Antelope Valley Fall 2013

Date City WCA LInk
2013-10-12  USA, Palmdale, California Antelope Fall 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Riley Woo 10.26  Edward Lin 10.35  James Hamory 10.76
 2x2x2 Cube  Edward Lin 2.91  Everett Kelly 3.21  Peter Chau 3.24
 4x4x4 Cube  Edward Lin 42.98  Justin Thomas 45.84  Shane Grogan 48.15
 5x5x5 Cube  Justin Thomas 1:14.55  Edward Lin 1:21.66  Riley Woo 1:36.38
 7x7x7 Cube  Justin Thomas 3:35.08  Max Park 3:53.04  Luis Davila 4:12.54
 3x3x3 Blindfolded  Riley Woo 38.72  Angel Lim 40.40  Luis Davila 1:06.43
 3x3x3 One-Handed  Deven Nadudvari 15.68  Samuel Chiu 17.49  James Hamory 19.74
 3x3x3 With Feet  Steven Turner 1:18.85  Riley Woo 1:31.65  James Hamory 2:02.47
 4x4x4 Blindfolded  Angel Lim 5:47.31  Riley Woo 6:38.61
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Hamory 8.68   9.98    USA 8.72 10.96 10.25 8.68 11.09
2 Riley Woo 8.90   10.32    USA 11.87 8.90 11.78 9.58 9.59
3 Edward Lin 9.41   10.41    USA 10.63 11.08 9.41 11.83 9.52
4 Everett Kelly 8.96   10.48    USA 10.71 11.08 9.65 8.96 16.16
5 Shane Grogan 8.69   11.22    USA 14.61 9.16 12.59 8.69 11.91
6 Cameron Brown 10.02   11.64    USA 12.81 10.59 13.94 11.52 10.02
7 Samuel Chiu 9.46   11.84    USA 12.47 15.57 9.46 11.68 11.37
8 Marco Mendoza 10.86   12.40    USA 12.65 13.09 13.58 11.47 10.86
9 Michael Young 11.75   12.47    USA 11.75 13.15 12.48 11.78 30.15
10 Max Park 10.84   12.49    USA 13.84 11.94 36.81 10.84 11.68
11 Deven Nadudvari 10.16   12.66    USA 13.53 12.44 12.92 10.16 12.63
12 Peter Chau 10.83   12.68    USA 13.34 10.83 13.58 11.69 13.00
13 Justin Thomas 11.25   12.82    USA 13.96 12.03 12.66 11.25 13.78
14 Andy Smith 11.30   12.93    USA 11.30 14.21 11.88 13.77 13.13
15 Neil Morales 10.91   13.26    USA 10.91 13.47 14.43 13.59 12.71
16 Anthony Lauro 11.74   14.02    USA 14.44 13.21 14.95 14.41 11.74
17 Maxwell Landes 11.50   14.50    USA 13.33 15.75 14.43 11.50 18.18
18 Nicholas Daneshvari 14.57   15.39    USA 16.50 14.76 15.71 15.71 14.57
19 Trevor Smith 14.59   15.63    USA 14.59 17.96 14.97 16.41 15.50
20 Steven Turner 13.84   15.92    USA 16.61 13.84 22.83 15.19 15.97
21 Luis Davila 13.94   15.99    USA 16.81 18.27 14.48 16.69 13.94
22 Braden L'Heureux 13.02   16.06    USA 14.71 13.02 17.29 18.03 16.18
23 Andrew Nathenson 13.57   16.12    USA 16.47 13.57 14.40 23.05 17.50
24 Thomas Valles 15.52   16.88    USA 17.55 16.21 16.88 15.52 30.09
25 John Santo Domingo 15.94   16.95    USA 16.11 17.06 15.94 17.69 19.25
26 Angel Lim 13.87   17.58    USA 18.69 21.78 16.33 13.87 17.72
27 Guanda Fu (符冠达) 15.13   17.71    China 15.13 15.72 20.39 19.96 17.46
28 Alex McIntosh 17.16   18.49    USA 19.47 18.50 18.41 17.16 18.56
29 Payton Swearingen 15.25   18.70    USA 15.25 19.69 21.16 15.33 21.09
30 Daniel Zepeda 15.31   18.91    USA 15.31 23.18 22.34 17.89 16.50
31 Peter Park 16.84   20.33    USA 18.97 22.75 16.84 19.28 27.88
32 Alexander Bhayani 16.75   20.56    USA 16.75 19.32 23.86 DNF 18.50
33 Jacob Davidson 18.79   20.64    USA 21.93 22.06 20.22 19.78 18.79
34 Brandon Perry 20.15   21.36    USA 36.59 22.46 21.36 20.25 20.15
35 Matthew Dickman 18.83   21.63    USA 18.83 23.46 21.86 23.33 19.69
36 Stephen Kasmir 19.36   21.86    USA 21.25 28.66 22.56 21.77 19.36
37 Richmond Rimando 19.05   22.00    USA 21.05 25.52 19.05 19.44 39.55
38 Alex Davani 19.53   22.03    USA 21.61 19.53 28.06 21.66 22.81
39 Ben Gelfand 17.84   22.39    USA 17.84 24.02 22.33 24.63 20.81
40 Wanying He (何琬莹) 19.41   22.88    China 22.36 19.41 29.18 21.77 24.50
41 William Tucker 15.25   23.42    USA 22.13 23.16 24.96 15.25 27.02
42 Ryan Goff 17.02   23.46    USA 17.02 22.34 24.40 25.83 23.63
43 Simon Montrose 22.30   24.29    USA 27.25 22.30 23.81 26.47 22.58
44 Brendan Grogan 20.66   24.65    USA 31.30 20.66 25.28 26.46 22.21
45 Robert Kanjo 19.16   27.98    USA 19.16 24.64 DNF 28.61 30.69
46 Alfonso Plata 27.69   29.61    Mexico 30.97 37.69 27.77 30.09 27.69
47 Isaijah Johnson 22.19   30.46    USA 33.13 DNF 30.18 22.19 28.06
48 Neil Prajapati 30.40   31.58    USA 31.16 32.86 30.40 30.71 34.59
49 Joshua Levine 28.59   32.12    USA 32.46 29.83 34.94 28.59 34.08
50 Enzo Ordonez 30.44   33.18    USA 35.13 31.90 32.50 30.44 37.99
51 Jacob Holladay 28.91   37.77    USA 28.91 46.88 34.11 DNF 32.33
52 Will Darwood 35.47   38.31    USA 37.77 44.13 39.77 35.47 37.38
53 Chris DeAngelis 32.08   40.42    USA 44.84 39.72 49.97 36.69 32.08
54 Efrain Contreras 35.93   42.33    USA 42.10 35.93 40.06 50.02 44.83
55 Bobby Darwood 29.00   47.45    USA 43.47 29.00 54.65 49.82 49.06
56 Richard Feng 44.25   49.93    USA 54.38 55.47 46.65 48.75 44.25
57 Mike Smith 44.11   51.59    USA 54.19 44.11 1:26.22 53.43 47.15
58 Gordon Elder 44.58   53.17    USA 57.93 52.40 44.58 1:02.09 49.19
59 Phil Hamory 45.40   1:00.18    USA 45.40 1:02.68 57.33 1:02.80 1:00.52
60 Zachary Duenas 53.93   1:10.80    USA 53.93 1:05.97 1:11.34 1:41.84 1:15.08
