Australian Nationals 2013

Date City WCA LInk
2013-9-7~8  Australia, Canberra Australian Nationals 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 8.65  Kirt Protacio 11.22  Jayden McNeill 11.37
 2x2x2 Cube  Cameron Stollery 2.57  Jayden McNeill 2.69  Feliks Zemdegs 3.00
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 31.63  Jayden McNeill 45.44  Brock Hamann 51.96
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 58.85  Jayden McNeill 1:29.47  Brock Hamann 1:31.37
 6x6x6 Cube  Feliks Zemdegs 2:03.28  Dene Beardsley 2:47.19  Jayden McNeill 2:53.53
 7x7x7 Cube  Feliks Zemdegs 2:52.09  Dene Beardsley 4:20.33  Brock Hamann 4:30.22
 3x3x3 Blindfolded  Feliks Zemdegs 59.00  Brock Hamann 2:07.72  Bryson Azzopardi 3:18.06
 3x3x3 Fewest Moves  Jayden McNeill 35  Tim Major 39  Jason Kilbourn 40
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 14.31  Jayden McNeill 18.03  Brock Hamann 21.99
 Rubik's Clock  Brock Hamann 11.73  Alexandra Daryl Ariawan 11.82  Bryson Azzopardi 18.44
 Megaminx  Feliks Zemdegs 53.45  Richie Lim 1:09.19  Jayden McNeill 1:21.57
 Pyraminx  Jayden McNeill 5.58  Tim Major 5.75  Feliks Zemdegs 5.82
 Square-1  Jayden McNeill 34.71  Jason Kilbourn 39.00  Alexandra Daryl Ariawan 39.46
 3x3x3 Multi-Blind  Feliks Zemdegs 5/6 27:34  Zane Carney 2/3 4:58  Brock Hamann 4/7 52:51
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.56   7.88    Australia 6.56 8.97 7.77 7.83 8.05
2 Jayden McNeill 9.22   10.54    Australia 11.56 9.22 10.21 11.13 10.28
3 Kirt Protacio 9.31   11.45    Australia 12.94 10.91 11.68 11.75 9.31
4 Brock Hamann 11.15   12.44    Australia 12.91 11.81 13.46 11.15 12.59
5 Cameron Stollery 12.56   12.81    Australia 12.71 12.56 12.84 12.88 14.05
6 Duy Khuu 11.36   13.44    Australia 14.30 12.00 14.02 11.36 15.83
7 Monty Wain 13.52   14.37    Australia 15.19 16.90 14.33 13.58 13.52
8 Richie Lim 14.00   14.79    Australia 14.13 18.28 15.46 14.77 14.00
9 Ben Woo 14.78   15.51    Australia 18.69 14.78 15.40 15.91 15.21
10 Bryson Azzopardi 13.78   15.65    Australia 20.56 15.02 14.31 13.78 17.61
11 Jarvis Jin 12.43   15.70    Australia 12.43 16.75 16.71 16.71 13.68
12 Dene Beardsley 13.31   15.80    New Zealand 17.68 15.13 18.88 14.58 13.31
13 Jason Kilbourn 14.34   16.29    Australia 16.36 15.69 16.83 17.03 14.34
14 Jack O'Mahony 13.84   16.65    Australia 20.05 13.84 19.28 14.83 15.84
15 Tim Major 14.69   16.73    Australia 18.94 17.03 16.93 14.69 16.22
16 Angus Hannelly 9.86   17.44    Australia 20.25 17.15 14.91 9.86 20.61
17 Joshua Evely 16.91   17.91    Australia 19.06 17.15 19.08 17.53 16.91
18 Zane Carney 17.58   18.86    Australia 18.50 21.58 17.58 20.36 17.71
19 Yang Chen (陈扬) 16.08   18.95    China 16.50 16.08 28.46 20.08 20.28
20 Hugo Adams 15.61   19.51    Australia 17.75 15.61 22.21 21.41 19.38
21 Alexandra Daryl Ariawan 18.05   19.98    Indonesia 21.55 18.05 18.13 20.25 22.05
22 Eddy Shao 16.63   21.39    Australia 20.38 16.63 40.96 23.19 20.59
23 Mark Botros 18.30   21.82    Australia 27.16 24.08 20.16 21.21 18.30
24 Peter Thomas 22.58   24.54    Australia 22.58 25.27 25.30 23.05 27.28
25 Jordan Qiu 19.25   24.63    Australia 27.02 21.78 19.25 26.93 25.18
26 Tim McMahon 21.96   25.14    Australia 23.02 23.47 28.94 21.96 29.86
27 Martin Henry 22.18   26.24    Australia 27.56 24.52 26.65 DNF 22.18
28 David Cortes 25.03   26.63    Colombia 28.50 39.44 25.50 25.03 25.88
29 Jack Wilton-King 18.03   26.81    Australia 32.11 18.03 26.31 25.94 28.18
30 Grant Lian 22.83   28.55    China 26.63 44.47 22.83 26.81 32.21
31 Steven Landman 27.15   31.73    Australia 42.13 31.66 27.15 33.69 29.84
32 Soma Kondo 24.53   32.00    Australia 24.53 37.83 49.38 29.65 28.53
33 Andrea Javier 29.21   32.01    Australia 30.11 34.33 1:00.38 31.58 29.21
34 Sammy Smith 27.30   34.22    Australia 35.61 27.30 33.46 37.22 33.58
35 William Rice 31.27   38.92    Australia 43.80 42.31 31.27 35.97 38.47
36 Kye Lister 36.40   39.43    Australia 41.43 39.43 36.40 45.81 37.44
37 Emre Cayir 38.81   41.31    Australia 42.21 49.43 41.28 38.81 40.44
38 Jonothon Holmes-Brown 36.11   41.93    Australia 36.11 48.69 36.83 40.36 48.61
39 Riley Ironside 40.88   48.24    Australia 50.63 49.28 40.88 58.55 44.81
40 Stephen James 46.75   49.70    Australia 57.38 46.97 47.31 46.75 54.81
41 Jarrad Duffy 44.75   51.06    Australia 1:00.09 44.75 46.06 47.03 DNF
42 Andrew Baky 35.38   52.72    Australia 35.38 1:04.30 50.80 43.05 DNF
43 Keyan Tournier 48.93   53.84    Australia 50.43 51.86 48.93 59.22 1:05.78
44 Kit Sharman 47.69   56.16    Australia 59.86 1:02.50 1:00.11 47.69 48.50
45 Nicky Su 50.72   58.00    Australia 1:11.52 53.71 57.84 50.72 1:02.44
46 Ben Hamilton 52.11   59.56    Australia 1:02.38 56.38 52.11 1:11.50 59.91
47 Simon Shahid 56.47   1:04.30    Australia 1:05.93 56.47 1:06.56 DNF 1:00.41
48 Claudia Strehar 1:05.72   1:09.37    Australia 1:13.28 1:25.38 1:05.72 1:06.71 1:08.11
49 Jacob Jones 1:01.84   1:09.58    Australia 1:12.40 1:01.84 1:04.19 1:42.70 1:12.15
50 Daniella Gaspari 1:03.83   1:22.10    Australia 1:19.18 1:24.68 1:22.43 1:03.83 1:25.63
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.18   7.49   WR  Australia 7.59 7.71 7.68 7.21 6.18
2 Jayden McNeill 9.81   11.42    Australia 13.53 9.81 11.18 12.25 10.84
3 Cameron Stollery 10.97   11.59    Australia 10.97 11.83 12.84 11.05 11.90
4 Kirt Protacio 6.65   12.27    Australia 11.52 12.40 6.65 13.61 12.88
5 Brock Hamann 10.22   12.70    Australia 12.52 10.22 12.30 16.59 13.28
6 Tim Major 9.80   13.81    Australia 9.80 13.21 14.21 15.65 14.02
7 Duy Khuu 12.41   14.06    Australia 12.41 12.71 14.81 14.66 16.16
8 Ben Woo 13.53   14.17    Australia 13.53 14.84 16.16 13.66 14.02
9 Jack O'Mahony 11.80   14.51    Australia 16.40 13.30 13.83 11.80 17.03
10 Dene Beardsley 12.56   14.61    New Zealand 12.56 14.68 15.80 14.08 15.08
11 Monty Wain 14.59   14.70    Australia 14.68 14.83 14.59 DNF 14.59
12 Jarvis Jin 12.43   14.74    Australia 12.43 17.83 14.71 13.96 15.56
13 Jason Kilbourn 13.28   15.09    Australia 13.28 14.71 15.30 15.25 15.55
14 Zane Carney 13.65   15.65    Australia 15.77 19.77 16.25 14.94 13.65
15 Richie Lim 12.86   15.74    Australia 12.86 16.05 17.02 16.50 14.66
16 Bryson Azzopardi 13.90   16.32    Australia 15.50 13.90 15.68 17.93 17.78
17 Joshua Evely 14.77   17.68    Australia 14.77 17.93 20.02 17.90 17.22
18 Angus Hannelly 18.03   19.93    Australia 22.34 18.03 19.77 20.41 19.61
19 Yang Chen (陈扬) 17.18   19.99    China 17.18 DNF 20.93 19.78 19.27
20 Alexandra Daryl Ariawan 14.97   20.86    Indonesia 22.81 21.52 20.15 14.97 20.91
21 Eddy Shao 19.44   21.23    Australia 28.02 19.44 21.40 20.40 21.90
22 Jordan Qiu 17.05   21.65    Australia 26.47 23.11 20.94 20.90 17.05
23 Mark Botros 17.69   22.50    Australia 17.69 22.33 21.55 23.63 32.46
24 Hugo Adams 18.81   22.69    Australia 18.81 25.43 26.11 21.84 20.81
25 Martin Henry 19.40   22.93    Australia DNF 19.65 19.40 22.41 26.72
26 Tim McMahon 18.86   23.56    Australia 22.16 24.69 23.94 24.58 18.86
27 David Cortes 18.84   24.32    Colombia 25.97 18.84 22.84 24.15 26.90
28 Grant Lian 22.40   24.82    China 36.34 24.15 25.02 25.28 22.40
29 Peter Thomas 23.03   25.20    Australia 27.30 23.38 24.93 31.41 23.03
30 Jack Wilton-King 19.80   26.25    Australia 23.59 30.05 28.58 26.58 19.80
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.56   8.65    Australia 8.13 DNF 8.09 9.72 6.56
2 Kirt Protacio 11.06   11.22    Australia 11.19 11.16 11.31 12.91 11.06
3 Jayden McNeill 10.25   11.37    Australia 12.41 14.09 10.30 10.25 11.40
4 Cameron Stollery 10.77   11.64    Australia 10.86 11.91 12.15 15.65 10.77
