Back to the Palace 2014

Date City WCA LInk
2014-3-8~9  Peru, Lima Back to the Palace 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 10.42  Eduardo Gutiérrez Cuba 12.53  Christian Saenz Valdivia 12.73
 2x2x2 Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 3.68  Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 4.29  Eduardo Cabrera Yí 4.54
 4x4x4 Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 44.20  Angel Anampa 44.90  Angelo Vega Castillo 49.99
 5x5x5 Cube  Christian Saenz Valdivia 1:30.27  Angelo Vega Castillo 1:41.71  Ernesto Gutiérrez Cuba 1:47.77
 6x6x6 Cube  Christian Saenz Valdivia 2:54.58  Angelo Vega Castillo 3:16.06  Noel Yzaguirre 4:19.37
 7x7x7 Cube  Christian Saenz Valdivia 4:13.83  Angelo Vega Castillo 4:49.38  Erik Paico Robles 5:22.12
 3x3x3 Blindfolded  Jael Riggenbach 1:02.04  Natán Riggenbach 1:10.00  Gianfranco Huanqui 1:52.62
 3x3x3 Fewest Moves  Jhon Alexander Taboada Temple 41
 3x3x3 One-Handed  Vladimir De la Torre 18.42  Roberto Antonio Ocmin Baráybar 19.69  Angel Anampa 19.86
 Megaminx  Hector Chinchay 1:22.14  Angel Anampa 1:29.53  Juan Pablo Huanqui 1:31.65
 Pyraminx  Antonio Aranda 5.57  Jose Abanto Ortiz 6.06  Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 6.76
 Skewb  Christian Saenz Valdivia 10.60  Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 11.20  Juan Carlos Barbaran Meza 13.80
 Square-1  Marvin Castañeda Cruzado 32.36
 3x3x3 Multi-Blind  Natán Riggenbach 12/12 55:45  Gianfranco Huanqui 8/9 48:27  Jael Riggenbach 6/7 32:38
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eduardo Gutiérrez Cuba 8.92   11.62    Peru 13.52 11.64 14.10 8.92 9.71
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 8.62   NR 11.69    Peru 8.62 32.85 13.19 10.19 11.68
3 Angel Anampa 10.61   12.30    Peru 12.27 12.91 14.99 11.73 10.61
4 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 11.59   12.50    Peru 12.78 13.42 12.35 12.37 11.59
5 Eduardo Cabrera Yí 11.87   13.24    Peru 14.16 13.93 13.56 11.87 12.23
6 Jesus Eduardo Leiva Ramos 12.32   13.32    Peru 12.41 14.86 12.69 12.32 19.53
7 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 13.11   13.65    Peru 13.23 14.74 14.57 13.16 13.11
8 Vladimir De la Torre 10.30   13.97    Peru 10.30 14.21 14.64 14.40 13.29
9 Angelo Vega Castillo 12.87   14.09    Peru DNF 13.97 14.05 14.24 12.87
10 Christian Saenz Valdivia 10.72   14.18    Peru 17.13 13.80 13.20 10.72 15.54
11 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 12.17   14.29    Peru 12.17 14.23 15.70 13.96 14.68
12 Angelo Giovanni Licetti León 13.03   14.58    Peru 13.17 13.03 14.34 DNF 16.23
13 Pablo Cardenas Caceres 14.73   14.85    Peru 17.18 14.73 14.77 14.99 14.80
14 Rachel Riggenbach 12.58   15.05    Peru 15.66 17.98 12.58 12.86 16.64
15 Andres Armando Montalvo Vera 12.99   15.08    Peru 12.99 14.53 15.01 15.69 26.27
16 Daniel Alber Ninaquispe Corales 12.69   15.18    Peru 12.69 15.22 13.55 17.57 16.78
17 Sergio García 12.51   15.37    Peru 15.54 16.67 12.51 13.91 16.96
18 Jael Riggenbach 11.02   15.39    Peru 14.92 11.02 15.02 16.24 23.92
19 Jose Abanto Ortiz 13.40   15.79    Peru 13.40 DNF 15.90 16.76 14.71
20 Marvin Castañeda Cruzado 14.52   16.01    Peru 15.46 18.67 15.05 14.52 17.51
21 Erik Paico Robles 14.17   16.05    Peru 37.98 14.17 16.00 16.23 15.91
22 Juan Pablo Huanqui 11.57   16.16    Peru 14.50 15.80 18.19 11.57 DNF
23 Natán Riggenbach 14.63   16.35    Peru 14.99 17.51 16.56 14.63 21.25
24 Luis Alberto Flores Pari 14.63   16.44    Peru 15.37 15.44 19.40 14.63 18.52
25 Renzo Cacñahuaray Salas 16.41   16.58    Peru 16.70 17.67 16.47 16.57 16.41
26 Jhon Alexander Taboada Temple 13.59   17.00    Peru 16.10 16.92 13.59 17.99 21.01
27 Josué Ballón 15.71   17.21    Peru 15.73 18.95 15.71 18.70 17.21
28 Hector Chinchay 16.03   17.69    Peru 18.68 17.41 16.97 18.86 16.03
29 Antonio Aranda 14.27   17.95    Peru 14.27 22.37 20.43 15.59 17.84
30 Carlos Ortiz Alarcón 15.90   18.04    Peru 16.34 19.53 15.90 18.26 22.08
31 Noel Yzaguirre 16.93   18.05    Peru 22.40 20.12 16.99 17.04 16.93
32 Fredy Flores 14.74   18.28    Peru 14.74 21.30 19.34 18.15 17.36
33 Rafhael Carrión Limaymanta 14.13   18.58    Peru 23.27 14.13 DNF 16.03 16.44
34 Carlos Moreno 14.21   19.42    Peru 19.02 15.67 14.21 DNF 23.56
35 Moisés Camargo 16.12   19.54    Peru 16.12 21.25 19.19 22.79 18.19
36 Gianfranco Huanqui 18.68   20.14    Peru 19.01 18.68 23.57 21.96 19.44
37 Luis Huayapa Blas 17.05   20.49    Peru 17.05 17.40 22.37 25.82 21.70
38 Yuri Villanueva Alzamora 20.12   23.58    Peru 20.12 23.05 26.45 23.18 24.50
39 Moisés Isaac Meneses Iparraguirre 22.24   24.15    Peru 25.01 28.38 24.18 23.26 22.24
40 Juan Carlos Barbaran Meza 21.24   24.27    Peru 27.69 24.83 25.07 22.92 21.24
41 Gonzalo Sauñe 20.40   24.88    Peru 25.85 23.65 30.82 20.40 25.15
42 Luis Enrique Gonzales Chauca 22.36   25.42    Peru 22.36 31.03 27.09 25.05 24.12
43 Reynaldo Alonso Barrueto Rupay 21.17   25.73    Peru 30.39 22.99 34.18 21.17 23.80
44 José Antonio Peralta Medina 17.90   26.52    Peru 30.08 26.64 17.90 27.37 25.55
45 Ayrton Max Ceron Ventura 23.98   26.75    Peru 23.98 28.36 25.39 27.88 26.99
46 Alexander Junior Flores Luque 24.39   27.15    Peru 30.50 25.58 33.73 24.39 25.37
47 Diego Martinez 20.57   27.76    Peru 27.98 30.22 DNF 25.09 20.57
48 Javier Govea Ortiz 23.69   28.03    Peru 30.01 23.69 33.22 26.24 27.84
49 Ricardo Tejada 22.47   28.04    Peru 31.54 29.70 25.39 22.47 29.02
50 David Balbuena Soriano 25.55   28.24    Peru 27.16 30.66 27.75 25.55 29.81
51 Danilo Jeferson Ortega Campos 22.68   29.76    Peru 33.90 22.68 DNF 25.36 30.02
52 Carlos Murillo 22.86   30.31    Peru 31.16 26.39 33.60 22.86 33.38
53 Luis Angel Tello Francia 29.55   31.12    Peru 30.19 30.86 32.32 33.42 29.55
54 Luis Adrián Lizárraga Calderón 21.93   31.72    Peru 32.30 30.33 50.16 21.93 32.52
55 Sebastian Tello Vara 27.54   33.09    Peru 31.52 41.29 39.84 27.92 27.54
56 Renzo Tello 32.18   33.81    Peru 32.21 36.59 41.62 32.18 32.62
57 Alex Diaz 26.63   34.96    Peru 47.82 26.63 35.78 27.76 41.33
58 Pablo Tello Francia 24.65   35.88    Peru 34.21 24.65 43.12 30.30 45.31
59 Edwar Gabriel Pacheco Huaman 25.33   38.17    Peru 31.31 25.33 32.93 50.27 50.93
60 Maik Tapia Tisza 28.39   38.81    Peru 52.98 37.97 43.52 34.94 28.39
61 Javier Benjamin Benites Razon 34.64   38.90    Peru 42.02 34.64 51.24 40.05 34.64
62 Jake Tello 34.92   39.28    Peru 39.73 36.61 45.01 41.50 34.92
63 Mabel Asmad 24.55   40.13    Peru 48.64 48.49 24.55 42.03 29.88
64 Luis Alberto Roiro Rojas 30.73   40.89    Peru 30.73 38.64 37.91 50.58 46.13
65 Walter Alexander Junior Licas Torres 30.11   41.47    Peru 39.69 DNF 45.47 39.25 30.11
66 Axell Sanchez 33.19   42.16    Peru 41.79 40.29 44.40 50.82 33.19
67 Leonardo Fabio Vasquez Chauca 36.02   45.27    Peru 58.26 50.86 36.02 41.86 43.10
68 David Yzaguirre Cabrera 33.76   46.14    Peru DNF 51.35 33.76 39.07 47.99
69 Piero Giusseppe Gutierrez Guzmán 38.55   46.24    Peru 46.16 38.55 45.04 47.51 DNF
70 Shayan Kokabi Vidanovich 33.05   47.90    Peru 46.21 1:06.87 50.61 33.05 46.89
71 André Acuña 50.20   58.09    Peru 1:01.94 50.20 1:06.90 53.51 58.81
72 Priscila Alexandra Esquivel Martinez 47.65   58.66    Peru 1:14.32 55.34 1:02.62 58.03 47.65
73 Rodrigo Herrera Pomar 51.21   1:09.58    Peru 1:42.44 1:10.11 1:10.66 51.21 1:07.97
74 Carmen Chinchay 1:09.58   1:15.01    Peru 1:14.28 1:18.66 1:09.58 1:14.74 1:16.02
75 Angel Victor Pajuelo Puppo 1:56.32   2:05.30    Peru 2:12.40 1:58.58 2:14.57 1:56.32 2:04.91
76 Joel Ricardo Palacios Lazarte 18.45   DNF    Peru 21.41 26.30 DNF 18.45 DNF
77 Diego Jhones Gonzales Ore 1:24.58   DNF    Peru DNF 1:24.58 DNF 2:14.36 2:51.80
78 Isabel Vasquez Chauca 1:47.71   DNF    Peru DNF 1:47.71 DNF DNF DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 9.28   10.52    Peru 10.70 9.28 10.01 10.85 19.90
2 Eduardo Gutiérrez Cuba 10.82   12.21    Peru 11.55 10.82 14.91 11.31 13.78
3 Angel Anampa 10.91   12.34    Peru 12.72 12.85 10.91 12.60 11.71
4 Christian Saenz Valdivia 11.35   12.63    Peru 11.35 13.54 12.08 13.68 12.28
5 Eduardo Cabrera Yí 11.98   13.07    Peru 13.79 11.98 13.21 14.13 12.20
6 Angelo Vega Castillo 11.42   13.11    Peru 11.42 15.81 13.29 11.56 14.49
7 Daniel Alber Ninaquispe Corales 12.40   13.22    Peru 13.81 13.10 13.40 13.16 12.40
8 Jesus Eduardo Leiva Ramos 12.62   13.62    Peru 13.72 16.72 12.91 12.62 14.22
9 Rachel Riggenbach 12.96   13.87    Peru 13.31 12.96 13.09 17.16 15.20
10 Andres Armando Montalvo Vera 11.96   14.05    Peru 14.99 11.96 13.55 13.61 15.93
11 Vladimir De la Torre 12.47   14.18    Peru 12.47 13.92 15.95 15.46 13.15
12 Angelo Giovanni Licetti León 11.96   14.29    Peru 13.44 11.96 15.72 13.72 23.61
13 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 11.36   14.36    Peru 11.60 19.83 11.36 17.40 14.07
14 Sergio García 13.62   14.54    Peru 15.88 15.83 13.62 13.87 13.93
15 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 12.91   14.55    Peru 15.09 14.22 15.20 12.91 14.33
16 Pablo Cardenas Caceres 14.53   14.95    Peru 14.53 34.17 15.51 14.70 14.64
17 Rafhael Carrión Limaymanta 11.94   15.18    Peru 13.01 17.68 11.94 14.86 29.59
18 Luis Alberto Flores Pari 13.76   15.30    Peru 14.86 20.44 15.03 13.76 16.02
19 Renzo Cacñahuaray Salas 14.23   15.34    Peru 14.41 14.23 15.52 16.08 17.80
20 Juan Pablo Huanqui 12.77   15.45    Peru 15.87 18.24 15.14 12.77 15.34
21 Marvin Castañeda Cruzado 11.94   15.58    Peru 15.76 18.40 14.55 16.42 11.94
22 Erik Paico Robles 14.53   15.67    Peru 15.22 15.24 18.93 14.53 16.56
23 Jael Riggenbach 14.18   15.79    Peru 17.10 14.41 14.18 17.85 15.86