61 Jared Rosenberg 1:17.47   1:26.14    USA 1:25.52 1:33.96 1:17.47 DNF 1:18.94
62 Derek Friederichs 24.31   DNF    USA DNF 32.55 29.03 24.31 DNF
63 Evan Broaddus 1:21.97   DNF    USA 1:44.77 DNF DNF 1:21.97 1:52.81
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Riley Woo 8.08   10.80    USA 10.40 14.33 8.08 9.74 12.25
2 Edward Lin 9.65   10.94    USA DNF 10.71 11.77 10.34 9.65
3 James Hamory 9.27   11.08    USA 11.97 11.63 9.81 9.27 11.79
4 Everett Kelly 9.97   11.63    USA 9.97 10.00 11.84 13.05 14.88
5 Peter Chau 9.86   12.39    USA 12.63 14.79 13.25 9.86 11.28
6 Cameron Brown 12.31   12.74    USA 13.60 12.86 12.31 12.84 12.53
7 Shane Grogan 11.02   12.79    USA 14.66 11.02 11.81 14.13 12.44
8 Andy Smith 12.15   12.88    USA 16.90 13.31 12.15 12.88 12.46
9 Justin Thomas 11.19   13.36    USA 14.21 12.83 13.05 11.19 14.19
10 Max Park 10.61   13.70    USA 13.55 13.65 13.91 10.61 14.84
11 Deven Nadudvari 10.97   13.79    USA 10.97 21.34 13.89 11.53 15.96
12 Marco Mendoza 12.36   14.05    USA 13.63 12.36 12.97 25.18 15.55
13 Michael Young 12.27   14.36    USA 13.81 12.27 22.03 15.00 14.28
14 Samuel Chiu 13.50   15.16    USA DNF 17.52 14.43 13.53 13.50
15 Anthony Lauro 11.31   15.29    USA 15.25 15.81 18.91 11.31 14.81
16 Neil Morales 12.46   DNF    USA DNF 12.46 14.21 13.93 DNF
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Riley Woo 9.44   10.26    USA 10.06 10.83 9.88 9.44 11.28
2 Edward Lin 8.71   10.35    USA 10.05 10.69 10.93 8.71 10.31
3 James Hamory 8.72   10.76    USA 8.72 10.63 11.81 10.40 11.25
4 Peter Chau 10.56   12.03    USA 12.56 11.31 12.21 12.68 10.56
5 Cameron Brown 10.47   12.17    USA 10.47 12.19 12.53 11.80 12.71
6 Shane Grogan 11.21   13.46    USA 11.21 15.34 12.65 12.40 15.91
7 Andy Smith 12.36   13.88    USA 13.41 21.09 12.36 13.05 15.19
8 Everett Kelly 12.05   15.11    USA 21.59 19.11 12.84 12.05 13.38
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 2.31   2.91    USA 2.50 3.25 4.08 2.97 2.31
2 Everett Kelly 2.91   3.21    USA 3.16 5.03 3.40 2.91 3.08
3 Peter Chau 2.37   3.24    USA 3.22 3.06 2.37 4.84 3.44
4 Nicholas Daneshvari 3.15   3.86    USA 4.12 3.15 3.44 4.03 10.00
5 Justin Thomas 3.34   3.91    USA 3.44 3.34 3.43 6.06 4.86
6 Michael Young 3.58   4.06    USA 5.88 3.93 3.58 4.15 4.09
7 Max Park 3.52   4.31    USA 6.53 4.44 3.52 4.69 3.80
8 Shane Grogan 3.08   4.42    USA 3.94 6.30 4.83 4.50 3.08
9 Samuel Chiu 3.72   4.47    USA 4.84 4.52 3.72 4.05 4.90
10 James Hamory 3.96   4.49    USA 3.96 4.78 4.13 5.19 4.55
11 Steven Turner 3.88   4.55    USA 4.76 5.55 4.56 4.34 3.88
12 Andy Smith 3.81   4.58    USA 8.75 5.18 4.13 3.81 4.43
13 Deven Nadudvari 3.75   4.59    USA 3.75 4.61 4.65 4.50 6.22
14 Braden L'Heureux 4.02   4.84    USA 5.06 5.59 4.02 4.81 4.65
15 Anthony Lauro 4.22   5.06    USA 4.22 6.31 4.81 5.25 5.11
16 Thomas Valles 4.19   5.29    USA 5.09 6.28 4.69 6.08 4.19
17 Marco Mendoza 3.75   5.43    USA 5.79 7.69 4.02 6.47 3.75
18 Jacob Davidson 4.61   5.49    USA 7.11 6.02 4.80 5.66 4.61
19 Alex Davani 5.21   5.71    USA 5.27 7.09 6.36 5.21 5.50
20 John Santo Domingo 5.05   5.72    USA 6.88 5.05 6.06 5.83 5.28
21 Trevor Smith 4.47   5.78    USA 6.52 7.92 4.47 5.19 5.62
22 Riley Woo 4.05   5.90    USA 4.05 4.41 8.56 4.72 8.65
23 Peter Park 4.65   6.33    USA 6.43 6.91 4.65 7.00 5.65
24 Payton Swearingen 5.03   6.63    USA 7.11 6.61 5.03 6.31 6.96
25 Simon Montrose 6.06   6.66    USA 7.31 6.06 6.83 6.53 6.61
26 Matthew Dickman 5.59   6.70    USA 6.40 7.86 5.59 5.96 7.75
27 Alex McIntosh 5.93   6.73    USA 6.96 6.65 7.66 5.93 6.59
28 Ryan Goff 6.06   7.09    USA 13.13 6.08 6.06 7.13 8.05
29 William Tucker 6.21   7.18    USA 6.28 7.25 8.83 8.00 6.21
30 Luis Davila 5.47   7.47    USA 7.44 8.28 6.69 11.59 5.47
31 Andrew Nathenson 4.83   7.53    USA 8.66 4.83 6.91 16.03 7.03
32 Richmond Rimando 6.16   8.22    USA 8.22 8.68 9.28 6.16 7.77
33 Ben Gelfand 7.75   8.74    USA 14.21 7.75 8.50 9.11 8.61
34 Jacob Holladay 6.09   9.33    USA 10.96 7.69 9.34 6.09 DNF
35 Isaijah Johnson 8.71   10.28    USA 8.71 13.69 10.02 11.77 9.04
36 Alfonso Plata 8.15   12.17    Mexico 13.18 10.33 16.97 8.15 13.00
37 Efrain Contreras 10.80   12.85    USA 14.31 10.80 14.30 10.88 13.38
38 Neil Morales 4.46   13.13    USA 4.46 20.28 10.69 8.42 1:48.40
39 Derek Friederichs 9.50   13.24    USA 9.50 16.56 12.63 16.65 10.52
40 Mike Smith 11.09   13.32    USA 13.65 12.12 14.19 23.78 11.09
41 Will Darwood 8.75   15.22    USA 17.83 48.12 8.75 15.75 12.09
42 Bobby Darwood 16.66   18.90    USA 18.06 18.46 16.66 20.18 20.71
43 Gordon Elder 12.06   20.68    USA 27.21 20.18 21.68 20.19 12.06
44 Chris DeAngelis 10.84   24.59    USA 10.84 28.44 25.31 36.84 20.03
45 Alexander Bhayani 5.33   DNF    USA 6.69 DNF 5.33 9.15 DNF
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 33.91   42.98    USA 49.31 33.91 41.36 38.28 49.46
2 Justin Thomas 39.59   45.84    USA 46.40 39.59 47.71 43.40 48.31
3 Shane Grogan 43.93   48.15    USA 50.41 43.93 48.47 45.58 52.28
