Boulder 2009

Date City WCA LInk
2009-9-19  USA, Boulder, Colorado Boulder 2009

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Dan Dzoan 13.13  Anthony McKnight 15.23  Jeremy Fleischman 15.77
 2x2x2 Cube  Anthony McKnight 6.56  Jackson Warley 7.06  Dan Dzoan 7.39
 4x4x4 Cube  Dan Dzoan 56.61  Anthony McKnight 1:04.29  Josh Rotholz 1:09.28
 3x3x3 Blindfolded  Anthony McKnight 1:56.56  Shelley Chang 1:58.11  Adam Zamora 2:25.97
 3x3x3 One-Handed  Dan Dzoan 22.51  Jeremy Fleischman 22.86  Anthony McKnight 29.39
 Megaminx  Anthony McKnight 1:39.77  Daniel Hayes 1:48.50  Josh Rotholz 1:58.05
 Square-1  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 25.25  Dan Dzoan 31.84  Anthony McKnight 40.23
       Rubik's Magic  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 1.69  Adam Zamora 2.05  Vani Topkar 2.27
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jeremy Fleischman 12.80   13.74    USA 12.80 15.58 13.90 13.28 14.03
2 Dan Dzoan 9.63   13.92    USA 9.63 13.02 15.16 14.36 14.38
3 Dan Knights 13.13   14.70    USA 15.43 14.63 14.05 13.13 18.63
4 Anthony McKnight 13.96   15.38    USA 15.80 16.09 13.96 15.33 15.02
5 Shelley Chang 16.43   17.26    USA 17.50 16.43 17.27 19.44 17.02
6 Josh Rotholz 15.78   17.83    USA 18.97 18.80 15.78 18.16 16.52
7 James Creswell 17.72   19.39    USA 18.38 19.55 22.56 20.25 17.72
8 Jackson Warley 16.71   19.69    USA 21.63 18.55 21.16 19.36 16.71
9 Adam Zamora 17.80   19.72    USA 17.80 17.80 20.02 21.33 24.56
10 Daniel Hayes 21.18   22.71    USA 22.58 21.18 23.25 25.18 22.30
11 Lee Pappas 19.00   22.76    USA 20.27 22.91 25.09 30.58 19.00
12 Raymond Chard 21.68   23.33    USA 24.72 23.40 23.44 21.68 23.16
13 Alex Clarke 23.75   24.67    USA 24.06 24.58 23.75 25.36 25.84
14 Jason Mechling 21.21   24.79    USA 27.13 22.77 21.21 26.06 25.55
15 Ved Topkar 22.97   25.02    USA 23.33 37.38 26.59 22.97 25.15
16 Richard Creswell 23.28   26.28    USA 27.55 DNF 23.28 24.11 27.18
17 Will Piers 21.36   27.60    USA 21.36 29.52 28.18 37.02 25.11
18 Michael Grimsley 25.88   29.34    USA 25.88 30.25 32.91 29.66 28.11
19 Jacob Ramirez Furlong 29.96   33.31    USA 29.96 33.19 DNF 35.18 31.55
20 AJ Blair 31.90   34.11    USA 32.16 38.28 31.90 DNF 31.90
21 Eric Brunson 31.56   34.67    USA 31.56 37.21 34.30 37.97 32.50
22 Ryan Lybarger 27.46   34.78    USA 38.11 27.46 1:06.84 38.38 27.84
23 Allen Lowry 37.11   42.50    USA 44.36 37.11 42.33 40.81 46.72
24 Lauren Hanrahan 43.31   47.61    USA 50.13 43.31 48.68 1:00.65 44.02
25 Cree Butcher 39.00   49.08    USA 1:18.94 42.47 39.00 56.44 48.34
26 Lee Gun-Woo 47.36   52.02    Korea 54.65 1:14.52 50.11 51.31 47.36
27 T.J. Leing 40.43   52.18    USA 51.33 53.78 1:01.93 51.44 40.43
28 Randy De Lanez 53.38   56.96    USA 1:00.46 54.86 55.55 53.38 DNF
29 Curt Higgins 49.69   59.33    USA 50.81 49.69 1:00.66 1:06.52 1:07.31
30 Michael Palone 26.88   59.69    USA DNF 26.88 1:58.75 32.84 27.47
31 David Musante 56.90   1:00.40    USA 1:07.06 56.90 1:02.47 58.28 1:00.44
32 Justin Pappas 51.71   1:00.97    USA 54.56 1:12.96 1:11.77 56.58 51.71
33 Matthew Stephens 55.30   1:02.64    USA 59.71 55.30 1:09.00 1:05.18 1:03.03
