Berkeley Mind Sports 2014

Date City WCA LInk
2014-3-16  USA, Berkeley, California Berkeley Mind Sports 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Richard Jay S. Apagar 8.98  Edward Lin 10.35  Chia-Wei Lu (呂家維) 11.13
 2x2x2 Cube  Edward Lin 3.32  Mitchell Lane 3.64  Richard Jay S. Apagar 4.66
 4x4x4 Cube  Richard Jay S. Apagar 36.75  Chia-Wei Lu (呂家維) 38.94  Mitchell Lane 41.27
 5x5x5 Cube  Edward Lin 1:16.80  Richard Jay S. Apagar 1:18.38  Mitchell Lane 1:22.80
 6x6x6 Cube  Mitchell Lane 2:40.10  Everest Shi 3:36.24  Ryan Jew 4:23.88
 7x7x7 Cube  Mitchell Lane 3:44.70  Edward Liu 4:37.38  Everest Shi DNF
 3x3x3 Blindfolded  Riley Woo 1:12.02  Ryan Jew 1:59.90  Ryan Lim 2:56.50
 3x3x3 One-Handed  Jeremy Fleischman 15.33  Chia-Wei Lu (呂家維) 17.55  Edward Lin 19.15
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Richard Jay S. Apagar 8.78   9.82    Philippines 10.78 8.80 11.97 9.88 8.78
2 Riley Woo 8.69   10.48    USA 10.91 8.69 11.05 10.36 10.16
3 Chia-Wei Lu (呂家維) 10.00   11.18    Taiwan 11.59 11.52 12.53 10.44 10.00
4 Mitchell Lane 10.61   11.30    USA 11.94 11.81 10.61 11.34 10.75
5 Edward Lin 11.18   11.79    USA 11.18 11.43 12.15 12.55 11.78
6 Steven Xu 10.93   11.83    USA 14.18 10.94 10.93 11.77 12.78
7 Edward Liu 11.03   11.98    USA DNF 11.31 13.50 11.03 11.13
8 Jeremy Fleischman 10.00   12.13    USA 13.66 12.05 11.52 10.00 12.83
9 Ryan Lim 10.75   12.32    USA 13.33 13.44 12.83 10.75 10.81
10 Arin Chang 9.91   12.98    USA 11.40 12.72 9.91 15.16 14.83
11 Darren Kwong 13.47   14.72    USA 13.47 14.38 15.27 16.84 14.52
12 Ryan Jew 13.66   14.80    USA 15.15 17.25 14.31 13.66 14.94
13 Brandon Harnish 13.08   14.90    USA 14.21 13.08 16.56 20.55 13.94
14 Alex Ho 11.72   15.07    USA 14.58 16.75 14.66 11.72 15.97
15 Ansuman Somasundaram 10.86   15.43    USA 15.75 19.22 14.52 16.03 10.86
16 Everest Shi 13.28   15.49    Canada 19.65 16.06 14.02 16.38 13.28
17 Zachary Lo 15.22   15.72    USA 15.75 18.65 15.43 15.97 15.22
18 Benjamin Chu 13.66   16.27    USA 13.66 21.78 15.93 17.78 15.09
19 Armin Askari 11.08   16.32    Canada 18.65 13.97 21.56 11.08 16.34
20 Simon Montrose 14.11   16.57    USA 14.11 18.16 17.55 16.33 15.83
21 Alan Chang 14.84   17.66    USA 19.06 18.02 18.77 14.84 16.19
22 Daniel Ciao 14.78   18.31    USA 25.19 20.78 14.78 17.03 17.13
23 Tarryn Pham 16.77   19.21    USA 18.53 25.52 16.77 19.72 19.38
24 Eun Hee Kim 20.30   22.88    USA 25.78 DNF 20.30 20.65 22.21
25 Brian Choe 20.34   24.83    USA DNF 20.34 20.71 28.21 25.56
26 Colby Pong 21.47   25.28    USA 26.19 23.56 21.47 27.44 26.08
27 Lucas Picard 21.58   26.60    USA 27.43 27.71 DNF 21.58 24.66
28 Tina Tu 26.44   28.34    USA 30.03 26.44 33.65 27.91 27.08
29 Yon Soo Park 29.71   32.27    USA 29.71 DNF 30.16 30.83 35.83
30 Albert Xing 31.58   35.65    USA 36.34 36.30 39.52 34.31 31.58
31 Spencer Thomas 28.47   37.18    USA 37.31 41.36 DNF 32.88 28.47
32 Jessica Shen 28.78   41.67    USA 37.21 43.47 28.78 44.33 46.97
33 Steven Webb 39.56   41.84    USA 42.00 58.72 39.56 42.25 41.27
34 Marius Arcay 46.28   49.35    USA 46.28 51.97 57.40 48.46 47.61
35 Kathy Zhang 58.66   1:04.27    Canada 1:05.11 1:02.77 1:04.93 58.66 1:28.77
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Richard Jay S. Apagar 8.36   9.01    Philippines 9.03 10.02 9.40 8.59 8.36
2 Edward Lin 7.93   9.26    USA 11.86 9.83 9.30 8.65 7.93
3 Chia-Wei Lu (呂家維) 9.56   10.50    Taiwan 12.16 10.68 9.56 10.27 10.55
4 Mitchell Lane 9.19   10.62    USA 9.78 10.68 9.19 12.19 11.40
5 Jeremy Fleischman 9.71   10.89    USA 10.71 16.16 10.18 11.78 9.71
6 Edward Liu 11.05   12.21    USA 13.80 11.05 11.56 DNF 11.28
7 Steven Xu 10.41   12.50    USA 15.52 10.41 11.03 13.53 12.93
8 Everest Shi 9.71   12.88    Canada 14.08 13.65 14.13 9.71 10.90
9 Ryan Lim 10.93   13.15    USA 16.43 12.68 13.69 13.08 10.93
10 Darren Kwong 11.31   13.26    USA 14.69 11.31 11.68 17.06 13.40
11 Arin Chang 12.02   13.29    USA 12.02 13.09 16.86 12.65 14.13
12 Ryan Jew 12.69   13.32    USA 13.78 12.69 15.50 12.93 13.25
13 Armin Askari 11.08   13.45    Canada 16.21 12.61 13.52 11.08 14.21
14 Alex Ho 12.25   14.50    USA 15.86 12.25 14.47 16.38 13.18
15 Benjamin Chu 14.05   15.95    USA 15.75 14.05 15.33 16.78 17.06
16 Alan Chang 13.58   16.20    USA 17.00 16.78 19.58 14.81 13.58
17 Brandon Harnish 13.59   16.24    USA 15.50 21.97 13.59 18.13 15.08
18 Zachary Lo 15.43   16.24    USA 16.80 16.34 18.66 15.43 15.58
19 Ansuman Somasundaram 14.96   17.44    USA 18.66 17.81 17.68 16.83 14.96
20 Simon Montrose 15.65   18.28    USA 19.71 17.78 15.65 19.40 17.65
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Richard Jay S. Apagar 8.06   8.98    Philippines 10.19 10.47 8.13 8.63 8.06
2 Edward Lin 9.91   10.35    USA 9.97 10.63 10.58 10.50 9.91
3 Chia-Wei Lu (呂家維) 10.36   11.13    Taiwan 10.80 10.94 10.36 11.65 DNF
4 Mitchell Lane 8.59   11.30    USA 13.33 11.72 11.41 10.77 8.59