5 Brock Hamann 10.88   12.65    Australia 10.88 12.93 13.31 11.72 15.68
6 Duy Khuu 13.13   13.87    Australia 13.75 13.13 17.93 14.22 13.65
7 Tim Major 12.11   14.85    Australia 13.52 15.33 12.11 18.40 15.69
8 Ben Woo 15.22   16.47    Australia 15.97 15.22 15.58 DNF 17.86
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.88   2.42    Australia 1.88 2.71 2.22 2.33 2.72
2 Feliks Zemdegs 2.09   2.48    Australia 2.69 2.09 2.15 4.91 2.61
3 Jayden McNeill 2.21   2.60    Australia 2.30 2.21 DNF 2.21 3.30
4 Brock Hamann 3.83   4.38    Australia 3.97 5.53 5.21 3.97 3.83
5 Jack O'Mahony 3.56   4.58    Australia 4.31 5.18 4.63 3.56 4.80
6 Monty Wain 3.86   4.93    Australia 6.69 3.86 5.56 4.09 5.15
7 Kirt Protacio 4.80   5.37    Australia 5.44 4.94 4.80 5.72 7.88
8 Bryson Azzopardi 4.71   5.40    Australia 5.41 4.71 5.09 7.22 5.69
9 Jarvis Jin 4.03   5.42    Australia 4.03 5.19 5.93 5.15 8.43
10 Hugo Adams 4.56   5.69    Australia 6.28 5.77 6.18 4.56 5.13
11 Ben Woo 4.83   5.73    Australia 6.86 DNF 4.84 4.83 5.50
12 Duy Khuu 4.84   5.83    Australia 5.68 4.84 9.66 5.53 6.27
13 Richie Lim 5.53   5.83    Australia 5.68 6.02 5.53 DNF 5.78
14 Angus Hannelly 4.94   6.13    Australia 5.65 6.93 6.56 6.18 4.94
15 Jason Kilbourn 4.30   6.19    Australia 4.30 5.44 7.11 9.46 6.03
16 Tim Major 3.61   6.30    Australia 3.61 7.81 4.50 9.13 6.58
17 Alexandra Daryl Ariawan 5.53   6.97    Indonesia 5.53 6.65 7.27 17.65 7.00
18 Peter Thomas 5.94   7.40    Australia 5.94 8.30 7.13 8.88 6.77
19 Eddy Shao 4.88   8.01    Australia 9.22 7.02 4.88 8.69 8.33
20 Martin Henry 4.96   8.28    Australia 7.21 10.81 DNF 6.81 4.96
21 Yang Chen (陈扬) 6.21   8.81    China 6.21 7.77 13.88 9.11 9.55
22 David Cortes 6.56   9.49    Colombia 10.16 11.71 8.47 6.56 9.84
23 Sammy Smith 5.34   9.91    Australia 5.34 10.16 8.69 12.56 10.88
24 Soma Kondo 9.75   11.34    Australia 19.93 11.08 12.09 10.86 9.75
25 Jack Wilton-King 7.30   11.56    Australia 11.93 11.90 12.58 10.84 7.30
26 Steven Landman 8.86   12.85    Australia 18.50 9.34 8.86 21.68 10.71
27 Mark Botros 9.84   14.51    Australia 23.16 11.19 16.24 9.84 16.09
28 Jacob Jones 11.97   14.57    Australia 11.97 12.81 15.53 15.38 17.00
29 William Rice 10.19   14.66    Australia 10.19 13.44 15.65 14.88 16.03
30 Kit Sharman 13.83   14.76    Australia 14.55 14.02 13.83 15.71 18.97
31 Jarrad Duffy 15.44   17.25    Australia DNF 19.66 15.44 16.08 16.02
32 Jonothon Holmes-Brown 7.59   18.55    Australia 11.97 38.28 14.19 29.50 7.59
33 Andrea Javier 7.15   20.50    Australia 22.56 23.63 17.25 21.68 7.15
34 Emre Cayir 13.11   23.19    Australia 19.34 DNF 34.77 15.46 13.11
35 Claudia Strehar 14.16   23.29    Australia 27.28 26.66 15.94 30.43 14.16
36 Kye Lister 17.13   23.38    Australia 26.97 31.16 22.33 17.13 20.83
37 Ben Hamilton 21.46   30.20    Australia DNF 21.46 23.43 32.68 34.50
38 Joshua Evely 8.71   DNF    Australia DNF 9.63 DNF 8.71 9.27
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.94   2.22    Australia 2.41 2.08 2.59 1.94 2.16
2 Feliks Zemdegs 1.83   2.31    Australia 2.41 1.88 2.65 5.09 1.83
3 Jayden McNeill 2.18   2.49    Australia 4.81 2.33 2.31 2.18 2.84
4 Brock Hamann 3.27   4.24    Australia 4.38 7.03 4.40 3.27 3.93
5 Tim Major 3.05   4.25    Australia 4.94 4.56 3.80 3.05 4.40
6 Bryson Azzopardi 3.88   4.47    Australia 4.72 4.52 3.88 4.18 DNF
7 Kirt Protacio 3.36   4.66    Australia 4.09 8.53 3.36 4.19 5.71
8 Duy Khuu 3.91   4.78    Australia 3.91 4.08 5.83 4.44 6.61
9 Jason Kilbourn 4.50   5.07    Australia 4.50 5.63 6.13 4.56 5.02
10 Richie Lim 3.94   5.08    Australia 5.72 6.05 4.84 3.94 4.69
11 Jack O'Mahony 4.18   5.10    Australia 4.18 5.90 5.68 4.38 5.25
12 Monty Wain 4.50   5.48    Australia 5.13 4.50 22.30 6.78 4.53
13 Hugo Adams 4.18   5.64    Australia 6.00 5.80 5.28 4.18 5.83
14 Angus Hannelly 5.30   5.98    Australia 5.81 9.02 6.18 5.96 5.30
15 Jarvis Jin 6.22   6.64    Australia 7.31 6.30 6.31 9.81 6.22
16 Ben Woo 2.93   11.64    Australia 26.28 21.31 8.18 5.43 2.93
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.75   2.57    Australia 4.30 3.22 2.34 2.16 1.75
2 Jayden McNeill 2.02   2.69    Australia 2.88 2.40 2.78 6.15 2.02
3 Feliks Zemdegs 2.34   3.00    Australia 2.96 3.41 3.38 2.65 2.34
4 Brock Hamann 3.38   3.73    Australia 5.00 3.38 3.91 3.59 3.69
5 Bryson Azzopardi 4.15   5.30    Australia 4.59 11.88 4.77 6.53 4.15
6 Kirt Protacio 4.65   5.35    Australia 6.18 4.65 5.56 5.65 4.83
7 Tim Major 2.78   6.29    Australia 6.90 6.63 7.31 5.34 2.78
8 Duy Khuu 4.28   6.91    Australia 5.71 4.28 7.25 7.77 8.11
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 29.59   32.22    Australia 34.50 29.59 32.46 30.31 33.88
2 Jayden McNeill 40.00   44.20    Australia 48.40 42.46 52.53 41.75 40.00
3 Brock Hamann 45.96   49.07    Australia 45.96 51.91 58.77 48.56 46.75
4 Kirt Protacio 44.40   57.66    Australia 52.15 1:05.94 44.40 1:02.56 58.27
5 Zane Carney 54.34   59.81    Australia DNF 54.66 54.34 1:02.96 1:01.80
6 Dene Beardsley 53.55   1:00.54    New Zealand 1:00.93 53.55 1:00.25 1:00.44 1:04.47
7 Bryson Azzopardi 1:00.03   1:01.74    Australia 1:00.33 1:00.03 1:07.90 1:03.38 1:01.50
8 Tim Major 56.13   1:04.42    Australia 56.13 1:07.34 1:09.15 56.78 DNF
9 Richie Lim 54.58   1:04.60    Australia 1:09.72 54.58 1:13.18 1:01.55 1:02.53
10 Jason Kilbourn 1:00.33   1:05.15    Australia 1:05.30 1:06.52 1:05.65 1:04.50 1:00.33
11 Cameron Stollery 1:01.53   1:05.34    Australia 1:01.53 1:03.97 1:47.08 1:09.27 1:02.78
12 Alexandra Daryl Ariawan 1:13.15   1:16.97    Indonesia 1:13.15 1:20.16 1:13.68 1:25.96 1:17.06
13 Jarvis Jin 1:12.78   1:20.68    Australia 1:36.09 1:25.00 1:13.97 1:12.78 1:23.06
14 Yang Chen (陈扬) 1:18.55   1:21.86    China 1:18.55 1:28.00 1:22.88 1:23.78 1:18.91
15 Joshua Evely 1:21.36   1:25.92    Australia 1:42.15 1:21.36 1:31.06 1:21.80 1:24.90
16 Jack O'Mahony 1:19.78   1:27.74    Australia 1:43.86 1:21.28 1:41.41 1:19.78 1:20.53
17 Angus Hannelly 1:23.93   1:28.82    Australia 2:14.58 1:36.30 1:26.00 1:24.16 1:23.93
18 Duy Khuu 1:28.91   1:34.55    Australia 2:00.36 1:39.63 1:28.91 1:31.80 1:32.21
19 Hugo Adams 1:28.71   1:35.66    Australia 1:28.71 1:42.52 1:45.84 1:30.53 1:33.93
20 Monty Wain 1:18.56   1:36.78    Australia 1:57.68 1:53.16 1:34.47 1:22.72 1:18.56
21 Martin Henry 1:28.90   1:53.46    Australia DNF 1:50.02 1:41.78 2:08.58 1:28.90
22 Peter Thomas 1:57.47   2:10.54    Australia 2:06.63 1:57.47 2:25.47 1:59.52 2:42.16
23 Eddy Shao 2:13.81      Australia 2:26.53 2:13.81
24 Jack Wilton-King 2:38.05      Australia DNF 2:38.05
25 Steven Landman 2:57.34      Australia 2:57.34 DNF
26 Andrea Javier DNF      Australia DNF DNS
26 Mark Botros DNF      Australia DNF DNF
26 Soma Kondo DNF      Australia DNF DNF
  4x4x4 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 32.61   33.87    Australia 39.65 32.61 32.83 33.44 35.33
2 Jayden McNeill 39.16   42.78    Australia 47.21 45.75 39.16 39.72 42.88
3 Brock Hamann 50.13   55.63    Australia 55.03 58.36 55.06 56.81 50.13
4 Zane Carney 54.77   1:01.99    Australia 1:00.55 DNF 1:03.80 1:01.63 54.77
5 Bryson Azzopardi 51.80   1:04.18    Australia 51.80 1:07.81 1:01.25 1:03.47 1:19.81
6 Dene Beardsley 58.77   1:04.34    New Zealand 1:04.77 1:04.96 1:03.28 58.77 1:31.05
7 Jason Kilbourn 53.44   1:04.61    Australia 1:03.41 1:15.34 53.44 1:08.02 1:02.41
8 Kirt Protacio 53.65   1:05.00    Australia 1:06.66 1:08.18 1:00.15 1:12.16 53.65
9 Richie Lim 1:04.69   1:07.00    Australia 1:06.08 1:08.53 1:07.86 1:04.69 1:07.06
10 Tim Major 1:05.41   1:09.17    Australia 1:09.11 1:09.30 1:16.46 1:09.09 1:05.41
