Australian Nationals 2010

Date City WCA LInk
2010-9-4~5  Australia, Melbourne Australian Nationals 2010

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 9.16  Chris Wilkinson 14.10  Aron Puddy-Mathew 14.64
 2x2x2 Cube  Feliks Zemdegs 2.56  Cameron Stollery 4.34  Chris Wilkinson 6.21
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 46.00  Dene Beardsley 1:05.59  Luke Bruce 1:06.18
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 1:10.67  Dene Beardsley 1:44.78  Chris Wilkinson 2:04.42
 6x6x6 Cube  Feliks Zemdegs 2:58.19  Dene Beardsley 3:52.04  Luke Bruce 4:14.62
 7x7x7 Cube  Feliks Zemdegs 4:13.97  Dene Beardsley 4:56.42  Brian Kim
 3x3x3 Blindfolded  Zane Carney 1:26.06  Matthew Wanstall 1:42.31
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 18.77  Zane Carney 28.17  Tim Major 29.98
 Rubik's Clock  Aron Puddy-Mathew 13.85  Tim Major 15.27  Anthony Huynh 19.70
 Megaminx  Feliks Zemdegs 1:17.54  Nick Pappas 1:56.34  Brian Kim 2:36.08
 Pyraminx  Feliks Zemdegs 5.91  Tim Major 8.16  Jeremy Lu 9.72
 Square-1  Dene Beardsley 21.20  Feliks Zemdegs 23.39  Matthew Wanstall 34.07
 3x3x3 Multi-Blind  Feliks Zemdegs 2/2 6:07
       Rubik's Magic  Timothy Ng 1.64  David Edwards 1.93  Mingren Lu (卢鸣仁) 2.01
       Master Magic  Mingren Lu (卢鸣仁) 3.59  Anthony Huynh 4.73  Brian Kim 5.19
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.43   OcR 8.82    Australia 8.80 8.59 7.43 11.81 9.06
2 Matthew Wanstall 12.08   13.32    Australia 13.03 13.41 13.52 15.71 12.08
3 Dene Beardsley 12.55   NR 15.09    New Zealand 13.94 15.28 12.55 17.63 16.05
4 Nick Pappas 14.31   15.57    Australia 14.40 14.31 17.02 16.86 15.46
5 Luke Bruce 15.19   16.78    Australia 16.97 15.19 17.03 16.33 24.05
6 Aron Puddy-Mathew 14.31   17.14    Australia 17.09 18.66 20.83 14.31 15.68
7 Chris Wilkinson 12.40   17.24    Australia 25.77 12.40 18.56 17.27 15.90
8 Tim Major 15.30   17.34    Australia 24.91 18.88 16.38 16.75 15.30
9 Zane Carney 14.66   17.40    Australia 20.31 15.50 14.66 23.21 16.38
10 Brian Kim 19.08   19.86    Korea 19.08 19.63 25.16 20.19 19.77
11 Cameron Stollery 17.94   20.47    Australia 21.83 22.97 18.52 17.94 21.05
12 Anthony Huynh 19.25   20.74    Australia 24.72 20.08 22.38 19.25 19.77
13 Mingren Lu (卢鸣仁) 16.90   20.82    China 24.72 21.80 20.96 16.90 19.71
14 Jeremy Lu 19.02   21.54    Australia 22.65 21.13 19.02 26.05 20.83
15 Jake Holah 19.65   21.93    Australia 20.97 20.72 25.18 24.09 19.65
16 Tim McMahon 21.18   24.07    Australia 23.25 42.16 24.78 21.18 24.19
17 Mossimo Ebeling 22.38   24.76    Australia 25.81 28.27 25.15 22.38 23.31
18 Alan Ma 20.44   24.92    Australia 21.41 28.55 20.44 28.22 25.13
19 David Edwards 22.55   25.62    Australia 26.43 24.93 27.80 22.55 25.50
20 Joseph Stallard 21.06   25.85    Australia 24.43 21.06 24.27 31.11 28.86
21 Robert Hickingbotham 23.02   27.75    Australia 31.43 29.09 23.02 25.47 28.68
22 Peter Thomas 24.63   29.00    Australia 38.00 25.06 31.80 30.15 24.63
23 Filio Kuntag 22.86   29.62    Indonesia 22.86 26.50 28.96 33.41 53.52
24 James Barber Wilson 31.56   33.90    Australia 40.22 35.91 34.03 31.77 31.56
25 Joshua Evely 33.06   35.12    Australia 36.41 37.22 33.68 33.06 35.28
26 Joe Niddrie 26.81   37.23    Australia 36.52 37.02 26.81 38.15 DNF
27 Timothy Ng 24.16   42.27    Australia DNF 59.50 32.09 35.21 24.16
28 Alastair Whitely 50.84   56.63    Australia 1:00.27 1:02.75 56.47 50.84 53.16
29 Oskar Zemdegs 58.63   1:14.54    Australia 1:19.21 1:21.36 1:14.88 1:09.53 58.63
30 Paul Tomoiaga 58.97   1:16.93    Australia 1:22.56 1:16.43 1:11.80 1:24.18 58.97
31 Yuanyuan Hong 1:09.66   1:18.70    China 1:14.34 1:32.54 1:09.66 1:22.11 1:19.65
32 Wenxiu Li 1:20.69   1:25.24    China 1:22.58 1:45.63 1:20.97 1:20.69 1:32.18
33 Wriddhi Banerjee 56.88   1:25.32    India 1:32.18 1:53.15 56.88 1:15.34 1:28.44
34 Pieter Van Jaarsveld 1:29.06   1:38.57    Australia 1:39.27 1:36.21 1:40.22 1:56.28 1:29.06
35 Dajana Seat 1:03.13   1:48.68    Australia DNF 1:03.13 1:14.05 2:51.05 1:20.93
36 Andrea Javier 1:46.22   2:00.55    Australia 2:25.68 1:50.00 1:46.22 2:03.71 2:07.93
37 Naomi Thomas 2:33.61   2:49.66    Australia 2:34.33 3:24.69 2:37.11 2:33.61 3:17.53
38 Adelina Estevao 3:03.28   3:34.78    Australia 4:21.80 3:42.46 3:28.84 3:03.28 3:33.03
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.71   9.68    Australia 9.93 7.71 10.71 12.19 8.40
2 Matthew Wanstall 10.63   12.70    Australia 10.63 10.90 12.83 16.71 14.38
3 Zane Carney 13.66   15.13    Australia 21.58 15.06 13.66 16.00 14.34
4 Tim Major 13.68   15.35    Australia 13.75 17.93 15.21 13.68 17.08
5 Luke Bruce 14.16   15.61    Australia 14.83 14.16 17.21 14.80 19.78
6 Dene Beardsley 14.94   15.71    New Zealand 18.90 16.02 15.81 15.31 14.94
7 Chris Wilkinson 13.25   15.75    Australia 15.56 16.93 14.75 13.25 20.69
8 Aron Puddy-Mathew 10.81   16.35    Australia 16.81 17.16 15.08 10.81 19.30
9 Brian Kim 17.38   18.55    Korea 18.46 17.59 19.59 21.46 17.38
10 Mingren Lu (卢鸣仁) 14.55   19.59    China 21.34 16.11 14.55 27.65 21.33
11 Anthony Huynh 13.46   19.71    Australia 19.18 20.56 21.05 13.46 19.38
12 Jake Holah 19.30   21.30    Australia 19.30 22.61 21.27 23.09 20.03
13 Cameron Stollery 20.69   22.50    Australia 20.69 DNF 23.34 23.38 20.77
14 Jeremy Lu 19.15   23.43    Australia 25.50 19.15 23.61 DNF 21.19
15 Mossimo Ebeling 22.72   26.95    Australia 25.33 25.43 22.72 30.08 DNF
16 Tim McMahon 20.68   28.54    Australia 25.81 26.97 42.22 20.68 32.84
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.59   9.16    Australia 9.69 11.44 8.59 9.19 7.59
2 Chris Wilkinson 11.46   14.10    Australia 11.46 18.91 15.81 13.68 12.80
3 Aron Puddy-Mathew 14.21   14.64    Australia 14.46 14.50 16.06 14.97 14.21
4 Dene Beardsley 13.22   15.28    New Zealand 30.00 13.22 14.46 16.84 14.55