5 Jeremy Fleischman 10.94   11.50    USA 11.11 12.81 10.94 11.84 11.55
6 Edward Liu 10.93   12.26    USA 13.16 10.93 12.33 11.28 18.30
7 Ryan Lim 11.09   12.98    USA 14.50 11.09 13.80 11.93 13.21
8 Steven Xu 11.91   13.17    USA 14.66 12.08 11.91 26.25 12.78
9 Darren Kwong 12.34   13.27    USA 13.19 13.55 12.34 14.88 13.08
10 Everest Shi 11.41   14.97    Canada 28.91 11.41 14.40 16.88 13.63
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 2.84   3.22    USA 4.02 3.69 2.96 2.84 3.00
2 Mitchell Lane 3.09   3.97    USA 3.27 3.09 4.31 4.33 6.68
3 Riley Woo 3.58   4.42    USA 4.40 3.58 5.18 5.58 3.69
4 Richard Jay S. Apagar 3.59   4.82    Philippines 5.52 4.34 5.68 4.61 3.59
5 Chia-Wei Lu (呂家維) 3.77   4.90    Taiwan 5.69 3.90 3.77 DNF 5.11
6 Ryan Jew 3.84   4.90    USA 3.97 5.83 3.84 43.83 4.91
7 Everest Shi 4.52   5.23    Canada 4.52 5.27 4.61 5.80 6.84
8 Simon Montrose 4.53   5.43    USA 5.00 5.71 7.21 5.58 4.53
9 Edward Liu 4.33   5.48    USA 5.56 6.28 4.59 8.06 4.33
10 Ansuman Somasundaram 3.80   6.16    USA 7.61 4.96 3.80 8.53 5.90
11 Zachary Lo 4.86   6.69    USA 6.33 7.25 4.86 6.83 6.90
12 Benjamin Chu 2.28   6.78    USA 2.28 9.06 5.86 5.43 9.33
13 Lucas Picard 5.71   7.04    USA 5.71 7.21 6.61 9.05 7.31
14 Daniel Ciao 5.81   9.04    USA 8.50 DNF 8.88 9.75 5.81
15 Spencer Thomas 6.61   10.05    USA 9.21 10.40 6.61 13.43 10.55
16 Alan Chang 7.30   10.09    USA 10.52 10.19 10.38 7.30 9.69
17 Armin Askari 4.52   10.87    Canada 13.86 9.28 4.52 9.47 DNF
18 Marius Arcay 10.38   17.79    USA 13.97 24.63 14.78 10.38 DNF
19 Albert Xing 15.46   19.44    USA DNF 15.46 15.56 25.58 17.18
20 Steven Webb 10.09   20.66    USA 28.58 17.53 24.55 19.90 10.09
21 Alex Ho 5.72   24.27    USA 5.72 9.09 DNF 57.65 6.06
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 2.36   3.32    USA 3.36 4.21 2.36 2.38 5.09
2 Mitchell Lane 1.91   3.64    USA 1.91 4.80 3.75 2.38 6.43
3 Richard Jay S. Apagar 1.80   4.66    Philippines 1.80 3.53 8.19 5.72 4.72
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 2.91   5.24    Taiwan 6.21 4.78 5.47 2.91 5.46
5 Ryan Jew 3.41   5.60    USA 4.61 7.00 3.41 8.56 5.19
6 Everest Shi 2.33   5.78    Canada 2.33 5.22 5.94 6.28 6.18
7 Ansuman Somasundaram 2.86   6.19    USA 2.86 6.33 7.31 5.71 6.53
8 Edward Liu 5.15   6.26    USA 5.15 6.41 5.25 7.11 7.81
9 Benjamin Chu 2.68   7.84    USA 2.68 7.16 DNF 8.68 7.69
  4x4x4 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 34.44   39.88    USA 45.16 35.38 34.44 41.38 42.88
2 Richard Jay S. Apagar 34.11   40.17    Philippines 41.25 37.91 41.34 41.78 34.11
3 Mitchell Lane 32.88   42.41    USA 40.84 49.47 45.68 40.72 32.88
4 Edward Liu 37.46   43.98    USA 43.78 44.38 43.77 37.46 49.06
5 Chia-Wei Lu (呂家維) 41.03   44.33    Taiwan 46.18 41.36 41.03 45.44 59.94
6 Arin Chang 47.90   52.13    USA 54.36 59.75 47.90 50.58 51.46
7 Jeremy Fleischman 46.19   52.63    USA 51.77 54.52 53.66 52.47 46.19
8 Steven Xu 49.94   54.07    USA 59.38 49.94 52.55 1:00.08 50.28
9 Everest Shi 54.22   58.22    Canada 58.46 54.22 1:00.88 55.33 1:08.97
10 Ryan Lim 48.80   59.04    USA 48.80 1:02.56 56.34 1:01.47 59.31
11 Ryan Jew 1:00.21   1:04.90    USA 1:06.58 1:09.63 1:03.58 1:00.21 1:04.53
12 Benjamin Chu 1:01.81   1:06.45    USA 1:06.16 1:04.93 1:08.27 1:08.38 1:01.81
13 Simon Montrose 1:07.41   1:08.81    USA 1:44.50 1:08.15 1:10.77 1:07.41 1:07.50
14 Alex Ho 1:10.55   1:21.65    USA DNF 1:18.71 1:10.55 1:13.61 1:32.63
15 Daniel Ciao 1:12.61   1:22.63    USA 1:27.77 1:12.61 1:20.65 1:20.96 1:26.27
16 Ansuman Somasundaram 1:09.69   1:24.16    USA 1:25.93 1:20.77 1:25.77 1:09.69 DNF
17 Tarryn Pham 1:13.59   1:25.75    USA 1:23.90 1:24.58 1:36.77 1:13.59 1:28.78
18 Alan Chang 1:13.11   1:30.54    USA 1:36.77 1:13.11 1:27.28 1:31.90 1:32.43
19 Lucas Picard 1:48.93   2:04.13    USA 1:56.33 2:56.43 1:53.36 1:48.93 2:22.69
20 Spencer Thomas DNF   DNF    USA DNF DNS DNS DNS DNS
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Richard Jay S. Apagar 32.40   NR 36.75   NR  Philippines 32.40 37.18 36.44 36.63 47.65
2 Chia-Wei Lu (呂家維) 35.19   38.94    Taiwan 38.31 35.19 40.69 37.83 42.63
3 Mitchell Lane 37.65   41.27    USA 44.16 40.97 37.65 42.53 40.31
4 Edward Lin 36.83   41.52    USA 40.02 36.83 46.40 44.63 39.90
5 Edward Liu 41.06   44.73    USA 46.81 41.06 47.55 42.86 44.53
6 Jeremy Fleischman 42.80   45.99    USA 48.59 44.44 47.86 42.80 45.66
7 Steven Xu 46.16   50.35    USA 57.16 47.50 51.94 51.61 46.16
8 Arin Chang 51.66   57.20    USA 51.66 1:03.83 59.75 52.38 59.46
9 Everest Shi 53.80   57.27    Canada 55.80 53.80 59.19 56.81 1:00.65
10 Ryan Lim 50.46   57.87    USA 1:00.03 50.46 59.69 53.88 DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 1:06.88   1:16.80    USA 1:19.78 1:13.93 1:41.44 1:16.69 1:06.88
2 Richard Jay S. Apagar 1:16.36   1:18.38    Philippines 1:18.25 1:19.80 1:24.00 1:17.09 1:16.36
3 Mitchell Lane 1:10.55   1:22.80    USA 1:13.41 1:49.84 1:24.18 1:30.80 1:10.55