4 Samuel Chiu 42.54   49.01    USA 45.05 51.96 42.54 50.03 53.93
5 James Hamory 40.96   50.58    USA 50.19 50.66 57.46 40.96 50.90
6 Riley Woo 45.21   52.25    USA 56.22 45.21 48.06 54.34 54.34
7 Neil Morales 44.16   53.21    USA 53.65 1:01.21 53.41 44.16 52.56
8 Deven Nadudvari 42.17   53.71    USA 50.71 55.31 42.17 55.11 1:01.08
9 Max Park 44.87   54.64    USA 59.16 44.87 58.86 50.13 54.94
10 Peter Chau 49.38   55.90    USA 1:19.14 51.85 1:00.73 55.11 49.38
11 Andy Smith 50.34   56.07    USA 59.34 1:03.40 57.28 51.59 50.34
12 Marco Mendoza 49.09   56.25    USA 55.34 1:03.07 54.44 58.97 49.09
13 Michael Young 49.88   59.15    USA 49.88 55.30 58.84 1:05.84 1:03.31
14 Anthony Lauro 56.55   1:00.38    USA 57.55 1:05.19 56.55 1:01.27 1:02.33
15 Cameron Brown 49.96   1:03.53    USA 1:07.21 49.96 1:08.31 1:00.56 1:02.81
16 Everett Kelly 1:04.16   1:07.60    USA 1:04.77 1:41.31 1:07.13 1:10.91 1:04.16
17 Thomas Valles 59.93   1:08.60    USA 1:13.93 1:09.84 1:07.63 1:08.33 59.93
18 Alex McIntosh 52.69   1:10.67    USA 1:07.09 1:18.34 1:08.94 52.69 1:15.97
19 Luis Davila 1:06.38   1:11.41    USA 1:06.38 1:15.84 1:10.41 1:24.55 1:07.97
20 Nicholas Daneshvari 1:08.94   1:21.66    USA 1:41.50 1:08.94 1:19.11 1:15.44 1:30.44
21 Peter Park 1:18.33   1:22.11    USA 1:20.84 1:18.33 1:21.55 DNF 1:23.93
22 Alex Davani 1:09.71   1:22.78    USA 1:24.88 1:09.71 1:24.55 1:32.40 1:18.90
23 Payton Swearingen 1:17.58   1:24.89    USA 1:18.80 1:27.50 1:17.58 1:28.38 1:29.77
24 Ryan Goff 1:14.58   1:28.39    USA 1:20.96 1:14.58 1:40.84 1:39.06 1:25.15
25 Trevor Smith 1:14.78   1:29.68    USA 1:14.78 1:23.21 1:39.91 1:25.91 DNF
26 Braden L'Heureux 1:31.86      USA 1:31.86 DNF
27 Chris DeAngelis 2:10.40      USA 2:10.40 2:35.08
28 Jacob Davidson 2:26.27      USA 2:26.27 2:39.09
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Justin Thomas 1:07.18   1:14.55    USA 1:18.66 1:16.47 1:10.28 1:07.18 1:16.90
2 Edward Lin 1:17.40   1:21.66    USA 1:19.65 1:17.40 1:23.19 1:22.15 1:23.41
3 Riley Woo 1:34.13   1:36.38    USA 1:40.52 1:35.90 1:34.13 1:36.72 1:36.52
4 Max Park 1:29.56   1:38.31    USA 1:36.28 1:45.08 1:33.58 1:46.40 1:29.56
5 Michael Young 1:24.72   1:43.15    USA 1:24.72 1:49.59 1:55.83 1:39.18 1:40.69
6 Luis Davila 1:35.03   1:43.15    USA 1:35.40 1:50.02 1:44.03 1:35.03 1:51.69
7 Shane Grogan 1:31.88   1:43.17    USA 1:44.21 1:42.27 1:45.35 1:43.03 1:31.88
8 James Hamory 1:37.46   1:44.42    USA 1:51.21 1:42.11 1:37.46 1:51.61 1:39.94
9 Samuel Chiu 1:40.18   1:45.65    USA 2:03.02 1:40.18 1:44.46 1:44.19 1:48.30
10 Neil Morales 1:35.18   1:47.95    USA 1:47.88 1:37.19 1:58.78 1:35.18 DNF
11 Guanda Fu (符冠达) 1:36.59   1:50.98    China 2:08.84 1:50.16 1:36.59 1:52.66 1:50.11
12 Everett Kelly 1:46.52   1:51.88    USA 1:51.60 2:02.41 1:50.28 1:53.77 1:46.52
13 Alex McIntosh 1:46.97   1:52.50    USA 1:53.19 1:46.97 2:05.03 1:48.69 1:55.63
14 Cameron Brown 1:50.19   1:57.83    USA 2:12.02 1:50.19 1:53.18 1:50.43 2:09.88
15 Andy Smith 1:51.56   1:59.17    USA 1:57.88 1:59.43 2:04.40 2:00.20 1:51.56
16 Peter Chau 1:38.05   2:05.38    USA 2:10.69 2:17.75 1:38.05 2:07.30 1:58.16
17 Anthony Lauro 1:51.02   2:08.53    USA 2:15.66 2:17.59 1:51.02 2:11.23 1:58.71
18 Alex Davani 2:22.47   2:29.22    USA 2:34.74 2:22.47 2:26.66 2:36.19 2:26.25
19 Brandon Perry 2:22.71   2:31.29    USA 2:37.81 2:25.30 2:22.71 3:02.93 2:30.75
20 Thomas Valles 2:32.80      USA 2:32.80 2:42.40
21 Ryan Goff 2:34.27      USA 2:34.27 2:49.93
22 Payton Swearingen 2:46.23      USA 2:46.23 DNF
23 Nicholas Daneshvari 3:46.44      USA DNF 3:46.44
24 Ben Gelfand 4:15.40      USA 4:15.40 4:24.80
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Justin Thomas 3:26.11   3:35.08    USA 3:26.11 3:36.19 3:42.95
2 Max Park 3:42.84   3:53.04    USA 3:58.88 3:42.84 3:57.40
3 Luis Davila 3:55.97   4:12.54    USA 4:24.40 4:17.25 3:55.97
4 Guanda Fu (符冠达) 4:07.31   4:26.81    China 4:37.91 4:35.21 4:07.31
5 James Hamory 4:39.11   4:58.03    USA 5:28.06 4:46.91 4:39.11
6 Andy Smith 4:43.28   5:08.89    USA 5:03.93 4:43.28 5:39.47
7 Michael Young 5:01.72   5:17.29    USA 5:32.72 5:01.72 5:17.44
8 Shane Grogan 5:02.91   5:26.57    USA 5:02.91 5:40.58 5:36.22
9 Neil Morales 4:55.21   5:34.64    USA 6:15.91 5:32.80 4:55.21
10 Peter Chau 5:18.16   5:36.84    USA 5:46.28 5:18.16 5:46.08
11 Samuel Chiu 5:46.65   6:00.57    USA 5:46.65 6:12.50 6:02.55
12 Everett Kelly 6:15.68   6:20.28    USA 6:15.68 6:26.77 6:18.40
13 Riley Woo 5:34.75   6:25.92    USA 5:34.75 6:52.03 6:50.97
14 Payton Swearingen 6:51.02      USA 6:51.02
15 Brandon Perry 8:06.90      USA 8:06.90
16 Ryan Goff 8:34.90      USA 8:34.90
17 Alex Davani 8:39.36      USA 8:39.36
18 Anthony Lauro DNF      USA DNF
18 Edward Lin DNF      USA DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Riley Woo 38.72   DNF    USA DNF 38.72 DNF
2 Angel Lim 40.40   DNF    USA DNF 40.40 DNF
3 Luis Davila 1:06.43   DNF    USA DNF 1:06.43 DNF
4 Deven Nadudvari 3:05.50   DNF    USA DNF 3:05.50 DNF
