Asian Championship 2010

Date City WCA LInk
2010-10-9~10  Thailand, Bangkok Asian Championship 2010

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 9.43  Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 10.98  Arifumi Fushimi (伏見有史) 11.19
 2x2x2 Cube  Feliks Zemdegs 2.35  Peerawich Hiranpaphakorn (พีรวิชญ์ พิรัญปภากร) 3.24  Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 3.52
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 41.71  Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 46.29  Jonathan Tan Wei Xiat 52.39
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 1:15.00  Piti Pichedpan (ปิติ พิเชษฐพันธ์) 1:34.52  Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 1:34.97
 6x6x6 Cube  Feliks Zemdegs 2:46.58  Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 3:09.90  Simon Lim (林少秋) 3:19.99
 7x7x7 Cube  Feliks Zemdegs 4:05.35  Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 5:13.72  Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 5:16.72
 3x3x3 Blindfolded  Preeda Hongpimolmas (ปรีดา หงส์พิมลมาศ) 48.43  Muhammad Iril Khairul Anam 52.44  Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 1:39.21
 3x3x3 Fewest Moves  Tomoaki Okayama (岡山友昭) 32  Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 34
 Feliks Zemdegs 32
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 15.97  Arifumi Fushimi (伏見有史) 18.00  Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 18.39
 3x3x3 With Feet  Arifumi Fushimi (伏見有史) 49.33  Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 58.24  Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) 1:18.75
 Rubik's Clock  Arifumi Fushimi (伏見有史) 9.81  Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 13.21  Han Wu (吳翰) 16.49
 Megaminx  Feliks Zemdegs 1:13.74  Richard Jay S. Apagar 1:26.20  Michael 1:30.85
 Pyraminx  Feliks Zemdegs 6.06  Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 6.12  Anukun Supcharoenkun (อนุกูล ทรัพย์เจริญกุล) 6.98
 Square-1  Feliks Zemdegs 23.03  Noppawat Kumdee (ณพวัฒน์ คำดี) 24.25  Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 24.30
 4x4x4 Blindfolded  Muhammad Iril Khairul Anam 10:55.00  Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 17:11.00  Jonathan Tan Wei Xiat 17:36.00
 5x5x5 Blindfolded  Muhammad Iril Khairul Anam 20:00.00
 3x3x3 Multi-Blind  Muhammad Iril Khairul Anam 16/17 56:43  Riadi Arsandi 5/5 42:48  Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 3/3 16:25
       Rubik's Magic  Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 1.25  Daniel Yeo Sian Leng 1.31  Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 1.41
       Master Magic  Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 3.03  Juan Juli Andika Chandra 3.61  Paolo Jose Panganiban 3.88
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 8.53   9.15    Australia 9.44 8.78 9.84 9.22 8.53
2 Piti Pichedpan (ปิติ พิเชษฐพันธ์) 9.25   10.75    Thailand 10.31 11.15 9.25 11.78 10.78
3 Peerawich Hiranpaphakorn (พีรวิชญ์ พิรัญปภากร) 10.44   10.93    Thailand 10.55 11.00 11.65 11.25 10.44
4 Arifumi Fushimi (伏見有史) 10.53   11.36    Japan 11.21 10.65 12.77 12.21 10.53
5 Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 9.78   11.38    Thailand 9.78 15.13 9.90 12.52 11.71
6 Minghao Chen (陈铭豪) 10.81   12.01    China 10.81 11.93 13.13 10.97 13.53
7 Heribertus Ariando 10.96   12.29    Indonesia 12.05 14.38 12.66 12.16 10.96
8 Richard Jay S. Apagar 10.78   12.36    Philippines 11.91 10.78 14.72 12.84 12.34
9 Sinpei Araki (荒木慎平) 10.92   12.68    Japan 25.05 11.81 10.92 11.69 14.53
10 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 10.75   12.69    Thailand 12.11 14.25 13.68 10.75 12.28
11 Suchakree Ladavarn (สุชาครีย์ ลดาวรรษ์) 11.31   12.69    Thailand 15.61 13.63 12.52 11.93 11.31
12 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 11.06   12.75    Japan 15.78 15.46 11.06 11.52 11.27
13 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 10.77   12.78    Thailand 13.34 10.77 15.21 11.34 13.65
14 Jonathan Tan Wei Xiat 11.08   13.39    Malaysia 17.02 11.08 11.90 14.43 13.84
15 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 12.61   13.39    Japan 14.33 12.61 13.22 12.63 15.40
16 Apidet Lothanakit (อภิเดช หล่อธนกิจ) 12.25   13.81    Thailand 13.59 14.09 13.75 12.25 17.08
17 Azlysha Azmi 12.53   14.08    Malaysia 12.53 14.72 13.68 13.84 15.05
18 Suppanut Nateeraitaiwa (ศุภณัฐ นทีรัยโทวะ) 11.58   14.39    Thailand 15.38 13.06 14.72 17.59 11.58
19 Simon Lim (林少秋) 12.11   14.39    Philippines 13.15 15.56 14.47 16.19 12.11
20 Thapapol Dantrakul (ฐปพล ด่านตระกูล) 12.08   14.40    Thailand 15.03 14.36 14.52 14.33 12.08
21 Janitra Ezra Putra 12.16   14.45    Indonesia 14.22 15.28 14.66 14.46 12.16
22 Ron van Bruchem 13.94   14.46    Netherlands 14.65 15.69 14.53 13.94 14.19
23 Muhammad Jihan Khalilurrahman 12.56   14.92    Indonesia 12.56 13.90 15.55 DNF 15.31
24 Atis Smithiphol (อธิศ สมิทธิผล) 14.02   14.92    Thailand 14.44 15.46 14.02 15.90 14.86
25 Juan Juli Andika Chandra 12.86   15.03    Indonesia 14.47 12.86 16.22 14.41 16.21
26 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 13.13   15.16    China 15.05 17.58 14.91 13.13 15.53
27 Wachirawit Chatwiriyacharoen (วชิรวิทย์ ฉัตรวิริยะเจริญ) 13.65   15.19    Thailand 17.18 13.65 14.72 18.36 13.66
28 Theethat Jaruwattanakun (ธีธัช จารุวัฒนกุล) 11.71   15.25    Thailand 15.93 16.59 14.40 11.71 15.41
29 Preeda Hongpimolmas (ปรีดา หงส์พิมลมาศ) 13.13   15.27    Thailand 25.96 13.13 17.09 14.72 14.00
30 Daniel Yeo Sian Leng 13.78   15.31    Malaysia 13.83 15.52 16.58 13.78 17.88
31 Supakit Nateeraitaiwa (ศุภกิตติ์ นทีรัยโทวะ) 14.31   15.51    Thailand 15.19 14.31 15.34 16.00 16.59
32 Weragone Yimwilai (วีรากร ยิ้มวิลัย) 12.93   15.53    Thailand 12.93 18.69 13.83 18.11 14.66
33 Abel Brata 14.13   15.54    Indonesia 17.19 15.08 17.31 14.34 14.13
34 Robin Blöhm 13.50   15.61    Germany 13.50 16.25 15.41 17.94 15.16
35 Witsawachit Srisantia 12.96   15.68    Thailand 14.15 12.96 15.96 18.88 16.93
36 Worasil Bunpeam (วรศิลป์ บุญเปี่ยม) 14.66   15.73    Thailand 15.52 15.53 18.21 16.13 14.66
37 Phoochit Roonooy (ภูชิสส์ รุ่นอ๋อย) 15.16   16.25    Thailand 16.72 16.36 15.66 15.16 19.34
38 Worapat Charoensuk (วรปรัชญ์ เจริญสุข) 13.18   16.44    Thailand 13.18 15.05 17.90 20.66 16.36
39 Anukun Supcharoenkun (อนุกูล ทรัพย์เจริญกุล) 15.02   16.54    Thailand 15.02 17.19 16.33 19.66 16.09
40 Michael 14.61   16.64    Indonesia 16.52 17.30 14.61 20.66 16.11
41 Chanvit Rodpao (ชาญวิทย์ รอดเภา) 15.02   16.72    Thailand 17.52 17.40 17.50 15.02 15.25
42 Apichai Boonnuam (อภิชัย บุญน่วม) 15.36   16.80    Thailand 15.71 15.36 18.56 19.40 16.13
43 Riadi Arsandi 16.52   16.81    Indonesia 16.58 17.28 16.58 17.63 16.52
44 Bannawit Pimpanuwat (บรรณวิชญ์ พิมพานุวัตร) 13.78   16.87    Thailand 14.00 13.78 18.93 DNF 17.68
45 Ekanat Meparinya (เอกณัฐ เมปริญญา) 15.61   16.89    Thailand 16.19 17.78 15.61 24.97 16.71
46 Jakkaphat Sookudom (จักรภัทร สุขอุดม) 14.34   16.90    Thailand 14.34 16.11 15.40 19.19 20.91
47 Nathapat Chawawiwat (ณัฐพัชร์ ชววิวรรธน์) 14.71   17.11    Thailand 18.03 14.71 20.05 16.03 17.28
48 Phopphon Suwattee (ภพพนธ์ สุวัตถี) 15.44   17.11    Thailand 16.40 15.44 18.36 16.56 20.84
49 Wang Junwen (王俊文) 15.41   17.32    Malaysia 17.77 16.72 17.46 15.41 18.11
50 Monika Zimmermann 16.44   17.43    Germany 17.97 16.78 16.44 18.50 17.55
51 Amornchai Suksusut (อมรชัย สุขสุสุทธิ๋) 16.11   17.77    Thailand 16.11 18.52 19.75 17.96 16.83
52 Prin Kijviwattanakarn (ปริญ กิจวิวัฒนการ) 14.65   17.80    Thailand 19.27 22.09 14.65 18.25 15.88
53 Rattee Phisitphatchara 14.83   17.89    Thailand 19.59 17.50 19.91 16.58 14.83
54 Claudio Kevin 15.00   18.00    Indonesia DNF 15.96 15.00 18.34 19.69
55 Paolo Jose Panganiban 15.61   18.08    Philippines 19.56 20.84 18.02 15.61 16.65
56 Wasan Surachai 15.21   18.29    Thailand 15.21 17.90 20.50 20.11 16.86
57 Tanai Chaikraveephand (ธนัย ชัยกระวีพันธ์) 15.50   18.50    Thailand 17.59 18.13 15.50 19.77 21.09
58 Nattanon Pornchaisakuldee 16.81   18.55    Thailand 17.80 16.81 20.03 17.83 21.56
59 Masayuki Akimoto (秋元正行) 17.00   18.58    Japan 17.36 17.00 20.22 21.16 18.16
60 Muhammad Iril Khairul Anam 15.38   18.61    Indonesia 19.15 17.84 18.84 19.72 15.38
61 Janilo Ocampo 17.58   18.79    Philippines 17.65 17.58 21.34 18.56 20.15
62 Sirapat Aunkaew 17.75   18.90    Thailand 19.00 20.16 17.75 18.66 19.03
63 Teera Tareesuchevakul (ธีรา ธารีสุชีวกุล) 16.93   18.97    Thailand 20.66 18.86 18.41 19.65 16.93
64 Rachata Thongruay (รัชตะ ทองรวย) 17.81   19.47    Thailand 18.55 21.15 21.44 18.72 17.81
65 Parin Meparinya (ปรินทร์ เมปริญญา) 16.18   19.64    Thailand 17.90 22.11 16.18 19.31 21.71
66 Shusei Tabuchi (田渕柊星) 15.90   19.79    Japan 19.44 21.27 15.90 31.46 18.65
67 Arnaud van Galen 18.84   19.79    Netherlands 19.63 18.84 DNF 19.72 20.03
68 Puttawat Sanannarm (พุทธวัฒน์ สนั่นนาม) 15.72   19.82    Thailand 20.83 20.28 18.34 33.61 15.72
69 Noppawat Kumdee (ณพวัฒน์ คำดี) 15.71   20.35    Thailand 18.71 20.80 21.55 25.21 15.71
70 Tawanporn Laovanichvit (ธวัลพร เหล่าวณิชย์วิทย์) 17.84   20.62    Thailand 22.11 19.71 20.59 17.84 21.56
71 Patinya Prapasinsap 19.59   20.68    Thailand 20.83 20.80 20.41 26.83 19.59
72 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) 15.83   20.74    Thailand 15.83 21.25 23.80 21.03 19.94
73 Nattasit Phaisalrittiwong (ณัฐสิทธิ์ ไพศาลฤทธิวงศ์) 18.66   20.77    Thailand 23.25 20.49 18.66 20.61 21.21
74 Peeranat Worasart 18.55   20.90    Thailand 22.50 DNF 20.96 18.55 19.25
75 Piyachat Jamsai (ปิยะฉัตร แจ่มใส) 19.05   21.21    Thailand 24.55 20.38 20.78 19.05 22.47
76 Ardnarong Lertsangsuwan (อาจณรงค์ เลิศแสงสุวรรณ) 19.55   21.53    Thailand 20.72 20.28 19.55 24.91 23.59
77 Pooripat Pattarasadtasaranee (ภูริภัทร์ ภัทรเศรษฐเศรณี) 20.50   22.24    Thailand 22.06 21.77 20.50 28.02 22.90
78 Narongsak Moradokpermpoon (ณรงค์ศักดิ์ มรดกเพิ่มพูล) 20.50   22.31    Thailand 22.18 20.50 22.97 24.58 21.77
79 Phanutach Preechawuttidet 19.90   22.40    Thailand 22.25 23.09 27.56 21.86 19.90
80 Lee Jia Yong (李伽榮) 19.15   22.46    Malaysia 22.43 21.15 23.81 24.41 19.15
81 Napat Jarureuangsri 19.69   22.58    Thailand 26.38 22.34 24.53 19.69 20.86
82 Nattharin Panyasakulwong 17.46   22.68    Thailand 23.41 24.65 22.08 22.56 17.46
83 Donovon Jose Panganiban 19.93   22.72    Philippines 23.41 24.88 23.06 21.68 19.93
84 Thanaporn Sichanugrist (ธนพร สิชฌนุกฤษฎ์) 18.90   22.93    Thailand 25.46 21.36 30.33 21.97 18.90
85 Han Wu (吳翰) 22.03   23.05    Taiwan 22.03 23.75 22.55 22.88 23.71
86 Jitsupat Rattanakangwanwong 15.75   23.35    Thailand 15.75 24.86 35.28 22.75 22.43
87 Wirawat Keypun (วีระวัฒน์ คลีพันธ์) 22.33   23.40    Thailand 23.30 24.11 22.33 27.80 22.80
88 Poom Chitnuchtaranon 22.05   23.48    Thailand 24.71 27.13 23.52 22.22 22.05
89 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 19.31   23.75    Japan 19.31 23.00 26.41 27.06 21.83
90 Chatree Malarak (ชาตรี มาลารักษ์) 20.30   25.02    Thailand 28.41 23.93 20.30 28.46 22.72
91 Pitsanu Mukdaprakorn (พิษณุ มุกดาประกร) 20.71   25.04    Thailand 29.53 20.71 23.66 32.71 21.94
92 Wanchalerm Peerapattanapoom 21.97   25.04    Thailand 22.68 26.93 21.97 29.66 25.52
93 Chalotorn Hatthapornsawan 21.83   25.10    Thailand 27.71 21.83 24.13 24.96 26.22
94 Tinnapop Suparjak (ติณณภพ สุภาจักร์) 24.27   25.45    Thailand 26.28 24.68 24.27 25.40 28.41
95 Suwanna Samankatiwat (สุวรรณณะ สมานคติวัฒน์) 18.52   25.86    Thailand 25.27 18.52 26.22 26.08 27.11
96 Jira Siangchin 19.90   27.13    Thailand 30.00 19.90 27.84 31.40 23.55
97 Natchanon Ploiplai (ณัฐชนน พลอยพลาย) 22.13   27.43    Thailand 25.43 31.34 22.13 32.91 25.53
98 Chatchawan Jaruwattanakun (ชัชวาลย์ จารุวัฒนกุล) 27.18   27.98    Thailand 28.18 31.25 27.18 28.36 27.41
99 Jinnawat Preedayant (จิณณวัตร ปรีดายันต์) 21.75   28.19    Thailand 21.75 29.13 29.65 25.80 29.91
100 Adul Maprasit 26.27   28.59    Thailand 26.27 26.94 27.84 31.00 31.96
101 Gun Sirimart (กันย์ ศืริมาตย์) 26.58   30.46    Thailand 27.71 36.30 29.38 26.58 34.28
102 Phawit Wongsarawit 26.36   30.51    Thailand 31.06 27.94 44.88 32.52 26.36
103 Maria Oey 26.53   30.59    Indonesia 29.25 26.53 45.91 33.65 28.88
104 Chatrtime Chatramornrat 22.53   32.82    Thailand 39.50 22.53 32.38 34.44 31.65
105 Arash Maslehatjoo (آرش مصلحت جو) 25.41   33.81    Iran 39.27 34.09 36.90 30.44 25.41
106 Nirut Wongsamanode (นิรุทธ์ วงศ์สมาโนตน์) 28.47   33.89    Thailand 32.53 37.88 31.25 28.47 39.19
107 Tanatorn Chowvanayotin (ธนธร เชาวนโยธิน) 30.58   36.72    Thailand 38.55 30.58 40.15 34.52 37.08
108 Benjamon Petchareanmongkol 32.58   38.28    Thailand 40.88 32.58 34.36 DNF 39.59
109 Anders Larsson 33.56   38.87    Sweden 38.09 37.05 33.56 41.47 43.47
110 Asbjørn Olling 34.50   38.88    Denmark 34.50 36.84 45.59 39.25 40.56
111 Adam Reduan Chin 43.77   48.29    Malaysia 43.77 48.52 50.30 46.05 52.72
112 Jirutkom Marovya (จิรัฐคม มารวย) 45.72   50.23    Thailand 49.09 45.72 1:02.00 47.13 54.47
113 Chatrtham Chatramornrat 43.28   50.69    Thailand 55.69 43.28 57.72 48.18 48.21
114 Kouichi Tabuchi (田渕幸一) 48.81   52.15    Japan 1:06.05 49.30 53.50 48.81 53.66
115 Akiko Tabuchi (田渕明子) 39.94   56.63    Japan 1:16.36 53.21 55.33 1:01.34 39.94
116 Kong Chai Chen 43.88   59.43    Malaysia 1:08.83 43.88 49.33 1:28.93 1:00.13
117 Svend Olling 1:21.13   1:46.09    Denmark 2:18.22 1:21.13 DNF 1:21.43 1:38.61
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 8.08   9.49    Australia 11.34 10.13 9.81 8.53 8.08
2 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 8.08   NR 9.82   AsR  Japan 10.38 11.16 10.38 8.08 8.69
3 Piti Pichedpan (ปิติ พิเชษฐพันธ์) 9.80   10.34   NR  Thailand 10.78 9.81 11.47 9.80 10.43
4 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 9.38   10.66    Thailand 10.86 11.69 9.38 10.86 10.27
5 Arifumi Fushimi (伏見有史) 10.78   11.54    Japan 11.50 10.78 11.93 12.47 11.19
6 Peerawich Hiranpaphakorn (พีรวิชญ์ พิรัญปภากร) 9.44   11.80    Thailand 14.11 11.46 13.68 10.27 9.44
7 Simon Lim (林少秋) 11.11   12.20    Philippines 11.11 14.75 13.06 12.36 11.19
8 Jonathan Tan Wei Xiat 10.56   12.25    Malaysia 12.81 11.72 10.56 14.15 12.21
9 Preeda Hongpimolmas (ปรีดา หงส์พิมลมาศ) 9.90   12.51    Thailand 13.28 9.90 31.11 11.44 12.81
10 Sinpei Araki (荒木慎平) 10.29   12.52    Japan 10.29 14.43 10.88 12.40 14.28
11 Heribertus Ariando 11.66   12.84    Indonesia 11.80 14.94 15.77 11.78 11.66
12 Suchakree Ladavarn (สุชาครีย์ ลดาวรรษ์) 11.46   12.86    Thailand 13.68 11.46 12.55 12.34 17.44
13 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 11.52   12.92    Thailand 11.52 13.30 13.74 13.93 11.71
14 Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 11.08   13.33    Thailand 11.08 15.21 11.84 15.40 12.93
15 Minghao Chen (陈铭豪) 11.15   13.41    China 11.65 11.15 15.81 16.08 12.78
16 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 12.86   13.47    Japan 12.86 15.36 13.63 13.21 13.56
17 Richard Jay S. Apagar 11.83   13.57    Philippines 15.81 15.13 12.71 12.88 11.83
18 Thapapol Dantrakul (ฐปพล ด่านตระกูล) 10.86   13.64    Thailand 10.86 13.91 13.41 13.61 15.66
19 Witsawachit Srisantia 10.69   13.69    Thailand 12.00 14.25 10.69 14.81 15.18
20 Azlysha Azmi 11.77   14.10    Malaysia 17.30 11.77 14.88 13.66 13.75
21 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 13.71   14.33    China 15.30 13.83 13.86 16.78 13.71
22 Nathapat Chawawiwat (ณัฐพัชร์ ชววิวรรธน์) 12.97   14.41    Thailand 18.88 13.58 14.47 15.19 12.97
23 Janitra Ezra Putra 12.09   14.57    Indonesia 16.11 14.06 12.09 15.41 14.25
24 Weragone Yimwilai (วีรากร ยิ้มวิลัย) 13.36   14.63    Thailand 14.03 14.59 15.28 16.44 13.36
25 Ron van Bruchem 13.34   14.64    Netherlands 14.84 14.56 13.34 14.53 19.93
26 Theethat Jaruwattanakun (ธีธัช จารุวัฒนกุล) 13.28   14.75    Thailand 13.28 15.36 13.47 15.41 16.05
27 Jakkaphat Sookudom (จักรภัทร สุขอุดม) 13.27   14.93    Thailand 14.13 13.27 14.63 16.02 DNF
28 Muhammad Jihan Khalilurrahman 12.30   15.07    Indonesia 16.86 12.52 12.30 16.08 16.61
29 Ekanat Meparinya (เอกณัฐ เมปริญญา) 12.69   15.20    Thailand 14.80 12.69 15.03 19.78 15.78
30 Robin Blöhm 13.41   15.30    Germany 16.08 18.84 15.15 13.41 14.66
31 Apidet Lothanakit (อภิเดช หล่อธนกิจ) 14.36   15.38    Thailand 16.90 14.65 14.36 16.22 15.27
32 Daniel Yeo Sian Leng 12.61   15.39    Malaysia 14.88 18.34 14.28 12.61 17.00
33 Juan Juli Andika Chandra 12.33   15.40    Indonesia 12.33 18.34 18.18 14.83 13.19
34 Worasil Bunpeam (วรศิลป์ บุญเปี่ยม) 12.86   15.46    Thailand 14.96 16.38 15.03 17.05 12.86
35 Michael 15.03   15.49    Indonesia 15.34 15.03 15.52 15.61 16.86
36 Bannawit Pimpanuwat (บรรณวิชญ์ พิมพานุวัตร) 13.52   15.57    Thailand 14.63 19.61 14.91 17.18 13.52
37 Riadi Arsandi 13.69   15.62    Indonesia 16.13 16.21 14.90 13.69 15.84
38 Paolo Jose Panganiban 13.84   15.63    Philippines 15.72 15.97 13.84 15.21 18.38
39 Sirapat Aunkaew 14.50   15.82    Thailand 15.06 14.50 16.72 16.44 15.96
40 Wachirawit Chatwiriyacharoen (วชิรวิทย์ ฉัตรวิริยะเจริญ) 14.30   15.86    Thailand 17.84 16.61 15.18 15.80 14.30
41 Worapat Charoensuk (วรปรัชญ์ เจริญสุข) 14.84   15.86    Thailand 16.65 14.84 15.40 15.65 16.52
42 Suppanut Nateeraitaiwa (ศุภณัฐ นทีรัยโทวะ) 13.65   16.03    Thailand 13.65 15.21 16.40 16.47 17.52
43 Supakit Nateeraitaiwa (ศุภกิตติ์ นทีรัยโทวะ) 9.34   16.07    Thailand 16.90 15.36 15.96 9.34 21.40
44 Monika Zimmermann 15.08   16.20    Germany 15.34 15.08 15.43 19.22 17.84
45 Prin Kijviwattanakarn (ปริญ กิจวิวัฒนการ) 14.84   16.33    Thailand 15.66 17.83 17.21 16.13 14.84
46 Rattee Phisitphatchara 15.61   16.53    Thailand 17.69 16.27 15.61 20.11 15.63
47 Abel Brata 12.33   16.54    Indonesia 12.33 16.44 17.59 15.59 18.19
48 Amornchai Suksusut (อมรชัย สุขสุสุทธิ๋) 15.61   16.56    Thailand 16.81 15.61 16.65 16.22 17.53
49 Wang Junwen (王俊文) 16.43   17.21    Malaysia 16.81 19.40 17.86 16.43 16.97
50 Apichai Boonnuam (อภิชัย บุญน่วม) 13.31   17.28    Thailand 17.61 17.59 13.31 16.65 27.16
51 Tanai Chaikraveephand (ธนัย ชัยกระวีพันธ์) 14.75   17.45    Thailand 14.75 21.15 16.21 15.00 27.94
52 Phoochit Roonooy (ภูชิสส์ รุ่นอ๋อย) 16.81   17.78    Thailand 19.28 17.25 18.77 16.81 17.33