4 Edward Liu 1:26.19   1:37.13    USA 1:41.94 1:38.05 1:37.18 1:36.16 1:26.19
5 Everest Shi 1:38.02   1:50.01    Canada 2:04.78 1:42.93 1:42.56 2:04.55 1:38.02
6 Ryan Jew 1:52.36   2:03.44    USA 1:52.36 1:54.00 2:26.88 2:14.31 2:02.02
7 Ryan Lim 2:21.90   2:40.33    USA 2:21.90 3:41.94 2:35.53 2:33.27 2:52.19
8 Alan Chang 2:24.38   2:44.88    USA 3:00.84 2:24.38 2:32.80 2:54.02 2:47.83
9 Benjamin Chu 2:45.09   3:19.29    USA 2:45.09 DNF 3:15.61 3:44.83 2:57.44
10 Ansuman Somasundaram 3:16.81   DNF    USA DNF 3:19.38 3:16.81 DNS DNS
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Lane 2:36.84   2:40.10    USA 2:39.05 2:44.41 2:36.84
2 Everest Shi 3:29.65   3:36.24    Canada 3:29.65 3:44.63 3:34.43
3 Ryan Jew 4:13.56   4:23.88    USA 4:22.53 4:13.56 4:35.55
  7x7x7 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Lane 3:40.40   3:44.70    USA 3:44.36 3:49.33 3:40.40
2 Edward Liu 4:25.86   4:37.38    USA 4:59.68 4:25.86 4:26.59
3 Everest Shi 6:05.50   DNF    Canada 6:05.50 6:58.94 DNF
4 Richard Jay S. Apagar 6:18.65   DNF    Philippines 6:18.65 6:30.93 DNS
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Riley Woo 1:12.02   DNF    USA DNF 1:12.02 DNF
2 Ryan Jew 1:59.90   DNF    USA 1:59.90 DNF DNF
3 Ryan Lim 2:56.50   DNF    USA 2:56.50 DNF DNF
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 3:53.27   DNF    Taiwan DNF DNF 3:53.27
5 Steven Xu DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Brandon Harnish DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Alan Chang DNF   DNF    USA DNF DNS DNS
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chia-Wei Lu (呂家維) 14.58   15.53    Taiwan 15.15 15.58 16.53 14.58 15.86
2 Edward Liu 13.83   17.64    USA 15.69 19.83 18.09 13.83 19.13
3 Jeremy Fleischman 16.11   18.01    USA 16.11 17.47 19.50 17.06 24.13
4 Edward Lin 15.61   18.80    USA 19.68 16.33 15.61 21.81 20.38
5 Ryan Jew 16.31   19.50    USA 16.31 20.33 22.93 17.53 20.63
6 Everest Shi 18.02   21.74    Canada 22.97 20.86 21.40 23.56 18.02
7 Armin Askari 21.65   23.16    Canada 24.59 26.31 21.65 22.06 22.83
8 Mitchell Lane 15.90   23.89    USA 15.90 21.02 32.03 19.59 31.05
9 Ryan Lim 23.34   24.50    USA 23.47 27.52 26.46 23.58 23.34
10 Steven Xu 18.22   27.15    USA 24.38 23.77 33.30 18.22 36.91
11 Alex Ho 23.86   28.60    USA 30.50 31.61 28.15 23.86 27.16
12 Benjamin Chu 24.72   29.39    USA 32.11 29.58 26.55 24.72 32.05
13 Darren Kwong 27.55   30.06    USA 33.16 28.40 28.61 27.55 37.83
14 Simon Montrose 26.91   32.89    USA 35.80 40.63 35.77 26.91 27.11
15 Tarryn Pham 32.41   36.15    USA 37.72 32.41 44.36 32.46 38.28
16 Daniel Ciao 34.78   42.08    USA 34.78 40.91 42.75 42.59 49.13
17 Zachary Lo 40.91   43.69    USA 43.13 41.86 1:28.65 46.09 40.91
18 Ansuman Somasundaram 34.47   49.10    USA 47.09 34.47 48.31 51.91 54.46
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jeremy Fleischman 13.66   15.33    USA 15.40 17.71 13.66 15.19 15.41
2 Chia-Wei Lu (呂家維) 14.78   17.55    Taiwan 16.78 18.41 17.47 34.96 14.78
3 Edward Lin 15.13   19.15    USA 20.91 15.13 20.65 19.15 17.66
4 Edward Liu 16.38   19.32    USA 20.58 20.71 21.30 16.66 16.38
5 Mitchell Lane 17.84   21.12    USA 17.84 22.08 20.55 20.81 22.00
6 Steven Xu 20.56   21.79    USA 26.65 23.05 21.75 20.56 20.58
7 Ryan Jew 19.46   22.13    USA 22.46 21.38 25.19 19.46 22.56
8 Armin Askari 19.36   23.17    Canada 21.75 23.22 24.55 27.86 19.36
9 Ryan Lim 18.16   25.22    USA 30.28 29.16 19.78 18.16 26.71
10 Everest Shi 19.18   26.08    Canada 25.16 19.18 23.06 30.03 1:08.90
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 R' U2 R U' F' L F2 R2 B2 L U' D2 L2 F U2 R2 F' B2 L2
A #2 F2 B2 R2 B R D' B' D2 F' R2 D' L2 F2 D F2 L2 D2 L2 F2
A #3 D' R2 B2 U R2 F2 U F' D' U2 F U' R U' F' R2 U2 F
A #4 D R' L' F' U L' D' B U2 D2 L F2 U F2 D' R2 D' F2 D
A #5 D2 L2 U2 L2 F2 U2 L' D2 R D' R U2 L B' F L' U B
A Ex#1 R' B2 L' U2 B2 F2 R B2 U' R2 U' F' D' U2 F' U' R F L
A Ex#2 D R2 B' L' D2 F2 U' F' B2 L' D2 B2 D2 B R2 F U2 F L2 D2 B2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 B2 U F2 D F2 R2 D' U2 B2 L' B' U2 R B' F2 U' R B D L
A #2 U F2 U R2 B2 U' B R D2 U' F2 D B L F2 U' L
A #3 L2 B2 D2 U F2 U' R2 U2 L2 F' L' F' L U' L D2 U' B F2 U
A #4 D' B2 R2 D2 R2 D' F2 R2 U B2 R B2 L2 D2 L2 U F U L B
A #5 L2 D2 B' L2 B2 U2 B' R' U' R' B' L' U' F2 L2 D L2 U2
A Ex#1 L2 B' F2 D2 B' R2 B U2 L2 R D' L' R D B' D' F L2 B'
A Ex#2 L2 D2 F2 D2 B2 L R2 F2 R2 B R B D' L D2 U B2 F U B'
B #1 L U L' U2 F' R' D2 R' D B' U R' B2 L2 U2 F2 U2 L D2 F2
B #2 L2 D B2 U L2 B2 D' R' U' R2 B U2 F' R2 U' L2 U R
B #3 F L' U2 R B2 U F' U B' R B L2 U R2 B2 R2 U2 B2 U2
B #4 B R2 B' U' F B L' F' U R2 L' B2 U2 F2 U D2 L2 F2 R2
B #5 L' D2 R' B2 U2 B2 U2 F2 U F R F2 L F D U L' B U'
B Ex#1 L D2 L2 U2 L' U2 B2 L R2 F2 U L D2 R D U F U R2 D2
B Ex#2 R2 B2 D R2 U B2 D2 B2 R B U2 L D2 L B2 D R' D' R2
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 B' D2 B L' U B' R' L2 U L U' F2 B2 U2 B2 U2 L2 F