34 Caleb Byars 54.13   1:10.11    USA 1:31.93 1:23.36 57.33 1:09.65 54.13
35 Nathan Cole 56.80   1:10.27    USA 1:06.46 1:13.28 DNF 1:11.06 56.80
36 Vamshi Arugonda 1:07.18   1:11.08    USA 1:08.40 1:11.22 1:07.18 1:13.63 1:19.71
37 Rebecca Wren 1:04.09   1:11.42    USA 1:22.80 1:04.09 1:14.06 1:14.91 1:05.30
38 Kevin Wehmeier 1:05.86   1:21.73    USA 1:21.08 1:05.86 1:22.28 1:55.03 1:21.84
39 Jillian Metcalf 1:15.90   1:23.46    USA 1:15.90 1:24.94 1:26.09 1:19.36 1:36.52
40 Vani Topkar 1:03.63   2:05.02    USA 3:16.00 2:07.27 2:19.08 1:48.72 1:03.63
41 Joelle Sostheim 1:09.46   3:00.54    USA 1:49.09 DNF 1:09.46 5:27.71 1:44.81
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 12.38   12.99    USA 12.68 12.38 13.16 13.13 14.15
2 Jeremy Fleischman 13.56   15.17    USA 13.56 15.13 14.52 15.86 18.78
3 Anthony McKnight 14.78   15.96    USA 18.72 16.27 14.93 14.78 16.68
4 Dan Knights 15.69   16.49    USA 16.08 15.69 17.11 DNF 16.27
5 Shelley Chang 15.68   17.43    USA 18.00 18.33 17.90 15.68 16.40
6 Josh Rotholz 15.96   17.76    USA 17.09 19.25 15.96 16.94 22.02
7 Jackson Warley 14.80   18.29    USA 18.90 DNF 17.88 14.80 18.08
8 Adam Zamora 16.94   20.20    USA 21.21 19.47 16.94 19.91 23.90
9 Jason Mechling 19.80   22.40    USA 32.19 24.50 19.80 20.80 21.91
10 Lee Pappas 20.78   22.52    USA 23.72 25.28 20.78 22.33 21.50
11 Daniel Hayes 20.71   22.70    USA 20.71 22.11 24.61 23.69 22.31
12 James Creswell 21.71   23.01    USA 22.88 23.68 24.55 21.71 22.47
13 Raymond Chard 18.78   23.98    USA 30.25 22.38 18.78 21.52 28.03
14 Alex Clarke 20.33   24.38    USA 23.15 25.05 24.93 20.33 28.30
15 Ved Topkar 21.56   24.67    USA 21.56 25.36 25.56 32.68 23.09
16 Richard Creswell 25.18   26.02    USA 25.71 25.18 33.40 26.44 25.90
17 Michael Grimsley 23.90   27.46    USA 28.21 28.77 23.90 25.41 29.83
18 Will Piers 25.83   30.01    USA 25.83 28.38 30.11 32.34 31.53
19 AJ Blair 28.80   30.17    USA 39.84 30.71 29.22 28.80 30.59
20 Eric Brunson 29.75   39.26    USA 29.75 32.78 40.97 44.03 44.46
21 Allen Lowry 36.16   40.69    USA 46.53 46.41 36.16 38.66 37.00
22 Ryan Lybarger 37.38   40.96    USA 37.38 44.11 40.78 38.00 DNF
23 Cree Butcher 43.71   49.14    USA 47.22 51.68 50.88 49.31 43.71
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 11.00   13.13    USA 14.05 14.84 12.06 13.27 11.00
2 Anthony McKnight 13.50   15.23    USA 16.88 13.50 15.58 13.91 16.21
3 Jeremy Fleischman 13.43   15.77    USA 15.31 16.61 16.31 13.43 15.69
4 Dan Knights 14.18   17.03    USA 14.18 17.86 20.61 15.72 17.50
5 Jackson Warley 16.21   17.64    USA 18.31 16.53 16.21 19.63 18.09
6 Shelley Chang 15.08   17.66    USA 17.61 17.47 15.08 19.38 17.91
7 Adam Zamora 18.06   19.01    USA 26.80 19.50 18.91 18.06 18.61
8 Josh Rotholz 17.02   20.26    USA 27.11 19.46 19.65 17.02 21.66
9 Jason Mechling 19.19   20.88    USA 24.05 19.72 22.65 20.27 19.19
10 Lee Pappas 20.61   23.27    USA 20.61 23.40 27.52 24.13 22.28
11 James Creswell 16.77   23.81    USA 25.38 22.38 32.75 16.77 23.68
12 Daniel Hayes 19.53   24.54    USA 24.61 25.55 19.53 23.46 25.91
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony McKnight 4.56   6.56    USA 6.43 4.56 6.44 6.80 8.38