53 Anukun Supcharoenkun (อนุกูล ทรัพย์เจริญกุล) 15.65   17.79    Thailand 19.02 17.63 28.28 15.65 16.72
54 Chanvit Rodpao (ชาญวิทย์ รอดเภา) 15.13   17.81    Thailand 20.22 18.43 16.43 18.58 15.13
55 Janilo Ocampo 15.00   17.84    Philippines 18.84 15.00 18.11 18.27 17.15
56 Phopphon Suwattee (ภพพนธ์ สุวัตถี) 13.58   18.41    Thailand 19.80 16.38 20.05 13.58 19.05
57 Masayuki Akimoto (秋元正行) 17.81   18.48    Japan 18.52 22.30 19.05 17.81 17.86
58 Claudio Kevin 16.19   18.51    Indonesia 17.33 18.69 19.52 16.19 21.11
59 Muhammad Iril Khairul Anam 16.31   19.20    Indonesia 22.43 16.31 16.75 18.69 22.15
60 Teera Tareesuchevakul (ธีรา ธารีสุชีวกุล) 17.33   19.42    Thailand 24.72 17.33 18.90 18.03 21.33
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 9.25   9.43    Australia 13.22 9.25 9.58 9.27 9.44
2 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 9.22   10.98    Japan 9.22 10.52 14.15 10.28 12.15
3 Arifumi Fushimi (伏見有史) 10.16   11.19    Japan 10.22 11.33 13.13 12.02 10.16
4 Piti Pichedpan (ปิติ พิเชษฐพันธ์) 10.11   11.30    Thailand 10.11 11.40 11.78 DNF 10.71
5 Peerawich Hiranpaphakorn (พีรวิชญ์ พิรัญปภากร) 10.19   11.57    Thailand 13.11 11.58 10.19 11.80 11.33
6 Heribertus Ariando 11.13   12.21   NR  Indonesia 12.30 11.13 12.65 11.68 14.68
7 Suchakree Ladavarn (สุชาครีย์ ลดาวรรษ์) 10.21   12.27    Thailand 11.15 11.81 10.21 DNF 13.84
8 Minghao Chen (陈铭豪) 11.27   12.44    China 11.27 12.93 13.00 13.55 11.40
9 Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 11.02   12.51    Thailand 11.53 13.40 11.02 13.59 12.61
10 Simon Lim (林少秋) 12.03   12.51    Philippines 13.08 12.33 12.03 12.11 13.08
11 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 9.15   12.67    Thailand 9.15 13.80 14.19 10.02 14.84
12 Jonathan Tan Wei Xiat 9.68   12.69    Malaysia 12.80 11.50 14.19 13.77 9.68
13 Sinpei Araki (荒木慎平) 10.38   13.15    Japan 10.38 11.65 15.22 13.71 14.09
14 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 10.58   13.27    Japan 12.97 15.22 11.61 15.63 10.58
15 Preeda Hongpimolmas (ปรีดา หงส์พิมลมาศ) 12.16   14.81    Thailand 15.30 12.16 13.80 15.33 15.97
16 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 11.83   14.88    Thailand 11.83 17.52 32.18 12.71 14.41
  2x2x2 Cube   Qualification round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Teera Tareesuchevakul (ธีรา ธารีสุชีวกุล) 5.90   7.42    Thailand 6.93 5.90 11.52 6.63 8.69
2 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) 5.83   7.49    Thailand 6.66 6.06 9.75 5.83 18.41
3 Ardnarong Lertsangsuwan (อาจณรงค์ เลิศแสงสุวรรณ) 6.25   7.52    Thailand 9.72 6.58 13.25 6.27 6.25
4 Worapat Charoensuk (วรปรัชญ์ เจริญสุข) 5.22   7.69    Thailand 5.22 6.53 8.59 DNF 7.94
5 Narongsak Moradokpermpoon (ณรงค์ศักดิ์ มรดกเพิ่มพูล) 4.19   7.74    Thailand 4.19 8.97 11.25 7.97 6.27
6 Napat Jarureuangsri 6.97   7.76    Thailand 7.50 7.19 6.97 8.58 9.58
7 Jakkaphat Sookudom (จักรภัทร สุขอุดม) 6.47   8.31    Thailand 6.72 7.69 10.52 10.91 6.47
8 Amornchai Suksusut (อมรชัย สุขสุสุทธิ๋) 7.63   8.35    Thailand 9.53 7.71 18.86 7.63 7.81
9 Pooripat Pattarasadtasaranee (ภูริภัทร์ ภัทรเศรษฐเศรณี) 7.81   10.96    Thailand DNF 12.61 9.06 11.21 7.81
10 Phongnarin Anantariyavech 7.41   11.00    Thailand 7.41 9.31 11.52 12.18 DNF
11 Nattharin Panyasakulwong 8.86   11.39    Thailand 10.59 28.38 10.69 8.86 12.88
12 Peeranat Worasart 10.13   11.92    Thailand 12.86 10.69 13.50 10.13 12.21
13 Adul Maprasit 13.03   13.50    Thailand DNF 13.03 13.34 13.90 13.25
14 Tanakon Aranyakasemsuk 12.41   14.72    Thailand 12.41 20.00 14.06 13.16 16.94
15 Patinya Prapasinsap 13.93   14.91    Thailand 14.55 13.93 15.06 DNF 15.11
16 Nara Mahannop (นรา มหรรณพ) 10.27   20.01    Thailand 12.06 22.44 25.52 DNF 10.27
17 Gun Sirimart (กันย์ ศืริมาตย์) 9.56   26.85    Thailand 31.36 31.40 17.78 9.56 DNF
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 3.28   3.82    Thailand 5.13 3.46 4.21 3.78 3.28
2 Peerawich Hiranpaphakorn (พีรวิชญ์ พิรัญปภากร) 3.33   3.85    Thailand 4.63 3.33 3.90 3.61 4.03
3 Feliks Zemdegs 2.69   3.91    Australia 3.81 4.55 3.38 5.93 2.69
4 Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 4.03   4.73    Thailand 4.84 7.02 4.03 4.33 5.02
5 Arifumi Fushimi (伏見有史) 3.77   4.84    Japan 5.03 3.77 13.02 5.18 4.31
6 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 3.59   4.87    Japan 3.93 5.77 3.59 6.03 4.91
7 Heribertus Ariando 3.02   4.99    Indonesia 5.58 3.97 3.02 5.41 7.27
8 Wachirawit Chatwiriyacharoen (วชิรวิทย์ ฉัตรวิริยะเจริญ) 4.33   5.32    Thailand 6.61 4.33 4.94 7.09 4.41
9 Jonathan Tan Wei Xiat 4.36   5.45    Malaysia 6.22 4.43 5.69 8.99 4.36
10 Richard Jay S. Apagar 4.90   5.52    Philippines 4.90 5.58 5.66 5.31 6.30
11 Witsawachit Srisantia 4.93   5.54    Thailand 8.08 6.16 5.15 4.93 5.30
12 Daniel Yeo Sian Leng 4.47   5.61    Malaysia 4.47 7.15 5.43 5.28 6.11
13 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 4.21   5.62    Thailand 5.52 7.72 4.21 5.31 6.02
14 Piti Pichedpan (ปิติ พิเชษฐพันธ์) 4.58   5.85    Thailand 4.58 6.33 4.78 6.56 6.44
15 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 5.19   5.85    China 5.90 5.19 6.21 5.63 6.03
16 Bannawit Pimpanuwat (บรรณวิชญ์ พิมพานุวัตร) 5.65   6.03    Thailand 6.15 6.97 5.65 5.97 5.97
17 Riadi Arsandi 5.21   6.16    Indonesia 5.21 5.84 5.83 7.06 6.81
18 Prin Kijviwattanakarn (ปริญ กิจวิวัฒนการ) 4.47   6.30    Thailand 8.44 6.69 5.13 7.09 4.47
19 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 5.28   6.35    Japan 5.28 5.97 7.58 6.36 6.71
20 Worasil Bunpeam (วรศิลป์ บุญเปี่ยม) 5.90   6.36    Thailand 6.13 8.08 5.90 6.55 6.41
21 Worapat Charoensuk (วรปรัชญ์ เจริญสุข) 5.05   6.39    Thailand 7.83 5.05 5.47 18.28 5.88
22 Apidet Lothanakit (อภิเดช หล่อธนกิจ) 4.43   6.41    Thailand 7.75 4.43 5.19 6.28 7.86
23 Ardnarong Lertsangsuwan (อาจณรงค์ เลิศแสงสุวรรณ) 5.43   6.45    Thailand 7.02 5.43 6.83 7.43 5.50
24 Nathapat Chawawiwat (ณัฐพัชร์ ชววิวรรธน์) 4.38   6.57    Thailand 4.38 6.09 6.90 8.34 6.72
25 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) 5.05   6.60    Thailand 6.09 7.46 7.11 6.59 5.05
26 Muhammad Jihan Khalilurrahman 2.55   NR 6.61    Indonesia 8.27 5.91 12.66 2.55 5.66
27 Juan Juli Andika Chandra 5.80   6.63    Indonesia 5.80 6.68 6.63 6.84 6.59
28 Robin Blöhm 6.15   6.70    Germany 11.15 6.31 7.53 6.15 6.25
29 Phoochit Roonooy (ภูชิสส์ รุ่นอ๋อย) 6.28   6.71    Thailand 7.03 6.28 6.43 6.66 8.09
30 Sinpei Araki (荒木慎平) 5.18   6.72    Japan 5.18 6.09 7.30 10.97 6.78
31 Theethat Jaruwattanakun (ธีธัช จารุวัฒนกุล) 5.66   6.72    Thailand 5.66 19.03 5.78 8.53 5.84
32 Sirapat Aunkaew 5.80   6.77    Thailand 5.80 7.18 6.43 6.71 8.06
33 Simon Lim (林少秋) 5.83   6.92    Philippines 8.13 7.38 5.83 6.09 7.30
34 Janitra Ezra Putra 3.33   6.94    Indonesia 6.30 8.40 3.33 9.08 6.11
35 Weragone Yimwilai (วีรากร ยิ้มวิลัย) 5.75   7.06    Thailand 7.78 7.16 5.75 6.68 7.33
36 Jira Siangchin 5.88   7.07    Thailand 9.94 8.00 6.08 7.13 5.88
37 Tanai Chaikraveephand (ธนัย ชัยกระวีพันธ์) 6.38   7.25    Thailand 8.22 DNF 6.38 6.94 6.58
38 Ron van Bruchem 6.55   7.32    Netherlands 7.38 6.55 7.61 9.34 6.96
39 Teera Tareesuchevakul (ธีรา ธารีสุชีวกุล) 5.40   7.35    Thailand 8.16 5.91 5.40 8.78 7.97
40 Suppanut Nateeraitaiwa (ศุภณัฐ นทีรัยโทวะ) 6.83   7.36    Thailand 10.05 6.83 7.56 6.83 7.69
41 Amornchai Suksusut (อมรชัย สุขสุสุทธิ๋) 3.43   7.46    Thailand 10.61 3.43 5.97 7.97 8.43
42 Wang Junwen (王俊文) 5.63   7.48    Malaysia 7.08 8.36 7.56 7.81 5.63
43 Piyachat Jamsai (ปิยะฉัตร แจ่มใส) 6.18   7.49    Thailand 7.09 7.71 6.18 7.66 11.61
44 Jakkaphat Sookudom (จักรภัทร สุขอุดม) 6.30   7.51    Thailand 9.83 7.27 6.30 8.78 6.48
45 Anukun Supcharoenkun (อนุกูล ทรัพย์เจริญกุล) 6.43   7.59    Thailand 6.63 8.25 7.90 DNF 6.43
46 Puttawat Sanannarm (พุทธวัฒน์ สนั่นนาม) 7.15   7.60    Thailand 8.05 7.15 7.27 7.47 10.21
47 Narongsak Moradokpermpoon (ณรงค์ศักดิ์ มรดกเพิ่มพูล) 5.11   7.62    Thailand 9.06 5.11 7.30 7.15 8.41
48 Ekanat Meparinya (เอกณัฐ เมปริญญา) 6.06   7.65    Thailand 6.06 13.55 6.78 8.09 8.08
49 Han Wu (吳翰) 6.38   7.75    Taiwan 7.50 6.38 7.41 8.34 10.00
50 Apichai Boonnuam (อภิชัย บุญน่วม) 5.88   7.78    Thailand 5.88 7.84 6.83 9.83 8.66
51 Supakit Nateeraitaiwa (ศุภกิตติ์ นทีรัยโทวะ) 5.18   7.79    Thailand 5.18 6.93 DNF 8.12 8.31
52 Shusei Tabuchi (田渕柊星) 4.21   7.94    Japan 6.21 4.21 8.58 10.33 9.02
53 Janilo Ocampo 6.94   8.01    Philippines 8.00 6.94 7.40 13.38 8.63
54 Abel Brata 7.18   8.01    Indonesia 8.05 8.78 8.77 7.18 7.21
55 Rachata Thongruay (รัชตะ ทองรวย) 4.84   8.02    Thailand 7.81 4.84 11.13 8.55 7.71
56 Michael 7.88   8.37    Indonesia 8.21 7.88 7.96 8.94 9.78
57 Lee Jia Yong (李伽榮) 7.31   8.46    Malaysia 7.31 7.83 7.78 9.77 11.41
58 Arnaud van Galen 7.40   8.50    Netherlands 8.84 7.61 9.06 7.40 DNF
59 Monika Zimmermann 7.65   8.77    Germany 10.19 7.65 8.43 8.66 9.23
60 Napat Jarureuangsri 4.06   8.92    Thailand 8.52 4.06 10.22 10.18 8.05
61 Nattanon Pornchaisakuldee 7.43   9.07    Thailand 11.88 9.59 8.61 9.02 7.43
62 Wuttiwat Sritanisarakorn (วุฒิวัฒน์ ศรีฐานิศรากร) 7.84   9.11    Thailand 10.25 7.84 8.53 8.56 10.30
63 Suchakree Ladavarn (สุชาครีย์ ลดาวรรษ์) 4.66   9.28    Thailand 4.66 5.11 DNF 5.72 17.02
64 Donovon Jose Panganiban 8.47   9.45    Philippines 8.69 11.28 8.83 10.83 8.47
65 Muhammad Iril Khairul Anam 5.69   9.76    Indonesia 13.78 5.69 10.30 11.36 7.61
66 Peeranat Worasart 7.50   9.96    Thailand 14.09 7.50 12.55 8.69 8.65
67 Pooripat Pattarasadtasaranee (ภูริภัทร์ ภัทรเศรษฐเศรณี) 8.34   10.02    Thailand 8.34 9.93 10.36 9.78 10.86
68 Chanvit Rodpao (ชาญวิทย์ รอดเภา) 9.72   10.03    Thailand 12.16 10.38 9.72 9.75 9.97
69 Claudio Kevin 6.43   10.07    Indonesia 6.43 12.59 8.83 14.84 8.80
70 Nattasit Phaisalrittiwong (ณัฐสิทธิ์ ไพศาลฤทธิวงศ์) 6.40   10.18    Thailand 13.13 8.88 14.09 8.52 6.40
71 Chalotorn Hatthapornsawan 8.27   10.20    Thailand 17.05 10.34 10.22 10.03 8.27
72 Arash Maslehatjoo (آرش مصلحت جو) 8.47   11.07    Iran 20.55 8.47 9.03 9.52 14.65
73 Chatchawan Jaruwattanakun (ชัชวาลย์ จารุวัฒนกุล) 9.28   11.48    Thailand 9.28 11.06 20.08 13.38 10.00
74 Natchanon Ploiplai (ณัฐชนน พลอยพลาย) 7.75   11.93    Thailand 14.18 9.47 12.77 13.56 7.75
75 Nattharin Panyasakulwong 9.93   11.93    Thailand 9.93 20.33 11.46 10.06 14.28
76 Adul Maprasit 10.78   12.81    Thailand 14.03 11.56 12.83 15.13 10.78
77 Chatrtime Chatramornrat 10.21   13.22    Thailand 11.66 10.21 17.02 12.34 15.66
78 Adam Reduan Chin 8.36   16.77    Malaysia 12.25 17.94 8.36 27.91 20.11
79 Anders Larsson 13.09   17.43    Sweden 13.09 30.43 15.93 20.93 15.43
80 Tanatorn Chowvanayotin (ธนธร เชาวนโยธิน) 3.44   19.52    Thailand 3.44 16.19 15.50 26.86 28.68
81 Kong Chai Chen 14.44   23.16    Malaysia 21.58 31.01 14.44 27.66 20.25
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.13   OcR 2.35   WR  Australia 1.13 1.83 3.13 2.09 3.66
2 Peerawich Hiranpaphakorn (พีรวิชญ์ พิรัญปภากร) 3.02   3.24   NR  Thailand 3.25 3.02 4.18 3.15 3.31
3 Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 1.97   NR 3.52    Thailand 1.97 2.36 4.36 DNF 3.83
4 Arifumi Fushimi (伏見有史) 2.13   3.57   NR  Japan 5.28 2.13 2.31 4.68 3.71
5 Heribertus Ariando 2.41   NR 3.71   NR  Indonesia 3.81 2.41 6.33 3.08 4.25
6 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 2.08   3.85    Thailand 2.08 2.63 4.27 4.65 5.31
7 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 2.25   4.11    Japan 3.58 2.25 4.63 5.22 4.13
8 Wachirawit Chatwiriyacharoen (วชิรวิทย์ ฉัตรวิริยะเจริญ) 2.19   4.24    Thailand 4.03 2.19 4.25 4.63 4.44
9 Piti Pichedpan (ปิติ พิเชษฐพันธ์) 2.55   4.48    Thailand 4.83 2.55 4.43 4.19 4.91
10 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 2.66   4.71    Thailand 2.66 4.43 5.19 5.40 4.52
11 Jonathan Tan Wei Xiat 2.83   4.73    Malaysia 2.83 5.25 4.55 7.93 4.40
12 Daniel Yeo Sian Leng 5.56   6.09    Malaysia 6.53 5.80 5.56 10.05 5.93
13 Richard Jay S. Apagar 3.36   6.11    Philippines 5.19 3.36 6.53 11.50 6.61
14 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 2.80   6.63    China 6.11 2.80 7.86 5.93 9.53
  4x4x4 Cube   Qualification round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Teera Tareesuchevakul (ธีรา ธารีสุชีวกุล) 1:28.02      Thailand 1:28.02 1:36.31
2 Apichai Boonnuam (อภิชัย บุญน่วม) 1:48.90      Thailand 1:48.90 1:49.22
3 Jakkaphat Sookudom (จักรภัทร สุขอุดม) 2:00.72      Thailand 2:03.81 2:00.72
4 Peeranat Worasart 2:10.30      Thailand 2:10.30 2:10.44
5 Napat Jarureuangsri 2:31.28      Thailand 2:31.56 2:31.28
6 Adul Maprasit 2:35.30      Thailand 2:35.30 DNF
7 Nara Mahannop (นรา มหรรณพ) DNF      Thailand DNF DNF
7 Natchanon Ploiplai (ณัฐชนน พลอยพลาย) DNF      Thailand DNF DNF
7 Nattasit Phaisalrittiwong (ณัฐสิทธิ์ ไพศาลฤทธิวงศ์) DNF      Thailand DNF DNF
  4x4x4 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 34.72   WR 43.66    Australia 34.72 38.68 46.03 52.22 46.27
2 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 49.47   51.25   NR  Thailand 56.94 50.43 51.72 49.47 51.61
3 Jonathan Tan Wei Xiat 45.69   51.96   NR  Malaysia 48.80 56.43 45.69 56.46 50.66
4 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 44.41   52.11    Japan DNF 55.27 44.41 49.86 51.19
5 Robin Blöhm 48.52   53.06    Germany 50.77 54.21 54.21 48.52 1:03.08
6 Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 47.05   54.45    Thailand 56.38 50.06 56.91 56.94 47.05
7 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 49.43   54.64    China 54.53 1:12.31 49.43 54.56 54.83
8 Simon Lim (林少秋) 53.43   54.92    Philippines 56.15 54.86 1:05.18 53.75 53.43
9 Piti Pichedpan (ปิติ พิเชษฐพันธ์) 46.21   56.57    Thailand 58.44 58.59 46.21 54.78 56.50
10 Azlysha Azmi 53.22   57.70    Malaysia 57.75 57.02 58.33 53.22 1:01.77
11 Juan Juli Andika Chandra 50.65   NR 58.38   NR  Indonesia 50.65 59.78 1:03.30 1:01.18 54.19
12 Janitra Ezra Putra 52.09   58.54    Indonesia 59.58 1:00.08 55.97 1:01.30 52.09
13 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 56.15   58.92    Thailand 1:18.86 58.21 56.15 1:02.05 56.50
14 Wachirawit Chatwiriyacharoen (วชิรวิทย์ ฉัตรวิริยะเจริญ) 46.72   1:01.28    Thailand 1:06.36 56.97 1:06.06 1:00.81 46.72
15 Nathapat Chawawiwat (ณัฐพัชร์ ชววิวรรธน์) 48.08   1:01.97    Thailand 1:17.50 1:05.44 48.08 55.72 1:04.75
16 Ron van Bruchem 55.53   1:02.50    Netherlands 1:15.05 55.53 1:00.09 58.28 1:09.13
17 Muhammad Jihan Khalilurrahman 1:00.02   1:02.65    Indonesia 1:01.75 DNF 1:00.02 1:00.47 1:05.72
18 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 55.53   1:03.78    Japan 1:08.68 1:07.34 55.53 1:05.46 58.53
19 Heribertus Ariando 55.46   1:04.26    Indonesia 55.46 1:09.78 1:05.52 57.47 1:18.72
20 Witsawachit Srisantia 1:02.80   1:09.12    Thailand 1:07.13 1:11.03 1:11.27 1:02.80 1:09.19
21 Worasil Bunpeam (วรศิลป์ บุญเปี่ยม) 1:10.27   1:11.15    Thailand 1:11.75 2:14.02 1:10.27 1:11.21 1:10.50
22 Paolo Jose Panganiban 55.19   1:11.22    Philippines 1:16.15 55.19 1:07.96 1:17.08 1:09.56
23 Michael 1:00.34   1:11.73    Indonesia 1:14.40 1:13.93 1:17.47 1:06.86 1:00.34
24 Arifumi Fushimi (伏見有史) 1:10.16   1:13.50    Japan 1:10.96 1:18.88 1:10.16 1:10.65 1:28.59
25 Phoochit Roonooy (ภูชิสส์ รุ่นอ๋อย) 1:10.80   1:13.60    Thailand 1:11.18 1:13.09 1:10.80 1:26.47 1:16.52
26 Weragone Yimwilai (วีรากร ยิ้มวิลัย) 1:05.08   1:14.01    Thailand 1:23.47 1:05.55 1:17.97 1:05.08 1:18.50
27 Apidet Lothanakit (อภิเดช หล่อธนกิจ) 1:09.47   1:15.86    Thailand 1:16.53 1:09.47 1:15.25 1:21.94 1:15.81
28 Riadi Arsandi 1:07.72   1:16.01    Indonesia 1:13.81 1:07.72 1:21.31 1:12.90 1:33.66
29 Arnaud van Galen 1:14.81   1:20.45    Netherlands 1:14.81 1:19.18 1:19.86 1:22.31 1:24.44
30 Han Wu (吳翰) 1:13.86   1:20.70    Taiwan 1:20.66 1:20.84 1:20.59 1:13.86 1:40.00
31 Richard Jay S. Apagar 1:09.56   1:23.30    Philippines 1:09.56 1:22.72 1:27.66 1:19.59 1:27.58
32 Muhammad Iril Khairul Anam 1:17.61   1:26.86    Indonesia 1:39.05 1:21.25 1:52.31 1:20.28 1:17.61
33 Donovon Jose Panganiban 1:21.47   1:32.36    Philippines 1:33.72 1:32.65 1:21.47 1:30.71 1:38.08
34 Lee Jia Yong (李伽榮) 1:20.69   1:35.00    Malaysia 1:20.69 1:32.69 1:35.21 1:37.09 1:46.66
35 Teera Tareesuchevakul (ธีรา ธารีสุชีวกุล) 1:23.28   1:36.72    Thailand 1:42.56 1:57.00 1:23.28 1:24.44 1:43.16
36 Shusei Tabuchi (田渕柊星) 1:30.58   1:37.14    Japan 1:30.58 1:44.06 1:35.44 1:37.72 1:38.25
37 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) 1:18.94   1:38.44    Thailand 1:18.94 1:38.97 1:43.78 1:32.58 1:57.55
38 Janilo Ocampo 1:18.25   1:38.63    Philippines 1:36.28 1:58.65 1:31.27 1:48.33 1:18.25
39 Thapapol Dantrakul (ฐปพล ด่านตระกูล) 1:30.72   1:44.74    Thailand 2:30.52 2:06.84 1:33.11 1:34.27 1:30.72
40 Abel Brata 1:29.96   1:44.93    Indonesia 2:10.84 1:44.44 1:29.96 1:48.44 1:41.90
41 Chanvit Rodpao (ชาญวิทย์ รอดเภา) 1:43.44   1:46.72    Thailand 1:47.83 2:24.69 1:43.44 1:47.38 1:44.94
42 Apichai Boonnuam (อภิชัย บุญน่วม) 1:37.69   1:48.34    Thailand 1:40.31 1:54.43 1:55.05 1:37.69 1:50.27
43 Piyachat Jamsai (ปิยะฉัตร แจ่มใส) 1:37.18   1:51.88    Thailand 2:04.91 1:44.83 1:45.91 2:09.18 1:37.18
44 Suppanut Nateeraitaiwa (ศุภณัฐ นทีรัยโทวะ) 1:43.96   1:52.34    Thailand 1:51.56 1:59.47 1:52.09 1:43.96 1:53.36
45 Jakkaphat Sookudom (จักรภัทร สุขอุดม) 1:49.86   1:57.70    Thailand 1:58.58 2:03.68 1:50.84 1:49.86 2:18.09
46 Peeranat Worasart 1:51.06   1:58.98    Thailand 1:54.00 1:51.06 2:09.30 2:15.86 1:53.63
47 Chalotorn Hatthapornsawan 1:38.02   1:59.75    Thailand 2:25.55 2:06.15 1:38.02 2:15.03 1:38.08
48 Wang Junwen (王俊文) 1:39.43   2:02.23    Malaysia 2:11.43 2:25.24 2:01.83 1:53.43 1:39.43
49 Claudio Kevin 1:16.09   2:02.24    Indonesia 2:08.19 1:51.30 1:16.09 DNF 2:07.22
50 Theethat Jaruwattanakun (ธีธัช จารุวัฒนกุล) 1:35.69   2:07.77    Thailand 1:35.69 DNF 1:48.69 1:52.68 2:41.93
51 Napat Jarureuangsri 2:13.72   2:19.39    Thailand 2:20.75 2:19.66 2:13.72 2:47.79 2:17.75
52 Patinya Prapasinsap 1:53.88   2:26.25    Thailand 2:52.97 2:34.91 1:53.88 1:59.19 2:44.65
53 Adul Maprasit 2:32.96   2:40.18    Thailand 2:32.96 2:37.06 2:45.18 2:38.31 DNF
54 Monika Zimmermann 56.68   DNF    Germany DNF DNF 56.68 DNF 1:02.91
55 Tinnapop Suparjak (ติณณภพ สุภาจักร์) 2:03.56   DNF    Thailand 2:10.66 2:03.56 DNF DNF DNS