A #2 L' B2 R' U2 B2 R' B2 F2 U2 R B U L B L2 R2 F2 U B2 U'
A #3 L2 R2 F' R2 F L2 B' F2 L2 R' B' L F' U R' D B L' U
A #4 F2 L2 R2 F' R2 F R2 F2 L2 D U' R' D' R' B' F' R D F2 L'
A #5 L' F' D' L' B' U' L' F2 U D2 L' F2 D B2 U2 L2 U2 L2 U
A Ex#1 R' B2 R D2 R' U2 L2 B2 U2 R' D2 B L F' L R U L D F2
A Ex#2 D2 L2 D2 F2 U' L2 D' B' R F U L' R2 D2 L2 D L' U2
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 F' R2 U2 R' U' R U2 F' R' U R'
A #2 R2 U' R2 U' F R2 U2 R' U2 R' U'
A #3 R' U' F2 U' R U' R F' R' U2 R2
A #4 U2 R2 U' F2 U' R U R' U2 R' U'
A #5 U R' U R2 U' R2 U R' F R U'
A Ex#1 R U' F R F2 U' R U2 R' F U2
A Ex#2 F U2 F' R U R F' U' R2 U' R
B #1 U R' F2 R U' R U' F' U' R' U2
B #2 R' U' R F' R U2 R U' R' F R
B #3 R2 F' U2 R U' R U' R2 U' R U2
B #4 F' U' R2 F U2 F' R U2 R U2 R2
B #5 R' U' R F R U2 R' U2 R U2 R2
B Ex#1 U R' U' R U' R U' F' U' R2 F
B Ex#2 U' R' F U' R U' F' U' F R U
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R U2 R' U' R U' R' U F' U' F
A #2 R' U' F2 U' F U' F' U' R2 U' R'
A #3 U F R U' R F U' F U' R U'
A #4 R' U' F U2 R U2 R' F' U' F U2
A #5 R U' R' U' F U' F R' F R U
A Ex#1 U R' U' F' R U2 R' U F' R2 F'
A Ex#2 R' F' U' R F R2 U' R' U R' U2
  4x4x4 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 F2 L2 F2 R2 U D R2 U F2 L' D' L' R U' D' F2 L F B L' Uw2 Rw2 B2 U F' U Rw2 Uw2 R2 B' Uw2 Fw2 Rw D' F R2 U' Fw' D' Rw F' Rw2 Fw' R2
A #2 R2 B' R U F2 L U' L' D R2 D2 R2 F2 U2 R2 B2 F D2 L2 B Fw2 Uw2 B' D2 L' Fw2 D2 B2 Rw2 F' R U2 Rw2 U R2 Uw F' Rw2 B2 Fw Rw2 R U' Fw' L2 D2
A #3 L B2 L2 U2 R F2 R D2 F2 R2 F2 U' F U B' D B2 U' F2 R Rw2 Uw2 D' F' U' Rw2 Fw2 F' L2 Uw2 B D F' Rw L D' F2 Rw2 L Uw Fw U Fw U2 Rw U2
A #4 B D' L2 D2 R B U2 F U L' D2 L2 B U2 D2 R2 F2 U2 R2 F2 Fw2 Rw2 D2 L' D2 Fw2 U' Rw2 D2 F2 R' Uw2 B' L2 U2 Fw' F' D Rw' B2 Rw2 D2 Fw' D B'
A #5 D F2 U F R U B2 D L' F' D2 U2 R' B2 U2 L D2 F2 U2 L2 Uw2 R B Uw2 U2 D2 R Uw2 Rw2 L2 U2 F2 B' Uw F' U' D B2 Rw2 B' Rw' Fw' U Rw2 R' Uw' D
A Ex#1 D2 L2 F' U2 F2 R2 U2 D2 B2 R F2 B D L' B R' D L2 F R' Fw2 U R2 Fw2 U' F' Rw2 Fw2 D' U2 Rw2 B Rw' B2 R2 B' D2 B' Fw' Rw' D2 Fw' Uw Fw' U
A Ex#2 R2 B' L U' L' B F' U' F2 R' D2 B2 L2 F2 R B2 D2 R' Uw2 F' L' Fw2 B L' Fw2 U2 B' Rw2 Fw2 R Uw' R U2 F2 D' Fw2 Uw' Fw' Rw' Fw2 Uw F Rw2
B #1 B' L2 B D2 U2 B F2 D2 U' L' F' D' B U B U R2 B' L Fw2 Uw2 F U' Rw2 U' B U' L2 Fw2 Rw2 B' Rw' F' L' Uw2 F U' Rw Uw' Fw B' L2 Uw2 Rw
B #2 F2 R2 F D2 L2 D2 F' R2 B2 L' U B' L2 D F' D2 F R' B2 Fw2 Uw2 R' D' R' Uw2 U D Rw2 F2 D' R2 Fw' Uw2 Fw R D' F2 U2 L' Uw F Rw' R2 Uw2
B #3 D2 L' D' F' D' F' L F B R' U2 L2 B L2 B' L2 D2 B2 Uw2 R2 Fw2 U' F2 Rw2 F2 L Fw2 B2 U' R L Fw R' B' U' L' F2 Uw' F Rw U Fw2 B2 R2
B #4 B2 L' F2 L D2 L D2 B2 D2 L U R2 U2 B U R' B D L2 Uw2 F' Uw2 L' U2 B Uw2 F B2 Rw2 Fw2 U2 L' Uw R' L2 U F' Rw2 Fw L2 Fw Uw' L Fw F'
B #5 D F2 U R2 D R2 U2 F2 L2 F R B U R2 L2 D' L U2 R2 D Rw2 D Rw2 Fw2 D2 L' U2 L U' R' Uw2 D' Fw L' U Fw L2 B U2 L Rw Fw Rw2 D2 Rw
B Ex#1 F' R2 F2 D2 B R2 F2 L2 B D' F R2 D' L2 F2 D L D' B' D Fw2 U L D Fw2 L' U' R Fw2 Rw2 F2 R' B2 Fw U2 D' F' Rw2 Uw F2 Rw L F2 U'
B Ex#2 F R2 U2 B' D2 R2 U2 B R2 D' R' F2 L D' F' L2 D2 F' D B Rw2 D' B Uw2 L2 Fw2 Uw2 U2 B' U F' L F' Rw F2 Rw' Uw' R2 L' Fw R' Uw R' B'
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 L' U2 B D B2 U B2 R' D2 L' F R2 F U2 F2 U2 F' D2 L2 Fw2 L' U2 Rw2 R2 Fw2 U2 R D Fw2 Rw2 B2 D Fw U' L' D2 R' Uw2 Rw' Fw' B U2 R2 L
A #2 L2 B' L2 U2 B U2 B2 U2 F' R' D2 R' U' F L' B' L D2 R Fw2 R2 Uw2 F' R Uw2 Rw2 R B2 R2 Uw2 B L2 U' R' Uw' B2 R' Fw D2 R2 Uw B' Rw' U' R'
A #3 D L' U F2 L F U2 F2 R B L2 F2 L' B2 L' D2 R F2 L' B2 Rw2 B2 U' Rw2 Uw2 B' R2 D' Fw2 U' F2 U F Rw Uw2 D' B' Fw' R' Fw2 Uw2 Rw Fw' F' Rw2
A #4 F2 U2 F2 R U2 R2 F2 L' D2 B' D' B L R' F U R F' D2 U' Uw2 Rw2 B' L Uw2 F' Rw2 Fw2 F' U2 L2 Uw2 L2 Uw B' F D L' R Rw' U Rw U' F2
A #5 R2 D' U2 F2 R2 F U' L' R' B D' L2 D' U2 L2 R2 B2 U2 L2 Uw2 Rw2 L U Rw2 F2 R2 Uw2 R' U R L' Fw F D' B R2 Fw Rw B' D F Rw Uw L'
A Ex#1 U2 F' D2 L2 F2 B2 R2 B' U' R2 F2 D F U' D B D2 R' D2 Uw2 F' Uw2 R2 Fw2 U F D' Fw2 F2 U2 D Rw' D Rw L F D2 Uw' R2 Fw Uw' Rw2 Fw' L'
A Ex#2 R2 B R2 D2 F' R2 B L2 F2 D B2 L U R' B' L2 F2 D' Fw2 Rw2 U R Uw2 L U Fw2 B2 Uw2 L2 U' R2 Fw' L2 B U L Rw U2 Fw L' Uw R Uw'
  5x5x5 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U' Uw' Bw' Rw2 Bw F' Fw L2 Dw U' Fw2 R' F2 U2 B Rw Uw2 Fw Rw2 U2 L' Dw' L2 B' U Rw Dw' F' Lw' Uw B' Bw2 F Fw D F2 Rw2 D2 L2 Uw L' Uw' Dw' D Bw2 L D' Dw' B' U' Bw2 R2 L2 F' L2 U2 R' U' D B
A #2 B F2 Uw Rw' F Bw2 D Fw2 F2 U2 Rw' Lw B F L2 R F2 Fw2 L2 D2 B Bw' Uw' R L B2 Dw Fw F D' Dw R2 Rw2 Lw2 B' Uw' Bw D' Uw Rw' Bw' B U2 D2 L' Uw' F' R2 D' U' Bw Rw2 Fw' L2 Dw Fw R Lw Uw R'
A #3 B2 L' R' Fw Bw' D B F2 Uw' Bw L Lw' Bw Rw2 Bw L B F' Bw Uw' Dw2 Fw' B' Rw Lw2 D' F2 Lw D' Bw2 Dw' Uw Fw' R2 B' Uw2 F2 Uw' Fw U2 Dw2 Uw' Rw L2 Fw' B' U' D' L F2 Uw2 L2 Rw' U B' R U Dw2 D' Uw'
A #4 Bw Uw Rw Lw Fw Rw' Bw2 Fw' Dw2 L' Uw Bw' F' D' L' B R' U2 Dw Fw Bw U F R' B2 Rw' L2 B' Bw Fw Lw' Fw2 U Dw' B' Dw2 Lw' B' D' Rw' Dw U B2 D2 Fw2 Dw2 R' Dw' F Lw2 Bw2 U' F Rw2 L2 Fw' Lw' Dw D' B2
