Bay Area Speedcubin' Summer 2013

Date City WCA LInk
2013-8-24  USA, Sunnyvale, California BASC Summer 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Chia-Wei Lu (呂家維) 10.19  Richard Jay S. Apagar 10.41  Edward Lin 10.44
 2x2x2 Cube  Edward Lin 2.48  Mitchell Lane 3.47  Weston Mizumoto 3.65
 4x4x4 Cube  Edward Lin 41.13  Richard Jay S. Apagar 42.53  Mitchell Lane 46.28
 5x5x5 Cube  Richard Jay S. Apagar 1:20.62  Edward Lin 1:23.12  Mitchell Lane 1:29.34
 3x3x3 Blindfolded  Riley Woo 36.36  Angel Lim 42.48  Weston Mizumoto 2:28.59
 3x3x3 One-Handed  Weston Mizumoto 17.19  Edward Lin 17.37  Justin Adsuara 18.05
 Pyraminx  Mitchell Lane 5.23  Joseph Lee 5.59  Richard Jay S. Apagar 5.96
  Rubik's Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Richard Jay S. Apagar 7.46   9.37    Philippines 12.19 9.28 10.90 7.94 7.46
2 Justin Adsuara 8.65   10.47    USA 11.40 13.50 8.65 10.44 9.56
3 Edward Lin 9.44   10.54    USA 10.52 9.44 14.87 10.90 10.21
4 Mitchell Lane 10.16   11.30    USA 10.65 10.16 11.49 16.24 11.75
5 Riley Woo 10.38   11.55    USA 10.38 13.04 13.23 10.53 11.09
6 Kevin Zeng 10.21   11.90    USA 11.26 12.62 14.27 10.21 11.81
7 Chia-Wei Lu (呂家維) 10.38   11.93    Taiwan 12.42 12.25 10.38 11.12 13.36
8 Nathaniel Knopf 8.86   12.13    USA 12.42 15.01 13.21 10.77 8.86
9 Weston Mizumoto 10.37   12.53    USA 10.37 11.97 13.84 DNF 11.78
10 Arin Chang 14.35   14.88    USA 17.22 14.35 14.39 15.46 14.78
11 Jonathan L. Chu 12.16   15.00    USA 15.71 15.43 14.84 12.16 14.74
12 Joseph Lee 13.95   16.05    USA 13.95 14.72 DNF 16.50 16.94
13 Tiffany Chien 14.00   16.83    USA 16.81 14.00 17.53 16.14 21.36
14 David Lin 14.63   16.95    USA 18.14 17.14 14.63 17.43 16.28
15 Angel Lim 14.96   17.65    USA DNF 18.22 17.63 14.96 17.09
16 David Shi 15.15   17.66    USA 15.15 15.62 18.06 20.84 19.30
17 Mark Harris 16.19   17.97    USA 17.78 16.96 24.47 16.19 19.16
18 Varun Srinivasan 18.33   19.78    USA 18.33 19.72 21.81 19.58 20.04
19 Shelley Chang 16.96   20.26    USA 18.05 21.13 21.59 23.09 16.96
20 Yousuf Reza 15.28   20.66    USA 23.69 18.39 19.91 15.28 24.96
21 Ansuman Somasundaram 17.37   21.46    USA 21.64 18.64 24.11 24.18 17.37
22 Brian Kang 19.35   21.54    USA 23.28 21.87 19.46 28.10 19.35
23 Richard Mu 18.94   22.84    USA 26.47 21.21 20.85 18.94 DNF
24 Nicholas Zhang 20.21   23.55    USA 22.41 20.21 23.05 25.18 DNF
25 Sean Li 21.78   24.27    USA 21.90 22.86 21.78 36.06 28.06
26 Balu Peduru 20.43   25.39    USA 49.96 22.31 25.09 28.76 20.43
27 Dan Padgett 22.66   25.41    USA 36.46 26.53 26.19 23.50 22.66
28 Derek Friederichs 22.00   25.45    USA 22.00 23.29 DNF 30.90 22.16
29 Daniel Ciao 18.25   25.49    USA 18.25 22.19 27.33 26.96 29.17
30 Ryan Przybocki 23.57   25.89    USA 24.77 24.83 23.57 28.07 28.58
31 Aditya Lakshmanan 21.04   26.18    USA 28.97 21.04 DNF 23.24 26.34
32 Tristan Gonzalez 24.30   26.91    USA 24.30 28.72 24.73 32.09 27.28
33 James Tran 21.97   27.89    USA 23.93 31.23 35.10 21.97 28.50
34 Carson Gilliland 26.05   28.35    USA 26.23 29.18 41.68 29.63 26.05
35 Alex Lee 22.14   29.01    USA 45.19 26.63 32.79 22.14 27.61
36 Brandon Song 26.75   29.73    USA 28.44 29.15 32.33 31.59 26.75
37 William Chen 26.81   30.36    USA 34.97 28.16 26.81 27.94 36.21
38 Anil Tolwani 26.90   31.69    USA 26.90 30.86 32.09 32.31 32.11
39 Kai Chan 25.75   32.80    USA 25.75 35.80 42.44 36.13 26.47
40 Simon Montrose 27.15   33.19    USA 27.15 1:03.77 29.14 42.58 27.86
41 Paul Hultgren 27.32   34.32    USA 1:17.65 30.39 32.89 39.69 27.32
42 Timur Bekdjanov 27.91   36.61    Russia 36.37 33.36 40.10 27.91 DNF
43 Shashwat Sparsh 34.28   37.61    USA 37.02 38.71 41.16 34.28 37.09
44 Zachary Chen 32.72   38.13    USA 34.68 DNF 43.68 36.02 32.72
45 Floyd McCluhan 31.93   40.16    USA 38.02 31.93 43.90 DNF 38.55