2 Jackson Warley 5.83   7.06    USA 9.86 5.83 6.46 7.59 7.13
3 Dan Dzoan 5.06   7.39    USA 10.81 6.58 5.06 7.16 8.44
4 Adam Zamora 6.97   8.39    USA 8.66 8.11 20.56 6.97 8.40
5 Jeremy Fleischman 7.36   8.44    USA 7.66 10.15 10.90 7.50 7.36
6 Josh Rotholz 6.52   8.63    USA 7.88 6.52 9.50 8.97 9.05
7 Ved Topkar 5.80   8.94    USA 9.40 7.83 DNF 9.59 5.80
8 Alex Clarke 8.09   9.56    USA 8.93 8.09 10.46 10.22 9.53
9 Michael Palone 9.18   10.27    USA 10.28 10.09 11.55 10.43 9.18
10 Lee Pappas 9.46   10.99    USA 12.65 11.05 9.46 10.38 11.53
11 AJ Blair 8.33   13.39    USA 12.55 18.18 8.33 15.33 12.28
12 Lee Gun-Woo 14.90   16.27    Korea 14.90 16.22 17.22 19.06 15.36
13 Caleb Byars 23.75   24.99    USA 25.21 36.77 25.58 24.19 23.75
14 Eric Brunson 16.16   25.60    USA 16.16 28.36 19.11 30.09 29.34
15 Justin Pappas 16.05   30.29    USA 16.05 26.81 43.34 20.71 DNF
16 Randy De Lanez 32.71   44.38    USA 39.53 57.71 35.91 32.71 DNF
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 51.71   56.61    USA 1:01.16 53.19 56.43 51.71 1:00.21
2 Anthony McKnight 54.41   1:04.29    USA 1:08.59 1:08.59 55.68 DNF 54.41
3 Josh Rotholz 59.80   1:09.28    USA 59.80 1:20.13 1:17.09 1:04.65 1:06.11
4 Jeremy Fleischman 1:06.34   1:17.41    USA 1:29.18 1:11.58 1:33.08 1:11.46 1:06.34
5 Adam Zamora 1:24.63   1:30.43    USA 1:24.63 1:36.88 1:27.31 1:35.94 1:28.03
6 Raymond Chard 1:19.80   1:34.26    USA 1:34.44 DNF 1:19.80 1:38.86 1:29.47
7 Lee Pappas 1:16.56   1:38.80    USA 1:37.75 1:56.77 1:38.86 1:39.78 1:16.56
8 Jackson Warley 1:27.25   1:41.40    USA 1:34.78 1:27.25 1:47.72 1:45.97 1:43.44
9 Jason Mechling 1:34.06   1:41.77    USA 1:46.05 2:04.34 1:44.06 1:34.06 1:35.19
10 Ved Topkar 1:40.46   1:49.42    USA 1:45.09 1:40.46 2:02.72 1:53.36 1:49.80
11 Alex Clarke 1:50.66   1:57.92    USA 1:50.66 1:51.63 2:10.00 2:00.11 2:02.03
12 James Creswell 1:47.21   2:00.32    USA 2:19.66 1:47.21 2:03.80 2:02.30 1:54.86
13 AJ Blair 2:21.88      USA 2:45.86 2:21.88
14 Lee Gun-Woo 3:36.43      Korea 3:45.72 3:36.43
15 Caleb Byars 4:51.75      USA 4:57.94 4:51.75
16 Matthew Stephens DNF      USA DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony McKnight 1:56.56   2:17.85    USA 1:56.56 2:44.53 2:12.46
2 Shelley Chang 1:58.11   DNF    USA 1:58.11 DNF DNF
3 Adam Zamora 2:25.97   DNF    USA DNF 2:25.97 DNF
4 Dan Dzoan 2:38.59   DNF    USA 2:38.59 DNF DNF
5 Jeremy Fleischman 5:08.55   DNF    USA 5:08.55 DNS DNS
6 Ved Topkar 6:49.33   DNF    USA DNF DNF 6:49.33
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 19.50   22.51    USA 24.96 19.50 22.09 26.40 20.47
2 Jeremy Fleischman 21.40   22.86    USA 21.55 24.52 22.94 24.09 21.40
3 Anthony McKnight 27.19   29.39    USA 29.52 39.61 27.72 30.93 27.19
4 Shelley Chang 41.19   45.64    USA 41.19 43.02 49.55 50.81 44.36
5 Adam Zamora 44.53   50.78    USA 49.97 52.43 49.94 1:01.65 44.53
6 Lee Pappas 39.69   52.99    USA 59.36 52.11 59.33 39.69 47.52
7 Alex Clarke 48.38   1:04.47    USA 1:20.83 57.50 55.08 48.38 DNF
8 Michael Palone 1:03.68   1:16.88    USA 1:17.21 1:25.15 1:12.19 1:03.68 1:21.25
9 Allen Lowry 1:43.50   2:04.98    USA 1:43.50 2:08.40 2:21.00 1:45.53 2:27.09