A #5 Lw Dw2 Bw' Fw2 D Uw' L' Fw' Uw2 R2 Uw R2 Dw R2 B L F' Rw2 Uw' Dw' F R2 D Dw2 Rw' Dw Fw2 Bw Uw' Fw' F' L2 B' U2 R D2 Rw R2 Uw' Bw B' Dw' Uw2 D' F2 L' D2 Lw2 L2 F' U2 Uw' B2 L' Uw D' L' Dw' L' R
A Ex#1 F' R2 L F B' Bw D2 U' F' Fw' B2 Bw Lw' L' Fw2 Uw R2 Lw2 Bw U2 Uw2 Fw' U F2 Rw2 U' Lw L2 Dw' Rw' D' L2 R U2 F' U Dw2 R Rw Uw Bw2 L' D L' Dw Bw D' B Bw2 U Rw' F Lw2 B' Dw2 Uw' R2 Fw2 Lw L2
A Ex#2 Fw B' R2 Uw2 B2 Uw' F2 Fw2 Bw' Lw2 Dw2 L Fw2 D Rw2 Fw Dw' U2 Fw' F2 Bw B2 Dw' Bw2 Fw2 R2 Fw' Rw2 Bw Uw' Rw D U' Bw2 D' R D' L2 Lw Uw' Fw Bw B Rw2 Bw' L F' B2 Uw2 U' Dw Lw R D2 Dw2 U L' R D2 F
  6x6x6 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 Bw2 B' 3Fw F2 Lw' 3Rw R U Fw B' L2 Uw' Bw B' Uw' D' U2 L2 3Fw2 3Rw' Bw2 Rw 3Rw2 3Fw Fw R' D' Fw2 F' Dw 3Fw Bw' R' Rw 3Uw' Lw2 3Uw' Bw2 Fw Dw B Uw' Fw' 3Fw F' U2 3Uw2 Dw2 Fw Bw Rw' 3Rw L B' Uw2 3Uw2 3Rw2 R2 D' B' D' R Lw' 3Rw D Fw' L' F' 3Fw U 3Uw F' Uw' Bw2 F2 B Fw2 R2 Bw2 Uw2
A #2 B2 Rw' Dw' Fw2 L' Uw2 B Uw' F L Fw F 3Uw' U2 Fw2 3Rw Bw 3Fw2 L B 3Rw B Uw2 Bw 3Fw D2 B D 3Rw' F' Fw2 L2 D2 3Fw' 3Uw Fw 3Fw' L D' Dw 3Fw2 3Uw' Dw' Fw Dw D2 R2 Dw' 3Uw' Fw2 3Fw R B' 3Rw2 D2 F2 B' 3Uw Dw2 L' F Fw' 3Rw' U 3Fw2 3Rw2 Uw' Fw F' 3Rw' 3Fw' B 3Rw R2 U F2 B D 3Fw' 3Uw'
A #3 F Rw' 3Uw2 L' D2 Rw2 3Fw2 L B2 3Uw' Uw' B' Uw L2 3Uw' R2 D' Dw Lw' 3Uw' 3Rw' L U2 Fw 3Fw' D' 3Uw2 B2 U2 L' F2 Rw Lw L' 3Rw 3Fw Uw' 3Fw' Dw Bw2 D2 Uw' 3Fw2 D' Dw' Fw2 F L2 Uw 3Fw D' Uw L2 F2 D' Rw2 R2 Lw B' U R2 Uw2 Dw' Rw2 Fw' 3Uw' R2 F' 3Rw' 3Fw' B' Lw Bw F' Uw' Lw Fw L 3Fw' 3Rw
A Ex#1 3Rw' Uw2 Rw2 3Rw B' L' B2 Lw Rw' U Bw D Dw' U B' Rw' 3Uw' D2 3Rw2 L R' Lw2 3Uw 3Fw' 3Rw Rw2 U B' 3Fw R L Bw2 Dw' D B' 3Rw' L B2 Lw' 3Uw Rw D 3Fw 3Rw' F D2 3Rw Rw' D' Fw Dw' 3Fw' 3Uw Rw Lw2 3Uw2 F' D2 Uw L' Dw Fw 3Fw F2 Uw Dw L2 F2 B' Bw 3Fw' Fw2 L2 D' Fw' F' 3Fw' Dw' 3Fw' B'
A Ex#2 3Rw2 3Fw' F' Lw' D' L2 Uw2 3Rw' Rw' 3Fw Rw' F2 L F2 L' Fw' Dw D' L2 Fw2 B' Rw U Fw Rw Bw2 D2 Bw' D' R Uw' B L2 Rw2 D2 L2 3Fw' Uw2 Bw' U R' Rw' Lw2 U 3Rw2 3Uw 3Rw2 U2 Lw L' Uw' R2 Fw2 Uw' L' B2 L Lw2 3Fw Dw 3Fw2 U' Lw Uw2 B R F Uw 3Rw' Lw2 B 3Fw 3Rw2 Rw D' F' Uw2 D Bw' Dw2
  7x7x7 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 Bw2 3Fw2 3Dw2 D' Rw2 D Uw2 3Lw' Dw2 R' Uw' Rw' L' 3Dw 3Bw' Fw' Dw2 Rw' B Uw' 3Fw' 3Dw' U' Rw' Lw2 Dw Rw' U2 R2 D B 3Fw' Fw2 Lw2 Bw Rw2 F' Bw' 3Bw2 Dw' R' Lw' 3Lw D' 3Uw' L' 3Rw' Bw' Fw Rw' 3Bw' R' 3Rw Lw2 Fw2 3Lw' 3Fw' Lw2 B F2 Lw2 R2 Rw' Fw U F2 3Lw2 Rw Fw2 L U' Uw 3Dw2 F2 3Bw Fw2 B' U' B 3Lw' 3Dw2 Dw' Rw2 U 3Dw Uw2 3Rw2 L2 U' Fw 3Lw2 Dw' 3Uw2 3Rw Lw B2 Fw2 D 3Fw 3Uw2
A #2 D 3Lw U' D2 3Bw 3Dw2 Lw R U2 D B2 D' R' 3Dw F2 D 3Fw 3Uw' R' L' F D2 U' 3Lw2 U Bw Lw2 D2 Bw' Rw2 D2 Dw Uw 3Rw' Dw Lw Bw' Uw 3Rw2 F 3Uw 3Fw2 Dw Uw' Lw' Uw' 3Uw 3Fw Uw2 Lw 3Lw Uw Dw2 Lw2 R' 3Uw2 Lw2 B' Bw2 F2 Dw U' 3Bw B2 3Uw' R' 3Fw2 3Dw2 Rw 3Lw Uw' 3Uw2 3Rw' U' D2 3Uw' Uw' R2 Rw2 F2 3Dw' Fw2 F' L Lw 3Lw' R Fw' B2 3Rw R' F Uw' 3Bw Lw' 3Rw 3Dw Fw' L 3Fw
A #3 F' Fw' U2 Uw' D2 3Lw Fw' 3Uw' 3Rw2 Bw' 3Fw' Rw 3Fw2 U D2 L 3Uw' 3Bw2 3Fw L Fw' 3Dw Rw 3Bw Bw' Lw2 3Bw Uw Lw2 D' 3Dw Dw L 3Rw F 3Uw2 Bw R F2 B2 Dw' 3Uw2 Bw 3Dw' 3Uw' 3Rw2 3Lw' R Dw' F' Lw' 3Rw2 3Fw2 B Lw 3Lw' 3Bw' U2 3Rw 3Bw' Bw' U2 D' Bw2 Fw 3Rw2 R' 3Bw' 3Dw2 Dw' 3Fw2 3Lw Bw' F 3Lw2 Dw' 3Bw Rw2 F' L Uw Bw' 3Lw' F' 3Lw2 Rw' 3Dw 3Rw 3Fw' L' 3Rw2 Bw2 Fw' U2 3Bw2 3Fw' Dw2 F' 3Lw Uw2
A Ex#1 3Uw2 Fw2 3Rw2 D R F Lw B2 Fw' L' Bw' Rw2 F' U2 3Bw2 3Lw' Bw' B2 3Dw2 Dw2 Fw2 Bw2 Rw 3Lw' Dw 3Lw' 3Rw2 U 3Lw' F D' 3Dw' 3Lw' 3Rw F Uw2 R' B' U2 3Rw' Fw2 L' Fw2 Dw' Rw' Uw' R2 3Uw' 3Rw D 3Uw' 3Dw2 B Uw' Dw' 3Rw2 Uw' B' D2 3Bw2 Dw' 3Uw2 3Lw2 3Dw 3Rw2 Rw' Lw' D' Bw L' 3Lw Lw' 3Fw2 L2 F2 R' 3Bw Rw2 F2 Fw2 3Rw 3Lw' 3Bw2 3Lw2 3Dw' 3Bw2 Uw' F2 B' Dw' Lw' Uw F2 L2 3Rw2 3Uw R Lw2 Dw U'
A Ex#2 U2 3Fw F2 3Lw 3Uw2 3Rw2 D' 3Bw' U' Bw2 L2 Uw2 3Rw2 3Fw R 3Fw D 3Fw' 3Uw' 3Lw2 D 3Rw R2 Rw L2 Lw' B Uw' Lw' Bw' Uw F2 D2 Rw2 R' U 3Dw2 3Lw2 3Bw 3Uw2 B2 Lw' 3Rw2 3Lw' 3Bw' 3Dw2 Lw' Dw Lw L' F' Lw2 Bw' R' Uw 3Fw2 D Lw' B2 3Dw Fw2 U2 3Rw2 Dw R' Fw2 3Dw 3Fw Lw2 3Bw 3Dw2 3Fw U' 3Fw' 3Lw' Bw D 3Rw' Dw' 3Fw B' Uw 3Bw 3Rw 3Dw' 3Uw' Rw' Lw 3Rw L' Fw F Bw' 3Fw' 3Rw L' Lw' U2 3Dw' Fw
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 D' L2 D F2 R2 U B2 L' R' F U' F' D L2 B2 F2 D' R2 Fw Uw'
A #2 F' L2 F U2 F L2 B' R2 D2 R2 U R' F2 U B2 R' F' D' B' L2 U Rw
A #3 B L2 F R2 B' L2 B' D2 B2 U2 F R B D2 R2 D U2 L B2 U' B Rw2 Uw'
A Ex#1 D' L2 B2 F2 D2 L2 U B R' U B F L' R D U L' R2 B' Rw2 Uw'
A Ex#2 D2 B2 D2 L B2 L' F2 L D' F' R U R D' R' B' U R2 B Rw2 Uw
  3x3x3 One-Handed   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 B L2 F L2 D2 B' F2 L2 U' F2 L F2 R' U' B R' B2 F D2
A #2 L2 D L2 B2 U' L2 D F2 U2 L2 U F' U B' L U' B L D2 F2
A #3 L2 R2 F D2 R2 U2 F2 R2 B2 R2 D F U2 L F' R' D2 U L F2
A #4 U2 L2 D F2 D2 L2 F2 L U2 R' D' L F2 U' L R' B2
A #5 R' L' U D L2 U2 L2 B' L' U2 F U2 R D2 R' L' D2
A Ex#1 B' U' B2 R F2 R F' B2 L U D R2 F2 D B2 L2 U L2 F2 B2
A Ex#2 U F D2 L F2 L' B U L' D' L' B2 L2 U2 D' R2 D'
