Atatürk Cube Day 2016

Date City WCA LInk
2016-7-16~17  Turkey, İzmir Atatürk Cube Day 2016

  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი) 10.00   11.04   NR  Georgia 10.73 12.43 10.00 12.08 10.32
2 Ahmet Güzel 10.75   11.09   NR  Turkey 10.75 10.95 11.48 10.83 12.24
3 Eyüp Erbeyin 9.64   11.94    Turkey 9.64 13.71 12.18 DNF 9.93
4 Mert Sağdınç 11.94   14.13    Turkey 16.41 11.94 12.57 13.42 17.44
5 Hasan Hüseyin Türkmen 14.84   15.07    Turkey 14.99 14.94 14.84 15.28 17.02
6 İskender Aznavur 14.17   15.18    Turkey 15.14 14.85 14.17 17.76 15.54
7 Doğaç Eldenk 13.18   15.38    Turkey 19.09 15.37 13.49 17.28 13.18
8 Muhammed Enes Ertaş 14.56   15.49    Turkey 16.25 16.04 14.83 14.56 15.59
9 Yücel Gül 14.37   17.40    Turkey 21.12 14.37 18.85 17.74 15.62
10 Can Ersoy 15.41   17.49    Turkey 16.15 20.15 16.18 21.48 15.41
11 Ali Kaan Öğsüz 15.45   18.11    Turkey 18.63 15.45 26.66 18.84 16.86
12 Yağız Buğra Gündüz 17.17   18.41    Turkey 18.19 19.55 17.48 28.98 17.17
13 Yusuf Nar 13.86   18.63    Turkey 19.18 19.95 13.86 18.92 17.79
14 Batuhan Şanlı 13.62   18.74    Turkey 16.95 13.62 23.97 15.31 1:00.05
15 Mehmet Barın Erturan 12.94   18.89    Turkey 14.81 12.94 22.75 19.10 23.84
16 Tuna Özsoy 17.19   19.08    Turkey 17.19 17.50 21.06 20.39 19.36
17 Nurullah Ertaş 19.63   22.87    Turkey 24.50 22.29 21.82 41.24 19.63
18 Mutlu Özçelebi 20.71   25.61    Turkey DNF 20.71 28.53 20.85 27.45
19 Ahmet Yunus Gırcın 27.22   29.30    Turkey 30.32 31.62 27.22 27.29 30.30
20 Burak Alanyalıoğlu 26.56   30.92    Turkey DNF 26.56 27.11 33.76 31.89
21 Mete İsbir 30.95   33.24    Turkey 32.65 DNF 32.24 34.82 30.95
22 Can Acar 28.43   34.17    Turkey DNF 31.22 29.14 28.43 42.15
23 Sadık Ertaş 25.89   34.73    Turkey 33.71 25.89 44.82 40.12 30.37
24 Özlem Bilgili 29.10   36.71    Turkey 34.80 53.61 40.69 29.10 34.63
25 Çağlar Kantarcıoğlu 31.72   37.88    Turkey 34.23 52.14 39.63 31.72 39.79
26 Kaan Pide 32.96   43.04    Turkey 43.60 42.92 32.96 42.60 50.40
27 Eray Köseler 48.75   1:09.67    Turkey 1:17.80 48.75 1:06.45 1:06.27 1:16.29
28 Kubilay Tekin 1:08.36   1:17.97    Turkey 1:08.36 1:31.64 2:29.60 1:10.13 1:12.13
29 Berk Rende 18.76   DNF    Turkey DNF DNF 20.76 18.76 20.99
30 Ataberk Şencan 20.99   DNF    Turkey 28.23 DNF 25.03 20.99 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი) 9.58   10.51   NR  Georgia 9.58 10.68 10.95 11.64 9.91
2 Eyüp Erbeyin 9.05   NR 10.86    Turkey 12.01 11.10 10.86 10.61 9.05
3 Ahmet Güzel 9.36   11.07    Turkey 9.36 11.35 11.17 10.68 DNF
4 Mert Sağdınç 11.63   12.39    Turkey 11.63 11.66 19.82 13.18 12.33
5 Muhammed Enes Ertaş 13.77   14.29    Turkey 15.55 14.02 14.86 13.98 13.77
6 Doğaç Eldenk 10.78   15.22    Turkey 10.78 14.46 14.49 17.06 16.70
7 Mehmet Barın Erturan 12.14   16.50    Turkey 12.99 DNF 12.14 22.45 14.05
8 Hasan Hüseyin Türkmen 15.69   16.79    Turkey 16.48 16.99 16.91 20.07 15.69
9 Yusuf Nar 13.04   17.00    Turkey 16.15 18.64 19.27 13.04 16.22
10 Ali Kaan Öğsüz 16.09   17.27    Turkey 16.25 16.11 19.44 16.09 21.65
11 İskender Aznavur 15.98   17.37    Turkey 15.98 18.46 16.87 16.78 26.85
12 Can Ersoy 16.33   17.82    Turkey 18.69 17.64 17.13 24.84 16.33
13 Tuna Özsoy 16.47   18.56    Turkey 16.47 17.12 20.02 18.53 20.48
14 Yağız Buğra Gündüz 16.45   20.11    Turkey 18.45 23.30 16.45 22.95 18.94
15 Batuhan Şanlı 16.16   20.62    Turkey 21.68 17.85 22.57 22.32 16.16
16 Ahmet Yunus Gırcın 21.92   24.95    Turkey 25.57 26.13 28.36 21.92 23.14
17 Mutlu Özçelebi 24.90   27.07    Turkey 27.20 27.41 26.61 24.90 27.91
18 Burak Alanyalıoğlu 24.60   30.59    Turkey 28.56 24.60 33.33 29.89 34.46
19 Mete İsbir 24.52   31.35    Turkey 24.52 29.78 29.75 35.32 34.53
20 Can Acar 29.89   34.50    Turkey 32.58 38.35 32.58 29.89 DNF
21 Nurullah Ertaş 16.92   37.59    Turkey 1:15.81 19.28 18.12 16.92 1:15.37
22 Yücel Gül 15.72   DNF    Turkey DNF 20.63 15.72 16.68 DNF
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ahmet Güzel 9.26   10.23   NR  Turkey 10.23 9.26 12.96 11.01 9.46
2 Eyüp Erbeyin 10.35   11.14    Turkey 14.87 10.35 10.78 10.83 11.81
3 Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი) 10.06   11.47    Georgia 10.25 12.83 11.34 13.78 10.06
4 Mert Sağdınç 10.57   12.06    Turkey 12.76 12.45 10.57 12.62 11.12
5 Muhammed Enes Ertaş 12.41   13.35    Turkey 14.19 15.90 12.78 12.41 13.07
6 Doğaç Eldenk 14.15   15.50    Turkey 15.57 1:43.84 15.24 14.15 15.68
7 Hasan Hüseyin Türkmen 12.60   16.52    Turkey 19.39 15.12 18.02 16.42 12.60
8 Mehmet Barın Erturan 15.01   17.05    Turkey 16.83 18.71 15.61 15.01 DNF
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი) 2.75   3.28   NR  Georgia 3.43 3.09 7.84 2.75 3.31
2 Ahmet Güzel 3.66   4.41    Turkey 3.66 DNF 3.88 4.85 4.50
3 Doğaç Eldenk 3.47   4.77    Turkey 9.05 4.85 4.21 3.47 5.25
4 Mert Sağdınç 3.74   4.81    Turkey 3.74 4.28 9.17 5.90 4.25
5 Muhammed Enes Ertaş 3.14   5.30    Turkey 4.93 5.93 5.04 3.14 7.06
6 Yusuf Nar 5.35   5.60    Turkey 5.37 6.82 5.67 5.77 5.35
7 Hasan Hüseyin Türkmen 5.13   5.81    Turkey 5.13 6.02 6.21 5.84 5.58
8 Mehmet Barın Erturan 4.67   6.34    Turkey 5.75 8.18 4.67 5.61 7.65
9 Eyüp Erbeyin 4.96   6.39    Turkey 7.05 4.96 5.59 6.52 7.58
10 Can Ersoy 5.51   6.82    Turkey 7.44 5.51 5.82 DNF 7.19
11 Nurullah Ertaş 5.63   7.07    Turkey 6.51 5.63 6.88 8.10 7.82
12 Ahmet Yunus Gırcın 5.93   7.48    Turkey 7.38 8.25 5.93 8.50 6.82
13 Tuna Özsoy 5.95   8.29    Turkey 5.95 8.84 DNF 8.44 7.59
14 İskender Aznavur 6.76   8.42    Turkey 6.76 7.62 13.65 8.95 8.70
15 Ataberk Şencan 4.84   8.51    Turkey 4.84 9.54 8.98 7.01 DNF
16 Batuhan Şanlı 4.85   8.61    Turkey 4.85 10.50 7.83 10.63 7.51
17 Berk Rende 7.22   8.63    Turkey 11.00 7.68 7.22 9.49 8.72
18 Mete İsbir 5.55   9.15    Turkey 8.36 5.55 9.59 10.82 9.50
19 Burak Alanyalıoğlu 8.93   9.96    Turkey 11.61 8.93 10.62 9.63 9.63
20 Yağız Buğra Gündüz 7.54   10.26    Turkey 11.95 12.19 8.34 7.54 10.49
21 Özlem Bilgili 5.19   11.32    Turkey 13.59 16.22 14.10 5.19 6.28
22 Mutlu Özçelebi 9.21   12.48    Turkey 9.21 11.62 15.84 9.98 28.34
23 Sadık Ertaş 5.71   13.64    Turkey 12.03 DNF 17.08 5.71 11.81