10 Vamshi Arugonda 1:46.65   3:20.90    USA 2:57.36 DNF 4:26.18 2:39.16 1:46.65
11 Justin Pappas 2:27.33   3:56.68    USA 4:02.36 3:26.50 2:27.33 4:21.18 4:21.30
  Megaminx   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony McKnight 1:32.90   1:39.77    USA 1:34.00 1:32.90 1:52.41
2 Daniel Hayes 1:45.05   1:48.50    USA 1:52.05 1:48.41 1:45.05
3 Josh Rotholz 1:45.15   1:58.05    USA 2:02.36 1:45.15 2:06.63
4 Michael Palone 2:16.78   2:24.51    USA 2:26.88 2:29.86 2:16.78
5 Dan Dzoan 2:10.61   2:27.06    USA 2:10.61 2:35.36 2:35.22
6 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 2:30.53   2:34.73    Japan 2:41.15 2:30.53 2:32.52
7 Jeremy Fleischman 2:53.22   3:15.72    USA 3:28.75 2:53.22 3:25.18
8 Adam Zamora 3:08.66   3:24.71    USA 3:08.69 3:08.66 3:56.78
9 Jason Mechling 4:13.22   4:26.10    USA 4:39.72 4:13.22 4:25.36
10 Lee Pappas 4:15.86   4:34.31    USA 4:15.86 4:49.78 4:37.30
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 16.75   25.25    Japan 25.84 38.90 24.09 25.81 16.75
2 Dan Dzoan 25.34   31.84    USA 31.50 36.96 25.34 35.72 28.30
3 Anthony McKnight 31.91   40.23    USA 45.27 39.50 31.91 35.91 55.96
4 Jeremy Fleischman 40.33   57.15    USA 46.44 1:30.91 1:01.21 40.33 1:03.80
5 Lee Pappas 33.97   59.81    USA 1:03.11 33.97 52.55 1:03.78 DNF
6 Josh Rotholz 56.53   1:05.81    USA 1:04.33 56.53 1:14.75 58.34 1:18.83
7 James Creswell 58.56   1:12.11    USA 1:11.94 1:11.02 1:29.43 58.56 1:13.38
8 AJ Blair 1:04.00   1:29.92    USA 1:18.69 1:25.34 1:45.72 2:05.53 1:04.00
9 Alex Clarke 1:13.46   1:39.73    USA 1:26.16 1:13.46 1:33.33 2:19.58 1:59.71
10 Raymond Chard 1:52.18   2:33.01    USA 1:54.97 DNF 2:21.21 3:22.86 1:52.18
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 1.15   1.69    Japan 1.15 1.21 3.21 1.34 2.53
2 Adam Zamora 1.84   2.05    USA 2.68 1.84 2.09 2.19 1.88
3 Vani Topkar 1.94   2.27    USA 2.22 2.58 2.46 1.94 2.13
4 AJ Blair 2.33   2.99    USA 3.05 3.43 2.33 3.94 2.50
5 Justin Pappas 2.93   3.57    USA 4.66 5.08 3.02 2.93 3.02
6 Lee Pappas 2.25   3.65    USA 2.53 6.02 2.25 DNF 2.41
7 Alex Clarke 4.61   5.00    USA 5.13 4.83 5.22 5.03 4.61
8 Lee Gun-Woo 4.68   7.14    Korea 9.46 8.91 6.59 4.68 5.93
9 Ved Topkar 1.69   DNF    USA 2.90 1.69 DNF DNF 3.13
10 Vamshi Arugonda 2.06   DNF    USA 2.06 DNF DNF 2.38 DNF
11 Caleb Byars 2.83   DNF    USA DNF 7.27 6.84 DNF 2.83
Adam Zamora    USA
Adam Zamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 18.06   19.01   26.80 19.50 18.91 18.06 18.61
Second round 8 16.94   20.20   21.21 19.47 16.94 19.91 23.90
First round 9 17.80   19.72   17.80 17.80 20.02 21.33 24.56
2x2x2 Cube Final 4 6.97   8.39   8.66 8.11 20.56 6.97 8.40
4x4x4 Cube Combined Final 5 1:24.63   1:30.43   1:24.63 1:36.88 1:27.31 1:35.94 1:28.03
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:25.97   DNF   DNF 2:25.97 DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 44.53   50.78   49.97 52.43 49.94 1:01.65 44.53
Megaminx Final 8 3:08.66   3:24.71   3:08.69 3:08.66 3:56.78
Rubik's Magic Final 2 1.84   2.05   2.68 1.84 2.09 2.19 1.88
AJ Blair    USA
AJ Blair
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 28.80   30.17   39.84 30.71 29.22 28.80 30.59