B #1 D R2 U' B2 U2 F' B2 D F R F' U2 B2 L2 D' F2 L2 U2
B #2 D' R2 B2 D L2 D' B2 L2 U' B2 R' B' F U2 F2 U' R2 B D' F
B #3 R' F2 D2 R' B2 U2 R' D2 F2 U B F2 U' R2 B R U' B2 R2
B #4 F2 D2 F' D2 R2 F2 L2 R2 F' D R' B2 D R2 U F2 R2 F' L2
B #5 D2 L2 F R2 B D2 F U2 B2 L B2 L2 R D' U2 B F L2 D2 R'
B Ex#1 B L2 B2 L2 F2 D2 L2 D' U L R' D R' U2 B' L B2 U
B Ex#2 R2 U2 B2 D2 F D2 R2 F2 L2 B R' U2 B F' D B2 L' F D R'
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 R2 D2 R' D2 B2 L' R2 B' F2 L U B U2 R B2 R F D'
A #2 D2 U' R2 U F2 U' F2 U B2 U L F L2 B R2 F D' R' B2 F
A #3 R2 D2 F' R2 D2 B2 L' F2 D2 R D' U R2 F2 L D2 R
A #4 D2 L2 R' D2 L' F2 U2 F2 L' U F' U2 L F D' F L' R F
A #5 R D2 U2 R' B2 R' F2 L' F U2 B2 R F' D2 U2 R2 B U
A Ex#1 F2 L2 B2 L2 D U' R2 D2 L' F' D R B D L' D F L' D
A Ex#2 D2 R2 D' U2 F2 D2 U B2 R2 U' L U2 B L B2 R2 D' U' B
Alan Chang    USA
Alan Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 13.58   16.20   17.00 16.78 19.58 14.81 13.58
First round 21 14.84   17.66   19.06 18.02 18.77 14.84 16.19
2x2x2 Cube First round 16 7.30   10.09   10.52 10.19 10.38 7.30 9.69
4x4x4 Cube First round 18 1:13.11   1:30.54   1:36.77 1:13.11 1:27.28 1:31.90 1:32.43
5x5x5 Cube Final 8 2:24.38   2:44.88   3:00.84 2:24.38 2:32.80 2:54.02 2:47.83
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNS DNS
Albert Xing    USA
Albert Xing
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 31.58   35.65   36.34 36.30 39.52 34.31 31.58
2x2x2 Cube First round 19 15.46   19.44   DNF 15.46 15.56 25.58 17.18
Alex Ho    USA
Alex Ho
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 12.25   14.50   15.86 12.25 14.47 16.38 13.18
First round 14 11.72   15.07   14.58 16.75 14.66 11.72 15.97
2x2x2 Cube First round 21 5.72   24.27   5.72 9.09 DNF 57.65 6.06
4x4x4 Cube First round 14 1:10.55   1:21.65   DNF 1:18.71 1:10.55 1:13.61 1:32.63
3x3x3 One-Handed First round 11 23.86   28.60   30.50 31.61 28.15 23.86 27.16
Ansuman Somasundaram    USA
Ansuman Somasundaram
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 14.96   17.44   18.66 17.81 17.68 16.83 14.96
First round 15 10.86   15.43   15.75 19.22 14.52 16.03 10.86
2x2x2 Cube Final 7 2.86   6.19   2.86 6.33 7.31 5.71 6.53
First round 10 3.80   6.16   7.61 4.96 3.80 8.53 5.90
4x4x4 Cube First round 16 1:09.69   1:24.16   1:25.93 1:20.77 1:25.77 1:09.69 DNF
5x5x5 Cube Final 10 3:16.81   DNF   DNF 3:19.38 3:16.81 DNS DNS
3x3x3 One-Handed First round 18 34.47   49.10   47.09 34.47 48.31 51.91 54.46
Arin Chang    USA
Arin Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 12.02   13.29   12.02 13.09 16.86 12.65 14.13
First round 10 9.91   12.98   11.40 12.72 9.91 15.16 14.83
4x4x4 Cube Final 8 51.66   57.20   51.66 1:03.83 59.75 52.38 59.46
First round 6 47.90   52.13   54.36 59.75 47.90 50.58 51.46
Armin Askari    Canada
Armin Askari
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 11.08   13.45   16.21 12.61 13.52 11.08 14.21
First round 19 11.08   16.32   18.65 13.97 21.56 11.08 16.34
2x2x2 Cube First round 17 4.52   10.87   13.86 9.28 4.52 9.47 DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 19.36   23.17   21.75 23.22 24.55 27.86 19.36
First round 7 21.65   23.16   24.59 26.31 21.65 22.06 22.83
Benjamin Chu    USA
Benjamin Chu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 14.05   15.95   15.75 14.05 15.33 16.78 17.06
First round 18 13.66   16.27   13.66 21.78 15.93 17.78 15.09
2x2x2 Cube Final 9 2.68   7.84   2.68 7.16 DNF 8.68 7.69
First round 12 2.28   6.78   2.28 9.06 5.86 5.43 9.33
4x4x4 Cube First round 12 1:01.81   1:06.45   1:06.16 1:04.93 1:08.27 1:08.38 1:01.81
5x5x5 Cube Final 9 2:45.09   3:19.29   2:45.09 DNF 3:15.61 3:44.83 2:57.44
3x3x3 One-Handed First round 12 24.72   29.39   32.11 29.58 26.55 24.72 32.05
Brandon Harnish    USA
Brandon Harnish
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 13.59   16.24   15.50 21.97 13.59 18.13 15.08
First round 13 13.08   14.90   14.21 13.08 16.56 20.55 13.94
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Brian Choe    USA
Brian Choe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 20.34   24.83   DNF 20.34 20.71 28.21 25.56
Chia-Wei Lu (呂家維)    Taiwan
Chia-Wei Lu (呂家維)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.36   11.13   10.80 10.94 10.36 11.65 DNF
Second round 3 9.56   10.50   12.16 10.68 9.56 10.27 10.55
First round 3 10.00   11.18   11.59 11.52 12.53 10.44 10.00
2x2x2 Cube Final 4 2.91   5.24   6.21 4.78 5.47 2.91 5.46
First round 5 3.77   4.90   5.69 3.90 3.77 DNF 5.11
4x4x4 Cube Final 2 35.19   38.94   38.31 35.19 40.69 37.83 42.63
First round 5 41.03   44.33   46.18 41.36 41.03 45.44 59.94
3x3x3 Blindfolded Final 4 3:53.27   DNF   DNF DNF 3:53.27
3x3x3 One-Handed Final 2 14.78   17.55   16.78 18.41 17.47 34.96 14.78
First round 1 14.58   15.53   15.15 15.58 16.53 14.58 15.86
Colby Pong    USA
Colby Pong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 21.47   25.28   26.19 23.56 21.47 27.44 26.08