5 Maxwell Landes 4:24.28   DNF    USA DNF 4:24.28 DNS
6 Phil Hamory 10:55.00   DNF    USA DNF 10:55.00 DNS
7 Andy Smith DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
7 Justin Thomas DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
7 Michael Young DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
7 Peter Chau DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
7 Peter Park DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
7 Cameron Brown DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
  3x3x3 One-Handed   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Deven Nadudvari 13.03   15.68    USA 13.03 16.34 16.56 17.58 14.15
2 Samuel Chiu 14.30   17.49    USA 14.30 22.72 16.84 19.71 15.93
3 James Hamory 18.25   19.74    USA 21.40 18.25 21.43 18.77 19.05
4 Neil Morales 16.02   19.79    USA 19.53 22.25 16.02 30.27 17.59
5 Peter Chau 13.05   20.16    USA 20.19 19.97 23.68 20.33 13.05
6 Edward Lin 18.18   20.29    USA 21.96 19.97 18.93 18.18 25.36
7 Michael Young 19.55   20.35    USA 23.97 20.15 20.55 20.36 19.55
8 Justin Thomas 17.80   20.71    USA 17.80 21.86 23.30 17.80 22.47
9 Andrew Nathenson 18.14   20.77    USA 21.75 18.14 19.81 23.65 20.75
10 Everett Kelly 18.15   21.01    USA 25.13 18.15 20.96 21.68 20.38
11 Riley Woo 19.86   22.87    USA 22.19 19.86 24.84 1:07.55 21.58
12 Marco Mendoza 18.65   22.93    USA 24.40 31.11 20.68 23.72 18.65
13 Shane Grogan 24.19   25.40    USA 24.97 24.19 27.02 24.21 27.36
14 Nicholas Daneshvari 22.35   25.45    USA 23.40 27.05 27.28 22.35 25.91
15 Andy Smith 23.75   26.02    USA 23.75 27.47 25.36 26.65 26.06
16 Anthony Lauro 28.30   29.32    USA 28.93 28.30 30.47 29.44 29.58
17 Max Park 25.59   31.79    USA 32.43 28.90 36.87 25.59 34.05
18 Luis Davila 25.13   32.52    USA 28.50 47.22 25.13 33.34 35.71
19 Trevor Smith 31.84   36.66    USA 47.05 36.71 35.81 31.84 37.47
20 Cameron Brown 36.88   40.02    USA 36.88 37.33 39.63 55.71 43.09
21 Payton Swearingen 25.53   40.22    USA 38.27 25.53 42.69 44.41 39.71
22 Peter Park 35.97   41.51    USA 42.59 44.91 46.28 35.97 37.02
23 Alex McIntosh 36.69   43.15    USA 41.43 45.21 52.37 42.81 36.69
24 Alex Davani 36.66   43.69    USA DNF 44.71 43.65 36.66 42.72
25 Braden L'Heureux 41.84   45.59    USA 42.66 47.71 41.84 50.84 46.40
26 Jacob Davidson 41.37   51.80    USA 1:27.18 44.90 45.71 1:04.80 41.37
27 Steven Turner 37.12   52.24    USA 1:09.90 37.12 56.72 44.22 55.77
28 Matthew Dickman 39.19   53.65    USA 55.18 54.15 54.59 52.21 39.19
29 Ryan Goff 1:09.41      USA 1:36.94 1:09.41
  3x3x3 With Feet   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Steven Turner 52.90   1:18.85    USA 2:06.68 56.96 52.90
2 Riley Woo 1:24.11   1:31.65    USA 1:24.11 1:35.93 1:34.91
3 James Hamory 1:38.68   2:02.47    USA 2:21.69 2:07.05 1:38.68
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angel Lim 5:47.31      USA 5:47.31 DNF 6:29.10
2 Riley Woo 6:38.61      USA DNF DNF 6:38.61
3 Justin Thomas DNF      USA DNF DNS DNS
3 Luis Davila DNF      USA DNF DNF DNF
Alex Davani    USA
Alex Davani
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 19.53   22.03   21.61 19.53 28.06 21.66 22.81
2x2x2 Cube Final 19 5.21   5.71   5.27 7.09 6.36 5.21 5.50
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:09.71   1:22.78   1:24.88 1:09.71 1:24.55 1:32.40 1:18.90
5x5x5 Cube Combined Final 18 2:22.47   2:29.22   2:34.74 2:22.47 2:26.66 2:36.19 2:26.25
7x7x7 Cube Combined Final 17 8:39.36     8:39.36
3x3x3 One-Handed Combined Final 24 36.66   43.69   DNF 44.71 43.65 36.66 42.72
Alex McIntosh    USA
Alex McIntosh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 17.16   18.49   19.47 18.50 18.41 17.16 18.56
2x2x2 Cube Final 27 5.93   6.73   6.96 6.65 7.66 5.93 6.59
4x4x4 Cube Combined Final 18 52.69   1:10.67   1:07.09 1:18.34 1:08.94 52.69 1:15.97
5x5x5 Cube Combined Final 13 1:46.97   1:52.50   1:53.19 1:46.97 2:05.03 1:48.69 1:55.63
3x3x3 One-Handed Combined Final 23 36.69   43.15   41.43 45.21 52.37 42.81 36.69
Alexander Bhayani    USA
Alexander Bhayani
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 16.75   20.56   16.75 19.32 23.86 DNF 18.50
2x2x2 Cube Final 45 5.33   DNF   6.69 DNF 5.33 9.15 DNF
Alfonso Plata    Mexico
Alfonso Plata
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 27.69   29.61   30.97 37.69 27.77 30.09 27.69
2x2x2 Cube Final 36 8.15   12.17   13.18 10.33 16.97 8.15 13.00
Andrew Nathenson    USA
Andrew Nathenson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 13.57   16.12   16.47 13.57 14.40 23.05 17.50
2x2x2 Cube Final 31 4.83   7.53   8.66 4.83 6.91 16.03 7.03
3x3x3 One-Handed Combined Final 9 18.14   20.77   21.75 18.14 19.81 23.65 20.75
Andy Smith    USA
Andy Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.36   13.88   13.41 21.09 12.36 13.05 15.19
Second round 8 12.15   12.88   16.90 13.31 12.15 12.88 12.46
First round 14 11.30   12.93   11.30 14.21 11.88 13.77 13.13
2x2x2 Cube Final 12 3.81   4.58   8.75 5.18 4.13 3.81 4.43