5 Luke Bruce 12.08   15.36    Australia 12.47 19.96 16.68 16.93 12.08
6 Tim Major 15.19   16.09    Australia 17.11 16.08 15.19 16.34 15.84
7 Zane Carney 17.50   18.92    Australia 18.03 17.50 18.56 23.81 20.18
8 Brian Kim 17.63   19.86    Korea 19.43 DNF 17.63 18.88 21.28
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2.03   3.03    Australia 3.21 2.81 3.09 3.18 2.03
2 Nick Pappas 2.96   4.85    Australia 5.71 6.97 2.96 4.38 4.46
3 Luke Bruce 4.46   5.55    Australia 5.61 5.72 4.46 5.88 5.31
4 Cameron Stollery 4.15   5.57    Australia 5.36 5.65 DNF 5.71 4.15
5 Chris Wilkinson 5.13   5.78    Australia 5.75 9.21 5.13 6.43 5.16
6 Zane Carney 6.19   6.29    Australia 6.19 6.28 6.27 6.33 9.03
7 Matthew Wanstall 3.86   6.55    Australia 3.86 11.22 7.13 4.22 8.31
8 Anthony Huynh 5.71   6.69    Australia 7.91 6.80 5.71 6.43 6.84
9 Tim Major 5.66   7.31    Australia 6.30 5.66 7.41 8.21 11.25
10 Brian Kim 5.18   7.61    Korea 11.47 8.68 5.18 5.94 8.22
11 Timothy Ng 5.75   7.93    Australia 7.59 5.75 9.06 8.75 7.44
12 Alan Ma 5.05   8.26    Australia 9.44 8.63 8.75 7.41 5.05
13 Jake Holah 5.96   8.47    Australia 8.13 10.00 9.09 8.18 5.96
14 Mingren Lu (卢鸣仁) 7.19   9.36    China 11.11 7.19 9.50 9.38 9.21
15 Tim McMahon 9.11   10.19    Australia 10.97 9.19 9.11 1:13.40 10.40
16 Mossimo Ebeling 8.25   10.20    Australia 10.40 9.71 10.50 11.44 8.25
17 Peter Thomas 8.38   10.25    Australia 10.88 12.08 10.91 8.38 8.97
18 Jeremy Lu 7.18   10.57    Australia 9.71 DNF 12.27 9.72 7.18
19 David Edwards 6.59   10.59    Australia 11.15 14.80 11.80 8.81 6.59
20 James Barber Wilson 10.18   11.49    Australia 10.55 13.44 17.08 10.47 10.18
21 Joshua Evely 9.55   13.02    Australia 11.33 15.36 12.93 14.81 9.55
22 Filio Kuntag 9.21   13.57    Indonesia 18.94 9.59 17.56 13.55 9.21
23 Alastair Whitely 12.58   17.28    Australia 21.05 15.72 12.58 21.43 15.08
24 Paul Tomoiaga 15.63   37.26    Australia 46.05 1:13.19 39.90 15.63 25.83
25 Wriddhi Banerjee 20.59   41.49    India 25.63 43.79 DNF 55.06 20.59
26 Andrea Javier 26.80   44.12    Australia 1:19.96 26.80 41.58 39.56 51.22
27 Keith Major 50.59   1:41.40    Australia 2:08.31 1:58.40 1:29.16 50.59 1:36.63
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.61   3.01    Australia 3.31 2.80 DNF 1.61 2.93
2 Brian Kim 3.08   4.76    Korea 5.78 3.08 4.90 3.61 11.71
3 Cameron Stollery 3.63   5.28    Australia 3.63 6.36 5.91 3.81 6.11
4 Matthew Wanstall 3.09   5.38    Australia 12.11 3.09 5.56 3.21 7.36
5 Chris Wilkinson 2.75   5.73    Australia 6.27 2.75 6.11 35.00 4.81
6 Tim Major 4.40   5.78    Australia 5.72 4.40 5.43 6.18 7.30
7 Jake Holah 3.09   6.33    Australia 5.13 6.30 7.56 3.09 DNF
8 Mossimo Ebeling 3.97   6.71    Australia 11.27 3.97 4.22 7.97 7.94
9 Anthony Huynh 5.56   6.81    Australia 7.88 5.56 6.38 6.18 8.13
10 Zane Carney 6.65   7.11    Australia 7.68 6.88 6.65 8.94 6.77
11 Timothy Ng 3.44   7.31    Australia DNF 7.16 7.15 3.44 7.61
12 Luke Bruce 4.78   7.43    Australia 8.03 7.15 7.36 4.78 7.77
13 Alan Ma 6.88   8.00    Australia 9.97 7.08 9.80 7.13 6.88
14 Tim McMahon 7.59   9.55    Australia 10.61 9.13 8.91 7.59 DNF
15 Mingren Lu (卢鸣仁) 6.81   10.21    China 13.21 18.27 6.81 7.02 10.40
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.84   2.56   OcR  Australia 1.84 3.22 2.53 2.34 2.81
2 Cameron Stollery 3.28   4.34    Australia 4.69 6.59 3.28 3.55 4.78
3 Chris Wilkinson 5.28   6.21    Australia 7.30 6.58 6.08 5.97 5.28
4 Brian Kim 5.08   6.97    Korea 5.55 5.08 7.08 16.47 8.28
5 Tim Major 6.68   6.97    Australia 6.68 6.84 9.15 7.22 6.84
6 Anthony Huynh 6.38   7.45    Australia 6.38 6.86 6.55 10.25 8.93
7 Jake Holah 6.05   9.82    Australia 6.69 10.97 DNF 6.05 11.80
8 Mossimo Ebeling 9.27   12.82    Australia 9.27 11.36 9.44 DNF 17.65
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 40.58   45.78    Australia 45.63 48.08 58.05 43.63 40.58
2 Luke Bruce 1:00.68   1:02.28    Australia 1:02.27 1:01.61 1:02.96 1:00.68 1:09.90
3 Dene Beardsley 57.34   NR 1:06.83    New Zealand 1:03.78 57.34 1:07.69 1:13.72 1:09.03
4 Chris Wilkinson 1:05.41   1:15.29    Australia 1:09.41 1:17.50 1:18.97 1:05.41 1:24.40
5 Brian Kim 1:14.02   1:15.69    Korea 1:14.02 1:16.21 1:15.15 1:15.71 1:24.75
6 Matthew Wanstall 1:13.27   1:20.94    Australia 1:24.68 1:21.21 1:16.93 1:24.78 1:13.27
7 Nick Pappas 1:09.22   1:21.38    Australia 1:34.84 DNF 1:12.83 1:16.47 1:09.22
8 Tim Major 1:13.36   1:28.82    Australia 1:43.65 1:31.80 1:13.36 1:23.00 1:31.66
9 Zane Carney 1:27.97   1:33.87    Australia 1:30.41 1:27.97 1:40.25 1:32.90 1:38.30
10 Mossimo Ebeling 1:32.03   1:40.82    Australia 1:44.63 1:33.25 1:44.91 1:32.03 1:44.59
11 Cameron Stollery 1:24.15   1:43.04    Australia 1:32.27 1:48.72 1:48.13 1:24.15 2:02.36
12 Jeremy Lu 1:29.88   1:44.06    Australia 1:29.88 1:45.69 1:37.08 1:49.40 1:55.78
13 Anthony Huynh 1:53.72      Australia 1:53.72 DNF
14 Mingren Lu (卢鸣仁) 2:03.69      China 2:36.22 2:03.69
15 Jake Holah 2:05.77      Australia 2:05.77 2:28.22
16 Robert Hickingbotham 2:06.93      Australia 2:15.58 2:06.93
17 Peter Thomas 2:12.53      Australia DNF 2:12.53
18 Timothy Ng 2:13.56      Australia 2:13.56 3:24.59
19 Joshua Evely 2:39.71      Australia 2:39.71 3:21.83
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 40.09   46.00    Australia 44.56 40.09 46.11 47.34 DNF
2 Dene Beardsley 58.69   1:05.59    New Zealand 1:06.56 1:10.36 59.84 58.69 1:16.58
3 Luke Bruce 1:03.78   1:06.18    Australia 1:03.78 1:09.00 1:06.08 1:03.94 1:08.53
4 Chris Wilkinson 1:14.56   1:16.80    Australia 1:14.56 1:19.53 1:14.66 1:16.22 1:31.11
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:02.93   WR 1:07.59   WR  Australia 1:02.93 1:08.56 1:04.16 1:10.69 1:10.06
2 Dene Beardsley 1:36.28   NR 1:39.71   NR  New Zealand 1:36.55 1:36.96 1:45.63 1:48.97 1:36.28
