Australian Nationals 2012

Date City WCA LInk
2012-9-1~2  Australia, Melbourne Australian Nationals 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 7.53  Kirt Protacio 10.70  Florian Kreyssig 12.65
 2x2x2 Cube  Feliks Zemdegs 2.63  Cameron Stollery 2.89  Jayden McNeill 3.58
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 31.55  Jayden McNeill 51.89  Florian Kreyssig 52.00
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 59.98  Florian Kreyssig 1:35.52  Brock Hamann 1:37.15
 6x6x6 Cube  Feliks Zemdegs 2:00.87  Dene Beardsley 3:17.17  Brock Hamann 3:25.53
 7x7x7 Cube  Feliks Zemdegs 3:25.04  Brock Hamann 4:51.75  Dene Beardsley 5:07.31
 3x3x3 Blindfolded  Zane Carney 31.02  Feliks Zemdegs 40.28  Jason Kilbourn 2:14.08
 3x3x3 Fewest Moves  Jayden McNeill 33  Tim Major 35  Feliks Zemdegs 40
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 13.99  Jayden McNeill 21.38  Kirt Protacio 21.59
 Rubik's Clock  Brock Hamann 14.45  Florian Kreyssig 21.14  Petey Karalis 23.31
 Megaminx  Alexandra Daryl Ariawan 1:50.72  Dene Beardsley 1:55.41  Florian Kreyssig 2:15.89
 Pyraminx  Jason Kilbourn 5.93  Alastair Whitely 6.15  Feliks Zemdegs 6.18
 Square-1  Alexandra Daryl Ariawan 23.32  Dene Beardsley 26.32  Feliks Zemdegs 27.87
 4x4x4 Blindfolded  Brock Hamann 13:23.00
 3x3x3 Multi-Blind  Feliks Zemdegs 3/5 25:04
       Rubik's Magic  Alexandra Daryl Ariawan 1.27  Bryson Azzopardi 1.61  Ezekiel Morada 1.99
       Master Magic  Brock Hamann 3.49  Bryson Azzopardi 3.52  Jack O'Mahony 3.68
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.11   8.43    Australia 9.05 8.69 9.53 7.11 7.55
2 Kirt Protacio 9.81   10.21    Australia 10.13 10.65 9.81 9.91 10.59
3 Florian Kreyssig 11.25   11.88    Germany 12.13 11.30 11.25 13.18 12.21
4 Cameron Stollery 11.61   12.88    Australia 13.44 13.66 11.80 11.61 13.40
5 Jayden McNeill 10.91   13.02    Australia 11.75 12.47 10.91 15.63 14.83
6 Brock Hamann 11.75   13.87    Australia 11.75 13.65 14.41 13.55 15.55
7 Zane Carney 11.34   14.16    Australia 14.43 15.65 15.36 12.68 11.34
8 Dene Beardsley 15.80   16.47    New Zealand 15.97 16.21 17.71 17.22 15.80
9 Jarvis Jin 13.90   16.54    Australia 17.72 13.94 17.96 21.30 13.90
10 Jake Holah 15.06   17.10    Australia 17.05 15.06 17.84 DNF 16.41
11 Tim Major 15.84   17.43    Australia 19.55 15.84 15.88 16.86 20.91
12 Bryson Azzopardi 17.41   18.30    Australia 18.55 17.75 20.08 17.41 18.61
13 Jason Kilbourn 14.72   18.94    Australia 18.71 DNF 14.72 23.16 14.96
14 Christian Foyle 16.90   19.24    Australia 18.68 16.90 23.03 19.72 19.33
15 Nathan Ma 17.02   19.42    Australia 21.55 17.81 18.91 24.90 17.02
16 Jack O'Mahony 13.83   19.73    Australia 24.11 17.47 19.47 22.25 13.83
17 Joshua Evely 15.21   21.55    Australia 21.46 21.40 21.78 DNF 15.21
18 Jimmy Bainbridge 18.11   22.47    Australia 24.03 21.90 18.11 22.21 23.31
19 Alastair Whitely 20.19   22.58    Australia 25.15 21.75 21.36 20.19 24.63
20 Alexandra Daryl Ariawan 18.61   23.63    Indonesia 23.63 24.81 18.61 28.83 22.44
21 Petey Karalis 22.36   24.02    Australia 23.97 29.50 25.55 22.36 22.55
22 Tim McMahon 20.94   24.47    Australia 23.38 25.50 24.52 20.94 36.56
23 Lachlan King 23.63   25.31    Australia 27.02 28.78 23.77 23.63 25.13
24 Ezekiel Morada 22.15   26.64    Australia 29.41 22.15 25.88 24.63 36.41
25 Nathan Box-Billett 23.21   26.64    Australia 32.50 23.80 23.21 25.86 30.27
26 Hansen He 25.72   28.23    Australia 27.97 32.08 25.72 28.94 27.77
27 Orion Zymaris 26.18   28.45    Australia 26.18 28.97 41.78 29.34 27.03
28 Ciaran Samuels 27.65   29.75    United Kingdom 31.44 36.03 28.38 29.44 27.65
29 Yanqing Fang (方彦卿) 28.90   31.32    China DNF 29.44 29.52 28.90 35.00
30 Brendan Manning 28.11   31.87    Australia 37.61 DNF 29.18 28.81 28.11
31 Ian Richardson 29.15   33.92    Australia 31.11 29.15 33.43 40.22 37.21
32 Andrea Javier 30.55   40.35    Australia 30.55 DNF 42.27 36.33 42.44
33 Robert Armstrong 35.33   42.83    Australia 37.30 43.41 35.33 DNF 47.78
34 Michael Rhodes 37.71   44.41    Australia 45.34 39.93 48.13 47.96 37.71
35 David Mergens 46.55   56.08    USA 1:12.56 48.41 1:12.52 46.55 47.30
36 Adam Jaffrey 52.72   59.47    Australia 1:03.44 57.91 1:02.86 52.72 57.65
37 Jonothon Holmes-Brown 55.90   1:04.95    Australia 59.80 1:18.59 55.90 DNF 56.47
38 Jamie Carney 57.65   1:34.89    Australia 1:41.68 57.65 1:19.08 1:43.90 1:56.27
39 Keith Major 1:34.09   1:48.59    Australia 1:47.40 2:19.18 1:54.65 1:43.71 1:34.09
40 Adelina Estevao 1:45.05   2:23.82    Australia DNF 2:20.80 1:45.05 2:16.94 2:33.72
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.50   8.19    Australia 8.03 8.69 20.83 7.50 7.84
2 Kirt Protacio 11.03   11.56    Australia 12.91 11.05 11.03 11.28 12.34
3 Florian Kreyssig 9.97   12.51    Germany 9.97 13.72 12.97 13.77 10.84
4 Zane Carney 11.30   12.60    Australia 12.81 12.44 11.30 12.93 12.56
5 Jayden McNeill 11.02   12.67    Australia 14.21 13.33 11.02 11.31 13.38
6 Tim Major 12.66   13.87    Australia 12.97 13.08 12.66 18.30 15.55
7 Brock Hamann 12.22   14.05    Australia 15.44 13.97 18.97 12.22 12.75
8 Jack O'Mahony 13.68   15.18    Australia 13.68 15.63 14.71 15.21 15.88
9 Cameron Stollery 13.41   15.22    Australia 17.18 13.91 16.46 15.30 13.41
10 Alexandra Daryl Ariawan 14.21   16.58    Indonesia 14.21 14.31 17.77 20.77 17.66
11 Dene Beardsley 11.86   16.64    New Zealand 17.44 11.86 17.11 20.25 15.36
12 Jason Kilbourn 13.09   16.74    Australia 16.86 18.28 19.50 13.09 15.08
13 Jarvis Jin 14.93   17.07    Australia 18.50 17.52 14.93 15.18 DNF
14 Bryson Azzopardi 18.38   18.76    Australia 19.55 18.38 18.40 19.46 18.43
15 Christian Foyle 16.81   19.13    Australia 19.05 20.43 21.40 16.81 17.91
16 Joshua Evely 17.47   19.83    Australia 19.90 21.22 17.47 18.36 21.27
17 Tim McMahon 20.66   21.60    Australia 22.02 21.41 20.66 21.36 24.71
18 Alastair Whitely 20.15   21.92    Australia 20.78 21.36 25.41 20.15 23.61
19 Jake Holah 15.91   22.78    Australia 17.78 15.91 20.68 DNF 29.88
20 Nathan Ma 20.81   22.80    Australia 21.56 25.06 20.81 24.11 22.72
21 Jimmy Bainbridge 21.03   24.85    Australia 25.84 26.09 21.03 25.90 22.81
22 Yanqing Fang (方彦卿) 24.21   26.05    China 26.03 25.44 24.21 26.69 27.77
23 Ciaran Samuels 23.71   26.40    United Kingdom 30.61 23.71 28.78 24.03 26.40
24 Nathan Box-Billett 24.75   28.19    Australia 26.33 39.34 26.09 24.75 32.15
25 Lachlan King 17.66   28.22    Australia 28.44 17.66 31.34 31.28 24.94
26 Hansen He 22.47   29.90    Australia 29.18 33.33 31.30 22.47 29.21
27 Brendan Manning 29.02   36.09    Australia 44.09 32.36 29.02 31.81 DNF
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.78   7.53   WR  Australia 7.56 6.78 7.16 11.44 7.86
2 Kirt Protacio 9.34   10.70    Australia 10.16 9.34 11.47 10.47 13.00
3 Florian Kreyssig 9.69   12.65    Germany 11.97 14.78 14.11 11.86 9.69
4 Zane Carney 12.31   13.11    Australia 20.43 12.59 13.05 12.31 13.68
5 Jayden McNeill 13.13   14.23    Australia 14.93 15.19 13.13 13.33 14.43
6 Brock Hamann 13.80   15.35    Australia 13.80 23.59 15.90 16.34 13.80
7 Tim Major 12.31   16.48    Australia 14.97 12.31 13.43 DNF 21.03
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 2.05   2.42    Australia 2.93 2.94 2.05 2.11 2.21