24 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 10.32   15.90    Peru 13.34 16.41 10.32 DNF 17.94
25 Carlos Moreno 14.24   16.03    Peru 15.65 14.24 15.66 18.71 16.79
26 Jhon Alexander Taboada Temple 12.93   16.26    Peru 15.82 17.03 15.93 19.63 12.93
27 Natán Riggenbach 15.39   16.57    Peru 15.39 17.15 17.06 15.50 23.27
28 Carlos Ortiz Alarcón 14.84   16.79    Peru 14.84 16.18 23.84 17.58 16.60
29 Jose Abanto Ortiz 14.43   16.88    Peru 14.43 17.33 15.59 17.71 18.87
30 Gianfranco Huanqui 15.39   16.90    Peru 15.39 16.68 17.34 16.69 20.78
31 Fredy Flores 15.59   17.23    Peru 18.92 16.55 15.59 18.16 16.97
32 Josué Ballón 15.28   17.32    Peru 19.45 15.36 15.28 26.20 17.16
33 Noel Yzaguirre 16.08   17.99    Peru 17.30 20.84 17.55 16.08 19.11
34 Antonio Aranda 17.02   18.56    Peru 17.02 18.63 28.60 17.72 19.33
35 Hector Chinchay 18.88   21.36    Peru 18.88 21.42 19.35 30.52 23.31
36 Moisés Camargo 16.15   21.78    Peru 19.93 22.08 16.15 DNF 23.32
37 Reynaldo Alonso Barrueto Rupay 15.14   22.08    Peru 23.12 15.14 25.52 17.59 28.75
38 Luis Huayapa Blas 21.65   22.44    Peru 21.83 23.55 24.56 21.94 21.65
39 Ricardo Tejada 20.89   24.03    Peru 23.83 31.54 23.10 20.89 25.15
40 Moisés Isaac Meneses Iparraguirre 20.83   24.18    Peru 25.04 20.83 26.14 21.35 26.86
41 Yuri Villanueva Alzamora 22.77   24.46    Peru 23.67 25.31 22.77 25.14 24.57
42 Javier Govea Ortiz 20.91   24.88    Peru 26.29 23.17 20.91 25.19 27.79
43 José Antonio Peralta Medina 18.82   25.95    Peru 23.70 18.82 DNF 31.94 22.22
44 Danilo Jeferson Ortega Campos 23.18   27.56    Peru 31.51 26.28 30.81 23.18 25.59
45 Luis Enrique Gonzales Chauca 20.42   28.74    Peru 30.11 20.42 28.89 27.22 33.38
46 David Balbuena Soriano 27.54   28.93    Peru 27.54 33.40 28.50 29.32 28.97
47 Alexander Junior Flores Luque 21.56   29.37    Peru 33.60 29.03 39.03 25.47 21.56
48 Juan Carlos Barbaran Meza 22.75   29.78    Peru 41.03 22.75 45.08 23.47 24.83
49 Gonzalo Sauñe 22.71   39.60    Peru 1:10.66 22.71 26.13 1:06.56 26.11
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 10.09   10.42   NR  Peru 10.60 10.46 10.09 10.19 DNF
2 Eduardo Gutiérrez Cuba 11.49   12.53    Peru 12.04 11.49 13.05 12.49 13.14
3 Christian Saenz Valdivia 12.51   12.73    Peru 12.77 13.71 12.51 12.72 12.69
4 Angelo Giovanni Licetti León 9.18   12.78    Peru 14.41 12.46 9.18 13.89 11.98
5 Angel Anampa 11.63   12.91    Peru 11.77 13.49 13.48 14.84 11.63
6 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 13.35   13.62    Peru 13.40 17.64 13.97 13.35 13.50
7 Eduardo Cabrera Yí 10.43   13.88    Peru 14.88 14.08 14.50 10.43 13.05
8 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 10.63   14.08    Peru 14.25 14.27 13.73 17.17 10.63
9 Vladimir De la Torre 11.78   14.69    Peru 15.62 15.00 11.78 15.75 13.45
10 Jesus Eduardo Leiva Ramos 12.42   14.70    Peru 15.89 12.42 13.37 16.45 14.85
11 Angelo Vega Castillo 12.90   15.45    Peru 15.50 18.56 13.12 17.72 12.90
12 Rachel Riggenbach 12.68   16.25    Peru 16.79 17.26 14.71 19.51 12.68
13 Daniel Alber Ninaquispe Corales 13.65   16.34    Peru 16.62 13.65 16.46 15.93 24.77
14 Andres Armando Montalvo Vera 12.77   16.91    Peru 18.15 15.81 DNF 12.77 16.77
15 Sergio García 12.82   16.91    Peru 19.34 19.61 12.82 14.40 16.99
16 Pablo Cardenas Caceres 15.21   19.41    Peru 15.21 DNF 17.51 17.33 23.40
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christian Saenz Valdivia 2.46   3.67    Peru 4.43 3.03 2.46 6.28 3.56
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 3.38   3.76    Peru 3.38 3.86 3.95 7.59 3.46
3 Carlos Moreno 3.00   4.34    Peru 4.65 4.95 3.00 7.13 3.42
4 Eduardo Cabrera Yí 4.43   4.67    Peru 4.44 4.83 4.43 4.75 17.32
5 Angelo Giovanni Licetti León 4.36   5.01    Peru 5.31 4.36 5.12 6.09 4.60
6 Luis Alberto Flores Pari 3.53   5.06    Peru 4.82 5.77 8.10 3.53 4.59
7 Vladimir De la Torre 4.58   5.21    Peru 7.43 4.69 5.10 5.84 4.58
8 Eduardo Gutiérrez Cuba 4.29   5.31    Peru 4.29 5.75 4.50 6.34 5.68
9 Josué Ballón 3.70   5.44    Peru 5.00 4.88 3.70 DNF 6.43
10 Angel Anampa 2.14   NR 5.55    Peru 5.82 5.29 5.53 2.14 6.11
11 Andres Armando Montalvo Vera 4.49   5.73    Peru 4.49 5.98 5.19 6.01 7.55
12 Noel Yzaguirre 4.79   5.78    Peru 5.63 6.80 8.82 4.79 4.91
13 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 4.86   5.83    Peru 5.56 6.37 5.56 7.92 4.86
14 Rafhael Carrión Limaymanta 4.83   5.85    Peru 6.06 4.83 5.28 7.72 6.22
15 Javier Govea Ortiz 5.14   6.03    Peru 5.27 8.41 6.38 5.14 6.43
16 Reynaldo Alonso Barrueto Rupay 5.34   6.15    Peru 6.00 6.80 5.34 8.74 5.66
17 Jesus Eduardo Leiva Ramos 4.16   6.23    Peru 5.95 9.00 4.16 7.11 5.62
18 Angelo Vega Castillo 4.31   6.40    Peru 6.14 5.54 4.31 7.51 7.79
19 Fredy Flores 5.27   6.40    Peru 6.08 6.64 5.27 6.98 6.47
20 David Balbuena Soriano 5.18   6.45    Peru 6.76 5.82 6.78 9.05 5.18
21 Juan Pablo Huanqui 5.78   6.67    Peru 6.46 7.15 5.78 6.39 DNF
22 Jose Abanto Ortiz 6.44   6.73    Peru 7.03 6.67 6.48 8.32 6.44
23 Antonio Aranda 4.65   6.93    Peru 7.53 4.65 7.68 DNF 5.57
24 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 2.78   7.05    Peru 3.40 2.78 11.25 6.51 13.66
25 Diego Martinez 5.54   7.08    Peru 6.40 10.77 6.49 8.35 5.54
26 Carlos Ortiz Alarcón 6.28   7.50    Peru 6.28 8.14 6.46 10.55 7.89
27 Luis Huayapa Blas 5.61   7.65    Peru 8.75 5.61 10.52 7.41 6.80
28 Jhon Alexander Taboada Temple 5.23   7.69    Peru 8.13 7.75 DNF 7.20 5.23
29 José Antonio Peralta Medina 4.15   8.18    Peru 10.10 9.06 8.23 7.26 4.15
30 Marvin Castañeda Cruzado 6.91   8.18    Peru 6.91 7.64 10.72 8.10 8.80
31 Shayan Kokabi Vidanovich 6.88   8.19    Peru 7.38 11.93 8.88 6.88 8.32
32 Hector Chinchay 6.19   8.29    Peru 9.82 6.19 7.75 7.29 13.78
33 Gianfranco Huanqui 7.38   8.33    Peru 7.38 9.95 8.72 7.60 8.68
34 Javier Benjamin Benites Razon 6.09   8.89    Peru 10.53 10.88 7.11 9.02 6.09
35 Renzo Cacñahuaray Salas 7.22   8.91    Peru 9.17 7.22 9.65 8.15 9.40
36 Moisés Isaac Meneses Iparraguirre 4.31   9.03    Peru 11.74 7.01 8.34 4.31 14.38
37 Luis Adrián Lizárraga Calderón 7.29   9.12    Peru DNF 8.63 7.91 10.82 7.29
38 Moisés Camargo 6.84   9.39    Peru 6.84 12.56 8.71 12.63 6.89
39 Gonzalo Sauñe 7.64   9.83    Peru 7.64 11.49 7.64 10.36 18.84
40 Ayrton Max Ceron Ventura 5.32   10.96    Peru 10.67 5.32 13.80 10.15 12.07
41 Alexander Junior Flores Luque 7.99   11.02    Peru 11.21 11.09 12.00 10.76 7.99
42 Juan Carlos Barbaran Meza 7.57   11.56    Peru 10.91 10.84 7.57 12.93 DNF
43 Leonardo Fabio Vasquez Chauca 8.78   11.65    Peru DNF 13.93 8.78 11.24 9.77
44 Danilo Jeferson Ortega Campos 7.39   12.31    Peru 12.86 12.14 11.94 7.39 16.48
45 Luis Alberto Roiro Rojas 12.22   13.58    Peru 12.22 14.27 14.01 18.29 12.45
46 Jake Tello 11.22   13.87    Peru DNF 12.98 11.22 17.25 11.38
47 Yuri Villanueva Alzamora 9.87   14.13    Peru 9.87 13.60 16.11 15.41 13.37
48 Luis Enrique Gonzales Chauca 8.45   15.45    Peru 23.45 DNF 9.53 8.45 13.37
49 Sebastian Tello Vara 10.37   16.79    Peru 10.66 10.37 DNF 26.36 13.35
50 Priscila Alexandra Esquivel Martinez 9.50   20.40    Peru 27.50 19.07 20.05 22.09 9.50
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 3.23   4.02    Peru 3.58 4.84 3.65 5.99 3.23
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 3.61   4.02    Peru 4.22 4.05 3.78 4.65 3.61
3 Christian Saenz Valdivia 2.91   4.03    Peru 4.41 4.23 2.91 3.46 8.99
4 Vladimir De la Torre 4.09   4.50    Peru 4.09 5.99 4.39 4.53 4.57
5 Eduardo Cabrera Yí 3.95   4.60    Peru 4.23 5.42 4.90 4.66 3.95
6 Eduardo Gutiérrez Cuba 3.15   4.78    Peru 4.13 4.87 5.35 3.15 5.61
7 Angelo Giovanni Licetti León 4.37   4.81    Peru 4.37 9.10 4.90 4.91 4.63
8 Carlos Moreno 2.83   4.85    Peru 5.33 5.69 2.83 DNF 3.52
9 Antonio Aranda 3.78   5.57    Peru 4.30 6.87 7.01 5.53 3.78
10 Josué Ballón 4.65   5.60    Peru 4.65 6.54 4.90 6.67 5.37
11 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 4.27   5.87    Peru 14.83 5.35 4.27 6.50 5.75
12 Jose Abanto Ortiz 4.13   5.96    Peru 4.13 6.75 6.71 6.72 4.46
13 Andres Armando Montalvo Vera 5.16   6.01    Peru 5.41 6.92 DNF 5.16 5.71
14 Fredy Flores 4.32   6.22    Peru 6.29 4.32 6.84 5.52 11.07
15 Angelo Vega Castillo 5.82   6.34    Peru 6.81 6.22 9.91 5.98 5.82
16 Angel Anampa 5.09   6.44    Peru 6.77 5.09 6.62 5.92 6.83
17 Luis Alberto Flores Pari 4.52   6.78    Peru 4.52 9.20 5.02 6.11 9.94
18 Rafhael Carrión Limaymanta 5.28   7.04    Peru 5.28 14.93 6.28 6.15 8.70
19 Reynaldo Alonso Barrueto Rupay 5.83   7.18    Peru 7.19 10.84 5.83 6.75 7.59
20 Jesus Eduardo Leiva Ramos 5.17   7.30    Peru 5.47 10.69 9.12 5.17 7.31
21 David Balbuena Soriano 6.11   7.54    Peru 10.16 8.63 6.67 7.31 6.11
22 Javier Govea Ortiz 5.14   8.50    Peru 5.14 7.53 10.41 9.04 8.94
23 Noel Yzaguirre 7.01   9.52    Peru 15.16 8.77 7.01 8.88 10.90
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 3.12   3.68    Peru 6.36 3.12 4.22 3.63 3.20
2 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 2.81   4.29    Peru 2.81 3.95 4.34 4.76 4.58
3 Eduardo Cabrera Yí 3.16   4.54    Peru 3.43 4.97 5.21 3.16 8.28
4 Josué Ballón 4.30   4.57    Peru 6.46 4.43 4.30 4.59 4.70
5 Carlos Moreno 3.04   4.64    Peru 5.21 4.47 4.88 3.04 4.57
6 Eduardo Gutiérrez Cuba 3.37   4.78    Peru 3.37 5.33 4.60 6.08 4.42
7 Vladimir De la Torre 4.07   5.18    Peru 4.07 9.56 4.46 6.67 4.42
8 Antonio Aranda 3.57   5.29    Peru 3.57 4.98 6.02 5.63 5.26
9 Angelo Giovanni Licetti León 4.23   5.32    Peru 5.32 5.29 5.35 5.34 4.23
10 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 2.99   5.34    Peru 6.29 5.23 2.99 4.77 6.02
11 Christian Saenz Valdivia 3.39   5.42    Peru 3.39 5.79 4.92 5.55 7.09