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 30.09   31.63    Australia 31.94 30.09 38.03 32.33 30.61
2 Jayden McNeill 41.05   45.44    Australia 46.22 44.97 45.13 47.05 41.05
3 Brock Hamann 48.78   51.96    Australia 58.08 52.46 48.78 52.11 51.30
4 Dene Beardsley 54.80   57.95    New Zealand 1:10.00 1:00.15 55.90 54.80 57.81
5 Zane Carney 56.33   1:02.29    Australia 1:05.02 1:00.63 1:07.18 1:01.22 56.33
6 Bryson Azzopardi 1:00.75   1:04.89    Australia 1:11.28 1:01.09 1:00.75 1:08.59 1:05.00
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 53.66   56.87   WR  Australia 57.63 53.66 55.06 57.91 DNF
2 Jayden McNeill 1:29.88   1:32.14    Australia 1:33.97 1:29.88 1:30.50 1:31.94 1:36.40
3 Dene Beardsley 1:26.44   1:33.76    New Zealand 1:36.11 1:39.36 1:36.00 1:29.18 1:26.44
4 Brock Hamann 1:30.71   1:34.95    Australia 2:02.11 1:37.33 1:34.94 1:30.71 1:32.59
5 Bryson Azzopardi 1:36.59   1:44.93    Australia 1:37.33 1:51.00 DNF 1:36.59 1:46.46
6 Jason Kilbourn 1:49.43   1:55.76    Australia 1:57.90 2:01.31 1:49.43 1:52.93 1:56.46
7 Joshua Evely 1:46.53   1:56.56    Australia 1:57.16 1:49.18 2:03.34 1:46.53 2:05.36
8 Kirt Protacio 1:56.93   2:24.08    Australia 2:08.50 2:37.13 2:26.61 2:48.03 1:56.93
9 Tim Major 2:16.88   2:24.34    Australia 2:25.33 2:19.22 2:34.11 2:16.88 2:28.46
10 Cameron Stollery 2:21.91   2:29.09    Australia 2:42.91 2:26.56 2:21.91 2:36.27 2:24.44
11 Jack O'Mahony 2:26.50   2:33.87    Australia 2:40.43 2:29.65 2:26.50 2:37.19 2:34.78
12 Hugo Adams 2:29.44   2:35.66    Australia 2:41.09 2:35.63 2:29.44 2:30.27 2:50.61
13 Yang Chen (陈扬) 2:30.72   2:44.57    China 2:45.15 2:34.69 3:29.91 2:30.72 2:53.86
14 Angus Hannelly 2:31.25   3:08.16    Australia 3:14.81 2:56.38 3:30.55 2:31.25 3:13.28
15 Jarvis Jin 2:39.15   3:11.74    Australia 3:10.02 2:54.94 3:30.27 3:35.44 2:39.15
16 Martin Henry 2:28.47   3:14.42    Australia 2:55.68 3:29.03 DNF 3:18.55 2:28.47
17 Soma Kondo DNF      Australia DNF DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 50.50   WR 58.85    Australia 1:04.38 50.50 56.75 56.65 1:03.15
2 Jayden McNeill 1:22.96   1:29.47    Australia 1:30.77 1:22.96 1:30.40 1:27.25 1:36.50
3 Brock Hamann 1:26.19   1:31.37    Australia 1:26.19 1:33.58 1:27.31 1:36.13 1:33.21
4 Dene Beardsley 1:33.90   1:39.70    New Zealand 1:41.80 1:33.90 1:43.41 1:33.90 1:51.83
5 Bryson Azzopardi 1:29.72   1:39.91    Australia 1:34.43 1:50.44 1:40.33 1:44.96 1:29.72
6 Jason Kilbourn 1:49.65   1:58.35    Australia 1:57.30 1:49.65 1:53.72 2:04.03 2:32.88
  6x6x6 Cube   Combined First round   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:52.84   OcR 2:00.78   OcR  Australia 1:56.56 2:12.94 1:52.84
2 Brock Hamann 2:47.71   2:55.54    Australia 2:54.00 2:47.71 3:04.91
3 Dene Beardsley 2:57.46   3:01.46    New Zealand 2:57.46 3:06.08 3:00.83
4 Jayden McNeill 2:58.88   3:01.52    Australia 3:00.46 3:05.21 2:58.88
5 Bryson Azzopardi 3:15.02   3:32.18    Australia 3:46.65 3:34.88 3:15.02
6 Joshua Evely 3:40.25   3:48.35    Australia 3:40.25 3:45.56 3:59.25
7 Jason Kilbourn 4:17.69      Australia 4:17.69
8 Yang Chen (陈扬) 4:20.56      China 4:20.56
9 Cameron Stollery 5:20.86      Australia 5:20.86
10 Jack O'Mahony 5:30.18      Australia 5:30.18
11 Kirt Protacio 6:11.08      Australia 6:11.08
12 Martin Henry DNF      Australia DNF
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:57.58   2:03.28    Australia 2:13.88 1:58.38 1:57.58
2 Dene Beardsley 2:42.94   2:47.19   NR  New Zealand 2:53.69 2:42.94 2:44.93
3 Jayden McNeill 2:44.34   2:53.53    Australia 2:44.34 2:53.97 3:02.28
4 Brock Hamann 3:00.90   3:06.83    Australia 3:16.80 3:00.90 3:02.80
  7x7x7 Cube   Combined First round   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2:46.90   OcR 2:55.54   OcR  Australia 3:05.06 2:46.90 2:54.65
2 Brock Hamann 4:16.41   4:37.69    Australia 4:45.06 4:51.59 4:16.41
3 Jayden McNeill 4:33.55   4:38.01    Australia 4:35.69 4:33.55 4:44.80
4 Dene Beardsley 4:29.40   4:40.28    New Zealand 4:55.06 4:36.38 4:29.40
5 Bryson Azzopardi 5:08.18   5:16.08    Australia 5:23.47 5:16.59 5:08.18
6 Joshua Evely 5:17.83   5:32.94    Australia 5:32.16 5:17.83 5:48.83
7 Yang Chen (陈扬) 5:34.38   5:41.62    China 5:34.38 5:56.03 5:34.44
8 Jack O'Mahony 8:06.96      Australia 8:06.96
9 Martin Henry 9:13.15      Australia 9:13.15
10 Cameron Stollery DNF      Australia DNF
  7x7x7 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2:42.44   OcR 2:52.09   WR  Australia 2:54.27 2:42.44 2:59.55
2 Dene Beardsley 4:00.86   NR 4:20.33   NR  New Zealand 4:30.75 4:00.86 4:29.38
3 Brock Hamann 4:23.52   4:30.22    Australia 4:23.52 4:27.33 4:39.80
4 Jayden McNeill 4:17.27   4:37.00    Australia 4:53.28 4:17.27 4:40.46
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zane Carney 39.50   DNF    Australia DNF DNF 39.50
2 Feliks Zemdegs 46.43   DNF    Australia DNF 46.43 DNF
3 Brock Hamann 1:55.93   DNF    Australia DNF 1:55.93 DNF
4 Monty Wain 2:30.55   DNF    Australia DNF DNF 2:30.55
5 Alexandra Daryl Ariawan 2:59.55   DNF    Indonesia DNF 2:59.55 DNF
6 Bryson Azzopardi 3:47.47   DNF    Australia DNF 3:47.47 DNS
7 Ben Woo 4:44.81   DNF    Australia DNF 4:49.15 4:44.81
8 Jayden McNeill 7:11.38   DNF    Australia 7:11.38 DNS DNS
9 Jack O'Mahony DNF   DNF    Australia DNF DNS DNS
9 Jarvis Jin DNF   DNF    Australia DNF DNF DNS
9 Jason Kilbourn DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
9 Kirt Protacio DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
9 Mark Botros DNF   DNF    Australia DNF DNF DNS
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 59.00   DNF    Australia DNF 1:02.97 59.00
2 Brock Hamann 2:07.72   DNF    Australia DNF 2:07.72 DNF
3 Bryson Azzopardi 3:18.06   DNF    Australia 3:18.06 DNF DNF
4 Alexandra Daryl Ariawan DNF   DNF    Indonesia DNF DNF DNF
4 Monty Wain DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
4 Zane Carney DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 35      Australia 35
2 Tim Major 39      Australia 39
3 Jason Kilbourn 40      Australia 40
4 Ben Woo 43      Australia 43
5 Kirt Protacio 50      Australia 50
6 Monty Wain 55      Australia 55
7 Jack Wilton-King 57      Australia 57
8 Jarvis Jin 62      Australia 62
9 Angus Hannelly DNF      Australia DNF
9 Cameron Stollery DNF      Australia DNF
9 Martin Henry DNF      Australia DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 13.93   15.00    Australia 17.84 13.93 14.66 15.66 14.69
2 Jayden McNeill 14.31   16.04    Australia 15.69 16.06 14.31 18.28 16.36
3 Kirt Protacio 22.77   23.87    Australia 22.77 25.56 23.03 24.40 24.18
4 Cameron Stollery 22.68   24.66    Australia 22.90 29.09 24.78 26.30 22.68
5 Brock Hamann 23.80   25.33    Australia 30.27 24.21 23.80 27.55 24.22
6 Tim Major 25.63   26.82    Australia 27.02 26.50 25.63 26.93 29.68
7 Jason Kilbourn 26.77   28.94    Australia 26.77 28.34 29.44 29.43 29.06
8 Bryson Azzopardi 19.88   29.39    Australia 32.40 19.88 29.61 26.15 33.28
9 Tim McMahon 24.93   30.74    Australia 25.55 48.56 32.38 34.30 24.93
10 Dene Beardsley 24.18   31.67    New Zealand 34.50 24.18 31.53 39.46 28.97
11 Ben Woo 23.90   31.75    Australia 29.83 35.80 39.02 29.63 23.90
12 Richie Lim 25.43   32.01    Australia 25.43 29.71 DNF 35.11 31.21
13 Duy Khuu 28.21   33.48    Australia 28.96 49.88 34.00 28.21 37.47
14 Jack O'Mahony 31.27   34.41    Australia 36.56 38.27 31.27 33.56 33.11
15 Zane Carney 28.18   35.29    Australia 28.18 38.80 32.84 35.44 37.58
16 Jarvis Jin 29.05   40.59    Australia 40.68 47.63 49.25 33.46 29.05
17 Yang Chen (陈扬) 29.81   40.61    China 29.81 45.34 34.78 46.18 41.71
18 Eddy Shao 34.27   40.81    Australia 44.28 38.58 34.27 44.86 39.58