3 Nick Pappas 1:59.65   2:05.85    Australia 2:07.90 2:09.84 1:59.65 2:12.02 1:59.80
4 Chris Wilkinson 2:04.77   2:10.46    Australia 2:23.36 2:14.97 2:08.71 2:04.77 2:07.69
5 Luke Bruce 2:02.34   2:15.82    Australia 2:24.15 2:02.34 2:15.53 2:10.13 2:21.80
6 Matthew Wanstall 1:55.53   2:19.23    Australia 2:17.68 1:55.53 2:23.84 2:16.18 2:35.99
7 Brian Kim 2:01.72   2:36.57    Korea 2:44.15 2:36.16 2:29.40 3:01.65 2:01.72
8 Mossimo Ebeling 2:35.00   2:47.35    Australia 2:57.25 2:35.00 2:36.81 2:48.00 3:15.66
9 Tim Major 2:40.78   2:51.43    Australia 3:03.49 2:42.41 2:40.78 2:53.68 2:58.21
10 Jeremy Lu 2:37.72   2:52.92    Australia 3:00.68 2:37.72 2:52.52 3:09.06 2:45.55
11 Anthony Huynh 3:31.78      Australia 3:31.78 DNF
12 Cameron Stollery 3:34.96      Australia 3:36.33 3:34.96
13 Joshua Evely 3:55.63      Australia 3:55.63 DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:07.52   1:10.67    Australia 1:11.30 1:12.34 1:07.52 1:10.15 1:10.55
2 Dene Beardsley 1:34.22   NR 1:44.78    New Zealand 1:47.88 1:38.68 2:00.09 1:34.22 1:47.77
3 Chris Wilkinson 1:55.80   2:04.42    Australia 2:07.88 2:11.09 1:55.80 2:07.11 1:58.27
4 Luke Bruce 1:53.52   2:05.68    Australia 2:13.15 2:09.02 1:53.52 1:54.88 2:15.69
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2:43.27   2:58.19    Australia 3:24.06 2:43.27 2:47.25
2 Dene Beardsley 3:16.66   3:52.04    New Zealand 4:19.50 3:59.96 3:16.66
3 Luke Bruce 4:09.41   4:14.62    Australia 4:11.86 4:22.59 4:09.41
4 Jeremy Lu 5:22.03      Australia 5:22.03
5 Brian Kim 5:41.75      Korea 5:41.75
6 Chris Wilkinson 7:44.91      Australia 7:44.91
7 Nick Pappas DNF      Australia DNF
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 4:10.56   OcR 4:13.97   OcR  Australia 4:16.34 4:10.56 4:15.00
2 Dene Beardsley 4:44.31   NR 4:56.42   NR  New Zealand 4:44.31 5:09.30 4:55.66
3 Brian Kim 7:32.11      Korea 7:32.11
4 Nick Pappas 7:51.34      Australia 7:51.34
5 Chris Wilkinson 8:27.31      Australia 8:27.31
6 Luke Bruce DNF      Australia DNF
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zane Carney 1:24.46   DNF    Australia 1:24.46 DNF DNF
2 Aron Puddy-Mathew 1:30.53   DNF    Australia DNF 1:30.53 DNF
3 Matthew Wanstall 1:55.91   DNF    Australia 2:05.03 1:55.91 DNF
4 Anthony Huynh 3:49.28   DNF    Australia DNF 6:23.36 3:49.28
5 David Edwards DNF   DNF    Australia DNF DNF DNS
5 Feliks Zemdegs DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
5 Filio Kuntag DNF   DNF    Indonesia DNF DNF DNF
5 Tim Major DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zane Carney 1:26.06   DNF    Australia 1:26.06 DNF DNF
2 Matthew Wanstall 1:42.31   DNF    Australia DNF DNF 1:42.31
3 Aron Puddy-Mathew DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
3 Anthony Huynh DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 14.31   14.76   WR  Australia 14.52 15.75 14.31 15.02 14.75
2 Zane Carney 27.03   30.34    Australia 28.63 36.19 27.03 29.46 32.94
3 Tim Major 28.75   32.02    Australia 34.03 31.91 30.13 36.97 28.75
4 Chris Wilkinson 29.18   32.13    Australia 29.68 36.44 36.80 29.18 30.28
5 Anthony Huynh 23.72   33.02    Australia 36.63 33.27 23.72 29.16 51.58
6 Tim McMahon 30.61   36.87    Australia 32.08 48.50 30.61 37.52 41.00
7 Dene Beardsley 33.05   37.45    New Zealand 41.78 41.94 36.68 33.05 33.88
8 Aron Puddy-Mathew 34.88   40.30    Australia 42.55 35.59 42.75 48.33 34.88
9 Alan Ma 38.83   43.36    Australia 42.61 58.50 40.94 38.83 46.52
10 Mingren Lu (卢鸣仁) 33.08   44.18    China 33.08 40.34 44.00 48.19 58.16
11 Luke Bruce 35.84   46.00    Australia 35.84 50.96 43.15 43.90 DNF
12 Jake Holah 41.69   47.15    Australia 41.69 44.72 52.58 44.15 1:00.86
13 Mossimo Ebeling 39.46   50.06    Australia 56.06 49.93 44.18 57.13 39.46
14 Cameron Stollery 49.68   51.71    Australia 54.00 51.19 49.94 49.68 56.46
15 Jeremy Lu 45.84   54.32    Australia 54.21 56.86 53.41 45.84 55.33
16 Peter Thomas 50.41   59.13    Australia 51.52 DNF 1:02.97 1:02.91 50.41
17 James Barber Wilson 1:16.83   1:26.98    Australia DNF 1:25.00 1:37.13 1:18.81 1:16.83
18 Joshua Evely 1:11.38   DNF    Australia 1:11.38 1:43.00 DNS DNS DNS
19 Brian Kim 1:20.25   DNF    Korea DNF 1:20.25 DNS DNS DNS
20 Filio Kuntag 2:15.02      Indonesia 2:15.02 DNF
  3x3x3 One-Handed   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 16.08   18.12    Australia 16.97 16.08 19.05 18.34 DNF
2 Zane Carney 24.75   27.77    Australia 29.65 26.88 26.77 33.11 24.75
3 Chris Wilkinson 29.27   33.56    Australia 36.72 33.46 34.69 29.27 32.52
4 Tim McMahon 28.93   35.34    Australia 28.93 38.71 48.25 35.55 31.77
5 Tim Major 31.38   36.29    Australia 41.19 31.52 DNF 36.16 31.38
6 Dene Beardsley 27.44   38.36    New Zealand 27.44 48.53 47.94 28.84 38.31
7 Anthony Huynh 32.38   38.69    Australia 32.38 36.47 39.66 48.93 39.93
8 Aron Puddy-Mathew 26.96   39.27    Australia 40.80 40.63 39.18 38.00 26.96
9 Mingren Lu (卢鸣仁) 36.31   43.59    China 46.19 42.68 36.31 42.16 45.93
10 Luke Bruce 33.96   44.66    Australia 33.96 39.61 45.93 48.44 48.61
11 Jake Holah 38.19   45.29    Australia 43.55 50.15 1:00.55 38.19 42.16
12 Jeremy Lu 39.44   46.70    Australia 39.44 46.86 41.31 DNF 51.93
13 Cameron Stollery 44.22   48.56    Australia 55.53 44.22 46.08 48.69 50.91
14 Alan Ma 35.88   57.32    Australia 1:06.28 DNF 35.88 56.91 48.78
15 Mossimo Ebeling 51.44   DNF    Australia 1:00.40 51.44 DNF DNF DNS
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 15.66   18.77    Australia 19.56 19.46 15.66 19.68 17.28
2 Zane Carney 26.86   28.17    Australia 26.86 27.34 27.81 29.36 31.44
3 Tim Major 24.31   29.98    Australia 36.63 24.31 28.40 31.44 30.09
4 Chris Wilkinson 20.61   30.44    Australia 32.19 34.71 28.55 20.61 30.59