24 Çağlar Kantarcıoğlu 9.30   16.51    Turkey 23.50 31.51 10.85 9.30 15.19
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი) 3.62   3.96    Georgia 3.70 4.37 3.85 3.62 4.32
2 Yusuf Nar 3.98   4.31    Turkey 4.02 4.43 4.49 3.98 7.13
3 Mert Sağdınç 2.41   4.43    Turkey 2.41 4.63 4.53 7.44 4.13
4 Ahmet Güzel 3.86   4.46    Turkey 6.51 4.25 4.69 4.43 3.86
5 Doğaç Eldenk 3.04   4.48    Turkey 3.04 5.13 4.80 4.86 3.78
6 Muhammed Enes Ertaş 3.58   5.55    Turkey 3.58 6.34 5.38 4.92 6.60
7 Hasan Hüseyin Türkmen 4.71   5.60    Turkey 5.01 5.74 6.30 4.71 6.06
8 Mehmet Barın Erturan 3.75   5.69    Turkey 6.41 3.75 5.71 4.95 8.65
9 Nurullah Ertaş 3.57   5.87    Turkey 3.57 8.20 7.29 4.76 5.55
10 Tuna Özsoy 6.12   6.37    Turkey 8.52 6.57 6.19 6.36 6.12
11 Eyüp Erbeyin 3.73   6.96    Turkey 7.71 3.73 8.30 6.01 7.15
12 Ahmet Yunus Gırcın 4.30   7.27    Turkey 4.30 7.73 7.01 7.60 7.20
13 Ataberk Şencan 6.59   7.35    Turkey DNF 7.53 6.59 7.08 7.45
14 Can Ersoy 4.94   7.53    Turkey 7.38 10.11 8.61 4.94 6.59
15 Batuhan Şanlı 6.21   7.73    Turkey 6.21 15.12 7.64 6.61 8.93
16 Berk Rende 6.75   7.75    Turkey 6.75 11.10 7.54 7.77 7.94
17 İskender Aznavur 6.03   7.92    Turkey 9.23 8.14 8.37 7.25 6.03
18 Mete İsbir 5.98   8.25    Turkey 7.43 13.27 5.98 10.06 7.27
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი) 2.08   3.32    Georgia 3.32 3.97 3.13 3.50 2.08
2 Ahmet Güzel 3.06   4.03    Turkey 3.06 6.85 4.49 3.25 4.35
3 Doğaç Eldenk 3.39   4.10    Turkey 4.58 3.68 3.39 5.94 4.05
4 Mert Sağdınç 4.26   4.53    Turkey 4.26 4.77 5.43 4.42 4.39
5 Muhammed Enes Ertaş 4.36   5.71    Turkey 6.61 6.22 4.36 5.66 5.25
6 Yusuf Nar 5.01   5.72    Turkey 6.73 6.14 5.37 5.66 5.01
7 Hasan Hüseyin Türkmen 4.92   6.33    Turkey 4.92 6.07 5.82 8.25 7.11
8 Mehmet Barın Erturan 5.19   8.13    Turkey DNF 8.80 7.60 7.99 5.19
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mert Sağdınç 39.22   NR 42.49   NR  Turkey 40.77 42.60 39.22 51.43 44.09
2 Ahmet Güzel 42.21   45.67    Turkey 44.76 45.06 53.42 42.21 47.18
3 Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი) 42.61   NR 52.62    Georgia 56.47 51.24 50.16 42.61 1:08.76
4 Eyüp Erbeyin 50.38   53.97    Turkey 59.63 55.40 55.24 51.27 50.38
5 Muhammed Enes Ertaş 58.17   1:04.87    Turkey 2:10.33 1:00.61 1:07.04 58.17 1:06.95
6 Yusuf Nar 1:23.02   1:34.68    Turkey 1:43.37 1:23.02 1:36.80 1:39.28 1:27.95
7 Hasan Hüseyin Türkmen 1:25.39   1:37.20    Turkey 1:47.14 1:34.34 1:30.13 1:25.39 1:47.48
8 Ahmet Yunus Gırcın 1:33.52   1:41.01    Turkey 1:36.17 1:36.08 1:50.77 1:33.52 1:52.51
9 Mehmet Barın Erturan 1:38.10   1:43.69    Turkey 1:38.98 1:48.66 1:43.44 1:52.05 1:38.10
10 Tuna Özsoy 1:36.45   1:56.63    Turkey 1:39.50 2:19.41 1:36.45 2:06.82 2:03.56
11 Batuhan Şanlı 1:41.32   1:59.44    Turkey 1:41.32 1:58.64 1:55.28 2:38.58 2:04.39
12 Nurullah Ertaş 2:03.49      Turkey 2:03.49 DNF
13 Çağlar Kantarcıoğlu 2:48.24      Turkey 3:28.60 2:48.24
14 Özlem Bilgili 3:08.99      Turkey 3:08.99 3:44.95
15 Sadık Ertaş 4:12.18      Turkey 4:12.18 DNF
16 Kubilay Tekin 4:51.94      Turkey 6:01.54 4:51.94
17 Ataberk Şencan DNF      Turkey DNF DNF
  4x4x4 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ahmet Güzel 39.92   43.18    Turkey 44.73 1:07.47 43.48 41.34 39.92
2 Mert Sağdınç 38.42   NR 46.23    Turkey 47.08 45.07 DNF 38.42 46.53
3 Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი) 52.06   54.53    Georgia 56.13 1:09.51 52.06 52.88 54.57
4 Eyüp Erbeyin 55.94   58.08    Turkey 1:03.79 56.77 55.94 56.02 1:01.44
5 Muhammed Enes Ertaş 52.57   1:03.14    Turkey 58.60 1:11.34 1:12.53 59.48 52.57
6 Ahmet Yunus Gırcın 1:30.22   1:34.87    Turkey 1:37.65 1:30.22 1:35.44 1:50.42 1:31.52
7 Mehmet Barın Erturan 1:24.43   1:43.82    Turkey 1:24.43 1:40.39 1:54.80 DNF 1:36.28
8 Hasan Hüseyin Türkmen 1:26.64   1:48.94    Turkey 1:26.64 2:23.26 2:09.92 1:41.13 1:35.78
9 Batuhan Şanlı 1:21.05   1:50.66    Turkey 1:37.88 1:21.05 2:24.99 4:46.97 1:29.11
10 Yusuf Nar 1:15.88   2:03.42    Turkey 1:32.44 2:58.35 1:15.88 1:39.47 DNF
11 Tuna Özsoy 1:43.86   DNF    Turkey 1:43.86 1:52.39 DNF DNF DNS
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mert Sağdınç 37.11   NR 44.56    Turkey 46.39 45.67 49.21 41.61 37.11
2 Ahmet Güzel 40.41   46.93    Turkey 41.55 52.45 40.41 49.39 49.84
3 Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი) 45.67   50.48    Georgia 45.67 1:00.48 52.01 50.72 48.71
4 Eyüp Erbeyin 50.48   54.23    Turkey 59.54 50.48 51.31 57.80 53.57
5 Muhammed Enes Ertaş 52.21   1:08.49    Turkey 1:17.32 52.21 1:09.40 1:09.12 1:06.95
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ahmet Güzel 1:24.60   NR 1:38.86   NR  Turkey 1:48.42 1:39.86 1:24.60 1:34.86 1:41.85
2 Mert Sağdınç 1:35.16   1:52.57    Turkey 2:30.18 1:35.16 1:50.15 1:51.80 1:55.77
3 Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი) 1:52.27   1:57.18    Georgia 1:54.14 2:04.28 1:53.11 2:25.95 1:52.27
4 Eyüp Erbeyin 2:08.19   2:28.32    Turkey 2:29.91 2:34.61 2:08.19 2:20.43 DNF
5 Muhammed Enes Ertaş 2:21.33   2:41.49    Turkey 2:55.91 2:55.88 2:22.86 2:45.72 2:21.33
6 Batuhan Şanlı 3:37.23      Turkey 3:38.59 3:37.23
7 Ahmet Yunus Gırcın 3:52.32      Turkey 3:52.32 4:03.96
8 Ataberk Şencan 4:15.76      Turkey DNF 4:15.76
  3x3x3 Blindfolded   Combined Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Muhammed Enes Ertaş 1:38.42   NR 2:08.15   NR  Turkey 1:47.96 2:58.07 1:38.42
2 Nurullah Ertaş 2:47.32   3:23.30    Turkey 2:47.32 3:02.57 4:20.01
3 Sadık Ertaş 3:18.36   DNF    Turkey 3:18.36 DNF DNF
4 Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი) 3:36.49   NR DNF    Georgia 3:57.91 3:36.49 DNF
5 Ataberk Şencan DNF      Turkey DNF DNF
5 Batuhan Şanlı DNF      Turkey DNF DNF
5 Eyüp Erbeyin DNF      Turkey DNF DNF
5 İskender Aznavur DNF      Turkey DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ahmet Güzel 19.68   20.61   NR  Turkey 21.09 20.62 21.27 19.68 20.11
2 Eyüp Erbeyin 16.28   NR 20.62    Turkey 16.28 18.85 18.37 27.59 24.63
3 İskender Aznavur 21.54   26.93    Turkey 36.37 21.54 29.84 24.85 26.10
4 Mert Sağdınç 21.33   28.86    Turkey 23.05 26.61 21.33 DNF 36.92
5 Muhammed Enes Ertaş 26.99   30.88    Turkey 38.58 26.99 32.13 29.40 31.10
