B' U' Rw D
B Ex#1 U' B L U F D2 R' D F L' U' L2 F2 R2 F2 B2 D B2 Fw2 Uw2 Rw2 R' F2 R2 B2 Uw2 U' R L2 D2 Fw' U2 F2 L Fw Rw' U2 R' F' D2 Fw' Uw2
B Ex#2 F' U2 F' U2 F D2 B2 U2 L2 D U' R D' L' U2 L2 D' U F' D' Fw2 Rw2 B' Uw2 U2 R' F' Rw2 L' Uw2 R' U2 R' Uw L Uw D L Uw' Rw' B Uw' Rw2 L R'
C #1 L2 R2 F2 D F2 U' L2 D' L2 B2 U2 L' F' B' D F2 U L' F' L R Fw2 D' L2 B2 Uw2 F Rw2 B U' Fw2 L2 Fw2 F Rw' U' F R2 B2 Fw' R2 Fw2 Rw B Uw Rw B
C #2 L' F' L F U F' L' R' B' U' L2 B2 L2 D B2 D' B2 U B2 D Rw2 F' R' Fw2 R2 F2 Rw2 F' Uw2 B2 U2 Fw2 R Uw D F D2 B2 Rw' Uw' L' Fw D2 Fw F2
C #3 R' U2 R D2 B2 U2 F2 L2 B R L U' L' U' F' D B' U L' Fw2 D Fw2 Rw2 B' R2 U F2 Uw2 R2 U' B Rw2 R B' U' Rw' U2 Fw L2 Fw2 U' Rw D F U2
C #4 D' F2 R' U R2 F D L U' L' U2 B' R2 F' R2 F2 U2 B Uw2 Fw2 D L2 B2 U2 R2 B' D Rw2 D' U' Rw' D2 R U' L' Uw Fw' B Uw' Fw' L Uw U
C #5 B2 U R2 B2 R2 U D2 B2 U L' U' B' U' R' D2 B D2 B' U Rw2 Fw2 F' D2 F2 U' Rw2 L2 U2 D F' D' B' Rw' U' F Uw2 Rw' F' Fw D Rw D2 Rw2 L Fw
C Ex#1 F2 D2 R2 D' F2 B2 D2 R2 F2 U B' D2 F R B' L' D' R' B2 U' Fw2 D Fw2 D B2 Rw2 Uw2 U2 F' U L2 Rw B' U F2 R2 D2 B2 Uw B' Rw2 R' Uw D B
C Ex#2 L2 B2 L2 F' L2 F' R2 B' L2 F B' L' F' U L2 U2 B L' F U Uw2 B2 Rw2 U' L B2 U R Fw2 R2 U' L Fw L' B2 Uw2 D' Fw' Uw' F R' B Uw D'
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 U2 F R2 F' B' U2 F2 B' U R' L D B R' D L' U F D Uw2 L Uw2 B' U2 Rw2 F2 L2 F' L' Fw2 B L' Uw' L2 Uw Rw2 F B' Rw Fw' R Uw' B2 U
A #2 B2 D' U2 B2 U R2 D B2 R2 D B L F R2 D2 B2 F' D L' U Fw2 Rw2 D L Fw2 F2 R' B2 R D' B2 Rw2 Uw2 Fw' U2 Fw' Uw2 B Rw' Fw R D F' Uw' Rw'
A #3 L2 F2 L' B2 U2 R2 B2 L F2 B' R' U' R' F B R' F2 U' D' B Uw2 B D L2 B' Rw2 D' F' Rw2 F' Rw2 R2 Fw2 L D2 Rw Uw2 Rw Fw' Rw' L2 F2 Rw D2 Fw' Rw'
A #4 D F' D2 F L' U' L' R' U' L' F' L2 F L2 F2 L2 B L2 U2 R2 Rw2 U B Rw2 F2 D' Fw2 F2 Uw2 F R2 Rw' B U Fw2 Rw2 U2 Rw Uw' Fw D L2 R Fw'
A #5 U R' B L F2 L2 B U F D B2 D2 B' U2 L2 F' U2 F' D2 F Uw2 F' L B2 Uw2 U2 L' F B' L Fw2 Uw2 F' Uw' F D' B Uw Fw Uw R Uw2 F' R2 Fw2
A Ex#1 R2 U D2 F U2 D2 L2 B' D L' D' F2 U2 R2 U' L2 F2 U2 F2 D' Fw2 L Uw2 D' F2 D' Fw2 U Fw2 D2 R Fw' R' F R' Fw2 R' F' Rw' U' Fw F' Rw Uw R2
A Ex#2 B' U' F B' R U2 B2 L' F' R U2 L R U2 D2 L D2 R2 F2 Rw2 Fw2 F Uw2 L' B' Uw2 R' F2 B' Uw2 F2 B' Uw' F2 Uw' L2 Fw2 Rw' Fw' Rw2 D B R Fw
  5x5x5 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 F2 B R' U R2 Dw2 R L2 Dw2 Lw D2 F L' U' Bw2 B Fw D2 L2 Fw' F2 B2 Uw B2 Uw2 Bw2 U' B2 R B' L' B' R2 Lw' D' B U' Fw F2 L' Lw F Dw' D2 B Bw2 L2 Rw Uw F' Uw' L' Bw Rw2 F Bw Lw U' D' Dw
A #2 R' L2 Fw2 L2 F' Rw D Bw2 F2 Rw Dw2 Rw R2 L Dw' Rw' R' Lw' Dw' R Dw Lw R2 Rw' Bw' Rw B' Rw2 D' Uw' F R Dw U Bw2 Lw2 L' R B' Bw2 Uw B L Rw2 B2 Bw' Fw2 D B Uw2 Rw' Bw U2 L R' Rw2 Dw R2 Lw L
A #3 Bw2 U2 Lw' U2 Fw R' Bw2 R Uw' Lw2 Fw2 Bw2 L F B' Fw' Dw' D U B Fw' D2 L' F U2 Bw' Dw2 Fw' R2 Dw' F' R2 U' B Bw' D2 R' Bw Dw' F' Bw2 Fw L Uw Dw U R2 Fw2 Uw Lw' Dw' R2 Lw' B2 Uw2 Bw2 Dw2 Fw D Fw
A #4 B2 Uw' D2 L Fw' B' L2 Bw' U' R B Dw' R Lw' Rw2 Dw2 Uw' Rw Lw2 U D Lw F Rw' D2 Rw Uw' Bw' Lw' Bw2 Rw2 B L' R' U2 F2 Rw2 U' L2 U' Uw R2 U2 Uw2 Dw2 L' B2 Lw2 Dw Fw' D' F' Dw2 U2 R' Rw' L' Fw R2 Dw
A #5 Rw2 Dw' L' B U D B2 Rw2 Lw2 Bw B U' Uw2 R' Rw D2 F Rw L' Bw' L2 Bw2 L' U2 Bw2 R Lw' Dw' Rw' B' L2 R2 Rw B Lw Bw' Uw' Dw' Bw2 F' Lw2 Fw Uw F Uw' R2 U Uw2 Lw' Fw R2 Fw2 L D' Dw2 Rw' Bw U Uw R
A Ex#1 U2 Lw Bw B' Lw' Uw Fw Lw' Dw D2 B Lw' Uw2 Dw' Rw' B' U' L Dw2 F Bw U' L Fw2 R' Rw2 Uw U B F Rw B2 Bw' Dw Lw2 Bw B Dw Fw Rw' Fw2 R2 D2 Dw2 Uw' Lw Fw' B' D F2 Uw' B Rw B Bw2 U2 D Fw2 U F2
A Ex#2 Dw2 F2 Rw' Fw2 Lw2 F' Rw Fw' U2 F Uw' U Rw' Bw2 Dw' Bw2 Lw' Fw' Lw' R2 F2 B2 Fw Dw2 Bw' Uw B Fw' Rw' Fw D2 F R2 Rw Fw2 Lw' L Dw D2 L F R' B Uw' F2 R2 D' U2 F2 Dw D' F2 U2 Uw' B2 Rw2 Dw' Bw2 Rw2 F2
B #1 Fw' B2 L Fw2 R' D Dw F Lw' D2 Rw2 R' U2 R' L2 Lw' Uw' Lw' L' Bw Uw D' B R2 L' Bw' Dw2 U' Fw' Rw2 Dw2 Rw Fw Rw Uw' Bw2 Rw2 F2 Lw' B2 Fw' F D L R2 Fw' Dw2 Rw' R L2 Fw2 Rw2 R Dw2 Uw U B Lw Dw2 Lw2
B #2 L U' Lw L2 Uw2 L Dw' Lw' F2 Uw L Rw Fw' U2 Fw' D R' F2 Dw2 L' Uw' Dw2 B2 U' Uw F' Rw Lw2 Dw U' Lw B' Uw2 Lw' Fw' L Rw2 Dw U' Lw2 Rw2 B2 Fw L2 Bw R2 Dw2 B2 Rw' R' Lw Bw2 B2 R' B F2 D2 L' U2 Rw
B #3 Uw Dw2 F2 U2 B' Bw' F Rw2 Lw Bw B2 F2 Fw' D' R Bw Uw2 R' Fw' U2 D F Dw Uw2 R2 Bw' Rw2 Lw D B Lw' B' L Dw Bw' Rw' R2 Bw2 F2 Dw2 Lw F' L U Fw2 R2 Lw' Dw' F2 B U2 Dw R U2 L2 F2 Rw2 Dw L' Fw'
B #4 R2 Uw' Lw2 Uw Fw L Uw2 Lw2 Uw Dw2 U2 Lw2 Dw Fw2 L Lw' F' Rw D' Rw Lw2 Fw2 D2 U' Lw Dw2 Rw2 F Rw' D Bw L2 Rw D2 Dw' Uw2 L' B' F' Dw' Uw2 Lw F' Fw' Uw Dw' U' Bw' Uw' B L D F2 L R2 Dw2 L' R' Lw' Fw'
B #5 Lw2 R' D' Dw Fw' Rw L' Fw' U Rw Lw Bw Rw2 Uw2 F Bw2 L' D2 F' L Fw' B D2 Bw2 Uw Lw Fw F2 D' Bw' D2 Lw2 L2 B' U2 L2 Bw2 B' Rw' Uw B2 U Rw2 Bw' D2 Bw2 Rw Lw D2 Fw' Uw2 Rw Fw2 Bw2 Lw2 L2 D2 Dw' Lw2 Dw'
B Ex#1 D2 Dw2 F' Bw' R' Bw Lw Rw' R' Bw' B L' Dw D B' Bw Dw Fw' R2 Dw' Lw2 R' Uw' Rw2 R B U2 Fw' L2 Rw2 Lw2 F U2 Dw2 Fw F B2 R' Rw L Fw' B L2 R' B2 R Lw U Uw' D Fw2 B2 R2 B' Dw2 U D2 L D2 Rw'
B Ex#2 Lw' D Dw F' U' Rw Lw2 Fw' U2 D' F' U Uw2 L D2 Rw' F2 Rw Uw2 Fw Lw Fw2 F2 U' Fw' R Rw U2 Bw' B' D2 F2 B' R2 Rw L Fw D' R' L U D2 Fw Rw Dw2 L Bw' L' Fw' F R L2 D2 Lw' L Dw U Lw2 Rw D
  5x5x5 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 D U Bw' Dw' Lw2 Uw F' L Fw' Rw2 U' B2 Lw Rw2 Bw2 B2 U' L Rw2 Bw2 U' Lw' Fw Bw Uw' U' B2 D2 R2 F' R2 B2 Bw Rw2 Dw' B' F2 Fw2 U Uw' Bw' F2 D2 B F Rw2 F2 B' Fw2 Uw' U Fw D' B Uw2 U2 Rw2 Uw F'
A #2 Dw' Fw R2 U Fw Rw' R2 L2 Lw Uw B2 Bw2 D' Bw' F2 B2 U' Rw L2 D L2 U2 D Lw' Uw' Rw2 F2 R' L' Dw' Bw2 F' Rw Dw2 D' Uw U2 L Rw Fw' Dw2 U D L2 U Rw R' L2 Lw' D' Dw' L D2 B' U' Lw2 Uw' Rw2 Uw L2
A #3 U Fw2 L' Dw2 D' U2 Uw' Lw2 F' Dw' L2 Lw D2 B2 L2 Fw Bw2 D2 R Lw B Dw Lw L Uw' B2 Lw2 Rw B2 F Bw' Lw' B Dw2 Rw Bw2 Rw' Fw2 Dw' Uw2 Bw' B D' Uw2 B Fw' Bw2 R2 Dw U' R' B' Lw L Bw' U Fw2 F' Dw' Rw