56 Maria Oey DNF   DNF    Indonesia DNF DNF DNS DNS DNS
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 34.41   WR 41.71   OcR  Australia 43.43 53.34 42.97 34.41 38.72
2 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 41.36   46.29    Japan 46.06 49.96 42.86 41.36 50.53
3 Jonathan Tan Wei Xiat 45.77   52.39    Malaysia 45.77 47.56 56.71 1:02.05 52.91
4 Janitra Ezra Putra 50.00   NR 54.77   NR  Indonesia 56.96 1:06.58 56.06 51.30 50.00
5 Piti Pichedpan (ปิติ พิเชษฐพันธ์) 47.80   54.93    Thailand 59.80 1:01.52 47.80 56.90 48.09
6 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 48.69   55.87    Thailand 48.69 55.36 1:00.19 1:01.18 52.06
7 Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 55.36   57.22    Thailand 58.72 56.25 56.69 1:02.41 55.36
8 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 54.41   57.32    China 57.81 56.96 1:01.11 57.19 54.41
9 Robin Blöhm 52.08   58.94    Germany 1:06.33 52.75 52.08 1:05.59 58.47
10 Simon Lim (林少秋) 46.30   59.26    Philippines 46.30 1:05.38 52.33 1:07.21 1:00.06
11 Juan Juli Andika Chandra 53.55   1:00.26    Indonesia 1:04.90 1:01.30 53.55 1:01.97 57.50
12 Nathapat Chawawiwat (ณัฐพัชร์ ชววิวรรธน์) 54.18   1:04.00    Thailand 1:05.47 54.91 1:11.63 54.18 DNF
13 Wachirawit Chatwiriyacharoen (วชิรวิทย์ ฉัตรวิริยะเจริญ) 55.65   1:04.55    Thailand 56.91 55.65 1:13.56 1:03.18 DNF
14 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 52.68   1:06.80    Thailand 1:05.77 1:02.53 1:12.11 52.68 1:13.30
15 Azlysha Azmi 1:01.44   1:10.21    Malaysia 1:12.72 1:12.16 1:23.30 1:01.44 1:05.75
  5x5x5 Cube   Qualification round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) 2:49.52      Thailand 2:49.52 3:04.90
2 Napat Jarureuangsri 3:43.78      Thailand DNF 3:43.78
3 Weragone Yimwilai (วีรากร ยิ้มวิลัย) DNF      Thailand DNF DNF
  5x5x5 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:03.38   1:12.28    Australia 1:13.36 1:03.38 1:12.08 1:11.41 1:14.77
2 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 1:26.09   1:32.74    Japan 1:42.59 1:31.58 1:26.09 1:34.94 1:31.71
3 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 1:24.36   1:33.28   NR  Thailand 1:43.83 1:24.36 1:26.28 1:34.31 1:39.25
4 Juan Juli Andika Chandra 1:27.91   NR 1:33.42   NR  Indonesia 1:27.91 1:42.15 1:36.90 1:30.59 1:32.77
5 Piti Pichedpan (ปิติ พิเชษฐพันธ์) 1:25.06   1:33.46    Thailand 1:43.88 1:39.30 1:35.06 1:26.03 1:25.06
6 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 1:33.59   1:39.73    China 1:47.08 1:44.97 1:33.59 1:36.22 1:38.00
7 Simon Lim (林少秋) 1:30.25   1:43.93    Philippines 1:48.30 1:37.44 1:30.25 1:46.05 1:56.30
8 Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 1:43.11   1:49.94    Thailand 1:57.00 1:43.19 1:56.81 1:49.83 1:43.11
9 Jonathan Tan Wei Xiat 1:34.59   1:51.22    Malaysia 2:01.41 1:47.08 1:34.59 2:07.38 1:45.16
10 Robin Blöhm 1:45.84   1:52.20    Germany 2:10.53 1:55.36 1:45.84 1:52.15 1:49.08
11 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 1:47.94   1:53.36    Thailand 2:05.86 1:49.75 1:47.94 1:58.11 1:52.21
12 Ron van Bruchem 1:50.02   1:55.70    Netherlands 2:08.63 2:02.05 1:53.38 1:50.02 1:51.66
13 Janitra Ezra Putra 1:30.58   1:58.52    Indonesia 2:07.18 1:58.13 1:30.58 1:50.25 DNF
14 Azlysha Azmi 1:50.83   1:59.02    Malaysia 2:03.33 DNF 1:50.83 1:58.88 1:54.86
15 Muhammad Jihan Khalilurrahman 1:46.21   1:59.51    Indonesia 2:05.50 1:46.21 2:03.33 2:07.30 1:49.71
16 Nathapat Chawawiwat (ณัฐพัชร์ ชววิวรรธน์) 1:48.15   2:00.98    Thailand 2:06.46 2:12.53 1:59.78 1:56.69 1:48.15
17 Michael 1:59.00   2:03.21    Indonesia DNF 1:59.00 2:08.08 2:00.40 2:01.15
18 Richard Jay S. Apagar 1:45.06   2:03.52    Philippines 2:17.65 1:45.06 1:53.43 2:14.88 2:02.25
19 Arnaud van Galen 2:00.21   2:12.78    Netherlands 2:31.56 2:00.21 2:16.41 2:05.34 2:16.59
20 Worasil Bunpeam (วรศิลป์ บุญเปี่ยม) 2:02.44   2:13.27    Thailand 2:06.81 3:11.75 2:02.44 2:04.41 2:28.59
21 Paolo Jose Panganiban 2:07.80   2:13.52    Philippines 2:15.80 2:07.80 2:10.81 2:13.94 2:49.97
22 Muhammad Iril Khairul Anam 2:12.27   2:19.60    Indonesia 2:26.27 2:18.94 2:13.58 2:12.27 2:38.13
23 Han Wu (吳翰) 2:21.63   2:32.47    Taiwan 2:32.84 2:21.63 2:38.16 2:43.11 2:26.40
24 Riadi Arsandi 2:37.05   2:42.33    Indonesia 2:48.02 2:39.13 2:37.05 2:41.68 2:46.19
25 Lee Jia Yong (李伽榮) 2:32.30   2:45.60    Malaysia 2:39.71 2:54.41 3:01.38 2:32.30 2:42.68
26 Monika Zimmermann 2:24.75   2:46.31    Germany 2:58.63 2:24.75 2:41.28 2:51.72 2:45.93
27 Arifumi Fushimi (伏見有史) 2:35.53   2:49.19    Japan 2:59.27 2:35.53 2:48.08 3:33.11 2:40.22
28 Donovon Jose Panganiban 2:35.90   2:51.04    Philippines 2:59.27 2:57.88 2:35.90 2:50.03 2:45.21
29 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) 2:33.25   2:51.09    Thailand 3:17.02 3:36.18 2:35.72 2:40.52 2:33.25
30 Piyachat Jamsai (ปิยะฉัตร แจ่มใส) 2:33.34   3:02.54    Thailand 2:44.03 2:50.81 DNF 3:32.78 2:33.34
31 Janilo Ocampo 2:45.38   3:20.29    Philippines 3:22.58 2:45.38 3:40.21 3:05.25 3:33.03
32 Napat Jarureuangsri 3:34.68   3:43.61    Thailand 3:46.93 DNF 3:45.30 3:38.61 3:34.68
33 Tinnapop Suparjak (ติณณภพ สุภาจักร์) 3:27.69   DNF    Thailand DNF 3:27.69 3:54.40 3:36.49 DNF
34 Chalotorn Hatthapornsawan 3:46.97   DNF    Thailand 4:07.68 3:46.97 DNF DNS DNS
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:06.52   1:15.00    Australia 1:11.13 1:26.75 1:10.44 1:06.52 1:23.43
2 Piti Pichedpan (ปิติ พิเชษฐพันธ์) 1:23.00   1:34.52    Thailand 1:36.86 1:23.00 1:34.80 1:39.93 1:31.90
3 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 1:25.02   1:34.97    Japan 1:36.84 1:41.38 1:25.02 1:29.66 1:38.40
4 Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 1:30.72   1:39.99    Thailand 1:30.72 1:42.94 1:39.66 1:37.36 1:44.25
5 Simon Lim (林少秋) 1:36.55   1:40.99    Philippines 1:43.84 1:36.55 1:38.05 1:41.27 1:43.65
6 Juan Juli Andika Chandra 1:32.78   1:42.03    Indonesia 1:32.78 1:44.56 1:42.80 1:38.72 1:51.15
7 Janitra Ezra Putra 1:36.15   1:42.11    Indonesia 1:41.69 1:36.15 1:43.78 1:40.86 1:44.72
8 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 1:31.97   1:42.76    Thailand 1:43.11 1:51.63 1:34.18 1:51.00 1:31.97
9 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 1:42.63   1:47.51    China 1:52.96 1:42.63 1:55.08 1:45.40 1:44.18
10 Robin Blöhm 1:43.47   1:49.22    Germany 1:43.47 1:47.52 2:00.66 1:55.88 1:44.27
11 Jonathan Tan Wei Xiat 1:42.34   1:52.30    Malaysia 1:54.16 2:03.93 1:53.21 1:42.34 1:49.53
12 Azlysha Azmi 1:45.08   1:53.31    Malaysia 1:49.11 2:07.08 1:45.08 1:59.86 1:50.96
13 Ron van Bruchem 1:51.66   1:58.23    Netherlands 1:51.66 1:57.59 2:03.55 2:02.18 1:54.91
14 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 1:52.88   1:59.65    Thailand 1:59.05 1:57.80 2:02.11 1:52.88 2:04.18
15 Muhammad Jihan Khalilurrahman 1:58.31   2:09.00    Indonesia 2:06.19 1:58.31 2:11.58 2:09.46 2:11.34
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2:36.19   2:46.58    Australia 2:36.19 3:02.88 2:40.68
2 Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 3:07.75   3:09.90   NR  Thailand 3:10.53 3:11.43 3:07.75
3 Simon Lim (林少秋) 3:07.09   NR 3:19.99   NR  Philippines 3:07.09 3:18.34 3:34.55
4 Janitra Ezra Putra 3:12.08   NR 3:43.12   NR  Indonesia 4:26.58 3:12.08 3:30.71
5 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 3:40.68   3:45.10    China 3:45.16 3:40.68 3:49.46
6 Juan Juli Andika Chandra 3:40.63   3:48.78    Indonesia 3:40.63 3:49.43 3:56.27
7 Azlysha Azmi 4:00.09   NR 4:06.93   NR  Malaysia 4:00.55 4:20.16 4:00.09
8 Arnaud van Galen 4:26.18   4:30.67    Netherlands 4:26.18 4:32.69 4:33.13
9 Piyachat Jamsai (ปิยะฉัตร แจ่มใส) 4:48.21   4:59.00    Thailand 4:50.90 4:48.21 5:17.88
10 Ron van Bruchem 4:45.55   4:59.80    Netherlands 4:56.59 4:45.55 5:17.27
11 Nathapat Chawawiwat (ณัฐพัชร์ ชววิวรรธน์) 4:11.05   DNF    Thailand 4:11.05 DNF 5:16.47
12 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 5:34.09      Thailand 5:34.09
13 Lee Jia Yong (李伽榮) 6:04.81      Malaysia 6:04.81
14 Janilo Ocampo DNF      Philippines DNF
14 Han Wu (吳翰) DNF      Taiwan DNF
  7x7x7 Cube   Qualification round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) DNF      Thailand DNF DNF
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 3:57.53   OcR 4:05.35   OcR  Australia 3:58.61 3:57.53 4:19.90
2 Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 4:54.84   5:13.72    Thailand 4:54.84 5:26.63 5:19.68
3 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 4:53.28   5:16.72    China 5:17.80 5:39.08 4:53.28
4 Michael 5:21.00   NR 5:32.51   NR  Indonesia 5:53.47 5:23.06 5:21.00
5 Simon Lim (林少秋) 4:41.72   NR 5:32.84    Philippines 5:48.16 6:08.63 4:41.72
6 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 5:22.80   5:37.71    Thailand 5:22.80 5:39.56 5:50.78
7 Juan Juli Andika Chandra 5:30.25   5:42.85    Indonesia 5:46.86 5:30.25 5:51.43
8 Janitra Ezra Putra 5:45.68   5:52.39    Indonesia 5:47.22 6:04.28 5:45.68
9 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 6:08.83   6:30.52    Japan 6:40.96 6:41.78 6:08.83
10 Nathapat Chawawiwat (ณัฐพัชร์ ชววิวรรธน์) 6:13.46   6:45.13    Thailand 6:13.46 7:07.11 6:54.81
11 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 6:28.05   6:53.47    Thailand 6:28.05 6:44.33 7:28.03
12 Azlysha Azmi 6:49.33   7:05.87    Malaysia 7:19.15 7:09.13 6:49.33
13 Han Wu (吳翰) DNF      Taiwan DNF
13 Jonathan Tan Wei Xiat DNF      Malaysia DNF
13 Arnaud van Galen DNF      Netherlands DNF
13 Ron van Bruchem DNF      Netherlands DNF
13 Janilo Ocampo DNF      Philippines DNF
13 Piyachat Jamsai (ปิยะฉัตร แจ่มใส) DNF      Thailand DNF
13 Lee Jia Yong (李伽榮) DNF      Malaysia DNF
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Preeda Hongpimolmas (ปรีดา หงส์พิมลมาศ) 42.84   NR 46.64   NR  Thailand 50.88 46.19 42.84
2 Muhammad Iril Khairul Anam 50.66   DNF    Indonesia 1:19.40 50.66 DNF
3 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 1:10.61   DNF    Japan 1:10.61 DNF 1:53.77
4 Feliks Zemdegs 1:13.06   DNF    Australia 1:13.06 1:23.43 DNF
5 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 1:48.25   2:27.43    China 1:48.25 2:39.96 2:54.08
6 Jonathan Tan Wei Xiat 2:12.58   DNF    Malaysia 2:12.58 DNF DNF
7 Riadi Arsandi 2:48.02   DNF    Indonesia DNF DNF 2:48.02
8 Masayuki Akimoto (秋元正行) 2:53.71   DNF    Japan DNF DNF 2:53.71
9 Monika Zimmermann 2:59.93   DNF    Germany DNF 2:59.93 DNF
10 Juan Juli Andika Chandra 2:59.96   DNF    Indonesia DNF 2:59.96 3:36.33
11 Shusei Tabuchi (田渕柊星) 3:24.93   DNF    Japan DNF 4:04.33 3:24.93
12 Michael 3:30.18   DNF    Indonesia DNF 3:30.18 3:57.88
13 Worasil Bunpeam (วรศิลป์ บุญเปี่ยม) 4:14.31   DNF    Thailand 4:14.31 DNF DNF
14 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 4:15.56   DNF    Japan DNF 4:15.56 5:25.21
15 Apichai Boonnuam (อภิชัย บุญน่วม) 4:21.97   DNF    Thailand DNF 4:21.97 DNF
16 Chinnaboot Sangdara (ชินบุตร แสงดารา) 4:39.94   DNF    Thailand 4:58.77 4:39.94 DNF
17 Arnaud van Galen 4:49.72   DNF    Netherlands 5:12.81 4:49.72 DNF
18 Piyachat Jamsai (ปิยะฉัตร แจ่มใส) DNF   DNF    Thailand DNF DNF DNF
18 Simon Lim (林少秋) DNF   DNF    Philippines DNF DNF DNF
18 Wachirawit Chatwiriyacharoen (วชิรวิทย์ ฉัตรวิริยะเจริญ) DNF   DNF    Thailand DNF DNF DNF
18 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) DNF   DNF    Thailand DNF DNF DNF
18 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) DNF   DNF    Thailand DNF DNF DNF
18 Lee Jia Yong (李伽榮) DNF   DNF    Malaysia DNF DNF DNF
18 Sinpei Araki (荒木慎平) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
18 Suppanut Nateeraitaiwa (ศุภณัฐ นทีรัยโทวะ) DNF   DNF    Thailand DNF DNF DNF
18 Muhammad Jihan Khalilurrahman DNF   DNF    Indonesia DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Preeda Hongpimolmas (ปรีดา หงส์พิมลมาศ) 48.43   DNF    Thailand DNF 48.43 DNF
2 Muhammad Iril Khairul Anam 52.44   DNF    Indonesia DNF 1:21.11 52.44
3 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 1:39.21   DNF    China 1:39.21 DNF DNF
4 Masayuki Akimoto (秋元正行) 1:44.61   DNF    Japan 1:44.61 DNF DNF
5 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 2:00.97   DNF    Japan DNF 2:01.21 2:00.97
6 Riadi Arsandi 2:31.09   DNF    Indonesia DNF DNF 2:31.09
7 Michael 3:47.65   DNF    Indonesia 3:47.65 DNF DNF
8 Apichai Boonnuam (อภิชัย บุญน่วม) 3:51.84   DNF    Thailand DNF DNF 3:51.84
9 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 4:20.47   DNF    Japan DNF 4:20.47 4:42.91
10 Shusei Tabuchi (田渕柊星) 5:09.58   DNF    Japan DNF DNF 5:09.58
11 Monika Zimmermann DNF   DNF    Germany DNF DNF DNF
11 Juan Juli Andika Chandra DNF   DNF    Indonesia DNF DNF DNF
11 Jonathan Tan Wei Xiat DNF   DNF    Malaysia DNF DNF DNF
11 Worasil Bunpeam (วรศิลป์ บุญเปี่ยม) DNF   DNF    Thailand DNF DNF DNF
11 Feliks Zemdegs DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 32   OcR    Australia 32
1 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 32      Japan 32
3 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 34      Japan 34
4 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 35      China 35
5 Arnaud van Galen 36      Netherlands 36
5 Heribertus Ariando 36      Indonesia 36
7 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 37      Thailand 37
8 Juan Juli Andika Chandra 39      Indonesia 39
9 Simon Lim (林少秋) 40   NR    Philippines 40
9 Riadi Arsandi 40      Indonesia 40
9 Han Wu (吳翰) 40      Taiwan 40
12 Abel Brata 44      Indonesia 44
13 Wachirawit Chatwiriyacharoen (วชิรวิทย์ ฉัตรวิริยะเจริญ) 47      Thailand 47
14 Janitra Ezra Putra 48      Indonesia 48
14 Sinpei Araki (荒木慎平) 48      Japan 48
16 Arifumi Fushimi (伏見有史) 52      Japan 52
17 Weragone Yimwilai (วีรากร ยิ้มวิลัย) 72      Thailand 72
18 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) DNF      Thailand DNF
18 Witsawachit Srisantia DNF      Thailand DNF
18 Jonathan Tan Wei Xiat DNF      Malaysia DNF
18 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) DNF      Japan DNF
18 Chonlathep Kitsinthopchai (ชลเทพ กิจสินธพชัย) DNF      Thailand DNF
18 Suchakree Ladavarn (สุชาครีย์ ลดาวรรษ์) DNF      Thailand DNF
18 Muhammad Iril Khairul Anam DNF      Indonesia DNF
18 Ron van Bruchem DNF      Netherlands DNF
18 Muhammad Jihan Khalilurrahman DNF      Indonesia DNF
  3x3x3 One-Handed   Qualification round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Amornchai Suksusut (อมรชัย สุขสุสุทธิ๋) 25.68      Thailand 25.68 27.44 26.97
2 Jakkaphat Sookudom (จักรภัทร สุขอุดม) 30.16      Thailand 38.80 31.41 30.16
3 Nathapat Chawawiwat (ณัฐพัชร์ ชววิวรรธน์) 31.80      Thailand 33.80 31.80 33.72
4 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) 33.28      Thailand 33.28 39.69 37.19
5 Ardnarong Lertsangsuwan (อาจณรงค์ เลิศแสงสุวรรณ) 36.28      Thailand 36.28 45.61 39.90
6 Patinya Prapasinsap 44.40      Thailand 44.40 53.03 1:01.52
7 Nattasit Phaisalrittiwong (ณัฐสิทธิ์ ไพศาลฤทธิวงศ์) 54.65      Thailand DNF 54.65 DNF
8 Watcharagorn Kapkaeo 1:10.77      Thailand DNF 1:10.77 DNF
9 Nattharin Panyasakulwong 1:32.68      Thailand 1:32.68 DNF 1:36.83
10 Phongnarin Anantariyavech 1:40.25      Thailand 1:49.94 1:40.25 1:45.52
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 14.09   15.70    Australia 15.78 14.09 15.52 17.84 15.80
2 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 15.84   17.28    Japan 15.84 16.84 18.47 17.38 17.61
3 Arifumi Fushimi (伏見有史) 16.66   17.60    Japan 17.50 18.22 16.66 23.71 17.08
4 Peerawich Hiranpaphakorn (พีรวิชญ์ พิรัญปภากร) 15.52   17.99    Thailand 15.52 16.83 18.80 18.34 19.15
5 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 16.36   18.90    Thailand 16.38 16.36 22.00 18.31 22.36
6 Piti Pichedpan (ปิติ พิเชษฐพันธ์) 15.28   19.20    Thailand 18.38 18.16 15.28 22.81 21.06
7 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 16.03   19.41    Thailand 22.03 16.03 19.77 16.44 22.06
8 Simon Lim (林少秋) 17.30   21.04   NR  Philippines 22.56 24.03 22.52 17.30 18.05
9 Jonathan Tan Wei Xiat 18.69   21.82    Malaysia 22.83 18.69 23.80 22.15 20.47
10 Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 20.25   22.73    Thailand 24.65 20.25 22.38 22.40 23.41
11 Muhammad Jihan Khalilurrahman 19.18   23.20    Indonesia 23.36 19.18 DNF 25.43 20.81
12 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 20.33   23.33    Japan 23.03 26.03 20.33 25.69 21.27
13 Richard Jay S. Apagar 20.30   23.78    Philippines 24.94 21.38 30.84 25.02 20.30
14 Sinpei Araki (荒木慎平) 17.30   24.93    Japan 27.08 25.78 21.94 17.30 33.81
15 Juan Juli Andika Chandra 23.47   25.93    Indonesia 25.11 23.47 35.30 28.84 23.84
16 Weragone Yimwilai (วีรากร ยิ้มวิลัย) 23.72   25.94    Thailand 29.46 25.78 23.72 27.68 24.36
17 Janitra Ezra Putra 20.28   26.51    Indonesia 27.43 20.28 33.31 23.80 28.31
18 Anukun Supcharoenkun (อนุกูล ทรัพย์เจริญกุล) 23.13   26.73    Thailand 35.71 28.59 23.13 24.69 26.91
19 Heribertus Ariando 20.06   27.14    Indonesia 24.71 24.55 20.06 DNF 32.15
20 Amornchai Suksusut (อมรชัย สุขสุสุทธิ๋) 26.34   29.20    Thailand 29.22 26.81 31.58 26.34 31.81
21 Riadi Arsandi 27.43   29.38    Indonesia 31.93 28.38 31.43 27.43 28.33
22 Ekanat Meparinya (เอกณัฐ เมปริญญา) 28.55   30.56    Thailand 30.27 28.55 30.94 30.47 38.65
23 Michael 28.08   31.46    Indonesia 34.50 28.36 34.78 28.08 31.51
24 Chanvit Rodpao (ชาญวิทย์ รอดเภา) 27.93   31.59    Thailand 31.15 27.93 31.80 31.83 35.11
25 Phoochit Roonooy (ภูชิสส์ รุ่นอ๋อย) 23.00   31.87    Thailand 34.68 31.13 29.80 23.00 44.22
26 Nathapat Chawawiwat (ณัฐพัชร์ ชววิวรรธน์) 25.88   31.89    Thailand 38.44 32.61 25.88 30.33 32.72
27 Apichai Boonnuam (อภิชัย บุญน่วม) 27.27   32.10    Thailand 34.15 28.46 35.38 33.68 27.27
28 Thapapol Dantrakul (ฐปพล ด่านตระกูล) 30.34   32.10    Thailand 30.34 34.71 35.38 30.36 31.22
29 Supakit Nateeraitaiwa (ศุภกิตติ์ นทีรัยโทวะ) 30.11   32.98    Thailand 48.93 30.11 30.59 34.18 34.18
30 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 23.84   33.14    China 23.84 29.13 30.84 39.44 55.19
31 Witsawachit Srisantia 30.77   33.19    Thailand 32.41 34.19 32.96 34.86 30.77
32 Worasil Bunpeam (วรศิลป์ บุญเปี่ยม) 25.72   33.46    Thailand 40.63 26.68 25.72 43.63 33.06
33 Apidet Lothanakit (อภิเดช หล่อธนกิจ) 23.72   33.59    Thailand 31.50 DNF 29.86 23.72 39.40