6 Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი) 32.30   33.18    Georgia 32.30 33.40 34.39 32.56 33.59
7 Nurullah Ertaş 28.03   33.90    Turkey 28.03 29.01 38.37 34.31 42.39
8 Mehmet Barın Erturan 37.17   42.14    Turkey DNF 49.87 39.26 37.28 37.17
9 Yusuf Nar 32.41   44.67    Turkey 39.77 44.69 49.54 32.41 DNF
10 Ataberk Şencan 42.91   49.76    Turkey 42.91 43.56 55.75 49.98 1:07.43
11 Batuhan Şanlı 39.10   58.40    Turkey 1:14.29 39.10 1:00.04 42.24 1:12.92
12 Sadık Ertaş 1:17.18      Turkey 2:11.28 1:17.18
13 Tuna Özsoy 1:24.27      Turkey 1:24.27 2:56.86
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ahmet Güzel 16.10   NR 20.81    Turkey 19.91 23.09 19.43 16.10 23.23
2 Eyüp Erbeyin 17.96   21.45    Turkey 18.91 29.30 17.96 20.74 24.69
3 Muhammed Enes Ertaş 23.72   24.38    Turkey 24.33 23.72 28.17 24.19 24.61
4 Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი) 23.53   25.57    Georgia 34.25 25.39 23.53 23.78 27.54
5 İskender Aznavur 21.93   25.71    Turkey 35.58 25.37 27.07 24.69 21.93
6 Mert Sağdınç 24.79   27.58    Turkey 29.45 26.02 38.92 27.27 24.79
7 Nurullah Ertaş 26.85   34.39    Turkey 40.62 39.27 26.85 33.41 30.48
8 Mehmet Barın Erturan 33.60   40.72    Turkey 46.12 55.78 36.55 33.60 39.49
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Muhammed Enes Ertaş 5.33   5.61   NR  Turkey 5.38 5.77 5.33 5.69 7.08
2 Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი) 7.80   7.90    Georgia 8.01 7.80 7.81 8.88 7.87
3 Ataberk Şencan 6.64   9.02    Turkey 6.64 7.34 22.59 11.57 8.15
4 Mert Sağdınç 9.10   9.65    Turkey 9.61 10.22 11.95 9.10 9.11
5 Batuhan Şanlı 5.95   10.14    Turkey 5.95 11.16 12.69 9.86 9.40
6 Mutlu Özçelebi 7.50   11.04    Turkey 11.40 11.01 11.96 7.50 10.72
7 Ahmet Yunus Gırcın 5.88   11.27    Turkey 8.50 5.88 9.09 DNF 16.21
8 Nurullah Ertaş 6.82   11.81    Turkey 12.32 6.82 11.81 11.30 14.33
9 Yusuf Nar 10.27   13.03    Turkey 17.83 13.03 10.92 10.27 15.13
10 Tuna Özsoy 9.61   13.11    Turkey 12.95 14.37 19.41 12.00 9.61
11 Ahmet Güzel 12.74   13.48    Turkey 12.91 12.74 13.92 13.60 1:06.30
12 Eyüp Erbeyin 11.42   14.18    Turkey 15.59 13.56 16.88 11.42 13.38
13 Burak Alanyalıoğlu 11.21   14.21    Turkey 13.68 11.21 16.77 13.23 15.71
14 Hasan Hüseyin Türkmen 11.63   14.32    Turkey 14.08 15.89 11.63 13.00 16.15
15 Mete İsbir 8.73   15.85    Turkey 25.52 11.90 16.76 8.73 18.89
16 Berk Rende 11.48   16.09    Turkey 14.13 15.70 18.45 11.48 20.40
17 Sadık Ertaş 16.65   17.67    Turkey 16.65 19.07 16.95 22.46 17.00
18 Eray Köseler 7.87   18.77    Turkey 7.87 21.53 16.91 17.87 24.07
19 Mehmet Barın Erturan 14.11   27.65    Turkey 1:30.31 14.11 33.24 18.54 31.17
20 Özlem Bilgili 18.40   31.12    Turkey 37.46 40.20 18.40 33.17 22.74
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Muhammed Enes Ertaş 5.45   6.01    Turkey 5.45 5.48 6.66 6.11 6.45
2 Ataberk Şencan 5.32   10.13    Turkey 12.30 10.27 DNF 7.82 5.32
3 Batuhan Şanlı 4.98   10.23    Turkey 10.08 10.11 10.51 13.24 4.98
4 Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი) 8.19   10.36    Georgia 11.01 9.48 10.60 12.10 8.19
5 Ahmet Yunus Gırcın 7.66   11.34    Turkey 7.75 15.52 15.84 10.75 7.66
6 Mert Sağdınç 7.30   11.48    Turkey 13.65 9.16 17.20 11.64 7.30
7 Mutlu Özçelebi 10.74   11.88    Turkey 12.16 11.45 13.74 12.03 10.74
8 Nurullah Ertaş 10.63   13.65    Turkey 14.63 15.01 10.63 11.91 14.41
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Hasan Hüseyin Türkmen 3.89   NR 7.22   NR  Turkey 7.53 3.89 5.93 10.22 8.21
2 Mert Sağdınç 7.72   9.37    Turkey 10.07 8.52 10.34 7.72 9.53
3 Ahmet Güzel 5.57   10.09    Turkey 9.78 5.57 11.85 13.23 8.64
4 Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი) 12.62   13.43    Georgia 12.82 13.22 18.39 12.62 14.25
5 Muhammed Enes Ertaş 14.34   16.32    Turkey 14.34 16.46 15.99 19.61 16.52
6 Berk Rende 15.86   16.36    Turkey 16.10 16.12 16.86 16.87 15.86
7 Mutlu Özçelebi 13.92   19.43    Turkey 25.16 20.42 13.92 19.05 18.83
8 Tuna Özsoy 11.59   19.63    Turkey 11.59 22.13 21.11 15.66 DNF
9 Ataberk Şencan 14.99   19.88    Turkey 14.99 22.45 18.18 21.56 19.90
10 Sadık Ertaş 16.81   23.61    Turkey 22.91 21.88 DNF 26.03 16.81
11 Nurullah Ertaş 24.79   29.02    Turkey 27.51 24.79 55.48 27.08 32.48
12 Batuhan Şanlı 30.12   46.24    Turkey 30.12 1:03.34 35.32 3:13.44 40.06
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 R D2 R' F2 R' U2 R' B2 R2 U L D' R2 D2 B F D F L2 F'
A #2 U L2 U' L2 B2 D U L' U' R B L' U2 L U2 R2 U'
A #3 B2 D2 F' U2 F2 L2 B R2 F2 U2 R U F' L U' L2 D F2 R2 F U'
A #4 U' F2 D B2 U' F2 D F2 L2 B2 F' D' U L' D U2 R' F' L2 U'
A #5 D B2 R2 B2 U R' B U B2 U L U2 F2 L2 F' D2 R2 B2 L2 F2
A Ex#1 R' U2 R2 B2 L U2 R' F2 R' F2 R2 B F L2 B L' F U F' R'
A Ex#2 D' R' B R' U' F' U L2 B' R2 L F R2 D2 F2 D2 B' D2
B #1 R U2 B2 L U2 L' B2 U2 F' U R' U2 L U' L B2 U L2
B #2 R2 F2 U' R2 F2 D F2 D2 B2 L2 D2 F' L' U2 B U2 R2 F' U R
B #3 U2 L' R' F2 L' B2 F2 R2 D U2 F2 L F R B R F D' L'
B #4 D2 B2 D2 F2 L2 B2 R U2 F2 U R2 B F2 R2 F' R2 U R F2 R'
B #5 F2 D2 F2 R2 B L2 F U2 R' U' F' U' F2 U2 R2 D F D L'
B Ex#1 D2 L' D2 B2 D2 R B2 R D2 U' R' D2 B' U' R F' L2 R' F U
B Ex#2 F2 U' R B D' L D2 F2 R' B' D2 L' D2 L2 D2 B2 R L B2
C #1 D' F U' F2 D' R D F D2 F2 L' F2 D' L2 F2 U2 R2 F2
C #2 U2 L U2 F2 U2 L2 F2 R B D B2 R2 F' L B' L2 R2 D U
C #3 L' D2 B2 U2 R2 U2 R' B2 R' F L F R U2 B F U R B'
C #4 L2 U' L2 F2 R2 U2 L2 D R2 U B D L' F L' B' L D U2 L2
C #5 L' D2 B2 D F U2 B' U' D2 B' R' L2 D2 L2 U B2 U B2 L2
C Ex#1 B2 U2 B2 R U2 F2 L2 U2 L' B2 D' L2 B' D2 L F L2 B' D2
C Ex#2 B2 F R2 U2 B2 F D2 B U2 L' R F D' F U R2 F2 L2 R' F2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 D2 F U L2 U D2 B2 D B2 R' D' R' B2 R' B2 L2 B2 U2 L'
A #2 B2 D' B2 D' R2 U' B2 D' U2 B D L' U F2 U F L F' D2 R2
A #3 F2 U R2 U R2 F2 U' L2 B2 D' F U' B' D' R' B F2 L' F' D
A #4 L B D R2 D F U' D2 R2 L' U' B2 U2 B2 L2 F R2 D2 L2
A #5 D' F2 D U L2 D L2 F2 D' R2 B2 R' F R F2 D U2 F2 L' F U
A Ex#1 L2 D' F2 D' U2 B2 R2 D2 L' D U' R2 B U' L' F' R' U' F2
A Ex#2 L2 B2 R2 B2 U R2 D' L2 D' B L2 U' B U F2 U' L' F' U
B #1 F2 L2 B' D2 L2 R2 F' U2 B2 D2 U F2 L' B L2 F U R U2 F
B #2 B D2 B' L2 D2 B R2 U2 R' F U B D' R2 D R2 D2 F U
B #3 R' U L D' F2 L2 D R' D' F' L2 F2 B2 L D2 L' U2 B2 L D2
B #4 U2 B U D B2 R2 U B' L U2 B' R' F2 L F2 B2 R' B2 L B2
B #5 L2 B' L2 B F' U2 B2 F' L D2 L' F2 L2 U R2 U F R' D
B Ex#1 F2 R B2 F2 L2 R' U2 R B2 D' B2 L' U' F' D' R2 F' D' R B'
B Ex#2 F' R' B' R2 F' U' L F2 D L F2 L2 U F2 U R2 B2 L2 U R2
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 D2 F2 D' L2 F2 R2 U' R2 B' U L B2 D F D2 U' L U' L'
A #2 U2 L' B U D' R D' R' F' L U2 R2 U2 D2 B' U2 F' B2 L2 B2
A #3 L' U2 L F2 U R' L2 D' B U D R' B2 R' L2 D2 R' D2
A #4 B2 D F2 D2 R F2 B' D2 R U' D2 B R2 U2 D2 F D2 B' R2 U2
A #5 F2 L2 U2 L2 F2 L' F2 U' R' F' D2 R2 U F' D2 L' U F2
A Ex#1 U' B2 F2 D B2 L2 D' F2 U L U L' D2 F2 R B' F2 D' U B'
A Ex#2 F2 R B2 L' R2 D2 L2 D2 B2 F D' R' U B' D2 F2 D L' R2 U
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 R' F' U2 R2 F' R2 F' R U2 R'
A #2 U' R U' F' U2 R' U F U' F' R
A #3 F U' F R2 U' R' U F' R U R
A #4 U2 R' U2 R U' F U2 R2 F' R U2
A #5 F R U R' F2 U2 R U2 R' U2 R
A Ex#1 U' R F' U R U2 R2 F R U' R'
A Ex#2 R2 U2 R U' R F' R2 U' F R U2
B #1 R' U R' U2 F R2 U2 R' U' R' F
B #2 R F' U2 R2 F' U2 F U' F U R
B #3 U R U' R2 U2 F R2 U' F' R U2
B #4 U' R' F' U' R2 U R' F U' F R'
B #5 F2 R2 U' R' U' R' U' F R2 U2 R'
B Ex#1 R' U' F2 R U2 R' U' R F R U2
B Ex#2 R F' R' U' R2 U2 F R U' R' U'
C #1 R' F U2 F R F2 U' F U' F U'
C #2 R U' R U2 R2 U' F U' F U2 R'
C #3 R' U2 F U' R U R U2 F' U R
C #4 R' U2 R U2 F' R2 U2 F R2 U' R'
C #5 U2 R U2 R' U' R F' R F' R U'
C Ex#1 R U' R2 U2 R2 U' R2 U' R' F U'
C Ex#2 R' U R U2 F' R U R F' R2 U'
  2x2x2 Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 U' R U' R2 U2 F U2 R F' U2 F
A #2 U R' F' R' U2 F U' R U R U2
A #3 R2 U2 F U' R U R' F U' R2 U
A #4 R' F U2 R U' R' U' F' U' R2 U2
A #5 U R U' F' U' F' U2 R' U R' U2
A Ex#1 U' R F R U2 R' U2 F U' F' R2
A Ex#2 R' U' F R2 F U R U' R' F U'
B #1 R2 F' U' R' U2 R F' R' U2 R U'
B #2 R U2 R2 F U' R F' R2 U2 R' U2
B #3 U' R F' U R' F R U' R U2 R'
B #4 R' F R2 U2 R' U R' U2 R' U' R
B #5 U2 R' U F' R2 U R' U' F U2 R2
B Ex#1 R U2 F U2 R U R' F R' F U'
B Ex#2 R2 F U' F R2 U' R2 U' F R U2
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R U2 F' U' R2 U F' U' F U' R
A #2 F' U' R' U2 R U2 R' U F R2 U'
A #3 R F' R' U' R U' F' R2 U' F' U2
A #4 R' U' R U R' U' F U' R F R2
A #5 R U2 R2 U2 F R2 U' R2 F' U' R'
A Ex#1 R' U F2 R U2 R U2 R2 U' F' R2
A Ex#2 U R F' U' R2 F R U' R' U R
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 U' R2 F2 U2 L2 B2 D' L2 B2 U2 L' B' L' R' D' F2 L' F' R2 D2 Rw2 Fw2 B2 D L2 Fw2 F D' B2 Uw2 B2 R' D' Rw U' R B' Uw2 Fw Rw' U' Fw2 F2 Rw B'
A #2 R' D2 F2 R F2 L2 R' F2 R2 F' R2 B L D R2 F R' B2 L2 Rw2 Fw2 R' Uw2 R F' L' B' U2 Rw2 Fw2 L F Uw U2 R F2 R2 B' Rw' Fw' Rw2 Fw2 U D' F2
A #3 D R2 U2 F L R F' D2 F' L' D' R2 B2 D' B2 F2 D' U' B2 F2 Uw2 Fw2 B D F' Rw2 B' U Fw2 Uw2 F' D Rw' D' U2 Rw' F Rw F2 Fw R2 Uw' B' U' Rw
A #4 U2 F2 R' U2 R' L2 D2 F2 L F2 U2 B F U L F' L2 D' F2 Rw2 F' Uw2 Fw2 R2 Fw2 L' B' Uw2 L' Fw2 R2 Uw' Rw2 R2 F2 D L' B Fw' D U2 Rw2 Fw' Rw'
A #5 F' U' R F2 L B R F' B2 D' L B2 D U F2 D2 U B2 L2 Uw2 F L' U2 F Uw2 R F Uw2 Rw2 R2 F' Uw' B D' Fw2 L2 Uw Fw' Rw' U' L Fw R' B
A Ex#1 D' B2 R2 U' L2 D' F2 U' L2 B' F2 L' U' R2 F' R' D F2 U B Rw2 D' Fw2 B2 Rw2 B U Rw2 R2 D' Fw2 B2 Rw B F Rw' B2 Rw L' Uw R2 B Uw' R Fw
A Ex#2 U2 R2 U' F2 D R2 D F2 D2 F' B2 R U B D' L2 D2 R L' F' Uw2 Rw2 D R2 D Rw2 U' Rw2 D F' L2 U2 D Rw' B2 R' B' Fw R2 L' Uw' L' Fw Uw2 D
B #1 U2 R2 F' U2 F L2 U2 F D R' F' D R2 B' F' U D L' B Fw2 U L Fw2 F2 D2 Rw2 L2 F2 R B2 D2 Fw L' D2 Rw2 U2 B2 Rw Fw' Rw' B2 L' D' Rw'
B #2 U2 F2 D' R B L' D2 L' U' F' D2 U2 L' F2 R' D2 U2 L' R Uw2 R Fw2 L2 D B2 Rw2 U' L2 D' Rw2 Fw L2 R' B2 D' L' Rw Fw2 R' B' D' F2 Uw'
B #3 F2 L2 U2 R2 B L2 U2 F D2 F' U' R' B R2 U B2 D' L' F' L Fw2 D' R Uw2 R U' R2 Fw2 R2 F2 D' Fw U R Fw2 U' L U F2 Rw Fw' Uw2 U Rw2 B
B #4 L2 U F2 R2 D B L' R F' L' F' L2 F' R2 D2 B' R2 D2 F2 Fw2 D' R2 Fw2 B2 R Fw2 F2 Rw2 Fw2 D' R' F U' R2 Fw' R Uw Fw Uw' U' L Fw
B #5 F U' B' L D2 B D F U R' B2 L F2 L' F2 R U2 B2 R Fw2 Rw2 B' Uw2 U2 L' F2 R2 Uw2 R Uw2 F' Uw' B R' U D B2 Fw Uw' F L' Fw Uw Rw'
B Ex#1 L' U' R B2 U2 B D2 R D U2 L' D2 L F2 R2 F2 U2 L2 B2 Uw2 F2 L' D' Fw2 U2 Rw2 R U Fw2 D' B2 Fw' Uw2 R' L D' L2 Rw' B2 Rw' Uw Fw' D2 L'
B Ex#2 D2 B2 U2 F2 R2 F L2 D2 U2 R D R2 B U2 F' U B2 R' L2 U2 Rw2 D' F' U' Rw2 U Rw2 F' D2 Fw2 Uw2 B L' Uw2 B Rw F Uw2 Rw Uw' L' B' Rw B D2
  4x4x4 Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 U2 F2 R2 F2 R' L2 D' R2 F' L U2 F D2 F2 B' L2 F U2 B' D2 Rw2 F' U2 Fw2 D Rw2 F U2 F2 Rw2 D L2 Rw Uw2 U' B U Uw D' Fw U2 Rw' B Uw2 D2
A #2 D2 F U' B' U F L' D' L2 D' L2 U2 F' R2 B U2 B' R2 D2 Fw2 Uw2 L2 U' Fw2 D Rw2 L2 U R' D2 Rw2 Uw2 Fw' Uw2 B' L' B2 F D' Rw' Fw Rw' Uw2 F'
A #3 R2 U2 B L2 B L2 B2 U2 R2 B' U' R2 B' U' F L B' L2 D2 F' Rw2 U R B2 L Uw2 L' Uw2 U' Fw2 U B2 U' Fw' R' U' B2 Rw2 Fw Rw D U' B' Uw R Uw2
A #4 D2 R B2 R L D2 L B2 D2 B' R U2 D F' U2 R B R' F2 U Fw2 Uw2 L Uw2 Rw2 D' L U2 R D R2 D' Fw D F D' R D2 Fw Rw U' Fw' Uw' L' F2 D'
A #5 U B2 R2 U B2 R2 F' R2 F' R L2 U' R2 U B D2 F2 Uw2 Rw2 U' F2 Rw2 F L2 U' B' D2 L2 Rw F L B' Rw2 D Rw Fw Uw F U2 L'
A Ex#1 D2 R2 D2 F2 R F2 R2 L B L' D2 B' F R' U2 L' B L' Rw2 F2 B D Fw2 Uw2 Rw2 U' B' Rw2 U D2 Rw L' D' B2 Rw F' Fw Rw Uw Rw' Uw F2 Uw2
A Ex#2 U2 B' L2 B L2 F R2 U2 F U' D L B L' D2 L' U R U Fw2 Uw2 U F Rw2 F' D2 Rw2 R2 L2 D2 R2 U Rw D F' U F2 L2 Uw Fw' B R Uw2 Rw D'
B #1 U R F U2 R' D2 B R2 B L B2 U2 R U2 B2 R' F2 D2 L2 Fw2 R2 L' U' R' Fw2 U' Rw2 F2 D2 F2 Fw' U2 B' Rw2 Fw' L' Rw U D Rw' F' R Uw'
B #2 F U2 L' F' U B' F' R' D' L2 U F2 D2 R2 B2 F2 R D2 Fw2 Uw2 L' Fw2 D' R U' B2 Uw2 L D2 L' Fw F' B' L' D Rw' Fw' F' Rw L' Uw2 Fw'
B #3 F2 D2 B2 R2 L' U2 L U D' F' R D2 R B F2 L D2 L Fw2 U2 D' R Fw2 F2 R D Fw2 L' Uw2 Fw' D Fw2 Uw2 U L2 Rw D B' Rw R2 Fw' R
B #4 L2 D B2 R2 D F2 U B2 F2 R' U2 B L' F2 R U B L2 U' B Uw2 B2 F Uw2 U' B' Uw2 U2 F' L2 U Rw2 B Rw U L2 Fw2 L' U' Fw Uw F Rw Fw' R L2
B #5 R U2 B2 D2 R' D2 R' U2 F D U F R U L2 D' U R2 F2 Rw2 F Rw2 Fw2 L F' U2 B2 Rw2 B2 L2 Uw2 Fw2 Uw' U L' U Rw2 D Rw U Fw D' Rw' F Rw
B Ex#1 R2 F D2 R2 U2 B' D2 F L2 U' F' R' B' U' R U L' D' B' R Rw2 F2 U L' Fw2 L Uw2 R Uw2 B2 L' F Uw2 U Fw' B Uw' Rw' D U Fw2 U B2
B Ex#2 B' D B' U2 F D2 R L2 F2 U' L' U2 F' D2 R2 B F2 L2 B L2 Fw2 D R' Fw2 F2 U' Fw2 Uw2 L2 D' R B2 D2 Fw U' R2 D2 B' R2 Rw' Uw' L2 U2 Rw Uw2 U
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U' B2 R2 D2 F2 R2 U' L2 U R U2 R' L U' F' R' F' B2 D' R' Rw2 B D F Rw2 U F2 Rw2 R2 B' Uw2 B' Rw' L Uw2 B' R Uw Rw Fw2 Rw' F2 Uw2 R2 B
A #2 R D2 B' U F' U F2 B2 D R B' U2 F' U2 B2 D2 U2 B' Rw2 F B' R' Uw2 R' F2 R B Uw2 B Rw2 Uw U R2 Uw L' F D' Rw Uw2 L U' Rw' U
A #3 L B' D' F R' L2 D2 F D' F' U' F2 R F2 L D2 L' U2 L B2 U2 Rw2 D' B' Uw2 Rw2 D B D' B Rw2 D2 B R' B2 Uw2 B2 D Uw Fw Uw R Fw' L Uw' L'
A #4 R2 D2 R2 F2 L2 F2 U2 B U R' F' L2 D L F' D' B2 U B Fw2 R Uw2 B R Uw2 U2 F' B R D2 F' Uw' Fw2 R B2 D F Rw2 U2 Fw D' Rw' U
A #5 F' B' R2 F D2 F' U2 L2 F' R2 D2 R' B D' F L D2 R2 F2 U L' Uw2 Fw2 F' Uw2 R2 Fw2 U' F U2 Rw2 F Rw R F Uw2 Fw2 Rw' Uw F2 D Fw Uw2 D F'
A Ex#1 B U B' R B' F' L2 U F2 L' F U2 L2 B L2 B' U2 F L2 F Fw2 R Uw2 Rw2 F2 R F2 L D' R2 D2 Fw' U2 R Uw2 Fw' Rw2 Uw' F Uw2 R2 D2 L2
A Ex#2 L2 R2 B2 U L2 U' D R2 F2 U2 B R' F U' L2 R' B2 L' F Uw2 Fw2 Uw2 B D' B2 U Rw2 Fw2 B D F2 Uw2 Rw F U2 L' F Fw R Uw' U Rw2 Uw Fw2
  5x5x5 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 Rw' R Dw R2 Lw U Uw' Fw R2 U' R2 Uw2 U Fw U' L' D' F2 Fw' Uw F Uw2 Rw2 L2 Dw2 Bw Rw2 Uw2 F Rw F' D Lw2 U' Rw U' Uw' B F2 Rw F2 R' D' Fw2 Bw' L2 Uw2 F L2 B U' Uw B' Dw Bw2 L2 B2 Uw Fw' D'
A #2 F Fw' Rw R2 Lw D Fw2 Bw' Dw2 Lw' D' Fw' Bw R U2 R Rw U2 Bw' B D' F R U' Fw Bw Lw2 Dw' U L Lw D Fw2 Bw2 F Dw Fw' D2 Bw' B2 U2 R D2 Dw2 B2 Bw Rw2 Lw Fw' Uw2 D' U B2 U Bw Fw2 R Dw2 L2 Uw
A #3 Lw2 R B U Fw' Bw Lw' Bw' R2 Lw' U' Uw2 Rw B2 Dw2 Rw2 U' R D Uw Fw2 B2 F R' F2 B' Lw F Dw F2 Fw' Dw' Lw' D' U' B Uw F2 B2 Rw L Bw' U F' Rw2 Bw' Lw Dw F Uw2 Lw U' Rw Fw L2 R2 Lw' D2 Rw2 Bw2
A #4 U2 D' Lw L R F2 Bw2 Uw' Rw2 Dw' D2 U' B' Rw' D2 R' D U' L Dw Bw' Fw2 Dw Fw Dw2 R2 Rw2 Fw' Uw2 Bw Rw Fw2 L' U2 L Lw F2 B Fw' L2 Dw2 L' Fw' B D2 L R2 Uw2 Rw Bw D2 F2 R2 Fw' B D' Dw2 Rw' D2 Rw2
A #5 R' Uw' F' Dw' D R2 F2 D2 Bw Fw2 U2 R Uw Bw Uw Dw Fw F' D' Bw B Uw2 Dw' D' Lw' F' B2 D' B Fw' U' Lw R2 U D2 Bw2 Fw2 D Fw' Dw' Fw D F L Uw D2 Rw R Dw D' Uw Rw2 F Rw F2 Fw2 U D Rw' U'
A Ex#1 L2 B2 Bw' L' U' Lw D Rw2 R L B' U' Dw' D R' Dw2 D2 L2 R' U2 F2 U F U2 Rw' L B R Uw Rw Fw' F2 Rw Dw' Rw' R Dw Rw' Bw2 Lw' R2 D Bw B2 Lw' L2 Uw' B2 L Dw2 Uw' Bw2 R2 Rw' Fw' Dw' Lw' R2 U2 F2
A Ex#2 F Bw B' Fw2 D F Lw' F' Dw U2 R2 U' F Bw L' Uw' R Bw Rw Fw2 B2 Lw2 U Rw U2 B2 R B' U' L' Dw D Lw' R' B' U F B Lw' Uw' L F R2 U R Rw2 U' Rw2 Fw2 F2 Uw2 Rw' Fw2 F2 Uw' Rw Uw2 Dw' Bw2 Lw2
B #1 Bw' Dw2 B Bw2 Fw2 Dw' U' L2 Fw R2 Lw2 D' L Fw U B D' Fw' B' Uw B Uw' D' Bw F B Uw2 D B2 U' Rw2 R2 U2 B2 U2 Uw' F L2 D' U2 Bw2 Uw Lw2 U Bw' Fw U2 Uw' Lw' D2 B2 Dw2 Rw2 D F2 Fw' Uw L' Lw Rw'
B #2 D2 L R Bw Dw2 D2 L2 Lw2 U' Uw2 Dw' Bw Rw F' Lw2 Fw' Lw Rw L' Uw2 B R2 Lw F' Dw2 R F2 B' Fw2 R D' U2 R B2 Bw Fw D2 Uw' R2 L Lw2 U' L' U R2 B Rw B2 F Uw F' Rw2 D R2 Lw Fw2 Rw Dw2 D2 Rw2
B #3 R2 L Bw2 Dw D2 Bw2 B Fw' Lw2 L' Rw2 F2 D2 Rw B' Fw2 Lw2 R B R B2 Dw' U Rw2 U2 Lw' B Rw' Lw2 F R2 Rw' U Fw' Dw Uw F' Lw Fw' Bw2 R L Bw' L' U' B2 Fw2 Rw U L2 Lw' Bw B' F' R2 B' F2 U2 L2 Fw2
B #4 F Lw' Bw L2 Rw' U2 Uw D2 Bw' Fw2 B R Rw2 D2 Uw' F2 Bw2 R' Lw' Uw' Rw' B2 F' Lw' R Uw' R Rw' L2 F' Bw' Lw' Dw Fw D Dw L' Bw' D' Dw Bw2 D' F R2 Fw F2 Bw2 D L2 U2 Bw2 Lw Fw' Bw Lw' F Bw2 R' L2 U'
B #5 U' L' Rw Fw Uw' U' D Lw Rw2 Dw2 Fw D' B2 Fw' Lw' Uw' D R' Rw Lw Dw' B' Dw2 Fw2 Rw2 Bw' D U' Bw' F' Rw B Lw' Rw' R' Uw2 Rw Fw' R2 Fw2 Dw Fw' U' Dw2 Fw2 F2 R F' Fw' Bw Rw L' R2 Lw' Fw2 B Rw' U2 D2 F
B Ex#1 Lw2 L2 B D2 F2 D' Uw' R U2 Lw D' R F' D2 Lw F' Bw2 U Lw Bw R' F' U Dw Rw B L R Uw Fw' D' Rw2 Fw' Rw' U Fw2 U' F' Lw' Dw F R2 U' R' Fw' U2 D2 Bw' L Fw L F Fw' Uw2 D B2 U' Bw' B Uw2
B Ex#2 Bw' L2 Lw2 B L' Dw' B' Dw2 Bw' D2 L' D' L' U2 Lw2 F Rw2 R2 Fw' Uw' Rw' L D Lw Bw' U2 R2 Fw Bw' Dw2 L' Lw Bw2 U' Dw2 L2 Uw' Rw B2 Rw2 Fw' B' F2 Uw2 Rw Fw' Dw2 Bw2 D2 Lw2 Bw2 Fw' Lw' Fw2 F2 D R2 Lw' L2 B2
  3x3x3 Blindfolded   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 F2 U2 F L2 D2 B L2 F' R2 U L' U' B U2 B' D2 R' F' L2 D' Rw Uw
A #2 U2 F' R2 U' F' U2 B' U L' F' U2 L2 U' L2 B2 D F2 D2 F2 R2
A #3 B2 D2 F2 L2 R D2 L D2 F' L2 R' U' B' F2 L' D2 F D' L2 Uw'
A Ex#1 L2 B U2 B' R2 B L2 B R' U' R2 F U2 B2 D F' L2 B U Fw' Uw'
A Ex#2 L2 D' R2 U F2 U2 B2 U' F2 U F R' U' R' U2 B' L R' D B2 Rw Uw2
B #1 L2 F' R2 U2 F D2 U2 B' L2 U2 L B' D U2 B U L2 F D' L2 Fw'
B #2 B U2 F2 L2 D2 L2 U2 B2 F L' D2 B' D B' R' U' L2 D B R Fw Uw2
B #3 B2 D L2 B2 D' U2 B2 U L2 U' B' L U R' F R' F2 R' D' L' U Rw
B Ex#1 B' D2 L2 D2 B D2 R2 F2 R2 U2 B2 L U' L2 R2 B2 R U F' D' Fw Uw'
B Ex#2 U2 L2 R2 B' L2 B2 F' U2 R B2 F2 D' R' B2 L2 F2 L U R' Fw' Uw'
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 U' L2 R2 U B2 D' U L2 U B2 U' F' D' R' F D2 U' R B2 R'
A #2 R2 L2 F2 D2 B' R B U' F' D B2 U' R2 D2 B2 R2 U L2 F2
A #3 U' L U R F R' L B2 L2 U' L' U' L2 D' L2 U' B2 D2 R2
A #4 L2 D R2 F D2 R2 B2 U' R' L U' B' U2 D2 B2 D2 L2 B D2
A #5 D R2 D' R2 D L2 D R2 U2 R2 B' F R' F U L2 B' U' B D'
A Ex#1 B' R' B U L2 F2 D F R U D2 R L' U2 R' D2 R F2 U2 F2
A Ex#2 D' F L2 F U F' L D' R2 F D R' D2 L2 B2 L U2 F2 R'
B #1 R2 D' F U2 B' R2 U' B2 R D' F L' F2 R U2 L' D2 B2 R'
B #2 B2 F2 D' B2 D' F2 D' F2 U F' U' L' U' B' F' U L' F2 R2
B #3 F B' L' F B2 U' R' L' U R2 F' R' B2 R' U2 B2 L' F2 R
B #4 U B2 D' U' L2 R2 B D L' R D' L2 D2 L U' B' F' U'
B #5 D2 R2 F2 L2 B2 U B2 L R2 B D' R' D' F' L F L2 R'
B Ex#1 D2 R2 B' R2 F' D2 F' R2 D2 L B F R F' L2 B D L' U B2
B Ex#2 U F2 U' B2 D2 U' L2 B2 D B L U' B' L F L' B' F' L
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 U' R2 F2 L2 D B2 U' L' B2 U2 F D' U' L B R B' L2
A #2 R2 B' L B' D' R' L F D R B2 L' B2 L B2 R2 F2 R U2 R2
A #3 F2 U R2 U' L2 R2 F2 U2 R F' U L U2 L' F R D' F' U2
A #4 B R2 B' D L' B' R B R U2 F' B2 R' L F2 R B2
A #5 D U2 F2 L2 U B2 U' B2 F2 R D F2 R F L' U B' R2 D B2
A Ex#1 L2 F' U2 F' D2 R2 B D2 F2 D B' D' R' B' U' F2 L' R B' F
A Ex#2 R F2 L' D2 L2 B2 U2 R U' B' D' L D2 F2 R2 F D2 R U'
B #1 U2 F2 L2 U L2 R2 D2 L' D F' L' D' F' U F2 U' B' R' F'
B #2 B2 D' R2 D2 U R2 D' B2 R F2 L' F2 U' B' F2 U B2 U B'
B #3 D2 B2 D' L2 U B' U B' U2 L U' B U2 B R2 F' R2 F' U2 L2
B #4 L2 U B2 D' U2 F2 D U2 L B2 U' F2 L D L2 F' R F' U
B #5 R2 U R2 U2 L2 D2 B2 D R2 F L B D2 B2 D F' L D2 R2 U2
B Ex#1 D' R B R' U L' U2 R D' F D2 R D2 R2 D2 R B2 U2 D2 L2
B Ex#2 L2 D2 B R D' F' R2 L U R' F D2 F' U2 R2 F' B R2 D2 R2
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 R L' U L' B' R L U' L' R' B' u l' r b
A #2 R L' R B' L R' U' R L' U' R' l' b'
A #3 L' R L' U' B L' R' B' R' L' B u' l b
A #4 R' U B R B' U' R B' U' B' U u' l' b
A #5 L' U B U' B L U' R' L' U' B' u l r b
A Ex#1 R' L' B' U L B L' B R' U R' u l' r' b'
A Ex#2 R L B' R L B' L' R L R' L' u l' b
B #1 L U' R U B L' U' R L R' L u r' b
B #2 B' L R B R' U R' B R B' R l' r b
B #3 B L' U B' R' B' L' R L' U' L l r
B #4 U B L' B U' B L' U' B R' L r b
B #5 U' L' U' B R' L R' L' R' U R u' r'
B Ex#1 R U' L' U B U B R' L' B' L' u r b
B Ex#2 B' L B' U' L' U' B' L' R L' R u
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R' L' U B' L B U R' U L U' u l' r' b'
A #2 B' R' U R' L' B L B L' R' L u' r' b
A #3 B U L' U L' R L' U L U B' u l' r' b
A #4 L' B L U B' L' U R U B' R' u r
A #5 L R' U' L' B U' B R L' U R l'
A Ex#1 R' B L R' U B U B' U R' L l r
A Ex#2 U B L U' B' L' U' R' U' R B r
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 B L B U' L R' L' R' B R' U
A #2 U L B R' U' B U B' U B' L
A #3 L U R' B' U' R' L' U' L U' L'
A #4 U L U R L R B' R' U' R B
A #5 B U R L' U' B' R L' R B' U'
A Ex#1 R B U R' L B R U' L R' U'
A Ex#2 L R B' U' B' L U' R L' B' R'
B #1 R U L U' B' R L R B' R' B
B #2 L B L U R L' U' L R' U L'
B #3 L U R' U R L' R B L' U B
B #4 B L' R L' B R U' B' R' B' R'
B #5 L R B U B U L U R' L B
B Ex#1 L R U' B U B' L' R' B' L' U
B Ex#2 B R B R B' R B U R B' U'
Ahmet Güzel    Turkey
Ahmet Güzel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.26   10.23   NR 10.23 9.26 12.96 11.01 9.46
Second round 3 9.36   11.07   9.36 11.35 11.17 10.68 DNF
First round 2 10.75   11.09   NR 10.75 10.95 11.48 10.83 12.24
2x2x2 Cube Final 2 3.06   4.03   3.06 6.85 4.49 3.25 4.35
Second round 4 3.86   4.46   6.51 4.25 4.69 4.43 3.86
First round 2 3.66   4.41   3.66 DNF 3.88 4.85 4.50
4x4x4 Cube Final 2 40.41   46.93   41.55 52.45 40.41 49.39 49.84
Second round 1 39.92   43.18   44.73 1:07.47 43.48 41.34 39.92
Combined First round 2 42.21   45.67   44.76 45.06 53.42 42.21 47.18
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:24.60   NR 1:38.86   NR 1:48.42 1:39.86 1:24.60 1:34.86 1:41.85
3x3x3 One-Handed Final 1 16.10   NR 20.81   19.91 23.09 19.43 16.10 23.23
Combined First round 1 19.68   20.61   NR 21.09 20.62 21.27 19.68 20.11
Pyraminx First round 11 12.74   13.48   12.91 12.74 13.92 13.60 1:06.30
Skewb Final 3 5.57   10.09   9.78 5.57 11.85 13.23 8.64
Ahmet Yunus Gırcın    Turkey
Ahmet Yunus Gırcın
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 21.92   24.95   25.57 26.13 28.36 21.92 23.14
First round 19 27.22   29.30   30.32 31.62 27.22 27.29 30.30
2x2x2 Cube Second round 12 4.30   7.27   4.30 7.73 7.01 7.60 7.20
First round 12 5.93   7.48   7.38 8.25 5.93 8.50 6.82
4x4x4 Cube Second round 6 1:30.22   1:34.87   1:37.65 1:30.22 1:35.44 1:50.42 1:31.52
Combined First round 8 1:33.52   1:41.01   1:36.17 1:36.08 1:50.77 1:33.52 1:52.51
5x5x5 Cube Combined Final 7 3:52.32     3:52.32 4:03.96
Pyraminx Final 5 7.66   11.34   7.75 15.52 15.84 10.75 7.66
First round 7 5.88   11.27   8.50 5.88 9.09 DNF 16.21
Ali Kaan Öğsüz    Turkey
Ali Kaan Öğsüz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 16.09   17.27   16.25 16.11 19.44 16.09 21.65
First round 11 15.45   18.11   18.63 15.45 26.66 18.84 16.86
Ataberk Şencan    Turkey
Ataberk Şencan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 20.99   DNF   28.23 DNF 25.03 20.99 DNF
2x2x2 Cube Second round 13 6.59   7.35   DNF 7.53 6.59 7.08 7.45
First round 15 4.84   8.51   4.84 9.54 8.98 7.01 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 17 DNF     DNF DNF
5x5x5 Cube Combined Final 8 4:15.76     DNF 4:15.76
3x3x3 Blindfolded Combined Final 5 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 42.91   49.76   42.91 43.56 55.75 49.98 1:07.43
Pyraminx Final 2 5.32   10.13   12.30 10.27 DNF 7.82 5.32
First round 3 6.64   9.02   6.64 7.34 22.59 11.57 8.15
Skewb Final 9 14.99   19.88   14.99 22.45 18.18 21.56 19.90
Batuhan Şanlı    Turkey
Batuhan Şanlı
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 16.16   20.62   21.68 17.85 22.57 22.32 16.16
First round 14 13.62   18.74   16.95 13.62 23.97 15.31 1:00.05
2x2x2 Cube Second round 15 6.21   7.73   6.21 15.12 7.64 6.61 8.93
First round 16 4.85   8.61   4.85 10.50 7.83 10.63 7.51
4x4x4 Cube Second round 9 1:21.05   1:50.66   1:37.88 1:21.05 2:24.99 4:46.97 1:29.11
Combined First round 11 1:41.32   1:59.44   1:41.32 1:58.64 1:55.28 2:38.58 2:04.39
5x5x5 Cube Combined Final 6 3:37.23     3:38.59 3:37.23
3x3x3 Blindfolded Combined Final 5 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 39.10   58.40   1:14.29 39.10 1:00.04 42.24 1:12.92
Pyraminx Final 3 4.98   10.23   10.08 10.11 10.51 13.24 4.98
First round 5 5.95   10.14   5.95 11.16 12.69 9.86 9.40
Skewb Final 12 30.12   46.24   30.12 1:03.34 35.32 3:13.44 40.06
Berk Rende    Turkey
Berk Rende
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 18.76   DNF   DNF DNF 20.76 18.76 20.99
2x2x2 Cube Second round 16 6.75   7.75   6.75 11.10 7.54 7.77 7.94
First round 17 7.22   8.63   11.00 7.68 7.22 9.49 8.72
Pyraminx First round 16 11.48   16.09   14.13 15.70 18.45 11.48 20.40
Skewb Final 6 15.86   16.36   16.10 16.12 16.86 16.87 15.86
Burak Alanyalıoğlu    Turkey
Burak Alanyalıoğlu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 24.60   30.59   28.56 24.60 33.33 29.89 34.46
First round 20 26.56   30.92   DNF 26.56 27.11 33.76 31.89
2x2x2 Cube First round 19 8.93   9.96   11.61 8.93 10.62 9.63 9.63
Pyraminx First round 13 11.21   14.21   13.68 11.21 16.77 13.23 15.71
Çağlar Kantarcıoğlu    Turkey
Çağlar Kantarcıoğlu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 31.72   37.88   34.23 52.14 39.63 31.72 39.79
2x2x2 Cube First round 24 9.30   16.51   23.50 31.51 10.85 9.30 15.19
4x4x4 Cube Combined First round 13 2:48.24     3:28.60 2:48.24
Can Acar    Turkey
Can Acar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 29.89   34.50   32.58 38.35 32.58 29.89 DNF
First round 22 28.43   34.17   DNF 31.22 29.14 28.43 42.15
Can Ersoy    Turkey
Can Ersoy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 16.33   17.82   18.69 17.64 17.13 24.84 16.33
First round 10 15.41   17.49   16.15 20.15 16.18 21.48 15.41
2x2x2 Cube Second round 14 4.94   7.53   7.38 10.11 8.61 4.94 6.59
First round 10 5.51   6.82   7.44 5.51 5.82 DNF 7.19
Doğaç Eldenk    Turkey
Doğaç Eldenk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 14.15   15.50   15.57 1:43.84 15.24 14.15 15.68
Second round 6 10.78   15.22   10.78 14.46 14.49 17.06 16.70
First round 7 13.18   15.38   19.09 15.37 13.49 17.28 13.18
2x2x2 Cube Final 3 3.39   4.10   4.58 3.68 3.39 5.94 4.05
Second round 5 3.04   4.48   3.04 5.13 4.80 4.86 3.78
First round 3 3.47   4.77   9.05 4.85 4.21 3.47 5.25
Eray Köseler    Turkey
Eray Köseler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 48.75   1:09.67   1:17.80 48.75 1:06.45 1:06.27 1:16.29
Pyraminx First round 18 7.87   18.77   7.87 21.53 16.91 17.87 24.07
Eyüp Erbeyin    Turkey
Eyüp Erbeyin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.35   11.14   14.87 10.35 10.78 10.83 11.81
Second round 2 9.05   NR 10.86   12.01 11.10 10.86 10.61 9.05
First round 3 9.64   11.94   9.64 13.71 12.18 DNF 9.93
2x2x2 Cube Second round 11 3.73   6.96   7.71 3.73 8.30 6.01 7.15
First round 9 4.96   6.39   7.05 4.96 5.59 6.52 7.58
4x4x4 Cube Final 4 50.48   54.23   59.54 50.48 51.31 57.80 53.57
Second round 4 55.94   58.08   1:03.79 56.77 55.94 56.02 1:01.44
Combined First round 4 50.38   53.97   59.63 55.40 55.24 51.27 50.38
5x5x5 Cube Combined Final 4 2:08.19   2:28.32   2:29.91 2:34.61 2:08.19 2:20.43 DNF
3x3x3 Blindfolded Combined Final 5 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 17.96   21.45   18.91 29.30 17.96 20.74 24.69
Combined First round 2 16.28   NR 20.62   16.28 18.85 18.37 27.59 24.63
Pyraminx First round 12 11.42   14.18   15.59 13.56 16.88 11.42 13.38
Hasan Hüseyin Türkmen    Turkey
Hasan Hüseyin Türkmen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.60   16.52   19.39 15.12 18.02 16.42 12.60
Second round 8 15.69   16.79   16.48 16.99 16.91 20.07 15.69
First round 5 14.84   15.07   14.99 14.94 14.84 15.28 17.02
2x2x2 Cube Final 7 4.92   6.33   4.92 6.07 5.82 8.25 7.11
Second round 7 4.71   5.60   5.01 5.74 6.30 4.71 6.06
First round 7 5.13   5.81   5.13 6.02 6.21 5.84 5.58
4x4x4 Cube Second round 8 1:26.64   1:48.94   1:26.64 2:23.26 2:09.92 1:41.13 1:35.78
Combined First round 7 1:25.39   1:37.20   1:47.14 1:34.34 1:30.13 1:25.39 1:47.48
Pyraminx First round 14 11.63   14.32   14.08 15.89 11.63 13.00 16.15
Skewb Final 1 3.89   NR 7.22   NR 7.53 3.89 5.93 10.22 8.21
İskender Aznavur    Turkey
İskender Aznavur
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 15.98   17.37   15.98 18.46 16.87 16.78 26.85
First round 6 14.17   15.18   15.14 14.85 14.17 17.76 15.54
2x2x2 Cube Second round 17 6.03   7.92   9.23 8.14 8.37 7.25 6.03
First round 14 6.76   8.42   6.76 7.62 13.65 8.95 8.70
3x3x3 Blindfolded Combined Final 5 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 21.93   25.71   35.58 25.37 27.07 24.69 21.93
Combined First round 3 21.54   26.93   36.37 21.54 29.84 24.85 26.10
Kaan Pide    Turkey
Kaan Pide
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 32.96   43.04   43.60 42.92 32.96 42.60 50.40
Kubilay Tekin    Turkey
Kubilay Tekin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 1:08.36   1:17.97   1:08.36 1:31.64 2:29.60 1:10.13 1:12.13
4x4x4 Cube Combined First round 16 4:51.94     6:01.54 4:51.94
Mehmet Barın Erturan    Turkey
Mehmet Barın Erturan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 15.01   17.05   16.83 18.71 15.61 15.01 DNF
Second round 7 12.14   16.50   12.99 DNF 12.14 22.45 14.05
First round 15 12.94   18.89   14.81 12.94 22.75 19.10 23.84
2x2x2 Cube Final 8 5.19   8.13   DNF 8.80 7.60 7.99 5.19
Second round 8 3.75   5.69   6.41 3.75 5.71 4.95 8.65
First round 8 4.67   6.34   5.75 8.18 4.67 5.61 7.65
4x4x4 Cube Second round 7 1:24.43   1:43.82   1:24.43 1:40.39 1:54.80 DNF 1:36.28
Combined First round 9 1:38.10   1:43.69   1:38.98 1:48.66 1:43.44 1:52.05 1:38.10
3x3x3 One-Handed Final 8 33.60   40.72   46.12 55.78 36.55 33.60 39.49
Combined First round 8 37.17   42.14   DNF 49.87 39.26 37.28 37.17
Pyraminx First round 19 14.11   27.65   1:30.31 14.11 33.24 18.54 31.17
Mert Sağdınç    Turkey
Mert Sağdınç
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.57   12.06   12.76 12.45 10.57 12.62 11.12
Second round 4 11.63   12.39   11.63 11.66 19.82 13.18 12.33
First round 4 11.94   14.13   16.41 11.94 12.57 13.42 17.44
2x2x2 Cube Final 4 4.26   4.53   4.26 4.77 5.43 4.42 4.39
Second round 3 2.41   4.43   2.41 4.63 4.53 7.44 4.13
First round 4 3.74   4.81   3.74 4.28 9.17 5.90 4.25
4x4x4 Cube Final 1 37.11   NR 44.56   46.39 45.67 49.21 41.61 37.11
Second round 2 38.42   NR 46.23   47.08 45.07 DNF 38.42 46.53
Combined First round 1 39.22   NR 42.49   NR 40.77 42.60 39.22 51.43 44.09
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:35.16   1:52.57   2:30.18 1:35.16 1:50.15 1:51.80 1:55.77
3x3x3 One-Handed Final 6 24.79   27.58   29.45 26.02 38.92 27.27 24.79
Combined First round 4 21.33   28.86   23.05 26.61 21.33 DNF 36.92
Pyraminx Final 6 7.30   11.48   13.65 9.16 17.20 11.64 7.30
First round 4 9.10   9.65   9.61 10.22 11.95 9.10 9.11
Skewb Final 2 7.72   9.37   10.07 8.52 10.34 7.72 9.53
Mete İsbir    Turkey
Mete İsbir
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 24.52   31.35   24.52 29.78 29.75 35.32 34.53
First round 21 30.95   33.24   32.65 DNF 32.24 34.82 30.95
2x2x2 Cube Second round 18 5.98   8.25   7.43 13.27 5.98 10.06 7.27
First round 18 5.55   9.15   8.36 5.55 9.59 10.82 9.50
Pyraminx First round 15 8.73   15.85   25.52 11.90 16.76 8.73 18.89
Muhammed Enes Ertaş    Turkey
Muhammed Enes Ertaş
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.41   13.35   14.19 15.90 12.78 12.41 13.07
Second round 5 13.77   14.29   15.55 14.02 14.86 13.98 13.77
First round 8 14.56   15.49   16.25 16.04 14.83 14.56 15.59
2x2x2 Cube Final 5 4.36   5.71   6.61 6.22 4.36 5.66 5.25
Second round 6 3.58   5.55   3.58 6.34 5.38 4.92 6.60
First round 5 3.14   5.30   4.93 5.93 5.04 3.14 7.06
4x4x4 Cube Final 5 52.21   1:08.49   1:17.32 52.21 1:09.40 1:09.12 1:06.95
Second round 5 52.57   1:03.14   58.60 1:11.34 1:12.53 59.48 52.57
Combined First round 5 58.17   1:04.87   2:10.33 1:00.61 1:07.04 58.17 1:06.95
5x5x5 Cube Combined Final 5 2:21.33   2:41.49   2:55.91 2:55.88 2:22.86 2:45.72 2:21.33
3x3x3 Blindfolded Combined Final 1 1:38.42   NR 2:08.15   NR 1:47.96 2:58.07 1:38.42
3x3x3 One-Handed Final 3 23.72   24.38   24.33 23.72 28.17 24.19 24.61
Combined First round 5 26.99   30.88   38.58 26.99 32.13 29.40 31.10
Pyraminx Final 1 5.45   6.01   5.45 5.48 6.66 6.11 6.45
First round 1 5.33   5.61   NR 5.38 5.77 5.33 5.69 7.08
Skewb Final 5 14.34   16.32   14.34 16.46 15.99 19.61 16.52
Mutlu Özçelebi    Turkey
Mutlu Özçelebi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 24.90   27.07   27.20 27.41 26.61 24.90 27.91
First round 18 20.71   25.61   DNF 20.71 28.53 20.85 27.45
2x2x2 Cube First round 22 9.21   12.48   9.21 11.62 15.84 9.98 28.34
Pyraminx Final 7 10.74   11.88   12.16 11.45 13.74 12.03 10.74
First round 6 7.50   11.04   11.40 11.01 11.96 7.50 10.72
Skewb Final 7 13.92   19.43   25.16 20.42 13.92 19.05 18.83
Nurullah Ertaş    Turkey
Nurullah Ertaş
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 16.92   37.59   1:15.81 19.28 18.12 16.92 1:15.37
First round 17 19.63   22.87   24.50 22.29 21.82 41.24 19.63
2x2x2 Cube Second round 9 3.57   5.87   3.57 8.20 7.29 4.76 5.55
First round 11 5.63   7.07   6.51 5.63 6.88 8.10 7.82
4x4x4 Cube Combined First round 12 2:03.49     2:03.49 DNF
3x3x3 Blindfolded Combined Final 2 2:47.32   3:23.30   2:47.32 3:02.57 4:20.01
3x3x3 One-Handed Final 7 26.85   34.39   40.62 39.27 26.85 33.41 30.48
Combined First round 7 28.03   33.90   28.03 29.01 38.37 34.31 42.39
Pyraminx Final 8 10.63   13.65   14.63 15.01 10.63 11.91 14.41
First round 8 6.82   11.81   12.32 6.82 11.81 11.30 14.33
Skewb Final 11 24.79   29.02   27.51 24.79 55.48 27.08 32.48
Özlem Bilgili    Turkey
Özlem Bilgili
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 29.10   36.71   34.80 53.61 40.69 29.10 34.63
2x2x2 Cube First round 21 5.19   11.32   13.59 16.22 14.10 5.19 6.28
4x4x4 Cube Combined First round 14 3:08.99     3:08.99 3:44.95
Pyraminx First round 20 18.40   31.12   37.46 40.20 18.40 33.17 22.74
Sadık Ertaş    Turkey
Sadık Ertaş
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 25.89   34.73   33.71 25.89 44.82 40.12 30.37
2x2x2 Cube First round 23 5.71   13.64   12.03 DNF 17.08 5.71 11.81
4x4x4 Cube Combined First round 15 4:12.18     4:12.18 DNF
3x3x3 Blindfolded Combined Final 3 3:18.36   DNF   3:18.36 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 1:17.18     2:11.28 1:17.18
Pyraminx First round 17 16.65   17.67   16.65 19.07 16.95 22.46 17.00
Skewb Final 10 16.81   23.61   22.91 21.88 DNF 26.03 16.81
Tuna Özsoy    Turkey
Tuna Özsoy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 16.47   18.56   16.47 17.12 20.02 18.53 20.48
First round 16 17.19   19.08   17.19 17.50 21.06 20.39 19.36
2x2x2 Cube Second round 10 6.12   6.37   8.52 6.57 6.19 6.36 6.12
First round 13 5.95   8.29   5.95 8.84 DNF 8.44 7.59
4x4x4 Cube Second round 11 1:43.86   DNF   1:43.86 1:52.39 DNF DNF DNS
Combined First round 10 1:36.45   1:56.63   1:39.50 2:19.41 1:36.45 2:06.82 2:03.56
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 1:24.27     1:24.27 2:56.86
Pyraminx First round 10 9.61   13.11   12.95 14.37 19.41 12.00 9.61
Skewb Final 8 11.59   19.63   11.59 22.13 21.11 15.66 DNF
Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი)    Georgia
Vako Marchilashvili (ვაკო მარჩილაშვილი)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.06   11.47   10.25 12.83 11.34 13.78 10.06
Second round 1 9.58   10.51   NR 9.58 10.68 10.95 11.64 9.91
First round 1 10.00   11.04   NR 10.73 12.43 10.00 12.08 10.32
2x2x2 Cube Final 1 2.08   3.32   3.32 3.97 3.13 3.50 2.08
Second round 1 3.62   3.96   3.70 4.37 3.85 3.62 4.32
First round 1 2.75   3.28   NR 3.43 3.09 7.84 2.75 3.31
4x4x4 Cube Final 3 45.67   50.48   45.67 1:00.48 52.01 50.72 48.71
Second round 3 52.06   54.53   56.13 1:09.51 52.06 52.88 54.57
Combined First round 3 42.61   NR 52.62   56.47 51.24 50.16 42.61 1:08.76
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:52.27   1:57.18   1:54.14 2:04.28 1:53.11 2:25.95 1:52.27
3x3x3 Blindfolded Combined Final 4 3:36.49   NR DNF   3:57.91 3:36.49 DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 23.53   25.57   34.25 25.39 23.53 23.78 27.54
Combined First round 6 32.30   33.18   32.30 33.40 34.39 32.56 33.59
Pyraminx Final 4 8.19   10.36   11.01 9.48 10.60 12.10 8.19
First round 2 7.80   7.90   8.01 7.80 7.81 8.88 7.87
Skewb Final 4 12.62   13.43   12.82 13.22 18.39 12.62 14.25
Yağız Buğra Gündüz    Turkey
Yağız Buğra Gündüz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 16.45   20.11   18.45 23.30 16.45 22.95 18.94
First round 12 17.17   18.41   18.19 19.55 17.48 28.98 17.17
2x2x2 Cube First round 20 7.54   10.26   11.95 12.19 8.34 7.54 10.49
Yücel Gül    Turkey
Yücel Gül
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 15.72   DNF   DNF 20.63 15.72 16.68 DNF
First round 9 14.37   17.40   21.12 14.37 18.85 17.74 15.62
Yusuf Nar    Turkey
Yusuf Nar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 13.04   17.00   16.15 18.64 19.27 13.04 16.22
First round 13 13.86   18.63   19.18 19.95 13.86 18.92 17.79
2x2x2 Cube Final 6 5.01   5.72   6.73 6.14 5.37 5.66 5.01
Second round 2 3.98   4.31   4.02 4.43 4.49 3.98 7.13
First round 6 5.35   5.60   5.37 6.82 5.67 5.77 5.35
4x4x4 Cube Second round 10 1:15.88   2:03.42   1:32.44 2:58.35 1:15.88 1:39.47 DNF
Combined First round 6 1:23.02   1:34.68   1:43.37 1:23.02 1:36.80 1:39.28 1:27.95
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 32.41   44.67   39.77 44.69 49.54 32.41 DNF
Pyraminx First round 9 10.27   13.03   17.83 13.03 10.92 10.27 15.13