Australian Nationals 2011

Date City WCA LInk
2011-8-27~28  Australia, Melbourne Australian Nationals 2011

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 8.27  Chris Wilkinson 12.47  Kirt Protacio 12.92
 2x2x2 Cube  Feliks Zemdegs 2.63  Cameron Stollery 2.66  Florian Kreyssig 4.02
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 37.13  Dene Beardsley 57.14  Nick Pappas 57.92
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 1:16.67  Dene Beardsley 1:39.95  Nick Pappas 1:42.76
 6x6x6 Cube  Feliks Zemdegs 2:16.21  Dene Beardsley 3:09.69  Nick Pappas 3:52.83
 7x7x7 Cube  Feliks Zemdegs 3:58.47  Dene Beardsley 4:46.75  Nick Pappas 6:21.36
 3x3x3 Blindfolded  Aron Puddy-Mathew 45.81  Zane Carney 55.90  Feliks Zemdegs 1:36.58
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 15.32  Tim Major 25.17  Kirt Protacio 25.57
 Rubik's Clock  Feliks Zemdegs 11.80  Florian Kreyssig 19.98  Jeremy Lu DNF
 Megaminx  Feliks Zemdegs 1:06.04  Alexandra Daryl Ariawan 1:49.89  Nick Pappas 1:49.94
 Pyraminx  Feliks Zemdegs 7.16  Cameron Stollery 7.73  Alexandra Daryl Ariawan 8.22
 Square-1  Dene Beardsley 26.07  Feliks Zemdegs 26.55  Alexandra Daryl Ariawan 28.25
 4x4x4 Blindfolded  Zane Carney 7:52.65
 5x5x5 Blindfolded  Feliks Zemdegs 19:02.00
 3x3x3 Multi-Blind  Zane Carney 14/17 52:49  Aron Puddy-Mathew 12/18 52:33  Feliks Zemdegs 5/7 36:39
       Rubik's Magic  Cameron Stollery 1.21  Feliks Zemdegs 1.39  Jeremy Lu 1.43
       Master Magic  Cameron Stollery 3.40  Alexandra Daryl Ariawan 4.49  Mingren Lu (卢鸣仁) 4.70
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.77   8.39    Australia 8.58 7.90 10.44 8.68 7.77
2 Kirt Protacio 11.22   12.50    Australia 12.33 12.63 11.22 13.16 12.55
3 Luke Bruce 11.81   12.93    Australia 13.41 13.31 12.06 11.81 15.83
4 Zane Carney 11.86   13.72    Australia 14.05 14.08 15.40 13.03 11.86
5 Tim Major 12.81   13.76    Australia 12.81 16.13 13.69 13.46 14.13
6 Florian Kreyssig 12.84   14.00    Germany 17.00 14.78 14.09 12.84 13.13
7 Aron Puddy-Mathew 14.11   15.20    Australia 14.59 15.71 15.31 14.11 16.90
8 Chris Wilkinson 12.30   15.31    Australia 15.34 26.00 12.30 15.88 14.71
9 Cameron Stollery 13.77   15.60    Australia 16.55 13.77 14.77 16.30 15.72
10 Dene Beardsley 13.77   15.79    New Zealand 13.77 15.90 16.34 15.41 16.05
11 Nick Pappas 15.22   15.99    Australia 20.93 15.91 16.02 15.22 16.05
12 Robert Hickingbotham 16.19   16.93    Australia 16.31 20.84 17.66 16.81 16.19
13 Jason Kilbourn 15.15   18.64    Australia 15.83 19.09 21.00 23.31 15.15
14 Mingren Lu (卢鸣仁) 17.27   18.95    China 18.19 17.27 17.33 DNF 21.33
15 Jake Holah 15.13   19.08    Australia 18.46 19.61 19.18 15.13 21.84
16 Alexandra Daryl Ariawan 15.77   19.35    Indonesia 26.40 17.68 21.22 15.77 19.16
17 Jeremy Lu 18.30   21.17    Australia 22.81 18.50 22.19 25.11 18.30
18 Tim McMahon 17.28   23.91    Australia 23.13 24.21 24.40 27.53 17.28
19 Braden Helmer 18.18   25.57    USA 18.18 25.75 27.80 DNF 23.15
20 Joshua Evely 24.41   26.75    Australia 27.47 25.94 26.84 24.41 27.83
21 Michael Leone 23.30   27.72    Australia 32.91 26.66 31.09 23.30 25.41
22 Jack O'Mahony 30.22   32.36    Australia 33.53 DNF 31.68 31.88 30.22
23 Alastair Whitely 28.08   33.91    Australia 33.40 33.19 28.08 37.90 35.15
24 Orion Zymaris 33.52   35.08    Australia 34.38 34.58 41.22 36.28 33.52
25 James Atkin 29.46   36.91    Australia 35.53 DNF 41.33 33.86 29.46
26 Damian O'Neil 35.44   39.06    Australia 37.33 35.44 41.28 49.06 38.56
27 Carson Helmer 38.80   42.61    USA 40.31 38.80 46.78 45.08 42.43
28 Cameron Drysdale 33.71   45.69    Australia 37.58 DNF 40.36 33.71 59.13
29 Andrea Javier 47.36   54.83    Australia 52.11 1:01.27 51.11 47.36 1:06.52
30 Mitch Callaghan 1:01.83   1:13.42    Australia 1:15.97 1:19.36 1:01.83 1:16.27 1:08.03
31 Jamie Carney 1:13.11   1:23.65    Australia 1:27.02 1:13.83 1:13.11 1:30.09 1:34.43
32 Jonothon Holmes-Brown 1:13.22   1:24.16    Australia DNF 1:24.86 1:22.77 1:13.22 1:24.86
33 Keith Major 1:25.65   1:39.13    Australia 1:37.22 1:37.61 1:42.56 1:52.63 1:25.65
34 Adelina Estevao 1:26.56   1:56.03    Australia 1:59.02 3:17.34 1:35.22 1:26.56 2:13.84
35 Jo O'Mahony 3:10.52   3:39.32    Australia 3:10.52 3:17.91 4:10.61 DNF 3:29.44
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.65   8.41    Australia 8.34 7.65 6.65 9.46 9.25
2 Kirt Protacio 11.11   12.70    Australia 13.06 12.46 11.11 12.69 12.96
3 Nick Pappas 12.50   13.00    Australia 12.56 13.34 14.81 13.09 12.50
4 Florian Kreyssig 13.09   13.69    Germany 14.28 13.09 17.71 13.11 13.68
5 Aron Puddy-Mathew 12.78   14.00    Australia 15.46 14.22 14.27 12.78 13.52
6 Zane Carney 13.63   14.39    Australia 14.16 13.63 13.75 15.59 15.25
7 Chris Wilkinson 11.38   14.58    Australia 14.80 11.38 16.44 12.78 16.16
8 Dene Beardsley 12.63   15.01    New Zealand 14.68 16.84 19.15 12.63 13.52
9 Cameron Stollery 12.75   15.14    Australia 12.75 14.81 14.44 16.38 16.18
10 Jake Holah 12.94   15.85    Australia 15.11 12.94 16.47 18.93 15.96
11 Tim Major 13.80   15.95    Australia 15.80 13.80 14.47 17.58 DNF
12 Joshua Evely 20.46   22.13    Australia 20.46 24.58 20.61 23.36 22.43
13 Tim McMahon 19.72   22.51    Australia 21.65 21.31 19.72 28.80 24.56
14 Jeremy Lu 18.84   22.67    Australia 21.88 18.84 19.55 35.96 26.58
15 Braden Helmer 16.30   22.82    USA 18.18 20.36 16.30 29.91 30.11
16 Alexandra Daryl Ariawan 18.16   25.45    Indonesia 22.90 34.15 18.16 19.31 35.81
17 Jack O'Mahony 27.02   30.69    Australia 27.38 32.78 31.90 27.02 36.41
18 Michael Leone 29.71   32.23    Australia 38.97 30.77 34.15 29.71 31.78
19 Alastair Whitely 31.31   35.51    Australia 31.31 37.41 33.96 39.46 35.15
20 Orion Zymaris 30.28   55.37    Australia 50.75 30.28 DNF 31.93 1:23.43
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.30   8.27    Australia 8.28 7.30 8.08 9.71 8.44
2 Chris Wilkinson 11.96   12.47    Australia 11.96 12.58 12.25 14.25 12.59
3 Kirt Protacio 10.94   12.92    Australia 10.94 11.40 13.09 16.52 14.28
4 Florian Kreyssig 12.78   13.79    Germany 13.66 14.22 13.50 14.90 12.78
5 Cameron Stollery 13.13   13.97    Australia 14.31 15.44 13.77 13.84 13.13
6 Zane Carney 11.05   14.17    Australia 18.22 15.00 14.03 13.47 11.05
7 Tim Major 12.40   14.17    Australia 14.43 12.40 14.91 13.16 DNF
8 Nick Pappas 10.22   14.41    Australia 14.65 14.22 17.53 10.22 14.36
9 Aron Puddy-Mathew 13.08   15.14    Australia 17.06 15.55 16.66 13.08 13.22
10 Dene Beardsley 13.25   15.39    New Zealand 14.33 16.40 16.91 13.25 15.44
11 Jake Holah 14.50   15.64    Australia 15.90 18.75 14.50 15.21 15.81