34 Azlysha Azmi 30.90   34.43    Malaysia DNF 35.50 31.44 30.90 36.36
35 Paolo Jose Panganiban 26.30   34.49    Philippines 41.53 26.30 43.28 32.97 28.97
36 Abel Brata 30.15   36.34    Indonesia 46.66 34.84 39.58 34.61 30.15
37 Suppanut Nateeraitaiwa (ศุภณัฐ นทีรัยโทวะ) 31.11   36.66    Thailand 1:01.44 40.36 37.47 31.11 32.16
38 Jakkaphat Sookudom (จักรภัทร สุขอุดม) 33.22   36.87    Thailand 33.36 34.90 42.36 42.71 33.22
39 Tinnapop Suparjak (ติณณภพ สุภาจักร์) 32.77   37.16    Thailand 35.94 44.18 41.08 34.47 32.77
40 Teera Tareesuchevakul (ธีรา ธารีสุชีวกุล) 31.19   37.21    Thailand 32.65 43.65 35.33 31.19 46.36
41 Robin Blöhm 32.91   37.29    Germany 44.41 32.91 33.69 33.77 51.71
42 Nattanon Pornchaisakuldee 33.08   37.41    Thailand 37.90 46.65 36.58 37.75 33.08
43 Daniel Yeo Sian Leng 33.34   37.55    Malaysia 33.34 35.16 41.80 35.69 42.31
44 Sirapat Aunkaew 32.88   38.00    Thailand 32.88 44.46 40.08 39.34 34.58
45 Ardnarong Lertsangsuwan (อาจณรงค์ เลิศแสงสุวรรณ) 31.86   38.36    Thailand 31.86 35.18 41.96 40.46 39.43
46 Bannawit Pimpanuwat (บรรณวิชญ์ พิมพานุวัตร) 29.40   38.46    Thailand 40.90 37.97 29.40 50.68 36.50
47 Chorfha Wandeechokchi (ช่อฟ้า วันดีโชคชัย) 36.71   40.01    Thailand 41.41 46.66 37.65 40.97 36.71
48 Wachirawit Chatwiriyacharoen (วชิรวิทย์ ฉัตรวิริยะเจริญ) 32.18   40.38    Thailand 36.06 44.50 32.18 40.68 44.41
49 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) 36.18   40.46    Thailand 52.59 36.52 39.43 36.18 45.44
50 Muhammad Iril Khairul Anam 34.11   40.47    Indonesia 44.58 38.44 44.68 38.38 34.11
51 Claudio Kevin 37.25   41.10    Indonesia 37.25 38.08 41.44 43.78 44.47
52 Donovon Jose Panganiban 37.33   41.17    Philippines 49.28 41.86 40.83 40.81 37.33
53 Ron van Bruchem 35.18   41.30    Netherlands 35.18 37.15 54.38 46.90 39.86
54 Shusei Tabuchi (田渕柊星) 33.83   41.47    Japan 46.22 33.83 38.44 44.91 41.05
55 Wang Junwen (王俊文) 35.05   41.60    Malaysia 41.21 35.05 46.83 49.25 36.77
56 Janilo Ocampo 38.33   42.39    Philippines 38.78 50.96 41.84 46.56 38.33
57 Arnaud van Galen 37.31   43.70    Netherlands 45.96 41.59 51.19 37.31 43.56
58 Patinya Prapasinsap 52.21   59.74    Thailand 52.21 54.69 1:06.52 58.02 1:07.84
59 Nattasit Phaisalrittiwong (ณัฐสิทธิ์ ไพศาลฤทธิวงศ์) 52.84   59.84    Thailand 52.84 1:01.27 58.88 1:07.01 59.38
60 Lee Jia Yong (李伽榮) 55.97   59.99    Malaysia 55.97 59.96 1:00.05 1:09.08 59.97
61 Arash Maslehatjoo (آرش مصلحت جو) 43.09   1:10.73    Iran 1:09.27 1:21.11 43.09 1:12.34 1:10.58
62 Anders Larsson 1:13.65   1:40.13    Sweden 1:13.65 1:39.80 DNF 1:56.19 1:24.41
63 Suchakree Ladavarn (สุชาครีย์ ลดาวรรษ์) 21.36   DNF    Thailand DNF DNF 27.71 22.90 21.36
64 Tawanporn Laovanichvit (ธวัลพร เหล่าวณิชย์วิทย์) 43.97   DNF    Thailand 43.97 DNF DNF DNS DNS
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 12.46   OcR 15.97    Australia 14.05 19.50 14.36 12.46 20.02
2 Arifumi Fushimi (伏見有史) 16.31   18.00    Japan 16.31 18.81 18.09 17.41 18.50
3 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 13.00   NR 18.39    Japan 19.84 20.08 13.00 17.68 17.65
4 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 16.41   18.83    Thailand 22.28 20.15 19.68 16.41 16.65
5 Peerawich Hiranpaphakorn (พีรวิชญ์ พิรัญปภากร) 16.58   19.34    Thailand 18.65 23.31 18.34 16.58 21.02
6 Piti Pichedpan (ปิติ พิเชษฐพันธ์) 18.11   19.80    Thailand 18.11 19.02 20.75 19.86 20.53
7 Muhammad Jihan Khalilurrahman 14.31   20.58    Indonesia 18.93 21.33 14.31 22.34 21.47
8 Jonathan Tan Wei Xiat 18.58   21.27   NR  Malaysia 20.43 18.58 29.18 21.36 22.03
9 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 17.86   21.43    Japan 20.61 20.40 17.86 25.55 23.27
10 Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 21.16   21.69    Thailand 21.16 23.99 21.81 21.18 22.08
11 Simon Lim (林少秋) 20.09   23.03    Philippines 25.18 23.88 22.31 22.91 20.09
12 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 22.55   23.75    Thailand DNF 24.69 23.63 22.93 22.55
13 Richard Jay S. Apagar 21.84   24.13    Philippines 25.72 24.80 21.84 26.29 21.86
14 Sinpei Araki (荒木慎平) 21.75   25.50    Japan 21.75 23.81 26.27 26.41 26.61
15 Juan Juli Andika Chandra 28.68   33.46    Indonesia DNF 29.71 29.86 40.81 28.68
  3x3x3 With Feet   First round   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Arifumi Fushimi (伏見有史) 48.91      Japan 48.91
2 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) 1:23.18   NR    Thailand 1:23.18
3 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 1:26.38      Japan 1:26.38
4 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 1:34.71      China 1:34.71
5 Riadi Arsandi 2:09.55   NR    Indonesia 2:09.55
6 Donovon Jose Panganiban 2:30.33      Philippines 2:30.33
7 Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 3:01.33      Thailand 3:01.33
8 Muhammad Iril Khairul Anam 3:03.18      Indonesia 3:03.18
9 Shusei Tabuchi (田渕柊星) 3:16.05      Japan 3:16.05
10 Abel Brata 3:23.00      Indonesia 3:23.00
11 Janitra Ezra Putra DNF      Indonesia DNF
11 Juan Juli Andika Chandra DNF      Indonesia DNF
  3x3x3 With Feet   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Arifumi Fushimi (伏見有史) 46.31   49.33   AsR  Japan 46.31 54.66 47.03
2 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 51.08   58.24    Japan 1:03.58 1:00.05 51.08
3 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) 1:06.69   NR 1:18.75   NR  Thailand 1:30.19 1:19.38 1:06.69
4 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 1:17.75   NR 1:26.01   NR  China 1:29.97 1:17.75 1:30.30
  Rubik's Clock   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Arifumi Fushimi (伏見有史) 7.25   9.81    Japan 9.27 7.25 9.00 17.15 11.16
2 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 11.71   13.21    China 14.78 12.63 11.71 12.22 15.03
3 Han Wu (吳翰) 13.80   16.49   NR  Taiwan 17.53 16.21 13.80 15.72 17.97
4 Arnaud van Galen 14.03   17.43    Netherlands 16.86 18.84 14.03 16.59 DNF
5 Jonathan Tan Wei Xiat 14.72   NR 23.35   NR  Malaysia 16.77 38.16 DNF 15.13 14.72
6 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 14.22   27.17    Japan 51.61 14.22 DNF 15.59 14.31
7 Feliks Zemdegs 10.02   OcR DNF    Australia DNF 14.18 10.02 20.00 DNF
8 Shusei Tabuchi (田渕柊星) 18.21      Japan DNF 18.21
9 Janitra Ezra Putra 20.09   NR    Indonesia DNF 20.09
10 Tichapong Tansomros (ทิชาพงศ์ ตันสมรส) 20.71   NR    Thailand DNF 20.71
11 Ron van Bruchem 22.83      Netherlands 32.11 22.83
12 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 24.77      Thailand DNF 24.77
13 Wang Junwen (王俊文) 24.90      Malaysia 29.41 24.90
14 Michael 25.84      Indonesia 27.05 25.84
15 Abel Brata 26.06      Indonesia 29.22 26.06
16 Kong Chai Chen DNF      Malaysia DNF DNF
16 Janilo Ocampo DNF      Philippines DNF DNF
16 Muhammad Iril Khairul Anam DNF      Indonesia DNF DNF
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 56.90   OcR 1:13.74   OcR  Australia 1:12.80 1:12.21 1:16.22 56.90 1:16.53
2 Richard Jay S. Apagar 1:11.17   1:26.20    Philippines 1:14.75 DNF 1:11.17 1:26.02 1:37.83
3 Michael 1:26.94   NR 1:30.85   NR  Indonesia 1:26.94 1:28.11 1:36.75 1:33.44 1:31.00
4 Jonathan Tan Wei Xiat 1:25.06   1:32.52    Malaysia 1:30.03 1:26.69 1:40.83 1:54.65 1:25.06
5 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 1:29.15   1:40.45    Thailand 1:48.52 1:55.31 1:39.56 1:33.28 1:29.15
6 Paolo Jose Panganiban 1:42.18   1:44.17    Philippines 1:56.93 1:43.80 1:42.18 1:42.34 1:46.36
7 Janitra Ezra Putra 1:35.72   1:46.09    Indonesia 1:39.30 1:56.30 1:35.72 1:55.69 1:43.27
8 Piyachat Jamsai (ปิยะฉัตร แจ่มใส) 1:30.83   1:46.79    Thailand 1:49.30 1:40.63 1:56.94 1:30.83 1:50.44
9 Nathapat Chawawiwat (ณัฐพัชร์ ชววิวรรธน์) 1:31.08   1:49.02    Thailand 1:51.36 1:46.81 2:14.90 1:31.08 1:48.90
10 Juan Juli Andika Chandra 1:43.47   1:49.20    Indonesia 1:48.40 1:48.58 1:43.47 1:50.61 2:03.22
11 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 1:45.86   1:49.51    China 1:46.52 1:50.21 1:51.81 1:54.86 1:45.86
12 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 1:40.18   1:49.84    Thailand 1:55.99 2:01.11 1:43.21 1:50.31 1:40.18
13 Azlysha Azmi 1:34.46   1:50.21    Malaysia 1:34.46 1:54.84 1:46.61 2:09.84 1:49.18
14 Tanai Chaikraveephand (ธนัย ชัยกระวีพันธ์) 1:37.80   1:50.91    Thailand 1:41.58 1:53.00 1:58.16 2:40.31 1:37.80
15 Simon Lim (林少秋) 1:31.27   1:59.71    Philippines 1:31.27 2:45.88 2:13.97 2:00.72 1:44.44
16 Muhammad Jihan Khalilurrahman 1:56.97   2:02.15    Indonesia 1:57.66 2:04.86 1:56.97 2:03.94 2:22.15
17 Donovon Jose Panganiban 2:01.55      Philippines 2:02.30 2:01.55
18 Janilo Ocampo 2:12.21      Philippines 2:21.81 2:12.21
19 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 2:13.59      Japan 3:28.94 2:13.59
20 Arnaud van Galen 2:30.33      Netherlands 2:30.90 2:30.33
21 Lee Jia Yong (李伽榮) 2:31.02      Malaysia 3:09.03 2:31.02
22 Abel Brata 2:46.94      Indonesia 3:06.59 2:46.94
23 Riadi Arsandi 3:08.28      Indonesia 3:34.09 3:08.28
24 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) DNF      Thailand DNF DNF
24 Muhammad Iril Khairul Anam DNF      Indonesia DNF DNS
  Pyraminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 4.83   6.06    Australia 4.83 5.81 6.91 5.46 6.93
2 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 4.50   NR 6.12   NR  Thailand 4.50 6.78 5.38 9.77 6.19
3 Anukun Supcharoenkun (อนุกูล ทรัพย์เจริญกุล) 5.66   6.98    Thailand 6.19 7.56 5.66 18.63 7.19
4 Juan Juli Andika Chandra 6.22   7.45   NR  Indonesia 8.33 7.84 6.22 7.68 6.84
5 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 7.38   8.12    Japan 10.47 7.38 8.15 8.13 8.08
6 Richard Jay S. Apagar 6.77   8.58    Philippines 8.27 10.25 7.21 11.46 6.77
7 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 4.90   8.81    China 8.91 11.44 8.09 9.44 4.90
8 Janitra Ezra Putra 4.21   NR 9.07    Indonesia 7.93 5.94 4.21 DNF 13.33
9 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 5.08   9.08    Thailand 11.61 10.78 7.83 8.63 5.08
10 Arifumi Fushimi (伏見有史) 5.30   9.25    Japan 8.19 8.88 5.30 11.05 10.69
11 Lee Jia Yong (李伽榮) 7.36   9.30    Malaysia 9.19 11.30 7.36 10.93 7.77
12 Riadi Arsandi 7.63   9.51    Indonesia 7.63 8.86 12.05 10.96 8.72
13 Daniel Yeo Sian Leng 5.38   NR 9.57    Malaysia 12.15 11.09 10.77 5.38 6.86
14 Abel Brata 6.71   9.70    Indonesia 6.71 10.77 9.30 9.27 10.53
15 Janilo Ocampo 5.34   10.64    Philippines 11.66 DNF 5.34 10.47 9.80
16 Arnaud van Galen 8.19   10.95    Netherlands 10.81 8.19 10.56 18.09 11.47
17 Ron van Bruchem 8.43   11.31    Netherlands 11.31 9.03 8.43 15.53 13.59
18 Paolo Jose Panganiban 8.05   11.51    Philippines 8.05 DNF 9.71 11.31 13.50
19 Peerawich Hiranpaphakorn (พีรวิชญ์ พิรัญปภากร) 6.41   11.56    Thailand 6.41 21.38 10.84 13.05 10.80
20 Piyachat Jamsai (ปิยะฉัตร แจ่มใส) 8.19   12.35    Thailand 15.19 8.19 12.27 9.58 20.36
21 Weragone Yimwilai (วีรากร ยิ้มวิลัย) 10.33   13.84    Thailand 10.33 15.81 12.40 15.30 13.83
22 Teera Tareesuchevakul (ธีรา ธารีสุชีวกุล) 8.41   14.04    Thailand 11.94 19.02 16.72 13.47 8.41
23 Muhammad Jihan Khalilurrahman 10.30   15.16    Indonesia 16.56 10.77 DNF 18.16 10.30
24 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) 11.15   18.98    Thailand 15.36 11.15 25.41 23.15 18.44
25 Donovon Jose Panganiban 12.13      Philippines 12.13 24.68
26 Jakkaphat Sookudom (จักรภัทร สุขอุดม) 12.78      Thailand 17.97 12.78
27 Han Wu (吳翰) 13.12      Taiwan 13.12 22.34
28 Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน) 13.66      Thailand 13.66 16.08
29 Wang Junwen (王俊文) 13.68      Malaysia 13.68 19.53
30 Bannawit Pimpanuwat (บรรณวิชญ์ พิมพานุวัตร) 14.83      Thailand 14.83 20.27
31 Muhammad Iril Khairul Anam 15.16      Indonesia 15.16 15.34
32 Tanai Chaikraveephand (ธนัย ชัยกระวีพันธ์) 15.71      Thailand 15.71 20.96
33 Anders Larsson 15.97      Sweden 21.36 15.97
34 Napat Jarureuangsri 16.08      Thailand 16.08 18.93
35 Natchanon Ploiplai (ณัฐชนน พลอยพลาย) 16.56      Thailand 16.56 DNF
36 Tanatorn Chowvanayotin (ธนธร เชาวนโยธิน) 19.59      Thailand 19.59 30.06
37 Narongsak Moradokpermpoon (ณรงค์ศักดิ์ มรดกเพิ่มพูล) 25.33      Thailand 28.09 25.33
38 Adam Reduan Chin 42.03      Malaysia 59.28 42.03
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 18.27   23.03    Australia 21.77 32.33 23.27 18.27 24.05
2 Noppawat Kumdee (ณพวัฒน์ คำดี) 18.68   24.25    Thailand 27.96 25.11 18.68 24.81 22.84
3 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 18.58   24.30    China 18.58 25.86 20.53 31.84 26.52
4 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 19.52   28.37    Thailand 30.93 33.58 30.41 19.52 23.78
5 Janilo Ocampo 21.72   28.86    Philippines 34.27 28.44 24.59 21.72 33.56
6 Lee Jia Yong (李伽榮) 26.43   30.98    Malaysia 35.28 26.43 28.15 34.15 30.65
7 Anukun Supcharoenkun (อนุกูล ทรัพย์เจริญกุล) 22.80   31.58    Thailand 28.16 32.93 33.65 22.80 37.63
8 Simon Lim (林少秋) 26.44   31.67    Philippines DNF 29.69 26.44 34.88 30.43
9 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 22.56   33.41    Japan 22.56 25.30 46.30 28.63 1:33.31
10 Teera Tareesuchevakul (ธีรา ธารีสุชีวกุล) 23.34   35.59    Thailand 23.34 37.43 42.06 27.28 53.58
11 Amornchai Suksusut (อมรชัย สุขสุสุทธิ๋) 28.81   38.03    Thailand 34.50 1:36.30 32.38 28.81 47.22
12 Jonathan Tan Wei Xiat 29.15   46.06    Malaysia 42.44 59.03 41.43 54.30 29.15
13 Apichai Boonnuam (อภิชัย บุญน่วม) 32.25   47.13    Thailand 56.56 51.05 32.25 46.91 43.44
14 Arifumi Fushimi (伏見有史) 33.75   47.77    Japan 45.93 45.83 51.77 33.75 51.55
15 Azlysha Azmi 33.25   48.62    Malaysia 1:08.97 45.93 42.09 57.84 33.25
16 Piyachat Jamsai (ปิยะฉัตร แจ่มใส) 30.40   49.48    Thailand 30.40 1:00.11 53.96 1:21.68 34.36
17 Janitra Ezra Putra 38.21   52.49    Indonesia 44.31 41.40 DNF 1:11.77 38.21
18 Arnaud van Galen 55.18   59.37    Netherlands 1:04.09 59.97 58.33 59.80 55.18
19 Tanai Chaikraveephand (ธนัย ชัยกระวีพันธ์) 48.09   1:00.76    Thailand 1:07.94 52.53 48.09 DNF 1:01.81
20 Daniel Yeo Sian Leng 1:03.38      Malaysia 1:09.93 1:03.38
21 Nudchada Samankatiwat 1:19.55      Thailand 1:34.11 1:19.55
22 Maria Oey 2:11.34      Indonesia 3:06.68 2:11.34
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Muhammad Iril Khairul Anam 10:55.00      Indonesia 10:55.00 DNF
2 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 17:11.00      China 17:11.00 DNF
3 Jonathan Tan Wei Xiat 17:36.00      Malaysia DNF 17:36.00
4 Tomoaki Okayama (岡山友昭) DNF      Japan DNF DNF
4 Preeda Hongpimolmas (ปรีดา หงส์พิมลมาศ) DNF      Thailand DNF DNF
4 Feliks Zemdegs DNF      Australia DNF DNF
4 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) DNF      Japan DNF DNF
4 Muhammad Jihan Khalilurrahman DNF      Indonesia DNF DNS
4 Riadi Arsandi DNF      Indonesia DNF DNF
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Muhammad Iril Khairul Anam 20:00.00   NR    Indonesia 20:00.00 DNF
2 Riadi Arsandi DNF      Indonesia DNF DNF
2 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) DNF      China DNF DNF
2 Tomoaki Okayama (岡山友昭) DNF      Japan DNF DNF
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Muhammad Iril Khairul Anam 16/17 56:43      Indonesia 16/17 56:43
2 Riadi Arsandi 5/5 42:48      Indonesia 5/5 42:48
3 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 3/3 16:25      Japan 3/3 16:25
4 Michael 2/2 14:05      Indonesia 2/2 14:05
5 Feliks Zemdegs 4/6 46:51      Australia 4/6 46:51
6 Monika Zimmermann 2/3 26:44      Germany 2/3 26:44
7 Juan Juli Andika Chandra 1/2 4:32      Indonesia 1/2 4:32
8 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 1/2 11:46   NR    Thailand 1/2 11:46
9 Chinnaboot Sangdara (ชินบุตร แสงดารา) DNF      Thailand DNF
9 Wachirawit Chatwiriyacharoen (วชิรวิทย์ ฉัตรวิริยะเจริญ) DNF      Thailand DNF
9 Tomoaki Okayama (岡山友昭) DNF      Japan DNF
9 Piyachat Jamsai (ปิยะฉัตร แจ่มใส) DNF      Thailand DNF
9 Apichai Boonnuam (อภิชัย บุญน่วม) DNF      Thailand DNF
9 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) DNF      China DNF
9 Jonathan Tan Wei Xiat DNF      Malaysia DNF
9 Arnaud van Galen DNF      Netherlands DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 1.25   1.25    Thailand 1.25 1.27 1.25 1.25 1.25
2 Daniel Yeo Sian Leng 1.05   1.31   NR  Malaysia 1.05 DNF 1.19 1.15 1.58
3 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 1.27   1.41    Japan 1.96 1.43 1.31 1.50 1.27
4 Janilo Ocampo 1.27   1.50    Philippines 2.56 1.31 1.84 1.27 1.36
5 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 1.22   1.77    China 1.96 1.44 1.91 2.46 1.22
6 Ekanat Meparinya (เอกณัฐ เมปริญญา) 1.63   1.85    Thailand 2.13 1.72 1.71 1.63 2.91
7 Simon Lim (林少秋) 1.59   1.88    Philippines 1.78 1.94 3.71 1.91 1.59
8 Tinnapop Suparjak (ติณณภพ สุภาจักร์) 1.71   1.88    Thailand 1.75 1.71 1.86 2.34 2.03
9 Lee Jia Yong (李伽榮) 1.61   1.91    Malaysia 1.77 1.88 2.09 1.61 DNF
10 Wuttiwat Sritanisarakorn (วุฒิวัฒน์ ศรีฐานิศรากร) 1.71   1.91    Thailand DNF 2.09 1.80 1.83 1.71
11 Witsawachit Srisantia 1.80   1.94    Thailand 1.80 3.11 1.97 1.93 1.93
12 Chatrtime Chatramornrat 1.86   2.02    Thailand 1.86 1.96 2.05 2.05 2.31
13 Monika Zimmermann 1.40   2.06    Germany 1.40 2.88 2.94 1.61 1.68
14 Feliks Zemdegs 1.58   2.09    Australia 2.22 2.21 5.31 1.83 1.58
15 Arnaud van Galen 1.53   2.22    Netherlands 1.53 1.83 DNF 2.21 2.63
16 Donovon Jose Panganiban 1.34   2.24    Philippines 2.30 2.97 5.08 1.44 1.34
17 Arash Maslehatjoo (آرش مصلحت جو) 2.08   NR 2.26   NR  Iran 2.25 2.41 2.16 2.36 2.08
18 Chalotorn Hatthapornsawan 1.40   2.27    Thailand 2.13 2.22 2.47 1.40 DNF
19 Muhammad Jihan Khalilurrahman 1.94   2.32    Indonesia 2.06 2.07 4.40 1.94 2.83
20 Jonathan Tan Wei Xiat 1.75   2.33    Malaysia 1.80 2.13 9.93 3.05 1.75
21 Han Wu (吳翰) 2.11   2.43    Taiwan 2.11 3.75 2.46 2.68 2.16
22 Jinnawat Preedayant (จิณณวัตร ปรีดายันต์) 2.06   2.45    Thailand 2.06 2.68 2.31 2.36 DNF
23 Patinya Prapasinsap 1.97   2.47    Thailand 6.66 1.97 2.78 2.40 2.22
24 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) 1.40   2.49    Thailand 2.47 2.89 3.80 2.11 1.40
25 Worasil Bunpeam (วรศิลป์ บุญเปี่ยม) 1.46   2.49    Thailand 1.66 3.22 1.46 2.59 5.65