A #4 Rw' Uw2 Dw' D' U Fw Bw' F Lw2 Fw' Rw2 R F' B2 L' Dw Bw2 Uw2 Rw Dw D' L2 B R' Bw' Lw Uw2 Dw D' Fw2 U' L2 D Fw B2 F' Bw Uw2 F2 Bw B' Dw' F' Rw' Bw2 Uw' R2 Uw Lw' Fw2 F D Bw' Uw' U Rw D2 Lw2 B2 L
A #5 Bw F Uw2 Fw F D2 Rw2 D' Rw2 Lw' U2 Bw Dw2 U Rw2 Dw2 Lw' Uw Rw2 D Bw2 B' L2 F U' D Dw L2 B2 Lw' Bw D' U Rw' Fw2 Bw U F2 Rw' Dw2 L' Lw' Fw Uw' Rw2 L2 Dw2 Uw R U Rw2 Lw' Bw' F2 Uw' F2 Lw2 Bw2 Dw' Rw2
A Ex#1 L2 Uw' R2 F' Uw F U2 R Dw2 R' L' B2 Lw' F' Dw2 U2 D2 R' B2 F2 L B Fw' Uw2 R D2 Bw Lw F2 Rw2 Dw2 Fw Rw' B' R Bw' R' Fw2 Uw F' Dw D2 Uw2 F Bw2 Rw2 Uw2 R2 Bw2 F Uw2 Dw2 Rw Dw' L Dw2 F' R2 L2 Uw2
A Ex#2 Fw' Lw F Rw2 Lw' L2 Fw2 Bw2 U2 F R' L2 F' U' Lw2 Fw2 F D2 L' B2 Bw2 F2 U F D' U2 Dw2 Rw2 Uw L' F Uw2 B2 Lw2 Fw2 L Fw' B D R2 Fw' F2 Lw' Bw B L F2 Dw' L' U2 F Dw' R2 Rw2 Dw' F Uw2 R Lw2 F'
  6x6x6 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 F' Bw2 L2 Rw' U2 B2 3Uw2 3Rw2 B 3Rw2 Bw' Dw Rw' Uw2 Fw' R Lw Bw2 3Rw L2 B' 3Rw 3Uw Rw F2 Dw2 3Uw2 3Rw' U' L2 D' Uw' Rw' R' Fw2 3Rw' B' D' Dw 3Uw B U' 3Fw2 3Uw Rw Lw' Dw2 R' Rw2 B Fw2 F D B' 3Rw' B2 3Rw B' 3Rw2 Uw2 Bw' R2 U Fw' D 3Uw' B' Uw' D R' 3Rw Fw2 D' L' B2 Bw F Rw' Fw2 3Rw'
A #2 Rw2 U' 3Rw 3Fw' U2 L2 3Uw 3Rw' Lw' Bw 3Rw2 Lw' Fw Uw R D2 3Rw' D' F Bw2 R2 3Fw 3Uw2 Bw Rw2 Uw2 R2 D Rw Lw2 U' D2 F' Uw Dw2 D2 3Rw B2 Dw' L' Uw2 3Fw' D' Dw' 3Rw' F L2 R 3Fw Dw L F' R2 Dw' Uw' 3Uw' Rw' R F' 3Uw F2 Uw' Fw' F2 Uw Lw D' Uw' R2 Rw2 Bw Rw L' F2 3Uw' D Lw Uw2 Rw Uw
A #3 L D L 3Uw' Bw D Uw' Bw' 3Uw Fw R' Bw' 3Rw2 B R2 3Uw' 3Rw2 Bw' L D 3Uw R' Uw' 3Rw2 L' Lw' Rw' Uw' U2 Dw' 3Fw B Lw' Fw 3Uw' Lw D2 Fw Dw2 Bw 3Fw2 Uw2 Fw R' Uw L 3Fw2 R2 3Fw2 L' 3Uw U2 Dw' D R' B2 D2 B2 3Uw2 Uw' 3Fw2 F2 Dw2 Fw B2 D2 Fw' 3Fw F2 3Uw2 F Uw2 Rw Fw' Uw' Lw2 D Fw2 Dw2 R'
A Ex#1 Bw2 3Fw2 R2 Rw' 3Uw2 L' F2 3Fw' 3Rw Dw Bw' U2 R' F2 Fw R2 D' Bw2 3Rw R 3Uw B2 U' Lw2 Fw2 L Dw2 3Rw2 L' Dw L B2 3Fw2 Bw2 Lw' Bw2 F2 U' Bw' B2 L2 Fw' Dw Bw2 3Rw Bw 3Fw B2 L Uw 3Fw2 D Rw Dw' U 3Fw Fw Bw2 R' U2 Rw2 R' Bw' Dw2 3Uw' Fw2 3Fw2 D 3Fw' Fw L2 3Rw2 F' R' Dw D2 3Uw' B Uw' B
A Ex#2 B' D' 3Uw2 F 3Uw' 3Fw2 Bw' F Uw2 3Rw Lw' Fw2 Bw2 Uw2 3Fw2 Dw2 F' 3Uw2 R2 Lw 3Fw' L2 3Fw2 3Rw R 3Fw U2 Uw Bw2 Uw Dw Bw' B2 L R D' F' Dw Bw2 L Bw L2 F2 D' Bw2 3Uw Lw2 B Rw Dw2 Uw2 L2 U' Rw 3Uw2 B2 3Uw2 3Rw 3Uw R Rw' L' B Bw2 Rw Bw' Rw' Uw' Bw' L' F2 3Rw' Lw' L' B2 Fw2 Rw Dw2 Lw' F2
  7x7x7 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 3Uw2 3Rw B2 3Lw2 3Rw2 R' Bw' D B2 U 3Rw Uw2 3Bw' B F2 U' R' Fw B2 R Dw2 F' 3Bw2 3Rw' R2 Fw Uw' 3Bw2 F' Uw Rw 3Fw2 D 3Dw' Fw L' Fw' 3Uw 3Bw2 Uw2 3Lw2 D Uw 3Fw Lw F2 R Rw2 D2 3Dw' 3Uw2 Rw D Bw Dw2 R2 3Uw' 3Lw2 D' U B' 3Dw' 3Fw2 3Bw2 Fw U' 3Rw F2 Bw2 3Lw Bw B Dw2 3Rw B Uw2 3Bw2 D' 3Uw' U2 Bw Dw2 Uw2 3Lw' 3Fw' 3Lw F' Bw2 Uw Dw' Rw' L' Uw2 U 3Bw2 Bw2 3Lw2 3Uw Uw' L'
A #2 3Rw2 D' R2 3Rw U2 Lw2 3Rw2 F Uw2 B2 3Bw2 D2 L' 3Uw R Bw R2 Rw 3Rw2 Fw' 3Uw' Rw' L2 Dw2 3Lw Uw2 Dw F Lw Rw 3Dw2 Bw2 Lw2 B2 U 3Fw2 Uw2 3Lw' Bw2 L2 3Uw2 F' Uw2 D2 3Lw' Rw2 3Dw' B2 3Rw' U2 B' Fw 3Dw F R' D2 Lw Dw' B2 3Uw2 R' Dw2 3Dw2 R Uw' Fw Uw L2 F B2 3Bw' L 3Uw 3Fw' F2 B2 R' 3Lw2 3Bw 3Dw2 F2 3Fw' Uw2 3Uw2 F2 3Dw2 F2 D' Uw2 3Rw2 F2 Dw L2 3Lw2 B D R2 L 3Rw 3Uw
A #3 L' Dw 3Lw2 D' U2 R2 3Dw' Fw Uw' 3Uw2 B2 Bw' 3Rw' R' 3Fw2 B2 Uw Dw' 3Dw 3Fw2 3Bw' 3Dw' F' Uw2 Lw2 3Dw 3Uw' Bw D L' 3Dw2 Bw' Fw' L' 3Rw' Rw' D2 3Lw2 F' 3Lw' Dw U' Bw' Fw' Uw' Rw2 3Lw Bw' D' Uw Bw2 B Lw' B' 3Lw2 Dw' D2 Bw D 3Dw R D2 3Rw2 3Bw B' 3Fw' 3Dw 3Fw Lw2 U D Lw' Uw' 3Fw' Lw Rw2 3Uw' Bw' 3Uw' D2 Lw2 Bw 3Fw 3Bw' F2 3Uw2 L 3Bw2 3Dw2 3Bw 3Lw2 B' L Bw' 3Rw' Rw2 Dw F 3Uw2 3Dw2
A Ex#1 3Lw' L2 B2 F2 L' B' R' Uw' 3Uw2 L' Dw2 3Fw D 3Lw2 Bw2 F' 3Bw' 3Dw' L' 3Fw F2 Uw' 3Bw' Fw2 R 3Uw 3Lw D U2 F' B2 L' 3Fw Bw' 3Uw' Uw2 Dw R' Rw' Dw2 3Bw' Dw' B L2 Fw' 3Bw2 Bw2 U Uw' F 3Rw2 Dw2 3Uw' Lw 3Uw Bw R B2 3Rw' F 3Rw Rw' 3Bw2 U L' 3Fw' R2 U Bw 3Rw Uw' U' Bw' R' 3Lw F R' B2 3Lw F B 3Dw2 3Uw' Uw D F2 Dw L2 R Fw Lw2 Uw' Fw' L R' 3Dw' 3Fw' D Lw' 3Bw2
A Ex#2 Rw L' F' Lw2 3Dw' 3Uw2 Uw D Rw' B Bw 3Bw 3Uw' R2 Rw2 Lw Bw 3Uw D2 Uw2 3Rw' L' 3Bw' Uw' R D Rw2 F' Lw2 Dw2 Fw2 3Dw' D' 3Uw B2 3Rw2 R2 Rw' 3Fw' D Uw' R2 D' F' Bw L 3Lw' Dw' Fw2 3Lw Lw2 3Bw' Dw2 Bw2 D2 Fw' 3Fw2 F B2 R' Lw2 L' F 3Uw R2 Fw2 F' 3Uw' D2 3Dw2 3Lw2 L' Rw' 3Rw' 3Fw 3Rw2 Uw2 3Uw 3Fw' 3Uw' R' B' 3Bw F D U R' 3Lw2 3Uw' Uw' 3Dw2 3Rw' 3Dw Fw 3Uw Dw 3Dw' Fw F Bw
  3x3x3 Blindfolded   First round
Group No. Scramble
A #1 U F2 L2 D R2 U B2 U B2 F' R U2 B2 F2 D R F D B' R Fw
A #2 L2 U R2 F2 R2 D' U2 R2 D' B2 L2 B' D2 F R' B2 L U L' D' F Uw'
A #3 F D2 L2 D2 L2 B' D2 F' D2 R U' F' L2 F' R F U' L' U' F2 Rw Uw2
A Ex#1 D2 B R2 F D2 U2 F D' U' R F2 D B' R' F' R2 U F' Rw2 Uw
A Ex#2 B2 D F2 D2 L2 R2 D' B2 F2 U2 L' B' D' B2 R' B F' L' R2 F2 U2 Rw' Uw'
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 R2 D L2 D' L2 U' B2 F2 R U L U2 L D R' F' R2 F2 R' Uw
A #2 L2 U2 L2 B2 D2 B2 F D2 F' D2 U' R' U2 B2 L' D' B R U2 L' F' Rw'
A #3 U2 F2 R2 U2 F' D2 L2 B R2 F2 R D' F2 U R' B' D2 R D B2 D' Fw' Uw'
A Ex#1 B2 F2 R2 U' R2 U2 R2 U' R2 B' U2 R B' L B2 U2 F U2 L2 U' Rw Uw'
A Ex#2 F2 D2 B' R2 D2 R2 B2 R2 B L2 F R B L F2 L' U F2 D Rw2
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 L B2 R F2 D2 L B2 L2 F2 L2 F L' R D L U' R2 U2 R'
A #2 U2 L2 U2 R2 U' B2 U2 R B' R B F' R2 U' R F2 D2 L2
A #3 U' L' D2 F L U' B' L F2 L D F2 D2 L2 F2 R2 U' L2 F2
A #4 U2 B R2 F' R2 U2 B2 U2 F' D' B' U R' B U2 L' U2 R2 D B
A #5 F' D2 B U2 B' U2 B U2 L2 B U L' D' U' L B' F2 D2 R'
A Ex#1 D2 B' L2 F L2 D2 F2 L2 F2 L2 R2 D' F' R' D' F' D' U' F2 R'
A Ex#2 R F' R2 F2 R2 L U R U B' R2 U F2 U' F2 U F2 D' B2 D'
B #1 U2 L' B2 L2 U L2 D F L U2 F2 R2 B2 L2 U' B2 U B2 D R2
B #2 L U2 L F2 L D2 U2 F2 L D2 U B R' B D' L U' L F2 R'
B #3 U2 B2 D2 U2 R U2 L R B' D U2 F' D2 F2 U' B L2 D F'
B #4 R2 B' D' B' L2 U' R2 L' F' R' U F2 D' L2 D R2 F2 U