12 Braden Helmer 20.80   22.13    USA 21.40 35.75 22.86 22.13 20.80
13 Tim McMahon 19.55   22.21    Australia 22.00 19.55 24.02 22.07 22.56
14 Jeremy Lu 18.11   22.69    Australia 23.16 21.38 23.52 18.11 26.00
15 Joshua Evely 19.91   24.24    Australia 25.05 26.90 20.77 19.91 29.15
  2x2x2 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 2.13   2.27    Australia 2.13 2.56 2.33 2.34 2.15
2 Feliks Zemdegs 2.03   3.06    Australia 5.28 2.63 2.03 3.94 2.61
3 Tim Major 2.06   3.64    Australia 2.06 6.00 2.81 3.91 4.21
4 Nick Pappas 2.72   4.51    Australia 5.52 4.47 2.72 4.71 4.34
5 Florian Kreyssig 4.22   4.84    Germany 4.80 4.22 4.78 7.06 4.93
6 Jake Holah 3.80   4.89    Australia 5.66 4.00 5.00 5.88 3.80
7 Chris Wilkinson 4.18   5.58    Australia 6.18 5.00 4.18 7.90 5.56
8 Luke Bruce 4.05   5.94    Australia 5.88 5.77 6.16 9.55 4.05
9 Kirt Protacio 5.34   6.26    Australia 6.28 5.97 5.34 6.52 8.16
10 Aron Puddy-Mathew 5.33   6.57    Australia 5.33 5.72 6.18 7.80 9.59
11 Jason Kilbourn 6.09   6.67    Australia 6.86 6.09 7.19 6.43 6.72
12 Robert Hickingbotham 5.50   6.68    Australia 7.30 7.15 5.50 9.53 5.58
13 Jeremy Lu 3.77   7.03    Australia 6.27 8.28 3.77 8.40 6.53
14 Alastair Whitely 5.02   7.46    Australia 8.63 5.02 5.31 8.44 9.61
15 Jack O'Mahony 5.40   7.46    Australia 7.58 8.75 5.40 7.28 7.52
16 Joshua Evely 6.30   7.53    Australia 6.52 9.68 9.30 6.77 6.30
17 Cameron Drysdale 5.58   7.98    Australia 5.58 6.55 DNF 9.69 7.69
18 Mingren Lu (卢鸣仁) 7.19   8.15    China 7.55 7.19 8.56 8.34 9.55
19 Braden Helmer 5.75   9.01    USA 7.15 24.11 5.75 11.06 8.83
20 Alexandra Daryl Ariawan 6.15   9.11    Indonesia 9.43 7.71 10.18 12.61 6.15
21 Carson Helmer 12.90   15.84    USA 15.38 13.77 18.93 18.36 12.90
22 Mitch Callaghan 14.94   16.08    Australia 17.16 14.94 15.30 15.77 17.71
23 Michael Leone 11.50   26.12    Australia 42.25 13.03 11.50 42.38 23.09
24 Jamie Carney 21.13   29.45    Australia 44.77 24.96 33.88 29.50 21.13
25 Andrea Javier 17.13   46.76    Australia 19.97 DNF 17.13 22.97 1:37.33
26 Jo O'Mahony 1:23.65      Australia DNF 1:23.65
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.58   2.30    Australia 1.58 2.15 1.77 2.97 3.90
2 Cameron Stollery 1.93   3.24    Australia 1.93 3.16 3.97 3.06 3.50
3 Florian Kreyssig 3.86   4.43    Germany 5.05 3.86 4.02 4.22 5.65
4 Nick Pappas 3.15   4.64    Australia 5.15 3.93 3.15 9.16 4.84
5 Tim Major 2.69   4.76    Australia 5.68 2.69 7.05 5.34 3.25
6 Kirt Protacio 3.50   5.28    Australia 5.13 6.50 3.50 6.52 4.21
7 Chris Wilkinson 4.18   5.49    Australia 6.97 4.53 5.00 6.93 4.18
8 Jake Holah 3.97   6.79    Australia 9.75 4.27 3.97 8.93 7.18
9 Aron Puddy-Mathew 4.75   6.80    Australia 6.03 4.75 5.94 8.44 8.91
10 Jeremy Lu 5.52   7.03    Australia 5.52 5.66 7.19 11.08 8.25
11 Cameron Drysdale 5.08   7.43    Australia 7.65 5.08 7.52 13.00 7.13
12 Alastair Whitely 3.72   7.80    Australia 8.44 6.88 3.72 8.08 8.58
13 Jack O'Mahony 6.19   7.82    Australia 9.58 7.28 8.06 6.19 8.11
14 Joshua Evely 7.44   9.34    Australia 10.13 8.86 7.44 DNF 9.02
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.88   2.63    Australia 2.36 1.88 2.66 2.88 3.21
2 Cameron Stollery 2.22   2.66    Australia 2.22 2.36 2.58 3.05 3.77
3 Florian Kreyssig 3.88   4.02    Germany 4.00 3.96 4.11 4.59 3.88
4 Nick Pappas 3.47   4.59    Australia 5.30 4.68 3.47 3.78 6.19
5 Chris Wilkinson 4.25   4.91    Australia 5.06 5.28 4.25 4.39 5.56
6 Tim Major 4.53   5.28    Australia 6.03 4.80 4.53 5.00 DNF
7 Kirt Protacio 5.33   5.73    Australia 5.34 5.72 6.13 5.33 13.90
8 Jake Holah 4.06   5.78    Australia 5.77 7.16 5.75 4.06 5.83
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 30.28   WR 36.78    Australia 55.78 38.15 41.16 30.28 31.02
2 Luke Bruce 48.81   54.00    Australia 1:45.93 48.81 54.88 54.80 52.31
3 Florian Kreyssig 49.69   56.15    Germany 58.55 56.34 53.56 1:14.27 49.69
4 Nick Pappas 52.33   1:01.37    Australia 52.33 1:05.74 1:02.47 59.02 1:02.63
5 Dene Beardsley 50.61   1:02.83    New Zealand 1:06.66 58.77 1:03.06 DNF 50.61
6 Zane Carney 53.91   1:04.63    Australia 1:12.27 1:03.84 1:00.75 1:09.31 53.91
7 Chris Wilkinson 1:01.58   1:08.95    Australia DNF 1:05.58 1:09.94 1:11.34 1:01.58
8 Tim Major 53.68   1:09.75    Australia 1:08.21 1:10.65 53.68 1:10.40 DNF
9 Robert Hickingbotham 1:04.44   1:11.60    Australia 1:14.97 1:15.38 1:04.44 1:22.33 1:04.44
10 Cameron Stollery 1:03.83   1:11.65    Australia 1:11.40 1:21.78 1:18.25 1:05.31 1:03.83
11 Kirt Protacio 1:12.33   1:19.17    Australia 1:12.33 1:53.65 1:27.71 1:16.31 1:13.50
12 Aron Puddy-Mathew 1:10.11   1:19.67    Australia 1:42.83 1:10.11 1:32.56 1:14.25 1:12.19
13 Alexandra Daryl Ariawan 1:05.15   1:20.45    Indonesia 1:25.00 1:05.15 1:21.50 DNF 1:14.84
14 Jake Holah 1:17.69   1:24.91    Australia 1:28.19 1:17.69 1:26.93 1:23.55 1:24.25
15 Jason Kilbourn 1:20.63   1:26.49    Australia 1:20.63 1:31.88 1:24.63 1:58.30 1:22.96
16 Jeremy Lu 1:18.30   1:39.72    Australia 1:18.30 1:37.38 1:43.61 1:38.18 1:50.77
17 Joshua Evely 1:41.30   1:46.51    Australia 1:46.43 2:37.18 1:42.72 1:41.30 1:50.38
18 Braden Helmer 1:24.58   1:49.43    USA 1:42.69 1:55.31 1:24.58 1:50.28 2:13.33
19 Jack O'Mahony 1:57.53   2:19.94    Australia 1:57.53 2:11.84 2:11.36 2:36.61 DNF
20 Cameron Drysdale 2:06.75      Australia 2:06.75 2:36.93
21 Andrea Javier 3:47.81      Australia 3:47.81 4:06.31
  4x4x4 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 34.94   39.80    Australia 41.50 43.66 40.83 37.08 34.94
2 Zane Carney 56.66   59.40    Australia 56.66 1:00.91 1:06.34 58.09 59.21
3 Nick Pappas 50.86   1:01.10    Australia 52.19 50.86 1:06.86 1:15.30 1:04.25
4 Florian Kreyssig 58.36   1:03.21    Germany 1:08.11 58.36 1:03.41 1:02.09 1:04.13
5 Tim Major 56.06   1:05.30    Australia 1:04.97 1:04.15 1:06.77 1:10.68 56.06
6 Dene Beardsley 52.75   1:05.77    New Zealand 52.75 1:01.13 1:05.21 1:21.22 1:10.97
7 Chris Wilkinson 1:08.96   1:13.22    Australia 1:08.96 1:10.88 1:46.83 1:12.84 1:15.93
8 Cameron Stollery 1:08.94   1:15.57    Australia 1:08.94 1:26.68 1:11.68 1:19.13 1:15.90
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 34.83   37.13    Australia 43.31 34.83 34.91 39.55 36.93
2 Dene Beardsley 51.72   57.14   NR  New Zealand 54.30 51.72 1:09.88 57.16 59.97
3 Nick Pappas 49.38   57.92    Australia 1:06.22 51.77 1:02.22 49.38 59.78
4 Tim Major 48.30   1:00.95    Australia 58.47 1:09.69 58.41 1:05.97 48.30
5 Zane Carney 57.43   1:01.05    Australia 58.83 57.43 1:06.41 57.90 1:29.96
6 Florian Kreyssig 1:00.80   1:07.73    Germany 1:00.80 1:07.80 1:08.38 1:07.18 1:08.21