26 Tanai Chaikraveephand (ธนัย ชัยกระวีพันธ์) 1.94   2.54    Thailand 2.72 2.03 2.86 DNF 1.94
27 Prin Kijviwattanakarn (ปริญ กิจวิวัฒนการ) 1.06   2.59    Thailand 3.75 1.31 DNF 2.72 1.06
28 Nutthaphat Ngernkitti 1.34   2.59    Thailand DNF 1.34 2.19 3.44 2.15
29 Janitra Ezra Putra 1.34   2.65    Indonesia 1.34 2.43 2.08 DNF 3.43
30 Apichai Boonnuam (อภิชัย บุญน่วม) 2.15   2.66    Thailand 2.31 3.09 DNF 2.59 2.15
31 Anders Larsson 1.94   2.67    Sweden 2.93 1.94 2.40 DNF 2.69
32 Juan Juli Andika Chandra 1.78   2.69    Indonesia 1.78 2.15 3.83 3.61 2.31
33 Abel Brata 1.33   NR 2.89    Indonesia 2.30 2.94 4.77 3.44 1.33
34 Wachirawit Chatwiriyacharoen (วชิรวิทย์ ฉัตรวิริยะเจริญ) 2.11   3.01    Thailand 3.16 2.84 2.11 3.03 3.84
35 Wang Junwen (王俊文) 1.44   3.04    Malaysia 3.22 1.44 2.16 3.75 DNF
36 Apidet Lothanakit (อภิเดช หล่อธนกิจ) 1.41   3.06    Thailand 2.63 1.41 16.83 3.33 3.21
37 Shusei Tabuchi (田渕柊星) 1.46   3.28    Japan 1.81 1.46 6.83 2.84 5.18
38 Kong Chai Chen 2.53   3.40    Malaysia 3.08 19.81 3.43 2.53 3.68
39 Claudio Kevin 2.08   3.42    Indonesia 2.75 3.09 2.08 4.56 4.43
40 Tanatorn Chowvanayotin (ธนธร เชาวนโยธิน) 2.90   4.63    Thailand 5.05 4.27 4.58 2.90 5.90
41 Ron van Bruchem 4.15   4.83    Netherlands 4.15 5.72 13.30 4.61 4.16
42 Napat Jarureuangsri 2.36   5.04    Thailand 3.30 9.05 2.36 2.77 DNF
43 Arifumi Fushimi (伏見有史) 0.90   NR DNF    Japan 1.33 DNF 0.90 0.90 DNF
44 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 1.06   DNF    Thailand 4.56 1.06 DNF 1.40 DNF
45 Chatree Malarak (ชาตรี มาลารักษ์) 1.52   DNF    Thailand 2.06 DNF 2.90 1.52 DNF
46 Nutchapong Ketaniruj 1.59   DNF    Thailand 1.59 DNF 2.18 DNF 1.90
47 Riadi Arsandi 2.10   DNF    Indonesia 2.21 DNF DNF 4.13 2.10
48 Phoochit Roonooy (ภูชิสส์ รุ่นอ๋อย) 2.33   DNF    Thailand DNF DNF DNF 2.33 4.33
49 Muhammad Iril Khairul Anam 2.50   DNF    Indonesia 2.50 3.83 DNF 4.83 DNF
50 Weragone Yimwilai (วีรากร ยิ้มวิลัย) 2.75   DNF    Thailand DNF 3.21 DNF 2.75 4.84
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 2.81   3.03    China 2.97 3.36 2.81 3.05 3.06
2 Juan Juli Andika Chandra 2.88   NR 3.61   NR  Indonesia 4.30 4.56 3.44 3.09 2.88
3 Paolo Jose Panganiban 3.18   3.88    Philippines 3.90 3.80 3.18 6.68 3.94
4 Lee Jia Yong (李伽榮) 3.90   NR 4.06   NR  Malaysia 4.08 4.03 4.06 3.90 4.58
5 Phoochit Roonooy (ภูชิสส์ รุ่นอ๋อย) 4.00   4.17    Thailand 4.31 4.08 4.11 6.58 4.00
6 Janitra Ezra Putra 3.71   4.77    Indonesia 8.72 4.52 5.16 3.71 4.63
7 Arnaud van Galen 4.44   4.87    Netherlands 5.90 4.83 4.44 4.47 5.31
8 Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ) 3.53   4.88    Thailand 6.19 3.53 8.55 4.18 4.28
9 Tanai Chaikraveephand (ธนัย ชัยกระวีพันธ์) 4.08   5.26    Thailand 4.53 4.08 5.97 6.52 5.27
10 Donovon Jose Panganiban 4.78   5.31    Philippines 4.78 6.52 5.61 4.78 5.53
11 Tinnapop Suparjak (ติณณภพ สุภาจักร์) 4.91   5.32    Thailand 5.52 5.11 4.91 5.34 5.88
12 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 3.68   5.40    Japan 6.88 3.68 5.09 4.22 9.01
13 Abel Brata 5.02   5.63    Indonesia 5.91 5.59 6.08 5.02 5.38
14 Janilo Ocampo 4.80   5.68    Philippines 8.50 4.91 4.97 4.80 7.15
15 Anders Larsson 5.02   5.69    Sweden 7.90 5.05 5.36 6.66 5.02
16 Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด) 5.18   5.81    Thailand 7.90 5.65 5.18 5.61 6.18
17 Riadi Arsandi 5.66   5.92    Indonesia 12.96 6.05 5.90 5.66 5.80
18 Wang Junwen (王俊文) 4.61   6.00    Malaysia 8.16 4.61 4.66 8.96 5.18
19 Patinya Prapasinsap 5.50   6.16    Thailand 6.59 5.68 5.50 6.22 DNF
20 Claudio Kevin 4.88   6.62    Indonesia 6.63 6.78 6.46 4.88 7.75
21 Napat Jarureuangsri 6.16   6.79    Thailand 6.75 DNF 6.47 7.16 6.16
22 Arifumi Fushimi (伏見有史) 4.33   7.79    Japan 4.93 DNF 13.43 4.33 5.02
23 Muhammad Iril Khairul Anam 6.03   8.54    Indonesia 7.47 16.08 6.03 6.71 11.44
24 Han Wu (吳翰) 7.16   10.00    Taiwan 8.02 DNF 7.16 7.68 14.30
25 Chalotorn Hatthapornsawan 7.44   10.00    Thailand 10.59 DNF 10.43 7.44 8.97
26 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 10.72   11.65    Japan 11.44 11.86 11.65 10.72 12.38
27 Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์) 3.00   DNF    Thailand 6.90 DNF DNF 3.00 DNF
Abel Brata    Indonesia
Abel Brata
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 47 12.33   16.54   12.33 16.44 17.59 15.59 18.19
First round 33 14.13   15.54   17.19 15.08 17.31 14.34 14.13
2x2x2 Cube First round 54 7.18   8.01   8.05 8.78 8.77 7.18 7.21
4x4x4 Cube First round 40 1:29.96   1:44.93   2:10.84 1:44.44 1:29.96 1:48.44 1:41.90
3x3x3 Fewest Moves Final 12 44     44
3x3x3 One-Handed First round 36 30.15   36.34   46.66 34.84 39.58 34.61 30.15
3x3x3 With Feet First round 10 3:23.00     3:23.00
Rubik's Clock Combined Final 15 26.06     29.22 26.06
Megaminx Combined Final 22 2:46.94     3:06.59 2:46.94
Pyraminx Combined Final 14 6.71   9.70   6.71 10.77 9.30 9.27 10.53
Rubik's Magic Final 33 1.33   NR 2.89   2.30 2.94 4.77 3.44 1.33
Master Magic Final 13 5.02   5.63   5.91 5.59 6.08 5.02 5.38
Adam Reduan Chin    Malaysia
Adam Reduan Chin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 111 43.77   48.29   43.77 48.52 50.30 46.05 52.72
2x2x2 Cube First round 78 8.36   16.77   12.25 17.94 8.36 27.91 20.11
Pyraminx Combined Final 38 42.03     59.28 42.03
Adul Maprasit    Thailand
Adul Maprasit
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 100 26.27   28.59   26.27 26.94 27.84 31.00 31.96
2x2x2 Cube First round 76 10.78   12.81   14.03 11.56 12.83 15.13 10.78
Qualification round 13 13.03   13.50   DNF 13.03 13.34 13.90 13.25
4x4x4 Cube First round 53 2:32.96   2:40.18   2:32.96 2:37.06 2:45.18 2:38.31 DNF
Qualification round 6 2:35.30     2:35.30 DNF
Akiko Tabuchi (田渕明子)    Japan
Akiko Tabuchi (田渕明子)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 115 39.94   56.63   1:16.36 53.21 55.33 1:01.34 39.94
Amornchai Suksusut (อมรชัย สุขสุสุทธิ๋)    Thailand
Amornchai Suksusut (อมรชัย สุขสุสุทธิ๋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 48 15.61   16.56   16.81 15.61 16.65 16.22 17.53
First round 51 16.11   17.77   16.11 18.52 19.75 17.96 16.83
2x2x2 Cube First round 41 3.43   7.46   10.61 3.43 5.97 7.97 8.43
Qualification round 8 7.63   8.35   9.53 7.71 18.86 7.63 7.81
3x3x3 One-Handed First round 20 26.34   29.20   29.22 26.81 31.58 26.34 31.81
Qualification round 1 25.68     25.68 27.44 26.97
Square-1 Combined Final 11 28.81   38.03   34.50 1:36.30 32.38 28.81 47.22
Anders Larsson    Sweden
Anders Larsson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 109 33.56   38.87   38.09 37.05 33.56 41.47 43.47
2x2x2 Cube First round 79 13.09   17.43   13.09 30.43 15.93 20.93 15.43
3x3x3 One-Handed First round 62 1:13.65   1:40.13   1:13.65 1:39.80 DNF 1:56.19 1:24.41
Pyraminx Combined Final 33 15.97     21.36 15.97
Rubik's Magic Final 31 1.94   2.67   2.93 1.94 2.40 DNF 2.69
Master Magic Final 15 5.02   5.69   7.90 5.05 5.36 6.66 5.02
Anukun Supcharoenkun (อนุกูล ทรัพย์เจริญกุล)    Thailand
Anukun Supcharoenkun (อนุกูล ทรัพย์เจริญกุล)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 53 15.65   17.79   19.02 17.63 28.28 15.65 16.72
First round 39 15.02   16.54   15.02 17.19 16.33 19.66 16.09
2x2x2 Cube First round 45 6.43   7.59   6.63 8.25 7.90 DNF 6.43
3x3x3 One-Handed First round 18 23.13   26.73   35.71 28.59 23.13 24.69 26.91
Pyraminx Combined Final 3 5.66   6.98   6.19 7.56 5.66 18.63 7.19
Square-1 Combined Final 7 22.80   31.58   28.16 32.93 33.65 22.80 37.63
Apichai Boonnuam (อภิชัย บุญน่วม)    Thailand
Apichai Boonnuam (อภิชัย บุญน่วม)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 50 13.31   17.28   17.61 17.59 13.31 16.65 27.16
First round 42 15.36   16.80   15.71 15.36 18.56 19.40 16.13
2x2x2 Cube First round 50 5.88   7.78   5.88 7.84 6.83 9.83 8.66
4x4x4 Cube First round 42 1:37.69   1:48.34   1:40.31 1:54.43 1:55.05 1:37.69 1:50.27
Qualification round 2 1:48.90     1:48.90 1:49.22
3x3x3 Blindfolded Final 8 3:51.84   DNF   DNF DNF 3:51.84
First round 15 4:21.97   DNF   DNF 4:21.97 DNF
3x3x3 One-Handed First round 27 27.27   32.10   34.15 28.46 35.38 33.68 27.27
Square-1 Combined Final 13 32.25   47.13   56.56 51.05 32.25 46.91 43.44
3x3x3 Multi-Blind Final 9 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 30 2.15   2.66   2.31 3.09 DNF 2.59 2.15
Apidet Lothanakit (อภิเดช หล่อธนกิจ)    Thailand
Apidet Lothanakit (อภิเดช หล่อธนกิจ)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 14.36   15.38   16.90 14.65 14.36 16.22 15.27
First round 16 12.25   13.81   13.59 14.09 13.75 12.25 17.08
2x2x2 Cube First round 22 4.43   6.41   7.75 4.43 5.19 6.28 7.86
4x4x4 Cube First round 27 1:09.47   1:15.86   1:16.53 1:09.47 1:15.25 1:21.94 1:15.81
3x3x3 One-Handed First round 33 23.72   33.59   31.50 DNF 29.86 23.72 39.40
Rubik's Magic Final 36 1.41   3.06   2.63 1.41 16.83 3.33 3.21
Arash Maslehatjoo (آرش مصلحت جو)    Iran
Arash Maslehatjoo (آرش مصلحت جو)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 105 25.41   33.81   39.27 34.09 36.90 30.44 25.41
2x2x2 Cube First round 72 8.47   11.07   20.55 8.47 9.03 9.52 14.65
3x3x3 One-Handed First round 61 43.09   1:10.73   1:09.27 1:21.11 43.09 1:12.34 1:10.58
Rubik's Magic Final 17 2.08   NR 2.26   NR 2.25 2.41 2.16 2.36 2.08
Ardnarong Lertsangsuwan (อาจณรงค์ เลิศแสงสุวรรณ)    Thailand
Ardnarong Lertsangsuwan (อาจณรงค์ เลิศแสงสุวรรณ)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 19.55   21.53   20.72 20.28 19.55 24.91 23.59
2x2x2 Cube First round 23 5.43   6.45   7.02 5.43 6.83 7.43 5.50
Qualification round 3 6.25   7.52   9.72 6.58 13.25 6.27 6.25
3x3x3 One-Handed First round 45 31.86   38.36   31.86 35.18 41.96 40.46 39.43
Qualification round 5 36.28     36.28 45.61 39.90
Arifumi Fushimi (伏見有史)    Japan
Arifumi Fushimi (伏見有史)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.16   11.19   10.22 11.33 13.13 12.02 10.16
Second round 5 10.78   11.54   11.50 10.78 11.93 12.47 11.19
First round 4 10.53   11.36   11.21 10.65 12.77 12.21 10.53
2x2x2 Cube Final 4 2.13   3.57   NR 5.28 2.13 2.31 4.68 3.71
First round 5 3.77   4.84   5.03 3.77 13.02 5.18 4.31
4x4x4 Cube First round 24 1:10.16   1:13.50   1:10.96 1:18.88 1:10.16 1:10.65 1:28.59
5x5x5 Cube First round 27 2:35.53   2:49.19   2:59.27 2:35.53 2:48.08 3:33.11 2:40.22
3x3x3 Fewest Moves Final 16 52     52
3x3x3 One-Handed Final 2 16.31   18.00   16.31 18.81 18.09 17.41 18.50
First round 3 16.66   17.60   17.50 18.22 16.66 23.71 17.08
3x3x3 With Feet Final 1 46.31   49.33   AsR 46.31 54.66 47.03
First round 1 48.91     48.91
Rubik's Clock Combined Final 1 7.25   9.81   9.27 7.25 9.00 17.15 11.16
Pyraminx Combined Final 10 5.30   9.25   8.19 8.88 5.30 11.05 10.69
Square-1 Combined Final 14 33.75   47.77   45.93 45.83 51.77 33.75 51.55
Rubik's Magic Final 43 0.90   NR DNF   1.33 DNF 0.90 0.90 DNF
Master Magic Final 22 4.33   7.79   4.93 DNF 13.43 4.33 5.02
Arnaud van Galen    Netherlands
Arnaud van Galen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 18.84   19.79   19.63 18.84 DNF 19.72 20.03
2x2x2 Cube First round 58 7.40   8.50   8.84 7.61 9.06 7.40 DNF
4x4x4 Cube First round 29 1:14.81   1:20.45   1:14.81 1:19.18 1:19.86 1:22.31 1:24.44
5x5x5 Cube First round 19 2:00.21   2:12.78   2:31.56 2:00.21 2:16.41 2:05.34 2:16.59
6x6x6 Cube Combined Final 8 4:26.18   4:30.67   4:26.18 4:32.69 4:33.13
7x7x7 Cube Combined Final 13 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded First round 17 4:49.72   DNF   5:12.81 4:49.72 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 5 36     36
3x3x3 One-Handed First round 57 37.31   43.70   45.96 41.59 51.19 37.31 43.56
Rubik's Clock Combined Final 4 14.03   17.43   16.86 18.84 14.03 16.59 DNF
Megaminx Combined Final 20 2:30.33     2:30.90 2:30.33
Pyraminx Combined Final 16 8.19   10.95   10.81 8.19 10.56 18.09 11.47
Square-1 Combined Final 18 55.18   59.37   1:04.09 59.97 58.33 59.80 55.18
3x3x3 Multi-Blind Final 9 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 15 1.53   2.22   1.53 1.83 DNF 2.21 2.63
Master Magic Final 7 4.44   4.87   5.90 4.83 4.44 4.47 5.31
Asbjørn Olling    Denmark
Asbjørn Olling
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 110 34.50   38.88   34.50 36.84 45.59 39.25 40.56
Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน)    Thailand
Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 11.02   12.51   11.53 13.40 11.02 13.59 12.61
Second round 14 11.08   13.33   11.08 15.21 11.84 15.40 12.93
First round 5 9.78   11.38   9.78 15.13 9.90 12.52 11.71
2x2x2 Cube Final 3 1.97   NR 3.52   1.97 2.36 4.36 DNF 3.83
First round 4 4.03   4.73   4.84 7.02 4.03 4.33 5.02
4x4x4 Cube Final 7 55.36   57.22   58.72 56.25 56.69 1:02.41 55.36
First round 6 47.05   54.45   56.38 50.06 56.91 56.94 47.05
5x5x5 Cube Final 4 1:30.72   1:39.99   1:30.72 1:42.94 1:39.66 1:37.36 1:44.25
First round 8 1:43.11   1:49.94   1:57.00 1:43.19 1:56.81 1:49.83 1:43.11
6x6x6 Cube Combined Final 2 3:07.75   3:09.90   NR 3:10.53 3:11.43 3:07.75
7x7x7 Cube Combined Final 2 4:54.84   5:13.72   4:54.84 5:26.63 5:19.68
3x3x3 One-Handed Final 10 21.16   21.69   21.16 23.99 21.81 21.18 22.08
First round 10 20.25   22.73   24.65 20.25 22.38 22.40 23.41
3x3x3 With Feet First round 7 3:01.33     3:01.33
Pyraminx Combined Final 28 13.66     13.66 16.08
Atis Smithiphol (อธิศ สมิทธิผล)    Thailand
Atis Smithiphol (อธิศ สมิทธิผล)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 14.02   14.92   14.44 15.46 14.02 15.90 14.86
Azlysha Azmi    Malaysia
Azlysha Azmi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 11.77   14.10   17.30 11.77 14.88 13.66 13.75
First round 17 12.53   14.08   12.53 14.72 13.68 13.84 15.05
4x4x4 Cube Final 15 1:01.44   1:10.21   1:12.72 1:12.16 1:23.30 1:01.44 1:05.75
First round 10 53.22   57.70   57.75 57.02 58.33 53.22 1:01.77
5x5x5 Cube Final 12 1:45.08   1:53.31   1:49.11 2:07.08 1:45.08 1:59.86 1:50.96
First round 14 1:50.83   1:59.02   2:03.33 DNF 1:50.83 1:58.88 1:54.86
6x6x6 Cube Combined Final 7 4:00.09   NR 4:06.93   NR 4:00.55 4:20.16 4:00.09
7x7x7 Cube Combined Final 12 6:49.33   7:05.87   7:19.15 7:09.13 6:49.33
3x3x3 One-Handed First round 34 30.90   34.43   DNF 35.50 31.44 30.90 36.36
Megaminx Combined Final 13 1:34.46   1:50.21   1:34.46 1:54.84 1:46.61 2:09.84 1:49.18
Square-1 Combined Final 15 33.25   48.62   1:08.97 45.93 42.09 57.84 33.25
Bannawit Pimpanuwat (บรรณวิชญ์ พิมพานุวัตร)    Thailand
Bannawit Pimpanuwat (บรรณวิชญ์ พิมพานุวัตร)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 13.52   15.57   14.63 19.61 14.91 17.18 13.52
First round 44 13.78   16.87   14.00 13.78 18.93 DNF 17.68
2x2x2 Cube First round 16 5.65   6.03   6.15 6.97 5.65 5.97 5.97
3x3x3 One-Handed First round 46 29.40   38.46   40.90 37.97 29.40 50.68 36.50
Pyraminx Combined Final 30 14.83     14.83 20.27
Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ)    Thailand
Baramee Pookcharoen (บารมี พุกเจริญ)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 11.83   14.88   11.83 17.52 32.18 12.71 14.41
Second round 13 11.52   12.92   11.52 13.30 13.74 13.93 11.71
First round 13 10.77   12.78   13.34 10.77 15.21 11.34 13.65
2x2x2 Cube Final 10 2.66   4.71   2.66 4.43 5.19 5.40 4.52
First round 13 4.21   5.62   5.52 7.72 4.21 5.31 6.02
4x4x4 Cube Final 14 52.68   1:06.80   1:05.77 1:02.53 1:12.11 52.68 1:13.30
First round 13 56.15   58.92   1:18.86 58.21 56.15 1:02.05 56.50
5x5x5 Cube Final 14 1:52.88   1:59.65   1:59.05 1:57.80 2:02.11 1:52.88 2:04.18
First round 11 1:47.94   1:53.36   2:05.86 1:49.75 1:47.94 1:58.11 1:52.21
6x6x6 Cube Combined Final 12 5:34.09     5:34.09
7x7x7 Cube Combined Final 11 6:28.05   6:53.47   6:28.05 6:44.33 7:28.03
3x3x3 Blindfolded First round 18 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 7 37     37
3x3x3 One-Handed Final 12 22.55   23.75   DNF 24.69 23.63 22.93 22.55
First round 5 16.36   18.90   16.38 16.36 22.00 18.31 22.36
Megaminx Combined Final 12 1:40.18   1:49.84   1:55.99 2:01.11 1:43.21 1:50.31 1:40.18
Pyraminx Combined Final 9 5.08   9.08   11.61 10.78 7.83 8.63 5.08
Square-1 Combined Final 4 19.52   28.37   30.93 33.58 30.41 19.52 23.78
3x3x3 Multi-Blind Final 8 1/2 11:46   NR   1/2 11:46
Rubik's Magic Final 1 1.25   1.25   1.25 1.27 1.25 1.25 1.25
Master Magic Final 8 3.53   4.88   6.19 3.53 8.55 4.18 4.28
Benjamon Petchareanmongkol    Thailand
Benjamon Petchareanmongkol
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 108 32.58   38.28   40.88 32.58 34.36 DNF 39.59
Chalotorn Hatthapornsawan    Thailand
Chalotorn Hatthapornsawan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 93 21.83   25.10   27.71 21.83 24.13 24.96 26.22
2x2x2 Cube First round 71 8.27   10.20   17.05 10.34 10.22 10.03 8.27
4x4x4 Cube First round 47 1:38.02   1:59.75   2:25.55 2:06.15 1:38.02 2:15.03 1:38.08
5x5x5 Cube First round 34 3:46.97   DNF   4:07.68 3:46.97 DNF DNS DNS
Rubik's Magic Final 18 1.40   2.27   2.13 2.22 2.47 1.40 DNF
Master Magic Final 25 7.44   10.00   10.59 DNF 10.43 7.44 8.97
Chanvit Rodpao (ชาญวิทย์ รอดเภา)    Thailand
Chanvit Rodpao (ชาญวิทย์ รอดเภา)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 54 15.13   17.81   20.22 18.43 16.43 18.58 15.13
First round 41 15.02   16.72   17.52 17.40 17.50 15.02 15.25
2x2x2 Cube First round 68 9.72   10.03   12.16 10.38 9.72 9.75 9.97
4x4x4 Cube First round 41 1:43.44   1:46.72   1:47.83 2:24.69 1:43.44 1:47.38 1:44.94
3x3x3 One-Handed First round 24 27.93   31.59   31.15 27.93 31.80 31.83 35.11
Chatchawan Jaruwattanakun (ชัชวาลย์ จารุวัฒนกุล)    Thailand
Chatchawan Jaruwattanakun (ชัชวาลย์ จารุวัฒนกุล)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 98 27.18   27.98   28.18 31.25 27.18 28.36 27.41
2x2x2 Cube First round 73 9.28   11.48   9.28 11.06 20.08 13.38 10.00
Chatree Malarak (ชาตรี มาลารักษ์)    Thailand
Chatree Malarak (ชาตรี มาลารักษ์)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 90 20.30   25.02   28.41 23.93 20.30 28.46 22.72
Rubik's Magic Final 45 1.52   DNF   2.06 DNF 2.90 1.52 DNF
Chatrtham Chatramornrat    Thailand
Chatrtham Chatramornrat
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 113 43.28   50.69   55.69 43.28 57.72 48.18 48.21
Chatrtime Chatramornrat    Thailand
Chatrtime Chatramornrat