5 Dene Beardsley 30.08   33.35    New Zealand 33.46 36.44 43.33 30.08 30.15
6 Tim McMahon 27.71   35.41    Australia 38.88 27.71 33.63 38.18 34.41
7 Anthony Huynh 31.94   35.45    Australia 39.34 40.00 34.58 32.44 31.94
8 Aron Puddy-Mathew 31.61   38.63    Australia 31.61 51.22 43.50 35.41 36.99
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Aron Puddy-Mathew 12.55   OcR 13.85   OcR  Australia 12.65 18.16 15.59 12.55 13.31
2 Tim Major 13.30   15.27    Australia DNF 16.38 14.69 13.30 14.75
3 Anthony Huynh 17.19   19.70    Australia 17.19 17.75 18.78 DNF 22.58
4 David Edwards 22.59   25.50    Australia 23.44 29.71 23.34 22.59 DNF
5 Brian Kim 21.72   NR 38.71   NR  Korea 25.22 1:07.05 23.86 21.72 DNF
6 Jeremy Lu 19.08   DNF    Australia 19.53 19.08 DNF 20.36 DNF
7 Cameron Stollery 55.66   DNF    Australia DNF 1:02.83 55.66 DNF DNS
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:08.05   OcR 1:17.54   OcR  Australia 1:33.94 1:12.11 1:08.05 1:24.47 1:16.05
2 Nick Pappas 1:42.36   1:56.34    Australia 2:06.18 1:53.77 1:49.47 1:42.36 2:05.78
3 Brian Kim 2:30.71   2:36.08    Korea 2:30.71 2:39.03 3:01.02 2:37.56 2:31.65
4 Jeremy Lu 3:45.08      Australia 3:45.08 DNF
5 Chris Wilkinson 6:52.36      Australia 6:52.36 DNS
6 Alastair Whitely 8:20.02      Australia 8:20.02 10:56.00
7 Cameron Stollery DNF      Australia DNF DNS
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5.09   6.56    Australia 9.33 5.09 6.16 6.90 6.63
2 Tim Major 7.75   9.33    Australia 9.09 10.36 23.21 8.53 7.75
3 Jeremy Lu 8.75   10.27    Australia 12.52 8.75 10.44 11.00 9.38
4 Nick Pappas 8.36   10.99    Australia 15.56 8.36 8.86 8.55 19.78
5 Cameron Stollery 10.58   11.48    Australia 12.53 11.33 10.58 10.58 16.13
6 Chris Wilkinson 10.03   12.24    Australia 14.16 10.63 10.03 16.63 11.93
7 Dene Beardsley 10.02   12.26    New Zealand 14.44 13.43 10.43 10.02 12.93
8 Zane Carney 9.88   13.42    Australia 14.38 12.18 9.88 13.71 18.09
9 Anthony Huynh 7.77   13.57    Australia 16.72 15.50 7.77 13.02 12.19
10 Alastair Whitely 10.61   14.39    Australia 17.41 10.61 13.55 17.36 12.25
11 Brian Kim 9.96   15.60    Korea 16.31 17.18 9.96 17.90 13.31
12 Joshua Evely 13.13   19.45    Australia 23.03 24.21 13.13 18.72 16.59
13 Robert Hickingbotham 16.52   20.51    Australia 17.44 16.52 27.93 24.80 19.28
14 Luke Bruce 18.02   20.85    Australia 20.56 21.55 18.02 28.69 20.44
15 Mossimo Ebeling 11.93   21.42    Australia 21.41 26.33 11.93 26.16 16.68
16 Timothy Ng 28.61   35.03    Australia 29.41 51.03 41.90 28.61 33.77
17 James Barber Wilson 6.18   41.86    Australia 49.40 26.52 6.18 50.58 49.66
18 Andrea Javier 52.68   1:26.18    Australia 1:35.93 1:40.52 52.68 1:02.08 DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5.59   5.91    Australia 5.59 5.71 5.83 6.19 7.11
2 Tim Major 3.93   8.16    Australia 3.93 9.40 9.65 10.65 5.44
3 Jeremy Lu 6.58   9.72    Australia 8.08 9.63 16.56 6.58 11.46
4 Dene Beardsley 9.22   11.10    New Zealand 9.22 12.27 11.25 9.78 15.65
5 Anthony Huynh 6.38   11.20    Australia 6.54 14.58 12.47 6.38 DNF
6 Zane Carney 9.08   11.26    Australia 11.56 14.28 11.61 9.08 10.61
7 Cameron Stollery 6.55   11.55    Australia 6.55 12.91 10.02 11.72 16.75
8 Chris Wilkinson 9.06   12.22    Australia 9.06 13.50 14.19 10.21 12.94
  Square-1   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 14.03   OcR 18.57   OcR  Australia 14.03 21.06 18.30 19.81 17.59
2 Dene Beardsley 16.61   27.93    New Zealand 39.19 38.88 16.61 24.83 20.09
3 Matthew Wanstall 30.02   38.60    Australia 37.55 38.53 1:01.16 39.71 30.02
4 Tim Major 50.22   54.87    Australia 50.22 58.40 55.56 1:13.61 50.65
5 Cameron Stollery 1:00.69      Australia 1:00.69 1:39.80
6 Brian Kim 1:10.53      Korea 1:10.53 DNF
7 Joshua Evely 1:49.09      Australia 1:49.09 DNF
8 Nick Pappas DNF      Australia DNF DNF
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dene Beardsley 16.27   21.20   NR  New Zealand 16.27 44.88 25.81 17.08 20.71
2 Feliks Zemdegs 19.44   23.39    Australia 19.44 24.59 33.66 20.59 25.00
3 Matthew Wanstall 30.90   34.07    Australia 30.90 40.08 33.83 37.08 31.31
4 Tim Major 46.19   58.80    Australia 49.63 1:36.28 59.19 1:07.59 46.19
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Aron Puddy-Mathew DNF      Australia DNF DNF DNF
1 Feliks Zemdegs DNF      Australia DNF DNF DNF
1 Matthew Wanstall DNF      Australia DNF DNF DNF
1 Zane Carney DNF      Australia DNF DNF DNF
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Aron Puddy-Mathew DNF      Australia DNF DNF DNF
1 Matthew Wanstall DNF      Australia DNF DNF DNF
1 Zane Carney DNF      Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2/2 6:07   OcR    Australia 2/2 6:07
2 Aron Puddy-Mathew DNF      Australia DNF
2 Matthew Wanstall DNF      Australia DNF
2 Zane Carney DNF      Australia DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Timothy Ng 1.40   1.64    Australia 2.46 1.68 1.41 1.40 1.84
2 David Edwards 1.58   1.93    Australia 1.63 1.58 2.34 1.81 2.68
3 Mingren Lu (卢鸣仁) 1.56   2.01    China 6.22 1.94 1.66 1.56 2.43
4 Cameron Stollery 1.44   2.11    Australia 2.32 4.00 1.44 2.21 1.80
5 Brian Kim 1.08   NR 2.23    Korea 2.08 DNF 1.08 3.53 1.08
6 Jake Holah 1.68   2.23    Australia 1.68 2.88 1.97 1.83 DNF
7 Anthony Huynh 1.44   2.28    Australia DNF 2.30 1.44 1.50 3.03
8 Andrea Javier 2.19   2.60    Australia 2.56 2.58 3.90 2.19 2.65
9 Joshua Evely 1.65   2.75    Australia 2.16 1.93 1.65 DNF 4.15
10 James Barber Wilson 2.02   3.37    Australia 2.16 4.06 4.25 2.02 3.88
11 Filio Kuntag 2.72   3.62    Indonesia 2.88 4.96 3.03 2.72 6.47
12 Oskar Zemdegs 2.09   4.26    Australia 2.09 5.38 2.83 4.56 7.55
13 Alastair Whitely 1.80   4.47    Australia 4.50 4.36 DNF 1.80 4.56
14 Chris Wilkinson 2.88   5.84    Australia 10.36 3.65 11.05 2.88 3.52