B #5 L2 B2 L' F2 L' D2 F2 R U2 F' D L2 B' D' R' F D' L' F2 L
B Ex#1 L2 U2 F2 R2 F2 U R2 D2 U' L2 R2 B' L' R' B' R2 F R U' B
B Ex#2 D R2 D2 B2 U' R2 B2 R' D U' R' B D' L2 F R2 B2 F'
C #1 F' R2 B2 L2 R2 D2 B2 R' F' R F2 D2 R U' F' R' B' L2
C #2 L2 D L2 F2 D U F2 U R2 F L2 R F R' D' B R' U2 B' D
C #3 F2 L2 U B2 U2 B2 F2 U' B2 D' F L B R' F' D' B2 R2 B2 R
C #4 F U2 R2 D2 L2 D2 L D' F R B2 L2 B2 L D2 L2 F2 B2 R' F2
C #5 B2 L2 R2 D2 F' D2 U2 R2 D2 F2 R' F' R2 F L2 D F2 U' L U' B'
C Ex#1 D' R U2 B' L2 F' D2 R' B' D L' U' B2 U R2 F2 D2 B2 D2
C Ex#2 B' D' L2 U2 B R' F2 R' L2 B' D2 R2 U' B2 D L2 D L2 F2
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 F D' F' R' B2 U F2 L' F2 L F U2 D2 B U2 L2 U2 B' L2 B
A #2 R2 D2 F2 R2 D2 F' U2 F2 D2 F' U L2 R U' L U' F2 D2 U2 B'
A #3 R L' U R' B U' B' U2 B' L' U D' L2 D' L2 B2 U L2
A #4 B2 U2 R' U2 R2 U2 B2 L2 U2 B' D' L2 R F L F U R D' B2
A #5 L2 F2 R2 D2 L2 U L2 D F2 D' L' B' L2 F2 D R U' B' U' F' U'
A Ex#1 U R' D F2 L2 D' B R' L' D2 F B2 L2 F2 D2 R2 U D
A Ex#2 D L2 B U' L D' L2 F U' L D F2 D2 R2 L2 B2 U2 R2 B2
  Rubik's Clock   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 UR4- DR3+ DL5+ UL2+ U0+ R4+ D2+ L5- ALL3+ y2 U1- R5- D1- L3+ ALL2+ DR
A #2 UR2+ DR1- DL2- UL1+ U5+ R1- D2- L5- ALL2- y2 U2- R6+ D4+ L6+ ALL2- DL UL
A #3 UR5+ DR0+ DL5- UL3- U2+ R3+ D2+ L4- ALL3- y2 U6+ R4+ D5- L0+ ALL4- DL
A #4 UR3+ DR4+ DL3+ UL4- U5- R4+ D1- L3- ALL5- y2 U3+ R0+ D1+ L4- ALL3- UR DR DL
A #5 UR2- DR4+ DL3+ UL6+ U2- R1+ D1+ L4- ALL4- y2 U2- R1- D1+ L2- ALL1- UR
A Ex#1 UR0+ DR6+ DL4+ UL1+ U6+ R4+ D2+ L4+ ALL1- y2 U3+ R4- D5+ L6+ ALL4- DL
A Ex#2 UR1- DR5- DL5- UL4+ U5- R6+ D3- L1+ ALL3- y2 U2- R2- D0+ L2- ALL4+ UR DR DL
B #1 UR6+ DR2+ DL5+ UL3- U2- R4- D4+ L2- ALL2- y2 U6+ R6+ D4- L3+ ALL1- DR UL
B #2 UR2+ DR5- DL2+ UL5- U0+ R4- D4+ L4+ ALL1- y2 U5- R0+ D6+ L4- ALL2- UR UL
B #3 UR5- DR1+ DL0+ UL5- U0+ R6+ D1+ L2- ALL2- y2 U2- R3+ D5+ L1+ ALL6+ DL UL
B #4 UR5+ DR0+ DL5+ UL4- U0+ R2+ D2+ L5+ ALL5- y2 U5+ R0+ D4+ L5- ALL6+
B #5 UR5- DR5- DL3+ UL4+ U5+ R6+ D5- L5- ALL2+ y2 U3+ R6+ D4+ L1- ALL6+ DR DL
B Ex#1 UR3+ DR0+ DL4+ UL6+ U1- R6+ D4+ L3- ALL3- y2 U6+ R2+ D2+ L2+ ALL0+
B Ex#2 UR3+ DR4+ DL2+ UL2- U2+ R0+ D6+ L4- ALL5- y2 U5+ R1+ D2+ L1+ ALL2+ UR UL
  Megaminx   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U
A #2 R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ U
A #3 R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ U
A #4 R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- U'
A #5 R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ U
A Ex#1 R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ U
A Ex#2 R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- U'
B #1 R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- U'
B #2 R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- U'
B #3 R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ U
B #4 R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- U'
B #5 R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- R++ D++ U R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ U
B Ex#1 R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- U'
B Ex#2 R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ U
  Megaminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U
A #2 R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U
A #3 R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ U
A #4 R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U
A #5 R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D-- U'
A Ex#1 R++ D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ U
A Ex#2 R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- U'
  Pyraminx   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 R' L B L U L U B' U B U' l b'
A #2 B' U L B U' B U' L' U' R' L' l' r' b
A #3 B' L' B' L' R' U' L' U' B' R' U u' l r
A #4 L' U B' U' L' R' U L' U' R' U u l' r
A #5 L' B R L' B' U' R U' B U' L' u r b'
A Ex#1 B U' B' L' R' B' U' R' U' B U' l' r' b
A Ex#2 L' R' B' R L U B' R B' L R u l
B #1 L R L' R B R U B' U L' R' l
B #2 B' U R' L B' U L U' B' R' L' u r'
B #3 U' B L U' R' L U L' U' R' L l' r' b'
B #4 L B R' U R U B L R' U R l' b
B #5 U R L' U' R U' B' L' U B' R' u l
B Ex#1 B' R' B' R B' R' L B U' B' U' u' b'
B Ex#2 L U R' L R U R B R' L U' u' l
C #1 R L' U' R L B U L R' U L u l r' b'
C #2 L' U' L' R U' R' B R U' B R' u' r'
C #3 R L' B R B' R' L' U' R' U L' u' r b
C #4 U B' L' R L' B' U' L' R' B U u' l r b
C #5 R B R' B R' L B' U' R U' L' l r' b'
C Ex#1 R' B R U' L' U L' U' B' L' R' u l' b'
C Ex#2 L B L U R' B L B U' R' L l' r b
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R L' U R' B' U R L' U R U r b'
A #2 R B' L' U' B L' U L' U' B L' u' l r'
A #3 B' U' R B U' L' R L' R' U B' l r b
A #4 L B' L U' B' U' L R B R U u l' r' b
A #5 R' L R U' R' B R' U L' U' R' u' l r b'
A Ex#1 U R' U' R L U' R L B R B' r b'
A Ex#2 L U R L U L' B L U' B' L l r' b
  Skewb   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 B L U R L' B U R B' R B
A #2 U L B' R L' B' R L B' L' U'
A #3 U B U' L U' B' U' R' U L R'
A #4 R L R L' R B R L' R' U' L'
A #5 U R B U' R U' R' B' L U B
A Ex#1 L R L B R U' R B U' L' R'
A Ex#2 L R U' L R' L R L R B R
B #1 R B U' L R L R' U' R B' L'
B #2 R B U' L B L' R L B L B
B #3 L B L' B' R' U' R' U' L B' L'
B #4 U R U' R L' B R' U R B R'
B #5 L R B R' B' U R U' R' B U'
B Ex#1 L U L' U' R' U B' L R' B' R
B Ex#2 R L U R' U' L U B' R' B' L
Adhemar Mizushima    Bolivia
Adhemar Mizushima
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 8.73   10.84   10.26 16.69 9.91 12.35 8.73
Second round 2 8.89   9.81   9.94 10.26 12.06 8.89 9.24
First round 3 8.71   10.13   11.22 8.71 10.85 9.68 9.86