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 104 22.53   32.82   39.50 22.53 32.38 34.44 31.65
2x2x2 Cube First round 77 10.21   13.22   11.66 10.21 17.02 12.34 15.66
Rubik's Magic Final 12 1.86   2.02   1.86 1.96 2.05 2.05 2.31
Chinnaboot Sangdara (ชินบุตร แสงดารา)    Thailand
Chinnaboot Sangdara (ชินบุตร แสงดารา)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded First round 16 4:39.94   DNF   4:58.77 4:39.94 DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 9 DNF     DNF
Claudio Kevin    Indonesia
Claudio Kevin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 58 16.19   18.51   17.33 18.69 19.52 16.19 21.11
First round 54 15.00   18.00   DNF 15.96 15.00 18.34 19.69
2x2x2 Cube First round 69 6.43   10.07   6.43 12.59 8.83 14.84 8.80
4x4x4 Cube First round 49 1:16.09   2:02.24   2:08.19 1:51.30 1:16.09 DNF 2:07.22
3x3x3 One-Handed First round 51 37.25   41.10   37.25 38.08 41.44 43.78 44.47
Rubik's Magic Final 39 2.08   3.42   2.75 3.09 2.08 4.56 4.43
Master Magic Final 20 4.88   6.62   6.63 6.78 6.46 4.88 7.75
Daniel Yeo Sian Leng    Malaysia
Daniel Yeo Sian Leng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 12.61   15.39   14.88 18.34 14.28 12.61 17.00
First round 30 13.78   15.31   13.83 15.52 16.58 13.78 17.88
2x2x2 Cube Final 12 5.56   6.09   6.53 5.80 5.56 10.05 5.93
First round 12 4.47   5.61   4.47 7.15 5.43 5.28 6.11
3x3x3 One-Handed First round 43 33.34   37.55   33.34 35.16 41.80 35.69 42.31
Pyraminx Combined Final 13 5.38   NR 9.57   12.15 11.09 10.77 5.38 6.86
Square-1 Combined Final 20 1:03.38     1:09.93 1:03.38
Rubik's Magic Final 2 1.05   1.31   NR 1.05 DNF 1.19 1.15 1.58
Donovon Jose Panganiban    Philippines
Donovon Jose Panganiban
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 19.93   22.72   23.41 24.88 23.06 21.68 19.93
2x2x2 Cube First round 64 8.47   9.45   8.69 11.28 8.83 10.83 8.47
4x4x4 Cube First round 33 1:21.47   1:32.36   1:33.72 1:32.65 1:21.47 1:30.71 1:38.08
5x5x5 Cube First round 28 2:35.90   2:51.04   2:59.27 2:57.88 2:35.90 2:50.03 2:45.21
3x3x3 One-Handed First round 52 37.33   41.17   49.28 41.86 40.83 40.81 37.33
3x3x3 With Feet First round 6 2:30.33     2:30.33
Megaminx Combined Final 17 2:01.55     2:02.30 2:01.55
Pyraminx Combined Final 25 12.13     12.13 24.68
Rubik's Magic Final 16 1.34   2.24   2.30 2.97 5.08 1.44 1.34
Master Magic Final 10 4.78   5.31   4.78 6.52 5.61 4.78 5.53
Ekanat Meparinya (เอกณัฐ เมปริญญา)    Thailand
Ekanat Meparinya (เอกณัฐ เมปริญญา)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 12.69   15.20   14.80 12.69 15.03 19.78 15.78
First round 45 15.61   16.89   16.19 17.78 15.61 24.97 16.71
2x2x2 Cube First round 48 6.06   7.65   6.06 13.55 6.78 8.09 8.08
3x3x3 One-Handed First round 22 28.55   30.56   30.27 28.55 30.94 30.47 38.65
Rubik's Magic Final 6 1.63   1.85   2.13 1.72 1.71 1.63 2.91
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.25   9.43   13.22 9.25 9.58 9.27 9.44
Second round 1 8.08   9.49   11.34 10.13 9.81 8.53 8.08
First round 1 8.53   9.15   9.44 8.78 9.84 9.22 8.53
2x2x2 Cube Final 1 1.13   OcR 2.35   WR 1.13 1.83 3.13 2.09 3.66
First round 3 2.69   3.91   3.81 4.55 3.38 5.93 2.69
4x4x4 Cube Final 1 34.41   WR 41.71   OcR 43.43 53.34 42.97 34.41 38.72
First round 1 34.72   WR 43.66   34.72 38.68 46.03 52.22 46.27
5x5x5 Cube Final 1 1:06.52   1:15.00   1:11.13 1:26.75 1:10.44 1:06.52 1:23.43
First round 1 1:03.38   1:12.28   1:13.36 1:03.38 1:12.08 1:11.41 1:14.77
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:36.19   2:46.58   2:36.19 3:02.88 2:40.68
7x7x7 Cube Combined Final 1 3:57.53   OcR 4:05.35   OcR 3:58.61 3:57.53 4:19.90
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 4 1:13.06   DNF   1:13.06 1:23.43 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 32   OcR   32
3x3x3 One-Handed Final 1 12.46   OcR 15.97   14.05 19.50 14.36 12.46 20.02
First round 1 14.09   15.70   15.78 14.09 15.52 17.84 15.80
Rubik's Clock Combined Final 7 10.02   OcR DNF   DNF 14.18 10.02 20.00 DNF
Megaminx Combined Final 1 56.90   OcR 1:13.74   OcR 1:12.80 1:12.21 1:16.22 56.90 1:16.53
Pyraminx Combined Final 1 4.83   6.06   4.83 5.81 6.91 5.46 6.93
Square-1 Combined Final 1 18.27   23.03   21.77 32.33 23.27 18.27 24.05
4x4x4 Blindfolded Final 4 DNF     DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 5 4/6 46:51     4/6 46:51
Rubik's Magic Final 14 1.58   2.09   2.22 2.21 5.31 1.83 1.58
Gun Sirimart (กันย์ ศืริมาตย์)    Thailand
Gun Sirimart (กันย์ ศืริมาตย์)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 101 26.58   30.46   27.71 36.30 29.38 26.58 34.28
2x2x2 Cube Qualification round 17 9.56   26.85   31.36 31.40 17.78 9.56 DNF
Han Wu (吳翰)    Taiwan
Han Wu (吳翰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 85 22.03   23.05   22.03 23.75 22.55 22.88 23.71
2x2x2 Cube First round 49 6.38   7.75   7.50 6.38 7.41 8.34 10.00
4x4x4 Cube First round 30 1:13.86   1:20.70   1:20.66 1:20.84 1:20.59 1:13.86 1:40.00
5x5x5 Cube First round 23 2:21.63   2:32.47   2:32.84 2:21.63 2:38.16 2:43.11 2:26.40
6x6x6 Cube Combined Final 14 DNF     DNF
7x7x7 Cube Combined Final 13 DNF     DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 9 40     40
Rubik's Clock Combined Final 3 13.80   16.49   NR 17.53 16.21 13.80 15.72 17.97
Pyraminx Combined Final 27 13.12     13.12 22.34
Rubik's Magic Final 21 2.11   2.43   2.11 3.75 2.46 2.68 2.16
Master Magic Final 24 7.16   10.00   8.02 DNF 7.16 7.68 14.30
Heribertus Ariando    Indonesia
Heribertus Ariando
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.13   12.21   NR 12.30 11.13 12.65 11.68 14.68
Second round 11 11.66   12.84   11.80 14.94 15.77 11.78 11.66
First round 7 10.96   12.29   12.05 14.38 12.66 12.16 10.96
2x2x2 Cube Final 5 2.41   NR 3.71   NR 3.81 2.41 6.33 3.08 4.25
First round 7 3.02   4.99   5.58 3.97 3.02 5.41 7.27
4x4x4 Cube First round 19 55.46   1:04.26   55.46 1:09.78 1:05.52 57.47 1:18.72
3x3x3 Fewest Moves Final 5 36     36
3x3x3 One-Handed First round 19 20.06   27.14   24.71 24.55 20.06 DNF 32.15
Jakkaphat Sookudom (จักรภัทร สุขอุดม)    Thailand
Jakkaphat Sookudom (จักรภัทร สุขอุดม)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 13.27   14.93   14.13 13.27 14.63 16.02 DNF
First round 46 14.34   16.90   14.34 16.11 15.40 19.19 20.91
2x2x2 Cube First round 44 6.30   7.51   9.83 7.27 6.30 8.78 6.48
Qualification round 7 6.47   8.31   6.72 7.69 10.52 10.91 6.47
4x4x4 Cube First round 45 1:49.86   1:57.70   1:58.58 2:03.68 1:50.84 1:49.86 2:18.09
Qualification round 3 2:00.72     2:03.81 2:00.72
3x3x3 One-Handed First round 38 33.22   36.87   33.36 34.90 42.36 42.71 33.22
Qualification round 2 30.16     38.80 31.41 30.16
Pyraminx Combined Final 26 12.78     17.97 12.78
Janilo Ocampo    Philippines
Janilo Ocampo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 55 15.00   17.84   18.84 15.00 18.11 18.27 17.15
First round 61 17.58   18.79   17.65 17.58 21.34 18.56 20.15
2x2x2 Cube First round 53 6.94   8.01   8.00 6.94 7.40 13.38 8.63
4x4x4 Cube First round 38 1:18.25   1:38.63   1:36.28 1:58.65 1:31.27 1:48.33 1:18.25
5x5x5 Cube First round 31 2:45.38   3:20.29   3:22.58 2:45.38 3:40.21 3:05.25 3:33.03
6x6x6 Cube Combined Final 14 DNF     DNF
7x7x7 Cube Combined Final 13 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 56 38.33   42.39   38.78 50.96 41.84 46.56 38.33
Rubik's Clock Combined Final 16 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined Final 18 2:12.21     2:21.81 2:12.21
Pyraminx Combined Final 15 5.34   10.64   11.66 DNF 5.34 10.47 9.80
Square-1 Combined Final 5 21.72   28.86   34.27 28.44 24.59 21.72 33.56
Rubik's Magic Final 4 1.27   1.50   2.56 1.31 1.84 1.27 1.36
Master Magic Final 14 4.80   5.68   8.50 4.91 4.97 4.80 7.15
Janitra Ezra Putra    Indonesia
Janitra Ezra Putra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 12.09   14.57   16.11 14.06 12.09 15.41 14.25
First round 21 12.16   14.45   14.22 15.28 14.66 14.46 12.16
2x2x2 Cube First round 34 3.33   6.94   6.30 8.40 3.33 9.08 6.11
4x4x4 Cube Final 4 50.00   NR 54.77   NR 56.96 1:06.58 56.06 51.30 50.00
First round 12 52.09   58.54   59.58 1:00.08 55.97 1:01.30 52.09
5x5x5 Cube Final 7 1:36.15   1:42.11   1:41.69 1:36.15 1:43.78 1:40.86 1:44.72
First round 13 1:30.58   1:58.52   2:07.18 1:58.13 1:30.58 1:50.25 DNF
6x6x6 Cube Combined Final 4 3:12.08   NR 3:43.12   NR 4:26.58 3:12.08 3:30.71
7x7x7 Cube Combined Final 8 5:45.68   5:52.39   5:47.22 6:04.28 5:45.68
3x3x3 Fewest Moves Final 14 48     48
3x3x3 One-Handed First round 17 20.28   26.51   27.43 20.28 33.31 23.80 28.31
3x3x3 With Feet First round 11 DNF     DNF
Rubik's Clock Combined Final 9 20.09   NR   DNF 20.09
Megaminx Combined Final 7 1:35.72   1:46.09   1:39.30 1:56.30 1:35.72 1:55.69 1:43.27
Pyraminx Combined Final 8 4.21   NR 9.07   7.93 5.94 4.21 DNF 13.33
Square-1 Combined Final 17 38.21   52.49   44.31 41.40 DNF 1:11.77 38.21
Rubik's Magic Final 29 1.34   2.65   1.34 2.43 2.08 DNF 3.43
Master Magic Final 6 3.71   4.77   8.72 4.52 5.16 3.71 4.63
Jinnawat Preedayant (จิณณวัตร ปรีดายันต์)    Thailand
Jinnawat Preedayant (จิณณวัตร ปรีดายันต์)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 99 21.75   28.19   21.75 29.13 29.65 25.80 29.91
Rubik's Magic Final 22 2.06   2.45   2.06 2.68 2.31 2.36 DNF
Jira Siangchin    Thailand
Jira Siangchin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 96 19.90   27.13   30.00 19.90 27.84 31.40 23.55
2x2x2 Cube First round 36 5.88   7.07   9.94 8.00 6.08 7.13 5.88
Jirutkom Marovya (จิรัฐคม มารวย)    Thailand
Jirutkom Marovya (จิรัฐคม มารวย)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 112 45.72   50.23   49.09 45.72 1:02.00 47.13 54.47
Jitsupat Rattanakangwanwong    Thailand
Jitsupat Rattanakangwanwong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 86 15.75   23.35   15.75 24.86 35.28 22.75 22.43
Jonathan Tan Wei Xiat    Malaysia
Jonathan Tan Wei Xiat
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 9.68   12.69   12.80 11.50 14.19 13.77 9.68
Second round 8 10.56   12.25   12.81 11.72 10.56 14.15 12.21
First round 14 11.08   13.39   17.02 11.08 11.90 14.43 13.84
2x2x2 Cube Final 11 2.83   4.73   2.83 5.25 4.55 7.93 4.40
First round 9 4.36   5.45   6.22 4.43 5.69 8.99 4.36
4x4x4 Cube Final 3 45.77   52.39   45.77 47.56 56.71 1:02.05 52.91
First round 3 45.69   51.96   NR 48.80 56.43 45.69 56.46 50.66
5x5x5 Cube Final 11 1:42.34   1:52.30   1:54.16 2:03.93 1:53.21 1:42.34 1:49.53
First round 9 1:34.59   1:51.22   2:01.41 1:47.08 1:34.59 2:07.38 1:45.16
7x7x7 Cube Combined Final 13 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 6 2:12.58   DNF   2:12.58 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 18 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 18.58   21.27   NR 20.43 18.58 29.18 21.36 22.03
First round 9 18.69   21.82   22.83 18.69 23.80 22.15 20.47
Rubik's Clock Combined Final 5 14.72   NR 23.35   NR 16.77 38.16 DNF 15.13 14.72
Megaminx Combined Final 4 1:25.06   1:32.52   1:30.03 1:26.69 1:40.83 1:54.65 1:25.06
Square-1 Combined Final 12 29.15   46.06   42.44 59.03 41.43 54.30 29.15
4x4x4 Blindfolded Final 3 17:36.00     DNF 17:36.00
3x3x3 Multi-Blind Final 9 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 20 1.75   2.33   1.80 2.13 9.93 3.05 1.75
Juan Juli Andika Chandra    Indonesia
Juan Juli Andika Chandra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 12.33   15.40   12.33 18.34 18.18 14.83 13.19
First round 25 12.86   15.03   14.47 12.86 16.22 14.41 16.21
2x2x2 Cube First round 27 5.80   6.63   5.80 6.68 6.63 6.84 6.59
4x4x4 Cube Final 11 53.55   1:00.26   1:04.90 1:01.30 53.55 1:01.97 57.50
First round 11 50.65   NR 58.38   NR 50.65 59.78 1:03.30 1:01.18 54.19
5x5x5 Cube Final 6 1:32.78   1:42.03   1:32.78 1:44.56 1:42.80 1:38.72 1:51.15
First round 4 1:27.91   NR 1:33.42   NR 1:27.91 1:42.15 1:36.90 1:30.59 1:32.77
6x6x6 Cube Combined Final 6 3:40.63   3:48.78   3:40.63 3:49.43 3:56.27
7x7x7 Cube Combined Final 7 5:30.25   5:42.85   5:46.86 5:30.25 5:51.43
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 10 2:59.96   DNF   DNF 2:59.96 3:36.33
3x3x3 Fewest Moves Final 8 39     39
3x3x3 One-Handed Final 15 28.68   33.46   DNF 29.71 29.86 40.81 28.68
First round 15 23.47   25.93   25.11 23.47 35.30 28.84 23.84
3x3x3 With Feet First round 11 DNF     DNF
Megaminx Combined Final 10 1:43.47   1:49.20   1:48.40 1:48.58 1:43.47 1:50.61 2:03.22
Pyraminx Combined Final 4 6.22   7.45   NR 8.33 7.84 6.22 7.68 6.84
3x3x3 Multi-Blind Final 7 1/2 4:32     1/2 4:32
Rubik's Magic Final 32 1.78   2.69   1.78 2.15 3.83 3.61 2.31
Master Magic Final 2 2.88   NR 3.61   NR 4.30 4.56 3.44 3.09 2.88
Kengo Kageyama (蔭山賢吾)    Japan
Kengo Kageyama (蔭山賢吾)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 10.58   13.27   12.97 15.22 11.61 15.63 10.58
Second round 16 12.86   13.47   12.86 15.36 13.63 13.21 13.56
First round 15 12.61   13.39   14.33 12.61 13.22 12.63 15.40
2x2x2 Cube First round 19 5.28   6.35   5.28 5.97 7.58 6.36 6.71
4x4x4 Cube First round 18 55.53   1:03.78   1:08.68 1:07.34 55.53 1:05.46 58.53
3x3x3 Fewest Moves Final 18 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 17.86   21.43   20.61 20.40 17.86 25.55 23.27
First round 12 20.33   23.33   23.03 26.03 20.33 25.69 21.27
Kong Chai Chen    Malaysia
Kong Chai Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 116 43.88   59.43   1:08.83 43.88 49.33 1:28.93 1:00.13
2x2x2 Cube First round 81 14.44   23.16   21.58 31.01 14.44 27.66 20.25
Rubik's Clock Combined Final 16 DNF     DNF DNF
Rubik's Magic Final 38 2.53   3.40   3.08 19.81 3.43 2.53 3.68
Kouichi Tabuchi (田渕幸一)    Japan
Kouichi Tabuchi (田渕幸一)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 114 48.81   52.15   1:06.05 49.30 53.50 48.81 53.66
Lee Jia Yong (李伽榮)    Malaysia
Lee Jia Yong (李伽榮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 19.15   22.46   22.43 21.15 23.81 24.41 19.15
2x2x2 Cube First round 57 7.31   8.46   7.31 7.83 7.78 9.77 11.41
4x4x4 Cube First round 34 1:20.69   1:35.00   1:20.69 1:32.69 1:35.21 1:37.09 1:46.66
5x5x5 Cube First round 25 2:32.30   2:45.60   2:39.71 2:54.41 3:01.38 2:32.30 2:42.68
6x6x6 Cube Combined Final 13 6:04.81     6:04.81
7x7x7 Cube Combined Final 13 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded First round 18 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 60 55.97   59.99   55.97 59.96 1:00.05 1:09.08 59.97
Megaminx Combined Final 21 2:31.02     3:09.03 2:31.02
Pyraminx Combined Final 11 7.36   9.30   9.19 11.30 7.36 10.93 7.77
Square-1 Combined Final 6 26.43   30.98   35.28 26.43 28.15 34.15 30.65
Rubik's Magic Final 9 1.61   1.91   1.77 1.88 2.09 1.61 DNF
Master Magic Final 4 3.90   NR 4.06   NR 4.08 4.03 4.06 3.90 4.58
Maria Oey    Indonesia
Maria Oey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 103 26.53   30.59   29.25 26.53 45.91 33.65 28.88
4x4x4 Cube First round 56 DNF   DNF   DNF DNF DNS DNS DNS
Square-1 Combined Final 22 2:11.34     3:06.68 2:11.34
Masayuki Akimoto (秋元正行)    Japan
Masayuki Akimoto (秋元正行)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 57 17.81   18.48   18.52 22.30 19.05 17.81 17.86
First round 59 17.00   18.58   17.36 17.00 20.22 21.16 18.16
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:44.61   DNF   1:44.61 DNF DNF
First round 8 2:53.71   DNF   DNF DNF 2:53.71
Michael    Indonesia
Michael
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 15.03   15.49   15.34 15.03 15.52 15.61 16.86
First round 40 14.61   16.64   16.52 17.30 14.61 20.66 16.11
2x2x2 Cube First round 56 7.88   8.37   8.21 7.88 7.96 8.94 9.78
4x4x4 Cube First round 23 1:00.34   1:11.73   1:14.40 1:13.93 1:17.47 1:06.86 1:00.34
5x5x5 Cube First round 17 1:59.00   2:03.21   DNF 1:59.00 2:08.08 2:00.40 2:01.15
7x7x7 Cube Combined Final 4 5:21.00   NR 5:32.51   NR 5:53.47 5:23.06 5:21.00
3x3x3 Blindfolded Final 7 3:47.65   DNF   3:47.65 DNF DNF
First round 12 3:30.18   DNF   DNF 3:30.18 3:57.88
3x3x3 One-Handed First round 23 28.08   31.46   34.50 28.36 34.78 28.08 31.51
Rubik's Clock Combined Final 14 25.84     27.05 25.84
Megaminx Combined Final 3 1:26.94   NR 1:30.85   NR 1:26.94 1:28.11 1:36.75 1:33.44 1:31.00
3x3x3 Multi-Blind Final 4 2/2 14:05     2/2 14:05
Minghao Chen (陈铭豪)    China
Minghao Chen (陈铭豪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.27   12.44   11.27 12.93 13.00 13.55 11.40
Second round 15 11.15   13.41   11.65 11.15 15.81 16.08 12.78
First round 6 10.81   12.01   10.81 11.93 13.13 10.97 13.53
Monika Zimmermann    Germany
Monika Zimmermann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 44 15.08   16.20   15.34 15.08 15.43 19.22 17.84
First round 50 16.44   17.43   17.97 16.78 16.44 18.50 17.55
2x2x2 Cube First round 59 7.65   8.77   10.19 7.65 8.43 8.66 9.23
4x4x4 Cube First round 54 56.68   DNF   DNF DNF 56.68 DNF 1:02.91
5x5x5 Cube First round 26 2:24.75   2:46.31   2:58.63 2:24.75 2:41.28 2:51.72 2:45.93
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 9 2:59.93   DNF   DNF 2:59.93 DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 6 2/3 26:44     2/3 26:44
Rubik's Magic Final 13 1.40   2.06   1.40 2.88 2.94 1.61 1.68
Muhammad Iril Khairul Anam    Indonesia
Muhammad Iril Khairul Anam
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 59 16.31   19.20   22.43 16.31 16.75 18.69 22.15
First round 60 15.38   18.61   19.15 17.84 18.84 19.72 15.38
2x2x2 Cube First round 65 5.69   9.76   13.78 5.69 10.30 11.36 7.61
4x4x4 Cube First round 32 1:17.61   1:26.86   1:39.05 1:21.25 1:52.31 1:20.28 1:17.61
5x5x5 Cube First round 22 2:12.27   2:19.60   2:26.27 2:18.94 2:13.58 2:12.27 2:38.13
3x3x3 Blindfolded Final 2 52.44   DNF   DNF 1:21.11 52.44
First round 2 50.66   DNF   1:19.40 50.66 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 18 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 50 34.11   40.47   44.58 38.44 44.68 38.38 34.11
3x3x3 With Feet First round 8 3:03.18     3:03.18
Rubik's Clock Combined Final 16 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined Final 24 DNF     DNF DNS
Pyraminx Combined Final 31 15.16     15.16 15.34
4x4x4 Blindfolded Final 1 10:55.00     10:55.00 DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 20:00.00   NR   20:00.00 DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 1 16/17 56:43     16/17 56:43
Rubik's Magic Final 49 2.50   DNF   2.50 3.83 DNF 4.83 DNF
Master Magic Final 23 6.03   8.54   7.47 16.08 6.03 6.71 11.44
Muhammad Jihan Khalilurrahman    Indonesia
Muhammad Jihan Khalilurrahman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 12.30   15.07   16.86 12.52 12.30 16.08 16.61
First round 23 12.56   14.92   12.56 13.90 15.55 DNF 15.31
2x2x2 Cube First round 26 2.55   NR 6.61   8.27 5.91 12.66 2.55 5.66
4x4x4 Cube First round 17 1:00.02   1:02.65   1:01.75 DNF 1:00.02 1:00.47 1:05.72
5x5x5 Cube Final 15 1:58.31   2:09.00   2:06.19 1:58.31 2:11.58 2:09.46 2:11.34
First round 15 1:46.21   1:59.51   2:05.50 1:46.21 2:03.33 2:07.30 1:49.71
3x3x3 Blindfolded First round 18 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 18 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 14.31   20.58   18.93 21.33 14.31 22.34 21.47
First round 11 19.18   23.20   23.36 19.18 DNF 25.43 20.81
Megaminx Combined Final 16 1:56.97   2:02.15   1:57.66 2:04.86 1:56.97 2:03.94 2:22.15
Pyraminx Combined Final 23 10.30   15.16   16.56 10.77 DNF 18.16 10.30
4x4x4 Blindfolded Final 4 DNF     DNF DNS
Rubik's Magic Final 19 1.94   2.32   2.06 2.07 4.40 1.94 2.83
Napat Jarureuangsri    Thailand
Napat Jarureuangsri
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 19.69   22.58   26.38 22.34 24.53 19.69 20.86
2x2x2 Cube First round 60 4.06   8.92   8.52 4.06 10.22 10.18 8.05
Qualification round 6 6.97   7.76   7.50 7.19 6.97 8.58 9.58
4x4x4 Cube First round 51 2:13.72   2:19.39   2:20.75 2:19.66 2:13.72 2:47.79 2:17.75
Qualification round 5 2:31.28     2:31.56 2:31.28
5x5x5 Cube First round 32 3:34.68   3:43.61   3:46.93 DNF 3:45.30 3:38.61 3:34.68
Qualification round 2 3:43.78     DNF 3:43.78
Pyraminx Combined Final 34 16.08     16.08 18.93
Rubik's Magic Final 42 2.36   5.04   3.30 9.05 2.36 2.77 DNF
Master Magic Final 21 6.16   6.79   6.75 DNF 6.47 7.16 6.16
Nara Mahannop (นรา มหรรณพ)    Thailand
Nara Mahannop (นรา มหรรณพ)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Qualification round 16 10.27   20.01   12.06 22.44 25.52 DNF 10.27
4x4x4 Cube Qualification round 7 DNF     DNF DNF
Narongsak Moradokpermpoon (ณรงค์ศักดิ์ มรดกเพิ่มพูล)    Thailand
Narongsak Moradokpermpoon (ณรงค์ศักดิ์ มรดกเพิ่มพูล)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 20.50   22.31   22.18 20.50 22.97 24.58 21.77
2x2x2 Cube First round 47 5.11   7.62   9.06 5.11 7.30 7.15 8.41
Qualification round 5 4.19   7.74   4.19 8.97 11.25 7.97 6.27
Pyraminx Combined Final 37 25.33     28.09 25.33
Natchanon Ploiplai (ณัฐชนน พลอยพลาย)    Thailand
Natchanon Ploiplai (ณัฐชนน พลอยพลาย)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 97 22.13   27.43   25.43 31.34 22.13 32.91 25.53
2x2x2 Cube First round 74 7.75   11.93   14.18 9.47 12.77 13.56 7.75
4x4x4 Cube Qualification round 7 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined Final 35 16.56     16.56 DNF
Nathapat Chawawiwat (ณัฐพัชร์ ชววิวรรธน์)    Thailand
Nathapat Chawawiwat (ณัฐพัชร์ ชววิวรรธน์)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 12.97   14.41   18.88 13.58 14.47 15.19 12.97
First round 47 14.71   17.11   18.03 14.71 20.05 16.03 17.28
2x2x2 Cube First round 24 4.38   6.57   4.38 6.09 6.90 8.34 6.72
4x4x4 Cube Final 12 54.18   1:04.00   1:05.47 54.91 1:11.63 54.18 DNF
First round 15 48.08   1:01.97   1:17.50 1:05.44 48.08 55.72 1:04.75
5x5x5 Cube First round 16 1:48.15   2:00.98   2:06.46 2:12.53 1:59.78 1:56.69 1:48.15
6x6x6 Cube Combined Final 11 4:11.05   DNF   4:11.05 DNF 5:16.47
7x7x7 Cube Combined Final 10 6:13.46   6:45.13   6:13.46 7:07.11 6:54.81
3x3x3 One-Handed First round 26 25.88   31.89   38.44 32.61 25.88 30.33 32.72
Qualification round 3 31.80     33.80 31.80 33.72
Megaminx Combined Final 9 1:31.08   1:49.02   1:51.36 1:46.81 2:14.90 1:31.08 1:48.90
Nattanon Pornchaisakuldee    Thailand
Nattanon Pornchaisakuldee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 16.81   18.55   17.80 16.81 20.03 17.83 21.56
2x2x2 Cube First round 61 7.43   9.07   11.88 9.59 8.61 9.02 7.43
3x3x3 One-Handed First round 42 33.08   37.41   37.90 46.65 36.58 37.75 33.08
Nattasit Phaisalrittiwong (ณัฐสิทธิ์ ไพศาลฤทธิวงศ์)    Thailand
Nattasit Phaisalrittiwong (ณัฐสิทธิ์ ไพศาลฤทธิวงศ์)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 18.66   20.77   23.25 20.49 18.66 20.61 21.21
2x2x2 Cube First round 70 6.40   10.18   13.13 8.88 14.09 8.52 6.40
4x4x4 Cube Qualification round 7 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 59 52.84   59.84   52.84 1:01.27 58.88 1:07.01 59.38
Qualification round 7 54.65     DNF 54.65 DNF
Nattharin Panyasakulwong    Thailand
Nattharin Panyasakulwong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 17.46   22.68   23.41 24.65 22.08 22.56 17.46
2x2x2 Cube First round 75 9.93   11.93   9.93 20.33 11.46 10.06 14.28
Qualification round 11 8.86   11.39   10.59 28.38 10.69 8.86 12.88
3x3x3 One-Handed Qualification round 9 1:32.68     1:32.68 DNF 1:36.83
Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์)    Thailand
Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 9.15   12.67   9.15 13.80 14.19 10.02 14.84
Second round 4 9.38   10.66   10.86 11.69 9.38 10.86 10.27
First round 10 10.75   12.69   12.11 14.25 13.68 10.75 12.28
2x2x2 Cube Final 6 2.08   3.85   2.08 2.63 4.27 4.65 5.31
First round 1 3.28   3.82   5.13 3.46 4.21 3.78 3.28
4x4x4 Cube Final 6 48.69   55.87   48.69 55.36 1:00.19 1:01.18 52.06
First round 2 49.47   51.25   NR 56.94 50.43 51.72 49.47 51.61
5x5x5 Cube Final 8 1:31.97   1:42.76   1:43.11 1:51.63 1:34.18 1:51.00 1:31.97
First round 3 1:24.36   1:33.28   NR 1:43.83 1:24.36 1:26.28 1:34.31 1:39.25
6x6x6 Cube Qualification round 1 5:21.13     DNF 5:21.13
7x7x7 Cube Combined Final 6 5:22.80   5:37.71   5:22.80 5:39.56 5:50.78
3x3x3 One-Handed Final 4 16.41   18.83   22.28 20.15 19.68 16.41 16.65
First round 7 16.03   19.41   22.03 16.03 19.77 16.44 22.06
Rubik's Clock Combined Final 12 24.77     DNF 24.77
Megaminx Combined Final 5 1:29.15   1:40.45   1:48.52 1:55.31 1:39.56 1:33.28 1:29.15
Pyraminx Combined Final 2 4.50   NR 6.12   NR 4.50 6.78 5.38 9.77 6.19
Rubik's Magic Final 44 1.06   DNF   4.56 1.06 DNF 1.40 DNF
Master Magic Final 27 3.00   DNF   6.90 DNF DNF 3.00 DNF
Noppawat Kumdee (ณพวัฒน์ คำดี)    Thailand
Noppawat Kumdee (ณพวัฒน์ คำดี)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 15.71   20.35   18.71 20.80 21.55 25.21 15.71
Square-1 Combined Final 2 18.68   24.25   27.96 25.11 18.68 24.81 22.84
Nudchada Samankatiwat    Thailand
Nudchada Samankatiwat
Event Round Place Best Average Result Details
Square-1 Combined Final 21 1:19.55     1:34.11 1:19.55
Nutchapong Ketaniruj    Thailand
Nutchapong Ketaniruj
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 46 1.59   DNF   1.59 DNF 2.18 DNF 1.90
Nutthaphat Ngernkitti    Thailand
Nutthaphat Ngernkitti
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 28 1.34   2.59   DNF 1.34 2.19 3.44 2.15
Paolo Jose Panganiban    Philippines
Paolo Jose Panganiban
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 38 13.84   15.63   15.72 15.97 13.84 15.21 18.38
First round 55 15.61   18.08   19.56 20.84 18.02 15.61 16.65
4x4x4 Cube First round 22 55.19   1:11.22   1:16.15 55.19 1:07.96 1:17.08 1:09.56
5x5x5 Cube First round 21 2:07.80   2:13.52   2:15.80 2:07.80 2:10.81 2:13.94 2:49.97
3x3x3 One-Handed First round 35 26.30   34.49   41.53 26.30 43.28 32.97 28.97
Megaminx Combined Final 6 1:42.18   1:44.17   1:56.93 1:43.80 1:42.18 1:42.34 1:46.36
Pyraminx Combined Final 18 8.05   11.51   8.05 DNF 9.71 11.31 13.50
Master Magic Final 3 3.18   3.88   3.90 3.80 3.18 6.68 3.94
Parin Meparinya (ปรินทร์ เมปริญญา)    Thailand
Parin Meparinya (ปรินทร์ เมปริญญา)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 16.18   19.64   17.90 22.11 16.18 19.31 21.71
Patinya Prapasinsap    Thailand
Patinya Prapasinsap
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 19.59   20.68   20.83 20.80 20.41 26.83 19.59
2x2x2 Cube Qualification round 15 13.93   14.91   14.55 13.93 15.06 DNF 15.11
4x4x4 Cube First round 52 1:53.88   2:26.25   2:52.97 2:34.91 1:53.88 1:59.19 2:44.65
3x3x3 One-Handed First round 58 52.21   59.74   52.21 54.69 1:06.52 58.02 1:07.84
Qualification round 6 44.40     44.40 53.03 1:01.52
Rubik's Magic Final 23 1.97   2.47   6.66 1.97 2.78 2.40 2.22
Master Magic Final 19 5.50   6.16   6.59 5.68 5.50 6.22 DNF
Peeranat Worasart    Thailand
Peeranat Worasart
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 18.55   20.90   22.50 DNF 20.96 18.55 19.25
2x2x2 Cube First round 66 7.50   9.96   14.09 7.50 12.55 8.69 8.65
Qualification round 12 10.13   11.92   12.86 10.69 13.50 10.13 12.21
4x4x4 Cube First round 46 1:51.06   1:58.98   1:54.00 1:51.06 2:09.30 2:15.86 1:53.63
Qualification round 4 2:10.30     2:10.30 2:10.44
Peerawich Hiranpaphakorn (พีรวิชญ์ พิรัญปภากร)    Thailand
Peerawich Hiranpaphakorn (พีรวิชญ์ พิรัญปภากร)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.19   11.57   13.11 11.58 10.19 11.80 11.33
Second round 6 9.44   11.80   14.11 11.46 13.68 10.27 9.44
First round 3 10.44   10.93   10.55 11.00 11.65 11.25 10.44
2x2x2 Cube Final 2 3.02   3.24   NR 3.25 3.02 4.18 3.15 3.31
First round 2 3.33   3.85   4.63 3.33 3.90 3.61 4.03
3x3x3 One-Handed Final 5 16.58   19.34   18.65 23.31 18.34 16.58 21.02
First round 4 15.52   17.99   15.52 16.83 18.80 18.34 19.15
Pyraminx Combined Final 19 6.41   11.56   6.41 21.38 10.84 13.05 10.80
Phanutach Preechawuttidet    Thailand
Phanutach Preechawuttidet
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 19.90   22.40   22.25 23.09 27.56 21.86 19.90
Phawit Wongsarawit    Thailand
Phawit Wongsarawit
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 102 26.36   30.51   31.06 27.94 44.88 32.52 26.36
Phongnarin Anantariyavech    Thailand
Phongnarin Anantariyavech
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Qualification round 10 7.41   11.00   7.41 9.31 11.52 12.18 DNF
3x3x3 One-Handed Qualification round 10 1:40.25     1:49.94 1:40.25 1:45.52
Phoochit Roonooy (ภูชิสส์ รุ่นอ๋อย)    Thailand
Phoochit Roonooy (ภูชิสส์ รุ่นอ๋อย)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 52 16.81   17.78   19.28 17.25 18.77 16.81 17.33
First round 37 15.16   16.25   16.72 16.36 15.66 15.16 19.34
2x2x2 Cube First round 29 6.28   6.71   7.03 6.28 6.43 6.66 8.09
4x4x4 Cube First round 25 1:10.80   1:13.60   1:11.18 1:13.09 1:10.80 1:26.47 1:16.52
3x3x3 One-Handed First round 25 23.00   31.87   34.68 31.13 29.80 23.00 44.22
Rubik's Magic Final 48 2.33   DNF   DNF DNF DNF 2.33 4.33
Master Magic Final 5 4.00   4.17   4.31 4.08 4.11 6.58 4.00
Phopphon Suwattee (ภพพนธ์ สุวัตถี)    Thailand
Phopphon Suwattee (ภพพนธ์ สุวัตถี)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 56 13.58   18.41   19.80 16.38 20.05 13.58 19.05
First round 48 15.44   17.11   16.40 15.44 18.36 16.56 20.84
Piti Pichedpan (ปิติ พิเชษฐพันธ์)    Thailand
Piti Pichedpan (ปิติ พิเชษฐพันธ์)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.11   11.30   10.11 11.40 11.78 DNF 10.71
Second round 3 9.80   10.34   NR 10.78 9.81 11.47 9.80 10.43
First round 2 9.25   10.75   10.31 11.15 9.25 11.78 10.78
2x2x2 Cube Final 9 2.55   4.48   4.83 2.55 4.43 4.19 4.91
First round 14 4.58   5.85   4.58 6.33 4.78 6.56 6.44
4x4x4 Cube Final 5 47.80   54.93   59.80 1:01.52 47.80 56.90 48.09
First round 9 46.21   56.57   58.44 58.59 46.21 54.78 56.50
5x5x5 Cube Final 2 1:23.00   1:34.52   1:36.86 1:23.00 1:34.80 1:39.93 1:31.90
First round 5 1:25.06   1:33.46   1:43.88 1:39.30 1:35.06 1:26.03 1:25.06
3x3x3 One-Handed Final 6 18.11   19.80   18.11 19.02 20.75 19.86 20.53
First round 6 15.28   19.20   18.38 18.16 15.28 22.81 21.06
Pitsanu Mukdaprakorn (พิษณุ มุกดาประกร)    Thailand
Pitsanu Mukdaprakorn (พิษณุ มุกดาประกร)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 91 20.71   25.04   29.53 20.71 23.66 32.71 21.94
Piyachat Jamsai (ปิยะฉัตร แจ่มใส)    Thailand
Piyachat Jamsai (ปิยะฉัตร แจ่มใส)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 19.05   21.21   24.55 20.38 20.78 19.05 22.47
2x2x2 Cube First round 43 6.18   7.49   7.09 7.71 6.18 7.66 11.61
4x4x4 Cube First round 43 1:37.18   1:51.88   2:04.91 1:44.83 1:45.91 2:09.18 1:37.18
5x5x5 Cube First round 30 2:33.34   3:02.54   2:44.03 2:50.81 DNF 3:32.78 2:33.34
6x6x6 Cube Combined Final 9 4:48.21   4:59.00   4:50.90 4:48.21 5:17.88
7x7x7 Cube Combined Final 13 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded First round 18 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Megaminx Combined Final 8 1:30.83   1:46.79   1:49.30 1:40.63 1:56.94 1:30.83 1:50.44
Pyraminx Combined Final 20 8.19   12.35   15.19 8.19 12.27 9.58 20.36
Square-1 Combined Final 16 30.40   49.48   30.40 1:00.11 53.96 1:21.68 34.36
3x3x3 Multi-Blind Final 9 DNF     DNF
Poom Chitnuchtaranon    Thailand
Poom Chitnuchtaranon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 88 22.05   23.48   24.71 27.13 23.52 22.22 22.05
Pooripat Pattarasadtasaranee (ภูริภัทร์ ภัทรเศรษฐเศรณี)    Thailand
Pooripat Pattarasadtasaranee (ภูริภัทร์ ภัทรเศรษฐเศรณี)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 20.50   22.24   22.06 21.77 20.50 28.02 22.90
2x2x2 Cube First round 67 8.34   10.02   8.34 9.93 10.36 9.78 10.86
Qualification round 9 7.81   10.96   DNF 12.61 9.06 11.21 7.81
Preeda Hongpimolmas (ปรีดา หงส์พิมลมาศ)    Thailand
Preeda Hongpimolmas (ปรีดา หงส์พิมลมาศ)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 12.16   14.81   15.30 12.16 13.80 15.33 15.97
Second round 9 9.90   12.51   13.28 9.90 31.11 11.44 12.81
First round 29 13.13   15.27   25.96 13.13 17.09 14.72 14.00
3x3x3 Blindfolded Final 1 48.43   DNF   DNF 48.43 DNF
First round 1 42.84   NR 46.64   NR 50.88 46.19 42.84
4x4x4 Blindfolded Final 4 DNF     DNF DNF
Prin Kijviwattanakarn (ปริญ กิจวิวัฒนการ)    Thailand
Prin Kijviwattanakarn (ปริญ กิจวิวัฒนการ)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 45 14.84   16.33   15.66 17.83 17.21 16.13 14.84
First round 52 14.65   17.80   19.27 22.09 14.65 18.25 15.88
2x2x2 Cube First round 18 4.47   6.30   8.44 6.69 5.13 7.09 4.47
Rubik's Magic Final 27 1.06   2.59   3.75 1.31 DNF 2.72 1.06
Puttawat Sanannarm (พุทธวัฒน์ สนั่นนาม)    Thailand
Puttawat Sanannarm (พุทธวัฒน์ สนั่นนาม)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 15.72   19.82   20.83 20.28 18.34 33.61 15.72
2x2x2 Cube First round 46 7.15   7.60   8.05 7.15 7.27 7.47 10.21
Rachata Thongruay (รัชตะ ทองรวย)    Thailand
Rachata Thongruay (รัชตะ ทองรวย)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 17.81   19.47   18.55 21.15 21.44 18.72 17.81
2x2x2 Cube First round 55 4.84   8.02   7.81 4.84 11.13 8.55 7.71
Rattee Phisitphatchara    Thailand
Rattee Phisitphatchara
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 46 15.61   16.53   17.69 16.27 15.61 20.11 15.63
First round 53 14.83   17.89   19.59 17.50 19.91 16.58 14.83
Riadi Arsandi    Indonesia
Riadi Arsandi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 13.69   15.62   16.13 16.21 14.90 13.69 15.84
First round 43 16.52   16.81   16.58 17.28 16.58 17.63 16.52
2x2x2 Cube First round 17 5.21   6.16   5.21 5.84 5.83 7.06 6.81
4x4x4 Cube First round 28 1:07.72   1:16.01   1:13.81 1:07.72 1:21.31 1:12.90 1:33.66
5x5x5 Cube First round 24 2:37.05   2:42.33   2:48.02 2:39.13 2:37.05 2:41.68 2:46.19
3x3x3 Blindfolded Final 6 2:31.09   DNF   DNF DNF 2:31.09
First round 7 2:48.02   DNF   DNF DNF 2:48.02
3x3x3 Fewest Moves Final 9 40     40
3x3x3 One-Handed First round 21 27.43   29.38   31.93 28.38 31.43 27.43 28.33
3x3x3 With Feet First round 5 2:09.55   NR   2:09.55
Megaminx Combined Final 23 3:08.28     3:34.09 3:08.28
Pyraminx Combined Final 12 7.63   9.51   7.63 8.86 12.05 10.96 8.72
4x4x4 Blindfolded Final 4 DNF     DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 2 5/5 42:48     5/5 42:48
Rubik's Magic Final 47 2.10   DNF   2.21 DNF DNF 4.13 2.10
Master Magic Final 17 5.66   5.92   12.96 6.05 5.90 5.66 5.80
Richard Jay S. Apagar    Philippines
Richard Jay S. Apagar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 11.83   13.57   15.81 15.13 12.71 12.88 11.83
First round 8 10.78   12.36   11.91 10.78 14.72 12.84 12.34
2x2x2 Cube Final 13 3.36   6.11   5.19 3.36 6.53 11.50 6.61
First round 10 4.90   5.52   4.90 5.58 5.66 5.31 6.30
4x4x4 Cube First round 31 1:09.56   1:23.30   1:09.56 1:22.72 1:27.66 1:19.59 1:27.58
5x5x5 Cube First round 18 1:45.06   2:03.52   2:17.65 1:45.06 1:53.43 2:14.88 2:02.25
3x3x3 One-Handed Final 13 21.84   24.13   25.72 24.80 21.84 26.29 21.86
First round 13 20.30   23.78   24.94 21.38 30.84 25.02 20.30
Megaminx Combined Final 2 1:11.17   1:26.20   1:14.75 DNF 1:11.17 1:26.02 1:37.83
Pyraminx Combined Final 6 6.77   8.58   8.27 10.25 7.21 11.46 6.77
Robin Blöhm    Germany
Robin Blöhm
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 13.41   15.30   16.08 18.84 15.15 13.41 14.66
First round 34 13.50   15.61   13.50 16.25 15.41 17.94 15.16
2x2x2 Cube First round 28 6.15   6.70   11.15 6.31 7.53 6.15 6.25
4x4x4 Cube Final 9 52.08   58.94   1:06.33 52.75 52.08 1:05.59 58.47
First round 5 48.52   53.06   50.77 54.21 54.21 48.52 1:03.08
5x5x5 Cube Final 10 1:43.47   1:49.22   1:43.47 1:47.52 2:00.66 1:55.88 1:44.27
First round 10 1:45.84   1:52.20   2:10.53 1:55.36 1:45.84 1:52.15 1:49.08
3x3x3 One-Handed First round 41 32.91   37.29   44.41 32.91 33.69 33.77 51.71
Ron van Bruchem    Netherlands
Ron van Bruchem
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 13.34   14.64   14.84 14.56 13.34 14.53 19.93
First round 22 13.94   14.46   14.65 15.69 14.53 13.94 14.19
2x2x2 Cube First round 38 6.55   7.32   7.38 6.55 7.61 9.34 6.96
4x4x4 Cube First round 16 55.53   1:02.50   1:15.05 55.53 1:00.09 58.28 1:09.13
5x5x5 Cube Final 13 1:51.66   1:58.23   1:51.66 1:57.59 2:03.55 2:02.18 1:54.91
First round 12 1:50.02   1:55.70   2:08.63 2:02.05 1:53.38 1:50.02 1:51.66
6x6x6 Cube Combined Final 10 4:45.55   4:59.80   4:56.59 4:45.55 5:17.27
7x7x7 Cube Combined Final 13 DNF     DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 18 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 53 35.18   41.30   35.18 37.15 54.38 46.90 39.86
Rubik's Clock Combined Final 11 22.83     32.11 22.83
Pyraminx Combined Final 17 8.43   11.31   11.31 9.03 8.43 15.53 13.59
Rubik's Magic Final 41 4.15   4.83   4.15 5.72 13.30 4.61 4.16
Shusei Tabuchi (田渕柊星)    Japan
Shusei Tabuchi (田渕柊星)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 15.90   19.79   19.44 21.27 15.90 31.46 18.65
2x2x2 Cube First round 52 4.21   7.94   6.21 4.21 8.58 10.33 9.02
4x4x4 Cube First round 36 1:30.58   1:37.14   1:30.58 1:44.06 1:35.44 1:37.72 1:38.25
3x3x3 Blindfolded Final 10 5:09.58   DNF   DNF DNF 5:09.58
First round 11 3:24.93   DNF   DNF 4:04.33 3:24.93
3x3x3 One-Handed First round 54 33.83   41.47   46.22 33.83 38.44 44.91 41.05
3x3x3 With Feet First round 9 3:16.05     3:16.05
Rubik's Clock Combined Final 8 18.21     DNF 18.21
Rubik's Magic Final 37 1.46   3.28   1.81 1.46 6.83 2.84 5.18
Simon Lim (林少秋)    Philippines
Simon Lim (林少秋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 12.03   12.51   13.08 12.33 12.03 12.11 13.08
Second round 7 11.11   12.20   11.11 14.75 13.06 12.36 11.19
First round 19 12.11   14.39   13.15 15.56 14.47 16.19 12.11
2x2x2 Cube First round 33 5.83   6.92   8.13 7.38 5.83 6.09 7.30
4x4x4 Cube Final 10 46.30   59.26   46.30 1:05.38 52.33 1:07.21 1:00.06
First round 8 53.43   54.92   56.15 54.86 1:05.18 53.75 53.43
5x5x5 Cube Final 5 1:36.55   1:40.99   1:43.84 1:36.55 1:38.05 1:41.27 1:43.65
First round 7 1:30.25   1:43.93   1:48.30 1:37.44 1:30.25 1:46.05 1:56.30
6x6x6 Cube Combined Final 3 3:07.09   NR 3:19.99   NR 3:07.09 3:18.34 3:34.55
7x7x7 Cube Combined Final 5 4:41.72   NR 5:32.84   5:48.16 6:08.63 4:41.72
3x3x3 Blindfolded First round 18 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 9 40   NR   40
3x3x3 One-Handed Final 11 20.09   23.03   25.18 23.88 22.31 22.91 20.09
First round 8 17.30   21.04   NR 22.56 24.03 22.52 17.30 18.05
Megaminx Combined Final 15 1:31.27   1:59.71   1:31.27 2:45.88 2:13.97 2:00.72 1:44.44
Square-1 Combined Final 8 26.44   31.67   DNF 29.69 26.44 34.88 30.43
Rubik's Magic Final 7 1.59   1.88   1.78 1.94 3.71 1.91 1.59
Sinpei Araki (荒木慎平)    Japan
Sinpei Araki (荒木慎平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 10.38   13.15   10.38 11.65 15.22 13.71 14.09
Second round 10 10.29   12.52   10.29 14.43 10.88 12.40 14.28
First round 9 10.92   12.68   25.05 11.81 10.92 11.69 14.53
2x2x2 Cube First round 30 5.18   6.72   5.18 6.09 7.30 10.97 6.78
3x3x3 Blindfolded First round 18 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 14 48     48
3x3x3 One-Handed Final 14 21.75   25.50   21.75 23.81 26.27 26.41 26.61
First round 14 17.30   24.93   27.08 25.78 21.94 17.30 33.81
Sirapat Aunkaew    Thailand
Sirapat Aunkaew
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 39 14.50   15.82   15.06 14.50 16.72 16.44 15.96
First round 62 17.75   18.90   19.00 20.16 17.75 18.66 19.03
2x2x2 Cube First round 32 5.80   6.77   5.80 7.18 6.43 6.71 8.06
3x3x3 One-Handed First round 44 32.88   38.00   32.88 44.46 40.08 39.34 34.58
Suchakree Ladavarn (สุชาครีย์ ลดาวรรษ์)    Thailand
Suchakree Ladavarn (สุชาครีย์ ลดาวรรษ์)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.21   12.27   11.15 11.81 10.21 DNF 13.84
Second round 12 11.46   12.86   13.68 11.46 12.55 12.34 17.44
First round 11 11.31   12.69   15.61 13.63 12.52 11.93 11.31
2x2x2 Cube First round 63 4.66   9.28   4.66 5.11 DNF 5.72 17.02
3x3x3 Fewest Moves Final 18 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 63 21.36   DNF   DNF DNF 27.71 22.90 21.36
Supakit Nateeraitaiwa (ศุภกิตติ์ นทีรัยโทวะ)    Thailand
Supakit Nateeraitaiwa (ศุภกิตติ์ นทีรัยโทวะ)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 43 9.34   16.07   16.90 15.36 15.96 9.34 21.40
First round 31 14.31   15.51   15.19 14.31 15.34 16.00 16.59
2x2x2 Cube First round 51 5.18   7.79   5.18 6.93 DNF 8.12 8.31
3x3x3 One-Handed First round 29 30.11   32.98   48.93 30.11 30.59 34.18 34.18
Suppanut Nateeraitaiwa (ศุภณัฐ นทีรัยโทวะ)    Thailand
Suppanut Nateeraitaiwa (ศุภณัฐ นทีรัยโทวะ)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 42 13.65   16.03   13.65 15.21 16.40 16.47 17.52
First round 18 11.58   14.39   15.38 13.06 14.72 17.59 11.58
2x2x2 Cube First round 40 6.83   7.36   10.05 6.83 7.56 6.83 7.69
4x4x4 Cube First round 44 1:43.96   1:52.34   1:51.56 1:59.47 1:52.09 1:43.96 1:53.36
3x3x3 Blindfolded First round 18 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 37 31.11   36.66   1:01.44 40.36 37.47 31.11 32.16
Svend Olling    Denmark
Svend Olling
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 117 1:21.13   1:46.09   2:18.22 1:21.13 DNF 1:21.43 1:38.61
Tanai Chaikraveephand (ธนัย ชัยกระวีพันธ์)    Thailand
Tanai Chaikraveephand (ธนัย ชัยกระวีพันธ์)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 51 14.75   17.45   14.75 21.15 16.21 15.00 27.94
First round 57 15.50   18.50   17.59 18.13 15.50 19.77 21.09
2x2x2 Cube First round 37 6.38   7.25   8.22 DNF 6.38 6.94 6.58
Megaminx Combined Final 14 1:37.80   1:50.91   1:41.58 1:53.00 1:58.16 2:40.31 1:37.80
Pyraminx Combined Final 32 15.71     15.71 20.96
Square-1 Combined Final 19 48.09   1:00.76   1:07.94 52.53 48.09 DNF 1:01.81
Rubik's Magic Final 26 1.94   2.54   2.72 2.03 2.86 DNF 1.94
Master Magic Final 9 4.08   5.26   4.53 4.08 5.97 6.52 5.27
Tanakon Aranyakasemsuk    Thailand
Tanakon Aranyakasemsuk
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Qualification round 14 12.41   14.72   12.41 20.00 14.06 13.16 16.94
Tanatorn Chowvanayotin (ธนธร เชาวนโยธิน)    Thailand
Tanatorn Chowvanayotin (ธนธร เชาวนโยธิน)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 107 30.58   36.72   38.55 30.58 40.15 34.52 37.08
2x2x2 Cube First round 80 3.44   19.52   3.44 16.19 15.50 26.86 28.68
Pyraminx Combined Final 36 19.59     19.59 30.06
Rubik's Magic Final 40 2.90   4.63   5.05 4.27 4.58 2.90 5.90
Tawanporn Laovanichvit (ธวัลพร เหล่าวณิชย์วิทย์)    Thailand
Tawanporn Laovanichvit (ธวัลพร เหล่าวณิชย์วิทย์)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 17.84   20.62   22.11 19.71 20.59 17.84 21.56
3x3x3 One-Handed First round 64 43.97   DNF   43.97 DNF DNF DNS DNS
Teera Tareesuchevakul (ธีรา ธารีสุชีวกุล)    Thailand
Teera Tareesuchevakul (ธีรา ธารีสุชีวกุล)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 60 17.33   19.42   24.72 17.33 18.90 18.03 21.33
First round 63 16.93   18.97   20.66 18.86 18.41 19.65 16.93
2x2x2 Cube First round 39 5.40   7.35   8.16 5.91 5.40 8.78 7.97
Qualification round 1 5.90   7.42   6.93 5.90 11.52 6.63 8.69
4x4x4 Cube First round 35 1:23.28   1:36.72   1:42.56 1:57.00 1:23.28 1:24.44 1:43.16
Qualification round 1 1:28.02     1:28.02 1:36.31
3x3x3 One-Handed First round 40 31.19   37.21   32.65 43.65 35.33 31.19 46.36
Pyraminx Combined Final 22 8.41   14.04   11.94 19.02 16.72 13.47 8.41
Square-1 Combined Final 10 23.34   35.59   23.34 37.43 42.06 27.28 53.58
Thapapol Dantrakul (ฐปพล ด่านตระกูล)    Thailand
Thapapol Dantrakul (ฐปพล ด่านตระกูล)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 10.86   13.64   10.86 13.91 13.41 13.61 15.66
First round 20 12.08   14.40   15.03 14.36 14.52 14.33 12.08
4x4x4 Cube First round 39 1:30.72   1:44.74   2:30.52 2:06.84 1:33.11 1:34.27 1:30.72
3x3x3 One-Handed First round 28 30.34   32.10   30.34 34.71 35.38 30.36 31.22
Theethat Jaruwattanakun (ธีธัช จารุวัฒนกุล)    Thailand
Theethat Jaruwattanakun (ธีธัช จารุวัฒนกุล)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 13.28   14.75   13.28 15.36 13.47 15.41 16.05
First round 28 11.71   15.25   15.93 16.59 14.40 11.71 15.41
2x2x2 Cube First round 31 5.66   6.72   5.66 19.03 5.78 8.53 5.84
4x4x4 Cube First round 50 1:35.69   2:07.77   1:35.69 DNF 1:48.69 1:52.68 2:41.93
Tinnapop Suparjak (ติณณภพ สุภาจักร์)    Thailand
Tinnapop Suparjak (ติณณภพ สุภาจักร์)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 94 24.27   25.45   26.28 24.68 24.27 25.40 28.41
4x4x4 Cube First round 55 2:03.56   DNF   2:10.66 2:03.56 DNF DNF DNS
5x5x5 Cube First round 33 3:27.69   DNF   DNF 3:27.69 3:54.40 3:36.49 DNF
3x3x3 One-Handed First round 39 32.77   37.16   35.94 44.18 41.08 34.47 32.77
Rubik's Magic Final 8 1.71   1.88   1.75 1.71 1.86 2.34 2.03
Master Magic Final 11 4.91   5.32   5.52 5.11 4.91 5.34 5.88
Tomoaki Okayama (岡山友昭)    Japan
Tomoaki Okayama (岡山友昭)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 89 19.31   23.75   19.31 23.00 26.41 27.06 21.83
3x3x3 Blindfolded Final 9 4:20.47   DNF   DNF 4:20.47 4:42.91
First round 14 4:15.56   DNF   DNF 4:15.56 5:25.21
3x3x3 Fewest Moves Final 1 32     32
4x4x4 Blindfolded Final 4 DNF     DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 9 DNF     DNF
Master Magic Final 26 10.72   11.65   11.44 11.86 11.65 10.72 12.38
Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด)    Thailand
Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 15.83   20.74   15.83 21.25 23.80 21.03 19.94
2x2x2 Cube First round 25 5.05   6.60   6.09 7.46 7.11 6.59 5.05
Qualification round 2 5.83   7.49   6.66 6.06 9.75 5.83 18.41
4x4x4 Cube First round 37 1:18.94   1:38.44   1:18.94 1:38.97 1:43.78 1:32.58 1:57.55
5x5x5 Cube First round 29 2:33.25   2:51.09   3:17.02 3:36.18 2:35.72 2:40.52 2:33.25
Qualification round 1 2:49.52     2:49.52 3:04.90
7x7x7 Cube Qualification round 1 DNF     DNF DNF
3x3x3 Blindfolded First round 18 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 18 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 49 36.18   40.46   52.59 36.52 39.43 36.18 45.44
Qualification round 4 33.28     33.28 39.69 37.19
3x3x3 With Feet Final 3 1:06.69   NR 1:18.75   NR 1:30.19 1:19.38 1:06.69
First round 2 1:23.18   NR   1:23.18
Megaminx Combined Final 24 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined Final 24 11.15   18.98   15.36 11.15 25.41 23.15 18.44
Rubik's Magic Final 24 1.40   2.49   2.47 2.89 3.80 2.11 1.40
Master Magic Final 16 5.18   5.81   7.90 5.65 5.18 5.61 6.18
Wachirawit Chatwiriyacharoen (วชิรวิทย์ ฉัตรวิริยะเจริญ)    Thailand
Wachirawit Chatwiriyacharoen (วชิรวิทย์ ฉัตรวิริยะเจริญ)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 40 14.30   15.86   17.84 16.61 15.18 15.80 14.30
First round 27 13.65   15.19   17.18 13.65 14.72 18.36 13.66
2x2x2 Cube Final 8 2.19   4.24   4.03 2.19 4.25 4.63 4.44
First round 8 4.33   5.32   6.61 4.33 4.94 7.09 4.41
4x4x4 Cube Final 13 55.65   1:04.55   56.91 55.65 1:13.56 1:03.18 DNF
First round 14 46.72   1:01.28   1:06.36 56.97 1:06.06 1:00.81 46.72
3x3x3 Blindfolded First round 18 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 13 47     47
3x3x3 One-Handed First round 48 32.18   40.38   36.06 44.50 32.18 40.68 44.41
3x3x3 Multi-Blind Final 9 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 34 2.11   3.01   3.16 2.84 2.11 3.03 3.84
Wanchalerm Peerapattanapoom    Thailand
Wanchalerm Peerapattanapoom
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 92 21.97   25.04   22.68 26.93 21.97 29.66 25.52
Wang Junwen (王俊文)    Malaysia
Wang Junwen (王俊文)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 49 16.43   17.21   16.81 19.40 17.86 16.43 16.97
First round 49 15.41   17.32   17.77 16.72 17.46 15.41 18.11
2x2x2 Cube First round 42 5.63   7.48   7.08 8.36 7.56 7.81 5.63
4x4x4 Cube First round 48 1:39.43   2:02.23   2:11.43 2:25.24 2:01.83 1:53.43 1:39.43
3x3x3 One-Handed First round 55 35.05   41.60   41.21 35.05 46.83 49.25 36.77
Rubik's Clock Combined Final 13 24.90     29.41 24.90
Pyraminx Combined Final 29 13.68     13.68 19.53
Rubik's Magic Final 35 1.44   3.04   3.22 1.44 2.16 3.75 DNF
Master Magic Final 18 4.61   6.00   8.16 4.61 4.66 8.96 5.18
Wasan Surachai    Thailand
Wasan Surachai
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 15.21   18.29   15.21 17.90 20.50 20.11 16.86
Watcharagorn Kapkaeo    Thailand
Watcharagorn Kapkaeo
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 One-Handed Qualification round 8 1:10.77     DNF 1:10.77 DNF
Weragone Yimwilai (วีรากร ยิ้มวิลัย)    Thailand
Weragone Yimwilai (วีรากร ยิ้มวิลัย)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 13.36   14.63   14.03 14.59 15.28 16.44 13.36
First round 32 12.93   15.53   12.93 18.69 13.83 18.11 14.66
2x2x2 Cube First round 35 5.75   7.06   7.78 7.16 5.75 6.68 7.33
4x4x4 Cube First round 26 1:05.08   1:14.01   1:23.47 1:05.55 1:17.97 1:05.08 1:18.50
5x5x5 Cube Qualification round 3 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 17 72     72
3x3x3 One-Handed First round 16 23.72   25.94   29.46 25.78 23.72 27.68 24.36
Pyraminx Combined Final 21 10.33   13.84   10.33 15.81 12.40 15.30 13.83
Rubik's Magic Final 50 2.75   DNF   DNF 3.21 DNF 2.75 4.84
Wirawat Keypun (วีระวัฒน์ คลีพันธ์)    Thailand
Wirawat Keypun (วีระวัฒน์ คลีพันธ์)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 87 22.33   23.40   23.30 24.11 22.33 27.80 22.80
Witsawachit Srisantia    Thailand
Witsawachit Srisantia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 10.69   13.69   12.00 14.25 10.69 14.81 15.18
First round 35 12.96   15.68   14.15 12.96 15.96 18.88 16.93
2x2x2 Cube First round 11 4.93   5.54   8.08 6.16 5.15 4.93 5.30
4x4x4 Cube First round 20 1:02.80   1:09.12   1:07.13 1:11.03 1:11.27 1:02.80 1:09.19
3x3x3 Fewest Moves Final 18 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 31 30.77   33.19   32.41 34.19 32.96 34.86 30.77
Rubik's Magic Final 11 1.80   1.94   1.80 3.11 1.97 1.93 1.93
Worapat Charoensuk (วรปรัชญ์ เจริญสุข)    Thailand
Worapat Charoensuk (วรปรัชญ์ เจริญสุข)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 41 14.84   15.86   16.65 14.84 15.40 15.65 16.52
First round 38 13.18   16.44   13.18 15.05 17.90 20.66 16.36
2x2x2 Cube First round 21 5.05   6.39   7.83 5.05 5.47 18.28 5.88
Qualification round 4 5.22   7.69   5.22 6.53 8.59 DNF 7.94
Worasil Bunpeam (วรศิลป์ บุญเปี่ยม)    Thailand
Worasil Bunpeam (วรศิลป์ บุญเปี่ยม)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 12.86   15.46   14.96 16.38 15.03 17.05 12.86
First round 36 14.66   15.73   15.52 15.53 18.21 16.13 14.66
2x2x2 Cube First round 20 5.90   6.36   6.13 8.08 5.90 6.55 6.41
4x4x4 Cube First round 21 1:10.27   1:11.15   1:11.75 2:14.02 1:10.27 1:11.21 1:10.50
5x5x5 Cube First round 20 2:02.44   2:13.27   2:06.81 3:11.75 2:02.44 2:04.41 2:28.59
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 13 4:14.31   DNF   4:14.31 DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 32 25.72   33.46   40.63 26.68 25.72 43.63 33.06
Rubik's Magic Final 25 1.46   2.49   1.66 3.22 1.46 2.59 5.65
Wuttiwat Sritanisarakorn (วุฒิวัฒน์ ศรีฐานิศรากร)    Thailand
Wuttiwat Sritanisarakorn (วุฒิวัฒน์ ศรีฐานิศรากร)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 62 7.84   9.11   10.25 7.84 8.53 8.56 10.30
Rubik's Magic Final 10 1.71   1.91   DNF 2.09 1.80 1.83 1.71
Yumu Tabuchi (田渕雄夢)    Japan
Yumu Tabuchi (田渕雄夢)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.22   10.98   9.22 10.52 14.15 10.28 12.15
Second round 2 8.08   NR 9.82   AsR 10.38 11.16 10.38 8.08 8.69
First round 12 11.06   12.75   15.78 15.46 11.06 11.52 11.27
2x2x2 Cube Final 7 2.25   4.11   3.58 2.25 4.63 5.22 4.13
First round 6 3.59   4.87   3.93 5.77 3.59 6.03 4.91
4x4x4 Cube Final 2 41.36   46.29   46.06 49.96 42.86 41.36 50.53
First round 4 44.41   52.11   DNF 55.27 44.41 49.86 51.19
5x5x5 Cube Final 3 1:25.02   1:34.97   1:36.84 1:41.38 1:25.02 1:29.66 1:38.40
First round 2 1:26.09   1:32.74   1:42.59 1:31.58 1:26.09 1:34.94 1:31.71
7x7x7 Cube Combined Final 9 6:08.83   6:30.52   6:40.96 6:41.78 6:08.83
3x3x3 Blindfolded Final 5 2:00.97   DNF   DNF 2:01.21 2:00.97
First round 3 1:10.61   DNF   1:10.61 DNF 1:53.77
3x3x3 Fewest Moves Final 3 34     34
3x3x3 One-Handed Final 3 13.00   NR 18.39   19.84 20.08 13.00 17.68 17.65
First round 2 15.84   17.28   15.84 16.84 18.47 17.38 17.61
3x3x3 With Feet Final 2 51.08   58.24   1:03.58 1:00.05 51.08
First round 3 1:26.38     1:26.38
Rubik's Clock Combined Final 6 14.22   27.17   51.61 14.22 DNF 15.59 14.31
Megaminx Combined Final 19 2:13.59     3:28.94 2:13.59
Pyraminx Combined Final 5 7.38   8.12   10.47 7.38 8.15 8.13 8.08
Square-1 Combined Final 9 22.56   33.41   22.56 25.30 46.30 28.63 1:33.31
4x4x4 Blindfolded Final 4 DNF     DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 3 3/3 16:25     3/3 16:25
Rubik's Magic Final 3 1.27   1.41   1.96 1.43 1.31 1.50 1.27
Master Magic Final 12 3.68   5.40   6.88 3.68 5.09 4.22 9.01
Yunqi Ouyang (欧阳韵奇)    China
Yunqi Ouyang (欧阳韵奇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 13.71   14.33   15.30 13.83 13.86 16.78 13.71
First round 26 13.13   15.16   15.05 17.58 14.91 13.13 15.53
2x2x2 Cube Final 14 2.80   6.63   6.11 2.80 7.86 5.93 9.53
First round 15 5.19   5.85   5.90 5.19 6.21 5.63 6.03
4x4x4 Cube Final 8 54.41   57.32   57.81 56.96 1:01.11 57.19 54.41
First round 7 49.43   54.64   54.53 1:12.31 49.43 54.56 54.83
5x5x5 Cube Final 9 1:42.63   1:47.51   1:52.96 1:42.63 1:55.08 1:45.40 1:44.18
First round 6 1:33.59   1:39.73   1:47.08 1:44.97 1:33.59 1:36.22 1:38.00
6x6x6 Cube Combined Final 5 3:40.68   3:45.10   3:45.16 3:40.68 3:49.46
7x7x7 Cube Combined Final 3 4:53.28   5:16.72   5:17.80 5:39.08 4:53.28
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:39.21   DNF   1:39.21 DNF DNF
First round 5 1:48.25   2:27.43   1:48.25 2:39.96 2:54.08
3x3x3 Fewest Moves Final 4 35     35
3x3x3 One-Handed First round 30 23.84   33.14   23.84 29.13 30.84 39.44 55.19
3x3x3 With Feet Final 4 1:17.75   NR 1:26.01   NR 1:29.97 1:17.75 1:30.30
First round 4 1:34.71     1:34.71
Rubik's Clock Combined Final 2 11.71   13.21   14.78 12.63 11.71 12.22 15.03
Megaminx Combined Final 11 1:45.86   1:49.51   1:46.52 1:50.21 1:51.81 1:54.86 1:45.86
Pyraminx Combined Final 7 4.90   8.81   8.91 11.44 8.09 9.44 4.90
Square-1 Combined Final 3 18.58   24.30   18.58 25.86 20.53 31.84 26.52
4x4x4 Blindfolded Final 2 17:11.00     17:11.00 DNF
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 9 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 5 1.22   1.77   1.96 1.44 1.91 2.46 1.22
Master Magic Final 1 2.81   3.03   2.97 3.36 2.81 3.05 3.06