Daniel Ciao    USA
Daniel Ciao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 14.78   18.31   25.19 20.78 14.78 17.03 17.13
2x2x2 Cube First round 14 5.81   9.04   8.50 DNF 8.88 9.75 5.81
4x4x4 Cube First round 15 1:12.61   1:22.63   1:27.77 1:12.61 1:20.65 1:20.96 1:26.27
3x3x3 One-Handed First round 16 34.78   42.08   34.78 40.91 42.75 42.59 49.13
Darren Kwong    USA
Darren Kwong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.34   13.27   13.19 13.55 12.34 14.88 13.08
Second round 10 11.31   13.26   14.69 11.31 11.68 17.06 13.40
First round 11 13.47   14.72   13.47 14.38 15.27 16.84 14.52
3x3x3 One-Handed First round 13 27.55   30.06   33.16 28.40 28.61 27.55 37.83
Edward Lin    USA
Edward Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.91   10.35   9.97 10.63 10.58 10.50 9.91
Second round 2 7.93   9.26   11.86 9.83 9.30 8.65 7.93
First round 5 11.18   11.79   11.18 11.43 12.15 12.55 11.78
2x2x2 Cube Final 1 2.36   3.32   3.36 4.21 2.36 2.38 5.09
First round 1 2.84   3.22   4.02 3.69 2.96 2.84 3.00
4x4x4 Cube Final 4 36.83   41.52   40.02 36.83 46.40 44.63 39.90
First round 1 34.44   39.88   45.16 35.38 34.44 41.38 42.88
5x5x5 Cube Final 1 1:06.88   1:16.80   1:19.78 1:13.93 1:41.44 1:16.69 1:06.88
3x3x3 One-Handed Final 3 15.13   19.15   20.91 15.13 20.65 19.15 17.66
First round 4 15.61   18.80   19.68 16.33 15.61 21.81 20.38
Edward Liu    USA
Edward Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.93   12.26   13.16 10.93 12.33 11.28 18.30
Second round 6 11.05   12.21   13.80 11.05 11.56 DNF 11.28
First round 7 11.03   11.98   DNF 11.31 13.50 11.03 11.13
2x2x2 Cube Final 8 5.15   6.26   5.15 6.41 5.25 7.11 7.81
First round 9 4.33   5.48   5.56 6.28 4.59 8.06 4.33
4x4x4 Cube Final 5 41.06   44.73   46.81 41.06 47.55 42.86 44.53
First round 4 37.46   43.98   43.78 44.38 43.77 37.46 49.06
5x5x5 Cube Final 4 1:26.19   1:37.13   1:41.94 1:38.05 1:37.18 1:36.16 1:26.19
7x7x7 Cube Final 2 4:25.86   4:37.38   4:59.68 4:25.86 4:26.59
3x3x3 One-Handed Final 4 16.38   19.32   20.58 20.71 21.30 16.66 16.38
First round 2 13.83   17.64   15.69 19.83 18.09 13.83 19.13
Eun Hee Kim    USA
Eun Hee Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 20.30   22.88   25.78 DNF 20.30 20.65 22.21
Everest Shi    Canada
Everest Shi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 11.41   14.97   28.91 11.41 14.40 16.88 13.63
Second round 8 9.71   12.88   14.08 13.65 14.13 9.71 10.90
First round 16 13.28   15.49   19.65 16.06 14.02 16.38 13.28
2x2x2 Cube Final 6 2.33   5.78   2.33 5.22 5.94 6.28 6.18
First round 7 4.52   5.23   4.52 5.27 4.61 5.80 6.84
4x4x4 Cube Final 9 53.80   57.27   55.80 53.80 59.19 56.81 1:00.65
First round 9 54.22   58.22   58.46 54.22 1:00.88 55.33 1:08.97
5x5x5 Cube Final 5 1:38.02   1:50.01   2:04.78 1:42.93 1:42.56 2:04.55 1:38.02
6x6x6 Cube Final 2 3:29.65   3:36.24   3:29.65 3:44.63 3:34.43
7x7x7 Cube Final 3 6:05.50   DNF   6:05.50 6:58.94 DNF
3x3x3 One-Handed Final 10 19.18   26.08   25.16 19.18 23.06 30.03 1:08.90
First round 6 18.02   21.74   22.97 20.86 21.40 23.56 18.02
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.94   11.50   11.11 12.81 10.94 11.84 11.55
Second round 5 9.71   10.89   10.71 16.16 10.18 11.78 9.71
First round 8 10.00   12.13   13.66 12.05 11.52 10.00 12.83
4x4x4 Cube Final 6 42.80   45.99   48.59 44.44 47.86 42.80 45.66
First round 7 46.19   52.63   51.77 54.52 53.66 52.47 46.19
3x3x3 One-Handed Final 1 13.66   15.33   15.40 17.71 13.66 15.19 15.41
First round 3 16.11   18.01   16.11 17.47 19.50 17.06 24.13
Jessica Shen    USA
Jessica Shen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 28.78   41.67   37.21 43.47 28.78 44.33 46.97
Kathy Zhang    Canada
Kathy Zhang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 58.66   1:04.27   1:05.11 1:02.77 1:04.93 58.66 1:28.77
Lucas Picard    USA
Lucas Picard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 21.58   26.60   27.43 27.71 DNF 21.58 24.66
2x2x2 Cube First round 13 5.71   7.04   5.71 7.21 6.61 9.05 7.31
4x4x4 Cube First round 19 1:48.93   2:04.13   1:56.33 2:56.43 1:53.36 1:48.93 2:22.69
Marius Arcay    USA
Marius Arcay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 46.28   49.35   46.28 51.97 57.40 48.46 47.61
2x2x2 Cube First round 18 10.38   17.79   13.97 24.63 14.78 10.38 DNF
Mitchell Lane    USA
Mitchell Lane
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 8.59   11.30   13.33 11.72 11.41 10.77 8.59
Second round 4 9.19   10.62   9.78 10.68 9.19 12.19 11.40
First round 4 10.61   11.30   11.94 11.81 10.61 11.34 10.75
2x2x2 Cube Final 2 1.91   3.64   1.91 4.80 3.75 2.38 6.43
First round 2 3.09   3.97   3.27 3.09 4.31 4.33 6.68
4x4x4 Cube Final 3 37.65   41.27   44.16 40.97 37.65 42.53 40.31
First round 3 32.88   42.41   40.84 49.47 45.68 40.72 32.88
5x5x5 Cube Final 3 1:10.55   1:22.80   1:13.41 1:49.84 1:24.18 1:30.80 1:10.55