15 Jeremy Lu 1.34   DNF    Australia 1.34 1.43 1.94 DNF DNF
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mingren Lu (卢鸣仁) 3.30   3.59    China 3.46 3.53 5.93 3.78 3.30
2 Anthony Huynh 4.11   4.73    Australia 4.22 5.09 4.11 5.06 4.90
3 Brian Kim 3.80   NR 5.19    Korea DNF 4.56 5.18 5.84 3.80
4 Jeremy Lu 3.68   5.30    Australia 3.68 6.06 5.31 5.65 4.93
5 Tim Major 4.59   5.43    Australia 4.59 5.71 5.63 6.27 4.94
6 Joshua Evely 5.03   5.77    Australia 7.12 5.63 5.03 5.90 5.77
7 Cameron Stollery 4.46   6.37    Australia 4.55 7.44 7.38 7.18 4.46
Adelina Estevao    Australia
Adelina Estevao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 3:03.28   3:34.78   4:21.80 3:42.46 3:28.84 3:03.28 3:33.03
Alan Ma    Australia
Alan Ma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 20.44   24.92   21.41 28.55 20.44 28.22 25.13
2x2x2 Cube Second round 13 6.88   8.00   9.97 7.08 9.80 7.13 6.88
First round 12 5.05   8.26   9.44 8.63 8.75 7.41 5.05
3x3x3 One-Handed Second round 14 35.88   57.32   1:06.28 DNF 35.88 56.91 48.78
Combined First round 9 38.83   43.36   42.61 58.50 40.94 38.83 46.52
Alastair Whitely    Australia
Alastair Whitely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 50.84   56.63   1:00.27 1:02.75 56.47 50.84 53.16
2x2x2 Cube First round 23 12.58   17.28   21.05 15.72 12.58 21.43 15.08
Megaminx Combined Final 6 8:20.02     8:20.02 10:56.00
Pyraminx First round 10 10.61   14.39   17.41 10.61 13.55 17.36 12.25
Rubik's Magic Final 13 1.80   4.47   4.50 4.36 DNF 1.80 4.56
Andrea Javier    Australia
Andrea Javier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 1:46.22   2:00.55   2:25.68 1:50.00 1:46.22 2:03.71 2:07.93
2x2x2 Cube First round 26 26.80   44.12   1:19.96 26.80 41.58 39.56 51.22
Pyraminx First round 18 52.68   1:26.18   1:35.93 1:40.52 52.68 1:02.08 DNF
Rubik's Magic Final 8 2.19   2.60   2.56 2.58 3.90 2.19 2.65
Anthony Huynh    Australia
Anthony Huynh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 13.46   19.71   19.18 20.56 21.05 13.46 19.38
First round 12 19.25   20.74   24.72 20.08 22.38 19.25 19.77
2x2x2 Cube Final 6 6.38   7.45   6.38 6.86 6.55 10.25 8.93
Second round 9 5.56   6.81   7.88 5.56 6.38 6.18 8.13
First round 8 5.71   6.69   7.91 6.80 5.71 6.43 6.84
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:53.72     1:53.72 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 11 3:31.78     3:31.78 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 4 3:49.28   DNF   DNF 6:23.36 3:49.28
3x3x3 One-Handed Final 7 31.94   35.45   39.34 40.00 34.58 32.44 31.94
Second round 7 32.38   38.69   32.38 36.47 39.66 48.93 39.93
Combined First round 5 23.72   33.02   36.63 33.27 23.72 29.16 51.58
Rubik's Clock Final 3 17.19   19.70   17.19 17.75 18.78 DNF 22.58
Pyraminx Final 5 6.38   11.20   6.54 14.58 12.47 6.38 DNF
First round 9 7.77   13.57   16.72 15.50 7.77 13.02 12.19
Rubik's Magic Final 7 1.44   2.28   DNF 2.30 1.44 1.50 3.03
Master Magic Final 2 4.11   4.73   4.22 5.09 4.11 5.06 4.90
Aron Puddy-Mathew    Australia
Aron Puddy-Mathew
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 14.21   14.64   14.46 14.50 16.06 14.97 14.21
Second round 8 10.81   16.35   16.81 17.16 15.08 10.81 19.30
First round 6 14.31   17.14   17.09 18.66 20.83 14.31 15.68
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 2 1:30.53   DNF   DNF 1:30.53 DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 31.61   38.63   31.61 51.22 43.50 35.41 36.99
Second round 8 26.96   39.27   40.80 40.63 39.18 38.00 26.96
Combined First round 8 34.88   40.30   42.55 35.59 42.75 48.33 34.88
Rubik's Clock Final 1 12.55   OcR 13.85   OcR 12.65 18.16 15.59 12.55 13.31
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF
Brian Kim    Korea
Brian Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 17.63   19.86   19.43 DNF 17.63 18.88 21.28
Second round 9 17.38   18.55   18.46 17.59 19.59 21.46 17.38
First round 10 19.08   19.86   19.08 19.63 25.16 20.19 19.77
2x2x2 Cube Final 4 5.08   6.97   5.55 5.08 7.08 16.47 8.28
Second round 2 3.08   4.76   5.78 3.08 4.90 3.61 11.71
First round 10 5.18   7.61   11.47 8.68 5.18 5.94 8.22
4x4x4 Cube Combined First round 5 1:14.02   1:15.69   1:14.02 1:16.21 1:15.15 1:15.71 1:24.75
5x5x5 Cube Combined First round 7 2:01.72   2:36.57   2:44.15 2:36.16 2:29.40 3:01.65 2:01.72
6x6x6 Cube Combined Final 5 5:41.75     5:41.75
7x7x7 Cube Combined Final 3 7:32.11     7:32.11
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 1:20.25   DNF   DNF 1:20.25 DNS DNS DNS
Rubik's Clock Final 5 21.72   NR 38.71   NR 25.22 1:07.05 23.86 21.72 DNF
Megaminx Combined Final 3 2:30.71   2:36.08   2:30.71 2:39.03 3:01.02 2:37.56 2:31.65
Pyraminx First round 11 9.96   15.60   16.31 17.18 9.96 17.90 13.31
Square-1 Combined First round 6 1:10.53     1:10.53 DNF
Rubik's Magic Final 5 1.08   NR 2.23   2.08 DNF 1.08 3.53 1.08
Master Magic Final 3 3.80   NR 5.19   DNF 4.56 5.18 5.84 3.80
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 20.69   22.50   20.69 DNF 23.34 23.38 20.77
First round 11 17.94   20.47   21.83 22.97 18.52 17.94 21.05
2x2x2 Cube Final 2 3.28   4.34   4.69 6.59 3.28 3.55 4.78
Second round 3 3.63   5.28   3.63 6.36 5.91 3.81 6.11
First round 4 4.15   5.57   5.36 5.65 DNF 5.71 4.15
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:24.15   1:43.04   1:32.27 1:48.72 1:48.13 1:24.15 2:02.36
5x5x5 Cube Combined First round 12 3:34.96     3:36.33 3:34.96
3x3x3 One-Handed Second round 13 44.22   48.56   55.53 44.22 46.08 48.69 50.91
Combined First round 14 49.68   51.71   54.00 51.19 49.94 49.68 56.46
Rubik's Clock Final 7 55.66   DNF   DNF 1:02.83 55.66 DNF DNS
Megaminx Combined Final 7 DNF     DNF DNS
Pyraminx Final 7 6.55   11.55   6.55 12.91 10.02 11.72 16.75
First round 5 10.58   11.48   12.53 11.33 10.58 10.58 16.13