2x2x2 Cube Final 1 3.10   3.57   3.10 5.20 3.32 4.24 3.14
First round 2 3.22   3.93   3.22 3.78 3.52 4.49 4.51
3x3x3 One-Handed Final 3 16.79   19.18   20.01 17.72 16.79 21.23 19.80
Combined First round 3 16.69   19.66   18.27 16.69 23.00 17.72 27.94
Ailton Queteguari Sejas    Bolivia
Ailton Queteguari Sejas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 21.73   32.23   21.73 28.63 DNF 37.58 30.48
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 DNF     DNF DNF
Alberto Arturo Ayllón Bustos    Bolivia
Alberto Arturo Ayllón Bustos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 17.01   19.56   19.66 19.51 19.51 20.74 17.01
2x2x2 Cube First round 17 4.14   6.34   7.18 6.60 5.30 4.14 7.12
4x4x4 Cube Combined First round 21 1:21.57     1:21.57 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 4 2:29.13   DNF   2:29.13 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 27.27   34.67   27.27 38.04 30.48 35.48 38.41
Pyraminx Combined First round 14 9.75   12.10   11.60 9.75 13.54 23.62 11.15
Alejandro Peredo    Bolivia
Alejandro Peredo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 19.63   27.31   26.80 19.63 28.99 30.80 26.13
2x2x2 Cube First round 28 5.94   9.09   5.94 6.12 12.89 9.72 11.43
Pyraminx Combined First round 24 17.14     DNF 17.14
Betuel Abdias Revollo Cruz    Bolivia
Betuel Abdias Revollo Cruz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 28.15   32.23   44.81 28.15 34.04 32.60 30.04
2x2x2 Cube First round 35 16.47   21.30   DNF 16.47 16.93 22.63 24.35
Pyraminx Combined First round 23 14.77     15.84 14.77
Beymar Andres Gutiérrez Aldunate    Bolivia
Beymar Andres Gutiérrez Aldunate
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 15.79   17.06   17.55 16.31 17.33 15.79 18.55
First round 22 16.37   17.92   17.71 17.26 16.37 18.78 18.78
2x2x2 Cube First round 15 4.16   6.19   4.99 5.49 4.16 8.10 8.15
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:17.60   1:24.06   1:23.52 1:17.60 1:18.91 1:35.82 1:29.74
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 23.82   30.98   26.25 34.64 23.82 32.06 DNF
Pyraminx Combined First round 19 12.19     12.19 DNF
Carlos Andrés Heredia Espinoza    Bolivia
Carlos Andrés Heredia Espinoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 41.75   50.02   46.38 41.75 58.74 57.99 45.69
Carlos Andres Hidalgo    Bolivia
Carlos Andres Hidalgo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.98   12.57   13.05 14.02 10.98 12.68 11.99
Second round 5 9.69   11.72   12.69 9.69 13.27 10.66 11.80
First round 6 9.64   12.08   9.64 12.17 12.74 11.32 13.60
2x2x2 Cube Final 8 4.23   5.78   11.36 5.29 5.35 6.70 4.23
First round 4 3.74   4.30   4.32 4.68 3.74 4.86 3.91
4x4x4 Cube Final 5 49.11   53.47   55.87 49.11 50.93 1:10.58 53.61
Combined First round 7 48.06   55.06   48.87 1:06.50 1:17.00 49.81 48.06
5x5x5 Cube Combined First round 13 2:20.20     DNF 2:20.20
3x3x3 One-Handed Final 7 21.97   25.59   21.97 25.56 24.65 29.05 26.55
Combined First round 7 19.76   20.80   20.42 20.43 19.76 21.56 26.59
Megaminx Combined First round 8 1:42.52   1:48.44   1:42.52 1:48.62 1:48.56 1:54.92 1:48.13
Skewb Combined Final 3 5.60   6.52   5.89 5.60 7.24 7.90 6.43
Cesar Acho Choque    Bolivia
Cesar Acho Choque
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 25.78   28.98   26.73 41.82 29.88 25.78 30.33
2x2x2 Cube First round 34 5.21   12.82   11.23 20.72 5.21 21.59 6.50
4x4x4 Cube Combined First round 25 1:53.63     1:53.63 3:35.46
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx Final 4 6.05   7.70   6.05 39.10 8.11 8.27 6.73
Combined First round 4 4.98   7.04   7.09 6.39 4.98 8.17 7.63
Cristian Challgua    Bolivia
Cristian Challgua
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 20.21   21.46   21.79 22.13 22.56 20.21 20.45
2x2x2 Cube First round 22 6.60   7.61   6.60 10.06 7.76 7.32 7.74
Cristian Franco Terrazas Flores    Bolivia
Cristian Franco Terrazas Flores
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 20.17   21.10   21.53 20.80 20.17 29.30 20.98
2x2x2 Cube First round 33 9.71   11.95   19.73 9.71 13.71 11.42 10.72
Pyraminx Combined First round 18 12.10     12.10 12.87
Skewb Combined Final 16 32.95     32.95 45.39
Daniel C. Bedoya    Bolivia
Daniel C. Bedoya
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 13.70   15.62   16.08 13.70 15.81 17.72 14.98
First round 9 13.42   14.67   13.56 13.42 15.12 15.93 15.33
2x2x2 Cube Final 9 5.29   5.80   6.21 5.29 5.84 6.56 5.35
First round 11 5.03   5.53   5.18 5.03 5.59 5.82 7.53
4x4x4 Cube Combined First round 16 55.00   1:11.98   1:12.06 1:19.32 55.00 1:18.77 1:05.12
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 27.26   33.92   32.48 27.26 33.36 35.92 38.12
Pyraminx Combined First round 16 8.29   12.90   22.55 8.29 13.11 14.65 10.94
Daniel Delgado Candia    Bolivia
Daniel Delgado Candia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 10.91   15.59   14.63 14.02 10.91 DNF 18.13
First round 18 15.36   16.21   16.42 18.90 15.36 16.47 15.75
2x2x2 Cube First round 19 6.11   6.75   6.24 7.46 6.56 6.11 7.52
4x4x4 Cube Final 3 45.52   52.06   45.52 49.78 55.18 51.21 59.79
Combined First round 4 44.89   50.72   52.42 51.41 48.32 44.89 53.25
5x5x5 Cube Final 4 1:34.20   1:39.51   1:40.93 1:39.26 DNF 1:38.35 1:34.20
Combined First round 5 1:36.60   1:39.56   1:39.02 1:38.92 1:36.60 1:40.75 1:57.09
6x6x6 Cube Combined Final 3 3:02.26   3:10.23   3:06.55 3:21.89 3:02.26
7x7x7 Cube Combined Final 2 4:04.23   4:17.34   4:04.23 4:08.92 4:38.88
3x3x3 One-Handed Final 9 26.24   27.92   30.08 26.24 29.63 27.22 26.91
Combined First round 8 22.80   24.92   22.80 24.35 29.87 24.52 25.89
Daniel Tarifa    Bolivia
Daniel Tarifa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 14.41   15.91   14.41 16.70 17.49 15.64 15.38
First round 19 15.21   16.75   15.21 15.91 19.60 16.74 17.59
2x2x2 Cube First round 18 5.37   6.71   7.64 5.37 6.01 6.71 7.40
4x4x4 Cube Combined First round 14 58.76   1:07.63   1:18.06 1:02.43 58.76 1:10.14 1:10.33
5x5x5 Cube Combined First round 15 2:28.35     2:48.71 2:28.35
6x6x6 Cube Combined Final 8 5:00.33     5:00.33
3x3x3 Blindfolded Final 1 2:15.71   DNF   DNF DNF 2:15.71
First round 1 2:07.61   DNF   DNF 2:07.61 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 27.80   37.99   33.14 43.10 27.80 DNF 37.74
Megaminx Combined First round 11 2:01.00     2:01.00 DNF
Pyraminx Combined First round 31 30.30     30.30 DNF
Skewb Combined Final 17 DNF     DNF DNF
Diego Gustavo Barreta Reinaga    Bolivia
Diego Gustavo Barreta Reinaga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 37.02   41.02   37.35 43.30 49.13 37.02 42.41
Pyraminx Combined First round 26 17.32     17.32 DNF
Diego Iglesias Godoy    Bolivia
Diego Iglesias Godoy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.91   13.05   14.10 12.65 10.91 12.41 14.57
Second round 6 10.21   11.83   12.15 10.21 13.22 11.48 11.85
First round 5 11.07   11.96   11.26 13.02 11.07 14.61 11.61
2x2x2 Cube Final 5 4.24   5.36   5.36 6.29 5.05 5.67 4.24
First round 9 3.57   5.34   3.57 6.39 5.06 6.32 4.65
5x5x5 Cube Combined First round 7 1:47.85   1:52.88   1:49.68 2:14.66 1:51.38 1:47.85 1:57.59
3x3x3 One-Handed Final 5 17.21   19.71   20.33 17.21 22.75 18.47 20.34
Combined First round 2 14.34   18.50   16.85 14.34 19.46 22.01 19.18
Rubik's Clock Combined Final 1 8.48   NR 10.64   NR 11.17 8.48 11.80 8.94 DNF
Diego Veliz Valencia    Bolivia
Diego Veliz Valencia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 25.59   30.45   34.14 25.59 DNF 27.73 29.49
Fabricio Andrés Yañez Terrazas    Bolivia
Fabricio Andrés Yañez Terrazas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 15.50   17.36   15.81 DNF 20.07 15.50 16.20
First round 11 12.48   15.08   12.48 15.93 14.23 16.13 15.09
2x2x2 Cube Final 4 4.74   4.87   4.75 4.76 4.74 6.14 5.10
First round 7 4.37   4.99   5.38 5.62 4.51 5.08 4.37
4x4x4 Cube Final 8 58.42   1:02.40   58.42 59.04 1:05.73 1:08.17 1:02.42
Combined First round 9 55.07   58.66   55.07 1:05.98 57.33 58.61 1:00.03
5x5x5 Cube Final 5 1:33.92   1:48.68   1:43.56 1:33.92 1:58.30 1:52.72 1:49.77
Combined First round 6 1:36.53   1:48.61   1:51.05 1:57.37 1:47.72 1:36.53 1:47.07
6x6x6 Cube Combined Final 4 3:29.60   3:56.23   3:29.60 4:21.20 3:57.90
7x7x7 Cube Combined Final 5 5:54.16   6:05.08   5:54.16 6:09.85 6:11.23
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 34.51   37.55   37.93 34.51 37.57 37.47 37.61
Rubik's Clock Combined Final 7 39.42     47.27 39.42
Megaminx Combined First round 9 1:42.35   1:51.98   1:48.63 1:53.41 1:42.35 2:14.73 1:53.89
Pyraminx Final 7 8.26   10.44   8.26 9.00 10.47 11.85 12.23
Combined First round 5 6.14   7.71   6.52 8.84 6.14 9.02 7.77
Skewb Combined Final 10 7.22   10.01   7.22 7.88 11.84 24.33 10.31
Fernando Calle Gonzales    Bolivia
Fernando Calle Gonzales
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 13.87   15.53   14.85 14.29 17.45 13.87 17.76
Second round 9 12.52   14.31   12.94 16.33 16.21 13.79 12.52
First round 16 14.97   15.76   14.97 15.31 15.45 24.78 16.53
2x2x2 Cube First round 16 5.18   6.25   7.53 5.18 5.93 6.22 6.59
4x4x4 Cube Final 7 48.36   1:00.34   58.83 DNF 1:06.65 55.54 48.36
Combined First round 6 49.71   52.61   56.58 51.09 1:10.43 50.16 49.71
3x3x3 One-Handed Final 11 18.86   30.99   36.62 18.86 33.80 30.60 28.56
Combined First round 12 29.78   30.67   29.78 30.53 31.37 30.11 32.08
Megaminx Final 6 1:38.36   1:43.09   1:41.71 1:44.88 1:50.52 1:38.36 1:42.68
Combined First round 6 1:38.58   1:46.29   1:51.90 1:44.20 1:38.58 1:47.23 1:47.44
Fernando Romero    Bolivia
Fernando Romero
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 17.10   24.03   23.23 21.81 17.10 28.17 27.05
2x2x2 Cube First round 32 9.06   11.58   11.15 11.33 9.06 14.60 12.25
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 1:06.01     1:13.47 1:06.01
Pyraminx Combined First round 30 25.11     25.11 31.35
Gabriel Paredes    Bolivia
Gabriel Paredes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 16.40   21.93   21.84 21.26 24.15 16.40 22.70
2x2x2 Cube First round 25 7.15   8.69   7.15 7.70 8.89 14.92 9.47
Pyraminx Combined First round 25 17.15     DNF 17.15
Gianfranco Huanqui    Peru
Gianfranco Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 12.30   16.07   12.30 19.31 14.38 DNF 14.51
First round 13 13.13   15.21   14.71 DNF 13.13 16.58 14.35
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:01.06   1:07.25   1:05.15 1:12.75 1:01.06 1:06.59 1:10.00
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Megaminx Combined First round 12 2:41.82     2:41.82 DNS
Harold Zamata    Peru
Harold Zamata
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 25.14   26.94   25.14 40.00 25.36 26.87 28.58
Henry Ramirez Escobar    Bolivia
Henry Ramirez Escobar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 16.04   19.11   21.40 18.35 25.47 16.04 17.57
First round 23 13.46   18.56   17.74 21.73 20.28 13.46 17.66
2x2x2 Cube First round 26 4.64   8.76   4.64 4.84 7.51 13.94 DNF
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Rubik's Clock Combined Final 4 14.75   DNF   18.05 DNF DNF 20.24 14.75
Pyraminx Combined First round 20 13.72     15.20 13.72
Herman Vladimir Choque Tangara    Bolivia
Herman Vladimir Choque Tangara
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 14.90   19.15   15.79 14.90 21.77 24.09 19.90
First round 17 15.42   16.20   17.66 16.09 15.42 15.69 16.82
2x2x2 Cube First round 30 5.38   10.26   13.93 9.42 5.38 7.43 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 23 1:40.34     1:48.61 1:40.34
Ignacio Mita Cabezas    Bolivia
Ignacio Mita Cabezas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 13.94   16.34   13.94 16.35 17.51 16.48 16.19
First round 24 15.02   18.64   18.17 DNF 15.02 15.78 21.98
2x2x2 Cube Final 10 4.76   6.34   7.97 4.76 5.61 7.97 5.45
First round 10 4.11   5.48   5.48 4.11 5.90 7.71 5.05
4x4x4 Cube Combined First round 22 1:24.18     DNF 1:24.18
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 27.59   32.95   34.09 DNF 31.49 27.59 33.28
Pyraminx Combined First round 21 13.87     18.63 13.87
Israel Miranda Matias    Bolivia
Israel Miranda Matias
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 15.35   23.60   18.96 15.35 23.92 27.92 29.07
Iver Bascope    Bolivia
Iver Bascope
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.30   13.74   DNF 12.30 12.80 13.87 14.56
Second round 7 12.04   12.91   13.37 12.37 12.04 13.55 12.98
First round 12 12.51   15.12   16.83 15.03 15.93 14.41 12.51
2x2x2 Cube First round 31 6.89   11.44   15.97 8.78 DNF 9.57 6.89
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Megaminx Final 4 1:18.15   1:28.07   1:36.75 1:28.83 1:18.64 1:18.15 DNF
Combined First round 4 1:28.79   1:35.70   1:42.38 1:28.79 1:31.77 1:39.93 1:35.39
James Gutiérrez    Bolivia
James Gutiérrez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 12.28   16.45   16.59 15.02 17.73 19.50 12.28
First round 8 10.75   13.85   12.50 10.75 13.27 16.23 15.78
2x2x2 Cube Final 7 4.58   5.54   5.18 4.58 5.66 5.78 6.60
First round 6 2.70   4.90   5.43 5.70 2.70 4.83 4.44
4x4x4 Cube Final 10 1:04.17   1:08.72   1:05.52 1:08.31 1:12.33 1:12.44 1:04.17
Combined First round 10 54.52   1:02.94   1:04.03 54.52 1:09.11 55.69 1:09.69
5x5x5 Cube Combined First round 12 2:11.04     2:12.82 2:11.04
6x6x6 Cube Combined Final 7 3:51.59   4:16.22   4:10.96 4:46.11 3:51.59
7x7x7 Cube Combined Final 7 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 12 25.82   35.07   33.84 25.82 30.46 40.92 DNF
Combined First round 11 28.31   30.15   31.69 28.84 29.92 28.31 35.44
Rubik's Clock Combined Final 3 13.96   20.10   22.23 13.96 17.98 21.07 21.25
Megaminx Combined First round 10 1:53.16     1:53.16 2:03.00
Pyraminx Final 10 9.62   10.65   9.72 11.19 9.62 12.88 11.03
Combined First round 7 6.47   8.55   6.47 9.13 9.03 7.49 10.59
Skewb Combined Final 6 8.17   9.02   8.98 10.29 9.64 8.43 8.17
Jherson Wilson Vasquez    Bolivia
Jherson Wilson Vasquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 13.37   17.55   DNF 18.16 18.52 15.96 13.37
First round 14 14.70   15.24   15.05 14.70 16.77 15.33 15.34
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:21.37     1:27.56 1:21.37
Jhohana Rivera    Bolivia
Jhohana Rivera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 20.26   24.68   DNF 26.55 20.26 21.41 26.08
Jose Antonio Campero Morales    Bolivia
Jose Antonio Campero Morales
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 14.01   15.50   16.08 17.70 15.01 14.01 15.42
Second round 11 12.90   15.27   14.95 12.90 16.61 15.38 15.49
First round 10 13.61   14.86   15.23 15.38 14.66 13.61 14.70
2x2x2 Cube Final 11 4.23   6.68   5.45 7.27 4.23 7.32 DNF
First round 5 4.19   4.87   6.25 4.19 5.25 4.80 4.56
4x4x4 Cube Final 6 51.76   53.91   56.84 53.59 55.97 51.76 52.16
Combined First round 5 46.30   51.88   46.30 50.47 59.27 50.97 54.20
5x5x5 Cube Final 3 1:27.28   1:30.12   1:30.56 1:28.82 1:30.99 1:27.28 1:32.20
Combined First round 4 1:29.90   1:34.70   1:38.92 1:31.88 1:43.93 1:33.29 1:29.90
6x6x6 Cube Combined Final 2 2:57.50   3:00.62   2:57.50 3:01.56 3:02.80
3x3x3 One-Handed Final 8 25.38   26.84   31.61 26.75 25.59 25.38 28.17
Combined First round 10 19.06   27.18   30.67 27.03 25.75 28.77 19.06
Megaminx Final 5 1:25.92   1:32.49   1:33.54 1:35.53 1:29.66 1:25.92 1:34.27
Combined First round 3 1:19.02   1:31.02   1:38.11 1:41.77 1:35.15 1:19.79 1:19.02
Pyraminx Combined First round 13 6.59   9.51   DNF 6.59 8.24 9.33 10.97
Skewb Combined Final 5 7.80   8.76   8.10 7.80 8.99 9.20 DNF
Jose Erick Jesus Gutierrez    Bolivia
Jose Erick Jesus Gutierrez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 21.72   23.50   23.20 21.72 22.19 25.10 26.31
2x2x2 Cube First round 24 6.80   7.95   7.40 7.46 9.00 9.36 6.80
4x4x4 Cube Combined First round 26 1:55.40     1:55.40 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 1:14.86     1:23.15 1:14.86
Rubik's Clock Combined Final 9 57.11     DNF 57.11
Pyraminx Combined First round 22 14.26     DNF 14.26
Skewb Combined Final 15 20.89     20.89 34.66
José Marco Tarifa Hernández    Bolivia
José Marco Tarifa Hernández
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 13.05   14.34   13.05 13.95 13.51 15.55 16.98
Second round 8 13.12   13.68   13.61 13.21 14.21 17.46 13.12
First round 15 10.78   15.67   16.99 19.12 DNF 10.90 10.78
2x2x2 Cube First round 13 5.46   5.91   5.96 5.86 5.92 5.46 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 14 2:25.31     2:37.00 2:25.31
3x3x3 One-Handed Final 10 25.95   28.04   26.74 25.95 28.73 DNF 28.64
Combined First round 9 24.70   27.12   27.08 DNF 28.13 26.15 24.70
Pyraminx Final 8 8.85   10.45   10.03 DNF 8.85 11.36 9.96
Combined First round 12 5.37   9.31   5.37 7.73 9.06 11.15 13.88
Skewb Combined Final 4 4.43   7.04   6.60 DNF 5.54 8.99 4.43
Joseph Daniel Blas Sanchez    Bolivia
Joseph Daniel Blas Sanchez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 14.76   17.08   20.50 15.27 19.13 16.85 14.76
Second round 12 14.75   15.53   14.75 16.06 17.77 15.09 15.43