2 Feliks Zemdegs 2.25   3.19    Australia 2.61 4.24 4.25 2.71 2.25
3 Jayden McNeill 3.34   3.94    Australia 3.38 4.19 5.68 3.34 4.25
4 Jack O'Mahony 4.52   5.31    Australia 5.52 5.36 5.06 4.52 5.78
5 Kirt Protacio 5.11   5.32    Australia 5.61 5.13 5.93 5.11 5.22
6 Brock Hamann 4.30   5.56    Australia 7.02 5.41 4.30 5.16 6.11
7 Tim Major 4.33   5.80    Australia 6.05 4.40 4.33 6.96 8.61
8 Jason Kilbourn 5.41   5.92    Australia 6.88 5.41 5.63 6.72 5.41
9 Jake Holah 3.88   6.23    Australia 5.56 8.22 8.59 3.88 4.91
10 Bryson Azzopardi 5.02   6.31    Australia 5.02 6.36 5.80 7.28 6.78
11 Alastair Whitely 5.15   6.38    Australia 5.25 DNF 5.15 5.31 8.58
12 Alexandra Daryl Ariawan 5.91   6.55    Indonesia 6.15 6.00 8.91 7.50 5.91
13 Petey Karalis 6.97   7.16    Australia 7.05 7.06 11.36 6.97 7.36
14 Christian Foyle 5.93   7.47    Australia 7.53 5.93 7.09 8.00 7.78
15 Jarvis Jin 5.59   7.58    Australia 8.50 8.00 6.25 5.59 9.47
16 Nathan Ma 7.44   8.02    Australia 10.88 8.44 8.19 7.44 7.44
17 Tim McMahon 7.28   8.12    Australia 8.84 8.00 7.28 7.52 8.90
18 Jimmy Bainbridge 7.77   8.62    Australia 9.53 7.77 8.84 7.93 9.08
19 Orion Zymaris 7.03   8.67    Australia 12.83 9.68 8.36 7.03 7.97
20 Nathan Box-Billett 6.00   8.78    Australia 6.00 8.46 11.61 6.28 11.78
21 Ezekiel Morada 6.68   9.83    Australia 6.68 10.75 9.56 13.77 9.18
22 Lachlan King 7.68   11.25    Australia 9.18 15.52 9.06 7.68 DNF
23 Ciaran Samuels 8.75   11.40    United Kingdom 14.59 10.18 8.75 10.28 13.75
24 Hansen He 13.19   16.02    Australia 17.25 19.02 14.55 16.25 13.19
25 Andrea Javier 11.69   16.09    Australia 14.96 14.18 DNF 11.69 19.13
26 Isabella Azzopardi 17.55   22.01    Australia 23.86 17.55 21.96 22.66 21.41
27 Jonothon Holmes-Brown 6.78   22.39    Australia 19.91 29.88 6.78 17.38 DNF
28 Adam Jaffrey 18.66   35.08    Australia 45.08 18.66 27.59 40.46 37.19
29 Michael Rhodes 18.93   42.39    Australia 57.65 39.21 1:09.16 18.93 30.30
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.80   3.68    Australia 1.80 DNF 2.33 4.59 4.13
2 Cameron Stollery 2.27   3.72    Australia 5.78 5.47 2.27 2.75 2.94
3 Jayden McNeill 3.75   4.74    Australia 4.16 4.66 5.41 7.09 3.75
4 Tim Major 4.03   4.95    Australia 4.33 9.77 5.59 4.03 4.93
5 Alastair Whitely 4.34   5.07    Australia 5.21 4.88 5.21 4.34 5.11
6 Brock Hamann 4.44   5.31    Australia 5.18 10.77 5.66 5.09 4.44
7 Kirt Protacio 4.36   5.52    Australia 5.81 6.09 6.91 4.36 4.66
8 Christian Foyle 5.11   5.62    Australia 5.11 8.31 5.97 5.34 5.56
9 Jack O'Mahony 5.22   5.62    Australia DNF 5.50 5.77 5.59 5.22
10 Bryson Azzopardi 5.44   6.09    Australia 6.34 9.00 5.72 5.44 6.21
11 Jason Kilbourn 5.00   6.11    Australia 5.36 7.06 DNF 5.00 5.91
12 Alexandra Daryl Ariawan 6.03   6.50    Indonesia 6.03 6.25 8.84 7.22 6.03
13 Jarvis Jin 5.55   6.99    Australia 6.28 7.28 7.41 13.69 5.55
14 Jake Holah 6.63   7.52    Australia 7.75 8.09 6.63 6.78 8.02
15 Nathan Box-Billett 7.40   8.26    Australia 8.31 7.40 8.47 9.28 8.00
16 Nathan Ma 7.66   8.91    Australia 9.96 11.59 8.30 7.66 8.46
17 Tim McMahon 7.86   9.13    Australia 8.03 10.36 9.00 7.86 DNF
18 Jimmy Bainbridge 8.08   10.76    Australia 8.08 13.36 12.25 10.75 9.28
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 0.88   OcR 2.63    Australia 2.13 3.56 3.58 0.88 2.21
2 Cameron Stollery 1.02   2.89    Australia 2.52 2.47 7.66 1.02 3.68
3 Jayden McNeill 1.61   3.58    Australia 3.72 4.38 2.63 1.61 5.21
4 Tim Major 1.22   3.84    Australia 4.86 4.68 2.93 1.22 3.91
5 Alastair Whitely 2.66   4.60    Australia 4.69 5.80 4.88 2.66 4.22
6 Brock Hamann 1.25   5.85    Australia 6.13 6.91 4.50 1.25 13.94
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 27.94   OcR 35.91    Australia 41.91 27.94 36.43 33.50 37.81
2 Jayden McNeill 45.90   48.50    Australia 52.08 46.68 46.75 45.90 53.41
3 Florian Kreyssig 46.25   50.43    Germany 59.43 46.25 48.43 52.66 50.19
4 Kirt Protacio 51.83   52.90    Australia 56.80 52.90 51.83 52.03 53.77
5 Brock Hamann 54.86   58.62    Australia 57.68 54.86 1:02.06 56.13 1:04.80
6 Dene Beardsley 56.06   58.86    New Zealand 57.90 56.06 57.84 1:00.83 DNF
7 Zane Carney 58.72   1:01.52    Australia 1:05.19 1:00.11 1:03.18 58.72 1:01.28
8 Cameron Stollery 52.91   1:01.81    Australia 1:13.68 1:06.84 57.06 52.91 1:01.53
9 Jason Kilbourn 56.69   1:05.25    Australia 56.69 DNF 1:03.50 1:10.81 1:01.44
10 Bryson Azzopardi 1:12.11   1:15.62    Australia 1:29.27 1:13.80 1:12.11 1:12.90 1:20.15
11 Tim Major 1:13.93   1:17.38    Australia 1:19.11 1:18.91 1:13.93 1:14.18 1:19.06
12 Joshua Evely 1:07.88   1:18.69    Australia 1:25.61 1:11.84 1:07.88 1:30.53 1:18.63
13 Alexandra Daryl Ariawan 1:12.05   1:26.57    Indonesia 1:32.05 1:19.84 1:12.05 1:30.40 1:29.46
14 Jake Holah 1:20.91   1:31.58    Australia 1:26.96 1:37.91 1:29.88 2:05.05 1:20.91
15 Jimmy Bainbridge 1:30.18      Australia 1:30.18 1:34.59
16 Lachlan King 1:32.06      Australia 1:32.06 1:45.02
17 Christian Foyle 1:32.72      Australia 1:32.72 1:38.47
18 Tim McMahon 1:32.75      Australia 1:32.75 1:41.02
19 Petey Karalis 1:40.66      Australia 2:15.21 1:40.66
20 Jack O'Mahony 1:41.27      Australia 1:47.88 1:41.27
21 Jarvis Jin 1:45.18      Australia 2:14.06 1:45.18
22 Alastair Whitely 1:48.33      Australia 2:19.21 1:48.33
23 Nathan Ma 1:55.22      Australia 2:13.56 1:55.22
24 Hansen He 2:00.66      Australia 2:23.22 2:00.66
25 Nathan Box-Billett 2:03.47      Australia 2:20.47 2:03.47
26 Yanqing Fang (方彦卿) 2:21.60      China 2:21.60 DNF
  4x4x4 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 27.81   OcR 33.47   OcR  Australia 27.81 37.31 34.63 31.50 34.27
2 Florian Kreyssig 46.56   50.98    Germany 49.40 46.56 50.58 52.97 54.58
3 Jayden McNeill 46.16   53.20    Australia 52.27 54.05 46.16 1:08.05 53.28
4 Kirt Protacio 49.59   58.05    Australia 1:03.27 55.88 49.59 58.78 59.50
5 Brock Hamann 52.47   1:00.12    Australia 56.47 1:01.36 1:02.52 1:04.18 52.47
6 Dene Beardsley 53.69   1:01.14    New Zealand 1:06.44 1:08.86 56.28 1:00.71 53.69
7 Zane Carney 57.84   1:01.68    Australia 57.84 1:04.00 DNF 58.13 1:02.90
8 Jason Kilbourn 57.50   1:05.25    Australia 1:07.61 57.50 1:07.43 1:14.61 1:00.71
9 Cameron Stollery 1:04.44   1:08.00    Australia 1:04.44 1:16.28 1:10.18 1:06.09 1:07.72
10 Bryson Azzopardi 1:00.02   1:12.42    Australia 1:08.63 1:00.02 1:14.66 1:26.81 1:13.97
11 Tim Major 1:06.94   1:14.73    Australia 1:23.69 1:06.94 1:14.88 1:18.68 1:10.63
12 Joshua Evely 1:15.19   1:21.66    Australia 1:32.38 1:17.91 1:18.63 1:28.44 1:15.19
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 26.75   WR 31.55   OcR  Australia 32.53 26.75 34.21 31.86 30.25
2 Jayden McNeill 46.91   51.89    Australia 46.91 50.56 54.19 50.93 55.81
3 Florian Kreyssig 45.59   52.00    Germany 52.50 45.59 56.91 1:07.91 46.58
4 Kirt Protacio 41.97   54.24    Australia 56.68 52.34 41.97 58.03 53.71
5 Brock Hamann 51.97   1:00.73    Australia 1:00.27 1:07.44 51.97 59.75 1:02.16
6 Dene Beardsley 57.02   1:04.26    New Zealand 57.02 1:17.25 1:00.80 1:04.77 1:07.22
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 51.31   WR 57.64   WR  Australia 57.22 1:01.81 56.88 51.31 58.83
2 Florian Kreyssig 1:26.94   1:36.53    Germany 1:26.94 1:46.86 1:46.33 1:30.46 1:32.81