First round 20 31.90   34.11   32.16 38.28 31.90 DNF 31.90
2x2x2 Cube Final 11 8.33   13.39   12.55 18.18 8.33 15.33 12.28
4x4x4 Cube Combined Final 13 2:21.88     2:45.86 2:21.88
Square-1 Final 8 1:04.00   1:29.92   1:18.69 1:25.34 1:45.72 2:05.53 1:04.00
Rubik's Magic Final 4 2.33   2.99   3.05 3.43 2.33 3.94 2.50
Alex Clarke    USA
Alex Clarke
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 20.33   24.38   23.15 25.05 24.93 20.33 28.30
First round 13 23.75   24.67   24.06 24.58 23.75 25.36 25.84
2x2x2 Cube Final 8 8.09   9.56   8.93 8.09 10.46 10.22 9.53
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:50.66   1:57.92   1:50.66 1:51.63 2:10.00 2:00.11 2:02.03
3x3x3 One-Handed Final 7 48.38   1:04.47   1:20.83 57.50 55.08 48.38 DNF
Square-1 Final 9 1:13.46   1:39.73   1:26.16 1:13.46 1:33.33 2:19.58 1:59.71
Rubik's Magic Final 7 4.61   5.00   5.13 4.83 5.22 5.03 4.61
Allen Lowry    USA
Allen Lowry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 36.16   40.69   46.53 46.41 36.16 38.66 37.00
First round 23 37.11   42.50   44.36 37.11 42.33 40.81 46.72
3x3x3 One-Handed Final 9 1:43.50   2:04.98   1:43.50 2:08.40 2:21.00 1:45.53 2:27.09
Anthony McKnight    USA
Anthony McKnight
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 13.50   15.23   16.88 13.50 15.58 13.91 16.21
Second round 3 14.78   15.96   18.72 16.27 14.93 14.78 16.68
First round 4 13.96   15.38   15.80 16.09 13.96 15.33 15.02
2x2x2 Cube Final 1 4.56   6.56   6.43 4.56 6.44 6.80 8.38
4x4x4 Cube Combined Final 2 54.41   1:04.29   1:08.59 1:08.59 55.68 DNF 54.41
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:56.56   2:17.85   1:56.56 2:44.53 2:12.46
3x3x3 One-Handed Final 3 27.19   29.39   29.52 39.61 27.72 30.93 27.19
Megaminx Final 1 1:32.90   1:39.77   1:34.00 1:32.90 1:52.41
Square-1 Final 3 31.91   40.23   45.27 39.50 31.91 35.91 55.96
Caleb Byars    USA
Caleb Byars
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 54.13   1:10.11   1:31.93 1:23.36 57.33 1:09.65 54.13
2x2x2 Cube Final 13 23.75   24.99   25.21 36.77 25.58 24.19 23.75
4x4x4 Cube Combined Final 15 4:51.75     4:57.94 4:51.75
Rubik's Magic Final 11 2.83   DNF   DNF 7.27 6.84 DNF 2.83
Cree Butcher    USA
Cree Butcher
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 43.71   49.14   47.22 51.68 50.88 49.31 43.71
First round 25 39.00   49.08   1:18.94 42.47 39.00 56.44 48.34
Curt Higgins    USA
Curt Higgins
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 49.69   59.33   50.81 49.69 1:00.66 1:06.52 1:07.31
Dan Dzoan    USA
Dan Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 11.00   13.13   14.05 14.84 12.06 13.27 11.00
Second round 1 12.38   12.99   12.68 12.38 13.16 13.13 14.15
First round 2 9.63   13.92   9.63 13.02 15.16 14.36 14.38
2x2x2 Cube Final 3 5.06   7.39   10.81 6.58 5.06 7.16 8.44
4x4x4 Cube Combined Final 1 51.71   56.61   1:01.16 53.19 56.43 51.71 1:00.21
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:38.59   DNF   2:38.59 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 19.50   22.51   24.96 19.50 22.09 26.40 20.47
Megaminx Final 5 2:10.61   2:27.06   2:10.61 2:35.36 2:35.22
Square-1 Final 2 25.34   31.84   31.50 36.96 25.34 35.72 28.30
Dan Knights    USA
Dan Knights
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 14.18   17.03   14.18 17.86 20.61 15.72 17.50
Second round 4 15.69   16.49   16.08 15.69 17.11 DNF 16.27
First round 3 13.13   14.70   15.43 14.63 14.05 13.13 18.63
Daniel Hayes    USA
Daniel Hayes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 19.53   24.54   24.61 25.55 19.53 23.46 25.91
Second round 11 20.71   22.70   20.71 22.11 24.61 23.69 22.31
First round 10 21.18   22.71   22.58 21.18 23.25 25.18 22.30
Megaminx Final 2 1:45.05   1:48.50   1:52.05 1:48.41 1:45.05
David Musante    USA
David Musante
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 56.90   1:00.40   1:07.06 56.90 1:02.47 58.28 1:00.44
Eric Brunson    USA
Eric Brunson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 29.75   39.26   29.75 32.78 40.97 44.03 44.46
First round 21 31.56   34.67   31.56 37.21 34.30 37.97 32.50
2x2x2 Cube Final 14 16.16   25.60   16.16 28.36 19.11 30.09 29.34
Jackson Warley    USA
Jackson Warley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 16.21   17.64   18.31 16.53 16.21 19.63 18.09
Second round 7 14.80   18.29   18.90 DNF 17.88 14.80 18.08
First round 8 16.71   19.69   21.63 18.55 21.16 19.36 16.71
2x2x2 Cube Final 2 5.83   7.06   9.86 5.83 6.46 7.59 7.13
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:27.25   1:41.40   1:34.78 1:27.25 1:47.72 1:45.97 1:43.44
Jacob Ramirez Furlong    USA
Jacob Ramirez Furlong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 29.96   33.31   29.96 33.19 DNF 35.18 31.55
James Creswell    USA
James Creswell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 16.77   23.81   25.38 22.38 32.75 16.77 23.68
Second round 12 21.71   23.01   22.88 23.68 24.55 21.71 22.47
First round 7 17.72   19.39   18.38 19.55 22.56 20.25 17.72
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:47.21   2:00.32   2:19.66 1:47.21 2:03.80 2:02.30 1:54.86
Square-1 Final 7 58.56   1:12.11   1:11.94 1:11.02 1:29.43 58.56 1:13.38
Jason Mechling    USA
Jason Mechling
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 19.19   20.88   24.05 19.72 22.65 20.27 19.19
Second round 9 19.80   22.40   32.19 24.50 19.80 20.80 21.91
First round 14 21.21   24.79   27.13 22.77 21.21 26.06 25.55
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:34.06   1:41.77   1:46.05 2:04.34 1:44.06 1:34.06 1:35.19
Megaminx Final 9 4:13.22   4:26.10   4:39.72 4:13.22 4:25.36
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 13.43   15.77   15.31 16.61 16.31 13.43 15.69
Second round 2 13.56   15.17   13.56 15.13 14.52 15.86 18.78
First round 1 12.80   13.74   12.80 15.58 13.90 13.28 14.03
2x2x2 Cube Final 5 7.36   8.44   7.66 10.15 10.90 7.50 7.36
4x4x4 Cube Combined Final 4 1:06.34   1:17.41   1:29.18 1:11.58 1:33.08 1:11.46 1:06.34
3x3x3 Blindfolded Final 5 5:08.55   DNF   5:08.55 DNS DNS
3x3x3 One-Handed Final 2 21.40   22.86   21.55 24.52 22.94 24.09 21.40
Megaminx Final 7 2:53.22   3:15.72   3:28.75 2:53.22 3:25.18
Square-1 Final 4 40.33   57.15   46.44 1:30.91 1:01.21 40.33 1:03.80
Jillian Metcalf    USA
Jillian Metcalf
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 1:15.90   1:23.46   1:15.90 1:24.94 1:26.09 1:19.36 1:36.52
Joelle Sostheim    USA
Joelle Sostheim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 1:09.46   3:00.54   1:49.09 DNF 1:09.46 5:27.71 1:44.81
Josh Rotholz    USA
Josh Rotholz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 17.02   20.26   27.11 19.46 19.65 17.02 21.66
Second round 6 15.96   17.76   17.09 19.25 15.96 16.94 22.02
First round 6 15.78   17.83   18.97 18.80 15.78 18.16 16.52
2x2x2 Cube Final 6 6.52   8.63   7.88 6.52 9.50 8.97 9.05
4x4x4 Cube Combined Final 3 59.80   1:09.28   59.80 1:20.13 1:17.09 1:04.65 1:06.11
Megaminx Final 3 1:45.15   1:58.05   2:02.36 1:45.15 2:06.63
Square-1 Final 6 56.53   1:05.81   1:04.33 56.53 1:14.75 58.34 1:18.83
Justin Pappas    USA
Justin Pappas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 51.71   1:00.97   54.56 1:12.96 1:11.77 56.58 51.71
2x2x2 Cube Final 15 16.05   30.29   16.05 26.81 43.34 20.71 DNF
3x3x3 One-Handed Final 11 2:27.33   3:56.68   4:02.36 3:26.50 2:27.33 4:21.18 4:21.30
Rubik's Magic Final 5 2.93   3.57   4.66 5.08 3.02 2.93 3.02
Kevin Wehmeier    USA
Kevin Wehmeier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 1:05.86   1:21.73   1:21.08 1:05.86 1:22.28 1:55.03 1:21.84
Lauren Hanrahan    USA
Lauren Hanrahan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 43.31   47.61   50.13 43.31 48.68 1:00.65 44.02
Lee Gun-Woo    Korea
Lee Gun-Woo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 47.36   52.02   54.65 1:14.52 50.11 51.31 47.36
2x2x2 Cube Final 12 14.90   16.27   14.90 16.22 17.22 19.06 15.36
4x4x4 Cube Combined Final 14 3:36.43     3:45.72 3:36.43
Rubik's Magic Final 8 4.68   7.14   9.46 8.91 6.59 4.68 5.93
Lee Pappas    USA
Lee Pappas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 20.61   23.27   20.61 23.40 27.52 24.13 22.28
Second round 10 20.78   22.52   23.72 25.28 20.78 22.33 21.50
First round 11 19.00   22.76   20.27 22.91 25.09 30.58 19.00
2x2x2 Cube Final 10 9.46   10.99   12.65 11.05 9.46 10.38 11.53
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:16.56   1:38.80   1:37.75 1:56.77 1:38.86 1:39.78 1:16.56
3x3x3 One-Handed Final 6 39.69   52.99   59.36 52.11 59.33 39.69 47.52
Megaminx Final 10 4:15.86   4:34.31   4:15.86 4:49.78 4:37.30
Square-1 Final 5 33.97   59.81   1:03.11 33.97 52.55 1:03.78 DNF
Rubik's Magic Final 6 2.25   3.65   2.53 6.02 2.25 DNF 2.41
Matthew Stephens    USA
Matthew Stephens
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 55.30   1:02.64   59.71 55.30 1:09.00 1:05.18 1:03.03
4x4x4 Cube Combined Final 16 DNF     DNF DNF
Michael Grimsley    USA
Michael Grimsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 23.90   27.46   28.21 28.77 23.90 25.41 29.83
First round 18 25.88   29.34   25.88 30.25 32.91 29.66 28.11
Michael Palone    USA
Michael Palone
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 26.88   59.69   DNF 26.88 1:58.75 32.84 27.47
2x2x2 Cube Final 9 9.18   10.27   10.28 10.09 11.55 10.43 9.18
3x3x3 One-Handed Final 8 1:03.68   1:16.88   1:17.21 1:25.15 1:12.19 1:03.68 1:21.25
Megaminx Final 4 2:16.78   2:24.51   2:26.88 2:29.86 2:16.78
Nathan Cole    USA
Nathan Cole
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 56.80   1:10.27   1:06.46 1:13.28 DNF 1:11.06 56.80
Randy De Lanez    USA
Randy De Lanez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 53.38   56.96   1:00.46 54.86 55.55 53.38 DNF
2x2x2 Cube Final 16 32.71   44.38   39.53 57.71 35.91 32.71 DNF
Raymond Chard    USA
Raymond Chard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 18.78   23.98   30.25 22.38 18.78 21.52 28.03
First round 12 21.68   23.33   24.72 23.40 23.44 21.68 23.16
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:19.80   1:34.26   1:34.44 DNF 1:19.80 1:38.86 1:29.47
Square-1 Final 10 1:52.18   2:33.01   1:54.97 DNF 2:21.21 3:22.86 1:52.18
Rebecca Wren    USA
Rebecca Wren
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 1:04.09   1:11.42   1:22.80 1:04.09 1:14.06 1:14.91 1:05.30
Richard Creswell    USA
Richard Creswell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 25.18   26.02   25.71 25.18 33.40 26.44 25.90
First round 16 23.28   26.28   27.55 DNF 23.28 24.11 27.18
Ryan Lybarger    USA
Ryan Lybarger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 37.38   40.96   37.38 44.11 40.78 38.00 DNF
First round 22 27.46   34.78   38.11 27.46 1:06.84 38.38 27.84
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 15.08   17.66   17.61 17.47 15.08 19.38 17.91
Second round 5 15.68   17.43   18.00 18.33 17.90 15.68 16.40
First round 5 16.43   17.26   17.50 16.43 17.27 19.44 17.02
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:58.11   DNF   1:58.11 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 41.19   45.64   41.19 43.02 49.55 50.81 44.36
T.J. Leing    USA
T.J. Leing
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 40.43   52.18   51.33 53.78 1:01.93 51.44 40.43
Takao Hashimoto (橋本貴夫)    Japan
Takao Hashimoto (橋本貴夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Megaminx Final 6 2:30.53   2:34.73   2:41.15 2:30.53 2:32.52
Square-1 Final 1 16.75   25.25   25.84 38.90 24.09 25.81 16.75
Rubik's Magic Final 1 1.15   1.69   1.15 1.21 3.21 1.34 2.53
Vamshi Arugonda    USA
Vamshi Arugonda
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 1:07.18   1:11.08   1:08.40 1:11.22 1:07.18 1:13.63 1:19.71
3x3x3 One-Handed Final 10 1:46.65   3:20.90   2:57.36 DNF 4:26.18 2:39.16 1:46.65
Rubik's Magic Final 10 2.06   DNF   2.06 DNF DNF 2.38 DNF
Vani Topkar    USA
Vani Topkar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 1:03.63   2:05.02   3:16.00 2:07.27 2:19.08 1:48.72 1:03.63
Rubik's Magic Final 3 1.94   2.27   2.22 2.58 2.46 1.94 2.13
Ved Topkar    USA
Ved Topkar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 21.56   24.67   21.56 25.36 25.56 32.68 23.09
First round 15 22.97   25.02   23.33 37.38 26.59 22.97 25.15
2x2x2 Cube Final 7 5.80   8.94   9.40 7.83 DNF 9.59 5.80
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:40.46   1:49.42   1:45.09 1:40.46 2:02.72 1:53.36 1:49.80
3x3x3 Blindfolded Final 6 6:49.33   DNF   DNF DNF 6:49.33
Rubik's Magic Final 9 1.69   DNF   2.90 1.69 DNF DNF 3.13
Will Piers    USA
Will Piers
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 25.83   30.01   25.83 28.38 30.11 32.34 31.53
First round 17 21.36   27.60   21.36 29.52 28.18 37.02 25.11