First round 20 13.94   17.51   16.51 21.03 19.91 16.10 13.94
2x2x2 Cube First round 14 5.79   6.03   5.90 6.12 5.79 9.54 6.07
4x4x4 Cube Final 9 49.45   1:07.47   1:24.38 49.45 1:01.29 DNF 56.74
Combined First round 8 48.56   55.33   55.39 59.09 48.56 59.55 51.52
5x5x5 Cube Combined First round 9 1:50.52   1:54.51   1:50.53 1:57.69 1:50.52 1:57.38 1:55.62
6x6x6 Cube Combined Final 6 3:52.23   4:04.44   4:01.96 3:52.23 4:19.14
7x7x7 Cube Combined Final 6 7:26.05     7:26.05
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 30.00   33.67   30.55 36.78 57.01 30.00 33.67
Rubik's Clock Combined Final 10 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined First round 7 1:24.80   1:47.15   1:54.13 1:36.76 1:50.57 1:58.23 1:24.80
Pyraminx Final 3 5.07   6.95   5.07 DNF 5.82 8.52 6.52
Combined First round 1 4.83   6.07   5.54 6.55 6.12 4.83 DNF
Skewb Combined Final 11 7.67   10.26   8.79 DNF 11.77 10.22 7.67
Juan Manuel Camacho Flores    Bolivia
Juan Manuel Camacho Flores
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 1:07.24   1:16.19   2:39.05 1:21.11 1:12.50 1:07.24 1:14.95
Juan Marcelo Leon Copali    Bolivia
Juan Marcelo Leon Copali
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 15.69   18.48   22.74 15.69 16.25 18.08 21.11
First round 21 15.59   17.78   18.84 19.85 16.78 17.71 15.59
2x2x2 Cube First round 20 6.50   7.11   7.14 6.50 10.07 7.10 7.08
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:15.12   1:19.94   1:17.71 1:21.97 DNF 1:15.12 1:20.15
5x5x5 Cube Combined First round 16 2:51.34     3:01.00 2:51.34
3x3x3 Blindfolded Final 2 2:20.52   DNF   DNF 2:20.52 DNF
First round 2 2:20.36   DNF   2:30.26 2:20.36 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 42.79     42.79 51.06
Juan Pablo Huanqui    Peru
Juan Pablo Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.92   9.38   7.92 10.89 7.94 9.31 10.92
Second round 3 8.98   10.82   11.07 11.14 10.29 11.09 8.98
First round 2 8.62   9.33   10.51 9.74 8.62 8.74 9.52
2x2x2 Cube Final 2 2.37   3.68   5.19 3.79 2.37 3.59 3.67
First round 3 1.65   4.25   4.86 1.65 4.21 4.76 3.77
4x4x4 Cube Final 4 45.84   52.24   54.67 45.84 DNF 52.32 49.73
Combined First round 3 40.47   47.11   47.32 48.67 47.48 46.54 40.47
3x3x3 One-Handed Final 2 17.12   17.84   17.37 18.01 20.51 18.15 17.12
Combined First round 6 14.56   20.70   18.74 21.38 21.97 DNF 14.56
Megaminx Final 1 33.42   SAR 37.69   SAR 41.70 38.98 38.29 33.42 35.81
Combined First round 1 36.16   37.98   DNF 36.22 37.49 36.16 40.24
Skewb Combined Final 9 7.76   9.49   12.55 7.80 8.13 12.95 7.76
Kevin Edu Zarate Challapa    Bolivia
Kevin Edu Zarate Challapa
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:04.14   1:11.50   1:10.20 1:14.05 1:04.14 1:19.59 1:10.26
5x5x5 Cube Combined First round 10 2:03.86     2:03.86 2:32.24
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 33.93   44.47   33.93 48.18 39.33 DNF 45.91
Pyraminx Final 11 10.71   11.94   13.90 10.71 11.09 14.08 10.82
Combined First round 9 8.13   9.24   8.47 10.73 8.52 8.13 15.06
Kevin Hermosilla    Bolivia
Kevin Hermosilla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 43.94   52.60   53.57 55.54 57.90 43.94 48.68
Pyraminx Combined First round 28 20.32     46.93 20.32
Kiran Enoc De Gois Guardado    Bolivia
Kiran Enoc De Gois Guardado
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 42.35   55.52   42.35 45.97 1:01.85 58.74 1:03.62
Lenin Fernando Torrico Terrazas    Bolivia
Lenin Fernando Torrico Terrazas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 26.19   27.42   29.50 27.64 26.46 26.19 28.16
Luis Flores    Bolivia
Luis Flores
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 24.65   29.10   29.82 43.24 27.58 24.65 29.89
2x2x2 Cube First round 23 6.53   7.66   7.20 6.66 11.62 6.53 9.12
Skewb Combined Final 13 11.20   17.53   11.20 17.92 14.40 20.26 20.79
Luis Julio Uscamayta Rodriguez    Bolivia
Luis Julio Uscamayta Rodriguez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 19.82   20.57   20.35 20.83 19.82 20.53 22.66
2x2x2 Cube First round 29 6.77   9.16   8.79 9.72 6.77 9.36 9.33
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 42.56     42.56 DNF
Pyraminx Final 5 9.19   9.87   10.27 12.07 10.01 9.34 9.19
Combined First round 11 7.47   9.29   8.09 12.05 9.43 10.36 7.47
Skewb Combined Final 14 18.13     18.13 18.28
Luis Sarmiento    Bolivia
Luis Sarmiento
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Cube Final 11 56.71   1:09.70   56.71 1:07.71 1:12.66 1:12.32 1:09.06
Combined First round 12 56.81   1:05.35   56.81 1:07.80 1:11.26 1:05.12 1:03.14
5x5x5 Cube Combined First round 11 2:09.69     2:39.04 2:09.69
6x6x6 Cube Combined Final 5 4:02.98   4:03.74   4:03.55 4:04.68 4:02.98
7x7x7 Cube Combined Final 4 5:32.03   6:00.54   6:23.75 6:05.85 5:32.03
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 28.25   37.49   28.25 37.24 40.25 38.63 36.61
Pyraminx Combined First round 15 10.47   12.25   10.47 12.58 13.89 13.52 10.64
Skewb Combined Final 2 5.29   6.35   6.18 5.29 7.71 5.41 7.47
Marcelo Antonio Mamani    Bolivia
Marcelo Antonio Mamani
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 21.06   23.12   21.06 40.47 25.45 21.43 22.47
Maria Eugenia Barreta Reinaga    Bolivia
Maria Eugenia Barreta Reinaga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 1:14.87   1:32.93   1:34.05 1:34.23 1:14.87 1:30.71 1:34.04
Marvin Orlando Salguero Pardo    Bolivia
Marvin Orlando Salguero Pardo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.71   11.80   11.52 11.62 12.27 DNF 10.71
Second round 4 9.85   11.11   10.32 DNF 12.14 9.85 10.88
First round 4 9.55   11.54   9.55 11.54 11.15 11.93 DNF