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:02.34   1:04.20   WR  Australia 1:02.34 1:04.18 1:06.08 1:10.36 1:02.34
2 Dene Beardsley 1:34.96   1:41.46    New Zealand 1:44.94 1:38.16 1:43.55 1:34.96 1:42.68
3 Nick Pappas 1:22.84   1:41.47    Australia 1:49.94 1:39.56 1:50.90 1:34.90 1:22.84
4 Florian Kreyssig 1:41.34   1:48.31    Germany 1:41.34 1:50.22 1:52.44 1:42.28 2:02.52
5 Chris Wilkinson 1:51.53   1:56.52    Australia 2:03.25 1:53.86 1:56.30 1:59.41 1:51.53
6 Luke Bruce 1:43.61   1:57.63    Australia 1:58.78 2:07.15 2:01.41 1:52.71 1:43.61
7 Alexandra Daryl Ariawan 2:08.90   2:14.42    Indonesia 2:10.97 2:08.90 2:20.30 2:27.09 2:12.00
8 Robert Hickingbotham 2:01.30   2:15.20    Australia 2:17.03 2:19.88 2:01.30 2:27.61 2:08.68
9 Aron Puddy-Mathew 2:17.90   2:28.29    Australia 2:51.27 2:37.88 2:17.90 2:24.72 2:22.27
10 Tim Major 2:17.06   2:31.65    Australia 2:36.22 2:28.80 2:29.93 DNF 2:17.06
11 Cameron Stollery 2:25.43   2:36.23    Australia 2:25.43 2:27.30 3:01.58 2:34.55 2:46.83
12 Kirt Protacio 2:31.71   2:45.52    Australia 2:49.75 3:09.78 2:31.71 2:38.91 2:47.91
13 Joshua Evely 2:53.34   3:01.50    Australia 2:53.34 3:09.18 2:56.59 3:10.44 2:58.72
14 Braden Helmer 2:40.06   3:05.46    USA 2:57.81 3:12.84 2:40.06 3:05.72 3:23.97
15 Jeremy Lu 3:07.65      Australia 3:08.22 3:07.65
16 Jake Holah 3:15.68      Australia 3:15.68 3:29.55
17 Jack O'Mahony 4:05.65      Australia 4:23.78 4:05.65
18 Cameron Drysdale 4:56.88      Australia DNF 4:56.88
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:00.27   WR 1:16.67    Australia 1:00.27 1:29.41 1:30.05 1:10.75 1:09.84
2 Dene Beardsley 1:33.34   1:39.95    New Zealand 1:33.34 1:34.16 1:48.44 1:43.22 1:42.47
3 Nick Pappas 1:35.13   1:42.76    Australia 1:41.13 1:51.41 1:48.36 1:38.78 1:35.13
4 Florian Kreyssig 1:44.41   1:54.07    Germany 1:44.41 2:00.77 2:02.55 1:56.86 1:44.59
5 Chris Wilkinson 1:51.63   1:57.18    Australia 1:51.63 1:54.18 2:01.15 1:58.34 1:59.02
6 Alexandra Daryl Ariawan 2:09.50   2:21.43    Indonesia 2:52.63 2:09.50 2:26.05 2:26.05 2:12.19
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:56.96   WR 2:16.21    Australia 2:29.08 1:56.96 2:22.58
2 Dene Beardsley 2:50.61   3:09.69    New Zealand 3:18.59 3:19.86 2:50.61
3 Nick Pappas 3:46.21   3:52.83    Australia 3:46.21 4:03.06 3:49.22
4 Jeremy Lu 4:50.43   5:06.67    Australia 4:50.43 5:25.71 5:03.88
5 Alexandra Daryl Ariawan 5:01.55      Indonesia 5:01.55
6 Braden Helmer 5:45.56      USA 5:45.56
7 Joshua Evely 6:23.61      Australia 6:23.61
8 Jack O'Mahony 7:54.44      Australia 7:54.44
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 3:40.15   3:58.47   OcR  Australia 4:03.33 4:11.93 3:40.15
2 Dene Beardsley 4:34.91   NR 4:46.75   NR  New Zealand 4:34.91 4:46.94 4:58.41
3 Nick Pappas 5:57.96   6:21.36    Australia 6:05.94 5:57.96 7:00.19
4 Braden Helmer 8:11.11      USA 8:11.11
5 Alexandra Daryl Ariawan 8:25.93      Indonesia 8:25.93
6 Jeremy Lu 9:36.33      Australia 9:36.33
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Aron Puddy-Mathew 50.40   DNF    Australia 50.40 DNF DNF
2 Zane Carney 1:02.96   DNF    Australia 1:05.96 1:02.96 DNF
3 Feliks Zemdegs 1:04.38   DNF    Australia 1:04.38 DNF DNF
4 Alexandra Daryl Ariawan 3:42.55   DNF    Indonesia DNF DNF 3:42.55
5 Robert Hickingbotham 3:43.63   DNF    Australia DNF 3:43.63 DNF
6 Florian Kreyssig 4:02.46   DNF    Germany DNF DNF 4:02.46
7 Chris Wilkinson 4:03.69   DNF    Australia 4:49.91 4:03.69 DNS
8 Cameron Drysdale DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
8 Damian O'Neil DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
8 Jake Holah DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
8 Jamie Carney DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
8 Jason Kilbourn DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
8 Tim Major DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Aron Puddy-Mathew 45.81   DNF    Australia 45.81 DNF DNF
2 Zane Carney 55.90   DNF    Australia DNF 1:17.02 55.90
3 Feliks Zemdegs 1:36.58   DNF    Australia DNF DNF 1:36.58
4 Alexandra Daryl Ariawan 4:05.80   DNF    Indonesia DNF 4:05.80 DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 12.59   14.22   OcR  Australia 16.78 13.28 15.80 12.59 13.59
2 Tim Major 22.61   25.62    Australia 26.69 26.50 27.77 23.66 22.61
3 Florian Kreyssig 22.71   26.12    Germany 28.78 33.05 22.77 22.71 26.81
4 Zane Carney 21.84   26.70    Australia 24.72 24.47 30.90 31.00 21.84
5 Tim McMahon 22.47   27.13    Australia 25.21 29.16 30.28 22.47 27.03
6 Chris Wilkinson 21.84   27.16    Australia 29.21 23.46 21.84 28.81 32.19
7 Cameron Stollery 26.65   28.25    Australia 31.15 27.80 26.65 29.75 27.19
8 Kirt Protacio 25.00   28.27    Australia 29.59 25.00 29.11 29.38 26.33
9 Jake Holah 22.56   32.01    Australia 22.56 30.96 29.36 39.83 35.72
10 Robert Hickingbotham 31.05   35.54    Australia 39.33 33.03 42.91 31.05 34.27
11 Jason Kilbourn 32.13   35.59    Australia 47.28 33.02 39.47 34.28 32.13
12 Dene Beardsley 27.80   39.26    New Zealand 59.84 30.72 53.38 27.80 33.68
13 Nick Pappas 33.47   41.90    Australia 41.52 46.65 48.30 37.53 33.47
14 Aron Puddy-Mathew 37.41   41.93    Australia 42.34 37.41 40.80 42.65 49.33
15 Jeremy Lu 33.47   43.81    Australia 44.16 33.47 38.88 48.40 50.84
16 Mingren Lu (卢鸣仁) 40.66   49.02    China 42.61 53.93 50.53 40.66 55.93
17 Alexandra Daryl Ariawan 38.77   56.46    Indonesia 38.77 50.47 59.19 59.72 DNF
18 Joshua Evely 1:04.02      Australia 1:04.02 1:05.19
19 Cameron Drysdale 1:04.40      Australia DNF 1:04.40
20 Jack O'Mahony 1:37.52      Australia 1:37.52 1:41.13
  3x3x3 One-Handed   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 15.50   17.48    Australia 20.77 16.66 15.50 19.27 16.50
2 Tim Major 20.19   23.18    Australia 23.96 24.96 20.19 20.63 DNF
3 Kirt Protacio 24.18   28.48    Australia 39.25 24.18 27.58 25.56 32.30
4 Zane Carney 26.80   28.92    Australia 29.76 26.80 30.66 30.19 26.81
5 Tim McMahon 26.59   28.97    Australia 29.31 32.81 26.59 30.34 27.25
6 Florian Kreyssig 19.72   29.19    Germany 31.96 34.16 37.94 21.46 19.72
7 Dene Beardsley 26.31   29.57    New Zealand 31.05 38.21 26.31 29.68 27.97
8 Aron Puddy-Mathew 25.83   29.61    Australia 26.41 25.83 29.91 37.88 32.52
9 Chris Wilkinson 26.83   30.45    Australia 26.83 33.84 28.55 35.80 28.97
10 Cameron Stollery 24.78   35.93    Australia 38.47 36.27 24.78 33.06 42.09
11 Jake Holah 33.38   41.02    Australia 49.22 37.31 33.38 DNF 36.53
12 Nick Pappas 39.09   43.16    Australia 39.09 DNF 42.34 45.11 42.02
13 Jeremy Lu 41.65   48.02    Australia 48.78 49.75 45.52 41.65 1:00.30