19 Peter Thomas 40.56   46.61    Australia 50.19 40.56 1:07.94 47.90 41.75
20 Hugo Adams 43.16   46.71    Australia 43.16 46.83 43.78 49.53 1:02.61
21 Joshua Evely 36.03   49.10    Australia 49.84 49.75 36.03 47.72 52.27
22 Jack Wilton-King 40.36   1:00.82    Australia 40.36 1:14.00 1:21.11 49.93 58.52
23 Angus Hannelly 51.97      Australia 54.09 51.97
24 Monty Wain 57.36      Australia 1:12.41 57.36
25 Mark Botros 1:07.69      Australia 1:07.69 1:08.34
26 Martin Henry DNF      Australia DNF DNF
26 Soma Kondo DNF      Australia DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 12.43   14.75    Australia 12.43 14.80 17.13 13.13 16.33
2 Jayden McNeill 16.05   16.89    Australia 16.22 18.56 16.05 17.08 17.38
3 Kirt Protacio 17.03   22.49    Australia 24.18 17.03 25.81 22.13 21.16
4 Cameron Stollery 21.65   26.21    Australia DNF 30.25 21.65 24.46 23.91
5 Jason Kilbourn 24.66   27.82    Australia 24.66 40.28 31.56 26.71 25.18
6 Brock Hamann 22.30   28.21    Australia 22.30 23.11 34.19 45.55 27.34
7 Richie Lim 25.84   28.72    Australia DNF 25.94 30.65 29.56 25.84
8 Ben Woo 26.59   28.83    Australia 30.52 28.34 28.44 26.59 29.72
9 Tim Major 26.28   29.68    Australia 33.86 26.28 29.13 32.65 27.27
10 Tim McMahon 28.33   31.57    Australia 35.46 30.47 28.77 35.83 28.33
11 Bryson Azzopardi 28.50   32.82    Australia 29.91 28.50 36.21 33.81 34.75
12 Dene Beardsley 27.91   35.71    New Zealand 35.08 36.16 46.16 35.88 27.91
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 11.97   14.31    Australia 11.97 14.47 19.21 15.19 13.27
2 Jayden McNeill 14.40   18.03    Australia 18.93 17.90 20.02 14.40 17.25
3 Brock Hamann 17.21   21.99    Australia 24.00 17.47 17.21 32.63 24.50
4 Kirt Protacio 20.78   24.34    Australia 27.31 27.75 21.22 20.78 24.50
5 Cameron Stollery 24.90   25.91    Australia 26.78 24.90 25.97 24.97 28.69
6 Jason Kilbourn 24.83   28.79    Australia 34.18 30.52 26.63 29.21 24.83
7 Richie Lim 25.18   31.45    Australia 31.36 31.72 31.27 37.27 25.18
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brock Hamann 10.09   11.73   OcR  Australia 11.55 10.09 12.28 11.36 14.21
2 Alexandra Daryl Ariawan 10.63   11.82    Indonesia 10.83 DNF 11.19 10.63 13.43
3 Bryson Azzopardi 16.75   18.44    Australia 17.55 19.46 22.00 16.75 18.30
4 Tim Major 15.72   19.93    Australia 15.72 17.52 DNF 21.81 20.46
5 Jayden McNeill 21.02   23.06    Australia DNF 22.33 23.75 21.02 23.09
6 Cameron Stollery 20.09   25.17    Australia 21.31 20.09 26.77 32.86 27.43
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 49.22   OcR 53.45   OcR  Australia 52.83 54.61 49.22 52.91 58.02
2 Richie Lim 1:05.84   1:09.19    Australia 1:11.38 1:05.84 1:14.52 1:07.93 1:08.25
3 Jayden McNeill 1:18.93   1:21.57    Australia 1:23.03 1:18.93 1:24.34 1:20.34 1:21.33
4 Alexandra Daryl Ariawan 1:33.86   1:48.39    Indonesia 1:37.43 1:56.11 2:02.71 1:33.86 1:51.63
5 Eddy Shao 1:49.25   1:56.54    Australia 2:01.75 2:24.66 1:54.00 1:53.86 1:49.25
6 Dene Beardsley 1:53.52   2:08.03    New Zealand 2:04.30 2:18.91 2:00.88 1:53.52 2:43.80
7 Jason Kilbourn 1:52.66   2:09.45    Australia 2:19.86 2:22.77 1:52.66 2:02.96 2:05.53
8 Monty Wain 2:03.88   2:16.62    Australia 2:11.53 2:24.02 2:03.88 2:14.30 2:30.44
9 Bryson Azzopardi 2:03.63   2:21.37    Australia 2:19.59 2:26.16 2:03.63 2:26.58 2:18.36
10 Zane Carney 2:07.77   2:31.74    Australia 2:39.16 2:28.21 2:34.11 2:32.91 2:07.77
11 Joshua Evely 3:09.13      Australia 3:15.03 3:09.13
12 Kirt Protacio 3:15.06      Australia 3:15.06 3:39.90
13 Duy Khuu 3:17.97      Australia 3:30.27 3:17.97
14 Angus Hannelly 3:28.96      Australia 3:54.97 3:28.96
15 Cameron Stollery 3:54.69      Australia 3:54.69 DNF
16 Martin Henry 4:28.63      Australia 4:28.63 DNF
17 Jack O'Mahony 4:36.41      Australia 4:36.41 DNF
18 Jason Hurnall DNF      Australia DNF DNF
18 Soma Kondo DNF      Australia DNF DNF
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tim Major 3.84   4.96   OcR  Australia 4.52 3.84 4.86 5.50 8.61
2 Jayden McNeill 3.44   5.80    Australia 5.56 3.44 5.41 6.46 6.44
3 Feliks Zemdegs 4.05   6.08    Australia 4.05 12.84 5.46 6.47 6.31
4 Alexandra Daryl Ariawan 6.13   6.71    Indonesia 6.86 6.13 6.83 12.61 6.44
5 Jason Kilbourn 4.91   6.87    Australia 4.91 6.27 8.30 12.22 6.03
6 Richie Lim 4.65   6.90    Australia 5.91 4.65 5.88 9.28 8.90
7 Cameron Stollery 5.18   7.66    Australia 6.72 5.18 7.02 10.90 9.25
8 Bryson Azzopardi 4.88   9.23    Australia 4.88 5.03 11.22 11.43 12.21
9 Monty Wain 7.16   10.22    Australia 9.93 12.09 18.60 8.63 7.16
10 Hugo Adams 6.00   10.71    Australia 12.09 10.71 22.27 6.00 9.33
11 Martin Henry 6.44   11.06    Australia 6.44 11.55 DNF 9.59 12.03
12 Joshua Evely 8.18   11.14    Australia 8.18 10.78 25.40 10.18 12.46
13 Kirt Protacio 7.41   11.76    Australia 12.55 7.41 10.46 12.27 17.13
14 Dene Beardsley 6.97   12.65    New Zealand 13.46 10.41 14.08 15.03 6.97
15 Angus Hannelly 10.44   13.67    Australia 11.19 DNF 17.47 12.34 10.44
16 Emre Cayir 14.72   17.23    Australia 18.61 16.77 14.72 21.15 16.31
17 Jack O'Mahony 14.52   17.99    Australia 16.40 18.93 18.65 20.15 14.52
18 Jack Wilton-King 14.83   18.74    Australia 14.83 20.96 20.86 20.28 15.08
19 Jarvis Jin 15.28   19.18    Australia 20.65 21.00 15.28 25.93 15.90
20 Eddy Shao 8.25   20.46    Australia 24.13 8.25 22.38 21.09 17.91
21 Kye Lister 15.53   21.34    Australia 15.53 18.68 26.22 49.97 19.13
22 Soma Kondo 11.72   22.66    Australia 21.97 11.72 23.16 30.34 22.84
23 William Rice 19.90   27.93    Australia 27.28 32.36 19.90 1:18.30 24.16
24 Claudia Strehar 23.28   30.57    Australia 37.00 DNF 26.96 23.28 27.75
25 Jacob Jones 17.55   32.61    Australia 32.61 1:09.55 23.03 17.55 42.19
26 Steven Landman 17.68   34.21    Australia 23.88 43.65 47.71 35.09 17.68
27 Andrea Javier 25.22   41.21    Australia 54.18 34.80 53.50 25.22 35.33
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 4.72   5.58    Australia 4.72 5.58 5.40 5.77 7.46
2 Tim Major 4.52   5.75    Australia 4.52 7.66 5.78 5.18 6.28
3 Feliks Zemdegs 5.22   5.82    Australia 5.22 5.40 6.80 6.00 6.05
4 Jason Kilbourn 4.19   5.84    Australia 7.19 5.28 8.69 4.19 5.05
5 Alexandra Daryl Ariawan 5.78   6.26    Indonesia 6.03 6.13 6.63 6.77 5.78
6 Richie Lim 5.90   6.78    Australia 7.15 6.81 6.38 7.53 5.90
7 Cameron Stollery 5.49   8.33    Australia 9.18 9.71 8.28 7.52 5.49
8 Bryson Azzopardi 11.38   19.45    Australia 11.81 11.38 38.38 29.33 17.21
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 27.83   34.71    Australia 38.13 46.16 29.81 27.83 36.19
2 Jason Kilbourn 34.88   39.00    Australia 43.52 37.69 34.88 35.80 DNF
3 Alexandra Daryl Ariawan 23.77   39.46    Indonesia 23.77 DNF 27.13 45.84 45.41
4 Richie Lim 45.27   1:30.31    Australia DNF 1:14.91 45.27 2:07.76 1:08.27
5 Jason Hurnall 1:27.75   1:44.01    Australia 1:45.77 1:27.75 1:32.40 2:07.09 1:53.86
6 Cameron Stollery 1:17.96   2:29.82    Australia 3:02.05 1:17.96 1:27.88 2:59.53 DNF
7 Angus Hannelly 1:10.72   DNF    Australia DNF 1:10.72 1:21.91 DNF 1:42.15
8 Soma Kondo DNF      Australia DNF DNF
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brock Hamann DNF      Australia DNF DNF DNS
1 Bryson Azzopardi DNF      Australia DNF DNS DNS
1 Feliks Zemdegs DNF      Australia DNF DNF DNF
1 Zane Carney DNF      Australia DNF DNS DNS
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brock Hamann DNF      Australia DNF DNF DNF
1 Feliks Zemdegs DNF      Australia DNF DNF DNS
1 Zane Carney DNF      Australia DNF DNS DNS
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5/6 27:34      Australia 5/6 27:34 DNS
2 Zane Carney 2/3 4:58      Australia 2/3 4:58 DNF
3 Brock Hamann 4/7 52:51      Australia 4/7 52:51 DNS
4 Bryson Azzopardi DNF      Australia DNF DNF
4 Tim Major DNF      Australia DNF DNF
Alexandra Daryl Ariawan    Indonesia
Alexandra Daryl Ariawan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 14.97   20.86   22.81 21.52 20.15 14.97 20.91
First round 21 18.05   19.98   21.55 18.05 18.13 20.25 22.05
2x2x2 Cube First round 17 5.53   6.97   5.53 6.65 7.27 17.65 7.00
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:13.15   1:16.97   1:13.15 1:20.16 1:13.68 1:25.96 1:17.06
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 5 2:59.55   DNF   DNF 2:59.55 DNF
Rubik's Clock Final 2 10.63   11.82   10.83 DNF 11.19 10.63 13.43
Megaminx Combined Final 4 1:33.86   1:48.39   1:37.43 1:56.11 2:02.71 1:33.86 1:51.63
Pyraminx Final 5 5.78   6.26   6.03 6.13 6.63 6.77 5.78
First round 4 6.13   6.71   6.86 6.13 6.83 12.61 6.44
Square-1 Combined Final 3 23.77   39.46   23.77 DNF 27.13 45.84 45.41
Andrea Javier    Australia
Andrea Javier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 29.21   32.01   30.11 34.33 1:00.38 31.58 29.21
2x2x2 Cube First round 33 7.15   20.50   22.56 23.63 17.25 21.68 7.15
4x4x4 Cube Combined First round 26 DNF     DNF DNS
Pyraminx First round 27 25.22   41.21   54.18 34.80 53.50 25.22 35.33
Andrew Baky    Australia
Andrew Baky
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 35.38   52.72   35.38 1:04.30 50.80 43.05 DNF
Angus Hannelly    Australia
Angus Hannelly
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 18.03   19.93   22.34 18.03 19.77 20.41 19.61
First round 16 9.86   17.44   20.25 17.15 14.91 9.86 20.61
2x2x2 Cube Second round 14 5.30   5.98   5.81 9.02 6.18 5.96 5.30
First round 14 4.94   6.13   5.65 6.93 6.56 6.18 4.94
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:23.93   1:28.82   2:14.58 1:36.30 1:26.00 1:24.16 1:23.93
5x5x5 Cube Combined First round 14 2:31.25   3:08.16   3:14.81 2:56.38 3:30.55 2:31.25 3:13.28
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 51.97     54.09 51.97
Megaminx Combined Final 14 3:28.96     3:54.97 3:28.96
Pyraminx First round 15 10.44   13.67   11.19 DNF 17.47 12.34 10.44
Square-1 Combined Final 7 1:10.72   DNF   DNF 1:10.72 1:21.91 DNF 1:42.15
Ben Hamilton    Australia
Ben Hamilton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 52.11   59.56   1:02.38 56.38 52.11 1:11.50 59.91
2x2x2 Cube First round 37 21.46   30.20   DNF 21.46 23.43 32.68 34.50
Ben Woo    Australia
Ben Woo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 15.22   16.47   15.97 15.22 15.58 DNF 17.86
Second round 8 13.53   14.17   13.53 14.84 16.16 13.66 14.02
First round 9 14.78   15.51   18.69 14.78 15.40 15.91 15.21
2x2x2 Cube Second round 16 2.93   11.64   26.28 21.31 8.18 5.43 2.93
First round 11 4.83   5.73   6.86 DNF 4.84 4.83 5.50
3x3x3 Blindfolded First round 7 4:44.81   DNF   DNF 4:49.15 4:44.81
3x3x3 Fewest Moves Final 4 43     43
3x3x3 One-Handed Second round 8 26.59   28.83   30.52 28.34 28.44 26.59 29.72
Combined First round 11 23.90   31.75   29.83 35.80 39.02 29.63 23.90
Brock Hamann    Australia
Brock Hamann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.88   12.65   10.88 12.93 13.31 11.72 15.68
Second round 5 10.22   12.70   12.52 10.22 12.30 16.59 13.28
First round 4 11.15   12.44   12.91 11.81 13.46 11.15 12.59
2x2x2 Cube Final 4 3.38   3.73   5.00 3.38 3.91 3.59 3.69
Second round 4 3.27   4.24   4.38 7.03 4.40 3.27 3.93
First round 4 3.83   4.38   3.97 5.53 5.21 3.97 3.83
4x4x4 Cube Final 3 48.78   51.96   58.08 52.46 48.78 52.11 51.30
Second round 3 50.13   55.63   55.03 58.36 55.06 56.81 50.13
Combined First round 3 45.96   49.07   45.96 51.91 58.77 48.56 46.75
5x5x5 Cube Final 3 1:26.19   1:31.37   1:26.19 1:33.58 1:27.31 1:36.13 1:33.21
Combined First round 4 1:30.71   1:34.95   2:02.11 1:37.33 1:34.94 1:30.71 1:32.59
6x6x6 Cube Final 4 3:00.90   3:06.83   3:16.80 3:00.90 3:02.80
Combined First round 2 2:47.71   2:55.54   2:54.00 2:47.71 3:04.91
7x7x7 Cube Final 3 4:23.52   4:30.22   4:23.52 4:27.33 4:39.80
Combined First round 2 4:16.41   4:37.69   4:45.06 4:51.59 4:16.41
3x3x3 Blindfolded Final 2 2:07.72   DNF   DNF 2:07.72 DNF
First round 3 1:55.93   DNF   DNF 1:55.93 DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 17.21   21.99   24.00 17.47 17.21 32.63 24.50
Second round 6 22.30   28.21   22.30 23.11 34.19 45.55 27.34
Combined First round 5 23.80   25.33   30.27 24.21 23.80 27.55 24.22
Rubik's Clock Final 1 10.09   11.73   OcR 11.55 10.09 12.28 11.36 14.21
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNS
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 3 4/7 52:51     4/7 52:51 DNS
Bryson Azzopardi    Australia
Bryson Azzopardi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 13.90   16.32   15.50 13.90 15.68 17.93 17.78
First round 10 13.78   15.65   20.56 15.02 14.31 13.78 17.61
2x2x2 Cube Final 5 4.15   5.30   4.59 11.88 4.77 6.53 4.15
Second round 6 3.88   4.47   4.72 4.52 3.88 4.18 DNF
First round 8 4.71   5.40   5.41 4.71 5.09 7.22 5.69
4x4x4 Cube Final 6 1:00.75   1:04.89   1:11.28 1:01.09 1:00.75 1:08.59 1:05.00
Second round 5 51.80   1:04.18   51.80 1:07.81 1:01.25 1:03.47 1:19.81
Combined First round 7 1:00.03   1:01.74   1:00.33 1:00.03 1:07.90 1:03.38 1:01.50
5x5x5 Cube Final 5 1:29.72   1:39.91   1:34.43 1:50.44 1:40.33 1:44.96 1:29.72
Combined First round 5 1:36.59   1:44.93   1:37.33 1:51.00 DNF 1:36.59 1:46.46
6x6x6 Cube Combined First round 5 3:15.02   3:32.18   3:46.65 3:34.88 3:15.02
7x7x7 Cube Combined First round 5 5:08.18   5:16.08   5:23.47 5:16.59 5:08.18
3x3x3 Blindfolded Final 3 3:18.06   DNF   3:18.06 DNF DNF
First round 6 3:47.47   DNF   DNF 3:47.47 DNS
3x3x3 One-Handed Second round 11 28.50   32.82   29.91 28.50 36.21 33.81 34.75
Combined First round 8 19.88   29.39   32.40 19.88 29.61 26.15 33.28
Rubik's Clock Final 3 16.75   18.44   17.55 19.46 22.00 16.75 18.30
Megaminx Combined Final 9 2:03.63   2:21.37   2:19.59 2:26.16 2:03.63 2:26.58 2:18.36
Pyraminx Final 8 11.38   19.45   11.81 11.38 38.38 29.33 17.21
First round 8 4.88   9.23   4.88 5.03 11.22 11.43 12.21
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNS DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 4 DNF     DNF DNF
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.77   11.64   10.86 11.91 12.15 15.65 10.77
Second round 3 10.97   11.59   10.97 11.83 12.84 11.05 11.90
First round 5 12.56   12.81   12.71 12.56 12.84 12.88 14.05
2x2x2 Cube Final 1 1.75   2.57   4.30 3.22 2.34 2.16 1.75
Second round 1 1.94   2.22   2.41 2.08 2.59 1.94 2.16
First round 1 1.88   2.42   1.88 2.71 2.22 2.33 2.72
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:01.53   1:05.34   1:01.53 1:03.97 1:47.08 1:09.27 1:02.78
5x5x5 Cube Combined First round 10 2:21.91   2:29.09   2:42.91 2:26.56 2:21.91 2:36.27 2:24.44
6x6x6 Cube Combined First round 9 5:20.86     5:20.86
7x7x7 Cube Combined First round 10 DNF     DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 24.90   25.91   26.78 24.90 25.97 24.97 28.69
Second round 4 21.65   26.21   DNF 30.25 21.65 24.46 23.91
Combined First round 4 22.68   24.66   22.90 29.09 24.78 26.30 22.68
Rubik's Clock Final 6 20.09   25.17   21.31 20.09 26.77 32.86 27.43
Megaminx Combined Final 15 3:54.69     3:54.69 DNF
Pyraminx Final 7 5.49   8.33   9.18 9.71 8.28 7.52 5.49
First round 7 5.18   7.66   6.72 5.18 7.02 10.90 9.25
Square-1 Combined Final 6 1:17.96   2:29.82   3:02.05 1:17.96 1:27.88 2:59.53 DNF
Claudia Strehar    Australia
Claudia Strehar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 1:05.72   1:09.37   1:13.28 1:25.38 1:05.72 1:06.71 1:08.11
2x2x2 Cube First round 35 14.16   23.29   27.28 26.66 15.94 30.43 14.16
Pyraminx First round 24 23.28   30.57   37.00 DNF 26.96 23.28 27.75
Daniella Gaspari    Australia
Daniella Gaspari
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 1:03.83   1:22.10   1:19.18 1:24.68 1:22.43 1:03.83 1:25.63
David Cortes    Colombia
David Cortes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 18.84   24.32   25.97 18.84 22.84 24.15 26.90
First round 28 25.03   26.63   28.50 39.44 25.50 25.03 25.88
2x2x2 Cube First round 22 6.56   9.49   10.16 11.71 8.47 6.56 9.84
Dene Beardsley    New Zealand
Dene Beardsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 12.56   14.61   12.56 14.68 15.80 14.08 15.08
First round 12 13.31   15.80   17.68 15.13 18.88 14.58 13.31
4x4x4 Cube Final 4 54.80   57.95   1:10.00 1:00.15 55.90 54.80 57.81
Second round 6 58.77   1:04.34   1:04.77 1:04.96 1:03.28 58.77 1:31.05
Combined First round 6 53.55   1:00.54   1:00.93 53.55 1:00.25 1:00.44 1:04.47
5x5x5 Cube Final 4 1:33.90   1:39.70   1:41.80 1:33.90 1:43.41 1:33.90 1:51.83
Combined First round 3 1:26.44   1:33.76   1:36.11 1:39.36 1:36.00 1:29.18 1:26.44
6x6x6 Cube Final 2 2:42.94   2:47.19   NR 2:53.69 2:42.94 2:44.93
Combined First round 3 2:57.46   3:01.46   2:57.46 3:06.08 3:00.83
7x7x7 Cube Final 2 4:00.86   NR 4:20.33   NR 4:30.75 4:00.86 4:29.38
Combined First round 4 4:29.40   4:40.28   4:55.06 4:36.38 4:29.40
3x3x3 One-Handed Second round 12 27.91   35.71   35.08 36.16 46.16 35.88 27.91
Combined First round 10 24.18   31.67   34.50 24.18 31.53 39.46 28.97
Megaminx Combined Final 6 1:53.52   2:08.03   2:04.30 2:18.91 2:00.88 1:53.52 2:43.80
Pyraminx First round 14 6.97   12.65   13.46 10.41 14.08 15.03 6.97
Duy Khuu    Australia
Duy Khuu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 13.13   13.87   13.75 13.13 17.93 14.22 13.65
Second round 7 12.41   14.06   12.41 12.71 14.81 14.66 16.16
First round 6 11.36   13.44   14.30 12.00 14.02 11.36 15.83
2x2x2 Cube Final 8 4.28   6.91   5.71 4.28 7.25 7.77 8.11
Second round 8 3.91   4.78   3.91 4.08 5.83 4.44 6.61
First round 12 4.84   5.83   5.68 4.84 9.66 5.53 6.27
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:28.91   1:34.55   2:00.36 1:39.63 1:28.91 1:31.80 1:32.21
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 28.21   33.48   28.96 49.88 34.00 28.21 37.47
Megaminx Combined Final 13 3:17.97     3:30.27 3:17.97
Eddy Shao    Australia
Eddy Shao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 19.44   21.23   28.02 19.44 21.40 20.40 21.90
First round 22 16.63   21.39   20.38 16.63 40.96 23.19 20.59
2x2x2 Cube First round 19 4.88   8.01   9.22 7.02 4.88 8.69 8.33
4x4x4 Cube Combined First round 23 2:13.81     2:26.53 2:13.81
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 34.27   40.81   44.28 38.58 34.27 44.86 39.58
Megaminx Combined Final 5 1:49.25   1:56.54   2:01.75 2:24.66 1:54.00 1:53.86 1:49.25
Pyraminx First round 20 8.25   20.46   24.13 8.25 22.38 21.09 17.91
Emre Cayir    Australia
Emre Cayir
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 38.81   41.31   42.21 49.43 41.28 38.81 40.44
2x2x2 Cube First round 34 13.11   23.19   19.34 DNF 34.77 15.46 13.11
Pyraminx First round 16 14.72   17.23   18.61 16.77 14.72 21.15 16.31
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 6.56   8.65   8.13 DNF 8.09 9.72 6.56
Second round 1 6.18   7.49   WR 7.59 7.71 7.68 7.21 6.18
First round 1 6.56   7.88   6.56 8.97 7.77 7.83 8.05
2x2x2 Cube Final 3 2.34   3.00   2.96 3.41 3.38 2.65 2.34
Second round 2 1.83   2.31   2.41 1.88 2.65 5.09 1.83
First round 2 2.09   2.48   2.69 2.09 2.15 4.91 2.61
4x4x4 Cube Final 1 30.09   31.63   31.94 30.09 38.03 32.33 30.61
Second round 1 32.61   33.87   39.65 32.61 32.83 33.44 35.33
Combined First round 1 29.59   32.22   34.50 29.59 32.46 30.31 33.88
5x5x5 Cube Final 1 50.50   WR 58.85   1:04.38 50.50 56.75 56.65 1:03.15
Combined First round 1 53.66   56.87   WR 57.63 53.66 55.06 57.91 DNF
6x6x6 Cube Final 1 1:57.58   2:03.28   2:13.88 1:58.38 1:57.58
Combined First round 1 1:52.84   OcR 2:00.78   OcR 1:56.56 2:12.94 1:52.84
7x7x7 Cube Final 1 2:42.44   OcR 2:52.09   WR 2:54.27 2:42.44 2:59.55
Combined First round 1 2:46.90   OcR 2:55.54   OcR 3:05.06 2:46.90 2:54.65
3x3x3 Blindfolded Final 1 59.00   DNF   DNF 1:02.97 59.00
First round 2 46.43   DNF   DNF 46.43 DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 11.97   14.31   11.97 14.47 19.21 15.19 13.27
Second round 1 12.43   14.75   12.43 14.80 17.13 13.13 16.33
Combined First round 1 13.93   15.00   17.84 13.93 14.66 15.66 14.69
Megaminx Combined Final 1 49.22   OcR 53.45   OcR 52.83 54.61 49.22 52.91 58.02
Pyraminx Final 3 5.22   5.82   5.22 5.40 6.80 6.00 6.05
First round 3 4.05   6.08   4.05 12.84 5.46 6.47 6.31
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 1 5/6 27:34     5/6 27:34 DNS
Grant Lian    China
Grant Lian
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 22.40   24.82   36.34 24.15 25.02 25.28 22.40
First round 30 22.83   28.55   26.63 44.47 22.83 26.81 32.21
Hugo Adams    Australia
Hugo Adams
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 18.81   22.69   18.81 25.43 26.11 21.84 20.81
First round 20 15.61   19.51   17.75 15.61 22.21 21.41 19.38
2x2x2 Cube Second round 13 4.18   5.64   6.00 5.80 5.28 4.18 5.83
First round 10 4.56   5.69   6.28 5.77 6.18 4.56 5.13
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:28.71   1:35.66   1:28.71 1:42.52 1:45.84 1:30.53 1:33.93
5x5x5 Cube Combined First round 12 2:29.44   2:35.66   2:41.09 2:35.63 2:29.44 2:30.27 2:50.61
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 43.16   46.71   43.16 46.83 43.78 49.53 1:02.61
Pyraminx First round 10 6.00   10.71   12.09 10.71 22.27 6.00 9.33
Jack O'Mahony    Australia
Jack O'Mahony
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 11.80   14.51   16.40 13.30 13.83 11.80 17.03
First round 14 13.84   16.65   20.05 13.84 19.28 14.83 15.84
2x2x2 Cube Second round 11 4.18   5.10   4.18 5.90 5.68 4.38 5.25
First round 5 3.56   4.58   4.31 5.18 4.63 3.56 4.80
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:19.78   1:27.74   1:43.86 1:21.28 1:41.41 1:19.78 1:20.53
5x5x5 Cube Combined First round 11 2:26.50   2:33.87   2:40.43 2:29.65 2:26.50 2:37.19 2:34.78
6x6x6 Cube Combined First round 10 5:30.18     5:30.18
7x7x7 Cube Combined First round 8 8:06.96     8:06.96
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 31.27   34.41   36.56 38.27 31.27 33.56 33.11
Megaminx Combined Final 17 4:36.41     4:36.41 DNF
Pyraminx First round 17 14.52   17.99   16.40 18.93 18.65 20.15 14.52
Jack Wilton-King    Australia
Jack Wilton-King
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 19.80   26.25   23.59 30.05 28.58 26.58 19.80
First round 29 18.03   26.81   32.11 18.03 26.31 25.94 28.18
2x2x2 Cube First round 25 7.30   11.56   11.93 11.90 12.58 10.84 7.30
4x4x4 Cube Combined First round 24 2:38.05     DNF 2:38.05
3x3x3 Fewest Moves Final 7 57     57
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 40.36   1:00.82   40.36 1:14.00 1:21.11 49.93 58.52
Pyraminx First round 18 14.83   18.74   14.83 20.96 20.86 20.28 15.08
Jacob Jones    Australia
Jacob Jones
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 1:01.84   1:09.58   1:12.40 1:01.84 1:04.19 1:42.70 1:12.15
2x2x2 Cube First round 28 11.97   14.57   11.97 12.81 15.53 15.38 17.00
Pyraminx First round 25 17.55   32.61   32.61 1:09.55 23.03 17.55 42.19
Jarrad Duffy    Australia
Jarrad Duffy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 44.75   51.06   1:00.09 44.75 46.06 47.03 DNF
2x2x2 Cube First round 31 15.44   17.25   DNF 19.66 15.44 16.08 16.02
Jarvis Jin    Australia
Jarvis Jin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 12.43   14.74   12.43 17.83 14.71 13.96 15.56
First round 11 12.43   15.70   12.43 16.75 16.71 16.71 13.68
2x2x2 Cube Second round 15 6.22   6.64   7.31 6.30 6.31 9.81 6.22
First round 9 4.03   5.42   4.03 5.19 5.93 5.15 8.43
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:12.78   1:20.68   1:36.09 1:25.00 1:13.97 1:12.78 1:23.06
5x5x5 Cube Combined First round 15 2:39.15   3:11.74   3:10.02 2:54.94 3:30.27 3:35.44 2:39.15
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 8 62     62
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 29.05   40.59   40.68 47.63 49.25 33.46 29.05
Pyraminx First round 19 15.28   19.18   20.65 21.00 15.28 25.93 15.90
Jason Hurnall    Australia
Jason Hurnall
Event Round Place Best Average Result Details
Megaminx Combined Final 18 DNF     DNF DNF
Square-1 Combined Final 5 1:27.75   1:44.01   1:45.77 1:27.75 1:32.40 2:07.09 1:53.86
Jason Kilbourn    Australia
Jason Kilbourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 13.28   15.09   13.28 14.71 15.30 15.25 15.55
First round 13 14.34   16.29   16.36 15.69 16.83 17.03 14.34
2x2x2 Cube Second round 9 4.50   5.07   4.50 5.63 6.13 4.56 5.02
First round 15 4.30   6.19   4.30 5.44 7.11 9.46 6.03
4x4x4 Cube Second round 7 53.44   1:04.61   1:03.41 1:15.34 53.44 1:08.02 1:02.41
Combined First round 10 1:00.33   1:05.15   1:05.30 1:06.52 1:05.65 1:04.50 1:00.33
5x5x5 Cube Final 6 1:49.65   1:58.35   1:57.30 1:49.65 1:53.72 2:04.03 2:32.88
Combined First round 6 1:49.43   1:55.76   1:57.90 2:01.31 1:49.43 1:52.93 1:56.46
6x6x6 Cube Combined First round 7 4:17.69     4:17.69
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 40     40
3x3x3 One-Handed Final 6 24.83   28.79   34.18 30.52 26.63 29.21 24.83
Second round 5 24.66   27.82   24.66 40.28 31.56 26.71 25.18
Combined First round 7 26.77   28.94   26.77 28.34 29.44 29.43 29.06
Megaminx Combined Final 7 1:52.66   2:09.45   2:19.86 2:22.77 1:52.66 2:02.96 2:05.53
Pyraminx Final 4 4.19   5.84   7.19 5.28 8.69 4.19 5.05
First round 5 4.91   6.87   4.91 6.27 8.30 12.22 6.03
Square-1 Combined Final 2 34.88   39.00   43.52 37.69 34.88 35.80 DNF
Jayden McNeill    Australia
Jayden McNeill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.25   11.37   12.41 14.09 10.30 10.25 11.40
Second round 2 9.81   11.42   13.53 9.81 11.18 12.25 10.84
First round 2 9.22   10.54   11.56 9.22 10.21 11.13 10.28
2x2x2 Cube Final 2 2.02   2.69   2.88 2.40 2.78 6.15 2.02
Second round 3 2.18   2.49   4.81 2.33 2.31 2.18 2.84
First round 3 2.21   2.60   2.30 2.21 DNF 2.21 3.30
4x4x4 Cube Final 2 41.05   45.44   46.22 44.97 45.13 47.05 41.05
Second round 2 39.16   42.78   47.21 45.75 39.16 39.72 42.88
Combined First round 2 40.00   44.20   48.40 42.46 52.53 41.75 40.00
5x5x5 Cube Final 2 1:22.96   1:29.47   1:30.77 1:22.96 1:30.40 1:27.25 1:36.50
Combined First round 2 1:29.88   1:32.14   1:33.97 1:29.88 1:30.50 1:31.94 1:36.40
6x6x6 Cube Final 3 2:44.34   2:53.53   2:44.34 2:53.97 3:02.28
Combined First round 4 2:58.88   3:01.52   3:00.46 3:05.21 2:58.88
7x7x7 Cube Final 4 4:17.27   4:37.00   4:53.28 4:17.27 4:40.46
Combined First round 3 4:33.55   4:38.01   4:35.69 4:33.55 4:44.80
3x3x3 Blindfolded First round 8 7:11.38   DNF   7:11.38 DNS DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 1 35     35
3x3x3 One-Handed Final 2 14.40   18.03   18.93 17.90 20.02 14.40 17.25
Second round 2 16.05   16.89   16.22 18.56 16.05 17.08 17.38
Combined First round 2 14.31   16.04   15.69 16.06 14.31 18.28 16.36
Rubik's Clock Final 5 21.02   23.06   DNF 22.33 23.75 21.02 23.09
Megaminx Combined Final 3 1:18.93   1:21.57   1:23.03 1:18.93 1:24.34 1:20.34 1:21.33
Pyraminx Final 1 4.72   5.58   4.72 5.58 5.40 5.77 7.46
First round 2 3.44   5.80   5.56 3.44 5.41 6.46 6.44
Square-1 Combined Final 1 27.83   34.71   38.13 46.16 29.81 27.83 36.19
Jonothon Holmes-Brown    Australia
Jonothon Holmes-Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 36.11   41.93   36.11 48.69 36.83 40.36 48.61
2x2x2 Cube First round 32 7.59   18.55   11.97 38.28 14.19 29.50 7.59
Jordan Qiu    Australia
Jordan Qiu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 17.05   21.65   26.47 23.11 20.94 20.90 17.05
First round 25 19.25   24.63   27.02 21.78 19.25 26.93 25.18
Joshua Evely    Australia
Joshua Evely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 14.77   17.68   14.77 17.93 20.02 17.90 17.22
First round 17 16.91   17.91   19.06 17.15 19.08 17.53 16.91
2x2x2 Cube First round 38 8.71   DNF   DNF 9.63 DNF 8.71 9.27
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:21.36   1:25.92   1:42.15 1:21.36 1:31.06 1:21.80 1:24.90
5x5x5 Cube Combined First round 7 1:46.53   1:56.56   1:57.16 1:49.18 2:03.34 1:46.53 2:05.36
6x6x6 Cube Combined First round 6 3:40.25   3:48.35   3:40.25 3:45.56 3:59.25
7x7x7 Cube Combined First round 6 5:17.83   5:32.94   5:32.16 5:17.83 5:48.83
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 36.03   49.10   49.84 49.75 36.03 47.72 52.27
Megaminx Combined Final 11 3:09.13     3:15.03 3:09.13
Pyraminx First round 12 8.18   11.14   8.18 10.78 25.40 10.18 12.46
Keyan Tournier    Australia
Keyan Tournier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 48.93   53.84   50.43 51.86 48.93 59.22 1:05.78
Kirt Protacio    Australia
Kirt Protacio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.06   11.22   11.19 11.16 11.31 12.91 11.06
Second round 4 6.65   12.27   11.52 12.40 6.65 13.61 12.88
First round 3 9.31   11.45   12.94 10.91 11.68 11.75 9.31
2x2x2 Cube Final 6 4.65   5.35   6.18 4.65 5.56 5.65 4.83
Second round 7 3.36   4.66   4.09 8.53 3.36 4.19 5.71
First round 7 4.80   5.37   5.44 4.94 4.80 5.72 7.88
4x4x4 Cube Second round 8 53.65   1:05.00   1:06.66 1:08.18 1:00.15 1:12.16 53.65
Combined First round 4 44.40   57.66   52.15 1:05.94 44.40 1:02.56 58.27
5x5x5 Cube Combined First round 8 1:56.93   2:24.08   2:08.50 2:37.13 2:26.61 2:48.03 1:56.93
6x6x6 Cube Combined First round 11 6:11.08     6:11.08
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 5 50     50
3x3x3 One-Handed Final 4 20.78   24.34   27.31 27.75 21.22 20.78 24.50
Second round 3 17.03   22.49   24.18 17.03 25.81 22.13 21.16
Combined First round 3 22.77   23.87   22.77 25.56 23.03 24.40 24.18
Megaminx Combined Final 12 3:15.06     3:15.06 3:39.90
Pyraminx First round 13 7.41   11.76   12.55 7.41 10.46 12.27 17.13
Kit Sharman    Australia
Kit Sharman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 47.69   56.16   59.86 1:02.50 1:00.11 47.69 48.50
2x2x2 Cube First round 30 13.83   14.76   14.55 14.02 13.83 15.71 18.97
Kye Lister    Australia
Kye Lister
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 36.40   39.43   41.43 39.43 36.40 45.81 37.44
2x2x2 Cube First round 36 17.13   23.38   26.97 31.16 22.33 17.13 20.83
Pyraminx First round 21 15.53   21.34   15.53 18.68 26.22 49.97 19.13
Mark Botros    Australia
Mark Botros
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 17.69   22.50   17.69 22.33 21.55 23.63 32.46
First round 23 18.30   21.82   27.16 24.08 20.16 21.21 18.30
2x2x2 Cube First round 27 9.84   14.51   23.16 11.19 16.24 9.84 16.09
4x4x4 Cube Combined First round 26 DNF     DNF DNF
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 1:07.69     1:07.69 1:08.34
Martin Henry    Australia
Martin Henry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 19.40   22.93   DNF 19.65 19.40 22.41 26.72
First round 27 22.18   26.24   27.56 24.52 26.65 DNF 22.18
2x2x2 Cube First round 20 4.96   8.28   7.21 10.81 DNF 6.81 4.96
4x4x4 Cube Combined First round 21 1:28.90   1:53.46   DNF 1:50.02 1:41.78 2:08.58 1:28.90
5x5x5 Cube Combined First round 16 2:28.47   3:14.42   2:55.68 3:29.03 DNF 3:18.55 2:28.47
6x6x6 Cube Combined First round 12 DNF     DNF
7x7x7 Cube Combined First round 9 9:13.15     9:13.15
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined Final 16 4:28.63     4:28.63 DNF
Pyraminx First round 11 6.44   11.06   6.44 11.55 DNF 9.59 12.03
Monty Wain    Australia
Monty Wain
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 14.59   14.70   14.68 14.83 14.59 DNF 14.59
First round 7 13.52   14.37   15.19 16.90 14.33 13.58 13.52
2x2x2 Cube Second round 12 4.50   5.48   5.13 4.50 22.30 6.78 4.53
First round 6 3.86   4.93   6.69 3.86 5.56 4.09 5.15
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:18.56   1:36.78   1:57.68 1:53.16 1:34.47 1:22.72 1:18.56
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 4 2:30.55   DNF   DNF DNF 2:30.55
3x3x3 Fewest Moves Final 6 55     55
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 57.36     1:12.41 57.36
Megaminx Combined Final 8 2:03.88   2:16.62   2:11.53 2:24.02 2:03.88 2:14.30 2:30.44
Pyraminx First round 9 7.16   10.22   9.93 12.09 18.60 8.63 7.16
Nicky Su    Australia
Nicky Su
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 50.72   58.00   1:11.52 53.71 57.84 50.72 1:02.44
Peter Thomas    Australia
Peter Thomas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 23.03   25.20   27.30 23.38 24.93 31.41 23.03
First round 24 22.58   24.54   22.58 25.27 25.30 23.05 27.28
2x2x2 Cube First round 18 5.94   7.40   5.94 8.30 7.13 8.88 6.77
4x4x4 Cube Combined First round 22 1:57.47   2:10.54   2:06.63 1:57.47 2:25.47 1:59.52 2:42.16
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 40.56   46.61   50.19 40.56 1:07.94 47.90 41.75
Richie Lim    Australia
Richie Lim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 12.86   15.74   12.86 16.05 17.02 16.50 14.66
First round 8 14.00   14.79   14.13 18.28 15.46 14.77 14.00
2x2x2 Cube Second round 10 3.94   5.08   5.72 6.05 4.84 3.94 4.69
First round 13 5.53   5.83   5.68 6.02 5.53 DNF 5.78
4x4x4 Cube Second round 9 1:04.69   1:07.00   1:06.08 1:08.53 1:07.86 1:04.69 1:07.06
Combined First round 9 54.58   1:04.60   1:09.72 54.58 1:13.18 1:01.55 1:02.53
3x3x3 One-Handed Final 7 25.18   31.45   31.36 31.72 31.27 37.27 25.18
Second round 7 25.84   28.72   DNF 25.94 30.65 29.56 25.84
Combined First round 12 25.43   32.01   25.43 29.71 DNF 35.11 31.21
Megaminx Combined Final 2 1:05.84   1:09.19   1:11.38 1:05.84 1:14.52 1:07.93 1:08.25
Pyraminx Final 6 5.90   6.78   7.15 6.81 6.38 7.53 5.90
First round 6 4.65   6.90   5.91 4.65 5.88 9.28 8.90
Square-1 Combined Final 4 45.27   1:30.31   DNF 1:14.91 45.27 2:07.76 1:08.27
Riley Ironside    Australia
Riley Ironside
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 40.88   48.24   50.63 49.28 40.88 58.55 44.81
Sammy Smith    Australia
Sammy Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 27.30   34.22   35.61 27.30 33.46 37.22 33.58
2x2x2 Cube First round 23 5.34   9.91   5.34 10.16 8.69 12.56 10.88
Simon Shahid    Australia
Simon Shahid
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 56.47   1:04.30   1:05.93 56.47 1:06.56 DNF 1:00.41
Soma Kondo    Australia
Soma Kondo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 24.53   32.00   24.53 37.83 49.38 29.65 28.53
2x2x2 Cube First round 24 9.75   11.34   19.93 11.08 12.09 10.86 9.75
4x4x4 Cube Combined First round 26 DNF     DNF DNF
5x5x5 Cube Combined First round 17 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined Final 18 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 22 11.72   22.66   21.97 11.72 23.16 30.34 22.84
Square-1 Combined Final 8 DNF     DNF DNF
Stephen James    Australia
Stephen James
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 46.75   49.70   57.38 46.97 47.31 46.75 54.81
Steven Landman    Australia
Steven Landman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 27.15   31.73   42.13 31.66 27.15 33.69 29.84
2x2x2 Cube First round 26 8.86   12.85   18.50 9.34 8.86 21.68 10.71
4x4x4 Cube Combined First round 25 2:57.34     2:57.34 DNF
Pyraminx First round 26 17.68   34.21   23.88 43.65 47.71 35.09 17.68
Tim Major    Australia
Tim Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.11   14.85   13.52 15.33 12.11 18.40 15.69
Second round 6 9.80   13.81   9.80 13.21 14.21 15.65 14.02
First round 15 14.69   16.73   18.94 17.03 16.93 14.69 16.22
2x2x2 Cube Final 7 2.78   6.29   6.90 6.63 7.31 5.34 2.78
Second round 5 3.05   4.25   4.94 4.56 3.80 3.05 4.40
First round 16 3.61   6.30   3.61 7.81 4.50 9.13 6.58
4x4x4 Cube Second round 10 1:05.41   1:09.17   1:09.11 1:09.30 1:16.46 1:09.09 1:05.41
Combined First round 8 56.13   1:04.42   56.13 1:07.34 1:09.15 56.78 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 9 2:16.88   2:24.34   2:25.33 2:19.22 2:34.11 2:16.88 2:28.46
3x3x3 Fewest Moves Final 2 39     39
3x3x3 One-Handed Second round 9 26.28   29.68   33.86 26.28 29.13 32.65 27.27
Combined First round 6 25.63   26.82   27.02 26.50 25.63 26.93 29.68
Rubik's Clock Final 4 15.72   19.93   15.72 17.52 DNF 21.81 20.46
Pyraminx Final 2 4.52   5.75   4.52 7.66 5.78 5.18 6.28
First round 1 3.84   4.96   OcR 4.52 3.84 4.86 5.50 8.61
3x3x3 Multi-Blind Final 4 DNF     DNF DNF
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 18.86   23.56   22.16 24.69 23.94 24.58 18.86
First round 26 21.96   25.14   23.02 23.47 28.94 21.96 29.86
3x3x3 One-Handed Second round 10 28.33   31.57   35.46 30.47 28.77 35.83 28.33
Combined First round 9 24.93   30.74   25.55 48.56 32.38 34.30 24.93
William Rice    Australia
William Rice
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 31.27   38.92   43.80 42.31 31.27 35.97 38.47
2x2x2 Cube First round 29 10.19   14.66   10.19 13.44 15.65 14.88 16.03
Pyraminx First round 23 19.90   27.93   27.28 32.36 19.90 1:18.30 24.16
Yang Chen (陈扬)    China
Yang Chen (陈扬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 17.18   19.99   17.18 DNF 20.93 19.78 19.27
First round 19 16.08   18.95   16.50 16.08 28.46 20.08 20.28
2x2x2 Cube First round 21 6.21   8.81   6.21 7.77 13.88 9.11 9.55
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:18.55   1:21.86   1:18.55 1:28.00 1:22.88 1:23.78 1:18.91
5x5x5 Cube Combined First round 13 2:30.72   2:44.57   2:45.15 2:34.69 3:29.91 2:30.72 2:53.86
6x6x6 Cube Combined First round 8 4:20.56     4:20.56
7x7x7 Cube Combined First round 7 5:34.38   5:41.62   5:34.38 5:56.03 5:34.44
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 29.81   40.61   29.81 45.34 34.78 46.18 41.71
Zane Carney    Australia
Zane Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 13.65   15.65   15.77 19.77 16.25 14.94 13.65
First round 18 17.58   18.86   18.50 21.58 17.58 20.36 17.71
4x4x4 Cube Final 5 56.33   1:02.29   1:05.02 1:00.63 1:07.18 1:01.22 56.33
Second round 4 54.77   1:01.99   1:00.55 DNF 1:03.80 1:01.63 54.77
Combined First round 5 54.34   59.81   DNF 54.66 54.34 1:02.96 1:01.80
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 1 39.50   DNF   DNF DNF 39.50
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 28.18   35.29   28.18 38.80 32.84 35.44 37.58
Megaminx Combined Final 10 2:07.77   2:31.74   2:39.16 2:28.21 2:34.11 2:32.91 2:07.77
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNS DNS
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNS DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 2 2/3 4:58     2/3 4:58 DNF