2x2x2 Cube Final 12 4.52   DNF   DNF 6.23 DNF 4.52 DNF
First round 8 4.57   5.28   6.32 4.57 5.62 5.02 5.19
4x4x4 Cube Combined First round 19 55.99   DNF   1:03.95 55.99 DNF 1:03.53 DNF
5x5x5 Cube Final 6 1:27.03   DNF   DNF 1:34.46 1:31.94 1:27.03 DNF
Combined First round 2 1:22.43   1:31.70   1:31.81 1:36.20 1:34.50 1:28.80 1:22.43
7x7x7 Cube Combined Final 3 5:36.57   5:57.13   6:02.10 5:36.57 6:12.73
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 4 17.75   19.43   17.75 21.61 24.28 18.93 17.75
Combined First round 4 17.10   19.83   18.86 18.29 DNF 17.10 22.33
Pyraminx Combined First round 29 20.81     22.07 20.81
Mateo Iglesias Godoy    Bolivia
Mateo Iglesias Godoy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Clock Combined Final 6 34.24     34.24 1:07.60
Pyraminx Combined First round 17 11.89   13.74   11.89 12.75 13.90 14.57 16.16
Maury Terrazas    Bolivia
Maury Terrazas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 14.91   20.57   14.91 27.17 18.95 21.65 21.10
Moisés Marco Quispe Arellano    Bolivia
Moisés Marco Quispe Arellano
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Cube Combined First round 11 57.21   1:03.23   1:06.30 1:00.98 57.21 1:06.72 1:02.40
5x5x5 Cube Combined First round 8 1:36.63   1:53.59   1:51.74 1:51.19 2:04.40 1:57.83 1:36.63
Pyraminx Combined First round 10 5.97   9.29   5.97 15.87 9.70 8.57 9.61
Skewb Combined Final 1 4.04   4.30   NR 4.07 4.04 4.99 4.73 4.09
Nancy Garcés Hazou    Bolivia
Nancy Garcés Hazou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 16.99   23.02   25.50 22.72 22.26 24.07 16.99
2x2x2 Cube First round 21 5.46   7.41   5.46 5.62 7.91 8.69 9.18
Pyraminx Final 6 7.77   9.91   9.82 10.26 7.77 12.91 9.64
Combined First round 6 6.83   8.22   6.83 7.49 12.04 7.14 10.03
Rodrigo Paz Vaca    Bolivia
Rodrigo Paz Vaca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 7.83   9.99   11.48 7.83 8.64 DNF 9.86
Second round 1 8.18   9.51   9.73 8.18 9.91 12.56 8.89
First round 1 6.89   NR 9.20   9.04 DNF 6.89 9.43 9.13
2x2x2 Cube Final 3 2.76   4.87   3.77 3.22 7.62 8.73 2.76
First round 1 2.29   3.05   NR 2.76 3.96 2.99 3.41 2.29
4x4x4 Cube Final 1 40.86   42.70   40.86 41.43 45.37 45.34 41.33
Combined First round 1 39.03   42.55   39.03 42.43 42.74 48.16 42.47
5x5x5 Cube Final 1 1:24.72   1:27.99   1:47.37 1:27.56 1:27.07 1:29.33 1:24.72
Combined First round 3 1:23.00   1:33.54   1:23.00 1:48.08 1:49.19 1:26.76 1:25.79
3x3x3 Blindfolded Final 3 3:05.73   DNF   DNF 3:05.73 3:20.48
First round 3 2:20.50   DNF   3:18.52 DNF 2:20.50
3x3x3 One-Handed Final 1 14.88   17.18   17.59 14.88 17.40 16.54 17.86
Combined First round 1 12.94   15.91   15.47 14.89 17.36 17.37 12.94
Rubik's Clock Combined Final 8 39.75     39.75 DNF
Megaminx Final 2 1:00.70   1:09.54   1:06.13 1:13.87 1:00.70 1:15.38 1:08.63
Combined First round 2 52.95   NR 1:02.44   NR 1:04.66 1:03.54 52.95 1:00.16 1:03.61
Pyraminx Final 2 5.89   6.55   7.29 9.31 5.89 6.17 6.18
Combined First round 2 3.38   6.14   6.77 6.15 5.50 3.38 7.23
Skewb Combined Final 8 7.34   9.24   8.65 10.45 8.63 7.34 10.94
Rodrigo Ugarte    Bolivia
Rodrigo Ugarte
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.16   13.61   15.67 12.62 12.54 15.95 12.16
Second round 10 10.01   14.34   13.55 14.43 15.05 16.05 10.01
First round 7 10.80   12.33   11.51 10.80 11.96 14.61 13.52
2x2x2 Cube Final 6 3.25   5.40   5.32 6.15 3.25 5.27 5.60
First round 12 3.24   5.80   6.64 4.61 6.14 7.47 3.24
4x4x4 Cube Final 2 39.70   43.46   46.82 43.61 40.68 39.70 46.10
Combined First round 2 41.73   45.16   43.10 47.56 44.83 48.50 41.73
5x5x5 Cube Final 2 1:21.29   1:28.35   1:29.47 1:33.52 1:27.61 1:21.29 1:27.98
Combined First round 1 1:19.65   1:23.55   1:24.94 1:24.78 1:20.92 1:19.65 1:30.09
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:36.19   2:43.59   2:45.40 2:49.17 2:36.19
7x7x7 Cube Combined Final 1 3:31.94   NR 3:46.04   NR 4:04.21 3:31.94 3:41.96
3x3x3 One-Handed Final 6 19.61   21.52   25.29 19.61 21.28 21.95 21.32
Combined First round 5 18.13   19.92   18.13 18.95 25.51 18.81 22.00
Rubik's Clock Combined Final 2 12.22   13.73   13.23 13.83 21.10 12.22 14.14
Megaminx Final 3 1:14.74   1:18.80   1:18.82 1:14.74 1:18.65 1:18.93 1:26.69
Combined First round 5 1:27.07   1:38.03   DNF 1:38.28 1:27.07 1:28.93 1:46.89
Pyraminx Final 1 3.35   4.62   5.25 4.29 5.00 4.57 3.35
Combined First round 3 3.85   6.49   9.20 8.31 3.85 6.09 5.07
Skewb Combined Final 12 6.12   11.22   10.39 6.12 DNF 10.63 12.64
Santiago Ayala    Bolivia
Santiago Ayala
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 37 16.69   DNF   DNF 46.62 16.69 DNF 36.93
Pyraminx Combined First round 27 19.16     19.16 23.19
Valentina Alicia Vargas Chambilla    Bolivia
Valentina Alicia Vargas Chambilla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 17.98   25.74   23.69 17.98 29.24 28.27 25.26
2x2x2 Cube First round 27 3.74   8.87   9.89 7.67 DNF 9.05 3.74
4x4x4 Cube Combined First round 24 1:45.33     DNF 1:45.33
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 51.91     51.91 1:07.15
Megaminx Combined First round 13 3:21.05     5:06.83 3:21.05
Pyraminx Final 9 6.96   10.62   6.96 9.69 10.30 DNF 11.86
Combined First round 8 7.97   8.94   8.39 9.10 7.97 13.83 9.34
Skewb Combined Final 7 7.25   9.19   7.37 7.25 DNF 8.21 11.99
Valeria Veliz Valencia    Bolivia
Valeria Veliz Valencia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Clock Combined Final 5 27.69     30.83 27.69
Yerson Zerna Soto    Bolivia
Yerson Zerna Soto
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 56.14   1:07.22   1:01.80 56.14 1:02.39 DNF 1:17.46
2x2x2 Cube First round 36 16.60   DNF   DNF DNF 28.72 26.71 16.60