6x6x6 Cube Final 1 2:36.84   2:40.10   2:39.05 2:44.41 2:36.84
7x7x7 Cube Final 1 3:40.40   3:44.70   3:44.36 3:49.33 3:40.40
3x3x3 One-Handed Final 5 17.84   21.12   17.84 22.08 20.55 20.81 22.00
First round 8 15.90   23.89   15.90 21.02 32.03 19.59 31.05
Richard Jay S. Apagar    Philippines
Richard Jay S. Apagar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.06   8.98   10.19 10.47 8.13 8.63 8.06
Second round 1 8.36   9.01   9.03 10.02 9.40 8.59 8.36
First round 1 8.78   9.82   10.78 8.80 11.97 9.88 8.78
2x2x2 Cube Final 3 1.80   4.66   1.80 3.53 8.19 5.72 4.72
First round 4 3.59   4.82   5.52 4.34 5.68 4.61 3.59
4x4x4 Cube Final 1 32.40   NR 36.75   NR 32.40 37.18 36.44 36.63 47.65
First round 2 34.11   40.17   41.25 37.91 41.34 41.78 34.11
5x5x5 Cube Final 2 1:16.36   1:18.38   1:18.25 1:19.80 1:24.00 1:17.09 1:16.36
7x7x7 Cube Final 4 6:18.65   DNF   6:18.65 6:30.93 DNS
Riley Woo    USA
Riley Woo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 2 8.69   10.48   10.91 8.69 11.05 10.36 10.16
2x2x2 Cube First round 3 3.58   4.42   4.40 3.58 5.18 5.58 3.69
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:12.02   DNF   DNF 1:12.02 DNF
Ryan Jew    USA
Ryan Jew
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 12.69   13.32   13.78 12.69 15.50 12.93 13.25
First round 12 13.66   14.80   15.15 17.25 14.31 13.66 14.94
2x2x2 Cube Final 5 3.41   5.60   4.61 7.00 3.41 8.56 5.19
First round 6 3.84   4.90   3.97 5.83 3.84 43.83 4.91
4x4x4 Cube First round 11 1:00.21   1:04.90   1:06.58 1:09.63 1:03.58 1:00.21 1:04.53
5x5x5 Cube Final 6 1:52.36   2:03.44   1:52.36 1:54.00 2:26.88 2:14.31 2:02.02
6x6x6 Cube Final 3 4:13.56   4:23.88   4:22.53 4:13.56 4:35.55
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:59.90   DNF   1:59.90 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 19.46   22.13   22.46 21.38 25.19 19.46 22.56
First round 5 16.31   19.50   16.31 20.33 22.93 17.53 20.63
Ryan Lim    USA
Ryan Lim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.09   12.98   14.50 11.09 13.80 11.93 13.21
Second round 9 10.93   13.15   16.43 12.68 13.69 13.08 10.93
First round 9 10.75   12.32   13.33 13.44 12.83 10.75 10.81
4x4x4 Cube Final 10 50.46   57.87   1:00.03 50.46 59.69 53.88 DNF
First round 10 48.80   59.04   48.80 1:02.56 56.34 1:01.47 59.31
5x5x5 Cube Final 7 2:21.90   2:40.33   2:21.90 3:41.94 2:35.53 2:33.27 2:52.19
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:56.50   DNF   2:56.50 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 18.16   25.22   30.28 29.16 19.78 18.16 26.71
First round 9 23.34   24.50   23.47 27.52 26.46 23.58 23.34
Simon Montrose    USA
Simon Montrose
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 15.65   18.28   19.71 17.78 15.65 19.40 17.65
First round 20 14.11   16.57   14.11 18.16 17.55 16.33 15.83
2x2x2 Cube First round 8 4.53   5.43   5.00 5.71 7.21 5.58 4.53
4x4x4 Cube First round 13 1:07.41   1:08.81   1:44.50 1:08.15 1:10.77 1:07.41 1:07.50
3x3x3 One-Handed First round 14 26.91   32.89   35.80 40.63 35.77 26.91 27.11
Spencer Thomas    USA
Spencer Thomas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 28.47   37.18   37.31 41.36 DNF 32.88 28.47
2x2x2 Cube First round 15 6.61   10.05   9.21 10.40 6.61 13.43 10.55
4x4x4 Cube First round 20 DNF   DNF   DNF DNS DNS DNS DNS
Steven Webb    USA
Steven Webb
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 39.56   41.84   42.00 58.72 39.56 42.25 41.27
2x2x2 Cube First round 20 10.09   20.66   28.58 17.53 24.55 19.90 10.09
Steven Xu    USA
Steven Xu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.91   13.17   14.66 12.08 11.91 26.25 12.78
Second round 7 10.41   12.50   15.52 10.41 11.03 13.53 12.93
First round 6 10.93   11.83   14.18 10.94 10.93 11.77 12.78
4x4x4 Cube Final 7 46.16   50.35   57.16 47.50 51.94 51.61 46.16
First round 8 49.94   54.07   59.38 49.94 52.55 1:00.08 50.28
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 6 20.56   21.79   26.65 23.05 21.75 20.56 20.58
First round 10 18.22   27.15   24.38 23.77 33.30 18.22 36.91
Tarryn Pham    USA
Tarryn Pham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 16.77   19.21   18.53 25.52 16.77 19.72 19.38
4x4x4 Cube First round 17 1:13.59   1:25.75   1:23.90 1:24.58 1:36.77 1:13.59 1:28.78
3x3x3 One-Handed First round 15 32.41   36.15   37.72 32.41 44.36 32.46 38.28
Tina Tu    USA
Tina Tu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 26.44   28.34   30.03 26.44 33.65 27.91 27.08
Yon Soo Park    USA
Yon Soo Park
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 29.71   32.27   29.71 DNF 30.16 30.83 35.83
Zachary Lo    USA
Zachary Lo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 15.43   16.24   16.80 16.34 18.66 15.43 15.58
First round 17 15.22   15.72   15.75 18.65 15.43 15.97 15.22
2x2x2 Cube First round 11 4.86   6.69   6.33 7.25 4.86 6.83 6.90
3x3x3 One-Handed First round 17 40.91   43.69   43.13 41.86 1:28.65 46.09 40.91