Square-1 Combined First round 5 1:00.69     1:00.69 1:39.80
Rubik's Magic Final 4 1.44   2.11   2.32 4.00 1.44 2.21 1.80
Master Magic Final 7 4.46   6.37   4.55 7.44 7.38 7.18 4.46
Chris Wilkinson    Australia
Chris Wilkinson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.46   14.10   11.46 18.91 15.81 13.68 12.80
Second round 7 13.25   15.75   15.56 16.93 14.75 13.25 20.69
First round 7 12.40   17.24   25.77 12.40 18.56 17.27 15.90
2x2x2 Cube Final 3 5.28   6.21   7.30 6.58 6.08 5.97 5.28
Second round 5 2.75   5.73   6.27 2.75 6.11 35.00 4.81
First round 5 5.13   5.78   5.75 9.21 5.13 6.43 5.16
4x4x4 Cube Final 4 1:14.56   1:16.80   1:14.56 1:19.53 1:14.66 1:16.22 1:31.11
Combined First round 4 1:05.41   1:15.29   1:09.41 1:17.50 1:18.97 1:05.41 1:24.40
5x5x5 Cube Final 3 1:55.80   2:04.42   2:07.88 2:11.09 1:55.80 2:07.11 1:58.27
Combined First round 4 2:04.77   2:10.46   2:23.36 2:14.97 2:08.71 2:04.77 2:07.69
6x6x6 Cube Combined Final 6 7:44.91     7:44.91
7x7x7 Cube Combined Final 5 8:27.31     8:27.31
3x3x3 One-Handed Final 4 20.61   30.44   32.19 34.71 28.55 20.61 30.59
Second round 3 29.27   33.56   36.72 33.46 34.69 29.27 32.52
Combined First round 4 29.18   32.13   29.68 36.44 36.80 29.18 30.28
Megaminx Combined Final 5 6:52.36     6:52.36 DNS
Pyraminx Final 8 9.06   12.22   9.06 13.50 14.19 10.21 12.94
First round 6 10.03   12.24   14.16 10.63 10.03 16.63 11.93
Rubik's Magic Final 14 2.88   5.84   10.36 3.65 11.05 2.88 3.52
Dajana Seat    Australia
Dajana Seat
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 1:03.13   1:48.68   DNF 1:03.13 1:14.05 2:51.05 1:20.93
David Edwards    Australia
David Edwards
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 22.55   25.62   26.43 24.93 27.80 22.55 25.50
2x2x2 Cube First round 19 6.59   10.59   11.15 14.80 11.80 8.81 6.59
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNS
Rubik's Clock Final 4 22.59   25.50   23.44 29.71 23.34 22.59 DNF
Rubik's Magic Final 2 1.58   1.93   1.63 1.58 2.34 1.81 2.68
Dene Beardsley    New Zealand
Dene Beardsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 13.22   15.28   30.00 13.22 14.46 16.84 14.55
Second round 6 14.94   15.71   18.90 16.02 15.81 15.31 14.94
First round 3 12.55   NR 15.09   13.94 15.28 12.55 17.63 16.05
4x4x4 Cube Final 2 58.69   1:05.59   1:06.56 1:10.36 59.84 58.69 1:16.58
Combined First round 3 57.34   NR 1:06.83   1:03.78 57.34 1:07.69 1:13.72 1:09.03
5x5x5 Cube Final 2 1:34.22   NR 1:44.78   1:47.88 1:38.68 2:00.09 1:34.22 1:47.77
Combined First round 2 1:36.28   NR 1:39.71   NR 1:36.55 1:36.96 1:45.63 1:48.97 1:36.28
6x6x6 Cube Combined Final 2 3:16.66   3:52.04   4:19.50 3:59.96 3:16.66
7x7x7 Cube Combined Final 2 4:44.31   NR 4:56.42   NR 4:44.31 5:09.30 4:55.66
3x3x3 One-Handed Final 5 30.08   33.35   33.46 36.44 43.33 30.08 30.15
Second round 6 27.44   38.36   27.44 48.53 47.94 28.84 38.31
Combined First round 7 33.05   37.45   41.78 41.94 36.68 33.05 33.88
Pyraminx Final 4 9.22   11.10   9.22 12.27 11.25 9.78 15.65
First round 7 10.02   12.26   14.44 13.43 10.43 10.02 12.93
Square-1 Final 1 16.27   21.20   NR 16.27 44.88 25.81 17.08 20.71
Combined First round 2 16.61   27.93   39.19 38.88 16.61 24.83 20.09
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.59   9.16   9.69 11.44 8.59 9.19 7.59
Second round 1 7.71   9.68   9.93 7.71 10.71 12.19 8.40
First round 1 7.43   OcR 8.82   8.80 8.59 7.43 11.81 9.06
2x2x2 Cube Final 1 1.84   2.56   OcR 1.84 3.22 2.53 2.34 2.81
Second round 1 1.61   3.01   3.31 2.80 DNF 1.61 2.93
First round 1 2.03   3.03   3.21 2.81 3.09 3.18 2.03
4x4x4 Cube Final 1 40.09   46.00   44.56 40.09 46.11 47.34 DNF
Combined First round 1 40.58   45.78   45.63 48.08 58.05 43.63 40.58
5x5x5 Cube Final 1 1:07.52   1:10.67   1:11.30 1:12.34 1:07.52 1:10.15 1:10.55
Combined First round 1 1:02.93   WR 1:07.59   WR 1:02.93 1:08.56 1:04.16 1:10.69 1:10.06
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:43.27   2:58.19   3:24.06 2:43.27 2:47.25
7x7x7 Cube Combined Final 1 4:10.56   OcR 4:13.97   OcR 4:16.34 4:10.56 4:15.00
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 15.66   18.77   19.56 19.46 15.66 19.68 17.28
Second round 1 16.08   18.12   16.97 16.08 19.05 18.34 DNF
Combined First round 1 14.31   14.76   WR 14.52 15.75 14.31 15.02 14.75
Megaminx Combined Final 1 1:08.05   OcR 1:17.54   OcR 1:33.94 1:12.11 1:08.05 1:24.47 1:16.05
Pyraminx Final 1 5.59   5.91   5.59 5.71 5.83 6.19 7.11
First round 1 5.09   6.56   9.33 5.09 6.16 6.90 6.63
Square-1 Final 2 19.44   23.39   19.44 24.59 33.66 20.59 25.00
Combined First round 1 14.03   OcR 18.57   OcR 14.03 21.06 18.30 19.81 17.59
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 1 2/2 6:07   OcR   2/2 6:07
Filio Kuntag    Indonesia
Filio Kuntag
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 22.86   29.62   22.86 26.50 28.96 33.41 53.52
2x2x2 Cube First round 22 9.21   13.57   18.94 9.59 17.56 13.55 9.21
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 2:15.02     2:15.02 DNF
Rubik's Magic Final 11 2.72   3.62   2.88 4.96 3.03 2.72 6.47
Jake Holah    Australia
Jake Holah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 19.30   21.30   19.30 22.61 21.27 23.09 20.03
First round 15 19.65   21.93   20.97 20.72 25.18 24.09 19.65
2x2x2 Cube Final 7 6.05   9.82   6.69 10.97 DNF 6.05 11.80
Second round 7 3.09   6.33   5.13 6.30 7.56 3.09 DNF
First round 13 5.96   8.47   8.13 10.00 9.09 8.18 5.96
4x4x4 Cube Combined First round 15 2:05.77     2:05.77 2:28.22
3x3x3 One-Handed Second round 11 38.19   45.29   43.55 50.15 1:00.55 38.19 42.16
Combined First round 12 41.69   47.15   41.69 44.72 52.58 44.15 1:00.86
Rubik's Magic Final 6 1.68   2.23   1.68 2.88 1.97 1.83 DNF
James Barber Wilson    Australia