4x4x4 Cube Combined Final 11 50.34   56.07   59.34 1:03.40 57.28 51.59 50.34
5x5x5 Cube Combined Final 15 1:51.56   1:59.17   1:57.88 1:59.43 2:04.40 2:00.20 1:51.56
7x7x7 Cube Combined Final 6 4:43.28   5:08.89   5:03.93 4:43.28 5:39.47
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 15 23.75   26.02   23.75 27.47 25.36 26.65 26.06
Angel Lim    USA
Angel Lim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 13.87   17.58   18.69 21.78 16.33 13.87 17.72
3x3x3 Blindfolded Final 2 40.40   DNF   DNF 40.40 DNF
4x4x4 Blindfolded Final 1 5:47.31     5:47.31 DNF 6:29.10
Anthony Lauro    USA
Anthony Lauro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 11.31   15.29   15.25 15.81 18.91 11.31 14.81
First round 16 11.74   14.02   14.44 13.21 14.95 14.41 11.74
2x2x2 Cube Final 15 4.22   5.06   4.22 6.31 4.81 5.25 5.11
4x4x4 Cube Combined Final 14 56.55   1:00.38   57.55 1:05.19 56.55 1:01.27 1:02.33
5x5x5 Cube Combined Final 17 1:51.02   2:08.53   2:15.66 2:17.59 1:51.02 2:11.23 1:58.71
7x7x7 Cube Combined Final 18 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 16 28.30   29.32   28.93 28.30 30.47 29.44 29.58
Ben Gelfand    USA
Ben Gelfand
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 17.84   22.39   17.84 24.02 22.33 24.63 20.81
2x2x2 Cube Final 33 7.75   8.74   14.21 7.75 8.50 9.11 8.61
5x5x5 Cube Combined Final 24 4:15.40     4:15.40 4:24.80
Bobby Darwood    USA
Bobby Darwood
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 29.00   47.45   43.47 29.00 54.65 49.82 49.06
2x2x2 Cube Final 42 16.66   18.90   18.06 18.46 16.66 20.18 20.71
Braden L'Heureux    USA
Braden L'Heureux
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 13.02   16.06   14.71 13.02 17.29 18.03 16.18
2x2x2 Cube Final 14 4.02   4.84   5.06 5.59 4.02 4.81 4.65
4x4x4 Cube Combined Final 26 1:31.86     1:31.86 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 25 41.84   45.59   42.66 47.71 41.84 50.84 46.40
Brandon Perry    USA
Brandon Perry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 20.15   21.36   36.59 22.46 21.36 20.25 20.15
5x5x5 Cube Combined Final 19 2:22.71   2:31.29   2:37.81 2:25.30 2:22.71 3:02.93 2:30.75
7x7x7 Cube Combined Final 15 8:06.90     8:06.90
Brendan Grogan    USA
Brendan Grogan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 20.66   24.65   31.30 20.66 25.28 26.46 22.21
Cameron Brown    USA
Cameron Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.47   12.17   10.47 12.19 12.53 11.80 12.71
Second round 6 12.31   12.74   13.60 12.86 12.31 12.84 12.53
First round 6 10.02   11.64   12.81 10.59 13.94 11.52 10.02
4x4x4 Cube Combined Final 15 49.96   1:03.53   1:07.21 49.96 1:08.31 1:00.56 1:02.81
5x5x5 Cube Combined Final 14 1:50.19   1:57.83   2:12.02 1:50.19 1:53.18 1:50.43 2:09.88
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 20 36.88   40.02   36.88 37.33 39.63 55.71 43.09
Chris DeAngelis    USA
Chris DeAngelis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 32.08   40.42   44.84 39.72 49.97 36.69 32.08
2x2x2 Cube Final 44 10.84   24.59   10.84 28.44 25.31 36.84 20.03
4x4x4 Cube Combined Final 27 2:10.40     2:10.40 2:35.08
Daniel Zepeda    USA
Daniel Zepeda
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 15.31   18.91   15.31 23.18 22.34 17.89 16.50
Derek Friederichs    USA
Derek Friederichs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 24.31   DNF   DNF 32.55 29.03 24.31 DNF
2x2x2 Cube Final 39 9.50   13.24   9.50 16.56 12.63 16.65 10.52
Deven Nadudvari    USA
Deven Nadudvari
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 10.97   13.79   10.97 21.34 13.89 11.53 15.96
First round 11 10.16   12.66   13.53 12.44 12.92 10.16 12.63
2x2x2 Cube Final 13 3.75   4.59   3.75 4.61 4.65 4.50 6.22
4x4x4 Cube Combined Final 8 42.17   53.71   50.71 55.31 42.17 55.11 1:01.08
3x3x3 Blindfolded Final 4 3:05.50   DNF   DNF 3:05.50 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 1 13.03   15.68   13.03 16.34 16.56 17.58 14.15
Edward Lin    USA
Edward Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.71   10.35   10.05 10.69 10.93 8.71 10.31
Second round 2 9.65   10.94   DNF 10.71 11.77 10.34 9.65
First round 3 9.41   10.41   10.63 11.08 9.41 11.83 9.52
2x2x2 Cube Final 1 2.31   2.91   2.50 3.25 4.08 2.97 2.31
4x4x4 Cube Combined Final 1 33.91   42.98   49.31 33.91 41.36 38.28 49.46
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:17.40   1:21.66   1:19.65 1:17.40 1:23.19 1:22.15 1:23.41
7x7x7 Cube Combined Final 18 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 6 18.18   20.29   21.96 19.97 18.93 18.18 25.36
Efrain Contreras    USA
Efrain Contreras
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 35.93   42.33   42.10 35.93 40.06 50.02 44.83
2x2x2 Cube Final 37 10.80   12.85   14.31 10.80 14.30 10.88 13.38
Enzo Ordonez    USA
Enzo Ordonez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 30.44   33.18   35.13 31.90 32.50 30.44 37.99
Evan Broaddus    USA
Evan Broaddus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 1:21.97   DNF   1:44.77 DNF DNF 1:21.97 1:52.81
Everett Kelly    USA
Everett Kelly
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.05   15.11   21.59 19.11 12.84 12.05 13.38
Second round 4 9.97   11.63   9.97 10.00 11.84 13.05 14.88
First round 4 8.96   10.48   10.71 11.08 9.65 8.96 16.16
2x2x2 Cube Final 2 2.91   3.21   3.16 5.03 3.40 2.91 3.08
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:04.16   1:07.60   1:04.77 1:41.31 1:07.13 1:10.91 1:04.16
5x5x5 Cube Combined Final 12 1:46.52   1:51.88   1:51.60 2:02.41 1:50.28 1:53.77 1:46.52
7x7x7 Cube Combined Final 12 6:15.68   6:20.28   6:15.68 6:26.77 6:18.40
3x3x3 One-Handed Combined Final 10 18.15   21.01   25.13 18.15 20.96 21.68 20.38
Gordon Elder    USA
Gordon Elder
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 44.58   53.17   57.93 52.40 44.58 1:02.09 49.19
2x2x2 Cube Final 43 12.06   20.68   27.21 20.18 21.68 20.19 12.06
Guanda Fu (符冠达)    China
Guanda Fu (符冠达)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 15.13   17.71   15.13 15.72 20.39 19.96 17.46
5x5x5 Cube Combined Final 11 1:36.59   1:50.98   2:08.84 1:50.16 1:36.59 1:52.66 1:50.11
7x7x7 Cube Combined Final 4 4:07.31   4:26.81   4:37.91 4:35.21 4:07.31
Isaijah Johnson    USA
Isaijah Johnson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 22.19   30.46   33.13 DNF 30.18 22.19 28.06
2x2x2 Cube Final 35 8.71   10.28   8.71 13.69 10.02 11.77 9.04
Jacob Davidson    USA
Jacob Davidson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 18.79   20.64   21.93 22.06 20.22 19.78 18.79
2x2x2 Cube Final 18 4.61   5.49   7.11 6.02 4.80 5.66 4.61
4x4x4 Cube Combined Final 28 2:26.27     2:26.27 2:39.09
3x3x3 One-Handed Combined Final 26 41.37   51.80   1:27.18 44.90 45.71 1:04.80 41.37
Jacob Holladay    USA
Jacob Holladay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 28.91   37.77   28.91 46.88 34.11 DNF 32.33
2x2x2 Cube Final 34 6.09   9.33   10.96 7.69 9.34 6.09 DNF
James Hamory    USA
James Hamory
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 8.72   10.76   8.72 10.63 11.81 10.40 11.25
Second round 3 9.27   11.08   11.97 11.63 9.81 9.27 11.79
First round 1 8.68   9.98   8.72 10.96 10.25 8.68 11.09
2x2x2 Cube Final 10 3.96   4.49   3.96 4.78 4.13 5.19 4.55
4x4x4 Cube Combined Final 5 40.96   50.58   50.19 50.66 57.46 40.96 50.90
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:37.46   1:44.42   1:51.21 1:42.11 1:37.46 1:51.61 1:39.94
7x7x7 Cube Combined Final 5 4:39.11   4:58.03   5:28.06 4:46.91 4:39.11
3x3x3 One-Handed Combined Final 3 18.25   19.74   21.40 18.25 21.43 18.77 19.05
3x3x3 With Feet Final 3 1:38.68   2:02.47   2:21.69 2:07.05 1:38.68
Jared Rosenberg    USA
Jared Rosenberg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 1:17.47   1:26.14   1:25.52 1:33.96 1:17.47 DNF 1:18.94
John Santo Domingo    USA
John Santo Domingo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 15.94   16.95   16.11 17.06 15.94 17.69 19.25
2x2x2 Cube Final 20 5.05   5.72   6.88 5.05 6.06 5.83 5.28
Joshua Levine    USA
Joshua Levine
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 28.59   32.12   32.46 29.83 34.94 28.59 34.08
Justin Thomas    USA
Justin Thomas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 11.19   13.36   14.21 12.83 13.05 11.19 14.19
First round 13 11.25   12.82   13.96 12.03 12.66 11.25 13.78
2x2x2 Cube Final 5 3.34   3.91   3.44 3.34 3.43 6.06 4.86
4x4x4 Cube Combined Final 2 39.59   45.84   46.40 39.59 47.71 43.40 48.31
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:07.18   1:14.55   1:18.66 1:16.47 1:10.28 1:07.18 1:16.90
7x7x7 Cube Combined Final 1 3:26.11   3:35.08   3:26.11 3:36.19 3:42.95
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 8 17.80   20.71   17.80 21.86 23.30 17.80 22.47
4x4x4 Blindfolded Final 3 DNF     DNF DNS DNS
Luis Davila    USA
Luis Davila
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 13.94   15.99   16.81 18.27 14.48 16.69 13.94
2x2x2 Cube Final 30 5.47   7.47   7.44 8.28 6.69 11.59 5.47
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:06.38   1:11.41   1:06.38 1:15.84 1:10.41 1:24.55 1:07.97
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:35.03   1:43.15   1:35.40 1:50.02 1:44.03 1:35.03 1:51.69
7x7x7 Cube Combined Final 3 3:55.97   4:12.54   4:24.40 4:17.25 3:55.97
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:06.43   DNF   DNF 1:06.43 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 18 25.13   32.52   28.50 47.22 25.13 33.34 35.71
4x4x4 Blindfolded Final 3 DNF     DNF DNF DNF
Marco Mendoza    USA
Marco Mendoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 12.36   14.05   13.63 12.36 12.97 25.18 15.55
First round 8 10.86   12.40   12.65 13.09 13.58 11.47 10.86
2x2x2 Cube Final 17 3.75   5.43   5.79 7.69 4.02 6.47 3.75
4x4x4 Cube Combined Final 12 49.09   56.25   55.34 1:03.07 54.44 58.97 49.09
3x3x3 One-Handed Combined Final 12 18.65   22.93   24.40 31.11 20.68 23.72 18.65
Matthew Dickman    USA
Matthew Dickman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 18.83   21.63   18.83 23.46 21.86 23.33 19.69
2x2x2 Cube Final 26 5.59   6.70   6.40 7.86 5.59 5.96 7.75
3x3x3 One-Handed Combined Final 28 39.19   53.65   55.18 54.15 54.59 52.21 39.19
Max Park    USA
Max Park
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 10.61   13.70   13.55 13.65 13.91 10.61 14.84
First round 10 10.84   12.49   13.84 11.94 36.81 10.84 11.68
2x2x2 Cube Final 7 3.52   4.31   6.53 4.44 3.52 4.69 3.80
4x4x4 Cube Combined Final 9 44.87   54.64   59.16 44.87 58.86 50.13 54.94
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:29.56   1:38.31   1:36.28 1:45.08 1:33.58 1:46.40 1:29.56
7x7x7 Cube Combined Final 2 3:42.84   3:53.04   3:58.88 3:42.84 3:57.40
3x3x3 One-Handed Combined Final 17 25.59   31.79   32.43 28.90 36.87 25.59 34.05
Maxwell Landes    USA
Maxwell Landes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 11.50   14.50   13.33 15.75 14.43 11.50 18.18
3x3x3 Blindfolded Final 5 4:24.28   DNF   DNF 4:24.28 DNS
Michael Young    USA
Michael Young
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 12.27   14.36   13.81 12.27 22.03 15.00 14.28
First round 9 11.75   12.47   11.75 13.15 12.48 11.78 30.15
2x2x2 Cube Final 6 3.58   4.06   5.88 3.93 3.58 4.15 4.09
4x4x4 Cube Combined Final 13 49.88   59.15   49.88 55.30 58.84 1:05.84 1:03.31
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:24.72   1:43.15   1:24.72 1:49.59 1:55.83 1:39.18 1:40.69
7x7x7 Cube Combined Final 7 5:01.72   5:17.29   5:32.72 5:01.72 5:17.44
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 7 19.55   20.35   23.97 20.15 20.55 20.36 19.55
Mike Smith    USA
Mike Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 44.11   51.59   54.19 44.11 1:26.22 53.43 47.15
2x2x2 Cube Final 40 11.09   13.32   13.65 12.12 14.19 23.78 11.09
Neil Morales    USA
Neil Morales
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 12.46   DNF   DNF 12.46 14.21 13.93 DNF
First round 15 10.91   13.26   10.91 13.47 14.43 13.59 12.71
2x2x2 Cube Final 38 4.46   13.13   4.46 20.28 10.69 8.42 1:48.40
4x4x4 Cube Combined Final 7 44.16   53.21   53.65 1:01.21 53.41 44.16 52.56
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:35.18   1:47.95   1:47.88 1:37.19 1:58.78 1:35.18 DNF
7x7x7 Cube Combined Final 9 4:55.21   5:34.64   6:15.91 5:32.80 4:55.21
3x3x3 One-Handed Combined Final 4 16.02   19.79   19.53 22.25 16.02 30.27 17.59
Neil Prajapati    USA
Neil Prajapati
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 30.40   31.58   31.16 32.86 30.40 30.71 34.59
Nicholas Daneshvari    USA
Nicholas Daneshvari
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 14.57   15.39   16.50 14.76 15.71 15.71 14.57
2x2x2 Cube Final 4 3.15   3.86   4.12 3.15 3.44 4.03 10.00
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:08.94   1:21.66   1:41.50 1:08.94 1:19.11 1:15.44 1:30.44
5x5x5 Cube Combined Final 23 3:46.44     DNF 3:46.44
3x3x3 One-Handed Combined Final 14 22.35   25.45   23.40 27.05 27.28 22.35 25.91
Payton Swearingen    USA
Payton Swearingen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 15.25   18.70   15.25 19.69 21.16 15.33 21.09
2x2x2 Cube Final 24 5.03   6.63   7.11 6.61 5.03 6.31 6.96
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:17.58   1:24.89   1:18.80 1:27.50 1:17.58 1:28.38 1:29.77
5x5x5 Cube Combined Final 22 2:46.23     2:46.23 DNF
7x7x7 Cube Combined Final 14 6:51.02     6:51.02
3x3x3 One-Handed Combined Final 21 25.53   40.22   38.27 25.53 42.69 44.41 39.71
Peter Chau    USA
Peter Chau
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.56   12.03   12.56 11.31 12.21 12.68 10.56
Second round 5 9.86   12.39   12.63 14.79 13.25 9.86 11.28
First round 12 10.83   12.68   13.34 10.83 13.58 11.69 13.00
2x2x2 Cube Final 3 2.37   3.24   3.22 3.06 2.37 4.84 3.44
4x4x4 Cube Combined Final 10 49.38   55.90   1:19.14 51.85 1:00.73 55.11 49.38
5x5x5 Cube Combined Final 16 1:38.05   2:05.38   2:10.69 2:17.75 1:38.05 2:07.30 1:58.16
7x7x7 Cube Combined Final 10 5:18.16   5:36.84   5:46.28 5:18.16 5:46.08
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 5 13.05   20.16   20.19 19.97 23.68 20.33 13.05
Peter Park    USA
Peter Park
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 16.84   20.33   18.97 22.75 16.84 19.28 27.88
2x2x2 Cube Final 23 4.65   6.33   6.43 6.91 4.65 7.00 5.65
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:18.33   1:22.11   1:20.84 1:18.33 1:21.55 DNF 1:23.93
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 22 35.97   41.51   42.59 44.91 46.28 35.97 37.02
Phil Hamory    USA
Phil Hamory
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 45.40   1:00.18   45.40 1:02.68 57.33 1:02.80 1:00.52
3x3x3 Blindfolded Final 6 10:55.00   DNF   DNF 10:55.00 DNS
Richard Feng    USA
Richard Feng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 44.25   49.93   54.38 55.47 46.65 48.75 44.25
Richmond Rimando    USA
Richmond Rimando
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 19.05   22.00   21.05 25.52 19.05 19.44 39.55
2x2x2 Cube Final 32 6.16   8.22   8.22 8.68 9.28 6.16 7.77
Riley Woo    USA
Riley Woo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.44   10.26   10.06 10.83 9.88 9.44 11.28
Second round 1 8.08   10.80   10.40 14.33 8.08 9.74 12.25
First round 2 8.90   10.32   11.87 8.90 11.78 9.58 9.59
2x2x2 Cube Final 22 4.05   5.90   4.05 4.41 8.56 4.72 8.65
4x4x4 Cube Combined Final 6 45.21   52.25   56.22 45.21 48.06 54.34 54.34
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:34.13   1:36.38   1:40.52 1:35.90 1:34.13 1:36.72 1:36.52
7x7x7 Cube Combined Final 13 5:34.75   6:25.92   5:34.75 6:52.03 6:50.97
3x3x3 Blindfolded Final 1 38.72   DNF   DNF 38.72 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 11 19.86   22.87   22.19 19.86 24.84 1:07.55 21.58
3x3x3 With Feet Final 2 1:24.11   1:31.65   1:24.11 1:35.93 1:34.91
4x4x4 Blindfolded Final 2 6:38.61     DNF DNF 6:38.61
Robert Kanjo    USA
Robert Kanjo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 19.16   27.98   19.16 24.64 DNF 28.61 30.69
Ryan Goff    USA
Ryan Goff
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 17.02   23.46   17.02 22.34 24.40 25.83 23.63
2x2x2 Cube Final 28 6.06   7.09   13.13 6.08 6.06 7.13 8.05
4x4x4 Cube Combined Final 24 1:14.58   1:28.39   1:20.96 1:14.58 1:40.84 1:39.06 1:25.15
5x5x5 Cube Combined Final 21 2:34.27     2:34.27 2:49.93
7x7x7 Cube Combined Final 16 8:34.90     8:34.90
3x3x3 One-Handed Combined Final 29 1:09.41     1:36.94 1:09.41
Samuel Chiu    USA
Samuel Chiu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 13.50   15.16   DNF 17.52 14.43 13.53 13.50
First round 7 9.46   11.84   12.47 15.57 9.46 11.68 11.37
2x2x2 Cube Final 9 3.72   4.47   4.84 4.52 3.72 4.05 4.90
4x4x4 Cube Combined Final 4 42.54   49.01   45.05 51.96 42.54 50.03 53.93
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:40.18   1:45.65   2:03.02 1:40.18 1:44.46 1:44.19 1:48.30
7x7x7 Cube Combined Final 11 5:46.65   6:00.57   5:46.65 6:12.50 6:02.55
3x3x3 One-Handed Combined Final 2 14.30   17.49   14.30 22.72 16.84 19.71 15.93
Shane Grogan    USA
Shane Grogan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.21   13.46   11.21 15.34 12.65 12.40 15.91
Second round 7 11.02   12.79   14.66 11.02 11.81 14.13 12.44
First round 5 8.69   11.22   14.61 9.16 12.59 8.69 11.91
2x2x2 Cube Final 8 3.08   4.42   3.94 6.30 4.83 4.50 3.08
4x4x4 Cube Combined Final 3 43.93   48.15   50.41 43.93 48.47 45.58 52.28
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:31.88   1:43.17   1:44.21 1:42.27 1:45.35 1:43.03 1:31.88
7x7x7 Cube Combined Final 8 5:02.91   5:26.57   5:02.91 5:40.58 5:36.22
3x3x3 One-Handed Combined Final 13 24.19   25.40   24.97 24.19 27.02 24.21 27.36
Simon Montrose    USA
Simon Montrose
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 22.30   24.29   27.25 22.30 23.81 26.47 22.58
2x2x2 Cube Final 25 6.06   6.66   7.31 6.06 6.83 6.53 6.61
Stephen Kasmir    USA
Stephen Kasmir
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 19.36   21.86   21.25 28.66 22.56 21.77 19.36
Steven Turner    USA
Steven Turner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 13.84   15.92   16.61 13.84 22.83 15.19 15.97
2x2x2 Cube Final 11 3.88   4.55   4.76 5.55 4.56 4.34 3.88
3x3x3 One-Handed Combined Final 27 37.12   52.24   1:09.90 37.12 56.72 44.22 55.77
3x3x3 With Feet Final 1 52.90   1:18.85   2:06.68 56.96 52.90
Thomas Valles    USA
Thomas Valles
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 15.52   16.88   17.55 16.21 16.88 15.52 30.09
2x2x2 Cube Final 16 4.19   5.29   5.09 6.28 4.69 6.08 4.19
4x4x4 Cube Combined Final 17 59.93   1:08.60   1:13.93 1:09.84 1:07.63 1:08.33 59.93
5x5x5 Cube Combined Final 20 2:32.80     2:32.80 2:42.40
Trevor Smith    USA
Trevor Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 14.59   15.63   14.59 17.96 14.97 16.41 15.50
2x2x2 Cube Final 21 4.47   5.78   6.52 7.92 4.47 5.19 5.62
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:14.78   1:29.68   1:14.78 1:23.21 1:39.91 1:25.91 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 19 31.84   36.66   47.05 36.71 35.81 31.84 37.47
Wanying He (何琬莹)    China
Wanying He (何琬莹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 19.41   22.88   22.36 19.41 29.18 21.77 24.50
Will Darwood    USA
Will Darwood
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 35.47   38.31   37.77 44.13 39.77 35.47 37.38
2x2x2 Cube Final 41 8.75   15.22   17.83 48.12 8.75 15.75 12.09
William Tucker    USA
William Tucker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 15.25   23.42   22.13 23.16 24.96 15.25 27.02
2x2x2 Cube Final 29 6.21   7.18   6.28 7.25 8.83 8.00 6.21
Zachary Duenas    USA
Zachary Duenas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 53.93   1:10.80   53.93 1:05.97 1:11.34 1:41.84 1:15.08