46 Delia Chou 37.66   40.78    USA 50.58 43.46 37.66 38.79 40.10
47 Zachary Lo 29.97   43.56    USA 30.24 57.92 29.97 42.52 1:34.53
48 Rishabh Sanghavi 38.44   44.52    USA 38.44 48.84 58.05 41.69 43.02
49 Kenneth Lu 44.53   46.30    USA 46.93 46.93 44.53 1:57.18 45.04
50 Christopher Diekman 43.96   49.67    USA 50.54 51.76 43.96 1:01.81 46.70
51 William Jow 39.17   57.78    USA 39.17 42.76 DNF 1:07.65 1:02.92
52 James Lee 54.28   1:12.90    USA 1:44.39 DNF 54.28 55.27 59.05
53 Thomas Rond 1:01.94      USA 1:10.66 1:01.94 1:05.08
54 David Harris 1:02.35      USA 1:02.35 1:04.65 1:20.90
55 Sarah Knopf 1:04.41      USA 1:04.41 1:19.03 DNF
56 Owen Jow 1:11.21      USA 1:11.21 1:19.23 DNF
57 Morgaine Mandigo-Stoba 1:12.77      USA 1:17.65 1:12.77 1:32.00
58 Marius Arcay 1:24.75      USA 1:32.88 1:24.75 1:31.28
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Richard Jay S. Apagar 8.81   9.43    Philippines 10.37 9.13 9.41 9.76 8.81
2 Mitchell Lane 8.35   10.36    USA 11.18 10.42 9.88 8.35 10.78
3 Edward Lin 9.46   10.67    USA 9.46 10.02 18.47 10.40 11.58
4 Riley Woo 9.02   11.06    USA 9.27 11.72 9.02 12.19 15.54
5 Justin Adsuara 9.00   11.18    USA 11.13 10.99 9.00 11.71 11.41
6 Kevin Zeng 9.58   11.40    USA 12.21 15.53 11.46 10.52 9.58
7 Weston Mizumoto 10.39   11.46    USA 10.39 12.50 11.76 11.16 11.45
8 Chia-Wei Lu (呂家維) 10.66   11.49    Taiwan 12.38 10.80 11.72 10.66 11.96
9 Jonathan L. Chu 10.86   12.28    USA 11.19 10.86 12.47 13.18 15.70
10 Tiffany Chien 9.77   12.69    USA 17.34 10.88 12.96 14.24 9.77
11 Nathaniel Knopf 9.11   12.89    USA 10.55 13.74 15.69 14.39 9.11
12 Arin Chang 13.82   14.56    USA 13.82 14.00 14.32 20.36 15.35
13 Joseph Lee 13.37   15.43    USA DNF 13.37 16.17 13.68 16.43
14 David Shi 12.18   16.11    USA 17.21 15.11 12.18 20.90 16.00
15 Shelley Chang 15.73   16.81    USA 15.73 16.70 16.82 16.91 17.30
16 Yousuf Reza 15.14   17.46    USA 15.14 16.09 21.41 17.34 18.96
17 David Lin 11.77   17.47    USA 17.46 17.23 11.77 17.72 21.02
18 Angel Lim 14.91   17.70    USA 17.05 19.30 14.91 16.75 20.84
19 Mark Harris 17.69   18.29    USA 17.69 21.22 18.00 18.96 17.91
20 Varun Srinivasan 16.76   19.92    USA 16.76 18.73 27.44 22.26 18.78
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chia-Wei Lu (呂家維) 9.40   10.19    Taiwan 10.58 9.66 9.40 10.34 11.71
2 Richard Jay S. Apagar 8.20   10.41    Philippines 9.72 10.93 10.59 11.11 8.20
3 Edward Lin 9.54   10.44    USA 10.24 9.83 11.25 9.54 13.31
4 Justin Adsuara 8.41   10.62    USA 12.67 9.50 11.71 10.64 8.41
5 Riley Woo 10.12   11.08    USA 10.12 10.61 11.76 12.74 10.86
6 Mitchell Lane 9.77   11.38    USA 12.70 10.40 14.02 9.77 11.05
7 Kevin Zeng 9.52   11.93    USA 12.36 13.31 11.71 9.52 11.72
8 Weston Mizumoto 9.11   12.49    USA 11.79 13.55 DNF 12.13 9.11
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 2.34   3.38    USA 3.68 2.34 3.19 3.90 3.26
2 Mitchell Lane 3.06   3.96    USA 6.84 3.06 3.40 4.16 4.32
3 Justin Adsuara 3.77   3.96    USA 3.86 4.23 3.78 DNF 3.77
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 3.97   4.72    Taiwan 5.68 3.97 5.22 4.65 4.30
5 Richard Jay S. Apagar 4.81   4.92    Philippines 6.59 4.83 4.81 5.00 4.94
6 Weston Mizumoto 2.94   5.00    USA 9.30 2.94 4.47 4.93 5.61
7 Joseph Lee 4.16   5.09    USA 4.73 4.56 4.16 5.98 6.03
8 Tiffany Chien 3.80   5.57    USA 6.16 5.29 3.80 5.58 5.83
9 Brian Kang 5.06   5.72    USA 6.10 5.82 6.86 5.06 5.25
10 David Lin 4.93   5.91    USA 6.44 4.93 5.02 6.28 9.80
11 James Tran 3.96   6.37    USA 6.44 3.96 8.33 5.30 7.37
12 Arin Chang 3.85   6.67    USA 7.17 3.85 6.94 5.89 9.09
13 Varun Srinivasan 4.35   7.25    USA 8.55 4.35 6.02 7.18 DNF
14 Ansuman Somasundaram 5.25   7.64    USA 8.04 5.25 7.62 7.25 8.91