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 12.90   15.32    Australia 14.75 13.40 18.50 12.90 17.81
2 Tim Major 22.56   25.17    Australia 22.56 23.09 26.88 26.97 25.53
3 Kirt Protacio 18.43   25.57    Australia 31.08 26.69 27.80 22.22 18.43
4 Zane Carney 23.25   25.86    Australia 25.61 27.83 34.77 23.25 24.15
5 Florian Kreyssig 24.31   26.24    Germany 29.46 26.08 26.91 24.31 25.72
6 Tim McMahon 23.94   29.57    Australia 29.02 29.69 37.50 30.00 23.94
7 Aron Puddy-Mathew 26.86   31.32    Australia 33.91 26.86 26.97 33.09 36.84
8 Dene Beardsley 26.86   33.38    New Zealand 35.69 26.86 34.27 30.27 35.61
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 8.81   OcR 11.80   OcR  Australia 8.81 10.86 12.44 12.11 12.58
2 Florian Kreyssig 18.31   19.98    Germany 18.31 20.09 19.96 21.68 19.90
3 Jeremy Lu 13.56   DNF    Australia 13.56 16.77 DNF 17.11 DNF
4 Zane Carney 14.02   DNF    Australia 15.13 DNF 14.02 18.97 DNF
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:02.58   1:06.04   OcR  Australia 1:02.86 DNF 1:05.47 1:09.80 1:02.58
2 Alexandra Daryl Ariawan 1:38.93   1:49.89    Indonesia 1:38.93 1:48.34 1:54.06 1:47.27 2:04.72
3 Nick Pappas 1:43.31   1:49.94    Australia 1:43.31 1:57.27 1:55.47 1:48.25 1:46.11
4 Florian Kreyssig 1:51.68   2:04.46    Germany 2:17.00 1:52.05 1:51.68 2:04.33 DNF
5 Jeremy Lu 3:15.08      Australia 3:15.08 3:35.83
6 Jake Holah 3:53.05      Australia 4:28.86 3:53.05
7 Kirt Protacio 4:15.88      Australia 4:16.27 4:15.88
  Pyraminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 3.81   5.95    Australia 6.15 9.47 4.80 6.91 3.81
2 Jason Kilbourn 5.02   6.03    Australia 5.02 5.78 5.94 8.41 6.36
3 Alexandra Daryl Ariawan 7.33   8.03    Indonesia 8.43 8.09 7.56 7.33 12.44
4 Robert Hickingbotham 6.16   8.55    Australia 6.16 9.38 8.61 7.65 15.18
5 Cameron Stollery 5.38   8.73    Australia 8.65 10.59 9.40 5.38 8.15
6 Tim Major 4.96   9.19    Australia DNF 4.96 6.58 9.11 11.88
7 Alastair Whitely 8.36   9.91    Australia 11.31 9.13 9.28 12.03 8.36
8 Jeremy Lu 5.97   10.02    Australia 17.13 6.44 5.97 10.31 13.31
9 Kirt Protacio 8.78   11.50    Australia 9.59 8.78 23.72 11.83 13.08
10 Dene Beardsley 7.11   11.75    New Zealand 12.47 16.41 9.46 7.11 13.31
11 Zane Carney 8.96   11.88    Australia 12.13 8.96 10.53 14.02 12.97
12 Chris Wilkinson 8.44   12.75    Australia 13.91 12.93 8.44 13.13 12.19
13 Florian Kreyssig 9.36   12.96    Germany 9.36 13.80 12.46 12.61 16.00
14 Braden Helmer 9.97   13.11    USA 12.36 15.68 9.97 14.19 12.78
15 Joshua Evely 11.09   16.09    Australia 11.09 16.21 18.76 13.30 18.93
16 Jake Holah 16.09   18.41    Australia 28.27 20.71 17.55 16.09 16.96
17 Jack O'Mahony 18.19   22.34    Australia 27.58 27.77 20.15 18.19 19.30
18 Carson Helmer 21.53   24.49    USA 22.59 29.06 21.83 21.53 30.33
19 Orion Zymaris 21.81   24.49    Australia 23.33 27.18 27.58 21.81 22.97
20 Cameron Drysdale 19.30   25.64    Australia DNF 19.30 24.93 22.06 29.94
21 Andrea Javier 49.86      Australia 49.86 1:02.52
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.63   7.16    Australia 6.63 6.97 7.55 6.97 9.18
2 Cameron Stollery 6.38   7.73    Australia 28.41 6.59 9.43 7.18 6.38
3 Alexandra Daryl Ariawan 7.47   8.22    Indonesia 8.43 7.47 9.88 8.36 7.88
4 Tim Major 3.66   8.30    Australia 10.81 3.66 8.38 9.53 7.00
5 Jason Kilbourn 6.15   8.30    Australia 7.90 6.15 DNF 8.43 8.58
6 Jeremy Lu 8.25   9.20    Australia 12.66 8.44 9.33 8.25 9.84
7 Alastair Whitely 7.00   9.89    Australia 9.66 9.46 7.00 10.56 10.59
8 Kirt Protacio 10.25   11.63    Australia 16.34 10.25 13.03 10.33 11.52
  Square-1   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 20.22   21.54    Australia 34.53 21.69 20.22 21.96 20.96
2 Dene Beardsley 24.56   28.53    New Zealand 32.33 30.47 24.96 24.56 30.16
3 Alexandra Daryl Ariawan 26.41   32.10    Indonesia 40.31 29.22 26.77 26.41 DNF
4 Jason Kilbourn 20.22   46.17    Australia 47.91 54.56 20.22 43.18 47.41
5 Jeremy Lu 54.31   1:03.06    Australia 1:01.00 59.65 54.31 1:20.66 1:08.52
6 Florian Kreyssig 1:39.72   1:51.46    Germany 1:56.83 1:54.18 1:52.86 1:39.72 1:47.34
7 Joshua Evely 1:32.91   DNF    Australia 1:32.91 DNF DNF 1:59.84 DNF
8 Cameron Drysdale DNF      Australia DNF DNF
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dene Beardsley 17.34   26.07    New Zealand 26.33 23.09 33.27 28.80 17.34
2 Feliks Zemdegs 16.34   26.55    Australia 37.77 20.16 27.94 31.56 16.34
3 Alexandra Daryl Ariawan 22.44   28.25    Indonesia 28.25 22.44 27.97 28.52 28.59
4 Jason Kilbourn 29.43   42.88    Australia 53.22 29.43 38.11 1:08.75 37.30
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zane Carney 7:52.65      Australia DNF 7:52.65 DNF
2 Aron Puddy-Mathew DNF      Australia DNF DNF DNF
2 Feliks Zemdegs DNF      Australia DNF DNF DNF
2 Nick Pappas DNF      Australia DNF DNS DNS
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 19:02.00      Australia 19:02.00 DNS DNS
2 Aron Puddy-Mathew DNF      Australia DNF DNF DNF
2 Nick Pappas DNF      Australia DNF DNS DNS
2 Zane Carney DNF      Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zane Carney 14/17 52:49   OcR    Australia 2/2 3:46 14/17 52:49 DNS
2 Aron Puddy-Mathew 12/18 52:33      Australia 12/18 52:33 DNS DNS
3 Feliks Zemdegs 5/7 36:39      Australia 5/7 36:39 DNS DNS
4 Chris Wilkinson 1/2 5:57      Australia DNS DNS 1/2 5:57
5 Damian O'Neil DNF      Australia DNF DNS DNS
5 Jake Holah DNF      Australia DNF DNF DNS
5 Nick Pappas DNF      Australia DNF DNF DNS
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.18   1.21    Australia 18.08 1.22 1.21 1.21 1.18
2 Feliks Zemdegs 1.31   1.39    Australia 1.36 1.31 1.44 1.36 1.77
3 Jeremy Lu 0.93   OcR 1.43    Australia 0.97 0.93 1.71 1.61 DNF
4 Alexandra Daryl Ariawan 1.40   1.54    Indonesia 1.40 1.50 1.66 3.33 1.47
5 Jack O'Mahony 1.71   1.81    Australia 2.47 1.91 1.71 1.75 1.78
6 Tim Major 1.68   2.05    Australia 2.84 1.91 2.50 1.68 1.75
7 Mingren Lu (卢鸣仁) 1.53   2.17    China DNF 2.90 1.97 1.63 1.53
8 Florian Kreyssig 1.69   2.22    Germany 2.03 2.38 2.25 1.69 16.05
9 Kirt Protacio 1.61   2.24    Australia 2.88 1.61 DNF 1.96 1.88
10 Jake Holah 2.13   2.69    Australia 2.13 2.78 3.97 3.00 2.28
11 Alastair Whitely 1.80   3.03    Australia 3.08 1.80 3.09 3.25 2.91
12 Cameron Drysdale 1.90   3.03    Australia 4.09 1.90 2.55 2.44 DNF
13 Chris Wilkinson 2.41   3.15    Australia 3.63 5.16 3.02 2.80 2.41
14 Zane Carney 2.69   3.15    Australia 2.69 2.77 3.18 6.47 3.50
15 Andrea Javier 2.21   3.26    Australia 3.06 4.44 2.21 4.86 2.27
16 Jonothon Holmes-Brown 2.22   DNF    Australia DNF 3.91 2.84 2.22 DNF
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 3.18   OcR 3.40   OcR  Australia 3.18 3.30 6.33 3.31 3.59
2 Alexandra Daryl Ariawan 3.69   4.49    Indonesia 3.94 4.36 6.93 5.16 3.69
3 Mingren Lu (卢鸣仁) 3.56   4.70    China 5.94 3.56 4.50 7.58 3.65
4 Jack O'Mahony 4.00   4.81    Australia 7.91 4.75 5.22 4.46 4.00
5 Jeremy Lu 3.81   5.11    Australia 5.58 3.81 5.22 4.52 DNF
6 Florian Kreyssig 4.93   5.38    Germany 5.68 5.41 5.65 4.93 5.08
7 Cameron Drysdale 5.96   6.63    Australia 6.56 6.71 6.63 6.88 5.96
8 Feliks Zemdegs 5.52   7.10    Australia 10.09 5.63 5.52 8.03 7.65
9 Alastair Whitely 6.16   7.33    Australia 7.61 7.66 6.90 7.47 6.16
10 Jonothon Holmes-Brown 7.18   8.59    Australia 8.30 7.18 9.02 9.58 8.46
11 Andrea Javier 7.80   9.83    Australia 11.11 9.93 11.13 7.80 8.44
Adelina Estevao    Australia
Adelina Estevao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 1:26.56   1:56.03   1:59.02 3:17.34 1:35.22 1:26.56 2:13.84
Alastair Whitely    Australia
Alastair Whitely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 31.31   35.51   31.31 37.41 33.96 39.46 35.15
First round 23 28.08   33.91   33.40 33.19 28.08 37.90 35.15
2x2x2 Cube Second round 12 3.72   7.80   8.44 6.88 3.72 8.08 8.58
Combined First round 14 5.02   7.46   8.63 5.02 5.31 8.44 9.61
Pyraminx Final 7 7.00   9.89   9.66 9.46 7.00 10.56 10.59
Combined First round 7 8.36   9.91   11.31 9.13 9.28 12.03 8.36
Rubik's Magic Final 11 1.80   3.03   3.08 1.80 3.09 3.25 2.91
Master Magic Final 9 6.16   7.33   7.61 7.66 6.90 7.47 6.16
Alexandra Daryl Ariawan    Indonesia
Alexandra Daryl Ariawan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 18.16   25.45   22.90 34.15 18.16 19.31 35.81
First round 16 15.77   19.35   26.40 17.68 21.22 15.77 19.16
2x2x2 Cube Combined First round 20 6.15   9.11   9.43 7.71 10.18 12.61 6.15
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:05.15   1:20.45   1:25.00 1:05.15 1:21.50 DNF 1:14.84
5x5x5 Cube Final 6 2:09.50   2:21.43   2:52.63 2:09.50 2:26.05 2:26.05 2:12.19
Combined First round 7 2:08.90   2:14.42   2:10.97 2:08.90 2:20.30 2:27.09 2:12.00
6x6x6 Cube Combined Final 5 5:01.55     5:01.55
7x7x7 Cube Combined Final 5 8:25.93     8:25.93
3x3x3 Blindfolded Final 4 4:05.80   DNF   DNF 4:05.80 DNF
First round 4 3:42.55   DNF   DNF DNF 3:42.55
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 38.77   56.46   38.77 50.47 59.19 59.72 DNF
Megaminx Combined Final 2 1:38.93   1:49.89   1:38.93 1:48.34 1:54.06 1:47.27 2:04.72
Pyraminx Final 3 7.47   8.22   8.43 7.47 9.88 8.36 7.88
Combined First round 3 7.33   8.03   8.43 8.09 7.56 7.33 12.44
Square-1 Final 3 22.44   28.25   28.25 22.44 27.97 28.52 28.59
Combined First round 3 26.41   32.10   40.31 29.22 26.77 26.41 DNF
Rubik's Magic Final 4 1.40   1.54   1.40 1.50 1.66 3.33 1.47
Master Magic Final 2 3.69   4.49   3.94 4.36 6.93 5.16 3.69
Andrea Javier    Australia
Andrea Javier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 47.36   54.83   52.11 1:01.27 51.11 47.36 1:06.52
2x2x2 Cube Combined First round 25 17.13   46.76   19.97 DNF 17.13 22.97 1:37.33
4x4x4 Cube Combined First round 21 3:47.81     3:47.81 4:06.31
Pyraminx Combined First round 21 49.86     49.86 1:02.52
Rubik's Magic Final 15 2.21   3.26   3.06 4.44 2.21 4.86 2.27
Master Magic Final 11 7.80   9.83   11.11 9.93 11.13 7.80 8.44
Aron Puddy-Mathew    Australia
Aron Puddy-Mathew
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 13.08   15.14   17.06 15.55 16.66 13.08 13.22
Second round 5 12.78   14.00   15.46 14.22 14.27 12.78 13.52
First round 7 14.11   15.20   14.59 15.71 15.31 14.11 16.90
2x2x2 Cube Second round 9 4.75   6.80   6.03 4.75 5.94 8.44 8.91
Combined First round 10 5.33   6.57   5.33 5.72 6.18 7.80 9.59
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:10.11   1:19.67   1:42.83 1:10.11 1:32.56 1:14.25 1:12.19
5x5x5 Cube Combined First round 9 2:17.90   2:28.29   2:51.27 2:37.88 2:17.90 2:24.72 2:22.27
3x3x3 Blindfolded Final 1 45.81   DNF   45.81 DNF DNF
First round 1 50.40   DNF   50.40 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 26.86   31.32   33.91 26.86 26.97 33.09 36.84
Second round 8 25.83   29.61   26.41 25.83 29.91 37.88 32.52
Combined First round 14 37.41   41.93   42.34 37.41 40.80 42.65 49.33
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 2 12/18 52:33     12/18 52:33 DNS DNS
Braden Helmer    USA
Braden Helmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 20.80   22.13   21.40 35.75 22.86 22.13 20.80
Second round 15 16.30   22.82   18.18 20.36 16.30 29.91 30.11
First round 19 18.18   25.57   18.18 25.75 27.80 DNF 23.15
2x2x2 Cube Combined First round 19 5.75   9.01   7.15 24.11 5.75 11.06 8.83
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:24.58   1:49.43   1:42.69 1:55.31 1:24.58 1:50.28 2:13.33
5x5x5 Cube Combined First round 14 2:40.06   3:05.46   2:57.81 3:12.84 2:40.06 3:05.72 3:23.97
6x6x6 Cube Combined Final 6 5:45.56     5:45.56
7x7x7 Cube Combined Final 4 8:11.11     8:11.11
Pyraminx Combined First round 14 9.97   13.11   12.36 15.68 9.97 14.19 12.78
Cameron Drysdale    Australia
Cameron Drysdale
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 33.71   45.69   37.58 DNF 40.36 33.71 59.13
2x2x2 Cube Second round 11 5.08   7.43   7.65 5.08 7.52 13.00 7.13
Combined First round 17 5.58   7.98   5.58 6.55 DNF 9.69 7.69
4x4x4 Cube Combined First round 20 2:06.75     2:06.75 2:36.93
5x5x5 Cube Combined First round 18 4:56.88     DNF 4:56.88
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 1:04.40     DNF 1:04.40
Pyraminx Combined First round 20 19.30   25.64   DNF 19.30 24.93 22.06 29.94
Square-1 Combined First round 8 DNF     DNF DNF
Rubik's Magic Final 12 1.90   3.03   4.09 1.90 2.55 2.44 DNF
Master Magic Final 7 5.96   6.63   6.56 6.71 6.63 6.88 5.96
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 13.13   13.97   14.31 15.44 13.77 13.84 13.13
Second round 9 12.75   15.14   12.75 14.81 14.44 16.38 16.18
First round 9 13.77   15.60   16.55 13.77 14.77 16.30 15.72
2x2x2 Cube Final 2 2.22   2.66   2.22 2.36 2.58 3.05 3.77
Second round 2 1.93   3.24   1.93 3.16 3.97 3.06 3.50
Combined First round 1 2.13   2.27   2.13 2.56 2.33 2.34 2.15
4x4x4 Cube Second round 8 1:08.94   1:15.57   1:08.94 1:26.68 1:11.68 1:19.13 1:15.90
Combined First round 10 1:03.83   1:11.65   1:11.40 1:21.78 1:18.25 1:05.31 1:03.83
5x5x5 Cube Combined First round 11 2:25.43   2:36.23   2:25.43 2:27.30 3:01.58 2:34.55 2:46.83
3x3x3 One-Handed Second round 10 24.78   35.93   38.47 36.27 24.78 33.06 42.09
Combined First round 7 26.65   28.25   31.15 27.80 26.65 29.75 27.19
Pyraminx Final 2 6.38   7.73   28.41 6.59 9.43 7.18 6.38
Combined First round 5 5.38   8.73   8.65 10.59 9.40 5.38 8.15
Rubik's Magic Final 1 1.18   1.21   18.08 1.22 1.21 1.21 1.18
Master Magic Final 1 3.18   OcR 3.40   OcR 3.18 3.30 6.33 3.31 3.59
Carson Helmer    USA
Carson Helmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 38.80   42.61   40.31 38.80 46.78 45.08 42.43
2x2x2 Cube Combined First round 21 12.90   15.84   15.38 13.77 18.93 18.36 12.90
Pyraminx Combined First round 18 21.53   24.49   22.59 29.06 21.83 21.53 30.33
Chris Wilkinson    Australia
Chris Wilkinson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.96   12.47   11.96 12.58 12.25 14.25 12.59
Second round 7 11.38   14.58   14.80 11.38 16.44 12.78 16.16
First round 8 12.30   15.31   15.34 26.00 12.30 15.88 14.71
2x2x2 Cube Final 5 4.25   4.91   5.06 5.28 4.25 4.39 5.56
Second round 7 4.18   5.49   6.97 4.53 5.00 6.93 4.18
Combined First round 7 4.18   5.58   6.18 5.00 4.18 7.90 5.56
4x4x4 Cube Second round 7 1:08.96   1:13.22   1:08.96 1:10.88 1:46.83 1:12.84 1:15.93
Combined First round 7 1:01.58   1:08.95   DNF 1:05.58 1:09.94 1:11.34 1:01.58
5x5x5 Cube Final 5 1:51.63   1:57.18   1:51.63 1:54.18 2:01.15 1:58.34 1:59.02
Combined First round 5 1:51.53   1:56.52   2:03.25 1:53.86 1:56.30 1:59.41 1:51.53
3x3x3 Blindfolded First round 7 4:03.69   DNF   4:49.91 4:03.69 DNS
3x3x3 One-Handed Second round 9 26.83   30.45   26.83 33.84 28.55 35.80 28.97
Combined First round 6 21.84   27.16   29.21 23.46 21.84 28.81 32.19
Pyraminx Combined First round 12 8.44   12.75   13.91 12.93 8.44 13.13 12.19
3x3x3 Multi-Blind Final 4 1/2 5:57     DNS DNS 1/2 5:57
Rubik's Magic Final 13 2.41   3.15   3.63 5.16 3.02 2.80 2.41
Damian O'Neil    Australia
Damian O'Neil
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 35.44   39.06   37.33 35.44 41.28 49.06 38.56
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 5 DNF     DNF DNS DNS
Dene Beardsley    New Zealand
Dene Beardsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 13.25   15.39   14.33 16.40 16.91 13.25 15.44
Second round 8 12.63   15.01   14.68 16.84 19.15 12.63 13.52
First round 10 13.77   15.79   13.77 15.90 16.34 15.41 16.05
4x4x4 Cube Final 2 51.72   57.14   NR 54.30 51.72 1:09.88 57.16 59.97
Second round 6 52.75   1:05.77   52.75 1:01.13 1:05.21 1:21.22 1:10.97
Combined First round 5 50.61   1:02.83   1:06.66 58.77 1:03.06 DNF 50.61
5x5x5 Cube Final 2 1:33.34   1:39.95   1:33.34 1:34.16 1:48.44 1:43.22 1:42.47
Combined First round 2 1:34.96   1:41.46   1:44.94 1:38.16 1:43.55 1:34.96 1:42.68
6x6x6 Cube Combined Final 2 2:50.61   3:09.69   3:18.59 3:19.86 2:50.61
7x7x7 Cube Combined Final 2 4:34.91   NR 4:46.75   NR 4:34.91 4:46.94 4:58.41
3x3x3 One-Handed Final 8 26.86   33.38   35.69 26.86 34.27 30.27 35.61
Second round 7 26.31   29.57   31.05 38.21 26.31 29.68 27.97
Combined First round 12 27.80   39.26   59.84 30.72 53.38 27.80 33.68
Pyraminx Combined First round 10 7.11   11.75   12.47 16.41 9.46 7.11 13.31
Square-1 Final 1 17.34   26.07   26.33 23.09 33.27 28.80 17.34
Combined First round 2 24.56   28.53   32.33 30.47 24.96 24.56 30.16
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.30   8.27   8.28 7.30 8.08 9.71 8.44
Second round 1 6.65   8.41   8.34 7.65 6.65 9.46 9.25
First round 1 7.77   8.39   8.58 7.90 10.44 8.68 7.77
2x2x2 Cube Final 1 1.88   2.63   2.36 1.88 2.66 2.88 3.21
Second round 1 1.58   2.30   1.58 2.15 1.77 2.97 3.90
Combined First round 2 2.03   3.06   5.28 2.63 2.03 3.94 2.61
4x4x4 Cube Final 1 34.83   37.13   43.31 34.83 34.91 39.55 36.93
Second round 1 34.94   39.80   41.50 43.66 40.83 37.08 34.94
Combined First round 1 30.28   WR 36.78   55.78 38.15 41.16 30.28 31.02
5x5x5 Cube Final 1 1:00.27   WR 1:16.67   1:00.27 1:29.41 1:30.05 1:10.75 1:09.84
Combined First round 1 1:02.34   1:04.20   WR 1:02.34 1:04.18 1:06.08 1:10.36 1:02.34
6x6x6 Cube Combined Final 1 1:56.96   WR 2:16.21   2:29.08 1:56.96 2:22.58
7x7x7 Cube Combined Final 1 3:40.15   3:58.47   OcR 4:03.33 4:11.93 3:40.15
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:36.58   DNF   DNF DNF 1:36.58
First round 3 1:04.38   DNF   1:04.38 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 12.90   15.32   14.75 13.40 18.50 12.90 17.81
Second round 1 15.50   17.48   20.77 16.66 15.50 19.27 16.50
Combined First round 1 12.59   14.22   OcR 16.78 13.28 15.80 12.59 13.59
Rubik's Clock Final 1 8.81   OcR 11.80   OcR 8.81 10.86 12.44 12.11 12.58
Megaminx Combined Final 1 1:02.58   1:06.04   OcR 1:02.86 DNF 1:05.47 1:09.80 1:02.58
Pyraminx Final 1 6.63   7.16   6.63 6.97 7.55 6.97 9.18
Combined First round 1 3.81   5.95   6.15 9.47 4.80 6.91 3.81
Square-1 Final 2 16.34   26.55   37.77 20.16 27.94 31.56 16.34
Combined First round 1 20.22   21.54   34.53 21.69 20.22 21.96 20.96
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 19:02.00     19:02.00 DNS DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 3 5/7 36:39     5/7 36:39 DNS DNS
Rubik's Magic Final 2 1.31   1.39   1.36 1.31 1.44 1.36 1.77
Master Magic Final 8 5.52   7.10   10.09 5.63 5.52 8.03 7.65
Florian Kreyssig    Germany
Florian Kreyssig
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 12.78   13.79   13.66 14.22 13.50 14.90 12.78
Second round 4 13.09   13.69   14.28 13.09 17.71 13.11 13.68
First round 6 12.84   14.00   17.00 14.78 14.09 12.84 13.13
2x2x2 Cube Final 3 3.88   4.02   4.00 3.96 4.11 4.59 3.88
Second round 3 3.86   4.43   5.05 3.86 4.02 4.22 5.65
Combined First round 5 4.22   4.84   4.80 4.22 4.78 7.06 4.93
4x4x4 Cube Final 6 1:00.80   1:07.73   1:00.80 1:07.80 1:08.38 1:07.18 1:08.21
Second round 4 58.36   1:03.21   1:08.11 58.36 1:03.41 1:02.09 1:04.13
Combined First round 3 49.69   56.15   58.55 56.34 53.56 1:14.27 49.69
5x5x5 Cube Final 4 1:44.41   1:54.07   1:44.41 2:00.77 2:02.55 1:56.86 1:44.59
Combined First round 4 1:41.34   1:48.31   1:41.34 1:50.22 1:52.44 1:42.28 2:02.52
3x3x3 Blindfolded First round 6 4:02.46   DNF   DNF DNF 4:02.46
3x3x3 One-Handed Final 5 24.31   26.24   29.46 26.08 26.91 24.31 25.72
Second round 6 19.72   29.19   31.96 34.16 37.94 21.46 19.72
Combined First round 3 22.71   26.12   28.78 33.05 22.77 22.71 26.81
Rubik's Clock Final 2 18.31   19.98   18.31 20.09 19.96 21.68 19.90
Megaminx Combined Final 4 1:51.68   2:04.46   2:17.00 1:52.05 1:51.68 2:04.33 DNF
Pyraminx Combined First round 13 9.36   12.96   9.36 13.80 12.46 12.61 16.00
Square-1 Combined First round 6 1:39.72   1:51.46   1:56.83 1:54.18 1:52.86 1:39.72 1:47.34
Rubik's Magic Final 8 1.69   2.22   2.03 2.38 2.25 1.69 16.05
Master Magic Final 6 4.93   5.38   5.68 5.41 5.65 4.93 5.08
Jack O'Mahony    Australia
Jack O'Mahony
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 27.02   30.69   27.38 32.78 31.90 27.02 36.41
First round 22 30.22   32.36   33.53 DNF 31.68 31.88 30.22
2x2x2 Cube Second round 13 6.19   7.82   9.58 7.28 8.06 6.19 8.11
Combined First round 15 5.40   7.46   7.58 8.75 5.40 7.28 7.52
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:57.53   2:19.94   1:57.53 2:11.84 2:11.36 2:36.61 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 17 4:05.65     4:23.78 4:05.65
6x6x6 Cube Combined Final 8 7:54.44     7:54.44
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 1:37.52     1:37.52 1:41.13
Pyraminx Combined First round 17 18.19   22.34   27.58 27.77 20.15 18.19 19.30
Rubik's Magic Final 5 1.71   1.81   2.47 1.91 1.71 1.75 1.78
Master Magic Final 4 4.00   4.81   7.91 4.75 5.22 4.46 4.00
Jake Holah    Australia
Jake Holah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 14.50   15.64   15.90 18.75 14.50 15.21 15.81
Second round 10 12.94   15.85   15.11 12.94 16.47 18.93 15.96
First round 15 15.13   19.08   18.46 19.61 19.18 15.13 21.84
2x2x2 Cube Final 8 4.06   5.78   5.77 7.16 5.75 4.06 5.83
Second round 8 3.97   6.79   9.75 4.27 3.97 8.93 7.18
Combined First round 6 3.80   4.89   5.66 4.00 5.00 5.88 3.80
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:17.69   1:24.91   1:28.19 1:17.69 1:26.93 1:23.55 1:24.25
5x5x5 Cube Combined First round 16 3:15.68     3:15.68 3:29.55
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 11 33.38   41.02   49.22 37.31 33.38 DNF 36.53
Combined First round 9 22.56   32.01   22.56 30.96 29.36 39.83 35.72
Megaminx Combined Final 6 3:53.05     4:28.86 3:53.05
Pyraminx Combined First round 16 16.09   18.41   28.27 20.71 17.55 16.09 16.96
3x3x3 Multi-Blind Final 5 DNF     DNF DNF DNS
Rubik's Magic Final 10 2.13   2.69   2.13 2.78 3.97 3.00 2.28
James Atkin    Australia
James Atkin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 29.46   36.91   35.53 DNF 41.33 33.86 29.46
Jamie Carney    Australia
Jamie Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 1:13.11   1:23.65   1:27.02 1:13.83 1:13.11 1:30.09 1:34.43
2x2x2 Cube Combined First round 24 21.13   29.45   44.77 24.96 33.88 29.50 21.13
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Jason Kilbourn    Australia
Jason Kilbourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 13 15.15   18.64   15.83 19.09 21.00 23.31 15.15
2x2x2 Cube Combined First round 11 6.09   6.67   6.86 6.09 7.19 6.43 6.72
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:20.63   1:26.49   1:20.63 1:31.88 1:24.63 1:58.30 1:22.96
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 32.13   35.59   47.28 33.02 39.47 34.28 32.13
Pyraminx Final 5 6.15   8.30   7.90 6.15 DNF 8.43 8.58
Combined First round 2 5.02   6.03   5.02 5.78 5.94 8.41 6.36
Square-1 Final 4 29.43   42.88   53.22 29.43 38.11 1:08.75 37.30
Combined First round 4 20.22   46.17   47.91 54.56 20.22 43.18 47.41
Jeremy Lu    Australia
Jeremy Lu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 18.11   22.69   23.16 21.38 23.52 18.11 26.00
Second round 14 18.84   22.67   21.88 18.84 19.55 35.96 26.58
First round 17 18.30   21.17   22.81 18.50 22.19 25.11 18.30
2x2x2 Cube Second round 10 5.52   7.03   5.52 5.66 7.19 11.08 8.25
Combined First round 13 3.77   7.03   6.27 8.28 3.77 8.40 6.53
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:18.30   1:39.72   1:18.30 1:37.38 1:43.61 1:38.18 1:50.77
5x5x5 Cube Combined First round 15 3:07.65     3:08.22 3:07.65
6x6x6 Cube Combined Final 4 4:50.43   5:06.67   4:50.43 5:25.71 5:03.88
7x7x7 Cube Combined Final 6 9:36.33     9:36.33
3x3x3 One-Handed Second round 13 41.65   48.02   48.78 49.75 45.52 41.65 1:00.30
Combined First round 15 33.47   43.81   44.16 33.47 38.88 48.40 50.84
Rubik's Clock Final 3 13.56   DNF   13.56 16.77 DNF 17.11 DNF
Megaminx Combined Final 5 3:15.08     3:15.08 3:35.83
Pyraminx Final 6 8.25   9.20   12.66 8.44 9.33 8.25 9.84
Combined First round 8 5.97   10.02   17.13 6.44 5.97 10.31 13.31
Square-1 Combined First round 5 54.31   1:03.06   1:01.00 59.65 54.31 1:20.66 1:08.52
Rubik's Magic Final 3 0.93   OcR 1.43   0.97 0.93 1.71 1.61 DNF
Master Magic Final 5 3.81   5.11   5.58 3.81 5.22 4.52 DNF
Jo O'Mahony    Australia
Jo O'Mahony
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 3:10.52   3:39.32   3:10.52 3:17.91 4:10.61 DNF 3:29.44
2x2x2 Cube Combined First round 26 1:23.65     DNF 1:23.65
Jonothon Holmes-Brown    Australia
Jonothon Holmes-Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 1:13.22   1:24.16   DNF 1:24.86 1:22.77 1:13.22 1:24.86
Rubik's Magic Final 16 2.22   DNF   DNF 3.91 2.84 2.22 DNF
Master Magic Final 10 7.18   8.59   8.30 7.18 9.02 9.58 8.46
Joshua Evely    Australia
Joshua Evely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 19.91   24.24   25.05 26.90 20.77 19.91 29.15
Second round 12 20.46   22.13   20.46 24.58 20.61 23.36 22.43
First round 20 24.41   26.75   27.47 25.94 26.84 24.41 27.83
2x2x2 Cube Second round 14 7.44   9.34   10.13 8.86 7.44 DNF 9.02
Combined First round 16 6.30   7.53   6.52 9.68 9.30 6.77 6.30
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:41.30   1:46.51   1:46.43 2:37.18 1:42.72 1:41.30 1:50.38
5x5x5 Cube Combined First round 13 2:53.34   3:01.50   2:53.34 3:09.18 2:56.59 3:10.44 2:58.72
6x6x6 Cube Combined Final 7 6:23.61     6:23.61
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 1:04.02     1:04.02 1:05.19
Pyraminx Combined First round 15 11.09   16.09   11.09 16.21 18.76 13.30 18.93
Square-1 Combined First round 7 1:32.91   DNF   1:32.91 DNF DNF 1:59.84 DNF
Keith Major    Australia
Keith Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 1:25.65   1:39.13   1:37.22 1:37.61 1:42.56 1:52.63 1:25.65
Kirt Protacio    Australia
Kirt Protacio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.94   12.92   10.94 11.40 13.09 16.52 14.28
Second round 2 11.11   12.70   13.06 12.46 11.11 12.69 12.96
First round 2 11.22   12.50   12.33 12.63 11.22 13.16 12.55
2x2x2 Cube Final 7 5.33   5.73   5.34 5.72 6.13 5.33 13.90
Second round 6 3.50   5.28   5.13 6.50 3.50 6.52 4.21
Combined First round 9 5.34   6.26   6.28 5.97 5.34 6.52 8.16
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:12.33   1:19.17   1:12.33 1:53.65 1:27.71 1:16.31 1:13.50
5x5x5 Cube Combined First round 12 2:31.71   2:45.52   2:49.75 3:09.78 2:31.71 2:38.91 2:47.91
3x3x3 One-Handed Final 3 18.43   25.57   31.08 26.69 27.80 22.22 18.43
Second round 3 24.18   28.48   39.25 24.18 27.58 25.56 32.30
Combined First round 8 25.00   28.27   29.59 25.00 29.11 29.38 26.33
Megaminx Combined Final 7 4:15.88     4:16.27 4:15.88
Pyraminx Final 8 10.25   11.63   16.34 10.25 13.03 10.33 11.52
Combined First round 9 8.78   11.50   9.59 8.78 23.72 11.83 13.08
Rubik's Magic Final 9 1.61   2.24   2.88 1.61 DNF 1.96 1.88
Luke Bruce    Australia
Luke Bruce
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 3 11.81   12.93   13.41 13.31 12.06 11.81 15.83
2x2x2 Cube Combined First round 8 4.05   5.94   5.88 5.77 6.16 9.55 4.05
4x4x4 Cube Combined First round 2 48.81   54.00   1:45.93 48.81 54.88 54.80 52.31
5x5x5 Cube Combined First round 6 1:43.61   1:57.63   1:58.78 2:07.15 2:01.41 1:52.71 1:43.61
Michael Leone    Australia
Michael Leone
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 29.71   32.23   38.97 30.77 34.15 29.71 31.78
First round 21 23.30   27.72   32.91 26.66 31.09 23.30 25.41
2x2x2 Cube Combined First round 23 11.50   26.12   42.25 13.03 11.50 42.38 23.09
Mingren Lu (卢鸣仁)    China
Mingren Lu (卢鸣仁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 14 17.27   18.95   18.19 17.27 17.33 DNF 21.33
2x2x2 Cube Combined First round 18 7.19   8.15   7.55 7.19 8.56 8.34 9.55
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 40.66   49.02   42.61 53.93 50.53 40.66 55.93
Rubik's Magic Final 7 1.53   2.17   DNF 2.90 1.97 1.63 1.53
Master Magic Final 3 3.56   4.70   5.94 3.56 4.50 7.58 3.65
Mitch Callaghan    Australia
Mitch Callaghan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 1:01.83   1:13.42   1:15.97 1:19.36 1:01.83 1:16.27 1:08.03
2x2x2 Cube Combined First round 22 14.94   16.08   17.16 14.94 15.30 15.77 17.71
Nick Pappas    Australia
Nick Pappas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 10.22   14.41   14.65 14.22 17.53 10.22 14.36
Second round 3 12.50   13.00   12.56 13.34 14.81 13.09 12.50
First round 11 15.22   15.99   20.93 15.91 16.02 15.22 16.05
2x2x2 Cube Final 4 3.47   4.59   5.30 4.68 3.47 3.78 6.19
Second round 4 3.15   4.64   5.15 3.93 3.15 9.16 4.84
Combined First round 4 2.72   4.51   5.52 4.47 2.72 4.71 4.34
4x4x4 Cube Final 3 49.38   57.92   1:06.22 51.77 1:02.22 49.38 59.78
Second round 3 50.86   1:01.10   52.19 50.86 1:06.86 1:15.30 1:04.25
Combined First round 4 52.33   1:01.37   52.33 1:05.74 1:02.47 59.02 1:02.63
5x5x5 Cube Final 3 1:35.13   1:42.76   1:41.13 1:51.41 1:48.36 1:38.78 1:35.13
Combined First round 3 1:22.84   1:41.47   1:49.94 1:39.56 1:50.90 1:34.90 1:22.84
6x6x6 Cube Combined Final 3 3:46.21   3:52.83   3:46.21 4:03.06 3:49.22
7x7x7 Cube Combined Final 3 5:57.96   6:21.36   6:05.94 5:57.96 7:00.19
3x3x3 One-Handed Second round 12 39.09   43.16   39.09 DNF 42.34 45.11 42.02
Combined First round 13 33.47   41.90   41.52 46.65 48.30 37.53 33.47
Megaminx Combined Final 3 1:43.31   1:49.94   1:43.31 1:57.27 1:55.47 1:48.25 1:46.11
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNS DNS
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNS DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 5 DNF     DNF DNF DNS
Orion Zymaris    Australia
Orion Zymaris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 30.28   55.37   50.75 30.28 DNF 31.93 1:23.43
First round 24 33.52   35.08   34.38 34.58 41.22 36.28 33.52
Pyraminx Combined First round 19 21.81   24.49   23.33 27.18 27.58 21.81 22.97
Robert Hickingbotham    Australia
Robert Hickingbotham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 12 16.19   16.93   16.31 20.84 17.66 16.81 16.19
2x2x2 Cube Combined First round 12 5.50   6.68   7.30 7.15 5.50 9.53 5.58
4x4x4 Cube Combined First round 9 1:04.44   1:11.60   1:14.97 1:15.38 1:04.44 1:22.33 1:04.44
5x5x5 Cube Combined First round 8 2:01.30   2:15.20   2:17.03 2:19.88 2:01.30 2:27.61 2:08.68
3x3x3 Blindfolded First round 5 3:43.63   DNF   DNF 3:43.63 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 31.05   35.54   39.33 33.03 42.91 31.05 34.27
Pyraminx Combined First round 4 6.16   8.55   6.16 9.38 8.61 7.65 15.18
Tim Major    Australia
Tim Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.40   14.17   14.43 12.40 14.91 13.16 DNF
Second round 11 13.80   15.95   15.80 13.80 14.47 17.58 DNF
First round 5 12.81   13.76   12.81 16.13 13.69 13.46 14.13
2x2x2 Cube Final 6 4.53   5.28   6.03 4.80 4.53 5.00 DNF
Second round 5 2.69   4.76   5.68 2.69 7.05 5.34 3.25
Combined First round 3 2.06   3.64   2.06 6.00 2.81 3.91 4.21
4x4x4 Cube Final 4 48.30   1:00.95   58.47 1:09.69 58.41 1:05.97 48.30
Second round 5 56.06   1:05.30   1:04.97 1:04.15 1:06.77 1:10.68 56.06
Combined First round 8 53.68   1:09.75   1:08.21 1:10.65 53.68 1:10.40 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 10 2:17.06   2:31.65   2:36.22 2:28.80 2:29.93 DNF 2:17.06
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 22.56   25.17   22.56 23.09 26.88 26.97 25.53
Second round 2 20.19   23.18   23.96 24.96 20.19 20.63 DNF
Combined First round 2 22.61   25.62   26.69 26.50 27.77 23.66 22.61
Pyraminx Final 4 3.66   8.30   10.81 3.66 8.38 9.53 7.00
Combined First round 6 4.96   9.19   DNF 4.96 6.58 9.11 11.88
Rubik's Magic Final 6 1.68   2.05   2.84 1.91 2.50 1.68 1.75
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 19.55   22.21   22.00 19.55 24.02 22.07 22.56
Second round 13 19.72   22.51   21.65 21.31 19.72 28.80 24.56
First round 18 17.28   23.91   23.13 24.21 24.40 27.53 17.28
3x3x3 One-Handed Final 6 23.94   29.57   29.02 29.69 37.50 30.00 23.94
Second round 5 26.59   28.97   29.31 32.81 26.59 30.34 27.25
Combined First round 5 22.47   27.13   25.21 29.16 30.28 22.47 27.03
Zane Carney    Australia
Zane Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.05   14.17   18.22 15.00 14.03 13.47 11.05
Second round 6 13.63   14.39   14.16 13.63 13.75 15.59 15.25
First round 4 11.86   13.72   14.05 14.08 15.40 13.03 11.86
4x4x4 Cube Final 5 57.43   1:01.05   58.83 57.43 1:06.41 57.90 1:29.96
Second round 2 56.66   59.40   56.66 1:00.91 1:06.34 58.09 59.21
Combined First round 6 53.91   1:04.63   1:12.27 1:03.84 1:00.75 1:09.31 53.91
3x3x3 Blindfolded Final 2 55.90   DNF   DNF 1:17.02 55.90
First round 2 1:02.96   DNF   1:05.96 1:02.96 DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 23.25   25.86   25.61 27.83 34.77 23.25 24.15
Second round 4 26.80   28.92   29.76 26.80 30.66 30.19 26.81
Combined First round 4 21.84   26.70   24.72 24.47 30.90 31.00 21.84
Rubik's Clock Final 4 14.02   DNF   15.13 DNF 14.02 18.97 DNF
Pyraminx Combined First round 11 8.96   11.88   12.13 8.96 10.53 14.02 12.97
4x4x4 Blindfolded Final 1 7:52.65     DNF 7:52.65 DNF
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 1 14/17 52:49   OcR   2/2 3:46 14/17 52:49 DNS
Rubik's Magic Final 14 2.69   3.15   2.69 2.77 3.18 6.47 3.50