3 Dene Beardsley 1:31.31   1:39.24    New Zealand 1:37.68 1:42.50 1:42.56 1:31.31 1:37.53
4 Brock Hamann 1:31.16   1:44.59    Australia 1:44.71 1:49.88 1:45.25 1:31.16 1:43.80
5 Kirt Protacio 1:49.81   1:55.75    Australia 1:49.81 1:51.38 2:07.77 1:55.97 1:59.91
6 Jayden McNeill 1:55.84   2:04.83    Australia 1:55.84 2:06.03 2:12.27 2:07.56 2:00.90
7 Bryson Azzopardi 1:54.36   2:08.76    Australia 2:01.93 2:16.56 1:54.36 2:08.50 2:15.86
8 Joshua Evely 2:06.21   2:19.68    Australia 2:17.63 2:33.15 2:08.27 2:06.21 DNF
9 Cameron Stollery 2:07.28   2:21.78    Australia 2:25.18 2:15.77 2:24.40 2:27.97 2:07.28
10 Alexandra Daryl Ariawan 2:07.84   2:23.84    Indonesia 2:22.03 2:07.84 2:51.52 2:13.06 2:36.43
11 Tim Major 2:14.02   2:40.81    Australia 2:14.02 3:07.19 2:28.96 DNF 2:26.27
12 Lachlan King 2:34.78      Australia 2:34.78 3:10.68
13 Jack O'Mahony 2:39.93      Australia 2:50.77 2:39.93
14 Christian Foyle 2:44.52      Australia 3:11.63 2:44.52
15 Jason Kilbourn 2:51.53      Australia 2:51.53 DNF
16 Brendan Manning 3:40.55      Australia 3:40.55 DNF
17 Jarvis Jin 3:49.59      Australia 3:49.59 3:54.34
18 Nathan Box-Billett 4:28.06      Australia DNF 4:28.06
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 51.09   WR 59.98    Australia 58.53 56.38 51.09 1:06.05 1:05.03
2 Florian Kreyssig 1:28.30   1:35.52    Germany 1:42.75 1:45.66 1:28.30 1:28.88 1:34.94
3 Brock Hamann 1:16.09   1:37.15    Australia 1:32.78 1:53.63 1:55.50 1:25.05 1:16.09
4 Dene Beardsley 1:28.15   1:40.80    New Zealand 1:44.58 1:36.05 1:28.15 1:47.11 1:41.77
  6x6x6 Cube   Combined First round   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:58.81   2:02.75   OcR  Australia 2:02.03 1:58.81 2:07.40
2 Dene Beardsley 2:42.71   3:09.08    New Zealand 3:38.31 3:06.22 2:42.71
3 Brock Hamann 3:15.25   3:20.30    Australia 3:17.61 3:28.03 3:15.25
4 Bryson Azzopardi 3:49.21   4:00.36    Australia 4:00.00 4:11.88 3:49.21
5 Joshua Evely 4:00.53   4:06.10    Australia 4:10.11 4:07.66 4:00.53
6 Jayden McNeill 3:55.68   4:25.43    Australia 4:21.58 4:59.02 3:55.68
7 Florian Kreyssig 3:58.68   4:50.10    Germany 3:59.55 3:58.68 6:32.06
8 Alexandra Daryl Ariawan 4:38.90   4:56.00    Indonesia 4:53.52 5:15.59 4:38.90
9 Kirt Protacio 5:06.71      Australia 5:06.71
10 Jarvis Jin 8:21.15      Australia 8:21.15
11 Christian Foyle 9:55.06      Australia 9:55.06
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:54.91   OcR 2:00.87   OcR  Australia 1:54.91 2:04.31 2:03.38
2 Dene Beardsley 2:55.05   3:17.17    New Zealand 3:34.93 3:21.52 2:55.05
3 Brock Hamann 3:14.81   3:25.53    Australia 3:43.91 3:14.81 3:17.88
4 Bryson Azzopardi 4:05.02   4:12.93    Australia 4:12.47 4:05.02 4:21.31
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 3:24.02   OcR 3:25.04   OcR  Australia 3:24.96 3:24.02 3:26.13
2 Brock Hamann 4:32.47   4:51.75    Australia 4:32.47 4:50.36 5:12.41
3 Dene Beardsley 4:41.36   5:07.31    New Zealand 4:41.36 5:14.59 5:25.97
4 Jayden McNeill 6:08.15   6:28.91    Australia 6:08.15 6:41.78 6:36.81
5 Joshua Evely 6:14.77   6:30.84    Australia 6:14.77 6:41.44 6:36.31
6 Bryson Azzopardi 6:11.05   6:33.05    Australia 6:11.05 6:48.25 6:39.86
7 Florian Kreyssig 6:06.61   6:48.38    Germany 6:06.61 7:32.22 6:46.30
8 Alexandra Daryl Ariawan DNF      Indonesia DNF
8 Christian Foyle DNF      Australia DNF
8 Kirt Protacio DNF      Australia DNF
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zane Carney 42.40   DNF    Australia 42.40 DNF DNF
2 Feliks Zemdegs 1:01.18   DNF    Australia DNF DNF 1:01.18
3 Jason Kilbourn 1:59.30   DNF    Australia DNF DNF 1:59.30
4 Brock Hamann 2:40.77   DNF    Australia DNF 2:40.77 2:40.86
5 Alexandra Daryl Ariawan 3:06.56   DNF    Indonesia 3:06.56 DNF DNF
6 Brendan Manning 3:36.11   DNF    Australia 3:36.11 DNF DNF
7 Bryson Azzopardi 5:16.19   DNF    Australia DNF 5:16.19 DNS
8 Kirt Protacio 6:49.41   DNF    Australia 6:49.41 DNS DNS
9 Jimmy Bainbridge 8:53.78   DNF    Australia 8:53.78 DNS DNS
10 Christian Foyle DNF   DNF    Australia DNF DNF DNS
10 Florian Kreyssig DNF   DNF    Germany DNF DNF DNS
10 Jack O'Mahony DNF   DNF    Australia DNF DNS DNS
10 Jamie Carney DNF   DNF    Australia DNF DNS DNS
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zane Carney 31.02   OcR DNF    Australia 31.02 DNF DNF
2 Feliks Zemdegs 40.28   DNF    Australia 40.28 54.27 DNF
3 Jason Kilbourn 2:14.08   DNF    Australia 2:14.08 DNF DNF
4 Brendan Manning 2:38.47   DNF    Australia 5:00.18 2:38.47 DNF
5 Alexandra Daryl Ariawan 3:16.56   DNF    Indonesia 3:16.56 DNF DNF
6 Brock Hamann DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 33      Australia 33
2 Tim Major 35      Australia 35
3 Feliks Zemdegs 40      Australia 40
4 Kirt Protacio 42      Australia 42
5 Cameron Stollery 46      Australia 46
5 Florian Kreyssig 46      Germany 46
7 Jake Holah 47      Australia 47
8 Jarvis Jin 54      Australia 54
9 Brendan Manning DNF      Australia DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 13.43   13.80    Australia 14.00 13.78 13.43 13.63 15.27
2 Kirt Protacio 17.91   21.37    Australia 19.80 21.50 23.09 22.80 17.91
3 Jayden McNeill 18.40   21.60    Australia 25.88 21.46 18.40 19.90 23.43
4 Cameron Stollery 21.09   24.61    Australia 26.78 26.61 23.56 23.65 21.09
5 Jason Kilbourn 25.33   28.50    Australia 33.34 25.46 35.50 25.33 26.69
6 Florian Kreyssig 23.22   28.61    Germany 29.96 28.18 23.22 30.50 27.69
7 Tim Major 22.31   30.65    Australia 31.55 31.96 28.43 32.84 22.31
8 Tim McMahon 28.15   32.14    Australia 31.44 31.22 28.15 35.33 33.75
9 Dene Beardsley 26.41   34.60    New Zealand 26.41 34.93 47.78 37.33 31.53
10 Christian Foyle 32.58   35.72    Australia 35.56 34.56 32.58 37.05 44.36
11 Jake Holah 28.19   37.58    Australia 39.25 28.19 32.00 41.50 42.66
12 Bryson Azzopardi 37.38   38.52    Australia 41.18 38.97 38.38 37.38 38.21
13 Jarvis Jin 26.52   42.58    Australia 44.09 26.52 40.44 43.22 44.22
14 Jimmy Bainbridge 42.00   44.51    Australia 53.22 44.83 44.27 44.43 42.00
15 Jack O'Mahony 33.11   44.86    Australia 47.22 42.66 50.61 33.11 44.69
16 Alastair Whitely 33.97   46.11    Australia 44.03 43.77 53.68 50.53 33.97
17 Robert Armstrong 43.91   56.74    Australia 56.13 43.91 56.50 1:05.06 57.58
18 Nathan Box-Billett 55.81      Australia 55.81 1:05.90
19 Hansen He 58.00      Australia 1:09.66 58.00
20 Orion Zymaris 59.88      Australia 1:12.53 59.88
  3x3x3 One-Handed   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 11.75   14.06    Australia 11.75 13.53 14.38 17.25 14.27
2 Jayden McNeill 17.68   20.76    Australia 20.61 23.02 22.09 19.58 17.68
3 Cameron Stollery 21.59   22.96    Australia 21.93 21.59 26.78 23.63 23.31
4 Tim Major 21.03   23.25    Australia 23.75 30.18 21.03 21.80 24.19
5 Kirt Protacio 16.05   25.42    Australia 16.05 29.66 22.78 DNF 23.83
6 Tim McMahon 26.86   29.12    Australia 30.22 28.36 36.27 26.86 28.77
7 Florian Kreyssig 22.25   29.66    Germany 22.25 33.78 30.05 45.84 25.15
8 Jason Kilbourn 25.58   30.71    Australia 29.81 31.78 46.40 25.58 30.53
9 Dene Beardsley 29.72   32.65    New Zealand 32.31 29.72 37.34 30.91 34.72
10 Jake Holah 23.53   34.59    Australia 37.25 49.16 23.53 34.11 32.41
11 Bryson Azzopardi 30.55   39.54    Australia 46.31 40.47 41.33 30.55 36.81
12 Christian Foyle 34.66   42.28    Australia 42.55 44.77 46.06 34.66 39.53
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 13.72   13.99    Australia 13.96 13.72 14.65 14.13 13.88
2 Jayden McNeill 19.80   21.38    Australia 21.40 22.78 24.94 19.96 19.80
3 Kirt Protacio 20.44   21.59    Australia 20.44 23.71 21.66 21.81 21.31
4 Cameron Stollery 18.93   23.02    Australia 22.06 26.53 27.05 18.93 20.47
5 Tim Major 19.46   23.27    Australia 23.02 24.61 19.46 22.65 24.13
6 Tim McMahon 24.00   28.14    Australia 26.83 29.41 28.77 24.00 28.81
  Rubik's Clock   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brock Hamann 12.83   14.45    Australia 15.08 14.59 13.68 15.96 12.83
2 Florian Kreyssig 19.43   21.14    Germany 22.13 20.84 20.44 19.43 29.59
3 Petey Karalis 19.41   23.31    Australia 19.41 31.08 24.50 22.86 22.58
4 Bryson Azzopardi 30.46   40.47    Australia 30.46 58.02 38.30 50.09 33.03
5 Cameron Stollery 24.30   44.81    Australia 43.41 50.18 24.30 DNF 40.83
6 Jack O'Mahony 1:17.03      Australia 1:17.03 DNF
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Alexandra Daryl Ariawan 1:36.19   1:50.72    Indonesia 1:54.55 2:04.44 1:47.81 1:49.80 1:36.19
2 Dene Beardsley 1:44.05   1:55.41    New Zealand 1:44.05 2:05.33 1:54.80 2:18.63 1:46.09
3 Florian Kreyssig 2:05.33   2:15.89    Germany 2:06.69 2:12.84 2:05.33 2:52.55 2:28.15
4 Brock Hamann 2:06.94   2:22.15    Australia DNF 2:34.06 2:12.86 2:06.94 2:19.53
5 Bryson Azzopardi 2:38.43   2:48.61    Australia 2:53.59 2:44.56 DNF 2:47.69 2:38.43
6 Brendan Manning DNF   DNF    Australia DNF DNF DNS DNS DNS
6 Christian Foyle DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF DNS DNS
6 Jimmy Bainbridge DNF   DNF    Australia DNF DNS DNS DNS DNS
6 Joshua Evely DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF DNF DNF
6 Kirt Protacio DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF DNF DNS
6 Lachlan King DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF DNF DNF
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jason Kilbourn 4.56   5.58    Australia 6.58 4.56 5.83 4.96 5.96
2 Alastair Whitely 5.25   6.52    Australia 5.25 9.44 7.88 5.33 6.36
3 Alexandra Daryl Ariawan 4.77   6.57    Indonesia 4.77 6.34 7.97 11.97 5.41
4 Feliks Zemdegs 3.88   6.71    Australia 3.88 7.78 6.81 5.55 13.08
5 Tim Major 5.50   6.84    Australia 7.68 6.46 7.25 6.81 5.50
6 Cameron Stollery 6.34   9.30    Australia 7.58 13.15 11.80 6.34 8.53
7 Kirt Protacio 6.16   10.39    Australia 13.13 6.96 6.16 11.08 19.55
8 Bryson Azzopardi 8.19   11.40    Australia 11.44 11.46 16.22 8.19 11.31
9 Christian Foyle 10.44   11.81    Australia 11.93 10.78 12.71 10.44 13.06
10 Florian Kreyssig 10.00   12.65    Germany 12.53 18.52 12.69 10.00 12.72
11 Dene Beardsley 8.55   13.17    New Zealand 11.44 15.94 19.58 12.13 8.55
12 Joshua Evely 12.21   14.32    Australia 13.93 12.21 15.47 18.08 13.55
13 Jayden McNeill 13.47   15.57    Australia 15.18 13.47 19.38 16.93 14.59
14 Jack O'Mahony 7.44   15.60    Australia 14.00 22.75 DNF 7.44 10.05
15 Lachlan King 11.43   15.89    Australia 15.28 14.84 17.56 19.44 11.43
16 Petey Karalis 15.13   16.18    Australia 23.47 17.31 15.47 15.77 15.13
17 Ezekiel Morada 18.09   20.65    Australia 18.40 31.93 20.83 18.09 22.71
18 Jimmy Bainbridge 17.06   23.71    Australia 18.55 27.91 25.58 27.00 17.06
19 Nathan Box-Billett 16.81   26.35    Australia 16.81 29.16 26.88 25.66 26.52
20 Jarvis Jin 20.08   33.56    Australia 36.44 58.40 39.19 25.05 20.08
21 Andrea Javier 25.80   46.02    Australia 1:04.53 52.08 43.90 42.09 25.80
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jason Kilbourn 4.03   5.93    Australia 5.16 4.03 8.48 9.28 4.15
2 Alastair Whitely 4.33   6.15    Australia 6.93 4.33 5.66 5.86 7.55
3 Feliks Zemdegs 2.65   OcR 6.18    Australia 7.69 2.65 6.55 5.72 6.28
4 Alexandra Daryl Ariawan 5.18   6.34    Indonesia 5.63 6.88 7.03 6.52 5.18
5 Tim Major 5.55   7.57    Australia 8.28 5.55 7.90 9.96 6.53
6 Cameron Stollery 5.30   8.24    Australia 8.25 5.30 7.43 9.68 9.05
7 Florian Kreyssig 6.15   9.73    Germany 8.46 6.15 11.52 22.58 9.22
8 Christian Foyle 8.25   9.96    Australia 12.11 8.25 9.02 15.30 8.75
9 Kirt Protacio 8.81   10.29    Australia 8.81 9.69 13.43 12.21 8.97
10 Bryson Azzopardi 10.21   12.24    Australia 16.91 12.28 10.21 10.52 13.93
11 Joshua Evely 7.72   13.08    Australia 22.19 8.71 12.97 17.56 7.72
12 Dene Beardsley 9.77   13.97    New Zealand 9.77 21.41 12.19 10.68 19.05
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Alexandra Daryl Ariawan 20.61   23.32    Indonesia 23.16 27.66 21.93 20.61 24.86
2 Dene Beardsley 21.46   26.32    New Zealand 39.72 22.19 31.15 21.46 25.61
3 Feliks Zemdegs 23.88   27.87    Australia 28.06 23.88 27.66 31.18 27.90
4 Christian Foyle 41.59   44.46    Australia 42.61 41.59 48.58 51.72 42.19
5 Jayden McNeill 50.56   1:12.88    Australia 1:27.09 1:19.34 1:11.03 1:08.27 50.56
6 Jack O'Mahony 58.77   1:33.15    Australia 3:39.56 58.77 1:28.61 1:32.31 1:38.52
7 Bryson Azzopardi 1:17.36   DNF    Australia 1:27.68 1:26.56 1:17.36 DNF DNF
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brock Hamann 13:23.00      Australia DNF 13:23.00 DNS
2 Alexandra Daryl Ariawan DNF      Indonesia DNF DNS DNS
2 Jason Kilbourn DNF      Australia DNF DNF DNS
2 Zane Carney DNF      Australia DNF DNF DNS
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brock Hamann DNF      Australia DNF DNF DNF
1 Zane Carney DNF      Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 3/5 25:04      Australia 3/5 25:04 DNS
2 Brendan Manning DNF      Australia DNF DNS
2 Brock Hamann DNF      Australia DNF DNS
2 Bryson Azzopardi DNF      Australia DNF DNS
2 Jason Kilbourn DNF      Australia DNF DNS
2 Jimmy Bainbridge DNF      Australia DNF DNS
2 Tim Major DNF      Australia DNF DNS
2 Zane Carney DNF      Australia DNF DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Alexandra Daryl Ariawan 1.22   1.27    Indonesia 1.33 DNF 1.25 1.22 1.22
2 Bryson Azzopardi 1.33   1.61    Australia 3.38 1.55 1.86 1.33 1.41
3 Ezekiel Morada 1.52   1.99    Australia 2.93 1.52 2.02 2.41 1.55
4 Christian Foyle 1.52   2.01    Australia 1.63 2.96 1.65 2.75 1.52
5 Jack O'Mahony 1.40   2.13    Australia 3.13 2.75 1.40 1.40 2.25
6 Nathan Box-Billett 1.88   2.20    Australia 4.59 2.15 2.11 2.34 1.88
7 Jarvis Jin 1.59   2.27    Australia 2.00 2.50 2.41 1.59 2.40
8 Alastair Whitely 1.72   2.27    Australia 1.91 3.28 1.72 2.13 2.78
9 Jayden McNeill 1.91   2.32    Australia 2.36 1.91 2.66 4.41 1.93
10 Florian Kreyssig 1.97   2.53    Germany 7.13 3.08 2.34 2.16 1.97
11 Jonothon Holmes-Brown 2.28   2.75    Australia 2.81 3.02 3.71 2.28 2.41
12 Andrea Javier 2.30   3.37    Australia 3.28 2.30 2.68 DNF 4.15
13 Hansen He 3.21   3.66    Australia 3.86 3.61 3.21 3.50 3.94
14 Adam Jaffrey 2.94   3.84    Australia 4.02 4.69 4.22 2.94 3.27
15 Orion Zymaris 2.03   4.17    Australia DNF 4.83 5.33 2.36 2.03
16 Kirt Protacio 1.52   5.03    Australia 1.52 2.55 DNF 1.83 10.71
17 Cameron Stollery 2.36   8.42    Australia 3.65 2.36 16.44 5.16 DNF
18 Petey Karalis 1.93   DNF    Australia DNF DNF 1.93 4.86 DNF
19 Isabella Azzopardi 2.80   DNF    Australia 3.65 DNF 3.83 DNF 2.80
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brock Hamann 2.94   3.49    Australia 3.47 5.96 3.11 2.94 3.88
2 Bryson Azzopardi 2.88   OcR 3.52    Australia 3.71 3.52 3.52 3.53 2.88
3 Jack O'Mahony 2.91   3.68    Australia 4.78 3.34 2.91 4.81 2.93
4 Alexandra Daryl Ariawan 3.33   3.90    Indonesia 4.28 3.80 3.33 4.05 3.86
5 Cameron Stollery 3.91   4.95    Australia 4.34 5.88 3.91 8.61 4.63
6 Alastair Whitely 4.40   5.28    Australia 6.31 7.46 4.93 4.40 4.61
7 Christian Foyle 4.59   5.71    Australia 4.59 5.94 4.90 10.61 6.30
8 Petey Karalis 5.02   5.79    Australia 5.75 5.94 5.69 5.02 6.03
9 Isabella Azzopardi 6.77   7.41    Australia 10.06 7.21 6.86 6.77 8.16
10 Jonothon Holmes-Brown 8.31   13.50    Australia 8.31 10.38 DNF 15.11 15.02
11 Jarvis Jin 9.46   14.18    Australia DNF 16.09 12.27 9.46 14.19
Adam Jaffrey    Australia
Adam Jaffrey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 52.72   59.47   1:03.44 57.91 1:02.86 52.72 57.65
2x2x2 Cube First round 28 18.66   35.08   45.08 18.66 27.59 40.46 37.19
Rubik's Magic Final 14 2.94   3.84   4.02 4.69 4.22 2.94 3.27
Adelina Estevao    Australia
Adelina Estevao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 1:45.05   2:23.82   DNF 2:20.80 1:45.05 2:16.94 2:33.72
Alastair Whitely    Australia
Alastair Whitely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 20.15   21.92   20.78 21.36 25.41 20.15 23.61
First round 19 20.19   22.58   25.15 21.75 21.36 20.19 24.63
2x2x2 Cube Final 5 2.66   4.60   4.69 5.80 4.88 2.66 4.22
Second round 5 4.34   5.07   5.21 4.88 5.21 4.34 5.11
First round 11 5.15   6.38   5.25 DNF 5.15 5.31 8.58
4x4x4 Cube Combined First round 22 1:48.33     2:19.21 1:48.33
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 33.97   46.11   44.03 43.77 53.68 50.53 33.97
Pyraminx Final 2 4.33   6.15   6.93 4.33 5.66 5.86 7.55
First round 2 5.25   6.52   5.25 9.44 7.88 5.33 6.36
Rubik's Magic Final 8 1.72   2.27   1.91 3.28 1.72 2.13 2.78
Master Magic Final 6 4.40   5.28   6.31 7.46 4.93 4.40 4.61
Alexandra Daryl Ariawan    Indonesia
Alexandra Daryl Ariawan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 14.21   16.58   14.21 14.31 17.77 20.77 17.66
First round 20 18.61   23.63   23.63 24.81 18.61 28.83 22.44
2x2x2 Cube Second round 12 6.03   6.50   6.03 6.25 8.84 7.22 6.03
First round 12 5.91   6.55   6.15 6.00 8.91 7.50 5.91
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:12.05   1:26.57   1:32.05 1:19.84 1:12.05 1:30.40 1:29.46
5x5x5 Cube Combined First round 10 2:07.84   2:23.84   2:22.03 2:07.84 2:51.52 2:13.06 2:36.43
6x6x6 Cube Combined First round 8 4:38.90   4:56.00   4:53.52 5:15.59 4:38.90
7x7x7 Cube Combined Final 8 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 5 3:16.56   DNF   3:16.56 DNF DNF
First round 5 3:06.56   DNF   3:06.56 DNF DNF
Megaminx Final 1 1:36.19   1:50.72   1:54.55 2:04.44 1:47.81 1:49.80 1:36.19
Pyraminx Final 4 5.18   6.34   5.63 6.88 7.03 6.52 5.18
First round 3 4.77   6.57   4.77 6.34 7.97 11.97 5.41
Square-1 Final 1 20.61   23.32   23.16 27.66 21.93 20.61 24.86
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNS DNS
Rubik's Magic Final 1 1.22   1.27   1.33 DNF 1.25 1.22 1.22
Master Magic Final 4 3.33   3.90   4.28 3.80 3.33 4.05 3.86
Andrea Javier    Australia
Andrea Javier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 30.55   40.35   30.55 DNF 42.27 36.33 42.44
2x2x2 Cube First round 25 11.69   16.09   14.96 14.18 DNF 11.69 19.13
Pyraminx First round 21 25.80   46.02   1:04.53 52.08 43.90 42.09 25.80
Rubik's Magic Final 12 2.30   3.37   3.28 2.30 2.68 DNF 4.15
Brendan Manning    Australia
Brendan Manning
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 29.02   36.09   44.09 32.36 29.02 31.81 DNF
First round 30 28.11   31.87   37.61 DNF 29.18 28.81 28.11
5x5x5 Cube Combined First round 16 3:40.55     3:40.55 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:38.47   DNF   5:00.18 2:38.47 DNF
First round 6 3:36.11   DNF   3:36.11 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
Megaminx Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNS DNS DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF DNS
Brock Hamann    Australia
Brock Hamann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 13.80   15.35   13.80 23.59 15.90 16.34 13.80
Second round 7 12.22   14.05   15.44 13.97 18.97 12.22 12.75
First round 6 11.75   13.87   11.75 13.65 14.41 13.55 15.55
2x2x2 Cube Final 6 1.25   5.85   6.13 6.91 4.50 1.25 13.94
Second round 6 4.44   5.31   5.18 10.77 5.66 5.09 4.44
First round 6 4.30   5.56   7.02 5.41 4.30 5.16 6.11
4x4x4 Cube Final 5 51.97   1:00.73   1:00.27 1:07.44 51.97 59.75 1:02.16
Second round 5 52.47   1:00.12   56.47 1:01.36 1:02.52 1:04.18 52.47
Combined First round 5 54.86   58.62   57.68 54.86 1:02.06 56.13 1:04.80
5x5x5 Cube Final 3 1:16.09   1:37.15   1:32.78 1:53.63 1:55.50 1:25.05 1:16.09
Combined First round 4 1:31.16   1:44.59   1:44.71 1:49.88 1:45.25 1:31.16 1:43.80
6x6x6 Cube Final 3 3:14.81   3:25.53   3:43.91 3:14.81 3:17.88
Combined First round 3 3:15.25   3:20.30   3:17.61 3:28.03 3:15.25
7x7x7 Cube Combined Final 2 4:32.47   4:51.75   4:32.47 4:50.36 5:12.41
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 4 2:40.77   DNF   DNF 2:40.77 2:40.86
Rubik's Clock Combined Final 1 12.83   14.45   15.08 14.59 13.68 15.96 12.83
Megaminx Final 4 2:06.94   2:22.15   DNF 2:34.06 2:12.86 2:06.94 2:19.53
4x4x4 Blindfolded Final 1 13:23.00     DNF 13:23.00 DNS
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF DNS
Master Magic Final 1 2.94   3.49   3.47 5.96 3.11 2.94 3.88
Bryson Azzopardi    Australia
Bryson Azzopardi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 18.38   18.76   19.55 18.38 18.40 19.46 18.43
First round 12 17.41   18.30   18.55 17.75 20.08 17.41 18.61
2x2x2 Cube Second round 10 5.44   6.09   6.34 9.00 5.72 5.44 6.21
First round 10 5.02   6.31   5.02 6.36 5.80 7.28 6.78
4x4x4 Cube Second round 10 1:00.02   1:12.42   1:08.63 1:00.02 1:14.66 1:26.81 1:13.97
Combined First round 10 1:12.11   1:15.62   1:29.27 1:13.80 1:12.11 1:12.90 1:20.15
5x5x5 Cube Combined First round 7 1:54.36   2:08.76   2:01.93 2:16.56 1:54.36 2:08.50 2:15.86
6x6x6 Cube Final 4 4:05.02   4:12.93   4:12.47 4:05.02 4:21.31
Combined First round 4 3:49.21   4:00.36   4:00.00 4:11.88 3:49.21
7x7x7 Cube Combined Final 6 6:11.05   6:33.05   6:11.05 6:48.25 6:39.86
3x3x3 Blindfolded First round 7 5:16.19   DNF   DNF 5:16.19 DNS
3x3x3 One-Handed Second round 11 30.55   39.54   46.31 40.47 41.33 30.55 36.81
Combined First round 12 37.38   38.52   41.18 38.97 38.38 37.38 38.21
Rubik's Clock Combined Final 4 30.46   40.47   30.46 58.02 38.30 50.09 33.03
Megaminx Final 5 2:38.43   2:48.61   2:53.59 2:44.56 DNF 2:47.69 2:38.43
Pyraminx Final 10 10.21   12.24   16.91 12.28 10.21 10.52 13.93
First round 8 8.19   11.40   11.44 11.46 16.22 8.19 11.31
Square-1 Final 7 1:17.36   DNF   1:27.68 1:26.56 1:17.36 DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF DNS
Rubik's Magic Final 2 1.33   1.61   3.38 1.55 1.86 1.33 1.41
Master Magic Final 2 2.88   OcR 3.52   3.71 3.52 3.52 3.53 2.88
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 13.41   15.22   17.18 13.91 16.46 15.30 13.41
First round 4 11.61   12.88   13.44 13.66 11.80 11.61 13.40
2x2x2 Cube Final 2 1.02   2.89   2.52 2.47 7.66 1.02 3.68
Second round 2 2.27   3.72   5.78 5.47 2.27 2.75 2.94
First round 1 2.05   2.42   2.93 2.94 2.05 2.11 2.21
4x4x4 Cube Second round 9 1:04.44   1:08.00   1:04.44 1:16.28 1:10.18 1:06.09 1:07.72
Combined First round 8 52.91   1:01.81   1:13.68 1:06.84 57.06 52.91 1:01.53
5x5x5 Cube Combined First round 9 2:07.28   2:21.78   2:25.18 2:15.77 2:24.40 2:27.97 2:07.28
3x3x3 Fewest Moves Final 5 46     46
3x3x3 One-Handed Final 4 18.93   23.02   22.06 26.53 27.05 18.93 20.47
Second round 3 21.59   22.96   21.93 21.59 26.78 23.63 23.31
Combined First round 4 21.09   24.61   26.78 26.61 23.56 23.65 21.09
Rubik's Clock Combined Final 5 24.30   44.81   43.41 50.18 24.30 DNF 40.83
Pyraminx Final 6 5.30   8.24   8.25 5.30 7.43 9.68 9.05
First round 6 6.34   9.30   7.58 13.15 11.80 6.34 8.53
Rubik's Magic Final 17 2.36   8.42   3.65 2.36 16.44 5.16 DNF
Master Magic Final 5 3.91   4.95   4.34 5.88 3.91 8.61 4.63
Christian Foyle    Australia
Christian Foyle
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 16.81   19.13   19.05 20.43 21.40 16.81 17.91
First round 14 16.90   19.24   18.68 16.90 23.03 19.72 19.33
2x2x2 Cube Second round 8 5.11   5.62   5.11 8.31 5.97 5.34 5.56
First round 14 5.93   7.47   7.53 5.93 7.09 8.00 7.78
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:32.72     1:32.72 1:38.47
5x5x5 Cube Combined First round 14 2:44.52     3:11.63 2:44.52
6x6x6 Cube Combined First round 11 9:55.06     9:55.06
7x7x7 Cube Combined Final 8 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded First round 10 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Second round 12 34.66   42.28   42.55 44.77 46.06 34.66 39.53
Combined First round 10 32.58   35.72   35.56 34.56 32.58 37.05 44.36
Megaminx Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF DNS DNS
Pyraminx Final 8 8.25   9.96   12.11 8.25 9.02 15.30 8.75
First round 9 10.44   11.81   11.93 10.78 12.71 10.44 13.06
Square-1 Final 4 41.59   44.46   42.61 41.59 48.58 51.72 42.19
Rubik's Magic Final 4 1.52   2.01   1.63 2.96 1.65 2.75 1.52
Master Magic Final 7 4.59   5.71   4.59 5.94 4.90 10.61 6.30
Ciaran Samuels    United Kingdom
Ciaran Samuels
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 23.71   26.40   30.61 23.71 28.78 24.03 26.40
First round 28 27.65   29.75   31.44 36.03 28.38 29.44 27.65
2x2x2 Cube First round 23 8.75   11.40   14.59 10.18 8.75 10.28 13.75
David Mergens    USA
David Mergens
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 46.55   56.08   1:12.56 48.41 1:12.52 46.55 47.30
Dene Beardsley    New Zealand
Dene Beardsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 11.86   16.64   17.44 11.86 17.11 20.25 15.36
First round 8 15.80   16.47   15.97 16.21 17.71 17.22 15.80
4x4x4 Cube Final 6 57.02   1:04.26   57.02 1:17.25 1:00.80 1:04.77 1:07.22
Second round 6 53.69   1:01.14   1:06.44 1:08.86 56.28 1:00.71 53.69
Combined First round 6 56.06   58.86   57.90 56.06 57.84 1:00.83 DNF
5x5x5 Cube Final 4 1:28.15   1:40.80   1:44.58 1:36.05 1:28.15 1:47.11 1:41.77
Combined First round 3 1:31.31   1:39.24   1:37.68 1:42.50 1:42.56 1:31.31 1:37.53
6x6x6 Cube Final 2 2:55.05   3:17.17   3:34.93 3:21.52 2:55.05
Combined First round 2 2:42.71   3:09.08   3:38.31 3:06.22 2:42.71
7x7x7 Cube Combined Final 3 4:41.36   5:07.31   4:41.36 5:14.59 5:25.97
3x3x3 One-Handed Second round 9 29.72   32.65   32.31 29.72 37.34 30.91 34.72
Combined First round 9 26.41   34.60   26.41 34.93 47.78 37.33 31.53
Megaminx Final 2 1:44.05   1:55.41   1:44.05 2:05.33 1:54.80 2:18.63 1:46.09
Pyraminx Final 12 9.77   13.97   9.77 21.41 12.19 10.68 19.05
First round 11 8.55   13.17   11.44 15.94 19.58 12.13 8.55
Square-1 Final 2 21.46   26.32   39.72 22.19 31.15 21.46 25.61
Ezekiel Morada    Australia
Ezekiel Morada
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 22.15   26.64   29.41 22.15 25.88 24.63 36.41
2x2x2 Cube First round 21 6.68   9.83   6.68 10.75 9.56 13.77 9.18
Pyraminx First round 17 18.09   20.65   18.40 31.93 20.83 18.09 22.71
Rubik's Magic Final 3 1.52   1.99   2.93 1.52 2.02 2.41 1.55
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 6.78   7.53   WR 7.56 6.78 7.16 11.44 7.86
Second round 1 7.50   8.19   8.03 8.69 20.83 7.50 7.84
First round 1 7.11   8.43   9.05 8.69 9.53 7.11 7.55
2x2x2 Cube Final 1 0.88   OcR 2.63   2.13 3.56 3.58 0.88 2.21
Second round 1 1.80   3.68   1.80 DNF 2.33 4.59 4.13
First round 2 2.25   3.19   2.61 4.24 4.25 2.71 2.25
4x4x4 Cube Final 1 26.75   WR 31.55   OcR 32.53 26.75 34.21 31.86 30.25
Second round 1 27.81   OcR 33.47   OcR 27.81 37.31 34.63 31.50 34.27
Combined First round 1 27.94   OcR 35.91   41.91 27.94 36.43 33.50 37.81
5x5x5 Cube Final 1 51.09   WR 59.98   58.53 56.38 51.09 1:06.05 1:05.03
Combined First round 1 51.31   WR 57.64   WR 57.22 1:01.81 56.88 51.31 58.83
6x6x6 Cube Final 1 1:54.91   OcR 2:00.87   OcR 1:54.91 2:04.31 2:03.38
Combined First round 1 1:58.81   2:02.75   OcR 2:02.03 1:58.81 2:07.40
7x7x7 Cube Combined Final 1 3:24.02   OcR 3:25.04   OcR 3:24.96 3:24.02 3:26.13
3x3x3 Blindfolded Final 2 40.28   DNF   40.28 54.27 DNF
First round 2 1:01.18   DNF   DNF DNF 1:01.18
3x3x3 Fewest Moves Final 3 40     40
3x3x3 One-Handed Final 1 13.72   13.99   13.96 13.72 14.65 14.13 13.88
Second round 1 11.75   14.06   11.75 13.53 14.38 17.25 14.27
Combined First round 1 13.43   13.80   14.00 13.78 13.43 13.63 15.27
Pyraminx Final 3 2.65   OcR 6.18   7.69 2.65 6.55 5.72 6.28
First round 4 3.88   6.71   3.88 7.78 6.81 5.55 13.08
Square-1 Final 3 23.88   27.87   28.06 23.88 27.66 31.18 27.90
3x3x3 Multi-Blind Final 1 3/5 25:04     3/5 25:04 DNS
Florian Kreyssig    Germany
Florian Kreyssig
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.69   12.65   11.97 14.78 14.11 11.86 9.69
Second round 3 9.97   12.51   9.97 13.72 12.97 13.77 10.84
First round 3 11.25   11.88   12.13 11.30 11.25 13.18 12.21
4x4x4 Cube Final 3 45.59   52.00   52.50 45.59 56.91 1:07.91 46.58
Second round 2 46.56   50.98   49.40 46.56 50.58 52.97 54.58
Combined First round 3 46.25   50.43   59.43 46.25 48.43 52.66 50.19
5x5x5 Cube Final 2 1:28.30   1:35.52   1:42.75 1:45.66 1:28.30 1:28.88 1:34.94
Combined First round 2 1:26.94   1:36.53   1:26.94 1:46.86 1:46.33 1:30.46 1:32.81
6x6x6 Cube Combined First round 7 3:58.68   4:50.10   3:59.55 3:58.68 6:32.06
7x7x7 Cube Combined Final 7 6:06.61   6:48.38   6:06.61 7:32.22 6:46.30
3x3x3 Blindfolded First round 10 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 5 46     46
3x3x3 One-Handed Second round 7 22.25   29.66   22.25 33.78 30.05 45.84 25.15
Combined First round 6 23.22   28.61   29.96 28.18 23.22 30.50 27.69
Rubik's Clock Combined Final 2 19.43   21.14   22.13 20.84 20.44 19.43 29.59
Megaminx Final 3 2:05.33   2:15.89   2:06.69 2:12.84 2:05.33 2:52.55 2:28.15
Pyraminx Final 7 6.15   9.73   8.46 6.15 11.52 22.58 9.22
First round 10 10.00   12.65   12.53 18.52 12.69 10.00 12.72
Rubik's Magic Final 10 1.97   2.53   7.13 3.08 2.34 2.16 1.97
Hansen He    Australia
Hansen He
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 22.47   29.90   29.18 33.33 31.30 22.47 29.21
First round 26 25.72   28.23   27.97 32.08 25.72 28.94 27.77
2x2x2 Cube First round 24 13.19   16.02   17.25 19.02 14.55 16.25 13.19
4x4x4 Cube Combined First round 24 2:00.66     2:23.22 2:00.66
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 58.00     1:09.66 58.00
Rubik's Magic Final 13 3.21   3.66   3.86 3.61 3.21 3.50 3.94
Ian Richardson    Australia
Ian Richardson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 29.15   33.92   31.11 29.15 33.43 40.22 37.21
Isabella Azzopardi    Australia
Isabella Azzopardi
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 26 17.55   22.01   23.86 17.55 21.96 22.66 21.41
Rubik's Magic Final 19 2.80   DNF   3.65 DNF 3.83 DNF 2.80
Master Magic Final 9 6.77   7.41   10.06 7.21 6.86 6.77 8.16
Jack O'Mahony    Australia
Jack O'Mahony
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 8 13.68   15.18   13.68 15.63 14.71 15.21 15.88
First round 16 13.83   19.73   24.11 17.47 19.47 22.25 13.83
2x2x2 Cube Second round 9 5.22   5.62   DNF 5.50 5.77 5.59 5.22
First round 4 4.52   5.31   5.52 5.36 5.06 4.52 5.78
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:41.27     1:47.88 1:41.27
5x5x5 Cube Combined First round 13 2:39.93     2:50.77 2:39.93
3x3x3 Blindfolded First round 10 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 33.11   44.86   47.22 42.66 50.61 33.11 44.69
Rubik's Clock Combined Final 6 1:17.03     1:17.03 DNF
Pyraminx First round 14 7.44   15.60   14.00 22.75 DNF 7.44 10.05
Square-1 Final 6 58.77   1:33.15   3:39.56 58.77 1:28.61 1:32.31 1:38.52
Rubik's Magic Final 5 1.40   2.13   3.13 2.75 1.40 1.40 2.25
Master Magic Final 3 2.91   3.68   4.78 3.34 2.91 4.81 2.93
Jake Holah    Australia
Jake Holah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 15.91   22.78   17.78 15.91 20.68 DNF 29.88
First round 10 15.06   17.10   17.05 15.06 17.84 DNF 16.41
2x2x2 Cube Second round 14 6.63   7.52   7.75 8.09 6.63 6.78 8.02
First round 9 3.88   6.23   5.56 8.22 8.59 3.88 4.91
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:20.91   1:31.58   1:26.96 1:37.91 1:29.88 2:05.05 1:20.91
3x3x3 Fewest Moves Final 7 47     47
3x3x3 One-Handed Second round 10 23.53   34.59   37.25 49.16 23.53 34.11 32.41
Combined First round 11 28.19   37.58   39.25 28.19 32.00 41.50 42.66
Jamie Carney    Australia
Jamie Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 57.65   1:34.89   1:41.68 57.65 1:19.08 1:43.90 1:56.27
3x3x3 Blindfolded First round 10 DNF   DNF   DNF DNS DNS
Jarvis Jin    Australia
Jarvis Jin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 14.93   17.07   18.50 17.52 14.93 15.18 DNF
First round 9 13.90   16.54   17.72 13.94 17.96 21.30 13.90
2x2x2 Cube Second round 13 5.55   6.99   6.28 7.28 7.41 13.69 5.55
First round 15 5.59   7.58   8.50 8.00 6.25 5.59 9.47
4x4x4 Cube Combined First round 21 1:45.18     2:14.06 1:45.18
5x5x5 Cube Combined First round 17 3:49.59     3:49.59 3:54.34
6x6x6 Cube Combined First round 10 8:21.15     8:21.15
3x3x3 Fewest Moves Final 8 54     54
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 26.52   42.58   44.09 26.52 40.44 43.22 44.22
Pyraminx First round 20 20.08   33.56   36.44 58.40 39.19 25.05 20.08
Rubik's Magic Final 7 1.59   2.27   2.00 2.50 2.41 1.59 2.40
Master Magic Final 11 9.46   14.18   DNF 16.09 12.27 9.46 14.19
Jason Kilbourn    Australia
Jason Kilbourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 13.09   16.74   16.86 18.28 19.50 13.09 15.08
First round 13 14.72   18.94   18.71 DNF 14.72 23.16 14.96
2x2x2 Cube Second round 11 5.00   6.11   5.36 7.06 DNF 5.00 5.91
First round 8 5.41   5.92   6.88 5.41 5.63 6.72 5.41
4x4x4 Cube Second round 8 57.50   1:05.25   1:07.61 57.50 1:07.43 1:14.61 1:00.71
Combined First round 9 56.69   1:05.25   56.69 DNF 1:03.50 1:10.81 1:01.44
5x5x5 Cube Combined First round 15 2:51.53     2:51.53 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:14.08   DNF   2:14.08 DNF DNF
First round 3 1:59.30   DNF   DNF DNF 1:59.30
3x3x3 One-Handed Second round 8 25.58   30.71   29.81 31.78 46.40 25.58 30.53
Combined First round 5 25.33   28.50   33.34 25.46 35.50 25.33 26.69
Pyraminx Final 1 4.03   5.93   5.16 4.03 8.48 9.28 4.15
First round 1 4.56   5.58   6.58 4.56 5.83 4.96 5.96
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF DNS
Jayden McNeill    Australia
Jayden McNeill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 13.13   14.23   14.93 15.19 13.13 13.33 14.43
Second round 5 11.02   12.67   14.21 13.33 11.02 11.31 13.38
First round 5 10.91   13.02   11.75 12.47 10.91 15.63 14.83
2x2x2 Cube Final 3 1.61   3.58   3.72 4.38 2.63 1.61 5.21
Second round 3 3.75   4.74   4.16 4.66 5.41 7.09 3.75
First round 3 3.34   3.94   3.38 4.19 5.68 3.34 4.25
4x4x4 Cube Final 2 46.91   51.89   46.91 50.56 54.19 50.93 55.81
Second round 3 46.16   53.20   52.27 54.05 46.16 1:08.05 53.28
Combined First round 2 45.90   48.50   52.08 46.68 46.75 45.90 53.41
5x5x5 Cube Combined First round 6 1:55.84   2:04.83   1:55.84 2:06.03 2:12.27 2:07.56 2:00.90
6x6x6 Cube Combined First round 6 3:55.68   4:25.43   4:21.58 4:59.02 3:55.68
7x7x7 Cube Combined Final 4 6:08.15   6:28.91   6:08.15 6:41.78 6:36.81
3x3x3 Fewest Moves Final 1 33     33
3x3x3 One-Handed Final 2 19.80   21.38   21.40 22.78 24.94 19.96 19.80
Second round 2 17.68   20.76   20.61 23.02 22.09 19.58 17.68
Combined First round 3 18.40   21.60   25.88 21.46 18.40 19.90 23.43
Pyraminx First round 13 13.47   15.57   15.18 13.47 19.38 16.93 14.59
Square-1 Final 5 50.56   1:12.88   1:27.09 1:19.34 1:11.03 1:08.27 50.56
Rubik's Magic Final 9 1.91   2.32   2.36 1.91 2.66 4.41 1.93
Jimmy Bainbridge    Australia
Jimmy Bainbridge
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 21.03   24.85   25.84 26.09 21.03 25.90 22.81
First round 18 18.11   22.47   24.03 21.90 18.11 22.21 23.31
2x2x2 Cube Second round 18 8.08   10.76   8.08 13.36 12.25 10.75 9.28
First round 18 7.77   8.62   9.53 7.77 8.84 7.93 9.08
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:30.18     1:30.18 1:34.59
3x3x3 Blindfolded First round 9 8:53.78   DNF   8:53.78 DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 42.00   44.51   53.22 44.83 44.27 44.43 42.00
Megaminx Final 6 DNF   DNF   DNF DNS DNS DNS DNS
Pyraminx First round 18 17.06   23.71   18.55 27.91 25.58 27.00 17.06
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF DNS
Jonothon Holmes-Brown    Australia
Jonothon Holmes-Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 55.90   1:04.95   59.80 1:18.59 55.90 DNF 56.47
2x2x2 Cube First round 27 6.78   22.39   19.91 29.88 6.78 17.38 DNF
Rubik's Magic Final 11 2.28   2.75   2.81 3.02 3.71 2.28 2.41
Master Magic Final 10 8.31   13.50   8.31 10.38 DNF 15.11 15.02
Joshua Evely    Australia
Joshua Evely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 17.47   19.83   19.90 21.22 17.47 18.36 21.27
First round 17 15.21   21.55   21.46 21.40 21.78 DNF 15.21
4x4x4 Cube Second round 12 1:15.19   1:21.66   1:32.38 1:17.91 1:18.63 1:28.44 1:15.19
Combined First round 12 1:07.88   1:18.69   1:25.61 1:11.84 1:07.88 1:30.53 1:18.63
5x5x5 Cube Combined First round 8 2:06.21   2:19.68   2:17.63 2:33.15 2:08.27 2:06.21 DNF
6x6x6 Cube Combined First round 5 4:00.53   4:06.10   4:10.11 4:07.66 4:00.53
7x7x7 Cube Combined Final 5 6:14.77   6:30.84   6:14.77 6:41.44 6:36.31
Megaminx Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF DNF DNF
Pyraminx Final 11 7.72   13.08   22.19 8.71 12.97 17.56 7.72
First round 12 12.21   14.32   13.93 12.21 15.47 18.08 13.55
Keith Major    Australia
Keith Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 1:34.09   1:48.59   1:47.40 2:19.18 1:54.65 1:43.71 1:34.09
Kirt Protacio    Australia
Kirt Protacio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.34   10.70   10.16 9.34 11.47 10.47 13.00
Second round 2 11.03   11.56   12.91 11.05 11.03 11.28 12.34
First round 2 9.81   10.21   10.13 10.65 9.81 9.91 10.59
2x2x2 Cube Second round 7 4.36   5.52   5.81 6.09 6.91 4.36 4.66
First round 5 5.11   5.32   5.61 5.13 5.93 5.11 5.22
4x4x4 Cube Final 4 41.97   54.24   56.68 52.34 41.97 58.03 53.71
Second round 4 49.59   58.05   1:03.27 55.88 49.59 58.78 59.50
Combined First round 4 51.83   52.90   56.80 52.90 51.83 52.03 53.77
5x5x5 Cube Combined First round 5 1:49.81   1:55.75   1:49.81 1:51.38 2:07.77 1:55.97 1:59.91
6x6x6 Cube Combined First round 9 5:06.71     5:06.71
7x7x7 Cube Combined Final 8 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded First round 8 6:49.41   DNF   6:49.41 DNS DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 4 42     42
3x3x3 One-Handed Final 3 20.44   21.59   20.44 23.71 21.66 21.81 21.31
Second round 5 16.05   25.42   16.05 29.66 22.78 DNF 23.83
Combined First round 2 17.91   21.37   19.80 21.50 23.09 22.80 17.91
Megaminx Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF DNF DNS
Pyraminx Final 9 8.81   10.29   8.81 9.69 13.43 12.21 8.97
First round 7 6.16   10.39   13.13 6.96 6.16 11.08 19.55
Rubik's Magic Final 16 1.52   5.03   1.52 2.55 DNF 1.83 10.71
Lachlan King    Australia
Lachlan King
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 17.66   28.22   28.44 17.66 31.34 31.28 24.94
First round 23 23.63   25.31   27.02 28.78 23.77 23.63 25.13
2x2x2 Cube First round 22 7.68   11.25   9.18 15.52 9.06 7.68 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:32.06     1:32.06 1:45.02
5x5x5 Cube Combined First round 12 2:34.78     2:34.78 3:10.68
Megaminx Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF DNF DNF
Pyraminx First round 15 11.43   15.89   15.28 14.84 17.56 19.44 11.43
Michael Rhodes    Australia
Michael Rhodes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 37.71   44.41   45.34 39.93 48.13 47.96 37.71
2x2x2 Cube First round 29 18.93   42.39   57.65 39.21 1:09.16 18.93 30.30
Nathan Box-Billett    Australia
Nathan Box-Billett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 24.75   28.19   26.33 39.34 26.09 24.75 32.15
First round 25 23.21   26.64   32.50 23.80 23.21 25.86 30.27
2x2x2 Cube Second round 15 7.40   8.26   8.31 7.40 8.47 9.28 8.00
First round 20 6.00   8.78   6.00 8.46 11.61 6.28 11.78
4x4x4 Cube Combined First round 25 2:03.47     2:20.47 2:03.47
5x5x5 Cube Combined First round 18 4:28.06     DNF 4:28.06
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 55.81     55.81 1:05.90
Pyraminx First round 19 16.81   26.35   16.81 29.16 26.88 25.66 26.52
Rubik's Magic Final 6 1.88   2.20   4.59 2.15 2.11 2.34 1.88
Nathan Ma    Australia
Nathan Ma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 20.81   22.80   21.56 25.06 20.81 24.11 22.72
First round 15 17.02   19.42   21.55 17.81 18.91 24.90 17.02
2x2x2 Cube Second round 16 7.66   8.91   9.96 11.59 8.30 7.66 8.46
First round 16 7.44   8.02   10.88 8.44 8.19 7.44 7.44
4x4x4 Cube Combined First round 23 1:55.22     2:13.56 1:55.22
Orion Zymaris    Australia
Orion Zymaris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 26.18   28.45   26.18 28.97 41.78 29.34 27.03
2x2x2 Cube First round 19 7.03   8.67   12.83 9.68 8.36 7.03 7.97
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 59.88     1:12.53 59.88
Rubik's Magic Final 15 2.03   4.17   DNF 4.83 5.33 2.36 2.03
Petey Karalis    Australia
Petey Karalis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 22.36   24.02   23.97 29.50 25.55 22.36 22.55
2x2x2 Cube First round 13 6.97   7.16   7.05 7.06 11.36 6.97 7.36
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:40.66     2:15.21 1:40.66
Rubik's Clock Combined Final 3 19.41   23.31   19.41 31.08 24.50 22.86 22.58
Pyraminx First round 16 15.13   16.18   23.47 17.31 15.47 15.77 15.13
Rubik's Magic Final 18 1.93   DNF   DNF DNF 1.93 4.86 DNF
Master Magic Final 8 5.02   5.79   5.75 5.94 5.69 5.02 6.03
Robert Armstrong    Australia
Robert Armstrong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 35.33   42.83   37.30 43.41 35.33 DNF 47.78
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 43.91   56.74   56.13 43.91 56.50 1:05.06 57.58
Tim Major    Australia
Tim Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.31   16.48   14.97 12.31 13.43 DNF 21.03
Second round 6 12.66   13.87   12.97 13.08 12.66 18.30 15.55
First round 11 15.84   17.43   19.55 15.84 15.88 16.86 20.91
2x2x2 Cube Final 4 1.22   3.84   4.86 4.68 2.93 1.22 3.91
Second round 4 4.03   4.95   4.33 9.77 5.59 4.03 4.93
First round 7 4.33   5.80   6.05 4.40 4.33 6.96 8.61
4x4x4 Cube Second round 11 1:06.94   1:14.73   1:23.69 1:06.94 1:14.88 1:18.68 1:10.63
Combined First round 11 1:13.93   1:17.38   1:19.11 1:18.91 1:13.93 1:14.18 1:19.06
5x5x5 Cube Combined First round 11 2:14.02   2:40.81   2:14.02 3:07.19 2:28.96 DNF 2:26.27
3x3x3 Fewest Moves Final 2 35     35
3x3x3 One-Handed Final 5 19.46   23.27   23.02 24.61 19.46 22.65 24.13
Second round 4 21.03   23.25   23.75 30.18 21.03 21.80 24.19
Combined First round 7 22.31   30.65   31.55 31.96 28.43 32.84 22.31
Pyraminx Final 5 5.55   7.57   8.28 5.55 7.90 9.96 6.53
First round 5 5.50   6.84   7.68 6.46 7.25 6.81 5.50
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF DNS
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 20.66   21.60   22.02 21.41 20.66 21.36 24.71
First round 22 20.94   24.47   23.38 25.50 24.52 20.94 36.56
2x2x2 Cube Second round 17 7.86   9.13   8.03 10.36 9.00 7.86 DNF
First round 17 7.28   8.12   8.84 8.00 7.28 7.52 8.90
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:32.75     1:32.75 1:41.02
3x3x3 One-Handed Final 6 24.00   28.14   26.83 29.41 28.77 24.00 28.81
Second round 6 26.86   29.12   30.22 28.36 36.27 26.86 28.77
Combined First round 8 28.15   32.14   31.44 31.22 28.15 35.33 33.75
Yanqing Fang (方彦卿)    China
Yanqing Fang (方彦卿)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 24.21   26.05   26.03 25.44 24.21 26.69 27.77
First round 29 28.90   31.32   DNF 29.44 29.52 28.90 35.00
4x4x4 Cube Combined First round 26 2:21.60     2:21.60 DNF
Zane Carney    Australia
Zane Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 12.31   13.11   20.43 12.59 13.05 12.31 13.68
Second round 4 11.30   12.60   12.81 12.44 11.30 12.93 12.56
First round 7 11.34   14.16   14.43 15.65 15.36 12.68 11.34
4x4x4 Cube Second round 7 57.84   1:01.68   57.84 1:04.00 DNF 58.13 1:02.90
Combined First round 7 58.72   1:01.52   1:05.19 1:00.11 1:03.18 58.72 1:01.28
3x3x3 Blindfolded Final 1 31.02   OcR DNF   31.02 DNF DNF
First round 1 42.40   DNF   42.40 DNF DNF
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNS
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF DNF