James Barber Wilson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 31.56   33.90   40.22 35.91 34.03 31.77 31.56
2x2x2 Cube First round 20 10.18   11.49   10.55 13.44 17.08 10.47 10.18
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 1:16.83   1:26.98   DNF 1:25.00 1:37.13 1:18.81 1:16.83
Pyraminx First round 17 6.18   41.86   49.40 26.52 6.18 50.58 49.66
Rubik's Magic Final 10 2.02   3.37   2.16 4.06 4.25 2.02 3.88
Jeremy Lu    Australia
Jeremy Lu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 19.15   23.43   25.50 19.15 23.61 DNF 21.19
First round 14 19.02   21.54   22.65 21.13 19.02 26.05 20.83
2x2x2 Cube First round 18 7.18   10.57   9.71 DNF 12.27 9.72 7.18
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:29.88   1:44.06   1:29.88 1:45.69 1:37.08 1:49.40 1:55.78
5x5x5 Cube Combined First round 10 2:37.72   2:52.92   3:00.68 2:37.72 2:52.52 3:09.06 2:45.55
6x6x6 Cube Combined Final 4 5:22.03     5:22.03
3x3x3 One-Handed Second round 12 39.44   46.70   39.44 46.86 41.31 DNF 51.93
Combined First round 15 45.84   54.32   54.21 56.86 53.41 45.84 55.33
Rubik's Clock Final 6 19.08   DNF   19.53 19.08 DNF 20.36 DNF
Megaminx Combined Final 4 3:45.08     3:45.08 DNF
Pyraminx Final 3 6.58   9.72   8.08 9.63 16.56 6.58 11.46
First round 3 8.75   10.27   12.52 8.75 10.44 11.00 9.38
Rubik's Magic Final 15 1.34   DNF   1.34 1.43 1.94 DNF DNF
Master Magic Final 4 3.68   5.30   3.68 6.06 5.31 5.65 4.93
Joe Niddrie    Australia
Joe Niddrie
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 26.81   37.23   36.52 37.02 26.81 38.15 DNF
Joseph Stallard    Australia
Joseph Stallard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 21.06   25.85   24.43 21.06 24.27 31.11 28.86
Joshua Evely    Australia
Joshua Evely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 33.06   35.12   36.41 37.22 33.68 33.06 35.28
2x2x2 Cube First round 21 9.55   13.02   11.33 15.36 12.93 14.81 9.55
4x4x4 Cube Combined First round 19 2:39.71     2:39.71 3:21.83
5x5x5 Cube Combined First round 13 3:55.63     3:55.63 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 1:11.38   DNF   1:11.38 1:43.00 DNS DNS DNS
Pyraminx First round 12 13.13   19.45   23.03 24.21 13.13 18.72 16.59
Square-1 Combined First round 7 1:49.09     1:49.09 DNF
Rubik's Magic Final 9 1.65   2.75   2.16 1.93 1.65 DNF 4.15
Master Magic Final 6 5.03   5.77   7.12 5.63 5.03 5.90 5.77
Keith Major    Australia
Keith Major
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 27 50.59   1:41.40   2:08.31 1:58.40 1:29.16 50.59 1:36.63
Luke Bruce    Australia
Luke Bruce
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.08   15.36   12.47 19.96 16.68 16.93 12.08
Second round 5 14.16   15.61   14.83 14.16 17.21 14.80 19.78
First round 5 15.19   16.78   16.97 15.19 17.03 16.33 24.05
2x2x2 Cube Second round 12 4.78   7.43   8.03 7.15 7.36 4.78 7.77
First round 3 4.46   5.55   5.61 5.72 4.46 5.88 5.31
4x4x4 Cube Final 3 1:03.78   1:06.18   1:03.78 1:09.00 1:06.08 1:03.94 1:08.53
Combined First round 2 1:00.68   1:02.28   1:02.27 1:01.61 1:02.96 1:00.68 1:09.90
5x5x5 Cube Final 4 1:53.52   2:05.68   2:13.15 2:09.02 1:53.52 1:54.88 2:15.69
Combined First round 5 2:02.34   2:15.82   2:24.15 2:02.34 2:15.53 2:10.13 2:21.80
6x6x6 Cube Combined Final 3 4:09.41   4:14.62   4:11.86 4:22.59 4:09.41
7x7x7 Cube Combined Final 6 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Second round 10 33.96   44.66   33.96 39.61 45.93 48.44 48.61
Combined First round 11 35.84   46.00   35.84 50.96 43.15 43.90 DNF
Pyraminx First round 14 18.02   20.85   20.56 21.55 18.02 28.69 20.44
Matthew Wanstall    Australia
Matthew Wanstall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 2 10.63   12.70   10.63 10.90 12.83 16.71 14.38
First round 2 12.08   13.32   13.03 13.41 13.52 15.71 12.08
2x2x2 Cube Second round 4 3.09   5.38   12.11 3.09 5.56 3.21 7.36
First round 7 3.86   6.55   3.86 11.22 7.13 4.22 8.31
4x4x4 Cube Combined First round 6 1:13.27   1:20.94   1:24.68 1:21.21 1:16.93 1:24.78 1:13.27
5x5x5 Cube Combined First round 6 1:55.53   2:19.23   2:17.68 1:55.53 2:23.84 2:16.18 2:35.99
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:42.31   DNF   DNF DNF 1:42.31
First round 3 1:55.91   DNF   2:05.03 1:55.91 DNF
Square-1 Final 3 30.90   34.07   30.90 40.08 33.83 37.08 31.31
Combined First round 3 30.02   38.60   37.55 38.53 1:01.16 39.71 30.02
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF
Mingren Lu (卢鸣仁)    China
Mingren Lu (卢鸣仁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 14.55   19.59   21.34 16.11 14.55 27.65 21.33
First round 13 16.90   20.82   24.72 21.80 20.96 16.90 19.71
2x2x2 Cube Second round 15 6.81   10.21   13.21 18.27 6.81 7.02 10.40
First round 14 7.19   9.36   11.11 7.19 9.50 9.38 9.21
4x4x4 Cube Combined First round 14 2:03.69     2:36.22 2:03.69
3x3x3 One-Handed Second round 9 36.31   43.59   46.19 42.68 36.31 42.16 45.93
Combined First round 10 33.08   44.18   33.08 40.34 44.00 48.19 58.16
Rubik's Magic Final 3 1.56   2.01   6.22 1.94 1.66 1.56 2.43
Master Magic Final 1 3.30   3.59   3.46 3.53 5.93 3.78 3.30
Mossimo Ebeling    Australia
Mossimo Ebeling
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 22.72   26.95   25.33 25.43 22.72 30.08 DNF
First round 17 22.38   24.76   25.81 28.27 25.15 22.38 23.31
2x2x2 Cube Final 8 9.27   12.82   9.27 11.36 9.44 DNF 17.65
Second round 8 3.97   6.71   11.27 3.97 4.22 7.97 7.94
First round 16 8.25   10.20   10.40 9.71 10.50 11.44 8.25
4x4x4 Cube Combined First round 10 1:32.03   1:40.82   1:44.63 1:33.25 1:44.91 1:32.03 1:44.59
5x5x5 Cube Combined First round 8 2:35.00   2:47.35   2:57.25 2:35.00 2:36.81 2:48.00 3:15.66
3x3x3 One-Handed Second round 15 51.44   DNF   1:00.40 51.44 DNF DNF DNS
Combined First round 13 39.46   50.06   56.06 49.93 44.18 57.13 39.46