12 Jose Abanto Ortiz 6.91   7.81    Peru 7.03 7.24 10.91 9.17 6.91
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angelo Vega Castillo 37.40   44.51    Peru 45.92 47.34 40.97 37.40 46.65
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 40.51   45.35    Peru 48.17 44.64 40.51 53.50 43.25
3 Angel Anampa 44.84   49.29    Peru 44.84 46.12 52.17 56.33 49.59
4 Christian Saenz Valdivia 48.78   50.80    Peru 54.32 51.48 51.51 48.78 49.41
5 Daniel Alber Ninaquispe Corales 46.62   51.95    Peru 52.34 50.38 53.12 57.10 46.62
6 Eduardo Cabrera Yí 47.46   54.03    Peru 53.07 54.40 57.81 47.46 54.63
7 Luis Alberto Flores Pari 52.94   55.63    Peru 58.13 54.81 53.94 52.94 1:05.10
8 Jhon Alexander Taboada Temple 53.37   55.76    Peru 1:02.23 57.15 53.37 53.85 56.28
9 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 48.73   57.01    Peru 56.57 48.73 1:02.26 1:13.88 52.19
10 Erik Paico Robles 50.12   57.02    Peru 53.08 58.54 50.12 59.88 59.44
11 Vladimir De la Torre 48.52   57.10    Peru 1:06.24 53.98 58.77 48.52 58.56
12 Angelo Giovanni Licetti León 50.81   57.43    Peru 1:13.06 55.83 50.81 58.45 58.02
13 Andres Armando Montalvo Vera 55.11   1:00.98    Peru 57.90 1:03.50 1:01.54 1:10.22 55.11
14 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 48.65   1:01.39    Peru 57.00 1:17.24 1:00.11 48.65 1:07.07
15 Antonio Aranda 54.53   1:02.43    Peru 1:04.19 1:03.51 59.58 1:05.36 54.53
16 Eduardo Gutiérrez Cuba 56.98   1:03.77    Peru 56.98 1:18.63 59.22 1:12.59 59.51
17 Jesus Eduardo Leiva Ramos 1:02.23   1:04.93    Peru 1:02.95 1:03.90 1:23.13 1:07.95 1:02.23
18 Carlos Moreno 55.40   1:05.95    Peru 55.40 1:09.10 1:08.95 1:13.11 59.81
19 Marvin Castañeda Cruzado 55.59   1:06.01    Peru 1:00.76 55.59 1:16.73 1:13.95 1:03.33
20 Noel Yzaguirre 1:02.22   1:07.79    Peru 1:10.23 1:08.73 1:02.22 1:04.40 1:15.02
21 Juan Pablo Huanqui 55.17   1:08.43    Peru DNF 1:08.99 1:08.44 55.17 1:07.86
22 Jose Abanto Ortiz 58.26   1:08.48    Peru 1:01.31 1:17.32 1:06.80 1:21.31 58.26
23 Renzo Cacñahuaray Salas 1:03.01   1:11.19    Peru 1:07.99 1:10.86 DNF 1:03.01 1:14.71
24 Hector Chinchay 1:00.02   1:18.26    Peru 1:15.25 1:07.74 DNF 1:00.02 1:31.79
25 Gianfranco Huanqui 1:07.81   1:19.40    Peru 1:23.64 1:18.95 1:07.81 1:21.52 1:17.74
26 Luis Huayapa Blas 1:16.18   1:21.94    Peru 1:27.47 1:16.18 1:21.54 1:16.82 DNF
27 Fredy Flores 1:22.87   1:31.49    Peru 1:27.78 1:30.74 1:22.87 1:35.96 1:54.10
28 Pablo Cardenas Caceres 1:48.13      Peru 1:48.13 DNF
29 Javier Benjamin Benites Razon DNF      Peru DNF DNF
  4x4x4 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 37.34   NR 45.54    Peru 45.48 41.80 49.35 1:00.82 37.34
2 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 44.90   48.88    Peru 45.03 54.65 44.90 46.97 56.86
3 Angelo Vega Castillo 40.25   49.30    Peru 48.10 50.40 49.41 40.25 1:02.32
4 Angel Anampa 46.30   49.58    Peru 49.92 46.30 50.96 47.86 1:00.26
5 Christian Saenz Valdivia 46.16   50.64    Peru 46.16 53.37 47.63 51.54 52.76
6 Daniel Alber Ninaquispe Corales 48.64   53.38    Peru 55.68 48.64 58.66 50.83 53.62
7 Jhon Alexander Taboada Temple 52.00   54.14    Peru 53.22 52.00 53.56 55.65 58.41
8 Erik Paico Robles 41.69   54.25    Peru 52.08 58.14 41.69 52.54 DNF
9 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 46.57   54.99    Peru 46.57 1:05.20 1:24.82 50.80 48.98
10 Vladimir De la Torre 48.01   55.45    Peru 58.79 57.23 58.60 48.01 50.51
11 Luis Alberto Flores Pari 52.13   57.05    Peru 1:00.03 1:07.38 52.13 56.95 54.17
12 Andres Armando Montalvo Vera 48.80   1:00.79    Peru 1:07.26 58.23 1:03.12 1:01.01 48.80
13 Angelo Giovanni Licetti León 53.13   1:01.65    Peru DNF 53.13 59.30 1:07.99 57.65
14 Eduardo Cabrera Yí 49.03   1:02.33    Peru 1:06.85 56.33 1:03.81 49.03 DNF
15 Antonio Aranda 56.42   1:07.25    Peru 1:10.74 DNF 1:04.98 1:06.02 56.42
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 40.48   44.20   NR  Peru 49.12 42.89 43.70 46.00 40.48
2 Angel Anampa 41.97   44.90    Peru 41.97 51.93 47.72 43.62 43.35
3 Angelo Vega Castillo 40.27   49.99    Peru 40.27 50.35 44.85 54.78 55.42
4 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 45.02   53.89    Peru 49.34 46.64 45.02 DNF 1:05.70
5 Christian Saenz Valdivia 46.49   54.45    Peru 46.49 55.43 49.14 58.79 DNF
6 Jhon Alexander Taboada Temple 49.55   1:00.47    Peru 1:00.78 49.55 59.85 1:03.74 1:00.77
7 Erik Paico Robles 51.62   1:03.57    Peru 51.62 1:01.83 1:07.90 1:00.97 1:13.56
8 Daniel Alber Ninaquispe Corales 57.03   1:09.10    Peru 1:10.69 57.50 57.03 1:19.12 DNF
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christian Saenz Valdivia 1:22.44   NR 1:25.20   NR  Peru 1:33.50 1:24.16 1:22.44 1:24.82 1:26.62
2 Angelo Vega Castillo 1:31.53   1:37.03    Peru 1:38.92 1:36.20 1:35.96 1:31.53 1:43.55
3 Angel Anampa 1:38.93   1:46.68    Peru 2:07.35 1:49.44 1:41.19 1:38.93 1:49.42
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:35.23   1:53.23    Peru 1:51.53 1:35.23 1:58.60 1:52.14 1:56.02
5 Erik Paico Robles 1:54.14   1:55.91    Peru 1:56.50 1:56.29 1:55.54 1:55.89 1:54.14
6 Jhon Alexander Taboada Temple 1:50.08   2:04.95    Peru 2:08.13 2:05.60 2:01.12 1:50.08 2:20.62
7 Angelo Giovanni Licetti León 2:13.00   2:16.64    Peru 2:13.00 2:18.00 2:14.54 2:17.39 2:22.68
8 Noel Yzaguirre 1:59.58   2:18.92    Peru 2:48.69 2:15.33 2:17.58 2:23.84 1:59.58
9 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 2:15.24   2:22.69    Peru 2:16.85 2:15.49 2:56.83 2:15.24 2:35.72
10 Jose Abanto Ortiz 2:11.57   2:23.61    Peru 2:27.55 2:26.31 2:11.57 2:17.48 2:27.04
11 Juan Pablo Huanqui 2:07.06   2:28.50    Peru 2:15.58 2:07.06 2:37.06 2:50.50 2:32.86
12 Andres Armando Montalvo Vera 2:06.88   2:28.65    Peru 3:02.00 2:27.71 2:32.88 2:25.37 2:06.88
13 Renzo Cacñahuaray Salas 2:36.54   2:42.87    Peru 2:45.08 2:36.54 3:12.35 2:39.39 2:44.15
14 Hector Chinchay DNF      Peru DNF DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christian Saenz Valdivia 1:23.16   1:30.27    Peru 1:32.98 1:23.16 1:34.69 1:26.06 1:31.77
2 Angelo Vega Castillo 1:24.48   1:41.71    Peru 1:43.71 1:36.53 1:49.44 1:24.48 1:44.88
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:30.49   1:47.77    Peru 1:53.98 2:01.20 1:43.58 1:45.75 1:30.49
4 Angel Anampa 1:37.96   1:50.53    Peru 1:51.47 1:37.96 1:47.58 1:58.72 1:52.53
5 Erik Paico Robles 1:43.70   1:55.57    Peru 2:05.59 2:07.82 1:50.26 1:43.70 1:50.85
6 Jhon Alexander Taboada Temple 2:03.22   2:15.94    Peru 2:03.22 2:17.61 2:22.91 2:35.86 2:07.29
7 Noel Yzaguirre 2:09.64   2:24.40    Peru 2:20.09 2:09.64 2:29.45 2:23.66 2:30.98
8 Angelo Giovanni Licetti León 2:17.81   2:30.73    Peru 2:43.10 2:22.22 2:26.87 DNF 2:17.81
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christian Saenz Valdivia 2:40.08   NR 2:54.58   NR  Peru 2:40.08 3:00.84 3:02.81
2 Angelo Vega Castillo 3:09.58   3:16.06    Peru 3:09.58 3:20.29 3:18.31
3 Noel Yzaguirre 4:02.05   4:19.37    Peru 4:03.83 4:02.05 4:52.23
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 4:10.76   4:21.96    Peru 4:35.59 4:10.76 4:19.54
5 Erik Paico Robles 3:33.86   DNF    Peru 3:33.86 3:47.68 DNF
6 Andres Armando Montalvo Vera 5:52.00   DNF    Peru 5:52.00 DNF DNF
  7x7x7 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christian Saenz Valdivia 3:58.98   NR 4:13.83   NR  Peru 4:36.86 3:58.98 4:05.64
2 Angelo Vega Castillo 4:13.86   4:49.38    Peru 5:23.00 4:51.27 4:13.86
3 Erik Paico Robles 5:12.09   5:22.12    Peru 5:26.39 5:12.09 5:27.87
4 Noel Yzaguirre 7:01.94   7:23.15    Peru 7:22.17 7:45.34 7:01.94
5 Ernesto Gutiérrez Cuba 7:04.09   7:45.41    Peru 7:42.01 8:30.14 7:04.09
6 Andres Armando Montalvo Vera 9:05.59   DNF    Peru DNF 9:05.59 DNF
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 41.63   NR DNF    Peru 41.63 DNF 42.19
2 Jael Riggenbach 58.29   DNF    Peru 1:02.55 DNF 58.29
3 Natán Riggenbach 1:04.30   DNF    Peru 1:04.30 DNF DNF
4 Gianfranco Huanqui 1:49.08   DNF    Peru DNF 2:08.92 1:49.08
5 Christian Saenz Valdivia 3:03.27   DNF    Peru DNF DNF 3:03.27
6 Eduardo Cabrera Yí DNF   DNF    Peru DNF DNF DNF
6 Ernesto Gutiérrez Cuba DNF   DNF    Peru DNF DNF DNF
6 Hector Chinchay DNF   DNF    Peru DNF DNF DNS
6 Vladimir De la Torre DNF   DNF    Peru DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jael Riggenbach 1:02.04   DNF    Peru DNF DNF 1:02.04
2 Natán Riggenbach 1:10.00   DNF    Peru 1:10.00 DNF DNF
3 Gianfranco Huanqui 1:52.62   DNF    Peru DNF DNF 1:52.62
4 Roberto Antonio Ocmin Baráybar DNF   DNF    Peru DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jhon Alexander Taboada Temple 41      Peru 41 DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vladimir De la Torre 16.80   19.37    Peru 20.32 16.80 19.26 21.19 18.52
2 Angel Anampa 17.02   19.92    Peru 28.60 17.36 21.61 17.02 20.78
3 Eduardo Gutiérrez Cuba 16.76   20.27    Peru 21.66 16.76 20.61 20.75 19.46
4 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 19.03   20.70    Peru 25.12 19.03 20.52 21.77 19.81
5 Angelo Vega Castillo 19.41   20.87    Peru 22.02 19.41 19.74 20.84 23.92
6 Ernesto Gutiérrez Cuba 20.46   20.88    Peru 20.94 20.87 20.46 20.83 22.15
7 Jesus Eduardo Leiva Ramos 16.37   21.23    Peru 17.72 16.37 28.87 26.22 19.76
8 Jose Abanto Ortiz 19.39   23.20    Peru 26.03 26.57 21.64 19.39 21.92
9 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 23.36   24.83    Peru 24.15 36.12 26.30 23.36 24.05
10 Luis Alberto Flores Pari 22.41   24.96    Peru 22.41 25.20 24.68 30.51 25.00
11 Eduardo Cabrera Yí 22.22   25.20    Peru 23.34 22.22 45.70 22.95 29.30
12 Juan Pablo Huanqui 21.50   25.34    Peru 22.39 38.89 26.27 27.37 21.50
13 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 22.18   26.49    Peru 34.81 27.99 27.69 23.80 22.18
14 Andres Armando Montalvo Vera 24.56   27.05    Peru 29.86 24.56 25.90 26.87 28.39
15 Renzo Cacñahuaray Salas 25.69   29.89    Peru 27.27 35.41 32.54 25.69 29.87
16 Christian Saenz Valdivia 21.66   30.04    Peru 29.27 30.45 30.39 21.66 37.24
17 Angelo Giovanni Licetti León 17.53   30.51    Peru 17.53 38.17 29.70 42.98 23.65
18 Erik Paico Robles 26.23   30.56    Peru 26.23 33.25 31.47 32.00 28.21
19 Gianfranco Huanqui 20.34   31.46    Peru 20.34 37.88 30.58 29.39 34.42
20 Noel Yzaguirre 26.20   32.70    Peru 30.89 38.06 29.16 26.20 39.04
21 Fredy Flores 29.98   36.11    Peru 29.98 30.06 40.42 55.59 37.86
22 Pablo Cardenas Caceres 32.43   36.39    Peru 33.09 1:10.54 37.66 38.42 32.43
23 Hector Chinchay 33.36   38.37    Peru 33.36 45.44 33.64 42.88 38.59
24 Jhon Alexander Taboada Temple 31.37   41.18    Peru 32.51 47.27 46.37 31.37 44.67
25 Moisés Isaac Meneses Iparraguirre 31.85   42.46    Peru 38.80 31.85 48.36 42.49 46.10
26 Luis Huayapa Blas 40.90   50.47    Peru 55.54 40.90 52.83 46.08 52.50
27 Luis Enrique Gonzales Chauca 41.02   54.67    Peru 59.44 41.02 1:02.41 1:02.95 42.17
28 David Balbuena Soriano 50.46   55.25    Peru 50.46 56.78 1:14.77 54.58 54.39
29 Yuri Villanueva Alzamora 53.42   1:00.84    Peru 53.42 1:04.19 55.63 1:02.70 DNF
30 Sebastian Tello Vara 50.14   1:01.14    Peru 50.14 1:06.69 57.11 59.63 DNF
  3x3x3 One-Handed   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vladimir De la Torre 16.16   18.65    Peru 16.16 20.84 18.74 17.91 19.30
2 Angel Anampa 16.60   19.05    Peru 25.48 16.60 17.56 18.31 21.27
3 Jesus Eduardo Leiva Ramos 16.99   19.55    Peru 19.65 19.25 16.99 19.76 21.32
4 Eduardo Gutiérrez Cuba 17.86   19.77    Peru 22.13 18.91 17.86 18.81 21.58
5 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 20.46   21.65    Peru 22.57 21.54 22.43 20.97 20.46
6 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 20.89   23.02    Peru 22.58 24.57 20.89 21.91 25.37
7 Luis Alberto Flores Pari 18.08   23.60    Peru 23.39 18.08 24.33 30.47 23.09
8 Angelo Vega Castillo 21.37   24.07    Peru 24.57 25.48 22.15 26.45 21.37
9 Juan Pablo Huanqui 21.51   24.45    Peru 24.87 26.21 24.71 21.51 23.77
10 Jose Abanto Ortiz 23.14   26.97    Peru 26.64 27.54 33.76 23.14 26.72
11 Eduardo Cabrera Yí 20.14   27.41    Peru 27.63 25.14 29.47 20.14 31.72
12 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 22.39   27.99    Peru 33.44 22.39 27.95 28.45 27.56
13 Renzo Cacñahuaray Salas 26.87   28.96    Peru 27.92 27.76 31.21 36.24 26.87
14 Andres Armando Montalvo Vera 26.46   29.41    Peru 26.46 29.82 30.77 31.44 27.64
15 Ernesto Gutiérrez Cuba 20.04   34.56    Peru DNF 23.98 24.64 55.05 20.04
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vladimir De la Torre 17.14   18.42   NR  Peru 20.78 18.53 17.14 19.53 17.20
2 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 18.84   19.69    Peru 18.84 19.51 19.24 26.24 20.32
3 Angel Anampa 16.58   19.86    Peru 16.58 19.40 20.23 DNF 19.95
4 Jesus Eduardo Leiva Ramos 16.25   20.17    Peru 19.73 20.23 20.55 16.25 24.55
5 Eduardo Gutiérrez Cuba 17.25   21.18    Peru 17.25 DNF 25.08 18.99 19.48
6 Luis Alberto Flores Pari 21.62   23.26    Peru 21.62 21.87 27.84 24.32 23.59
7 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 21.37   23.84    Peru 25.37 25.00 23.11 23.42 21.37
8 Angelo Vega Castillo 19.02   27.76    Peru 19.02 25.02 29.14 30.81 29.12
  Megaminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Hector Chinchay 1:14.91   1:21.61    Peru 1:30.74 1:14.91 1:15.94 1:23.35 1:25.55
2 Juan Pablo Huanqui 1:21.81   1:27.96    Peru 1:23.84 1:35.14 1:39.19 1:21.81 1:24.90
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:23.10   1:28.78    Peru 1:32.90 1:29.39 1:23.10 1:54.49 1:24.06
4 Angel Anampa 1:33.39   1:41.03    Peru 1:44.95 1:36.81 1:56.32 1:33.39 1:41.34
5 Christian Saenz Valdivia 1:37.30   1:42.55    Peru 1:37.30 1:47.27 1:43.24 1:37.54 1:46.87
6 Noel Yzaguirre 1:38.17   1:43.94    Peru 1:45.65 1:48.00 2:00.80 1:38.18 1:38.17
7 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 1:29.86   1:45.97    Peru 1:51.53 1:43.37 1:29.86 2:29.44 1:43.00
8 Jose Abanto Ortiz 2:00.84   2:12.66    Peru 2:12.36 2:12.55 2:29.29 2:13.08 2:00.84
9 Angelo Giovanni Licetti León 2:10.49   2:23.11    Peru 2:24.19 2:14.35 2:30.78 2:10.49 2:31.27
10 Carlos Ortiz Alarcón 2:30.03   2:32.89    Peru 3:17.62 2:34.90 2:33.13 2:30.03 2:30.64
11 Mabel Asmad 2:12.20   2:40.65    Peru 2:41.49 2:12.20 2:50.53 2:41.46 2:38.99
12 Angelo Vega Castillo 2:27.99   2:45.26    Peru 2:27.99 2:47.32 2:42.81 2:45.65 2:52.42
13 Andres Armando Montalvo Vera 2:37.54   2:53.37    Peru 2:53.35 2:37.54 DNF 3:03.71 2:43.06
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Hector Chinchay 1:07.35   NR 1:22.14    Peru 1:07.35 1:24.02 1:28.15 1:14.26 1:34.56
2 Angel Anampa 1:21.25   1:29.53    Peru 1:43.60 1:27.91 1:32.10 1:28.58 1:21.25
3 Juan Pablo Huanqui 1:18.45   1:31.65    Peru 1:32.29 1:30.43 1:32.22 1:35.36 1:18.45
4 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 1:23.94   1:31.65    Peru 1:51.57 1:24.57 1:36.11 1:34.27 1:23.94
5 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:23.40   1:33.91    Peru 1:37.23 1:40.93 1:23.40 1:23.56 1:44.80
6 Christian Saenz Valdivia 1:29.77   1:45.21    Peru 1:46.63 DNF 1:39.23 1:49.77 1:29.77
7 Noel Yzaguirre 1:40.75   1:51.24    Peru 2:02.61 2:14.76 1:43.58 1:40.75 1:47.53
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jose Abanto Ortiz 4.29   5.34    Peru 6.09 4.29 5.05 6.28 4.88
2 Antonio Aranda 3.71   5.82    Peru 6.12 5.55 9.25 5.80 3.71
3 Christian Saenz Valdivia 4.60   6.36    Peru 6.24 7.34 4.60 5.51 11.13
4 Carlos Ortiz Alarcón 7.08   7.43    Peru 7.36 7.40 7.54 7.08 9.63
5 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 4.99   7.58    Peru 8.91 4.99 6.52 8.73 7.49
6 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 5.08   7.75    Peru 10.71 6.68 8.67 5.08 7.89
7 Eduardo Cabrera Yí 7.95   8.27    Peru 10.29 8.34 8.08 7.95 8.39
8 Hector Chinchay 6.31   8.98    Peru 9.04 9.17 15.17 6.31 8.73
9 Ernesto Gutiérrez Cuba 6.19   9.29    Peru 11.77 8.94 8.67 6.19 10.27
10 Marvin Castañeda Cruzado 6.51   10.47    Peru 7.71 6.51 36.46 12.54 11.15
11 David Balbuena Soriano 7.74   10.79    Peru 7.74 12.81 11.47 8.70 12.19
12 Andres Armando Montalvo Vera 9.99   11.14    Peru 11.40 14.03 10.42 9.99 11.61
13 Reynaldo Alonso Barrueto Rupay 10.87   13.05    Peru 15.93 10.87 12.08 11.14 16.35
14 José Antonio Peralta Medina 10.67   13.27    Peru 14.90 10.67 13.58 14.26 11.97
15 Shayan Kokabi Vidanovich 12.63   13.62    Peru 13.03 15.33 13.25 12.63 14.59
16 Javier Govea Ortiz 9.60   14.66    Peru 14.21 16.85 17.02 12.93 9.60
17 Luis Enrique Gonzales Chauca 12.85   17.47    Peru 17.66 19.14 16.71 12.85 18.05
18 Leonardo Fabio Vasquez Chauca 10.87   17.74    Peru 18.52 20.58 14.12 10.87 21.93
19 Luis Huayapa Blas 12.52   18.55    Peru 24.75 25.40 14.43 12.52 16.46
20 Mabel Asmad 13.89   18.96    Peru 27.84 20.77 20.83 15.27 13.89
21 Danilo Jeferson Ortega Campos 12.75   20.75    Peru 19.64 DNF 23.13 12.75 19.49
22 Isabel Vasquez Chauca 14.01   34.01    Peru 39.21 27.42 35.39 14.01 DNF
  Pyraminx   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Antonio Aranda 2.96   5.12    Peru 5.33 2.96 5.45 4.59 5.49
2 Jose Abanto Ortiz 4.15   5.37    Peru 5.47 4.15 7.41 5.39 5.26
3 Carlos Ortiz Alarcón 5.98   6.90    Peru 7.46 6.56 6.69 8.47 5.98
4 Christian Saenz Valdivia 5.56   7.18    Peru 5.56 6.71 8.46 8.29 6.54
5 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 6.01   7.22    Peru 10.47 6.01 6.50 8.88 6.27
6 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 5.53   7.49    Peru 5.53 8.36 6.92 8.79 7.18
7 Ernesto Gutiérrez Cuba 7.77   9.51    Peru 9.68 8.71 10.13 7.77 12.00
8 Marvin Castañeda Cruzado 7.74   9.60    Peru DNF 8.04 10.69 10.07 7.74
9 Eduardo Cabrera Yí 9.25   10.30    Peru 9.40 9.66 13.06 11.84 9.25
10 Hector Chinchay 8.40   10.83    Peru 12.48 11.32 8.68 13.00 8.40
11 David Balbuena Soriano 10.32   11.64    Peru 11.12 10.32 12.33 16.71 11.46
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Antonio Aranda 3.77   5.57    Peru 7.43 3.77 7.02 4.40 5.29
2 Jose Abanto Ortiz 4.49   6.06    Peru 6.89 4.49 5.88 5.42 10.47
3 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 6.38   6.76    Peru 6.38 6.69 6.93 6.66 7.02
4 Christian Saenz Valdivia 5.28   7.11    Peru 7.88 6.41 5.28 7.04 16.40
5 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 6.97   7.60    Peru 10.48 7.28 8.35 7.18 6.97
6 Carlos Ortiz Alarcón 5.44   8.57    Peru 10.12 5.96 5.44 9.62 10.52
  Skewb   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christian Saenz Valdivia 2.96   SAR 8.67   NR  Peru DNF 2.96 9.68 6.68 9.66
2 Jose Abanto Ortiz 5.21   8.81    Peru 7.56 5.21 11.35 11.11 7.75
3 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 4.87   12.02    Peru 14.20 4.87 10.14 16.01 11.72
4 Juan Carlos Barbaran Meza 9.04   12.85    Peru 13.87 9.04 14.43 12.94 11.75
5 Reynaldo Alonso Barrueto Rupay 11.35   13.77    Peru 11.65 17.42 11.35 12.24 31.44
6 Noel Yzaguirre 9.07   16.05    Peru 9.07 10.52 27.29 18.92 18.71
7 Jesus Eduardo Leiva Ramos 6.23   19.79    Peru 35.86 6.23 21.14 16.09 22.14
8 Luis Enrique Gonzales Chauca 15.80   19.83    Peru 23.11 15.80 19.93 23.88 16.44
9 David Balbuena Soriano 17.45   22.94    Peru 24.88 17.45 24.50 19.44 25.57
10 Hector Chinchay 19.69   24.55    Peru 20.26 DNS 19.69 32.43 20.96
11 Andres Armando Montalvo Vera 16.43   25.44    Peru 16.43 DNF 22.33 33.59 20.39
12 Jhon Alexander Taboada Temple 5.16   DNF    Peru 5.16 DNF 7.37 DNF 7.82
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christian Saenz Valdivia 7.39   10.60    Peru 11.60 9.83 13.75 7.39 10.38
2 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 9.49   11.20    Peru 13.31 10.10 12.74 9.49 10.76
3 Juan Carlos Barbaran Meza 10.39   13.80    Peru 18.45 12.07 10.87 10.39 19.28
4 Jose Abanto Ortiz 9.51   13.84    Peru 14.86 11.78 14.89 9.51 17.41
5 Reynaldo Alonso Barrueto Rupay 8.14   16.09    Peru DNF 16.28 19.34 8.14 12.66
6 Noel Yzaguirre 10.37   19.06    Peru 19.74 19.41 18.04 10.37 26.52
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marvin Castañeda Cruzado 27.24   32.36    Peru 40.82 32.29 31.66 33.12 27.24
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Natán Riggenbach 12/12 55:45   SAR    Peru 10/12 57:35 12/12 55:45
2 Gianfranco Huanqui 8/9 48:27      Peru 4/8 37:16 8/9 48:27
3 Jael Riggenbach 6/7 32:38      Peru 5/7 34:44 6/7 32:38
4 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 8/12 54:43      Peru 8/12 54:43 DNF
Alex Diaz    Peru
Alex Diaz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 26.63   34.96   47.82 26.63 35.78 27.76 41.33
Alexander Junior Flores Luque    Peru
Alexander Junior Flores Luque
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 47 21.56   29.37   33.60 29.03 39.03 25.47 21.56
First round 46 24.39   27.15   30.50 25.58 33.73 24.39 25.37
2x2x2 Cube First round 41 7.99   11.02   11.21 11.09 12.00 10.76 7.99
André Acuña    Peru
André Acuña
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 50.20   58.09   1:01.94 50.20 1:06.90 53.51 58.81
Andres Armando Montalvo Vera    Peru
Andres Armando Montalvo Vera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 12.77   16.91   18.15 15.81 DNF 12.77 16.77
Second round 10 11.96   14.05   14.99 11.96 13.55 13.61 15.93
First round 15 12.99   15.08   12.99 14.53 15.01 15.69 26.27
2x2x2 Cube Second round 13 5.16   6.01   5.41 6.92 DNF 5.16 5.71
First round 11 4.49   5.73   4.49 5.98 5.19 6.01 7.55
4x4x4 Cube Second round 12 48.80   1:00.79   1:07.26 58.23 1:03.12 1:01.01 48.80
Combined First round 13 55.11   1:00.98   57.90 1:03.50 1:01.54 1:10.22 55.11
5x5x5 Cube Combined First round 12 2:06.88   2:28.65   3:02.00 2:27.71 2:32.88 2:25.37 2:06.88
6x6x6 Cube Final 6 5:52.00   DNF   5:52.00 DNF DNF
7x7x7 Cube Final 6 9:05.59   DNF   DNF 9:05.59 DNF
3x3x3 One-Handed Second round 14 26.46   29.41   26.46 29.82 30.77 31.44 27.64
First round 14 24.56   27.05   29.86 24.56 25.90 26.87 28.39
Megaminx First round 13 2:37.54   2:53.37   2:53.35 2:37.54 DNF 3:03.71 2:43.06
Pyraminx First round 12 9.99   11.14   11.40 14.03 10.42 9.99 11.61
Skewb First round 11 16.43   25.44   16.43 DNF 22.33 33.59 20.39
Angel Anampa    Peru
Angel Anampa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.63   12.91   11.77 13.49 13.48 14.84 11.63
Second round 3 10.91   12.34   12.72 12.85 10.91 12.60 11.71
First round 3 10.61   12.30   12.27 12.91 14.99 11.73 10.61
2x2x2 Cube Second round 16 5.09   6.44   6.77 5.09 6.62 5.92 6.83
First round 10 2.14   NR 5.55   5.82 5.29 5.53 2.14 6.11
4x4x4 Cube Final 2 41.97   44.90   41.97 51.93 47.72 43.62 43.35
Second round 4 46.30   49.58   49.92 46.30 50.96 47.86 1:00.26
Combined First round 3 44.84   49.29   44.84 46.12 52.17 56.33 49.59
5x5x5 Cube Final 4 1:37.96   1:50.53   1:51.47 1:37.96 1:47.58 1:58.72 1:52.53
Combined First round 3 1:38.93   1:46.68   2:07.35 1:49.44 1:41.19 1:38.93 1:49.42
3x3x3 One-Handed Final 3 16.58   19.86   16.58 19.40 20.23 DNF 19.95
Second round 2 16.60   19.05   25.48 16.60 17.56 18.31 21.27
First round 2 17.02   19.92   28.60 17.36 21.61 17.02 20.78
Megaminx Final 2 1:21.25   1:29.53   1:43.60 1:27.91 1:32.10 1:28.58 1:21.25
First round 4 1:33.39   1:41.03   1:44.95 1:36.81 1:56.32 1:33.39 1:41.34
Angel Victor Pajuelo Puppo    Peru
Angel Victor Pajuelo Puppo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 1:56.32   2:05.30   2:12.40 1:58.58 2:14.57 1:56.32 2:04.91
Angelo Giovanni Licetti León    Peru
Angelo Giovanni Licetti León
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.18   12.78   14.41 12.46 9.18 13.89 11.98
Second round 12 11.96   14.29   13.44 11.96 15.72 13.72 23.61
First round 12 13.03   14.58   13.17 13.03 14.34 DNF 16.23
2x2x2 Cube Final 9 4.23   5.32   5.32 5.29 5.35 5.34 4.23
Second round 7 4.37   4.81   4.37 9.10 4.90 4.91 4.63
First round 5 4.36   5.01   5.31 4.36 5.12 6.09 4.60
4x4x4 Cube Second round 13 53.13   1:01.65   DNF 53.13 59.30 1:07.99 57.65
Combined First round 12 50.81   57.43   1:13.06 55.83 50.81 58.45 58.02
5x5x5 Cube Final 8 2:17.81   2:30.73   2:43.10 2:22.22 2:26.87 DNF 2:17.81
Combined First round 7 2:13.00   2:16.64   2:13.00 2:18.00 2:14.54 2:17.39 2:22.68
3x3x3 One-Handed First round 17 17.53   30.51   17.53 38.17 29.70 42.98 23.65
Megaminx First round 9 2:10.49   2:23.11   2:24.19 2:14.35 2:30.78 2:10.49 2:31.27
Angelo Vega Castillo    Peru
Angelo Vega Castillo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 12.90   15.45   15.50 18.56 13.12 17.72 12.90
Second round 6 11.42   13.11   11.42 15.81 13.29 11.56 14.49
First round 9 12.87   14.09   DNF 13.97 14.05 14.24 12.87
2x2x2 Cube Second round 15 5.82   6.34   6.81 6.22 9.91 5.98 5.82
First round 18 4.31   6.40   6.14 5.54 4.31 7.51 7.79
4x4x4 Cube Final 3 40.27   49.99   40.27 50.35 44.85 54.78 55.42
Second round 3 40.25   49.30   48.10 50.40 49.41 40.25 1:02.32
Combined First round 1 37.40   44.51   45.92 47.34 40.97 37.40 46.65
5x5x5 Cube Final 2 1:24.48   1:41.71   1:43.71 1:36.53 1:49.44 1:24.48 1:44.88
Combined First round 2 1:31.53   1:37.03   1:38.92 1:36.20 1:35.96 1:31.53 1:43.55
6x6x6 Cube Final 2 3:09.58   3:16.06   3:09.58 3:20.29 3:18.31
7x7x7 Cube Final 2 4:13.86   4:49.38   5:23.00 4:51.27 4:13.86
3x3x3 One-Handed Final 8 19.02   27.76   19.02 25.02 29.14 30.81 29.12
Second round 8 21.37   24.07   24.57 25.48 22.15 26.45 21.37
First round 5 19.41   20.87   22.02 19.41 19.74 20.84 23.92
Megaminx First round 12 2:27.99   2:45.26   2:27.99 2:47.32 2:42.81 2:45.65 2:52.42
Antonio Aranda    Peru
Antonio Aranda
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 17.02   18.56   17.02 18.63 28.60 17.72 19.33
First round 29 14.27   17.95   14.27 22.37 20.43 15.59 17.84
2x2x2 Cube Final 8 3.57   5.29   3.57 4.98 6.02 5.63 5.26
Second round 9 3.78   5.57   4.30 6.87 7.01 5.53 3.78
First round 23 4.65   6.93   7.53 4.65 7.68 DNF 5.57
4x4x4 Cube Second round 15 56.42   1:07.25   1:10.74 DNF 1:04.98 1:06.02 56.42
Combined First round 15 54.53   1:02.43   1:04.19 1:03.51 59.58 1:05.36 54.53
Pyraminx Final 1 3.77   5.57   7.43 3.77 7.02 4.40 5.29
Second round 1 2.96   5.12   5.33 2.96 5.45 4.59 5.49
First round 2 3.71   5.82   6.12 5.55 9.25 5.80 3.71
Axell Sanchez    Peru
Axell Sanchez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 33.19   42.16   41.79 40.29 44.40 50.82 33.19
Ayrton Max Ceron Ventura    Peru
Ayrton Max Ceron Ventura
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 23.98   26.75   23.98 28.36 25.39 27.88 26.99
2x2x2 Cube First round 40 5.32   10.96   10.67 5.32 13.80 10.15 12.07
Carlos Moreno    Peru
Carlos Moreno
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 14.24   16.03   15.65 14.24 15.66 18.71 16.79
First round 34 14.21   19.42   19.02 15.67 14.21 DNF 23.56
2x2x2 Cube Final 5 3.04   4.64   5.21 4.47 4.88 3.04 4.57
Second round 8 2.83   4.85   5.33 5.69 2.83 DNF 3.52
First round 3 3.00   4.34   4.65 4.95 3.00 7.13 3.42
4x4x4 Cube Combined First round 18 55.40   1:05.95   55.40 1:09.10 1:08.95 1:13.11 59.81
Carlos Murillo    Peru
Carlos Murillo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 22.86   30.31   31.16 26.39 33.60 22.86 33.38
Carlos Ortiz Alarcón    Peru
Carlos Ortiz Alarcón
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 14.84   16.79   14.84 16.18 23.84 17.58 16.60
First round 30 15.90   18.04   16.34 19.53 15.90 18.26 22.08
2x2x2 Cube First round 26 6.28   7.50   6.28 8.14 6.46 10.55 7.89
Megaminx First round 10 2:30.03   2:32.89   3:17.62 2:34.90 2:33.13 2:30.03 2:30.64
Pyraminx Final 6 5.44   8.57   10.12 5.96 5.44 9.62 10.52
Second round 3 5.98   6.90   7.46 6.56 6.69 8.47 5.98
First round 4 7.08   7.43   7.36 7.40 7.54 7.08 9.63
Carmen Chinchay    Peru
Carmen Chinchay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 1:09.58   1:15.01   1:14.28 1:18.66 1:09.58 1:14.74 1:16.02
Christian Saenz Valdivia    Peru
Christian Saenz Valdivia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 12.51   12.73   12.77 13.71 12.51 12.72 12.69
Second round 4 11.35   12.63   11.35 13.54 12.08 13.68 12.28
First round 10 10.72   14.18   17.13 13.80 13.20 10.72 15.54
2x2x2 Cube Final 11 3.39   5.42   3.39 5.79 4.92 5.55 7.09
Second round 3 2.91   4.03   4.41 4.23 2.91 3.46 8.99
First round 1 2.46   3.67   4.43 3.03 2.46 6.28 3.56
4x4x4 Cube Final 5 46.49   54.45   46.49 55.43 49.14 58.79 DNF
Second round 5 46.16   50.64   46.16 53.37 47.63 51.54 52.76
Combined First round 4 48.78   50.80   54.32 51.48 51.51 48.78 49.41
5x5x5 Cube Final 1 1:23.16   1:30.27   1:32.98 1:23.16 1:34.69 1:26.06 1:31.77
Combined First round 1 1:22.44   NR 1:25.20   NR 1:33.50 1:24.16 1:22.44 1:24.82 1:26.62
6x6x6 Cube Final 1 2:40.08   NR 2:54.58   NR 2:40.08 3:00.84 3:02.81
7x7x7 Cube Final 1 3:58.98   NR 4:13.83   NR 4:36.86 3:58.98 4:05.64
3x3x3 Blindfolded First round 5 3:03.27   DNF   DNF DNF 3:03.27
3x3x3 One-Handed First round 16 21.66   30.04   29.27 30.45 30.39 21.66 37.24
Megaminx Final 6 1:29.77   1:45.21   1:46.63 DNF 1:39.23 1:49.77 1:29.77
First round 5 1:37.30   1:42.55   1:37.30 1:47.27 1:43.24 1:37.54 1:46.87
Pyraminx Final 4 5.28   7.11   7.88 6.41 5.28 7.04 16.40
Second round 4 5.56   7.18   5.56 6.71 8.46 8.29 6.54
First round 3 4.60   6.36   6.24 7.34 4.60 5.51 11.13
Skewb Final 1 7.39   10.60   11.60 9.83 13.75 7.39 10.38
First round 1 2.96   SAR 8.67   NR DNF 2.96 9.68 6.68 9.66
Daniel Alber Ninaquispe Corales    Peru
Daniel Alber Ninaquispe Corales
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 13.65   16.34   16.62 13.65 16.46 15.93 24.77
Second round 7 12.40   13.22   13.81 13.10 13.40 13.16 12.40
First round 16 12.69   15.18   12.69 15.22 13.55 17.57 16.78
4x4x4 Cube Final 8 57.03   1:09.10   1:10.69 57.50 57.03 1:19.12 DNF
Second round 6 48.64   53.38   55.68 48.64 58.66 50.83 53.62
Combined First round 5 46.62   51.95   52.34 50.38 53.12 57.10 46.62
Danilo Jeferson Ortega Campos    Peru
Danilo Jeferson Ortega Campos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 44 23.18   27.56   31.51 26.28 30.81 23.18 25.59
First round 51 22.68   29.76   33.90 22.68 DNF 25.36 30.02
2x2x2 Cube First round 44 7.39   12.31   12.86 12.14 11.94 7.39 16.48
Pyraminx First round 21 12.75   20.75   19.64 DNF 23.13 12.75 19.49
David Balbuena Soriano    Peru
David Balbuena Soriano
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 46 27.54   28.93   27.54 33.40 28.50 29.32 28.97
First round 50 25.55   28.24   27.16 30.66 27.75 25.55 29.81
2x2x2 Cube Second round 21 6.11   7.54   10.16 8.63 6.67 7.31 6.11
First round 20 5.18   6.45   6.76 5.82 6.78 9.05 5.18
3x3x3 One-Handed First round 28 50.46   55.25   50.46 56.78 1:14.77 54.58 54.39
Pyraminx Second round 11 10.32   11.64   11.12 10.32 12.33 16.71 11.46
First round 11 7.74   10.79   7.74 12.81 11.47 8.70 12.19
Skewb First round 9 17.45   22.94   24.88 17.45 24.50 19.44 25.57
David Yzaguirre Cabrera    Peru
David Yzaguirre Cabrera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 33.76   46.14   DNF 51.35 33.76 39.07 47.99
Diego Jhones Gonzales Ore    Peru
Diego Jhones Gonzales Ore
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 1:24.58   DNF   DNF 1:24.58 DNF 2:14.36 2:51.80
Diego Martinez    Peru
Diego Martinez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 20.57   27.76   27.98 30.22 DNF 25.09 20.57
2x2x2 Cube First round 25 5.54   7.08   6.40 10.77 6.49 8.35 5.54
Eduardo Cabrera Yí    Peru
Eduardo Cabrera Yí
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.43   13.88   14.88 14.08 14.50 10.43 13.05
Second round 5 11.98   13.07   13.79 11.98 13.21 14.13 12.20
First round 5 11.87   13.24   14.16 13.93 13.56 11.87 12.23
2x2x2 Cube Final 3 3.16   4.54   3.43 4.97 5.21 3.16 8.28
Second round 5 3.95   4.60   4.23 5.42 4.90 4.66 3.95
First round 4 4.43   4.67   4.44 4.83 4.43 4.75 17.32
4x4x4 Cube Second round 14 49.03   1:02.33   1:06.85 56.33 1:03.81 49.03 DNF
Combined First round 6 47.46   54.03   53.07 54.40 57.81 47.46 54.63
3x3x3 Blindfolded First round 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 11 20.14   27.41   27.63 25.14 29.47 20.14 31.72
First round 11 22.22   25.20   23.34 22.22 45.70 22.95 29.30
Pyraminx Second round 9 9.25   10.30   9.40 9.66 13.06 11.84 9.25
First round 7 7.95   8.27   10.29 8.34 8.08 7.95 8.39
Eduardo Gutiérrez Cuba    Peru
Eduardo Gutiérrez Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.49   12.53   12.04 11.49 13.05 12.49 13.14
Second round 2 10.82   12.21   11.55 10.82 14.91 11.31 13.78
First round 1 8.92   11.62   13.52 11.64 14.10 8.92 9.71
2x2x2 Cube Final 6 3.37   4.78   3.37 5.33 4.60 6.08 4.42
Second round 6 3.15   4.78   4.13 4.87 5.35 3.15 5.61
First round 8 4.29   5.31   4.29 5.75 4.50 6.34 5.68
4x4x4 Cube Combined First round 16 56.98   1:03.77   56.98 1:18.63 59.22 1:12.59 59.51
3x3x3 One-Handed Final 5 17.25   21.18   17.25 DNF 25.08 18.99 19.48
Second round 4 17.86   19.77   22.13 18.91 17.86 18.81 21.58
First round 3 16.76   20.27   21.66 16.76 20.61 20.75 19.46
Edwar Gabriel Pacheco Huaman    Peru
Edwar Gabriel Pacheco Huaman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 25.33   38.17   31.31 25.33 32.93 50.27 50.93
Erik Paico Robles    Peru
Erik Paico Robles
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 14.53   15.67   15.22 15.24 18.93 14.53 16.56
First round 21 14.17   16.05   37.98 14.17 16.00 16.23 15.91
4x4x4 Cube Final 7 51.62   1:03.57   51.62 1:01.83 1:07.90 1:00.97 1:13.56
Second round 8 41.69   54.25   52.08 58.14 41.69 52.54 DNF
Combined First round 10 50.12   57.02   53.08 58.54 50.12 59.88 59.44
5x5x5 Cube Final 5 1:43.70   1:55.57   2:05.59 2:07.82 1:50.26 1:43.70 1:50.85
Combined First round 5 1:54.14   1:55.91   1:56.50 1:56.29 1:55.54 1:55.89 1:54.14
6x6x6 Cube Final 5 3:33.86   DNF   3:33.86 3:47.68 DNF
7x7x7 Cube Final 3 5:12.09   5:22.12   5:26.39 5:12.09 5:27.87
3x3x3 One-Handed First round 18 26.23   30.56   26.23 33.25 31.47 32.00 28.21
Ernesto Gutiérrez Cuba    Peru
Ernesto Gutiérrez Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.09   10.42   NR 10.60 10.46 10.09 10.19 DNF
Second round 1 9.28   10.52   10.70 9.28 10.01 10.85 19.90
First round 2 8.62   NR 11.69   8.62 32.85 13.19 10.19 11.68
2x2x2 Cube Final 1 3.12   3.68   6.36 3.12 4.22 3.63 3.20
Second round 2 3.61   4.02   4.22 4.05 3.78 4.65 3.61
First round 2 3.38   3.76   3.38 3.86 3.95 7.59 3.46
4x4x4 Cube Final 1 40.48   44.20   NR 49.12 42.89 43.70 46.00 40.48
Second round 1 37.34   NR 45.54   45.48 41.80 49.35 1:00.82 37.34
Combined First round 2 40.51   45.35   48.17 44.64 40.51 53.50 43.25
5x5x5 Cube Final 3 1:30.49   1:47.77   1:53.98 2:01.20 1:43.58 1:45.75 1:30.49
Combined First round 4 1:35.23   1:53.23   1:51.53 1:35.23 1:58.60 1:52.14 1:56.02
6x6x6 Cube Final 4 4:10.76   4:21.96   4:35.59 4:10.76 4:19.54
7x7x7 Cube Final 5 7:04.09   7:45.41   7:42.01 8:30.14 7:04.09
3x3x3 Blindfolded First round 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 15 20.04   34.56   DNF 23.98 24.64 55.05 20.04
First round 6 20.46   20.88   20.94 20.87 20.46 20.83 22.15
Megaminx Final 5 1:23.40   1:33.91   1:37.23 1:40.93 1:23.40 1:23.56 1:44.80
First round 3 1:23.10   1:28.78   1:32.90 1:29.39 1:23.10 1:54.49 1:24.06
Pyraminx Second round 7 7.77   9.51   9.68 8.71 10.13 7.77 12.00
First round 9 6.19   9.29   11.77 8.94 8.67 6.19 10.27
Fredy Flores    Peru
Fredy Flores
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 15.59   17.23   18.92 16.55 15.59 18.16 16.97
First round 32 14.74   18.28   14.74 21.30 19.34 18.15 17.36
2x2x2 Cube Second round 14 4.32   6.22   6.29 4.32 6.84 5.52 11.07
First round 19 5.27   6.40   6.08 6.64 5.27 6.98 6.47
4x4x4 Cube Combined First round 27 1:22.87   1:31.49   1:27.78 1:30.74 1:22.87 1:35.96 1:54.10
3x3x3 One-Handed First round 21 29.98   36.11   29.98 30.06 40.42 55.59 37.86
Gianfranco Huanqui    Peru
Gianfranco Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 15.39   16.90   15.39 16.68 17.34 16.69 20.78
First round 36 18.68   20.14   19.01 18.68 23.57 21.96 19.44
2x2x2 Cube First round 33 7.38   8.33   7.38 9.95 8.72 7.60 8.68
4x4x4 Cube Combined First round 25 1:07.81   1:19.40   1:23.64 1:18.95 1:07.81 1:21.52 1:17.74
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:52.62   DNF   DNF DNF 1:52.62
First round 4 1:49.08   DNF   DNF 2:08.92 1:49.08
3x3x3 One-Handed First round 19 20.34   31.46   20.34 37.88 30.58 29.39 34.42
3x3x3 Multi-Blind Final 2 8/9 48:27     4/8 37:16 8/9 48:27
Gonzalo Sauñe    Peru
Gonzalo Sauñe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 49 22.71   39.60   1:10.66 22.71 26.13 1:06.56 26.11
First round 41 20.40   24.88   25.85 23.65 30.82 20.40 25.15
2x2x2 Cube First round 39 7.64   9.83   7.64 11.49 7.64 10.36 18.84
Hector Chinchay    Peru
Hector Chinchay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 18.88   21.36   18.88 21.42 19.35 30.52 23.31
First round 28 16.03   17.69   18.68 17.41 16.97 18.86 16.03
2x2x2 Cube First round 32 6.19   8.29   9.82 6.19 7.75 7.29 13.78
4x4x4 Cube Combined First round 24 1:00.02   1:18.26   1:15.25 1:07.74 DNF 1:00.02 1:31.79
5x5x5 Cube Combined First round 14 DNF     DNF DNF
3x3x3 Blindfolded First round 6 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed First round 23 33.36   38.37   33.36 45.44 33.64 42.88 38.59
Megaminx Final 1 1:07.35   NR 1:22.14   1:07.35 1:24.02 1:28.15 1:14.26 1:34.56
First round 1 1:14.91   1:21.61   1:30.74 1:14.91 1:15.94 1:23.35 1:25.55
Pyraminx Second round 10 8.40   10.83   12.48 11.32 8.68 13.00 8.40
First round 8 6.31   8.98   9.04 9.17 15.17 6.31 8.73
Skewb First round 10 19.69   24.55   20.26 DNS 19.69 32.43 20.96
Isabel Vasquez Chauca    Peru
Isabel Vasquez Chauca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 1:47.71   DNF   DNF 1:47.71 DNF DNF DNF
Pyraminx First round 22 14.01   34.01   39.21 27.42 35.39 14.01 DNF
Jael Riggenbach    Peru
Jael Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 14.18   15.79   17.10 14.41 14.18 17.85 15.86
First round 18 11.02   15.39   14.92 11.02 15.02 16.24 23.92
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:02.04   DNF   DNF DNF 1:02.04
First round 2 58.29   DNF   1:02.55 DNF 58.29
3x3x3 Multi-Blind Final 3 6/7 32:38     5/7 34:44 6/7 32:38
Jake Tello    Peru
Jake Tello
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 34.92   39.28   39.73 36.61 45.01 41.50 34.92
2x2x2 Cube First round 46 11.22   13.87   DNF 12.98 11.22 17.25 11.38
Javier Benjamin Benites Razon    Peru
Javier Benjamin Benites Razon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 34.64   38.90   42.02 34.64 51.24 40.05 34.64
2x2x2 Cube First round 34 6.09   8.89   10.53 10.88 7.11 9.02 6.09
4x4x4 Cube Combined First round 29 DNF     DNF DNF
Javier Govea Ortiz    Peru
Javier Govea Ortiz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 42 20.91   24.88   26.29 23.17 20.91 25.19 27.79
First round 48 23.69   28.03   30.01 23.69 33.22 26.24 27.84
2x2x2 Cube Second round 22 5.14   8.50   5.14 7.53 10.41 9.04 8.94
First round 15 5.14   6.03   5.27 8.41 6.38 5.14 6.43
Pyraminx First round 16 9.60   14.66   14.21 16.85 17.02 12.93 9.60
Jesus Eduardo Leiva Ramos    Peru
Jesus Eduardo Leiva Ramos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 12.42   14.70   15.89 12.42 13.37 16.45 14.85
Second round 8 12.62   13.62   13.72 16.72 12.91 12.62 14.22
First round 6 12.32   13.32   12.41 14.86 12.69 12.32 19.53
2x2x2 Cube Second round 20 5.17   7.30   5.47 10.69 9.12 5.17 7.31
First round 17 4.16   6.23   5.95 9.00 4.16 7.11 5.62
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:02.23   1:04.93   1:02.95 1:03.90 1:23.13 1:07.95 1:02.23
3x3x3 One-Handed Final 4 16.25   20.17   19.73 20.23 20.55 16.25 24.55
Second round 3 16.99   19.55   19.65 19.25 16.99 19.76 21.32
First round 7 16.37   21.23   17.72 16.37 28.87 26.22 19.76
Skewb First round 7 6.23   19.79   35.86 6.23 21.14 16.09 22.14
Jharol Jhordan Tovar Quintanilla    Peru
Jharol Jhordan Tovar Quintanilla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 10.63   14.08   14.25 14.27 13.73 17.17 10.63
Second round 13 11.36   14.36   11.60 19.83 11.36 17.40 14.07
First round 4 11.59   12.50   12.78 13.42 12.35 12.37 11.59
2x2x2 Cube Final 2 2.81   4.29   2.81 3.95 4.34 4.76 4.58
Second round 1 3.23   4.02   3.58 4.84 3.65 5.99 3.23
First round 24 2.78   7.05   3.40 2.78 11.25 6.51 13.66
4x4x4 Cube Final 4 45.02   53.89   49.34 46.64 45.02 DNF 1:05.70
Second round 2 44.90   48.88   45.03 54.65 44.90 46.97 56.86
Combined First round 9 48.73   57.01   56.57 48.73 1:02.26 1:13.88 52.19
5x5x5 Cube Combined First round 9 2:15.24   2:22.69   2:16.85 2:15.49 2:56.83 2:15.24 2:35.72
3x3x3 One-Handed Second round 12 22.39   27.99   33.44 22.39 27.95 28.45 27.56
First round 13 22.18   26.49   34.81 27.99 27.69 23.80 22.18
Megaminx Final 4 1:23.94   1:31.65   1:51.57 1:24.57 1:36.11 1:34.27 1:23.94
First round 7 1:29.86   1:45.97   1:51.53 1:43.37 1:29.86 2:29.44 1:43.00
Pyraminx Final 3 6.38   6.76   6.38 6.69 6.93 6.66 7.02
Second round 5 6.01   7.22   10.47 6.01 6.50 8.88 6.27
First round 5 4.99   7.58   8.91 4.99 6.52 8.73 7.49
Jhon Alexander Taboada Temple    Peru
Jhon Alexander Taboada Temple
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 12.93   16.26   15.82 17.03 15.93 19.63 12.93
First round 26 13.59   17.00   16.10 16.92 13.59 17.99 21.01
2x2x2 Cube First round 28 5.23   7.69   8.13 7.75 DNF 7.20 5.23
4x4x4 Cube Final 6 49.55   1:00.47   1:00.78 49.55 59.85 1:03.74 1:00.77
Second round 7 52.00   54.14   53.22 52.00 53.56 55.65 58.41
Combined First round 8 53.37   55.76   1:02.23 57.15 53.37 53.85 56.28
5x5x5 Cube Final 6 2:03.22   2:15.94   2:03.22 2:17.61 2:22.91 2:35.86 2:07.29
Combined First round 6 1:50.08   2:04.95   2:08.13 2:05.60 2:01.12 1:50.08 2:20.62
3x3x3 Fewest Moves Final 1 41     41 DNF
3x3x3 One-Handed First round 24 31.37   41.18   32.51 47.27 46.37 31.37 44.67
Skewb First round 12 5.16   DNF   5.16 DNF 7.37 DNF 7.82
Joel Ricardo Palacios Lazarte    Peru
Joel Ricardo Palacios Lazarte
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 18.45   DNF   21.41 26.30 DNF 18.45 DNF
Jose Abanto Ortiz    Peru
Jose Abanto Ortiz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 14.43   16.88   14.43 17.33 15.59 17.71 18.87
First round 19 13.40   15.79   13.40 DNF 15.90 16.76 14.71
2x2x2 Cube Final 12 6.91   7.81   7.03 7.24 10.91 9.17 6.91
Second round 12 4.13   5.96   4.13 6.75 6.71 6.72 4.46
First round 22 6.44   6.73   7.03 6.67 6.48 8.32 6.44
4x4x4 Cube Combined First round 22 58.26   1:08.48   1:01.31 1:17.32 1:06.80 1:21.31 58.26
5x5x5 Cube Combined First round 10 2:11.57   2:23.61   2:27.55 2:26.31 2:11.57 2:17.48 2:27.04
3x3x3 One-Handed Second round 10 23.14   26.97   26.64 27.54 33.76 23.14 26.72
First round 8 19.39   23.20   26.03 26.57 21.64 19.39 21.92
Megaminx First round 8 2:00.84   2:12.66   2:12.36 2:12.55 2:29.29 2:13.08 2:00.84
Pyraminx Final 2 4.49   6.06   6.89 4.49 5.88 5.42 10.47
Second round 2 4.15   5.37   5.47 4.15 7.41 5.39 5.26
First round 1 4.29   5.34   6.09 4.29 5.05 6.28 4.88
Skewb Final 4 9.51   13.84   14.86 11.78 14.89 9.51 17.41
First round 2 5.21   8.81   7.56 5.21 11.35 11.11 7.75
José Antonio Peralta Medina    Peru
José Antonio Peralta Medina
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 43 18.82   25.95   23.70 18.82 DNF 31.94 22.22
First round 44 17.90   26.52   30.08 26.64 17.90 27.37 25.55
2x2x2 Cube First round 29 4.15   8.18   10.10 9.06 8.23 7.26 4.15
Pyraminx First round 14 10.67   13.27   14.90 10.67 13.58 14.26 11.97
Josué Ballón    Peru
Josué Ballón
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 15.28   17.32   19.45 15.36 15.28 26.20 17.16
First round 27 15.71   17.21   15.73 18.95 15.71 18.70 17.21
2x2x2 Cube Final 4 4.30   4.57   6.46 4.43 4.30 4.59 4.70
Second round 10 4.65   5.60   4.65 6.54 4.90 6.67 5.37
First round 9 3.70   5.44   5.00 4.88 3.70 DNF 6.43
Juan Carlos Barbaran Meza    Peru
Juan Carlos Barbaran Meza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 48 22.75   29.78   41.03 22.75 45.08 23.47 24.83
First round 40 21.24   24.27   27.69 24.83 25.07 22.92 21.24
2x2x2 Cube First round 42 7.57   11.56   10.91 10.84 7.57 12.93 DNF
Skewb Final 3 10.39   13.80   18.45 12.07 10.87 10.39 19.28
First round 4 9.04   12.85   13.87 9.04 14.43 12.94 11.75
Juan Pablo Huanqui    Peru
Juan Pablo Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 12.77   15.45   15.87 18.24 15.14 12.77 15.34
First round 22 11.57   16.16   14.50 15.80 18.19 11.57 DNF
2x2x2 Cube First round 21 5.78   6.67   6.46 7.15 5.78 6.39 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 21 55.17   1:08.43   DNF 1:08.99 1:08.44 55.17 1:07.86
5x5x5 Cube Combined First round 11 2:07.06   2:28.50   2:15.58 2:07.06 2:37.06 2:50.50 2:32.86
3x3x3 One-Handed Second round 9 21.51   24.45   24.87 26.21 24.71 21.51 23.77
First round 12 21.50   25.34   22.39 38.89 26.27 27.37 21.50
Megaminx Final 3 1:18.45   1:31.65   1:32.29 1:30.43 1:32.22 1:35.36 1:18.45
First round 2 1:21.81   1:27.96   1:23.84 1:35.14 1:39.19 1:21.81 1:24.90
Leonardo Fabio Vasquez Chauca    Peru
Leonardo Fabio Vasquez Chauca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 36.02   45.27   58.26 50.86 36.02 41.86 43.10
2x2x2 Cube First round 43 8.78   11.65   DNF 13.93 8.78 11.24 9.77
Pyraminx First round 18 10.87   17.74   18.52 20.58 14.12 10.87 21.93
Luis Adrián Lizárraga Calderón    Peru
Luis Adrián Lizárraga Calderón
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 21.93   31.72   32.30 30.33 50.16 21.93 32.52
2x2x2 Cube First round 37 7.29   9.12   DNF 8.63 7.91 10.82 7.29
Luis Alberto Flores Pari    Peru
Luis Alberto Flores Pari
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 13.76   15.30   14.86 20.44 15.03 13.76 16.02
First round 24 14.63   16.44   15.37 15.44 19.40 14.63 18.52
2x2x2 Cube Second round 17 4.52   6.78   4.52 9.20 5.02 6.11 9.94
First round 6 3.53   5.06   4.82 5.77 8.10 3.53 4.59
4x4x4 Cube Second round 11 52.13   57.05   1:00.03 1:07.38 52.13 56.95 54.17
Combined First round 7 52.94   55.63   58.13 54.81 53.94 52.94 1:05.10
3x3x3 One-Handed Final 6 21.62   23.26   21.62 21.87 27.84 24.32 23.59
Second round 7 18.08   23.60   23.39 18.08 24.33 30.47 23.09
First round 10 22.41   24.96   22.41 25.20 24.68 30.51 25.00
Luis Alberto Roiro Rojas    Peru
Luis Alberto Roiro Rojas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 30.73   40.89   30.73 38.64 37.91 50.58 46.13
2x2x2 Cube First round 45 12.22   13.58   12.22 14.27 14.01 18.29 12.45
Luis Angel Tello Francia    Peru
Luis Angel Tello Francia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 29.55   31.12   30.19 30.86 32.32 33.42 29.55
Luis Enrique Gonzales Chauca    Peru
Luis Enrique Gonzales Chauca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 45 20.42   28.74   30.11 20.42 28.89 27.22 33.38
First round 42 22.36   25.42   22.36 31.03 27.09 25.05 24.12
2x2x2 Cube First round 48 8.45   15.45   23.45 DNF 9.53 8.45 13.37
3x3x3 One-Handed First round 27 41.02   54.67   59.44 41.02 1:02.41 1:02.95 42.17
Pyraminx First round 17 12.85   17.47   17.66 19.14 16.71 12.85 18.05
Skewb First round 8 15.80   19.83   23.11 15.80 19.93 23.88 16.44
Luis Huayapa Blas    Peru
Luis Huayapa Blas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 38 21.65   22.44   21.83 23.55 24.56 21.94 21.65
First round 37 17.05   20.49   17.05 17.40 22.37 25.82 21.70
2x2x2 Cube First round 27 5.61   7.65   8.75 5.61 10.52 7.41 6.80
4x4x4 Cube Combined First round 26 1:16.18   1:21.94   1:27.47 1:16.18 1:21.54 1:16.82 DNF
3x3x3 One-Handed First round 26 40.90   50.47   55.54 40.90 52.83 46.08 52.50
Pyraminx First round 19 12.52   18.55   24.75 25.40 14.43 12.52 16.46
Mabel Asmad    Peru
Mabel Asmad
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 24.55   40.13   48.64 48.49 24.55 42.03 29.88
Megaminx First round 11 2:12.20   2:40.65   2:41.49 2:12.20 2:50.53 2:41.46 2:38.99
Pyraminx First round 20 13.89   18.96   27.84 20.77 20.83 15.27 13.89
Maik Tapia Tisza    Peru
Maik Tapia Tisza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 28.39   38.81   52.98 37.97 43.52 34.94 28.39
Marvin Castañeda Cruzado    Peru
Marvin Castañeda Cruzado
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 11.94   15.58   15.76 18.40 14.55 16.42 11.94
First round 20 14.52   16.01   15.46 18.67 15.05 14.52 17.51
2x2x2 Cube First round 30 6.91   8.18   6.91 7.64 10.72 8.10 8.80
4x4x4 Cube Combined First round 19 55.59   1:06.01   1:00.76 55.59 1:16.73 1:13.95 1:03.33
Pyraminx Second round 8 7.74   9.60   DNF 8.04 10.69 10.07 7.74
First round 10 6.51   10.47   7.71 6.51 36.46 12.54 11.15
Square-1 Final 1 27.24   32.36   40.82 32.29 31.66 33.12 27.24
Moisés Camargo    Peru
Moisés Camargo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 16.15   21.78   19.93 22.08 16.15 DNF 23.32
First round 35 16.12   19.54   16.12 21.25 19.19 22.79 18.19
2x2x2 Cube First round 38 6.84   9.39   6.84 12.56 8.71 12.63 6.89
Moisés Isaac Meneses Iparraguirre    Peru
Moisés Isaac Meneses Iparraguirre
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 40 20.83   24.18   25.04 20.83 26.14 21.35 26.86
First round 39 22.24   24.15   25.01 28.38 24.18 23.26 22.24
2x2x2 Cube First round 36 4.31   9.03   11.74 7.01 8.34 4.31 14.38
3x3x3 One-Handed First round 25 31.85   42.46   38.80 31.85 48.36 42.49 46.10
Natán Riggenbach    Peru
Natán Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 15.39   16.57   15.39 17.15 17.06 15.50 23.27
First round 23 14.63   16.35   14.99 17.51 16.56 14.63 21.25
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:10.00   DNF   1:10.00 DNF DNF
First round 3 1:04.30   DNF   1:04.30 DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 1 12/12 55:45   SAR   10/12 57:35 12/12 55:45
Noel Yzaguirre    Peru
Noel Yzaguirre
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 16.08   17.99   17.30 20.84 17.55 16.08 19.11
First round 31 16.93   18.05   22.40 20.12 16.99 17.04 16.93
2x2x2 Cube Second round 23 7.01   9.52   15.16 8.77 7.01 8.88 10.90
First round 12 4.79   5.78   5.63 6.80 8.82 4.79 4.91
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:02.22   1:07.79   1:10.23 1:08.73 1:02.22 1:04.40 1:15.02
5x5x5 Cube Final 7 2:09.64   2:24.40   2:20.09 2:09.64 2:29.45 2:23.66 2:30.98
Combined First round 8 1:59.58   2:18.92   2:48.69 2:15.33 2:17.58 2:23.84 1:59.58
6x6x6 Cube Final 3 4:02.05   4:19.37   4:03.83 4:02.05 4:52.23
7x7x7 Cube Final 4 7:01.94   7:23.15   7:22.17 7:45.34 7:01.94
3x3x3 One-Handed First round 20 26.20   32.70   30.89 38.06 29.16 26.20 39.04
Megaminx Final 7 1:40.75   1:51.24   2:02.61 2:14.76 1:43.58 1:40.75 1:47.53
First round 6 1:38.17   1:43.94   1:45.65 1:48.00 2:00.80 1:38.18 1:38.17
Skewb Final 6 10.37   19.06   19.74 19.41 18.04 10.37 26.52
First round 6 9.07   16.05   9.07 10.52 27.29 18.92 18.71
Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo    Peru
Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 13.35   13.62   13.40 17.64 13.97 13.35 13.50
Second round 15 12.91   14.55   15.09 14.22 15.20 12.91 14.33
First round 7 13.11   13.65   13.23 14.74 14.57 13.16 13.11
2x2x2 Cube Final 10 2.99   5.34   6.29 5.23 2.99 4.77 6.02
Second round 11 4.27   5.87   14.83 5.35 4.27 6.50 5.75
First round 13 4.86   5.83   5.56 6.37 5.56 7.92 4.86
4x4x4 Cube Second round 9 46.57   54.99   46.57 1:05.20 1:24.82 50.80 48.98
Combined First round 14 48.65   1:01.39   57.00 1:17.24 1:00.11 48.65 1:07.07
3x3x3 One-Handed Final 7 21.37   23.84   25.37 25.00 23.11 23.42 21.37
Second round 6 20.89   23.02   22.58 24.57 20.89 21.91 25.37
First round 9 23.36   24.83   24.15 36.12 26.30 23.36 24.05
Pyraminx Final 5 6.97   7.60   10.48 7.28 8.35 7.18 6.97
Second round 6 5.53   7.49   5.53 8.36 6.92 8.79 7.18
First round 6 5.08   7.75   10.71 6.68 8.67 5.08 7.89
Skewb Final 2 9.49   11.20   13.31 10.10 12.74 9.49 10.76
First round 3 4.87   12.02   14.20 4.87 10.14 16.01 11.72
Pablo Cardenas Caceres    Peru
Pablo Cardenas Caceres
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 15.21   19.41   15.21 DNF 17.51 17.33 23.40
Second round 16 14.53   14.95   14.53 34.17 15.51 14.70 14.64
First round 13 14.73   14.85   17.18 14.73 14.77 14.99 14.80
4x4x4 Cube Combined First round 28 1:48.13     1:48.13 DNF
3x3x3 One-Handed First round 22 32.43   36.39   33.09 1:10.54 37.66 38.42 32.43
Pablo Tello Francia    Peru
Pablo Tello Francia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 24.65   35.88   34.21 24.65 43.12 30.30 45.31
Piero Giusseppe Gutierrez Guzmán    Peru
Piero Giusseppe Gutierrez Guzmán
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 38.55   46.24   46.16 38.55 45.04 47.51 DNF
Priscila Alexandra Esquivel Martinez    Peru
Priscila Alexandra Esquivel Martinez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 47.65   58.66   1:14.32 55.34 1:02.62 58.03 47.65
2x2x2 Cube First round 50 9.50   20.40   27.50 19.07 20.05 22.09 9.50
Rachel Riggenbach    Peru
Rachel Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 12.68   16.25   16.79 17.26 14.71 19.51 12.68
Second round 9 12.96   13.87   13.31 12.96 13.09 17.16 15.20
First round 14 12.58   15.05   15.66 17.98 12.58 12.86 16.64
Rafhael Carrión Limaymanta    Peru
Rafhael Carrión Limaymanta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 11.94   15.18   13.01 17.68 11.94 14.86 29.59
First round 33 14.13   18.58   23.27 14.13 DNF 16.03 16.44
2x2x2 Cube Second round 18 5.28   7.04   5.28 14.93 6.28 6.15 8.70
First round 14 4.83   5.85   6.06 4.83 5.28 7.72 6.22
Renzo Cacñahuaray Salas    Peru
Renzo Cacñahuaray Salas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 14.23   15.34   14.41 14.23 15.52 16.08 17.80
First round 25 16.41   16.58   16.70 17.67 16.47 16.57 16.41
2x2x2 Cube First round 35 7.22   8.91   9.17 7.22 9.65 8.15 9.40
4x4x4 Cube Combined First round 23 1:03.01   1:11.19   1:07.99 1:10.86 DNF 1:03.01 1:14.71
5x5x5 Cube Combined First round 13 2:36.54   2:42.87   2:45.08 2:36.54 3:12.35 2:39.39 2:44.15
3x3x3 One-Handed Second round 13 26.87   28.96   27.92 27.76 31.21 36.24 26.87
First round 15 25.69   29.89   27.27 35.41 32.54 25.69 29.87
Renzo Tello    Peru
Renzo Tello
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 32.18   33.81   32.21 36.59 41.62 32.18 32.62
Reynaldo Alonso Barrueto Rupay    Peru
Reynaldo Alonso Barrueto Rupay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 15.14   22.08   23.12 15.14 25.52 17.59 28.75
First round 43 21.17   25.73   30.39 22.99 34.18 21.17 23.80
2x2x2 Cube Second round 19 5.83   7.18   7.19 10.84 5.83 6.75 7.59
First round 16 5.34   6.15   6.00 6.80 5.34 8.74 5.66
Pyraminx First round 13 10.87   13.05   15.93 10.87 12.08 11.14 16.35
Skewb Final 5 8.14   16.09   DNF 16.28 19.34 8.14 12.66
First round 5 11.35   13.77   11.65 17.42 11.35 12.24 31.44
Ricardo Tejada    Peru
Ricardo Tejada
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 39 20.89   24.03   23.83 31.54 23.10 20.89 25.15
First round 49 22.47   28.04   31.54 29.70 25.39 22.47 29.02
Roberto Antonio Ocmin Baráybar    Peru
Roberto Antonio Ocmin Baráybar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 10.32   15.90   13.34 16.41 10.32 DNF 17.94
First round 11 12.17   14.29   12.17 14.23 15.70 13.96 14.68
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 1 41.63   NR DNF   41.63 DNF 42.19
3x3x3 One-Handed Final 2 18.84   19.69   18.84 19.51 19.24 26.24 20.32
Second round 5 20.46   21.65   22.57 21.54 22.43 20.97 20.46
First round 4 19.03   20.70   25.12 19.03 20.52 21.77 19.81
3x3x3 Multi-Blind Final 4 8/12 54:43     8/12 54:43 DNF
Rodrigo Herrera Pomar    Peru
Rodrigo Herrera Pomar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 51.21   1:09.58   1:42.44 1:10.11 1:10.66 51.21 1:07.97
Sebastian Tello Vara    Peru
Sebastian Tello Vara
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 27.54   33.09   31.52 41.29 39.84 27.92 27.54
2x2x2 Cube First round 49 10.37   16.79   10.66 10.37 DNF 26.36 13.35
3x3x3 One-Handed First round 30 50.14   1:01.14   50.14 1:06.69 57.11 59.63 DNF
Sergio García    Peru
Sergio García
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 12.82   16.91   19.34 19.61 12.82 14.40 16.99
Second round 14 13.62   14.54   15.88 15.83 13.62 13.87 13.93
First round 17 12.51   15.37   15.54 16.67 12.51 13.91 16.96
Shayan Kokabi Vidanovich    Peru
Shayan Kokabi Vidanovich
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 33.05   47.90   46.21 1:06.87 50.61 33.05 46.89
2x2x2 Cube First round 31 6.88   8.19   7.38 11.93 8.88 6.88 8.32
Pyraminx First round 15 12.63   13.62   13.03 15.33 13.25 12.63 14.59
Vladimir De la Torre    Peru
Vladimir De la Torre
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 11.78   14.69   15.62 15.00 11.78 15.75 13.45
Second round 11 12.47   14.18   12.47 13.92 15.95 15.46 13.15
First round 8 10.30   13.97   10.30 14.21 14.64 14.40 13.29
2x2x2 Cube Final 7 4.07   5.18   4.07 9.56 4.46 6.67 4.42
Second round 4 4.09   4.50   4.09 5.99 4.39 4.53 4.57
First round 7 4.58   5.21   7.43 4.69 5.10 5.84 4.58
4x4x4 Cube Second round 10 48.01   55.45   58.79 57.23 58.60 48.01 50.51
Combined First round 11 48.52   57.10   1:06.24 53.98 58.77 48.52 58.56
3x3x3 Blindfolded First round 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 17.14   18.42   NR 20.78 18.53 17.14 19.53 17.20
Second round 1 16.16   18.65   16.16 20.84 18.74 17.91 19.30
First round 1 16.80   19.37   20.32 16.80 19.26 21.19 18.52
Walter Alexander Junior Licas Torres    Peru
Walter Alexander Junior Licas Torres
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 30.11   41.47   39.69 DNF 45.47 39.25 30.11
Yuri Villanueva Alzamora    Peru
Yuri Villanueva Alzamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 41 22.77   24.46   23.67 25.31 22.77 25.14 24.57
First round 38 20.12   23.58   20.12 23.05 26.45 23.18 24.50
2x2x2 Cube First round 47 9.87   14.13   9.87 13.60 16.11 15.41 13.37
3x3x3 One-Handed First round 29 53.42   1:00.84   53.42 1:04.19 55.63 1:02.70 DNF