15 David Shi 3.71   9.10    USA 9.34 3.71 9.96 8.22 9.73
16 Kai Chan 7.49   9.24    USA 9.59 8.89 12.02 9.25 7.49
17 Shashwat Sparsh 6.77   9.81    USA 14.71 6.77 10.75 10.13 8.54
18 Richard Mu 8.90   9.85    USA 12.90 9.49 11.02 9.03 8.90
19 Carson Gilliland 8.66   9.87    USA 11.94 8.66 10.18 10.16 9.28
20 Tristan Gonzalez 8.20   9.98    USA 10.38 10.69 8.20 9.46 10.11
21 Simon Montrose 7.93   10.73    USA 11.03 7.93 10.40 10.75 12.54
22 Timur Bekdjanov 8.20   10.76    Russia 8.20 9.41 12.93 12.68 10.19
23 Brandon Song 7.74   10.98    USA 10.23 10.46 12.25 7.74 12.34
24 Paul Hultgren 8.39   11.96    USA 14.30 8.39 9.91 50.69 11.66
25 Ryan Przybocki 8.42   12.58    USA 14.52 8.42 11.11 14.45 12.18
26 William Chen 8.50   15.10    USA 11.06 14.93 DNF 8.50 19.31
27 Rishabh Sanghavi 4.40   17.80    USA 28.90 4.40 14.23 18.46 20.71
28 Thomas Rond 21.76   26.42    USA 51.85 22.84 23.80 32.63 21.76
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 1.84   2.48    USA 2.57 2.61 2.25 12.66 1.84
2 Mitchell Lane 2.90   3.47    USA 4.89 3.03 3.93 3.46 2.90
3 Weston Mizumoto 2.58   3.65    USA 4.27 3.46 4.95 2.58 3.22
4 Richard Jay S. Apagar 3.26   4.11    Philippines 4.08 4.31 5.61 3.26 3.94
5 Justin Adsuara 3.72   4.13    USA 3.72 3.75 4.90 5.16 3.74
6 Tiffany Chien 3.68   4.85    USA 5.34 6.71 5.33 3.68 3.88
7 Chia-Wei Lu (呂家維) 4.02   4.99    Taiwan 4.75 4.42 5.81 6.43 4.02
8 Joseph Lee 4.56   7.45    USA 4.56 6.22 9.64 12.69 6.50
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 37.96   41.13    USA 41.95 42.45 39.00 37.96 46.38
2 Richard Jay S. Apagar 34.74   42.53    Philippines 42.71 39.82 34.74 45.83 45.07
3 Mitchell Lane 41.66   46.28    USA 46.69 48.61 43.54 1:13.05 41.66
4 Kevin Zeng 43.40   47.45    USA 43.40 51.31 43.84 53.28 47.20
5 Chia-Wei Lu (呂家維) 44.50   49.66    Taiwan 44.50 52.47 51.16 45.36 55.34
6 Justin Adsuara 45.04   52.39    USA 55.29 1:05.75 55.12 45.04 46.76
7 Weston Mizumoto 52.48   58.94    USA 57.56 56.65 1:07.18 52.48 1:02.62
8 Jonathan L. Chu 53.11   1:00.13    USA 55.79 59.34 53.11 1:07.65 1:05.27
9 Nathaniel Knopf 54.50   1:00.49    USA 57.74 54.50 1:07.11 56.61 1:09.42
10 Tiffany Chien 58.35   1:04.44    USA 1:02.06 1:05.18 1:06.09 1:12.25 58.35
11 Yousuf Reza 56.76   1:09.82    USA 1:25.09 1:18.01 59.43 56.76 1:12.01
12 Arin Chang 1:06.77   1:10.66    USA 1:09.84 1:06.77 1:09.25 1:12.90 2:36.47
13 Joseph Lee 1:12.49   1:22.19    USA 1:26.18 1:22.38 1:18.00 1:12.49 DNF
14 David Lin 1:24.15   1:29.49    USA DNF 1:24.15 1:28.47 1:35.44 1:24.56
15 Brian Kang 1:20.69   DNF    USA DNF 1:20.69 DNF DNS DNS
16 Ansuman Somasundaram DNF      USA DNF DNF
16 James Tran DNF      USA DNF DNF
16 Timur Bekdjanov DNF      Russia DNF DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Richard Jay S. Apagar 1:12.41   1:20.62    Philippines 1:12.41 1:20.61 1:24.22 1:26.58 1:17.04
2 Edward Lin 1:15.93   1:23.12    USA 1:22.56 1:22.69 1:15.93 1:28.49 1:24.12
3 Mitchell Lane 1:23.27   1:29.34    USA 1:23.27 1:31.75 1:28.93 1:33.16 1:27.35
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 1:38.11   1:47.46    Taiwan 1:48.27 1:38.11 1:44.80 1:51.09 1:49.30
5 Weston Mizumoto 2:19.27      USA DNF 2:19.27
6 Mark Harris 2:23.18      USA 2:23.18 DNS
7 David Lin DNF      USA DNF DNF
7 Jonathan L. Chu DNF      USA DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Riley Woo 36.36   DNF    USA DNF DNF 36.36
2 Angel Lim 42.48   DNF    USA DNF DNF 42.48
3 Weston Mizumoto 2:28.59   DNF    USA DNF 2:28.59 DNF
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 2:49.75   DNF    Taiwan 2:49.75 3:11.65 DNF
5 Joseph Lee 3:26.86   DNF    USA DNF 3:26.86 DNF
6 Shelley Chang DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Weston Mizumoto 14.91   17.19    USA DNF 15.11 14.91 20.65 15.81
2 Edward Lin 14.74   17.37    USA 17.99 14.74 21.86 16.02 18.09
3 Justin Adsuara 15.36   18.05    USA DNF 16.55 15.36 16.84 20.76
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 14.99   18.31    Taiwan 29.88 19.66 14.99 17.92 17.35
5 Ryan Jew 16.93   19.66    USA 22.02 28.96 17.28 19.69 16.93
6 Mitchell Lane 16.22   20.59    USA 16.22 23.81 19.93 20.05 21.78
7 Richard Jay S. Apagar 18.15   21.14    Philippines 23.66 18.15 19.96 24.16 19.81
8 Joseph Lee 19.66   21.35    USA 22.72 21.32 19.66 20.00 23.47
9 Tiffany Chien 22.86   25.49    USA 24.54 26.44 25.48 27.63 22.86
10 David Shi 23.37   26.13    USA 25.80 28.41 23.37 26.20 26.40
11 Yousuf Reza 27.71   35.05    USA 27.71 33.11 DNF 30.73 41.30
12 Arin Chang 41.33   46.76    USA 43.50 52.80 43.97 41.33 55.05
13 Varun Srinivasan 50.24   59.84    USA 1:09.05 1:00.80 55.40 1:03.33 50.24
14 David Lin 53.53   1:01.76    USA 1:04.80 DNF 1:05.20 55.28 53.53
15 Timur Bekdjanov 56.44   1:11.34    Russia 56.44 1:06.15 1:14.69 1:13.18 DNF
16 James Tran 57.30   DNF    USA DNF 57.30 DNF DNS DNS
17 Ryan Przybocki 1:18.20   DNF    USA DNF 1:18.20 DNF DNS DNS
18 Carson Gilliland 1:27.85   DNF    USA DNF 1:27.85 DNF DNS DNS
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Lane 4.04   5.23    USA 4.51 6.51 6.84 4.66 4.04
2 Joseph Lee 4.94   5.59    USA 6.13 DNF 5.55 4.94 5.08
3 Richard Jay S. Apagar 4.97   5.96    Philippines 6.46 5.88 6.03 5.98 4.97
4 Ryan Jew 4.53   6.74    USA 8.15 6.86 7.65 4.53 5.71
5 Edward Lin 5.84   7.51    USA 11.35 8.71 7.68 6.15 5.84
6 Chia-Wei Lu (呂家維) 7.94   10.92    Taiwan 7.94 8.40 8.47 DNF 15.88
7 James Tran 9.43   11.60    USA 11.83 9.43 18.19 13.34 9.64
8 Carson Gilliland 8.34   12.56    USA 14.69 11.09 15.47 8.34 11.91
9 Arin Chang 8.76   13.51    USA 12.22 16.66 13.15 8.76 15.16
10 Ansuman Somasundaram 5.46   14.64    USA 11.75 15.99 16.18 5.46 19.06
11 Timur Bekdjanov 11.84   14.83    Russia 17.32 13.21 16.34 11.84 14.93
12 David Lin 9.33   16.44    USA 16.39 23.44 25.56 9.49 9.33
13 Shashwat Sparsh 7.74   18.51    USA 18.21 21.94 18.32 7.74 19.00
14 Zachary Chen 12.86   20.59    USA 24.14 15.13 22.49 DNF 12.86
15 Paul Hultgren 16.88   23.45    USA 27.05 16.88 38.65 23.22 20.09
Aditya Lakshmanan    USA
Aditya Lakshmanan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 31 21.04   26.18   28.97 21.04 DNF 23.24 26.34
Alex Lee    USA
Alex Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 35 22.14   29.01   45.19 26.63 32.79 22.14 27.61
Angel Lim    USA
Angel Lim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 14.91   17.70   17.05 19.30 14.91 16.75 20.84
Combined First round 15 14.96   17.65   DNF 18.22 17.63 14.96 17.09
3x3x3 Blindfolded Final 2 42.48   DNF   DNF DNF 42.48
Anil Tolwani    USA
Anil Tolwani
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 38 26.90   31.69   26.90 30.86 32.09 32.31 32.11
Ansuman Somasundaram    USA
Ansuman Somasundaram
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 21 17.37   21.46   21.64 18.64 24.11 24.18 17.37
2x2x2 Cube First round 14 5.25   7.64   8.04 5.25 7.62 7.25 8.91
4x4x4 Cube Combined Final 16 DNF     DNF DNF
Pyraminx Final 10 5.46   14.64   11.75 15.99 16.18 5.46 19.06
Arin Chang    USA
Arin Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 13.82   14.56   13.82 14.00 14.32 20.36 15.35
Combined First round 10 14.35   14.88   17.22 14.35 14.39 15.46 14.78
2x2x2 Cube First round 12 3.85   6.67   7.17 3.85 6.94 5.89 9.09
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:06.77   1:10.66   1:09.84 1:06.77 1:09.25 1:12.90 2:36.47
3x3x3 One-Handed Final 12 41.33   46.76   43.50 52.80 43.97 41.33 55.05
Pyraminx Final 9 8.76   13.51   12.22 16.66 13.15 8.76 15.16
Balu Peduru    USA
Balu Peduru
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 26 20.43   25.39   49.96 22.31 25.09 28.76 20.43
Brandon Song    USA
Brandon Song
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 36 26.75   29.73   28.44 29.15 32.33 31.59 26.75
2x2x2 Cube First round 23 7.74   10.98   10.23 10.46 12.25 7.74 12.34
Brian Kang    USA
Brian Kang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 22 19.35   21.54   23.28 21.87 19.46 28.10 19.35
2x2x2 Cube First round 9 5.06   5.72   6.10 5.82 6.86 5.06 5.25
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:20.69   DNF   DNF 1:20.69 DNF DNS DNS
Carson Gilliland    USA
Carson Gilliland
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 34 26.05   28.35   26.23 29.18 41.68 29.63 26.05
2x2x2 Cube First round 19 8.66   9.87   11.94 8.66 10.18 10.16 9.28
3x3x3 One-Handed Final 18 1:27.85   DNF   DNF 1:27.85 DNF DNS DNS
Pyraminx Final 8 8.34   12.56   14.69 11.09 15.47 8.34 11.91
Chia-Wei Lu (呂家維)    Taiwan
Chia-Wei Lu (呂家維)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.40   10.19   10.58 9.66 9.40 10.34 11.71
Second round 8 10.66   11.49   12.38 10.80 11.72 10.66 11.96
Combined First round 7 10.38   11.93   12.42 12.25 10.38 11.12 13.36
2x2x2 Cube Final 7 4.02   4.99   4.75 4.42 5.81 6.43 4.02
First round 4 3.97   4.72   5.68 3.97 5.22 4.65 4.30
4x4x4 Cube Combined Final 5 44.50   49.66   44.50 52.47 51.16 45.36 55.34
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:38.11   1:47.46   1:48.27 1:38.11 1:44.80 1:51.09 1:49.30
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:49.75   DNF   2:49.75 3:11.65 DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 14.99   18.31   29.88 19.66 14.99 17.92 17.35
Pyraminx Final 6 7.94   10.92   7.94 8.40 8.47 DNF 15.88
Christopher Diekman    USA
Christopher Diekman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 50 43.96   49.67   50.54 51.76 43.96 1:01.81 46.70
Dan Padgett    USA
Dan Padgett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 27 22.66   25.41   36.46 26.53 26.19 23.50 22.66
Daniel Ciao    USA
Daniel Ciao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 29 18.25   25.49   18.25 22.19 27.33 26.96 29.17
David Harris    USA
David Harris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 54 1:02.35     1:02.35 1:04.65 1:20.90
David Lin    USA
David Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 11.77   17.47   17.46 17.23 11.77 17.72 21.02
Combined First round 14 14.63   16.95   18.14 17.14 14.63 17.43 16.28
2x2x2 Cube First round 10 4.93   5.91   6.44 4.93 5.02 6.28 9.80
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:24.15   1:29.49   DNF 1:24.15 1:28.47 1:35.44 1:24.56
5x5x5 Cube Combined Final 7 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 14 53.53   1:01.76   1:04.80 DNF 1:05.20 55.28 53.53
Pyraminx Final 12 9.33   16.44   16.39 23.44 25.56 9.49 9.33
David Shi    USA
David Shi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 12.18   16.11   17.21 15.11 12.18 20.90 16.00
Combined First round 16 15.15   17.66   15.15 15.62 18.06 20.84 19.30
2x2x2 Cube First round 15 3.71   9.10   9.34 3.71 9.96 8.22 9.73
3x3x3 One-Handed Final 10 23.37   26.13   25.80 28.41 23.37 26.20 26.40
Delia Chou    USA
Delia Chou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 46 37.66   40.78   50.58 43.46 37.66 38.79 40.10
Derek Friederichs    USA
Derek Friederichs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 28 22.00   25.45   22.00 23.29 DNF 30.90 22.16
Edward Lin    USA
Edward Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.54   10.44   10.24 9.83 11.25 9.54 13.31
Second round 3 9.46   10.67   9.46 10.02 18.47 10.40 11.58
Combined First round 3 9.44   10.54   10.52 9.44 14.87 10.90 10.21
2x2x2 Cube Final 1 1.84   2.48   2.57 2.61 2.25 12.66 1.84
First round 1 2.34   3.38   3.68 2.34 3.19 3.90 3.26
4x4x4 Cube Combined Final 1 37.96   41.13   41.95 42.45 39.00 37.96 46.38
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:15.93   1:23.12   1:22.56 1:22.69 1:15.93 1:28.49 1:24.12
3x3x3 One-Handed Final 2 14.74   17.37   17.99 14.74 21.86 16.02 18.09
Pyraminx Final 5 5.84   7.51   11.35 8.71 7.68 6.15 5.84
Floyd McCluhan    USA
Floyd McCluhan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 45 31.93   40.16   38.02 31.93 43.90 DNF 38.55
James Lee    USA
James Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 52 54.28   1:12.90   1:44.39 DNF 54.28 55.27 59.05
James Tran    USA
James Tran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 33 21.97   27.89   23.93 31.23 35.10 21.97 28.50
2x2x2 Cube First round 11 3.96   6.37   6.44 3.96 8.33 5.30 7.37
4x4x4 Cube Combined Final 16 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 16 57.30   DNF   DNF 57.30 DNF DNS DNS
Pyraminx Final 7 9.43   11.60   11.83 9.43 18.19 13.34 9.64
Jonathan L. Chu    USA
Jonathan L. Chu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 10.86   12.28   11.19 10.86 12.47 13.18 15.70
Combined First round 11 12.16   15.00   15.71 15.43 14.84 12.16 14.74
4x4x4 Cube Combined Final 8 53.11   1:00.13   55.79 59.34 53.11 1:07.65 1:05.27
5x5x5 Cube Combined Final 7 DNF     DNF DNF
Joseph Lee    USA
Joseph Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 13.37   15.43   DNF 13.37 16.17 13.68 16.43
Combined First round 12 13.95   16.05   13.95 14.72 DNF 16.50 16.94
2x2x2 Cube Final 8 4.56   7.45   4.56 6.22 9.64 12.69 6.50
First round 7 4.16   5.09   4.73 4.56 4.16 5.98 6.03
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:12.49   1:22.19   1:26.18 1:22.38 1:18.00 1:12.49 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 5 3:26.86   DNF   DNF 3:26.86 DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 19.66   21.35   22.72 21.32 19.66 20.00 23.47
Pyraminx Final 2 4.94   5.59   6.13 DNF 5.55 4.94 5.08
Justin Adsuara    USA
Justin Adsuara
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 8.41   10.62   12.67 9.50 11.71 10.64 8.41
Second round 5 9.00   11.18   11.13 10.99 9.00 11.71 11.41
Combined First round 2 8.65   10.47   11.40 13.50 8.65 10.44 9.56
2x2x2 Cube Final 5 3.72   4.13   3.72 3.75 4.90 5.16 3.74
First round 3 3.77   3.96   3.86 4.23 3.78 DNF 3.77
4x4x4 Cube Combined Final 6 45.04   52.39   55.29 1:05.75 55.12 45.04 46.76
3x3x3 One-Handed Final 3 15.36   18.05   DNF 16.55 15.36 16.84 20.76
Kai Chan    USA
Kai Chan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 39 25.75   32.80   25.75 35.80 42.44 36.13 26.47
2x2x2 Cube First round 16 7.49   9.24   9.59 8.89 12.02 9.25 7.49
Kenneth Lu    USA
Kenneth Lu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 49 44.53   46.30   46.93 46.93 44.53 1:57.18 45.04
Kevin Zeng    USA
Kevin Zeng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 9.52   11.93   12.36 13.31 11.71 9.52 11.72
Second round 6 9.58   11.40   12.21 15.53 11.46 10.52 9.58
Combined First round 6 10.21   11.90   11.26 12.62 14.27 10.21 11.81
4x4x4 Cube Combined Final 4 43.40   47.45   43.40 51.31 43.84 53.28 47.20
Marius Arcay    USA
Marius Arcay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 58 1:24.75     1:32.88 1:24.75 1:31.28
Mark Harris    USA
Mark Harris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 17.69   18.29   17.69 21.22 18.00 18.96 17.91
Combined First round 17 16.19   17.97   17.78 16.96 24.47 16.19 19.16
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:23.18     2:23.18 DNS
Mitchell Lane    USA
Mitchell Lane
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.77   11.38   12.70 10.40 14.02 9.77 11.05
Second round 2 8.35   10.36   11.18 10.42 9.88 8.35 10.78
Combined First round 4 10.16   11.30   10.65 10.16 11.49 16.24 11.75
2x2x2 Cube Final 2 2.90   3.47   4.89 3.03 3.93 3.46 2.90
First round 2 3.06   3.96   6.84 3.06 3.40 4.16 4.32
4x4x4 Cube Combined Final 3 41.66   46.28   46.69 48.61 43.54 1:13.05 41.66
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:23.27   1:29.34   1:23.27 1:31.75 1:28.93 1:33.16 1:27.35
3x3x3 One-Handed Final 6 16.22   20.59   16.22 23.81 19.93 20.05 21.78
Pyraminx Final 1 4.04   5.23   4.51 6.51 6.84 4.66 4.04
Morgaine Mandigo-Stoba    USA
Morgaine Mandigo-Stoba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 57 1:12.77     1:17.65 1:12.77 1:32.00
Nathaniel Knopf    USA
Nathaniel Knopf
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 9.11   12.89   10.55 13.74 15.69 14.39 9.11
Combined First round 8 8.86   12.13   12.42 15.01 13.21 10.77 8.86
4x4x4 Cube Combined Final 9 54.50   1:00.49   57.74 54.50 1:07.11 56.61 1:09.42
Nicholas Zhang    USA
Nicholas Zhang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 24 20.21   23.55   22.41 20.21 23.05 25.18 DNF
Owen Jow    USA
Owen Jow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 56 1:11.21     1:11.21 1:19.23 DNF
Paul Hultgren    USA
Paul Hultgren
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 41 27.32   34.32   1:17.65 30.39 32.89 39.69 27.32
2x2x2 Cube First round 24 8.39   11.96   14.30 8.39 9.91 50.69 11.66
Pyraminx Final 15 16.88   23.45   27.05 16.88 38.65 23.22 20.09
Richard Jay S. Apagar    Philippines
Richard Jay S. Apagar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.20   10.41   9.72 10.93 10.59 11.11 8.20
Second round 1 8.81   9.43   10.37 9.13 9.41 9.76 8.81
Combined First round 1 7.46   9.37   12.19 9.28 10.90 7.94 7.46
2x2x2 Cube Final 4 3.26   4.11   4.08 4.31 5.61 3.26 3.94
First round 5 4.81   4.92   6.59 4.83 4.81 5.00 4.94
4x4x4 Cube Combined Final 2 34.74   42.53   42.71 39.82 34.74 45.83 45.07
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:12.41   1:20.62   1:12.41 1:20.61 1:24.22 1:26.58 1:17.04
3x3x3 One-Handed Final 7 18.15   21.14   23.66 18.15 19.96 24.16 19.81
Pyraminx Final 3 4.97   5.96   6.46 5.88 6.03 5.98 4.97
Richard Mu    USA
Richard Mu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 23 18.94   22.84   26.47 21.21 20.85 18.94 DNF
2x2x2 Cube First round 18 8.90   9.85   12.90 9.49 11.02 9.03 8.90
Riley Woo    USA
Riley Woo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.12   11.08   10.12 10.61 11.76 12.74 10.86
Second round 4 9.02   11.06   9.27 11.72 9.02 12.19 15.54
Combined First round 5 10.38   11.55   10.38 13.04 13.23 10.53 11.09
3x3x3 Blindfolded Final 1 36.36   DNF   DNF DNF 36.36
Rishabh Sanghavi    USA
Rishabh Sanghavi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 48 38.44   44.52   38.44 48.84 58.05 41.69 43.02
2x2x2 Cube First round 27 4.40   17.80   28.90 4.40 14.23 18.46 20.71
Ryan Jew    USA
Ryan Jew
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 One-Handed Final 5 16.93   19.66   22.02 28.96 17.28 19.69 16.93
Pyraminx Final 4 4.53   6.74   8.15 6.86 7.65 4.53 5.71
Ryan Przybocki    USA
Ryan Przybocki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 30 23.57   25.89   24.77 24.83 23.57 28.07 28.58
2x2x2 Cube First round 25 8.42   12.58   14.52 8.42 11.11 14.45 12.18
3x3x3 One-Handed Final 17 1:18.20   DNF   DNF 1:18.20 DNF DNS DNS
Sarah Knopf    USA
Sarah Knopf
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 55 1:04.41     1:04.41 1:19.03 DNF
Sean Li    USA
Sean Li
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 25 21.78   24.27   21.90 22.86 21.78 36.06 28.06
Shashwat Sparsh    USA
Shashwat Sparsh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 43 34.28   37.61   37.02 38.71 41.16 34.28 37.09
2x2x2 Cube First round 17 6.77   9.81   14.71 6.77 10.75 10.13 8.54
Pyraminx Final 13 7.74   18.51   18.21 21.94 18.32 7.74 19.00
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 15.73   16.81   15.73 16.70 16.82 16.91 17.30
Combined First round 19 16.96   20.26   18.05 21.13 21.59 23.09 16.96
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Simon Montrose    USA
Simon Montrose
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 40 27.15   33.19   27.15 1:03.77 29.14 42.58 27.86
2x2x2 Cube First round 21 7.93   10.73   11.03 7.93 10.40 10.75 12.54
Thomas Rond    USA
Thomas Rond
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 53 1:01.94     1:10.66 1:01.94 1:05.08
2x2x2 Cube First round 28 21.76   26.42   51.85 22.84 23.80 32.63 21.76
Tiffany Chien    USA
Tiffany Chien
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 9.77   12.69   17.34 10.88 12.96 14.24 9.77
Combined First round 13 14.00   16.83   16.81 14.00 17.53 16.14 21.36
2x2x2 Cube Final 6 3.68   4.85   5.34 6.71 5.33 3.68 3.88
First round 8 3.80   5.57   6.16 5.29 3.80 5.58 5.83
4x4x4 Cube Combined Final 10 58.35   1:04.44   1:02.06 1:05.18 1:06.09 1:12.25 58.35
3x3x3 One-Handed Final 9 22.86   25.49   24.54 26.44 25.48 27.63 22.86
Timur Bekdjanov    Russia
Timur Bekdjanov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 42 27.91   36.61   36.37 33.36 40.10 27.91 DNF
2x2x2 Cube First round 22 8.20   10.76   8.20 9.41 12.93 12.68 10.19
4x4x4 Cube Combined Final 16 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 15 56.44   1:11.34   56.44 1:06.15 1:14.69 1:13.18 DNF
Pyraminx Final 11 11.84   14.83   17.32 13.21 16.34 11.84 14.93
Tristan Gonzalez    USA
Tristan Gonzalez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 32 24.30   26.91   24.30 28.72 24.73 32.09 27.28
2x2x2 Cube First round 20 8.20   9.98   10.38 10.69 8.20 9.46 10.11
Varun Srinivasan    USA
Varun Srinivasan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 16.76   19.92   16.76 18.73 27.44 22.26 18.78
Combined First round 18 18.33   19.78   18.33 19.72 21.81 19.58 20.04
2x2x2 Cube First round 13 4.35   7.25   8.55 4.35 6.02 7.18 DNF
3x3x3 One-Handed Final 13 50.24   59.84   1:09.05 1:00.80 55.40 1:03.33 50.24
Weston Mizumoto    USA
Weston Mizumoto
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 9.11   12.49   11.79 13.55 DNF 12.13 9.11
Second round 7 10.39   11.46   10.39 12.50 11.76 11.16 11.45
Combined First round 9 10.37   12.53   10.37 11.97 13.84 DNF 11.78
2x2x2 Cube Final 3 2.58   3.65   4.27 3.46 4.95 2.58 3.22
First round 6 2.94   5.00   9.30 2.94 4.47 4.93 5.61
4x4x4 Cube Combined Final 7 52.48   58.94   57.56 56.65 1:07.18 52.48 1:02.62
5x5x5 Cube Combined Final 5 2:19.27     DNF 2:19.27
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:28.59   DNF   DNF 2:28.59 DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 14.91   17.19   DNF 15.11 14.91 20.65 15.81
William Chen    USA
William Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 37 26.81   30.36   34.97 28.16 26.81 27.94 36.21
2x2x2 Cube First round 26 8.50   15.10   11.06 14.93 DNF 8.50 19.31
William Jow    USA
William Jow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 51 39.17   57.78   39.17 42.76 DNF 1:07.65 1:02.92
Yousuf Reza    USA
Yousuf Reza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 15.14   17.46   15.14 16.09 21.41 17.34 18.96
Combined First round 20 15.28   20.66   23.69 18.39 19.91 15.28 24.96
4x4x4 Cube Combined Final 11 56.76   1:09.82   1:25.09 1:18.01 59.43 56.76 1:12.01
3x3x3 One-Handed Final 11 27.71   35.05   27.71 33.11 DNF 30.73 41.30
Zachary Chen    USA
Zachary Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 44 32.72   38.13   34.68 DNF 43.68 36.02 32.72
Pyraminx Final 14 12.86   20.59   24.14 15.13 22.49 DNF 12.86
Zachary Lo    USA
Zachary Lo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 47 29.97   43.56   30.24 57.92 29.97 42.52 1:34.53