Pyraminx First round 15 11.93   21.42   21.41 26.33 11.93 26.16 16.68
Naomi Thomas    Australia
Naomi Thomas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 2:33.61   2:49.66   2:34.33 3:24.69 2:37.11 2:33.61 3:17.53
Nick Pappas    Australia
Nick Pappas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 4 14.31   15.57   14.40 14.31 17.02 16.86 15.46
2x2x2 Cube First round 2 2.96   4.85   5.71 6.97 2.96 4.38 4.46
4x4x4 Cube Combined First round 7 1:09.22   1:21.38   1:34.84 DNF 1:12.83 1:16.47 1:09.22
5x5x5 Cube Combined First round 3 1:59.65   2:05.85   2:07.90 2:09.84 1:59.65 2:12.02 1:59.80
6x6x6 Cube Combined Final 7 DNF     DNF
7x7x7 Cube Combined Final 4 7:51.34     7:51.34
Megaminx Combined Final 2 1:42.36   1:56.34   2:06.18 1:53.77 1:49.47 1:42.36 2:05.78
Pyraminx First round 4 8.36   10.99   15.56 8.36 8.86 8.55 19.78
Square-1 Combined First round 8 DNF     DNF DNF
Oskar Zemdegs    Australia
Oskar Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 58.63   1:14.54   1:19.21 1:21.36 1:14.88 1:09.53 58.63
Rubik's Magic Final 12 2.09   4.26   2.09 5.38 2.83 4.56 7.55
Paul Tomoiaga    Australia
Paul Tomoiaga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 58.97   1:16.93   1:22.56 1:16.43 1:11.80 1:24.18 58.97
2x2x2 Cube First round 24 15.63   37.26   46.05 1:13.19 39.90 15.63 25.83
Peter Thomas    Australia
Peter Thomas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 24.63   29.00   38.00 25.06 31.80 30.15 24.63
2x2x2 Cube First round 17 8.38   10.25   10.88 12.08 10.91 8.38 8.97
4x4x4 Cube Combined First round 17 2:12.53     DNF 2:12.53
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 50.41   59.13   51.52 DNF 1:02.97 1:02.91 50.41
Pieter Van Jaarsveld    Australia
Pieter Van Jaarsveld
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 1:29.06   1:38.57   1:39.27 1:36.21 1:40.22 1:56.28 1:29.06
Robert Hickingbotham    Australia
Robert Hickingbotham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 23.02   27.75   31.43 29.09 23.02 25.47 28.68
4x4x4 Cube Combined First round 16 2:06.93     2:15.58 2:06.93
Pyraminx First round 13 16.52   20.51   17.44 16.52 27.93 24.80 19.28
Tim Major    Australia
Tim Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 15.19   16.09   17.11 16.08 15.19 16.34 15.84
Second round 4 13.68   15.35   13.75 17.93 15.21 13.68 17.08
First round 8 15.30   17.34   24.91 18.88 16.38 16.75 15.30
2x2x2 Cube Final 5 6.68   6.97   6.68 6.84 9.15 7.22 6.84
Second round 6 4.40   5.78   5.72 4.40 5.43 6.18 7.30
First round 9 5.66   7.31   6.30 5.66 7.41 8.21 11.25
4x4x4 Cube Combined First round 8 1:13.36   1:28.82   1:43.65 1:31.80 1:13.36 1:23.00 1:31.66
5x5x5 Cube Combined First round 9 2:40.78   2:51.43   3:03.49 2:42.41 2:40.78 2:53.68 2:58.21
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 24.31   29.98   36.63 24.31 28.40 31.44 30.09
Second round 5 31.38   36.29   41.19 31.52 DNF 36.16 31.38
Combined First round 3 28.75   32.02   34.03 31.91 30.13 36.97 28.75
Rubik's Clock Final 2 13.30   15.27   DNF 16.38 14.69 13.30 14.75
Pyraminx Final 2 3.93   8.16   3.93 9.40 9.65 10.65 5.44
First round 2 7.75   9.33   9.09 10.36 23.21 8.53 7.75
Square-1 Final 4 46.19   58.80   49.63 1:36.28 59.19 1:07.59 46.19
Combined First round 4 50.22   54.87   50.22 58.40 55.56 1:13.61 50.65
Master Magic Final 5 4.59   5.43   4.59 5.71 5.63 6.27 4.94
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 20.68   28.54   25.81 26.97 42.22 20.68 32.84
First round 16 21.18   24.07   23.25 42.16 24.78 21.18 24.19
2x2x2 Cube Second round 14 7.59   9.55   10.61 9.13 8.91 7.59 DNF
First round 15 9.11   10.19   10.97 9.19 9.11 1:13.40 10.40
3x3x3 One-Handed Final 6 27.71   35.41   38.88 27.71 33.63 38.18 34.41
Second round 4 28.93   35.34   28.93 38.71 48.25 35.55 31.77
Combined First round 6 30.61   36.87   32.08 48.50 30.61 37.52 41.00
Timothy Ng    Australia
Timothy Ng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 24.16   42.27   DNF 59.50 32.09 35.21 24.16
2x2x2 Cube Second round 11 3.44   7.31   DNF 7.16 7.15 3.44 7.61
First round 11 5.75   7.93   7.59 5.75 9.06 8.75 7.44
4x4x4 Cube Combined First round 18 2:13.56     2:13.56 3:24.59
Pyraminx First round 16 28.61   35.03   29.41 51.03 41.90 28.61 33.77
Rubik's Magic Final 1 1.40   1.64   2.46 1.68 1.41 1.40 1.84
Wenxiu Li    China
Wenxiu Li
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 1:20.69   1:25.24   1:22.58 1:45.63 1:20.97 1:20.69 1:32.18
Wriddhi Banerjee    India
Wriddhi Banerjee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 56.88   1:25.32   1:32.18 1:53.15 56.88 1:15.34 1:28.44
2x2x2 Cube First round 25 20.59   41.49   25.63 43.79 DNF 55.06 20.59
Yuanyuan Hong    China
Yuanyuan Hong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 1:09.66   1:18.70   1:14.34 1:32.54 1:09.66 1:22.11 1:19.65
Zane Carney    Australia
Zane Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 17.50   18.92   18.03 17.50 18.56 23.81 20.18
Second round 3 13.66   15.13   21.58 15.06 13.66 16.00 14.34
First round 9 14.66   17.40   20.31 15.50 14.66 23.21 16.38
2x2x2 Cube Second round 10 6.65   7.11   7.68 6.88 6.65 8.94 6.77
First round 6 6.19   6.29   6.19 6.28 6.27 6.33 9.03
4x4x4 Cube Combined First round 9 1:27.97   1:33.87   1:30.41 1:27.97 1:40.25 1:32.90 1:38.30
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:26.06   DNF   1:26.06 DNF DNF
First round 1 1:24.46   DNF   1:24.46 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 26.86   28.17   26.86 27.34 27.81 29.36 31.44
Second round 2 24.75   27.77   29.65 26.88 26.77 33.11 24.75
Combined First round 2 27.03   30.34   28.63 36.19 27.03 29.46 32.94
Pyraminx Final 6 9.08   11.26   11.56 14.28 11.61 9.08 10.61
First round 8 9.88   13.42   14.38 12.18 9.88 13.71 18.09
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF